Join/Renew Now

Results - Youth

100 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Joyce Alexis, English Gardner(2006)
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.5
  1 Hackworth, Kenyattia         06 Mobile Parks          12.36Q
  2 Wilson, Trinity              38 Eoydc                 12.56q
  3 Gates, Majerae               13 Christ Life T         12.58q  12.580
  4 Richard, Latangie            15 49  Unlv              12.97
  5 Wilson, Ashia                16 33 Together E         13.13
  6 Lake, Katherine              13 Rainier Beach         13.25
  7 Ealy, Queen                  13 Rainier Beach         14.19
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 Reynolds, Robin              04 N W Express           12.28Q
  2 Maniece-Marbury, Joy         06 Club Elite            12.58q  12.578
  3 Rossum, Breana               26 Mesquite Frie         12.62
  4 Philson, Lateisha            06-Ruff Kutz             12.68
  5 Price, Kylie                 16 33 Rising Sta         13.04
  6 Steward, Jada                02 08 United Sta         13.47
Heat  3 Preliminaries   Wind: 0.2
  1 Harvey, Atiya                38 Mission  Val          12.32Q
  2 Jordan, Fredricka            06 Magic City R          12.54q
  3 Yeadon, Morgan               07 16 Indiana St         12.70
  4 Whitehall, Allanah           13 High Voltage          12.97
  5 McDonald, Whitney            07 16 Fort Wayne         12.98
  6 Flynn, Francesca             05 CT Una                13.28
  7 Wicks, Mariah                27 Tulsa Flyers          13.43
Heat  4 Preliminaries   Wind: 0.1
  1 Middlebrooks, Jamilah        45 Quicksilver           12.50Q
  2 Collins, Janieyah            13 Charlotte Fli         12.73
  3 Babicke, Kimberly            10 42 Nnmp               12.97
  4 Smith, Jaszmyne              10 48 Arizona RI         13.01
  5 Ellison, Seattle             02 08 United Sta         13.14
  6 Van Halder, Alexandria       11 54 Team Idaho         13.38
Heat  5 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 McKellum, Ashleigh           26 Mesquite Frie         12.47Q
  2 Parker, Tiera                05 19 Maximum Ou         12.80
  3 Daniels, India               25 Southern Eagl         12.89
  4 Mitchell, DeVanae            05 17 Northwest          13.02
  5 Banks, Darriell              15 49  Unlv              13.07
  6 Alexis, Mina                 05 Conn Flash            13.21
  7 Harrel, Alyssa               11 54 Canyon Tra         14.36

100 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Joyce Alexis, English Gardner(2006)
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.4
  1 Harvey, Atiya                38 Mission  Val          12.10   12.096
  2 Wilson, Trinity              38 Eoydc                 12.10   12.099
  3 Jordan, Fredricka            06 Magic City R          12.19
  4 Hackworth, Kenyattia         06 Mobile Parks          12.22
  5 McKellum, Ashleigh           26 Mesquite Frie         12.27
  6 Middlebrooks, Jamilah        45 Quicksilver           12.33
  7 Maniece-Marbury, Joy         06 Club Elite            12.39
  8 Reynolds, Robin              04 N W Express           12.51
  9 Gates, Majerae               13 Christ Life T         12.68

200 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 23.81  2003        Bianca Knight, English Gardner(2006)
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.9
  1 Harper, Jazmin               38 Mission  Val          25.62Q
  2 Francis, Chamique            06-Ruff Kutz             25.74
  3 Roller, Brie                 06-Star of The E         25.79
  4 McKellum, Ashleigh           26 Mesquite Frie         25.85
  5 Price, Kylie                 16 33 Rising Sta         25.89
  6 Banks, Darriell              15 49  Unlv              26.30
  7 Echols, Whitney              13 Wings of Eagl         27.32
  8 Van Halder, Alexandria       11 54 Team Idaho         27.75
Heat  2 Preliminaries   Wind: -2.0
  1 Ndipagbor, Akawkaw           16 33 Together E         24.86Q
  2 Scott, Ayanna                07 21 Springfiel         25.37q
  3 Maniece-Marbury, Joy         06 Club Elite            25.44q
  4 Hamilton, GinAsia            10 32 Una Colora         25.73
  5 Sims, Raven                  06 YMCA Baton R          25.85
  6 Wade, Necy                   13 Northwest Sel         26.29
  7 Tracyintainer, Kailea        39 Hawaii Elite          27.36
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.3
  1 Harvey, Atiya                38 Mission  Val          24.81Q
  2 Mallard, Keondra             26 North Texas C         25.81
  3 Daniels, India               25 Southern Eagl         25.98
  4 McDonald, Whitney            07 16 Fort Wayne         26.12
  5 Parker, Tiera                05 19 Maximum Ou         26.45
  6 Gray, Jennifer               15 49 VS                 26.59
  7 Shepard, Nichole             06-Ruff Kutz             27.50
  8 Echevarria, Jacarei          11 54 Team Idaho         28.53
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.9
  1 Reynolds, Robin              04 N W Express           24.29Q
  2 Hackworth, Kenyattia         06 Mobile Parks          24.57q
  3 Middlebrooks, Jamilah        45 Quicksilver           25.26q
  4 Steward, Jada                02 08 United Sta         26.52
  5 Smith, Jaszmyne              10 48 Arizona RI         26.53
  6 Wicks, Mariah                27 Tulsa Flyers          27.17
  7 Taylor, Devin                13 Allegiance A          27.37
  8 Harrel, Alyssa               11 54 Canyon Tra         29.33

200 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 23.81  2003        Bianca Knight, English Gardner(2006)
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 0.4
  1 Ndipagbor, Akawkaw           16 33 Together E         24.21
  2 Hackworth, Kenyattia         06 Mobile Parks          24.31
  3 Harvey, Atiya                38 Mission  Val          24.63
  4 Reynolds, Robin              04 N W Express           24.63
  5 Maniece-Marbury, Joy         06 Club Elite            24.91
  6 Middlebrooks, Jamilah        45 Quicksilver           25.11
  7 Harper, Jazmin               38 Mission  Val          25.13
  8 Scott, Ayanna                07 21 Springfiel         25.42

400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 53.40  2002        Brandi Cross
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Fluker, Nia                  26 Unattached            55.37Q
  2 Pierce, Jande'               45 New Horizon           57.07q
  3 Faulknor, Alexis             16 33 Scrc               58.77
  4 Mungo, Tsheila               13 Charlotte Fli         58.86
  5 Nash, Lainey                 13 Beaverton Tr          59.79
  6 Perry, Jade                  Lincoln Youth TC       1:00.73
  7 Johnson, Bre'Anna            25 Track Houston       1:02.19
Heat  2 Preliminaries
  1 Harper, Jazmin               38 Mission  Val          56.37Q
  2 Mcdowell, Laura              16 33 Scrc               56.62q
  3 Williams, Olicia             06-Starlets TC           59.58
  4 Parks, Alexandra             15 44 44 Millenn         59.88
  5 Brown, Jade                  05 17 Hi-Velocit       1:01.08
  6 Horton, Chelsie              10 32 Flight Tra       1:01.36
  7 Hauschild, Kaley             28 Thunderbolt T       1:01.93
  8 Echevarria, Jacarei          11 54 Team Idaho       1:02.02
Heat  3 Preliminaries
  1 Hamilton, GinAsia            10 32 Una Colora         57.88Q
  2 Williams, Chrishuna          26 North Texas C         58.32
  3 Sims, Raven                  06 YMCA Baton R          58.64
  4 Tracyintainer, Kailea        39 Hawaii Elite          59.36
  5 McCraney, Barbara            NorthOmahaBengal         59.94
  6 Jacobs, Alexus               04 Florida Unatt       1:00.61
  7 Gardner, Kaila               05 17 Hi-Velocit       1:01.60
  8 Harrel, Alyssa               11 54 Canyon Tra       1:06.55
Heat  4 Preliminaries
  1 Reynolds, Robin              04 N W Express           56.74Q
  2 Roller, Brie                 06-Star of The E         58.08
  3 Davis, Michelle              02 08 United Sta         58.73
  4 Anderson, Reyna              06 Future TC             58.84
  5 Gray, Jennifer               15 49 VS                 59.90
  6 Guenther, Taylor             13 Team Oregon,        1:00.52
  7 Mullen, Kristie              CornhuskerFlyers       1:01.07
Heat  5 Preliminaries
  1 Ndipagbor, Akawkaw           16 33 Together E         55.62Q
  2 Hardiman, Iesha              38 Isc Internat          57.48q
  3 McCant, Genamarie            10 PV Unattach           58.07
  4 Pinkney, Ashley              10 48 Arizona RI         58.89
  5 Lewis, Brittany              10 32 Steppers           59.28
  6 Carrillo, Jessica            15 44 CV San Die       1:00.15
  7 Blumm, Stephanie             38 Unattached          1:00.44
  8 Echols, Whitney              13 Wings of Eagl       1:07.11

400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 53.40  2002        Brandi Cross
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Ndipagbor, Akawkaw           16 33 Together E         53.73
  2 Fluker, Nia                  26 Unattached            54.73
  3 Harper, Jazmin               38 Mission  Val          56.21
  4 Hardiman, Iesha              38 Isc Internat          56.32
  5 Mcdowell, Laura              16 33 Scrc               56.82
  6 Hamilton, GinAsia            10 32 Una Colora         57.86
  7 Pierce, Jande'               45 New Horizon           58.28
  8 Reynolds, Robin              04 N W Express         1:04.33

800 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:09.00  1998        Treani Swain
     JO Meet: J 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Mcdowell, Laura              16 33 Scrc             2:16.58Q
  2 Camacho, Savannah            38 San Luis Dis        2:17.40Q
  3 Mullen, Kristie              CornhuskerFlyers       2:21.16
  4 Pinkney, Ashley              10 48 Arizona RI       2:23.25
  5 Mose, Courtney               25 Texas Storm T       2:24.28
  6 Hawthrone, Keirnan           38 MP Striders         2:26.04
  7 Curry, Monique               25 Track Houston       2:26.79
  8 Davis, Anissah               10 53 Shooting S       2:28.58
  9 Hamiel, Dneesha              22 Railers             2:30.61
 10 Palmer, Marquita             11 54 Team Idaho       2:32.72
 11 Skelton, Makelle             07 16 Fort Wayne       2:33.87
 12 Cheadle, Toni                27 Eastside Step       2:34.99
Heat  2 Preliminaries
  1 Reynolds, Robin              04 N W Express         2:14.26Q
  2 Huang, Cindy                 38 Isc Internat        2:14.61Q
  3 Wilkinson, Elyse             02 08 United Sta       2:15.99q
  4 Williams, Olicia             06-Starlets TC         2:16.52
  5 Stolz, Tracey                13 Wings of Eagl       2:17.66
  6 Gamble, Tia                  26 North Texas C       2:22.32
  7 Jacobs, Alexus               04 Florida Unatt       2:23.42
  8 Poplawski, Alisa             13 Issaquah Glid       2:25.40
  9 Breithaupt, Me               06 River Cities        2:26.11
 10 Heisner, Sarah               15 44 Sdrr             2:26.13
 11 Otten, Mackenzie             22 Unattached Oz       2:29.91
 12 Smith, Kioana                15 44 Eastlake F       2:31.40
Heat  3 Preliminaries
  1 Francis, Claudia             06-Team Evolutio       2:10.67Q
  2 Fluker, Nia                  26 Unattached          2:11.09Q
  3 Gammage, Dynasty             16 33 Together E       2:16.03q
  4 Houlihan, Shelby             Need4SprintSpeed       2:19.26
  5 Sapp, Cheyenne               02 08 Wilmington       2:19.96
  6 Claudio, Dominique           06-Starlets TC         2:20.17
  7 Luevano, Shannon             10 53 El Paso Wi       2:20.80
  8 White, J'Myah                15 49  Unlv            2:22.45
  9 Johnson, Jamilah             NorthOmahaBengal       2:23.04
 10 Seymour, Kiah                10 Glenarden           2:24.08
 11 McGee, Noelle                07 16 Fort Wayne       2:28.80
 12 Hewett, Taylor               13 Lewis Clar          2:32.21

Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Hewett, Taylor               13 Lewis Clar          2:31.69   672
  2 Podraza, Samantha            15 44 44 Millenn       2:33.54   649
  3 Jones, Brittany              10 48 Pops TC          2:33.88   645
  4 Mitchell, Lydia              07 21 Illini Hea       2:34.49   638
  5 Krause, Kerry                02 Sugarloaf Mt        2:35.30   628
  6 Carney, Karnellar            06 Continental         2:36.80   610
  7 Ray, Andie                   25 Northwest Fly       2:43.62   532
  8 Holden, Ashley               22 Railers             2:46.07   505
  9 Burris, Sierra               07 21 Central Il       2:48.64   478
Section  2
  1 Ndipagbor, Akawkaw           16 33 Together E       2:23.56   776
  2 Gochenour, Alexandria        CornhuskerFlyers       2:31.75   671
  3 Wilkerson, Shaya             02 08 Judah Elit       2:38.33   592
  4 Francis, Chamique            06-Ruff Kutz           2:39.46   579
  5 Caldwell-Harris, Cadija      10 48 Arizona Ch       2:40.50   567
  6 Harrell, Urina               16 33 Together E       2:41.56   555
  7 Johnson, Jennifer            26 East Texas Tr       2:47.32   492
  8 Holding, Kristan             13 Dare to Drea        2:48.24   482
  9 Shaw, Lashea                 06 Memphis Hurd        2:48.62   478
 10 Cramer, Maia                 16 33 Valley Uni       2:49.34   470
 11 Slay, Tika                   45 Villa Rica          2:50.91   454
 12 Carson, Hannah               10 48 Arizona Ch       3:26.87   156

800 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:09.00  1998        Treani Swain
     JO Meet: J 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Francis, Claudia             06-Team Evolutio       2:12.17
  2 Fluker, Nia                  26 Unattached          2:15.33
  3 Huang, Cindy                 38 Isc Internat        2:15.55
  4 Wilkinson, Elyse             02 08 United Sta       2:15.83
  5 Mcdowell, Laura              16 33 Scrc             2:16.92
  6 Gammage, Dynasty             16 33 Together E       2:16.93
  7 Camacho, Savannah            38 San Luis Dis        2:19.02
  8 Reynolds, Robin              04 N W Express         2:20.88

1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  2005        Jordan Hasay
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Francis, Claudia             06-Team Evolutio       4:46.83Q
  2 Gammage, Dynasty             16 33 Together E       4:47.59Q
  3 George, Samantha             13 Jr Striders         4:57.21Q
  4 Williams, Olicia             06-Starlets TC         4:58.57Q
  5 Hawthrone, Keirnan           38 MP Striders         5:00.31
  6 Coffman, Kristin             13 Psa Youth Ru        5:00.75
  7 Lassere, Rebecca             11 54 Team Idaho       5:02.16
  8 Timmons, Priscilla           13 Flanagan  Cla       5:04.62
  9 Yang, Julia                  15 44 Sdrr             5:05.53
 10 Heisner, Sarah               15 44 Sdrr             5:05.95
 11 Jacobs, Alexus               04 Florida Unatt       5:14.15
 12 Hamiel, Dneesha              22 Railers             5:16.87
Heat  2 Preliminaries
  1 Menlove, Danielle            10 34 Team Provo       4:41.68Q
  2 Huang, Cindy                 38 Isc Internat        4:48.73Q
  3 Williams, Taylor             16 33 Equalizers       4:48.74Q
  4 Vanderhout, Kristina         10 48 Arizona Bl       4:49.53Q
  5 Leonardi, Abbey              01-Maine Una           4:50.74q
  6 Stolz, Tracey                13 Wings of Eagl       4:56.48q
  7 Palmer, Marquita             11 54 Team Idaho       4:58.94q
  8 Llanos, Priscilla            16 33 So Cal RR        4:59.65q
  9 Guerin, Bria                 25 Track Houston       4:59.67
 10 Bieraugel, Kelly             15 44 Sdrr             5:00.63
 11 Mose, Courtney               25 Texas Storm T       5:00.81
 12 Fritz, Ruth                  11 54 Team Idaho       5:05.15
 13 Breithaupt, Me               06 River Cities        5:37.94

1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  2005        Jordan Hasay
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Menlove, Danielle            10 34 Team Provo       4:29.90
  2 Francis, Claudia             06-Team Evolutio       4:42.18
  3 Gammage, Dynasty             16 33 Together E       4:47.14
  4 Vanderhout, Kristina         10 48 Arizona Bl       4:50.18
  5 Leonardi, Abbey              01-Maine Una           4:51.46
  6 Williams, Taylor             16 33 Equalizers       4:53.23
  7 Huang, Cindy                 38 Isc Internat        4:53.87
  8 Stolz, Tracey                13 Wings of Eagl       4:56.85
  9 Palmer, Marquita             11 54 Team Idaho       4:59.96
 10 Williams, Olicia             06-Starlets TC         5:00.39
 11 George, Samantha             13 Jr Striders         5:01.63
 12 Llanos, Priscilla            16 33 So Cal RR        5:01.81

3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce
     JO Meet: J 9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Menlove, Danielle            10 34 Team Provo      10:04.80
  2 Francis, Claudia             06-Team Evolutio      10:28.29
  3 Vanderhout, Kristina         10 48 Arizona Bl      10:29.74
  4 Stableford, Shelby           10 32 Gold Rush       10:32.24
  5 Brauer, Ali                  13 Psa Youth Ru       10:35.36
  6 Huang, Cindy                 38 Isc Internat       10:42.87
  7 Williams, Taylor             16 33 Equalizers      10:43.82
  8 Valenzuela, Hannah           16 33 So Cal RR       10:44.93
  9 Fritz, Ruth                  11 54 Team Idaho      10:56.36
 10 Etherton, Lyndsie            46 Unattached         10:57.30
 11 Munyan, Hannah               16 33 So Cal RR       10:57.82
 12 Timmons, Priscilla           13 Flanagan  Cla      11:04.97
 13 Holt, Brooke                 38 Roseville Ex       11:05.96
 14 Bieraugel, Kelly             15 44 Sdrr            11:05.98
 15 Benster, Lindsay             13 Issaquah Glid      11:06.16
 16 Calverese, Allison           02 08 Wilmington      11:17.03
 17 Montgomery, Hillary          25 Northwest Fly      11:18.28
 18 Lassere, Rebecca             11 54 Team Idaho      11:26.48
 19 Hadun, Leah                  28 Kansas Flyers      11:27.59
 20 Stevens, Haley               Iowa United TC        11:38.03
 21 Boykin, Kyndal               13 Jr Striders        12:11.78
 22 Blagg, Emily                 10 McLean Youth       12:21.29
 23 Johnson, Dionel              25 Southern Eagl      12:59.72
 24 Campbell, Logan              07 16 Indy's Rac      13:19.59
 25 Estes, Shalyn                07 16 Evansville      14:11.60

3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  1992        Anya Marie Ruoss
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Wrotny, Taryn                02 07 NJ Unattac      17:30.63
  2 Guzman, Ariana               43 Unattached         18:22.74
  3 woelper, Nicole              10 53 Pacesetter      18:22.76
  4 Salinas, Amani               07 21 Elgin Shar      18:42.25
  5 Magnus, Abby                 10 42 A T C           18:54.77
  6 Phillips, Leah               38 Umoja TC           18:55.06
  7 Higgins, Aleiza              12 Team Flash         18:59.44
  8 Bensidi, Yasmine             38 Umoja TC           19:07.72
  9 Kisley, Hannah               13 Jr Striders        19:58.70
 10 Flores, Diana                43 Unattached         20:23.75
 11 Inouye, Melissa              13 Spokane Me         21:38.41
 12 Perez, Alex                  16 33 SoCal Must      22:06.71
 13 Yun, Melissa                 13 Wings of Eagl      23:26.12
 14 Salazar, Summer              16 33 SoCal Must      23:32.23
 15 Lucess, Amelia               38 Unattached         24:18.67
 16 Zook, Emily                  15 44 Una             26:13.75
 -- Taylor, Aleah                25 Rising Stars            DNF

100 Meter Hurdles Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 14.01  2001        Domenique Manning
     JO Meet: J 14.07  7/28/2001   Domenique Manning, Rialto, CA
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.4
  1 Davis, Chalese               38 Unattached            14.42Q
  2 Smith, Bronte                25 Track Houston         15.38
  3 Cramer, Maia                 16 33 Valley Uni         15.86
  4 Blackwell, Tarolyn           06 Magic City R          16.68
  5 Blumm, Stephanie             38 Unattached            16.72
  6 Dickens, Camille             05 17 Northwest          17.05
  7 Turner, Alexis               45 Carrollton P&         17.92
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.1
  1 Gochenour, Alexandria        CornhuskerFlyers         14.37Q
  2 King, Hilary                 16 33 Valley Uni         15.03
  3 Knight, Tia                  15 44 San Diego          15.17
  4 Collins, Janieyah            13 Charlotte Fli         15.59
  5 Simmons, Antoinette          15 44 Flo-Jo Int         15.68
  6 Taylor, Demetra              07 16 Fort Wayne         16.44
  7 Gray, Shamela                27 Eastside Step         17.43
Heat  3 Preliminaries   Wind: 2.8
  1 Perkins, Alicia              25 Houston Heat          14.39Q
  2 Wilson, Trinity              38 Eoydc                 14.41q
  3 Harrell, Urina               16 33 Together E         15.49
  4 Boyd, Ania                   15 44 'N Step            15.59
  5 Hutson, Karen                CornhuskerFlyers         15.61
  6 Turner, Stephanie            26 Psa Cheetas           16.04
  7 Dent, Lacey                  06 Mobile Parks          16.66
Heat  4 Preliminaries   Wind: 2.1
  1 Shaw, Lashea                 06 Memphis Hurd          14.76Q
  2 Caldwell-Harris, Cadija      10 48 Arizona Ch         14.98q  14.977
  3 Rotello, Maria               05 17 Lebanon TR         15.53
  4 Krause, Kerry                02 Sugarloaf Mt          16.12
  5 Neal, Alyssa                 13 Salem Track           16.35
  6 Chamberlain, Katrina         13 Flanagan  Cla         16.37
  7 Philson, Lateisha            06-Ruff Kutz             16.72
Heat  5 Preliminaries   Wind: 2.7
  1 Gerber, Stephanie            10 32 Zoom               14.80Q
  2 Alexis, Mina                 05 Conn Flash            14.95q
  3 Wright, Jatavia              04 N W Express           14.98q  14.973
  4 Clay, Alexis                 10 48 Arizona Ch         15.84
  5 Schifino, Gloria             02 11 Penn Hills         15.96
  6 Clark, Kristin               13 Track City T          16.13
  7 Mitchell, Lydia              07 21 Illini Hea         16.47

Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 0.2
  1 Caldwell-Harris, Cadija      10 48 Arizona Ch         15.28   805
  2 Krause, Kerry                02 Sugarloaf Mt          16.18   692
  3 Land, Mimieux                45 Ruff Riders           17.21   573
  4 Ray, Andie                   25 Northwest Fly         17.67   523
Section  2     Wind: 0.6
  1 Shaw, Lashea                 06 Memphis Hurd          14.82   866
  2 Harrell, Urina               16 33 Together E         15.79   740
  3 Wilkerson, Shaya             02 08 Judah Elit         16.58   645
  4 Hewett, Taylor               13 Lewis Clar            18.55   433
Section  3     Wind: 0.9
  1 Gochenour, Alexandria        CornhuskerFlyers         14.75   875
  2 Kittrell, Sharmila           38 City Track            15.98   717
  3 Podraza, Samantha            15 44 44 Millenn         17.23   571
  4 Mitchell, Lydia              07 21 Illini Hea         17.52   539
Section  4     Wind: -0.3
  1 Ndipagbor, Akawkaw           16 33 Together E         15.08   831
  2 Carney, Karnellar            06 Continental           16.73   627
  3 Burris, Sierra               07 21 Central Il         16.83   616
  4 Holden, Ashley               22 Railers               17.13   582
Section  5     Wind: -0.6
  1 Francis, Chamique            06-Ruff Kutz             15.20   815
  2 Carson, Hannah               10 48 Arizona Ch         15.44   784
  3 Slay, Tika                   45 Villa Rica            16.90   608
Section  6     Wind: -0.2
  1 Cramer, Maia                 16 33 Valley Uni         16.24   685
  2 Johnson, Jennifer            26 East Texas Tr         16.29   679
  3 Holding, Kristan             13 Dare to Drea          16.89   609
  4 Jones, Brittany              10 48 Pops TC            18.11   477

100 Meter Hurdles Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 14.01  2001        Domenique Manning
     JO Meet: J 14.07  7/28/2001   Domenique Manning, Rialto, CA
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.0
  1 Gochenour, Alexandria        CornhuskerFlyers         14.40
  2 Perkins, Alicia              25 Houston Heat          14.40
  3 Davis, Chalese               38 Unattached            14.43
  4 Wilson, Trinity              38 Eoydc                 14.45
  5 Shaw, Lashea                 06 Memphis Hurd          14.49
  6 Alexis, Mina                 05 Conn Flash            14.98
  7 Caldwell-Harris, Cadija      10 48 Arizona Ch         14.99
  8 Gerber, Stephanie            10 32 Zoom               15.05
  9 Wright, Jatavia              04 N W Express           15.44

200 Meter Hurdles Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  1994        Char Foster
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.2
  1 Philson, Lateisha            06-Ruff Kutz             27.85Q
  2 Gochenour, Alexandria        CornhuskerFlyers         28.00q
  3 Caldwell-Harris, Cadija      10 48 Arizona Ch         28.00q
  4 Taylor, Demetra              07 16 Fort Wayne         30.13
  5 Richard, Latangie            15 49  Unlv              30.17
  6 Simmons, Antoinette          15 44 Flo-Jo Int         31.09
  7 Sheffield, Ellie (Louise     07 16 Indiana St         31.28
  8 Kennebrew, Kiara             06 Mobile Parks          32.22
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.2
  1 Davis, Chalese               38 Unattached            28.17Q
  2 Wright, Jatavia              04 N W Express           28.44
  3 Porter, Shayna               15 49  Unlv              28.81
  4 Palmer, Nasjua               16 33 Rising Sta         29.61
  5 Rotello, Maria               05 17 Lebanon TR         29.61
  6 Robinson, Kristen            45 Sapphire Tra          30.51
  7 Dickens, Camille             05 17 Northwest          30.77
Heat  3 Preliminaries   Wind: 0.5
  1 Harrell, Urina               16 33 Together E         28.19Q
  2 Pugh, Da'je                  38 B Sharp TC            28.64
  3 Smith, Bronte                25 Track Houston         29.57
  4 Stepter, Jaide               10 48 Pops TC            30.71
  5 Carter, Morgan               05 17 Cincinnati         30.73
  6 Underwood, Damajah           13 RC Pacesetter         30.83
  7 Page, Nina                   13 Unattached            32.50
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.9
  1 Scott, Ayanna                07 21 Springfiel         27.14Q
  2 Francis, Chamique            06-Ruff Kutz             29.83
  3 Muhammad, Aqueelah           16 33 Quiet Fire         30.03
  4 Blumm, Stephanie             38 Unattached            30.06
  5 Turner, Stephanie            26 Psa Cheetas           30.36
  6 Dent, Lacey                  06 Mobile Parks          30.56
  7 Holding, Kristan             13 Dare to Drea          32.20
Heat  5 Preliminaries   Wind: 1.3
  1 Collins, Janieyah            13 Charlotte Fli         28.38Q
  2 Gerber, Stephanie            10 32 Zoom               28.42q
  3 Alexis, Mina                 05 Conn Flash            29.08
  4 Turner, Karina               25 Texas Storm T         29.55
  5 Holden, Ashley               22 Railers               30.04
  6 Blackwell, Tarolyn           06 Magic City R          31.41
  7 Bates, Kami                  13 Northwest Sel         31.54

200 Meter Hurdles Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  1994        Char Foster
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -0.4
  1 Scott, Ayanna                07 21 Springfiel         27.01
  2 Philson, Lateisha            06-Ruff Kutz             27.51
  3 Davis, Chalese               38 Unattached            27.87
  4 Gochenour, Alexandria        CornhuskerFlyers         27.92
  5 Caldwell-Harris, Cadija      10 48 Arizona Ch         28.23
  6 Gerber, Stephanie            10 32 Zoom               28.69
  7 Harrell, Urina               16 33 Together E         28.72
  8 Collins, Janieyah            13 Charlotte Fli         28.92

4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  2003        Quiet Fire, Quiet Fire TC
                       S. Williams, E. Collins, D. Lewis, C. Black
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 14 38 Mission  Valley Track &  'A'                    48.51Q
     1) Runels, Tessa                   2) Harvey, Atiya
     3) Brewer, Ciarra                  4) Harper, Jazmin
  2 16 33 Valley United TC  'A'                           49.26q
     1) King, Hilary                    2) Hill, Hillary
     3) Johnson, Shanera                4) Williams, LaToya
  3 03 10 Glenarden TC  'A'                               49.88
     1) Mercer, Shakea                  2) Collins, Tierra
     3) Owens, Amber                    4) Fogle, Paulette
  4 13 Allegiance Athletic Club, I  'A'                   51.58
     1) Washington, Brianna             2) Grant, Shealyn
     3) Hickman, Kayla                  4) Martin, Terri
  5 10 48 Do Right TC  'A'                                51.90
     1) Holston, Ciera                  2) Wheaton, Tyerra
     3) Brown, Jahnee                   4) Dean, Jade
 -- 03 10 747 Track Club  'A'                                DQ   passed early z1
     1) Corley, Sharvey                 2) Lathern, Terika
     3) Redmond, Money                  4) Yelder, Lynsay
Heat  2 Preliminaries
  1 14 38 Hilltop Speed Track Club  'A'                   48.19Q
     1) Campbell, Strangenae            2) Pacini, Daniela
     3) Pollard, Emerald                4) Wilson, Erica
  2 12 26 Mesquite Friendship Bapt  'A'                   48.40q
     1) Ferron, Chelsea                 2) Nwegbo, Lauren
     3) Rossum, Breana                  4) McKellum, Ashleigh
  3 12 25 Track Houston Track  'A'                        49.41
     1) Gantt, Olivia                   2) Johnson, Bre'Anna
     3) Meekins, Courtney               4) Imagbe, Stacy
  4 10 48 Tucson Elite AC  'A'                            50.77
     1) Montez, Catarina                2) Ross, Tiana
     3) Martin, Michelle                4) Rodriguez, Brianna
  5 07 16 Indiana Storm  'A'                              51.60
     1) Hendricks, Tawanda              2) Yeadon, Chelsea
     3) Sheffield, Ellie (Louise)       4) Yeadon, Morgan
  6 15 44 Usa Rockets Youth TC  'A'                       51.98
     1) Radigan, Caitlin                2) Hentry, Aleeysha
     3) McClure, Angelique              4) McEachin, Eboni
Heat  3 Preliminaries
  1 16 33 So Cal Running Cougars  'A'                     48.03Q
     1) Faulknor, Alexis                2) Johnson, Lyssandra
     3) Williams, Brittneeh             4) May, Adrianna
  2 06 Mobile Parks And Rec Dept  'A'                     48.38q
     1) Thompson, Breanea               2) Crenshaw, Kudezyia
     3) Henderson, Breeana              4) Hackworth, Kenyatta
  3 14 38 Isc International  'A'                          48.95q
     1) Brown, Nettie                   2) Hardiman, Iesha
     3) Leung, Traci                    4) Morris, Alexa
  4 03 13 Charlotte Flights T.C.  'A'                     49.82
     1) Mungo, Tsheila                  2) Collins, Janieyah
     3) Ussery, Shniqua                 4) Harris, Laqueisha
  5 13 Northwest Select  'A'                              51.78
     1) Greene, Darla                   2) Adams, Kiari
     3) Bates, Kami                     4) Wade, Necy
 -- 15 49 Unlv Elite Youth Track C  'B'                      DQ   exchange early z2
     1) White, J'Myah                   2) Pullum, Jamila
     3) Owens, Corine                   4) Nicholson, Jasmine
Heat  4 Preliminaries
  1 16 33 Together Elite Jr s  'A'                        48.30Q
     1) Wilson, Ashia                   2) Ndipagbor, Akawkaw
     3) Lyday, Carisma                  4) Harrell, Urina
  2 15 49 Unlv Elite Youth Track C  'A'                   49.28
     1) Porter, Shayna                  2) Richard, Latangie
     3) Banks, Darriell                 4) Pavageau, Jade
  3 10 48 Arizona Rising Suns TC  'A'                     49.86
     1) Pinkney, Ashley                 2) Smith, Jaszmyne
     3) Wilson, Jasmine                 4) Pratt, Jasmin
  4 13 Rainier Beach  'A'                                 50.10
     1) Vasser, Aleigha                 2) Ealy, Queen
     3) Nelthrope-Farr, Ta'Pri          4) Lake, Katherine
  5 01 06 Ruff Kutz  'A'                                  50.30
     1) Barrau, Alexis                  2) Shepard, Nichole
     3) Philson, Lateisha               4) Francis, Chamique
  6 07 21 Springfield Striders  'A'                       50.71
     1) Swope, Lexia                    2) Bottom, Katie
     3) Harden, Alexandria              4) Scott, Ayanna
  7 05 19 Maximum Output TC  'A'                          53.24
     1) Carter, Erica                   2) Parker, Tiera
     3) Davis, Dmya                     4) Rucker, Diamond

4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  2003        Quiet Fire, Quiet Fire TC
                       S. Williams, E. Collins, D. Lewis, C. Black
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 06 Mobile Parks And Rec Dept  'A'                     47.87
     1) Thompson, Breanea               2) Crenshaw, Kudezyia
     3) Henderson, Breeana              4) Hackworth, Kenyatta
  2 12 26 Mesquite Friendship Bapt  'A'                   47.94
     1) Ferron, Chelsea                 2) Nwegbo, Lauren
     3) Rossum, Breana                  4) McKellum, Ashleigh
  3 14 38 Hilltop Speed Track Club  'A'                   48.18
     1) Campbell, Strangenae            2) Pacini, Daniela
     3) Pollard, Emerald                4) Wilson, Erica
  4 16 33 So Cal Running Cougars  'A'                     48.23
     1) Faulknor, Alexis                2) Johnson, Lyssandra
     3) Williams, Brittneeh             4) May, Adrianna
  5 14 38 Mission  Valley Track &  'A'                    48.37
     1) Runels, Tessa                   2) Harvey, Atiya
     3) Brewer, Ciarra                  4) Harper, Jazmin
  6 14 38 Isc International  'A'                          49.07
     1) Brown, Nettie                   2) Hardiman, Iesha
     3) Leung, Traci                    4) Morris, Alexa
  7 16 33 Valley United TC  'A'                           49.21
     1) King, Hilary                    2) Hill, Hillary
     3) Johnson, Shanera                4) Williams, LaToya
 -- 16 33 Together Elite Jr s  'A'                          DNF
     1) Wilson, Ashia                   2) Ndipagbor, Akawkaw
     3) Lyday, Carisma                  4) Harrell, Urina

4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  1993        SoCal Sports Club
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 16 33 Together Elite Jr s  'B'                      3:53.24Q
     1) Baucham, Dawnielle              2) Gammage, Dynasty
     3) Pierce, Deena                   4) Lyday, Carisma
  2 16 33 Los Angeles Jets Girls  'A'                   3:57.57q
     1) Brown, Maya                     2) Meighan, Arbony
     3) Mccullough, Chelsee             4) Sanders, Ashley
  3 07 16 Fort Wayne Express  'A'                       4:08.69
     1) McGee, Noelle                   2) Skelton, Makelle
     3) Taylor, Demetra                 4) McDonald, Whitney
  4 07 17 Hi-Velocity Track Club  'A'                   4:13.43
     1) Brown, Jade                     2) Gardner, Kaila
     3) Williams, Lexis                 4) Franklin, Joy
  5 09 27 Eastside Steppers  'A'                        4:28.43
     1) Cheadle, Toni                   2) Brant, Morgan
     3) Johnson, Tia                    4) Gray, Shamela
  6 13 Allegiance Athletic Club, I  'A'                 4:36.23
     1) Holmes, Danielle                2) Taylor, Devin
     3) Arnold, Danielle                4) Doyle, Treneisha
Heat  2 Preliminaries
  1 14 38 Isc International  'A'                        4:00.87Q
     1) Hardiman, Iesha                 2) Huang, Cindy
     3) Morris, Alexa                   4) Leung, Traci
  2 12 26 North Texas Cheetahs  'A'                     4:05.19
     1) Rollings, Rhya                  2) Gamble, Tia
     3) Sanders, Tayler                 4) Williams, Chrishuna
  3 10 48 Arizona Rising Suns TC  'A'                   4:11.27
     1) Wilson, Jasmine                 2) Pratt, Jasmin
     3) Pinkney, Ashley                 4) Smith, Jaszmyne
  4 10 32 Zoom  'A'                                     4:13.44
     1) Gerber, Stephanie               2) Kemman, Erika
     3) Sullivan, Ania                  4) Fulton, Eleanor
  5 10 48 Pops TC  'A'                                  4:16.72
     1) Stepter, Jaide                  2) Chrite, Adriana
     3) Jones, Brittany                 4) Magnuson, Jill
  6 08 29 North Omaha Bengals  'A'                      4:22.33
     1) McCraney, Barbara               2) Williams, Princess
     3) Johnson, Jamilah                4) Miles, Judea
Heat  3 Preliminaries
  1 03 10 Glenarden TC  'A'                             3:58.07Q
     1) Owens, Amber                    2) Collins, Tierra
     3) Seymour, Kiah                   4) Fogle, Paulette
  2 12 25 My Stars Track Club  'A'                      3:59.24q
     1) Brown, Beloved                  2) Bryant, Tatiana
     3) Young, Mayorca                  4) Haynes, Kenisa
  3 13 Wings of Eagles  'A'                             4:03.40
     1) Stolz, Tracey                   2) Taylor, Tyresa
     3) Stolz, Michelle                 4) Echols, Whitney
  4 03 13 Charlotte Flights T.C.  'A'                   4:10.89
     1) Mungo, Tsheila                  2) Cottle, Cidney
     3) Harris, Laqueisha               4) Ussery, Shniqua
  5 13 Rainier Beach  'A'                               4:19.36
     1) Bennett, Brittany               2) Nelthrope-Farr, Ta'Pri
     3) Vasser, Aleigha                 4) Ealy, Queen
  6 15 44 Mercury San Diego T F  'A'                    4:33.53
     1) Ford, Amaya                     2) Jones, Breahna
     3) Morris, Denicia                 4) Randall, Dorema
Heat  4 Preliminaries
  1 16 33 So Cal Running Cougars  'A'                   3:53.71Q
     1) Faulknor, Alexis                2) May, Adrianna
     3) Mcdowell, Laura                 4) Williams, Brittneeh
  2 15 49 Unlv Elite Youth Track C  'A'                 3:59.25q
     1) Pullum, Jamila                  2) White, J'Myah
     3) Banks, Darriell                 4) Porter, Shayna
  3 02 08 United Stars  'A'                             4:00.56q
     1) Wilkinson, Elyse                2) Steward, Jada
     3) Ellison, Seattle                4) Davis, Michelle
  4 12 26 North Texas Cheetahs  'B'                     4:02.21
     1) Taylor, Bria                    2) Lassiter, Jacelyn
     3) Mallard, Keondra                4) Shaw, Verlencia
  5 06 Continental T-Belles Track  'B'                  4:10.62
     1) Sims, Autumn                    2) Frye, Darrean
     3) Bowles, Bria                    4) Hayes, Rontavia
  6 03 13 Carolina Eagles T&F  'A'                      4:18.46
     1) Gorham, Chelsi                  2) Demery, Chelsea
     3) Fisher, Desiree                 4) Hardesty, DeAnna
  7 01 05 WiltonTrack Club  'A'                         4:40.94
     1) Gaston, Zoe                     2) Foley, Margo
     3) Corso, Briana                   4) Corso, Isabella

4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  1993        SoCal Sports Club
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 16 33 Together Elite Jr s  'B'                      3:46.97
     1) Baucham, Dawnielle              2) Wilson, Ashia
     3) Pierce, Deena                   4) Ndipagbor, Akawkaw
  2 02 08 United Stars  'A'                             3:58.77
     1) Wilkinson, Elyse                2) Steward, Jada
     3) Ellison, Seattle                4) Davis, Michelle
  3 03 10 Glenarden TC  'A'                             3:58.85
     1) Owens, Amber                    2) Collins, Tierra
     3) Seymour, Kiah                   4) Fogle, Paulette
  4 16 33 Los Angeles Jets Girls  'A'                   3:59.24
     1) Sanders, Ashley                 2) Brown, Maya
     3) Mccullough, Chelsee             4) Pineda, Chassity
  5 15 49 Unlv Elite Youth Track C  'A'                 3:59.25
     1) Pullum, Jamila                  2) White, J'Myah
     3) Banks, Darriell                 4) Porter, Shayna
  6 12 25 My Stars Track Club  'A'                      3:59.61
     1) Haynes, Kenisa                  2) Young, Mayorca
     3) Bryant, Tatiana                 4) Brown, Beloved
  7 14 38 Isc International  'A'                        4:06.83
     1) Hardiman, Iesha                 2) Huang, Cindy
     3) Morris, Alexa                   4)
 -- 16 33 So Cal Running Cougars  'A'                        DQ   z3 interference  on
     1) Faulknor, Alexis                2) May, Adrianna
     3) Mcdowell, Laura                 4) Williams, Brittneeh

4x800 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:15.68  2003        United Stars
     JO Meet: J 9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA
                         LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1
  1 06 Continental T-Belles Track  'A'                 10:07.13
     1) Bowles, Bria                    2) Sims, Autumn
     3) Carney, Karnellar               4) Hayes, Rontavia
  2 10 53 Texas Shooting Stars  'A'                    10:24.87
     1) Arrieta, Kimberly               2) Bonner, Tiana
     3) Torres, Teresa                  4) Davis, Anissah
  3 12 25 My Stars Track Club  'A'                     10:30.78
     1) Bryant, Tatiana                 2) Reese, Sheray
     3) Johnson, Brielle                4) Handy, Geneshia
  4 09 28 Kansas Flyers Track Team  'B'                10:41.51
     1) Nelson, Alex                    2) Mastin, Jordan
     3) Stratman, Sarah                 4) Hubert, Alyssa
  5 14 38 Umoja TC  'A'                                10:56.73
     1) Bensidi, Yasmine                2) Geremew, Racheal
     3) Phillips, Leah                  4) Wickliffe, Daryenne
  6 03 13 Carolina Eagles T&F  'A'                     10:57.93
     1) Yates, Leigha                   2) Gorham, Chelsi
     3) Hardesty, DeAnna                4) Rowland, Tabitha
  7 10 32 Journey Track Club  'A'                      11:10.31
     1) Bonato, Brittany                2) Douglass, Mackenzie
     3) Strimbu, Madisan                4) Naeff, Kathrin
  8 13 Wings of Eagles  'A'                            11:14.34
     1) Harris, Unity                   2) Ford, Alexis
     3) Yun, Melissa                    4) Stolz, Michelle
  9 13 Crow Throws Plus  'A'                           12:44.22
     1) Grube, Laura                    2) Sherman, Sarah
     3) Bingham, Casey                  4) Wilson, Victoria
Section  2
  1 16 33 Together Elite Jr s  'A'                      9:35.87
     1) Baucham, Dawnielle              2) Gammage, Dynasty
     3) Kirkland, Kristina              4) Pierce, Deena
  2 12 25 Track Houston Track  'A'                      9:49.02
     1) Dibble, Leah                    2) Guerin, Bria
     3) Gantt, Olivia                   4) Curry, Monique
  3 16 33 Valley United TC  'A'                         9:57.88
     1) Thomas, Taylor                  2) Devaughn, Jade
     3) Gipson, Precious                4) Welker, Ashley
  4 15 44 San Diego RoadRunners  'A'                   10:00.01
     1) Bieraugel, Kelly                2) Heisner, Sarah
     3) Slack, Mariah                   4) Yang, Julia
  5 16 33 So Cal Roadrunners  'A'                      10:00.08
     1) Garcia, Carmille                2) Capestany, Elyse
     3) Llanos, Priscilla               4) Ramos, Gabriella
  6 12 26 North Texas Cheetahs  'A'                    10:07.43
     1) Gamble, Tia                     2) Lassiter, Jacelyn
     3) Taylor, Bria                    4) Mallard, Keondra
  7 14 38 MP Striders Track Club  'A'                  10:09.35
     1) Hawthrone, Keirnan              2) Maxwell, Cheyenne
     3) Smith, Theresa                  4) Hilliard, Fantasia
  8 10 48 Pops TC  'A'                                 10:26.64
     1) Miville, Sarah-Beth             2) Magnuson, Jill
     3) Wilkinson, Emily                4) Jones, Brittany
  9 15 49 Unlv Elite Youth Track C  'A'                10:31.15
     1) White, J'Myah                   2) Pullum, Jamila
     3) Nicholson, Jasmine              4) Stewart, Sapphire
 10 09 28 Kansas Flyers Track Team  'A'                10:34.51
     1) Hadun, Leah                     2) Kresin, Vanessa
     3) Backstrom, Mallory              4) Reed, Page
 11 03 10 Glenarden TC  'A'                            10:38.27
     1) Anderson, Geneva                2) Fogle, Paulette
     3) Puffett, Nicole                 4) Seymour, Kiah

Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1
  1 Caldwell-Harris, Cadija      10 48 Arizona Ch         1.60m    5-03.00  736
  1 Cramer, Maia                 16 33 Valley Uni         1.60m    5-03.00  736
  3 Johnson, Jennifer            26 East Texas Tr         1.55m    5-01.00  678
  3 Gochenour, Alexandria        CornhuskerFlyers         1.55m    5-01.00  678
  3 Harrell, Urina               16 33 Together E         1.55m    5-01.00  678
  3 Carson, Hannah               10 48 Arizona Ch         1.55m    5-01.00  678
  3 Francis, Chamique            06-Ruff Kutz             1.55m    5-01.00  678
  8 Wilkerson, Shaya             02 08 Judah Elit         1.50m    4-11.00  621
  8 Land, Mimieux                45 Ruff Riders           1.50m    4-11.00  621
  8 Hewett, Taylor               13 Lewis Clar            1.50m    4-11.00  621
  8 Holding, Kristan             13 Dare to Drea          1.50m    4-11.00  621
  8 Jones, Brittany              10 48 Pops TC            1.50m    4-11.00  621
  8 Podraza, Samantha            15 44 44 Millenn         1.50m    4-11.00  621
  8 Shaw, Lashea                 06 Memphis Hurd          1.50m    4-11.00  621
 15 Ndipagbor, Akawkaw           16 33 Together E         1.45m    4-09.00  566
 15 Burris, Sierra               07 21 Central Il         1.45m    4-09.00  566
 17 Slay, Tika                   45 Villa Rica            1.40m    4-07.00  512
 18 Mitchell, Lydia              07 21 Illini Hea         1.35m    4-05.00  460
 18 Carney, Karnellar            06 Continental           1.35m    4-05.00  460
 18 Krause, Kerry                02 Sugarloaf Mt          1.35m    4-05.00  460
 21 Ray, Andie                   25 Northwest Fly         1.25m    4-01.25  359
 22 Holden, Ashley               22 Railers               1.20m    3-11.25  312
 -- Kittrell, Sharmila           38 City Track               NH

High Jump Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.74m  1986        Chrissy Mills
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Gochenour, Alexandria        CornhuskerFlyers         1.65m    5-05.00
  2 Tate, Talonda                15 44 Flo-Jo Int         1.60m    5-03.00
  2 Land, Mimieux                45 Ruff Riders           1.60m    5-03.00
  2 Jones, Brittany              10 48 Pops TC           J1.60m    5-03.00
  5 Caldwell-Harris, Cadija      10 48 Arizona Ch         1.55m    5-01.00
  5 McDonald, Taryn              46 Greyhounds           J1.55m    5-01.00
  5 Cramer, Maia                 16 33 Valley Uni        J1.55m    5-01.00
  5 Chrite, Adriana              10 48 Pops TC           J1.55m    5-01.00
  5 Johnson, Jennifer            26 East Texas Tr         1.55m    5-01.00
  5 Hewett, Taylor               13 Lewis Clar           J1.55m    5-01.00
 11 Bradley, Veronica            13 Atomic City S         1.50m    4-11.00
 11 Slack, Mariah                15 44 Sdrr              J1.50m    4-11.00
 11 Domeyer, Rachael             13 unattached            1.50m    4-11.00
 14 Krause, Kerry                02 Sugarloaf Mt         J1.45m    4-09.00
 14 Cardey, Lauren               38 Napa Track C         J1.45m    4-09.00
 14 Yancy-Williams, Aundrea      16 33 Scrc              J1.45m    4-09.00
 14 Mcdaniel, Hannah             16 33 Club West          1.45m    4-09.00
 14 Podraza, Samantha            15 44 44 Millenn        J1.45m    4-09.00
 19 Lark, Sierra                 04 Twin Cities T         1.40m    4-07.00
 19 Harden, Alexandria           07 21 Springfiel         1.40m    4-07.00
 19 Brooks, Kiandra              04 N W Express          J1.40m    4-07.00
 19 McCampbell, Valerie          Northstar United        J1.40m    4-07.00
 19 Harris, Basharaa             07 16 Indiana TC        J1.40m    4-07.00
 19 Brant, Morgan                27 Eastside Step        J1.40m    4-07.00
 25 Garcia, Audrey               25 Northwest Fly        J1.35m    4-05.00
 25 Gooden, Jenee                38 Norcal Paces         J1.35m    4-05.00
 25 Turner, Alexis               45 Carrollton P&         1.35m    4-05.00
 -- Michta, Kristie              59-Walk-Usa                 NH
 -- Nason, Taylor                06 Memphis Hurd             NH
 -- Shelton, Marshae             06 Mobile Parks             NH

Pole Vault Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached
     JO Meet: J 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Culver, Carissa              16 33 Unattached         3.41mN  11-02.25
  2 Zingheim, Katherine          38 Unattached            2.70m    8-10.25
  2 Backstrom, Mallory           28 Kansas Flyers        J2.70m    8-10.25
  2 VanLaecken, Emily            Team Sodak              J2.70m    8-10.25
  5 Giuliano, Gabby              46 Unattached            2.55m    8-04.25
  5 Mackey, Alexus               05 18 Una LE            J2.55m    8-04.25
  5 Janke, Alicia                26 Lakepoint Tra         2.55m    8-04.25
  8 Wright, Lindsey              13 Prefontaine           2.40m    7-10.50
  8 Perry, Samantha              27 Unattached OK        J2.40m    7-10.50
 10 Shambeck, Faith              26 Lakepoint Tra        J2.25m    7-04.50
 10 Kintz, Brita                 13 Willamette S          2.25m    7-04.50
 12 Bernhard, Taylor             16 33 Unattached         2.10m    6-10.75
 -- Walsh, Colleen               13 2 Rivers TC              NH

Long Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  1998        Tracee Thomas
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Sims, Raven                  06 YMCA Baton R          5.76m   0.5  18-10.75
  2 Brewer, Ciarra               38 Mission  Val          5.74m   1.2  18-10.00
  3 Caldwell-Harris, Cadija      10 48 Arizona Ch         5.52m   2.0  18-01.50
  4 Runels, Tessa                38 Mission  Val          5.42m   0.7  17-09.50
  5 Davis, Chalese               38 Unattached            5.31m  +0.0  17-05.25
  6 Hackworth, Kenyattia         06 Mobile Parks          5.30m  +0.0  17-04.75
  7 Johnson, Jennifer            26 East Texas Tr         5.28m   1.9  17-04.00
  8 Lewis, Brittany              10 32 Steppers           5.22m   0.9  17-01.50
  9 Faulknor, Alexis             16 33 Scrc               5.17m   0.5  16-11.50
 10 King, Hilary                 16 33 Valley Uni         5.16m   0.8  16-11.25
 11 Walker, Kyla                 06 Memphis Hurd          5.12m  +0.0  16-09.75
 12 Clay, Alexis                 10 48 Arizona Ch         5.09m   0.9  16-08.50
 13 Shaw, Lashea                 06 Memphis Hurd         J4.99m   1.0  16-04.50
 13 Campbell, Jasmine            02 11 Beaver Ymc         4.99m  +0.0  16-04.50
 15 Wilkerson, Shaya             02 08 Judah Elit         4.97m   1.4  16-03.75
 16 Harden, Alexandria           07 21 Springfiel         4.93m  +0.0  16-02.25
 17 Lake, Katherine              13 Rainier Beach         4.87m  +0.0  15-11.75
 18 Campbell, Maria              10 New Wave             J4.85m   1.3  15-11.00
 18 Wright, Jatavia              04 N W Express           4.85m  +0.0  15-11.00
 20 Hall, Alexis                 13 G'Boro Champi         4.83m   0.4  15-10.25
 21 Hutson, Karen                CornhuskerFlyers         4.81m  +0.0  15-09.50
 22 Simmons, Antoinette          15 44 Flo-Jo Int         4.69m  +0.0  15-04.75
 23 Clark, Kristin               13 Track City T          4.64m  +0.0  15-02.75
 24 Hardeman, De'Angelique       25 Texas Storm T         4.60m  +0.0  15-01.25
 25 Barrau, Alexis               06-Ruff Kutz             4.50m   0.7  14-09.25
 26 Nash, Jenzel                 25 Tigers Track          4.44m  +0.0  14-07.00
 27 McCrary, Jamisah             05 17 Excel Trac        J4.41m  +0.0  14-05.75
 27 Palmer, Nasjua               16 33 Rising Sta         4.41m  +0.0  14-05.75
 29 Houser, Olivia               13 Track City T          4.32m  +0.0  14-02.25
 30 Mitchell, DeVanae            05 17 Northwest          4.29m   0.7  14-01.00
 31 Gray, Jennifer               15 49 VS                 4.26m  +0.0  13-11.75
 31 Atallah, Sarah               05 17 Cincinnati        J4.26m   0.6  13-11.75
 33 Hopster, Alyssa              11 54 Team Idaho         4.19m  +0.0  13-09.00
 34 Wright, Kyle                 07 21 Springfiel         4.13m  +0.0  13-06.75
 35 Donovan, Meggie              02 Amherst TC            3.66m  +0.0  12-00.25
 -- Gochenour, Alexandria        CornhuskerFlyers           DNF   NWI

Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Wilkerson, Shaya             02 08 Judah Elit         5.21m   3.0  17-01.25  617
  2 Caldwell-Harris, Cadija      10 48 Arizona Ch         5.19m   2.4  17-00.50  612
  3 Johnson, Jennifer            26 East Texas Tr         4.96m   1.6  16-03.25  548
  4 Carson, Hannah               10 48 Arizona Ch         4.94m   1.8  16-02.50  543
  5 Shaw, Lashea                 06 Memphis Hurd          4.92m   3.4  16-01.75  538
  6 Francis, Chamique            06-Ruff Kutz             4.90m   1.6  16-01.00  532
  7 Krause, Kerry                02 Sugarloaf Mt          4.84m   2.6  15-10.50  516
  8 Kittrell, Sharmila           38 City Track            4.76m   1.7  15-07.50  495
  9 Gochenour, Alexandria        CornhuskerFlyers         4.73m   2.8  15-06.25  487
 10 Carney, Karnellar            06 Continental           4.72m   2.4  15-06.00  485
 11 Cramer, Maia                 16 33 Valley Uni         4.64m   1.2  15-02.75  464
 12 Holden, Ashley               22 Railers               4.63m   1.5  15-02.25  461
 13 Slay, Tika                   45 Villa Rica            4.62m   2.7  15-02.00  459
 14 Jones, Brittany              10 48 Pops TC            4.55m   4.1  14-11.25  441
 15 Harrell, Urina               16 33 Together E         4.51m   2.0  14-09.75  431
 16 Land, Mimieux                45 Ruff Riders           4.46m   2.5  14-07.75  418
 17 Hewett, Taylor               13 Lewis Clar            4.34m   1.9  14-03.00  388
 18 Burris, Sierra               07 21 Central Il         4.33m   1.5  14-02.50  386
 19 Mitchell, Lydia              07 21 Illini Hea         4.16m   3.2  13-07.75  345
 20 Holding, Kristan             13 Dare to Drea          4.15m   2.9  13-07.50  343
 21 Podraza, Samantha            15 44 44 Millenn         4.04m   4.0  13-03.25  317
 22 Ray, Andie                   25 Northwest Fly         3.96m   3.8  13-00.00  299
 23 Ndipagbor, Akawkaw           16 33 Together E         3.69m   2.3  12-01.25  239

Triple Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  1999        Nicole Duhart
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Davis, Chalese               38 Unattached           11.28m   1.7  37-00.25
  2 Runels, Tessa                38 Mission  Val         11.20m   1.2  36-09.00
  3 Johnson, Jennifer            26 East Texas Tr        11.18m   1.8  36-08.25
  4 Dent, Lacey                  06 Mobile Parks         10.61m   1.9  34-09.75
  5 Campbell, Jasmine            02 11 Beaver Ymc        10.58m   0.7  34-08.50
  6 Wright, Jatavia              04 N W Express          10.51m   1.4  34-05.75
  7 Porter, Shayna               15 49  Unlv             10.34m  -0.8  33-11.25
  8 Sylve, Treniese              10 48 Arizona Pa        10.15m   1.8  33-03.75
  9 Espinoza, Fabrina            16 33 Together E        10.03m  -0.6  32-11.00
  9 Atallah, Sarah               05 17 Cincinnati        10.03m   0.9  32-11.00
 11 Todd, Jasmine                10 48 Una Arizon        10.01m   1.5  32-10.25
 12 Turner, Stephanie            26 Psa Cheetas          10.00m   2.0  32-09.75
 13 Barrau, Alexis               06-Ruff Kutz             9.98m   0.5  32-09.00
 14 Rogers, Sierra               10 PV Unattach           9.79m   1.2  32-01.50
 15 Howell, Latecia              13 Spokane Me            9.78m   0.7  32-01.00
 16 Knight, Tia                  15 44 San Diego          9.76m   1.2  32-00.25
 17 Chaidez, Chloe               16 33 Prr                9.73m   1.1  31-11.25
 18 Land, Mimieux                45 Ruff Riders           9.71m  -0.7  31-10.25
 19 Clay, Alexis                 10 48 Arizona Ch         9.66m  +0.0  31-08.50
 20 Chamberlain, Katrina         13 Flanagan  Cla         9.59m   0.9  31-05.75
 21 Carlino, Gina                02 07 NJ Strider         9.53m   1.7  31-03.25
 22 Bradley, Krystyn             25 Northwest Fly         9.26m   0.6  30-04.75
 23 Johnson, Nakira              16 33 Quiet Fire         9.17m   0.1  30-01.00
 24 Hopster, Alyssa              11 54 Team Idaho         8.96m   1.1  29-04.75
 25 Neal, Alyssa                 13 Salem Track           8.88m   2.3  29-01.75
 26 Brooks, Kiandra              04 N W Express           8.64m   0.5  28-04.25
 27 Truckenbrod, Amanda          07 21 Huskie TC          8.24m   0.5  27-00.50

Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.88m  1976        Susie Ray
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Allgood, Avione              15 49 Psvf              14.70m   48-02.75
  2 Brown, Jenae                 15 49 BO                14.15m   46-05.25
  3 Carson, Hannah               10 48 Arizona Ch        14.02m   46-00.00
  4 Hutchinson, Courtney         13 UN Inland            13.22m   43-04.50
  5 Jarvis, Jennifer             02 07 Lakeland          13.08m   42-11.00
  6 Harrell, Urina               16 33 Together E        12.50m   41-00.25
  7 Jackson, Brittany            15 49  Unlv             12.45m   40-10.25
  8 Adamko, Anna                 13 Flanagan  Cla        12.33m   40-05.50
  9 Griffin, LaTricia            25 Northwest Fly        11.84m   38-10.25
 10 Brown, Lenee'                27 Ardmore TC           11.82m   38-09.50
 11 Torres, Alicia               46 Unattached          J11.68m   38-04.00
 11 Daniels, Amanda              02 08 Judah Elit        11.68m   38-04.00
 13 Braucher, Breeann            16 33 Santa Clar        11.65m   38-02.75
 14 Hunter, Briana               16 33 LA Jets Gi        11.63m   38-02.00
 15 Gaston, Ashley               22 Railers              11.58m   38-00.00
 16 Serunian, Jenna              01-Maine Una            11.28m   37-00.25
 17 Hill, Rayne                  46 Unattached           11.25m   36-11.00
 18 Wallerstedt, Michelle        West O Throws           11.16m   36-07.50
 19 Randle, Jazmyne              25 Rising Stars         10.90m   35-09.25
 20 Kennedy, Gabrielle           02 08 Mid-Atl Un        10.84m   35-06.75
 21 Vermillion, Heather          46 Unattached           10.69m   35-01.00
 22 Tankeng, Nzengung            06-Notre Dame TC        10.46m   34-04.00
 23 Lancaster, Epryl             13 Jr Striders          10.28m   33-08.75
 24 Lark, Sierra                 04 Twin Cities T        10.27m   33-08.50
 25 Ward, Chayna                 56 Alaska Unatta         9.81m   32-02.25
 26 Dunn, Alyssa                 13 Upper Room            9.72m   31-10.75
 27 Brown, Jahnee                10 48 Do Right T         9.69m   31-09.50
 28 Johnson, Sabrina             04 Twin Cities T         9.66m   31-08.50
 29 Powell, Shaniece             07 21 Golden Eag         9.46m   31-00.50
 30 Harris, Peyton               06 North Alabam          9.38m   30-09.25
 31 Jones, Naomi                 Bellevue Breeze          9.23m   30-03.50
 32 Curry, Kelli                 06 Mobile Parks          9.07m   29-09.25
 33 Marshall, Dyneshia           26 Hallmark Trac         8.90m   29-02.50
 34 LaVeist, Coryn               07 21 Illinois S         8.87m   29-01.25
 35 Suhr, Stephanie              Una Ohio                 8.73m   28-07.75

Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Carson, Hannah               10 48 Arizona Ch        13.69m   44-11.00  773
  2 Caldwell-Harris, Cadija      10 48 Arizona Ch        11.70m   38-04.75  641
  3 Harrell, Urina               16 33 Together E        11.64m   38-02.25  637
  4 Holding, Kristan             13 Dare to Drea         10.34m   33-11.25  552
  5 Kittrell, Sharmila           38 City Track           10.29m   33-09.25  548
  6 Slay, Tika                   45 Villa Rica           10.07m   33-00.50  534
  7 Gochenour, Alexandria        CornhuskerFlyers        10.02m   32-10.50  531
  8 Shaw, Lashea                 06 Memphis Hurd          9.90m   32-05.75  523
  9 Wilkerson, Shaya             02 08 Judah Elit         9.78m   32-01.00  515
 10 Ndipagbor, Akawkaw           16 33 Together E         9.53m   31-03.25  499
 11 Burris, Sierra               07 21 Central Il         9.38m   30-09.25  489
 12 Mitchell, Lydia              07 21 Illini Hea         9.06m   29-08.75  468
 13 Johnson, Jennifer            26 East Texas Tr         8.70m   28-06.50  445
 14 Land, Mimieux                45 Ruff Riders           8.63m   28-03.75  440
 15 Hewett, Taylor               13 Lewis Clar            8.60m   28-02.75  438
 16 Jones, Brittany              10 48 Pops TC            8.13m   26-08.25  408
 17 Holden, Ashley               22 Railers               8.12m   26-07.75  407
 18 Carney, Karnellar            06 Continental           8.10m   26-07.00  406
 19 Podraza, Samantha            15 44 44 Millenn         8.01m   26-03.50  400
 20 Francis, Chamique            06-Ruff Kutz             7.98m   26-02.25  398
 21 Krause, Kerry                02 Sugarloaf Mt          7.56m   24-09.75  371
 22 Cramer, Maia                 16 33 Valley Uni         7.30m   23-11.50  354
 23 Ray, Andie                   25 Northwest Fly         6.83m   22-05.00  324

Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.32m  1990        Suzy Powell
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Collatz, Alex                46 Unattached           42.63m     139-10
  2 Carson, Hannah               10 48 Arizona Ch        40.85m     134-00
  3 Griffin, LaTricia            25 Northwest Fly        35.44m     116-03
  4 Brown, Lenee'                27 Ardmore TC           35.28m     115-09
  5 Brown, Jenae                 15 49 BO                34.16m     112-01
  6 Vermillion, Heather          46 Unattached           32.94m     108-01
  7 Gaston, Ashley               22 Railers              32.78m     107-06
  8 Adamko, Anna                 13 Flanagan  Cla        31.58m     103-07
  9 Richards, Korbin             28 Unattached Mo        30.81m     101-01
 10 Allgood, Avione              15 49 Psvf              30.78m     101-00
 11 Daniels, Amanda              02 08 Judah Elit        30.58m     100-04
 12 Jarvis, Jennifer             02 07 Lakeland          29.86m      97-11
 13 Warren, McKenzie             13 Team Oregon,         29.85m      97-11
 14 Wallerstedt, Michelle        West O Throws           29.68m      97-04
 15 Jackson, Brittany            15 49  Unlv             29.54m      96-11
 16 Merlo, Jaclyn                13 Emerald Vall         28.12m      92-03
 17 Wright, Jordonna             Ames TC                 27.22m      89-04
 18 Elfink, Emilie               Una Ohio                26.81m      87-11
 19 Kennedy, Gabrielle           02 08 Mid-Atl Un        26.17m      85-10
 20 Roussell, Elizabeth          16 33 Chino Puma        25.76m      84-06
 21 Ordaz, Dorienne              16 33 Unattached        24.96m      81-11
 22 Lee, Aisha                   25 Track Houston        24.95m      81-10
 23 Ward, Chayna                 56 Alaska Unatta        24.87m      81-07
 24 Donnelly, Noelle             38 Castro Valle         24.42m      80-01
 25 Serunian, Jenna              01-Maine Una            23.82m      78-02
 26 Owens, Sherri                13 Durham Stride        23.30m      76-05
 27 Suhr, Stephanie              Una Ohio                22.80m      74-10
 28 Dudley, Alexandria           10 53 Shooting S        22.43m      73-07
 29 Quinn, Shelby                Bellevue Breeze         22.27m      73-01
 30 Lark, Sierra                 04 Twin Cities T        22.13m      72-07
 31 Johnson, Sabrina             04 Twin Cities T        21.42m      70-03
 32 Curry, Kelli                 06 Mobile Parks         19.71m      64-08
 33 LaVeist, Coryn               07 21 Illinois S        17.75m      58-03
 34 Yeadon, Chelsea              07 16 Indiana St        17.07m      56-00

Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Carson, Hannah               10 48 Arizona Ch        52.90mN    173-07
  2 Adamko, Anna                 13 Flanagan  Cla        38.28m     125-07
  3 Allgood, Avione              15 49 Psvf              38.02m     124-09
  4 Shaw, Takara                 15 49 Psvf              30.14m      98-11
  5 Chan, Cheri                  38 City Track           29.79m      97-09
  6 Motooka, Nana                45 Walton Youth         29.49m      96-09
  7 Schmidt, Heather             46 Central Valle        28.40m      93-02
  8 Kennedy, Gabrielle           02 08 Mid-Atl Un        28.38m      93-01
  9 Gaston, Ashley               22 Railers              28.33m      92-11
 10 Jarvis, Jennifer             02 07 Lakeland          28.12m      92-03
 11 Harris, Rossha               16 33 LA Jets Gi        27.62m      90-07
 12 Speech, Melanie              38 City Track           26.80m      87-11
 13 Jackson, Brittany            15 49  Unlv             26.17m      85-10
 14 Johnson, Sabrina             04 Twin Cities T        25.93m      85-01
 15 Flesher, Anne                Lincoln Jets            25.80m      84-08
 16 Greenwood, Kryslyn           25 Mainland Jagu        24.79m      81-04
 17 Godfrey, Jasmine             07 21 Lv's Cheet        24.02m      78-10
 18 Jones, Naomi                 Bellevue Breeze         23.85m      78-03
 19 Garcia, Roxana               10 53 Elite             23.49m      77-01
 20 Hunter, Briana               16 33 LA Jets Gi        23.39m      76-09
 21 Randle, Jazmyne              25 Rising Stars         23.18m      76-00
 22 Chavez, Felicia              10 42 Una New Me        23.11m      75-10
 23 Wallerstedt, Michelle        West O Throws           22.67m      74-04
 24 Calbert, Malani              16 33 LB Sprinte        21.57m      70-09
 25 Smith, Meghan                45 Carrollton P&        20.59m      67-07
 26 Bradley, Krystyn             25 Northwest Fly        19.66m      64-06
 27 Owens, Sherri                13 Durham Stride        18.83m      61-09
 28 Curry, Kelli                 06 Mobile Parks         15.20m      49-10
 29 Williams, Tyshona            06 Club Elite           14.84m      48-08
 30 Perry, Samantha              27 Unattached OK        14.32m      47-00
 31 Lark, Sierra                 04 Twin Cities T        12.64m      41-06
 32 Mitchell, Lexy               05 17 Excel Trac        10.38m      34-01

Outdoor Pentathlon Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  3521  2001        Alyissa Hasan
     JO Meet: J  3521  7/24/2001   Alyssa Hassan, Williamsville, NY
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Caldwell-Harris, Cadija      10 48 Arizona Ch          3361
  2 Gochenour, Alexandria        CornhuskerFlyers          3242
  3 Harrell, Urina               16 33 Together E          3041
  4 Shaw, Lashea                 06 Memphis Hurd           3026
  5 Francis, Chamique            06-Ruff Kutz              3002
  6 Wilkerson, Shaya             02 08 Judah Elit          2990
  7 Carson, Hannah               10 48 Arizona Ch          2934
  8 Ndipagbor, Akawkaw           16 33 Together E          2911
  9 Johnson, Jennifer            26 East Texas Tr          2842
 10 Cramer, Maia                 16 33 Valley Uni          2709
 11 Krause, Kerry                02 Sugarloaf Mt           2667
 12 Holding, Kristan             13 Dare to Drea           2607
 13 Jones, Brittany              10 48 Pops TC             2592
 14 Carney, Karnellar            06 Continental            2588
 15 Slay, Tika                   45 Villa Rica             2567
 16 Podraza, Samantha            15 44 44 Millenn          2558
 17 Hewett, Taylor               13 Lewis Clar             2552
 18 Burris, Sierra               07 21 Central Il          2535
 19 Mitchell, Lydia              07 21 Illini Hea          2450
 20 Holden, Ashley               22 Railers                2267
 21 Ray, Andie                   25 Northwest Fly          2037


100 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  2000        Michael Grant
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.1
  1 Fletcher, Shamone            15 44 44 Millenn         11.60Q
  2 Hubbard, Derek               10 48 Arizona Ch         11.72q
  3 Walker, Jake                 10 Glenarden             11.76
  4 Beard, Johnny                38 Isc Internat          11.96
  5 Downton, Andrew              02-Ne Una                12.26
  6 Armstead, Major              16 33 Valley Uni         12.31
  7 Hinton, Patrick              27 Eastside Step         12.38
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.4
  1 Jones, Quinton               07 16 Fort Wayne         11.57Q
  2 Brown, Anthony               04 Metro-Dade TC         11.60q
  3 Jackson, Ladale              15 49 VS                 11.77
  4 Rodriguez, Javier            04 Alpha Omega E         11.83
  5 Hobbs, Corey                 46 Greyhounds            11.84
  6 McLaurin, Zechariah          13 Allegiance A          11.94
  7 Israel, Cody                 59-Hempstead Pal         12.70
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.1
  1 Thomas, Deanthony            16 33 Scrc               11.49Q
  2 Sanders, Brandon             55 Track Masters         11.52q
  3 Harris, James                38 100 Blk Wing          11.67q
  4 Roberts, Jordan              25 Southern Eagl         11.77
  5 Mcdonald, James              05 19 Maximum Ou         11.88
  6 Washington, DeAndre'         25 C.L. Athletic         11.98
  7 Barfield, Devin              Bellevue Breeze          12.22
  8 Maack, Evan                  13 UN Inland             12.33
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.1
  1 Vaughn, Jordon               45 Mark Trail F          11.39Q
  2 Hatcher, Oshae               10 48 Arizona Ch         11.92
  3 Reef, Kamerion               10 48 Do Right T         11.97
  4 Woodard, Rhasheed            16 33 Scrc               11.99
  5 Stevens, KiAndre'            25 C.L. Athletic         12.13
  6 Acklin, Evan                 07 21 Angelic Fl         12.20
  7 Bergstrom, Jordan            13 Allegiance A          12.29

100 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  2000        Michael Grant
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.7
  1 Vaughn, Jordon               45 Mark Trail F          11.09
  2 Thomas, Deanthony            16 33 Scrc               11.37
  3 Jones, Quinton               07 16 Fort Wayne         11.49
  4 Harris, James                38 100 Blk Wing          11.52   11.515
  5 Fletcher, Shamone            15 44 44 Millenn         11.52   11.518
  6 Sanders, Brandon             55 Track Masters         11.56
  7 Hubbard, Derek               10 48 Arizona Ch         11.67
  8 Brown, Anthony               04 Metro-Dade TC         11.84

200 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84  2000        Michael Grant
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.5
  1 Garrick, Carlyle             38 Oakland Pal           23.08Q
  2 Barnes, Omar                 47 Tall City             23.42q
  3 Hobbs, Corey                 46 Greyhounds            24.12
  4 Reef, Kamerion               10 48 Do Right T         24.35
  5 Barfield, Devin              Bellevue Breeze          24.46
  6 Bautista, Johnathan          04 Twin Cities T         24.58
  7 Hinton, Patrick              27 Eastside Step         24.59
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.4
  1 Sanders, Brandon             55 Track Masters         23.18Q
  2 Young, Dalonte               10 Glenarden             23.57q
  3 Jones, Quinton               07 16 Fort Wayne         23.88
  4 Rodriguez, Javier            04 Alpha Omega E         24.10
  5 Luke, Demarcus               26 Mesquite Frie         24.10
  6 Jackson, Roland              15 44 Alexander          24.34
  7 Bailey, Isaac                13 Allegiance A          25.50
  8 Archer, Daniel               59-St. Frances C         25.89
Heat  3 Preliminaries   Wind: -1.4
  1 Thomas, Deanthony            16 33 Scrc               22.71Q
  2 Harris, James                38 100 Blk Wing          23.68q
  3 White, Tyler                 25 C.L. Athletic         23.98
  4 Bennett, Randall             16 33 Quiet Fire         24.15
  5 Pamplin, David               15 49  Unlv              24.62
  6 Ray, Eric                    07 21 Huskie TC          24.84
  7 Downton, Andrew              02-Ne Una                25.55
  8 Israel, Cody                 59-Hempstead Pal         25.65
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.4
  1 Vaughn, Jordon               45 Mark Trail F          22.63Q
  2 Jackson, Ladale              15 49 VS                 23.31q
  3 Hubbard, Derek               10 48 Arizona Ch         23.82
  4 Mcdonald, James              05 19 Maximum Ou         23.95
  5 Bergstrom, Jordan            13 Allegiance A          24.10
  6 Glaze, Brenden               07 16 Fort Wayne         24.84
  7 Rice, Trey                   05 17 Lincoln HE         25.12

200 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84  2000        Michael Grant
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.3
  1 Thomas, Deanthony            16 33 Scrc               21.95
  2 Vaughn, Jordon               45 Mark Trail F          22.47
  3 Sanders, Brandon             55 Track Masters         22.85
  4 Garrick, Carlyle             38 Oakland Pal           22.92
  5 Jackson, Ladale              15 49 VS                 22.94
  6 Harris, James                38 100 Blk Wing          23.25
  7 Young, Dalonte               10 Glenarden             23.28
  8 Barnes, Omar                 47 Tall City             23.45

400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  1993        William Obea Moore
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Johnson, Bryant              26 LE Lightining         52.28Q
  2 Jones, Jamias                16 33 Scrc               52.35q
  3 Johnson, Sequan              10 747 Track Clu         53.77
  4 Norgren, Linus               13 Nehalem Tual          53.94
  5 Hazel, Kori                  10 32 Zoom               54.08
  6 Rouse, Richard               02 11 East Alleg         55.41
  7 Logan, Marvin                06 Magic City R          56.40
  8 Barnes, Jonathan             07 16 Indiana St       1:02.76
Heat  2 Preliminaries
  1 Brown, Denzel                13 Tri City Blaz         51.88Q
  2 Allen, Dayvon                16 33 L A Jets B         52.33q
  3 Vaughn, Marcus               25 Wings                 53.53
  4 Hall, Christopher            04 Metro-Dade TC         54.85
  5 Brown, Tyler                 10 48 Una Arizon         54.95
  6 Eley, Christopher            07 16 Indiana St         55.09
  7 Deffebaugh, Kordell          10 32 Steppers           56.23
  8 Matthews, Drew               13 Issaquah Glid         59.69
Heat  3 Preliminaries
  1 Garrick, Carlyle             38 Oakland Pal           51.23Q
  2 Harris, Aaron                16 33 Rising Sta         52.06q
  3 Allen, Jywayne               27 Ardmore TC            52.60q
  4 Ray, Eric                    07 21 Huskie TC          54.94
  5 Mattern, Evan                15 44 44 Millenn         56.08
  6 Ladaker, Tyrell              04 Twin Cities T         58.87
  7 Edmondson, Warren            13 Allegiance A          59.38
  8 Loree, Alexander             02-Ne Una              1:05.57
Heat  4 Preliminaries
  1 Barnes, Omar                 47 Tall City             52.06Q
  2 Hamilton, Christopher        38 Castro Valle          52.73
  3 Jackson, Roland              15 44 Alexander          53.77
  4 Jackson, Ladale              15 49 VS                 54.05
  5 Hobbs, Corey                 46 Greyhounds            54.28
  6 Coulter, Calvin              27 Eastside Step         56.36
  7 Bautista, Johnathan          04 Twin Cities T         56.78
  8 Archer, Daniel               59-St. Frances C         59.34

400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  1993        William Obea Moore
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Garrick, Carlyle             38 Oakland Pal           50.42
  2 Barnes, Omar                 47 Tall City             50.75
  3 Brown, Denzel                13 Tri City Blaz         51.21
  4 Harris, Aaron                16 33 Rising Sta         51.85
  5 Allen, Dayvon                16 33 L A Jets B         52.11
  6 Allen, Jywayne               27 Ardmore TC            52.53
  7 Jones, Jamias                16 33 Scrc               52.62
  8 Johnson, Bryant              26 LE Lightining         52.72

800 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  2001        Cody Harper
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Noble, Ray                   16 33 Universal        2:05.02Q
  2 Kpachavi, Arnaud             38 Los Gatos AA        2:05.96Q
  3 Beyette, Donald              25 Track Houston       2:08.63q
  4 Underwood, Robert            03 AD Una              2:09.00
  5 Bussie, Rahim                10 Glenarden           2:17.38
  6 Cross, Cahron                07 21 Illinois S       2:17.57
  7 Brown, Nathaniel             13 Cyo Track Cl        2:18.04
Heat  2 Preliminaries
  1 Burke, Stephen               46 Kfal                2:05.99Q
  2 Martell, Gabriel             10 53 Shooting S       2:07.66Q
  3 Alexander, Eric              25 Texas Storm T       2:09.57
  4 Farkas, Andrew               15 44 Alexander        2:10.04
  5 Hall, Christopher            04 Metro-Dade TC       2:13.92
  6 Snyder, Cody                 12 VA Unattach         2:15.89
  7 Coulter, Calvin              27 Eastside Step       2:17.35
  8 Abonyi, Micahel              10 42 Una New Me       2:29.85
  9 Radloff, Albert              11 54 Canyon Tra       2:47.83
Heat  3 Preliminaries
  1 Gedyon, Elias                16 33 Quiet Fire       2:00.77Q
  2 Henry, Marcus                13 Psa Youth Ru        2:04.20Q
  3 Allen, Dayvon                16 33 L A Jets B       2:08.33q
  4 Taylor-Green, Kwavon         13 Tri City Blaz       2:10.21
  5 Escajeda, Aaron              10 53 El Paso Wi       2:11.55
  6 Scott, James                 15 44 SD Blessed       2:13.56
  7 Newcomb, Kieran              06-Awesome Power       2:14.85
  8 Harris, Courtney             25 Track Houston       2:15.72
  9 Fountain, Miles              07 21 Zephyrs TC       2:31.00
 -- Blocks, Josiah               15 49 BO                    DQ   ran in lane 5

800 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  2001        Cody Harper
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Gedyon, Elias                16 33 Quiet Fire       1:56.59
  2 Burke, Stephen               46 Kfal                2:02.42
  3 Noble, Ray                   16 33 Universal        2:03.79
  4 Allen, Dayvon                16 33 L A Jets B       2:06.21
  5 Kpachavi, Arnaud             38 Los Gatos AA        2:06.51
  6 Martell, Gabriel             10 53 Shooting S       2:10.17
  7 Beyette, Donald              25 Track Houston       2:14.02

1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  1983        Jason Lienau
     JO Meet: J 4:10.56  7/31/2005   Nathan Mathabane, Dare to Dream
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Noble, Ray                   16 33 Universal        4:18.62Q
  2 Burke, Stephen               46 Kfal                4:19.16Q
  3 Wilkins, Connor              28 KC Flyers           4:19.56Q
  4 Rosa, James                  02 07 NJ Unattac       4:19.92Q
  5 Landry, Mitch                06 Una Southern        4:28.92q
  6 Farkas, Andrew               15 44 Alexander        4:30.77
  7 Johnson, Onyx                10 Glenarden           4:35.75
  8 Choate, Morgan               11 54 Canyon Tra       4:37.87
  9 Zawalich, Dan                02-Ne Una              4:41.70
 10 Herrera, Leonard             15 44 Alexander        4:44.61
 11 Stacy, Taylor                05 51 Tri-State        4:44.78
 12 Cross, Cahron                07 21 Illinois S       4:46.61
 13 Antunez, Christian           10 53 El Paso Wi       4:50.97
 14 Worley, Dillon               25 Northwest Fly       4:55.27
 15 Farrell, Jordan              10 42 A T C            4:56.39
Heat  2 Preliminaries
  1 Gedyon, Elias                16 33 Quiet Fire       4:11.33Q
  2 Rosa, Joseph                 02 07 NJ Unattac       4:20.20Q
  3 Penn, Christian              16 33 Equalizers       4:22.43Q
  4 Kpachavi, Arnaud             38 Los Gatos AA        4:25.56Q
  5 Underwood, Robert            03 AD Una              4:25.95q
  6 Agbede, Shinaola             15 44 CV San Die       4:28.58q
  7 Dean, Johnleigh              38 Diablo Valle        4:28.77q
  8 O'Neil, Colin                13 Cascade Strid       4:29.91
  9 Kadlec, Nick                 10 32 Ric Rojas        4:41.07
 10 Perkins, Jeffrey             25 Track Houston       4:41.45
 11 Sobczyk, Paul                Bellevue Breeze        4:45.04
 12 Wilkins, Spencer             22 Kirkwood Koug       4:54.77
 13 Figueredo, Ramon             13 Fort Lewis          4:58.10
 14 King, Robbie                 05 17 Excel Trac       4:58.93
 15 Stokes, Zachary              04 N W Express         4:59.53

1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  1983        Jason Lienau
     JO Meet: J 4:10.56  7/31/2005   Nathan Mathabane, Dare to Dream
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Gedyon, Elias                16 33 Quiet Fire       4:05.25J
  2 Burke, Stephen               46 Kfal                4:15.07
  3 Noble, Ray                   16 33 Universal        4:17.95
  4 Rosa, Joseph                 02 07 NJ Unattac       4:18.88
  5 Rosa, James                  02 07 NJ Unattac       4:22.17
  6 Dean, Johnleigh              38 Diablo Valle        4:24.19
  7 Wilkins, Connor              28 KC Flyers           4:25.42
  8 Kpachavi, Arnaud             38 Los Gatos AA        4:25.80
  9 Underwood, Robert            03 AD Una              4:26.15
 10 Landry, Mitch                06 Una Southern        4:27.92
 11 Agbede, Shinaola             15 44 CV San Die       4:30.77
 12 Penn, Christian              16 33 Equalizers       4:31.76

Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Dean, Johnleigh              38 Diablo Valle        4:33.77   720
  2 Clausen, Curtis              13 Unattached          4:58.23   570
  3 Fellows, Alec                13 Unattached          4:58.66   567
  4 Fields, Steven               12 Loudon Specia       5:10.04   503
  5 Kruy, Joseph                 02 Nitehawks           5:12.82   488
  6 Bogues, Matthew              25 Wings               5:18.65   457
  7 Knowles, James               16 33 Prr              5:22.02   440
  8 Jones, Jonathan              45 Carrollton P&       5:25.83   420
  9 Jones, Jamaal                10 48 Phoenix Bo       5:29.28   403
 10 Neilsen, Kevin               38 Roseville Ex        5:29.48   402
 11 Flowers, Ryan                16 33 Valley Uni       5:36.77   367
 12 Batts, Jerron                11 54 Snake Rive       5:41.36   345
 13 Landry, Michael              15 44 SD Golden        5:42.02   342
 14 Baker, Jett                  Bellevue Breeze        5:45.33   327
 15 Meeks, Jonathan              06-Ruff Kutz           5:48.46   313
 16 Downey, Jonathan             25 Northwest Fly       6:15.95   203
 17 Becker, Jack                 07 21 North Shor       6:25.47   170

3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.86  1993        Tom Caughlan
     JO Meet: J 9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Henry, Marcus                13 Psa Youth Ru        9:22.40
  2 Rosa, Joseph                 02 07 NJ Unattac       9:26.04
  3 Rosa, James                  02 07 NJ Unattac       9:26.60
  4 Nava, Fransisco              46 Kfal                9:42.87
  5 O'Neil, Colin                13 Cascade Strid       9:46.03
  6 Penn, Christian              16 33 Equalizers       9:49.13
  7 Landry, Mitch                06 Una Southern        9:49.15
  8 Choate, Morgan               11 54 Canyon Tra       9:50.04
  9 Farkas, Andrew               15 44 Alexander        9:51.24
 10 Worley, Dillon               25 Northwest Fly       9:55.77
 11 Newcomb, Kieran              06-Awesome Power       9:58.01
 12 Lozano, Cory                 15 44 Alexander       10:03.33
 13 Baldwin, Nathan              38 San Luis Dis       10:12.76
 14 Herrera, Leonard             15 44 Alexander       10:16.46
 15 Wilkins, Spencer             22 Kirkwood Koug      10:18.54
 16 Garcia, Drew                 10 48 Pops TC         10:23.17
 17 Snyder, Cody                 12 VA Unattach        10:24.10
 18 Byrum, Andrew                13 Jr Striders        10:26.54
 19 Mehmen, Colby                26 Psa Cheetas        10:29.45
 20 Toledo, Kyle                 10 42 A A T           10:32.07
 21 Martell, Gabriel             10 53 Shooting S      10:36.49
 22 Hernandez, David             47 Flying Lyons       10:37.60
 23 Stokes, Zachary              04 N W Express        10:40.86

3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:02.58  7/25/2006   Trevor Barron, South Park
     JO Meet: J 14:02.58  7/25/2006   Trevor Barron, South Park
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Sorensen, Tyler              38 Diablo Valle       15:01.51
  2 Chavez, Alejandro            43 Unattached         16:10.45
  3 Haertel, Josh                10 34 Team Provo      17:48.82
  4 Salinas, Lenny               07 21 Elgin Shar      17:59.64
  5 Steinbach, Eric              10 42 A T C           18:06.30
  6 Mozley, Danny                02 11 Wings of M      18:50.04
  7 Adams, Jr., Joseph           38 Club Respect       21:24.07
  8 Villalobos, Juan             16 33 Coolrunnin      23:14.40
 -- Pang, John                   16 33 SoCal Must            DQ
 -- Spisla, Christian            13 Allegiance A             DQ
 -- Ritterbush, Andrew           10 42 A A T                 DQ

100 Meter Hurdles Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  1991        Tyrone Butterfield
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 2.3
  1 Blackmon, Devon              16 33 Rising Sta         13.73Q
  2 Williams, Wesley             25 Southern Eagl         14.16q
  3 Walker III, Kenneth          38 Isc Internat          14.50
  4 Hickey, Devin                15 44 N C Stalli         14.60
  5 Bowie, Justin                16 33 Valley Uni         14.84
  6 Harris, Shawn                06 Memphis Hurd          14.89
  7 Ray, Eric                    07 21 Huskie TC          15.89
  8 Jones, Christopher           03 Wildcats              16.31
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.0
  1 Harris, Trey                 45 Titans                14.03Q
  2 Green, Matthew               02 11 Mon Valley         14.42
  3 Fosbender, Jeff              FD Flyers TC             14.96
  4 Nixon, Gunnar                27 Tulsa Spikes          14.97
  5 Brandes, Matt                Bellevue Breeze          15.08
  6 Harrison, Akem               06 Memphis Hurd          15.37
  7 Daniel, Drey                 15 44 N C Stalli         15.38
  8 Harris, Jordan`              02 08 Judah Elit         16.49
Heat  3 Preliminaries   Wind: 2.6
  1 Kopesky, Paul Jr             25 Track Houston         13.34Q
  2 Hall, Rannell                04 Metro-Dade TC         14.21q
  3 Jones, Jonathan              45 Carrollton P&         14.23q
  4 Britton, Elijah              10 53 Flames             14.57
  5 Cheadle, Austin              13 Dare to Drea          14.66
  6 Knowles, James               16 33 Prr                15.29
  7 Armstead, William            27 Tulsa Flyers          16.24
  8 Igiametse, Chris             07 21 Lv's Cheet         17.51
Heat  4 Preliminaries   Wind: 1.4
  1 Snoddy, Broderick            45 Carrollton P&         14.35Q
  2 Gunn, Emarkis                04 Florida Unatt         14.41q
  3 Manalo, Raymond              13 Unattached            14.81
  4 White, Devante               38 Oakland Pal           15.30
  5 Clark, Garret                10 53 Youth Spor         15.34
  6 Eley, Christopher            07 16 Indiana St         15.54
  7 del Fierro, Dolan            46 Unattached            15.62
  8 Price, Marques               15 49 Psvf               17.24

100 Meter Hurdles Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  1991        Tyrone Butterfield
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.0
  1 Kopesky, Paul Jr             25 Track Houston         13.41
  2 Blackmon, Devon              16 33 Rising Sta         13.86
  3 Snoddy, Broderick            45 Carrollton P&         13.94
  4 Harris, Trey                 45 Titans                14.15
  5 Williams, Wesley             25 Southern Eagl         14.18
  6 Jones, Jonathan              45 Carrollton P&         14.35
  7 Hall, Rannell                04 Metro-Dade TC         14.45

Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 1.9
  1 Kruy, Joseph                 02 Nitehawks             15.06   842
  2 Fields, Steven               12 Loudon Specia         15.07   841
  3 Knowles, James               16 33 Prr                15.22   823
  4 Flowers, Ryan                16 33 Valley Uni         15.92   742
Section  2     Wind: 1.0
  1 Jones, Jamaal                10 48 Phoenix Bo         15.97   736
  2 Batts, Jerron                11 54 Snake Rive         16.14   717
  3 Baker, Jett                  Bellevue Breeze          16.86   639
  4 Becker, Jack                 07 21 North Shor         21.00   274
Section  3     Wind: 0.7
  1 Clausen, Curtis              13 Unattached            14.52   908
  2 Jones, Jonathan              45 Carrollton P&         14.71   885
  3 Dean, Johnleigh              38 Diablo Valle          19.93   355
Section  4     Wind: 0.3
  1 Fellows, Alec                13 Unattached            14.90   862
  2 Downey, Jonathan             25 Northwest Fly         15.87   747
  3 Meeks, Jonathan              06-Ruff Kutz             16.43   685
Section  5     Wind: 0.4
  1 Bogues, Matthew              25 Wings                 15.68   769
  2 Neilsen, Kevin               38 Roseville Ex          17.37   586
  3 Landry, Michael              15 44 SD Golden          19.20   415

200 Meter Hurdles Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  2003        Trey Charles
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.4
  1 Harris, Trey                 45 Titans                25.45Q
  2 Jones, Jonathan              45 Carrollton P&         26.10q
  3 Bogues, Matthew              25 Wings                 26.96
  4 Skinner, Kendrick            25 Track Houston         27.79
  5 Brown, Eric                  13 Peak Performa         28.04
  6 McNamara, Jesse              03 Wildcats              29.18
  7 James, Carlos                06 Mobile Parks          30.70
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.5
  1 Hall, Rannell                04 Metro-Dade TC         25.60Q
  2 Blackmon, Devon              16 33 Rising Sta         25.86q
  3 Britton, Elijah              10 53 Flames             26.55q
  4 Harris, Shawn                06 Memphis Hurd          27.67
  5 Hayes, Issac                 10 48 Arizona Ch         28.66
  6 Vargas, Ramon                16 33 Irvine Cou         29.31
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.6
  1 Kopesky, Paul Jr             25 Track Houston         24.96Q
  2 Hickey, Devin                15 44 N C Stalli         26.63
  3 Ragland  III, Sherman        13 Durham Stride         26.64
  4 Cheadle, Austin              13 Dare to Drea          27.03
  5 Seyforth, Colby              13 Nehalem Tual          28.76
  6 Ringgold, Kameron            15 49  Unlv              29.17
  7 Kirkpatrick, Christopher     11 54 Team Idaho         29.23
Heat  4 Preliminaries   Wind: 1.1
  1 Gunn, Emarkis                04 Florida Unatt         25.13Q
  2 Nabinett, Diamere            02 08 Wilmington         26.61
  3 Knowles, James               16 33 Prr                27.85
  4 Meeks, Jonathan              06-Ruff Kutz             27.86
  5 Razo, Aaron                  CedarRapids TC           28.21
  6 Williams, Javon              10 48 Arizona Ch         29.06
Heat  5 Preliminaries   Wind: 1.3
  1 Walker III, Kenneth          38 Isc Internat          26.29Q
  2 Nixon, Gunnar                27 Tulsa Spikes          27.07
  3 Baker, Jett                  Bellevue Breeze          27.53
  4 Castelo, Tyler               38 MP Striders           28.26
  5 Harris, Jordan`              02 08 Judah Elit         28.45
  6 Price, Marques               15 49 Psvf               29.41
  7 Chapman, Ryan                05 Fairfield Ctc         32.30

200 Meter Hurdles Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  2003        Trey Charles
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.9
  1 Kopesky, Paul Jr             25 Track Houston         25.08
  2 Harris, Trey                 45 Titans                25.18
  3 Gunn, Emarkis                04 Florida Unatt         25.19
  4 Hall, Rannell                04 Metro-Dade TC         25.28
  5 Jones, Jonathan              45 Carrollton P&         25.98
  6 Walker III, Kenneth          38 Isc Internat          26.22
  7 Blackmon, Devon              16 33 Rising Sta         26.31
  8 Britton, Elijah              10 53 Flames             26.39

4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  2003        Florida Elite, Florida Elite TC
                       J. Wesley, A. Harris, E. Peoples, D. Miller
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 03 10 Glenarden TC  'A'                               46.33Q
     1) Landry, Michael                 2) Walker, Christopher
     3) Walker, Jake                    4) Young, Dalonte
  2 07 16 Fort Wayne Express  'A'                         46.36q
     1) Corey, K.C.                     2) Glaze, Brenden
     3) Carr, Trevan                    4) Jones, Quinton
  3 08 29 Bellevue Breeze  'A'                            47.57
     1) Baker, Jett                     2) Brandes, Matt
     3) Barfield, Dennis                4) Barfield, Devin
  4 12 25 Southern Eagles  'A'                            48.34
     1) Coleman, Deonte'                2) North, Richard
     3) Roberts, Jordan                 4) Williams, Wesley
  5 14 38 Deer Valley Track Club  'A'                     49.25
     1) Carrie, Rajheem                 2) Morgan, Davon
     3) Williams, Floyd                 4) Wright, Shamawn
 -- 15 49 Unlv Elite Youth Track C  'A'                      DQ   passed b4 z1
     1)                                 2) Pamplin, David
     3) Brown, Malik                    4) Pumphrey, Donnel
Heat  2 Preliminaries
  1 14 38 Isc International  'A'                          45.54Q
     1) Beard, Johnny                   2) Carr, Jacari
     3) Meszaros, Shawn Rocky           4) Walker III, Kenneth
  2 12 25 Wings  'A'                                      46.03q
     1) Bogues, Matthew                 2) Holt, Nicholas
     3) Vaughn, Marcus                  4) Berry, J'Michael
  3 15 44 Alexander Lightn Express  'A'                   46.91q
     1) Jackson, Roland                 2) Scott, Dimitri
     3) Smith, Nicholas                 4) Hagstrom, Sage
  4 16 33 So Cal Running Cougars  'B'                     48.31
     1) Baker, Jared                    2) Countryman, Cameron
     3) Luckett, Anthony                4) Woodard, Rhasheed
  5 10 48 Arizona Rising Suns TC  'A'                     48.37
     1) Allen, Devon                    2) Pascascio, Giovanni
     3) Russell, Kye                    4) Pierce, Ryan
 -- 03 45 Carrollton Parks & Rec  'A'                       DNF
     1) Lowery, RJ                      2) Emory, Cassidy
     3) Jones, Jonathan                 4) Snoddy, Broderick
Heat  3 Preliminaries
  1 16 33 So Cal Running Cougars  'A'                     44.21Q
     1) Ivory, Kristaan                 2) Muhammad, Khalfani
     3) Jones, Jamias                   4) Thomas, Deanthony
  2 14 38 Stockton-B-Fast  'A'                            47.28
     1) Cooks, Brandin                  2) wiernicki, stan
     3) Knight, Jr., Kermit             4) wiernicki, Johnny
  3 13 Allegiance Athletic Club, I  'A'                   48.18
     1) Bailey, Isaac                   2) Bergstrom, Jordan
     3) Edmondson, Warren               4) McLaurin, Zechariah
  4 08 20 Silver Springs Spartans  'A'                    48.69
     1) Triggs, Bakari                  2) Alexander, Alonzo
     3) Gillie, Jalen                   4) Pilcher, Daniel
  5 05 17 Pacesetters Track Club  'A'                     49.35
     1) Eakins III, William             2) Smith, Jeffrey
     3) Draper III, Marvin (Tre')       4) Springhetti, Blake
  6 10 48 Arizona Cheetahs TC  'A'                        50.23
     1) Hatcher, Oshae                  2) Hubbard, Derek
     3) Williams, Carlton               4) Williams, Javon
Heat  4 Preliminaries
  1 12 25 C.L. Athletic Stars  'A'                        45.38Q
     1) Washington, DeAndre'            2) Washington, Jordan
     3) Morrissetta, Jonathan           4) Stevens, KiAndre
  2 03 13 Tri-City Blazers  'A'                           46.49q
     1) Marshall, Warren                2) Brown, Denzel
     3) Jones, Kevin                    4) Taylor-Green, Kwavon
  3 16 33 Valley United TC  'A'                           47.39
     1) Armstead, Major                 2) Defour, Kyron
     3) Pile, Kameron                   4) Bowie, Justin
  4 08 40 Cedar Rapids Track Club  'A'                    48.89
     1) Razo, Aaron                     2) Moharar, Riddhiman
     3) Lucas, Nick                     4) Wood, Scott
  5 13 Nehalem Tualitin Falcons  'A'                      50.67
     1) Edison, Max                     2) Stearns, Royal
     3) Seyforth, Colby                 4) Norgren, Linus
  6 13 Tigard Youth Track  'A'                            51.33
     1) Greene, Ralph                   2) Body, Anthony
     3) Jensen, Aaron                   4) Lange, Evan
 -- 15 44 Millennium Express  'A'                            DQ   passed out of z3
     1) Fletcher, Shamone               2) Lazaro, Marco
     3) Mattern, Evan                   4) Merritt, Zachary

4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  2003        Florida Elite, Florida Elite TC
                       J. Wesley, A. Harris, E. Peoples, D. Miller
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 16 33 So Cal Running Cougars  'A'                     44.17
     1) Ivory, Kristaan                 2) Muhammad, Khalfani
     3) Jones, Jamias                   4) Thomas, Deanthony
  2 12 25 C.L. Athletic Stars  'A'                        44.63
     1) Washington, DeAndre'            2) Washington, Jordan
     3) Morrissetta, Jonathan           4) Stevens, KiAndre
  3 14 38 Isc International  'A'                          45.30
     1) Beard, Johnny                   2) Carr, Jacari
     3) Meszaros, Shawn Rocky           4) Walker III, Kenneth
  4 12 25 Wings  'A'                                      45.84
     1) Bogues, Matthew                 2) Holt, Nicholas
     3) Vaughn, Marcus                  4) Berry, J'Michael
  5 03 10 Glenarden TC  'A'                               46.89
     1) Landry, Michael                 2) Walker, Christopher
     3) Walker, Jake                    4) Young, Dalonte
  6 15 44 Alexander Lightn Express  'A'                   47.07
     1) Jackson, Roland                 2) Scott, Dimitri
     3) Smith, Nicholas                 4) Hagstrom, Sage
 -- 07 16 Fort Wayne Express  'A'                           DNF
     1) Corey, K.C.                     2) Glaze, Brenden
     3) Carr, Trevan                    4) Jones, Quinton
 -- 03 13 Tri-City Blazers  'A'                              DQ   exchange b4 z1
     1) Marshall, Warren                2) Brown, Denzel
     3) Jones, Kevin                    4) Taylor-Green, Kwavon

4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  1993        LA Jets
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 14 38 Stockton-B-Fast  'A'                          3:38.15Q
     1) Beck, Khenyada                  2) bivens, robert
     3) Cooks, Brandin                  4) wiernicki, Johnny
  2 12 25 Track Houston Track  'A'                      3:38.43q
     1) Kopesky, Paul Jr                2) Nkwocha, Cornel
     3) Bynum, Jerry D.                 4) Riascos, Ricardo
  3 15 49 Blazin Onez  'A'                              3:47.25
     1) Blocks, Josiah                  2) Williams, Shaquawn
     3) Sanders, Anthony                4) Beaman, Bryan
  4 13 Allegiance Athletic Club, I  'A'                 3:50.26
     1) Bailey, Isaac                   2) Edmondson, Warren
     3) Guy, Wesley                     4) Bergstrom, Jordan
  5 15 49 Unlv Elite Youth Track C  'A'                 3:53.99
     1) Phyfer, Jordan                  2) Pamplin, David
     3) Brown, Malik                    4) Davis, Vaughn
 -- 05 17 Pacesetters Track Club  'A'                        DQ   cut in early
     1) Eakins III, William             2) Draper III, Marvin (Tre')
     3) Springhetti, Blake              4) Smith, Jeffrey
Heat  2 Preliminaries
  1 16 33 So Cal Running Cougars  'A'                   3:34.26Q
     1) Muhammad, Khalfani              2) Jones, Jamias
     3) Thomas, Deanthony               4) Luckett, Anthony
  2 03 10 Glenarden TC  'B'                             3:34.29q
     1) Walker, Christopher             2) Walker, Jake
     3) Sykes, Malcolm                  4) Young, Dalonte
  3 14 38 Isc International  'A'                        3:36.58q
     1) Meszaros, Shawn Rocky           2) Carr, Jacari
     3) Beard, Johnny                   4) Walker III, Kenneth
  4 12 25 Track Houston Track  'B'                      3:42.48
     1) Harris, Courtney                2) Beyette, Donald
     3) Hooper, Nicholas                4) Skinner, Kendrick
  5 08 29 North Omaha Bengals  'A'                      4:02.18
     1) Miller, Cleo                    2) James, Ahmit
     3) Smith, Shakur                   4) Nelson, Jordan
  6 10 48 Arizona Rising Suns TC  'A'                   4:03.68
     1) Russell, Kye                    2) Titsworth, Devontay
     3) Allen, Devon                    4) Pierce, Ryan
Heat  3 Preliminaries
  1 16 33 Quiet Fire TC  'A'                            3:40.20Q
     1) Hall, Chris                     2) Mowry, Tavior
     3) Bennett, Randall                4) Gedyon, Elias
  2 12 25 C.L. Athletic Stars  'A'                      3:42.08q
     1) White, Tyler                    2) Morrissetta, Jonathan
     3) Stevens, KiAndre'               4) Garcia, Christopher
  3 04 Twin Cities TC  'A'                              3:42.28
     1) Ladaker, Tyrell                 2) Harvey, Termaine
     3) Randall, Marcus                 4) Bautista, Johnathan
  4 03 10 Hummingbird Track Club  'A'                   3:42.64
     1) Britt, Cyrus                    2) Folkard, Nicholas
     3) Ajayi, Jeffrey                  4) Chapman, Joel
  5 13 Nehalem Tualitin Falcons  'A'                    3:56.71
     1) Edison, Max                     2) Stearns, Royal
     3) Seyforth, Colby                 4) Norgren, Linus
  6 08 29 Kearney Track Club  'A'                       4:07.77
     1) Gillen, Thomas                  2) Olson, Jacob
     3) Loebig, Tyler                   4) Ingersoll, Jordan
Heat  4 Preliminaries
  1 03 13 Tri-City Blazers  'A'                         3:37.69Q
     1) Smith, Tyrek                    2) Brown, Denzel
     3) Lewis, Claytin                  4) Taylor-Green, Kwavon
  2 14 38 Castro Valley Track Club  'A'                 3:43.39
     1) Moses, Chance                   2) Cheung, Stevy
     3) Martore, Anthony                4) Hamilton, Christopher
  3 16 33 L A Jets Boys Division  'A'                   3:45.72
     1) Golden, Matthew                 2) Allen, Dayvon
     3) Veals, Gregory                  4) George, Anthony
  4 15 44 Alexander Lightn Express  'A'                 3:50.75
     1) Smith, Nicholas                 2) Hagstrom, Sage
     3) Scott, Dimitri                  4) Jackson, Roland
  5 10 53 Texas Shooting Stars  'A'                     3:53.81
     1) Sumpter, Jordan                 2) Martell, Gabriel
     3) Walker, Anthony                 4) Montes, Adrian
  6 10 53 EL Paso Youth Sports  'A'                     3:58.39
     1) Martinez, Jesus Thomas          2) Ruiz, Jose Sebastian
     3) Garcia, Anthony                 4) Clark, Garret
  7 13 Wings of Eagles  'B'                             4:03.84
     1) Gaskin, Ivan                    2) Felder, Davonte
     3) Clark, Macerio                  4) Lucas, Aaron

4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  1993        LA Jets
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 03 13 Tri-City Blazers  'A'                         3:32.40
     1) Smith, Tyrek                    2) Taylor-Green, Kwavon
     3) Lewis, Claytin                  4) Brown, Denzel
  2 12 25 C.L. Athletic Stars  'A'                      3:34.79
     1) White, Tyler                    2) Morrissetta, Jonathan
     3) Stevens, KiAndre'               4) Washington, DeAndre'
  3 14 38 Stockton-B-Fast  'A'                          3:34.96
     1) Cooks, Brandin                  2) Beck, Khenyada
     3) wiernicki, Johnny               4) bivens, robert
  4 16 33 So Cal Running Cougars  'A'                   3:36.49
     1) Muhammad, Khalfani              2) Jones, Jamias
     3) Thomas, Deanthony               4) Luckett, Anthony
  5 03 10 Glenarden TC  'B'                             3:38.18
     1) Walker, Christopher             2) Walker, Jake
     3) Sykes, Malcolm                  4) Young, Dalonte
  6 12 25 Track Houston Track  'A'                      3:38.80
     1) Kopesky, Paul Jr                2) Nkwocha, Cornel
     3) Bynum, Jerry D.                 4) Riascos, Ricardo
  7 16 33 Quiet Fire TC  'A'                            3:39.58
     1) Hall, Chris                     2) Mowry, Tavior
     3) Bennett, Randall                4) Gedyon, Elias
 -- 14 38 Isc International  'A'                             DQ   1st leg 2nd turn ran
     1) Meszaros, Shawn Rocky           2) Carr, Jacari
     3) Walker III, Kenneth             4) Beard, Johnny

4x800 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III
     JO Meet: J 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1
  1 15 49 Blazin Onez  'A'                              9:11.45
     1) Blocks, Josiah                  2) Buchanan, Keenon
     3) Sanders, Anthony                4) Williams, Shaquawn
  2 15 44 Alexander Lightn Express  'A'                 9:17.38
     1) Corvera, Emmanel                2) Farkas, Andrew
     3) Herrera, Leonard                4) Lozano, Cory
  3 15 49 Unlv Elite Youth Track C  'A'                 9:21.40
     1) Davis, Vaughn                   2)
     3) Love, Jaiquan                   4) Phyfer, Jordan
  4 13 Cyo Track Club - Oregon  'A'                     9:26.35
     1) Brown, Nathaniel                2) Morgan, Blaine
     3) Raimondi, Steven                4) England, Ryan
  5 10 53 El Paso Wings Track Club  'A'                 9:41.30
     1) Alhanfoosh, Omar                2) Antunez, Christian
     3) Bertoldo, Taylor                4) Klauss, Nicholas
  6 13 Wings of Eagles  'A'                             9:50.96
     1) Clark, Macerio                  2) Gaskin, Ivan
     3) Felder, Davonte                 4) Lucas, Aaron
  7 14 38 Central Valley Roadrunne  'A'                 9:59.41
     1) Bland, Keone                    2) Kahler, Casey
     3) Lyons, Paul                     4) Yoshida, Reed
  8 13 Issaquah Gliders  'A'                           10:01.14
     1) Matthews, Drew                  2) Stewart, Michael
     3) Hartman, Andrew                 4) Bannick, Jonathan
  9 10 48 Pops TC  'A'                                 10:16.77
     1) Garcia, Drew                    2) James, Michael
     3) Magnuson, Ted                   4) Wong, Daniel
 -- 08 29 North Omaha Bengals  'A'                           DQ
     1) Miller, Cleo                    2) James, Ahmit
     3) Nelson, Jordan                  4) Smith, Shakur
Section  2
  1 03 13 Tri-City Blazers  'A'                         8:45.30
     1) Lewis, Claytin                  2) Smith, Tyrek
     3) Taylor-Green, Kwavon            4) Brown, Denzel
  2 12 25 Track Houston Track  'A'                      8:48.50
     1) Riascos, Ricardo                2) Beyette, Donald
     3) Nkwocha, Cornel                 4) Harris, Courtney
  3 14 46 Kern Firefighters Athlet  'A'                 8:50.38
     1) Barger, Caleb                   2) Burke, Stephen
     3) Hernandez, Manuel               4) Nava, Fransisco
  4 03 10 Glenarden TC  'A'                             8:53.55
     1) Bussie, Rahim                   2) Johnson, Onyx
     3) Howard, Kiivone                 4) Walker, Christopher
  5 16 33 Quiet Fire TC  'A'                            8:54.90
     1) Bennett, Randall                2) Gedyon, Elias
     3) Hall, Chris                     4) Mowry, Tavior
  6 12 25 Wings  'A'                                    9:02.46
     1) Mogus, Adam                     2) Rabago, Dominic
     3) Wilhite, Joshua                 4) Vaughn, Marcus
  7 16 33 Valley United TC  'A'                         9:03.22
     1) Abergel, David                  2) Padgett, Sean
     3) Dunn, Shawn                     4) Roberts, Ian
  8 16 33 Equalizers TC  'A'                            9:14.03
     1) Cushing-Murray, Nathaniel       2) Harris, Cody
     3) Oneil, Austin                   4) Penn, Christian
  9 12 25 Track Houston Track  'B'                      9:15.51
     1) Nkwocha, Cornel                 2) McFarland, Jarell
     3) Hooper, Nicholas                4) Perkins, Jeffrey
 10 14 38 Castro Valley Track Club  'A'                 9:40.68
     1) Cheung, Stevy                   2) Hamada, Jacob
     3) Hamilton, Christopher           4) Martore, Anthony

Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1
  1 Dean, Johnleigh              38 Diablo Valle          1.70m    5-07.00  544
  2 Clausen, Curtis              13 Unattached            1.65m    5-05.00  504
  3 Jones, Jonathan              45 Carrollton P&         1.60m    5-03.00  464
  3 Neilsen, Kevin               38 Roseville Ex          1.60m    5-03.00  464
  3 Batts, Jerron                11 54 Snake Rive         1.60m    5-03.00  464
  3 Fellows, Alec                13 Unattached            1.60m    5-03.00  464
  7 Flowers, Ryan                16 33 Valley Uni         1.55m    5-01.00  426
  8 Baker, Jett                  Bellevue Breeze          1.45m    4-09.00  352
  8 Jones, Jamaal                10 48 Phoenix Bo         1.45m    4-09.00  352
  8 Fields, Steven               12 Loudon Specia         1.45m    4-09.00  352
  8 Meeks, Jonathan              06-Ruff Kutz             1.45m    4-09.00  352
 12 Bogues, Matthew              25 Wings                 1.40m    4-07.00  317
 12 Knowles, James               16 33 Prr                1.40m    4-07.00  317
 12 Kruy, Joseph                 02 Nitehawks             1.40m    4-07.00  317
 12 Becker, Jack                 07 21 North Shor         1.40m    4-07.00  317
 16 Landry, Michael              15 44 SD Golden          1.35m    4-05.00  283
 17 Downey, Jonathan             25 Northwest Fly         1.30m    4-03.25  250

High Jump Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  1998        Donovan Kilmartin
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Green, Matthew               02 11 Mon Valley         1.80m    5-10.75
  2 Ruehl, Griffin               13 Robin Hood T         J1.75m    5-08.75
  2 Nixon, Gunnar                27 Tulsa Spikes          1.75m    5-08.75
  2 Fosbender, Jeff              FD Flyers TC            J1.75m    5-08.75
  5 Winters, Grant               10 32 Striders           1.70m    5-07.00
  5 Fellows, Alec                13 Unattached           J1.70m    5-07.00
  5 Lebeau, Brandon              16 33bay Cities         J1.70m    5-07.00
  5 Muzzio, William              10 Sya                   1.70m    5-07.00
  9 Brousseau, Brian             16 33 Unattached         1.65m    5-05.00
  9 Rouse, Camaray               45 Carrollton P&        J1.65m    5-05.00
  9 Scott, Ryan                  10 34 Mercury Tr        J1.65m    5-05.00
  9 Donnelly, Patrick            38 Salinas Vall         J1.65m    5-05.00
  9 Jowett, Nathaniel            13 Federal Wy Tr        J1.65m    5-05.00
  9 Duke, Bryan                  38 Salinas Vall         J1.65m    5-05.00
  9 Jones, Christopher           03 Wildcats             J1.65m    5-05.00
 16 Forthun, Derek               02 07 NJ Unattac         1.60m    5-03.00
 16 McNamara, Jesse              03 Wildcats             J1.60m    5-03.00
 18 Randall, Marcus              04 Twin Cities T         1.55m    5-01.00
 18 Bumala, Christian            38 Diablo Valle          1.55m    5-01.00
 18 Reed, Joshua                 06 South East M         J1.55m    5-01.00
 21 Rice, Marquis                26 Hallmark Trac        J1.45m    4-09.00
 21 Pawlak, Stephen              02 Nitehawks            J1.45m    4-09.00
 21 Toliver, Anthony             26 So Swift Trac         1.45m    4-09.00
 -- Turner, Brandon              06 Faith TC Inc             NH
 -- Wilkins, Daylon              27 Ardmore TC               NH
 -- Becker, Jack                 07 21 North Shor            NH
 -- Nash, Matthew                15 44 Una                   NH

Pole Vault Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.28m  1977        Bill Lange
     JO Meet: J 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Ratliff, Sthehl              26 Unattached            4.05m   13-03.50
  2 Koppy, Alex                  Unattached Dakot         3.60m   11-09.75
  3 Sullivan, Matthew            11 54 Canyon Tra         3.45m   11-03.75
  4 Squibbs, Brett               55 SC Unattached         3.30m   10-10.00
  4 Stark, Connor                16 33 Flying Nin         3.30m   10-10.00
  6 Kirillov, Nikita             45 Unattached           J3.15m   10-04.00
  6 Ellis, Cadon                 26 Unattached            3.15m   10-04.00
  8 Greenman, Scott              46 Unattached            3.00m    9-10.00
  8 Bell, Dominic                05 18 Una LE            J3.00m    9-10.00
 10 Dunmire, Oshay               13 Yaquina Trac         J2.70m    8-10.25
 10 Cerna, Alfredo               25 Unattached            2.70m    8-10.25
 12 Grace, Kyle                  38 Roseville Ex          2.55m    8-04.25
 12 Holt, Noah                   38 Soul Air             J2.55m    8-04.25
 12 Barousse, Austin             06 Una Southern          2.55m    8-04.25
 15 Arseneau, Matt               10 48 Ultimate H        J2.40m    7-10.50
 15 Pawlak, Stephen              02 Nitehawks             2.40m    7-10.50
 -- Brown, Zachary               13 Yaquina Trac             NH
 -- Duffield, Matthew            16 33 Chino Puma            NH

Long Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.02m  1976        Anthony Gibson
     JO Meet: J 6.59m  7/25/1997   Thomas Mootry, San Diego
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Rodriguez, Javier            04 Alpha Omega E         6.68mJ  1.5  21-11.00
  2 Krah, Myer                   13 Durham Stride         6.44m   1.3  21-01.50
  3 McLaurin, Zechariah          13 Allegiance A          6.31m   2.7  20-08.50
  4 Patterson, Torian            13 G'Boro Champi         6.25m   2.4  20-06.25
  5 Green, Matthew               02 11 Mon Valley         6.20m   1.1  20-04.25
  6 Barnes, Omar                 47 Tall City             6.07m   2.0  19-11.00
  7 Harrison, Devin              16 33 LB Sprinte         6.03m   1.2  19-09.50
  8 Alexander, Eric              25 Texas Storm T         5.87m   1.2  19-03.25
  8 Hall, Rannell                04 Metro-Dade TC        J5.87m   1.7  19-03.25
 10 Grimes, Thomas               46 Greyhounds           J5.86m   0.5  19-02.75
 10 Jackson, Ladale              15 49 VS                 5.86m   1.4  19-02.75
 12 Gustafson, Anthony           UnattachedMN             5.82m   1.2  19-01.25
 13 Scott, Ryan                  10 34 Mercury Tr         5.79m   2.8  19-00.00
 14 Singh, Amritpal              46 Greyhounds            5.71m   0.4  18-09.00
 15 Johnson, Bryant              26 LE Lightining         5.68m   1.7  18-07.75
 15 Hinton, Patrick              27 Eastside Step        J5.68m   1.3  18-07.75
 17 Douglas, Derek               45 Running Stars         5.63m   1.8  18-05.75
 18 Woods, Jonathan              10 42 Una New Me         5.61m   0.7  18-05.00
 19 Ivory, Kristaan              16 33 Scrc               5.59m   1.8  18-04.25
 20 Locher, Jonathan             13 Unattached            5.46m   0.7  17-11.00
 21 Carter, Johnny               46 Team Raw              5.43m   1.5  17-09.75
 22 Brandes, Matt                Bellevue Breeze          5.42m   1.3  17-09.50
 23 Ray, Eric                    07 21 Huskie TC          5.39m   0.7  17-08.25
 24 Nixon, Gunnar                27 Tulsa Spikes          5.36m   1.5  17-07.00
 24 DeVito, Ryan                 59-Infant Jesus         J5.36m   0.5  17-07.00
 26 Defour, Kyron                16 33 Valley Uni         5.35m   0.9  17-06.75
 27 Ndyabagye, Martin            10 42 B R X              5.29m   1.2  17-04.25
 28 Meeks, Jonathan              06-Ruff Kutz             5.27m   0.7  17-03.50
 28 Lanser, Jon                  11 54 Team Idaho        J5.27m   0.4  17-03.50
 30 Maack, Evan                  13 UN Inland             5.24m   0.6  17-02.25
 31 Freeman, Aquanius            06 Road Runners          5.22m   0.6  17-01.50
 32 Corey, K.C.                  07 16 Fort Wayne         4.89m   0.8  16-00.50
 33 Miles, Trent                 06 Central TC            4.86m   0.7  15-11.50
 34 Batchman, Daniel             15 44 CV San Die         4.31m   1.0  14-01.75

Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Clausen, Curtis              13 Unattached            5.49m   1.8  18-00.25  479
  2 Fellows, Alec                13 Unattached            5.40m   0.7  17-08.75  461
  3 Dean, Johnleigh              38 Diablo Valle          5.34m   0.2  17-06.25  449
  4 Downey, Jonathan             25 Northwest Fly         5.17m   1.5  16-11.50  415
  5 Baker, Jett                  Bellevue Breeze          5.16m   2.2  16-11.25  413
  6 Meeks, Jonathan              06-Ruff Kutz             5.15m   1.6  16-10.75  411
  7 Jones, Jonathan              45 Carrollton P&         5.08m   1.0  16-08.00  398
  8 Kruy, Joseph                 02 Nitehawks             5.03m   3.0  16-06.00  388
  9 Batts, Jerron                11 54 Snake Rive         4.98m   0.5  16-04.25  378
 10 Flowers, Ryan                16 33 Valley Uni         4.90m   0.7  16-01.00  363
 11 Fields, Steven               12 Loudon Specia         4.89m   0.7  16-00.50  361
 12 Jones, Jamaal                10 48 Phoenix Bo         4.78m   2.0  15-08.25  341
 13 Bogues, Matthew              25 Wings                 4.64m   4.9  15-02.75  315
 14 Neilsen, Kevin               38 Roseville Ex          4.60m   1.2  15-01.25  308
 15 Landry, Michael              15 44 SD Golden          4.48m   2.9  14-08.50  287
 16 Knowles, James               16 33 Prr                4.04m   1.8  13-03.25  212
 17 Becker, Jack                 07 21 North Shor         4.02m   1.1  13-02.25  209

Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Krah, Myer                   13 Durham Stride        13.14m   0.2  43-01.50
  2 Barnes, Omar                 47 Tall City            13.13m   0.9  43-01.00
  3 Carter, Johnny               46 Team Raw             12.68m   0.8  41-07.25
  4 Clausen, Curtis              13 Unattached           12.39m   1.7  40-07.75
  5 Rouse, Richard               02 11 East Alleg        12.24m  +0.0  40-02.00
  5 Green, Matthew               02 11 Mon Valley       J12.24m  +0.0  40-02.00
  7 Gustafson, Anthony           UnattachedMN            12.17m   0.2  39-11.25
  8 Grimes, Thomas               46 Greyhounds           12.10m  +0.0  39-08.50
  9 Manalo, Raymond              13 Unattached           11.86m   0.9  38-11.00
 10 Gunn, Emarkis                04 Florida Unatt        11.79m   0.3  38-08.25
 11 Rouse, Camaray               45 Carrollton P&        11.76m   0.6  38-07.00
 12 Kamrass, Joshua              10 32 Zoom              11.51m  +0.0  37-09.25
 13 Woods, Jonathan              10 42 Una New Me        11.49m   0.5  37-08.50
 13 Wilkins, Daylon              27 Ardmore TC          J11.49m  +0.0  37-08.50
 15 Oliver, Jarrell              25 C.L. Athletic        11.31m   0.5  37-01.25
 16 Jefferson, Tyris             26 East Texas Tr        11.06m  +0.0  36-03.50
 17 Edwards, Shannon             46 Greyhounds           11.02m   0.2  36-02.00
 18 Harvey, Termaine             04 Twin Cities T        10.93m  +0.0  35-10.50
 19 Nash, Matthew                15 44 Una               10.91m  +0.0  35-09.50
 20 Freeman, Aquanius            06 Road Runners         10.83m   0.6  35-06.50
 21 Krakauer, Sam                10 32 Speed T&F         10.75m  +0.0  35-03.25
 22 Harris, Shawn                06 Memphis Hurd         10.66m   0.2  34-11.75
 23 Knowles, James               16 33 Prr               10.52m  +0.0  34-06.25
 24 McNamara, Jesse              03 Wildcats             10.34m   0.5  33-11.25
 25 Cyphers, Michael             02-Ne Una               10.27m   0.7  33-08.50
 26 Pawlak, Stephen              02 Nitehawks            10.18m   0.6  33-04.75
 27 Merritt, Zachary             15 44 44 Millenn         9.60m   0.3  31-06.00
 28 Woods, Jeffery               16 33 Prr                9.43m   0.3  30-11.25
 29 Mack, Supervoid              16 33 MV Rockets         9.19m  -0.1  30-02.00
 -- Seyforth, Colby              13 Nehalem Tual           FOUL   NWI

Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Downey, Jonathan             25 Northwest Fly        11.82m   38-09.50  595
  2 Batts, Jerron                11 54 Snake Rive        11.54m   37-10.50  579
  3 Kruy, Joseph                 02 Nitehawks            11.40m   37-05.00  570
  4 Jones, Jamaal                10 48 Phoenix Bo        11.02m   36-02.00  547
  5 Clausen, Curtis              13 Unattached           10.13m   33-03.00  493
  6 Fellows, Alec                13 Unattached            9.91m   32-06.25  480
  7 Flowers, Ryan                16 33 Valley Uni         9.74m   31-11.50  470
  9 Dean, Johnleigh              38 Diablo Valle          9.09m   29-10.00  431
 10 Becker, Jack                 07 21 North Shor         8.86m   29-01.00  417
 11 Fields, Steven               12 Loudon Specia         8.84m   29-00.00  416
 12 Neilsen, Kevin               38 Roseville Ex          8.44m   27-08.25  392
 13 Baker, Jett                  Bellevue Breeze          8.43m   27-08.00  392
 14 Jones, Jonathan              45 Carrollton P&         8.37m   27-05.50  388
 15 Bogues, Matthew              25 Wings                 8.35m   27-04.75  387
 16 Landry, Michael              15 44 SD Golden          7.59m   24-11.00  342
 17 Meeks, Jonathan              06-Ruff Kutz             7.40m   24-03.50  331
 -- Knowles, James               16 33 Prr                9.25m   30-04.25  441

Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  1996        Chris Sprague
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Gray, Javan                  13 Emerald Vall         14.84m   48-08.25
  1 Ivory, Kristaan              16 33 Scrc             J14.84m   48-08.25
  3 Estelle, Kennedy             25 C.L. Athletic        14.74m   48-04.50
  4 Scarvelis, Nick              16 33 Unattached        14.54m   47-08.50
  5 Beideck, Alex                CornhuskerFlyers        14.42m   47-03.75
  6 Rutt, Brady                  UnattachedNebras        14.02m   46-00.00
  7 Peterkin, Jalen              13 Durham Stride        13.63m   44-08.75
  8 McCoy, BJ                    45 Villa Rica           13.45m   44-01.50
  9 Kimbrough, Barry             07 21 North Shor        13.20m   43-03.75
 10 Colby, Travis                10 48 Una Arizon       J12.78m   41-11.25
 10 Carter, Kirby                47 Lubbock Olymp        12.78m   41-11.25
 12 White, Caleb                 Unattached Iowa         12.65m   41-06.00
 13 Lebeau, Brandon              16 33bay Cities         12.50m   41-00.25
 14 Shahbazian, Jared            46 Unattached           12.45m   40-10.25
 15 Hull, Gabe                   07 16 Unattached        12.36m   40-06.75
 16 Trujillo, Adrian             10 42 Una New Me        12.19m   40-00.00
 17 McBride, Tim                 46 Kfal                 12.16m   39-10.75
 18 McCleese, Brandon            02 08 Judah Elit        11.97m   39-03.25
 19 Kruy, Joseph                 02 Nitehawks            11.72m   38-05.50
 20 Brown, Eric                  13 Peak Performa        11.70m   38-04.75
 21 Marable, Isaiah              15 49  Unlv             11.52m   37-09.50
 22 Burks, Devontre              05 17 Northwest         11.44m   37-06.50
 23 Ward, Houston                43 Unattached           11.42m   37-05.75
 24 Zuniga, Edward               46 Central Valle        11.40m   37-05.00
 25 Dease, Nicholas              15 44 Alexander         11.22m   36-09.75
 26 Jones, Jamaal                10 48 Phoenix Bo        11.13m   36-06.25
 27 Crohn, Justin                07 16 Indiana TC        11.12m   36-05.75
 28 Goodson, Trey                27 Ardmore TC           11.05m   36-03.00
 29 Holmes, Tyson                28 Thunderbolt T        10.77m   35-04.00
 30 Owens, Austin                15 44 San Diego         10.67m   35-00.25
 31 Turner, Brandon              06 Faith TC Inc          7.89m   25-10.75

Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  1995        Joel Armitage
     JO Meet: J 56.58m  7/28/1995   Joel Armitage, Omaha, NE
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Gray, Javan                  13 Emerald Vall         52.82m     173-03
  2 Clavette, Courtland          13 Asheville            48.92m     160-06
  3 Ward, Houston                43 Unattached           48.60m     159-05
  4 Rutt, Brady                  UnattachedNebras        46.78m     153-06
  5 Minor, Ryan                  13 Unattach             46.43m     152-04
  6 Dease, Nicholas              15 44 Alexander         43.59m     143-00
  7 Kimbrough, Barry             07 21 North Shor        42.68m     140-00
  8 Mills, Ryan                  02-Ne Una               42.55m     139-07
  9 Williams, Walker             13 Federal Wy Tr        41.42m     135-11
 10 Moore, Trevor                Una Ohio                40.98m     134-05
 11 Zuniga, Edward               46 Central Valle        40.53m     133-00
 12 Anderson-Perry, Qaadir       02 11 Penn Hills        39.93m     131-00
 13 Tuttle, Jeremy               10 48 Una Arizon        38.18m     125-03
 14 Crohn, Justin                07 16 Indiana TC        37.98m     124-07
 15 Castelo, Tyler               38 MP Striders          37.37m     122-07
 16 Kirkpatrick, Christopher     11 54 Team Idaho        36.78m     120-08
 17 Peterson, Andrew             26 Mesquite Frie        36.46m     119-07
 18 Scarvelis, Nick              16 33 Unattached        36.06m     118-04
 19 Velasquez, Charles           10 53 El Paso Wi        35.89m     117-09
 20 Nelson, Evan                 16 33 Unattached        35.34m     115-11
 21 Jowett, Nathaniel            13 Federal Wy Tr        35.17m     115-05
 22 Fuentes, Jeff                46 Central Valle        34.81m     114-02
 23 Blahnik, Zachary             Unattached WI           34.74m     114-00
 24 Holmes, Tyson                28 Thunderbolt T        33.98m     111-06
 25 McCoy, BJ                    45 Villa Rica           33.94m     111-04
 26 Hull, Gabe                   07 16 Unattached        32.89m     107-11
 27 Nash, Matthew                15 44 Una               32.19m     105-07
 28 Moses, Kyle                  16 33 Irvine Cou        27.37m      89-09
 -- Trujillo, Adrian             10 42 Una New Me            ND
 -- Carter, Kirby                47 Lubbock Olymp            ND

Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 55.04m  7/27/2007   Devin Bogert, 25 Northwest Fly
     JO Meet: J 55.04m  7/27/2007   Devin Bogert, 25 Northwest Fly
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Bogert, Devin                25 Northwest Fly        55.04mN    180-07
  2 Gray, Javan                  13 Emerald Vall         54.77m     179-08
  3 Clausen, Curtis              13 Unattached           51.79m     169-11
  4 Dean, Johnleigh              38 Diablo Valle         45.79m     150-03
  5 Raphael, Brandon             10 48 Una Arizon        44.83m     147-01
  6 Tuttle, Jeremy               10 48 Una Arizon        44.22m     145-01
  7 Wells, Aaron                 12 VA Unattach          42.86m     140-07
  8 Venning, Dezmon              55 Mt Pleasant          41.08m     134-09
  9 Anderson-Perry, Qaadir       02 11 Penn Hills        40.55m     133-00
 10 Moore, Ian                   16 33 Wildcats          40.29m     132-02
 11 McCleese, Brandon            02 08 Judah Elit        39.19m     128-07
 12 Carter, Kirby                47 Lubbock Olymp        38.82m     127-04
 13 Jones, Jamaal                10 48 Phoenix Bo        38.73m     127-01
 14 Xiong, Mong                  46 Central Valle        38.44m     126-01
 15 Acosta, Cameron              13 unattached           37.54m     123-02
 16 Nash, Matthew                15 44 Una               36.15m     118-07
 17 Kirkpatrick, Christopher     11 54 Team Idaho        34.49m     113-02
 18 Johnston, Seth               45 Sequoyah             32.91m     108-00
 19 Plante, Hunter               25 Northwest Fly        32.16m     105-06
 20 Zawalich, Dan                02-Ne Una               32.00m     105-00
 21 Bell, Dominic                05 18 Una LE            29.84m      97-11
 22 Wash, Xaiver                 16 33 LB Sprinte        29.28m      96-01
 23 Merritt, Zachary             15 44 44 Millenn        28.89m      94-09
 24 Holmes, Tyson                28 Thunderbolt T        28.81m      94-06
 25 Garcia, Gabriel              15 49 Psvf              28.62m      93-11
 26 McBride, Tim                 46 Kfal                 25.80m      84-08
 27 Johnson, Charles             04 Twin Cities T        18.58m      60-11

Outdoor Pentathlon Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  3485  1989        Ryan Theriault
     JO Meet: J  3485  7/5/1989    Ryan Theriault, Las Vegas, NV
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Clausen, Curtis              13 Unattached             2954
  2 Fellows, Alec                13 Unattached             2834
  3 Kruy, Joseph                 02 Nitehawks              2605
  4 Jones, Jonathan              45 Carrollton P&          2555
  5 Dean, Johnleigh              38 Diablo Valle           2499
  6 Batts, Jerron                11 54 Snake Rive          2483
  7 Fields, Steven               12 Loudon Specia          2473
  8 Jones, Jamaal                10 48 Phoenix Bo          2379
  9 Flowers, Ryan                16 33 Valley Uni          2368
 10 Bogues, Matthew              25 Wings                  2245
 11 Knowles, James               16 33 Prr                 2233
 12 Downey, Jonathan             25 Northwest Fly          2210
 13 Neilsen, Kevin               38 Roseville Ex           2152
 14 Baker, Jett                  Bellevue Breeze           2123
 15 Meeks, Jonathan              06-Ruff Kutz              2092
 16 Landry, Michael              15 44 SD Golden           1669
 17 Becker, Jack                 07 21 North Shor          1387
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx