Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Indiana Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/10/07 - Fall Creek & 16th Park, Indianapolis, IN

Event 1  Girls 1500 Meter Run CC Sub-Bantam
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dolezal, Eden                Unattached             6:36.53
  2 Nordhiem, Danielle           Purdue Area TC         6:39.09
  3 Hummels, Abby                Purdue Area TC         6:44.73
  4 Sammons, Eleanor             Purdue Area TC         6:57.35
  5 Lumkes, Rachel               Purdue Area TC         7:25.79
  6 Cohen, Sarah                 Purdue Area TC         7:30.94
  7 Schwab, Ellie                Purdue Area TC         7:33.59
  8 Crawford, Katie              Purdue Area TC         7:34.00
  9 Martin, Andie                Unattached             7:39.55
 10 Trueblood, Mia               Unattached             7:47.91
 11 Readinger, Addison           Terre Haute TC         7:50.10
 12 Jeffers, Elaine              Terre Haute TC         8:15.26
 13 Fuller, Desirae              Terre Haute TC         9:05.07

Event 2  Boys 1500 Meter Run CC Sub-Bantam
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Flannelly, Jack              Purdue Area TC         7:30.94
  2 Cross, Noah                  Purdue Area TC         7:33.17
  3 Shook, Harry                 Purdue Area TC         7:34.44
  4 Walbaum, Owen                Purdue Area TC         8:05.70

Event 3  Girls 3k Run CC Bantam
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lilly, Madeline              Purdue Area TC        12:34.90
  2 Abram, Breanna               Unattached            12:49.60
  3 Johnson, Olivia              Purdue Area TC        12:55.50
  4 Hill, Sydney                 Franklin Twp YR       12:55.80
  5 Adams, Cailyn                Franklin Twp YR       13:03.90
  6 Beisecker, Emily             Unattached            13:46.00
  7 Reno, Romie                  Franklin Twp YR       14:00.80
  8 Williams, MacKenzie          Unattached            14:03.10
  9 Sexton, Abigail              Franklin Twp YR       14:48.40
 10 Ochoa, Natalia               Purdue Area TC        15:15.10
 11 Velandingham, Hayley         Franklin Twp YR       15:27.90
 12 Fisher, Grace                Purdue Area TC        15:42.70
 13 Bulington, Ellen             Purdue Area TC        18:41.30

Event 4  Boys 3k Run CC Bantam
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Whitten, Tucker              Fast Feat             11:32.70
  2 Marley, Matthew              Purdue Area TC        12:23.70
  3 Couetil, Justin              Unattached            12:41.70
  4 James, Costa                 Purdue Area TC        12:42.00
  5 Wicker, Breyden              Unattached            12:58.90
  6 Hummels, Alex                Purdue Area TC        13:24.50
  7 Randall, Charlie             Purdue Area TC        13:28.80
  8 Cohen, Jack                  Purdue Area TC        13:46.40
  9 Folkers, Jack                Purdue Area TC        14:06.20
 10 Lumkes, Matthew              Unattached            14:17.90
 11 Custer, Cody                 Purdue Area TC        14:24.80
 12 Nordhiem, David              Unattached            14:29.80
 13 Kacius, Jimmy                Unattached            14:32.20
 14 Readinger, Joshua            Terre Haute TC        14:32.50
 15 Cross, Brandon               Purdue Area TC        15:15.60

Event 5  Girls 3k Run CC Midget
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Roach, Madalyn               Unattached            11:24.70
  2 Webb, Emily                  Franklin Twp YR       11:35.30
  3 Roach, Macey                 Unattached            11:58.10
  4 Hamilton, Lauren             Unattached            11:59.90
  5 Burns, Ellie                 Unattached            12:14.60
  6 Huse, Autumn                 Franklin Twp YR       12:35.80
  7 Enos, Hailey                 Franklin Twp YR       12:45.70
  8 Crull, Katie                 Unattached            12:55.30
  9 Glomm, Claire                Unattached            13:02.30
 10 McCann, Alexis               Franklin Twp YR       13:03.10
 11 Marley, Meredith             Purdue Area TC        13:12.60
 12 Karpick, Hayley              Purdue Area TC        13:14.60
 13 Hummels, Emily               Purdue Area TC        13:17.80
 14 O'Brien, Megan               Purdue Area TC        13:48.10
 15 Harriger, Amber              Purdue Area TC        13:51.80
 16 Sears, Rachel                Franklin Twp YR       13:53.80
 17 Willis, Racquel              Unattached            14:38.90
 18 Evans, Kayla                 Franklin Twp YR       14:39.70
 19 Schumitz, Anna               Unattached            14:47.50
 20 Whitaker, Rachelle           Unattached            15:19.90
 21 Madsen, Nicole               Unattached            15:59.50
 22 Church, Alisha               Terre Haute TC        16:42.60
 23 Edwards, Brandi              Unattached            16:42.70

Event 6  Boys 3k Run CC Midget
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fulkerson, Thomas            Unattached            10:43.30
  2 Dalton, David                Fast Feat             10:45.10
  3 Beiriger, Joshua             Unattached            10:48.70
  4 Gunn, Brian                  Fast Feat             10:55.80
  5 Schmalfeldt, Andrew          Franklin Twp YR       11:00.80
  6 Turnwald, David              IN All-State RC       11:02.10
  7 Shuck, Evan                  Franklin Twp YR       11:12.10
  8 James, Dimitri               Unattached            11:13.20
  9 Costin, Chase                Unattached            11:14.20
 10 Worl, Riley                  Unattached            11:15.30
 11 Heinrichs, III, Donald       Franklin Twp YR       11:19.40
 12 Williams, Anthony            Unattached            11:29.00
 13 Geisleer, Peyton             Franklin Twp YR       11:32.30
 14 Whitten, Mack                Fast Feat             11:42.40
 15 Ehrlich, Jordan              IN All-State RC       11:46.80
 16 O'Malley, Kyle               Franklin Twp YR       11:48.90
 17 Martin, Jaed                 Unattached            11:52.50
 18 Daugherty, Evan Blake        Unattached            11:56.70
 19 Novack, William              Unattached            12:15.80
 20 Gordon, Will                 Unattached            12:23.50
 21 Hall, Kevin                  IN All-State RC       12:27.40
 22 Arbore, Tyler                IN All-State RC       12:28.30
 23 Kleschick, Daniel            Unattached            12:36.10
 24 Kinney, Phillip              Unattached            12:41.00
 25 Muldoon, Joshua              IN All-State RC       12:41.60
 26 Paxton, Jon                  Unattached            12:45.80
 27 Davis, Peter                 Terre Haute TC        12:48.00
 28 Holloway, Jordan             Unattached            13:02.00
 29 Gallagher, Matthew           IN All-State RC       13:08.70
 30 Searles, Mitchell            Unattached            13:15.30
 31 Sobieralski, Blake           Franklin Twp YR       13:38.20
 32 Rarick, Andrew               Unattached            13:50.10
 33 Hicks, Samuel                Fast Feat             14:01.40
 34 Quinn, Justin                Terre Haute TC        15:04.40

Event 7  Girls 4k Run CC Youth
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wellman, Renee               IN All-State RC       14:34.40
  2 Morgan, Brooke               IN All-State RC       15:29.10
  3 Goodman, Kaisa               Purdue Area TC        15:36.80
  4 Daluga, Cailey               Purdue Area TC        15:40.80
  5 Readinger, Emily             Terre Haute TC        16:04.00
  6 Goatee, TaPring              Terre Haute TC        16:06.80
  7 Jacobson, Allison            Unattached            16:13.50
  8 Stephens, Marissa            Washington Twp        16:16.70
  9 Campbell, Logan              Fast Feat             16:37.30
 10 Ernst, Erica                 IN All-State RC       16:41.20
 11 Fox, Meghen                  Washington Twp        16:41.50
 12 Peterson, Raven              IN All-State RC       17:01.60
 13 Schmitz, Ellen               IN All-State RC       17:03.80
 14 Miller, Samatha              IN All-State RC       17:09.90
 15 Mullican, Anne               Terre Haute TC        17:13.70
 16 Ernst, Megan                 IN All-State RC       17:15.40
 17 Strack, Emily                Fast Feat             17:18.60
 18 Sheldon, Micaela             Purdue Area TC        17:19.20
 19 Williams, Hillary            Unattached            17:21.30
 20 Logan, Alison                Washington Twp        17:35.70
 21 Swift, Kelly                 Purdue Area TC        17:37.70
 22 Whitaker, Mirae              Purdue Area TC        17:39.40
 23 Mills, Chelsea               Washington Twp        17:40.40
 24 Dunagin, Allison             Unattached            17:41.10
 25 Lankton, Sarah               IN All-State RC       17:52.50
 26 Fricker, Laurel              Purdue Area TC        17:53.70
 27 McGaughey, Angela            Purdue Area TC        18:09.70
 28 Aker, Rachel                 IN All-State RC       18:15.00
 29 Jackson, Alyssa              Unattached            18:15.50
 30 Cowen, Mary                  IN All-State RC       18:32.00
 31 Weiss, Rachel                IN All-State RC       18:33.40
 32 Madsen, Lauren               Unattached            18:36.80
 33 Tourney, Anneliese           Washington Twp        18:53.80
 34 Westbrook, Beau              Purdue Area TC        18:54.20
 35 Jackson, Ashley              Unattached            18:54.70
 36 Ziems, Audrey                IN All-State RC       19:18.80
 37 Alter, Emily                 Purdue Area TC        19:24.60
 38 Bess, Laura                  Purdue Area TC        19:56.80
 39 Collicott, Sarah             Purdue Area TC        20:36.40
 40 Robert, Karlica              Unattached            20:54.60
 41 Kischulk, Erika              Purdue Area TC        21:02.30
 42 Lumes, Rebekah               Purdue Area TC        21:02.60
 43 jeffers, Alexandra           Terre Haute TC        21:34.40
 44 Tardiff, Klaire              Washington Twp        22:08.30

Event 8  Boys 4k Run CC Youth
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Schienbein, Tate             Fast Feat             13:08.10
  2 Fox, Matthew                 Washington Twp        13:21.80
  3 Wynn, Tyler                  Unattached            13:28.30
  4 Crist, Jason                 Franklin Twp YR       13:40.20
  5 Staton, Michael              Unattached            13:45.70
  6 Martin, Andrice              Franklin Twp YR       13:48.90
  7 Wartenberg, William          Unattached            13:50.20
  8 Knight, Kyle                 Unattached            13:55.30
  9 Overway, Kyle                Fast Feat             13:58.30
 10 Hitchcock, Sawyer            Unattached            14:06.00
 11 Rutherford, Zachary          IN All-State RC       14:10.40
 12 Knuckles, Ryan               Unattached            14:13.60
 13 Whitten, Nicholas            Fast Feat             14:13.90
 14 Smith, Isaac                 Fast Feat             14:17.00
 15 Crull, Aaron                 IN All-State RC       14:17.80
 16 Shaw, Matt                   Franklin Twp YR       14:21.30
 17 Lewark, Chase                Purdue Area TC        14:26.10
 18 Webb, Andrew                 Franklin Twp YR       14:26.80
 19 Leslie, Devin                Fast Feat             14:27.50
 20 Farkas, Brandon              Fast Feat             14:29.80
 21 Schrock, Nick                IN All-State RC       14:40.00
 22 Nanawaty, Aaron              Franklin Twp YR       14:43.00
 23 Peterson, Eric               IN All-State RC       14:47.10
 24 Andritsch, Jack              Unattached            14:50.00
 25 Paul, Johnny                 Purdue Area TC        14:57.90
 26 Kinn, Eric                   IN All-State RC       15:02.10
 27 Rohl, Casey                  Fast Feat             15:05.80
 28 Williams, Daniel             IN All-State RC       15:06.00
 29 Vahle, Jacob                 IN All-State RC       15:11.90
 30 Woods, Jack                  Washington Twp        15:17.30
 31 Kleschick, Andrew            Washington Twp        15:26.10
 32 Siefers, Jonathon            Unattached            15:40.50
 33 Pettigrew, Ian               Purdue Area TC        15:42.10
 34 Vahle, Joshua                IN All-State RC       15:42.80
 35 Ristow, William              Washington Twp        15:43.40
 36 Blattner, Tyler              Franklin Twp YR       15:45.00
 37 Gramse, Joe                  Fast Feat             15:47.00
 38 Ogg, Nikolas                 Purdue Area TC        15:48.40
 39 Gamboa, Matthew              Fast Feat             15:49.00
 40 Thompson, Davis              IN All-State RC       15:51.30
 41 Hendericks, Benjamin         Unattached            15:56.30
 42 Susemichel, Benjamin         Unattached            15:59.80
 43 Muller, Alex                 Washington Twp        16:22.60
 44 Vann, Wesley                 Washington Twp        16:27.40
 45 Watt, Brandon                Purdue Area TC        16:35.10
 46 Arhonom, Siemon              Washington Twp        16:40.00
 47 Garcia, Jeremy               IN All-State RC       16:41.50
 48 Mellor, Patrick              Terre Haute TC        16:42.70
 49 Coss, Jonathan               IN All-State RC       16:47.40

Event 9  Girls 5k Run CC OPEN
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brown, Heather               Fast Feat             23:01.80
  2 Faris, Brianna               Fast Feat             25:42.20

Event 10  Boys 5k Run CC OPEN
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mosier, Timothy              Fast Feat             17:52.70
  2 Mangan, Patrick              Fast Feat             18:23.50
  3 Bowles, Taylor               Unattached            19:46.90
  4 Church, Steven               Terre Haute TC        21:03.30
  5 Hoff, Aaron                  Terre Haute TC        21:28.20
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx