Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Long Island Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/4/07 - Sunken Meadow

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Penny, Faith              97 East Islip "a"          6:48.8   12:42.00    1
  2 Gerland, Jennifer         97 Holy Spririt "a"        6:58.5   13:00.00    2
  3 Weldon, Caitlyn           98 East Islip "a"          7:00.1   13:03.00    3
  4 Goode, Aviana             98 East Islip "a"          7:02.2   13:07.00    4
  5 Porr, Mikayla             97 East Islip "a"          7:06.0   13:14.00    5
  6 Fisher, Laurel            97 Holy Spririt "a"        7:13.5   13:28.00    6
  7 Cass, Carol               97 Holy Spririt "a"        7:20.5   13:41.00    7
  8 Robinson, Shiseido        98 East Islip "a"          7:24.8   13:49.00    8
  9 Gerland, Stephanie        98 Holy Spririt "a"        7:26.9   13:53.00    9
 10 Blinkoff, Grace           98 ST Patricks             7:53.7   14:43.00
 11 Bazan, Stephanie          98 ST Patricks             7:54.8   14:45.00
 12 Choinski, Maria Victoria  97 Rolling Thunder         7:59.6   14:54.00
 13 Savickis, Samantha        99 East Islip "a"          8:02.8   15:00.00   10
 14 Nadel, Stacie             97 ST Patricks             8:27.0   15:45.00
 15 Graham, Morgan            97 IJ                      8:34.5   15:59.00
 16 Greblunks, Jessica        97 Holy Spririt "a"        8:47.9   16:24.00   11
 17 James, Andrea             97 East Islip "a"          9:05.6   16:57.00   12
 18 Bastiancic, Madeline      98 Rolling Thunder         9:08.3   17:02.00
 19 Lane, Olivia              98 IJ                      9:18.5   17:21.00
 20 Ford, Erin                97 Rolling Thunder         9:37.8   17:57.00
 21 McCoy, Eileen             97 IJ                      9:38.9   17:59.00
 22 Billy, Ariadne            98 ST Patricks            10:48.1   20:08.00
 23 Ford, Shannon             97 Rolling Thunder        11:02.6   20:35.00
 24 James, Delicia            01 East Islip "a"         14:57.5   27:53.00   13
 25 Saint Laurent, Danielle   00 East Islip Trac        16:28.7   30:43.00

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 East Islip "a"               21    1    3    4    5    8   10   12   13
      Total Time:  1:05:55.00
         Average:    13:11.00
   2 Holy Spririt "a"             35    2    6    7    9   11
      Total Time:  1:10:26.00
         Average:    14:05.20

Event 2  3k Run CC Bantam Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Rice, John                97 Unattached Guest        6:09.7  X11:29.00
  2 Burke, James              97 Infant Jesus "a"        6:32.2   12:11.00    1
  3 Stewart, Bradley          97 Holy Spirit             7:00.1   13:03.00
  4 Langer, Christopher       98 ST Patricks             7:02.2   13:07.00
  5 Patino, Andrew            97 ST Patricks             7:24.8   13:49.00
  6 Stanis, Jack              98 Infant Jesus "a"        7:27.4   13:54.00    2
  7 Searson, James            97 Holy Spirit             7:34.3   14:06.80
  8 Cuke, David               97 East Islip "a"          7:34.4   14:07.00    3
  9 Caldwell, Michael         97 ST Patricks             7:59.1   14:53.00
 10 Cuke, Michael             99 East Islip "a"          8:10.4   15:14.00    4
 11 Welch, John Paul          98 Holy Spirit             8:22.2   15:36.00
 12 Yennie, Luke              97 Hampton Track Club      8:24.8   15:41.00
 13 Basinger, Christopher     99 Infant Jesus "a"        8:33.4   15:57.00    5
 14 Feliccia, Anthony         97 East Islip "a"          8:50.6   16:29.00    6
 15 Koray, Ata                97 ST Patricks             8:59.7   16:46.00
 16 Felicia, Joseph           99 East Islip "a"          9:38.9   17:59.00    7
 17 Warshauer, Dan            00 Rolling Thunder         9:40.5   18:02.00
 18 Smagala, Michael          97 Rolling Thunder         9:53.9   18:27.00
 19 Leung, Nicholas           00 East Islip "a"          9:55.0   18:29.00    8
 20 Utter, Robert             98 Rolling Thunder        10:16.4   19:09.00
 21 Campbell, Theodore        00 Infant Jesus "a"       10:59.3   20:29.00    9
 22 Pisano, Nicholas          98 Infant Jesus "a"       10:59.9   20:30.00   10
 23 Mihailin, Mike            00 Rolling Thunder        12:20.9   23:01.00
 24 Felicia, Bryan            97 East Islip "a"         13:57.4   26:01.00   11
 25 Saint Laurent, Jason      97 East Islip "a"         16:34.1   30:53.00   12

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Infant Jesus "a"             27    1    2    5    9   10
      Total Time:  1:23:01.00
         Average:    16:36.20
   2 East Islip "a"               28    3    4    6    7    8   11   12
      Total Time:  1:22:18.00
         Average:    16:27.60

Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Caldwell, Elizabeth       95 ST Patricks           13:10.00
  2 Carryl, Raymona           95 IJ                    13:30.00
  3 Murolo, Grace             95 Holy Spirit           13:32.00
  4 Gillis, Courtney          95 Unattached            13:46.00
  5 Bertini, Rachel           96 IJ                    13:49.00
  6 Ulrich, Jacqueline        95 East Islip Trac       14:03.00
  7 Warshauer, Rivky          96 Rolling Thunder "a"   14:17.60    1
  8 Ryon, Krista              95 Port Washington       14:17.80
  9 Wahl, Kayla               95 Rolling Thunder "a"   14:56.00    2
 10 Maldonado, Allegra        95 Port Washington       15:23.00
 11 Ford, Mackenzie           95 Rolling Thunder "a"   16:15.00    3
 12 Cuomo, Sandy              96 Rolling Thunder "a"   16:18.00    4
 13 Brust, Emily              96 Rolling Thunder "a"   21:19.00    5

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rolling Thunder "a"          15    1    2    3    4    5
      Total Time:  1:23:05.60
         Average:    16:37.12

Event 4  3k Run CC Midget Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Pozmanter, Matthew        96 Infant Jesus "a"        6:06.4   11:23.00    1
  2 Robinson, Brandon         96 East Islip "a"          6:27.4   12:02.00    2
  3 Weldon, Michael           95 East Islip "a"          6:32.7   12:12.00    3
  4 Clifford, Ryan            96 Bellmore Pal            6:37.0   12:20.00
  5 Roberts, Kareem           95 East Islip "a"          6:42.9   12:31.00    4
  6 Atkinson, Kevin           96 Hempstead Pal           6:45.1   12:35.00
  7 Brannigan, Michael        96 Rolling Thunder "a"     6:50.7   12:45.60    5
  8 Leopold, Justin           96 Northport RC            6:50.9   12:45.80
  9 Farnan, Emmet             95 Unattached              6:52.6   12:49.00
 10 Booker, Kyle              95 Bellmore Pal            6:53.6   12:51.00
 11 Lane, Zachary             96 Infant Jesus "a"        6:57.9   12:59.00    6
 12 Utter, Robert             98 Rolling Thunder "a"     6:58.5   13:00.00    7
 13 Josephs, Timothy          96 Holy Spirit             7:23.7   13:47.00
 14 Folan, Matthew            96 Infant Jesus "a"        7:53.2   14:42.00    8
 15 Penny, Harry              96 East Islip "a"          7:56.9   14:49.00    9
 16 Seits, Bryan              95 Unattached              8:15.7   15:24.00
 17 Winters, Russell          96 Infant Jesus "a"        8:16.8   15:26.00   10
 18 Choinski, Joseph          95 Rolling Thunder "a"     8:35.0   16:00.00   11
 19 James, Aldwin             96 East Islip "a"          9:02.4   16:51.00   12
 20 D'Aulisa, Spencer         96 Bellmore Pal            9:14.2   17:13.00
 21 Mennicken, William        96 Holy Spirit             9:14.7   17:14.00
 22 Mihailin, Thomas          96 Rolling Thunder "a"     9:58.7   18:36.00   13
 23 Bastiancic, Roberto       95 Rolling Thunder "a"    10:30.4   19:35.00   14
 24 Patrizio, Christian       95 Infant Jesus "a"       10:30.9   19:36.00   15

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 East Islip "a"               30    2    3    4    9   12
      Total Time:  1:08:25.00
         Average:    13:41.00
   2 Infant Jesus "a"             40    1    6    8   10   15
      Total Time:  1:14:06.00
         Average:    14:49.20
   3 Rolling Thunder "a"          50    5    7   11   13   14
      Total Time:  1:19:56.60
         Average:    15:59.32

Event 5  4k Run CC Youth Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Leddy, Veronica           94 East Islip Trac         6:38.8   16:31.00
  2 Christie, Shannon         93 Unattached              7:02.1   17:29.00
  3 Nerud, Brianna            94 ST Patricks             7:06.1   17:39.00
  4 Nadel, Samantha           94 ST Patricks             7:06.9   17:41.00
  5 Favilla, Quinn            94 East Islip Trac         7:08.9   17:46.00
  6 Vita, Molly               94 IJ                      8:08.5   20:14.00
  7 Elliott, Alicia           93 East Islip Trac         9:14.5   22:58.00

Event 6  4k Run CC Youth Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Schwartz, Ryan            94 Port Washington         6:08.6   15:16.00
  2 Nock, Matthew             94 East Islip Trac         6:11.4   15:23.00
  3 Duvally, Michael          93 ST Patricks             6:27.5   16:03.00
  4 Bensen, James             93 East Islip Trac         6:56.1   17:14.00
  5 Roberts, Kadesh           93 East Islip Trac         6:59.3   17:22.00
  6 Rogers, Michael           94 Unattached              7:01.7   17:28.00
  7 Camposa, Jonathan         94 Syosset Track club      7:21.4   18:17.00
  8 Whelan, Ryan              93 Unattached              7:38.3   18:59.00
  9 Blinkoff, Eli             94 ST Patricks             7:50.8   19:30.00
 10 Savarese, Ralph           94 East Islip Trac         7:52.8   19:35.00
 11 Lombardi, Alex            94 Syosset Track club      8:00.0   19:53.00
 12 Scally, Christoper        94 Syosset Track club      8:53.1   22:05.00
 13 Sola, Hunter              93 Rolling Thunder         9:24.9   23:24.00

Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Weldon, Corrine           91 East Islip Trac         6:44.0   20:55.00
  2 Ford, Megan               92 Rolling Thunder         8:14.4   25:36.00
  3 Penny, Melody             92 East Islip Trac         8:17.0   25:44.00
  4 Ford, Kate                91 Rolling Thunder         8:24.4   26:07.00

Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Fannon, Patrick           91 Unattached              5:47.0   17:58.00
  2 Mattera, Nick             92 Unattached              6:00.9   18:41.00
  3 Montero, Michael          91 Unattached              6:18.6   19:36.00
  4 Jabs, Derrick             92 East Islip Trac         6:31.1   20:15.00
  5 Rooney, Paul              92 Unattached              6:59.4   21:43.00
  6 Wise, Laquan              91 PT Jetaz                7:07.8   22:09.00
  7 Tyrell, Lansworth         91 PT Jetaz                8:01.2   24:55.00
  8 Kenneally, James          92 Rolling Thunder         8:03.8   25:03.00
  9 Bryan, Matt               91 PT Jetaz                9:37.5   29:54.00

Event  9  5k Run CC Young Men
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  no competitors

Event 10  5k Run CC Young Men
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Brust, Patrick            90 Rolling Thunder         6:34.0   20:24.00
  2 Tariq, Sagib              90 PT Jetaz "a"            6:35.3   20:28.00    1
  3 Lovelady, Chris           90 PT Jetaz "a"            6:58.5   21:40.00    2
  4 Adiansingh, Amal          89 PT Jetaz "a"            7:34.8   23:33.00    3
  5 Ward, David               90 PT Jetaz "a"            7:37.7   23:42.00    4
  6 Slaughter, Craig          89 PT Jetaz "a"            7:42.6   23:57.00    5
  7 Sosa, Jorge               90 PT Jetaz "a"            7:47.7   24:13.00    6
  8 Paredes, James            89 Rolling Thunder         8:00.9   24:54.00
  9 Ford, Patrick             89 Rolling Thunder        14:23.9   44:44.00

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 PT Jetaz "a"                 15    1    2    3    4    5    6
      Total Time:  1:53:20.00
         Average:    22:40.00
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx