Join/Renew Now

Results - Young

100 Meter Dash Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 11.10  1980        Michelle Glover
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.1
  1 Senaya, Kaya                 S S Spartans             11.79q
  2 Lauderdale, Dominique        46 Greyhounds            11.94
  3 Nelms, Nijia                 16 33 Quiet Fire         12.13
  4 Johnson, Anisha              07 21 Illinois S         12.39
  5 Jubrey, Chelsea              05 Rockville Rev         12.42
  6 Kiper, Krista                10 32 Una Colora         12.50
  7 Spears, Crystal              15 44 'N Step            12.54
  8 Wisniewski, Sydni            04 Winter Park F         12.68
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.2
  1 Goodman, Chalonda            45 New Horizon           11.65q
  2 Evans, Taylor                10 48 Arizona Ch         12.09
  3 Nash, Ronecia                22 Railers               12.10
  4 Greene, Bianca               13 High Voltage          12.43
  5 Gardner, Jordan              05 17 Pacesetter         12.59
  6 Morrison, Nevada             07 21 Zephyrs TC         12.66
  7 James, Chanel                13 Seatown Expre         12.94
Heat  3 Preliminaries   Wind: 0.7
  1 Duncan, Dominique            25 C.L. Athletic         11.74q
  2 Evans, Terra                 10 48 Arizona Ch         11.75q
  3 Anderson, Romesha            46 Greyhounds            12.21
  4 Maloy, Dominique             15 49 BO                 12.28
  5 Washington, Leslie           07 21 Charger TC         12.28
  6 Reid, Erin                   16 33 Together E         12.29
  7 Jacobs, Jackie               28 KC Flyers             12.40
  8 Jenkins, Brittni             06 River Cities          13.10
Heat  4 Preliminaries   Wind: 0.8
  1 Jordan, Victoria             26 Dallas Gold T         11.56q
  2 Glenn, Gabrielle             13 Unattach              11.83q
  3 Evans, Jacinda               13 Durham Stride         12.05
  4 Defusco, Caitlin             02 08 Tri County         12.05
  5 Young, Natrice               45 Quicksilver           12.10
  6 Carr, Johanna                13 Seatown Expre         12.44
  7 Lee, Rhonda                  05 19 Stick Shif         12.68
Heat  5 Preliminaries   Wind: 0.2
  1 Stewart, LaKeidra            26 Dallas Gold T         11.76q
  2 Garrett, Chrrelle            38 AC Track Clu          11.86q
  3 Woodruff, Yasmin             16 33 Quiet Fire         12.20
  4 Mann, Erica                  05 19 Maximum Ou         12.34
  5 Williams, Lakeshia           06 Club Elite            12.37
  6 Hudson, Chia                 06-Ny Starz TC           12.61
  7 Westbrook, Briana            04 Dominion Trac         12.98

100 Meter Dash Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 11.10  1980        Michelle Glover
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.2
  1 Jordan, Victoria             26 Dallas Gold T         11.36
  2 Goodman, Chalonda            45 New Horizon           11.54
  3 Garrett, Chrrelle            38 AC Track Clu          11.67
  4 Evans, Terra                 10 48 Arizona Ch         11.70
  5 Duncan, Dominique            25 C.L. Athletic         11.72
  6 Senaya, Kaya                 S S Spartans             11.78
  7 Stewart, LaKeidra            26 Dallas Gold T         11.81
  8 Glenn, Gabrielle             13 Unattach              11.92

200 Meter Dash Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.8
  1 Goodman, Chalonda            45 New Horizon           24.01Q
  2 Woodruff, Yasmin             16 33 Quiet Fire         24.48
  3 Drayton, Katrina             05 19 Maximum Ou         24.94
  4 Aririguzo, Leslie            05 19 Maximum Ou         24.96
  5 Kiper, Krista                10 32 Una Colora         25.28
  6 Stephens, Kelsey             07 16 Fort Wayne         26.13
  7 Jenkins, Brittni             06 River Cities          26.86
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.6
  1 Duncan, Dominique            25 C.L. Athletic         23.76Q
  2 Nash, Ronecia                22 Railers               24.01q
  3 Glenn, Gabrielle             13 Unattach              24.06q
  4 Nguyen, Eileen               38 Isc Internat          24.89
  5 Moran, Eileen                07 21 Flight TC          25.33
  6 Brown, Sapphira              06 River Cities          26.33
  7 Butler, Rasheta              07 21 Chicago St         26.97
Heat  3 Preliminaries   Wind: 0.4
  1 Jordan, Victoria             26 Dallas Gold T       J 23.24Q
  2 Williams, Lakeshia           06 Club Elite            24.20
  3 Senaya, Kaya                 S S Spartans             24.40
  4 Maloy, Dominique             15 49 BO                 24.72
  5 Evans, Taylor                10 48 Arizona Ch         24.81
  6 Spears, Crystal              15 44 'N Step            25.64
  7 Reid, Erin                   16 33 Together E         25.67
Heat  4 Preliminaries   Wind: 0.7
  1 Lauderdale, Dominique        46 Greyhounds            24.15Q
  2 Evans, Terra                 10 48 Arizona Ch         24.35
  3 Greene, Bianca               13 High Voltage          24.64
  4 Coon, Devan                  02 08 Tri County         24.64
  5 Tibbot, Tiffany              13 Seatown Expre         25.28
  6 Nelms, Nijia                 16 33 Quiet Fire         25.64
  7 Barbee, Anisha               06 Continental           26.70
Heat  5 Preliminaries   Wind: 2.3
  1 Stewart, LaKeidra            26 Dallas Gold T         23.65Q
  2 Atkins, Joanna               45 Sapphire Tra          23.86q
  3 Defusco, Caitlin             02 08 Tri County         24.33
  4 McKorkle, Kelsey             13 Track Eastern         24.61
  5 Hill, Schaveyantay           13 Psa Youth Ru          25.11
  6 Jubrey, Chelsea              05 Rockville Rev         25.76
  7 Rozier, Amber                25 Texas Storm T         25.78
  8 Feiteira, Brittany           39 Hawaii Elite          25.88

Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 2.7
  1 Carrier, Chelsea             05 51 C C S              25.07   880
  2 Mcswain, Akira               06 Continental           25.18   870
  3 Rife, Alyssa                 13 Beaverton Tr          26.34   768
  4 Johnson, Phyicia             16 33 Together E         26.46   757
  5 Montgomery, Jacia            10 Glenarden             26.57   748
  6 Washington, Ebone'           22 Railers               27.84   643
  7 Nash, Emily                  15 44 Una                27.98   632
Section  2     Wind: 2.0
  1 Profit, Kiani                16 33 Prr                25.20   869
  2 King, Eve                    38 City Track            26.50   754
  3 Mason, Imari                 07 21 Chicago St         26.81   728
  4 Welz, Rachel                 38 Sierra Footh          27.17   698
  5 Huyler, Annie                02 Sugarloaf Mt          27.66   658
  6 Kefalidis, Marisa            06-Mac Una               27.77   649
Section  3     Wind: 1.7
  1 Kirkland, Kiersten           16 33 Together E         25.74   820
  2 Jackson, Latricia            45 Ruff Riders           25.91   805
  3 Dunlap, Victoria             06 Continental           25.99   798
  4 Covington, Alyssa            11 54 Team Idaho         26.04   794
  5 Waldroup, Tenika             07 21 Zephyrs TC         26.36   766
  6 Borrius, Johnnie             06 Una Southern          27.29   688
Section  4     Wind: 2.8
  1 Flax, Jessica                25 Texas Storm T         25.92   804
  2 Blanchard, Sasha             16 33 Together E         26.26   775
  3 Aganekwu, Lauren             25 Rising Stars          26.80   729
  4 Eckert, Dawn                 10 48 Arizona Ch         27.21   694
  5 Beemer, Brianne              10 32 Una Colora         28.50   592
  6 Emborski, Nicole             02 04 Chautauqua         29.46   520
  7 Burnett, Katie               13 Cascade Strid         31.19   402

200 Meter Dash Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 2.6
  1 Jordan, Victoria             26 Dallas Gold T         22.84
  2 Goodman, Chalonda            45 New Horizon           23.30
  3 Duncan, Dominique            25 C.L. Athletic         23.38
  4 Atkins, Joanna               45 Sapphire Tra          23.69
  5 Stewart, LaKeidra            26 Dallas Gold T         23.80
  6 Glenn, Gabrielle             13 Unattach              23.85
  7 Lauderdale, Dominique        46 Greyhounds            23.98
  8 Nash, Ronecia                22 Railers               24.01

400 Meter Dash Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  2000        Monique Henderson
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Kendrick, Tanisha            10 48 Tucson Eli         55.31Q
  2 Humphrey, Erin               05 19 Maximum Ou         55.78q
  3 Nguyen, Eileen               38 Isc Internat          55.83
  4 Hamilton, Lolitha            26 Start 2 Finis         57.52
  5 Coon, Devan                  02 08 Tri County         57.69
  6 Hill, Teegan                 26 North Texas C         58.09
  7 Feiteira, Brittany           39 Hawaii Elite          59.39
  8 Wrede, Kylie                 Cvtc                   1:00.81
Heat  2 Preliminaries
  1 Maloy, Dominique             15 49 BO                 55.15Q
  2 Sims, Tiara                  26 Dallas Gold T         55.77q
  3 Dim, Jacqueline              02 08 United Sta         56.63
  4 Mckinnon, Rashida            16 33 Vast TC            57.21
  5 Stephens, Kelsey             07 16 Fort Wayne         57.25
  6 Grayson, Tamara              27 Tulsa Flyers          57.70
  7 Finch, Lindsay               13 High Voltage          59.15
 -- Graham, Meshwan              05 17 Hi-Velocit           DNF
Heat  3 Preliminaries
  1 Atkins, Joanna               45 Sapphire Tra          56.14Q
  2 Battiste, Trishawn           10 32 Blazers            57.06
  3 Williams, Lakeshia           06 Club Elite            57.27
  4 Praska, Bethany              10 32 Kryptonite         57.44
  5 Payne, Lashay                06 YMCA Baton R          58.90
  6 Richmond, Leah               16 33 Together E         59.62
  7 Johnson, Philita             22 Railers             1:00.99
  8 Johnson, Caitlin             15 44 Cal South        1:03.91
Heat  4 Preliminaries
  1 Eaton, Joy                   16 33 Together E         55.56Q
  2 Pringley, Brittany           04 Metro-Dade TC         56.03
  3 Harrison, Jackie             38 AC Track Clu          56.25
  4 James, LaKeisha              10 32 Kryptonite         57.79
  5 Mcswain, Akira               06 Continental           58.17
  6 Perkins, Kindra              07 21 Zephyrs TC         58.53
  7 Davis, Shayla                10 Firebirds AC          59.09
  8 Finley, Amber                13 Federal Wy Tr         59.91
Heat  5 Preliminaries
  1 Alexander, Erica             25 Texas Storm T         54.54Q
  2 Iheoma, Ije                  02 08 United Sta         55.61q
  3 Johnson, Christy             13 Track Eastern         56.13
  4 Drayton, Katrina             05 19 Maximum Ou         57.51
  5 Hill, Schaveyantay           13 Psa Youth Ru          58.35
  6 Morrison, Nevada             07 21 Zephyrs TC         58.63
  7 Glaeser, Danielle            38 AC Track Clu        1:00.33

400 Meter Dash Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  2000        Monique Henderson
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Alexander, Erica             25 Texas Storm T         53.62
  2 Atkins, Joanna               45 Sapphire Tra          54.03
  3 Kendrick, Tanisha            10 48 Tucson Eli         54.30
  4 Iheoma, Ije                  02 08 United Sta         54.56
  5 Maloy, Dominique             15 49 BO                 54.98
  6 Eaton, Joy                   16 33 Together E         55.17
  7 Sims, Tiara                  26 Dallas Gold T         56.02
  8 Humphrey, Erin               05 19 Maximum Ou         56.06

800 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  1994        Sarah Bowman, Unattached
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Aghedo, Erica                26 Wildcats Athl       2:13.83Q
  2 James, LaKeisha              10 32 Kryptonite       2:14.17Q
  3 Johnson, Ciera               06 New Orleans M       2:15.07q
  4 Jackson, Shannon             25 Track Houston       2:17.42
  5 Wallace, Dikenya             06 YMCA Baton R        2:20.41
  6 Stevens, Amanda              38 Roseville Ex        2:22.86
  7 Dowdy, Shalela               06 Mobile Parks        2:23.22
  8 Swann, Brandy                13 Track Eastern       2:23.43
  9 Skrobot, Hannah              05 17 Pacesetter       2:30.12
 10 Olsten, Jessica              15 49 VS               2:35.69
Heat  2 Preliminaries
  1 Disiena, Anja                16 33 Together E       2:12.80Q
  2 Hardy, Jami                  38 3M Track Clu        2:15.00Q
  3 Taylor, Bonita               02 08 United Sta       2:17.61
  4 Thomas, Ashlee               46 Greyhounds          2:17.81
  5 Wrede, Kylie                 Cvtc                   2:19.76
  6 Baldwin, Dora                16 33 WC Gazelle       2:20.29
  7 Crawley, Elisha              07 21 Decatur St       2:21.84
  8 Hagn, Lindsay                05 19 Detroit Ch       2:23.28
  9 Desir, Jennie                04 Twin Cities T       2:31.10
 10 Gleue, Lindsey               28 Thunderbolt T       2:47.74
Heat  3 Preliminaries
  1 Schnell, Ashley              CornhuskerFlyers       2:14.94Q
  2 Singleton, Tiffany           25 Wings               2:15.47Q
  3 Fondren, Ramzee              05 19 Detroit Ch       2:16.17q
  4 Ositelv, Monique             10 Hummingbird         2:17.44
  5 Jackson, Quiana              10 48 Arizona Ch       2:18.03
  6 Thompson, Samantha           10 32 Striders         2:18.98
  7 Noon, Aftan                  07 21 Decatur St       2:20.95
  8 Cashman, Molly               Iowa United TC         2:22.07
  9 Rodell, Maja                 13 Spokane Me          2:22.21
 10 Wisniewski, Sydni            04 Winter Park F       2:22.48

800 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  1994        Sarah Bowman, Unattached
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Fondren, Ramzee              05 19 Detroit Ch       2:11.48
  2 Aghedo, Erica                26 Wildcats Athl       2:11.82
  3 Disiena, Anja                16 33 Together E       2:11.84
  4 Hardy, Jami                  38 3M Track Clu        2:14.89
  5 Singleton, Tiffany           25 Wings               2:15.37
  6 James, LaKeisha              10 32 Kryptonite       2:15.77
  7 Schnell, Ashley              CornhuskerFlyers       2:17.63
  8 Johnson, Ciera               06 New Orleans M       2:25.39

Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Beemer, Brianne              10 32 Una Colora       2:21.87   798
  2 Eckert, Dawn                 10 48 Arizona Ch       2:27.65   723
  3 Covington, Alyssa            11 54 Team Idaho       2:28.11   717
  4 Huyler, Annie                02 Sugarloaf Mt        2:30.37   688
  5 Jackson, Latricia            45 Ruff Riders         2:33.27   652
  6 Nash, Emily                  15 44 Una              2:39.48   579
  7 Aganekwu, Lauren             25 Rising Stars        2:39.48   579
Section  2
  1 Blanchard, Sasha             16 33 Together E       2:31.69   672
  2 Kefalidis, Marisa            06-Mac Una             2:36.96   608
  3 Montgomery, Jacia            10 Glenarden           2:40.11   572
  4 Mason, Imari                 07 21 Chicago St       2:44.64   521
  5 Emborski, Nicole             02 04 Chautauqua       2:45.46   512
  6 Washington, Ebone'           22 Railers             2:57.58   388
  7 Burnett, Katie               13 Cascade Strid       3:02.67   341
Section  3
  1 Profit, Kiani                16 33 Prr              2:21.52   803
  2 Rife, Alyssa                 13 Beaverton Tr        2:21.69   801
  3 Mcswain, Akira               06 Continental         2:23.44   777
  4 Flax, Jessica                25 Texas Storm T       2:25.68   748
  5 King, Eve                    38 City Track          2:25.80   746
  6 Welz, Rachel                 38 Sierra Footh        2:27.47   725
  7 Carrier, Chelsea             05 51 C C S            2:30.00   693
  8 Kirkland, Kiersten           16 33 Together E       2:30.83   683
  9 Dunlap, Victoria             06 Continental         2:38.88   586
 10 Johnson, Phyicia             16 33 Together E       2:43.26   536
 11 Borrius, Johnnie             06 Una Southern        2:44.91   518
 12 Waldroup, Tenika             07 21 Zephyrs TC       2:50.71   456

1500 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  1981        Cecilia Hopp
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Martin, Annie                28 Kansas Flyers       4:40.77Q
  2 Thompson, Samantha           10 32 Striders         4:51.43Q
  3 Noon, Aftan                  07 21 Decatur St       4:52.82Q
  4 Porter, Sarah                13 Flanagan  Cla       4:57.87Q
  5 Rodell, Maja                 13 Spokane Me          5:01.71q
  6 Cashman, Molly               Iowa United TC         5:05.44q
  7 Benn, Janessa                02 11 Nadia            5:08.71
  8 Williams, Jordan             CornhuskerFlyers       5:12.74
  9 Liddell, Brandy              22 Railers             5:24.16
 10 Rodriguez, Jordan            38 Lodi/Tokay T        5:29.61
 11 Briggs, BreAnna              28 Unattached Mo       5:36.36
 12 Rincon, Emilia               16 33 So Cal RR        5:37.40
 13 Villagomez, Carolina         16 33 So Cal RR        5:58.95
Heat  2 Preliminaries
  1 Reese, Emily                 45 Red Runners         4:43.31Q
  2 Schnell, Ashley              CornhuskerFlyers       4:48.61Q
  3 Hagn, Lindsay                05 19 Detroit Ch       4:52.83Q
  4 Gee, Syeeda                  02 08 United Sta       4:58.80Q
  5 Dowdy, Shalela               06 Mobile Parks        5:03.35q
  6 Ositelv, Monique             10 Hummingbird         5:04.83q
  7 Stewart, Jessica             25 Track Houston       5:09.32
  8 Innes, Amanda                38 pacific unit        5:17.84
  9 Johnson, Ciera               06 New Orleans M       5:22.77
 10 Garcia, Bianca               10 42 A A T            5:25.30
 11 Desir, Jennie                04 Twin Cities T       5:28.95
 12 Magee, Candice               07 21 North Shor       5:41.21
 13 Narclone, Cassie             16 33 I.E.S.           5:48.22

1500 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  1981        Cecilia Hopp
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Reese, Emily                 45 Red Runners         4:38.31
  2 Martin, Annie                28 Kansas Flyers       4:40.01
  3 Schnell, Ashley              CornhuskerFlyers       4:42.79
  4 Porter, Sarah                13 Flanagan  Cla       4:47.22
  5 Thompson, Samantha           10 32 Striders         4:47.90
  6 Gee, Syeeda                  02 08 United Sta       4:49.92
  7 Ositelv, Monique             10 Hummingbird         4:50.07
  8 Hagn, Lindsay                05 19 Detroit Ch       4:51.88
  9 Noon, Aftan                  07 21 Decatur St       4:54.71
 10 Rodell, Maja                 13 Spokane Me          5:01.05
 11 Dowdy, Shalela               06 Mobile Parks        5:02.89
 12 Cashman, Molly               Iowa United TC         5:20.31

3000 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Seattle, Washington
     JO Meet: J 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Reese, Emily                 45 Red Runners        10:00.87
  2 Schnell, Ashley              CornhuskerFlyers      10:30.84
  3 Porter, Sarah                13 Flanagan  Cla      10:34.40
  4 Higgens, Sarah               07 16 Unattached      10:38.91
  5 Hagn, Lindsay                05 19 Detroit Ch      10:43.29
  6 Esparza, Crystal             38 Buffalo Chip       10:44.14
  7 Hbetamu, Rebecca             38 Los Gatos AA       10:50.34
  8 Dowdy, Shalela               06 Mobile Parks       10:54.30
  9 Trapani, Lauren              25 Northwest Fly      11:11.97
 10 Robles, Amanda               16 33 So Cal RR       11:14.81
 11 Williams, Jordan             CornhuskerFlyers      11:22.74
 12 Arnold, Jenna                02 08 Juventus        11:27.26
 13 Benn, Janessa                02 11 Nadia           11:30.37
 14 Innes, Amanda                38 pacific unit       11:38.84
 15 Toles, Myonoway              16 33 Unattached      11:53.74
 16 McKinney, Lacy               47 Flying Lyons       11:55.76
 17 Stickell, Kristin            13 Cyo Track Cl       12:16.12
 18 Desir, Jennie                04 Twin Cities T      12:25.16
 19 Smith, Danielle              07 21 Lv's Cheet      12:45.18
 20 Davis, Tamara                25 Southern Eagl      12:46.34

3000 Meter Race Walk Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:20.80  6/17/1993   Lisa Chumbley
     JO Meet: J 14:49.26  7/27/2000   Robyn Stevens, Westwind Flyers
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Francescutti, Silvanna       10 53 EP Comets       16:21.25
  2 Burnett, Katie               13 Cascade Strid      16:32.24
  3 Mancha, Mercedes             07 21 Elgin Shar      17:19.85
  4 Redfearn, Carla              25 Rising Stars       20:03.11
  5 Ott, Ashley                  10 53 Shooting S      20:37.21
 -- Burglund, Kelsey             59-Walk-Usa                 DQ

100 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 2.5
  1 Jones, Tenaya                26 North Texas C         13.77Q
  2 Truesdale, Alicia            38 AC Track Clu          14.35q
  3 Frye, Roniesha               22 Railers               14.56
  4 Carson, Micsha               10 48 Arizona Ch         14.61
  5 Muhammad, Nia                07 21 Zephyrs TC         14.77
  6 Mcswain, Akira               06 Continental           14.83
  7 Satoh, Shina                 13 Portland Tra          16.97
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.2
  1 Brooks, Devin                13 Seatown Expre         14.23Q
  2 Patton, Jasmine              06 North Alabam          14.46
  3 Truluck, Emani               16 33 Together E         14.50
  4 Coleman, Patience            13 Durham Stride         14.68
  5 Anderson, Valencia           07 21 Zephyrs TC         15.11
  6 Martin, Tiara                02-Ne Una                15.65
Heat  3 Preliminaries   Wind: 3.6
  1 Stewart, Briana              38 3M Track Clu          13.87Q
  2 Finley, London               16 33 Quiet Fire         14.18q
  3 Nash, Ronecia                22 Railers               14.40
  4 Kirkland, Kiersten           16 33 Together E         15.12
  5 Ntekume, Ese                 38 Deer Valley           15.39
  6 Battle, Lenette              15 49  Vvtc              15.64
  7 Vranizan, Rachel             13 Psa Youth Ru          16.48
Heat  4 Preliminaries   Wind: 1.7
  1 Aririguzo, Leslie            05 19 Maximum Ou         13.98Q
  2 Hudson, Chia                 06-Ny Starz TC           14.54
  3 Morton, Paige                45 Quicksilver           14.60
  4 Holden, Porsche              45 Sapphire Tra          14.69
  5 Culver, Brittany             26 Unattached            14.70
  6 Johnson, Phyicia             16 33 Together E         14.80
  7 Pedersen, Kelsey             Bellevue Breeze          15.84
Heat  5 Preliminaries   Wind: 1.2
  1 James, Latoya                13 Durham Stride         13.71Q
  2 Flax, Jessica                25 Texas Storm T         14.29q
  3 Wright, Rakedia              45 Baldwin Coun          14.59
  4 Marshall, Susanna            15 44 Una                15.11
  5 Sanner, Breanna              07 21 Lv's Cheet         15.66
  6 Haberer, Stephanie           Ames TC                  15.77
  7 Lee, Talisha                 15 49  Vvtc              18.52

100 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 2.6
  1 Jones, Tenaya                26 North Texas C         13.32
  2 James, Latoya                13 Durham Stride         13.38
  3 Aririguzo, Leslie            05 19 Maximum Ou         13.62
  4 Stewart, Briana              38 3M Track Clu          13.82
  5 Brooks, Devin                13 Seatown Expre         14.07
  6 Flax, Jessica                25 Texas Storm T         14.22
  7 Finley, London               16 33 Quiet Fire         14.35
  8 Truesdale, Alicia            38 AC Track Clu          14.91

Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: -0.4
  1 Profit, Kiani                16 33 Prr                14.93   851
  2 Borrius, Johnnie             06 Una Southern          15.58   767
  3 Rife, Alyssa                 13 Beaverton Tr          15.96   719
  4 Jackson, Latricia            45 Ruff Riders           19.77   322
Section  2     Wind: -1.3
  1 Blanchard, Sasha             16 33 Together E         15.20   815
  2 Waldroup, Tenika             07 21 Zephyrs TC         16.20   690
  3 Beemer, Brianne              10 32 Una Colora         17.80   509
  4 Covington, Alyssa            11 54 Team Idaho         17.92   497
Section  3     Wind: -0.3
  1 Mcswain, Akira               06 Continental           15.21   814
  2 King, Eve                    38 City Track            16.27   682
  3 Welz, Rachel                 38 Sierra Footh          16.50   654
Section  4     Wind: -0.2
  1 Washington, Ebone'           22 Railers               16.09   703
  2 Kefalidis, Marisa            06-Mac Una               16.52   652
  3 Emborski, Nicole             02 04 Chautauqua         18.15   473
  4 Eckert, Dawn                 10 48 Arizona Ch         19.85   315
Section  5     Wind: -0.3
  1 Flax, Jessica                25 Texas Storm T         14.72   879
  2 Johnson, Phyicia             16 33 Together E         15.28   805
  3 Montgomery, Jacia            10 Glenarden             17.24   570
  4 Mason, Imari                 07 21 Chicago St         17.73   517
Section  6     Wind: 0.2
  1 Carrier, Chelsea             05 51 C C S              14.22   947
  2 Huyler, Annie                02 Sugarloaf Mt          17.48   543
  3 Nash, Emily                  15 44 Una                18.03   485
  4 Burnett, Katie               13 Cascade Strid         19.28   365
Section  7     Wind: -0.9
  1 Dunlap, Victoria             06 Continental           15.17   819
  2 Kirkland, Kiersten           16 33 Together E         15.21   814
  3 Aganekwu, Lauren             25 Rising Stars          18.81   408

400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 57.78  7/30/2006   Ebony Collins, Quiet Fire Track
     JO Meet: J 57.78  7/30/2006   Ebony Collins, Quiet Fire Track
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 James, Latoya                13 Durham Stride       1:01.80Q
  2 Treakle, Sophia              13 Asheville           1:03.14
  3 Crabb, Brittnay              16 33 I.E.S.           1:04.59
  4 Rife, Alyssa                 13 Beaverton Tr        1:04.90
  5 Cooper, Tara                 15 44 San Diego        1:08.51
  6 Oakley, Robyn                02 08 United Sta       1:09.43
  7 Yarbrough, Kyosha            06 North Alabam        1:12.88
Heat  2 Preliminaries
  1 Austin, Sonni                45 D.C. Express        1:00.81Q
  2 Dudley, Markeisha            26 Lancaster Lig       1:01.55q
  3 Muhammad, Nia                07 21 Zephyrs TC       1:06.04
  4 Adams, Lakesha               38 Monterey Bay        1:06.11
  5 Jones, Michaela              Iowa United TC         1:07.52
  6 Holt, Alexis                 06 River Cities        1:10.66
Heat  3 Preliminaries
  1 Starks, Ashley               26 Lancaster Lig       1:01.44Q
  2 Isley, Jasmine               13 Charlotte Fli       1:02.98
  3 Birkley, T'Keya              38 pacific unit        1:06.08
  4 Okonkwo, Oluchukwu           10 48 Arizona Ti       1:07.99
  5 Martin, Tiara                02-Ne Una              1:08.88
  6 Luster, Laniece              13 Seatown Expre       1:11.94
Heat  4 Preliminaries
  1 Orley, Leah                  07 21 Marion Swa       1:02.09Q
  2 Finley, London               16 33 Quiet Fire       1:02.15q
  3 Hardy, Jami                  38 3M Track Clu        1:02.50
  4 Byrd, Jerae                  05 17 Northwest        1:05.99
  5 Rozier, Amber                25 Texas Storm T       1:06.37
  6 Battle, Lenette              15 49  Vvtc            1:07.72
  7 Frye, Roniesha               22 Railers             1:09.95
Heat  5 Preliminaries
  1 Profit, Kiani                16 33 Prr              1:01.09Q
  2 Tyler, Morgan                25 Wings               1:02.02q
  3 Vranizan, Rachel             13 Psa Youth Ru        1:06.60
  4 Lehman, Evie                 07 16 Fort Wayne       1:07.62
  5 Morton, Paige                45 Quicksilver         1:08.22
  6 Moore, Brielle               06 Continental         1:13.16
  7 Lee, Talisha                 15 49  Vvtc            1:18.85

400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 57.78  7/30/2006   Ebony Collins, Quiet Fire Track
     JO Meet: J 57.78  7/30/2006   Ebony Collins, Quiet Fire Track
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 James, Latoya                13 Durham Stride         58.23
  2 Austin, Sonni                45 D.C. Express          59.23
  3 Profit, Kiani                16 33 Prr                59.34
  4 Finley, London               16 33 Quiet Fire         59.64
  5 Starks, Ashley               26 Lancaster Lig       1:00.29
  6 Dudley, Markeisha            26 Lancaster Lig       1:00.98
  7 Tyler, Morgan                25 Wings               1:01.48
  8 Orley, Leah                  07 21 Marion Swa       1:03.00

2000 Meter Steeplechase Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 7:05.14  7/8/2006    Nefeteri Williams, Chicago Zephyrs
     JO Meet: J 7:10.47  7/25/2006   Nefeteri Williams, Chicago Zephyrs
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Higgens, Sarah               07 16 Unattached       7:13.72
  2 Robles, Amanda               16 33 So Cal RR        7:40.39
  3 Dowdy, Shalela               06 Mobile Parks        7:48.51
  4 Trapani, Lauren              25 Northwest Fly       7:48.93
  5 Teague, Michelle             07 21 Zephyrs TC       7:51.24
  6 Williams, Jordan             CornhuskerFlyers       7:52.65
  7 Fitzgerald, Kylie            25 Track Houston       7:53.44
  8 Desalvo, Cassie              10 48 Arizona Ch       8:00.30
  9 Hill, Andrea                 10 48 Aztech           8:18.15
 10 Inouye, Stephanie            13 Spokane Me          8:20.07
 11 Schaap, Hannah               07 21 Illini Hea       8:30.55
 12 McKinney, Lacy               47 Flying Lyons        8:48.03
 13 Aguilar, Marissa             38 Team Olympia        9:15.83
 14 Caton, Courtney              38 Team Olympia        9:24.31
 15 Garrison, April              13 RainCity Flye       9:26.59
 16 Kim, Jessica                 16 33 Go Bananas      10:32.25

4x100 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan
     JO Meet: J 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 12 25 C.L. Athletic Stars  'A'                        45.69Q
     1) Adams, Alysha                   2) Duncan, Dominique
     3) Jenkins, Amber                  4) Thomas, Nicquel
  2 12 25 Track Houston Track  'A'                        46.00q
     1) Johnson, LaRoya                 2) Kizzee, Olivia
     3) Harris, Whitney                 4) Davis, Sanerica
  3 05 19 Maximum Output TC  'A'                          46.68
     1) Drayton, Katrina                2) Harvin, Elizabeth
     3) Humphrey, Erin                  4) Mann, Erica
  4 02 08 Tri County Express TC  'A'                      47.85
     1) Dexter, Jordan                  2) Defusco, Caitlin
     3) McAlpine, Aubrie                4) Coon, Devan
  5 06 YMCA Baton Rouge  'A'                              48.90
     1) Gardner, Deona                  2) Gilmore, Laresha
     3) Payne, Lashay                   4) Wallace, Dikenya
  6 10 48 Tucson Elite AC  'A'                            51.22
     1) Kendrick, Tanisha               2) King, Ashley
     3) Ochoa, Victoria                 4) Tekle, Sophia
 -- 15 49 Las Vegas Stealth  'A'                             DQ   z2 athlete was behin
     1) Olsten, Jessica                 2) Williams, Florice
     3) Robinson, Gloria                4) Smith, Neosha
Heat  2 Preliminaries
  1 16 33 Quiet Fire TC  'A'                              45.94Q
     1) Nelms, Nijia                    2) Woodruff, Yasmin
     3) Collins, Ebony                  4) Black, Christina
  2 03 13 Track Eastern  'A'                              46.37q
     1) Bowman, Jay'Vonne               2) Johnson, Christy
     3) McKorkle, Kelsey                4) Cunningham, Ebonie
  3 14 38 Isc International  'A'                          47.09
     1) Minderler, Marissa              2) Nguyen, Eileen
     3) Pettigrue, Diedre               4) Talton, Keianna
  4 13 Seatown Express  'A'                               47.34
     1) James, Chanel                   2) Tibbot, Tiffany
     3) Carr, Johanna                   4) Brooks, Devin
  5 02 08 West Chester TC  'A'                            47.64
     1) Powell, Nicole                  2) Cavallaro, Briana
     3) Arnold, Christen                4) Adams, Richelle
  6 09 22 East St. Louis Railers  'A'                     47.87
     1) Nash, Ronecia                   2) Frye, Roniesha
     3) Harris, Brittany                4) Johnson, Philita
  7 07 21 Zephyrs TC  'B'                                 49.29
     1) Brundidge, Bridgette            2) Perkins, Kindra
     3) Waldroup, Tenika                4) Lewis, Shaniqua
  8 04 Dominion Track Club  'A'                           50.59
     1) Jones, Samaria                  2) Lee, LaQuona
     3) Story, Tomika                   4) Westbrook, Briana
Heat  3 Preliminaries
  1 14 38 AC Track Club  'B'                              45.91Q
     1) Fogarty, Kelly                  2) Garrett, Chrrelle
     3) Harrison, Jackie                4) Youngblood, Jamesha
  2 03 45 Sapphire Track Club  'A'                        46.16q
     1) Holden, Porsche                 2) Atkins, Joanna
     3) Moses, Santeria                 4) Long, Brittany
  3 14 46 Bakersfield Greyhounds  'A'                     46.18q
     1) Anderson, Romesha               2) Del Pino, Magen
     3) Lauderdale, Dominique           4) Thomas, Kyanna
  4 10 53 El Paso Comets  'A'                             47.97
     1) Crain, Rebecca                  2) Cano, Alejandra
     3) Mack, Racheal                   4) Chambers, Kendra
  5 07 21 Illinois Stealth Bombers  'A'                   48.32
     1) Lindsey, Diane                  2) Smith, Camille
     3) Turner, Ashley                  4) Johnson, Anisha
  6 04 Winter Park Flyers  'A'                            49.15
     1) Simmerson, Marceline            2) White, Amber
     3) Wisniewski, Sydni               4) Woods, Melanie
  7 13 Allegiance Athletic Club, I  'A'                   50.67
     1) Frazier, Vanessa                2) Shellmire, Monique
     3) Rhodes, Anaiah                  4) Strong, Alexandria
  8 09 28 Kansas City Flyers  'A'                         50.68
     1) Jacobs, Jackie                  2) Lauzon, Alexandra
     3) Mueller, Caroline               4) Scott, Monique
Heat  4 Preliminaries
  1 12 26 Dallas Gold TC  'A'                             44.76Q
     1) Stewart, LaKeidra               2) Pegram, Alex
     3) Carr, Brittany                  4) Jordan, Victoria
  2 16 33 Together Elite Jr s  'A'                        47.31
     1) Reid, Erin                      2) Dixon, Kayla
     3) Kirkland, Kiersten              4) Eaton, Joy
  3 03 10 747 Track Club  'A'                             47.57
     1) Black, Desire'                  2) Griffin, Christen
     3) Brock, Danielle                 4) Manning, Christina
  4 08 20 Silver Springs Spartans  'A'                    48.00
     1) Jackson, Sharnecia              2) Taylor, Uniqua
     3) Senaya, Kaya                    4) Pace, Kiauna
  5 16 33 Quiet Fire TC  'B'                              49.14
     1) Finley, London                  2) Jorgerson, Jennifer
     3) Hunter, Amanda                  4) Forbes, Shannon
  6 13 Flying Aj's  'A'                                   50.25
     1) Alexander, LaBasha              2) Smith, Sammie
     3) Woodke, Jordyn                  4) Okoro, Brianna
  7 05 17 Pacesetters Track Club  'A'                     51.00
     1) Gardner, Jordan                 2) James, Zakirah
     3) Riddle, Chelsea                 4) Skrobot, Hannah

4x100 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan
     JO Meet: J 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 12 26 Dallas Gold TC  'A'                             44.43J
     1) Stewart, LaKeidra               2) Pegram, Alex
     3) Carr, Brittany                  4) Jordan, Victoria
  2 12 25 C.L. Athletic Stars  'A'                        45.55
     1) Adams, Alysha                   2) Duncan, Dominique
     3) Jenkins, Amber                  4) Thomas, Nicquel
  3 14 38 AC Track Club  'B'                              45.73
     1) Fogarty, Kelly                  2) Garrett, Chrrelle
     3) Harrison, Jackie                4) Youngblood, Jamesha
  4 14 46 Bakersfield Greyhounds  'A'                     46.27
     1) Anderson, Romesha               2) Del Pino, Magen
     3) Lauderdale, Dominique           4) Thomas, Kyanna
  5 12 25 Track Houston Track  'A'                        46.28
     1) Johnson, LaRoya                 2) Kizzee, Olivia
     3) Harris, Whitney                 4) Davis, Sanerica
  6 03 45 Sapphire Track Club  'A'                        46.51
     1) Holden, Porsche                 2) Atkins, Joanna
     3) Moses, Santeria                 4) Long, Brittany
  7 03 13 Track Eastern  'A'                              46.65
     1) Bowman, Jay'Vonne               2) Johnson, Christy
     3) McKorkle, Kelsey                4) Cunningham, Ebonie
  8 16 33 Quiet Fire TC  'A'                              46.76
     1) Nelms, Nijia                    2) Woodruff, Yasmin
     3) Collins, Ebony                  4) Hunter, Amanda

4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:35.51  2001        United Stars
     JO Meet: J 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 03 13 Track Eastern  'B'                            3:44.28Q
     1) Johnson, Christy                2) McKorkle, Kelsey
     3) Swann, Brandy                   4) Cunningham, Ebonie
  2 16 33 Together Elite Jr s  'A'                      3:45.70q
     1) Eaton, Joy                      2) Kirkland, Kiersten
     3) Dixon, Kayla                    4) Richmond, Leah
  3 03 45 Sapphire Track Club  'A'                      3:46.35q
     1) Holden, Porsche                 2) Long, Brittany
     3) Moses, Santeria                 4) Atkins, Joanna
  4 05 19 Maximum Output TC  'A'                        3:47.14q
     1) Drayton, Katrina                2) Humphrey, Erin
     3) Mann, Erica                     4) Harvin, Elizabeth
  5 08 40 Iowa United Track Club  'A'                   4:04.11
     1) Jones, Michaela                 2) Fagerlind, Becca
     3) Flood, Deanna                   4) Cashman, Molly
  6 07 21 Chicago Striders  'A'                         4:07.11
     1) Butler, Rasheta                 2) Gray, Tomika
     3) Profit, Tasha                   4) Mason, Imari
Heat  2 Preliminaries
  1 12 26 Lancaster Lightning  'A'                      3:45.12Q
     1) Dudley, Markeisha               2) Starks, Ashley
     3) Toomer, Clarrisa                4) Miller, Tiara
  2 16 33 Quiet Fire TC  'A'                            3:47.44
     1) Collins, Ebony                  2) Finley, London
     3) Woodruff, Yasmin                4) Forbes, Shannon
  3 14 38 Isc International  'A'                        3:53.52
     1) Minderler, Marissa              2) Nguyen, Eileen
     3) Pettigrue, Diedre               4) Stetkevich, Anna
  4 16 33 Inland Empire Sprinters  'A'                  3:54.65
     1) Crutcher, Brittany              2) Crabb, Brittnay
     3) Fajemisin, Nikki                4) Pate, April
  5 06 Continental T-Belles Track  'A'                  3:55.59
     1) Barbee, Anisha                  2) Garrett, Ronnicka
     3) Green, Chela                    4) Mcswain, Akira
  6 05 19 Stick Shift TC Inc  'A'                       4:26.42
     1) Wynn, Ashlie                    2) Lee, Rhonda
     3) Laustrait, Kyle                 4) Brassfield, Brittany
Heat  3 Preliminaries
  1 02 08 United Stars  'A'                             3:40.35Q
     1) Dim, Jacqueline                 2) Taylor, Bonita
     3) Price, Chanelle                 4) Iheoma, Ije
  2 12 25 Track Houston Track  'B'                      3:43.90q
     1) Kizzee, Olivia                  2) Harris, Whitney
     3) Brooks, Edina                   4) Johnson, LaRoya
  3 14 38 AC Track Club  'A'                            3:49.52
     1) Roach, Lindsay                  2) Youngblood, Jamesha
     3) Mullany-Banks, Shane            4) McLiechy, Derrhea
  4 07 21 Flight TC  'A'                                3:58.45
     1) Chlum, Molly                    2) Otuwa, Joyce
     3) Burton, Katherine               4) Moran, Eileen
  5 10 32 Kryptonite Speed Team  'A'                    3:59.28
     1) Jackson, Sydney                 2) Praska, Bethany
     3) James, LaKeisha                 4) Bonneau, Katie
  6 09 22 East St. Louis Railers  'A'                   4:15.65
     1) Washington, Ebone'              2) Johnson, Philita
     3) Liddell, Brandy                 4) Harris, Brittany
Heat  4 Preliminaries
  1 12 26 Dallas Gold TC  'A'                           3:43.44Q
     1) Sims, Tiara                     2) Stewart, LaKeidra
     3) Pegram, Alex                    4) Jordan, Victoria
  2 14 46 Bakersfield Greyhounds  'A'                   3:48.80
     1) Anderson, Romesha               2) Thomas, Ashlee
     3) Thomas, Kyanna                  4) Lauderdale, Dominique
  3 07 21 Zephyrs TC  'A'                               3:49.55
     1) Perkins, Kindra                 2) Morrison, Skye
     3) Morrison, Nevada                4) Robbins, Brittany
  4 13 High Voltage Track Club  'A'                     4:00.33
     1) Finch, Lindsay                  2) Williams-Edwards, Alexis
     3) Greene, Bianca                  4) Phillips, De Ronna
  5 05 17 Pacesetters Track Club  'A'                   4:17.79
     1) Gardner, Jordan                 2) James, Zakirah
     3) Riddle, Chelsea                 4) Skrobot, Hannah
  6 04 Winter Park Flyers  'A'                          4:18.52
     1) Simmerson, Marceline            2) White, Amber
     3) Wisniewski, Sydni               4) Woods, Melanie
 -- 02 08 West Chester TC  'A'                               DQ   lined out of zone &
     1) Powell, Nicole                  2) Cavallaro, Briana
     3) Arnold, Christen                4) Adams, Richelle

4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:35.51  2001        United Stars
     JO Meet: J 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 12 26 Dallas Gold TC  'A'                           3:39.10
     1) Sims, Tiara                     2) Stewart, LaKeidra
     3) Pegram, Alex                    4) Jordan, Victoria
  2 02 08 United Stars  'A'                             3:40.20
     1) Dim, Jacqueline                 2) Taylor, Bonita
     3) Price, Chanelle                 4) Iheoma, Ije
  3 12 26 Lancaster Lightning  'A'                      3:43.20
     1) Dudley, Markeisha               2) Starks, Ashley
     3) Toomer, Clarrisa                4) Miller, Tiara
  4 03 13 Track Eastern  'B'                            3:44.28
     1) Johnson, Christy                2) McKorkle, Kelsey
     3) Swann, Brandy                   4) Cunningham, Ebonie
  5 12 25 Track Houston Track  'B'                      3:44.80
     1) Kizzee, Olivia                  2) Harris, Whitney
     3) Brooks, Edina                   4) Johnson, LaRoya
  6 16 33 Together Elite Jr s  'A'                      3:49.55
     1) Eaton, Joy                      2) Kirkland, Kiersten
     3) Dixon, Kayla                    4) Richmond, Leah
  7 05 19 Maximum Output TC  'A'                        3:51.17
     1) Drayton, Katrina                2) Humphrey, Erin
     3) Harvin, Elizabeth               4) Aririguzo, Leslie

4x800 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 8:50.72  7/25/2007   02 08 United Stars, 02 08 United Sta
                         S Gee, I Iheoma, C Price, B Taylor
     JO Meet: J 8:50.72  7/25/2007   02 08 United Stars, 02 08 United Sta
                         S Gee, I Iheoma, C Price, B Taylor
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1
  1 02 08 United Stars  'A'                             8:50.72J
     1) Gee, Syeeda                     2) Iheoma, Ije
     3) Price, Chanelle                 4) Taylor, Bonita
  2 12 25 Track Houston Track  'A'                      9:12.30
     1) Jones, Nichole                  2) Brooks, Edina
     3) Jackson, Shannon                4) Stewart, Jessica
  3 12 25 Wings  'A'                                    9:26.48
     1) Abadom, Zelda                   2) Singleton, Tiffany
     3) Tyler, Morgan                   4) Richardson, Brianna
  4 09 28 Kansas Flyers Track Team  'A'                 9:32.34
     1) Eck, Lauren                     2) Martin, Annie
     3) Garcia, Heather                 4) Nightengale, Laura
  5 08 40 Iowa United Track Club  'A'                   9:37.91
     1) Cashman, Molly                  2) Flood, Deanna
     3) Jones, Michaela                 4) Fagerlind, Becca
  6 07 21 Zephyrs TC  'A'                               9:46.79
     1) Reavis, Emily                   2) Teague, Michelle
     3) Perkins, Kindra                 4) Muhammad, Nia
  7 10 32 Kryptonite Speed Team  'A'                    9:49.33
     1) Praska, Bethany                 2) James, LaKeisha
     3) Jackson, Sydney                 4) Bonneau, Katie
  8 16 33 Together Elite Jr s  'A'                      9:58.35
     1) Blanchard, Sasha                2) Fleming, Roseanne
     3) Richmond, Leah                  4) Kirkland, Kiersten
  9 12 26 Texas Stars Track Club,  'A'                 10:04.40
     1) Brown, Breanna                  2) Stewart, Akellia
     3) Davis, Shalequise               4) Brown, Bridgette
 10 03 55 Quick Striders Track Clu  'A'                10:34.39
     1) O'Sullivan, Mary                2) Nelson, Amanda
     3) Simpson, Melekia                4) Bobo, Desiree
 11 06 Continental T-Belles Track  'A'                 11:04.79
     1) Barbee, Anisha                  2) Garrett, Ronnicka
     3) Green, Chela                    4) Mcswain, Akira
 12 09 22 East St. Louis Railers  'A'                  11:21.98
     1) Liddell, Brandy                 2) Washington, Ebone'
     3) Harris, Brittany                4) Johnson, Philita
 -- 03 13 Track Eastern  'A'                                DNF
     1) Bowman, Jay'Vonne               2) Cunningham, Ebonie
     3) Ferrell, Ashley                 4) Swann, Brandy

Heptathlon: #2 High Jump Young Women
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1
  1 Dunlap, Victoria             06 Continental           1.70m    5-07.00  855
  2 Welz, Rachel                 38 Sierra Footh          1.65m    5-05.00  795
  3 King, Eve                    38 City Track            1.60m    5-03.00  736
  3 Carrier, Chelsea             05 51 C C S              1.60m    5-03.00  736
  5 Flax, Jessica                25 Texas Storm T         1.55m    5-01.00  678
  6 Waldroup, Tenika             07 21 Zephyrs TC         1.50m    4-11.00  621
  6 Blanchard, Sasha             16 33 Together E         1.50m    4-11.00  621
  6 Beemer, Brianne              10 32 Una Colora         1.50m    4-11.00  621
  6 Borrius, Johnnie             06 Una Southern          1.50m    4-11.00  621
  6 Profit, Kiani                16 33 Prr                1.50m    4-11.00  621
  6 Kefalidis, Marisa            06-Mac Una               1.50m    4-11.00  621
  6 Burnett, Katie               13 Cascade Strid         1.50m    4-11.00  621
  6 Rife, Alyssa                 13 Beaverton Tr          1.50m    4-11.00  621
  6 Mcswain, Akira               06 Continental           1.50m    4-11.00  621
 15 Emborski, Nicole             02 04 Chautauqua         1.45m    4-09.00  566
 15 Johnson, Phyicia             16 33 Together E         1.45m    4-09.00  566
 17 Jackson, Latricia            45 Ruff Riders           1.40m    4-07.00  512
 17 Kirkland, Kiersten           16 33 Together E         1.40m    4-07.00  512
 17 Nash, Emily                  15 44 Una                1.40m    4-07.00  512
 17 Covington, Alyssa            11 54 Team Idaho         1.40m    4-07.00  512
 17 Eckert, Dawn                 10 48 Arizona Ch         1.40m    4-07.00  512
 17 Montgomery, Jacia            10 Glenarden             1.40m    4-07.00  512
 23 Huyler, Annie                02 Sugarloaf Mt          1.35m    4-05.00  460
 23 Aganekwu, Lauren             25 Rising Stars          1.35m    4-05.00  460
 23 Mason, Imari                 07 21 Chicago St         1.35m    4-05.00  460
 26 Washington, Ebone'           22 Railers               1.30m    4-03.25  409

High Jump Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  1997        Adrianne Sims
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Coleman, Patience            13 Durham Stride         1.75m    5-08.75
  2 Schade, Krystle              04 City of Laude         1.70m    5-07.00
  2 Jackson, Susan               38 Napa Track C         J1.70m    5-07.00
  2 Jakutyte, Monika             07 21 Aurora Fly        J1.70m    5-07.00
  2 Han, Karen                   16 33 Unattached         1.70m    5-07.00
  6 Welz, Rachel                 38 Sierra Footh          1.65m    5-05.00
  7 Johnson, Megan               16 33 Wildcats          J1.60m    5-03.00
  7 Winters, Summer              10 32 Striders          J1.60m    5-03.00
  7 McRae, Shaneika              13 Sandhills            J1.60m    5-03.00
  7 Mauro, Melissa               13 UN Inland            J1.60m    5-03.00
  7 King, Eve                    38 City Track           J1.60m    5-03.00
  7 Orley, Leah                  07 21 Marion Swa         1.60m    5-03.00
 13 Lehman, Evie                 07 16 Fort Wayne         1.55m    5-01.00
 13 Flax, Jessica                25 Texas Storm T        J1.55m    5-01.00
 15 Graves-Johnson, Katrina      16 33 Unattached         1.50m    4-11.00
 15 Walker, Carin                45 Quicksilver           1.50m    4-11.00
 17 Richardson, Andrea           13 Warrior Trac          1.45m    4-09.00
 17 Stanford, Tiara              26 JR Speedsters         1.45m    4-09.00
 19 McGrew, Tramisha             25 Track Houston         1.40m    4-07.00
 19 Lee, LaQuona                 04 Dominion Trac        J1.40m    4-07.00
 -- Hayden, Sheneria             25 Wings                    NH

Pole Vault Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.10m  2003        Kira Costa
     JO Meet: J 3.90m  7/27/2007   Melissa Gergel, 07 21 LV's Cheet
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Gergel, Melissa              07 21 Lv's Cheet         3.90mJ  12-09.50
  2 Stover, Elizabeth            10 32 Above The         J3.90mJ  12-09.50
  3 Willer, Natalie              CornhuskerFlyers         3.60m   11-09.75
  4 Hintz, Kelsey                38 Unattached           J3.60m   11-09.75
  5 Dumas, Bethany               01-Augusta Track         3.45m   11-03.75
  6 Sanchez, Lacey               06 New Heights          J3.45m   11-03.75
  7 Nicosia, Allison             55 Palmetto TC          J3.45m   11-03.75
  7 Moore, Kaitlynne             38 Unattached           J3.45m   11-03.75
  7 Ehardt, Kelli                10 32 Striders          J3.45m   11-03.75
 10 Barr, Chelsea                11 54 Team Idaho         3.30m   10-10.00
 10 Michaud, Jamilyn             10 48 Una Arizon         3.30m   10-10.00
 12 Lauchner, Ashley             06 New Heights          J3.30m   10-10.00
 13 Connolly, Christina          11 54 Team Idaho        J3.30m   10-10.00
 14 Mattrella, Brittany          06 Una Southern          3.15m   10-04.00
 15 Lewis, Emily                 06 New Heights           3.00m    9-10.00
 16 Mcnamara, Mishelle           16 33 Higher Fly         2.85m    9-04.25
 17 McKinney, Lacy               47 Flying Lyons         J2.85m    9-04.25
 18 Eubanks, Kristen             06 Peak Perform          2.55m    8-04.25
 19 David, shawna                04 City of Laude        J2.55m    8-04.25
 -- Bradford, Morgan             55 Quickstriders            NH

Long Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  1994        Angee Henry
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Youngblood, Jamesha          38 AC Track Clu          5.90m   0.4  19-04.25
  2 James, Latoya                13 Durham Stride         5.79m   0.1  19-00.00
  3 Carson, Micsha               10 48 Arizona Ch         5.78m  +0.0  18-11.75
  4 Edwards, Deja                38 Acorn Oscar B         5.75m  -0.3  18-10.50
  5 Brock, Danielle              10 747 Track Clu         5.67m  +0.0  18-07.25
  6 Sanner, Breanna              07 21 Lv's Cheet         5.61m   0.8  18-05.00
  7 Nichols, Taylor              46 Greyhounds            5.59m  +0.0  18-04.25
  7 Jacobs, Bridget              05 18 Una LE            J5.59m   1.4  18-04.25
  9 Evans, Jacinda               13 Durham Stride         5.57m   1.8  18-03.25
 10 Johnson, LaRoya              25 Track Houston         5.47m  +0.0  17-11.50
 10 Hudson, Chia                 06-Ny Starz TC          J5.47m  +0.0  17-11.50
 12 Maloy, Dominique             15 49 BO                 5.40m  +0.0  17-08.75
 13 Calderon, Luisa              15 44 Cal South          5.39m   0.5  17-08.25
 14 Muhammad, Krystina           02 08 Wilmington         5.36m   1.2  17-07.00
 15 Mack, Racheal                10 53 EP Comets         J5.32m  +0.0  17-05.50
 15 Walker, Pearline             45 Baldwin Coun         J5.32m   1.2  17-05.50
 17 Childs, Starasia             16 33 Unattached        J5.25m  +0.0  17-02.75
 18 Johnson, Phyicia             16 33 Together E        J5.24m  +0.0  17-02.25
 19 Arnold, Christen             02 08 West Chest        J5.22m  +0.0  17-01.50
 20 McCuin, Ambra                26 Lancaster Lig        J5.19m  +0.0  17-00.50
 21 Schade, Krystle              04 City of Laude        J5.18m   0.1  17-00.00
 21 Profit, Kiani                16 33 Prr                5.18m   0.9  17-00.00
 23 Colton, Reny                 16 33 Prr               J5.16m   0.8  16-11.25
 24 Okeke, Janice                06 Mississippi          J5.15m  +0.0  16-10.75
 25 Senaya, Kaya                 S S Spartans             5.09m  +0.0  16-08.50
 25 Miller, Michelle             38 Acorn Oscar B        J5.09m  -0.5  16-08.50
 27 Carrier, Chelsea             05 51 C C S              5.07m  -2.3  16-07.75
 27 Haberman, Kimberly           28 Hays Striders        J5.07m   0.5  16-07.75
 29 Lindsey, Diane               07 21 Illinois S        J4.99m  +0.0  16-04.50
 29 Covington, Alyssa            11 54 Team Idaho         4.99m  +0.0  16-04.50
 31 Paulsen, Megan               13 Unattached           J4.98m   0.3  16-04.25
 32 Monroe, Brittney             26 Jamerican Fly        J4.97m   0.8  16-03.75
 33 Hawkesworth, Lauren          04 Florida Unatt        J4.83m  +0.0  15-10.25
 34 Urbanoski, Erin              10 32 Striders          J4.78m  +0.0  15-08.25
 35 Waldroup, Tenika             07 21 Zephyrs TC        J4.72m  +0.0  15-06.00
 36 Brown, Sapphira              06 River Cities         J4.65m  +0.0  15-03.25
 37 Taylor, Shekinah             06 South East M         J4.46m  +0.0  14-07.75

Heptathlon: #5 Long Jump Young Women
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Dunlap, Victoria             06 Continental           5.58m   1.8  18-03.75  723
  2 Johnson, Phyicia             16 33 Together E         5.34m  +0.0  17-06.25  654
  3 Flax, Jessica                25 Texas Storm T         5.21m  +0.0  17-01.25  617
  4 Carrier, Chelsea             05 51 C C S              5.16m  -0.9  16-11.25  603
  5 Montgomery, Jacia            10 Glenarden             5.13m   1.3  16-10.00  595
  5 Mason, Imari                 07 21 Chicago St         5.13m   1.2  16-10.00  595
  7 Profit, Kiani                16 33 Prr                5.07m   0.7  16-07.75  578
  8 Waldroup, Tenika             07 21 Zephyrs TC         5.06m  -0.7  16-07.25  576
  9 Rife, Alyssa                 13 Beaverton Tr          5.05m   0.4  16-07.00  573
  9 King, Eve                    38 City Track            5.05m   1.1  16-07.00  573
 11 Kirkland, Kiersten           16 33 Together E         5.03m  +0.0  16-06.00  567
 12 Welz, Rachel                 38 Sierra Footh          5.01m  +0.0  16-05.25  562
 13 Jackson, Latricia            45 Ruff Riders           4.97m  +0.0  16-03.75  551
 14 Mcswain, Akira               06 Continental           4.92m   0.2  16-01.75  538
 14 Borrius, Johnnie             06 Una Southern          4.92m   1.1  16-01.75  538
 14 Covington, Alyssa            11 54 Team Idaho         4.92m  +0.0  16-01.75  538
 17 Blanchard, Sasha             16 33 Together E         4.90m   1.3  16-01.00  532
 18 Kefalidis, Marisa            06-Mac Una               4.73m  -0.3  15-06.25  487
 19 Huyler, Annie                02 Sugarloaf Mt          4.72m   1.0  15-06.00  485
 20 Aganekwu, Lauren             25 Rising Stars          4.63m  +0.0  15-02.25  461
 21 Nash, Emily                  15 44 Una                4.56m   1.1  14-11.50  443
 22 Eckert, Dawn                 10 48 Arizona Ch         4.37m   0.6  14-04.00  396
 23 Beemer, Brianne              10 32 Una Colora         4.33m  -0.1  14-02.50  386
 24 Emborski, Nicole             02 04 Chautauqua         4.15m   1.0  13-07.50  343
 25 Burnett, Katie               13 Cascade Strid         4.09m  +0.0  13-05.00  329
 26 Washington, Ebone'           22 Railers               3.81m   0.3  12-06.00  265

Triple Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  1996        Alicia Broussard
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Stewart, Briana              38 3M Track Clu         12.71m   1.3  41-08.50
  2 Sanner, Breanna              07 21 Lv's Cheet        12.31m   1.0  40-04.75
  3 Nichols, Taylor              46 Greyhounds           12.17m   1.3  39-11.25
  3 Hunter, Amanda               16 33 Quiet Fire       J12.17m   0.6  39-11.25
  5 Pickett, Jasmine             05 17 Northwest         11.96m   1.5  39-03.00
  6 Basden, Radiance             13 G'Boro Champi        11.79m  -0.6  38-08.25
  7 Tyler, Morgan                25 Wings                11.56m   0.4  37-11.25
  8 Muhammad, Krystina           02 08 Wilmington        11.50m   1.4  37-08.75
  9 Evans, Jacinda               13 Durham Stride        11.43m   1.3  37-06.00
 10 Orley, Leah                  07 21 Marion Swa        11.36m   2.4  37-03.25
 11 Truluck, Emani               16 33 Together E        11.33m  +0.0  37-02.25
 12 Paulsen, Megan               13 Unattached           11.32m   0.2  37-01.75
 13 Childs, Starasia             16 33 Unattached        11.31m  +0.0  37-01.25
 14 Holden, Porsche              45 Sapphire Tra         11.30m  +0.0  37-01.00
 15 Carson, Micsha               10 48 Arizona Ch        11.27m   1.0  36-11.75
 16 Woodke, Jordyn               13 Flying Aj's          11.11m  +0.0  36-05.50
 17 Okwudiafor, Ofunnemaka       38 Mission  Val         11.00m   0.6  36-01.25
 18 Patton, Jasmine              06 North Alabam         10.99m  +0.0  36-00.75
 19 Mah, Alisha                  10 48 Una Arizon        10.95m   1.3  35-11.25
 20 Fleishman, Lindsey           13 Flying Aj's          10.93m  +0.0  35-10.50
 21 Colton, Reny                 16 33 Prr               10.92m  -0.8  35-10.00
 22 Andrews, Clare               26 Rockwall Must        10.87m   1.0  35-08.00
 23 Pitt, Rasheema               Bellevue Breeze         10.86m  +0.0  35-07.75
 24 Yarbrough, Kyosha            06 North Alabam         10.84m   1.2  35-06.75
 25 Forbes, Shannon              16 33 Quiet Fire        10.80m   0.9  35-05.25
 26 Haberman, Kimberly           28 Hays Striders        10.68m   1.6  35-00.50
 27 Hawkesworth, Lauren          04 Florida Unatt        10.55m  +0.0  34-07.50
 28 Campbell, Janelle            02 11 Beaver Ymc        10.51m   0.2  34-05.75
 29 Nash, Emily                  15 44 Una               10.37m   1.3  34-00.25
 30 Schade, Krystle              04 City of Laude        10.29m  +0.0  33-09.25
 31 Robinson, Tamika             07 21 Firestarte        10.26m  +0.0  33-08.00
 32 Taylor, Shekinah             06 South East M         10.23m   0.2  33-06.75
 33 Sarter, Della                02 07 Quicksilve        10.18m  +0.0  33-04.75
 34 Stanford, Tiara              26 JR Speedsters        10.09m   1.1  33-01.25
 35 Dowell, Katie                22  Cahokia TC          10.08m  +0.0  33-01.00

Heptathlon: #3 Shot Put Young Women
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dunlap, Victoria             06 Continental          11.54m   37-10.50  631
  2 Jackson, Latricia            45 Ruff Riders          10.47m   34-04.25  560
  3 Borrius, Johnnie             06 Una Southern          9.95m   32-07.75  526
  4 Kirkland, Kiersten           16 33 Together E         9.94m   32-07.50  526
  5 Mcswain, Akira               06 Continental           9.90m   32-05.75  523
  6 Burnett, Katie               13 Cascade Strid         9.79m   32-01.50  516
  7 Rife, Alyssa                 13 Beaverton Tr          9.78m   32-01.00  515
  8 Huyler, Annie                02 Sugarloaf Mt          9.77m   32-00.75  514
  9 King, Eve                    38 City Track            9.76m   32-00.25  514
 10 Montgomery, Jacia            10 Glenarden             9.60m   31-06.00  503
 10 Aganekwu, Lauren             25 Rising Stars          9.60m   31-06.00  503
 12 Profit, Kiani                16 33 Prr                9.39m   30-09.75  490
 13 Welz, Rachel                 38 Sierra Footh          9.38m   30-09.25  489
 14 Kefalidis, Marisa            06-Mac Una               9.14m   30-00.00  473
 15 Johnson, Phyicia             16 33 Together E         9.09m   29-10.00  470
 16 Waldroup, Tenika             07 21 Zephyrs TC         8.98m   29-05.50  463
 17 Flax, Jessica                25 Texas Storm T         8.97m   29-05.25  462
 18 Carrier, Chelsea             05 51 C C S              8.54m   28-00.25  434
 19 Blanchard, Sasha             16 33 Together E         8.19m   26-10.50  412
 20 Beemer, Brianne              10 32 Una Colora         7.64m   25-00.75  376
 21 Mason, Imari                 07 21 Chicago St         7.57m   24-10.00  372
 22 Nash, Emily                  15 44 Una                7.38m   24-02.50  359
 23 Eckert, Dawn                 10 48 Arizona Ch         7.36m   24-01.75  358
 24 Emborski, Nicole             02 04 Chautauqua         7.01m   23-00.00  336
 25 Washington, Ebone'           22 Railers               6.86m   22-06.25  326
 26 Covington, Alyssa            11 54 Team Idaho         6.67m   21-10.75  314

Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  2003        Michelle Carter
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Brown, Jordyn                26 Texas Throwba        14.83m   48-08.00
  2 White, Skylar                26 Texas Throwba        13.40m   43-11.75
  3 Mosley, Jasmine              Bellevue Breeze         13.21m   43-04.25
  4 Yarbrough, Destanie          10 48 Tucson Eli        12.80m   42-00.00
  5 Aliimatafitasi, Stephani     16 33 Together E        12.34m   40-06.00
  6 Rathburn, Alex               05 18 Austintown        12.29m   40-04.00
  7 Warrington, Joy              10 32 Widefield         12.27m   40-03.25
  8 Laffan, Maureen              02 07 NJ Unattac        12.16m   39-10.75
  9 Hutchinson, Ashley           13 UN Inland            12.04m   39-06.00
 10 Griffith, Kaitlyn            05 18 Team Wayne        11.80m   38-08.75
 11 Chancellor, Raivyn           55 Quickstriders        11.49m   37-08.50
 12 Jensen, Kjirsten             13 Unattached           11.28m   37-00.25
 13 Richardson, Ryan             22 Ladue Lightni        11.10m   36-05.00
 14 Roberts, Stacee              55 Summerville          11.09m   36-04.75
 15 Barker, Dauria               16 33 Quiet Fire        10.74m   35-03.00
 16 Dailey, Sina                 16 33 Unattached        10.58m   34-08.50
 17 McDonough, Colleen           07 21 Lv's Cheet        10.26m   33-08.00
 18 Soltysiak, Jessica           15 44 CV San Die        10.19m   33-05.25
 19 Niedbala, Anna               01-Maine Una            10.16m   33-04.00
 20 Moron, Mayra                 04 City of Laude         9.90m   32-05.75
 21 Minderler, Marissa           38 Isc Internat          9.76m   32-00.25
 22 King, Eve                    38 City Track            8.91m   29-02.75

Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  1995        Suzy Powell
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Kennedy, Brieanna            02 08 Mid-Atl Un        45.49m     149-03
  2 White, Skylar                26 Texas Throwba        45.12m     148-00
  3 Brown, Jordyn                26 Texas Throwba        43.99m     144-04
  4 Ashley, Whitney              16 33 Unattached        42.12m     138-02
  5 Blevins, Arisha              10 48 Do Right T        41.56m     136-04
  6 Pulido, Amanda               10 53 Shooting S        40.31m     132-03
  7 Niedbala, Anna               01-Maine Una            39.36m     129-02
  8 Chancellor, Raivyn           55 Quickstriders        38.80m     127-03
  9 Redmayne, Emily              13 Warrior Trac         38.64m     126-09
 10 Hutchinson, Ashley           13 UN Inland            37.09m     121-08
 11 Rathburn, Alex               05 18 Austintown        36.98m     121-04
 12 Mosley, Jasmine              Bellevue Breeze         36.94m     121-02
 13 Robinson, Eshaunna           10 48 Pops TC           36.69m     120-04
 14 Dailey, Sina                 16 33 Unattached        36.17m     118-08
 15 Misko, Rebecca               02 07 Worlds Lon        34.44m     113-00
 16 Elfink, Kristina             Una Ohio                34.29m     112-06
 17 Soltysiak, Jessica           15 44 CV San Die        33.84m     111-00
 18 Kellen, Caroline             25 Track Houston        33.39m     109-06
 19 Jensen, Kjirsten             13 Unattached           32.55m     106-09
 20 Waldron, Kimberly            13 Charlotte Fli        30.90m     101-04
 21 Richardson, Ryan             22 Ladue Lightni        30.08m      98-08
 22 McDonough, Colleen           07 21 Lv's Cheet        29.59m      97-01
 23 Hotchkins, Destiny           15 49  Vlightnin        27.36m      89-09
 24 betts, aria                  38 Unattached           24.32m      79-09
 25 Hedenland, Chelsea           38 Sierra Footh         23.70m      77-09
 -- Moron, Mayra                 04 City of Laude            ND

Hammer Throw Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.60m  7/29/2006   Gabriella Midles, 13 Camas Hammer
     JO Meet: J 49.60m  7/29/2006   Gabriella Midles, 13 Camas Hammer
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Horner, Allison              45 Throw 1 Deep         49.40m     162-01
  2 Lugo, Arianna                16 33 Unattached        49.24m     161-06
  3 Cole, Sara                   13 unattached           48.14m     157-11
  4 Mosley, Jasmine              Bellevue Breeze         45.83m     150-04
  5 Ruggiero, Emma               13 Unattached           45.32m     148-08
  6 Savickas, Jenny              07 16 Let It Fly        42.13m     138-03
  7 Kennedy, Brieanna            02 08 Mid-Atl Un        41.64m     136-07
  8 Griffith, Kaitlyn            05 18 Team Wayne        38.45m     126-02
  9 Rathburn, Alex               05 18 Austintown        37.65m     123-06
 10 Laich, Kate                  16 33 Unattached        35.20m     115-06
 11 Misko, Rebecca               02 07 Worlds Lon        34.34m     112-08
 12 McClaskey, Hannah            13 unattached           34.11m     111-11
 13 Niedbala, Anna               01-Maine Una            32.07m     105-02
 14 Atkinson, Courtney           West O Throws           31.95m     104-10
 15 Finck, Katie                 07 16 Let It Fly        29.07m      95-04
 16 Heavilin, Alyssa             07 16 Let It Fly        24.61m      80-09
 -- Ashley, Whitney              16 33 Unattached            ND
 -- Laffan, Maureen              02 07 NJ Unattac            ND
 -- Hedenland, Chelsea           38 Sierra Footh             ND
 -- Hensley, Sarah               13 Unattach                 ND

Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 48.35m  1999        Sarah Malone
     JO Meet: J 43.94m  7/31/1994   Ann Crouse, Old Mystic, CT
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Kennedy, Brieanna            02 08 Mid-Atl Un        44.64mJ    146-05
  2 Kirkwood, Courtney           13 UN Inland            42.59m     139-09
  3 Easley, Asia                 10 48 Do Right T        37.21m     122-01
  4 Barker, Dauria               16 33 Quiet Fire        36.99m     121-04
  5 Patton, Annie                02 11 Beaver Ymc        36.79m     120-08
  6 Mata, Bianca                 CornhuskerFlyers        34.47m     113-01
  7 Esslinger, Karen             16 33 Wildcats          33.84m     111-00
  8 DuBois, Hanna                10 Mountain Xpre        30.32m      99-06
  9 Roach, Alexandra             25 Northwest Fly       J29.85m      97-11
  9 Montgomery, Jacia            10 Glenarden            29.85m      97-11
 11 Kellen, Caroline             25 Track Houston        29.61m      97-02
 12 Ramirez, Lauren              16 33 Unattached        29.18m      95-09
 13 Rincon, Lynette              10 53 EP Comets         29.16m      95-08
 14 Williams, Jalisa             16 33 Prr               27.70m      90-10
 15 Nash, Emily                  15 44 Una               27.17m      89-02
 16 McDonough, Colleen           07 21 Lv's Cheet        26.45m      86-09
 17 Borrius, Johnnie             06 Una Southern         26.33m      86-05
 18 Brown, Kylie                 38 Roseville Ex         25.63m      84-01
 19 Pitman, Liana                15 44 Team SD Pa        24.08m      79-00
 20 Bloom, Elisabeth             07 16 Indiana TC        23.54m      77-03
 21 Robinson, Eshaunna           10 48 Pops TC           22.79m      74-09
 22 Smith, Danielle              07 21 Lv's Cheet        21.61m      70-11
 23 Vitatoe, Christina           25 Rising Stars         20.40m      66-11
 24 Richardson, Ashley           46 Team Raw             20.23m      66-04

Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Montgomery, Jacia            10 Glenarden            34.41m     112-11  560
  2 Kefalidis, Marisa            06-Mac Una              33.86m     111-01  550
  3 Burnett, Katie               13 Cascade Strid        32.83m     107-08  530
  4 Borrius, Johnnie             06 Una Southern         32.59m     106-11  526
  5 Beemer, Brianne              10 32 Una Colora        32.27m     105-10  520
  6 Dunlap, Victoria             06 Continental          32.11m     105-04  517
  7 Kirkland, Kiersten           16 33 Together E        30.91m     101-05  494
  8 Johnson, Phyicia             16 33 Together E        30.41m      99-09  484
  9 Carrier, Chelsea             05 51 C C S             29.81m      97-10  473
 10 Rife, Alyssa                 13 Beaverton Tr         29.33m      96-03  464
 11 Waldroup, Tenika             07 21 Zephyrs TC        28.47m      93-05  448
 12 King, Eve                    38 City Track           28.02m      91-11  439
 13 Profit, Kiani                16 33 Prr               27.87m      91-05  436
 14 Welz, Rachel                 38 Sierra Footh         27.81m      91-03  435
 15 Mason, Imari                 07 21 Chicago St        27.34m      89-08  426
 16 Huyler, Annie                02 Sugarloaf Mt         26.86m      88-01  417
 17 Flax, Jessica                25 Texas Storm T        26.38m      86-06  408
 18 Mcswain, Akira               06 Continental          25.71m      84-04  396
 19 Covington, Alyssa            11 54 Team Idaho        25.35m      83-02  389
 20 Aganekwu, Lauren             25 Rising Stars         24.38m      80-00  371
 21 Eckert, Dawn                 10 48 Arizona Ch        24.34m      79-10  370
 22 Nash, Emily                  15 44 Una               20.74m      68-00  303
 23 Emborski, Nicole             02 04 Chautauqua        20.19m      66-03  292
 24 Washington, Ebone'           22 Railers              18.46m      60-07  260
 25 Blanchard, Sasha             16 33 Together E        16.78m      55-01  229
 26 Jackson, Latricia            45 Ruff Riders          16.68m      54-09  227

Heptathlon Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N  5365  2001        Diana Pickler
     JO Meet: J  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Dunlap, Victoria             06 Continental            4929
  2 Carrier, Chelsea             05 51 C C S               4766
  3 Profit, Kiani                16 33 Prr                 4648
  4 Flax, Jessica                25 Texas Storm T          4596
  5 Mcswain, Akira               06 Continental            4539
  6 Rife, Alyssa                 13 Beaverton Tr           4461
  7 King, Eve                    38 City Track             4444
  8 Kirkland, Kiersten           16 33 Together E          4416
  9 Welz, Rachel                 38 Sierra Footh           4358
 10 Johnson, Phyicia             16 33 Together E          4272
 11 Borrius, Johnnie             06 Una Southern           4184
 12 Montgomery, Jacia            10 Glenarden              4060
 13 Blanchard, Sasha             16 33 Together E          4056
 14 Kefalidis, Marisa            06-Mac Una                4040
 15 Waldroup, Tenika             07 21 Zephyrs TC          4020
 16 Beemer, Brianne              10 32 Una Colora          3802
 17 Huyler, Annie                02 Sugarloaf Mt           3765
 18 Covington, Alyssa            11 54 Team Idaho          3761
 19 Jackson, Latricia            45 Ruff Riders            3629
 20 Mason, Imari                 07 21 Chicago St          3619
 21 Aganekwu, Lauren             25 Rising Stars           3511
 22 Eckert, Dawn                 10 48 Arizona Ch          3368
 23 Nash, Emily                  15 44 Una                 3313
 24 Burnett, Katie               13 Cascade Strid          3104
 25 Emborski, Nicole             02 04 Chautauqua          3042
 26 Washington, Ebone'           22 Railers                2994


100 Meter Dash Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  2005        J- Mee Samuels, Carolina Mustangs
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.8
  1 Bonds, Marquis               02 07 Quicksilve         10.72Q
  2 Gray, Cordero                26 Wildcats Athl         10.76q
  3 Ingram, Keith                S S Spartans             10.84q
  4 Arukwe, Stanley              38 AC Track Clu          10.95
  5 Johnson, Brandon             06 Central TC            11.02
  6 Thompson, Alex               15 44 Team SD Pa         11.32
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.7
  1 Waters, DeSean               38 AC Track Clu          10.84Q
  2 Hamcock, Jerrell             MN NorthernStars         10.87
  3 Miller, Ray                  10 48 AZ Puma            11.02
  4 Keel, Derrick                13 Cyo Track Cl          11.02
  5 Thomas, Lamaar               10 Ebenezer              11.09
  6 Griffey, Ezra John           13 Flying Aj's           11.10
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.2
  1 Prevost, Whitney             25 C.L. Athletic         10.56Q
  2 Brooks, DeMarcus             07 21 Lv's Cheet         10.93
  3 Sims, Isaiah                 15 44 SD Cheetah         10.97
  4 Austin, Justin               S S Spartans             11.05
  5 Woods, Deandrae              15 44  Mercury S         11.31
  6 Hicks, Lentrial              16 33 Quiet Fire         11.59
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.4
  1 McNeil, Terrell              25 C.L. Athletic         10.53Q
  2 Murdock, Justin              10 Hummingbird           10.72q
  3 Jones, Ryan                  05 17 Dayton Gem         11.04
  4 Bailey, Jaycee               04 City of Laude         11.09
  5 Williams, Bryan              16 33 Imani TC           11.17
  6 Kozak, Justin                07 21 O.F.F.             11.22
  7 Orange, Evant                16 33 Unattached         11.31
Heat  5 Preliminaries   Wind: -0.1
  1 Jenkins, Darryl              07 21 O.F.F.             10.77Q
  2 Sweeney, Isaih               25 Track Houston         10.86
  3 Babers, Jory                 10 53 Shooting S         11.04
  4 Garner, Matt                 06 River Cities          11.08
  5 Johnson, Nicholas            13 Seatown Expre         11.10
  6 Smith, Kevin                 05 Litchfield TC         11.26
  7 Brooks, Kenneth              13 Durham Stride         11.27

Decathlon: #1 100 Meter Dash Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: -0.3
  1 Brown, Morrey                13 Unattached            11.27   801
  2 Morris, John II              12 VA Unattach           11.95   661
  3 Horist, Mark                 16 33 Unattached         12.00   651
  4 Kulm, Jonathan               11 54 Team Idaho         12.08   635
Section  2     Wind: 1.6
  1 Blaser, Andrew               11 54 Team Idaho         11.37   780
  2 Cusick, Joshua               38 Mission  Val          11.84   683
  3 Bryant, Joshua               10 34 Mercury Tr         12.47   562
  4 Mills, Brandon               03 Country Mills         12.79   504
Section  3     Wind: 0.3
  1 Fleming, Daniel              07 21 Angelic Fl         11.46   761
  2 Ussery, Terdema              26 Texas Express         11.60   732
  3 Sementelli, Alexander        26 Texas Express         11.87   677
  4 Clark, Tyler                 Ames TC                  12.40   574
Section  4     Wind: 1.8
  1 Keating, Michael             38 Unattached            11.90   671
  2 Kotansky, John               07 21 Zephyrs TC         12.24   605
Section  5     Wind: 1.1
  1 Teichgrab, Isaac             13 Unattached            11.36   782
  2 Greaves, Kenny               26 Texas Express         11.59   734
  3 Lockhart, Kurt               Unattached Iowa          11.87   677
  4 Gooris, Daniel               10 42 A T C              12.01   649
Section  6     Wind: 0.2
  1 Shead, DeShawn               16 33 Desert Lig         11.27   801
  2 Beach, Curtis                10 42 A T C              11.35   784
  3 Liuzzo, Vince                02 04 Chautauqua         11.56   740
  4 Salzmann, Adam               10 32 Crown Hill         11.83   685

100 Meter Dash Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  2005        J- Mee Samuels, Carolina Mustangs
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.0
  1 Prevost, Whitney             25 C.L. Athletic         10.49
  2 Murdock, Justin              10 Hummingbird           10.64
  3 Ingram, Keith                S S Spartans             10.68
  4 Gray, Cordero                26 Wildcats Athl         10.74
  5 Waters, DeSean               38 AC Track Clu          10.76
  6 Bonds, Marquis               02 07 Quicksilve         10.82
  7 Jenkins, Darryl              07 21 O.F.F.             10.91

200 Meter Dash Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  1987        Quincy Watts
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 2.0
  1 Miller, Bryan                25 Track Houston         21.47Q
  2 Hamcock, Jerrell             MN NorthernStars         21.68
  3 Johnson, Nicholas            13 Seatown Expre         21.98
  4 Miller, Ray                  10 48 AZ Puma            22.16
  5 Colvin, Robert N.            38 AC Track Clu          22.39
  6 Orange, Ellon                16 33 Unattached         22.88
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.4
  1 Prevost, Whitney             25 C.L. Athletic         21.21Q
  2 Ceasar, Kelsey               25 Track Houston         21.28q
  3 Anderson, Aaron              13 Fay. Flyers           21.64
  4 Griffey, Ezra John           13 Flying Aj's           21.88
  5 Neuman, Nick                 07 21 Flight TC          21.97
  6 Powell, Quentin              38 AC Track Clu          22.21
  7 Ness, Mike                   10 48 Tucson Eli         22.62
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.5
  1 Jenkins, Darryl              07 21 O.F.F.             21.05Q
  2 Barnes, Mark                 25 Track Houston         21.46q
  3 Fortson, Danzell             26 Hallmark Trac         21.56
  4 Brooks, DeMarcus             07 21 Lv's Cheet         21.87
  5 Johnson, Brandon             06 Central TC            22.05
  6 Bailey, Jaycee               04 City of Laude         22.18
Heat  4 Preliminaries   Wind: 0.6
  1 McNeil, Terrell              25 C.L. Athletic         20.92Q
  2 Ingram, Keith                S S Spartans             21.43q
  3 Sims, Isaiah                 15 44 SD Cheetah         21.95
  4 Smith, Kevin                 05 Litchfield TC         22.15
  5 Woods, Deandrae              15 44  Mercury S         22.80
  6 Van Niekirk, Ryan            15 49 Silver Sta         22.89
Heat  5 Preliminaries   Wind: 1.3
  1 Simmons, Robert              25 Wings                 21.66Q
  2 Gix, Mario                   38 Richmond Ori          21.75
  3 Hughes, Joey                 16 33 Scrc               21.78
  4 Orange, Evant                16 33 Unattached         22.10
  5 Carter, Ryan                 02 08 Wilmington         22.39
  6 Brooks, Kenneth              13 Durham Stride         22.60
  7 Kirkpatrick, Brad            11 54 Team Idaho         25.96

200 Meter Dash Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  1987        Quincy Watts
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.5
  1 Jenkins, Darryl              07 21 O.F.F.             20.86
  2 Simmons, Robert              25 Wings                 21.11
  3 Ceasar, Kelsey               25 Track Houston         21.12
  4 Prevost, Whitney             25 C.L. Athletic         21.15
  5 Miller, Bryan                25 Track Houston         21.35
  6 Ingram, Keith                S S Spartans             21.57
  7 Barnes, Mark                 25 Track Houston         21.63

400 Meter Dash Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  1996        William Obea Moore
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Wyatt, Reggie                16 33 Scrc               47.58Q
  2 Miller, Bryan                25 Track Houston         47.92q
  3 Willis, Demonte              06 River Cities          48.29
  4 Harding, Alan                02 08 Wilmington         50.04
  5 Dunn, Colton                 13 Psa Youth Ru          50.31
  6 Meyers, Jasen                13 Seatown Expre         50.32
  7 Tinsley, Jeremy              06 Future TC             50.72
Heat  2 Preliminaries
  1 Butcher, Matthew             10 32 High Altit         48.39Q
  2 Gray, Roman                  38 Acorn Oscar B         48.59
  3 Reaves, Nico                 15 44  Mercury S         49.34
  4 Vazquez-Milan, Gus           04 Florida Unatt         49.66
  5 Leibrand, Chris              28 Unattached Mo         51.08
  6 Amescva, Joe                 39 Hawaii Elite          51.29
  7 Kirkpatrick, Brad            11 54 Team Idaho         59.47
Heat  3 Preliminaries
  1 Roberts, Dominick            10 32 M'Za               48.43Q
  2 Gix, Mario                   38 Richmond Ori          49.35
  3 Phillips, Thomas             38 Isc Internat          50.10
  4 Cannon, Isaac                15 44  Mercury S         50.88
  5 Montoya, Derek               10 42 B R X              51.56
  6 Meinberg, Spencer            11 54 Team Idaho         52.43
  7 Knighton, Justin             04 N W Express           52.45
Heat  4 Preliminaries
  1 Fortson, Danzell             26 Hallmark Trac         47.83Q
  2 Hollimon, Austin             45 Quicksilver           48.49
  3 Spivey, Bernard              06 Central TC            48.86
  4 Cuffey, Samuel               59-Hempstead Pal         49.79
  5 Cook, Taylor                 NorthOmahaBengal         50.12
  6 Rashad, Jahmar               05 19 Stick Shif         50.21
  7 Orange, Ellon                16 33 Unattached         50.25
Heat  5 Preliminaries
  1 Simmons, Robert              25 Wings                 47.31Q
  2 Anderson, Aaron              13 Fay. Flyers           47.42q
  3 Young, Ashton                26 Hallmark Trac         48.48
  4 Murphy, Dan                  07 21 Flight TC          49.74
  5 Campbell, Lawrence           06-Hall's Expres         49.87
  6 Thompson, DeAndre            25 Track Houston         50.34
  7 Lewis, Joel                  15 49 VS                 50.35
Heat  6 Preliminaries
  1 Ceasar, Kelsey               25 Track Houston         47.36Q
  2 Williamson, Ian              13 Track Eastern         47.97
  3 Richards, Patrick            10 32 Striders           48.59
  4 Kennedy, Tojsh               16 33 Quiet Fire         49.50
  5 Cosby, Marvin                07 21 Flight TC          49.98
  6 Douglas-Davis, Demetrius     13 Striders Trac         49.99
  7 Roberts, Jermaine            07 21 Flight TC          50.99
  8 James, Eric                  39 Renegades             51.55

Decathlon: #5 400 Meter Dash Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Greaves, Kenny               26 Texas Express         50.69   783
  2 Brown, Morrey                13 Unattached            50.87   775
  3 Salzmann, Adam               10 32 Crown Hill         53.00   682
  4 Ussery, Terdema              26 Texas Express         53.19   673
  5 Morris, John II              12 VA Unattach           54.05   638
  6 Cusick, Joshua               38 Mission  Val          54.41   623
  7 Kotansky, John               07 21 Zephyrs TC         55.99   560
  8 Mills, Brandon               03 Country Mills         59.74   422
Section  2
  1 Fleming, Daniel              07 21 Angelic Fl         51.79   734
  2 Gooris, Daniel               10 42 A T C              52.26   713
  3 Sementelli, Alexander        26 Texas Express         53.47   662
  4 Lockhart, Kurt               Unattached Iowa          53.56   658
  5 Clark, Tyler                 Ames TC                  54.55   617
  6 Bryant, Joshua               10 34 Mercury Tr         58.01   483
 -- Kulm, Jonathan               11 54 Team Idaho           DNF
Section  3
  1 Beach, Curtis                10 42 A T C              50.24   804
  2 Teichgrab, Isaac             13 Unattached            50.37   798
  3 Shead, DeShawn               16 33 Desert Lig         50.45   794
  4 Liuzzo, Vince                02 04 Chautauqua         52.71   694
  5 Horist, Mark                 16 33 Unattached         52.80   690
  6 Blaser, Andrew               11 54 Team Idaho         53.12   676
  7 Keating, Michael             38 Unattached            53.37   666

400 Meter Dash Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  1996        William Obea Moore
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Wyatt, Reggie                16 33 Scrc               46.89
  2 Roberts, Dominick            10 32 M'Za               46.96
  3 Simmons, Robert              25 Wings                 47.28
  4 Anderson, Aaron              13 Fay. Flyers           48.09
  5 Butcher, Matthew             10 32 High Altit         48.71

800 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  2000        Nick Davenport
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Shaw, Blake                  25 After Burner        1:53.81Q
  2 Richardson, Nathaniel        46 Unattached          1:53.88Q
  3 Willard, Lewis               07 21 Chicago St       1:54.48
  4 Coyle, John                  13 UN Inland           1:55.16
  5 Gbahtuo, Lloyd               UnattachedMN           1:57.40
  6 Lam, Jr, Raymond             16 33 Valley Uni       1:57.66
  7 Slaymaker, Kyle              CedarRapids TC         1:58.18
  8 Walker, Xavier               27 Tulsa Flyers        1:58.41
  9 Schmitt, Aaron               10 32 Kryptonite       1:58.83
 10 Webber, Jeremy               07 21 Zephyrs TC       2:01.50
 11 DeBarrows, Anthony           15 44 Una              2:05.44
 -- Amescva, Joe                 39 Hawaii Elite            DNF
Heat  2 Preliminaries
  1 Stockstell, Aaron            Iowa United TC         1:53.19Q
  2 Ballenger, Che               38 Unattached          1:53.34Q
  3 Taylor, Aaron                10 Hummingbird         1:53.76
  4 Eichberger, James            10 48 Tucson Eli       1:55.82
  5 Campbell, Lawrence           06-Hall's Expres       1:57.52
  6 Whitley, Bradley             13 UN Inland           1:57.80
  7 Jordon, Julian               25 After Burner        1:58.48
  8 Williams, Michael            10 32 Peak Dista       1:58.51
  9 Martin, Jaylon               16 33 Royal T          2:00.41
 10 Deguchi, Robert              15 49 Psvf             2:02.05
 11 Russell, Shelby              27 Eastside Step       2:04.86
Heat  3 Preliminaries
  1 Thibou, Kelli                10 Hummingbird         1:52.51Q
  2 Sam, Sebastian               38 Isc Internat        1:53.12Q
  3 Irwin, Blake                 Iowa United TC         1:53.25q
  4 Jones, Jamar                 02 08 Juventus         1:53.35q
  5 Roller, Lance                06-Stars TC            1:53.50
  6 Davies, Jacob                28 Emporia TC          1:54.11
  7 Harrison, Jay                06 River Cities        1:56.37
  8 Hendrix, Andrew              13 Track Eastern       1:59.50
  9 Fullmer, Austin              16 33 Valley Uni       2:00.92
 10 Martinez, Jesse              47 Flying Lyons        2:01.87
 11 Cobb, Nick                   05 17 Northwest        2:02.82

800 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  2000        Nick Davenport
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Shaw, Blake                  25 After Burner        1:52.35
  2 Stockstell, Aaron            Iowa United TC         1:53.09
  3 Ballenger, Che               38 Unattached          1:53.34
  4 Jones, Jamar                 02 08 Juventus         1:53.37
  5 Thibou, Kelli                10 Hummingbird         1:53.95
  6 Richardson, Nathaniel        46 Unattached          1:54.44
  7 Irwin, Blake                 Iowa United TC         1:55.90
  8 Sam, Sebastian               38 Isc Internat        1:56.41

1500 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:51.21  1985        John Quade
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Irwin, Blake                 Iowa United TC         4:03.31Q
  2 Williams, Michael            10 32 Peak Dista       4:04.16Q
  3 Frasier, Joshua              13 Prefontaine         4:04.98Q
  4 Roller, Lance                06-Stars TC            4:05.06Q
  5 Acosta, Jeremy               16 33 Desert Lig       4:07.77q
  6 Martinez, Jesse              47 Flying Lyons        4:09.81q
  7 Douglas, Charles             26 Mesquite Frie       4:11.40q
  8 Martin, Jaylon               16 33 Royal T          4:15.23q
  9 Burres Jr., Carl             07 21 Lv's Cheet       4:16.28
 10 Smith, Josh                  15 44 N C Stalli       4:27.89
Heat  2 Preliminaries
  1 Leng, Jack                   38 Tony William        4:09.99Q
  2 Coyle, John                  13 UN Inland           4:15.02Q
  3 Locklear, Jordan             13 Fay. Flyers         4:16.14Q
  4 Peralta, Angel               16 33 Valley Uni       4:16.16Q
  5 Jones, Elijah                02 07 Quicksilve       4:16.54
  6 Rogers, Chad                 10 Glenarden           4:20.03
  7 Deguchi, Robert              15 49 Psvf             4:22.48
  8 Manley, Dean                 15 44 Una              4:23.63
  9 Stoot, Steven                10 32 Peak Dista       4:27.40
 10 Macom, Robert                27 Eastside Step       4:32.37
 11 Wilson, Jamus                06 South East M        5:15.89

1500 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:51.21  1985        John Quade
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Irwin, Blake                 Iowa United TC         3:58.21
  2 Williams, Michael            10 32 Peak Dista       3:58.48
  3 Roller, Lance                06-Stars TC            4:00.91
  4 Frasier, Joshua              13 Prefontaine         4:01.09
  5 Acosta, Jeremy               16 33 Desert Lig       4:03.25
  6 Coyle, John                  13 UN Inland           4:05.04
  7 Leng, Jack                   38 Tony William        4:07.75
  8 Douglas, Charles             26 Mesquite Frie       4:08.41
  9 Locklear, Jordan             13 Fay. Flyers         4:13.41
 10 Martin, Jaylon               16 33 Royal T          4:14.96
 11 Martinez, Jesse              47 Flying Lyons        4:19.86
 12 Peralta, Angel               16 33 Valley Uni       4:28.97

Decathlon: #10 1500 Meter Run Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Keating, Michael             38 Unattached          4:40.71   676
  2 Liuzzo, Vince                02 04 Chautauqua       4:47.02   637
  3 Sementelli, Alexander        26 Texas Express       4:54.01   595
  4 Bryant, Joshua               10 34 Mercury Tr       4:56.51   580
  5 Kotansky, John               07 21 Zephyrs TC       5:02.03   548
  6 Fleming, Daniel              07 21 Angelic Fl       5:12.93   488
  7 Lockhart, Kurt               Unattached Iowa        5:14.80   478
  8 Mills, Brandon               03 Country Mills       5:18.97   455
 -- Kulm, Jonathan               11 54 Team Idaho           DNF
Section  2
  1 Gooris, Daniel               10 42 A T C            4:37.57   696
  2 Salzmann, Adam               10 32 Crown Hill       4:40.01   680
  3 Horist, Mark                 16 33 Unattached       4:43.05   661
  4 Greaves, Kenny               26 Texas Express       4:43.85   656
  5 Cusick, Joshua               38 Mission  Val        4:46.90   637
  6 Morris, John II              12 VA Unattach         4:53.79   596
  7 Shead, DeShawn               16 33 Desert Lig       4:55.23   588
  8 Clark, Tyler                 Ames TC                5:05.26   530
  9 Teichgrab, Isaac             13 Unattached          5:11.25   497
 10 Brown, Morrey                13 Unattached          5:17.03   466
 11 Blaser, Andrew               11 54 Team Idaho       5:29.64   401

5000 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  2001        Yong-Sung Leal
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Acosta, Jeremy               16 33 Desert Lig      15:36.38
  2 Douglas, Charles             26 Mesquite Frie      15:52.11
  3 McDonald, Andre              10 Hummingbird        16:23.42
  4 Weaver, Josey                13 Unattach           16:25.41
  5 Delmott, Asher               28 Emporia TC         16:27.98
  6 Gustafson, Tyler             02 04 Chautauqua      16:34.97
  7 Kachigan, Brad               16 33 Unattached      16:35.79
  8 Opp, Greg                    02 11 TR Unattac      16:39.30
  9 Allen, Mark                  04 Alpha Omega E      17:15.58
 10 Zak, Matt                    07 21 Lake Count      17:27.21
 11 Wilson, Stephen              55 Mt Pleasant        17:39.10
 12 Evans, Richard               15 44 CV San Die      17:39.30
 13 Ziesk, Jorge                 26 Mesquite Frie      17:49.81
Section  2
  1 Prentice, Ryan               13 Federal Wy Tr      15:01.31
  2 Walmsley, Jim                10 48 Una Arizon      15:17.26
  3 Reed, Brandon                10 32 Peak Dista      15:25.89
  4 Johnson, Kevin               10 32 Striders        15:28.08
  5 Powers, Kyle                 02-Ne Una             15:39.06
  6 Chow, Bryan                  38 Unattached         15:39.23
  7 Englund, Justin              13 Federal Wy Tr      15:50.70
  8 Falcon, Peter                CornhuskerFlyers      16:00.55
  9 Kyllo, Ronnie                Team Nodak            16:19.47
 10 Gragg, Cody                  46 Kfal               16:28.52
 11 Lopez, Eduardo               38 Hampton-Phill      16:33.23
 12 Hedges, Matthew              13 Cyo Track Cl       16:38.79
 13 Mendoza, Maximo              25 Unattached         16:44.94

3000 Meter Race Walk Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 12:54.88  7/31/1994   Kevin Eastler
     JO Meet: J 12:54.88  7/31/1994   Kevin Eastler, Farmington, ME
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Vergara, Roberto             43 Unattached         13:21.31
  2 Vergara, Ricardo             43 Unattached         13:59.80
  3 Villareal, Abraham           43 Unattached         15:24.67
  4 Bhatia, JD                   38 Team Olympia       17:59.91
  5 Chillis, Garrin              25 Warp Speed tr      19:00.46
 -- Holkeboer, Ben               Bellevue Breeze             DQ

110 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 13.40  1978        Rodney Wilson
     JO Meet: J 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.1
  1 Smith, Rashad                07 21 Zephyrs TC         13.81Q
  2 Jones, II, Scottie           25 Texas Storm T         14.26q
  3 Brookins, Ronald             15 44 San Diego          14.68
  4 Payne, Roscoe                05 19 Stick Shif         14.80
  5 Gray, Isiah                  S S Spartans             15.19
  6 Currie, Rashad               15 49  Vvtc              15.25
  7 Carey, Nicholas              07 21 Illinois S         15.82
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.6
  1 Hexum, Adam                  Unattached WI            14.10Q
  2 Capelle, Eric                13 Psa Youth Ru          14.38
  3 Smith, Cedrique              10 48 AZ Puma            14.41
  4 Wilson, Sean                 10 32 Una Colora         14.68
  5 Powers, Mikael               16 33 Unattached         14.91
  6 Walker, Sean                 13 Unattached            15.23
 -- Nunley, Booker               13 Hurdles First           DNF
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.2
  1 Prentice, Terry              16 33 SO Cheetah         13.95Q
  2 Hines, Jr., Alfred           16 33 Unattached         14.67
  3 Valerius, Thomas             59-Hempstead Pal         14.74
  4 Spence, Kyle                 38 Unattached            15.16
  5 Benson, Terry                15 49  Vvtc              15.19
  6 Pitcher, Jarred              06 Future TC             15.22
 -- Myers, Brice                 02 11 Erie X-Clu            DQ   hands on hurdle
Heat  4 Preliminaries   Wind: 2.4
  1 Sinkfield, Marchello         45 Quicksilver           14.06Q
  2 LaCour, Cameron              25 Track Houston         14.06q
  3 Blaser, Andrew               11 54 Team Idaho         14.58
  4 Block, Mykel                 38 Monterey Bay          14.64
  5 Pennington, Andrew           28 KC Flyers             14.81
  6 Hughes, Collin               06 Project Spee          15.00
  7 Burgess, Billy               16 33 Valley Uni         15.04
  8 Keating, Michael             38 Unattached            15.83
Heat  5 Preliminaries   Wind: 2.0
  1 Gist, Joshua                 07 21 Angelic Fl         14.09Q
  2 Jackson, Robert              45 Titans                14.24q
  3 Mason, Jamele                25 Track Houston         14.39
  4 Hines, Courtney              28 Unattached Mo         14.82
  5 Robinson, Ashanti            04 N W Express           15.12
  6 Wilson, Nicholas             02 11 Finger Lak         15.18
  7 Rollins, Jeff                05 17 Logan Elli         15.21
  8 Blackwell, Armon             13 Striders Trac         15.31

Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 0.1
  1 Blaser, Andrew               11 54 Team Idaho         15.46   795
  2 Fleming, Daniel              07 21 Angelic Fl         16.40   688
  3 Morris, John II              12 VA Unattach           16.99   625
  4 Bryant, Joshua               10 34 Mercury Tr         19.72   372
Section  2     Wind: 0.5
  1 Keating, Michael             38 Unattached            15.61   777
  2 Gooris, Daniel               10 42 A T C              15.74   762
  3 Teichgrab, Isaac             13 Unattached            16.79   646
  4 Kotansky, John               07 21 Zephyrs TC         18.48   479
Section  3     Wind: 0.8
  1 Greaves, Kenny               26 Texas Express         15.79   757
  2 Clark, Tyler                 Ames TC                  16.32   697
  3 Brown, Morrey                13 Unattached            16.54   673
  4 Horist, Mark                 16 33 Unattached         17.09   615
Section  4     Wind: 0.7
  1 Sementelli, Alexander        26 Texas Express         15.77   759
  2 Salzmann, Adam               10 32 Crown Hill         15.78   758
  3 Cusick, Joshua               38 Mission  Val          16.85   640
  4 Liuzzo, Vince                02 04 Chautauqua         19.36   401
Section  5     Wind: 0.2
  1 Shead, DeShawn               16 33 Desert Lig         14.97   853
  2 Ussery, Terdema              26 Texas Express         15.92   742
  3 Lockhart, Kurt               Unattached Iowa          16.40   688
  4 Kulm, Jonathan               11 54 Team Idaho         16.62   665
Section  6     Wind: 1.1
  1 Mills, Brandon               03 Country Mills         20.99   275

110 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 13.40  1978        Rodney Wilson
     JO Meet: J 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 2.2
  1 Prentice, Terry              16 33 SO Cheetah         13.50
  2 Smith, Rashad                07 21 Zephyrs TC         13.68
  3 Gist, Joshua                 07 21 Angelic Fl         13.98
  4 Hexum, Adam                  Unattached WI            14.08
  5 LaCour, Cameron              25 Track Houston         14.11
  6 Sinkfield, Marchello         45 Quicksilver           14.26
  7 Jones, II, Scottie           25 Texas Storm T         14.27
  8 Jackson, Robert              45 Titans                14.32

400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  2002        Kerron Clement
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Charles, Trey                45 First Light           53.75Q
  2 Shimada, Branden             13 Allegiance A          54.48
  3 Valerius, Thomas             59-Hempstead Pal         54.87
  4 Workman, Bobby               15 44 44 Millenn         56.29
  5 Bolden, DeAngelo             55 Quickstriders         57.43
  6 Hines, Courtney              28 Unattached Mo         58.42
  7 Powers, Mikael               16 33 Unattached         58.78
Heat  2 Preliminaries
  1 Sinkfield, Marchello         45 Quicksilver           53.97Q
  2 Hines, Jr., Alfred           16 33 Unattached         55.23
  3 Leach, Labriel               10 48 Tucson Eli         55.65
  4 Pennington, Andrew           28 KC Flyers             55.87
  5 Benson, Terry                15 49  Vvtc              56.85
  6 Surprenant, Eric             38 Unattached            58.00
  7 Lynch, Darren                07 21 Zephyrs TC       1:02.42
Heat  3 Preliminaries
  1 Jordan, Stephone             13 High Voltage          54.08Q
  2 Brown, Brodrick              25 Track Houston         55.04
  3 greaves, karym               04 Florida Unatt         55.23
  4 Stepney, Cameron             16 33 So Cal RR          55.53
  5 Lysen, Jeffrey               26 Mach 1 Track          56.61
  6 Larsen, Monte                CornhuskerFlyers         56.87
  7 Jackson, Marion              15 49 VS               1:04.46
Heat  4 Preliminaries
  1 Mason, Jamele                25 Track Houston         53.07Q
  2 Womack, Malcolm              10 Glenarden             53.94q
  3 Hopkins, Jay                 13 High Voltage          54.32q
  4 Bush, Timothy                25 Unattached            54.46
  5 Pitcher, Jarred              06 Future TC             56.76
  6 Price, Hamadi                02 07 NJ Unattac         56.99
  7 Brown, Brandon               05 19 Stick Shif         57.49
  8 Haggod, Jake                 11 54 Team Idaho       1:06.74
Heat  5 Preliminaries
  1 Wynne, William               45 Titans                51.82Q
  2 Gray, Isiah                  S S Spartans             53.73q
  3 Phillips, Thomas             38 Isc Internat          54.72
  4 Mafany, Ponda                07 21 Unattached         54.91
  5 Briscoe, Mario               05 17 Columbus E         56.60
  6 Keating, Michael             38 Unattached            57.53
  7 Issac, Torrey                06 Mobile Parks          57.88

400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  2002        Kerron Clement
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Wynne, William               45 Titans                50.89
  2 Charles, Trey                45 First Light           51.93
  3 Mason, Jamele                25 Track Houston         52.22
  4 Womack, Malcolm              10 Glenarden             53.56
  5 Gray, Isiah                  S S Spartans             54.07
  6 Hopkins, Jay                 13 High Voltage          54.72
  7 Jordan, Stephone             13 High Voltage          55.32
  8 Sinkfield, Marchello         45 Quicksilver           56.21

2000 Meter Steeplechase Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 5:53.17  1983        Orla Kastberg
     JO Meet: J 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Coyle, John                  13 UN Inland           6:12.89
  2 Carter, Spencer              10 32 Una Colora       6:13.35
  3 Powers, Kyle                 02-Ne Una              6:14.25
  4 Morgan, Taylor               13 Cyo Track Cl        6:14.26
  5 Dekker, Dion                 46 Unattached          6:17.37
  6 Kyllo, Ronnie                Team Nodak             6:19.54
  7 Hedges, Matthew              13 Cyo Track Cl        6:19.96
  8 McDonald, Andre              10 Hummingbird         6:20.04
  9 Rengo, Matt                  UnattachedMN           6:25.09
 10 Delmott, Asher               28 Emporia TC          6:32.35
 11 Ferreira, David              16 33 Equalizers       6:35.92
 12 Machado, Michael             38 Unattached          6:37.81
 13 Nelson, Josh                 02 04 Chautauqua       6:47.29
 14 Hernandez, Patrick           10 42 Una New Me       6:47.82
 15 Hurley, Michael              16 33 Equalizers       6:57.92
 16 Estrada, George              16 33 So Cal RR        7:00.35
 17 Adams, Philip                10 Glenarden           7:05.69
 18 Glass, John                  07 21 SW Suburba       7:14.09
 19 Vettel, Matthew              15 44 N C Stalli       7:18.52
 20 Vandi, Bpaaki                10 Glenarden           7:27.01
 21 Kirkpatrick, Brad            11 54 Team Idaho       8:03.24
 22 Bell, Charles                26 JR Speedsters       8:19.45

4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  1996        Track Houston
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 14 38 AC Track Club  'A'                              40.93Q
     1) Arukwe, Stanley                 2) Waters, DeSean
     3) Powell, Quentin                 4) Johnson, Donte
  2 05 19 Stick Shift TC Inc  'A'                         42.20
     1) Jones, Tyjuan                   2) Rashad, Jahmar
     3) Rosalez, Sean                   4) Recard, Darius
  3 13 Psa Youth Running Club  'A'                        42.64
     1) Capelle, Eric                   2) Flores, Gabriel
     3) Mayes, Joevonte                 4) Dunn, Colton
  4 13 Flying Aj's  'A'                                   42.96
     1) Brown, Tammarr                  2) Griffey, Ezra John
     3) Hunter, James                   4) Davis, Jay
  5 15 44 Mercury San Diego T F  'A'                      42.98
     1) Phillips, Christopher           2) Phillips, Devin
     3) Reaves, Nico                    4) Woods, Deandrae
  6 03 10 Ebenezer Ame Royal Runne  'A'                   45.75
     1) Currie, Ryan                    2) Johnson, Charles
     3) Thomas, Lamaar                  4) Tinsley, Derrick
 -- 10 42 Big Red Express  'A'                              DNF
     1) Montoya, Derek                  2) Trammell, Rolando
     3) Zamora, Vincent                 4) Martin, Phillip
 -- 08 20 Silver Springs Spartans  'A'                      DNF
     1) Johnson, Leneir                 2) Ingram, Keith
     3) Austin, Justin                  4) Fabbs, Jonathan
Heat  2 Preliminaries
  1 12 25 Track Houston Track  'A'                        40.68Q
     1) Barnes, Mark                    2) Ceasar, Kelsey
     3) Sweeney, Isaih                  4) Woolfolk, Troy
  2 07 21 Flight TC  'A'                                  41.52q
     1) Phillips, Brandon               2) Simmons, Jonathan
     3) Lindbloom, Sean                 4) Neuman, Nick
  3 14 46 Bakersfield Greyhounds  'A'                     41.70
     1) Smith, Andre                    2) Turner, Emanuel
     3) Ward, Jason                     4) Webber, O'Shea
  4 10 53 Texas Shooting Stars  'A'                       43.33
     1) Babers, Jory                    2) Bonner, Tevin
     3) Colton, Greg                    4) Gonzalez, Phillip
  5 16 33 Quiet Fire TC  'A'                              43.58
     1) Hicks, Lentrial                 2) Kennedy, Tojsh
     3) Stemant, Adrian                 4) Woods, Christain
 -- 09 27 Tulsa Flyers Elite  'A'                           DNF
     1) Walker, Xavier                  2) Long, Dario
     3) Mayes, Parris                   4) McDaniel, Jamal
 -- 03 13 Track Eastern  'A'                                DNF
     1) Law, Darius                     2) Jordan, Samuel
     3) Herring, Christopher            4) Horton, Robert
Heat  3 Preliminaries
  1 12 26 Hallmark Track Club  'A'                        40.54Q
     1) Akarolo, Scotti                 2) Boyd, Marcus
     3) Hobson, Kevin                   4) Walker, Everett
  2 03 45 Quicksilver Track Club  'A'                     41.43q
     1) Butler, Vincent                 2) Christian, Justin
     3) Lockett, Joshua                 4) Sneed, Adrian
  3 16 33 So Cal Running Cougars  'A'                     41.58
     1) Henry, Thomas                   2) Gutteriez, Nevin
     3) Hughes, Joey                    4) Green, Isaiah
  4 07 21 Illinois Stealth Bombers  'A'                   41.79
     1) Beard, Micheal                  2) McCallister, Brandon
     3) Jones, Cortez                   4) Carey, Imani
  5 10 53 El Paso Comets  'A'                             43.29
     1) Hamm, Shane                     2) Pearson, Adrian
     3) Estrada, Richard                4) Bachus, Matthew
  6 05 19 Stick Shift TC Inc  'B'                         43.68
     1) Payne, Roscoe                   2) Patrick, David
     3) Willingham, Anthony             4) Blackmer, Kyle
 -- 16 33 Southern California Chee  'A'                     DNF
     1) Lewis, Eric                     2) Edmonds, Jordan
     3) Herrera, Taylor                 4) Prentice, Terry
Heat  4 Preliminaries
  1 12 25 C.L. Athletic Stars  'A'                        40.87Q
     1) Prevost, Whitney                2) McNeil, Terrell
     3) Pbevost, Lee                    4) Thoma, Morris
  2 07 21 O.F.F.  'A'                                     41.54q
     1) Knox, Willie                    2) Jenkins, Darryl
     3) Kent, Thomas                    4) Kozak, Justin
  3 08 29 North Omaha Bengals  'A'                        41.54q
     1) Lawrence, Brijesh               2) Atkins, Tyrelle
     3) Thompson, Ramel                 4) Cook, Taylor
  4 13 Seatown Express  'A'                               42.57
     1) Crain, Christian                2) Johnson, Nicholas
     3) Meyers, Jasen                   4) Shepard, Williams
  5 06 Road Runners TC  'A'                               42.97
     1) Butler, Jerel                   2) Shannon, Jerome
     3) Howard, Cornell                 4) Johnson, Seth
  6 15 49 Las Vegas Stealth  'A'                          43.62
     1) Bennett, Marcus                 2) Waswhington, Jayson
     3) Banks, Kwame                    4) Kennedy, Jayson
 -- 15 44 Team San Diego Panthers  'A'                      DNF
     1) Mitchell, LaSalle               2) Rogers, Daunte
     3) Thompson, Alex                  4) Thompson, Tracy

4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  1996        Track Houston
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 12 26 Hallmark Track Club  'A'                        40.21
     1) Akarolo, Scotti                 2) Boyd, Marcus
     3) Hobson, Kevin                   4) Walker, Everett
  2 12 25 Track Houston Track  'A'                        40.46
     1) Barnes, Mark                    2) Ceasar, Kelsey
     3) Sweeney, Isaih                  4) Woolfolk, Troy
  3 14 38 AC Track Club  'A'                              40.67
     1) Arukwe, Stanley                 2) Waters, DeSean
     3) Powell, Quentin                 4) Johnson, Donte
  4 12 25 C.L. Athletic Stars  'A'                        40.98
     1) Prevost, Whitney                2) McNeil, Terrell
     3) Pbevost, Lee                    4) Thoma, Morris
  5 03 45 Quicksilver Track Club  'A'                     40.99
     1) Butler, Vincent                 2) Christian, Justin
     3) Lockett, Joshua                 4) Sneed, Adrian
  6 07 21 Flight TC  'A'                                  41.66
     1) Phillips, Brandon               2) Simmons, Jonathan
     3) Lindbloom, Sean                 4) Neuman, Nick
  7 07 21 O.F.F.  'A'                                     41.67
     1) Knox, Willie                    2) Jenkins, Darryl
     3) Kent, Thomas                    4) Kozak, Justin
  8 08 29 North Omaha Bengals  'A'                        42.02
     1) Lawrence, Brijesh               2) Atkins, Tyrelle
     3) Thompson, Ramel                 4) Cook, Taylor

4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:06.55  1996        East Atlanta
     JO Meet: J 3:06.55  7/26/1998   East Atlanta TC, Atlanta, GA
                         A. Partridge, D. Phillips, A. Taylor, K. Williamsq
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 12 26 Hallmark Track Club  'A'                      3:09.45Q
     1) Boyd, Marcus                    2) Young, Ashton
     3) Akarolo, Scotti                 4) Fortson, Danzell
  2 03 45 Quicksilver Track Club  'A'                   3:10.17q
     1) Atrice, Rhyan                   2) Sinkfield, Marchello
     3) Taylor, Christian               4) Onyeukwu, Udechuewu
  3 07 21 Flight TC  'A'                                3:14.52q
     1) Neuman, Nick                    2) Cosby, Marvin
     3) Roberts, Jermaine               4) Murphy, Dan
  4 06 River Cities TC  'A'                             3:18.18
     1) Garner, Matt                    2) Willis, Demonte
     3) Ivy, Brian                      4) Harrison, Jay
  5 14 46 Bakersfield Greyhounds  'A'                   3:22.12
     1) Lozano, Daniel                  2) Mitchell, Anthony
     3) Morrow, Edward                  4) Ward, Jason
  6 08 29 Lincoln Jets  'A'                             3:25.04
     1) Roettger, Ryan                  2) Simon, Zachary
     3) Berks, Tory                     4) Pape, Paul
  7 06 Road Runners TC  'A'                             3:32.14
     1) Paisant, Larry                  2) Butler, Jerel
     3) Howard, Cornell                 4) Shannon, Jerome
  8 15 49 Vegas Valley Track Club  'A'                  3:35.86
     1) Benson, Terry                   2) Washington, Gabriel
     3) Currie, Rashad                  4) Manning, Ronald
Heat  2 Preliminaries
  1 03 10 Hummingbird Track Club  'B'                   3:14.35Q
     1) Holmes, Donte                   2) Thibou, Kelli
     3) Duncan, Derrhyl                 4) Murdock, Justin
  2 08 40 Iowa United Track Club  'A'                   3:15.03q
     1) Cornilsen, Jordan               2) Anderson, Tyler
     3) McSkimming, Brandon             4) Stockstell, Aaron
  3 15 44 Mercury San Diego T F  'A'                    3:19.07
     1) Phillips, Christopher           2) Cannon, Isaac
     3) Phillips, Devin                 4) Reaves, Nico
  4 06 Central TC  'A'                                  3:20.67
     1) Alexander, Michael              2) Hoyne, Curtis
     3) Johnson, Brandon                4) Spivey, Bernard
  5 12 25 Wings  'A'                                    3:21.15
     1) Simmons, Robert                 2) Lee, Clyele
     3) Stephens, Jonathan              4) Hernandez, Fernando
  6 13 Striders Track Club  'A'                         3:24.92
     1) Taylor, Aaron                   2) Blackwell, Armon
     3) Garner, Demarcus                4) Douglas-Davis, Demetrius
  7 09 27 Tulsa Flyers Elite  'A'                       3:35.14
     1) Belcher, Cameron                2) Long, Dario
     3) Walker, Xavier                  4) Newton, Gary
Heat  3 Preliminaries
  1 12 25 Track Houston Track  'A'                      3:13.07Q
     1) Ceasar, Kelsey                  2) Thompson, DeAndre
     3) Woolfolk, Troy                  4) Miller, Bryan
  2 12 26 Hallmark Track Club  'B'                      3:17.29
     1) Akarolo, Scott                  2) Hobson, Mitch
     3) Walker, Everett                 4) Wesley, Jeremy
  3 14 38 Isc International  'A'                        3:17.35
     1) Gross, Terry                    2) Guthrie, William
     3) Phillips, Thomas                4) Sam, Sebastian
  4 10 48 Tucson Elite AC  'A'                          3:24.58
     1) Eichberger, James               2) Leach, Labriel
     3) Ness, Mike                      4) Parmeter, Brandon
  5 08 40 Cedar Rapids Track Club  'A'                  3:27.50
     1) Freebolin, Jake                 2) Cahalan, Patrick
     3) Riedel, Scott                   4) Slaymaker, Kyle
  6 05 19 Stick Shift TC Inc  'B'                       3:30.82
     1) Rosalez, Sean                   2) Patrick, David
     3) Blackmer, Kyle                  4) Payne, Marcus
  7 13 Federal Wy Track Club  'A'                       3:31.07
     1) Smith, Nicholas                 2) Smith, Matthew
     3) Englund, Justin                 4) Selvar, Chris
Heat  4 Preliminaries
  1 16 33 So Cal Running Cougars  'A'                   3:09.73Q
     1) Wyatt, Reggie                   2) Hughes, Joey
     3) Gutteriez, Nevin                4) Anderson, Jeshua
  2 03 13 Track Eastern  'A'                            3:13.50q
     1) Law, Darius                     2) Williamson, Ian
     3) Hendrix, Anthony                4) Tucker, Drew
  3 14 38 AC Track Club  'A'                            3:16.29
     1) Arukwe, Stanley                 2) Banks, Gavin
     3) Powell, Quentin                 4) Colvin, Robert N.
  4 07 21 Zephyrs TC  'A'                               3:16.64
     1) Smith, Rashad                   2) Watts, Christopher
     3) Martinez, Jovahn                4) Morrison, Mikhail
  5 05 19 Stick Shift TC Inc  'A'                       3:25.31
     1) Jones, Tyjuan                   2) Payne, Roscoe
     3) Rashad, Jahmar                  4) Recard, Darius
  6 13 Flying Aj's  'A'                                 3:31.62
     1) Davis, Jay                      2) Smith, Tyler
     3) Brown, Tammarr                  4) Hunter, James
  7 15 49 Las Vegas Stealth  'A'                        3:39.75
     1) Clark, Raymond                  2) Waswhington, Jayson
     3) Lewis, Joel                     4) Jackson, Marion

4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:06.55  1996        East Atlanta
     JO Meet: J 3:06.55  7/26/1998   East Atlanta TC, Atlanta, GA
                         A. Partridge, D. Phillips, A. Taylor, K. Williamsq
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 16 33 So Cal Running Cougars  'A'                   3:06.22J
     1) Wyatt, Reggie                   2) Hughes, Joey
     3) Gutteriez, Nevin                4) Anderson, Jeshua
  2 12 26 Hallmark Track Club  'A'                      3:07.68
     1) Boyd, Marcus                    2) Young, Ashton
     3) Akarolo, Scotti                 4) Fortson, Danzell
  3 12 25 Track Houston Track  'A'                      3:09.79
     1) Ceasar, Kelsey                  2) Thompson, DeAndre
     3) Woolfolk, Troy                  4) Miller, Bryan
  4 03 45 Quicksilver Track Club  'A'                   3:11.84
     1) Atrice, Rhyan                   2) Sinkfield, Marchello
     3) Hollimon, Austin                4) Taylor, Christian
  5 03 10 Hummingbird Track Club  'B'                   3:11.98
     1) Holmes, Donte                   2) Taylor, Aaron
     3) Duncan, Derrhyl                 4) Murdock, Justin
  6 03 13 Track Eastern  'A'                            3:13.45
     1) Williamson, Ian                 2) Hendrix, Anthony
     3) Dawes, Handy                    4) Hendrix, Andrew
  7 07 21 Flight TC  'A'                                3:14.41
     1) Neuman, Nick                    2) Cosby, Marvin
     3) Roberts, Jermaine               4) Murphy, Dan
  8 08 40 Iowa United Track Club  'A'                   3:16.94
     1) Cornilsen, Jordan               2) Anderson, Tyler
     3) McSkimming, Brandon             4) Stockstell, Aaron

4x800 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 7:35.27  1981        East Coast Classic
     JO Meet: J 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1
  1 12 25 After Burner Track Club  'A'                  7:58.60
     1) Jordon, Julian                  2) Shaw, Blake
     3) Derrick, Joe                    4) Darby, Nick
  2 16 33 Valley United TC  'A'                         8:04.49
     1) Lam, Jr, Raymond                2) Anderson, Adrian
     3) Gomez, Johnathan                4) Peralta, Angel
  3 07 21 Chicago Striders  'A'                         8:05.18
     1) Smith, Maris                    2) Willard, Lewis
     3) Hermogino, Eric                 4) Lee, Alexander
  4 08 40 Cedar Rapids Track Club  'A'                  8:13.61
     1) Freebolin, Jake                 2) Slaymaker, Kyle
     3) Riedel, Scott                   4) Cahalan, Patrick
  5 10 32 Peak Distance  'A'                            8:18.32
     1)                                 2) Stoot, Steven
     3) Velez, Keane                    4) Williams, Michael
  6 10 32 Colorado Springs Strider  'A'                 8:24.50
     1) Garcia, Paul                    2) Garcia, Jerry
     3) Thompson, Tony                  4) Breeden, Corey
  7 14 38 Team Olympians  'A'                           9:47.49
     1) Lee, Steven                     2) Bhatia, JD
     3) Brown, Joe                      4) Larson, Adam
Section  2
  1 08 40 Iowa United Track Club  'A'                   7:40.50
     1) Cornilsen, Jordan               2) Irwin, Blake
     3) Anderson, Tyler                 4) Stockstell, Aaron
  2 03 13 Track Eastern  'A'                            7:43.30
     3) Dawes, Handy                    4) Hendrix, Andrew
  3 03 10 Hummingbird Track Club  'A'                   7:43.60
     1) Brinkley, Matthew               2) Reid-Carthan, Brione
     3) Taylor, Aaron                   4) Thibou, Kelli
  4 14 38 Diablo Valley T&F Club  'A'                   7:55.21
     1) Thomas, Joey                    2) Gallo, Adrian
     3) Rin, Jacob                      4) McCan, Anthony
  5 03 10 Hummingbird Track Club  'B'                   7:57.60
     1) Giovanni, Reymante              2) Holmes, Donte
     3) McDonald, Andre                 4) Iwugo, Phillip
  6 13 Federal Wy Track Club  'A'                       8:10.83
     1) Selvar, Chris                   2) Smith, Nicholas
     3) Smith, Matthew                  4) Englund, Justin
  7 12 25 Track Houston Track  'A'                      8:11.84
     1) Lee, Khiry                      2) Benjamin, Chase
     3) Thompson, DeAndre               4) Duckett, Anthony
  8 07 21 Lv's Cheetahs  'A'                            8:12.33
     1) Burres Jr., Carl                2) Haynes, Terry
     3) Hannah, Raghib                  4) Walker, Jonathan
  9 12 25 Track Houston Track  'B'                      8:27.82
     1) Aguilera, Jordan                2) Macraw, Lacy
     3) Brown, Brodrick                 4) Jones, Milton
 10 10 53 El Paso Wings Track Club  'A'                 8:28.37
     1) Fernandez, Omar                 2) Menchaca, Joaquin
     3) Reyes, Raul                     4) Ruvalcaba, Anthony

High Jump Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  1983        Dothel Edwards
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Feinberg, Philip             10 48 Una Arizon         2.08m    6-09.75
  2 Phillips, Kenneth            46 Central Valle        J2.05m    6-08.75
  2 Hobson, Taylor               16 33 SO Cheetah         2.05m    6-08.75
  2 Carr, Xavier                 07 16 Fort Wayne         2.05m    6-08.75
  2 Fleck, Ryan                  Una Ohio                J2.05m    6-08.75
  6 Bishop, Jordan               13 unattached            2.00m    6-06.75
  6 Childs, Brandon              28 Emporia TC           J2.00m    6-06.75
  6 Edwards, Deonta              10 32 Una Colora         2.00m    6-06.75
  6 Warren, Vernell              13 Allegiance A         J2.00m    6-06.75
 10 Speed, Nigel                 55 Quickstriders         1.95m    6-04.75
 10 Till, Garrett                16 33 So Cal RR          1.95m    6-04.75
 10 John, Dakoda                 10 48 AZ Puma           J1.95m    6-04.75
 10 Duer, Corbin                 11 54 Team Idaho        J1.95m    6-04.75
 10 Knight, Brian                04 Metro-Dade TC        J1.95m    6-04.75
 10 Holl, Drew                   07 21 Central Il        J1.95m    6-04.75
 10 VanHook, Leon                07 21 Lv's Cheet        J1.95m    6-04.75
 17 Charleston, David            46 Greyhounds           J1.90m    6-02.75
 17 Bradford, Derrell            NorthOmahaBengal        J1.90m    6-02.75
 17 Struckman, Chris             13 Allegiance A          1.90m    6-02.75
 17 Sanders Morrison, Omar       45 Quicksilver          J1.90m    6-02.75
 21 Reigstad, Andrew             02-Ne Una               J1.85m    6-00.75
 21 Tate, Ross                   38 Unattached            1.85m    6-00.75
 21 Davis, Austin                13 Durham Stride        J1.85m    6-00.75
 21 Wilson, Nicholas             02 11 Finger Lak        J1.85m    6-00.75
 21 Boro, Joey                   CornhuskerFlyers        J1.85m    6-00.75
 -- Franceschi, Eric             05 19 Una MI                NH
 -- Hunter, Gibson               10 48 Arizona Fl            NH

Decathlon: #4 High Jump Young Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Blaser, Andrew               11 54 Team Idaho         1.95m    6-04.75  758
  2 Gooris, Daniel               10 42 A T C              1.90m    6-02.75  714
  3 Teichgrab, Isaac             13 Unattached            1.85m    6-00.75  670
  3 Horist, Mark                 16 33 Unattached         1.85m    6-00.75  670
  5 Ussery, Terdema              26 Texas Express         1.80m    5-10.75  627
  5 Clark, Tyler                 Ames TC                  1.80m    5-10.75  627
  5 Salzmann, Adam               10 32 Crown Hill         1.80m    5-10.75  627
  5 Morris, John II              12 VA Unattach           1.80m    5-10.75  627
  5 Fleming, Daniel              07 21 Angelic Fl         1.80m    5-10.75  627
 10 Brown, Morrey                13 Unattached            1.75m    5-08.75  585
 10 Cusick, Joshua               38 Mission  Val          1.75m    5-08.75  585
 10 Greaves, Kenny               26 Texas Express         1.75m    5-08.75  585
 10 Beach, Curtis                10 42 A T C              1.75m    5-08.75  585
 10 Sementelli, Alexander        26 Texas Express         1.75m    5-08.75  585
 15 Shead, DeShawn               16 33 Desert Lig         1.70m    5-07.00  544
 16 Keating, Michael             38 Unattached            1.65m    5-05.00  504
 17 Kotansky, John               07 21 Zephyrs TC         1.60m    5-03.00  464
 18 Liuzzo, Vince                02 04 Chautauqua         1.45m    4-09.00  352
 19 Bryant, Joshua               10 34 Mercury Tr         1.30m    4-03.25  250
 -- Lockhart, Kurt               Unattached Iowa             NH
 -- Mills, Brandon               03 Country Mills            NH
 -- Kulm, Jonathan               11 54 Team Idaho            NH

Pole Vault Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Roche, Casey                 38 Unattached            5.25m   17-02.75
  2 Kroll, Cameron               38 Unattached            5.10m   16-08.75
  3 Vikens, Mick                 07 21 Unattached         4.95m   16-02.75
  3 Wallingford, III, Blair      38 Roseville Ex         J4.95m   16-02.75
  3 Uhle, Michael                Una Ohio                J4.95m   16-02.75
  6 Shuler, Matt                 55 SC Unattached        J4.80m   15-09.00
  6 Noonan, Joe                  07 21 Unattached         4.80m   15-09.00
  8 Gooris, Daniel               10 42 A T C             J4.65m   15-03.00
  8 Sutterfield, Erik            10 32 Una Colora        J4.65m   15-03.00
  8 Gill, Sean                   02 11 TR Unattac         4.65m   15-03.00
 11 Duer, Corbin                 11 54 Team Idaho        J4.50m   14-09.00
 11 Mersino, Jacob               46 Unattached           J4.50m   14-09.00
 11 Hodges, Ryan                 25 Unattached            4.50m   14-09.00
 11 County, Andrew               16 33 Free Spiri         4.50m   14-09.00
 15 Hebert, Cade                 06 New Heights          J4.35m   14-03.25
 15 Brown, Dusty                 16 33 Victory At        J4.35m   14-03.25
 15 Schall, Andrew               10 32 F C T C           J4.35m   14-03.25
 15 Houston, Scott               13 Unattach             J4.35m   14-03.25
 15 Smith, Alex                  47 Unattached            4.35m   14-03.25
 20 Esters, Zach                 06 New Heights          J4.20m   13-09.25
 20 George, Justin               13 Unattached            4.20m   13-09.25
 20 Berks, Danny                 Lincoln Jets            J4.20m   13-09.25
 20 Bredahl, Joseph              Unattached Dakot         4.20m   13-09.25
 24 Simmons, Kovey               06 New Heights           4.05m   13-03.50
 25 Robinson, Sean               11 31 Montana UN         3.90m   12-09.50
 -- Hippler, Harold              13 unattached               NH
 -- Warren, Dustin               47 WT Pole Vault            NH
 -- Webb, Beau                   06 New Heights              NH
 -- Ellingson, John              13 Willamette S             NH
 -- Ryan, Andrew                 07 21 Unattached            NH

Decathlon: #8 Pole Vault Young Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Salzmann, Adam               10 32 Crown Hill         3.80m   12-05.50  562
  2 Kulm, Jonathan               11 54 Team Idaho         3.65m   11-11.75  522
  3 Ussery, Terdema              26 Texas Express         3.35m   10-11.75  444
  3 Bryant, Joshua               10 34 Mercury Tr         3.35m   10-11.75  444
  5 Sementelli, Alexander        26 Texas Express         3.20m   10-06.00  406
  6 Liuzzo, Vince                02 04 Chautauqua         3.05m   10-00.00  369
  6 Clark, Tyler                 Ames TC                  3.05m   10-00.00  369
  8 Lockhart, Kurt               Unattached Iowa          2.90m    9-06.25  333
  9 Keating, Michael             38 Unattached            2.60m    8-06.25  264
 10 Mills, Brandon               03 Country Mills         2.15m    7-00.50  169
Flight  2
  1 Gooris, Daniel               10 42 A T C              4.70m   15-05.00  819
  1 Cusick, Joshua               38 Mission  Val          4.70m   15-05.00  819
  1 Greaves, Kenny               26 Texas Express         4.70m   15-05.00  819
  4 Kotansky, John               07 21 Zephyrs TC         4.10m   13-05.25  645
  5 Morris, John II              12 VA Unattach           3.80m   12-05.50  562
  6 Shead, DeShawn               16 33 Desert Lig         3.65m   11-11.75  522
  6 Horist, Mark                 16 33 Unattached         3.65m   11-11.75  522
  6 Teichgrab, Isaac             13 Unattached            3.65m   11-11.75  522
  9 Brown, Morrey                13 Unattached            3.50m   11-05.75  482
 10 Fleming, Daniel              07 21 Angelic Fl         3.35m   10-11.75  444
 11 Blaser, Andrew               11 54 Team Idaho         3.20m   10-06.00  406

Long Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.87m  1977        Lamont King
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
Flight  1
  1 George, Vernon               07 21 North Shor         7.54m   1.7  24-09.00
  2 Prentice, Terry              16 33 SO Cheetah         7.36m   1.8  24-01.75
  3 Carr, Lincoln                13 Fay. Flyers           7.30m   2.8  23-11.50
  4 Taylor, Christian            45 Quicksilver           7.29m   1.7  23-11.00
  5 Green, Earnest               07 21 Chicago St         7.28m   2.0  23-10.75
  6 Hobson, Mitch                26 Hallmark Trac         7.25m   2.2  23-09.50
  7 Pearson, Adrian              10 53 EP Comets          7.19m   3.4  23-07.25
  8 Doris, Troy                  07 21 SW Suburba         7.14m   2.9  23-05.25
  9 Davis, Austin                13 Durham Stride         7.10m   4.2  23-03.50
 10 Reynolds, Victor             S S Spartans             7.00m   0.8  22-11.75
 11 Williams, Mookie             07 21 Unattached         7.00m   1.2  22-11.75
 12 Phillips, Kenneth            46 Central Valle         6.98m   0.7  22-11.00
 13 Crain, Christian             13 Seatown Expre         6.97m   0.9  22-10.50
 14 Joseph, Kristen              15 49 BO                 6.92m   1.8  22-08.50
 15 Thibodeaux, Jamal            06 YMCA Baton R          6.89m   0.6  22-07.25
 16 Moppert, Doug                02 08 West Chest         6.88m   1.4  22-07.00
 17 Bishop, Jordan               13 unattached            6.85m   0.8  22-05.75
 18 Mcgruder, Tyrese             10 48 Phoenix Bo         6.83m   2.7  22-05.00
 19 Thompson, Isiah              13 Asheville             6.81m   1.1  22-04.25
 20 James, Eric                  39 Renegades             6.76m   2.1  22-02.25
 21 Struckman, Chris             13 Allegiance A          6.73m   1.6  22-01.00
 22 Chism, James                 26 Texas Stars T         6.71m   1.9  22-00.25
 23 Edwards, Tyler               02 08 DE Sports          6.67m   0.4  21-10.75
 24 Phillips, Devin              15 44  Mercury S         6.63m   1.4  21-09.00
 25 Watson, Stallone             16 33 Valley Uni         6.61m   0.7  21-08.25
 26 Cuffey, Samuel               59-Hempstead Pal         6.60m   1.3  21-08.00
 27 Williamsii, Dennis           06 Mobile Parks          6.46m   0.8  21-02.50
 28 Brown, Brodrick              25 Track Houston         6.46m   2.1  21-02.50
 29 Gray, Roman                  38 Acorn Oscar B         6.41m   2.0  21-00.50
 30 Charleston, David            46 Greyhounds            6.27m   0.7  20-07.00
 31 Reigstad, Andrew             02-Ne Una                6.26m   0.7  20-06.50
 32 Meadejr, Neville             16 33 Oxnard Sta         6.23m   1.5  20-05.25
 33 Woods, Christain             16 33 Quiet Fire         6.12m   1.4  20-01.00
 34 Colton, Greg                 10 53 Shooting S         6.09m   0.2  19-11.75
 35 Brida, Christopher           02-Ne Una                6.07m   1.6  19-11.00
 36 Robertson, Joshua            06 South East M          6.01m   1.0  19-08.75
 37 Brookins, Ronald             15 44 San Diego          5.96m   0.3  19-06.75
 38 Bonds, Marquis               02 07 Quicksilve         4.83m   0.7  15-10.25

Decathlon: #2 Long Jump Young Men
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Blaser, Andrew               11 54 Team Idaho         6.66m   1.0  21-10.25  734
  2 Ussery, Terdema              26 Texas Express         6.51m   1.2  21-04.25  700
  3 Gooris, Daniel               10 42 A T C              6.45m   1.8  21-02.00  686
  4 Beach, Curtis                10 42 A T C              6.32m   1.0  20-09.00  657
  5 Morris, John II              12 VA Unattach           6.15m   2.2  20-02.25  619
  5 Shead, DeShawn               16 33 Desert Lig         6.15m   2.7  20-02.25  619
  7 Fleming, Daniel              07 21 Angelic Fl         6.08m   1.7  19-11.50  604
  8 Teichgrab, Isaac             13 Unattached            6.07m   1.5  19-11.00  602
  9 Cusick, Joshua               38 Mission  Val          6.06m   1.9  19-10.75  600
 10 Brown, Morrey                13 Unattached            6.03m   1.0  19-09.50  593
 11 Greaves, Kenny               26 Texas Express         5.95m   3.2  19-06.25  576
 12 Sementelli, Alexander        26 Texas Express         5.93m   1.6  19-05.50  571
 12 Horist, Mark                 16 33 Unattached         5.93m   0.1  19-05.50  571
 14 Clark, Tyler                 Ames TC                  5.88m   1.2  19-03.50  561
 15 Keating, Michael             38 Unattached            5.58m   1.4  18-03.75  498
 16 Salzmann, Adam               10 32 Crown Hill         5.57m   0.7  18-03.25  496
 16 Kulm, Jonathan               11 54 Team Idaho         5.57m  +0.0  18-03.25  496
 18 Kotansky, John               07 21 Zephyrs TC         5.30m   1.2  17-04.75  441
 19 Liuzzo, Vince                02 04 Chautauqua         5.29m   1.2  17-04.25  439
 20 Lockhart, Kurt               Unattached Iowa          5.07m   1.4  16-07.75  396
 21 Bryant, Joshua               10 34 Mercury Tr         4.66m   1.2  15-03.50  319
 22 Mills, Brandon               03 Country Mills         4.42m   3.0  14-06.00  276

Triple Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  2004        Kenneth Hall
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Doris, Troy                  07 21 SW Suburba        15.99m   1.2  52-05.50
  2 Stewart, Tyron               26 Unattached           15.71m   1.9  51-06.50
  3 Taylor, Christian            45 Quicksilver          15.41m   2.5  50-06.75
  4 Clark, Jonathan              16 33 Quiet Fire        15.20m   2.1  49-10.50
  5 Davis, Austin                13 Durham Stride        15.18m   3.2  49-09.75
  6 Carr, Lincoln                13 Fay. Flyers          14.83m   0.6  48-08.00
  7 Kirk, Ty                     07 21 Unattached        14.79m   1.1  48-06.25
  8 Kelly, Chris                 46 Greyhounds           14.41m   1.0  47-03.50
  9 Reynolds, Victor             S S Spartans            14.39m   1.9  47-02.50
 10 Gray, Warren                 10 New Wave             14.36m   2.6  47-01.50
 11 Trammell, Rolando            10 42 B R X            J14.31m   1.6  46-11.50
 11 Graves, Jude                 13 Warrior Trac         14.31m   1.2  46-11.50
 13 Banks, David                 25 Track Houston        14.29m   1.2  46-10.75
 14 Hollimon, Austin             45 Quicksilver          14.22m   2.3  46-08.00
 15 Smith, Stanley               NorthOmahaBengal        14.20m  -0.1  46-07.25
 16 Mcgruder, Tyrese             10 48 Phoenix Bo       J14.14m   1.9  46-04.75
 16 Green, Earnest               07 21 Chicago St        14.14m   0.8  46-04.75
 16 Phillips, Chad               55 Quickstriders       J14.14m   0.7  46-04.75
 19 Wilson, Sean                 10 32 Una Colora        14.00m   1.7  45-11.25
 20 Thompson, DeAndre            25 Track Houston        13.99m   1.1  45-10.75
 21 Jones, Rendall               13 High Voltage         13.89m   1.0  45-07.00
 22 Meadejr, Neville             16 33 Oxnard Sta        13.71m  -2.1  44-11.75
 23 Pearson, Adrian              10 53 EP Comets         13.70m   0.8  44-11.50
 24 Delaney, Austin              UnattachedMN            13.57m   1.3  44-06.25
 25 Louimes, Michael             04 Florida Unatt        13.51m   0.2  44-04.00
 26 Williams, Mookie             07 21 Unattached        13.47m   1.0  44-02.50
 27 Knight, Brian                04 Metro-Dade TC        13.36m  -1.1  43-10.00
 28 Joseph, Kristen              15 49 BO                13.35m  -1.9  43-09.75
 29 Scott-Ellis, Stephan         13 Flying Aj's          13.29m   1.1  43-07.25
 30 Jackson, Brandon             28 Thunderbolt T        13.24m   1.7  43-05.25
 31 Tannis, Darian               15 44 'N Step           12.83m   0.4  42-01.25
 32 Jackson, Emmanuel            16 33 WC Gazelle        12.62m  -0.1  41-05.00
 33 Moppert, Doug                02 08 West Chest        12.52m  -0.9  41-01.00
 34 Reigstad, Andrew             02-Ne Una               12.49m   1.8  40-11.75
 35 Williamsii, Dennis           06 Mobile Parks        J12.34m  -1.0  40-06.00
 35 Brida, Christopher           02-Ne Una               12.34m  -0.7  40-06.00
 37 Robinson, Najee              02 08 Wilmington        12.17m  -1.1  39-11.25
 -- Green, Ray                   38 Unattached             FOUL   NWI
 -- Lamb, Bryce                  10 48 Arizona Ch          FOUL   NWI

Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  1997        Dwight Johnson
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Finley, Mason                10 32 F C T C           18.15m   59-06.75
  2 Tabor, Geoffrey              27 Ardmore TC           17.80m   58-04.75
  3 Martin, Jimmy                13 Fay. Flyers          16.78m   55-00.75
  4 Carter Jr., Michael          26 Texas Throwba        16.74m   54-11.25
  5 Fortney, Brad                07 21 Lake Count        16.46m   54-00.00
  6 Collier, Jared               Una Ohio                16.16m   53-00.25
  7 Engel, Jakob                 07 16 Let It Fly        16.04m   52-07.50
  8 Dudley, Matthew              10 53 Shooting S        15.94m   52-03.75
  9 Sexton, Chase                13 unattached           15.66m   51-04.50
 10 Jablonski, Patrick           02-Ne Una               15.33m   50-03.50
 11 Davies, Nigel                16 33 Unattached        15.25m   50-00.50
 12 Pace, Corwin                 26 Texas Throwba        15.20m   49-10.50
 13 Levkin, Andrey               13 Seatown Expre        15.14m   49-08.25
 13 Tanner, Kendrico             13 Sandhills            15.14m   49-08.25
 15 Anderson, Jon                38 Team Olympia         14.96m   49-01.00
 16 Aaron, Conrad                27 Ardmore TC           14.65m   48-00.75
 17 Hegerle, Micah               UnattachedMN            14.61m   47-11.25
 18 McDonald, Alex               22 Unattached Oz        14.38m   47-02.25
 19 Chavez, Victor               10 48 Arizona He        14.21m   46-07.50
 20 Bann, Scott                  26 East Texas Tr        14.03m   46-00.50
 21 Tucker, William              16 33 Wildcats          13.80m   45-03.50
 22 Acero, Gabe                  16 33 SO Cheetah        13.40m   43-11.75
 23 Andrew, Charles              06 South East M         12.32m   40-05.00
 24 Thomas, Charles              06 Mobile Parks         11.97m   39-03.25
 25 Lawrence, Christopher        15 49 BO                11.66m   38-03.25
 26 Murrel, Quentin              15 49  Vlightnin        10.26m   33-08.00
 -- Ranck, Dennis                13 Oregon Throw             ND
 -- Weldon, Taylor               38 Unattached               ND

Decathlon: #3 Shot Put Young Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Gooris, Daniel               10 42 A T C             13.40m   43-11.75  692
  2 Teichgrab, Isaac             13 Unattached           12.95m   42-06.00  664
  3 Greaves, Kenny               26 Texas Express        12.39m   40-07.75  630
  3 Shead, DeShawn               16 33 Desert Lig        12.39m   40-07.75  630
  5 Blaser, Andrew               11 54 Team Idaho        12.36m   40-06.75  628
  6 Clark, Tyler                 Ames TC                 12.03m   39-05.75  608
  7 Beach, Curtis                10 42 A T C             11.97m   39-03.25  605
  8 Cusick, Joshua               38 Mission  Val         11.96m   39-03.00  604
  9 Kotansky, John               07 21 Zephyrs TC        11.72m   38-05.50  589
 10 Brown, Morrey                13 Unattached           11.46m   37-07.25  574
 11 Lockhart, Kurt               Unattached Iowa         11.41m   37-05.25  571
 12 Keating, Michael             38 Unattached           11.33m   37-02.25  566
 13 Horist, Mark                 16 33 Unattached        11.18m   36-08.25  557
 14 Salzmann, Adam               10 32 Crown Hill        11.16m   36-07.50  556
 15 Ussery, Terdema              26 Texas Express        10.83m   35-06.50  536
 16 Morris, John II              12 VA Unattach          10.77m   35-04.00  532
 17 Fleming, Daniel              07 21 Angelic Fl        10.57m   34-08.25  520
 18 Liuzzo, Vince                02 04 Chautauqua        10.43m   34-02.75  512
 19 Kulm, Jonathan               11 54 Team Idaho        10.06m   33-00.25  489
 20 Sementelli, Alexander        26 Texas Express        10.05m   32-11.75  489
 21 Bryant, Joshua               10 34 Mercury Tr         9.71m   31-10.25  468
 22 Mills, Brandon               03 Country Mills         8.73m   28-07.75  410

Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 63.02m  1979        Clint Johnson
     JO Meet: J 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Finley, Mason                10 32 F C T C           54.61m     179-02
  2 Pace, Corwin                 26 Texas Throwba        53.44m     175-04
  3 Rossini, Andres              16 33 Unattached        53.07m     174-01
  4 Tabor, Geoffrey              27 Ardmore TC           52.32m     171-08
  5 Dudley, Matthew              10 53 Shooting S        51.02m     167-05
  6 Hegerle, Micah               UnattachedMN            50.67m     166-03
  7 Sexton, Chase                13 unattached           49.31m     161-09
  8 Barton, Justin               07 16 Let It Fly        48.38m     158-09
  9 Carter Jr., Michael          26 Texas Throwba        47.43m     155-07
 10 Dawson, Quinn                05 19 Una MI            47.35m     155-04
 11 Davies, Nigel                16 33 Unattached        46.91m     153-11
 12 Weldon, Taylor               38 Unattached           46.85m     153-08
 13 Jablonski, Patrick           02-Ne Una               45.87m     150-06
 14 Aaron, Conrad                27 Ardmore TC           45.64m     149-09
 15 Martin, Jimmy                13 Fay. Flyers          45.26m     148-06
 16 Fortney, Brad                07 21 Lake Count        44.85m     147-02
 17 McDonald, Alex               22 Unattached Oz        44.83m     147-01
 18 Bahrke, Cody                 CornhuskerFlyers        44.75m     146-10
 19 Stein, Wesley                05 18 Sandusky B        44.70m     146-08
 20 Samson, Julian               15 44 Mlk Blaste        44.64m     146-05
 21 Lazelle, Tim                 13 Unattached           43.87m     143-11
 22 Johnson, Tyler               15 44 Una               42.75m     140-03
 23 Reese, James                 13 Durham Stride        42.62m     139-10
 24 Cartwright, Michael          10 48 Arizona Ch        42.21m     138-06
 25 Gilliam, Jarrett             25 Wings                42.10m     138-01
 26 Douglas, Travis              02 07 Quicksilve        39.53m     129-08
 27 Kennedy, Tyler               06 Una Southern         38.66m     126-10
 28 Logan, Marvin                02 07 Quicksilve        37.80m     124-00
 29 Andrew, Charles              06 South East M         36.33m     119-02
 30 Smith, Kyle                  06 Una Southern         36.15m     118-07
 31 Lawrence, Christopher        15 49 BO                35.52m     116-06

Decathlon: #7 Discus Throw Young Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lockhart, Kurt               Unattached Iowa         45.72m     150-00  782
  2 Greaves, Kenny               26 Texas Express        40.29m     132-02  670
  3 Clark, Tyler                 Ames TC                 38.85m     127-05  641
  4 Horist, Mark                 16 33 Unattached        38.78m     127-03  640
  5 Gooris, Daniel               10 42 A T C             37.83m     124-01  621
  6 Shead, DeShawn               16 33 Desert Lig        37.34m     122-06  611
  7 Morris, John II              12 VA Unattach          36.22m     118-10  588
  8 Teichgrab, Isaac             13 Unattached           35.76m     117-04  579
  9 Cusick, Joshua               38 Mission  Val         35.38m     116-01  571
 10 Salzmann, Adam               10 32 Crown Hill        32.35m     106-02  511
 11 Keating, Michael             38 Unattached           31.56m     103-06  495
 12 Bryant, Joshua               10 34 Mercury Tr        31.27m     102-07  489
 13 Brown, Morrey                13 Unattached           31.11m     102-01  486
 14 Kotansky, John               07 21 Zephyrs TC        30.68m     100-08  478
 15 Blaser, Andrew               11 54 Team Idaho        30.26m      99-03  470
 16 Sementelli, Alexander        26 Texas Express        27.77m      91-01  421
 17 Kulm, Jonathan               11 54 Team Idaho        27.71m      90-11  420
 18 Liuzzo, Vince                02 04 Chautauqua        27.67m      90-09  419
 19 Mills, Brandon               03 Country Mills        25.90m      85-00  384
 20 Ussery, Terdema              26 Texas Express        25.73m      84-05  381
 21 Fleming, Daniel              07 21 Angelic Fl        22.69m      74-05  323

Hammer Throw Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 67.64m  7/28/2007   Jordan Stray, 13 Unattached
     JO Meet: J 67.64m  7/28/2007   Jordan Stray, 13 Unattached
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Stray, Jordan                13 Unattached           67.64mN    221-11
  2 Richards, Zack               13 Unattached           62.58m     205-04
  3 Gonzales, Raul               16 33 Unattached        55.60m     182-05
  4 Gormley, Mitchell            45 Throw 1 Deep         54.28m     178-01
  5 Stancombe, Ben               07 16 Indiana TC        53.27m     174-09
  6 Gibson, Cole                 13 Camas Hammer         51.25m     168-02
  7 Johnson, Tyler               15 44 Una               49.12m     161-02
  8 Weldon, Taylor               38 Unattached           48.47m     159-00
  9 Engel, Jakob                 07 16 Let It Fly        44.32m     145-05
 10 Drye, Robert                 15 49 Psvf              43.01m     141-01
 11 Lindholme, Brad              13 Asheville            42.57m     139-08
 12 Bahrke, Cody                 CornhuskerFlyers        42.07m     138-00
 13 Wichert, Nathan              Unattached WI           41.66m     136-08
 14 Anderson, Jon                38 Team Olympia         39.21m     128-08
 15 Cartwright, Michael          10 48 Arizona Ch        39.18m     128-06
 16 Parsons, Joey                16 33 Unattached        38.13m     125-01
 17 Huitt, Vincent               16 33 Unattached        36.48m     119-08
 18 Mays, Max                    Una Ohio                33.20m     108-11
 19 Phillips, Jackson            38 Castro Valle         32.61m     107-00

Decathlon: #9 Javelin Throw Young Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Teichgrab, Isaac             13 Unattached           47.72m     156-07  555
  2 Morris, John II              12 VA Unattach          47.62m     156-03  553
  3 Clark, Tyler                 Ames TC                 46.16m     151-05  532
  4 Lockhart, Kurt               Unattached Iowa         44.71m     146-08  511
  5 Gooris, Daniel               10 42 A T C             43.83m     143-09  498
  6 Horist, Mark                 16 33 Unattached        42.91m     140-09  484
  7 Greaves, Kenny               26 Texas Express        42.11m     138-02  473
  8 Bryant, Joshua               10 34 Mercury Tr        42.01m     137-10  471
  9 Cusick, Joshua               38 Mission  Val         38.62m     126-08  422
 10 Liuzzo, Vince                02 04 Chautauqua        38.52m     126-04  421
 11 Kulm, Jonathan               11 54 Team Idaho        38.43m     126-01  419
 12 Shead, DeShawn               16 33 Desert Lig        36.99m     121-04  399
 13 Blaser, Andrew               11 54 Team Idaho        34.89m     114-06  369
 14 Keating, Michael             38 Unattached           34.44m     113-00  362
 15 Kotansky, John               07 21 Zephyrs TC        34.31m     112-07  360
 16 Sementelli, Alexander        26 Texas Express        33.17m     108-10  344
 17 Brown, Morrey                13 Unattached           32.60m     106-11  336
 18 Salzmann, Adam               10 32 Crown Hill        31.65m     103-10  322
 19 Fleming, Daniel              07 21 Angelic Fl        28.72m      94-03  281
 20 Mills, Brandon               03 Country Mills        28.24m      92-08  275

Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 70.94m  1998        Brian Kollar
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Lyons, Nick                  13 Cheney TC            62.85m     206-02
  2 Anderson, Jon                38 Team Olympia         60.28m     197-09
  3 Smith, Kyle                  06 Una Southern         56.64m     185-10
  4 Bunnell, Bryan               Una Ohio                53.93m     176-11
  5 Kennedy, Tyler               06 Una Southern         53.01m     173-11
  6 Griggs, Shedric              16 33 Quiet Fire        52.30m     171-07
  7 Whalen, Eric                 13 unattached           49.51m     162-05
  8 Salley, Mike                 10 48 Una Arizon        49.47m     162-04
  9 Haddon, Lucas                02-Ne Una               48.37m     158-08
 10 Muench, Austin               West O Throws           47.54m     156-00
 11 Lujan, Andrew                10 42 R R R R           47.29m     155-02
 12 Lindholme, Brad              13 Asheville            46.36m     152-01
 13 Milroy, Zachary              07 21 Huskie TC         45.90m     150-07
 14 DeBarrows, Anthony           15 44 Una               45.75m     150-01
 15 Hale, Robert                 11 31 Montana UN        45.69m     149-11
 16 Kuechler, Kevin              16 33 Wildcats          44.84m     147-01
 17 Morris, John II              12 VA Unattach          43.65m     143-02
 18 Greene, Sam                  Una Ohio                43.18m     141-08
 19 Carnahan, Chase              16 33 Wildcats          43.14m     141-06
 20 Zorn, DJ                     10 42 R R R R           41.91m     137-06
 21 Wilson, Nicholas             02 11 Finger Lak        41.74m     136-11
 22 Odanga, Maximo               15 44 Team SD Pa        36.35m     119-03
 23 Gilliam, Jarrett             25 Wings                34.81m     114-02
 24 Mills, Brandon               03 Country Mills        28.07m      92-01
 25 Millington, Nicholas         Bellevue Breeze         23.68m      77-08

Decathlon Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N  7405  2001        Donovan Martin
     JO Meet: J  7405  7/25/2001   Donovan Kilmartin, Meridian, ID
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Gooris, Daniel               10 42 A T C               6850
  2 Greaves, Kenny               26 Texas Express          6683
  3 Shead, DeShawn               16 33 Desert Lig          6361
  4 Teichgrab, Isaac             13 Unattached             6315
  5 Cusick, Joshua               38 Mission  Val           6184
  6 Horist, Mark                 16 33 Unattached          6061
  7 Blaser, Andrew               11 54 Team Idaho          6017
  8 Morris, John II              12 VA Unattach            6001
  9 Salzmann, Adam               10 32 Crown Hill          5879
 10 Brown, Morrey                13 Unattached             5771
 11 Clark, Tyler                 Ames TC                   5756
 12 Sementelli, Alexander        26 Texas Express          5509
 13 Keating, Michael             38 Unattached             5479
 14 Fleming, Daniel              07 21 Angelic Fl          5470
 15 Kotansky, John               07 21 Zephyrs TC          5169
 16 Lockhart, Kurt               Unattached Iowa           5094
 17 Liuzzo, Vince                02 04 Chautauqua          4984
 18 Bryant, Joshua               10 34 Mercury Tr          4438
 19 Kulm, Jonathan               11 54 Team Idaho          3646
 20 Mills, Brandon               03 Country Mills          3170
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx