Join/Renew Now

Results - USATF Region 8 Junior Olympic Track & Field Championships

7/12-15/07 - University of St. Thomas & Macalester College

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA
                13.90  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 259 Tiani Reeves          10 Gothenburg T C         13.84      13.90qJO S    4.3  3
  2 619 Shelby Roberts        10 Northstar United       14.70      14.06q        0.7  2
  3 607 Maddie Gourley         9 Northstar United       15.05      14.08q        0.7  2
  4 620 Rachel Schow          10 Northstar United       15.22      14.30q        4.3  3
  5 806 Cori Bond              8 Track Minnesota        15.95      14.89q        0.7  2
  6 693 Victoia Porter         8 S S Spartans           15.54      14.99q        4.3  3
  7 805 Kailynn Blanchard      8 Track Minnesota        16.23      15.00q        2.6  1
  8 389 Madeleine Simon       10 Lincoln Jets           14.79      15.01q        2.6  1
  9 548 Hazel Crew            10 MississippiVally       15.40      15.15q        0.7  2  15.1417
 10 104 Emani Stingley        10 Boys&GirlsJaguar       14.75     J15.15         2.6  1  15.1489
 11 684 Erin Hunt              9 S S Spartans           15.53      15.29         0.7  2
 12 846 Kendra Croghan        10 Unattached Iowa        16.14      15.31         2.6  1
 12 1020 Aleah Yanke           9 Unattached WI          15.13      15.31         4.3  3
 14 482 Shechaniah McGhee      7 Midwest Striders       15.51      15.60         2.6  1
 15 1082 Mrinalini Manektala   9 Westside T C           16.31      15.64         0.7  2
 16 91 Tyneisha Clark          8 Boys&GirlsJaguar       15.41      15.76         2.6  1
 17 186 Jade King              9 CornhuskerFlyers       15.83      15.82         4.3  3
 18 600 Ellie Bedingham        6 Northstar United       16.83      15.90         4.3  3
 19 791 Lauren Schilling       9 Thunderbird TC         16.92      16.68         4.3  3

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA
                13.90  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 259 Tiani Reeves          10 Gothenburg T C         13.90      14.39        -1.7
  2 619 Shelby Roberts        10 Northstar United       14.06      14.43        -1.7
  3 607 Maddie Gourley         9 Northstar United       14.08      14.65        -1.7
  4 620 Rachel Schow          10 Northstar United       14.30      15.12        -1.7
  5 548 Hazel Crew            10 MississippiVally       15.15      15.42        -1.7
  6 693 Victoia Porter         8 S S Spartans           14.99      15.53        -1.7
  7 389 Madeleine Simon       10 Lincoln Jets           15.01      15.67        -1.7
  8 806 Cori Bond              8 Track Minnesota        14.89      15.70        -1.7  15.6909
  9 805 Kailynn Blanchard      8 Track Minnesota        15.00     J15.70        -1.7  15.6966
Preliminaries
 10 104 Emani Stingley        10 Boys&GirlsJaguar       15.15         J
 11 684 Erin Hunt              9 S S Spartans           15.29
 12 846 Kendra Croghan        10 Unattached Iowa        15.31
 12 1020 Aleah Yanke           9 Unattached WI          15.31
 14 482 Shechaniah McGhee      7 Midwest Striders       15.60
 15 1082 Mrinalini Manektala   9 Westside T C           15.64
 16 91 Tyneisha Clark          8 Boys&GirlsJaguar       15.76
 17 186 Jade King              9 CornhuskerFlyers       15.82
 18 600 Ellie Bedingham        6 Northstar United       15.90
 19 791 Lauren Schilling       9 Thunderbird TC         16.68

Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL
                28.72  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
  1 259 Tiani Reeves          10 Gothenburg T C         28.61      29.04q        NWI  3
  2 607 Maddie Gourley         9 Northstar United       30.74      29.50q        NWI  1
  3 100 Jewel Rodgers         10 Boys&GirlsJaguar       30.59      30.85q        NWI  2
  4 806 Cori Bond              8 Track Minnesota        33.08      30.99q        NWI  3
  5 389 Madeleine Simon       10 Lincoln Jets           31.81      31.39q        NWI  1
  6 693 Victoia Porter         8 S S Spartans           33.84      31.65q        NWI  3
  7 691 Arike Ogunbowale      10 S S Spartans           33.74      31.70q        NWI  2
  8 684 Erin Hunt              9 S S Spartans           33.76      31.86q        NWI  3
  9 777 Gina Vergsaguis       10 Team Woodbury          33.63      32.05q        NWI  1
 10 88 Jackie Beaugard        10 Boys&GirlsJaguar       33.39      32.31         NWI  1
 11 5 Marquia Everett         10 Ames TC                33.19      32.75         NWI  3
 12 104 Emani Stingley        10 Boys&GirlsJaguar       32.52      32.89         NWI  2
 13 1020 Aleah Yanke           9 Unattached WI          32.58      32.96         NWI  3
 14 775 Lauren Smith           9 Team Woodbury          33.20      33.05         NWI  2
 15 292 Amirah Muhhammed-Cor  10 HospitalityHouse       34.18      33.25         NWI  1
 16 680 Jada Greer             9 S S Spartans           36.83      33.55         NWI  3
 17 846 Kendra Croghan        10 Unattached Iowa        34.09      33.95         NWI  2
 18 186 Jade King              9 CornhuskerFlyers       34.20      34.27         NWI  1
 19 446 Elizabeth Meissner    10 Merton Area            36.15      35.49         NWI  2

Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL
                28.72  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 259 Tiani Reeves          10 Gothenburg T C         29.04      28.88        -2.8
  2 607 Maddie Gourley         9 Northstar United       29.50      29.66        -2.8
  3 100 Jewel Rodgers         10 Boys&GirlsJaguar       30.85      30.57        -2.8
  4 389 Madeleine Simon       10 Lincoln Jets           31.39      31.85        -2.8
  5 693 Victoia Porter         8 S S Spartans           31.65      32.10        -2.8
  6 691 Arike Ogunbowale      10 S S Spartans           31.70      32.33        -2.8
  7 684 Erin Hunt              9 S S Spartans           31.86      32.35        -2.8
  8 777 Gina Vergsaguis       10 Team Woodbury          32.05      33.49        -2.8
  9 806 Cori Bond              8 Track Minnesota        30.99      33.83        -2.8
Preliminaries
 10 88 Jackie Beaugard        10 Boys&GirlsJaguar       32.31
 11 5 Marquia Everett         10 Ames TC                32.75
 12 104 Emani Stingley        10 Boys&GirlsJaguar       32.89
 13 1020 Aleah Yanke           9 Unattached WI          32.96
 14 775 Lauren Smith           9 Team Woodbury          33.05
 15 292 Amirah Muhhammed-Cor  10 HospitalityHouse       33.25
 16 680 Jada Greer             9 S S Spartans           33.55
 17 846 Kendra Croghan        10 Unattached Iowa        33.95
 18 186 Jade King              9 CornhuskerFlyers       34.27
 19 446 Elizabeth Meissner    10 Merton Area            35.49

Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.81  8/1/1993    Monique Henderson, SanDiego, CA
              1:06.86  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 607 Maddie Gourley         9 Northstar United     1:08.86    1:07.23                   2
  2 100 Jewel Rodgers         10 Boys&GirlsJaguar     1:09.54    1:08.67                   2
  3 389 Madeleine Simon       10 Lincoln Jets         1:15.03    1:10.64                   2
  4 616 Kalli Opsal           10 Northstar United     1:14.00    1:11.75                   2
  5 198 McKayla Roberts       10 CornhuskerFlyers     1:11.03    1:11.77                   2
  6 691 Arike Ogunbowale      10 S S Spartans         1:17.07    1:12.52                   1
  7 775 Lauren Smith           9 Team Woodbury        1:12.39    1:12.70                   2
  8 99 Najee Mitchell          9 Boys&GirlsJaguar     1:16.11    1:14.48                   2
  9 846 Kendra Croghan        10 Unattached Iowa      1:15.90    1:17.73                   2
 10 806 Cori Bond              8 Track Minnesota      1:14.79    1:17.78                   1
 11 194 Molina Otte            8 CornhuskerFlyers     1:22.85    1:18.43                   1
 12 5 Marquia Everett         10 Ames TC              1:18.92    1:18.62                   1
 13 496 Samantha Broomfield    7 Mke Mustangs         1:21.63    1:20.68                   1
 14 139 Kelsey Yauslin         9 CedarRapids TC       1:16.58    1:23.62                   1
 -- 895 Candise Fountain       9 UnattachedMN         1:13.65        DNS                   2

Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 2:23.98  7/6/1986    Shalynn Carr, LaVerne, CA
                2:39.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 198 McKayla Roberts       10 CornhuskerFlyers     2:45.56    2:49.70
  2 912 Jenna Truedson         9 UnattachedMN         3:01.87    2:51.57
  3 616 Kalli Opsal           10 Northstar United     2:54.00    2:57.07
  4 445 Elise Coorough        10 Merton Area          3:22.06    2:58.56
  5 194 Molina Otte            8 CornhuskerFlyers     3:01.37    3:02.26
  6 332 Kiana Williams         8 I.C.A.A              3:08.25    3:03.85
  7 496 Samantha Broomfield    7 Mke Mustangs         3:25.98    3:08.56
  8 648 Emma Frerichs         10 Omaha Racers         3:11.14    3:09.09
  9 776 Molly Smith            7 Team Woodbury        3:13.51    3:23.94

Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:51.28  6/18/1994   Laura Shannon, Great Barrington, MA
                5:24.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 198 McKayla Roberts       10 CornhuskerFlyers     5:49.92    5:47.79
  2 194 Molina Otte            8 CornhuskerFlyers     6:22.33    6:02.20
  3 912 Jenna Truedson         9 UnattachedMN         6:24.11    6:02.34
  4 445 Elise Coorough        10 Merton Area          6:31.35    6:04.29
  5 332 Kiana Williams         8 I.C.A.A              6:12.29    6:06.64
  6 648 Emma Frerichs         10 Omaha Racers         6:23.82    6:10.18
  7 1176 Kristen Weber        10 Earlham TC           6:17.43    6:21.59
  8 4 Rachael Busch           10 Ames TC              7:09.30    7:06.29

Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups
                57.63  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Northstar United Track Club  'A'                  1:01.47      59.59
     1) Shelby Roberts 10               2) Rachel Schow 10
     3) Olivia Mitchell 9               4) Kalli Opsal 10
  2 Midwest Striders  'A'                             1:07.92    1:06.71
     1) Jaidon Hollingsworth 8          2) Alexis Riley 8
     3) Destiny Brunt 9                 4) Shechaniah McGhee 7
  3 Boys & Girls Club Jaguars  'A'                    1:12.97    1:09.68
     1) Miche Wilson 7                  2) Chaniya Alioth 8
     3) DaJhani Jones 6                 4) Riley Dailey 7
  4 Midwest Striders  'B'                             1:13.62    1:11.33
     1) Jasmine Johnson 9               2) Y'Rion Harris-McPhaull 7
     3) Tori Dunston 7                  4) Jatayah Johnson 9
  5 North Omaha Bengals  'A'                          1:10.84    1:11.67
     1) Ravionne Pullum 7               2) Tycee Brown 7
     3) Joslyn Brewer 9                 4) Amaya Frazier 8
 -- Silver Springs Spartans  'A'                      1:04.37         DQ                   Zone 2 Violation
     1) Erin Hunt 9                     2) Victoia Porter 8
     3) Jada Greer 9                    4) Arike Ogunbowale 10

Event 107  4x400 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  1993        Fast Action
                4:52.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Team Woodbury  'A'                                5:30.45    5:19.56
     1) Johnna Patterson 9              2) Alexandra Doty 8
     3) Gina Vergsaguis 10              4) Lauren Smith 9
  2 Boys & Girls Club Jaguars  'A'                    5:36.56    5:32.22
     1) Najee Mitchell 9                2) Tyneisha Clark 8
     3) Caitlyn Cotton 8                4) Truth Ross 8
  3 Boys & Girls Club Jaguars  'B'                    6:02.65    6:02.26
     1) Jackie Beaugard 10              2) Leah Banks 9
     3) Chaniya Alioth 8                4) DaJhani Jones 6
  4 North Omaha Bengals  'A'                          6:35.19    6:29.71
     1) Ceaunie Marks 5                 2) Tycee Brown 7
     3) Joslyn Brewer 9                 4) Amaya Frazier 8

Event 108  High Jump Bantam Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.42m  1997        Dorothy Holt
                1.17m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
 -- 1053 Elizabeth Markell    10 Waseca Area RC         0.95m         NH
     0.85
      XXX
 -- 136 Jill Freeland         10 CedarRapids TC         1.10m        DNS
 -- 602 Madelyn Boettner      10 Northstar United                    DNS
 -- 662 Kjersten Pingel        8 Pella Atletieks        1.05m        DNS

Event 109  Long Jump Bantam Girls
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.78m  1972        Ramona Carryl, Infant JESUS TC
                3.93m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 259 Tiani Reeves          10 Gothenburg T C         3.87m      4.22m JO S    NWI  13-10.25
     4.06m(NWI) 4.07m(NWI) 4.12m(NWI) 4.22m(NWI) 4.07m(NWI) 4.15m(NWI)
  2 619 Shelby Roberts        10 Northstar United       3.78m      3.84m         NWI  12-07.25
     3.80m(NWI) 3.76m(NWI) 3.84m(NWI) 2.44m(NWI) 3.80m(NWI) 3.81m(NWI)
  3 100 Jewel Rodgers         10 Boys&GirlsJaguar       3.67m     J3.84m         NWI  12-07.25
     3.41m(NWI) 3.60m(NWI) 3.84m(NWI) 3.45m(NWI) 3.55m(NWI) 3.62m(NWI)
  4 1020 Aleah Yanke           9 Unattached WI          3.45m      3.53m         NWI  11-07.00
     FOUL(NWI) 3.13m(NWI) 3.53m(NWI) 3.09m(NWI) FOUL(NWI) 3.24m(NWI)
  5 620 Rachel Schow          10 Northstar United       3.61m      3.52m         NWI  11-06.75
     FOUL(NWI) 3.49m(NWI) 3.35m(NWI) 3.29m(NWI)    3.52m(NWI)
  6 139 Kelsey Yauslin         9 CedarRapids TC         3.75m      3.47m         NWI  11-04.75
     2.95m(NWI) 2.37m(NWI) 3.46m(NWI) 3.10m(NWI) FOUL(NWI) 3.47m(NWI)
  7 186 Jade King              9 CornhuskerFlyers       3.55m      3.26m         NWI  10-08.50
     3.26m(NWI) 3.24m(NWI) 3.10m(NWI) 0.08m(NWI) 3.10m(NWI) 3.07m(NWI)
  8 104 Emani Stingley        10 Boys&GirlsJaguar       3.53m      3.25m         NWI  10-08.00
     FOUL(NWI) 3.25m(NWI) 3.20m(NWI) 2.89m(NWI) 3.03m(NWI) 3.22m(NWI)
  9 292 Amirah Muhhammed-Cor  10 HospitalityHouse       2.88m      3.24m         NWI  10-07.75
     2.92m(NWI) 3.24m(NWI) 3.07m(NWI)
 10 1082 Mrinalini Manektala   9 Westside T C           3.03m      3.14m         NWI  10-03.75
     3.14m(NWI) 3.00m(NWI) 3.01m(NWI)
 11 446 Elizabeth Meissner    10 Merton Area            2.95m      3.11m         NWI  10-02.50
     2.95m(NWI) 3.11m(NWI) 2.63m(NWI)
 12 1014 Cassidy Riebe         8 Unattached WI          2.91m      3.00m         NWI   9-10.25
     2.50m(NWI) FOUL(NWI) 3.00m(NWI)
 13 1080 Savannah Kannapel    10 Westside T C           2.87m      2.88m         NWI   9-05.50
     2.88m(NWI) 2.80m(NWI) 2.87m(NWI)
 14 970 Jordan Kuck            9 UnattachedNebras       3.18m      2.87m         NWI   9-05.00
     2.87m(NWI) 2.68m(NWI) 2.74m(NWI)
 15 609 Lindsey Jalivay        8 Northstar United       2.71m      2.76m         NWI   9-00.75
     2.76m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 16 496 Samantha Broomfield    7 Mke Mustangs           2.82m      2.74m         NWI   9-00.00
     FOUL(NWI) 2.39m(NWI) 2.74m(NWI)
 -- 1053 Elizabeth Markell    10 Waseca Area RC         2.72m        DNS         NWI

Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  2003        Amber Curtis
                 7.48m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 842 Kate Birchmier        10 Unattached Iowa        8.79m      9.15m JO S    30-00.25
      6.17m  9.15m  8.94m  9.02m  7.80m  8.68m
  2 184 Taylor Heim           10 CornhuskerFlyers       8.00m      8.58m JO S    28-01.75
      7.65m  FOUL  7.80m  8.58m  8.22m  7.80m
  3 853 Kiana Phelps          10 Unattached Iowa        6.40m      6.83m         22-05.00
      6.83m  6.17m  6.12m  6.53m  6.56m  5.91m
  4 910 Jonae' Sutton         10 UnattachedMN           4.74m      5.85m         19-02.50
      5.60m  5.58m  5.24m  5.55m  5.85m  5.60m
  5 891 Cameron Downey         8 UnattachedMN           5.01m      5.39m         17-08.25
      4.79m  4.55m  FOUL  5.39m  4.39m  FOUL
  6 730 Synovia Knox           9 S Mad Panthers         5.52m      5.38m         17-08.00
      FOUL  FOUL  5.16m  5.06m  5.38m  5.29m
  7 297 Tamaria Verdell        9 HospitalityHouse       4.69m      5.29m         17-04.25
      4.95m  4.43m  4.69m  5.29m  5.08m  4.94m
  8 199 McKenzie Roberts      10 CornhuskerFlyers       4.34m      5.18m         17-00.00
      4.64m  4.70m  4.86m  4.57m  5.18m  4.87m
  9 1048 Becky Virgl           9 Wahoo Track Club       4.94m      4.52m         14-10.00
      3.17m  4.52m  3.79m  3.93m  3.79m  3.79m
 10 383 Grace Barry            9 Lincoln Jets           5.14m      4.14m         13-07.00
      3.75m  4.14m  4.12m
 11 438 Nicole Clyce           8 Fox Cities T & F       3.40m      2.86m          9-04.75
      2.86m  2.75m  2.23m
 -- 726 Lillian Dorman         8 S Mad Panthers         3.92m        DNS
 -- 725 Hannah Dorman          8 S Mad Panthers         3.00m        DNS
 -- 293 Tyra Ramsey            9 HospitalityHouse       4.24m        DNS
 -- 183 Katelyn Gochenour      9 CornhuskerFlyers       4.83m        DNS
 -- 977 Emily Rochford         9 UnattachedNebras       5.33m        DNS

Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 33.16m  2003        Hannah Carson
                20.21m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 184 Taylor Heim           10 CornhuskerFlyers      23.29m     22.49m JO S       73-09
      22.00m  22.49m  22.26m  16.92m  21.13m  11.80m
  2 199 McKenzie Roberts      10 CornhuskerFlyers      16.00m     18.55m            60-10
      18.55m  FOUL  16.33m  17.16m  17.53m  16.02m
  3 383 Grace Barry            9 Lincoln Jets          14.47m     16.59m            54-05
      16.05m  16.31m  14.62m  14.74m  16.59m  15.91m
  4 853 Kiana Phelps          10 Unattached Iowa       10.94m     14.26m            46-09
      FOUL  10.45m  FOUL  14.26m  10.18m  10.90m
  5 286 Kailyn Canady          8 HospitalityHouse       9.82m     13.21m            43-04
      11.81m  13.21m  11.75m  10.35m  10.14m  11.22m
  6 54 Jasmine Winscot-Smith   9 Bellevue Breeze       14.35m     12.92m            42-05
      12.92m  11.08m  9.65m  11.28m  9.11m  10.91m
  7 910 Jonae' Sutton         10 UnattachedMN          11.36m     11.71m            38-05
      11.03m  11.71m  9.53m  7.23m  7.44m  8.24m
  8 297 Tamaria Verdell        9 HospitalityHouse      10.14m     11.66m            38-03
      7.14m  10.81m  11.66m  10.83m  8.30m  10.29m
  9 891 Cameron Downey         8 UnattachedMN          11.68m     11.05m            36-03
      11.05m  10.16m  9.64m  9.40m  9.79m  10.71m
 10 289 Sydney Hayden          9 HospitalityHouse      12.50m      6.58m            21-07
      6.58m  6.38m  FOUL
 -- 726 Lillian Dorman         8 S Mad Panthers         5.51m        DNS
 -- 725 Hannah Dorman          8 S Mad Panthers         4.35m        DNS
 -- 724 Aariika DeMacedo       6 S Mad Panthers         4.16m        DNS
 -- 728 Trinity Jackson-Bran   8 S Mad Panthers         8.91m        DNS
 -- 183 Katelyn Gochenour      9 CornhuskerFlyers      10.99m        DNS
 -- 136 Jill Freeland         10 CedarRapids TC         9.69m        DNS
 -- 977 Emily Rochford         9 UnattachedNebras      14.07m        DNS

Event 112  Triathlon Bantam Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N  1373  2000        Kiani Profit
                  895  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 662 Kjersten Pingel        8 Pella Atletieks          434     319.00

Event 112  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 662 Kjersten Pingel        8 Pella Atletieks          3.89m   12-09.25  139
      3.89m  3.70m  3.88m
 -- 271 Jessica Hoffman       10 H.T.F.A RR                 DNS
 -- 602 Madelyn Boettner      10 Northstar United           DNS

Event 112  Triathlon: #2 High Jump Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 662 Kjersten Pingel        8 Pella Atletieks          1.00m    3-03.25  141
     0.85 0.90 0.95 1.00 1.05
        O    O    O  XXO  XXX
 -- 602 Madelyn Boettner      10 Northstar United           DNS
 -- 271 Jessica Hoffman       10 H.T.F.A RR                 DNS

Event 112  Triathlon: #3 200 Meter Dash Bantam Girls Triathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 662 Kjersten Pingel        8 Pella Atletieks          39.35   0.4   39
 -- 271 Jessica Hoffman       10 H.T.F.A RR                 DNS   0.4
 -- 602 Madelyn Boettner      10 Northstar United           DNS   0.4

Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 12.71  2003        Rannell Hall
                13.85  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 535 Karl Tatum            10 Mke Mustangs           13.93      13.69qJO S    0.5  2
  2 24 Matthew Jr. Goodwin    10 Ames TC                14.05      13.81qJO S    1.1  1
  3 338 Jamal Collins         10 I.C.A.A                14.29      13.93q        1.1  1
  4 131 Devante Vaughn        10 Boys&GirlsJaguar       13.54      14.07q        1.1  1
  5 826 Tyler Blanchard       10 Track Minnesota        14.59      14.14q        1.1  1
  6 709 Odarius Johnson       10 S S Spartans           14.77      14.67q        0.5  2
  7 303 Paul Butler            9 HospitalityHouse       15.01      14.70q        0.5  2
  8 126 Jared Payne           10 Boys&GirlsJaguar       14.00      14.75q        0.5  2
  8 1169 Zakarius Whidby      10 Northstar United       15.23      14.75q        0.5  2
 10 118 Dareus Jones          10 Boys&GirlsJaguar       14.15      14.80         1.1  1
 11 494 Terry Thomas Jr        8 Midwest Striders       14.23      14.85         0.5  2
 12 132 Fonta Whitfield-Jone  10 Boys&GirlsJaguar       14.23      14.99         0.5  2
 13 779 Julian Boykins         9 Team Woodbury          15.16      15.06         1.1  1
 14 519 Evan Chesir            9 Mke Mustangs           15.17      15.25         1.1  1
 15 781 Kjetil Cline           9 Team Woodbury          15.55      15.33         0.5  2

Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.71  2003        Rannell Hall
                13.85  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 535 Karl Tatum            10 Mke Mustangs           13.69      13.84 JO S   -1.8
  2 24 Matthew Jr. Goodwin    10 Ames TC                13.81      14.07        -1.8
  3 338 Jamal Collins         10 I.C.A.A                13.93      14.39        -1.8
  4 131 Devante Vaughn        10 Boys&GirlsJaguar       14.07      14.40        -1.8
  5 826 Tyler Blanchard       10 Track Minnesota        14.14      14.57        -1.8
  6 126 Jared Payne           10 Boys&GirlsJaguar       14.75      15.02        -1.8
  7 1169 Zakarius Whidby      10 Northstar United       14.75      15.03        -1.8
  8 709 Odarius Johnson       10 S S Spartans           14.67      15.04        -1.8
  9 303 Paul Butler            9 HospitalityHouse       14.70      15.08        -1.8
Preliminaries
 10 118 Dareus Jones          10 Boys&GirlsJaguar       14.80
 11 494 Terry Thomas Jr        8 Midwest Striders       14.85
 12 132 Fonta Whitfield-Jone  10 Boys&GirlsJaguar       14.99
 13 779 Julian Boykins         9 Team Woodbury          15.06
 14 519 Evan Chesir            9 Mke Mustangs           15.25
 15 781 Kjetil Cline           9 Team Woodbury          15.33

Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 25.83  2003        Rannell Hall
                28.08  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
  1 535 Karl Tatum            10 Mke Mustangs           29.75      28.35q        NWI  2
  2 24 Matthew Jr. Goodwin    10 Ames TC                28.71      28.96q        NWI  1
  3 826 Tyler Blanchard       10 Track Minnesota        30.63      29.58q        NWI  2
  4 131 Devante Vaughn        10 Boys&GirlsJaguar       30.16      29.72q        NWI  2
  5 709 Odarius Johnson       10 S S Spartans           31.31      30.80q        NWI  2
  6 126 Jared Payne           10 Boys&GirlsJaguar       30.36      31.02q        NWI  1
  7 303 Paul Butler            9 HospitalityHouse       31.36      31.11q        NWI  1
  8 127 Davion Reed           10 Boys&GirlsJaguar       31.17      31.65q        NWI  1
  9 1169 Zakarius Whidby      10 Northstar United       33.72      31.80q        NWI  2
 10 779 Julian Boykins         9 Team Woodbury          32.42      31.85         NWI  1
 11 132 Fonta Whitfield-Jone  10 Boys&GirlsJaguar       31.27      31.88         NWI  2
 12 519 Evan Chesir            9 Mke Mustangs           33.54      32.36         NWI  2
 13 782 Jeremiah Coddon        8 Team Woodbury          34.58      32.53         NWI  1
 14 319 Marcellus Shelton      9 HospitalityHouse       34.64      34.96         NWI  1

Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  2003        Rannell Hall
                28.08  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 535 Karl Tatum            10 Mke Mustangs           28.35      27.92 JO S   -0.9
  2 24 Matthew Jr. Goodwin    10 Ames TC                28.96      28.39        -0.9
  3 826 Tyler Blanchard       10 Track Minnesota        29.58      29.88        -0.9
  4 131 Devante Vaughn        10 Boys&GirlsJaguar       29.72      29.91        -0.9
  5 303 Paul Butler            9 HospitalityHouse       31.11      30.41        -0.9
  6 1169 Zakarius Whidby      10 Northstar United       31.80      30.61        -0.9
  7 709 Odarius Johnson       10 S S Spartans           30.80      30.64        -0.9
  8 127 Davion Reed           10 Boys&GirlsJaguar       31.65      31.33        -0.9
  8 126 Jared Payne           10 Boys&GirlsJaguar       31.02      31.33        -0.9
Preliminaries
 10 779 Julian Boykins         9 Team Woodbury          31.85
 11 132 Fonta Whitfield-Jone  10 Boys&GirlsJaguar       31.88
 12 519 Evan Chesir            9 Mke Mustangs           32.36
 13 782 Jeremiah Coddon        8 Team Woodbury          32.53
 14 319 Marcellus Shelton      9 HospitalityHouse       34.96

Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================================
 Nat'l Youth: N 58.76  1989        William Obea Moore
              1:05.77  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 338 Jamal Collins         10 I.C.A.A              1:12.76    1:07.70                   2
  2 215 Joseph Budd           10 CornhuskerFlyers     1:11.12    1:08.75                   2
  3 123 Monte' McGary          9 Boys&GirlsJaguar     1:09.41    1:08.78                   2
  4 633 Tommy Jaakola         10 Northstar United     1:11.94    1:11.32                   2
  5 453 William Simons        10 Merton Area          1:12.85    1:11.68                   2
  6 427 Tate Pringle          10 Lincoln Youth TC     1:13.78    1:12.36                   1
  7 274 Seth Kirkegaard       10 Hastings Saints      1:16.48    1:13.05                   1
  8 66 Trystn Ducker           9 Bellevue Breeze      1:12.14    1:14.74                   2
  9 826 Tyler Blanchard       10 Track Minnesota      1:14.11    1:17.31                   1
 10 789 Sam Schiller           9 Team Woodbury        1:13.36    1:17.52                   2
 11 1169 Zakarius Whidby      10 Northstar United     1:15.22    1:19.79                   1
 12 1110 Carson VandeVenter   10 Westside T C         1:18.58    1:21.87                   1
 13 534 Kaleb Tatum            7 Mke Mustangs         1:26.13    1:24.03                   1
 14 340 Khari Dennis           9 I.C.A.A              1:13.35    1:27.19                   2
 -- 173 Tyler Fugate           9 Excalibur TC         1:13.43        DNS                   2

Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.00  1989        WillIam Obea Moore
                2:41.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 453 William Simons        10 Merton Area          2:46.19    2:43.43
  2 793 Caleb Anderson         9 Thunderbird TC       2:48.43    2:47.37
  3 213 Aaron Blanchard       10 CornhuskerFlyers     2:55.33    2:56.01
  4 215 Joseph Budd           10 CornhuskerFlyers     2:45.12    2:56.05
  5 861 Austin Coates          9 Unattached Iowa      2:57.00    2:59.87
  6 210 Brandon Abboud         9 CornhuskerFlyers     2:57.78    3:03.88
  7 378 Justus Hanson         10 Kearney T C          3:02.88    3:05.96
  8 1110 Carson VandeVenter   10 Westside T C         2:59.00    3:06.07
  9 534 Kaleb Tatum            7 Mke Mustangs         3:17.17    3:08.57
 10 1057 Cole Streich          8 Waseca Area RC       3:03.00    3:09.29
 -- 173 Tyler Fugate           9 Excalibur TC         2:42.00        DNF

Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14
                5:11.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 226 Justin Liedke          9 CornhuskerFlyers     5:10.33    4:57.62 JO S
  2 453 William Simons        10 Merton Area          5:37.38    5:23.14
  3 173 Tyler Fugate           9 Excalibur TC         5:43.37    5:30.04
  4 793 Caleb Anderson         9 Thunderbird TC       5:38.81    5:30.91
  5 798 Andrew Schilling       9 Thunderbird TC       6:16.87    5:40.35
  6 345 Shujaa Tongrit-Green  10 I.C.A.A              5:57.96    5:44.94
  7 210 Brandon Abboud         9 CornhuskerFlyers     6:07.74    5:55.80
  8 861 Austin Coates          9 Unattached Iowa      6:10.66    6:03.74
  9 1057 Cole Streich          8 Waseca Area RC       6:02.66    6:06.95
 10 378 Justus Hanson         10 Kearney T C          6:35.88    6:34.44
 -- 759 Nabeal Marei           9 Team Ortho           6:40.92        DNS

Event 155  1500 Meter Race Walk Bantam Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:13.01  1992        Tristan Ruoss
               11:06.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 32 Caleb Wuestenberg       8 Ames TC             10:38.98   11:07.24
  2 1094 Aaron Fagen           9 Westside T C        11:58.43   12:07.59

Event 156  4x100 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  2003        Metro Dade
                55.42  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Team Woodbury  'A'                                1:01.19      59.95
     1) Kjetil Cline 9                  2) Sam Schiller 9
     3) Seth Green 9                    4) Julian Boykins 9
  2 North Omaha Bengals  'A'                          1:06.93    1:07.53
     1) Christian Harmon 9              2) Shakuan Smith 9
     3) Jason Martin 10                 4) Joey Martin 8
 -- Midwest Striders  'A'                             1:03.11         DQ                   Zone 2 Passing Viola
     1) TyJon Jackson 8                 2) Dylon Hollingsworth 10
     3) Justin Williams 9               4) Terry Thomas Jr 8
 -- Boys & Girls Club Jaguars  'A'                      57.49         DQ                   Zone 3 Passing Viola
     1) Monte' McGary 9                 2) Jared Payne 10
     3) Dareus Jones 10                 4) Devante Vaughn 10

Event 157  4x400 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  2000        Speed City
                4:44.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Boys & Girls Club Jaguars  'A'                    5:16.24    5:03.08
     1) Monte' McGary 9                 2) DaShawn McGary 8
     3) Kupre Mitchell 8                4) Malik Zollicoffer 10
  2 Cornhusker Flyers  'A'                            4:57.60    5:09.23
     1) Joseph Budd 10                  2) Aaron Blanchard 10
     3) Brandon Abboud 9                4) Justin Liedke 9
  3 North Omaha Bengals  'A'                          6:11.50    5:30.74
     1) Christian Harmon 9              2) Jason Martin 10
     3) Joey Martin 8                   4) Shakuan Smith 9
  4 Thunderbird Track & Field Club  'A'               5:57.16    5:37.33
     1) Andrew Schilling 9              2) Mackinley FitzPatrick 9
     3) Kavanaugh FitzPatrick 7         4) Caleb Anderson 9

Event 158  High Jump Bantam Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley
                1.25m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 399 Sam Morris             9 Lincoln Jets           1.27m      1.31m JO S     4-03.50
     0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.29 1.31 1.33
        P    P    P    P    O    O   XO   XO  XXO   XO  XXO  XXX
  2 633 Tommy Jaakola         10 Northstar United       1.25m      1.20m          3-11.25
     0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25
        P    P    P    P    O    O    O   XO  XXX
  3 252 Lane Phinney          10 Fremont T C            1.09m      1.15m          3-09.25
     0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20
        O    O    O    O   XO    O    O  XXX
  4 18 Jackson Breen           9 Ames TC                1.00m      0.95m          3-01.25
     0.85 0.90 0.95 1.00
        O    O    O  XXX
 -- 1114 Jordan Proby         10 WingsOfOmaha           1.04m        DNS
     0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20
        P    P    P    P    P    P    P    P
 -- 1113 John Palmer           9 WillmarWinged          0.90m        DNS

Event 159  Long Jump Bantam Boys
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  2004        Thomas Johnson
                4.17m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 24 Matthew Jr. Goodwin    10 Ames TC                4.75m      4.25m JO S    NWI  13-11.50
     4.10m(NWI) 4.25m(NWI) FOUL(NWI) 4.07m(NWI) 3.71m(NWI) 4.16m(NWI)
  2 75 Kenny Ligon            10 Bellevue Breeze        3.96m      3.68m         NWI  12-01.00
     3.68m(NWI) 3.64m(NWI) 3.58m(NWI) 3.55m(NWI) 3.47m(NWI) 3.55m(NWI)
  3 633 Tommy Jaakola         10 Northstar United       3.58m      3.57m         NWI  11-08.50
     3.38m(NWI) 3.57m(NWI) 3.50m(NWI) FOUL(NWI) 3.45m(NWI) FOUL(NWI)
  4 251 Jon Phinney           10 Fremont T C            3.44m      3.56m         NWI  11-08.25
     3.56m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 2.45m(NWI) 3.30m(NWI) 3.18m(NWI)
  5 781 Kjetil Cline           9 Team Woodbury          3.45m      3.52m         NWI  11-06.75
     2.96m(NWI) 3.52m(NWI) 3.11m(NWI) 3.43m(NWI) 2.91m(NWI) FOUL(NWI)
  6 378 Justus Hanson         10 Kearney T C            3.49m      3.38m         NWI  11-01.25
     3.12m(NWI) 2.69m(NWI) 2.87m(NWI) 3.38m(NWI) 3.21m(NWI) 3.01m(NWI)
  7 427 Tate Pringle          10 Lincoln Youth TC       3.59m      3.36m         NWI  11-00.25
     3.36m(NWI) 3.17m(NWI) FOUL(NWI) 3.20m(NWI) 3.01m(NWI) 3.27m(NWI)
  8 345 Shujaa Tongrit-Green  10 I.C.A.A                3.16m      3.34m         NWI  10-11.50
     3.34m(NWI) 3.15m(NWI) 3.25m(NWI) 3.24m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
  9 319 Marcellus Shelton      9 HospitalityHouse       3.61m      3.28m         NWI  10-09.25
     2.90m(NWI) 3.28m(NWI) 3.18m(NWI) 2.96m(NWI) 3.25m(NWI) 3.27m(NWI)
 10 660 Adrell Taylor         10 Omaha United           3.47m      3.06m         NWI  10-00.50
     2.67m(NWI) 3.06m(NWI) FOUL(NWI)
 11 1057 Cole Streich          8 Waseca Area RC         3.01m      2.76m         NWI   9-00.75
     2.68m(NWI) 2.76m(NWI) 2.69m(NWI)
 12 311 Hassan Jones           8 HospitalityHouse       2.94m      2.64m         NWI   8-08.00
     2.55m(NWI) 2.64m(NWI) FOUL(NWI)
 -- 734 Menatu DeMacedo        7 S Mad Panthers         2.60m        DNS         NWI
 -- 860 Jarrid Clark           9 Unattached Iowa        3.88m        DNS         NWI

Event 160  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  2003        Jon Allen
                 8.31m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1166 Travis Hartwig       10 Hastings Titans        8.99m      8.15m         26-09.00
      7.90m  8.15m  7.52m  7.77m  7.42m  7.67m
  2 1072 Elijah Zoucha         9 West O Throws          8.35m      7.78m         25-06.25
      7.78m  FOUL  7.52m  FOUL  FOUL  7.36m
  3 797 Austin Glynn           8 Thunderbird TC         7.72m      7.69m         25-02.75
      FOUL  7.03m  7.69m  6.16m  6.90m  FOUL
  4 747 Josh Schneider         9 SouthWestAreaTC        7.27m      7.60m         24-11.25
      7.29m  7.60m  7.54m  FOUL  7.39m  7.19m
  5 585 Jason Martin          10 NorthOmahaBengal       7.46m      7.29m         23-11.00
      FOUL  6.31m  6.86m  6.61m  7.29m  6.94m
  6 1167 Tyler Musgrave       10 Hastings Titans        6.46m      6.93m         22-09.00
      6.19m  6.32m  6.93m  6.38m  FOUL  6.51m
  7 1050 Sam Lindgren          9 Wahoo Track Club       6.26m      6.72m         22-00.75
      6.19m  5.36m  6.01m  6.72m  6.34m  6.19m
  8 884 Kollin Wiebel         10 Unattached Iowa        5.58m      6.17m         20-03.00
      5.74m  5.80m  5.79m  6.01m  6.17m  5.93m
  9 796 Mackinley FitzPatric   9 Thunderbird TC         5.81m      5.48m         17-11.75
      5.34m  5.07m  4.78m  5.23m  5.48m  FOUL
 10 1113 John Palmer           9 WillmarWinged          5.33m      4.85m         15-11.00
      FOUL  4.82m  4.85m
 11 1106 Elliot Nong           9 Westside T C           3.58m      3.74m         12-03.25
      3.74m  3.50m  3.46m
 12 954 Josiah Sutton          6 UnattachedMN           3.46m      3.33m         10-11.25
      3.25m  3.28m  3.33m
 13 321 Cedric Williams        6 HospitalityHouse       2.76m      3.17m         10-05.00
      3.11m  3.02m  3.17m
 -- 260 Tanner Borchardt      10 Gothenburg T C         8.42m        DNS
 -- 518 Michael Broomfield     9 Mke Mustangs           5.90m        DNS

Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 39.39m  2003        Ron Baker
                28.10m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 213 Aaron Blanchard       10 CornhuskerFlyers      28.62m     32.97m JO S      108-02
      29.93m  30.68m  32.97m  32.01m  32.06m  31.21m
  2 399 Sam Morris             9 Lincoln Jets          29.21m     30.99m JO S      101-08
      27.12m  FOUL  26.92m  30.11m  30.99m  29.82m
  3 747 Josh Schneider         9 SouthWestAreaTC       22.49m     26.91m            88-03
      26.91m  25.06m  24.79m  22.53m  23.18m  26.14m
  4 797 Austin Glynn           8 Thunderbird TC        18.95m     21.87m            71-09
      21.48m  21.53m  21.87m  21.48m  19.80m  15.90m
  5 1072 Elijah Zoucha         9 West O Throws         20.75m     20.99m            68-10
      13.19m  20.42m  20.99m  18.55m  20.82m  18.91m
  6 796 Mackinley FitzPatric   9 Thunderbird TC        16.31m     20.41m            66-11
      19.96m  16.08m  16.86m  20.41m  18.52m  18.13m
  7 1110 Carson VandeVenter   10 Westside T C          16.72m     17.35m            56-11
      14.18m  17.35m  FOUL  13.13m  11.79m  14.95m
  8 954 Josiah Sutton          6 UnattachedMN          14.58m     15.65m            51-04
      14.35m  14.10m  10.26m  15.65m  14.25m  15.14m
  9 1113 John Palmer           9 WillmarWinged         16.16m     14.54m            47-08
      12.29m  10.89m  11.48m  14.54m  9.64m  12.98m
 10 1106 Elliot Nong           9 Westside T C          13.74m     10.46m            34-04
      8.04m  10.46m  FOUL
 11 321 Cedric Williams        6 HospitalityHouse       6.46m      8.94m            29-04
      8.94m  FOUL  6.36m
 12 312 Khalil Jones           6 HospitalityHouse       7.36m      7.13m            23-05
      5.81m  6.42m  7.13m
 -- 741 Lawrence Johnson       7 S Mad Panthers         6.08m        DNS

Event 162  Triathlon Bantam Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N  1032  2002        Rashad Rainey-Cox
                  589  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1113 John Palmer           9 WillmarWinged            200     227.00
  2 1110 Carson VandeVenter   10 Westside T C             191     201.00

Event 162  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 1113 John Palmer           9 WillmarWinged            5.25m   17-02.75  205
      5.18m  4.83m  5.25m
  2 1110 Carson VandeVenter   10 Westside T C             4.15m   13-07.50  142
      3.83m  3.68m  4.15m

Event 162  Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 1110 Carson VandeVenter   10 Westside T C             0.95m    3-01.25   59
     0.80 0.85 0.90 0.95 1.00
        P    O    O    O  XXX
  2 1113 John Palmer           9 WillmarWinged            0.85m    2-09.50   22
     0.80 0.85 0.90
        O   XO  XXX

Event 162  Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 1110 Carson VandeVenter   10 Westside T C           1:21.29
  2 1113 John Palmer           9 WillmarWinged          1:40.92

Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 12.10  1992        Angela Williams
                13.15  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 673 Bianca Davis          12 S S Spartans           13.31      13.20q        2.6  1
  2 508 Toney Lock            12 Mke Mustangs           13.26      13.38q        2.6  1
  3 803 Elise Anderson        11 Track Minnesota        13.50      13.42q        2.2  2
  4 820 Taloria Stiffin       11 Track Minnesota        14.00      13.55q        2.2  2
  5 617 Jaryn Pipkins         11 Northstar United       13.66      13.67q        2.2  2
  6 483 Octavia McGraw        11 Midwest Striders       13.06      13.70q        2.2  2
  7 323 Tamera Curtis         12 I.C.A.A                13.79      13.77q        2.2  2
  8 469 Denise Dantzler       11 Midwest Striders       13.73      14.07q        2.6  1
  9 505 Angel Harries         12 Mke Mustangs           14.53      14.19q        2.6  1
 10 106 Tylana Whitfield      11 Boys&GirlsJaguar       13.90      14.23         2.6  1
 11 771 Jacleen Patterson     12 Team Woodbury          14.45      14.28         2.2  2
 12 1085 Taylor Officer       12 Westside T C           14.63      14.30         2.2  2
 13 1087 Danielle Rice        12 Westside T C           14.42      14.74         2.6  1
 -- 610 Tiana Jenks-Fulton    10 Northstar United       14.56        DNS         2.6  1

Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  1992        Angela Williams
                13.15  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 673 Bianca Davis          12 S S Spartans           13.20      13.44        -1.1
  2 803 Elise Anderson        11 Track Minnesota        13.42      13.72        -1.1
  3 508 Toney Lock            12 Mke Mustangs           13.38      13.74        -1.1
  4 820 Taloria Stiffin       11 Track Minnesota        13.55      13.95        -1.1
  5 323 Tamera Curtis         12 I.C.A.A                13.77      14.04        -1.1
  6 483 Octavia McGraw        11 Midwest Striders       13.70      14.10        -1.1
  7 617 Jaryn Pipkins         11 Northstar United       13.67      14.17        -1.1
  8 469 Denise Dantzler       11 Midwest Striders       14.07      15.11        -1.1
 -- 505 Angel Harries         12 Mke Mustangs           14.19        DNS        -1.1
Preliminaries
 10 106 Tylana Whitfield      11 Boys&GirlsJaguar       14.23
 11 771 Jacleen Patterson     12 Team Woodbury          14.28
 12 1085 Taylor Officer       12 Westside T C           14.30
 13 1087 Danielle Rice        12 Westside T C           14.74
 -- 610 Tiana Jenks-Fulton    10 Northstar United        DNS

Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 24.47  1992        Angela Williams
                26.71  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
  1 681 Tiersa Harrington     11 S S Spartans           27.05      26.14qJO S    NWI  2
  2 808 Nia Coffey            12 Track Minnesota        28.12      27.40q        NWI  1
  3 673 Bianca Davis          12 S S Spartans           28.48      27.53q        NWI  2
  4 323 Tamera Curtis         12 I.C.A.A                28.27      28.08q        NWI  2
  5 508 Toney Lock            12 Mke Mustangs           27.71      28.09q        NWI  1
  6 617 Jaryn Pipkins         11 Northstar United       29.04      28.48q        NWI  1
  7 817 Sierra Saulsberry     12 Track Minnesota        29.21      28.65q        NWI  1
  8 601 Jacquelyn Bedingham   11 Northstar United       29.50      28.68q        NWI  1
  9 771 Jacleen Patterson     12 Team Woodbury          29.60      29.12q        NWI  1
 10 672 Mikaehla Connor       11 S S Spartans           30.24      29.20         NWI  1
 11 106 Tylana Whitfield      11 Boys&GirlsJaguar       29.50      29.21         NWI  2
 12 1085 Taylor Officer       12 Westside T C           29.34      29.34         NWI  2
 13 676 Shannon Ford          12 S S Spartans           29.97      29.46         NWI  2
 14 466 Pacesha Birge         11 Midwest Striders       30.04      29.49         NWI  2
 15 273 Courtney McCauley     12 Hastings Saints        30.85      30.33         NWI  1

Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  1992        Angela Williams
                26.71  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 681 Tiersa Harrington     11 S S Spartans           26.14      26.22 JO S    NWI
  2 808 Nia Coffey            12 Track Minnesota        27.40      27.17         NWI
  3 508 Toney Lock            12 Mke Mustangs           28.09      27.65         NWI
  4 673 Bianca Davis          12 S S Spartans           27.53      28.48         NWI
  5 601 Jacquelyn Bedingham   11 Northstar United       28.68      28.53         NWI
  6 817 Sierra Saulsberry     12 Track Minnesota        28.65      28.60         NWI
  7 617 Jaryn Pipkins         11 Northstar United       28.48      28.90         NWI
  8 771 Jacleen Patterson     12 Team Woodbury          29.12      29.23         NWI
 -- 323 Tamera Curtis         12 I.C.A.A                28.08        DNS         NWI
Preliminaries
 10 672 Mikaehla Connor       11 S S Spartans           29.20
 11 106 Tylana Whitfield      11 Boys&GirlsJaguar       29.21
 12 1085 Taylor Officer       12 Westside T C           29.34
 13 676 Shannon Ford          12 S S Spartans           29.46
 14 466 Pacesha Birge         11 Midwest Striders       29.49
 15 273 Courtney McCauley     12 Hastings Saints        30.33

Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest
              1:02.18  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 808 Nia Coffey            12 Track Minnesota      1:03.87    1:01.70 JO S              1
  2 681 Tiersa Harrington     11 S S Spartans         1:04.03    1:02.67                   1
  3 814 Rajanee Michael       11 Track Minnesota      1:03.51    1:03.62                   2
  4 803 Elise Anderson        11 Track Minnesota      1:04.79    1:04.67                   2
  5 1085 Taylor Officer       12 Westside T C         1:05.77    1:05.11                   2
  6 103 A'Leea Smith          11 Boys&GirlsJaguar     1:07.63    1:05.86                   2
  7 323 Tamera Curtis         12 I.C.A.A              1:04.91    1:06.09                   2
  8 101 Jaidin Ross           12 Boys&GirlsJaguar     1:07.17    1:06.19                   2
  9 771 Jacleen Patterson     12 Team Woodbury        1:06.16    1:06.54                   2
 10 240 Mikayla Burnett       12 Distance Demons      1:07.94    1:06.67                   1
 11 196 Madeleine Randall     12 CornhuskerFlyers     1:06.64    1:07.13                   2
 12 611 Megan Linder          11 Northstar United     1:07.65    1:07.91                   1
 13 514 Amber Williams        11 Mke Mustangs         1:10.20    1:07.93                   1
 14 676 Shannon Ford          12 S S Spartans         1:10.53    1:08.50                   1
 15 1078 Morgan Goplerud      12 Westside T C         1:14.48    1:13.53                   1
 -- 105 Daesha Turnbo         11 Boys&GirlsJaguar     1:06.25        DNS                   2

Event 203  800 Meter Run Midget Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution
                2:31.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 240 Mikayla Burnett       12 Distance Demons      2:38.39    2:31.14
  2 326 Samantha Nielsen      12 I.C.A.A              2:41.69    2:35.24
  3 196 Madeleine Randall     12 CornhuskerFlyers     2:32.10    2:35.73
  4 95 Nadia Donovan          11 Boys&GirlsJaguar     2:48.35    2:40.62
  5 815 Yamit Nachnias        11 Track Minnesota      2:41.56    2:41.02
  6 767 Kristen Bourne        12 Team Woodbury        2:40.50    2:43.57
  7 802 Alexis Alexander      11 Track Minnesota      2:46.34    2:49.67
  8 816 Autumn Ryan           11 Track Minnesota      2:56.41    2:50.31
  9 1076 Madison Foust        11 Westside T C         2:45.08    2:52.48
 10 239 Taylor Hudson         12 Creston Tc           2:50.49    2:53.55
 11 774 Allison Smith         11 Team Woodbury        2:56.05    2:55.94

Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution
                5:04.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 166 Sierra Hughes         11 Excalibur TC         5:14.17    5:03.85 JO S
  2 326 Samantha Nielsen      12 I.C.A.A              5:29.02    5:21.26
  3 205 Rebekah Topham        11 CornhuskerFlyers     5:27.49    5:22.43
  4 767 Kristen Bourne        12 Team Woodbury        5:32.02    5:31.30
  5 649 Shelbi Gross          12 Omaha Racers         5:54.43    5:47.20
  6 1076 Madison Foust        11 Westside T C         6:09.29    5:50.49
  7 774 Allison Smith         11 Team Woodbury        6:11.50    5:50.85
  8 329 Alexa Ries            10 I.C.A.A              6:49.51    6:49.37
 -- 845 Kelsie Coates         11 Unattached Iowa      6:40.69        DNS
 -- 850 Chloe Houlihan        12 Unattached Iowa      6:38.16        DNS

Event 205  3000 Meter Run Midget Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 10:03.54  1988        Heather Burroughs
                11:04.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 166 Sierra Hughes         11 Excalibur TC        11:24.17   11:04.79
  2 205 Rebekah Topham        11 CornhuskerFlyers    11:34.37   12:01.13
  3 767 Kristen Bourne        12 Team Woodbury       12:49.58   12:04.61
  4 649 Shelbi Gross          12 Omaha Racers        12:36.72   12:31.98
  5 329 Alexa Ries            10 I.C.A.A             14:22.14   15:18.51
  6 909 Jennifer Suter        10 UnattachedMN        15:24.47   16:54.80

Event 206  1500 Meter Race Walk Midget Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  1990        Danielle Safran
                8:44.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1086 Breanna Rice         10 Westside T C        11:28.08   12:17.20
 -- 1075 Sydney Cline         11 Westside T C        11:09.63         DQ                   Form DQ
 -- 625 Christina Zurick      11 Northstar United    12:27.86        DNS

Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.85  2002        Jasmine Isley
                14.53  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
====================================================================================
  1 817 Sierra Saulsberry     12 Track Minnesota        14.68      13.65 JO S    1.0
  2 1083 Chloe Matthews       12 Westside T C           15.49      14.42 JO S    1.0
  3 1087 Danielle Rice        12 Westside T C           15.59      14.51 JO S    1.0
  4 651 Brittney Upcraft      11 Omaha Racers           17.11      14.88         1.0
  5 915 Kristen Whitney       12 UnattachedMN           16.40      14.91         1.0
  6 171 Shanna Welch          12 Excalibur TC           16.63      15.25         1.0
  7 1075 Sydney Cline         11 Westside T C           17.97      17.61         1.0
  8 622 Ashley Suter          10 Northstar United       18.19      17.89         1.0

Event 208  4x100 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  1996        Texas Heat
                54.74  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Silver Springs Spartans  'A'                        55.01      52.37 JO S
     1) Shannon Ford 12                 2) Tiersa Harrington 11
     3) Mikaehla Connor 11              4) Bianca Davis 12
  2 Track Minnesota  'A'                                53.30      52.39 JO S
     1) Rajanee Michael 11              2) Nia Coffey 12
     3) Sierra Saulsberry 12            4) Elise Anderson 11
  3 Midwest Striders  'A'                               55.16      55.51
     1) Taylor Shelton 11               2) Octavia McGraw 11
     3) Pacesha Birge 11                4) Denise Dantzler 11
  4 Boys & Girls Club Jaguars  'A'                      55.36      55.85
     1) Daesha Turnbo 11                2) Jaidin Ross 12
     3) Tylana Whitfield 11             4) A'Leea Smith 11
  5 Westside Track Club  'A'                          1:03.75    1:03.85
     1) Bridgette Jones 12              2) Hannah Baysinger 10
     3) Megan Baysinger 10              4) Chloe Matthews 12
 -- Midwest Striders  'B'                             1:05.48         DQ                   Zone 3 Passing Viola
     1) Kareah Keith 11                 2) Kamisha Duncan 11
     3) Natara Foster 11                4) Jessica Marion 11

Event 209  4x400 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  1996        United Stars
                4:17.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Boys & Girls Club Jaguars  'A'                    4:32.59    4:24.25
     1) Jaidin Ross 12                  2) Daesha Turnbo 11
     3) A'Leea Smith 11                 4) Nadia Donovan 11
  2 Track Minnesota  'A'                              4:53.74    4:39.08
     1) Rajanee Michael 11              2) Yamit Nachnias 11
     3) Autumn Ryan 11                  4) Niliah Hill 12
  3 Midwest Striders  'A'                             5:17.00    5:18.24
     1) Jessica Marion 11               2) Kareah Keith 11
     3) Pacesha Birge 11                4) Denise Dantzler 11
  4 North Omaha Bengals  'A'                          5:50.41    5:37.16
     1) Chaughzeiyh Dailey 11           2) Gabrielle Jones 12
     3) Marshauna Martin 11             4) Alysia Cistrunk 11

Event 210  4x800 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 9:30.72  1997        LA Jets, Los Angeles Jets
                         T. Swain,S. Salomon,S Mc Kinney,K. Delemenea
               10:45.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
 -- Cornhusker Flyers  'A'                           11:30.69        DNS
     1) Madeleine Randall 12            2) Michaela Randall 12
     3) Annika Sisson 11                4) Rebekah Topham 11

Event 211  High Jump Midget Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.68m  1996        Jacqueline Johnson
                1.42m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 611 Megan Linder          11 Northstar United       1.20m      1.35m          4-05.00
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
        P    O    O    O    O    O   XO  XXX
  2 790 Delaney FitzPatrick   12 Thunderbird TC         1.37m     J1.35m          4-05.00
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
        P    P    O    O    O    O  XXO  XXX
  3 915 Kristen Whitney       12 UnattachedMN           1.35m      1.30m          4-03.25
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
        P    P    P    O    O    O  XXX
  4 1076 Madison Foust        11 Westside T C           1.25m     J1.30m          4-03.25
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
        P    O    O    O   XO    O  XXX
  5 1173 Caitlin Kalvelage    11 Hastings Titans        1.14m      1.15m          3-09.25
     1.05 1.10 1.15 1.20
        O    O    O  XXX
 -- 287 Sade' Chatman         11 HospitalityHouse       1.20m        DNS
 -- 1008 Valerie Jones        11 Unattached WI          1.17m        DNS
 -- 1112 Janessa Palmer       12 WillmarWinged          1.00m        DNS

Event 212  Long Jump Midget Girls
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  1998        Gayle Hunter
                4.68m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 171 Shanna Welch          12 Excalibur TC           4.08m      4.23m         NWI  13-10.50
     4.03m(NWI) 4.15m(NWI) 4.23m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 4.03m(NWI)
  2 483 Octavia McGraw        11 Midwest Striders       4.36m      4.14m         NWI  13-07.00
     4.07m(NWI) 4.14m(NWI) FOUL(NWI) 4.05m(NWI) 4.04m(NWI) 4.03m(NWI)
  3 240 Mikayla Burnett       12 Distance Demons        3.95m      4.10m         NWI  13-05.50
     4.10m(NWI) 3.85m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 4.01m(NWI) FOUL(NWI)
  4 601 Jacquelyn Bedingham   11 Northstar United       3.97m      4.07m         NWI  13-04.25
     4.07m(NWI) 3.46m(NWI) 3.53m(NWI) 3.31m(NWI) 3.30m(NWI) FOUL(NWI)
  5 1083 Chloe Matthews       12 Westside T C           3.83m      4.01m         NWI  13-02.00
     4.01m(NWI) 3.79m(NWI) 3.94m(NWI) 3.73m(NWI) 3.79m(NWI) 3.78m(NWI)
  6 38 Keilani Flowers        11 Bellevue Breeze        4.10m      3.99m         NWI  13-01.25
     FOUL(NWI) 3.99m(NWI) 3.96m(NWI) 3.86m(NWI) 3.68m(NWI) 2.80m(NWI)
  7 672 Mikaehla Connor       11 S S Spartans           3.58m      3.89m         NWI  12-09.25
     3.89m(NWI) 3.82m(NWI) 3.80m(NWI) 3.82m(NWI) 3.61m(NWI) 3.86m(NWI)
  8 610 Tiana Jenks-Fulton    10 Northstar United       3.65m      3.71m         NWI  12-02.25
     3.66m(NWI) 3.59m(NWI) 3.71m(NWI) 3.47m(NWI) 3.45m(NWI) 3.67m(NWI)
  9 1117 Beaner McManus       11 Northstar United       3.65m      3.63m         NWI  11-11.00
     3.63m(NWI) 3.62m(NWI) 3.54m(NWI) 3.22m(NWI) 3.54m(NWI) 3.56m(NWI)
 10 273 Courtney McCauley     12 Hastings Saints        3.84m      3.56m         NWI  11-08.25
     FOUL(NWI) 3.33m(NWI) 3.56m(NWI)
 10 514 Amber Williams        11 Mke Mustangs           3.52m      3.56m         NWI  11-08.25
     3.49m(NWI) 3.24m(NWI) 3.56m(NWI)
 10 651 Brittney Upcraft      11 Omaha Racers           3.75m      3.56m         NWI  11-08.25
     FOUL(NWI) 3.56m(NWI) 3.23m(NWI)
 13 811 Niara Hill            10 Track Minnesota        3.47m      3.50m         NWI  11-05.75
     3.08m(NWI) 3.02m(NWI) 3.50m(NWI)
 14 138 Ashley Jones          11 CedarRapids TC         3.63m      3.36m         NWI  11-00.25
     3.27m(NWI) 3.34m(NWI) 3.36m(NWI)
 15 622 Ashley Suter          10 Northstar United       3.43m      3.25m         NWI  10-08.00
     FOUL(NWI) 2.50m(NWI) 3.25m(NWI)
 -- 285 Jessica Broaden       11 HospitalityHouse       3.42m        DNS         NWI

Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.90m  1997        Johanna Gambill
                 9.93m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1003 Kennedy Blahnik      11 Unattached WI         10.05m     10.74m JO S    35-03.00
      10.40m  10.29m  10.01m  10.87m  10.54m  10.81m
  2 322 Lashondra Curtis      12 I.C.A.A                9.31m      8.64m         28-04.25
      8.55m  8.77m  6.56m  7.79m  7.54m  FOUL
  3 1152 Niliah Hill          12 Track Minnesota        8.47m      8.40m         27-06.75
      8.06m  8.38m  8.02m  8.53m  8.19m  7.64m
  4 972 Megan Max             11 UnattachedNebras       8.00m      8.12m         26-07.75
      7.55m  7.77m  7.92m  8.25m  8.09m  7.94m
  5 843 Leslie Birkenholz     12 Unattached Iowa        7.47m      8.03m         26-04.25
      6.99m  7.55m  7.81m  7.68m  7.72m  8.03m
  6 1150 Megan Boatman        11 Hastings Titans        8.21m      8.00m         26-03.00
      7.45m  7.73m  8.13m  FOUL  7.55m  7.92m
  7 384 Morgan Bath           11 Lincoln Jets           8.15m      7.95m         26-01.00
      7.24m  7.23m  8.02m  7.99m  8.01m  8.08m
  8 284 Antonia Baker         11 HospitalityHouse       7.40m      7.05m         23-01.75
      6.69m  6.93m  6.76m  7.05m  6.26m  6.30m
  9 1049 Liz Virgl            11 Wahoo Track Club       6.80m      6.15m         20-02.25
      5.86m  6.04m  5.64m  6.01m  5.72m  6.15m
 10 807 Kendall Bond          10 Track Minnesota        5.66m      5.39m         17-08.25
      4.83m  4.27m  5.39m
 11 299 Cedria Williams       10 HospitalityHouse       5.43m      5.14m         16-10.50
      5.14m  5.02m  5.06m
 12 472 Natara Foster         11 Midwest Striders       7.46m      5.08m         16-08.00
      FOUL  FOUL  5.08m
 -- 247 Alix Williamson       11 FD Flyers TC           6.54m        DNS
 -- 849 Jenny Herman          12 Unattached Iowa        6.91m        DNS

Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  1997        Amber Curtis
                22.69m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 972 Megan Max             11 UnattachedNebras      18.26m     22.52m            73-11
      FOUL  FOUL  22.52m  FOUL  17.34m  20.38m
  2 1003 Kennedy Blahnik      11 Unattached WI         17.80m     21.78m            71-05
      20.84m  21.16m  21.78m  19.18m  20.96m  20.72m
  3 1049 Liz Virgl            11 Wahoo Track Club      18.66m     18.06m            59-03
      15.40m  FOUL  15.58m  17.28m  15.28m  18.06m
  4 384 Morgan Bath           11 Lincoln Jets          17.42m     17.54m            57-06
      14.32m  FOUL  15.76m  14.78m  FOUL  17.54m
  5 843 Leslie Birkenholz     12 Unattached Iowa       16.67m     17.48m            57-04
      17.48m  14.38m  FOUL  16.70m  15.10m  14.60m
  6 1112 Janessa Palmer       12 WillmarWinged         16.84m     17.32m            56-10
      16.90m  15.40m  15.86m  16.08m  17.32m  16.48m
  7 322 Lashondra Curtis      12 I.C.A.A               16.08m     16.52m            54-02
      16.52m  15.24m  14.70m  15.94m  14.08m  14.68m
  8 849 Jenny Herman          12 Unattached Iowa       16.69m     16.34m            53-07
      FOUL  14.50m  12.52m  13.42m  16.34m  FOUL
  9 1086 Breanna Rice         10 Westside T C          11.16m     11.18m            36-08
      FOUL  9.04m  11.18m  FOUL  FOUL  9.96m

Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 45.84m  6/30/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs
                30.64m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 790 Delaney FitzPatrick   12 Thunderbird TC        27.17m     27.08m            88-10
      24.79m  25.49m  24.99m  24.28m  26.27m  27.08m
  2 291 Morgan Jensen         12 HospitalityHouse      21.14m     26.48m            86-10
      21.22m  22.57m  20.80m  20.50m  26.48m  19.43m
  3 171 Shanna Welch          12 Excalibur TC          17.84m     23.07m            75-08
      23.07m  18.48m  21.17m  16.03m  17.62m  16.31m
  4 843 Leslie Birkenholz     12 Unattached Iowa       17.30m     19.37m            63-06
      14.30m  10.82m  19.37m  13.40m  12.48m  13.36m
  5 1150 Megan Boatman        11 Hastings Titans       16.30m     17.44m            57-03
      15.61m  17.44m  16.31m  16.79m  13.78m  11.53m
  6 1112 Janessa Palmer       12 WillmarWinged         18.58m     17.12m            56-02
      13.98m  13.31m  17.03m  17.12m  14.58m  12.59m
  7 1086 Breanna Rice         10 Westside T C          12.78m     16.27m            53-04
      14.58m  13.22m  14.94m  16.27m  12.38m  15.50m
  8 299 Cedria Williams       10 HospitalityHouse      13.12m     15.16m            49-09
      12.98m  12.91m  8.69m  12.70m  15.16m  15.11m
  9 657 Jazmyn Peak           10 Omaha United          11.73m     11.15m            36-07
      10.30m  10.41m  10.41m  9.11m  11.15m  10.06m
 10 284 Antonia Baker         11 HospitalityHouse      12.18m     10.07m            33-00
      9.06m  10.07m  9.94m
 11 807 Kendall Bond          10 Track Minnesota        9.74m      9.04m            29-08
      FOUL  9.04m  7.55m  9.04m
 -- 903 Aiko Ploog            10 UnattachedMN           8.88m        DNS

Event 216  Outdoor Pentathlon Midget Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N  3329  7/28/2004   Shanay Briscoe
                 2465  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1076 Madison Foust        11 Westside T C            1817    1781.00
  2 206 Samantha Waldron      11 CornhuskerFlyers                1596.00
  3 1074 Megan Baysinger      10 Westside T C             995    1008.00
  4 1073 Hannah Baysinger     10 Westside T C             757     558.00

Event 216  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 1076 Madison Foust        11 Westside T C             18.07   1.5  1  360
  2 1074 Megan Baysinger      10 Westside T C             18.36   1.5  1  333
  3 206 Samantha Waldron      11 CornhuskerFlyers         18.47   1.5  1  322
  4 1073 Hannah Baysinger     10 Westside T C             19.45   1.5  1  239
 -- 1008 Valerie Jones        11 Unattached WI              DNS   NWI  2
 -- 790 Delaney FitzPatrick   12 Thunderbird TC             DNS   NWI  2

Event 216  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 206 Samantha Waldron      11 CornhuskerFlyers         7.94m   26-00.75  395
      6.92m  6.73m  7.94m
  2 1076 Madison Foust        11 Westside T C             6.80m   22-03.75  322
      6.80m  5.52m  4.71m
  3 1074 Megan Baysinger      10 Westside T C             4.82m   15-09.75  197
      4.45m  4.40m  4.82m
  4 1073 Hannah Baysinger     10 Westside T C             4.38m   14-04.50  170
      4.20m  0.48m  4.38m
 -- 1008 Valerie Jones        11 Unattached WI              DNS
 -- 790 Delaney FitzPatrick   12 Thunderbird TC             DNS

Event 216  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 1076 Madison Foust        11 Westside T C             1.30m    4-03.25  409
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
        P    P    P    P    O    O    O    O   XO  XXX
  2 206 Samantha Waldron      11 CornhuskerFlyers         1.20m    3-11.25  312
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25
        P    O    O    O    O    O   XO  XXX
  3 1074 Megan Baysinger      10 Westside T C             0.90m    2-11.50   71
     0.90 0.95
        O  XXX
 -- 1073 Hannah Baysinger     10 Westside T C                NH
     0.90
      XXX
 -- 1008 Valerie Jones        11 Unattached WI              DNS
 -- 790 Delaney FitzPatrick   12 Thunderbird TC             DNS

Event 216  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 1076 Madison Foust        11 Westside T C             3.70m   1.9  12-01.75  242
     3.64m(3.6) 2.56m(1.7) 3.70m(1.9)
  2 206 Samantha Waldron      11 CornhuskerFlyers         3.69m   1.0  12-01.25  239
     3.69m(1.0) 3.47m(1.2) FOUL(1.5)
  3 1074 Megan Baysinger      10 Westside T C             3.17m   0.5  10-05.00  137
     2.87m(-1.5) 3.17m(0.5) 2.83m(0.7)
  4 1073 Hannah Baysinger     10 Westside T C             2.74m  +0.0   9-00.00   66
     2.73m(1.8) 2.74m(+0.0) 2.01m(1.2)
 -- 1008 Valerie Jones        11 Unattached WI              DNS   NWI
 -- 790 Delaney FitzPatrick   12 Thunderbird TC             DNS   NWI

Event 216  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 1076 Madison Foust        11 Westside T C           2:51.48   448
  2 206 Samantha Waldron      11 CornhuskerFlyers       3:04.09   328
  3 1074 Megan Baysinger      10 Westside T C           3:10.96   270
  4 1073 Hannah Baysinger     10 Westside T C           3:40.24    83
 -- 790 Delaney FitzPatrick   12 Thunderbird TC             DNS
 -- 1008 Valerie Jones        11 Unattached WI              DNS

Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 11.70  1998        Michael Grant
                12.85  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 940 Casey Lewis           12 UnattachedMN           13.08      12.32qJO S    2.5  2
  2 431 Jared Ganschow        12 Lone Tree TC           13.16      12.79qJO S    2.1  3
  3 462 Darian Trout-Brown    11 Midwest Elite          12.21      12.82qJO S    2.7  1
  4 333 Keelon Brookins       12 I.C.A.A                13.06      12.97q        2.5  2
  5 334 Elijah Campbell       11 I.C.A.A                13.77      13.19q        2.5  2
  6 129 James Scott-Jenkins   11 Boys&GirlsJaguar       13.12      13.29q        2.7  1
  7 408 Derek Zimmerman       11 Lincoln Jets           13.09      13.30q        2.1  3
  8 463 Devin Washington      12 Midwest Elite          13.03      13.37q        2.1  3
  9 830 Shaheed Hickman       11 Track Minnesota        13.75      13.41q        2.5  2
 10 630 Jake Gourley          11 Northstar United       13.95      13.49         2.7  1
 11 335 Judah Castile         11 I.C.A.A                13.91      13.57         2.1  3
 12 113 Chris Cotton          12 Boys&GirlsJaguar       13.15      13.59         2.7  1
 13 527 Christopher Howell    11 Mke Mustangs           14.23      13.60         2.7  1
 14 26 Allen Lazard           11 Ames TC                14.07      13.88         2.7  1
 15 533 Michael Snowden       12 Mke Mustangs           14.99      13.99         2.1  3
 16 439 Blake Clyce           10 Fox Cities T & F       14.42      14.06         2.1  3
 17 1105 Yashasvi Manektala   11 Westside T C           14.70      14.13         2.5  2
 18 526 Joseph Harries        10 Mke Mustangs           14.93      14.56         2.5  2

Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.70  1998        Michael Grant
                12.85  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 940 Casey Lewis           12 UnattachedMN           12.32      12.60 JO S   -1.7
  2 462 Darian Trout-Brown    11 Midwest Elite          12.82      12.87        -1.7
  3 333 Keelon Brookins       12 I.C.A.A                12.97      13.35        -1.7
  4 431 Jared Ganschow        12 Lone Tree TC           12.79      13.37        -1.7
  5 334 Elijah Campbell       11 I.C.A.A                13.19      13.45        -1.7
  6 408 Derek Zimmerman       11 Lincoln Jets           13.30      13.82        -1.7
  7 830 Shaheed Hickman       11 Track Minnesota        13.41      13.84        -1.7
  8 129 James Scott-Jenkins   11 Boys&GirlsJaguar       13.29      13.88        -1.7
  9 463 Devin Washington      12 Midwest Elite          13.37      14.06        -1.7
Preliminaries
 10 630 Jake Gourley          11 Northstar United       13.49
 11 335 Judah Castile         11 I.C.A.A                13.57
 12 113 Chris Cotton          12 Boys&GirlsJaguar       13.59
 13 527 Christopher Howell    11 Mke Mustangs           13.60
 14 26 Allen Lazard           11 Ames TC                13.88
 15 533 Michael Snowden       12 Mke Mustangs           13.99
 16 439 Blake Clyce           10 Fox Cities T & F       14.06
 17 1105 Yashasvi Manektala   11 Westside T C           14.13
 18 526 Joseph Harries        10 Mke Mustangs           14.56

Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 23.94  1990        Jason Johnson, Malcolm Brown(2006)
                26.42  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
  1 940 Casey Lewis           12 UnattachedMN           27.23      25.78qJO S    NWI  1
  2 462 Darian Trout-Brown    11 Midwest Elite          26.39      26.36qJO S    NWI  3
  3 431 Jared Ganschow        12 Lone Tree TC           26.82      26.40qJO S    NWI  2
  4 333 Keelon Brookins       12 I.C.A.A                27.34      26.89q        NWI  1
  5 129 James Scott-Jenkins   11 Boys&GirlsJaguar       28.50      27.49q        NWI  3
  6 408 Derek Zimmerman       11 Lincoln Jets           28.52      27.55q        NWI  2
  7 335 Judah Castile         11 I.C.A.A                29.08      27.76q        NWI  3
  8 463 Devin Washington      12 Midwest Elite          28.28      27.87q        NWI  2
  9 318 Malik Rucker          12 HospitalityHouse       29.42      27.98q        NWI  3
 10 717 Dorail Porter         11 S S Spartans           28.53      28.13         NWI  1
 11 231 Bryce Sheard          12 CornhuskerFlyers       28.54      28.21         NWI  1
 12 630 Jake Gourley          11 Northstar United       29.44      28.40         NWI  2
 13 833 Aaron Warren          12 Track Minnesota        28.65      28.47         NWI  2
 14 533 Michael Snowden       12 Mke Mustangs           30.36      28.76         NWI  2
 15 527 Christopher Howell    11 Mke Mustangs           30.10      28.84         NWI  1
 16 26 Allen Lazard           11 Ames TC                28.28      28.97         NWI  3
 17 172 Sydne Davis           12 Excalibur TC           29.68      29.23         NWI  1
 18 526 Joseph Harries        10 Mke Mustangs           32.29      30.21         NWI  3

Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.94  1990        Jason Johnson, Malcolm Brown(2006)
                26.42  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 940 Casey Lewis           12 UnattachedMN           25.78      25.74 JO S   -0.7
  2 462 Darian Trout-Brown    11 Midwest Elite          26.36      25.96 JO S   -0.7
  3 333 Keelon Brookins       12 I.C.A.A                26.89      26.58        -0.7
  4 129 James Scott-Jenkins   11 Boys&GirlsJaguar       27.49      27.13        -0.7
  5 408 Derek Zimmerman       11 Lincoln Jets           27.55      27.60        -0.7
  6 335 Judah Castile         11 I.C.A.A                27.76      27.67        -0.7
  7 318 Malik Rucker          12 HospitalityHouse       27.98      28.24        -0.7
  8 463 Devin Washington      12 Midwest Elite          27.87      28.26        -0.7
 -- 431 Jared Ganschow        12 Lone Tree TC           26.40        DNS        -0.7
Preliminaries
 10 717 Dorail Porter         11 S S Spartans           28.13
 11 231 Bryce Sheard          12 CornhuskerFlyers       28.21
 12 630 Jake Gourley          11 Northstar United       28.40
 13 833 Aaron Warren          12 Track Minnesota        28.47
 14 533 Michael Snowden       12 Mke Mustangs           28.76
 15 527 Christopher Howell    11 Mke Mustangs           28.84
 16 26 Allen Lazard           11 Ames TC                28.97
 17 172 Sydne Davis           12 Excalibur TC           29.23
 18 526 Joseph Harries        10 Mke Mustangs           30.21

Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.06  1991        William Obea Moore
              1:04.80  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 431 Jared Ganschow        12 Lone Tree TC           59.46      59.51 JO S              1
  2 231 Bryce Sheard          12 CornhuskerFlyers     1:01.68    1:02.23 JO S              1
  3 641 Shane Ringkob         11 Northstar United     1:03.47    1:02.89 JO S              1
  4 335 Judah Castile         11 I.C.A.A              1:06.83    1:02.90 JO S              1
  5 717 Dorail Porter         11 S S Spartans         1:04.17    1:03.65 JO S              2
  6 419 Joshua Banderas       12 Lincoln Youth TC     1:02.35    1:04.81                   1
  7 830 Shaheed Hickman       11 Track Minnesota      1:05.39    1:05.44                   1
  8 876 Joshua Prohaska       12 Unattached Iowa      1:08.24    1:05.73                   2
  9 1040 Matthew McBride      12 Unattached WI        1:10.55    1:06.41                   2
 10 334 Elijah Campbell       11 I.C.A.A              1:09.40    1:07.42                   2
 11 119 Mika Kirksey          11 Boys&GirlsJaguar     1:08.25    1:08.23                   2
 12 949 Matthew Rosen         11 UnattachedMN         1:08.04    1:08.26                   1
 13 333 Keelon Brookins       12 I.C.A.A              1:03.99    1:08.43                   1
 14 669 Luke Worden           12 29-Lizards           1:06.96    1:09.88                   1
 15 440 Brandon Mueller       11 Fox Cities T & F     1:14.33    1:11.69                   2

Event 253  800 Meter Run Midget Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Gazelles
                2:34.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1058 Shane Streich        10 Waseca Area RC       2:30.38    2:26.12 JO S
  2 1030 Walker Haanstad      11 Unattached WI        2:33.27    2:27.84 JO S
  3 984 Coleman Cogswell      12 UnattachedNebras     2:33.70    2:28.80 JO S
  4 1096 Beck Goplerud        12 Westside T C         2:31.10    2:30.65 JO S
  5 949 Matthew Rosen         11 UnattachedMN         2:31.60    2:35.93
  6 1099 Adam Johanson        11 Westside T C         2:39.88    2:39.25
  7 343 Kenneth Smith         12 I.C.A.A              2:46.81    2:39.26
  8 876 Joshua Prohaska       12 Unattached Iowa      2:31.48    2:42.48
  9 517 James Broomfield      11 Mke Mustangs         2:50.85    2:43.64
 10 404 Reid Shubert          11 Lincoln Jets         2:41.93    2:44.11
 11 629 Andrew Friedman       11 Northstar United     2:48.57    2:44.74
 12 493 Rashaan Smith         11 Midwest Striders     2:42.91    2:51.31
 13 643 Tyler Schwab          10 Northstar United     3:02.81    3:03.94
 14 307 Versell Ford IV       12 HospitalityHouse     3:01.86    3:21.39

Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez
                4:47.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1058 Shane Streich        10 Waseca Area RC       5:08.63    4:59.02
  2 1030 Walker Haanstad      11 Unattached WI        5:06.65    4:59.42
  3 827 Will Burke            12 Track Minnesota      5:13.54    5:07.14
  4 653 Travis Donlin         12 Omaha Racers         5:10.58    5:10.59
  5 984 Coleman Cogswell      12 UnattachedNebras     5:11.51    5:14.85
  6 949 Matthew Rosen         11 UnattachedMN         5:14.96    5:18.36
  7 1096 Beck Goplerud        12 Westside T C         5:39.42    5:23.13
  8 381 Brett Murphy          12 Kearney T C          5:37.08    5:24.47
  9 141 Colton Cortez         11 CedarRapids TC       5:36.15    5:24.86
 10 404 Reid Shubert          11 Lincoln Jets         5:30.86    5:27.72
 11 343 Kenneth Smith         12 I.C.A.A              5:41.05    5:38.54
 12 16 Orion Boylston         12 Ames TC              6:06.07    5:50.43
 13 643 Tyler Schwab          10 Northstar United     6:00.25    5:57.32
 14 631 Bo Hessburg           11 Northstar United     6:40.69    6:35.16

Event 255  3000 Meter Run Midget Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  1998        Chris Dominic
               10:24.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 827 Will Burke            12 Track Minnesota     11:13.89   11:05.69
  2 653 Travis Donlin         12 Omaha Racers        10:57.10   11:37.24
  3 381 Brett Murphy          12 Kearney T C         12:35.39   11:40.95
  4 218 Nick Falcon           11 CornhuskerFlyers    12:13.28   11:42.76
  5 141 Colton Cortez         11 CedarRapids TC      12:03.85   11:43.80
  6 404 Reid Shubert          11 Lincoln Jets        11:18.91   11:44.55
 -- 441 Jonah Weisse          12 Fox Cities T & F    11:57.10        DNS
 -- 984 Coleman Cogswell      12 UnattachedNebras    12:01.63        DNS
 -- 794 Jack Dern             11 Thunderbird TC                      DNS

Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Kenny Lambe
                14.23  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 833 Aaron Warren          12 Track Minnesota        13.90      13.65qJO S    4.6  2
  1 419 Joshua Banderas       12 Lincoln Youth TC       13.13      13.65qJO S    2.1  1
  3 1091 Benjamin Brown       11 Westside T C           16.51      15.23q        2.1  1
  4 377 Tyler Gillen          11 Kearney T C            13.59      15.48q        4.6  2
  5 1092 Justin Brown         11 Westside T C           16.25      15.49q        4.6  2
  6 1111 John Walsh           11 Westside T C           15.52      15.86q        2.1  1
  7 661 Caleb Wilcoxen        11 Omaha United           16.86      16.79q        4.6  2
  8 394 Kyle Danielson        11 Lincoln Jets           16.57      17.31q        2.1  1
  9 641 Shane Ringkob         11 Northstar United       15.87      18.20q        2.1  1
 10 659 Malik Ammons          11 Omaha United           16.36      19.02         4.6  2

Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Kenny Lambe
                14.23  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 419 Joshua Banderas       12 Lincoln Youth TC       13.65      13.48 JO S    NWI
  2 833 Aaron Warren          12 Track Minnesota        13.65      14.80         NWI
  3 641 Shane Ringkob         11 Northstar United       18.20      14.87         NWI
  4 377 Tyler Gillen          11 Kearney T C            15.48      15.19         NWI
  5 1091 Benjamin Brown       11 Westside T C           15.23      15.22         NWI
  6 1092 Justin Brown         11 Westside T C           15.49      15.46         NWI
  7 1111 John Walsh           11 Westside T C           15.86      15.61         NWI
  8 661 Caleb Wilcoxen        11 Omaha United           16.79      16.84         NWI
  9 394 Kyle Danielson        11 Lincoln Jets           17.31      17.27         NWI
Preliminaries
 10 659 Malik Ammons          11 Omaha United           19.02

Event 258  4x100 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  2004        Dallas Blaze
                51.93  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Boys & Girls Club Jaguars  'A'                      54.35      54.00
     1) James Scott-Jenkins 11          2) Chris Cotton 12
     3) Earl Johnson 11                 4) Brandon McGary 12
  2 Milwaukee Mustangs Track Club  'A'                  58.57      55.62
     1) Joseph Harries 10               2) Michael Snowden 12
     3) Christopher Howell 11           4) James Broomfield 11
  3 Waseca Area Running Club  'A'                     1:02.44    1:00.23
     1) Alex Markell 11                 2) Zak Kruger 10
     3) John LaDue 10                   4) Shane Streich 10
  4 Westside Track Club  'A'                          1:01.48    1:00.60
     1) Nathan Fulton 10                2) Justin Brown 11
     3) Byron Sleugh 11                 4) John Walsh 11

Event 259  4x400 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  1994        Glenarden TC
                4:15.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 North Omaha Bengals  'A'                          4:58.97    5:02.44
     1) Jordon Miller 12                2) Jermaine Suggs 11
     3) Tyler Hall 11                   4) Brian Mills 11
  2 Boys & Girls Club Jaguars  'A'                    4:53.07    5:11.35
     1) Brandon McGary 12               2) Mika Kirksey 11
     3) Earl Johnson 11                 4) Chris Cotton 12

Event 260  4x800 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 9:20.82  6/27/2006   03 Titans, 03 Titans
                         D Hawkins, J Lavender, D Vereen, C Washington
               10:13.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Westside Track Club  'A'                         10:38.25   10:53.25
     1) Adam Johanson 11                2) Benjamin Brown 11
     3) Cullen Maahs 12                 4) Beck Goplerud 12
 -- Ames Impact Track Club  'A'                      12:46.36        DNS

Event 261  High Jump Midget Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley
                1.47m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 393 Max Church            12 Lincoln Jets           1.39m      1.40m          4-07.00
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
        P    P    O    O    O    O    O  XXX
  2 780 Jayden Cline          12 Team Woodbury          1.42m     J1.40m          4-07.00
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
        P    P    P  XXO   XO    O  XXO  XXX
  3 262 Jacob Clark           11 Gothenburg T C         1.24m      1.30m          4-03.25
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
        O    O    O    O    O  XXX
  4 629 Andrew Friedman       11 Northstar United       1.25m      1.20m          3-11.25
     1.10 1.15 1.20 1.25
        O    O   XO  XXX
  5 663 Jordan Pingel         11 Pella Atletieks        1.25m      1.15m          3-09.25
     1.10 1.15 1.20
        O   XO  XXX
  6 440 Brandon Mueller       11 Fox Cities T & F       1.22m      1.10m          3-07.25
     1.10 1.15
        O  XXX
 -- 313 Isaiah Lofton         12 HospitalityHouse       1.10m         NH
     1.10 1.15
        P  XXX
 -- 999 Landon Swedberg       12 UnattachedNebras       1.34m        DNS
 -- 455 Collin Stolpa         12 Merton Area            1.27m        DNS

Event 262  Long Jump Midget Boys
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.92m  1974        Anthony Green
                4.86m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 172 Sydne Davis           12 Excalibur TC           4.35m      4.55m         NWI  14-11.25
     3.07m(NWI) 4.42m(NWI) 4.48m(NWI) 4.55m(NWI) 4.36m(NWI) 4.25m(NWI)
  2 275 Tyler Kirkegaard      12 Hastings Saints        4.73m      4.37m         NWI  14-04.00
     FOUL(NWI) 4.21m(NWI) 4.20m(NWI) 4.37m(NWI) 4.16m(NWI) 4.35m(NWI)
  3 858 Jackson Carr          12 Unattached Iowa        4.04m      4.36m         NWI  14-03.75
     FOUL(NWI) 4.27m(NWI) FOUL(NWI) 2.48m(NWI) 4.36m(NWI) 4.18m(NWI)
  4 833 Aaron Warren          12 Track Minnesota        4.56m     J4.36m         NWI  14-03.75
     FOUL(NWI) 3.97m(NWI) 4.36m(NWI) FOUL(NWI) 4.16m(NWI) FOUL(NWI)
  5 339 Kevante Crutchfield   12 I.C.A.A                4.31m      4.35m         NWI  14-03.25
     4.33m(NWI) FOUL(NWI) 4.14m(NWI) 4.33m(NWI) 4.35m(NWI) FOUL(NWI)
  6 426 Zach Joutras          12 Lincoln Youth TC       4.35m      4.31m         NWI  14-01.75
     4.31m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 4.25m(NWI) 4.22m(NWI)
  7 630 Jake Gourley          11 Northstar United       3.97m      4.17m         NWI  13-08.25
     4.17m(NWI) 4.09m(NWI) 4.08m(NWI) 4.08m(NWI) 4.09m(NWI) FOUL(NWI)
  8 26 Allen Lazard           11 Ames TC                4.41m      4.09m         NWI  13-05.00
     4.05m(NWI) FOUL(NWI) 4.09m(NWI) 3.96m(NWI) 3.99m(NWI) 4.07m(NWI)
  9 1105 Yashasvi Manektala   11 Westside T C           4.05m      4.01m         NWI  13-02.00
     3.94m(NWI) 4.01m(NWI) 3.90m(NWI) 3.64m(NWI) 3.91m(NWI) 4.01m(NWI)
 10 231 Bryce Sheard          12 CornhuskerFlyers       4.72m      3.97m         NWI  13-00.25
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 3.97m(NWI)
 11 634 Cole Jalivay          10 Northstar United       4.21m      3.93m         NWI  12-10.75
     3.93m(NWI) 3.74m(NWI) 3.88m(NWI)
 12 517 James Broomfield      11 Mke Mustangs           3.94m      3.55m         NWI  11-07.75
     3.55m(NWI) 3.44m(NWI) FOUL(NWI)
 -- 780 Jayden Cline          12 Team Woodbury          4.20m        DNS         NWI
 -- 439 Blake Clyce           10 Fox Cities T & F       3.92m        DNS         NWI
 -- 717 Dorail Porter         11 S S Spartans           4.17m        DNS         NWI
 -- 1042 Bryan Tomaszewski    12 Unattached WI          3.95m        DNS         NWI
 -- 641 Shane Ringkob         11 Northstar United       4.09m        DNS         NWI
 -- 28 Michael Mayberry       12 Ames TC                4.14m        DNS         NWI

Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.15m  1980        Troy Fowler
                11.60m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 422 Jerald Foster         11 Lincoln Youth TC      10.96m     11.73m JO S    38-06.00
      10.97m  9.83m  10.92m  10.30m  11.27m  11.73m
  2 875 Colton Phelps         12 Unattached Iowa       10.09m     10.57m         34-08.25
      9.95m  10.52m  9.73m  9.85m  9.64m  10.57m
  3 866 Caleb Heltenberg      11 Unattached Iowa       10.26m     10.53m         34-06.75
      10.47m  10.53m  9.88m  9.59m  10.01m  10.35m
  4 862 Jeremy Deemer         11 Unattached Iowa       10.32m     10.19m         33-05.25
      9.87m  10.19m  9.45m  9.67m  9.23m  9.17m
  5 871 Michael Lamparek      11 Unattached Iowa        8.81m      9.77m         32-00.75
      9.27m  9.42m  9.57m  9.40m  9.77m  FOUL
  6 1144 Mitchell Harling     12 Falls City T C         9.79m      9.75m         32-00.00
      9.21m  9.26m  9.39m  9.75m  9.33m  9.66m
  7 1172 Anthony Niederklein  12 Hastings Titans       10.48m      9.66m         31-08.50
      9.46m  9.01m  9.66m  9.57m  FOUL  9.47m
  8 863 William Dougherty     12 Unattached Iowa        9.19m      9.53m         31-03.25
      9.40m  9.44m  9.53m  9.01m  9.32m  8.75m
  9 953 Jonathan Sutton       12 UnattachedMN           8.61m      9.02m         29-07.25
      8.58m  8.10m  8.72m  9.02m  8.07m  8.32m
 10 1153 Israel Jamison       11 Track Minnesota        8.24m      8.47m         27-09.50
      7.86m  8.47m  8.42m
 11 1097 Josh Henaman         12 Westside T C           8.63m      7.73m         25-04.50
      7.23m  7.35m  7.73m
 12 111 Raheam Brewer         11 Boys&GirlsJaguar       8.28m      7.46m         24-05.75
      FOUL  7.34m  7.46m
 13 924 Hunter Downey         11 UnattachedMN           5.99m      6.87m         22-06.50
      6.12m  5.63m  6.87m
 14 439 Blake Clyce           10 Fox Cities T & F       7.46m      6.84m         22-05.25
      6.21m  6.84m  6.74m
 -- 922 Jakobe Diggs          11 UnattachedMN           7.59m        DNS
 -- 750 Ty Kolb               11 SouthernMNVault        6.54m        DNS

Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 48.65m  1982        Michael Stubblefield
                27.30m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 875 Colton Phelps         12 Unattached Iowa       28.37m     29.32m JO S       96-02
      FOUL  25.32m  27.14m  25.16m  29.32m  FOUL
  2 862 Jeremy Deemer         11 Unattached Iowa       21.68m     27.04m            88-08
      20.78m  21.88m  24.62m  25.36m  27.04m  23.00m
  3 953 Jonathan Sutton       12 UnattachedMN          21.44m     26.18m            85-11
      FOUL  22.62m  24.98m  21.18m  FOUL  26.18m
  4 422 Jerald Foster         11 Lincoln Youth TC      24.13m     24.54m            80-06
      24.54m  21.38m  23.36m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 866 Caleb Heltenberg      11 Unattached Iowa       18.43m     21.86m            71-09
      19.32m  FOUL  18.18m  20.58m  21.86m  21.68m
  6 1052 Seth Lindgren        12 Wahoo Track Club      24.02m     21.78m            71-05
      20.48m  18.82m  21.78m  20.56m  19.92m  FOUL
  7 871 Michael Lamparek      11 Unattached Iowa       19.44m     21.52m            70-07
      18.62m  17.74m  FOUL  20.06m  19.90m  21.52m
  8 1097 Josh Henaman         12 Westside T C          22.84m     20.66m            67-09
      20.66m  18.98m  FOUL  18.70m  FOUL  17.68m
  9 1145 Reese Hogue          12 Falls City T C        19.35m     20.50m            67-03
      19.18m  19.84m  19.16m  FOUL  20.50m  19.44m
 10 394 Kyle Danielson        11 Lincoln Jets          21.00m     18.40m            60-04
      18.36m  18.40m  FOUL
 11 111 Raheam Brewer         11 Boys&GirlsJaguar      19.81m     15.66m            51-04
      12.66m  15.66m  15.30m
 12 1153 Israel Jamison       11 Track Minnesota       14.22m     12.62m            41-05
      FOUL  12.62m  FOUL
 13 924 Hunter Downey         11 UnattachedMN          13.96m     12.32m            40-05
      12.18m  12.32m  FOUL
 -- 588 Jordon Miller         12 NorthOmahaBengal      20.59m        DNS
 -- 922 Jakobe Diggs          11 UnattachedMN          15.94m        DNS
 -- 750 Ty Kolb               11 SouthernMNVault       13.40m        DNS

Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter
                37.27m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1144 Mitchell Harling     12 Falls City T C        37.13m     37.02m           121-05
      36.38m  35.51m  36.30m  35.37m  37.02m  FOUL
  2 394 Kyle Danielson        11 Lincoln Jets          36.77m     35.40m           116-02
      35.27m  33.41m  35.40m  32.69m  28.63m  FOUL
  3 422 Jerald Foster         11 Lincoln Youth TC      32.28m     33.49m           109-10
      33.15m  29.11m  FOUL  33.49m  27.17m  FOUL
  4 220 Jeremy Grundmayer     10 CornhuskerFlyers      24.73m     31.05m           101-10
      28.50m  27.07m  27.21m  26.74m  29.06m  31.05m
  5 1095 Nathan Fulton        10 Westside T C          28.01m     30.79m           101-00
      27.06m  17.77m  FOUL  28.60m  30.79m  30.23m
  6 953 Jonathan Sutton       12 UnattachedMN          31.50m     30.37m            99-08
      25.03m  27.33m  25.58m  28.90m  30.37m  28.11m
  7 863 William Dougherty     12 Unattached Iowa       24.32m     29.38m            96-05
      25.67m  26.26m  27.94m  25.61m  29.38m  28.12m
  8 1052 Seth Lindgren        12 Wahoo Track Club      24.79m     25.94m            85-01
      18.97m  24.43m  25.94m  21.34m  25.90m  FOUL
  9 1092 Justin Brown         11 Westside T C          23.09m     23.62m            77-06
      23.62m  18.07m  21.37m  FOUL  17.73m  20.80m
 10 1153 Israel Jamison       11 Track Minnesota       23.70m     23.24m            76-03
      16.84m  23.24m  20.25m
 11 875 Colton Phelps         12 Unattached Iowa       27.27m     22.62m            74-02
      22.62m  12.54m  22.35m
 12 1097 Josh Henaman         12 Westside T C          23.06m     21.76m            71-05
      21.50m  21.76m  18.62m
 13 654 Brook Jablonski       11 Omaha Racers          25.47m     20.45m            67-01
      20.45m  15.76m  14.69m
 14 924 Hunter Downey         11 UnattachedMN          16.72m     16.46m            54-00
      16.46m  14.21m  14.07m
 -- 750 Ty Kolb               11 SouthernMNVault       18.78m        DNS
 -- 922 Jakobe Diggs          11 UnattachedMN          15.58m        DNS
 -- 746 Rasheed Williams      11 S Mad Panthers        19.46m        DNS

Event 266  Outdoor Pentathlon Midget Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N  2802  6/2/2005    Devon Blackmon, Cal Rising Stars
                 2076  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 641 Shane Ringkob         11 Northstar United                1846.00
  2 1179 Tad Steffensen       12 Marshalltown TC         1621    1831.00
  3 1099 Adam Johanson        11 Westside T C            1085    1546.00
  4 663 Jordan Pingel         11 Pella Atletieks         1241    1465.00

Event 266  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 1179 Tad Steffensen       12 Marshalltown TC          14.81   1.7  2  653
  2 641 Shane Ringkob         11 Northstar United         15.32   1.7  2  592
  3 663 Jordan Pingel         11 Pella Atletieks          15.64   1.7  2  556
  4 1099 Adam Johanson        11 Westside T C             16.15   1.7  2  501
 -- 1144 Mitchell Harling     12 Falls City T C             DNS   NWI  1
 -- 629 Andrew Friedman       11 Northstar United           DNS   NWI  1

Event 266  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 1179 Tad Steffensen       12 Marshalltown TC          8.94m   29-04.00  422
      7.66m  8.84m  8.94m
  2 1099 Adam Johanson        11 Westside T C             7.58m   24-10.50  341
      6.70m  7.58m  7.58m
  3 641 Shane Ringkob         11 Northstar United         7.11m   23-04.00  314
      7.11m  6.83m  7.11m
  4 663 Jordan Pingel         11 Pella Atletieks          6.86m   22-06.25  299
      FOUL  6.86m  6.39m
 -- 1144 Mitchell Harling     12 Falls City T C             DNS
 -- 629 Andrew Friedman       11 Northstar United           DNS

Event 266  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 641 Shane Ringkob         11 Northstar United         1.35m    4-05.00  283
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
        P    O    O   XO    O    O    O   XO  XXX
  2 663 Jordan Pingel         11 Pella Atletieks          1.25m    4-01.25  218
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
        P    P    O   XO   XO   XO  XXX
  3 1099 Adam Johanson        11 Westside T C             1.15m    3-09.25  159
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20
        O    O    O   XO  XXX
  3 1179 Tad Steffensen       12 Marshalltown TC          1.15m    3-09.25  159
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20
        O    O    O    O  XXX
 -- 1144 Mitchell Harling     12 Falls City T C             DNS
 -- 629 Andrew Friedman       11 Northstar United           DNS

Event 266  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 1179 Tad Steffensen       12 Marshalltown TC          4.06m   0.2  13-04.00  215
     4.06m(0.2) 3.88m(0.3) 3.90m(0.4)
  2 641 Shane Ringkob         11 Northstar United         3.87m  +0.0  12-08.50  185
     FOUL(+0.0) 3.87m(+0.0) FOUL(1.0)
  3 1099 Adam Johanson        11 Westside T C             3.59m   1.9  11-09.50  143
     3.59m(1.9) 3.57m(0.4) 3.44m(+0.0)
  4 663 Jordan Pingel         11 Pella Atletieks          3.40m   1.0  11-02.00  116
     3.40m(1.0) 3.37m(0.8) FOUL(NWI)
 -- 1144 Mitchell Harling     12 Falls City T C             DNS   NWI
 -- 629 Andrew Friedman       11 Northstar United           DNS   NWI

Event 266  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 641 Shane Ringkob         11 Northstar United       5:15.88   472
  2 1099 Adam Johanson        11 Westside T C           5:29.43   402
  3 1179 Tad Steffensen       12 Marshalltown TC        5:33.49   382
  4 663 Jordan Pingel         11 Pella Atletieks        5:57.16   276
 -- 1144 Mitchell Harling     12 Falls City T C             DNS
 -- 629 Andrew Friedman       11 Northstar United           DNS

Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Joyce Alexis, English Gardner(2006)
                13.13  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 510 Chidera Obasih        14 Mke Mustangs           12.61      12.40qJO S    2.7  2
  2 497 Dezerea Bryant        14 Mke Mustangs           12.64      12.49qJO S    2.7  2
  3 480 Brianna McGhee        13 Midwest Striders       12.15      12.81qJO S    2.7  2
  4 1168 Sid'Reshia Floyd     14 Track Minnesota        13.24      12.90qJO S    2.0  1
  5 565 Barbara McCraney      13 NorthOmahaBengal       12.25      13.00qJO S    2.0  1
  6 185 Karen Hutson          14 CornhuskerFlyers       12.35      13.02qJO S    2.0  1
  7 169 E'Llonn Smartt        13 Excalibur TC           13.10      13.06qJO S    2.0  1
  8 892 Julia Drapac          14 UnattachedMN           13.98      13.25q        2.7  2
  9 769 Nicole Ethier         13 Team Woodbury          13.85      13.28q        2.7  2  13.274
 10 192 Clara Nichols         13 CornhuskerFlyers       18.71     J13.28         2.0  1  13.280
 11 1007 Audrey Higgins       14 Unattached WI          13.46      13.31         2.7  2
 12 913 Taylor Uhl            14 UnattachedMN           13.66      13.37         2.7  2
 13 823 Mechelle Young-Simmo  13 Track Minnesota        13.84      13.42         2.0  1
 14 1149 Abby Niederklein     14 Hastings Titans        13.06      13.45         2.7  2
 15 502 Jessica Franklin      13 Mke Mustangs           13.69      13.48         2.0  1
 16 804 Taylor Anderson       12 Track Minnesota        14.39      14.11         2.0  1

Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Joyce Alexis, English Gardner(2006)
                13.13  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 510 Chidera Obasih        14 Mke Mustangs           12.40      12.75 JO S   -1.5
  2 497 Dezerea Bryant        14 Mke Mustangs           12.49      12.77 JO S   -1.5
  3 480 Brianna McGhee        13 Midwest Striders       12.81      13.09 JO S   -1.5
  4 565 Barbara McCraney      13 NorthOmahaBengal       13.00      13.18        -1.5
  5 1168 Sid'Reshia Floyd     14 Track Minnesota        12.90      13.52        -1.5
  6 169 E'Llonn Smartt        13 Excalibur TC           13.06      13.58        -1.5
  7 185 Karen Hutson          14 CornhuskerFlyers       13.02      13.67        -1.5
  8 769 Nicole Ethier         13 Team Woodbury          13.28      13.76        -1.5
 -- 892 Julia Drapac          14 UnattachedMN           13.25        DNS        -1.5
Preliminaries
 10 192 Clara Nichols         13 CornhuskerFlyers       13.28         J
 11 1007 Audrey Higgins       14 Unattached WI          13.31
 12 913 Taylor Uhl            14 UnattachedMN           13.37
 13 823 Mechelle Young-Simmo  13 Track Minnesota        13.42
 14 1149 Abby Niederklein     14 Hastings Titans        13.45
 15 502 Jessica Franklin      13 Mke Mustangs           13.48
 16 804 Taylor Anderson       12 Track Minnesota        14.11

Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 23.81  2003        Bianca Knight, English Gardner(2006)
                25.97  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
  1 510 Chidera Obasih        14 Mke Mustangs           26.05      25.34qJO S    NWI  3
  2 497 Dezerea Bryant        14 Mke Mustangs           26.29      25.55qJO S    NWI  2
  3 480 Brianna McGhee        13 Midwest Striders       26.29      26.53q        NWI  1
  4 513 Tahje Whittley        14 Mke Mustangs           27.56      26.62q        NWI  1
  5 1168 Sid'Reshia Floyd     14 Track Minnesota        27.35      27.05q        NWI  2
  6 192 Clara Nichols         13 CornhuskerFlyers       28.04      27.10q        NWI  2
  7 169 E'Llonn Smartt        13 Excalibur TC           27.56      27.18q        NWI  3
  8 658 Alexa Whitehall       12 Omaha United           28.74      27.24q        NWI  1
  9 913 Taylor Uhl            14 UnattachedMN           28.11      27.39q        NWI  1
 10 558 Jamilah Johnson       14 NorthOmahaBengal       28.45      27.57         NWI  1
 11 823 Mechelle Young-Simmo  13 Track Minnesota        27.85      27.59         NWI  1
 12 330 Ambrosia Smith        14 I.C.A.A                27.67      27.74         NWI  3
 13 502 Jessica Franklin      13 Mke Mustangs           28.32      27.76         NWI  3
 14 86 Kamara Avant           13 Boys&GirlsJaguar       28.66      27.84         NWI  2
 15 94 Laque Davis            13 Boys&GirlsJaguar       28.47      27.87         NWI  2
 16 769 Nicole Ethier         13 Team Woodbury          28.39      28.20         NWI  3
 17 1007 Audrey Higgins       14 Unattached WI          28.02      28.30         NWI  2

Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.81  2003        Bianca Knight, English Gardner(2006)
                25.97  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 510 Chidera Obasih        14 Mke Mustangs           25.34      25.14 JO S    NWI
  2 497 Dezerea Bryant        14 Mke Mustangs           25.55      25.59 JO S    NWI
  3 513 Tahje Whittley        14 Mke Mustangs           26.62      26.32         NWI
  4 480 Brianna McGhee        13 Midwest Striders       26.53      26.46         NWI
  5 1168 Sid'Reshia Floyd     14 Track Minnesota        27.05      26.88         NWI
  6 169 E'Llonn Smartt        13 Excalibur TC           27.18      27.08         NWI
  7 913 Taylor Uhl            14 UnattachedMN           27.39      27.22         NWI
  8 192 Clara Nichols         13 CornhuskerFlyers       27.10      27.24         NWI
  9 658 Alexa Whitehall       12 Omaha United           27.24      27.64         NWI
Preliminaries
 10 558 Jamilah Johnson       14 NorthOmahaBengal       27.57
 11 823 Mechelle Young-Simmo  13 Track Minnesota        27.59
 12 330 Ambrosia Smith        14 I.C.A.A                27.74
 13 502 Jessica Franklin      13 Mke Mustangs           27.76
 14 86 Kamara Avant           13 Boys&GirlsJaguar       27.84
 15 94 Laque Davis            13 Boys&GirlsJaguar       27.87
 16 769 Nicole Ethier         13 Team Woodbury          28.20
 17 1007 Audrey Higgins       14 Unattached WI          28.30

Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.40  2002        Brandi Cross
                57.85  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 565 Barbara McCraney      13 NorthOmahaBengal       59.31      59.97                   1
  2 416 Jade Perry            14 Lincoln Youth TC     1:01.87    1:00.62                   1
  3 191 Kristie Mullen        14 CornhuskerFlyers     1:00.15    1:00.71                   1
  4 192 Clara Nichols         13 CornhuskerFlyers     1:01.95    1:00.76                   1
  5 330 Ambrosia Smith        14 I.C.A.A              1:01.49    1:00.93                   1
  6 549 Shelby Houlihan       14 Need4SprintSpeed     1:00.50    1:02.31                   1
  7 821 Elicea Taylor         13 Track Minnesota      1:02.64    1:02.67                   2
  8 769 Nicole Ethier         13 Team Woodbury        1:02.82    1:03.77                   2
  9 906 Taylor Scholl         13 UnattachedMN         1:03.83    1:04.58                   2
 10 558 Jamilah Johnson       14 NorthOmahaBengal     1:01.68    1:04.61                   1

Event 303  800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 2:09.00  1998        Treani Swain
                2:21.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 549 Shelby Houlihan       14 Need4SprintSpeed     2:17.77    2:20.81 JO S
  2 191 Kristie Mullen        14 CornhuskerFlyers     2:25.65    2:21.37
  3 558 Jamilah Johnson       14 NorthOmahaBengal     2:28.14    2:30.76
  4 770 Ainslee Neu           12 Team Woodbury        2:36.05    2:32.42
  5 615 Bailey Opsal          13 Northstar United     2:32.00    2:33.57
  6 509 Emma-Lisa Murphy      13 Mke Mustangs         2:45.34    2:37.84
  7 965 Ashley Appelt         13 UnattachedNebras     2:37.32    2:37.88
  8 773 Aislinn Pomfret       13 Team Woodbury        2:38.76    2:40.20
  9 1084 Cassidy McCool       12 Westside T C         2:44.36    2:42.42
 10 108 Tylessa Wright        13 Boys&GirlsJaguar     2:39.77    2:50.38
 11 331 Mautaui Tongrit-Gree  12 I.C.A.A              2:57.35    2:55.66

Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  2005        Jordan Hasay
                4:50.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 906 Taylor Scholl         13 UnattachedMN         5:18.36    5:07.23
  2 770 Ainslee Neu           12 Team Woodbury        5:25.84    5:14.63
  3 501 Christina Crossman    13 Mke Mustangs         5:52.16    5:14.94
  4 358 Haley Stevens         13 Iowa United TC       5:29.71    5:17.66
  5 509 Emma-Lisa Murphy      13 Mke Mustangs         5:38.77    5:21.09
  6 615 Bailey Opsal          13 Northstar United     5:24.00    5:24.92
  7 1175 Brooklyn Swantek     12 CornhuskerFlyers     5:33.61    5:27.28
  8 773 Aislinn Pomfret       13 Team Woodbury        5:28.53    5:27.49
  9 1084 Cassidy McCool       12 Westside T C         5:45.85    5:34.21
 10 270 Alyssa Hoffman        13 H.T.F.A RR           5:32.80    5:35.39
 11 325 Elana Minsberg        14 I.C.A.A              5:26.76    5:40.18
 12 135 Madison Esker         13 CedarRapids TC       5:57.90    6:00.09
 13 499 Madeline Crider       13 Mke Mustangs         6:16.85    6:00.58

Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce
               10:42.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 906 Taylor Scholl         13 UnattachedMN        11:56.94   11:19.51
  2 358 Haley Stevens         13 Iowa United TC      12:12.26   11:20.05
  3 509 Emma-Lisa Murphy      13 Mke Mustangs        11:59.30   11:31.58
  4 501 Christina Crossman    13 Mke Mustangs        12:31.54   11:37.26
  5 1175 Brooklyn Swantek     12 CornhuskerFlyers    11:56.01   12:01.32
  6 325 Elana Minsberg        14 I.C.A.A             12:08.15   12:26.82
  7 181 Bailey Fulmer         13 CornhuskerFlyers    13:26.64   12:27.46
  8 499 Madeline Crider       13 Mke Mustangs        13:38.51   13:02.56
  9 33 Holiday Fagan          12 Ankeny TC           15:13.78   14:03.69

Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 14.01  2001        Domenique Manning
                15.54  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 182 Alexandria Gochenour  14 CornhuskerFlyers       14.25      14.77qJO S    5.8  2
  2 170 Destani Welch         13 Excalibur TC           16.49      15.91q        4.3  1
  3 185 Karen Hutson          14 CornhuskerFlyers       16.06      16.04q        4.3  1
  4 157 Morgan Granger        14 Cvtc                   16.65      16.34q        5.8  2
  5 1170 Emily Dallager       14 Northstar United       19.16      17.18q        5.8  2
  6 414 Darian Holder         13 Lincoln Youth TC       18.68      17.81q        5.8  2
  7 137 Meghan Holdgrafer     13 CedarRapids TC         18.68      18.11q        4.3  1
  8 258 Joslyn Oliver         14 Gothenburg T C         17.56      18.23q        5.8  2
  9 896 Brooke Gagnon         14 UnattachedMN           18.14      18.39q        4.3  1
 10 613 Sarah Miller          14 Northstar United       19.98      18.93         4.3  1
 11 135 Madison Esker         13 CedarRapids TC         20.25      19.34         4.3  1
 12 294 Halla Smith           13 HospitalityHouse       20.75      21.49         5.8  2

Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 14.01  2001        Domenique Manning
                15.54  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 182 Alexandria Gochenour  14 CornhuskerFlyers       14.77      14.83 JO S    1.0
  2 170 Destani Welch         13 Excalibur TC           15.91      16.08         1.0
  3 185 Karen Hutson          14 CornhuskerFlyers       16.04      16.63         1.0
  4 157 Morgan Granger        14 Cvtc                   16.34      16.85         1.0
  5 258 Joslyn Oliver         14 Gothenburg T C         18.23      18.52         1.0
  6 137 Meghan Holdgrafer     13 CedarRapids TC         18.11      18.59         1.0
  7 896 Brooke Gagnon         14 UnattachedMN           18.39      18.87         1.0
  8 1170 Emily Dallager       14 Northstar United       17.18      19.04         1.0
  9 414 Darian Holder         13 Lincoln Youth TC       17.81      19.32         1.0
Preliminaries
 10 613 Sarah Miller          14 Northstar United       18.93
 11 135 Madison Esker         13 CedarRapids TC         19.34
 12 294 Halla Smith           13 HospitalityHouse       21.49

Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  1994        Char Foster
                29.43  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
====================================================================================
  1 182 Alexandria Gochenour  14 CornhuskerFlyers       27.85      28.25 JO S    NWI
  2 94 Laque Davis            13 Boys&GirlsJaguar       31.38      30.46         NWI
  3 822 Alyssa Warren         14 Track Minnesota        31.41      30.66         NWI
  4 170 Destani Welch         13 Excalibur TC           31.51      30.70         NWI
  5 137 Meghan Holdgrafer     13 CedarRapids TC         34.27      33.17         NWI
  6 613 Sarah Miller          14 Northstar United       33.41      33.57         NWI
  7 414 Darian Holder         13 Lincoln Youth TC       33.52      34.47         NWI
  8 624 Natalie Zobel         12 Northstar United       35.21      35.26         NWI

Event 309  4x100 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  2003        Quiet Fire, Quiet Fire TC
                       S. Williams, E. Collins, D. Lewis, C. Black
                49.46  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Milwaukee Mustangs Track Club  'A'                  50.19      49.14 JO S
     1) Tahje Whittley 14               2) Dezerea Bryant 14
     3) Chidera Obasih 14               4) Jessica Franklin 13
  2 Track Minnesota  'A'                                51.38      51.18
     1) Elicea Taylor 13                2) Mechelle Young-Simmons 13
     3) Sydney Coffey 13                4) Sid'Reshia Floyd 14
  3 Boys & Girls Club Jaguars  'A'                      53.32      52.97
     1) Kamara Avant 13                 2) Branae' Allen 13
     3) TeChira Logan 14                4) Nakita Brewer 13
  4 Hospitality House Striders  'A'                     56.40      54.57
     1) Halla Smith 13                  2) Jillian Tredwell 14
     3) Desiree Taylor 13               4) Erin Hayden 13
  5 H.T.F.A Roadrunners  'A'                          1:02.12      59.34
     1) Carly Iverson 13                2) Erin Cvetnic 13
     3) Alyssa Hoffman 13               4) Taylor Conroy 13

Event 310  4x400 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  1993        SoCal Sports Club
                4:04.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Track Minnesota  'A'                              4:23.11    4:15.31
     1) Elicea Taylor 13                2) Mechelle Young-Simmons 13
     3) Alyssa Warren 14                4) Sydney Coffey 13
  2 North Omaha Bengals  'A'                          4:18.73    4:25.95
     1) Barbara McCraney 13             2) Jamilah Johnson 14
     3) Judea Miles 12                  4) Princess Williams 13
  3 Boys & Girls Club Jaguars  'A'                    4:32.25    4:33.08
     1) Nakita Brewer 13                2) Branae' Allen 13
     3) Kamara Avant 13                 4) Tylessa Wright 13
  4 H.T.F.A Roadrunners  'A'                          5:10.31    5:08.61
     1) Carly Iverson 13                2) Taylor Conroy 13
     3) Haley Epping 13                 4) Alyssa Hoffman 13

Event 312  High Jump Youth Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.74m  1986        Chrissy Mills
                1.53m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 182 Alexandria Gochenour  14 CornhuskerFlyers       1.60m      1.60m JO S     5-03.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
        P    P    P    P    P    P    O    O  XXO  XXX
  2 258 Joslyn Oliver         14 Gothenburg T C         1.54m      1.50m          4-11.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
        P    P    P    P  XXO  XXO   XO  XXX
  3 612 Valerie McCampbell    14 Northstar United       1.55m      1.45m          4-09.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
        P    P    O    O    O    O  XXX
  4 371 Tatyana Pashibin      13 Kangaroo T C           1.40m     J1.45m          4-09.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
        O    O    O    O    O    O  XXX
  5 1170 Emily Dallager       14 Northstar United       1.45m     J1.45m          4-09.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
        P    O    O    O   XO    O  XXX
  6 608 Leena Jaakola         13 Northstar United       1.45m      1.40m          4-07.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
        P    O    O   XO    O  XXX
  7 50 Taylor Stevens         13 Bellevue Breeze        1.39m     J1.35m          4-05.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
        O    O    O    O  XXX
  8 37 Taryn Derickson        13 Bellevue Breeze        1.34m      1.35m          4-05.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
        O    O    O  XXO  XXX
  9 804 Taylor Anderson       12 Track Minnesota        1.35m     J1.40m          4-07.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
        O    O    O   XO    O  XXX
 10 896 Brooke Gagnon         14 UnattachedMN           1.40m     J1.35m          4-05.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
        O    O   XO  XXO  XXX

Event 313  Pole Vault Youth Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 3.40m  7/27/2006   Morgann Leleux, New Heights
                2.70m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 764 Emily VanLaecken      13 Team Sodak             2.43m      2.65m          8-08.25
     1.68 1.83 1.98 2.13 2.28 2.43 2.65 2.75
        P    P    P    O   XO  XXO  XXO  XXX
  2 666 Danielle Lashley      14 29-Lizards             2.10m      2.13m          6-11.75
     1.68 1.83 1.98 2.13 2.28
        O    O  XXO    O  XXX
  3 1170 Emily Dallager       14 Northstar United       1.83m      1.68m          5-06.00
     1.68 1.83
        O  XXX

Event 314  Long Jump Youth Girls
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  1998        Tracee Thomas
                5.08m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 94 Laque Davis            13 Boys&GirlsJaguar       5.12m      4.99m         NWI  16-04.50
     4.53m(NWI) 4.62m(NWI) 4.38m(NWI) 4.51m(NWI) 4.61m(NWI) 4.99m(NWI)
  2 182 Alexandria Gochenour  14 CornhuskerFlyers       5.35m      4.86m         NWI  15-11.50
     4.27m(NWI) FOUL(NWI) 4.52m(NWI) 4.66m(NWI) 4.86m(NWI) 4.84m(NWI)
  3 185 Karen Hutson          14 CornhuskerFlyers       4.85m      4.80m         NWI  15-09.00
     4.73m(NWI) 4.71m(NWI) FOUL(NWI) 4.74m(NWI) 4.55m(NWI) 4.80m(NWI)
  4 480 Brianna McGhee        13 Midwest Striders       4.83m     J4.80m         NWI  15-09.00
     4.34m(NWI) 4.61m(NWI) 4.49m(NWI) 4.61m(NWI) 3.79m(NWI) 4.80m(NWI)
  5 892 Julia Drapac          14 UnattachedMN           4.53m      4.59m         NWI  15-00.75
     FOUL(NWI) 4.40m(NWI) 4.59m(NWI) 4.35m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
  6 437 Ashley Burkhardt      12 Fox Cities T & F       4.37m      4.44m         NWI  14-07.00
     4.30m(NWI) 4.35m(NWI) 4.37m(NWI) 4.44m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
  7 207 Torie Wiese           13 CornhuskerFlyers       4.71m      4.39m         NWI  14-05.00
     4.12m(NWI) 4.28m(NWI) 4.36m(NWI) 4.25m(NWI) 4.39m(NWI) 4.18m(NWI)
  8 1007 Audrey Higgins       14 Unattached WI          4.35m      4.35m         NWI  14-03.25
     4.35m(NWI) 4.09m(NWI) 4.13m(NWI) 4.35m(NWI) 4.23m(NWI) 4.21m(NWI)
  9 913 Taylor Uhl            14 UnattachedMN           4.46m      4.26m         NWI  13-11.75
     3.88m(NWI) 4.26m(NWI) 4.14m(NWI)
 10 1142 Leaanndra Minick     13 Fox Cities T & F                  4.14m         NWI  13-07.00
     FOUL(NWI) 4.14m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 3.87m(NWI)
 11 621 Gina Serantoni        13 Northstar United       4.20m      4.11m         NWI  13-06.00
     3.22m(NWI) 4.11m(NWI) FOUL(NWI)
 12 608 Leena Jaakola         13 Northstar United       4.19m      4.07m         NWI  13-04.25
     4.07m(NWI) 3.92m(NWI) FOUL(NWI)
 13 444 Emma Clawson          13 Merton Area            4.28m      4.02m         NWI  13-02.25
     4.02m(NWI) PASS(NWI) 3.90m(NWI)
 14 809 Sydney Coffey         13 Track Minnesota        4.38m      3.88m         NWI  12-08.75
     FOUL(NWI) 3.88m(NWI) 3.86m(NWI) 3.86m(NWI)
 15 821 Elicea Taylor         13 Track Minnesota        4.13m      3.54m         NWI  11-07.50
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 3.54m(NWI)
 -- 246 Andrea Thompson       13 Flying Vs TC           4.36m        DNS         NWI
 -- 966 Amanda Dechant        14 UnattachedNebras       4.55m        DNS         NWI
 -- 729 LeBreya Johnson       13 S Mad Panthers         4.22m        DNS         NWI

Event 315  Triple Jump Youth Girls
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  1999        Nicole Duhart
                10.33m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 913 Taylor Uhl            14 UnattachedMN           9.55m     10.22m         NWI  33-06.50
     9.65m(NWI) FOUL(NWI) 10.22m(NWI) 9.33m(NWI) 9.94m(NWI) FOUL(NWI)
  2 769 Nicole Ethier         13 Team Woodbury          9.57m      9.64m         NWI  31-07.50
     9.17m(NWI) 9.10m(NWI) 8.80m(NWI) 9.64m(NWI) 9.24m(NWI) 9.64m(NWI)
  3 207 Torie Wiese           13 CornhuskerFlyers       9.55m     J9.64m         NWI  31-07.50
     FOUL(NWI) 9.18m(NWI) 9.29m(NWI) 9.48m(NWI) 9.64m(NWI) 9.48m(NWI)
  4 896 Brooke Gagnon         14 UnattachedMN           9.64m      9.41m         NWI  30-10.50
     9.22m(NWI) 8.96m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 9.18m(NWI) 9.41m(NWI)
  5 388 Olivia Morris         13 Lincoln Jets           8.59m      8.80m         NWI  28-10.50
     8.39m(NWI) 8.46m(NWI) 8.80m(NWI) 8.12m(NWI) 8.38m(NWI) 8.58m(NWI)
  6 855 Samantha Smyser       12 Unattached Iowa        6.18m      6.71m         NWI  22-00.25
     6.66m(NWI) 6.71m(NWI) 6.49m(NWI) 6.18m(NWI) 6.53m(NWI) 6.67m(NWI)
 -- 1116 Jamie Schnuck        13 YMCA Road Runner       9.66m        DNS         NWI

Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.88m  1976        Susie Ray
                12.24m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 967 Brittany Edson        14 UnattachedNebras      12.24m     11.92m         39-01.25
      11.43m  11.90m  11.59m  11.35m  10.88m  11.92m
  2 1067 Michelle Wallersted  13 West O Throws         10.45m     10.80m         35-05.25
      10.78m  10.73m  10.28m  10.29m  10.80m  10.76m
  3 41 Naomi Jones            13 Bellevue Breeze       10.13m     10.19m         33-05.25
      9.52m  9.28m  10.19m  9.21m  9.64m  9.32m
  4 819 Morgan Stampley       13 Track Minnesota       10.70m     10.10m         33-01.75
      FOUL  9.41m  9.18m  9.86m  10.10m  9.73m
  5 854 Krista Phelps         13 Unattached Iowa        9.55m      9.84m         32-03.50
      9.26m  9.76m  9.43m  9.59m  9.84m  9.84m
  6 13 Jordonna Wright        14 Ames TC                8.08m      9.66m         31-08.50
      7.93m  FOUL  9.47m  9.01m  9.66m  7.77m
  7 608 Leena Jaakola         13 Northstar United       8.68m      9.02m         29-07.25
      8.21m  9.02m  8.51m  8.09m  PASS  8.40m
  8 888 Sarah Carthen Watson  14 UnattachedMN           8.43m      8.38m         27-06.00
      8.38m  6.41m  8.26m  8.30m  7.66m  8.07m
  9 624 Natalie Zobel         12 Northstar United       8.06m      7.56m         24-09.75
      7.42m  FOUL  7.25m  PASS  6.61m  7.56m
 -- 1017 Mandy Trautmann      13 Unattached WI         11.41m        DNS
 -- 190 Charlsie Morris       14 CornhuskerFlyers      12.28m        DNS
 -- 966 Amanda Dechant        14 UnattachedNebras                    DNS

Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.32m  1990        Suzy Powell
                29.93m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1067 Michelle Wallersted  13 West O Throws         27.45m     27.84m            91-04
      FOUL  22.54m  21.22m  26.02m  27.46m  27.84m
  2 13 Jordonna Wright        14 Ames TC               22.83m     25.90m            85-00
      21.14m  23.76m  22.54m  FOUL  25.90m  24.22m
  3 48 Shelby Quinn           12 Bellevue Breeze       22.88m     25.34m            83-02
      23.06m  21.22m  FOUL  25.34m  22.62m  FOUL
  4 854 Krista Phelps         13 Unattached Iowa       23.37m     25.20m            82-08
      20.94m  21.16m  24.68m  FOUL  25.20m  FOUL
  5 967 Brittany Edson        14 UnattachedNebras      27.63m     23.46m            77-00
      21.24m  23.46m  FOUL  FOUL  FOUL  21.84m
  6 888 Sarah Carthen Watson  14 UnattachedMN          20.42m     22.80m            74-10
      19.02m  17.74m  FOUL  20.48m  18.96m  22.80m
  7 819 Morgan Stampley       13 Track Minnesota       21.36m     21.70m            71-02
      21.70m  17.80m  FOUL  FOUL  20.12m  21.56m
 -- 1017 Mandy Trautmann      13 Unattached WI         23.50m        DNS
 -- 190 Charlsie Morris       14 CornhuskerFlyers                    DNS
 -- 966 Amanda Dechant        14 UnattachedNebras      29.94m        DNS

Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 44.19m  7/28/2006   Hannah Carson, AZ Cheetahs
                29.88m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 41 Naomi Jones            13 Bellevue Breeze       21.18m     26.38m            86-06
      25.98m  26.38m  23.71m  22.91m  FOUL  FOUL
  2 385 Anne Flesher          14 Lincoln Jets          25.32m     25.50m            83-08
      21.58m  20.32m  23.35m  23.53m  25.50m  23.36m
  3 1067 Michelle Wallersted  13 West O Throws         25.27m     24.64m            80-10
      24.64m  24.14m  23.32m  23.90m  23.63m  24.31m
  4 296 Jillian Tredwell      14 HospitalityHouse      15.32m     23.60m            77-05
      20.14m  17.21m  20.70m  23.60m  19.36m  15.49m
  5 624 Natalie Zobel         12 Northstar United                 22.27m            73-01
      17.65m  22.27m  20.22m  20.83m  20.49m  19.46m
  6 192 Clara Nichols         13 CornhuskerFlyers      22.73m     22.05m            72-04
      21.17m  22.05m  16.57m  17.35m  18.88m  18.74m
  7 48 Shelby Quinn           12 Bellevue Breeze       22.30m     20.79m            68-02
      18.72m  20.79m  18.26m  16.96m  17.69m  18.75m
  8 819 Morgan Stampley       13 Track Minnesota       15.18m     20.19m            66-03
      10.73m  14.30m  20.19m  12.14m  FOUL  14.92m
  9 288 Erin Hayden           13 HospitalityHouse      14.34m     15.12m            49-07
      15.00m  13.74m  15.12m  11.97m  13.15m  14.86m
 10 295 Desiree Taylor        13 HospitalityHouse      10.38m     11.29m            37-00
      8.74m  11.29m  9.40m
 11 855 Samantha Smyser       12 Unattached Iowa       13.53m     11.07m            36-04
      8.43m  10.20m  11.07m

Event 319  Outdoor Pentathlon Youth Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N  3521  2001        Alyissa Hasan
                 2683  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 182 Alexandria Gochenour  14 CornhuskerFlyers                3411.00 JO S
  2 371 Tatyana Pashibin      13 Kangaroo T C                    2145.00
  3 50 Taylor Stevens         13 Bellevue Breeze                 1993.00

Event 319  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 182 Alexandria Gochenour  14 CornhuskerFlyers         14.87   2.1  859
  2 371 Tatyana Pashibin      13 Kangaroo T C             19.53   2.1  342
  3 50 Taylor Stevens         13 Bellevue Breeze          19.55   2.1  341
 -- 729 LeBreya Johnson       13 S Mad Panthers             DNS   2.1
 -- 270 Alyssa Hoffman        13 H.T.F.A RR                 DNS   2.1

Event 319  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 182 Alexandria Gochenour  14 CornhuskerFlyers        10.17m   33-04.50  541
      9.34m  9.53m  10.17m
  2 50 Taylor Stevens         13 Bellevue Breeze          7.97m   26-01.75  397
      7.33m  7.97m  7.41m
  3 371 Tatyana Pashibin      13 Kangaroo T C             7.16m   23-06.00  345
      6.84m  6.64m  7.16m
 -- 729 LeBreya Johnson       13 S Mad Panthers             DNS
 -- 270 Alyssa Hoffman        13 H.T.F.A RR                 DNS

Event 319  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 182 Alexandria Gochenour  14 CornhuskerFlyers         1.60m    5-03.00  736
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
        P    P    P    P    P    P    O    O    O  XXX
  2 371 Tatyana Pashibin      13 Kangaroo T C             1.50m    4-11.00  621
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
        O    O    O    O    O    O  XXO    P    P    P
  3 50 Taylor Stevens         13 Bellevue Breeze          1.35m    4-05.00  460
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
        P    O   XO  XXO  XXX
 -- 270 Alyssa Hoffman        13 H.T.F.A RR                 DNS
 -- 729 LeBreya Johnson       13 S Mad Panthers             DNS

Event 319  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 182 Alexandria Gochenour  14 CornhuskerFlyers         5.09m  +0.0  16-08.50  584
     5.09m(+0.0) 5.07m(2.2) 4.83m(0.6)
  2 50 Taylor Stevens         13 Bellevue Breeze          4.27m   3.2  14-00.25  371
     4.18m(1.5) 4.27m(3.2) FOUL(NWI)
  3 371 Tatyana Pashibin      13 Kangaroo T C             4.26m   0.5  13-11.75  369
     3.85m(0.7) 3.73m(0.7) 4.26m(0.5)
 -- 270 Alyssa Hoffman        13 H.T.F.A RR                 DNS   NWI
 -- 729 LeBreya Johnson       13 S Mad Panthers             DNS   NWI

Event 319  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 182 Alexandria Gochenour  14 CornhuskerFlyers       2:30.11   691
  2 371 Tatyana Pashibin      13 Kangaroo T C           2:49.56   468
  3 50 Taylor Stevens         13 Bellevue Breeze        2:53.88   424
 -- 270 Alyssa Hoffman        13 H.T.F.A RR                 DNS
 -- 729 LeBreya Johnson       13 S Mad Panthers             DNS

Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 10.94  2000        Michael Grant
                12.56  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 336 Calvin Clark          14 I.C.A.A                12.02      11.31qJO S    4.9  3
  2 460 DeAndre McGill        13 Midwest Elite          10.95      11.37qJO S    4.9  3
  3 930 Anthony Gustafson     14 UnattachedMN           12.33      11.88qJO S    1.0  2
  4 60 Devin Barfield         12 Bellevue Breeze        11.13      11.89qJO S    1.0  2
  5 587 Cleo Miller           13 NorthOmahaBengal       11.49      11.96qJO S    0.6  1
  6 881 Keith Smith           14 Unattached Iowa        12.57      12.08qJO S    4.9  3
  7 248 Jeff Fosbender        14 FD Flyers TC           12.54      12.17qJO S    1.0  2
  8 957 Kaleb VanCleave       14 UnattachedMN           12.44      12.20qJO S    0.6  1
  9 702 Jalen Gillie          13 S S Spartans           12.52      12.33qJO S    0.6  1  12.3219
 10 59 Dennis Barfield        12 Bellevue Breeze        11.75     J12.33 JO S    0.6  1  12.3289
 11 825 Trey Blanchard        13 Track Minnesota        13.05      12.34 JO S    0.6  1
 12 62 Matt Brandes           14 Bellevue Breeze        11.76      12.52 JO S    1.0  2
 13 668 Michael Klein         14 29-Lizards             11.97      12.53 JO S    4.9  3
 14 736 Curtis Dixon .        14 S Mad Panthers         12.91      12.71         4.9  3
 15 716 Daniel Pilcher        14 S S Spartans           13.11      12.85         0.6  1
 16 832 John Jamison          13 Track Minnesota        13.59      12.91         1.0  2
 17 1027 Alexander Cranfill   13 Unattached WI          12.97      13.06         1.0  2
 17 536 Brandon Threats       13 Mke Mustangs           13.24      13.06         0.6  1
 19 1141 Trey Opp             12 Unattached Dakot       13.76      14.12         4.9  3

Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  2000        Michael Grant
                12.56  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 336 Calvin Clark          14 I.C.A.A                11.31      11.58 JO S   -1.7
  2 460 DeAndre McGill        13 Midwest Elite          11.37      11.78 JO S   -1.7
  3 957 Kaleb VanCleave       14 UnattachedMN           12.20      12.15 JO S   -1.7  12.1410
  4 930 Anthony Gustafson     14 UnattachedMN           11.88     J12.15 JO S   -1.7  12.1470
  5 60 Devin Barfield         12 Bellevue Breeze        11.89      12.21 JO S   -1.7
  6 587 Cleo Miller           13 NorthOmahaBengal       11.96      12.23 JO S   -1.7
  7 248 Jeff Fosbender        14 FD Flyers TC           12.17      12.37 JO S   -1.7
  8 881 Keith Smith           14 Unattached Iowa        12.08      12.57        -1.7
  9 702 Jalen Gillie          13 S S Spartans           12.33      12.65        -1.7
Preliminaries
 10 59 Dennis Barfield        12 Bellevue Breeze        12.33         J
 11 825 Trey Blanchard        13 Track Minnesota        12.34
 12 62 Matt Brandes           14 Bellevue Breeze        12.52
 13 668 Michael Klein         14 29-Lizards             12.53
 14 736 Curtis Dixon .        14 S Mad Panthers         12.71
 15 716 Daniel Pilcher        14 S S Spartans           12.85
 16 832 John Jamison          13 Track Minnesota        12.91
 17 1027 Alexander Cranfill   13 Unattached WI          13.06
 17 536 Brandon Threats       13 Mke Mustangs           13.06
 19 1141 Trey Opp             12 Unattached Dakot       14.12

Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 21.84  2000        Michael Grant
                23.81  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
  1 336 Calvin Clark          14 I.C.A.A                24.04      23.12qJO S    NWI  1
  2 460 DeAndre McGill        13 Midwest Elite          23.88      23.60qJO S    NWI  2
  3 60 Devin Barfield         12 Bellevue Breeze        25.12      24.17q        NWI  2
  4 521 Darius Dright         13 Mke Mustangs           24.39      24.39q        NWI  1
  5 881 Keith Smith           14 Unattached Iowa        25.41      24.74q        NWI  2
  6 248 Jeff Fosbender        14 FD Flyers TC           25.42      24.90q        NWI  1
  7 702 Jalen Gillie          13 S S Spartans           25.50      25.32q        NWI  1
  8 825 Trey Blanchard        13 Track Minnesota        26.23      25.39q        NWI  1
  9 457 Tavarius Bender       13 Midwest Elite          25.99      25.79q        NWI  2
 10 153 Scott Wood            14 CedarRapids TC         25.86      25.94         NWI  2
 11 64 Aaron Carpenter II     13 Bellevue Breeze        26.41      25.97         NWI  2
 12 529 Kenneth Myatt         12 Mke Mustangs           26.61      26.10         NWI  1
 13 536 Brandon Threats       13 Mke Mustangs           27.29      26.58         NWI  1
 14 57 Jett Baker             13 Bellevue Breeze        26.49      26.60         NWI  2
 15 492 Dillion McCoy         12 Midwest Striders       26.36      26.70         NWI  1
 16 1143 Alec Kindred         13 Merton Area            27.91      27.55         NWI  2

Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84  2000        Michael Grant
                23.81  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 336 Calvin Clark          14 I.C.A.A                23.12      23.59 JO S   -1.5
  2 60 Devin Barfield         12 Bellevue Breeze        24.17      24.26        -1.5
  3 521 Darius Dright         13 Mke Mustangs           24.39      24.37        -1.5
  4 881 Keith Smith           14 Unattached Iowa        24.74      24.72        -1.5
  5 457 Tavarius Bender       13 Midwest Elite          25.79      25.32        -1.5
  6 702 Jalen Gillie          13 S S Spartans           25.32      25.34        -1.5
  7 248 Jeff Fosbender        14 FD Flyers TC           24.90      25.60        -1.5
  8 825 Trey Blanchard        13 Track Minnesota        25.39      25.67        -1.5
 -- 460 DeAndre McGill        13 Midwest Elite          23.60        DNS        -1.5
Preliminaries
 10 153 Scott Wood            14 CedarRapids TC         25.94
 11 64 Aaron Carpenter II     13 Bellevue Breeze        25.97
 12 529 Kenneth Myatt         12 Mke Mustangs           26.10
 13 536 Brandon Threats       13 Mke Mustangs           26.58
 14 57 Jett Baker             13 Bellevue Breeze        26.60
 15 492 Dillion McCoy         12 Midwest Striders       26.70
 16 1143 Alec Kindred         13 Merton Area            27.55

Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  1993        William Obea Moore
                52.92  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 336 Calvin Clark          14 I.C.A.A                53.43      52.05 JO S              2
  2 460 DeAndre McGill        13 Midwest Elite          52.14      52.86 JO S              2
  3 521 Darius Dright         13 Mke Mustangs           56.98      55.01                   2
  4 943 Chris Mergens         14 UnattachedMN           55.61      55.33                   2
  5 825 Trey Blanchard        13 Track Minnesota        59.24      57.70                   1
  6 881 Keith Smith           14 Unattached Iowa        56.72      57.71                   2
  7 115 Terry Grigsby         13 Boys&GirlsJaguar       56.56      57.91                   2
  8 230 Josuf Robinson        14 CornhuskerFlyers       58.60      58.37                   2
  9 723 Bakari Triggs         13 S S Spartans           58.38      59.26                   2
 10 832 John Jamison          13 Track Minnesota      1:02.61      59.54                   1
 11 582 Ahmit James           13 NorthOmahaBengal       59.33      59.80                   1
 12 456 Darrin Baker          13 Midwest Elite          59.72      59.86                   1
 13 516 Brian Beal            13 Mke Mustangs         1:02.25    1:00.31                   1
 14 707 Jeremiah Johnson      12 S S Spartans         1:04.64    1:03.78                   1
 -- 376 Thomas Gillen         13 Kearney T C            59.23        DNS                   2

Event 353  800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  2001        Cody Harper
                2:06.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 152 Conner Smock          13 CedarRapids TC       2:12.85    2:12.16
  2 943 Chris Mergens         14 UnattachedMN         2:15.42    2:13.01
  3 115 Terry Grigsby         13 Boys&GirlsJaguar     2:12.43    2:13.67
  4 230 Josuf Robinson        14 CornhuskerFlyers     2:14.50    2:17.81
  5 957 Kaleb VanCleave       14 UnattachedMN         2:19.69    2:22.67
  6 379 Jordan Ingersoll      13 Kearney T C          2:20.47    2:22.85
  7 221 Timothy Grundmayer    13 CornhuskerFlyers     2:19.79    2:24.03
  8 382 Jacob Olson           13 Kearney T C          2:20.14    2:26.07
  9 628 Ryan Downes           13 Northstar United     2:21.79    2:26.96
 10 778 Jonathan Angelo       13 Team Woodbury        2:26.27    2:28.44
 11 401 Tyson Osborn          14 Lincoln Jets         2:24.00    2:31.06

Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  1983        Jason Lienau
                4:22.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 152 Conner Smock          13 CedarRapids TC       4:34.18    4:35.13
  2 1165 Paul Sobczyk         14 Bellevue Breeze      4:46.33    4:43.99
  3 221 Timothy Grundmayer    13 CornhuskerFlyers     4:46.98    4:49.91
  4 401 Tyson Osborn          14 Lincoln Jets         4:55.65    4:51.43
  5 229 Grant Randall         14 CornhuskerFlyers     4:58.85    4:53.40
  6 1102 Patrick Kinley       14 Westside T C         5:08.32    4:55.27
  7 640 Adam Peters           13 Northstar United     5:03.44    4:57.04
  8 799 Justin Smith          14 Thunderbird TC       5:06.95    4:58.27
  9 856 Jordan Anderson       12 Unattached Iowa      5:10.12    4:59.26
 10 642 John Schultz          13 Northstar United     5:04.51    5:00.39
 11 829 Zachary Gilfix        13 Track Minnesota      5:05.45    5:07.17
 12 1171 Julian Butler        12 HospitalityHouse     5:16.37    5:13.96
 13 148 Trevor Oates          13 CedarRapids TC       5:23.29    5:17.25
 14 786 Jack McCann           12 Team Woodbury        5:25.48    5:27.60

Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.86  1993        Tom Caughlan
                9:44.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 152 Conner Smock          13 CedarRapids TC       9:54.10    9:52.25
  2 1102 Patrick Kinley       14 Westside T C        11:20.85   10:35.79
  3 642 John Schultz          13 Northstar United    10:47.27   10:36.82
  4 229 Grant Randall         14 CornhuskerFlyers    10:36.20   10:41.72
  5 640 Adam Peters           13 Northstar United    10:45.32   10:45.54
  6 401 Tyson Osborn          14 Lincoln Jets        10:31.95   10:54.62
  7 784 Nick Jackson          13 Team Woodbury       11:01.69   11:04.97
  8 829 Zachary Gilfix        13 Track Minnesota     11:04.32   11:09.42
  9 30 Aaron Thompson         12 Ames TC             11:55.94   11:38.60
 10 177 Grant Suttie          12 Excalibur TC        12:26.78   11:39.02
 11 656 Jacob Peitzmeier      13 Omaha Racers        12:19.07   12:03.16
 12 451 Joseph Chilson        12 Merton Area         12:40.03   12:37.49
 -- 652 Alex Araya            14 Omaha Racers        11:32.69        DNS
 -- 1043 Daniel Weber         14 Unattached WI                       DNS
 -- 396 James Maier           14 Lincoln Jets        12:03.17        DNS

Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 12.94  1991        Tyrone Butterfield
                14.51  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 1140 Trevor Harling       14 Falls City T C         14.76      15.04q        0.7  1
  2 637 Derrick Mora          14 Northstar United       15.47      15.31q        2.2  2
  3 149 Aaron Razo            14 CedarRapids TC         15.84      15.38q        0.7  1
  4 248 Jeff Fosbender        14 FD Flyers TC           15.48      15.46q        2.2  2
  5 62 Matt Brandes           14 Bellevue Breeze        15.85      15.50q        2.2  2
  6 635 Eric Krupke           13 Northstar United       16.89      15.93q        0.7  1
  7 57 Jett Baker             13 Bellevue Breeze        16.73      17.11q        2.2  2
  8 280 Tanner Jones          14 Hastings Titans        15.74      18.97q        0.7  1
  9 824 Rico Alexander        13 Track Minnesota        19.85      19.16q        0.7  1
 10 1143 Alec Kindred         13 Merton Area            20.08      19.60         0.7  1
 11 310 Malik Johnson         13 HospitalityHouse       21.14      20.58         2.2  2
 12 828 Justin Cooper         13 Track Minnesota        20.77      21.00         2.2  2
 13 451 Joseph Chilson        12 Merton Area            22.31      22.69         0.7  1

Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  1991        Tyrone Butterfield
                14.51  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 62 Matt Brandes           14 Bellevue Breeze        15.50      15.27        -1.4
  2 637 Derrick Mora          14 Northstar United       15.31      15.46        -1.4
  3 248 Jeff Fosbender        14 FD Flyers TC           15.46      15.56        -1.4
  4 149 Aaron Razo            14 CedarRapids TC         15.38      15.92        -1.4
  5 1140 Trevor Harling       14 Falls City T C         15.04      15.94        -1.4
  6 635 Eric Krupke           13 Northstar United       15.93      16.32        -1.4
  7 280 Tanner Jones          14 Hastings Titans        18.97      17.05        -1.4
  8 57 Jett Baker             13 Bellevue Breeze        17.11      17.06        -1.4
  9 824 Rico Alexander        13 Track Minnesota        19.16      19.42        -1.4
Preliminaries
 10 1143 Alec Kindred         13 Merton Area            19.60
 11 310 Malik Johnson         13 HospitalityHouse       20.58
 12 828 Justin Cooper         13 Track Minnesota        21.00
 13 451 Joseph Chilson        12 Merton Area            22.69

Event 358  200 Meter Hurdles Youth Boys
=======================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  2003        Trey Charles
                26.99  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind H#
=======================================================================================
  1 637 Derrick Mora          14 Northstar United       28.22      27.62         NWI  1
  2 149 Aaron Razo            14 CedarRapids TC         28.63      27.79         NWI  2
  3 57 Jett Baker             13 Bellevue Breeze        28.10      28.12         NWI  1
  4 668 Michael Klein         14 29-Lizards             28.63      28.14         NWI  1
  5 1140 Trevor Harling       14 Falls City T C         28.69      28.74         NWI  1
  6 635 Eric Krupke           13 Northstar United       29.19      29.11         NWI  1
  7 878 Jared Schoning        13 Unattached Iowa        29.91      29.15         NWI  2
  8 461 James Parks           13 Midwest Elite          31.48      31.23         NWI  2
  9 824 Rico Alexander        13 Track Minnesota        33.60      32.36         NWI  2
 10 828 Justin Cooper         13 Track Minnesota        38.25      37.42         NWI  2

Event 359  4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  2003        Florida Elite, Florida Elite TC
                       J. Wesley, A. Harris, E. Peoples, D. Miller
                47.05  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Bellevue Breeze  'A'                                48.17      47.50
     1) Jett Baker 13                   2) Matt Brandes 14
     3) Dennis Barfield 12              4) Devin Barfield 12
  2 Cedar Rapids Track Club  'A'                        49.82      47.91
     1) Aaron Razo 14                   2) Riddhiman Moharar 14
     3) Nick Lucas 14                   4) Scott Wood 14
  3 Silver Springs Spartans  'A'                        49.66      48.90
     1) Daniel Pilcher 14               2) Bakari Triggs 13
     3) Alonzo Alexander 14             4) Jalen Gillie 13
  4 Milwaukee Mustangs Track Club  'A'                  50.59      49.44
     1) Brandon Threats 13              2) Darius Dright 13
     3) Brian Beal 13                   4) Kenneth Myatt 12
  5 Kearney Track Club  'A'                             53.90      51.92
     1) Tyler Loebig 13                 2) Thomas Gillen 13
     3) Jacob Olson 13                  4) Jordan Ingersoll 13

Event 360  4x400 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  1993        LA Jets
                3:45.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Midwest Elite  'A'                                3:50.60    3:55.46
     1) Darrin Baker 13                 2) James Parks 13
     3) Tavarius Bender 13              4) DeAndre McGill 13
  2 North Omaha Bengals  'A'                          4:16.66    4:04.63
     1) Cleo Miller 13                  2) Ahmit James 13
     3) Shakur Smith 12                 4) Jordan Nelson 13
  3 Kearney Track Club  'A'                           4:06.19    4:04.81
     1) Thomas Gillen 13                2) Jacob Olson 13
     3) Tyler Loebig 13                 4) Jordan Ingersoll 13
  4 Milwaukee Mustangs Track Club  'A'                4:29.00    4:06.74
     1) Brian Beal 13                   2) Darius Dright 13
     3) Kenneth Myatt 12                4) Brandon Threats 13
  5 Hospitality House Striders  'A'                   4:52.00    4:32.73
     1) Elijah Ellison 12               2) Samuel Ross 13
     3) Julian Butler 12                4) Malik Johnson 13
  6 Ames Impact Track Club  'A'                       4:49.94    4:36.94
     1) Kevin Anselman 13               2) Aaron Thompson 12
     3) Joseph Gast 12                  4) David Dixon 14

Event 361  4x800 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III
                9:14.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 North Omaha Bengals  'A'                         10:17.26    9:44.00
     1) Cleo Miller 13                  2) Ahmit James 13
     3) Jordan Nelson 13                4) Shakur Smith 12
  2 Cornhusker Flyers  'A'                            9:54.65    9:48.47
     1) Timothy Grundmayer 13           2) Grant Randall 14
     3) Josuf Robinson 14               4) John Topham 13
 -- Northstar United Track Club  'A'                 12:49.04        DNS
     1) Adam Peters 13                  2) John Schultz 13
     3) Jack Hessburg 12                4) Ryan Downes 13

Event 362  High Jump Youth Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  1998        Donovan Kilmartin
                1.70m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 878 Jared Schoning        13 Unattached Iowa        1.65m      1.65m          5-05.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
        P    P    P    P    P    P    O    O   XO   XO  XXX
  2 248 Jeff Fosbender        14 FD Flyers TC           1.60m     J1.65m          5-05.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
        P    P    P    P    P    O    O    O   XO    O  XXX
  3 1140 Trevor Harling       14 Falls City T C         1.65m     J1.65m          5-05.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
        P    P    P    O    O    O    O    O   XO  XXO  XXX
  4 637 Derrick Mora          14 Northstar United       1.55m     J1.65m          5-05.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
        P    P    P    P    P    P   XO    O  XXO  XXO  XXX
  5 425 Will Johnson          14 Lincoln Youth TC       1.54m      1.60m          5-03.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
        P    P    P    P    P    O   XO    O   XO  XXX
  6 647 Steven Wilson         13 Northstar United       1.55m      1.55m          5-01.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
        P    P    O    O    O    O    O    O  XXX
  7 1046 Nicholas Hodge       14 Urban Stars            1.50m     J1.55m          5-01.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
        P    P    P    P    P    O    O   XO  XXX
  8 736 Curtis Dixon .        14 S Mad Panthers         1.57m     J1.55m          5-01.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
        P    P    P    P    O    O   XO    O  XXX
  8 1148 Jacob Connealy       14 Bellevue Breeze        1.44m     J1.55m          5-01.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
        P    P    P    O    O    O   XO    O  XXX
  8 735 Troy Dicks            14 S Mad Panthers         1.52m     J1.55m          5-01.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
        P    P    P    P    O    O   XO    O  XXX
 11 314 Raymel Lofton         14 HospitalityHouse       1.50m     J1.55m          5-01.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
        O    O    O    O    O    O  XXO  XXO  XXX
 12 1088 Jonathan Bednar      13 Westside T C           1.50m      1.50m          4-11.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
        P    P    P    P    O    O  XXO  XXX
 13 147 Riddhiman Moharar     14 CedarRapids TC         1.45m      1.45m          4-09.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
        O    O    O   XO    O    O  XXX
 14 280 Tanner Jones          14 Hastings Titans        1.39m      1.40m          4-07.00
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
        P    P    P    O    O  XXX
 15 175 Anthony Lazard        13 Excalibur TC           1.30m      1.30m          4-03.25
     1.20 1.25 1.30 1.35
        P    O   XO  XXX
 -- 824 Rico Alexander        13 Track Minnesota        1.45m         NH
     1.20 1.25 1.30
        P    P  PXX
 -- 731 Alexander Appleton    12 S Mad Panthers         1.47m        DNS
 -- 144 Joey Freeland         13 CedarRapids TC         1.45m        DNS

Event 363  Pole Vault Youth Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.28m  1977        Bill Lange
                3.05m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1174 Alex Koppy           14 Unattached Dakot       3.50m      3.20m JO S    10-06.00
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35
        P    P    P    P    P    P    P  XXO    O   XO  XXX
  2 80 Mark Seeba             14 Bellevue Breeze        2.43m      1.85m          6-00.75
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45
       XO    P    P    P  XXX
 -- 664 Wade Pingel           12 Pella Atletieks        2.00m        DNS



Event 364  Long Jump Youth Boys
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.02m  1976        Anthony Gibson
                5.77m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 930 Anthony Gustafson     14 UnattachedMN           6.07m      5.80m JO S    NWI  19-00.50
     5.63m(NWI) 5.80m(NWI) 5.57m(NWI) 5.21m(NWI) 5.52m(NWI) 5.35m(NWI)
  2 637 Derrick Mora          14 Northstar United       5.67m      5.63m         NWI  18-05.75
     FOUL(NWI) 5.63m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 5.63m(NWI) 5.36m(NWI)
  3 62 Matt Brandes           14 Bellevue Breeze        5.02m      5.28m         NWI  17-04.00
     5.01m(NWI) 4.89m(NWI) 4.86m(NWI) 5.28m(NWI) 3.73m(NWI) 4.83m(NWI)
  4 280 Tanner Jones          14 Hastings Titans        5.39m      5.26m         NWI  17-03.25
     5.04m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 4.58m(NWI) 5.04m(NWI) 5.26m(NWI)
  5 1107 Jordan Officer       13 Westside T C           5.05m      4.99m         NWI  16-04.50
     4.78m(NWI) 4.47m(NWI) 4.99m(NWI) 4.74m(NWI) FOUL(NWI) 4.86m(NWI)
  6 735 Troy Dicks            14 S Mad Panthers         4.66m      4.98m         NWI  16-04.25
     3.86m(NWI) 4.39m(NWI) 4.86m(NWI) 4.91m(NWI) 4.96m(NWI) 4.98m(NWI)
  7 1046 Nicholas Hodge       14 Urban Stars            5.06m      4.85m         NWI  15-11.00
     4.53m(NWI) 4.85m(NWI) 4.58m(NWI) 4.47m(NWI) 4.84m(NWI) 3.90m(NWI)
  8 877 Colton Sanchez        13 Unattached Iowa        4.80m      4.80m         NWI  15-09.00
     FOUL(NWI) 4.73m(NWI) 4.80m(NWI) 4.67m(NWI) 4.77m(NWI) 4.48m(NWI)
  9 147 Riddhiman Moharar     14 CedarRapids TC         4.79m      4.63m         NWI  15-02.25
     FOUL(NWI) 4.47m(NWI) 4.63m(NWI) 3.98m(NWI) 4.37m(NWI) 4.51m(NWI)
 10 230 Josuf Robinson        14 CornhuskerFlyers       5.13m      4.61m         NWI  15-01.50
     FOUL(NWI) 4.61m(NWI) 4.61m(NWI)
 11 788 Joe Reed              13 Team Woodbury          4.26m      4.20m         NWI  13-09.50
     4.20m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 12 306 Elijah Ellison        12 HospitalityHouse       4.00m      3.85m         NWI  12-07.75
     3.85m(NWI) 3.44m(NWI) 3.66m(NWI)
 13 828 Justin Cooper         13 Track Minnesota                   3.45m         NWI  11-04.00
     FOUL(NWI) 3.45m(NWI) FOUL(NWI)
 -- 1141 Trey Opp             12 Unattached Dakot       4.50m       FOUL         NWI
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 -- 628 Ryan Downes           13 Northstar United       4.77m        DNS         NWI
 -- 995 Bryce Potter          13 UnattachedNebras       5.34m        DNS         NWI
 -- 83 Kail Walker            14 Bellevue Breeze        5.02m        DNS         NWI
 -- 731 Alexander Appleton    12 S Mad Panthers         4.13m        DNS         NWI

Event 365  Triple Jump Youth Boys
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin
                11.50m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 930 Anthony Gustafson     14 UnattachedMN          11.61m     11.66m JO S    1.7  38-03.25
     11.66m(1.7) 11.61m(NWI) PASS(NWI) PASS(NWI) PASS(NWI) 10.92m(1.4)
  2 735 Troy Dicks            14 S Mad Panthers        11.04m     11.45m         0.9  37-06.75
     11.45m(0.9) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 10.72m(3.5) FOUL(NWI)
  3 425 Will Johnson          14 Lincoln Youth TC      10.51m     10.42m         2.4  34-02.25
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 9.56m(0.1) 9.96m(0.7) 9.91m(0.3) 10.42m(2.4)
  4 1107 Jordan Officer       13 Westside T C          10.00m     10.29m         0.5  33-09.25
     9.76m(1.7) 10.10m(1.4) 9.99m(1.3) 10.04m(NWI) 9.78m(2.0) 10.29m(0.5)
  5 587 Cleo Miller           13 NorthOmahaBengal      10.89m     10.12m         NWI  33-02.50
     FOUL(NWI) 9.72m(NWI) 10.01m(1.4) 10.12m(NWI) 10.11m(3.5) FOUL(NWI)
  6 1140 Trevor Harling       14 Falls City T C        10.08m      9.49m         1.4  31-01.75
     9.26m(2.5) FOUL(NWI) 9.47m(1.9) FOUL(NWI) 9.26m(NWI) 9.49m(1.4)
 -- 995 Bryce Potter          13 UnattachedNebras      10.56m        DNS         NWI
 -- 1043 Daniel Weber         14 Unattached WI         11.20m        DNS         NWI
 -- 828 Justin Cooper         13 Track Minnesota        7.53m        DNS         NWI

Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  1996        Chris Sprague
                13.57m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 212 Alex Beideck          14 CornhuskerFlyers      13.58m     14.97m JO S    49-01.50
      13.49m  14.31m  14.93m  14.97m  14.95m  PASS
  2 997 Brady Rutt            14 UnattachedNebras      13.50m     14.54m JO S    47-08.50
      13.05m  14.32m  14.22m  FOUL  14.54m  FOUL
  3 883 Caleb White           14 Unattached Iowa       12.45m     13.47m         44-02.50
      FOUL  12.74m  13.47m  FOUL  11.74m  12.45m
  4 1045 Jason Zahn           13 Unattached WI         11.13m     12.89m         42-03.50
      11.33m  10.57m  11.40m  12.89m  11.24m  10.77m
  5 985 Blaine Gatz           14 UnattachedNebras      11.77m     12.52m         41-01.00
      10.71m  11.89m  11.04m  10.50m  11.18m  12.52m
  6 668 Michael Klein         14 29-Lizards            11.65m     12.15m         39-10.50
      11.97m  12.15m  11.96m  12.07m  11.24m  FOUL
  7 1027 Alexander Cranfill   13 Unattached WI         11.59m     11.95m         39-02.50
      FOUL  11.58m  10.47m  10.93m  11.95m  10.23m
  8 110 Joshua Bagby          14 Boys&GirlsJaguar      11.98m     11.91m         39-01.00
      11.24m  11.40m  FOUL  11.91m  11.24m  11.13m
  9 921 Alex Demuth           13 UnattachedMN          11.30m     11.80m         38-08.75
      11.15m  11.80m  11.02m
 10 1024 Zachary Blahnik      13 Unattached WI         12.63m     11.63m         38-02.00
      FOUL  10.22m  11.12m  FOUL  FOUL  11.63m
 11 867 Ozzy Herman           13 Unattached Iowa       11.59m     11.29m         37-00.50
      10.73m  10.42m  11.29m
 12 991 Jacob Olmstead        13 UnattachedNebras      11.27m     11.03m         36-02.25
      11.03m  FOUL  10.80m
 13 865 Brett Hall            14 Unattached Iowa       10.04m      9.38m         30-09.25
      9.38m  8.75m  9.19m
 14 1141 Trey Opp             12 Unattached Dakot       8.33m      8.50m         27-10.75
      7.82m  7.70m  8.50m
 15 1177 Trex Opp             12 Unattached Dakot       6.04m      6.05m         19-10.25
      5.53m  6.05m  6.04m
 16 644 Jackson Tolke         12 Northstar United       5.92m      5.52m         18-01.50
      5.12m  5.30m  5.52m

Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  1995        Joel Armitage
                43.33m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 997 Brady Rutt            14 UnattachedNebras      48.00m     46.38m JO S      152-02
      46.38m  FOUL  FOUL  FOUL  45.80m  FOUL
  2 1024 Zachary Blahnik      13 Unattached WI         40.21m     42.54m           139-07
      40.18m  42.54m  38.20m  41.38m  42.38m  FOUL
  3 1045 Jason Zahn           13 Unattached WI         37.63m     39.14m           128-05
      FOUL  39.14m  FOUL  FOUL  34.48m  FOUL
  4 212 Alex Beideck          14 CornhuskerFlyers      36.75m     37.62m           123-05
      35.24m  34.52m  37.56m  37.62m  FOUL  FOUL
  5 991 Jacob Olmstead        13 UnattachedNebras      31.41m     37.20m           122-00
      28.40m  37.20m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  6 883 Caleb White           14 Unattached Iowa       36.91m     36.90m           121-01
      36.90m  29.06m  31.70m  35.06m  FOUL  FOUL
  7 864 Alex Goeller          13 Unattached Iowa       35.40m     36.02m           118-02
      FOUL  35.18m  36.02m  33.66m  34.26m  33.52m
  8 985 Blaine Gatz           14 UnattachedNebras      36.98m     35.06m           115-00
      35.06m  FOUL  33.00m  FOUL  FOUL  FOUL
  9 992 Zachary Olmstead      14 UnattachedNebras      33.32m     34.36m           112-09
      34.36m  31.04m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 10 921 Alex Demuth           13 UnattachedMN          36.46m     34.06m           111-09
      33.48m  32.18m  34.06m
 11 865 Brett Hall            14 Unattached Iowa       32.81m     32.04m           105-01
      32.04m  28.70m  27.34m
 12 1141 Trey Opp             12 Unattached Dakot      25.99m     25.94m            85-01
      FOUL  25.94m  25.42m
 13 644 Jackson Tolke         12 Northstar United      20.64m     22.04m            72-04
      20.04m  19.96m  22.04m
 14 1177 Trex Opp             12 Unattached Dakot      18.21m     19.08m            62-07
      FOUL  19.08m  FOUL
 -- 785 Jared Lonergan        13 Team Woodbury         16.38m        DNS
 -- 1043 Daniel Weber         14 Unattached WI         36.06m        DNS
 -- 375 Jeremy Brown          13 Kearney T C           29.97m        DNS
 -- 955 Joseph Sutton III     13 UnattachedMN          22.96m        DNS

Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.62m  7/29/2005   Matthew Kosecki, Track Houston
                43.12m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1046 Nicholas Hodge       14 Urban Stars           34.52m     40.91m           134-03
      31.29m  37.72m  35.25m  35.94m  33.24m  40.91m
  2 736 Curtis Dixon .        14 S Mad Panthers        26.66m     33.74m           110-08
      28.38m  28.98m  33.10m  33.34m  27.87m  33.74m
  3 421 Oliver Emsick         13 Lincoln Youth TC      34.46m     33.48m           109-10
      FOUL  29.97m  33.48m  32.58m  FOUL  31.10m
  4 743 Isadore Knox          13 S Mad Panthers        30.20m     32.13m           105-05
      29.55m  29.15m  32.04m  32.13m  FOUL  25.16m
  5 656 Jacob Peitzmeier      13 Omaha Racers          28.47m     29.74m            97-07
      26.48m  28.30m  28.86m  29.74m  26.82m  24.83m
  6 1088 Jonathan Bednar      13 Westside T C          29.16m     29.19m            95-09
      27.87m  29.19m  25.90m  26.91m  FOUL  26.43m
  7 1098 Zack Henaman         13 Westside T C          15.56m     27.23m            89-04
      23.43m  27.23m  23.32m  23.04m  22.12m  24.31m
  8 955 Joseph Sutton III     13 UnattachedMN          24.10m     26.59m            87-03
      23.30m  21.00m  24.28m  20.76m  24.16m  26.59m
  9 423 Jesse Foster          13 Lincoln Youth TC      25.14m     24.53m            80-06
      FOUL  21.44m  24.53m  FOUL  20.07m  22.44m
 -- 449 A.J. Arshem           14 Merton Area           28.16m        DNS
 -- 731 Alexander Appleton    12 S Mad Panthers        24.73m        DNS

Event 369  Outdoor Pentathlon Youth Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N  3485  1989        Ryan Theriault
                 2606  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1140 Trevor Harling       14 Falls City T C                  2405.00
  2 57 Jett Baker             13 Bellevue Breeze                 2335.00
  3 735 Troy Dicks            14 S Mad Panthers          1982    2175.00

Event 369  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Boys Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 1140 Trevor Harling       14 Falls City T C           15.71   1.9  1  766
  2 735 Troy Dicks            14 S Mad Panthers           16.57   1.9  1  670
  3 57 Jett Baker             13 Bellevue Breeze          16.63   1.9  1  663
  4 421 Oliver Emsick         13 Lincoln Youth TC         20.07   1.9  1  344
 -- 731 Alexander Appleton    12 S Mad Panthers             DNS   NWI  2
 -- 882 Jacob Stacy           13 Unattached Iowa            DNS   NWI  2
 -- 1043 Daniel Weber         14 Unattached WI              DNS   NWI  2
 -- 1178 Ty Steffenson        14 Marshalltown TC            DNS   NWI  2

Event 369  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 1140 Trevor Harling       14 Falls City T C           9.93m   32-07.00  481
      9.71m  9.73m  9.93m
  2 735 Troy Dicks            14 S Mad Panthers           9.29m   30-05.75  443
      9.29m  FOUL  9.07m
  3 57 Jett Baker             13 Bellevue Breeze          8.86m   29-01.00  417
      8.86m  FOUL  8.66m
  4 421 Oliver Emsick         13 Lincoln Youth TC         7.82m   25-08.00  356
      FOUL  7.82m  FOUL
 -- 882 Jacob Stacy           13 Unattached Iowa            DNS
 -- 1178 Ty Steffenson        14 Marshalltown TC            DNS
 -- 1043 Daniel Weber         14 Unattached WI              DNS
 -- 731 Alexander Appleton    12 S Mad Panthers             DNS

Event 369  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 57 Jett Baker             13 Bellevue Breeze          1.50m    4-11.00  389
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
        P    O    O    O    O    O    O  XXX
  1 1140 Trevor Harling       14 Falls City T C           1.50m    4-11.00  389
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
        P    P    P    P    O    O    O  XXX
  3 735 Troy Dicks            14 S Mad Panthers           1.45m    4-09.00  352
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
        P    P    P    P    O   XO  XXX
  4 421 Oliver Emsick         13 Lincoln Youth TC         1.30m    4-03.25  250
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
        P    O    O   XP    P    P    P    P
 -- 1178 Ty Steffenson        14 Marshalltown TC            DNS
 -- 731 Alexander Appleton    12 S Mad Panthers             DNS
 -- 882 Jacob Stacy           13 Unattached Iowa            DNS
 -- 1043 Daniel Weber         14 Unattached WI              DNS

Event 369  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 57 Jett Baker             13 Bellevue Breeze          5.27m   0.1  17-03.50  435
     4.70m(1.3) 5.27m(0.1) 4.90m(1.1)
  2 735 Troy Dicks            14 S Mad Panthers           4.80m   1.9  15-09.00  345
     4.80m(1.9) 4.61m(1.4) FOUL(NWI)
  3 1140 Trevor Harling       14 Falls City T C           4.63m   1.6  15-02.25  313
     4.07m(1.7) 4.63m(1.6) 4.58m(2.2)
 -- 1043 Daniel Weber         14 Unattached WI              DNS   NWI
 -- 1178 Ty Steffenson        14 Marshalltown TC            DNS   NWI
 -- 421 Oliver Emsick         13 Lincoln Youth TC           DNS   NWI
 -- 731 Alexander Appleton    12 S Mad Panthers             DNS   NWI
 -- 882 Jacob Stacy           13 Unattached Iowa            DNS   NWI

Event 369  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 1140 Trevor Harling       14 Falls City T C         5:18.84   456
  2 57 Jett Baker             13 Bellevue Breeze        5:23.78   431
  3 735 Troy Dicks            14 S Mad Panthers         5:37.03   365
 -- 731 Alexander Appleton    12 S Mad Panthers             DNS
 -- 882 Jacob Stacy           13 Unattached Iowa            DNS
 -- 1043 Daniel Weber         14 Unattached WI              DNS
 -- 421 Oliver Emsick         13 Lincoln Youth TC           DNS
 -- 1178 Ty Steffenson        14 Marshalltown TC            DNS

Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 11.34  1995        Angela Williams
                12.07  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 507 Ciara Jarrett         15 Mke Mustangs           12.36      12.28q        3.2  2
  2 670 Ashante Benson        16 S S Spartans           12.55      12.48q        2.4  1
  3 52 Lindsay Svehla         16 Bellevue Breeze        12.38      12.55q        3.2  2
  4 571 Victoria Wilson       15 NorthOmahaBengal       12.35      12.75q        2.4  1
  5 539 Saryi Thomas          15 MN NorthernStars       13.30      12.79q        3.2  2
  6 159 Jillian Jones         15 Cvtc                   12.95      12.79q        3.2  2
  7 515 Shahonda York         16 Mke Mustangs           12.57      12.83q        3.2  2
  8 89 Dominique Brewer       15 Boys&GirlsJaguar       12.56      12.84q        2.4  1
  9 1155 Jazzmin Williams     14 MN NorthernStars       12.98      12.89q        2.4  1
 10 160 Jacqueline Jordan     16 Cvtc                   13.32      13.09         2.4  1
 11 51 Jaeca Stramel          14 Bellevue Breeze        13.03      13.17         3.2  2
 12 464 DaRion Archie         15 Midwest Striders       13.41      13.22         2.4  1
 13 556 Alysha Johnson        14 NorthOmahaBengal       13.02      13.23         2.4  1
 14 290 Taylor Hayden         16 HospitalityHouse       13.92      13.29         3.2  2
 15 886 Patricia Arcand       16 UnattachedMN           13.75      13.59         2.4  1
 16 894 Samantha Drapac       16 UnattachedMN           13.95      13.69         3.2  2

Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  1995        Angela Williams
                12.07  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 507 Ciara Jarrett         15 Mke Mustangs           12.28      12.76        -1.0
  2 670 Ashante Benson        16 S S Spartans           12.48      12.94        -1.0
  3 52 Lindsay Svehla         16 Bellevue Breeze        12.55      13.03        -1.0
  4 571 Victoria Wilson       15 NorthOmahaBengal       12.75      13.08        -1.0
  5 1155 Jazzmin Williams     14 MN NorthernStars       12.89      13.20        -1.0
  6 515 Shahonda York         16 Mke Mustangs           12.83      13.29        -1.0
  7 159 Jillian Jones         15 Cvtc                   12.79      13.34        -1.0
  8 539 Saryi Thomas          15 MN NorthernStars       12.79      13.40        -1.0
  9 89 Dominique Brewer       15 Boys&GirlsJaguar       12.84      13.67        -1.0
Preliminaries
 10 160 Jacqueline Jordan     16 Cvtc                   13.09
 11 51 Jaeca Stramel          14 Bellevue Breeze        13.17
 12 464 DaRion Archie         15 Midwest Striders       13.22
 13 556 Alysha Johnson        14 NorthOmahaBengal       13.23
 14 290 Taylor Hayden         16 HospitalityHouse       13.29
 15 886 Patricia Arcand       16 UnattachedMN           13.59
 16 894 Samantha Drapac       16 UnattachedMN           13.69

Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 23.06  2004        Bianca Knight
                25.14  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
  1 507 Ciara Jarrett         15 Mke Mustangs           25.30      25.28q        NWI  2
  2 571 Victoria Wilson       15 NorthOmahaBengal       26.78      25.87q        NWI  1
  3 557 Edna Johnson          15 NorthOmahaBengal       27.11      26.01q        NWI  1
  4 539 Saryi Thomas          15 MN NorthernStars       27.15      26.51q        NWI  1
  5 1155 Jazzmin Williams     14 MN NorthernStars       26.86      26.60q        NWI  2
  6 89 Dominique Brewer       15 Boys&GirlsJaguar       27.31      26.65q        NWI  2
  6 159 Jillian Jones         15 Cvtc                   26.82      26.65q        NWI  2
  8 160 Jacqueline Jordan     16 Cvtc                   27.69      27.01q        NWI  1
  9 52 Lindsay Svehla         16 Bellevue Breeze        26.78      27.07q        NWI  1
 10 599 Jackie Beckett        16 Northstar United       27.88      27.19         NWI  1
 11 51 Jaeca Stramel          14 Bellevue Breeze        28.27      28.34         NWI  2
 12 886 Patricia Arcand       16 UnattachedMN           28.70      28.67         NWI  1
 13 290 Taylor Hayden         16 HospitalityHouse       28.90      29.17         NWI  1
 14 162 Dyamond VanArsdale    15 Cvtc                   28.47      30.53         NWI  2
 -- 686 Chelsea Jordan        15 S S Spartans           27.35        DNF         NWI  2

Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  2004        Bianca Knight
                25.14  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 507 Ciara Jarrett         15 Mke Mustangs           25.28      25.21        -0.6
  2 571 Victoria Wilson       15 NorthOmahaBengal       25.87      26.33        -0.6
  3 557 Edna Johnson          15 NorthOmahaBengal       26.01      26.34        -0.6
  4 539 Saryi Thomas          15 MN NorthernStars       26.51      26.42        -0.6
  5 1155 Jazzmin Williams     14 MN NorthernStars       26.60      26.91        -0.6
  6 160 Jacqueline Jordan     16 Cvtc                   27.01      26.99        -0.6
  7 159 Jillian Jones         15 Cvtc                   26.65      27.01        -0.6
  8 89 Dominique Brewer       15 Boys&GirlsJaguar       26.65      27.49        -0.6
 -- 52 Lindsay Svehla         16 Bellevue Breeze        27.07        DNS        -0.6
Preliminaries
 10 599 Jackie Beckett        16 Northstar United       27.19
 11 51 Jaeca Stramel          14 Bellevue Breeze        28.34
 12 886 Patricia Arcand       16 UnattachedMN           28.67
 13 290 Taylor Hayden         16 HospitalityHouse       29.17
 14 162 Dyamond VanArsdale    15 Cvtc                   30.53
 -- 686 Chelsea Jordan        15 S S Spartans            DNF

Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  2004        Stephanie Smith
                57.89  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 557 Edna Johnson          15 NorthOmahaBengal       59.76      58.67                   1
  2 349 Ellen Dougherty       15 Iowa United TC         58.69      58.78                   1
  3 599 Jackie Beckett        16 Northstar United     1:01.29    1:00.73                   1
  4 678 Kiara Giles           15 S S Spartans         1:05.46    1:01.85                   1
  5 55 Tabia Yapp             15 Bellevue Breeze      1:04.36    1:02.81                   1
  6 566 Tenesha McCraney      15 NorthOmahaBengal     1:01.66    1:03.54                   1
  7 200 Celeste Robinson      15 CornhuskerFlyers     1:02.50    1:03.55                   1
  8 356 Jasmine Nielsen       15 Iowa United TC       1:05.70    1:04.28                   1
  9 347 Megan Borrett         14 Iowa United TC       1:07.18    1:06.26                   2
 10 357 Hillary Rickert       15 Iowa United TC       1:11.69    1:06.71                   2
 11 328 Mai Richards          15 I.C.A.A              1:07.51    1:08.88                   2

Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.64  7/29/2006   Chanelle Price, United Stars
                2:20.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 349 Ellen Dougherty       15 Iowa United TC       2:21.02    2:18.41 JO S
  2 844 Morgan Casey          14 Unattached Iowa      2:25.64    2:24.28
  3 599 Jackie Beckett        16 Northstar United     2:27.37    2:25.00
  4 902 Chelsea Pettit        15 UnattachedMN         2:26.64    2:25.51
  5 667 Aubree Worden         15 29-Lizards           2:25.35    2:28.54
  6 356 Jasmine Nielsen       15 Iowa United TC       2:36.14    2:30.69
  7 195 Brittany Phillips     16 CornhuskerFlyers     2:38.97    2:31.38
  8 347 Megan Borrett         14 Iowa United TC       2:46.77    2:36.41
  9 96 Linda Hannah           15 Boys&GirlsJaguar     2:35.50    2:37.97
 10 328 Mai Richards          15 I.C.A.A              2:49.87    2:47.46
 -- 468 Ashlynn Buckner       14 Midwest Striders     2:43.96        DNS

Event 404  1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  1984        Suzy Favor
                4:47.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 180 Kelli Budd            16 CornhuskerFlyers     5:10.60    4:53.82
  2 902 Chelsea Pettit        15 UnattachedMN         5:05.29    4:53.95
  3 349 Ellen Dougherty       15 Iowa United TC       5:08.65    4:55.85
  4 844 Morgan Casey          14 Unattached Iowa      5:17.76    4:58.94
  5 667 Aubree Worden         15 29-Lizards           5:14.86    5:11.16
  6 195 Brittany Phillips     16 CornhuskerFlyers     5:19.74    5:14.92

Event 405  3000 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1
               10:40.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 180 Kelli Budd            16 CornhuskerFlyers    10:56.30   10:34.56 JO S
  2 195 Brittany Phillips     16 CornhuskerFlyers    11:38.62   11:20.86
  3 96 Linda Hannah           15 Boys&GirlsJaguar    12:21.71   12:44.98
  4 359 Kirsten Stevens       15 Iowa United TC      13:39.12   12:49.36

Event 406  2000 Meter Steeplechase Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:57.46  2004        Ashley Sinclair
                8:11.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 359 Kirsten Stevens       15 Iowa United TC       9:00.00    8:23.85

Event 407  3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13:41.25  7/2/1994    Ana-Maria Ruoss
                20:00.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 979 Rachael Vacanti       15 UnattachedNebras    23:22.41   24:52.30

Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 13.81  1984        Yolanda Johnson
                14.92  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 752 Skyler Kroschel       15 Stillwater T&F         16.40      16.17q        0.7  1
  2 418 Joslyn Soucie         15 Lincoln Youth TC       15.84      16.60q        2.0  2
  3 852 Mattea Otten          15 Unattached Iowa        16.97      16.61q        0.7  1
  4 1012 Lauren Pelot         14 Unattached WI          17.63      17.86q        2.0  2
  5 200 Celeste Robinson      15 CornhuskerFlyers       17.35      17.88q        2.0  2
  6 623 Breanna Thompson      16 Northstar United       18.56      18.26q        0.7  1
  7 390 McKenna Slack         16 Lincoln Jets           17.79      18.56q        0.7  1
  8 328 Mai Richards          15 I.C.A.A                19.00      19.32q        0.7  1
  9 690 Najwa Mitchell        15 S S Spartans           19.60      19.74q        2.0  2
 10 1077 Taylor Foust         14 Westside T C           19.60      21.28         0.7  1
 11 894 Samantha Drapac       16 UnattachedMN           19.11      22.39         2.0  2

Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.81  1984        Yolanda Johnson
                14.92  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 418 Joslyn Soucie         15 Lincoln Youth TC       16.60      16.65        -2.1
  2 852 Mattea Otten          15 Unattached Iowa        16.61      17.02        -2.1
  3 200 Celeste Robinson      15 CornhuskerFlyers       17.88      17.51        -2.1
  4 1012 Lauren Pelot         14 Unattached WI          17.86      17.97        -2.1
  5 390 McKenna Slack         16 Lincoln Jets           18.56      18.72        -2.1
  6 623 Breanna Thompson      16 Northstar United       18.26      19.01        -2.1
  7 690 Najwa Mitchell        15 S S Spartans           19.74      19.06        -2.1
  8 328 Mai Richards          15 I.C.A.A                19.32      19.07        -2.1
 -- 752 Skyler Kroschel       15 Stillwater T&F         16.17        DNS        -2.1
Preliminaries
 10 1077 Taylor Foust         14 Westside T C           21.28
 11 894 Samantha Drapac       16 UnattachedMN           22.39

Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 57.85  7/1/2005    Ebony Collins, Quiet Fire
              1:06.06  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 852 Mattea Otten          15 Unattached Iowa      1:09.57    1:08.91
  2 418 Joslyn Soucie         15 Lincoln Youth TC     1:11.37    1:10.88
  3 675 Joshlynn Eaton        15 S S Spartans         1:13.12    1:12.55
  4 1012 Lauren Pelot         14 Unattached WI        1:17.22    1:14.71
  5 623 Breanna Thompson      16 Northstar United     1:20.89    1:20.51
  6 1077 Taylor Foust         14 Westside T C         1:16.13    1:20.64

Event 410  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 45.45  7/1/2006    Quiet Fire, Quiet Fire
                       N.Nelms B. Atkins T. Thompson Y. Woodruff
                48.31  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Silver Springs Spartans  'A'                        50.06      49.88
     1) Amber Leazer 16                 2) Chelsea Jordan 15
     3) Ashante Benson 16               4) Chanel Franklin 16
  2 North Omaha Bengals  'A'                            49.72      50.20
     1) Edna Johnson 15                 2) Deashawna Mapp 14
     3) Tenesha McCraney 15             4) Victoria Wilson 15
  3 Bellevue Breeze  'A'                                50.85      50.73
     1) Tabia Yapp 15                   2) Ebony Carther 15
     3) Jaeca Stramel 14                4) Lindsay Svehla 16
  4 Cedar Valley Track Club  'A'                        52.04      51.13
     1) Jacqueline Jordan 16            2) Megan Clark 15
     3) Dyamond VanArsdale 15           4) Jillian Jones 15

Event 411  4x400 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:38.37  2000
                3:58.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 North Omaha Bengals  'A'                          4:05.31    4:07.87
     1) Victoria Wilson 15              2) Edna Johnson 15
     3) Tenesha McCraney 15             4) Olivia Loh 14
  2 Iowa United Track Club  'A'                       4:31.24    4:27.77
     1) Hillary Rickert 15              2) Megan Borrett 14
     3) Jasmine Nielsen 15              4) Ellen Dougherty 15

Event 412  4x800 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 8:58.85  7/26/2006   08-Cedar Valley Track Club, 08-Ced Val
                         B Dinsdale, B Flood, C Gnade, B Dinsdale
                9:55.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Iowa United Track Club  'A'                      10:43.72   11:11.34
     1) Jasmine Nielsen 15              2) Megan Borrett 14
     3) Hillary Rickert 15              4) Kirsten Stevens 15

Event 413  High Jump Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.81m  1996        Camee Williams
                1.60m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 971 Anne Martin           16 UnattachedNebras       1.65m      1.69m JO S     5-06.50
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.69 1.72
        P    O    O    O    O    O    O    O  XXX
  2 670 Ashante Benson        16 S S Spartans           1.48m      1.55m          5-01.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
        P    O    O    O  XXO  XXX
  3 203 Brittani Smith        16 CornhuskerFlyers       1.49m      1.50m          4-11.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
        O    O    O   XO  XXX
  3 686 Chelsea Jordan        15 S S Spartans           1.48m      1.50m          4-11.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
        O    O    O  XXO  XXX
  5 390 McKenna Slack         16 Lincoln Jets           1.44m      1.45m          4-09.00
     1.35 1.40 1.45 1.50
        O   XO  XXO  XXX
  6 370 Jenny Mullen          16 Kangaroo T C           1.40m      1.40m          4-07.00
     1.35 1.40 1.45
      XXO   XO  XXX
 -- 755 Candice Carlson       15 Syracuse T C           1.49m        DNS
 -- 3 Lauren Bonett           15 Ames TC                1.40m        DNS
 -- 848 Megan Glisar          16 Unattached Iowa        1.68m        DNS
 -- 481 Janesha McGhee        14 Midwest Striders       1.44m        DNS

Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC
                3.23m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 834 Alli Arampatzis       15 Unattached Dakot       3.65m      3.35m JO S    10-11.75
     2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
        P    P    P    P    P    P    P    P   XO    O  XXX
  2 907 Laura Schuneman       16 UnattachedMN           2.88m      3.20m         10-06.00
     2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35
        P    P    P    P    O    O    O    O   XO  XXX
  3 370 Jenny Mullen          16 Kangaroo T C           2.43m      2.60m          8-06.25
     2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75
        O    O   XO    O    O  XXX
  4 257 Ali Clark             15 Gothenburg T C         1.98m      2.15m          7-00.50
     2.00 2.15 2.30
        O    O  XXX
  5 901 Mackenzie Nelson      15 UnattachedMN           2.13m      2.00m          6-06.75
     2.00 2.15
        O  XXX
 -- 203 Brittani Smith        16 CornhuskerFlyers       1.67m        DNS
 -- 1013 Melanie Pilon        14 Unattached WI          2.45m        DNS
 -- 752 Skyler Kroschel       15 Stillwater T&F         2.58m        DNS

Event 415  Long Jump Intermediate Girls
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  1999        Jill Bell
                5.31m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 971 Anne Martin           16 UnattachedNebras       5.28m      5.15m         NWI  16-10.75
     4.88m(NWI) 4.83m(NWI) 4.85m(NWI) 4.89m(NWI) 5.01m(NWI) 5.15m(NWI)
  2 900 Nicole Murphy         15 UnattachedMN           5.12m      5.05m         NWI  16-07.00
     4.90m(NWI) 4.94m(NWI) 4.84m(NWI) 4.94m(NWI) 4.85m(NWI) 5.05m(NWI)
  3 10 Kristen Norris         14 Ames TC                4.45m      4.72m         NWI  15-06.00
     4.35m(NWI) 4.62m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 4.72m(NWI) FOUL(NWI)
  4 53 Anna Weigandt          15 Bellevue Breeze        4.54m      4.62m         NWI  15-02.00
     FOUL(NWI) 4.29m(NWI) 3.77m(NWI) FOUL(NWI) 4.49m(NWI) 4.62m(NWI)
  5 752 Skyler Kroschel       15 Stillwater T&F         4.93m      4.43m         NWI  14-06.50
     4.17m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 4.26m(NWI) 4.40m(NWI) 4.43m(NWI)
  6 390 McKenna Slack         16 Lincoln Jets           4.33m      4.24m         NWI  13-11.00
     4.21m(NWI) FOUL(NWI) 4.24m(NWI) 3.58m(NWI) 3.75m(NWI) 3.96m(NWI)
 -- 677 Chanel Franklin       16 S S Spartans           4.55m        DNS         NWI
 -- 1019 Marissa Watkins      16 Unattached WI          5.17m        DNS         NWI
 -- 498 Mariana Cameli        14 Mke Mustangs           4.47m        DNS         NWI
 -- 901 Mackenzie Nelson      15 UnattachedMN           4.35m        DNS         NWI
 -- 12 Emily Wandling         15 Ames TC                4.78m        DNS         NWI

Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.54m  1993        Deana Simmons
                11.42m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 53 Anna Weigandt          15 Bellevue Breeze       11.04m     10.85m         NWI  35-07.25
     10.59m(NWI) 10.59m(NWI) 10.85m(NWI) 10.30m(NWI) 10.68m(NWI) 10.55m(NWI)
  2 971 Anne Martin           16 UnattachedNebras      10.45m     10.35m         NWI  33-11.50
     10.17m(NWI) 10.23m(NWI) 10.27m(NWI) 9.92m(NWI) 10.22m(NWI) 10.35m(NWI)
  3 10 Kristen Norris         14 Ames TC                9.00m      9.68m         NWI  31-09.25
     FOUL(NWI) 9.66m(NWI) 9.68m(NWI) 9.10m(NWI) FOUL(NWI) 9.45m(NWI)
  4 464 DaRion Archie         15 Midwest Striders       9.42m      9.61m         NWI  31-06.50
     8.98m(NWI) 9.17m(NWI) 9.61m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 9.26m(NWI)
  5 42 Alexandra Killings     16 Bellevue Breeze        9.76m      9.47m         NWI  31-01.00
     9.35m(NWI) FOUL(NWI) 9.11m(NWI) 9.47m(NWI) FOUL(NWI) 9.44m(NWI)
  6 690 Najwa Mitchell        15 S S Spartans           9.35m      9.30m         NWI  30-06.25
     8.79m(NWI) 9.30m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 8.93m(NWI) FOUL(NWI)
  7 370 Jenny Mullen          16 Kangaroo T C           8.96m      9.28m         NWI  30-05.50
     FOUL(NWI) 9.28m(NWI) 9.16m(NWI) FOUL(NWI) 9.11m(NWI) 9.03m(NWI)
  8 1077 Taylor Foust         14 Westside T C           8.42m      8.08m         NWI  26-06.25
     8.03m(NWI) 8.08m(NWI) 8.01m(NWI) 7.75m(NWI) 7.92m(NWI) 7.89m(NWI)
 -- 981 Emily Wilkinson       16 UnattachedNebras      10.94m        DNS         NWI
 -- 1019 Marissa Watkins      16 Unattached WI         10.73m        DNS         NWI

Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.20m  2001        Michelle Carter
                11.70m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1018 Hannah Turnbull      16 Unattached WI         11.09m     11.35m         37-03.00
      FOUL  11.05m  11.35m  FOUL  FOUL  FOUL
  2 1011 Jacqueline Pasholk   16 Unattached WI         10.24m     10.94m         35-10.75
      10.71m  FOUL  10.55m  10.94m  10.74m  FOUL
  3 1061 Amber Lutmer         16 West O Throws         10.74m     10.43m         34-02.75
      FOUL  FOUL  9.55m  9.83m  10.43m  10.03m
  4 813 Labrishia Michael     14 Track Minnesota       10.15m     10.16m         33-04.00
      10.16m  9.44m  9.90m  9.65m  9.54m  9.52m
  5 386 Janessa Kobza         15 Lincoln Jets           9.52m      9.40m         30-10.25
      FOUL  9.02m  8.70m  8.73m  9.02m  9.40m
  6 465 Devynn Ballew         14 Midwest Striders       8.95m      9.19m         30-02.00
      9.19m  8.98m  8.35m  8.31m  8.80m  8.68m
  7 1062 Samantha Matson      15 West O Throws          8.95m      9.07m         29-09.25
      9.07m  8.70m  8.81m  8.69m  8.92m  FOUL
  8 1060 Nicole Honeman       16 West O Throws          8.40m      8.62m         28-03.50
      8.59m  8.62m  FOUL  7.47m  8.41m  7.74m
  9 792 Samantha White        14 Thunderbird TC         8.42m      8.56m         28-01.00
      8.56m  8.44m  7.86m  FOUL  FOUL  FOUL
 10 1063 Julie Pengilly       15 West O Throws          8.39m      7.77m         25-06.00
      7.16m  7.77m  7.62m
 11 298 Ceaira Williams       15 HospitalityHouse       7.21m      7.28m         23-10.75
      7.05m  7.28m  5.86m
 -- 671 Breanna Coleman       15 S S Spartans           7.47m        DNS
 -- 851 Leah Hurt             15 Unattached Iowa        8.20m        DNS

Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  1997        Elizabeth Debartolo
                36.27m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 386 Janessa Kobza         15 Lincoln Jets          35.35m     33.72m           110-07
      FOUL  33.44m  32.20m  33.72m  FOUL  31.52m
  2 1011 Jacqueline Pasholk   16 Unattached WI         35.05m     33.00m           108-03
      33.00m  FOUL  FOUL  29.94m  FOUL  32.50m
  3 1061 Amber Lutmer         16 West O Throws         27.27m     30.82m           101-01
      29.90m  27.04m  FOUL  25.62m  FOUL  30.82m
  4 974 Hollie O'Brien        14 UnattachedNebras      23.31m     27.64m            90-08
      24.78m  25.90m  27.64m  23.06m  25.16m  22.54m
  5 792 Samantha White        14 Thunderbird TC        26.92m     27.18m            89-02
      26.56m  22.88m  27.18m  25.54m  27.10m  25.38m
  6 1062 Samantha Matson      15 West O Throws         23.77m     26.66m            87-06
      23.22m  26.20m  26.32m  26.62m  26.66m  FOUL
  7 813 Labrishia Michael     14 Track Minnesota       17.38m     26.36m            86-06
      14.34m  24.12m  25.50m  25.08m  25.96m  26.36m
  8 387 Madison MacLean       16 Lincoln Jets          29.84m     26.26m            86-02
      FOUL  26.26m  23.98m  24.74m  FOUL  FOUL
  9 851 Leah Hurt             15 Unattached Iowa       28.55m     26.02m            85-04
      FOUL  25.08m  25.58m  25.42m  25.42m  26.02m
 10 1018 Hannah Turnbull      16 Unattached WI         24.98m     25.02m            82-01
      25.02m  23.60m  24.68m
 11 1060 Nicole Honeman       16 West O Throws         23.31m     24.44m            80-02
      FOUL  24.44m  24.40m
 12 298 Ceaira Williams       15 HospitalityHouse      15.72m     17.16m            56-03
      16.38m  FOUL  17.16m
 -- 671 Breanna Coleman       15 S S Spartans          24.28m        DNS

Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  2000        Rachel Walker
                33.20m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1061 Amber Lutmer         16 West O Throws         23.31m     34.58m JO S      113-05
      30.06m  34.58m  FOUL  29.63m  28.79m  32.01m
  2 1060 Nicole Honeman       16 West O Throws         24.53m     27.81m            91-03
      25.85m  FOUL  25.50m  26.16m  23.37m  27.81m
  3 387 Madison MacLean       16 Lincoln Jets          26.92m     26.73m            87-08
      24.49m  FOUL  FOUL  22.04m  22.61m  26.73m
  4 1011 Jacqueline Pasholk   16 Unattached WI         26.22m     26.60m            87-03
      23.62m  24.84m  26.60m  24.80m  26.33m  25.01m
  5 1063 Julie Pengilly       15 West O Throws         25.83m     24.40m            80-01
      23.43m  23.73m  21.58m  24.40m  FOUL  FOUL
  6 813 Labrishia Michael     14 Track Minnesota       20.92m     21.93m            71-11
      19.48m  21.93m  19.98m  21.29m  20.24m  21.04m
  7 1062 Samantha Matson      15 West O Throws         18.64m     19.88m            65-03
      17.74m  FOUL  19.88m  17.66m  7.71m  17.79m
  8 851 Leah Hurt             15 Unattached Iowa       21.39m     17.97m            58-11
      16.37m  17.97m  15.69m  12.76m  FOUL  FOUL
  9 1015 Jasmine Rose         14 Unattached WI         17.65m     17.47m            57-04
      15.50m  17.47m  16.55m  13.31m  12.85m  14.47m
 10 792 Samantha White        14 Thunderbird TC        20.05m     17.12m            56-02
      17.12m  14.34m  15.77m
 11 298 Ceaira Williams       15 HospitalityHouse      10.08m      9.79m            32-01
      8.39m  8.04m  9.79m
 -- 973 April Niederklein     16 UnattachedNebras      23.19m        DNS
 -- 1077 Taylor Foust         14 Westside T C          12.24m        DNS

Event 420  Hammer Throw Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.21m  2005        Allison Homer, Unattached
                27.68m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1060 Nicole Honeman       16 West O Throws                    26.89m            88-03
      23.97m  26.89m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2 1061 Amber Lutmer         16 West O Throws                    24.42m            80-01
      18.64m  23.07m  23.86m  24.11m  24.42m  22.63m
  3 1062 Samantha Matson      15 West O Throws                    21.92m            71-11
      21.11m  21.92m  17.23m  21.54m  20.30m  20.03m
  4 1063 Julie Pengilly       15 West O Throws                    19.69m            64-07
      18.12m  18.87m  18.38m  19.69m  18.19m  17.62m

Event 421  Heptathlon Intermediate Girls
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N  5052  2004        Shana Woods
                 3967  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 245 Eva Greenwalt         16 Flying Vs TC            2935    3169.00
  2 390 McKenna Slack         16 Lincoln Jets                    2800.00
  3 1063 Julie Pengilly       15 West O Throws                   2017.00
  4 1077 Taylor Foust         14 Westside T C                    1774.00

Event 421  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls Heptathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 390 McKenna Slack         16 Lincoln Jets             18.37   0.9  1  451
  2 245 Eva Greenwalt         16 Flying Vs TC             20.17   0.9  1  288
  3 1077 Taylor Foust         14 Westside T C             22.17   0.9  1  147
  4 1063 Julie Pengilly       15 West O Throws            25.48   0.9  1   13
 -- 1013 Melanie Pilon        14 Unattached WI              DNS   NWI  2
 -- 433 Ashley Gloede         15 Madison East               DNS   NWI  2

Event 421  Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 245 Eva Greenwalt         16 Flying Vs TC             1.50m    4-11.00  621
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
        P    P    P    P    P    P    P    O    O   XO  XXX
  2 390 McKenna Slack         16 Lincoln Jets             1.45m    4-09.00  566
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
        P    P    P    P    P    P    P   XO   XO  XXX
  3 1063 Julie Pengilly       15 West O Throws            1.10m    3-07.25  222
     1.05 1.10 1.15
      XXO  XXO  XXX
  3 1077 Taylor Foust         14 Westside T C             1.10m    3-07.25  222
     1.05 1.10 1.15
        O    O  XXX
 -- 1013 Melanie Pilon        14 Unattached WI              DNS
 -- 433 Ashley Gloede         15 Madison East               DNS

Event 421  Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 245 Eva Greenwalt         16 Flying Vs TC             8.34m   27-04.50  421
      8.34m  7.78m  7.34m
  2 1063 Julie Pengilly       15 West O Throws            8.10m   26-07.00  406
      8.10m  7.94m  FOUL
  3 390 McKenna Slack         16 Lincoln Jets             6.52m   21-04.75  304
      FOUL  6.52m  6.24m
  4 1077 Taylor Foust         14 Westside T C             5.30m   17-04.75  227
      4.67m  4.56m  5.30m
 -- 1013 Melanie Pilon        14 Unattached WI              DNS
 -- 433 Ashley Gloede         15 Madison East               DNS

Event 421  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 245 Eva Greenwalt         16 Flying Vs TC             28.11   2.3  622
  2 1077 Taylor Foust         14 Westside T C             30.30   2.3  461
  3 390 McKenna Slack         16 Lincoln Jets             31.11   2.3  407
  4 1063 Julie Pengilly       15 West O Throws            31.76   2.3  366
 -- 433 Ashley Gloede         15 Madison East               DNS   2.3
 -- 1013 Melanie Pilon        14 Unattached WI              DNS   2.3

Event 421  Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls Heptathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 245 Eva Greenwalt         16 Flying Vs TC             4.82m   0.7  15-09.75  511
     4.82m(0.7) 4.65m(-1.0) FOUL(NWI)
  2 390 McKenna Slack         16 Lincoln Jets             4.21m   0.3  13-09.75  357
     4.08m(0.9) 4.10m(1.8) 4.21m(0.3)
  3 1077 Taylor Foust         14 Westside T C             3.63m  +0.0  11-11.00  227
     3.42m(1.9) 3.63m(+0.0) 3.63m(1.7)
  4 1063 Julie Pengilly       15 West O Throws            3.57m   0.5  11-08.50  214
     3.56m(0.5) 3.57m(0.5) 3.48m(1.5)
 -- 433 Ashley Gloede         15 Madison East               DNS   NWI
 -- 1013 Melanie Pilon        14 Unattached WI              DNS   NWI

Event 421  Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 1063 Julie Pengilly       15 West O Throws           26.90m      88-03  418
      26.88m  26.90m  25.88m
  2 390 McKenna Slack         16 Lincoln Jets            19.82m      65-00  286
      18.76m  19.82m  FOUL
  3 245 Eva Greenwalt         16 Flying Vs TC            18.28m      60-00  257
      18.28m  18.02m  16.44m
  4 1077 Taylor Foust         14 Westside T C            10.14m      33-03  109
      8.24m  10.14m  9.72m
 -- 1013 Melanie Pilon        14 Unattached WI              DNS
 -- 433 Ashley Gloede         15 Madison East               DNS

Event 421  Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 245 Eva Greenwalt         16 Flying Vs TC           2:51.44   449
  2 390 McKenna Slack         16 Lincoln Jets           2:53.36   429
  3 1077 Taylor Foust         14 Westside T C           2:58.32   381
  4 1063 Julie Pengilly       15 West O Throws          2:58.61   378
 -- 433 Ashley Gloede         15 Madison East               DNS
 -- 1013 Melanie Pilon        14 Unattached WI              DNS

Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached
                11.75  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 722 Justin Thompson       15 S S Spartans           11.40      11.08qJO S    1.8  1
  2 715 Ryen Nelson           15 S S Spartans           11.50      11.20qJO S    1.8  1
  3 78 Kadeem Nehlsen         16 Bellevue Breeze        10.73      11.35qJO S    2.8  3
  4 342 Myint Maung           14 I.C.A.A                11.86      11.36qJO S    2.8  3
  5 704 Darius Harris         16 S S Spartans           11.75      11.46qJO S    2.5  2
  6 116 Thomas Hodges         15 Boys&GirlsJaguar       11.04      11.47qJO S    2.8  3
  7 627 John Bedingham        15 Northstar United       12.12      11.51qJO S    1.8  1
  8 801 Tyler Tonderum        15 Track Iowa             11.54      11.55qJO S    2.8  3
  8 346 Daniel Vagle (Lange)  15 I.C.A.A                12.18      11.55qJO S    1.8  1
 10 228 Andrew Nebelsick      15 CornhuskerFlyers       10.99      11.57 JO S    2.5  2
 11 459 Dillon Jones          15 Midwest Elite          10.98      11.62 JO S    2.5  2  11.6101
 12 698 Eddie Davis           15 S S Spartans           11.85      11.62 JO S    2.5  2  11.6151
 13 304 Dein Clemmons         14 HospitalityHouse       12.38      11.81         2.5  2
 14 787 Cody Perzichilli      14 Team Woodbury          12.57      11.97         2.8  3
 15 543 Paul Desalvo          15 MN NorthernStars       12.33      12.04         2.8  3
 16 836 Alex Feil             15 Unattached Dakot       12.33      12.65         2.5  2
 -- 407 Lonnie Temple         16 Lincoln Jets           10.60        DNS         1.8  1

Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached
                11.75  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 722 Justin Thompson       15 S S Spartans           11.08      11.37 JO S   +0.0
  2 715 Ryen Nelson           15 S S Spartans           11.20      11.42 JO S   +0.0
  3 342 Myint Maung           14 I.C.A.A                11.36      11.55 JO S   +0.0
  4 78 Kadeem Nehlsen         16 Bellevue Breeze        11.35      11.64 JO S   +0.0
  5 116 Thomas Hodges         15 Boys&GirlsJaguar       11.47      11.68 JO S   +0.0
  6 801 Tyler Tonderum        15 Track Iowa             11.55      11.84        +0.0
  7 704 Darius Harris         16 S S Spartans           11.46      11.90        +0.0
  8 627 John Bedingham        15 Northstar United       11.51      11.92        +0.0
  9 346 Daniel Vagle (Lange)  15 I.C.A.A                11.55      12.02        +0.0
Preliminaries
 10 228 Andrew Nebelsick      15 CornhuskerFlyers       11.57
 11 459 Dillon Jones          15 Midwest Elite          11.62
 12 698 Eddie Davis           15 S S Spartans           11.62
 13 304 Dein Clemmons         14 HospitalityHouse       11.81
 14 787 Cody Perzichilli      14 Team Woodbury          11.97
 15 543 Paul Desalvo          15 MN NorthernStars       12.04
 16 836 Alex Feil             15 Unattached Dakot       12.65
 -- 407 Lonnie Temple         16 Lincoln Jets            DNS

Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 21.10  1995        William Obea Moore
                22.32  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
  1 78 Kadeem Nehlsen         16 Bellevue Breeze        23.72      23.22q        NWI  2
  2 228 Andrew Nebelsick      15 CornhuskerFlyers       23.71      23.26q        NWI  2
  3 704 Darius Harris         16 S S Spartans           23.49      23.37q        NWI  1
  4 342 Myint Maung           14 I.C.A.A                23.95      23.51q        NWI  2
  5 459 Dillon Jones          15 Midwest Elite          23.85      23.54q        NWI  1
  6 1039 Keith McBride        15 Unattached WI          23.81      23.59q        NWI  1
  7 109 Kendall Anderson      15 Boys&GirlsJaguar       24.07      23.69q        NWI  2
  8 698 Eddie Davis           15 S S Spartans           24.75      23.87q        NWI  1
  9 346 Daniel Vagle (Lange)  15 I.C.A.A                24.11      23.90q        NWI  1
 10 70 Dominique Hawkins      15 Bellevue Breeze        24.47      23.97         NWI  2
 11 801 Tyler Tonderum        15 Track Iowa             24.20      24.00         NWI  1
 12 705 James Harris          14 S S Spartans           24.61      24.16         NWI  1
 13 304 Dein Clemmons         14 HospitalityHouse       24.60      24.30         NWI  2
 14 543 Paul Desalvo          15 MN NorthernStars       25.17      25.15         NWI  2
 -- 836 Alex Feil             15 Unattached Dakot       26.49        DNS         NWI  2

Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  1995        William Obea Moore
                22.32  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 704 Darius Harris         16 S S Spartans           23.37      23.13        -1.6
  2 228 Andrew Nebelsick      15 CornhuskerFlyers       23.26      23.16        -1.6
  3 78 Kadeem Nehlsen         16 Bellevue Breeze        23.22      23.37        -1.6
  4 459 Dillon Jones          15 Midwest Elite          23.54      23.66        -1.6
  5 1039 Keith McBride        15 Unattached WI          23.59      23.67        -1.6
  6 342 Myint Maung           14 I.C.A.A                23.51      23.84        -1.6
  7 698 Eddie Davis           15 S S Spartans           23.87      24.02        -1.6
  8 346 Daniel Vagle (Lange)  15 I.C.A.A                23.90      24.15        -1.6
 -- 109 Kendall Anderson      15 Boys&GirlsJaguar       23.69        DNS        -1.6
Preliminaries
 10 70 Dominique Hawkins      15 Bellevue Breeze        23.97
 11 801 Tyler Tonderum        15 Track Iowa             24.00
 12 705 James Harris          14 S S Spartans           24.16
 13 304 Dein Clemmons         14 HospitalityHouse       24.30
 14 543 Paul Desalvo          15 MN NorthernStars       25.15
 -- 836 Alex Feil             15 Unattached Dakot        DNS

Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  1995        William Obea Moore
                50.41  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 228 Andrew Nebelsick      15 CornhuskerFlyers       51.75      51.45                   2
  2 342 Myint Maung           14 I.C.A.A                54.19      52.26                   2
  3 337 Everson Clark         15 I.C.A.A                53.71      52.58                   2
  4 1023 Ryan Ballard         15 Unattached WI          52.89      53.20                   2
  5 1039 Keith McBride        15 Unattached WI          53.19      53.25                   2
  6 639 Luke Parker           16 Northstar United       54.77      54.07                   2
  7 1051 Sean Lindgren        15 Wahoo Track Club       55.50      54.40                   2
  8 346 Daniel Vagle (Lange)  15 I.C.A.A                53.72      54.64                   2
  9 868 Jared Hoffman         16 Unattached Iowa        56.96      55.79                   1
 10 520 Antonio Davis         15 Mke Mustangs           58.25      57.23                   1
 11 255 Jordan Lark           14 Gold Metal TC          56.68      57.35                   2
 12 522 Andrew Forti          14 Mke Mustangs           57.94      57.62                   1
 13 859 Cameron Chambers      16 Unattached Iowa        58.75      58.85                   1

Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1:52.25  7/29/2006   Howard Shepard, Texas Stars Trac
                2:02.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 223 Matthew Holcomb       15 CornhuskerFlyers     2:00.33    2:02.16
  2 1023 Ryan Ballard         15 Unattached WI        2:12.58    2:04.92
  3 337 Everson Clark         15 I.C.A.A              2:10.24    2:05.61
  4 1037 Alexander Kent       15 Unattached WI        2:15.90    2:07.58
  5 868 Jared Hoffman         16 Unattached Iowa      2:07.79    2:07.63
  6 919 James Dalbec          16 UnattachedMN         2:19.01    2:09.83
  7 522 Andrew Forti          14 Mke Mustangs         2:14.45    2:11.19
  8 597 Dominique Turner      14 NorthOmahaBengal     2:14.14    2:12.03
  9 255 Jordan Lark           14 Gold Metal TC        2:18.18    2:12.75
 10 17 Cale Brakke            16 Ames TC              2:06.04    2:12.80
 11 61 Thomas Bennett         15 Bellevue Breeze      2:10.83    2:13.51
 12 836 Alex Feil             15 Unattached Dakot     3:11.68    2:27.00
 13 301 Alejandro (Alex) Bil  15 HospitalityHouse     2:47.90    2:40.16

Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:56.84  2000        Adam Perkins
                4:11.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 223 Matthew Holcomb       15 CornhuskerFlyers     4:25.56    4:17.57
  2 956 Erik Trvedson         16 UnattachedMN         4:27.62    4:26.03
  3 17 Cale Brakke            16 Ames TC              4:41.58    4:27.51
  4 868 Jared Hoffman         16 Unattached Iowa      4:41.25    4:28.67
  5 1041 Austin Ryf           14 Unattached WI        4:29.56    4:29.67
  6 919 James Dalbec          16 UnattachedMN         4:51.52    4:30.02
  7 945 Zac Oelrich           16 UnattachedMN         4:32.29    4:36.48
  8 61 Thomas Bennett         15 Bellevue Breeze      4:38.08    4:36.63
  9 1093 Christopher Calhoun  15 Westside T C         4:51.28    4:53.85
 -- 1037 Alexander Kent       15 Unattached WI        4:29.47        DNS
 -- 879 Evan Selsor           14 Unattached Iowa      4:38.34        DNS

Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  1993        Billy Harper
                9:16.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 956 Erik Trvedson         16 UnattachedMN         9:56.92    9:44.92
  2 996 Jonathan Powell       16 UnattachedNebras    10:08.38    9:57.18
  3 945 Zac Oelrich           16 UnattachedMN         9:54.92   10:21.02
  4 235 Luke Sykora           15 CornhuskerFlyers    10:14.39   10:26.19
  5 305 Dakota Darkstarr      15 HospitalityHouse    10:47.28   10:39.90
  6 1090 Christopher Brady    15 Westside T C        11:08.84   10:40.40
 -- 983 Damian Brand          16 UnattachedNebras     9:49.95        DNS
 -- 879 Evan Selsor           14 Unattached Iowa     10:10.07        DNS
 -- 655 Craig Magee           15 Omaha Racers        10:21.44        DNS

Event 456  2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:02.84  1988        Jason BRown
                6:47.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 223 Matthew Holcomb       15 CornhuskerFlyers                6:40.79 JO S
  2 945 Zac Oelrich           16 UnattachedMN         7:16.81    7:24.50
 -- 879 Evan Selsor           14 Unattached Iowa      9:00.00        DNF
 -- 655 Craig Magee           15 Omaha Racers                        DNS
 -- 956 Erik Trvedson         16 UnattachedMN         8:34.74        DNS

Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.82  7/24/2005   Johnny Dutch, Junior Striders
                16.05  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
====================================================================================
  1 164 Channing Puls         16 Cvtc                   15.16      15.44 JO S    1.9
  2 130 Gabriel Taylor        15 Boys&GirlsJaguar       16.72      16.54         1.9
  3 1100 DeAndre Johnson      15 Westside T C           17.01      17.77         1.9

Event 459  400 Meter Hurdles Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans
                58.90  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 69 Thomas Filer           16 Bellevue Breeze        57.76    1:01.26
  2 130 Gabriel Taylor        15 Boys&GirlsJaguar     1:01.73    1:04.98
  3 264 Tanner Mroczek        15 Gothenburg T C       1:04.97    1:05.12
  4 61 Thomas Bennett         15 Bellevue Breeze      1:05.50    1:05.28
  5 836 Alex Feil             15 Unattached Dakot     1:18.82    1:10.18

Event 460  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 40.90  1996        LA Jets
                49.91  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Silver Springs Spartans  'A'                        44.29      42.74 JO S
     1) Ryen Nelson 15                  2) Darius Harris 16
     3) Justin Thompson 15              4) Washington Farrington 15
  2 Bellevue Breeze  'A'                                44.01      43.59 JO S
     1) Dominique Hawkins 15            2) Korey Pesek 15
     3) Thomas Filer 16                 4) Kadeem Nehlsen 16
  3 Boys & Girls Club Jaguars  'A'                      44.26      43.74 JO S
     1) Kendall Anderson 15             2) Thomas Hodges 15
     3) Bryant Giles 16                 4) Radell Nared 15
  4 Boys & Girls Club Jaguars  'B'                      47.23      46.75 JO S
     1) Gabriel Taylor 15               2) JaVaun Brown 14
     3) Demarcus Scott 15               4) Raecheim Logan-Martin 15

Event 461  4x400 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:13.40  2001        New Horizon A
                3:37.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Boys & Girls Club Jaguars  'A'                    3:46.69    3:50.74
     1) Kendall Anderson 15             2) Raecheim Logan-Martin 15
     3) Bryant Giles 16                 4) Demarcus Scott 15
  2 Milwaukee Mustangs Track Club  'A'                4:08.20    3:55.91
     1) Lawrence Rabon 14               2) Antonio Davis 15
     3) Andrew Forti 14                 4)
  3 Westside Track Club  'A'                          3:56.03    3:59.76
     1) Matthew Schneider 15            2) Christopher Brady 15
     3) Christopher Calhoun 15          4) Douglas Belling 15

Event 462  4x800 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:54.10  7/27/2005   05-Ohio Flyers TC, Ohio Flyers
                         J Minen, K Gregory, E Rhodes, J Hall
                8:27.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Westside Track Club  'A'                          9:29.88    9:23.76
     1) Christopher Calhoun 15          2) Matthew Schneider 15
     3) Christopher Brady 15            4) Douglas Belling 15

Event 463  High Jump Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  1992        Eric Bishop
                1.87m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 639 Luke Parker           16 Northstar United       1.85m      1.80m          5-10.75
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
        P    P    P    P    P    P    O    O    O  XXX
  2 1100 DeAndre Johnson      15 Westside T C           1.75m     J1.80m          5-10.75
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
        P    P    P    P    O    O    O   XO    O  XXX
  3 927 Beauregard Gagnon     15 UnattachedMN           1.80m     J1.80m          5-10.75
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
        P    P    P    P    P    O    O   XO   XO  XXX
  4 745 Mitchell Pearson      15 S Mad Panthers         1.78m      1.75m          5-08.75
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80
        P    P    P    P   XO   XO  XXO    O  XXX
  5 56 Chase Baker            16 Bellevue Breeze        1.60m      1.65m          5-05.00
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
        P    P    O    O    O    O  XXX
  6 458 John Claessens        14 Midwest Elite          1.70m     J1.65m          5-05.00
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
        P    P   XO    O   XO    O  XXX
  7 374 Trevor Yedoni         15 Kangaroo T C           1.70m     J1.65m          5-05.00
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
        P    P    O   XO    O   XO  XXX
  8 1051 Sean Lindgren        15 Wahoo Track Club       1.60m     J1.65m          5-05.00
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
        P    O    O    O    O  XXO  XXX
  9 1038 Benjamin Matheys     15 Unattached WI          1.48m      1.60m          5-03.00
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
        O    O    O   XO   XO  XXX
 10 263 Jonathon Clark        15 Gothenburg T C         1.54m      1.50m          4-11.00
     1.40 1.45 1.50 1.55
        P    P   XO  XXX
 -- 998 Jordan Soto           16 UnattachedNebras       1.80m        DNS

Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  1994        Jacob Davis
                4.23m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 993 Jason Osterbuhr       16 UnattachedNebras       3.96m      3.65m         11-11.75
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
        P    P    P    O   XO    O    O    O  XXX
  2 960 Nick Weis             15 UnattachedMN           3.19m     J3.65m         11-11.75
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
        P    O    O    O   XO   XO   XO   XO  XXX
  3 1146 Chris Kolb           15 SouthernMNVault        3.49m     J3.65m         11-11.75
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
        P    P    P    P   XO  XXO    O  XXO  XXX
  4 1147 David Karaz          15 Unattached Dakot                  3.35m         10-11.75
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
        P    P    P    O   XO    O  XXX
  5 952 Macauley Spandl       15 UnattachedMN           2.74m     J3.35m         10-11.75
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
        P   XP    P    O    O   XO  XXX
  6 400 Jeff Morrison         16 Lincoln Jets           3.20m      3.20m         10-06.00
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35
        P    O    O    O    O  XXX
  7 988 Brandon Kyle          15 UnattachedNebras       2.74m      3.05m         10-00.00
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20
       XO    O  XXO    O  XXX
  8 936 Brendan Johnson       14 UnattachedMN           2.74m      2.75m          9-00.25
     2.60 2.75 2.90
       XO    O  XXX
  9 265 Tanner Schwanz        15 Gothenburg T C         2.74m     J2.75m          9-00.25
     2.60 2.75 2.90
        O  XXO  XXX

Event 465  Long Jump Intermediate Boys
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley
                6.53m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 407 Lonnie Temple         16 Lincoln Jets           6.13m      6.24m         0.2  20-05.75
     5.88m(3.5) 6.24m(0.2) 6.06m(0.9) 5.92m(1.5) 5.40m(1.5) FOUL(NWI)
  2 164 Channing Puls         16 Cvtc                   6.31m      5.99m         0.4  19-08.00
     5.88m(0.9) 5.85m(0.4) 5.99m(0.4) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 5.87m(-0.9)
  3 745 Mitchell Pearson      15 S Mad Panthers         5.54m      5.86m         1.3  19-02.75
     5.47m(NWI) 5.63m(1.9) 5.72m(-0.6) 5.72m(0.4) 5.68m(NWI) 5.86m(1.3)
  4 458 John Claessens        14 Midwest Elite          5.90m      5.64m         1.9  18-06.00
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 5.63m(0.3) 5.29m(NWI) 5.60m(0.3) 5.64m(1.9)
  5 1033 Nate Havener         14 Unattached WI          5.58m      5.63m         1.5  18-05.75
     5.31m(NWI) FOUL(NWI) 5.63m(1.5) 5.57m(1.5) 5.32m(NWI) 5.50m(-1.4)
  6 705 James Harris          14 S S Spartans           5.82m      5.61m         0.5  18-05.00
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 5.50m(-0.2) FOUL(NWI) 5.37m(NWI) 5.61m(0.5)
  7 698 Eddie Davis           15 S S Spartans           5.54m     J5.61m         1.6  18-05.00
     4.95m(NWI) 5.61m(1.6) 5.24m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
  8 722 Justin Thompson       15 S S Spartans           5.79m      5.46m         NWI  17-11.00
     5.46m(NWI) 5.46m(-0.7) 5.45m(0.6) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
  9 927 Beauregard Gagnon     15 UnattachedMN           5.95m      5.42m         NWI  17-09.50
     5.24m(NWI) 5.09m(0.3) 5.36m(0.4) 5.42m(NWI) 5.16m(-0.5) 5.19m(0.3)
 10 926 Jake Farrington       15 UnattachedMN           4.98m      4.91m         2.4  16-01.50
     FOUL(NWI) 4.91m(2.4) 4.57m(+0.0) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 11 400 Jeff Morrison         16 Lincoln Jets           3.75m      4.70m         NWI  15-05.00
     4.70m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 12 598 Brandon Wainwright    14 NorthOmahaBengal       4.67m      4.57m         0.6  15-00.00
     FOUL(NWI) 4.57m(0.6) 3.99m(2.8) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 -- 742 Devin Kellenberger    16 S Mad Panthers         6.12m        DNS         NWI
 -- 308 Rumeal Harris         15 HospitalityHouse       5.32m        DNS         NWI

Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  1995        Chris Hercules
                13.20m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 745 Mitchell Pearson      15 S Mad Panthers        12.10m     12.24m         NWI  40-02.00
     11.66m(NWI) 11.72m(NWI) 11.83m(NWI) 11.98m(NWI) 12.00m(NWI) 12.24m(NWI)
  2 927 Beauregard Gagnon     15 UnattachedMN          12.18m     11.95m         NWI  39-02.50
     11.95m(NWI) 11.43m(NWI) 11.78m(NWI) 11.93m(NWI) 11.62m(NWI) FOUL(NWI)
  3 488 LeAndre Ballew        16 Midwest Striders      11.37m     11.67m         NWI  38-03.50
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 11.57m(NWI) FOUL(NWI) 11.67m(NWI) FOUL(NWI)
  4 400 Jeff Morrison         16 Lincoln Jets          11.69m     11.34m         NWI  37-02.50
     11.17m(NWI) 11.34m(NWI) 11.06m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 10.81m(NWI)
  5 315 Daudi Long            15 HospitalityHouse      11.14m     11.07m         NWI  36-04.00
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 10.57m(NWI) 11.02m(NWI) 11.07m(NWI) FOUL(NWI)
  6 264 Tanner Mroczek        15 Gothenburg T C        11.41m     11.04m         NWI  36-02.75
     11.04m(NWI) 10.97m(NWI) FOUL(NWI) 10.55m(NWI) 10.39m(NWI) 10.96m(NWI)
  7 926 Jake Farrington       15 UnattachedMN           9.81m     10.00m         NWI  32-09.75
     FOUL(NWI) 10.00m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 -- 998 Jordan Soto           16 UnattachedNebras      12.01m        DNS         NWI
 -- 742 Devin Kellenberger    16 S Mad Panthers        12.70m        DNS         NWI

Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.24m  1975        Larry Rosen
                14.77m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 232 Cody Snyder           15 CornhuskerFlyers      14.35m     14.40m         47-03.00
      13.46m  FOUL  13.52m  FOUL  14.35m  14.40m
  2 224 Josh Kage             16 CornhuskerFlyers      14.16m     14.29m         46-10.75
      12.72m  13.58m  14.15m  14.04m  14.16m  14.29m
  3 1101 Henry Kelley         15 Westside T C          12.51m     13.57m         44-06.25
      12.21m  13.57m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4 432 Darren Groshek        16 Lord of the Ring      12.97m     13.36m         43-10.00
      13.00m  13.36m  13.25m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 420 Asa Bryant            16 Lincoln Youth TC      12.82m     12.99m         42-07.50
      12.99m  FOUL  12.82m  FOUL  12.62m  12.45m
  6 950 Bjorn Rostad          15 UnattachedMN          12.82m     12.41m         40-08.75
      11.57m  12.21m  12.35m  11.70m  12.41m  FOUL
  7 430 James Stuart          16 Lincoln Youth TC      12.26m     12.39m         40-07.75
      12.01m  12.33m  12.39m  12.14m  12.21m  12.06m
  8 1069 Nathan Frakes        16 West O Throws         12.85m     12.11m         39-08.75
      11.79m  12.11m  11.86m  12.09m  FOUL  11.17m
  9 934 Jackson Henrich       15 UnattachedMN          12.29m     11.74m         38-06.25
      11.66m  11.61m  11.48m  10.99m  11.74m  11.33m
 10 1103 Ben Lindaman         15 Westside T C          10.96m     11.36m         37-03.25
      11.36m  FOUL  11.32m  PASS  PASS  PASS
 11 987 Colby Jurgens         14 UnattachedNebras      12.16m     10.68m         35-00.50
      FOUL  10.68m  FOUL  PASS  PASS  PASS
 -- 939 Anthony LaVoy         16 UnattachedMN          12.94m        DNS

Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 58.80m  1985        Kammy Keshmiri
                45.13m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 232 Cody Snyder           15 CornhuskerFlyers      44.04m     43.50m           142-08
      35.36m  40.34m  43.50m  FOUL  FOUL  FOUL
  2 1101 Henry Kelley         15 Westside T C          41.20m     42.48m           139-04
      37.10m  37.72m  39.08m  39.88m  37.58m  42.48m
  3 432 Darren Groshek        16 Lord of the Ring      39.95m     38.78m           127-03
      FOUL  37.76m  37.04m  FOUL  36.44m  38.78m
  4 987 Colby Jurgens         14 UnattachedNebras      35.35m     38.28m           125-07
      FOUL  35.06m  38.28m  28.68m  33.24m  36.08m
  5 224 Josh Kage             16 CornhuskerFlyers      38.55m     37.06m           121-07
      36.20m  36.96m  34.94m  34.82m  FOUL  37.06m
  6 1069 Nathan Frakes        16 West O Throws         36.95m     36.40m           119-05
      31.94m  31.76m  34.42m  36.00m  36.40m  34.54m
  7 1051 Sean Lindgren        15 Wahoo Track Club      35.15m     35.04m           114-11
      30.04m  28.36m  35.04m  32.34m  35.00m  FOUL
  8 233 Drew Staskiewicz      14 CornhuskerFlyers      34.69m    J35.04m           114-11
      34.82m  FOUL  35.04m  FOUL  33.82m  FOUL
 -- 939 Anthony LaVoy         16 UnattachedMN          38.62m        DNS
 -- 934 Jackson Henrich       15 UnattachedMN          37.64m        DNS
 -- 626 Tyler Beckett         15 Northstar United                    DNS

Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.81m  2001        Dustin Johnson
                44.41m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1103 Ben Lindaman         15 Westside T C          43.27m     41.78m           137-01
      FOUL  38.99m  39.35m  FOUL  41.78m  40.55m
  2 1051 Sean Lindgren        15 Wahoo Track Club      36.65m     39.14m           128-05
      35.13m  37.94m  37.89m  36.59m  FOUL  39.14m
  3 1070 Joshua Meeker        15 West O Throws         35.58m     37.13m           121-10
      37.13m  31.26m  36.12m  35.26m  35.79m  35.27m
  4 233 Drew Staskiewicz      14 CornhuskerFlyers      30.20m     36.09m           118-05
      30.38m  34.44m  FOUL  FOUL  FOUL  36.09m
  5 1101 Henry Kelley         15 Westside T C          33.28m     32.98m           108-02
      29.25m  32.98m  30.90m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 234 Eric Staskiewicz      16 CornhuskerFlyers      25.57m     23.51m            77-01
      19.41m  19.38m  18.16m  23.51m  22.69m  22.02m

Event 470  Hammer Throw Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 65.66m  2005        Walter Henning, Unattached
                39.02m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 432 Darren Groshek        16 Lord of the Ring      41.14m     43.73m JO S      143-06
      39.46m  40.06m  FOUL  42.32m  43.73m  FOUL
  2 950 Bjorn Rostad          15 UnattachedMN          30.27m     37.92m           124-05
      34.58m  37.92m  32.65m  FOUL  33.61m  31.81m
  3 1070 Joshua Meeker        15 West O Throws                    33.41m           109-07
      32.29m  28.62m  31.30m  30.57m  FOUL  33.41m
  4 233 Drew Staskiewicz      14 CornhuskerFlyers                 33.13m           108-08
      30.02m  29.62m  32.60m  FOUL  29.76m  33.13m
  5 430 James Stuart          16 Lincoln Youth TC                 23.48m            77-00
      FOUL  23.48m  FOUL  FOUL  21.25m  FOUL
  6 420 Asa Bryant            16 Lincoln Youth TC                 21.35m            70-00
      21.27m  20.93m  FOUL  21.12m  21.35m  FOUL
 -- 1069 Nathan Frakes        16 West O Throws                       DNS

Event 471  Decathlon 800g Intermediate Boys
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N  6896  1998        Tim Morse
                 5239  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 69 Thomas Filer           16 Bellevue Breeze                 5083.00
  2 550 Brad Higgins          16 NorfolkOptimists                4879.00
  3 61 Thomas Bennett         15 Bellevue Breeze                 4238.00
  4 400 Jeff Morrison         16 Lincoln Jets                    4120.00
  5 74 John Ingold            15 Bellevue Breeze                 3498.00

Event 471  Decathlon: #1 100 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 69 Thomas Filer           16 Bellevue Breeze          11.56   3.1  740
  2 400 Jeff Morrison         16 Lincoln Jets             12.40   3.1  574
  3 550 Brad Higgins          16 NorfolkOptimists         12.69   3.1  522
  3 74 John Ingold            15 Bellevue Breeze          12.69   3.1  522
  5 61 Thomas Bennett         15 Bellevue Breeze          12.90   3.1  485

Event 471  Decathlon: #2 Long Jump Intermediate Boys Decathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 69 Thomas Filer           16 Bellevue Breeze          5.87m   2.4  19-03.25  559
     5.42m(+0.0) FOUL(NWI) 5.87m(2.4)
  2 550 Brad Higgins          16 NorfolkOptimists         5.68m   1.0  18-07.75  519
     5.30m(0.9) 5.53m(2.7) 5.68m(1.0)
  3 61 Thomas Bennett         15 Bellevue Breeze          5.53m   3.5  18-01.75  487
     4.71m(0.7) 5.20m(1.4) 5.53m(3.5)
  4 400 Jeff Morrison         16 Lincoln Jets             5.39m   2.1  17-08.25  459
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 5.39m(2.1)
  5 74 John Ingold            15 Bellevue Breeze          5.31m   1.7  17-05.25  443
     FOUL(NWI) 5.24m(1.6) 5.31m(1.7)

Event 471  Decathlon: #3 Shot Put Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 550 Brad Higgins          16 NorfolkOptimists        10.79m   35-05.00  533
      10.30m  10.79m  10.40m
  2 69 Thomas Filer           16 Bellevue Breeze         10.39m   34-01.25  509
      10.16m  10.09m  10.39m
  3 61 Thomas Bennett         15 Bellevue Breeze          9.23m   30-03.50  440
      9.04m  9.23m  9.10m
  4 74 John Ingold            15 Bellevue Breeze          8.24m   27-00.50  381
      6.88m  8.24m  6.98m
  5 400 Jeff Morrison         16 Lincoln Jets             8.03m   26-04.25  368
      6.99m  8.03m  7.96m

Event 471  Decathlon: #4 High Jump Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 69 Thomas Filer           16 Bellevue Breeze          1.70m    5-07.00  544
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75
        P    P    P    P    P    P    O    O    O  XXX
  1 550 Brad Higgins          16 NorfolkOptimists         1.70m    5-07.00  544
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75
        P    P    P    P    P    O    O    O    O  XXX
  3 400 Jeff Morrison         16 Lincoln Jets             1.65m    5-05.00  504
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
        P    P    O    P    O    O   XO  XXO  XXX
  4 74 John Ingold            15 Bellevue Breeze          1.60m    5-03.00  464
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
        P    P    P    P    O  XXO    O  XXX
  5 61 Thomas Bennett         15 Bellevue Breeze          1.50m    4-11.00  389
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
        P    P    O    O   XO  XXX

Event 471  Decathlon: #5 400 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 69 Thomas Filer           16 Bellevue Breeze          53.74   650
  2 61 Thomas Bennett         15 Bellevue Breeze          57.45   504
  3 550 Brad Higgins          16 NorfolkOptimists         59.91   416
  4 400 Jeff Morrison         16 Lincoln Jets           1:01.26   371
  5 74 John Ingold            15 Bellevue Breeze        1:01.42   366

Event 471  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Intermediate Boys Decathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 69 Thomas Filer           16 Bellevue Breeze          17.08   2.5  1  616
  2 550 Brad Higgins          16 NorfolkOptimists         18.17   2.5  1  508
  3 400 Jeff Morrison         16 Lincoln Jets             18.99   2.1  2  433
  4 61 Thomas Bennett         15 Bellevue Breeze          19.85   2.5  1  361
  5 74 John Ingold            15 Bellevue Breeze          21.70   2.1  2  227

Event 471  Decathlon: #7 Discus Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 550 Brad Higgins          16 NorfolkOptimists        32.80m     107-07  520
      25.38m  32.80m  FOUL
  2 61 Thomas Bennett         15 Bellevue Breeze         24.72m      81-01  362
      24.72m  FOUL  24.20m
  3 69 Thomas Filer           16 Bellevue Breeze         24.20m      79-05  352
      24.20m  FOUL  23.92m
  4 74 John Ingold            15 Bellevue Breeze         20.12m      66-00  274
      15.76m  18.98m  20.12m
  5 400 Jeff Morrison         16 Lincoln Jets            20.02m      65-08  272
      20.02m  19.06m  FOUL

Event 471  Decathlon: #8 Pole Vault Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 400 Jeff Morrison         16 Lincoln Jets             3.20m   10-06.00  406
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35
        P    P    P    P    P    P    O    P    O   XO  XXX
  2 550 Brad Higgins          16 NorfolkOptimists         3.05m   10-00.00  369
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20
        P    P    P    O    O    O   XO    O    O  XXX
  3 61 Thomas Bennett         15 Bellevue Breeze          2.75m    9-00.25  298
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90
        P    P    P    O    O    O    O  XXX
  4 74 John Ingold            15 Bellevue Breeze          2.45m    8-00.50  231
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60
      XXO    O    O   XO  XXO  XXX
  5 69 Thomas Filer           16 Bellevue Breeze          2.30m    7-06.50  199
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45
        O    O    O   XO  XXX

Event 471  Decathlon: #9 Javelin Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 400 Jeff Morrison         16 Lincoln Jets            32.52m     106-08  335
      32.52m  30.88m  29.62m
  2 550 Brad Higgins          16 NorfolkOptimists        32.34m     106-01  332
      31.26m  32.02m  32.34m
  3 69 Thomas Filer           16 Bellevue Breeze         30.38m      99-08  305
      29.66m  29.26m  30.38m
  4 74 John Ingold            15 Bellevue Breeze         28.16m      92-05  273
      24.94m  28.16m  20.22m
  5 61 Thomas Bennett         15 Bellevue Breeze         23.62m      77-06  211
      23.38m  23.62m  21.06m

Event 471  Decathlon: #10 1500 Meter Run Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 61 Thomas Bennett         15 Bellevue Breeze        4:36.75   701
  2 550 Brad Higgins          16 NorfolkOptimists       4:50.37   616
  3 69 Thomas Filer           16 Bellevue Breeze        4:51.60   609
  4 400 Jeff Morrison         16 Lincoln Jets           5:30.30   398
  5 74 John Ingold            15 Bellevue Breeze        5:47.59   317

Event 500  100 Meter Dash Young Women
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.10  1980        Michelle Glover
                12.31  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
====================================================================================
  1 694 Kaya Senaya           17 S S Spartans           12.03      11.81 JO S   +0.0
  2 506 Jasmyn Hudgins        16 Mke Mustangs           12.19      12.13 JO S   +0.0
  3 327 Sade Pollard          17 I.C.A.A                12.61      12.17 JO S   +0.0
  4 695 Uniqua Taylor         16 S S Spartans           12.71      12.29 JO S   +0.0
  5 976 Christina Roberts     17 UnattachedNebras       12.45      12.76        +0.0
  6 893 Michella Drapac       18 UnattachedMN           13.62      13.71        +0.0
 -- 412 Tara Grosserode       16 Lincoln Youth TC       12.56        DNS        +0.0

Event 501  200 Meter Dash Young Women
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.27  7/29/2006   Gabrielle Mayo, 03 Track Easter
                24.71  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
====================================================================================
  1 694 Kaya Senaya           17 S S Spartans           24.80      24.34 JO S    NWI
  2 506 Jasmyn Hudgins        16 Mke Mustangs           25.23      24.64 JO S    NWI
  3 327 Sade Pollard          17 I.C.A.A                25.81      24.74         NWI
  4 897 Antoinette Goodman    17 UnattachedMN           25.74      24.84         NWI
  5 695 Uniqua Taylor         16 S S Spartans           26.54      25.71         NWI
  6 39 Frankie Flynn          17 Bellevue Breeze        26.24      26.61         NWI

Event 502  400 Meter Dash Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  2000        Monique Henderson
                56.37  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 327 Sade Pollard          17 I.C.A.A              1:02.95      56.75
  2 163 Kylie Wrede           17 Cvtc                 1:04.33    1:01.62
  3 354 Michaela Jones        16 Iowa United TC       1:02.76    1:02.82

Event 503  800 Meter Run Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  1994        Sarah Bowman, Unattached
                2:20.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 201 Ashley Schnell        18 CornhuskerFlyers     2:21.30    2:17.76 JO S
  2 348 Molly Cashman         17 Iowa United TC       2:18.31    2:20.65
  3 163 Kylie Wrede           17 Cvtc                 2:27.19    2:21.16
  4 351 Deanna Flood          17 Iowa United TC       2:31.80    2:21.30
  5 6 Ally Gast               17 Ames TC              2:49.34    2:52.35

Event 504  1500 Meter Run Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  1981        Cecilia Hopp
                5:00.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 201 Ashley Schnell        18 CornhuskerFlyers     5:07.54    4:51.86 JO S
  2 348 Molly Cashman         17 Iowa United TC       5:10.37    5:05.09
  3 208 Jordan Williams       17 CornhuskerFlyers     5:29.77    5:10.28
  4 351 Deanna Flood          17 Iowa United TC       5:23.88    5:21.64

Event 505  3000 Meter Run Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Seattle, Washington
               11:25.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 201 Ashley Schnell        18 CornhuskerFlyers    10:58.18   10:45.46 JO S
  2 208 Jordan Williams       17 CornhuskerFlyers    11:59.21   11:22.37 JO S
 -- 193 Carly Olsen           17 CornhuskerFlyers    10:52.62        DNS

Event 506  2000 Meter Steeplechase Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:05.14  7/8/2006    Nefeteri Williams, Chicago Zephyrs
                8:16.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1137 Keely Rubash         17 UnattachedMN                    7:42.82 JO S
  2 618 Jenny Piskor          18 Northstar United     7:56.00    7:48.04 JO S
  3 208 Jordan Williams       17 CornhuskerFlyers                7:48.87 JO S
  4 1138 Nish Rubash          17 UnattachedMN                    8:09.02 JO S
  5 350 Becca Fagerlind       17 Iowa United TC       9:00.00    9:07.26

Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached
                14.50  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
====================================================================================
  1 46 Kelsey Pedersen        17 Bellevue Breeze        16.00      15.55         4.6
  2 753 Megan Olson           17 Stillwater T&F         16.08      15.56         4.6
  3 7 Stephanie Haberer       17 Ames TC                17.08      15.96         4.6
  4 1021 Jennifer Zahn        17 Unattached WI          16.72      16.35         4.6
  5 415 Becca Nispel          17 Lincoln Youth TC       17.41      17.81         4.6

Event 509  400 Meter Hurdles Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 57.78  7/30/2006   Ebony Collins, Quiet Fire Track
              1:05.65  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 818 Taryn Simmons         18 Track Minnesota      1:07.06    1:05.40 JO S
  2 354 Michaela Jones        16 Iowa United TC       1:08.32    1:07.71
  3 1021 Jennifer Zahn        17 Unattached WI        1:09.11    1:07.76
  4 7 Stephanie Haberer       17 Ames TC              1:13.78    1:10.01
  5 350 Becca Fagerlind       17 Iowa United TC       1:11.34    1:14.38

Event 510  4x100 Meter Relay Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 44.56  7/30/2006   12 Dallas Gold Track Club, Dallas Gold TC
                       P Lucas, B Carr, M Barnes, S Wooten
                47.70  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Silver Springs Spartans  'A'                        48.34      48.08
     1) Kiauna Pace 17                  2) Kaya Senaya 17
     3) Sharnecia Jackson 18            4) Uniqua Taylor 16

Event 511  4x400 Meter Relay Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:35.51  2001        United Stars
                3:53.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Iowa United Track Club  'A'                       4:12.43    4:11.02
     1) Michaela Jones 16               2) Becca Fagerlind 17
     3) Deanna Flood 17                 4) Molly Cashman 17

Event 512  4x800 Meter Relay Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 8:53.93  2001        United Stars
               10:03.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Iowa United Track Club  'A'                      10:00.00    9:58.94 JO S
     1) Molly Cashman 17                2) Deanna Flood 17
     3) Michaela Jones 16               4) Becca Fagerlind 17

Event 513  High Jump Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  1997        Adrianne Sims
                1.60m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 34 Melissa Flucke         16 AP Vaulting            1.63m      1.52m          4-11.75
     1.42 1.52 1.62
       XO    O  XXX
 -- 682 Alexandria Harris     17 S S Spartans           1.43m         NH
     1.42
      XXX
 -- 689 Michelle Mitchell     18 S S Spartans           1.58m        DNS
 -- 763 Peggy Ronke           17 Team Sodak             1.39m        DNS
 -- 1009 Jennifer Lehman      17 Unattached WI          1.68m        DNS

Event 514  Pole Vault Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.10m  2003        Kira Costa
                3.40m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 760 Leslie Brost          17 Team Sodak             3.81m      3.80m JO S    12-05.50
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 4.00
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    P   XO  XXO  XXX
  2 1006 Erin Havener         18 Unattached WI          3.35m      3.35m         10-11.75
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
        P    P    P    P    P    P    P    O    O  XXX
  3 898 Alex Johnson          18 UnattachedMN           3.51m     J3.35m         10-11.75
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
        P    P    P    P    P    P    O    O  XXO  XXX
  4 34 Melissa Flucke         16 AP Vaulting            3.35m      3.20m         10-06.00
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35
        P    P    P    P    P    P    O    O  XXX
  5 748 Aubrie Bowers         17 SouthernMNVault        3.03m     J3.20m         10-06.00
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35
        P    P    P    P    P    O    O   XO  XXX
  6 762 Amy Marquardt         19 Team Sodak             3.04m      3.05m         10-00.00
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20
        P    P    P    P    P    O    O  XXX
  7 189 Molly McCandless      17 CornhuskerFlyers       2.89m      2.90m          9-06.25
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
        P    P    P  XXO    O   XO  XXX
  8 43 Ashley Lehman          17 Bellevue Breeze        2.59m      2.45m          8-00.50
     2.15 2.30 2.45 2.60
        O    X   XO  XXX
 -- 761 Brigitte Gross        16 Team Sodak             3.35m         NH
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
        P    P    P    P    P    P  XXX
 -- 887 Lyndie Bosshart       17 UnattachedMN           3.18m        DNS

Event 515  Long Jump Young Women
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  1994        Angee Henry
                5.45m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 969 Tara Korshoj          17 UnattachedNebras       5.33m      5.26m         NWI  17-03.25
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 5.03m(NWI) 5.17m(NWI) 5.26m(NWI) FOUL(NWI)
  2 694 Kaya Senaya           17 S S Spartans           5.36m      5.12m         NWI  16-09.75
     5.12m(NWI) 4.68m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 4.72m(NWI)
  3 908 Shannon Stratman      16 UnattachedMN           4.99m      5.08m         NWI  16-08.00
     4.96m(NWI) FOUL(NWI) 4.83m(NWI) 5.08m(NWI) FOUL(NWI) 4.84m(NWI)
  4 976 Christina Roberts     17 UnattachedNebras       4.98m      4.90m         NWI  16-01.00
     FOUL(NWI) 4.53m(NWI) 4.57m(NWI) 4.40m(NWI) 4.90m(NWI) 4.61m(NWI)
  5 1010 Alida Mau            17 Unattached WI          5.05m      4.86m         NWI  15-11.50
     4.28m(NWI) 4.80m(NWI) 4.72m(NWI) 4.72m(NWI) 4.86m(NWI) FOUL(NWI)
  6 753 Megan Olson           17 Stillwater T&F         4.85m      4.76m         NWI  15-07.50
     FOUL(NWI) 4.47m(NWI) 4.76m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 4.65m(NWI)
  7 606 Julianna Gorder       18 Northstar United       4.94m      4.75m         NWI  15-07.00
     4.40m(NWI) 4.61m(NWI) 4.64m(NWI) 4.75m(NWI) 4.50m(NWI) 4.55m(NWI)
  8 975 Tricia Prososki       17 UnattachedNebras       5.00m      4.47m         NWI  14-08.00
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 4.47m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 4.45m(NWI)
 -- 897 Antoinette Goodman    17 UnattachedMN           5.32m       FOUL         NWI
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 -- 689 Michelle Mitchell     18 S S Spartans           5.01m        DNS         NWI
 -- 1009 Jennifer Lehman      17 Unattached WI          5.15m        DNS         NWI
 -- 982 Shawnte Williams      16 UnattachedNebras       4.54m        DNS         NWI
 -- 978 Elizabeth Stevens     17 UnattachedNebras       4.74m        DNS         NWI
 -- 40 Kellie Harper          16 Bellevue Breeze        4.88m        DNS         NWI
 -- 889 Brietta Clementson    16 UnattachedMN           3.77m        DNS         NWI
 -- 1002 Rachel Biblo         18 Unattached WI          5.15m        DNS         NWI

Event 516  Triple Jump Young Women
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  1996        Alicia Broussard
                11.66m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 969 Tara Korshoj          17 UnattachedNebras                 11.47m         NWI  37-07.75
     11.47m(NWI) 11.38m(NWI) 11.29m(NWI) 11.37m(NWI) FOUL(NWI) 11.40m(NWI)
  2 47 Rasheema Pitt          18 Bellevue Breeze       11.13m     11.09m         NWI  36-04.75
     10.75m(NWI) FOUL(NWI) 11.09m(NWI) 11.01m(NWI) 11.08m(NWI) 11.03m(NWI)
  3 897 Antoinette Goodman    17 UnattachedMN          10.80m     10.89m         NWI  35-08.75
     10.89m(NWI) 10.45m(NWI) 9.35m(NWI) 10.08m(NWI) 10.25m(NWI) FOUL(NWI)
  4 908 Shannon Stratman      16 UnattachedMN          10.60m     10.55m         NWI  34-07.50
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 10.32m(NWI) 10.55m(NWI) 10.55m(NWI) FOUL(NWI)
  5 975 Tricia Prososki       17 UnattachedNebras      10.18m     10.13m         NWI  33-03.00
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 10.13m(NWI) 9.93m(NWI) 9.81m(NWI) 9.41m(NWI)
  6 606 Julianna Gorder       18 Northstar United      10.04m     10.01m         NWI  32-10.25
     9.78m(NWI) 10.01m(NWI) 9.73m(NWI) 9.57m(NWI) 9.81m(NWI) 9.82m(NWI)
  7 1010 Alida Mau            17 Unattached WI          9.76m      9.98m         NWI  32-09.00
     9.67m(NWI) 9.31m(NWI) 9.74m(NWI) 9.80m(NWI) 9.83m(NWI) 9.98m(NWI)
 -- 980 Annie Wilkinson       18 UnattachedNebras       9.25m        DNS         NWI
 -- 1002 Rachel Biblo         18 Unattached WI         10.98m        DNS         NWI

Event 517  Shot Put 4kg Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  2003        Michelle Carter
                12.26m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 44 Jasmine Mosley         18 Bellevue Breeze       13.06m     13.10m JO S    42-11.75
      12.93m  12.91m  12.88m  13.10m  FOUL  12.70m
  2 1001 Lauren Barber        17 Unattached WI         11.70m     11.76m         38-07.00
      11.30m  11.39m  FOUL  11.76m  11.57m  11.53m
  3 911 Mary Theisen          18 UnattachedMN          11.47m     11.21m         36-09.50
      9.51m  10.26m  10.91m  11.21m  11.08m  11.18m
  4 751 Morgan Kamps          17 Stillwater T&F        10.69m     10.45m         34-03.50
      9.89m  10.27m  10.38m  10.08m  10.36m  10.45m
  5 1065 Breanna Shupe        16 West O Throws         10.15m     10.15m         33-03.75
      9.63m  10.03m  9.99m  10.15m  FOUL  9.94m
  6 188 Bianca Mata           17 CornhuskerFlyers       9.67m      9.86m         32-04.25
      9.28m  FOUL  9.47m  9.10m  9.86m  9.05m
  7 1059 Courtney Atkinson    17 West O Throws          9.62m      9.53m         31-03.25
      8.66m  9.03m  9.19m  9.46m  9.53m  9.48m
  8 1064 Molly Pengilly       17 West O Throws          8.36m      8.97m         29-05.25
      8.84m  8.63m  8.88m  8.97m  8.04m  FOUL
 -- 899 Michelle Mannchen     17 UnattachedMN           9.86m        DNS

Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  1995        Suzy Powell
                38.27m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 44 Jasmine Mosley         18 Bellevue Breeze       40.13m     41.68m JO S      136-09
      38.90m  FOUL  40.44m  41.68m  38.46m  FOUL
  2 1066 Kristian Trent       17 West O Throws         35.02m     36.84m           120-10
      31.36m  36.84m  FOUL  FOUL  FOUL  33.96m
  3 911 Mary Theisen          18 UnattachedMN          35.02m     33.48m           109-10
      33.48m  31.64m  31.48m  31.96m  29.90m  32.38m
  4 1001 Lauren Barber        17 Unattached WI         32.27m     32.00m           105-00
      FOUL  32.00m  29.08m  30.72m  FOUL  FOUL
  5 1059 Courtney Atkinson    17 West O Throws         31.95m     31.04m           101-10
      27.98m  31.04m  29.04m  26.20m  29.52m  27.32m
  6 1064 Molly Pengilly       17 West O Throws         23.74m     29.40m            96-05
      29.40m  27.30m  FOUL  FOUL  27.14m  FOUL
  7 188 Bianca Mata           17 CornhuskerFlyers      30.91m     28.92m            94-10
      FOUL  26.20m  28.20m  5.00m  28.92m  FOUL
  8 751 Morgan Kamps          17 Stillwater T&F        30.32m     26.76m            87-09
      24.60m  25.26m  24.88m  25.58m  24.36m  26.76m
  9 1065 Breanna Shupe        16 West O Throws         24.66m     25.38m            83-03
      22.00m  FOUL  24.22m  22.86m  FOUL  25.38m
 -- 847 Taylor Freeman        17 Unattached Iowa       43.57m        DNS
 -- 899 Michelle Mannchen     17 UnattachedMN          29.44m        DNS

Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 48.35m  1999        Sarah Malone
                35.85m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1066 Kristian Trent       17 West O Throws         25.98m     34.62m           113-07
      28.66m  FOUL  FOUL  34.62m  FOUL  31.37m
  2 188 Bianca Mata           17 CornhuskerFlyers      35.48m     31.78m           104-03
      31.69m  30.14m  31.78m  30.43m  FOUL  30.82m
  3 1059 Courtney Atkinson    17 West O Throws         22.70m     23.01m            75-06
      22.63m  23.01m  20.95m  22.82m  22.08m  20.56m
  4 1064 Molly Pengilly       17 West O Throws         19.30m     15.08m            49-06
      15.08m  FOUL  11.89m  12.09m  12.38m  14.49m
 -- 689 Michelle Mitchell     18 S S Spartans          25.66m        DNS
 -- 208 Jordan Williams       17 CornhuskerFlyers                    DNS

Event 520  Hammer Throw Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 49.60m  7/29/2006   Gabriella Midles, 13 Camas Hammer
                30.00m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 44 Jasmine Mosley         18 Bellevue Breeze                  46.10m JO S      151-03
      FOUL  37.41m  46.10m  FOUL  42.14m  45.07m
  2 1059 Courtney Atkinson    17 West O Throws                    34.11m JO S      111-11
      34.11m  31.16m  31.30m  30.93m  32.23m  FOUL
  3 1064 Molly Pengilly       17 West O Throws                    30.13m JO S       98-10
      29.73m  29.57m  28.46m  30.13m  29.35m  FOUL
  4 188 Bianca Mata           17 CornhuskerFlyers                 25.87m            84-10
      24.95m  22.69m  FOUL  21.65m  25.87m  25.56m
  5 1065 Breanna Shupe        16 West O Throws                    22.52m            73-11
      FOUL  22.31m  21.13m  22.52m  21.91m  21.86m
 -- 1066 Kristian Trent       17 West O Throws                       DNS

Event 521  Heptathlon Young Women
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N  5365  2001        Diana Pickler
                 4162  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1009 Jennifer Lehman      17 Unattached WI           3928    3791.00
  2 1139 Angela Walhovd       18 UnattachedMN                    3453.00
  3 1138 Nish Rubash          17 UnattachedMN                    3368.00
  4 1137 Keely Rubash         17 UnattachedMN                    3282.00
  5 435 Erica Troia           17 Madison East                    2353.00

Event 521  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 1009 Jennifer Lehman      17 Unattached WI            15.98   1.7  2  717
  2 1139 Angela Walhovd       18 UnattachedMN             16.40   1.7  1  666
  3 435 Erica Troia           17 Madison East             16.78   1.7  2  622
  4 1138 Nish Rubash          17 UnattachedMN             18.00   1.7  1  488
  5 1137 Keely Rubash         17 UnattachedMN             18.19   1.7  1  469
 -- 436 Jasmine Wright        17 Madison East               DNS   1.7  1
 -- 434 Ashley Knight         18 Madison East               DNS   1.7  2
 -- 689 Michelle Mitchell     18 S S Spartans               DNS   1.7  2

Event 521  Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 1009 Jennifer Lehman      17 Unattached WI            1.65m    5-05.00  795
     1.05 1.08 1.11 1.14 1.17 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
        P    P    P    P    P    P    P    P   XO    O    O   XO    O  XXX
  2 1138 Nish Rubash          17 UnattachedMN             1.55m    5-01.00  678
     1.05 1.08 1.11 1.14 1.17 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
        P    P    P    P    P    P    P    O    O    O    O  XXX
  3 1139 Angela Walhovd       18 UnattachedMN             1.45m    4-09.00  566
     1.05 1.08 1.11 1.14 1.17 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
        P    P    P    P    P    P    O   XO  XXO  XXX
  4 1137 Keely Rubash         17 UnattachedMN             1.35m    4-05.00  460
     1.05 1.08 1.11 1.14 1.17 1.30 1.35 1.40
        P    P    P    P    P    O   XO  XXX
 -- 435 Erica Troia           17 Madison East                NH
     1.05 1.08 1.11 1.14 1.17 1.30
        P    P    P    P    P  XXX
 -- 436 Jasmine Wright        17 Madison East               DNS
 -- 689 Michelle Mitchell     18 S S Spartans               DNS
 -- 434 Ashley Knight         18 Madison East               DNS

Event 521  Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 436 Jasmine Wright        17 Madison East             8.56m   28-01.00  436
      7.43m  7.43m  8.56m
  2 435 Erica Troia           17 Madison East             7.95m   26-01.00  396
      7.40m  7.37m  7.95m
  3 1009 Jennifer Lehman      17 Unattached WI            7.75m   25-05.25  383
      6.24m  7.75m  7.74m
  4 1137 Keely Rubash         17 UnattachedMN             7.17m   23-06.25  346
      6.77m  7.17m  5.80m
  5 1139 Angela Walhovd       18 UnattachedMN             7.08m   23-02.75  340
      6.90m  7.08m  6.99m
  6 1138 Nish Rubash          17 UnattachedMN             6.98m   22-11.00  334
      5.98m  6.67m  6.98m
 -- 689 Michelle Mitchell     18 S S Spartans               DNS
 -- 434 Ashley Knight         18 Madison East               DNS

Event 521  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 1009 Jennifer Lehman      17 Unattached WI            27.48   1.1  672
  2 435 Erica Troia           17 Madison East             28.47   1.1  594
  3 1137 Keely Rubash         17 UnattachedMN             28.62   1.1  583
  4 1138 Nish Rubash          17 UnattachedMN             29.08   1.1  548
  5 1139 Angela Walhovd       18 UnattachedMN             29.42   1.1  523
 -- 689 Michelle Mitchell     18 S S Spartans               DNS   1.1
 -- 436 Jasmine Wright        17 Madison East               DNS   1.1
 -- 434 Ashley Knight         18 Madison East               DNS   1.1

Event 521  Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 1139 Angela Walhovd       18 UnattachedMN             4.71m  -0.1  15-05.50  482
     4.62m(+0.0) 4.66m(2.2) 4.71m(-0.1)
  2 1009 Jennifer Lehman      17 Unattached WI            4.59m   2.1  15-00.75  451
     4.30m(1.0) 4.35m(0.9) 4.59m(2.1)
  3 1138 Nish Rubash          17 UnattachedMN             4.37m  +0.0  14-04.00  396
     4.01m(1.3) 4.37m(+0.0) 4.07m(1.3)
  4 1137 Keely Rubash         17 UnattachedMN             4.33m   2.5  14-02.50  386
     4.30m(+0.0) 4.33m(2.5) 4.20m(2.1)
  5 435 Erica Troia           17 Madison East             4.03m  +0.0  13-02.75  315
     3.59m(-1.7) 3.75m(1.4) 4.03m(+0.0)
 -- 436 Jasmine Wright        17 Madison East               DNS   NWI
 -- 689 Michelle Mitchell     18 S S Spartans               DNS   NWI
 -- 434 Ashley Knight         18 Madison East               DNS   NWI

Event 521  Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 1139 Angela Walhovd       18 UnattachedMN            25.70m      84-04  395
      25.70m  25.10m  20.14m
  2 1009 Jennifer Lehman      17 Unattached WI           21.76m      71-05  322
      20.32m  21.12m  21.76m
  3 1137 Keely Rubash         17 UnattachedMN            19.12m      62-09  273
      16.78m  19.12m  18.86m
  4 1138 Nish Rubash          17 UnattachedMN            17.12m      56-02  236
      15.16m  17.12m  13.70m
  5 435 Erica Troia           17 Madison East            14.44m      47-04  186
      13.88m  14.44m  13.38m
  6 436 Jasmine Wright        17 Madison East            10.94m      35-11  123
      9.30m  FOUL  10.94m
 -- 689 Michelle Mitchell     18 S S Spartans               DNS
 -- 434 Ashley Knight         18 Madison East               DNS

Event 521  Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 1137 Keely Rubash         17 UnattachedMN           2:24.39   765
  2 1138 Nish Rubash          17 UnattachedMN           2:30.36   688
  3 1139 Angela Walhovd       18 UnattachedMN           2:48.34   481
  4 1009 Jennifer Lehman      17 Unattached WI          2:51.23   451
  5 435 Erica Troia           17 Madison East           3:14.76   240
 -- 436 Jasmine Wright        17 Madison East               DNS
 -- 434 Ashley Knight         18 Madison East               DNS
 -- 689 Michelle Mitchell     18 S S Spartans               DNS

Event 550  100 Meter Dash Young Men
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 10.08  2005        J- Mee Samuels, Carolina Mustangs
                10.94  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 544 Jerrell Hamcock       18 MN NorthernStars       11.29      10.58qJO S    3.8  2
  2 584 Brijesh Lawrence      17 NorthOmahaBengal       10.50      10.64qJO S    3.8  2
  3 706 Keith Ingram          18 S S Spartans           10.81      10.65qJO S    3.1  1
  4 697 Justin Austin         17 S S Spartans           10.79      10.76qJO S    3.1  1
  5 708 Leneir Johnson        16 S S Spartans           11.26      10.82qJO S    3.8  2
  6 572 Tyrelle Atkins        18 NorthOmahaBengal       10.87      11.05q        3.1  1
  7 344 Robert Spence         18 I.C.A.A                11.91      11.13q        3.8  2
  8 547 Brian White           17 MN NorthernStars       11.53      11.14q        3.8  2
  9 545 Kassim Lakis          17 MN NorthernStars       11.70      11.29q        3.8  2
 10 63 William Bryan          18 Bellevue Breeze        11.21      11.30         3.1  1
 11 989 Jace McCarthy         17 UnattachedNebras       11.28      11.41         3.8  2
 12 58 Levi Baker             18 Bellevue Breeze        11.37      11.44         3.1  1
 13 1047 Derek May            18 Velocity TC            11.43      11.45         3.8  2
 14 870 Cody Johnson          18 Unattached Iowa        11.97      11.55         3.1  1
 15 403 Ryan Roettger         17 Lincoln Jets           11.38      11.60         3.1  1
 16 320 Jarret Westbrook      17 HospitalityHouse       12.13      11.80         3.1  1

Event 550  100 Meter Dash Young Men
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  2005        J- Mee Samuels, Carolina Mustangs
                10.94  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 697 Justin Austin         17 S S Spartans           10.76      10.84 JO S   -0.2
  2 544 Jerrell Hamcock       18 MN NorthernStars       10.58      10.87 JO S   -0.2
  3 706 Keith Ingram          18 S S Spartans           10.65      10.89 JO S   -0.2
  4 584 Brijesh Lawrence      17 NorthOmahaBengal       10.64      10.90 JO S   -0.2
  5 708 Leneir Johnson        16 S S Spartans           10.82      11.27        -0.2
  6 572 Tyrelle Atkins        18 NorthOmahaBengal       11.05      11.34        -0.2
  7 547 Brian White           17 MN NorthernStars       11.14      11.50        -0.2
  8 545 Kassim Lakis          17 MN NorthernStars       11.29      11.62        -0.2
 -- 344 Robert Spence         18 I.C.A.A                11.13        DNS        -0.2
Preliminaries
 10 63 William Bryan          18 Bellevue Breeze        11.30
 11 989 Jace McCarthy         17 UnattachedNebras       11.41
 12 58 Levi Baker             18 Bellevue Breeze        11.44
 13 1047 Derek May            18 Velocity TC            11.45
 14 870 Cody Johnson          18 Unattached Iowa        11.55
 15 403 Ryan Roettger         17 Lincoln Jets           11.60
 16 320 Jarret Westbrook      17 HospitalityHouse       11.80

Event 551  200 Meter Dash Young Men
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 20.50  1987        Quincy Watts
                21.99  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
  1 706 Keith Ingram          18 S S Spartans           21.97      21.51qJO S    NWI  1
  2 544 Jerrell Hamcock       18 MN NorthernStars       22.34      21.62qJO S    NWI  2
  3 584 Brijesh Lawrence      17 NorthOmahaBengal       22.94      21.82qJO S    NWI  1
  4 577 Taylor Cook           18 NorthOmahaBengal       23.16      22.37q        NWI  2
  5 309 Antwan Hollie         16 HospitalityHouse       23.17      22.67q        NWI  2
  6 542 Leon Cheneyon         17 MN NorthernStars       22.55      22.73q        NWI  2
  7 547 Brian White           17 MN NorthernStars       23.44      22.87q        NWI  1
  8 545 Kassim Lakis          17 MN NorthernStars       23.58      22.88q        NWI  2
  9 366 Brandon McSkimming    18 Iowa United TC         23.02      22.91q        NWI  1
 10 397 Kevin Meyer           17 Lincoln Jets           23.72      23.05         NWI  1
 11 81 Brian Skarda           17 Bellevue Breeze        23.68      23.61         NWI  2
 12 1047 Derek May            18 Velocity TC            23.46      23.68         NWI  1
 13 870 Cody Johnson          18 Unattached Iowa        24.35      23.83         NWI  1
 14 76 Collin Murray          17 Bellevue Breeze        24.50      24.51         NWI  2
 15 222 Kenny Hoge            17 CornhuskerFlyers       24.51      24.81         NWI  2

Event 551  200 Meter Dash Young Men
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  1987        Quincy Watts
                21.99  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 544 Jerrell Hamcock       18 MN NorthernStars       21.62      21.43 JO S   -1.8
  2 706 Keith Ingram          18 S S Spartans           21.51      21.49 JO S   -1.8
  3 542 Leon Cheneyon         17 MN NorthernStars       22.73      22.34        -1.8
  4 366 Brandon McSkimming    18 Iowa United TC         22.91      22.65        -1.8
  5 309 Antwan Hollie         16 HospitalityHouse       22.67      22.79        -1.8
  6 545 Kassim Lakis          17 MN NorthernStars       22.88      22.83        -1.8
  7 547 Brian White           17 MN NorthernStars       22.87      22.88        -1.8
 -- 577 Taylor Cook           18 NorthOmahaBengal       22.37        DNS        -1.8
 -- 584 Brijesh Lawrence      17 NorthOmahaBengal       21.82        DNS        -1.8
Preliminaries
 10 397 Kevin Meyer           17 Lincoln Jets           23.05
 11 81 Brian Skarda           17 Bellevue Breeze        23.61
 12 1047 Derek May            18 Velocity TC            23.68
 13 870 Cody Johnson          18 Unattached Iowa        23.83
 14 76 Collin Murray          17 Bellevue Breeze        24.51
 15 222 Kenny Hoge            17 CornhuskerFlyers       24.81

Event 552  400 Meter Dash Young Men
============================================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  1996        William Obea Moore
                49.79  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 542 Leon Cheneyon         17 MN NorthernStars       50.07      49.00 JO S              1
  2 577 Taylor Cook           18 NorthOmahaBengal       51.49      49.32 JO S              1
  3 961 Joshua Wiseman        17 UnattachedMN           49.10      49.80                   1
  4 1026 Grant Bughman        18 Unattached WI          50.84      50.23                   1
  5 366 Brandon McSkimming    18 Iowa United TC         50.93      50.54                   1
  6 392 Tory Berks            18 Lincoln Jets           50.01      50.59                   1
  7 713 Printence McMurtrey   18 S S Spartans                      50.88                   2
  8 143 Jake Freebolin        17 CedarRapids TC         52.38      51.16                   2
  9 361 Tyler Anderson        18 Iowa United TC         51.22      51.18                   1
 10 151 Kyle Slaymaker        16 CedarRapids TC         53.46      51.33                   2
 11 402 Paul Pape             16 Lincoln Jets           50.13      51.40                   1
 12 733 Lamar Brooks          18 S Mad Panthers         52.65      52.00                   2
 13 406 Zachary Simon         17 Lincoln Jets           52.09      52.19                   2
 14 403 Ryan Roettger         17 Lincoln Jets           51.87      52.49                   2
 15 68 Matt Evers             17 Bellevue Breeze        51.20      53.26                   1
 16 300 Nathan Anderson       17 HospitalityHouse       58.38      57.92                   2

Event 553  800 Meter Run Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  2000        Nick Davenport
                1:59.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 364 Blake Irwin           17 Iowa United TC       2:15.00    1:58.19 JO S
  2 151 Kyle Slaymaker        16 CedarRapids TC       2:03.85    1:58.23 JO S
  3 929 Lloyd Gbahtuo         18 UnattachedMN         1:59.19    1:58.37 JO S
  4 68 Matt Evers             17 Bellevue Breeze      2:01.00    1:58.48 JO S
  5 373 Andy Wendroth         18 Kangaroo T C         1:58.75    1:58.68 JO S
  6 917 Edward Brady          17 UnattachedMN         1:58.34    1:59.33
  7 361 Tyler Anderson        18 Iowa United TC       2:00.23    1:59.71
  8 143 Jake Freebolin        17 CedarRapids TC       2:04.38    2:01.79
  9 1022 Alex Adkinson        17 Unattached WI        2:04.73    2:01.92
 10 699 Joseph Dixon          17 S S Spartans         2:05.87    2:03.59
 11 645 Spencer Vadner        17 Northstar United     2:05.00    2:04.66
 12 935 Lou Hughes            17 UnattachedMN         2:05.31    2:05.20
 13 1025 Leonard Buckner      18 Unattached WI        2:03.83    2:09.53
 14 73 Andrew Huff            16 Bellevue Breeze      2:12.83    2:11.56
 15 227 Paul Lord             16 CornhuskerFlyers     2:09.11    2:12.31
 16 27 Brandon Leibold        17 Ames TC              2:10.76    2:14.79

Event 554  1500 Meter Run Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:51.21  1985        John Quade
                4:05.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 364 Blake Irwin           17 Iowa United TC       4:49.00    4:15.26
  2 757 Ronnie Kyllo          17 Team Nodak           4:20.00    4:23.00
  3 958 Paul Weigel           17 UnattachedMN         4:24.13    4:24.28
  4 946 Andrew Papke-Larson   17 UnattachedMN         4:26.59    4:27.06
  5 27 Brandon Leibold        17 Ames TC              4:48.68    4:32.11
  6 880 Kyle Selsor           18 Unattached Iowa      4:48.29    4:39.60

Event 555  5000 Meter Run Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  2001        Yong-Sung Leal
                15:49.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 219 Peter Falcon          17 CornhuskerFlyers    16:34.95   16:12.85
  2 757 Ronnie Kyllo          17 Team Nodak                     16:14.30
  3 923 Ben Donovan           17 UnattachedMN        17:41.53   17:00.09
  4 885 Alden Wignall         17 Unattached Iowa     16:51.79   17:12.54
  5 27 Brandon Leibold        17 Ames TC             17:28.34   17:16.20
  6 946 Andrew Papke-Larson   17 UnattachedMN        18:12.46   17:43.76
 -- 341 Abdurahman Hassen     16 I.C.A.A             19:05.82        DNS

Event 556  2000 Meter Steeplechase Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5:53.17  1983        Orla Kastberg
                6:36.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 757 Ronnie Kyllo          17 Team Nodak           6:43.36    6:24.47 JO S
  2 947 Matt Rengo            18 UnattachedMN         6:31.26    6:26.75 JO S
  3 237 Chris Vacanti         17 CornhuskerFlyers                7:13.14
  4 1022 Alex Adkinson        17 Unattached WI                   7:17.60
  5 880 Kyle Selsor           18 Unattached Iowa      8:00.00    7:37.70
 -- 758 Colin Parrish         17 Team Nodak           6:22.92        DNS

Event 557  3000 Meter Race Walk Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 12:54.88  7/31/1994   Kevin Eastler
                20:42.00  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 71 Ben Holkeboer          17 Bellevue Breeze     20:58.50   20:36.39 JO S

Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=======================================================================================
Top 9 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 13.40  1978        Rodney Wilson
                14.70  JO S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 1034 Adam Hexum           18 Unattached WI          14.58      14.35qJO S    3.4  2
  2 721 Marcus Smith          17 S S Spartans           14.67      14.78q        3.3  1
  3 703 Isiah Gray            17 S S Spartans                      14.94q        3.3  1
  4 920 Austin Delaney        17 UnattachedMN           15.46      15.29q        3.3  1
  5 58 Levi Baker             18 Bellevue Breeze        15.49      15.63q        3.4  2
  6 1156 Javon Myles          17 MN NorthernStars       16.48      16.41q        3.3  1
  7 869 Andrew Hopper         18 Unattached Iowa        16.55      16.93q        3.3  1
  8 429 Jeremiah Sievers      16 Lincoln Youth TC       16.87      17.13q        3.4  2
  9 428 Tyler Reeder          17 Lincoln Youth TC       19.77      20.14q        3.4  2
 -- 1026 Grant Bughman        18 Unattached WI          15.57         DQ         3.4  2  Pushing Hurdle

Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
====================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.40  1978        Rodney Wilson
                14.70  JO S
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        Wind
====================================================================================
Finals
  1 1034 Adam Hexum           18 Unattached WI          14.35      14.67 JO S   +0.0
  2 721 Marcus Smith          17 S S Spartans           14.78      15.07        +0.0
  3 703 Isiah Gray            17 S S Spartans           14.94      15.79        +0.0
  4 920 Austin Delaney        17 UnattachedMN           15.29      15.87        +0.0
  5 58 Levi Baker             18 Bellevue Breeze        15.63      16.34        +0.0
  6 1156 Javon Myles          17 MN NorthernStars       16.41      16.65        +0.0
  7 869 Andrew Hopper         18 Unattached Iowa        16.93      16.86        +0.0
  8 429 Jeremiah Sievers      16 Lincoln Youth TC       17.13      17.58        +0.0
 -- 428 Tyler Reeder          17 Lincoln Youth TC       20.14        DNS        +0.0
Preliminaries
 -- 1026 Grant Bughman        18 Unattached WI            DQ

Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
============================================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  2002        Kerron Clement
                56.77  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 532 Zachary Sharkey-Ketn  17 Mke Mustangs           55.51      54.88 JO S              1
  2 703 Isiah Gray            17 S S Spartans                      55.19 JO S              2
  3 225 Monte Larsen          16 CornhuskerFlyers       58.27      57.46                   1
  4 140 Patrick Cahalan       17 CedarRapids TC       1:02.66    1:00.58                   1
  5 365 Braydn Kelly          16 Iowa United TC       1:00.96    1:01.10                   1
  6 58 Levi Baker             18 Bellevue Breeze      1:01.76    1:03.33                   1
 -- 429 Jeremiah Sievers      16 Lincoln Youth TC     1:07.53        DNS                   2
 -- 636 Nick Larson           16 Northstar United                    DNS                   2
 -- 869 Andrew Hopper         18 Unattached Iowa      1:06.63        DNS                   2

Event 560  4x100 Meter Relay Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  1996        Track Houston
                42.18  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Silver Springs Spartans  'A'                        42.07      41.32 JO S
     1) Leneir Johnson 16               2) Keith Ingram 18
     3) Victor Reynolds 18              4) Justin Austin 17
  2 North Omaha Bengals  'A'                            42.08      41.66 JO S
     1) Brijesh Lawrence 17             2) Tyrelle Atkins 18
     3) Ramel Thompson 18               4) Taylor Cook 18
  3 Minnesota Northern Stars  'A'                       42.99      42.08 JO S
     1) Kassim Lakis 17                 2) Brian White 17
     3) Leon Cheneyon 17                4) Jerrell Hamcock 18
  4 Bellevue Breeze  'A'                                43.75      44.64
     1) Levi Baker 18                   2) Brian Skarda 17
     3) Collin Murray 17                4) Stephen Murray 18
  5 Lincoln Jets  'A'                                   44.72      44.91
  6 Hospitality House Striders  'A'                     46.47      45.08
     1) Nathan Anderson 17              2) Jarret Westbrook 17
     3) Laquone Robinson 16             4) Antwan Hollie 16
  7 South Madison Panthers  'A'                         46.92      46.38
     1) Lamar Brooks 18                 2) Seth Hatfield 16
     3) Marcus Pearson 16               4) Arscemop Green 18
 -- Silver Springs Spartans  'B'                        46.06         DQ                   Zone Violation#2 
     1) Cecil Kahill 17                 2) Printence McMurtrey 18
     3)                                 4) Roy Jones 16

Event 561  4x400 Meter Relay Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:06.55  1996        East Atlanta
                3:19.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Iowa United Track Club  'A'                       3:46.63    3:19.12
     1) Jordan Cornilsen 17             2) Brandon McSkimming 18
     3) Tyler Anderson 18               4) Aaron Stockstell 17
  2 Lincoln Jets  'A'                                 3:24.22    3:27.12
     1) Ryan Roettger 17                2) Zachary Simon 17
     3) Tory Berks 18                   4) Paul Pape 16
  3 Cedar Rapids Track Club  'A'                      3:36.04    3:30.47
     1) Jake Freebolin 17               2) Patrick Cahalan 17
     3) Kevin Dibbern 17                4) Kyle Slaymaker 16
  4 Silver Springs Spartans  'A'                      3:56.52    3:31.61
     1) Printence McMurtrey 18          2) Isiah Gray 17
     3) Jeffery Pugh 17                 4) Joseph Dixon 17
 -- North Omaha Bengals  'A'                          3:41.87         DQ                   Throwing Baton
     1) Brijesh Lawrence 17             2) Taylor Cook 18
     3) Tyrelle Hardy 16                4) Derrell Bradford 18

Event 562  4x800 Meter Relay Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:35.27  1981        East Coast Classic
                8:05.00  JO S
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================================
  1 Iowa United Track Club  'A'                       8:50.00    7:52.03 JO S
     1) Jordan Cornilsen 17             2) Blake Irwin 17
     3) Tyler Anderson 18               4) Aaron Stockstell 17
  2 Cedar Rapids Track Club  'A'                      8:39.08    8:50.12
     1) Jake Freebolin 17               2) Kevin Dibbern 17
     3) Kyle Slaymaker 16               4) Scott Riedel 17

Event 563  High Jump Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  1983        Dothel Edwards
                1.99m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 573 Derrell Bradford      18 NorthOmahaBengal       1.85m      1.95m          6-04.75
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
        P    P    P    P    O    O   XO    O    O  XPP
  2 214 Joey Boro             17 CornhuskerFlyers       1.95m     J1.95m          6-04.75
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
        P    P    P    P    P    O    O    O  XXO  XXX
  3 918 Matthew Clauer        18 UnattachedMN           1.95m      1.90m          6-02.75
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
        P    P    P    P    P    O    O    O  XXX
  3 372 Nathan Tibbetts       17 Kangaroo T C           1.85m      1.90m          6-02.75
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
        P    P    P    P    P    O    O    O  XXX
  5 Colin Belcher             18 Kangaroo T C                     J1.90m          6-02.75
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
        P    P    P    P    P    O    O   XO  XXX
  6 925 Brandon Erichsen      17 UnattachedMN           1.80m     J1.90m          6-02.75
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
        P    P    P    P    P   XO    O  XXO  XXX
  7 222 Kenny Hoge            17 CornhuskerFlyers       1.75m      1.85m          6-00.75
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90
        P    P    P    O  XXO  XXO   XO  XXX
  8 67 David Eads             17 Bellevue Breeze        1.90m     J1.85m          6-00.75
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90
        P    P    O   XO    O    O  XXO  XXX
  9 368 Nick Vance            17 Iowa United TC         1.80m      1.75m          5-08.75
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80
        P    P    P    P    O  XXX
 10 1156 Javon Myles          17 MN NorthernStars       1.75m     J1.75m          5-08.75
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80
        O    P    P    O   XO  XXX
 11 71 Ben Holkeboer          17 Bellevue Breeze        1.65m      1.60m          5-03.00
     1.55 1.60 1.65
        O    O  XXX
 -- 714 Jeffrey Meleski       17 S S Spartans           1.87m        DNS

Event 564  Pole Vault Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38
                4.53m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 835 Joseph Bredahl        18 Unattached Dakot       3.96m      4.25m         13-11.25
     3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40
        P    P    P    P    P  XXO    O  XXX
  2 391 Danny Berks           18 Lincoln Jets           4.26m      4.10m         13-05.25
     3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25
        P    P    P    P   XO    O  XXX
  3 938 Casey Kedrowski       18 UnattachedMN           4.24m     J4.10m         13-05.25
     3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25
        P    P    P  XXO    P   XO  XXX
  4 766 Jesse Morrow          17 Team Sodak             3.96m      3.95m         12-11.50
     3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10
        P    P    P    O    O  XXX
  4 756 Adam Isakson          17 Team Nodak             3.65m      3.95m         12-11.50
     3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10
        P    P    O    P    O  XXX
  6 948 Erik Romsdahl         17 UnattachedMN           3.94m     J3.95m         12-11.50
     3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10
        O    O    O   XO  XXO  XXX
  7 931 Mitch Hagen           18 UnattachedMN           3.94m      3.80m         12-05.50
     3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
        P    P    O    O  XXX
  7 916 Bryan Atwood          18 UnattachedMN           4.24m      3.80m         12-05.50
     3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10
        P    P    P    O    P  XXX
  9 754 Daniel Sandor         17 Stillwater T&F         3.64m     J3.80m         12-05.50
     3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
        P    P   XO    O  XXX
 10 395 Luke Franssen         18 Lincoln Jets           4.26m     J3.80m         12-05.50
     3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
        P   XO  XXO    O  XXX
 11 964 Jacob Wolter          17 UnattachedMN           3.64m      3.65m         11-11.75
     3.35 3.50 3.65 3.80
        P    P    O  XXX
 12 35 Jared Johnson          17 AP Vaulting            4.10m     J3.65m         11-11.75
     3.35 3.50 3.65 3.80
       XO  XXO    O  XXX
 -- 217 Rod Ekwall            16 CornhuskerFlyers       3.96m         NH
     3.35 3.50 3.65
        P    P  XXX
 -- 261 Cameron Bullock       16 Gothenburg T C         3.96m        DNS
 -- 765 Drew Danforth         16 Team Sodak             3.65m        DNS
 -- 665 Aaron Fuller          17 Prairie Striders       3.04m        DNS
 -- 216 Aaron Cawthon         16 CornhuskerFlyers       3.35m        DNS
 -- 1035 Daniel Jones         16 Unattached WI          3.35m        DNS

Event 565  Long Jump Young Men
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.87m  1977        Lamont King
                6.92m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 719 Victor Reynolds       18 S S Spartans           6.57m      6.86m         0.5  22-06.25
     6.75m(2.3) 6.45m(-0.5) 6.86m(0.5) 6.74m(NWI) 6.52m(NWI) 6.68m(NWI)
  2 72 Dylan Hope             17 Bellevue Breeze        6.36m      6.45m         2.0  21-02.00
     6.12m(1.2) 6.45m(2.0) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 6.10m(NWI)
  3 932 Dominique Hawkins     18 UnattachedMN           6.66m      6.42m         NWI  21-00.75
     6.07m(-0.1) 6.31m(0.8) FOUL(NWI) 6.42m(NWI) FOUL(NWI) 6.35m(NWI)
  4 316 Laquone Robinson      16 HospitalityHouse       6.09m      6.20m         0.4  20-04.25
     5.78m(0.3) 6.20m(0.4) 6.00m(NWI) 5.95m(NWI) 5.10m(NWI) 5.85m(NWI)
  5 574 Jamel Bradford        17 NorthOmahaBengal       6.64m      6.19m         0.9  20-03.75
     6.19m(0.9) FOUL(NWI) 3.45m(1.3) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
  6 874 Matt Nicholas         18 Unattached Iowa        6.15m      6.15m         0.3  20-02.25
     6.02m(0.6) 6.15m(0.3) 6.13m(1.9) FOUL(NWI) 5.85m(NWI) 6.12m(NWI)
  7 712 Cory Lockridge        17 S S Spartans           6.19m      5.91m        -1.1  19-04.75
     5.69m(2.6) 5.41m(2.0) 5.91m(-1.1) 5.91m(NWI) 5.66m(NWI) 5.63m(NWI)
  8 320 Jarret Westbrook      17 HospitalityHouse       6.04m      5.78m         0.2  18-11.75
     5.78m(0.2) FOUL(NWI) 5.52m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
  9 989 Jace McCarthy         17 UnattachedNebras       6.17m      5.73m         NWI  18-09.75
     5.24m(-0.6) 5.73m(NWI) 4.68m(-1.7)
 10 309 Antwan Hollie         16 HospitalityHouse       6.01m      5.68m         0.6  18-07.75
     FOUL(NWI) 5.68m(0.6) 4.88m(1.3)
 10 392 Tory Berks            18 Lincoln Jets           5.86m      5.68m        -0.4  18-07.75
     5.68m(-0.4) 5.49m(1.7) 5.62m(-0.1) 5.68m(NWI) 5.58m(NWI) 5.42m(NWI)
 12 391 Danny Berks           18 Lincoln Jets           5.86m      5.65m         0.3  18-06.50
     4.82m(2.2) 5.65m(0.3) 5.56m(0.2)
 13 227 Paul Lord             16 CornhuskerFlyers       5.61m      5.20m         2.3  17-00.75
     5.20m(2.3) 5.05m(NWI) 5.17m(NWI)
 -- 713 Printence McMurtrey   18 S S Spartans                       FOUL         NWI
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 -- 721 Marcus Smith          17 S S Spartans           6.18m       FOUL         NWI
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 -- 697 Justin Austin         17 S S Spartans           6.38m       FOUL         NWI
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 -- 942 Tyson McArthur        18 UnattachedMN           5.60m        DNS         NWI
 -- 948 Erik Romsdahl         17 UnattachedMN           5.73m        DNS         NWI

Event 566  Triple Jump Young Men
==============================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  2004        Kenneth Hall
                14.49m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        Wind
==============================================================================================
  1 719 Victor Reynolds       18 S S Spartans          13.41m     14.35m         NWI  47-01.00
     13.72m(NWI) 14.11m(NWI) 14.02m(NWI) 14.26m(NWI) 13.87m(NWI) 14.35m(NWI)
  2 594 Stanley Smith         18 NorthOmahaBengal      14.21m     14.26m         NWI  46-09.50
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 13.86m(NWI) FOUL(NWI) 13.90m(NWI) 14.26m(NWI)
  3 920 Austin Delaney        17 UnattachedMN          13.33m     13.82m         NWI  45-04.25
     FOUL(NWI) 13.82m(NWI) FOUL(NWI) 12.87m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
  4 574 Jamel Bradford        17 NorthOmahaBengal      13.01m     13.67m         NWI  44-10.25
     FOUL(NWI) 13.65m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 13.30m(NWI) 13.67m(NWI)
  5 721 Marcus Smith          17 S S Spartans          14.36m     13.04m         NWI  42-09.50
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 12.74m(NWI) FOUL(NWI) 12.07m(NWI) 13.04m(NWI)
  6 316 Laquone Robinson      16 HospitalityHouse      13.03m     12.92m         NWI  42-04.75
     12.57m(NWI) 12.62m(NWI) 12.92m(NWI) 12.69m(NWI) 12.62m(NWI) FOUL(NWI)
  7 986 Tyler Heitman         16 UnattachedNebras      12.73m     12.73m         NWI  41-09.25
     12.73m(NWI) 12.51m(NWI) 12.23m(NWI) 11.74m(NWI) 11.78m(NWI) 11.95m(NWI)
  8 944 John Oberg            18 UnattachedMN          12.37m     12.42m         NWI  40-09.00
     12.33m(NWI) 12.11m(NWI) 12.20m(NWI) 12.24m(NWI) 12.42m(NWI) 11.81m(NWI)
  9 994 Daniel Podsiadlo      17 UnattachedNebras      12.49m     12.35m         NWI  40-06.25
     11.32m(NWI) 12.22m(NWI) 12.35m(NWI) 12.10m(NWI) 11.95m(NWI) 11.79m(NWI)
 10 744 Marcus Pearson        16 S Mad Panthers        11.71m     12.01m         NWI  39-05.00
     11.77m(NWI) 11.94m(NWI) 12.01m(NWI)
 11 699 Joseph Dixon          17 S S Spartans          12.26m     11.93m         NWI  39-01.75
     11.93m(NWI) 11.72m(NWI) 11.91m(NWI)
 12 227 Paul Lord             16 CornhuskerFlyers      12.12m     11.57m         NWI  37-11.50
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 11.57m(NWI)
 13 1000 Jonathan Whiteing    17 UnattachedNebras      11.50m     11.16m         NWI  36-07.50
     11.16m(NWI) 10.99m(NWI) 10.78m(NWI)
 14 368 Nick Vance            17 Iowa United TC        10.05m     10.53m         NWI  34-06.75
     FOUL(NWI) 10.53m(NWI) 10.07m(NWI)
 -- 937 Erich Johnston        18 UnattachedMN          12.34m        DNS         NWI
 -- 309 Antwan Hollie         16 HospitalityHouse      12.54m        DNS         NWI

Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  1997        Dwight Johnson
                16.37m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 933 Micah Hegerle         17 UnattachedMN          15.17m     15.19m         49-10.00
      13.99m  15.19m  FOUL  FOUL  14.49m  FOUL
  2 941 Grant Luer            18 UnattachedMN          15.28m     15.06m         49-05.00
      13.68m  14.86m  15.06m  14.68m  14.41m  FOUL
  3 928 Fergus Gavin          18 UnattachedMN          12.86m     14.88m         48-10.00
      12.30m  13.30m  14.88m  13.49m  13.63m  13.81m
  4 211 Cody Bahrke           16 CornhuskerFlyers      15.94m     14.50m         47-07.00
      FOUL  14.43m  14.00m  13.47m  14.50m  FOUL
  5 579 DeMarcus Hardy        18 NorthOmahaBengal      14.54m     14.06m         46-01.50
      FOUL  13.91m  14.06m  13.92m  FOUL  FOUL
  6 1028 Bryan Dixon          16 Unattached WI         14.87m    J14.06m         46-01.50
      FOUL  13.54m  13.64m  13.71m  14.06m  13.59m
  7 1036 Oakley Kagigebi      17 Unattached WI         13.57m     13.02m         42-08.75
      13.02m  12.56m  12.84m  FOUL  12.24m  FOUL
 -- 872 Ryan Lamparek         18 Unattached Iowa       15.06m        DNS
 -- 528 Ralph Lofton          17 Mke Mustangs          13.43m        DNS

Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 63.02m  1979        Clint Johnson
                48.95m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 933 Micah Hegerle         17 UnattachedMN          47.50m     52.26m JO S      171-05
      52.26m  FOUL  FOUL  51.84m  FOUL  49.14m
  2 211 Cody Bahrke           16 CornhuskerFlyers      42.97m     48.52m           159-02
      46.12m  46.68m  48.52m  FOUL  FOUL  46.54m
  3 941 Grant Luer            18 UnattachedMN          48.90m     47.52m           155-11
      44.82m  44.42m  45.10m  46.52m  47.52m  FOUL
  4 1028 Bryan Dixon          16 Unattached WI         47.69m     44.78m           146-11
      42.78m  44.78m  42.56m  43.32m  43.08m  42.32m
  5 1068 Guy Bauermeister     17 West O Throws         46.15m     42.76m           140-03
      40.36m  FOUL  42.36m  FOUL  40.62m  42.76m
  6 928 Fergus Gavin          18 UnattachedMN          38.66m     41.12m           134-11
      38.14m  41.12m  39.88m  38.44m  35.50m  FOUL
  7 1036 Oakley Kagigebi      17 Unattached WI         39.36m     35.28m           115-09
      31.10m  35.28m  33.68m  34.60m  FOUL  FOUL
 -- 528 Ralph Lofton          17 Mke Mustangs          32.19m        DNS
 -- 872 Ryan Lamparek         18 Unattached Iowa       50.88m        DNS
 -- 951 Michael Shaver        18 UnattachedMN          50.10m        DNS

Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 70.94m  1998        Brian Kollar
                52.91m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 1071 Austin Muench        17 West O Throws         49.98m     52.29m           171-07
      48.93m  52.29m  50.32m  FOUL  51.07m  FOUL
  2 928 Fergus Gavin          18 UnattachedMN          35.92m     34.25m           112-04
      34.25m  30.79m  24.92m  31.06m  26.62m  29.37m
  3 990 Nicholas Millington   18 UnattachedNebras      28.42m     25.79m            84-07
      FOUL  FOUL  25.79m  FOUL  FOUL  25.26m

Event 570  Hammer Throw Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N 64.07m  7/29/2006   Jordan Stray, 36 UNA
                45.73m  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 211 Cody Bahrke           16 CornhuskerFlyers                 46.00m JO S      150-11
      46.00m  45.51m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2 1044 Nathan Wichert       17 Unattached WI         35.59m     38.37m           125-11
      36.47m  34.80m  37.26m  38.37m  FOUL  FOUL

Event 571  Decathlon Young Men
=========================================================================================
 Nat'l Youth: N  7405  2001        Donovan Martin
                 6006  JO S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================================
  1 20 Tyler Clark            17 Ames TC                 5117    5464.00
  2 873 Kurt Lockhart         17 Unattached Iowa         5192    5438.00
  3 963 Kevin Wolf            17 UnattachedMN                    5418.00
  4 937 Erich Johnston        18 UnattachedMN                    5252.00
  5 962 Justin Wolf           17 UnattachedMN                    4927.00
  6 67 David Eads             17 Bellevue Breeze                 4806.00
  7 1136 Eric Hansen          18 Unattached WI           4417    4385.00
  8 959 Blake Weimerskirch    16 UnattachedMN                    4363.00
  9 665 Aaron Fuller          17 Prairie Striders                4010.00

Event 571  Decathlon: #1 100 Meter Dash Young Men Decathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 873 Kurt Lockhart         17 Unattached Iowa          11.72   1.1  2  707
  2 67 David Eads             17 Bellevue Breeze          11.73   1.1  2  705
  3 937 Erich Johnston        18 UnattachedMN             11.76   2.8  1  699
  4 963 Kevin Wolf            17 UnattachedMN             11.77   1.1  2  697
  5 1136 Eric Hansen          18 Unattached WI            12.09   1.1  2  633
  6 959 Blake Weimerskirch    16 UnattachedMN             12.32   2.8  1  589
  7 20 Tyler Clark            17 Ames TC                  12.36   1.1  2  582
  8 962 Justin Wolf           17 UnattachedMN             12.39   1.1  2  576
  9 665 Aaron Fuller          17 Prairie Striders         12.84   2.8  1  495

Event 571  Decathlon: #2 Long Jump Young Men Decathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 937 Erich Johnston        18 UnattachedMN             6.28m   3.7  20-07.25  648
     6.07m(+0.0) 6.28m(3.7) FOUL(NWI)
  2 20 Tyler Clark            17 Ames TC                  5.86m  +0.0  19-02.75  556
     5.80m(2.8) 5.72m(+0.0) 5.86m(+0.0)
  3 963 Kevin Wolf            17 UnattachedMN             5.73m   0.6  18-09.75  529
     5.44m(3.9) 5.48m(1.6) 5.73m(0.6)
  4 959 Blake Weimerskirch    16 UnattachedMN             5.51m  +0.0  18-01.00  483
     5.13m(1.5) 5.51m(+0.0) 5.18m(1.0)
  5 67 David Eads             17 Bellevue Breeze          5.40m   0.7  17-08.75  461
     5.40m(0.7) 5.27m(2.2) 5.27m(+0.0)
  6 1136 Eric Hansen          18 Unattached WI            5.38m   1.7  17-08.00  457
     5.38m(1.7) 5.34m(0.5) 4.95m(0.1)
  7 962 Justin Wolf           17 UnattachedMN             5.30m   2.8  17-04.75  441
     4.92m(0.3) 5.06m(0.1) 5.30m(2.8)
  7 873 Kurt Lockhart         17 Unattached Iowa          5.30m   0.7  17-04.75  441
     5.30m(0.7) 5.03m(+0.0) FOUL(NWI)
  9 665 Aaron Fuller          17 Prairie Striders         5.14m   1.2  16-10.50  409
     5.14m(1.2) 4.95m(-0.3) 5.06m(0.7)

Event 571  Decathlon: #3 Shot Put Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 20 Tyler Clark            17 Ames TC                 12.44m   40-09.75  633
      11.62m  11.91m  12.44m
  2 963 Kevin Wolf            17 UnattachedMN            12.11m   39-08.75  613
      11.38m  11.29m  12.11m
  3 873 Kurt Lockhart         17 Unattached Iowa         11.33m   37-02.25  566
      11.00m  FOUL  11.33m
  4 937 Erich Johnston        18 UnattachedMN            11.20m   36-09.00  558
      10.85m  11.20m  10.42m
  5 962 Justin Wolf           17 UnattachedMN            10.21m   33-06.00  498
      9.32m  10.11m  10.21m
  6 959 Blake Weimerskirch    16 UnattachedMN             9.70m   31-10.00  468
      9.69m  9.70m  9.05m
  7 1136 Eric Hansen          18 Unattached WI            9.65m   31-08.00  465
      9.21m  9.65m  FOUL
  8 67 David Eads             17 Bellevue Breeze          9.43m   30-11.25  451
      8.90m  8.86m  9.43m
  9 665 Aaron Fuller          17 Prairie Striders         7.29m   23-11.00  324
      6.57m  7.24m  7.29m

Event 571  Decathlon: #4 High Jump Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 67 David Eads             17 Bellevue Breeze          1.85m    6-00.75  670
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90
        P    P    P    P    P    P    P    P    O    O  XXO    O  XXX
  2 937 Erich Johnston        18 UnattachedMN             1.70m    5-07.00  544
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75
        P    P    P    P    P    P    O    O    O  XXX
  3 20 Tyler Clark            17 Ames TC                  1.65m    5-05.00  504
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
        P    P    P    P    P    P    O  XXO  XXX
  3 962 Justin Wolf           17 UnattachedMN             1.65m    5-05.00  504
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
        P    O    O    P    O   XO   XO  XXO  XXX
  3 963 Kevin Wolf            17 UnattachedMN             1.65m    5-05.00  504
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
        P    P    P    P    P    P    O  XXO  XXX
  6 1136 Eric Hansen          18 Unattached WI            1.60m    5-03.00  464
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
        P    P    O    P    O    O    O  XXX
  6 873 Kurt Lockhart         17 Unattached Iowa          1.60m    5-03.00  464
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
        P    P    P    P    P    O    O  XXX
  8 959 Blake Weimerskirch    16 UnattachedMN             1.55m    5-01.00  426
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
        P    P    P    P    O    O  XXX
  8 665 Aaron Fuller          17 Prairie Striders         1.55m    5-01.00  426
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
        P    O    O    O    O  XXO  XXX

Event 571  Decathlon: #5 400 Meter Dash Young Men Decathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 67 David Eads             17 Bellevue Breeze          54.72   2  610
  2 873 Kurt Lockhart         17 Unattached Iowa          54.88   1  604
  3 937 Erich Johnston        18 UnattachedMN             56.05   2  557
  4 1136 Eric Hansen          18 Unattached WI            56.14   2  554
  5 20 Tyler Clark            17 Ames TC                  57.29   2  510
  6 963 Kevin Wolf            17 UnattachedMN             57.31   1  509
  7 959 Blake Weimerskirch    16 UnattachedMN             59.08   1  445
  8 962 Justin Wolf           17 UnattachedMN             59.16   2  442
  9 665 Aaron Fuller          17 Prairie Striders       1:00.99   1  380

Event 571  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Young Men Decathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 963 Kevin Wolf            17 UnattachedMN             15.32   1.5  2  811
  2 20 Tyler Clark            17 Ames TC                  16.23   1.7  1  707
  3 873 Kurt Lockhart         17 Unattached Iowa          16.38   1.5  2  691
  4 962 Justin Wolf           17 UnattachedMN             16.90   1.7  1  635
  5 937 Erich Johnston        18 UnattachedMN             17.59   1.6  3  564
  6 1136 Eric Hansen          18 Unattached WI            17.70   1.5  2  553
  7 67 David Eads             17 Bellevue Breeze          18.26   1.7  1  499
  8 959 Blake Weimerskirch    16 UnattachedMN             18.31   1.6  3  495
  9 665 Aaron Fuller          17 Prairie Striders         18.96   1.6  3  436

Event 571  Decathlon: #7 Discus Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 873 Kurt Lockhart         17 Unattached Iowa         42.60m     139-09  718
      35.90m  41.06m  42.60m
  2 20 Tyler Clark            17 Ames TC                 35.32m     115-10  570
      33.98m  35.32m  33.80m
  3 963 Kevin Wolf            17 UnattachedMN            29.12m      95-06  447
      26.12m  29.00m  29.12m
  4 962 Justin Wolf           17 UnattachedMN            27.92m      91-07  424
      26.56m  27.20m  27.92m
  5 937 Erich Johnston        18 UnattachedMN            27.60m      90-07  417
      FOUL  22.80m  27.60m
  6 1136 Eric Hansen          18 Unattached WI           25.58m      83-11  378
      25.58m  FOUL  FOUL
  7 959 Blake Weimerskirch    16 UnattachedMN            22.00m      72-02  310
      20.64m  22.00m  19.06m
  8 665 Aaron Fuller          17 Prairie Striders        21.70m      71-02  304
      19.96m  20.90m  21.70m
  9 67 David Eads             17 Bellevue Breeze         18.86m      61-10  251
      17.88m  18.86m  17.70m

Event 571  Decathlon: #8 Pole Vault Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 959 Blake Weimerskirch    16 UnattachedMN             3.65m   11-11.75  522
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
        P    P    P    P    P    P    P    P    O    P    O    P   XO  XXX
  2 665 Aaron Fuller          17 Prairie Striders         3.50m   11-05.75  482
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65
        P    P    P    P    P    P    P    O    O    O   XO   XO  XXX
  3 962 Justin Wolf           17 UnattachedMN             3.35m   10-11.75  444
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
        P    P    P    P    P    P    P    P    O    P    O  XXX
  4 937 Erich Johnston        18 UnattachedMN             2.90m    9-06.25  333
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20
        P    P    P    P    O    O    O   XO    X  XXX
  4 20 Tyler Clark            17 Ames TC                  2.90m    9-06.25  333
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
      XXO    P    P    P    O    P    O   XO  XXX
  4 873 Kurt Lockhart         17 Unattached Iowa          2.90m    9-06.25  333
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
        O    P    O    O    O    O    O    O  XXX
  4 963 Kevin Wolf            17 UnattachedMN             2.90m    9-06.25  333
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
        P    P    P    P    O    P  XXO  XXO  XXX
  8 67 David Eads             17 Bellevue Breeze          2.75m    9-00.25  298
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90
        O    O    O    O  XXO    O    O  XXX
 -- 1136 Eric Hansen          18 Unattached WI               NH
     1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60
        P    P    P    P    P  XXX

Event 571  Decathlon: #9 Javelin Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 20 Tyler Clark            17 Ames TC                 41.72m     136-10  467
      FOUL  38.54m  41.72m
  2 963 Kevin Wolf            17 UnattachedMN            41.62m     136-06  466
      39.52m  41.62m  38.42m
  3 873 Kurt Lockhart         17 Unattached Iowa         38.40m     126-00  419
      38.40m  FOUL  36.04m
  4 937 Erich Johnston        18 UnattachedMN            35.50m     116-06  377
      FOUL  34.84m  35.50m
  5 665 Aaron Fuller          17 Prairie Striders        32.80m     107-07  339
      31.22m  32.80m  31.14m
  6 1136 Eric Hansen          18 Unattached WI           31.36m     102-11  318
      31.36m  31.12m  28.94m
  7 962 Justin Wolf           17 UnattachedMN            31.16m     102-03  316
      28.86m  31.16m  29.76m
  8 959 Blake Weimerskirch    16 UnattachedMN            28.70m      94-02  281
      25.32m  27.34m  28.70m
  9 67 David Eads             17 Bellevue Breeze         23.88m      78-04  214
      23.34m  20.72m  23.88m

Event 571  Decathlon: #10 1500 Meter Run Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 67 David Eads             17 Bellevue Breeze        4:45.39   647
  2 962 Justin Wolf           17 UnattachedMN           4:45.40   647
  3 20 Tyler Clark            17 Ames TC                4:52.80   602
  4 1136 Eric Hansen          18 Unattached WI          4:59.51   563
  5 937 Erich Johnston        18 UnattachedMN           5:00.89   555
  6 963 Kevin Wolf            17 UnattachedMN           5:09.01   509
  7 873 Kurt Lockhart         17 Unattached Iowa        5:11.54   495
  8 665 Aaron Fuller          17 Prairie Striders       5:26.86   415
  9 959 Blake Weimerskirch    16 UnattachedMN           5:41.59   344
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx