Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Wisconsin Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/4/07 - Kenosha, WI

3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Werking, Rachel           98 WI Association U,El            13:12.00
  2 Broomfield, Samantha      99 Milwaukee Musta,Whi            13:56.00
  3 Stuart, Claire            97 WI Association U,Ma            14:15.00
  4 Schilling, Lauren         98 Thunderbird Trac,Mi            14:22.00
  5 Bolich, Sophie            98 WI Association U               14:48.00
  6 Coorough, Elise           97 Merton Area Trac               15:15.00
  7 Boyer, Emma               98 Thunderbird Trac,Mi            15:57.00

3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Holan, Haley              95 WI Association U,Sh            11:40.00
  2 Miller, Anna              95 Distance Demons,Gre            11:48.00
  3 Werking, Laura            95 WI Association U,El            12:18.00
  4 Fons, Alexandria          96 WI Association U               12:24.00
  5 Nigh, Alyssa              96 Merton Area Trac               12:29.00
  6 Sternhagen, Ashley        95 Madison Eastside,Ad            12:52.00
  7 FitzPatrick, Delaney      95 Thunderbird Trac,Mi            12:58.00
  8 Cunningham, Lauren        95 WI Association U,Ba            12:59.00
  9 Diedrich, Veronica        95 WI Association U               13:18.00
 10 Fink, Caroline            96 WI Association U,Wh            13:29.00
 11 Alioto, Kayley            96 Madison Westside               14:49.00
 12 Coorough, Claire          95 Merton Area Trac               15:38.00
 13 Delaney, Coleen           96 Distance Demons                15:53.00

4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Murphy, Emma-Lisa         94 Whitefish Bay Tr,Wh            15:36.00     1
  2 Crossman, Christina       93 Whitefish Bay Tr,Gl            15:49.00     2
  3 Sudbury, Rachel           94 WI Association U,To            15:54.00
  4 Thompson, Terese          94 Whitefish Bay Tr,Ne            16:15.52     3
  5 Holtz, Lauren             94 Whitefish Bay Tr,Me            16:15.81     4
  6 McMiller, Jenna           93 WI Association U               16:30.00
  7 Werking, Evelyn           93 WI Association U,El            16:35.00
  8 Renn, Kelsey              94 WI Association U,Gl            16:40.00
  9 Gosselin, Rebecca         94 WI Association U,Gr            16:53.00
 10 Crider, Madeline          94 Whitefish Bay Tr,Wh            16:55.00     5
 11 Ciesielczyk, Emily        93 Whitefish Bay Tr,Wa            16:59.00     6
 12 Gilbreath, Jennifer       94 Southwest Area T               17:25.79
 13 Miller, Rachael           94 WI Association U               17:26.16
 14 Holtz, Alexandra          94 Whitefish Bay Tr,Me            17:47.00     7
 15 Groh, Ginette             94 Whitefish Bay Tr,Fo            18:03.00     8
 16 Anderson, Kayla           94 WI Association U               19:10.00
 17 Micke, Miranda            94 WI Association U               20:24.00

5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ball, Sarah               92 WI Association U,Ke            20:45.00
  2 Fons, Lindsay             92 WI Association U               21:32.00
  3 Gardner, Caitlin          92 WI Association U               21:35.00
  4 Andrekus, Hannah          91 WI Association U               22:07.00
  5 Heil, Michayla            92 WI Association U,Me            25:48.00
  6 Gilbreath, Kayla          92 WI Association U               33:30.00

5k Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Berkowitz, Stacey         90 WI Association U               22:11.00

3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Simons, William           97 Merton Area Trac,Ha            11:26.00
  2 VanSickle, Kristofer      97 WI Association U,Pe            11:36.00
  3 Anderson, Caleb           98 Thunderbird Trac,Ve            11:55.00     1
  4 Renner, Drew              97 WI Association U               12:02.00
  5 Vopal, Dan                97 Distance Demons,Gre            12:08.00
  6 Schilling, Andrew         97 Thunderbird Trac,Mi            12:17.00     2
  7 Nault, Tyler              97 WI Association U               12:20.00
  8 Dern, John                99 Thunderbird Trac,Mi            13:12.00     3
  9 Nigh, Alex                98 Merton Area Trac               13:17.00
 10 Broomfield, Michael       97 Milwaukee Musta,Whi            13:19.00
 11 Mleczko, Michael          97 WI Association U               13:27.00
 12 FitzPatrick, Kavanaugh    99 Thunderbird Trac,Mi            14:05.00     4
 13 Vogt, Kyle                98 WI Association U               14:21.00
 14 Zanotti, Johnny           97 WI Association U               14:49.77
 15 Mayse, Smith              00 WI Association U               14:50.03
 16 Bodewes, Will             97 Thunderbird Trac               14:50.51     5
 17 Van Natta, Michael        98 Thunderbird Trac,Mi            15:01.00     6
 18 Kentowsky, Samuel         98 Merton Area Trac               15:15.00
 19 Caroselli, Zach           97 Thunderbird Trac,Mi            15:42.00     7
 20 FitzPatrick, Mackinley    97 Thunderbird Trac,Mi            15:50.00     8
 21 Rexroade, Adam            98 Thunderbird Trac               15:56.00
 22 Bodewes, Luke             98 Thunderbird Trac               18:22.00

3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Egelhoff, Jake            95 Distance Demons,Hob            11:11.00
  2 Camilleri, Thomas         96 Whitefish Bay Tr,Wh            11:14.00     1
  3 Diedrick, Christopher     95 Distance Demons,DE             11:29.00
  4 Meixelsperger, Alexander  95 WI Association U,Mi            11:33.00
  5 VanSeyoe, Chris           95 WI Association U,Ma            11:40.00
  6 Lesniak, Dillon           95 WI Association U,Pe            11:41.00
  7 Weisse, Jonah             95 Madison Westside               11:43.00
  8 Crizer, Hunter            95 Whitefish Bay Tr,Wh            11:47.00     2
  9 Tjahjadi, Christian       96 WI Association U,Oc            11:49.00
 10 Menard, Jack              96 Whitefish Bay Tr,Wh            11:50.94     3
 11 Dern, Jack                96 Thunderbird Trac,Mi            11:51.43     4
 12 Bauer, Wyatt              96 Thunderbird Trac               12:20.00     5
 13 Stolpa, Collin            95 Merton Area Trac               12:25.00
 14 Gwidt, Paul               96 Whitefish Bay Tr,Wh            12:29.00     6
 15 Aguirre, John             95 Thunderbird Trac               12:31.00     7
 16 Wiersholm, Hans           96 Whitefish Bay Tr,Wh            12:33.00     8
 17 Crider, Leithen           96 Whitefish Bay Tr,Wh            12:38.00     9
 18 Bott, Ethan               95 WI Association U               12:39.00
 19 Boyer, Nikolas            96 Thunderbird Trac,Mi            13:02.00    10
 20 Terveer, Tyler            95 Whitefish Bay Tr,Wh            13:07.00    11
 21 Mays, Aaron               95 WI Association U               13:10.00
 22 Broomfield, James         96 Whitefish Bay Tr,Wh            13:23.00    12
 23 Sabinash, Andy            96 WI Association U               13:36.00
 24 Klobucar, John            96 WI Association U               13:46.00
 25 Rexroade, Joshua          96 Thunderbird Trac               14:02.00    13
 26 Buchda, Bryce             96 WI Association U               14:28.00
 27 Van Natta, Alex           95 Thunderbird Trac               15:35.00    14

4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sandvold, Russell         93 YMCA Roadrunners,Oc            13:52.00
  2 Nault, Ethan              93 WI Association U               14:16.00
  3 Schwarz, Yannick          93 WI Association U,Wh            14:24.00
  4 Paeschke, Eric            93 Madison Westside,Mi            14:25.00
  5 Quesnell, Michael         93 WI Association U,Ap            14:25.75
  6 Trapp, Timothy A  JR      93 WI Association U,Ja            14:27.04
  7 Weber, Hunter             93 WI Association U               14:29.23
  8 Edwards, Maxwell          94 WI Association U,Ap            14:57.82
  9 Bierman, Ben              94 Merton Area Trac,Ha            15:16.72
 10 Rizert, Travis            94 Merton Area Trac,He            15:40.48
 11 Obiora, Stanley           94 WI Association U               15:45.64
 12 Turnock, Christian        94 WI Association U               15:46.98
 13 Phillips, Andrew          93 WI Association U               15:50.13
 14 Buss, Alexander           93 WI Association U               16:31.04
 15 Meixelsperger, Andreas    93 WI Association U,Mi            16:33.34
 16 Leonard, Nicholas         94 WI Association U               17:01.97
 17 Delaney, Emmett           94 Distance Demons                17:37.26
 -- Leonard, Zachary          94 WI Association U                    DNF

5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tyler, Ben                91 WI Association U,Sh            17:20.00
  2 Drews, Peter              92 WI Association U,Sh            17:27.00
  3 Hansen, Jake              91 WI Association U               18:24.00
  4 Goelden, Scott            92 WI Association U,Wa            18:34.00
  5 Camilleri, Mike           92 WI Association U,Wh            18:35.00
  6 Forti, Andrew             92 WI Association U               18:44.00
  7 McGonagil, Robert         92 WI Association U               19:21.00
  8 Carlson, Jordan           92 WI Association U               19:25.00
  9 Long, Bryan               92 WI Association U               19:27.00
 10 Delaney, Owen             92 Distance Demons                20:18.00
 11 Jelich, Alex              92 WI Association U               21:49.00
 12 McMiller, Tyler           92 WI Association U               22:45.00

5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Bill               89 WI Association U,Ri            16:16.00
  2 Erickson, Andrew          90 WI Association U               17:05.00
  3 Phillips, Anthony         90 WI Association U               17:13.00
  4 Wollenziehn, Cody         90 WI Association U,Ne            17:24.00
  5 Fisher, Benjamin          90 WI Association U,Wa            18:01.00
  6 Goerke, Ronald            90 WI Association U,Wa            18:36.00
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx