Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Iowa Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/4/07 - West Des Moines, IA

3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Weber, Kristen            97 Unatt IA,Earlham, I   13:47.56
  2 Wright, Gwynne            97 Unatt IA,Ottumwa, I   14:10.91
  3 Murphy, Kelly             99 Unatt IA,Knoxville,   14:53.73
  4 Muller, Mariah            97 Unatt IA,New Market   15:55.15
  5 Freeland, Jill            97 Ced Rap IA,Central    16:11.17

3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hughes, Sierra            95 Westside IA,Norwalk   11:57.34
  2 Muilenburg, Ana           96 Unatt IA,Waukee, IA   12:37.37
  3 Davis, Angela             95 Unatt IA,Altoona, I   13:26.67
  4 Foust, Madi               95 Westside IA,Clive,    13:34.89
  5 Welch, Shanna             95 Unatt IA,Parnell, M   13:43.99
  6 Lowe, Katherine           95 Westside IA,West De   13:54.32
  7 Cline, Sydney             96 Westside IA,West De   15:57.16
  8 Wright, Samantha          96 Unatt IA,Otumwa Roa   16:02.28

4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chmaruk, Sofia            94 Run Free IA,Kalona,   15:36.93
  2 Hegeman, Rachel           93 Run Free IA,Iowa Ci   16:15.72
  3 Maxcy, Kate               94 Run Free IA,West De   16:32.70
  4 Adams, Leah               94 Run Free IA,Solon,    17:00.26
  5 Wilson, Alex              93 Unatt IA,Lisbon, IA   17:09.54
  6 Boudreau, Sydney          93 Run Free IA,Oxford,   17:29.95
  7 Armitage, Alex            94 Run Free IA,West De   17:35.97
  8 McCusker, Magan           94 Run Free IA,Iowa Ci   18:00.40

5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Corkin, Ashley            91 Unatt IA,Cedar Rapi   27:03.25
 -- Snyder, Kayla             92 Excalibur IA,Altoon        DNF

5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 James, London             90 Unatt IA,Adair, IA    20:01.25

3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Twedt, Peyton             97 Unatt IA,Rockwell,    12:13.11
  2 Hummell, Luke             97 Ced Rap IA,Cedar Ra   13:05.35
  3 Coppess, Will             97 Westside IA,West De   13:11.98
  4 Brown, Grant              97 Unatt IA,Cedar Rapi   13:35.62
  5 Price, Zachary            00 Unatt IA,Johnston,    14:36.16
  6 Suby, Brady               97 Unatt IA,Ankeny, IA   15:10.04
  7 Konrad, Evan              98 Unatt IA,Clive, IA    15:45.58
  8 Troncin, Carter           00 Unatt IA,Urbandale,   15:46.33
  9 Suby, Ryan                99 Unatt IA,Ankeny, IA   20:48.77
 10 Waters, Andy              01 Unatt IA,West Des M   34:28.00

3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cortez, Colton            95 Ced Rap IA,Cedar Ra   12:14.16
  2 Dengler, Logan            95 Unatt IA,Ankeny, IA   12:27.45
  3 Anderson, Brady           96 Unatt IA,Cedar Rapi   12:35.50
  4 Brandt, Logan             95 Unatt IA,Bondurant,   13:08.28
  5 Marcus, Daniel            96 Westside IA,West De   13:29.47
  6 Benson, Jenkin            95 Unatt IA,Colfax, IA   13:34.19
  7 Price, Travis             96 Unatt IA,Johnston,    14:47.13
  8 Lowe, Dan                 95 Westside IA,West De   15:10.61
  9 Konrad, Cameron           95 Unatt IA,Clive, IA    18:48.81

4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Smock, Conner             94 Ced Rap IA,Lisbon,    14:17.41
  2 Welch, Christoher         94 Unatt IA,Albia, IA    14:50.92
  3 Wink, Mitch               93 Unatt IA,Urbandale,   15:06.81
  4 Freeland, Joey            94 Ced Rap IA,Central    16:20.80
  5 Suby, Jordan              94 Unatt IA,Ankeny, IA   18:25.04

5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnson, Cory             91 Unatt IA,Indianola,   17:17.65
  2 Schulze, Nick             91 Indianola IA,Indian   18:14.52
  3 Hoover, Cody              91 Indianola IA,Milo,    18:39.72
  4 Geiss, Markus             91 Indianola IA,Indian   18:40.41
  5 Gore, Jake                91 Unatt IA,Woodward,    18:40.86
  6 Fritz, Clayton            92 Indianola IA,Carlis   18:47.75
  7 Pilcher, Zach             92 Unatt IA,Woodward,    20:22.99
  8 Soto, Jesus               92 Woodward IA,Woodwar   22:14.74

5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chany, Gatbel             90 Unatt IA,Woodward,    18:23.13
  2 Aden, John                90 Unatt IA,Adel, IA     18:34.46
  3 Wood, Dayle               89 Unatt IA,Woodward,    20:27.10
  4 Turner, AJ                90 Unatt IA,West Des M   20:29.04
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx