Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Oregon Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/10/07 - Sandy, OR

2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Teeter, Terra             99 Team Oregon,,Sandy,             8:50.00     1
  2 Morgan, Marycatherine     99 Oregon Cc-A,Hillsbo             9:06.80
  3 Bodle, Tiffany            99 Team Oregon,,Sandy,             9:29.00     2
  4 Veselik, Shaylee          99 Team Oregon,,Sandy,             9:58.00     3
  5 Bodle, Taylor             00 Team Oregon,,Sandy,            12:01.00     4
  6 Miller, Jenna             01 unattached,The Dall            12:02.60
  7 Black, Melinda            99 Team Oregon,,Sandy,            12:27.30     5

3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dunagan, Caela            97 Oregon Cc-A,Hood Ri            12:53.30
  2 Schmidt, Elderkin         97 Oregon Cc-A,Portlan            13:14.10
  3 Fruehauf, Sascha          98 Team Oregon,,Corbet            13:47.60
  4 Waller, Makayla           98 unattached,Lebanon,            13:54.40
  5 Doherty, Grace            98 Oregon Cc-A,Beavert            14:33.20
  6 Briggs-Mineart, Grace     97 Emerald Vall,Eugene            15:05.60
  7 Volk, Madeline            98 Southern Ore,Medfor            15:50.00

3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rice, Paige               96 Oregon Cc-A,Portlan            10:51.20     1
  2 Hawkinson, Vivian         96 Oregon Cc-A,Salem,             11:54.40     2
  3 Landreth, Samantha        96 Oregon Cc-A,Happy V            12:37.80     3
  4 Heringer, Abigail         95 Salem Track,Salem,             12:46.70
  5 Nelson, Tess              95 Central Oreg,Bend,             12:48.50
  6 Walsh, Shannon            95 Oregon Cc-A,Eugene,            12:54.30     4
  7 Maffett, Sarah            96 Oregon Cc-B,Grants             12:57.80     5
  8 Holstrom, Annika          96 Oregon Cc-B,Sherwoo            13:08.20     6
  9 Pfohman, Xiao             96 Oregon Cc-A,Portlan            13:11.10     7
 10 Kearns, Rory              96 Oregon Cc-A,Portlan            13:19.80     8
 11 Mosman, Natalie           95 Emerald Vall,Eugene            13:20.70
 12 Hatton, Kiersten          95 Central Oreg,Bend,             13:23.90
 13 Maffett, McKenzie         96 Oregon Cc-A,Grants             13:26.70     9
 14 Roberts, Cassidy          95 Track City T,Coburg            13:28.80
 15 Savage, Sierra            96 Oregon Cc-B,Salem,             13:41.40    10
 16 Henningsen, Leah          95 Oregon Cc-B,West Li            13:52.70    11
 17 Richardson, Dalen         95 unattached,Troutdal            14:17.30
 18 Armsbury, Mariana         96 Oregon Cc-B,Portlan            14:21.70    12
 19 Wanta, Jackie             95 Dry Side Fly,La Gra            14:34.90
 20 Stout, Antonia            96 Emerald Vall,Eugene            15:02.00
 21 Grube, Regan              96 Crow Throws,Eugene,            16:08.60
 22 Burgeson, Keira           95 Barlow Youth,Happy             16:31.30
 23 Rust, Rebekah             95 Track City T,Coburg            16:49.10
 24 Dalzell, Allison          95 Barlow Youth,Portla            17:14.50
 25 Kaloi Jordan, Pali        96 unattached,Madras,             19:33.20

4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Oliphant, Brit            94 Central Oreg,Bend,             15:12.90
  2 Brauer, Ali               94 Oregon Cc-A,Corvall            15:31.20
  3 Coffman, Kristin          93 Oregon Cc-A,Tigard,            15:35.90
  4 Wolfe, Jessica            94 Central Oreg,Bend,             15:54.80
  5 Snook, Sydney             93 Prefontaine,Wedderb            16:08.50
  6 Fristoe, Megan            93 Central Oreg,Bend,             16:11.50
  7 Kelly, Kira               94 Central Oreg,Bend,             16:27.70
  8 Friedrich, Kellen         94 Salem Track,Salem,             16:35.30
  9 Eddy, Becca               93 Emerald Vall,Eugene            16:36.80
 10 Peterson, Krissy          94 Oregon Cc-A,Canby,             16:41.70
 11 Demaree, Adrienne         93 Oregon Cc-A,Portlan            16:50.40
 12 Mull, Alexa               94 Oregon Cc-A,Beavert            16:55.00
 13 Fristoe, Sara             93 Central Oreg,Bend,             17:03.00
 14 West, Sarah               94 Central Oreg,Bend,             17:05.70
 15 Anderson, Christina       94 Oregon Cc-A,Beavert            17:06.30
 16 Bingham, Leanne           93 Oregon Cc-B,Portlan            17:19.80
 17 West, Veronica            94 Central Oreg,Bend,             17:21.30
 18 Kepten, Omer              94 Oregon Cc-B,Lake Os            17:54.50
 19 Higgins, Iris             94 Barlow Youth,Damasc            17:55.10
 20 Lea, Martha               94 Oregon Cc-B,Lake Os            17:55.70
 21 Knorr, Adrian             93 Emerald Vall,Eugene            18:57.70
 22 Pruitt, Sierra            94 Oregon Cc-B,Canby,             18:58.90
 23 Moehl, Keelin             94 Central Oreg,Bend,             19:06.30
 24 Adkisson, Nicole          94 Emerald Vall,Eugene            19:18.70
 25 Mariman, Rianna           94 Oregon Cc-B,Sherwoo            19:19.60
 26 Burgeson, Lindi           94 Barlow Youth,Happy             19:34.00
 27 Wierschke, Sadie          94 Barlow Youth,Portla            19:38.40
 28 Menashe, Rachel           93 Oregon Cc-A,Portlan            19:38.60
 29 Stevens, Michaela         94 Barlow Youth,Clacka            20:06.30
 30 Swaney, Laurel            94 Central Oreg,Bend,             20:23.40
 31 Holding, Kristan          93 Barlow Youth,Boring            21:21.20
 32 Hatton, Alyssa            94 Central Oreg,Bend,             21:25.10
 33 Christler, Emma           94 Oregon Cc-B,Sherwoo            22:23.30

5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Guterrez, Patricia        92 unattached,Creswell            20:26.60
  2 Ney, Hayley               91 unattached,Hillsbor            20:36.70
  3 Edwards, Calleson         91 unattached,Portland            20:40.90
  4 Lemire, Raquel            91 Oregon Cc-A,Beavert            20:51.90     1
  5 Lundin, Austin            92 Oregon Cc-A,Hillsbo            21:05.20     2
  6 Hollins, Keikoanne        92 Oregon Cc-A,Tualati            21:44.70     3
  7 Preston, Kathleen         92 Oregon Cc-A,Lake Os            22:43.40     4
  8 Yaylali, Erin             91 Oregon Cc-A,Lake Os            23:06.00     5
  9 Grabhorn, Anna            91 N.W. Oregon,Scappoo            23:51.30
 10 Wilcox, Jessica           92 unattached,Culp Cre            25:31.90
 11 Jackson, Renee            91 unattached,Scappoos            32:57.00

5k Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lundin, Jessica           89 Oregon Cc-A,Hillsbo            20:37.20
  2 Ohlson, Lauren            90 Oregon Cc-A,Lake Os            21:02.60
  3 Steinbacher, Alexandra    90 Oregon Cc-A,Lake Os            21:19.30
  4 Jensen, Shannon           90 unattached,Portland            22:20.20
  5 Klein, Leah               90 unattached,Cottage             22:31.20
  6 Cnossen, Natalie          90 Oregon Cc-A,Hillsbo            22:56.30
  7 Dowdy, Jessica            89 Emerald Vall,Eugene            23:15.80
  8 Krantz, Rita              90 unattached,Culp Cre            23:16.40

2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Reed, Code                99 Dry Side Fly,La Gra             9:27.00
  2 Sexton, Micah             99 Dry Side Fly,La Gra             9:44.00
  3 Camp, Willie              00 Dry Side Fly,La Gra            10:45.00

3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lomax, Sam                97 Oregon Cc-A,Portlan            11:53.30     1
  2 Keaney, Liam              97 Oregon Cc-A,Portlan            12:07.70     2
  3 Grant, Spencer            97 Oregon Cc-A,Sherwoo            12:19.00     3
  4 Higgins, Jenner           98 Track City T,Eugene            12:19.70
  5 Felsher, James            97 Track City T,Eugene            12:22.10
  6 Rogers, Brock             99 unattached                     12:42.40
  7 O'Donnell, Tyler          98 Oregon Cc-A,Portlan            12:43.00     4
  8 Frank, Jackson            98 Oregon Cc-A,Portlan            13:05.30     5
  9 Kronberger, Gage          97 Track City T,Eugene            13:16.90
 10 Sanders, Mathew           97 unattached,Brooking            13:20.10
 11 Sealand, David            97 Oregon Cc-A,Portlan            13:24.50     6
 12 Sealand, Daniel           99 Oregon Cc-Una,Portl            13:24.80
 13 Favero, Colin             97 Oregon Cc-Una,Lake             13:47.40
 14 England, Taylor           97 Oregon Cc-A,Hillsbo            14:02.30     7
 15 Miller, John              98 unattached,The Dall            14:06.60
 16 Mitchell, Abe             98 Team Oregon,,Sandy,            14:14.50
 17 Franklin, Thomas          97 Barlow Youth,Gresha            14:51.80
 18 Smiley, Wade              98 Dry Side Fly,La Gra            15:12.00
 19 Perone, Dante             97 Oregon Cc-Una,Sherw            15:51.50
 20 Grant, Connor             98 Oregon Cc-Una,Sherw            16:02.50

3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sealand, Joshua           95 Oregon Cc-A,Portlan            11:04.10     1
  2 Thompson, Kyle            96 unattached,Portland            11:07.80
  3 Bowlin, James             95 Central Oreg,Bend,             11:11.40
  4 Roberts, Nathaniel        96 Oregon Cc-A,Salem,             11:13.40     2
  5 Maffett, Jeffrey          96 Oregon Cc-A,Grants             11:44.40     3
  6 Doherty, Patrick          95 Oregon Cc-A,Beavert            11:49.20     4
  7 Lawson, Samuel            95 Oregon Cc-A,Newberg            11:50.90     5
  8 Dunagan, Mark             95 Oregon Cc-A,Hood Ri            11:51.60     6
  9 Truax, Sam                96 Oregon Cc-C,Portlan            11:56.90
 10 Trepte, Alec              95 Oregon Cc-A,Sherwoo            11:58.90     7
 11 Rickards, Evan Rickards   95 unattached,Sisters,            12:04.10
 12 Darland, Jackson          95 Emerald Vall,Eugene            12:05.40
 13 Sussman, Mark             96 Oregon Cc-C,Portlan            12:06.10
 14 Fuller, Duncan            96 Oregon Cc-B,Grants             12:12.00     8
 15 Webber, Morgan            96 Canby Track,Canby,             12:17.50
 16 Johnson, Mark             95 Friends of C,The Da            12:24.40
 17 Tokarski, Quinten         95 Oregon Cc-B,Salem,             12:35.80     9
 18 Teague, Sam               96 Oregon Cc-B,Beavert            12:36.40    10
 19 Sampson, Angelo           96 Oregon Cc-A,Portlan            12:39.90    11
 20 Kearns, Gabe              96 Oregon Cc-B,Portlan            12:46.30    12
 21 Pollard, Brandon          96 unattached,Sisters,            12:47.50
 22 Roach, Cooper             96 Oregon Cc-B,Hillsbo            12:53.10    13
 23 Pahl, Jackson             96 Oregon Cc-B,Portlan            12:54.80    14
 24 Mitchell, Isaac           95 Team Oregon,,Sandy,            13:31.60
 25 Bailey, Jace              96 Friends of C,The Da            13:36.30
 26 Fought, Jake              95 Oregon Cc-B,Beavert            13:52.80    15
 27 McGuigan, Kyle            95 Oregon Cc-C,Sherwoo            13:58.00
 28 Reynoso, Robert           95 unattached,Madras,             14:17.00
 29 Lonsway, Quinn            95 Oregon Cc-C,Portlan            14:27.70
 30 Bellon, Jordan            96 Oregon Cc-Una,Grant            14:49.30
 31 MacArthur, Ben            96 Emerald Vall,Eugene            15:43.90

4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leep, Harrison            94 Southern Ore,Jackso            13:58.60     1
  2 Normo, Nate               94 Oregon Cc-A,Sherwoo            14:04.20     2
  3 Baker, Jackson            94 Oregon Cc-A,Portlan            14:28.10     3
  4 Keating, Erik             93 Oregon Cc-A,Astoria            14:41.20     4
  5 Seibert, Neil             93 Southern Ore,Medfor            14:44.20     5
  6 Adams, Aaron              93 Southern Ore,Centra            14:46.70     6
  7 Berteau-Pavy, Hugo        93 Oregon Cc-A,Portlan            14:49.40     7
  8 England, Ryan             94 Oregon Cc-B,Hillsbo            14:55.90     8
  9 Pfaff, Jordan             93 Oregon Cc-B,Hillsbo            14:57.00     9
 10 Brown, Nathaniel          94 Oregon Cc-B,Portlan            14:57.80    10
 11 Zemtsov, Max              94 unattached,Woodburn            15:01.20
 12 Raimondi, Steven          93 Oregon Cc-A,Portlan            15:04.90    11
 13 Stevens, Ryan             94 Oregon Cc-B,Tigard,            15:05.30    12
 14 Marin, Gael               93 Oregon Cc-A,Astoria            15:11.90    13
 15 Fruehauf, Christopher     94 Team Oregon,,Corbet            15:12.50
 16 Hermo, Troy               94 Oregon Cc-A,Milwauk            15:14.50    14
 17 Holstrom, Andy            93 Oregon Cc-B,Sherwoo            15:21.80    15
 18 Schaaf, Isaac             93 Southern Ore,Ashlan            15:26.00    16
 19 Joseph, Alex              94 Oregon Cc-B,Portlan            15:37.00    17
 20 Minor, Dylan              94 Southern Ore,Ashlan            15:38.40    18
 21 Lambert, Jared            93 Training 4 S,Redmon            15:40.10
 22 DeBow, Isaac              93 Southern Ore,Medfor            15:40.70    19
 23 Sanchez, Armando          93 Training 4 S,Redmon            15:44.90
 24 Burnett, Kyle             93 Oregon Cc-B,Portlan            16:01.30    20
 25 Settelmeyer, Teagan       94 unattached,Cottage             16:01.60
 26 Patrick, Eli              93 Dry Side Fly,La Gra            16:07.90
 27 Puffinburger, Mark        94 Emerald Vall,Spring            16:13.10
 28 Clark, Caleb              93 Oregon Cc-Una,Salem            16:26.60
 29 Romero, Manny             93 unattached,Cottage             16:38.60
 30 Wilson, Ryan              93 Training 4 S,Redmon            16:44.70
 31 Brazil, Micah             94 Dry Side Fly,Cove,             16:54.00
 32 McDonald, Jake            93 Central Oreg,Bend,             17:13.40
 33 Seno, Sam                 94 Track City T,Eugene            17:22.50
 34 Bales, Christian          94 Training 4 S,Redmon            17:30.00
 35 Mundell, Christian        94 Southern Ore,Centra            17:34.20    21

5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Paden, John               92 Oregon Cc-A,Clackam            17:00.40
  2 Settelmeyer, Samuel       91 unattached,Cottage             17:19.40
  3 Kohler, Brandon           91 Oregon Cc-A,Portlan            17:39.70
  4 Bingham, Craig            91 Oregon Cc-A,Portlan            17:57.20
  5 Landstrom, Andrew         92 Oregon Cc-A,Portlan            18:10.60
  6 Green, Crosby             92 unattached,Springfi            18:40.90
  7 Campbell, Conor           91 Oregon Cc-A,Portlan            18:49.00
  8 Oliver, Reed              91 Oregon Cc-A,Lake Os            19:14.10
  9 Iremonger, Ben            92 unattached                     19:16.50
 10 Bouchet, Brandon          92 Crow Throws,Noti, O            19:28.90
 11 Menashe, Mitchell         92 Oregon Cc-Una,Portl            19:40.30
 12 Makjavich, Jeff           91 unattached,Salem, O            19:55.10
 13 Cruz, Gregory             92 Oregon Cc-Una,Vanco            19:55.50
 14 Wall, Jeff                92 Oregon Cc-Una,Portl            20:07.30
 15 Zuber, Stefan             92 Valley Track,Woodbu            20:20.60

5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Caldwell, Christopher     90 Oregon Cc-A,Lake Os            17:08.90     1
  2 Herrmann, Michael         90 unattached,Salem, O            17:19.00
  3 Jones, Alex               89 Eugene Runni,Spring            17:24.20
  4 Martin, Alex              89 Oregon Cc-A,Lake Os            17:44.80     2
  5 Falconer, Michael         89 Oregon Cc-A,Milwauk            17:45.40     3
  6 Gillem, John              89 unattached,Prinevil            17:50.80
  7 MacDougall, Ross          90 Oregon Cc-A,Astoria            17:51.00     4
  8 Hoard, Paul               90 Oregon Cc-A,Lake Os            17:57.50     5
  9 Bennett, William          90 unattached,Brooking            18:08.30
 10 Johnson, Sean             90 Oregon Cc-A,Lake Os            18:11.20     6
 11 Sanders, Steven           90 unattached,Brooking            18:15.40
 12 Deatherage, James         89 unattached,Cottage             18:37.30
 13 Holmes, Matthew           90 Oregon Cc-A,Wilsonv            18:55.00     7
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx