Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Adirondack Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/4/07 - Queensbury, NY

Event 1  Girls 3k Run CC Bantam
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Scott, Kaylee             97 Averill Park A          6:32.7   12:11.97    1
  2 Shoemaker, Hannah         98 Averill Park A          6:43.4   12:31.96    2
  3 Foley, Shea Coleman       97 Delmar A                7:00.5   13:03.84    3
  4 Constantine, Sophia       97 Adir. unattached        7:12.5   13:26.07
  5 Moro, Emily               97 Adir. unattached        7:28.8   13:56.52
  6 Walsh, Gwendolyn          97 Delmar A                7:57.9   14:50.77    4
  7 Jerkowski, Michaela       97 Onteora                 8:04.1   15:02.39
  8 Quackenbush, Emily        98 Delmar A                8:13.5   15:19.83    5
  9 Slyer, Caroline           98 Averill Park A          8:22.6   15:36.78    6
 10 Machabee, Hollister       98 Delmar A                8:26.2   15:43.57    7
 11 Hrabovsky, Julia          97 Lake Placid             8:32.7   15:55.57
 12 DiCesare, Islay           98 Adir. unattached        8:41.5   16:12.03
 13 Decker, Cecily            98 Lake Placid             8:55.5   16:38.11
 14 Ball, Maggie              99 Delmar A                8:55.7   16:38.62    8
 15 McInerney, Kristin        98 Averill Park A          9:05.6   16:57.01    9
 16 Persons, Erin             98 Averill Park A          9:11.8   17:08.59   10
 17 Decker, Sheila            97 Lake Placid            10:50.9   20:13.26
 18 Woodruff, Allycia         97 Lake Placid            11:47.7   21:59.21

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Delmar Track and Field A     27    3    4    5    7    8
      Total Time:  1:15:36.63
         Average:    15:07.33
   2 Averill Park A               28    1    2    6    9   10
      Total Time:  1:14:26.31
         Average:    14:53.27

Event 2  Boys 3k Run CC Bantam
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Gillich, Robert           97 Clifton Park            6:25.6   11:58.75
  2 Hafner, Joseph            97 Onterora A              7:17.2   13:34.95    1
  3 Coughlin, Dermot          98 Adir. unattached        7:26.0   13:51.39
  4 Hartman, Bryce            98 Lake Placid             7:32.3   14:03.02
  5 Sapp, Everett             99 Lake Placid             7:36.4   14:10.66
  6 Gibney, Sam               97 Delmar Track            7:36.6   14:11.16
  7 Harrington, Sean          98 Averill Park            7:51.9   14:39.68
  8 Ledger, Forest            98 Lake Placid             8:26.7   15:44.39
  9 Schindler, Spencer        97 Onterora A              8:34.1   15:58.30    2
 10 Jerkowski, Brendan        98 Onterora A              8:50.9   16:29.51    3
 11 Finkbeiner, Daniel        97 Onterora A              9:00.9   16:48.30    4
 12 Ferlito, Jack             99 Averill Park A          9:18.8   17:21.67
 13 Finkbeiner, Frank         97 Onterora A             10:17.1   19:10.34    5

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Onteora Runners Club A       15    1    2    3    4    5
      Total Time:  1:22:01.40
         Average:    16:24.28

Event 3  Girls 3k Run CC Midget
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Beideck, Elena            95 Lake Placid A           6:19.1   11:46.61    1
  2 Hollinger, Emily          95 Averill Park A          6:26.5   12:00.37    2
  3 Lavender, Kayleigh        95 Adir. unattached        6:48.3   12:41.08
  4 Kellogg, Megan            96 Adir. unattached        6:55.2   12:53.88
  5 Slyer, Julia              96 Averill Park A          6:56.4   12:56.15    3
  6 Libruk, Laura             95 Shaker Track            6:57.1   12:57.47
  7 Planz, Carla              95 Voorheesville           7:15.6   13:31.99
  8 Riordan, Hannah           95 Averill Park A          7:16.3   13:33.24    4
  9 deVries, Mary             96 Bethlehem               7:33.5   14:05.35
 10 Feinberg, Hannah          95 Lake Placid A           7:41.9   14:20.99    5
 11 Sapp, Maile               95 Lake Placid A           7:45.1   14:26.88    6
 12 Regan, Megan              96 Averill Park A          8:06.6   15:06.99    7
 13 Persons, Megan            96 Averill Park A          8:38.5   16:06.48    8
 14 Woodruff, Kaileigh        95 Lake Placid A           8:44.1   16:16.97    9
 15 Beaudette, Rebecca        96 Averill Park A          8:46.5   16:21.45   10
 16 Patenaude, Victoria       95 Lake Placid A           8:46.8   16:21.98   11
 17 O'Leary, Gretchen         95 Lake Placid A           8:47.1   16:22.44   12
 18 Izzo, Anna                96 Lake Placid A           8:53.4   16:34.16   13
 19 Buck, Katrina             95 Lake Placid A          10:47.8   20:07.43   14

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Averill Park A               24    2    3    4    7    8   10
      Total Time:  1:09:43.23
         Average:    13:56.65
   2 Lake Placid A                32    1    5    6    9   11   12   13   14
      Total Time:  1:13:13.43
         Average:    14:38.69

Event 4  Boys 3k Run CC Midget
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Mellon, Caleb             95 Adir. Athl. Club        5:51.9   10:55.82
  2 Johnson, Jordan           95 Adir. unattached        6:10.1   11:29.84
  3 Wightman, Ross            95 Adir. unattached        6:17.8   11:44.20
  4 Mulson, Ryan              96 Adir. unattached        6:18.8   11:46.06
  5 Di Cesare, Jonathan       96 Adir. unattached        6:20.1   11:48.52
  6 Booker, Stephen           96 Bethlehem               6:25.8   11:59.16
  7 Reilly, Thane             95 Averill Park A          6:29.0   12:05.06
  8 Foster, Cody              95 Adir. unattached        6:30.0   12:06.93
  9 Becker, Joseph            95 Voorheesville           6:41.6   12:28.56
 10 Coughlin, Niall           96 Adir. unattached        6:45.5   12:35.78
 11 Duprey, Alexander         96 Adir. unattached        6:53.9   12:51.50
 12 Machabee, Keith           96 Delmar Track            6:57.5   12:58.28
 13 Stanley, Michael          96 Averill Park A          6:58.5   12:59.98
 14 Benzing, Samuel           95 Adir. unattached        7:13.0   13:27.15
 15 Quackenbush, Thomas       96 Bethlehem               7:19.3   13:38.89
 16 McCartan, Billy           95 Bethlehem               7:20.4   13:40.87
 17 Harrington, Ryan          96 Averill Park A          7:29.0   13:56.90
 18 Kissinger, Jack           96 Bethlehem               7:38.3   14:14.21
 19 Cranfield, River          95 Onteora                 7:40.6   14:18.54
 20 Rivenburg, Donald         95 Voorheesville           8:21.6   15:34.98
 21 Carter, Ben               95 Averill Park A          9:57.7   18:34.19

Event 7  Girls 5k Run CC Intermediate
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Izzo, Elizabeth           92 Lake Placid             6:45.8   21:00.49
  2 Chardavoyne, Paige        92 Delmar Track            8:23.5   26:04.11

Event 8  Boys 5k Run CC Intermediate
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Hollinger, Robert         92 Averill Park            5:47.3   17:58.81
  2 Benincasa, Ryan           91 Onterora A              5:53.2   18:17.33    1
  3 Delaney, Colin            91 Lake Placid             5:54.9   18:22.63
  4 Terpening, Joseph         91 Onterora A              6:04.8   18:53.35    2
  5 McConnell, Trevor         92 Adir. unattached        6:08.0   19:03.14
  6 Yalamas, Michael          92 Onterora A              6:10.5   19:11.10    3
  7 Paton, Brandon            92 Onterora A              6:16.0   19:28.04    4
  8 Coughlin, Eamonn          92 Adir. unattached        6:22.1   19:47.10
  9 Kent, Trevor              92 Onterora A              6:28.0   20:05.32    5
 10 Schindler, Ryan           92 Onterora A              6:36.3   20:30.97    6
 11 Pierson, Eric             92 Delmar Track            7:11.6   22:20.70

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Onteora Runners Club A       15    1    2    3    4    5    6
      Total Time:  1:35:55.14
         Average:    19:11.03

Event 9  Women 5k Run CC Young
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 deAprix, Kelly            89 Troy Trailblazers       7:14.3   22:29.29
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx