Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Illinois Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/10/07 - Lake of the Woods, Mahomet, IL

Event 11  1500 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #4006 Mackenzie Maxeiner  99 Staley Striders           7:20
  2 #4001 Ciara Raczyk        99 Unattached-IL             8:00
  3 #4004 Kaitlin Lewis       99 Illini Heat (Ci)          8:00
  4 #4002 Isabella Alansari   01 Elgin Sharks TC           8:14
  5 #4005 Mercedes Cephus     02 Illinois Gold (Ci)        8:14
  6 #4003 Stella Oury         02 Elgin Sharks TC          10:01

Event 12  1500 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #4014 Alex Scharf         99 Staley Striders           6:35
  2 #4012 Andy Hinch          00 Staley Striders           6:36
  3 #4198 Brian Butcher       99 Unattached-IL             7:12
  4 #4008 Emilio Rivera       99 Central Illinois          7:32
  5 #4010 Gregory Ivanauski   99 Elgin Sharks TC           7:33
  6 #4007 Drew Rabbe          99 Central Illinois          7:52
  7 #4011 Pierre Toussaint    00 Elgin Sharks TC           8:37
  8 #4013 Zachary Perry       00 Staley Striders           8:40
  9 #4196 Jonathan Smith      02 Unattached-IL            11:00

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #4029 Jaime Mitsos        97 Elgin Sharks TC          11:27    1
  2 #4028 Alondra Hinojosa    97 Elgin Sharks TC          11:50    2
  3 #4026 Yasenia Gonzalez    98 Elgin Sharks TC          12:12    3
  4 #4025 Jasmine Acuna       99 Elgin Sharks TC          12:21    4
  5 #4030 Sophia Oury         00 Elgin Sharks TC          12:54    5
  6 #4016 Selena Bradshaw     97 Central Illinois         12:58    6
  7 #4027 Margaret Himmel     98 Elgin Sharks TC          13:18    7
  8 #4031 Payton Teel         97 Elgin Sharks TC          13:35    8
  9 #4019 Emily Martin        97 Central Illinois         14:19    9
 10 #4036 Brooke Sayre-Chave  97 Naperville TC (Ci)       14:27
 11 #4033 Solimar Santiago    98 Elgin Sharks TC          14:27
 12 #4039 Kamaria Bush        97 Zephyrs TC (Ci)          14:35
 13 #4032 Laureen Toussaint   99 Elgin Sharks TC          14:38   10
 14 #4038 Paige Seitz         97 Staley Striders          14:39
 15 #4020 Alix Rawlins        97 Central Illinois         15:14   11
 16 #4037 Abbie Collins       97 Staley Striders          15:20
 17 #4023 Eileen Urish        98 Central Illinois         15:37   12
 18 #4035 Chassie Roberson    98 Illinois Gold (Ci)       15:54
 19 #4034 Alexis Cephus       97 Illinois Gold (Ci)       16:13
 20 #4021 Sara Richards       97 Central Illinois         18:25   13
 21 #4018 Mary Leamon         97 Central Illinois         18:29   14
 22 #4017 Shyan Kreoger       98 Central Illinois         21:05   15
 23 #4024 Lorena Leinweber    98 Central Illinois         23:23

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Elgin Sharks TC              15    1    2    3    4    5    7    8   10
      Total Time:  1:00:44.00
         Average:    12:08.80
   2 Central Illinois             51    6    9   11   12   13   14   15
      Total Time:  1:16:33.00
         Average:    15:18.60

Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #4048 Jake Oury           99 Elgin Sharks TC          11:38    1
  2 #4049 Max Oury            97 Elgin Sharks TC          11:39    2
  3 #4055 Nicholas Razo       97 SW Sub Cheetahs          11:46
  4 #4050 Juan Ramirez        98 Elgin Sharks TC          12:03    3
  5 #4051 Victor Ramirez      99 Elgin Sharks TC          12:06    4
  6 #4040 Spencer Kurth       98 Unattached-IL            12:14
  7 #4047 Francisco Harper    99 Elgin Sharks TC          12:47    5
  8 #4061 Jordan Eller-Young  97 Staley Striders          13:18    6
  9 #4064 Jairus Bush         98 Zephyrs TC (Ci)          13:22
 10 #4063 Braxton Young       97 Staley Striders          13:23    7
 11 #4052 Edgardo Santiago    00 Elgin Sharks TC          13:23    8
 12 #4058 Tyler Chirich       97 Staley Striders          13:26    9
 13 #4057 Lane Avenatti       97 Staley Striders          13:42   10
 14 #4060 Shaugn Cummings     97 Staley Striders          13:46   11
 15 #4044 Rush Hoehne         97 Central Illinois         14:20   12
 16 #4054 Jason Sayre-Chavez  99 Naperville TC (Ci)       14:20
 17 #4056 Christian Willis    97 SW Sub Cheetahs          14:38
 18 #4045 Jacob McKinley      97 Central Illinois         15:00   13
 19 #4043 Steve Hilgers       98 Central Illinois         15:34   14
 20 #4042 Noah Burton         98 Central Illinois         15:41   15
 21 #4053 John Boyer          98 Illini Heat (Ci)         15:42
 22 #4046 Jake Williams       98 Central Illinois         15:55   16
 23 #4059 Jacob Crooks        98 Staley Striders          17:36   17

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Elgin Sharks TC              15    1    2    3    4    5    8
      Total Time:  1:00:13.00
         Average:    12:02.60
   2 Staley Striders              43    6    7    9   10   11   17
      Total Time:  1:07:35.00
         Average:    13:31.00
   3 Central Illinois             70   12   13   14   15   16
      Total Time:  1:16:30.00
         Average:    15:18.00

Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #4075 Brooke Wolfe        95 Elgin Sharks TC          10:27    1
  2 #4068 Katherine Adams     95 Elgin Sharks TC          10:41    2
  3 #4074 Samantha Staples    96 Elgin Sharks TC          11:26    3
  4 #4080 Nicole Choquette    95 Illini Heat (Ci)         11:28
  5 #4071 Elizabeth Nieto     96 Elgin Sharks TC          11:29    4
  6 #4072 Jessica Puquirre    96 Elgin Sharks TC          11:42    5
  7 #4065 Danielle Aurit      95 Unattached-IL            11:50
  8 #4070 Natalie Himmel      95 Elgin Sharks TC          12:14    6
  9 #4073 Judith Ramirez      96 Elgin Sharks TC          12:22    7
 10 #4067 Skye Mibbs          95 Central Illinois         12:46
 11 #4066 Grace Garrison      95 Central Illinois         13:23
 12 #4079 Courtney Boyer      96 Illini Heat (Ci)         13:37
 13 #4081 Julie Cline         95 Illinois Gold (Ci)       14:44
 14 #4082 Sara Kirk           96 Staley Striders          14:44
 15 #4077 Diana Flores        95 Elgin Sharks TC          15:47
 16 #4076 Stephanie Acuna     95 Elgin Sharks TC          18:05

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Elgin Sharks TC              15    1    2    3    4    5    6    7
      Total Time:    55:45.00
         Average:    11:09.00

Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #4098 Austin Williams     96 Central Illinois         10:50    1
  2 #4102 Nick Godsell        96 Illini Heat (Ci)         10:50
  3 #4105 Gabriel Davalos     95 SW Sub Cheetahs          11:19    2
  4 #4101 Mark Talarico       95 Elgin Sharks TC          11:21
  5 #4108 Brian Rossi         96 SW Sub Cheetahs          11:22    3
  6 #4114 Jordan Butts        95 Staley Striders          11:23    4
  7 #4087 Ryan Hanselman      96 Aurora Flyers            11:28    5
  8 #4088 Zackary Howerton    96 Aurora Flyers            11:37    6
  9 #4116 Eldon Potts         96 Staley Striders          11:48    7
 10 #4085 Daniel Byczynski    96 Aurora Flyers            11:53    8
 11 #4106 Christopher Fojtik  96 SW Sub Cheetahs          11:57    9
 12 #4090 Trevor Scarlett     96 Aurora Flyers            11:58   10
 13 #4109 Sean Sibley         95 SW Sub Cheetahs          12:04   11
 14 #4117 Bryson Young        95 Staley Striders          12:08   12
 15 #4110 Austin Szubryt      95 SW Sub Cheetahs          12:11   13
 16 #4115 Brandon Gibbs       95 Staley Striders          12:12   14
 17 #4092 Jacob Schleining    96 Aurora Flyers            12:25   15
 18 #4100 Emilio Mancha       96 Elgin Sharks TC          12:36
 19 #4107 Evan Gutierrez      95 SW Sub Cheetahs          12:40   16
 20 #4118 Shawn Young         95 Staley Striders          12:40   17
 21 #4097 Jacob Servis        96 Central Illinois         12:47   18
 22 #4096 Dylan Kreoger       95 Central Illinois         12:48   19
 23 #4084 Christopher Burrow  95 Unattached-IL            12:49
 24 #4083 Zachary Hartman     95 Unattached-IL            13:22
 25 #4086 Matthew Coley       96 Aurora Flyers            13:26   20
 26 #4095 Austyn Jacobs       96 Central Illinois         13:27   21
 27 #4091 David Scarzone      96 Aurora Flyers            13:38   22
 28 #4089 Patrick Regal       96 Aurora Flyers            13:40   23
 29 #4103 Martin Hirsch       95 Naperville TC (Ci)       13:45
 30 #4111 Blake Willis        95 SW Sub Cheetahs          13:46   24
 31 #4113 Colby Badman        96 Staley Striders          13:54   25
 32 #4197 William Smith       96 Unattached-IL            14:04
 33 #4093 Cody Green          96 Central Illinois         14:55   26
 34 #4094 William Green       96 Central Illinois         15:20   27
 35 #4104 Peter Thomson       96 Naperville TC (Ci)       16:45

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 SW Suburban Cheetahs         38    2    3    9   11   13   16   24
      Total Time:    58:53.00
         Average:    11:46.60
   2 Aurora Flyers                44    5    6    8   10   15   20   22   23
      Total Time:    59:21.00
         Average:    11:52.20
   3 Staley Striders              54    4    7   12   14   17   25
      Total Time:  1:00:11.00
         Average:    12:02.20
   4 Central Illinois             85    1   18   19   21   26   27
      Total Time:  1:04:47.00
         Average:    12:57.40

Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #4119 Carly Pederson      94 Unattached-IL            14:34
  2 #4122 Mallory Abel        93 Elgin Sharks TC          15:29    1
  3 #4126 Vicky Garcia        94 Elgin Sharks TC          15:38    2
  4 #4127 Molly Schenck       94 Elgin Sharks TC          15:44    3
  5 #4136 Haley Briggs        94 Staley Striders          15:46    4
  6 #4129 Sydney Stuenkel     94 Elgin Sharks TC          15:47    5
  7 #4120 Taylor Gordon       94 Central Illinois         15:52
  8 #4124 Emilie Barton       93 Elgin Sharks TC          15:54    6
  9 #4128 Elizabeth Serna     94 Elgin Sharks TC          15:57    7
 10 #4132 Nelima Crawford     93 Illini Heat (Ci)         16:59
 11 #4125 Katie Flannery      93 Elgin Sharks TC          17:18    8
 12 #4138 Jennifer Delaney    94 Staley Striders          17:25    9
 13 #4137 Maggie Curlin       94 Staley Striders          17:27   10
 14 #4135 Rachelle Ball       93 Staley Striders          17:28   11
 15 #4139 Ashlee Jackson-Per  94 Staley Striders          18:19   12
 16 #4140 Abby Rhodes         94 Staley Striders          19:06   13
 17 #4134 Leah Heard          93 SW Sub Cheetahs          19:40
 18 #4141 Kai Bush            93 Zephyrs TC (Ci)          19:59
 19 #4131 Kathryn Boyer       94 Illini Heat (Ci)         20:25
 20 #4121 Haley Hilton        94 Central Illinois         21:07

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Elgin Sharks TC              17    1    2    3    5    6    7    8
      Total Time:  1:18:32.00
         Average:    15:42.40
   2 Staley Striders              46    4    9   10   11   12   13
      Total Time:  1:26:25.00
         Average:    17:17.00

Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #4142 Lukas Verzbicas     93 Unattached-IL            13:14
  2 #4171 Harsha Torke        93 Naperville TC            13:42    1
  3 #4172 Andrew Tout         93 Naperville TC            13:52    2
  4 #4180 David Sajdak        93 SW Sub Cheetahs          14:08    3
  5 #4190 Michael Clevenger   93 Staley Striders          14:12    4
  6 #4168 Hirsh Gaikwad       93 Naperville TC            14:15    5
  7 #4181 Elliott White       94 SW Sub Cheetahs          14:19    6
  8 #4189 Matthew Avenatti    93 Staley Striders          14:19    7
  9 #4157 Francisco Gonzalez  93 Elgin Sharks TC          14:25    8
 10 #4167 Joshua Ferguson     93 Naperville TC            14:32    9
 11 #4179 Thomas Razo         94 SW Sub Cheetahs          14:34   10
 12 #4175 Stephen Garrett     93 SW Sub Cheetahs          14:39   11
 13 #4178 Joe Oldendorf       93 SW Sub Cheetahs          14:44   12
 14 #4169 Joel Lynn           93 Naperville TC            14:50   13
 15 #4166 Josh Davis          93 Naperville TC            14:50   14
 16 #4188 Nathan Allyn        94 Staley Striders          14:51   15
 17 #4160 Cesar Mejia         94 Elgin Sharks TC          14:51   16
 18 #4151 Kyle Sims           94 Central Illinois         14:52   17
 19 #4194 Scott Kirk          94 Staley Striders          14:57   18
 20 #4193 Lindy Hollgarth     93 Staley Striders          14:59   19
 21 #4146 Tyler Gordon        94 Central Illinois         15:03   20
 22 #4155 Peter Archibald     93 Elgin Sharks TC          15:03   21
 23 #4158 Mario Gonzalez      94 Elgin Sharks TC          15:03   22
 24 #4162 John Butcher        93 Illini Heat (Ci)         15:15
 25 #4164 Jonathan Schaap     94 Illini Heat (Ci)         15:17
 26 #4156 Jason Bitzer        93 Elgin Sharks TC          15:23   23
 27 #4200 Isaac Withrow       93 Unattached-IL            15:32
 28 #4187 Stephen Seposs      93 SW Sub Cheetahs          15:35
 29 #4163 Lucas Prather       93 Illini Heat (Ci)         15:36
 30 #4152 Andrew Williams     93 Central Illinois         15:37   24
 31 #4192 Eric Gibbs          93 Staley Striders          15:52   25
 32 #4161 Nick Selby          93 Elgin Sharks TC          15:54   26
 33 #4183 Mark Beaumont       93 SW Sub Cheetahs          16:12
 34 #4195 Keagan Richert      94 Staley Striders          16:16   27
 35 #4191 Jason Collingwood   94 Staley Striders          16:20   28
 36 #4165 Kevin Cheng         94 Naperville TC            16:21   29
 37 #4150 Spencer Piper       94 Central Illinois         16:32   30
 38 #4159 Brandt Johnson      94 Elgin Sharks TC          16:40   31
 39 #4143 Theodore Doellman   94 Central Illinois         16:50
 40 #4148 Dalton Knazavich    93 Central Illinois         16:56   32
 41 #4147 Michael Herr        93 Central Illinois         17:11   33
 42 #4176 Nicholas Gavin      93 SW Sub Cheetahs          17:24   34
 43 #4145 Ray Braden          94 Central Illinois         17:40   35
 44 #4149 Nicholas Kotty      94 Central Illinois         17:41   36
 45 #4184 Cole Heard          94 SW Sub Cheetahs          17:55
 46 #4182 Andrew Willis       94 SW Sub Cheetahs          17:56   37
 47 #4173 Trevor Butts        94 Naperville TC (Ci)       19:17
 48 #4199 Max Brekke          93 SW Sub Cheetahs          20:28

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Naperville TC                30    1    2    5    9   13   14   29
      Total Time:  1:11:11.00
         Average:    14:14.20
   2 SW Suburban Cheetahs         42    3    6   10   11   12   34   37
      Total Time:  1:12:24.00
         Average:    14:28.80
   3 Staley Striders              63    4    7   15   18   19   25   27   28
      Total Time:  1:13:18.00
         Average:    14:39.60
   4 Elgin Sharks TC              90    8   16   21   22   23   26   31
      Total Time:  1:14:45.00
         Average:    14:57.00
   5 Central Illinois            123   17   20   24   30   32   33   35   36
      Total Time:  1:19:00.00
         Average:    15:48.00
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx