Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF North Carolina Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/4/07 - Greensboro, NC

2 km Run CC Sub-Bantam Girls
Place Name Time
1 Palmer, Molly 9:24
2 Miner, Emma 10:36
3 Meshnick, Laura 12:17
4 Hamilton, Mykala 13:03
5 Brown, Kayla 13:04
6 Foster, Caroline 14:15
Team Scores
1 Triangle Champions 7
 
2 km Run CC Sub-Bantam Boys
Place Name Time
1 Hunt, Nijel 8:21
2 Carrington, James 8:46
3 Mitchell, Jr., Coleman 8:50
4 Gilland, Kevin 9:03
5 Jenkins, Jr., Rico 9:04
6 Speller, Myles 9:19
7 Foster, Garret 9:34
8 Dixon, Garrid 9:42
9 Brown, Keyshawn 10:02
10 Brockington, Deandre 10:07
11 Brown, Koby 10:19
12 Hunt, Ryan 10:35
13 Sanborn, Nathaniel 10:42
14 Vankemper, Klaas 10:45
15 Jenkins, Ron Rico 13:03
16 Lawrence, Luke 14:10
 
3 km Run CC Bantam Girls
Place Name Time
1 Dekker, Eliza 11:00
2 Mills, Tiatiana 11:51
3 Rudisill, Rebecca 12:08
4 Hunt, Lauren 12:13
5 Sanborn, Kate 12:16
6 Girmay, Adina 12:28
7 Vaughn, Aziza 12:50
8 McDonald, Jodi Ann 12:52
9 Parker, Allie 13:41
10 Girmay, Delina 13:58
11 Hill, Caris 14:07
12 Murch Elliot, Cape 14:15
13 Dixon, Gabriyelle 14:24
14 Thorpe, Kiara 15:23
15 Sanmiguel, Sofi 15:33
16 Quick, Milan 15:52
17 Neal, Misha 16:01
18 Beasley, Myeisha 18:16
19 Petterson, Myia 18:20
20 Davis, Monica 25:03
Team Scores
1 Triangle Champions 15
 
3 km Run CC Bantam Boys
Place Name Time
1 Millsaps, Peter 10:36
2 Harr, Jacob 11:38
3 Mitchell, Joshua 11:41
4 Cogdell, Cameron 11:46
5 Young, Harrison 12:12
6 Daniel, Madison 12:17
7 Rose, Eli 12:29
8 Richardson, Clarence 12:50
9 Hodges, Blan 12:57
10 Newton, John 13:00
11 Marchinko, Zachary 13:05
12 Sankofa, Ayinde 13:16
13 Johnson, Elijah 13:17
14 Kirkland, Robert 13:19
15 Foster, Collin 13:27
16 Bolon, Nate 13:31
17 Richard, Sean 13:39
18 Braam, Rees 14:26
19 Metz, William 14:30
20 Rawlins, Chandler 15:30
21 Subramanya, Arnav 15:35
 
Team Scores
1 CC Pacers 67
 
3 km Run CC Midget Girls
Place Name Time
1 Jenkins, Ricole 11:14
2 Adkins, Katlyn 11:30
3 Young, Alexa 11:35
4 Hawkins, Haley 11:41
5 Yoakum, Grace 11:45
6 Wallon, Rachel 11:51
7 Yoakum, Rebecca 11:55
8 Meshnick, Maggie 12:05
9 Millett, Ciarra 12:15
10 Brannigan, Megan 12:27
11 Nichols, Elizabeth 13:30
12 Richard, Katelyn 13:35
13 Crider, Abbey 13:41
14 Wiley, Lorraine 13:51
15 Genna, Andrea 14:13
16 Schluter, Kylie 16:24
17 Vilen, Leigha 16:36
 
3 km Run CC Midget Boys
Place Name Time
1 Roark, Hunter 10:37
2 Matkins, John 10:44
3 Bury, Lawson 10:47
4 Dunson, Samuel 10:55
5 Mandeville, Henry 11:07
6 Mulder, Nathan 11:10
7 Jaeger, Chris 11:21
8 Corbett, Kendon 11:36
9 Yost, Parker 11:38
10 Martinez, Connor 11:42
11 Bolon, Hank 11:44
12 Christman, William 11:47
13 Dozier, Will 12:01
14 Edwards, Terrell 12:06
15 Vilen, Collin 12:43
16 Braam, Grant 13:17
17 Sanmiguel, Jose 13:56
18 Moser, Tyler 15:16
19 Bloemeke, Michael 15:18
20 Speller, Marcus 18:37
21 Salinas, Daniel 21:27
 
Team Scores
1 CC Pacers 59
 
4 km Run CC Youth Girls
Place Name Time
1 George, Samantha 15:01
2 Murch Elliot, Currie 16:47
3 Murch Elliot, Billy 16:52
4 Boykin, Kyndal 17:10
5 Latimer, Hunter 17:36
6 Wilberding, Gabriela 17:57
7 Bell, Emily 18:12
8 Lerner, Sarah 18:19
9 Cogdell, Kierstin 19:02
10 Stewart, Sarah 19:17
11 Reid-Eaton, Iona Pearl 19:21
12 MacDonald, Jenifer Lynn 19:33
13 Ertel, Rachel 19:37
14 Rhodes, Taylor 21:01
15 Jamison, Briana 24:27
16 Williams, Desiree 24:30
 
4 km Run CC Youth Boys
Place Name Time
1 Koerwitz, Frederick 13:57
2 Graham, Thomas 14:14
3 Maughan, Robert 14:31
4 Byrum, Andrew 14:55
5 McDonald, Laawson 14:57
6 Viles, Bradley 14:58
7 Hill, Silas 15:15
8 Mulherin, Steve 15:24
9 Hendrick, Justin 15:28
10 McLaurin, Austin 15:30
11 Rudisill, Dustin 15:31
12 Murphy, Chris 15:33
13 Crigler, Spencer 15:57
14 Williamson, Henry 16:09
15 Reeve, Jonathan 16:12
16 Martinez, Robert 16:17
17 Boyd, Jared 16:21
18 Arneson, Evan 16:24
19 Crawford, Patrick 16:26
20 Tulsky, Noah 16:26
21 Nichols, Jospeh 16:30
22 Hawkins, Cody 16:31
23 Bivens, Jonathan 16:31
24 Farmer, Keante 16:41
25 Richard, Marcus 17:18
26 Catma, Harrison 17:29
27 Carthan, Ellington 17:35
28 Glackin, Tanner 17:37
29 Staub, Nathan 17:39
30 Jenkins, Teylor 18:17
31 Minor, Sam 18:22
32 McClung, Sean 18:51
33 Rogers, Benjamin 19:14
34 Strader, Cole 19:32
35 Kasper, Ace 20:15
36 Lawrence, Allen NT
37 Thornton, Santino NT
 
Team Scores
1 Jr. Striders 100
2 Weddington CC Club 134
 
5 km Run CC Intermediate Girls
Place Name Time
1 Shelton, Tori 20:43
2 Lineberger, Hollis 21:20
3 Long, Blair 22:54
4 Stephenson, Lauren 23:00
5 Floyd, Laura 23:03
6 Tarumoto, Christina 23:35
7 Christianson, Jena NT
8 Catlett, Cory NT
9 Rider, Aimee NT
 
5 km Run CC Intermediate Boys
Place Name Time
1 Ferrell, Jackson 17:10
2 Baulch, Stephan 17:37
3 Wilkie, Matt 17:38
4 Dawson, James 18:00
5 Jordan, Sam 18:01
6 Mann, Chase 18:03
7 Boyd, Justin 18:10
8 Perez, Landon 18:10
9 Bogertey, Darius 18:22
10 Vance, Phillip 18:29
11 Butt, Abdulhanan 18:36
12 Prince, Harrison 19:14
13 Marchman, Bo 19:41
14 Richard, Payton 22:36
15 McKoy, Jordan 23:15
 
5 km Run CC Young Women
Place Name Time
1 Johnson, Nellie 23:27
 
5 km Run CC Young Men
Place Name Time
1 Dunham, Taylor 17:41
2 Reynolds, Gabriel 17:47
3 Johnson, Matt 17:53
4 Cameron, Andrew 17:58
5 Millsaps, John 17:59
6 Zeller, Gregor 18:03
7 Hoogenboom, Daniel 18:07
8 Bayless, Zachary 18:10
9 Murray, Edrian 18:19
10 Pickard, John 18:57
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx