Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Southwestern Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/3/07 - Harry Myers Park, Rockwall, TX

2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 61 Alexander, Caroline    99 Etc                     8:39.0
  2 118 Harris, Sydney        99 Ntc                     8:46.0
  3 117 Harris, Alyssa        02 Ntc                     8:55.0
  4 126 Jacobs, Madison       99 Mustangs Track          9:38.0
  5 152 Parks, MiKayla        99 Ntc                    10:03.0
  6 75 Beilin, Amanda         00 Mustangs Track         10:07.0
  7 241 Laney, Allen          01 Mustangs Track         10:11.0

3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 80 Brown, Payton          98 Lake cities            12:24.0
  2 147 Natividad, Gairy      97 Lake cities            12:47.0
  3 93 Collins, Maiya         97 Mustangs Track         13:43.0
  4 138 McKnight, Mallory     98 Lake cities            13:57.0
  5 153 Pope, Lauren          97 Lake cities            13:59.0
  6 125 Jacobs, Erin          98 Heavenly               14:40.0
  7 128 Johnsen, Margrethe    97 Lake cities            15:12.0
  8 165 Terry, Morgan         97 Lake cities            15:19.0
  9 245 Underwood, Soren      98 Unattached             15:30.0
 10 250 Stone, Sarah          97 Unattached             15:33.0
 11 74 Beilin, Alisha         97 Mustangs Track         15:51.0
 12 102 Dunleavy, Eily        97 Mustangs Track         21:45.0

3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 81 Brown, Sydney          96 Lake cities            12:01.0
  2 162 Schattle, Kathryn     95 Lake cities            12:21.0
  3 161 Schattle, Elizabeth   96 Lake cities            12:57.0
  4 91 Cisneros, Valeri       96 Mustangs Track         12:59.0
  5 155 Rodriguez, Brianna    96 Lake cities            13:09.0
  6 149 Nelson, Molly         95 Mustangs Track         13:25.0
  7 123 Jacobs, Ashley        96 Athlete Track Cl       13:34.0
  8 78 Bohn, Kara             96 Etc                    13:57.0
  9 173 Whitman, Melissa      96 Unattached             14:03.0
 10 97 Denwood, Kayla         96 Lake cities            14:08.0
 11 136 Manning, Toure        95 Etc                    15:51.0
 12 90 Christopher, Aleyh     96 Elite of Mesquit       16:20.0
 13 103 Dunleavy, Fiona       96 Mustangs Track         17:02.0
 14 164 Terry, Corynne        95 Lake cities            18:10.0

4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 88 Canavin, Kathleen      93 Lake cities            16:26.0
  2 65 Babbidge, Holly        93 Lake cities            16:33.0
  3 150 Norris, Shelby        93 Lake cities            16:43.0
  4 98 Dombkowski, Erin       93 Lake cities            16:53.0
  5 133 Legg, Alex            94 Lake cities            17:01.0
  6 169 Walton, Haley         93 Lake cities            17:11.0
  7 248 Yerkes, Mikaela       94 Lake cities            18:13.0
  8 249 Stautner, Danielle    93 Lake cities            18:14.0
  9 104 Elledge, Hallie       94 Mustangs Track         18:21.0
 10 70 Bach, Michelle         94 Etc                    18:34.0
 11 256 Campbell, Emily       93 Unattached             19:52.0

5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 260 Stam, Ericka          91 Team Xtreme            22:08.0
  2 111 Gibbs, Rebecca        91 Mustangs Track         27:10.0
  3 143 Miller, Molly         91 Etc                    31:48.0
  4 255 Barbee, Caitlyn       91 Etc                    33:47.0

5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 109 Gharis, Monica        90 Striders               25:16.0

2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 244 Fort, Tyrus           99 Mustangs Track          8:22.0
  2 67 Babbidge, John         01 Lake cities             8:26.0

3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 68 Babbidge, Max          97 Lake cities            12:11.0
  2 77 Beyer, Ean             97 Mustangs Track         13:05.0
  3 168 vineyard, zach        98 Lake cities            13:06.0
  4 100 Duffy, Andrew         98 Lake cities            13:11.0
  5 124 Jacobs, Austin        97 Mustangs Track         13:36.0
  6 176 Wilde, Mason          97 Etc                    14:11.0
  7 69 Babbidge, Samuel       99 Lake cities            14:34.0
  8 129 Jones, Marques        98 Lake cities            15:06.0
  9 174 Wieder, Christian     99 Etc                    15:25.0
 10 132 Latham, Scott         99 Etc                    15:30.0
 11 108 Fuller, Peter         97 Etc                    16:12.0

3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 120 Hendrix, Luke         96 Lake cities            10:56.0
  2 119 Hendrix, Logan        96 Lake cities            11:02.0
  3 66 Babbidge, Jacob        95 Lake cities            11:13.0
  4 140 Mcrae, Drew           95 Lake cities            11:32.0
  5 127 Jacobs, Ryan          95 Heavenly               11:52.0
  6 167 Vickroy, Carson       96 Lake cities            12:01.0
  7 64 Autrey, Kevin          95 Etc                    12:48.0
  8 148 Nelson, Dylan         96 Mustangs Track         13:18.0
  9 139 McKnight, Mason       95 Lake cities            13:31.0
 10 247 Akens, Aaron          96 Unattached             14:12.0
 11 144 Tyrone, Christopher   96 Etc                    14:31.0
 12 135 Lovin, Robert         96 Unattached             15:08.0

4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 151 Ochstein, Schaffer    94 Unattached             14:15.0
  2 142 miller, austin        93 Lake cities            14:17.0
  3 89 Chavez, Jordan         94 Unattached             14:36.0
  4 254 Walker, Trevor        94 Unattached             14:48.0
  5 101 Duffy, Sean           93 Lake cities            14:51.0
  6 79 Brown, Chase           93 Lake cities            15:00.0
  7 154 Ramsey, John          94 Heavenly               15:33.0
  8 99 Duban, Nathaniel       93 Lake cities            16:09.0
  9 156 Rogers, Mark          93 Lake cities            16:11.0
 10 92 Cohen, Reid            93 Unattached             16:25.0
 11 94 Burmeister, Nathan     94 Lake cities            16:28.0
 12 114 Goodall, James        93 Etc                    16:37.0
 13 115 Hale, Joseph          93 Etc                    17:09.0
 14 134 Leon, Alex            94 Lake cities            17:19.0
 15 159 Sanderson, Drake      94 Unattached             17:50.0
 16 175 Wieder, Collin        93 Etc                    19:19.0
 17 82 Buchanan, Justin       93 Unattached             19:28.0
 18 96 Daniel, Christian      93 Etc                    22:50.0
 19 252 Kilgore, Scott           Etc                    23:42.0

5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 258 Montou, Eric          91 Team Xtreme            19:29.0
  2 158 Ruhde, Logan          91 Etc                    19:57.0
  3 170 Walton, Stephen       92 Etc                    22:24.0
  4 113 Gonzales, Alex        91 Etc                    22:36.0
  5 251 Keck, William         91 Etc                    24:11.0

5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 160 Sandoval, Dustin      90 Etc                    19:55.0
  2 259 Greenberg, Daniel     90 Unattached             20:32.0
  3 177 Winton, Ethan         90 Etc                    23:47.0
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx