Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Pacific Northwest Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/10/07 - Woodland Park

3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 530 McWilliams, Patryce   10 Cascade Striders      12:25.51     1
  2 531 Gibson, Briahna       10 Cascade Striders      12:35.46     2
  3 503 Matora, Katia         10 Cascade Striders      12:39.19     3
  4 532 Bateh, Zabrina        10 Cascade Striders      13:12.38     4
  5 502 Manns, Alexis         10 Cascade Striders      13:23.53     5
  6 667 Rice, Sydda            9 Rain City Flyers      13:48.15
  7 501 Joseph, Elena         10 Cascade Striders      13:52.62     6
  8 638 Ferguson, Anne        10 Unattached            14:03.87
  9 533 Teppner, Isabel       10 Issaquah Gliders      14:32.02
 10 523 Gardner, Arielle       9 Cascade Striders      15:17.49     7
 11 504 Phillips, Megan        9 Cascade Striders      15:23.94     8
 12 644 Rodeheffer, Laura      8 Unattached            15:39.08
 13 685 Johnson, Ella (Daisy  10 Rain City Flyers      15:47.00
 14 650 Beeler, Mikayla        9 Unattached            16:14.28
 15 520 LaSpada, Katarina      8 Una-Cascade Stri      16:31.65
 16 525 Richardson, Megan      7 Una-Cascade Stri      16:39.08
 17 627 Cox, Kareena           9 Unattached            18:21.93
 18 534 Meja, Callie           7 Issaquah Gliders      18:27.87
 19 689 Mason, Alexis          9 Unattached            27:48.00
 20 700 Miller, Cheyenne Sta  10 Unattached            28:00.00

3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 653 Neale, Amy-Eloise     12 Snohomish Track       11:11.25
  2 661 Rice, Eliza           12 Rain City Flyers      11:29.56     1
  3 662 Engelbrekt, Lily      12 Rain City Flyers      11:36.45     2
  4 510 Olson, Chandler       12 Cascade Striders      11:37.20     3
  5 539 Branch, Jordan        12 Issaquah Gliders      12:09.89     4
  6 590 Brown, Cassidy        12 Fed Way W             12:20.69     5
  7 541 Krahlng, Samantha     11 Issaquah Gliders      12:35.61     6
  8 592 McGinnis, Terra       12 Fed Way W             12:35.98     7
  9 591 Carr, Christine       11 Fed Way W             12:43.72     8
 10 506 Chaffey, Isabella     11 Cascade Striders      12:58.84     9
 11 640 Call, Lindsey         11 Unattached            13:01.59
 12 593 Sanders, Lauren       12 Fed Way W             13:14.40    10
 13 665 Barnes, Joy           12 Rain City Flyers      13:17.64    11
 14 540 Morrison, Savannah    12 Issaquah Gliders      13:17.91    12
 15 660 Sahl, Kendall         12 Rain City Flyers      13:24.49    13
 16 618 Wilson, Samantha      12 Flan Clan             13:29.71
 17 508 Johnson, Kysa         11 Cascade Striders      13:38.77    14
 18 537 Dalzell, Dorie        11 Issaquah Gliders      13:47.70    15
 19 509 LaSpada, Natalia      11 Cascade Striders      13:53.52    16
 20 664 Omlin, Kaley          12 Rain City Flyers      14:07.78    17
 21 538 Beauchene, Juliana    11 Issaquah Gliders      14:19.05    18
 22 680 Cowan, Maddison       12 Fed Way W             14:25.43    19
 23 594 Argyle, Jackie        12 Fed Way W             15:13.77    20
 24 505 Ahearn, Kathryn       12 Cascade Striders      15:30.94    21
 25 619 Bashaw, Emilee        12 Flan Clan             15:47.55
 26 663 Jewett, Samantha      12 Rain City Flyers      16:24.14    22
 27 694 Daniels, Patience        Unattached            24:37.00
 28 690 Hunter, Jenel         11 Unattached            24:46.00

4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 548 Benster, Lindsay      14 Issaquah Gliders      15:33.97     1
  2 697 Johnson, Jasmine      14 Fed Way               15:48.57     2
  3 622 Timmons, Priscilla    14 Flan Clan             16:09.00
  4 669 Meyers, Madeleine     13 Rain City Flyers      16:11.65
  5 599 Atwood, Rachel        13 Fed Way               16:28.62     3
  6 529 Wahlman, Renee        13 Fed Way               16:30.28     4
  7 601 Duvenez, Allison      14 Fed Way               16:42.85     5
  8 603 Royal, Adrianna       14 Fed Way               16:43.34     6
  9 547 Poplawsk, Alisa       13 Issaquah Gliders      16:55.86     7
 10 621 Gourley, Jadyn        13 Flan Clan             17:02.68
 11 630 McDevitt, Sami        13 Unattached            17:35.11
 12 670 Stolz, Tracey         13 Rain City Flyers      17:47.63
 13 546 Taylor, Hannah        14 Issaquah Gliders      17:59.04     8
 14 550 Parsons, Dannah       14 Issaquah Gliders      18:16.16     9
 15 602 Ditzhazy, Amanda      13 Fed Way               18:30.93    10
 16 518 Helliker, Claire      13 Fed Way W             18:48.75
 17 604 McCune, Lauren        14 Fed Way               18:55.33    11
 18 600 Brown, Jordyn         13 Fed Way               19:01.31    12
 19 551 Brindley, Laura       13 Issaquah Gliders      20:52.00    13

5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 624 Porter, Shannon       16 Flan Clan             19:29.00
  2 629 Cutting, Allison      15 Issaquah Gliders      19:48.71     1
  3 727 Nichols, Ashley       15 Seattle Running       20:12.90
  4 677 Sincraugh, Ashlee     15 Fed Way               20:16.18     2
  5 563 Rudd, Alex            15 Issaquah Gliders      20:21.19     3
  6 666 Cipra, Kalee          16 Fed Way               20:39.92     4
  7 610 Stinnett, Veronica    15 Fed Way               20:41.45     5
  8 725 Huschka, Breanna      16 Seattle Running       21:00.39
  9 617 Steele, Alanna        16 Fed Way               21:10.80     6
 10 743 Meyer, Emily          15 Issaquah Gliders      21:38.40     7
 11 609 Schick, Kayla         16 Fed Way               21:51.77     8
 12 688 McKenzie, Hannah      16 Fed Way               21:54.18     9
 13 611 Turner, Kayley        16 Fed Way               21:59.88    10
 14 744 England, Katrina      15 Issaquah Gliders      22:04.80    11
 15 561 Piper, Haley          16 Issaquah Gliders      22:13.12    12
 16 724 Benson, Kathryn       16 Rain City Flyers      22:22.76
 17 711 Bwal, Chloe           15 Fed Way W             22:24.92
 18 699 Chinchar, Erin        15 Fed Way               22:33.72    13
 19 560 Davis, Lauren         16 Issaquah Gliders      22:35.37    14
 20 562 Past, Megan           15 Issaquah Gliders      22:55.02    15
 21 647 Rasmussen, Mcalla     16 Unattached            23:11.43
 22 646 Chipman, Laura        16 Unattached            26:46.00
 23 528 Tucker, Summer        15 Cascade Striders      29:03.00
 24 714 Stellmacher, Sylvia   15 Unattached            31:12.00

5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 637 Treleven, Chloe       17 Unattached            20:15.41
  2 692 Heermann, Constance   18 Fed Way               22:46.87
  3 573 Allan, Ellie          17 Issaquah Gliders      22:58.09
  4 736 Bluhm, Jennifer       18 Seattle Running       23:43.03
  5 720 Hugfler, Jamie        17 Unattached            24:07.68
  6 740 Garrison, April       17 Rain City Flyers      26:13.00

3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 586 Goldstone, Jesse       8 Fed Way W             11:55.48     1
  2 634 Lanser, Alexander     10 Fed Way W             12:13.91     2
  3 589 Gegoux, Sami          10 Fed Way W             13:45.76     3
  4 668 Hirschfeld, Eli        9 Rain City Flyers      14:22.81
  5 588 Newberry, Matthew      9 Fed Way W             14:38.55     4
  6 526 Richmond, Jackson      7 Una-Cascade Stri      14:46.30
  7 582 Richardson, Ben       10 Fed Way W             15:04.85     5
  8 587 Goleeke, Nicolas       9 Fed Way W             15:11.56     6
  9 583 Lucas, Danny          10 Fed Way W             15:27.42     7
 10 584 Gardner, Chase         8 Fed Way W             15:32.79     8
 11 642 Stolz, Nathan         10 Unattached            16:03.20
 12 585 Gardner, David         9 Fed Way W             16:11.24
 13 535 Symmes, Samuel        10 Issaquah Gliders      16:14.86
 14 696 Daniels, Jesse         9 Unattached            18:23.87
 15 536 Symmes, Kenneth        7 Issaquah Gliders      18:53.36

3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 595 Goldstone, David      12 Fed Way               10:39.26     1
  2 655 Pearce, Jack          12 Rain City Flyers      11:05.78     2
  3 596 Riordan, Ruben        12 Fed Way               11:08.07     3
  4 643 Rodeheffer, John      11 Unattached            11:13.12
  5 633 Harber, Ryan          12 Unattached            11:25.56
  6 658 Beck, Wolfgang        12 Rain City Flyers      12:01.89     4
  7 656 Thompson, Matthew     12 Rain City Flyers      12:31.22     5
  8 695 Hamm, Blake           12 Unattached            12:32.21
  9 543 Howe, Tom             12 Issaquah Gliders      12:35.54
 10 598 Glackin-Coley, Shay   11 Fed Way               12:39.35     6
 11 631 Kondo, Teruhito       11 Fed Way               12:47.23     7
 12 597 Saunders, Matt        11 Fed Way               12:59.23     8
 13 545 Graterol, Diego       12 Issaquah Gliders      13:00.42
 14 513 Melrose, Marshall     12 Cascade Striders      13:02.89     9
 15 544 Clark, Danny          11 Issaquah Gliders      13:07.40
 16 654 Lawson, Drew          11 Rain City Flyers      13:11.43    10
 17 511 Cipoletti, Conrad     12 Cascade Striders      13:14.01    11
 18 512 Devine, Harrison      11 Cascade Striders      13:20.47    12
 19 542 Stout, Alex           12 Issaquah Gliders      13:35.69
 20 514 Muhlestein, Ethan     11 Cascade Striders      14:22.26    13
 21 515 Phllips, Tyler        11 Cascade Striders      14:54.58    14
 22 657 Lanphear, Mason       12 Rain City Flyers      16:00.59    15

4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 556 Elefson, Aaron        14 Issaquah Gliders      14:21.43     1
  2 557 Chasan, Joshua        14 Issaquah Gliders      14:42.53     2
  3 645 Mandl, Maximo         14 Fed Way               14:42.85     3
  4 553 Symmes, Keegan        13 Issaquah Gliders      15:09.79     4
  5 555 Clark, Brandon        13 Issaquah Gliders      15:11.84     5
  6 659 Hedenrech, Noah       13 Rain City Flyers      15:18.15
  7 710 Soberanis, Alexander  13 CamasExpress          15:21.14
  8 652 Mendenhall, Michael   13 Seattle Running       15:26.57
  9 607 Polkinghorn, Brian    14 Fed Way               15:27.94     6
 10 558 Stewart, Michael      14 Issaquah Gliders      15:29.85     7
 11 706 Boyd, Tucker          13 CamasExpress          15:42.44
 12 639 Sharps, Devn          13 Unattached            15:47.74
 13 673 Rurk, Joel            13 Rain City Flyers      15:50.74
 14 581 Valentine, Michael    13 Fed Way W             15:52.42
 15 554 Rogers, Jamon         13 Issaquah Gliders      15:58.67     8
 16 703 Cyra, Aidan           14 Unattached            16:10.84
 17 698 Dimmer, Jack          13 Fed Way               16:19.02     9
 18 701 Basket, Andrew        14 Unattached            16:21.59
 19 559 Matthews, Drew        13 Issaquah Gliders      16:38.80    10
 20 605 Brandt, Cory          14 Fed Way               16:53.05    11
 21 674 Beck, Dirk            14 Rain City Flyers      17:13.00
 22 731 Smith, Cramere        14 Unattached            18:00.97
 23 606 Newberry, Mark        13 Fed Way               18:09.04    12
 24 552 Magill, Jake          13 Issaquah Gliders      18:37.06    13
 25 608 Sanders, Isaac        13 Fed Way               20:01.73    14

5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 628 Russell, Kenneth      16 Unattached            16:47.00
  2 568 Brasino, Christopher  15 Issaquah Gliders      16:56.00     1
  3 516 Ambo, Joel            16 Cascade Striders      17:04.00
  4 730 Tran, Michael         16 Unattached            17:19.00
  5 709 Reiter, Josh          16 CamasExpress          17:24.00
  6 732 Whan, Connor          15 Unattached            17:31.00
  7 571 Kupcis, Paul          15 Issaquah Gliders      17:37.00     2
  8 684 Wallis, Jonathan      15 Issaquah Gliders      17:42.00     3
  9 615 Krotzer, Kenny        15 Fed Way               17:43.00     4
 10 564 Sherwood, Josiah      15 Issaquah Gliders      17:48.00
 11 635 Parker, Dakota        15 Unattached            17:56.00
 12 741 Garrison, Ethan       15 Rain City Flyers      17:57.00
 13 565 Leigh, Dennis         15 Issaquah Gliders      18:02.00     5
 14 572 McDevitt, Max         16 Issaquah Gliders      18:03.00     6
 15 613 Antsh, Maximilian     15 Fed Way               18:04.00     7
 16 636 Porter, Matthew       16 Unattached            18:10.00
 17 721 Hopper, Dylan         16 Seattle Running       18:19.00     8
 18 729 Walsh, Eric           15 Fed Way               18:27.00     9
 19 648 Jackson, Todd         15 Seattle Running       18:28.00    10
 20 566 Branch, Kyle          15 Issaquah Gliders      18:34.00    11
 21 651 Martinez, Anthony     16 Seattle Running       18:35.00    12
 22 614 Cross, Michael        16 Fed Way               18:36.00    13
 23 612 Frye, Sterling        15 Fed Way               18:43.00    14
 24 712 Lintelmann, Brock     16 Fed Way W             18:46.00
 25 570 Bice, Eric            15 Issaquah Gliders      18:56.00    15
 26 671 Hagan, Bernie         15 Rain City Flyers      19:11.00
 27 567 Duncan, Brett         15 Issaquah Gliders      19:12.00    16
 28 687 Bengtsson, Jesse      16 Rain City Flyers      19:36.00
 29 748 Huyrh, Paul           16 Seattle Running       19:54.00    17
 30 734 Reitz, Nathan         15 Unattached            19:58.00
 31 719 Jason, JJ             16 Unattached            20:05.00
 32 702 Fure, Jacob           15 Unattached            20:09.00
 33 723 Olson, Andrew         15 Seattle Running       21:47.00    18
 34 717 Baker, Eli            15 Unattached            25:27.00

5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 728 Bridges, Seth         17 Fed Way               16:32.00     1
  2 679 Cowan, Julian-Blake   17 Fed Way               16:35.23     2
  3 742 Paine, Daniel         18 Fed Way               16:50.09     3
  4 737 Simpson, Josh         18 Unattached            16:58.22
  5 707 Letendre, Joshua      17 CamasExpress          17:01.10
  6 682 Sadler, Evan          17 Issaquah Gliders      17:08.73     4
  7 672 Wilkens, Billy        17 Rain City Flyers      17:12.75
  8 745 Lance, Ben            17 Unattached            17:21.61
  9 752 Peters, Colby         17 Fed Way W             17:25.25     5
 10 704 Boyd, Tanner          17 CamasExpress          17:26.58
 11 625 Darmody, John         17 Unattached            17:30.98
 12 705 Helm, Justin          17 Fed Way W             17:37.52     6
 13 676 England, Justin       17 Fed Way               17:38.29     7
 14 753 Barkley, Alex         17 Rain City Flyers      17:40.82
 15 675 Langdon, Charles      18 Fed Way               17:42.81     8
 16 649 Vest, Michael         17 Seattle Running       17:43.36     9
 17 747 Hamilton, Andrew      18 Seattle Running       17:48.25    10
 18 577 daPonte, Drake        17 Issaquah Gliders      17:51.49    11
 19 749 DeSilva, Erik         17 Seattle Running       18:04.36    12
 20 751 Clancy, Kevin         18 Fed Way W             18:07.65    13
 21 574 Joselyn, Benjamin     18 Issaquah Gliders      18:10.87    14
 22 632 Shiach, Ian           17 Unattached            18:13.47
 23 616 Tylor, Kyle           17 Fed Way               18:23.47    15
 24 576 Strom, Owen           17 Issaquah Gliders      18:29.59    16
 25 575 Smith, Ian            17 Issaquah Gliders      18:32.35    17
 26 578 Chasan, Quinn         17 Issaquah Gliders      18:35.93    18
 27 626 Barnes, Clayton       17 Unattached            18:36.42
 28 579 Montgomery, Rory      17 Issaquah Gliders      18:38.68    19
 29 746 Borman, Morgan        17 Fed Way W             18:43.44    20
 30 708 Seal, Cameron         18 Seattle Running       18:49.36    21
 31 686 Fry, Kramer           17 Rain City Flyers      18:52.25
 32 726 Shumski, Brayden      17 Unattached            18:58.22
 33 722 Albertson, Thomas     17 Seattle Running       19:08.41    22
 34 716 Thacker, Dan          17 Unattached            19:15.00
 35 738 Duffy, Kramer         18 Unattached            19:16.40
 36 718 Jason, Sam            18 Unattached            19:30.39
 37 733 Brock, Nathan         17 Fed Way W             19:35.37    23
 38 735 Cyra, Keller          17 Unattached            19:58.36
 39 683 Fisher, Pete          17 Issaquah Gliders      20:02.89    24
 40 715 Dunn, Griffin         17 Unattached            20:25.01
 41 713 Duchscherer, Ryan     18 Fed Way W             20:59.95    25


Bantam Girls - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) Cascade Striders            36

Midget Girls - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) FEDERAL WAY TRACK CLUB W    69        2) Rain City Flyers           66
    3) Cascade Striders            63        4) Issaquah Gliders           55

Youth Girls - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) Federal Way TC              53        2) Issaquah Gliders           38

Bantam Boys - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) FEDERAL WAY TRACK CLUB W    36

Midget Boys - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) Cascade Striders            59        2) Rain City Flyers           36
    3) Federal Way TC              25

Youth Boys - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) Federal Way TC              55        2) Issaquah Gliders           50

Intermediate Boys - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) Seattle Running Club        65        2) Issaquah Gliders           59
    3) Federal Way TC              47

Young Men - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) Issaquah Gliders           123        2) FEDERAL WAY TRACK CLUB W   92
    3) Seattle Running Club        74        4) Federal Way TC             36
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx