Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Arizona Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/10/07 - Friendship Park

Event 298  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cayley Hensley             8 10-Az Blaze           13:22.00
  2 Lauren Kinzle              9 10-Phx Bobcats        13:34.00
  3 Barbara Bruno              8 10-Az Blaze           14:01.00
  4 Kristen Quigley            9 10-Az Blaze           14:08.00
  5 Alisa Honyumptewa          8 10-Tcm Rez Runne      14:21.00
  6 Brittany Curley            9 10-Unattached AZ      14:28.00
  7 Nikesha Eagleman           8 10-Unattached AZ      14:30.00
  8 Tate-Dine Todea            8 10-Navajo Elite       14:32.00
  9 Alexandra Novacek          9 10-Phx Bobcats        14:41.00
 10 Kailynn Smith              7 10-Tcm Rez Runne      14:48.00
 11 Sheena Begay               9 10-Unattached AZ      14:51.00
 12 Danielle Smiley            9 10-Navajo Elite       14:58.00
 13 Camille Jensen-Crawley     8 10-Tcm Rez Runne      15:11.00
 14 Hannah Dixon               9 10-Az Blaze           15:21.00
 15 Mary Strong               10 10arizona Flames      15:23.00
 16 Kyra Lopez                 9 10-Az Blaze           15:27.00
 17 Terri Mitchell             9 10-Navajo Elite       15:32.00
 18 Dana Hinrichs              9 10-Az Blaze           15:43.00
 19 Catherine Bruno            7 10-Az Blaze           15:46.00
 20 Tia Polacca                9 10-Tcm Rez Runne      15:57.00
 21 Marisa Mariscal            8 10-Phx Bobcats        15:59.00
 22 Talissa Smith             10 10arizona Flames      16:21.00
 23 Wimberly Slim              9 10-Navajo Elite       16:23.00
 24 Naasgo Redhorse            8 10-Navajo Elite       16:28.00
 25 Hannah Smiley              8 10-Navajo Elite       17:00.00
 26 Emily Salazar              9 10-Az Blaze           18:27.00
 27 Madison Oh                   10-Az Blaze           18:28.00
 28 Seniesha Sekaquaptewa      7 10-Navajo Elite       19:02.00
 29 Stacy Seckletstewa         7 10-Tcm Rez Runne      19:21.00

Event 299  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Albert Fuller              9 10-Tcm Rez Runne      12:52.00
  2 Liam Baker                 9 10-Unattached AZ      12:56.00
  3 Lance Fuller               8 10-Tcm Rez Runne      13:32.00
  4 Marcus Allen               9 10-Unattached AZ      13:33.00
  5 Latrell Nutumya Jean       9 10-Tcm Rez Runne      14:00.00
  6 Triston Yellowman          9 10-Tcm Rez Runne      14:12.00
  7 Miguel Mariscal            8 10-Phx Bobcats        15:08.00
  8 Luke Hagarty               8 10-Az Blaze           15:18.00
  9 Marc Martinez              8 10-Az Blaze           15:26.00
 10 Abrian Dickson             9 10-Unattached AZ      15:53.00
 11 Chad Williams              8 10-Tcm Rez Runne      16:17.00
 12 Nicholas Honanie           7 10-Tcm Rez Runne      17:29.00
 13 Trevor Honyumptewa         9 10-Tcm Rez Runne      18:24.00
 14 Tristen Harvey               10-Navajo Elite       20:07.00

Event 398  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brianna Loughran          10 10-Tcm Rez Runne      12:49.00
  2 Chelena Betoney           11 10-Navajo Elite       13:01.00
  3 Savannah Gaffney          10 10-Phx Bobcats        13:15.00
  4 Maxine Allen              10 10-Unattached AZ      13:41.00
  5 Ashley Onsae              10 10-Tcm Rez Runne      13:47.00
  6 Kelli Ponyah              10 10-Tcm Rez Runne      13:57.00
  7 Jessica Williams          10 10arizona Flames      14:02.00
  8 Gypsy Pete                10 10-Navajo Elite       14:04.00
  9 Rolanda Mitchell          11 10-Navajo Elite       14:09.00
 10 Julianna Vanderhout       11 10-Az Blaze           14:11.00
 11 Cassidy Kamerman          11 10arizona Flames      14:34.00
 12 Mateja Yazzie             10 10-Tcm Rez Runne      14:36.00
 13 Leandra Slim              11 10-Navajo Elite       15:08.00
 14 Bethany Waldvogel         10 10-Az Blaze           15:12.00
 15 Seandeen Walker           11 10-Navajo Elite       15:39.00
 16 Sam June                  11 10-Navajo Elite       15:41.00
 17 Valencia Lewis            10 10-Navajo Elite       15:48.00
 18 Melissa Ashley            10 10-Unattached AZ      15:59.00
 19 Mary Holmes               10 10-Tcm Rez Runne      16:30.00
 20 Sara Sanders                 10-Az Blaze           16:40.00
 21 Sarah Strong              11 10arizona Flames      17:08.00
 22 Marias Lopez              10 10-Az Blaze           17:22.00
 23 Shelby Dixon              11 10-Unattached AZ      17:50.00
 24 JJ Oh                        10-Az Blaze           17:58.00
 25 Delaney Kelly                10-Az Blaze           18:07.00
 26 Aprik Smith               10 10-Unattached AZ      18:58.00
 27 Madison Cundiff           11 10-Az Blaze           19:03.00

Event 399  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan Silva                11 10-Pops               11:36.00
  2 Wally Hensley             11 10-Pops               11:46.00
  3 Naataanii Todea           10 10-Navajo Elite       11:50.00
  4 Corey Quigley             11 10-Pops               11:58.00
  5 Searle Tracy              11 10-Navajo Elite       12:04.00
  6 Zeke Zankich              10 10-Pops               12:13.00
  7 Jordan Hellebuyck         11 10-Pops               12:18.00
  8 Nathan Riech              11 10-Unattached AZ      12:31.00
  9 Steven Young              11 10-Unattached AZ      12:35.00
 10 Kyle Hardy                10 10-Tcm Rez Runne      12:47.00
 11 Eddie Loughran            10 10-Tcm Rez Runne      12:51.00
 11 Leonard Seanez            11 10-Navajo Elite       12:51.00
 13 Bryan Sam                 10 10-Navajo Elite       13:00.00
 13 Joseph Splude             10 10-Tcm Rez Runne      13:00.00
 15 Ryan Sullivan             11 10-Az Blaze           13:13.00
 16 Raydell Begay             10 10-Unattached AZ      13:21.00
 16 Joey Howard               10 10-Pops               13:21.00
 18 Bryan Mugge               10 10-Navajo Elite       13:36.00
 19 Alonzo Thompson           11 10-Tcm Rez Runne      13:38.00
 20 Jeremy Tsosie             10 10-Unattached AZ      13:51.00
 21 Mufasa Guerrero           10 10-Cold Water Ex      13:59.00
 22 Jacob Wilkinson           10 10-Pops               14:06.00
 23 Ian Nelson                10 10-Tcm Rez Runne      14:10.00
 24 Jacob Bruno               10 10-Pops               14:11.00
 25 Verdell Lee               10 10-Unattached AZ      14:21.00
 26 Santino Harvey               10-Navajo Elite       14:58.00
 27 Marko Mariscal            11 10-Phx Bobcats        16:20.00
 27 Dilyn Sheber              10 10-Pops               16:20.00
 29 Parker Phillios           11 10arizona Flames      17:20.00
 30 Michael Catching             10-Az Blaze           17:26.00
 31 Kyle Sandry               11 10-Az Blaze           17:46.00

Event 498  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jill Magnuson             13 10-Pops               16:53.00
  2 Emily Wilkinson           12 10-Pops               16:58.00
  3 Yanabah Jaques            12 10-Navajo Elite       17:04.00
  4 Bianka Haro               12 10-Phx Bobcats        17:08.00
  5 Kelsey Pirzynski          13 10-Pops               17:27.00
  6 Mikayla Hudgins           12 10-Tcm Rez Runne      17:30.00
  7 Abigail Bruno             12 10-Pops               17:57.00
  8 Ashley Wright             13 10-Pops               18:56.00
  9 Ontario Kabobel           13 10arizona Flames      19:02.00
 10 Jasmine Golding           12 10-Unattached AZ      19:08.00
 11 Ellyn Shults              13 10-Az Blaze           19:26.00
 12 Courtney Maurer           12 10-Unattached AZ      20:11.00
 13 Mckenna Gaffney           12 10-Phx Bobcats        20:37.00
 14 Rayven John               12 10-Tcm Rez Runne      21:21.00
 15 Audri Honanie             12 10-Tcm Rez Runne      21:23.00
 16 Kari Sam                  13 10-Navajo Elite       23:05.00
 17 Alexya Haro               13 10-Phx Bobcats        25:33.00
 18 Sarah-Beth Miville        13 10-Pops               30:00.00

Event 499  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Monte Yazzie              12 10-Navajo Elite       15:38.00
  2 Tubby McLaughlin          13 10-Navajo Elite       15:48.00
  3 Andrew Garcia             12 10-Pops               15:49.00
  4 Will McLaughlin           13 10-Navajo Elite       15:51.00
  5 Daniel Wong               13 10-Pops               15:57.00
  6 August Bruno              13 10-Pops               16:28.00
  7 Ted Magnuson              12 10-Pops               16:29.00
  8 Thaimes Baker             12 10-Unattached AZ      16:47.00
  9 Michael James             12 10-Pops               16:58.00
 10 James Splude              12 10-Tcm Rez Runne      18:37.00
 11 Cory Gilchrist               10-Az Blaze           18:57.00
 12 RayVen Joe                13 10-Navajo Elite       19:06.00
 13 Sam Martinez                 10-Az Blaze           23:53.00
 14 Wesley Farmer                10-Az Blaze           29:13.00

Event 598  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Latrisha Blackstar        15 10-Az Blaze           23:01.00
  2 Ciera Brecto              15 10-Unattached AZ      24:11.00
  3 Rachel Whitford           15 10arizona Flames      25:52.00
  4 Lisa DeCosola             15 10-Pops               26:15.00

Event 599  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Espinoza Joshua           14 10-Unattached AZ      21:45.00
  2 Eric Brannick             14 10-Az Puma            22:48.00

Event 699  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Zach Lucero               17 10arizona Flames      25:44.00


Bantam Girls - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) 10-Navajo Elite             90        2) 10-Arizona Blaze           68
    3) 10-TCM Rez Runners          52

Midget Girls - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) 10-Arizona Blaze           102        2) 10-Navajo Elite            58
    3) 10-TCM Rez Runners          30

Youth Girls - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) 10-Pops Track Club          21

Bantam Boys - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) 10-TCM Rez Runners          28

Midget Boys - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) 10-Pops Track Club          67        2) 10-Navajo Elite            62
    3) 10-TCM Rez Runners          61

Youth Boys - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) 10-Pops Track Club          15
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx