Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Utah Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/16/07 - Glendale CC

Bantam Boys 3 km

Place Bib Name Team Time Points
1 147 Eli Oftedal The Utah Project 11:57.9 1
2 144 Alexander Barry The Utah Project 12:38.4 2
3 8 Zachary Calton Ogden Track Club 13:10.8 --
4 146 Tyler Blackburn The Utah Project 13:24.4 3
5 145 Jacob Blackburn The Utah Project 13:56.5 4
6 148 John Tanner The Utah Project 13:59.4 5
7 150 Joshua Watchman The Utah Project 14:06.8 6
8 1 Jake Reed Unattached 14:06.8 --
9 77 Benjamin Pachev Team Provo 14:37.5 7
10 76 Spencer Jarvis Team Provo 14:42.9 8
11 82 Rhett Weston Team Provo 16:00.5 9
12 7 Garrett Barton Ogden Track Club 16:15.9 --
13 74 Joshua Blackburn Team Provo 16:26.1 10
14 78 Brad Sevison Team Provo 16:39.6 11
15 149 Andrew Watchman The Utah Project 16:52.9 12
16 151 Jakob West The Utah Project 17:18.1 --
17 5 Patrick Nordstrom Mercury Track Club 17:53.1 --
18 80 Ethan Thompson Team Provo 17:59.3 13
19 2 Mason Reed Unattached 18:49.6 --
20 81 Gideon Thompson Team Provo 20:18.7 14

Team Scores

Place Team Scores Total
1 The Utah Project 1, 2, 3, 4, 5, (6), (12) 15
2 Team Provo 7, 8, 9, 10, 11, (13), (14) 45

Bantam Girls 3 km

Place Bib Name Team Time Points
1 169 Alyssa Snyder Wasatch Athletics 14:47.5 --
2 18 Natalie Webster SoJourners Running Club 15:01.5 1
3 13 Danella Bland SoJourners Running Club 15:02.7 2
4 11 Amber Blackburn SoJourners Running Club 15:07.2 3
5 17 Sophia Thompson SoJourners Running Club 15:25.5 4
6 84 Jessica Resendiz Team Provo 16:19.9 --
7 83 Brittany Eatough Team Provo 17:01.7 --
8 15 Sydney Jacobs SoJourners Running Club 17:15.6 5
9 12 Rachel Blackburn SoJourners Running Club 17:21.9 6
10 170 Savanna Snyder Wasatch Athletics 18:02.9 --
11 16 Olivia Thompson SoJourners Running Club 18:51.8 7

Team Scores

Place Team Scores Total
1 SoJourners Running Club 1, 2, 3, 4, 5, (6), (7) 15

Midget Boys 3 km

Place Bib Name Team Time Points
1 98 James Leblow Team Provo - A 11:26.7 1
2 99 Ben Saarel Team Provo - A 11:29.2 2
3 97 Cameron Durman Team Provo - A 12:03.1 3
4 122 Trevor Blackburn Team Provo - B 12:03.4 4
5 95 Adam Blackburn Team Provo - A 12:17.4 5
6 100 Vance Weston Team Provo - A 12:31.9 6
7 123 Garrett Bullough Team Provo - B 13:30.9 7
8 124 Jaxon Eady Team Provo - B 13:48.3 8
9 125 Mason Johnson Team Provo - B 13:54.4 9
10 96 Michael Blackburn Team Provo - A 13:55.6 10
11 159 Lukas Erickson Wasatch Athletics 13:57.0 --
12 153 Paxton West The Utah Project 14:10.3 --
13 120 Jonah Bateman Team Provo - B 14:36.0 11
14 158 Billy Cobler Team Provo - A 15:07.0 12
15 160 Christian Little Wasatch Athletics 17:16.1 --

Team Scores

Place Team Scores Total
1 Team Provo - A 1, 2, 3, 5, 6, (10), (12) 17
2 Team Provo - B 4, 7, 8, 9, 11, (0), (0) 39

Midget Girls 3 km

Place Bib Name Team Time Points
1 38 Summer Harper SoJourners Running Club - A 12:21.2 1
2 62 Natalie Matthews SoJourners Running Club - B 12:43.3 2
3 9 Aubrey Barton Ogden Track Club 13:16.2 --
4 36 Naena Bland SoJourners Running Club - A 13:22.0 3
5 86 Alyse Nelson Team Provo 13:27.0 --
6 59 Mara Ferrin SoJourners Running Club - B 13:28.4 4
7 34 Angela Blackburn SoJourners Running Club - A 13:46.3 5
8 35 April Blackburn SoJourners Running Club - A 13:58.0 6
9 40 Rachel Stratton SoJourners Running Club - A 14:07.8 7
10 58 Drew Crane SoJourners Running Club - B 14:11.3 8
11 63 Ashlyn Webster SoJourners Running Club - B 14:13.2 9
12 37 Ashlin Gates SoJourners Running Club - A 14:31.4 10
13 57 Emily Cassell SoJourners Running Club - B 14:32.9 11
14 39 Jordyn Stratton SoJourners Running Club - A 14:37.4 12
15 60 Madison Keyser SoJourners Running Club - B 15:23.0 13
16 64 Rachel Woodruff SoJourners Running Club - B 16:29.9 14
17 4 Mattie Reed Unattached 16:39.3 --
18 61 Emily Lanie SoJourners Running Club - B 17:03.4 --
19 87 Lisa Turley Team Provo 17:21.7 --

Team Scores

Place Team Scores Total
1 SoJourners Running Club - A 1, 3, 5, 6, 7, (10), (12) 22
2 SoJourners Running Club - B 2, 4, 8, 9, 11, (13), (14) 34

Youth Boys 4 km

Place Bib Name Team Time Points
1 6 Shaine Kirkright Mercury Track Club 14:08.0 --
2 129 Mackenzie Morrison Team Provo - B 14:56.0 1
3 127 Joshua Haertel Team Provo - B 15:14.9 2
4 106 Haven Shelton Team Provo - A 15:24.8 3
5 104 Parker Goodwin Team Provo - A 15:37.7 4
6 101 Joseph Blackburn Team Provo - A 15:49.5 5
7 167 Jacob Zander Wasatch Athletics 16:01.9 6
8 163 Zak Erickson Wasatch Athletics 16:10.1 7
9 156 Austin West The Utah Project 16:14.8 --
10 128 Mathew Howard Team Provo - B 16:21.2 8
11 162 Travis Draper Wasatch Athletics 16:35.7 9
12 155 Spencer Watchman The Utah Project 16:39.2 --
13 102 Samuel Blackburn Team Provo - A 16:42.2 10
14 105 Andrew Kent Shelton Team Provo - A 17:10.0 11
15 168 Jeremy Zobell Wasatch Athletics 17:29.7 12
16 103 Zan Ferrin Team Provo - A 17:44.1 13
17 154 Andrew Moore The Utah Project 17:52.6 --
18 131 Chase Oesch Team Provo - B 18:00.7 14
19 166 Chase Hooper Wasatch Athletics 19:19.4 15
20 164 Jacob Frischknecht Wasatch Athletics 19:43.7 16
21 130 Dougles Moxon Team Provo - B 21:49.9 17

Team Scores

Place Team Scores Total
1 Team Provo - A 3, 4, 5, 10, 11, (13), (0) 33
2 Team Provo - B 1, 2, 8, 14, 17, (0), (0) 42
3 Wasatch Athletics 6, 7, 9, 12, 15, (16), (0) 49

Youth Girls 4 km

Place Bib Name Team Time Points
1 10 Avery Calton Ogden Track Club 16:38.1 --
2 174 McKenzie Snyder Wasatch Athletics 17:00.1 --
3 26 Jessica Weston SoJourners Running Club 17:30.7 --
4 19 Brooke Durman SoJourners Running Club 18:22.2 --
5 173 Susannah Hurst Wasatch Athletics 18:22.6 --
6 20 Gretta (Gabrielle) Gates SoJourners Running Club 19:18.3 --
7 24 Heather Stratton SoJourners Running Club 19:52.4 --
DNF 22 Danielle Menlove SoJourners Running Club NA --

Team Scores

no teams

Intermediate Boys 5 km

Place Bib Name Team Time Points
1 182 Christopher Brower Wasatch Athletics - A 17:30.6 1
2 3 Jeff Walker Unattached 17:44.3 --
3 94 Chase Nelson Team Provo - A 18:08.2 2
4 118 Josh Shrewsbury Team Provo - A 18:10.3 3
5 93 Joseph Moxon Team Provo - A 18:15.3 4
6 184 Garrett Jones Wasatch Athletics - A 18:26.2 5
7 91 Andrew Gagon Team Provo - A 18:46.9 6
8 89 Joseph Cannon Team Provo - A 18:55.0 7
9 185 Stefan Lesueur Wasatch Athletics - A 18:57.0 8
10 183 Braden Emerson Wasatch Athletics - A 19:04.8 9
11 90 Zachary Clifford Team Provo - A 19:21.0 10
12 152 Adam Watchman The Utah Project 19:31.1 --
13 116 Keyan Cluff Team Provo - A 19:42.4 11
14 186 Zach Zobell Wasatch Athletics - A 20:00.6 12
15 190 James Glover Wasatch Athletics - B 20:17.2 13
16 189 Rhys Fergus Wasatch Athletics - B 20:45.1 14
17 191 Greg Schneider Wasatch Athletics - B 20:50.6 15
18 187 Jaron Bytheway Wasatch Athletics - B 21:13.6 16
19 188 Faje Faithe Wasatch Athletics - B 21:40.1 17
20 92 Jack Heaton Team Provo - A 23:44.5 --

Team Scores

Place Team Scores Total
1 Team Provo - A 2, 3, 4, 6, 7, (10), (11) 22
2 Wasatch Athletics - A 1, 5, 8, 9, 12, (0), (0) 35
3 Wasatch Athletics - B 13, 14, 15, 16, 17, (0), (0) 75

Intermediate Girls 5 km

Place Bib Name Team Time Points
1 32 Macee Neilson SoJourners Running Club - A 19:43.2 1
2 33 Emma Saarel SoJourners Running Club - A 20:57.4 2
3 50 Katie Butters SoJourners Running Club - B 21:02.9 3
4 52 Emily Hills SoJourners Running Club - B 21:21.9 4
5 54 Ashley Robison SoJourners Running Club - B 21:30.0 5
6 27 Sarah Blackburn SoJourners Running Club - A 21:54.8 6
7 172 Breanna Cobler Wasatch Athletics 22:08.9 --
8 28 Jenessa Carlson SoJourners Running Club - A 22:44.1 7
9 31 Hannah Moore SoJourners Running Club - A 23:26.1 8
10 30 Hillary Heaps SoJourners Running Club - B 23:45.9 9
11 29 Andrea Ferrin SoJourners Running Club - B 24:02.8 10
12 171 Amanda Bischoff Wasatch Athletics 27:40.3 --

Team Scores

Place Team Scores Total
1 SoJourners Running Club - A 1, 2, 6, 7, 8, (0), (0) 24
2 SoJourners Running Club - B 3, 4, 5, 9, 10, (0), (0) 31

Men Young 5 km

Place Bib Name Team Time Points
1 140 Neal Ferrin Team Provo - A 17:08.4 1
2 135 Travis Fuller Team Provo - B 17:13.4 2
3 142 Oliver Williams Team Provo - A 17:44.6 3
4 201 Eric Lunt Team Provo - A 17:45.4 4
5 143 Bryan Willoughby Team Provo - B 17:49.8 5
6 180 John McMinn Wasatch Athletics 17:51.0 6
7 176 John Coles Wasatch Athletics 18:08.8 7
8 132 Trent Allred Team Provo - B 18:09.4 8
9 112 Adam Smith Team Provo - B 18:11.5 9
10 108 Cameron Hudspeth Team Provo - A 18:36.5 10
11 107 Jordan Eatough Team Provo - B 18:42.7 11
12 114 Trevor Tippetts Team Provo - A 18:51.5 12
13 136 Taylor Ottesen Team Provo - A 19:00.8 13
14 139 Rob Driggs Team Provo - B 19:09.4 14
15 175 Phinehas Bynum Wasatch Athletics 19:17.6 15
16 179 Clayton Kearl Wasatch Athletics 20:14.6 16
17 178 Clayton Hurst Wasatch Athletics 20:49.9 17
18 177 Jonathan Greenhalgh Wasatch Athletics 20:55.2 18
19 110 Dennis Moxon Team Provo - B 21:56.5 19
20 111 Austin Olsen Team Provo - A 26:25.8 20

Team Scores

Place Team Scores Total
1 Team Provo - A 1, 3, 4, 10, 12, (13), (20) 30
2 Team Provo - B 2, 5, 8, 9, 11, (14), (19) 35
3 Wasatch Athletics 6, 7, 15, 16, 17, (18), (0) 61

Women Young 5 km

Place Bib Name Team Time Points
1 46 Krystal Harper SoJourners Running Club - A 20:53.1 1
2 44 Stephanie Christensen SoJourners Running Club - A 20:54.0 2
3 42 Joanna Blackburn SoJourners Running Club - A 21:29.1 3
4 49 Rachel Webb SoJourners Running Club - A 21:40.2 4
5 43 Katherine Chipman SoJourners Running Club - A 21:46.7 5
6 73 Kalina Zufelt SoJourners Running Club - B 22:36.4 6
7 47 Katie Harris SoJourners Running Club - A 22:58.4 7
8 71 Carly Rawlinson SoJourners Running Club - B 25:07.8 8
9 65 Amy Andrus SoJourners Running Club - B 25:12.2 9
10 203 Amelia Troutner SoJourners Running Club - A 26:25.4 10
11 72 Elizabeth Richards SoJourners Running Club - B 31:14.8 11
12 204 Natalie Schick SoJourners Running Club - B 31:14.9 12

Team Scores

Place Team Scores Total
1 SoJourners Running Club - A 1, 2, 3, 4, 5, (7), (10) 15
2 SoJourners Running Club - B 6, 8, 9, 11, 12, (0), (0) 46
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx