Join/Renew Now

Results - USATF Region 13 Junior Olympic Cross Country Championships

11/18/06 - Seattle, WA

Event 1  Girls 3k Run CC Bantam
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rice, Paige                  Oregon Cross-A        12:10.85    1
  2 Hawkinson, Vivian            Oregon Cross-A        12:38.19    2
  3 Carr, Christine              Federal Way TC        12:47.92    3
  4 Drouet-Rawlings, Taryn       Oregon Cross-A        12:56.06    4
  5 Dunagan, Caela               Oregon Cross-A        12:56.31    5
  6 Matora, Katia                Federal Way TC        13:13.83    6
  7 Kearns, Rory                 Oregon Cross-A        13:19.46    7
  8 LaSpada, Natalia             Fed Way W             13:21.57
  9 Thornton, Tatum              Federal Way TC        13:22.10    8
 10 McWilliams, Patryce          Federal Way TC        13:25.91    9
 11 Beng, Nyalual                Oregon Cross-A        13:33.89   10
 12 Johnson, Kysa                Federal Way TC        13:37.83   11
 13 Flindt, Kirsten              Federal Way TC        13:38.08   12
 14 Hoffman, AnnieLorelei        Issaquah Gliders      13:52.57   13
 15 Maffett, McKenzie            Oregon Cross-A        13:56.19   14
 16 Gibson, Briahna              Snohomish Track       13:56.92
 17 Newburn, Kelsey              Flanagan Clan TC      13:59.17   15
 18 Rice, Sydda                  Rain City Flyers      14:02.44
 19 Savage, Sierra               Oregon Cross-U        14:07.66
 20 Maffett, Sarah               Oregon Cross-B        14:14.04
 21 Goree, Elise                 Issaquah Gliders      14:21.11   16
 22 Armsbry, Mariana             Oregon Cross-U        14:40.36
 23 Morgan, Marycatherine        Oregon Cross-U        14:50.74
 24 Stout, Antonia               Emerald Vall          15:10.31
 25 Bateh, Zabrina               Federal Way TC        15:10.53   17
 26 Beauchene, Juliana           Issaquah Gliders      15:17.46   18
 27 Ruiz, Romelia                Oregon Cross-U        15:18.14
 28 Donald, Laura                Flanagan Clan TC      15:25.78   19
 29 Teppner, Isabel              Issaquah Gliders      15:27.25   20
 30 Joseph, Elena                Federal Way TC        15:32.31   21
 31 Zumstein, Samantha           Flanagan Clan TC      15:34.58   22
 32 Volk, Madeline               Southern Ore          15:38.54
 33 Mejia, Callie                Una-Issaquah Gli      15:43.69
 34 Caseri, Destiny              Flanagan Clan TC      15:44.24   23
 35 Fester, Jenna                Issaquah Gliders      15:48.75   24
 36 Dunne, Katie                 Issaquah Gliders      15:55.48   25
 37 Kolasinski, Larissa          Issaquah Gliders      15:55.73   26
 38 Harmon, Corinne              Rain City Flyers      16:14.97
 39 Diaz, Isab ella              Emerald Vall          16:15.42
 40 Brooks, Claire               Federal Way TC        16:26.68
 41 O'Day, dakota                Federal Way TC        16:29.98
 42 Martin, Savannah             Flanagan Clan TC      16:34.46   27
 43 Oviatt, Rebekah              Unattached            16:34.89

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country-A       19    1    2    4    5    7   10   14
      Total Time:  1:04:00.87
         Average:    12:48.18
   2 Federal Way TC               37    3    6    8    9   11   12   17   21
      Total Time:  1:06:27.59
         Average:    13:17.52
   3 Issaquah Gliders             91   13   16   18   20   24   25   26
      Total Time:  1:14:47.14
         Average:    14:57.43
   4 Flanagan Clan TC            106   15   19   22   23   27
      Total Time:  1:17:18.23
         Average:    15:27.65


Event 2  Boys 3k Run CC Bantam
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Roberts, Nathaniel           Salem Track Club      11:46.73
  2 Maffett, Jeffrey             Oregon Cross-A        12:03.28    1
  3 Joseph, Gabriel              Cascade Striders      12:03.58    2
  4 Hollins, Zephaniah           Oregon Cross-A        12:21.14    3
  5 Fuller, Duncan               Oregon Cross-A        12:25.44    4
  6 Goldstone, Jesse             Cascade Striders      12:32.33    5
  7 Lomax, Sam                   Oregon Cross-A        12:38.83    6
  8 Clark, Danny                 Issaquah Gliders      12:58.80
  9 Flindt, Grant                Cascade Striders      13:03.98    7
 10 Devine, Harrison             Cascade Striders      13:06.91    8
 11 Tooley, Jean Baptiste        Oregon Cross-A        13:11.52    9
 12 Kearns, Gabe                 Oregon Cross-A        13:18.70   10
 13 Lemmond, Matthew             Oregon Cross-A        13:23.14   11
 14 Gegoux, Sami                 Cascade Striders      13:24.96   12
 15 England, Taylor              Oregon Cross-U        13:25.20
 16 Penley, Gus                  Barron Park Stri      13:31.31
 17 Miller, Michael              Oregon Cross-A        13:33.74   13
 18 Daley-Watson, Maxfield       Rain City Flyers      13:34.97
 19 Newberry, Matthew            Cascade Striders      13:35.33   14
 20 Higgins, Jenner              Track City T          13:40.91
 21 Stanford, Sean               CamasExpress          13:41.93
 22 Sanders, Matthew             Unattached            13:46.79
 23 Sealand, David               Oregon Cross-U        13:51.17
 24 Cawthorn, Connor             Oregon Cross-U        13:56.66
 25 Glackin-Coley, Shay          Cascade Striders      14:07.44   15
 26 Bretherton, Kyle             Rain City Flyers      14:09.56
 27 Richardson, Benjamin         Cascade Striders      14:25.95
 28 Bolton, Austin               Cascade Striders      14:41.75   16
 29 Stoeger, Josef               Rain City Flyers      14:42.80
 30 Bacos, Caleb                 Oregon Cross-U        15:14.88
 31 Phillips, Tyler              Cascade Striders      15:41.56
 32 Aras, Rohan                  Cascade Striders      16:29.04
 33 Symmes, Samuel               Issaquah Gliders      16:38.61

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country-A       23    1    3    4    6    9   10   11   13
      Total Time:  1:02:40.21
         Average:    12:32.05
   2 Cascade Striders             34    2    5    7    8   12   14   15   16
      Total Time:  1:04:11.76
         Average:    12:50.36


Event 3  Girls 3k Run CC Midget
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Meyers, Madeleine            Rain City Flyers      11:17.98    1
  2 Oljar, Lauren                CamasExpress          11:21.21
  3 Brauer, Ali                  Oregon Cross-A        11:24.74    2
  4 Atwood, Rachel               Federal Way TC        11:30.57    3
  5 Rice, Eliza                  Rain City Flyers      11:34.58    4
  6 Neale, Amy-Eloise            Snohomish Track       11:38.75
  7 Poplawski, Alisa             Issaquah Gliders      11:46.68    5
  8 Weisenhaus, Chloe            Rain City Flyers      11:47.41    6
  9 Friedrich, Kellen            Salem Track Club      11:50.74
 10 Patton, Anna                 Oregon Cross-A        11:51.74    7
 11 Burke, Kyra                  Seattle Running       11:56.12
 12 Willson, Samantha            Flanagan Clan TC      11:58.00
 13 Masterleo, Marlena           Cascade Striders      11:58.23    8
 14 Wolfe, Jessica               Central Oreg          11:59.91    9
 15 Oliphant, Brit               Central Oreg          12:00.83   10
 16 Wahlman, Renee               Cascade Striders      12:04.56   11
 17 Engelbrekt, Lily             Rain City Flyers      12:05.58   12
 18 Branch, Jordan               Issaquah Gliders      12:12.97   13
 19 Brown, Cassidy               Federal Way TC        12:15.46   14
 20 Torres, Sandra               Oregon Cross-U        12:16.38
 21 O'Connor, Morgan             Federal Way TC        12:21.40   15
 22 DeWald, Devrie               Unattached            12:25.87
 23 Miranda, Maegen              Unattached            12:34.58
 24 Volodkevich, Maria           Issaquah Gliders      12:35.59   16
 25 Volken, Christina            Issaquah Gliders      12:38.54   17
 26 Walsh, Shannon               Emerald Vall          12:38.82
 27 Sahl, Kendall Lee            Rain City Flyers      12:39.32   18
 28 Evans, Chloe                 Oregon Cross-A        12:39.76   19
 29 Juggert, Kylie               Oregon Cross-A        12:44.35   20
 30 Olson, Aurora                Oregon Cross-A        12:48.05   21
 31 Nigro, Kelly                 Flanagan Clan TC      12:50.70
 32 Ditzhazy, Amanda             Federal Way TC        12:55.16   22
 33 Cowan, Mimi                  Federal Way TC        12:55.86   23
 34 Kelly, Kira                  Central Oreg          12:56.92   24
 35 West, Sarah                  Central Oreg          13:00.44   25
 36 McGinnis, Terra              Federal Way TC        13:05.54   26
 37 Mahoney, Kelli               Oregon Cross-A        13:06.97   27
 38 Bortfeld, Devon              Federal Way TC        13:08.07   28
 39 West, Veronica               Central Oreg          13:13.97   29
 40 Coffee, Jordan               Federal Way TC        13:14.72   30
 41 Radabaugh, Taylor            Unattached            13:17.00
 42 Harwood, Jessica             Oregon Cross-U        13:22.58
 43 Baron, Ciana                 Unattached            13:22.98
 44 Green, Mary Elizabeth        Cascade Striders      13:33.12   31
 45 Young, Anna                  Central Oreg          13:59.96   32
 46 Brown, Jordyn                Fed Way W             14:06.10
 47 Fisher, Hannah               Rain City Unatta      14:09.88
 48 Omlin, Kaley                 Rain City Flyers      14:12.08   33
 49 Hahn, Meera                  Rain City Flyers      14:18.33   34
 50 Wierschke, Sadie             Barlow Youth          14:28.81
 51 Jackson, Anisa               Cascade Striders      14:48.68   35
 52 Barnes, Joy                  Unattached            14:52.33
 53 Brasino, Claudia             Issaquah Gliders      15:00.50   36
 54 Burgeson, Lindi              Unattached            15:16.08
 55 Diaz, Grace                  Emerald Vall          15:20.59
 56 Stevens, Michaela            Barlow Youth          15:58.74
 57 Ahearn, Kathryn              Cascade Striders      16:06.52   37
 58 Burger, Ashley               Unattached            16:26.30
 59 Swanson, Kellie              Cascade Striders      16:48.71   38
 60 Fester, Mari                 Issaquah Gliders      17:46.40   39

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers             41    1    4    6   12   18   33   34
      Total Time:    59:24.87
         Average:    11:52.98
   2 Oregon Cross Country-A       69    2    7   19   20   21   27
      Total Time:  1:01:28.64
         Average:    12:17.73
   3 Federal Way TC               77    3   14   15   22   23   26   28   30
      Total Time:  1:01:58.45
         Average:    12:23.69
   4 Issaquah Gliders             87    5   13   16   17   36   39
      Total Time:  1:04:14.28
         Average:    12:50.86
   5 Central Oregon Running Kl    97    9   10   24   25   29   32
      Total Time:  1:03:12.07
         Average:    12:38.42
   6 Cascade Striders            122    8   11   31   35   37   38
      Total Time:  1:08:31.11
         Average:    13:42.23


Event 4  Boys 3k Run CC Midget
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Goldstone, David             Federal Way TC        10:34.10    1
  2 Pearce, Jack                 Rain City Flyers      10:42.50    2
  3 Clark, Brandon               Issaquah Gliders      10:50.58    3
  4 Riordan, Ruben               Federal Way TC        11:04.04    4
  5 Sealand, Joshua              Oregon Cross-A        11:05.09    5
  6 Mendenhall, Michael          Seattle Running       11:09.57
  7 Barbe, Simon                 Seattle Running       11:11.22
  8 Baker, Jackson               Oregon Cross-A        11:11.48    6
  9 Botsch, Evan                 Issaquah Gliders      11:11.70    7
 10 Soberanis, Alexander         Unattached            11:16.42
 11 Brown, Nathaniel             Oregon Cross-A        11:17.91    8
 12 Symmes, Keegan               Issaquah Gliders      11:21.23    9
 13 Heidenreich, Noah            Rain City Flyers      11:23.31   10
 14 Neuman, Travis               Central Oreg          11:25.89   11
 15 Bowlin, James                Central Oreg          11:27.48   12
 16 Stevens, Ryan                Oregon Cross-A        11:27.75   13
 17 Allen, Scott                 Issaquah Gliders      11:28.00   14
 18 England, Ryan                Oregon Cross-A        11:30.27   15
 19 Naffziger, Sam               Central Oreg          11:33.16   16
 20 Puffinburger, Mark           Emerald Vall          11:34.16
 21 Matthews, Drew               Issaquah Gliders      11:35.06   17
 22 Valentine, Michael           Federal Way TC        11:41.55   18
 23 Rogers, Jamon                Issaquah Gliders      11:42.19   19
 24 Gulliver, Kirk               Oregon Cross-A        11:42.71   20
 25 Normo, Nate                  Oregon Cross-A        11:42.96   21
 26 Martin-Noble, Geoffrey       Rain City Flyers      11:43.58   22
 27 Bergmann, Peter              Oregon Cross-B        11:47.92   23
 28 Wood, Austin                 Unattached            11:48.26
 29 Schmidt, Trevor              Oregon Cross-B        11:51.81   24
 30 Dunagan, Mark                Oregon Cross-A        11:59.01   25
 31 Jarvis, Blake                Issaquah Gliders      12:00.48   26
 32 Morgan, Blaine               Oregon Cross-B        12:03.37   27
 33 Boyd, Tucker                 CamasExpress          12:03.60
 34 Doherty, Patrick             Oregon Cross-B        12:06.30   28
 35 Newberry, Mark               Federal Way TC        12:08.46   29
 36 Jasperson, James             Federal Way TC        12:13.21   30
 37 Settelmeyer, Teagan          Unattached            12:13.44
 38 Dimmer, Jack                 Federal Way TC        12:16.62   31
 39 Souther, Bennett             Central Oreg          12:18.13   32
 40 Canaday, Tanner              Unattached            12:26.93
 41 Henry, Izahia                Oregon Cross-B        12:29.67   33
 42 Trepte, Alec                 Oregon Cross-B        12:30.48   34
 43 Steen, Daniel                Federal Way TC        12:31.09   35
 44 Umar, Firomsa                Rain City Flyers      12:34.83   36
 45 Robbin, Erik                 Seattle Running       12:37.23
 46 Howe, Tom                    Issaquah Gliders      12:43.83   37
 47 Flindt, Spencer              Federal Way TC        12:46.15   38
 48 Clark, Spencer               Emerald Vall          12:48.13
 49 Newburn, Lane                Unattached            12:55.70
 50 Riley, Collan                Unattached            12:57.17
 51 Thomas, Adlar                Unattached            13:01.25
 52 Riley, Connar                Unattached            13:04.32
 53 Brown, Antonio               Rain City Flyers      13:10.85   39
 54 Krzyzewski, Kevin            Fed Way W             13:13.38
 55 Menefee, Jack(John)          Central Oreg          13:31.10   40
 56 Grove, Jared                 Barlow Youth          13:36.53
 57 Melrose, Marshall            Federal Way TC        13:54.11
 58 Brito, Kienan                Fed Way W             14:27.07
 59 Devine, Cameron              Federal Way TC        16:48.15

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country-A       47    5    6    8   13   15   20   21   25
      Total Time:    56:32.50
         Average:    11:18.50
   2 Issaquah Gliders             50    3    7    9   14   17   19   26   37
      Total Time:    56:26.57
         Average:    11:17.32
   3 Federal Way TC               82    1    4   18   29   30   31   35   38
      Total Time:    57:41.36
         Average:    11:32.28
   4 Rain City Flyers            109    2   10   22   36   39
      Total Time:    59:35.07
         Average:    11:55.02
   5 Central Oregon Running Kl   111   11   12   16   32   40
      Total Time:  1:00:15.76
         Average:    12:03.16
   6 Oregon Cross Country-B      135   23   24   27   28   33   34
      Total Time:  1:00:19.07
         Average:    12:03.82


Event 5  Girls 4k Run CC Youth
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sincraugh, Ashlee            Federal Way TC        15:14.70    1
  2 Benster, Lindsay             Issaquah Gliders      15:28.07    2
  3 Spencer, Chelsea             Unattached            15:56.63
  4 Steen, Katelyn               Federal Way TC        15:57.10    3
  5 Mahoney, Shannon             Oregon Cross-A        15:58.56    4
  6 Rudd, Alex                   Issaquah Gliders      16:00.40    5
  7 Whybark, Sarah               Snohomish Track       16:01.84
  8 Whipps, Lucy                 Oregon Cross-A        16:02.52    6
  9 Foley, Kellie                Unattached            16:04.51
 10 Hochstetler, Courtney        Oregon Cross-A        16:15.36    7
 11 Eddy, Becca                  Emerald Vall          16:19.91    8
 12 Schutte, Payton              Oregon Cross-A        16:21.76    9
 13 Timmons, Priscilla           Flanagan Clan TC      16:27.08
 14 Jette, Kate                  Oregon Cross-A        16:28.86   10
 15 Hollins, Keikoanne           Oregon Cross-A        16:29.36   11
 16 Lundin, Austin               Unattached            16:29.85
 17 Wilson, Nora                 Emerald Vall          16:36.77   12
 18 Arnold, Stephanie            Oregon Cross-A        16:38.84   13
 19 Fester, Sara                 Issaquah Gliders      16:44.80   14
 20 Dowdy, Calli                 Emerald Vall          16:48.44   15
 21 O'Connor, Haley              Federal Way TC        16:52.93   16
 22 Snook, Sydney                Prefontaine           16:56.72
 23 Hofbaver, Jessica            Pearson's Distan      17:01.14
 24 Cox, Latane                  Oregon Cross-A        17:04.21   17
 25 Moe-Lange, Yina              Issaquah Gliders      17:08.59   18
 26 Reeder, Emily                Unattached            17:12.72
 27 England, Katrina             Issaquah Gliders      17:14.44   19
 28 Bingham, Leanne              Unattached            17:19.42
 29 Bergmann, Erin               Oregon Cross-B        17:25.71
 30 Past, Megan                  Issaquah Gliders      17:35.04   20
 31 Taylor, Hannah               Federal Way TC        17:45.06   21
 32 Demaree, Adrienne            Oregon Cross-B        18:06.23
 33 Smargiassi, Janie            Federal Way TC        18:12.81   22
 34 Guterrez, Patricia           Unattached            18:19.40
 35 Merrill, Amanda              Emerald Vall          18:20.13   23
 36 Kelley, Megan                CamasExpress          18:20.88
 37 Hart, Chrissy                Federal Way TC        18:34.04   24
 38 Church, Vanessa              Federal Way TC        18:43.15   25
 39 Huffman, Hailie              Unattached            18:49.32
 40 McCune, Lauren               Federal Way TC        19:00.39   26
 41 Baughn, Kelsey               Federal Way TC        19:24.79
 42 Adajian, Manasa              Oregon Cross-B        19:39.37
 43 Sheoships, Jacky             Round-Up Cit          20:03.93
 44 Shotts, Emma                 Oregon Cross-B        20:32.95
 45 Landon, Katherine            Emerald Vall          21:44.08   27

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country-A       36    4    6    7    9   10   11   13   17
      Total Time:  1:21:07.06
         Average:    16:13.42
   2 Issaquah Gliders             58    2    5   14   18   19   20
      Total Time:  1:22:36.30
         Average:    16:31.26
   3 Federal Way TC               63    1    3   16   21   22   24   25   26
      Total Time:  1:24:02.60
         Average:    16:48.52
   4 Emerald Valley Track Club    85    8   12   15   23   27
      Total Time:  1:29:49.33
         Average:    17:57.87


Event 6  Boys 13-14 4k Run CC Youth
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brasino, Chris               Issaquah Gliders      13:37.69    1
  2 Demaree, Benjamin            Oregon Cross-A        13:40.11    2
  3 Elliot, Josh                 Southern Ore          13:45.83    3
  4 Jordan, Andrew               Oregon Cross-A        13:46.94    4
  5 Henry, Marcus                Oregon Cross-A        13:48.30    5
  6 Kupcis, Paul                 Issaquah Gliders      13:50.04    6
  7 Williams, Connor             Pearson's Distan      13:51.76
  8 Carlile, Curran              Oregon Cross-A        13:52.67    7
  9 Frerker, Mark                Issaquah Gliders      13:54.66    8
 10 Paden, John                  Oregon Cross-A        14:00.58    9
 11 Freeborn, Chris              Rain City Flyers      14:09.41   10
 12 Schaaf, Wilder               Southern Ore          14:12.42   11
 13 Byrd, Chase                  Snohomish Track       14:22.65
 14 Frye, Sterling               Federal Way TC        14:24.81   12
 15 Garrison, Ethan              Rain City Flyers      14:27.64   13
 16 Sherwood, Josiah             Issaquah Gliders      14:29.00   14
 17 O'Neil, Colin                Federal Way TC        14:31.54   15
 18 Bice, Eric                   Issaquah Gliders      14:34.48   16
 19 Silva, Raul                  Unattached            14:35.11
 20 Green, Crosby                Unattached            14:41.65
 21 Walsh, Cord                  Southern Ore          14:46.20   17
 22 Strand, David                Rain City Flyers      14:50.83   18
 23 Dunagan, Daniel              Oregon Cross-A        14:51.91   19
 24 Hodgman, Charlie             Seattle Running       14:52.49
 25 Landstrom, Andrew            Oregon Cross-A        14:55.07   20
 26 Thomas, Brandon              Issaquah Gliders      14:55.52   21
 27 Duncan, Brett                Issaquah Gliders      14:55.97   22
 28 Hamilton, Aaron              Rain City Flyers      14:56.23   23
 29 Berteau-Pavy, Hugo           Oregon Cross-B        15:15.50   24
 30 Pfaff, Jordan                Unattached            15:20.68
 31 Leigh, Dennis                Issaquah Gliders-B    15:25.38
 32 Polkinghorn, Brian           Fed Way W             15:25.60
 33 Holstrom, Andy               Oregon Cross-A        15:31.45   25
 34 Gibbs, Kyle                  Federal Way TC        15:39.18   26
 35 Iremonger, Benjamin          Oregon Cross-B        15:40.21   27
 36 Parker, Cameron              Emerald Vall          15:42.93
 37 Clark, Cameron               Central Oreg          15:45.59
 38 Quatre, Zachary              Central Oreg          15:46.53
 39 Zhang, Michael               Issaquah Gliders-B    15:46.73
 40 Goddard, Brian               Federal Way TC        15:54.01   28
 41 Reitz, Nathan                Unattached            15:55.27
 42 Delegato, Vincent            Emerald Vall          16:00.82
 43 Rowden, Andrew               Central Oreg          16:04.50
 44 Lathrop, Gabriel             Oregon Cross-B        16:04.81   29
 45 Lozano, Steven               Fed Way W             16:09.88
 46 Swanson, Daniel              Rain City Flyers      16:10.08   30
 47 Stewart, Michael             Issaquah Gliders-B    16:11.46
 48 Melrose, Christopher         Federal Way TC        16:29.17   31
 49 Cleary, Josh                 Oregon Cross-B        16:35.48   32
 50 Summerlin, Dylan             Federal Way TC        16:35.69   33
 51 Armstrong, Jacob             Oregon Cross-B        16:45.87   34
 52 Hagedorn, Brian              Oregon Cross-B        16:47.60   35
 53 Teal, Nicholas               Unattached            16:48.52
 54 Holloway, Mark               Southern Ore          17:07.09   36
 55 Swanson, Cameron             Southern Ore          17:07.30   37
 56 Walker, Ramsey               Unattached            17:14.50
 57 Murphy, Nicholas             Rain City Flyers      17:19.39   38
 58 Cabe, Nathan                 Issaquah Gliders      17:24.35   39
 59 Seibert, Neil                Southern Ore          17:45.13   40
 60 Birdseye, Nickolas           Emerald Vall          17:58.68
 61 Stuberg, Reid                Fed Way W             18:07.80
 62 Jim, Sullivan                Oregon Cross-B        18:23.84   41
 63 Fordham, Jacob               Oregon Cross-B        18:25.83   42
 64 Dempsey, Sean                Fed Way W             18:40.26

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country-A       27    2    4    5    7    9   19   20   25
      Total Time:  1:09:08.60
         Average:    13:49.72
   2 Issaquah Gliders             45    1    6    8   14   16   21   22   39
      Total Time:  1:10:25.87
         Average:    14:05.18
   3 Rain City Flyers             94   10   13   18   23   30   38
      Total Time:  1:14:34.19
         Average:    14:54.84
   4 Southern Oregon Sizzlers    104    3   11   17   36   37   40
      Total Time:  1:16:58.84
         Average:    15:23.77
   5 Federal Way TC              112   12   15   26   28   31   33
      Total Time:  1:16:58.71
         Average:    15:23.75
   6 Oregon Cross Country-B      146   24   27   29   32   34   35   41   42
      Total Time:  1:20:21.87
         Average:    16:04.38


Event 7  Girls 5k Run CC Inter
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Porter, Shannon              Flanagan Clan TC      18:47.97
  2 Pitney, Crystal              unat x               X18:56.94
  3 Kearns, Alexa                Oregon Cross-U        19:15.57
  4 Thomas, Olivias              Unattached            19:27.25
  5 Steiger, Michelle            Pearson's Distan      19:57.10    1
  6 Beamer, Carrie               Pearson's Distan      20:05.19    2
  7 Ross, Justinne               Federal Way TC        20:06.99
  8 Huschka, Breanna             Seattle Running       20:24.68
  9 Widman, Carla                Pearson's Distan      20:32.01    3
 10 Meler, Holly                 Flanagan Clan TC      20:34.73
 11 Eslinger, Adele              Rain City Flyers      20:46.53
 12 Lemire, Raquel               Unattached            21:02.86
 13 Schick, Kayla                Pearson's Distan      21:08.77    4
 14 Bruce, Christina             Unattached            21:21.50
 15 Norris, Hillary              Federal Way TC        21:24.88
 16 Evans, Molly                 Federal Way TC        21:44.39
 17 Krantz, Rita                 Unattached            22:17.27
 18 Grabhorn, Anna               Unattached            22:39.56
 19 Hurwitz, Sarah               Gresham Blu By U      23:17.17
 20 Cnossen, Natalie             Unattached            23:51.96
 21 Steele, Alanna               Pearson's Distan      24:39.13    5
 22 Garrison, April              Rain City Flyers      26:23.71

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Pearson's Distance Projec    15    1    2    3    4    5
      Total Time:  1:46:22.20
         Average:    21:16.44


Event 8  Boys 5k Run CC Inter
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ellis, Anthony               Rain City Flyers      16:12.96    1
  2 Englund, Justin              Federal Way TC        16:25.12    2
  3 Sorenson, Simon              Issaquah Gliders      16:29.77    3
  4 Greer, Elijah                Oregon Cross-A        16:35.69    4
  5 Mathabane, Nathan            Oregon Cross-A        16:39.26    5
  6 Lund, Travis                 Issaquah Gliders      16:42.02    6
  7 Irish, Aiden                 Rain City Flyers      16:43.27    7
  8 Barkley, Alexander           Rain City Flyers      16:44.28    8
  9 Helm, Justin                 Federal Way TC        16:49.21    9
 10 Riley, Walker                Unattached            16:53.07
 11 Jones, Austin                Oregon Cross-A        16:54.26   10
 12 Phillips, Jonathon           Federal Way TC        16:55.10   11
 13 Kohler, Brandon              Oregon Cross-A        16:57.66   12
 14 Letendre, Joshua             CamasExpress          16:59.08
 15 Wilkens, William             Rain City Flyers      17:02.89   13
 16 D'Amato, Tyler               Federal Way TC        17:03.11   14
 17 Ambo, Joel                   Federal Way TC        17:03.83   15
 18 Hopper, Dylan                Seattle Running       17:04.09
 19 Overman, Clinton             Pearson's Distan      17:06.13
 20 Slauson, Peter               Oregon Cross-A        17:10.87   16
 21 Caldwell, Christopher        Oregon Cross-A        17:14.97   17
 22 daPonte, Drake               Issaquah Gliders      17:17.00   18
 23 Darmody, John                Unattached            17:17.93
 24 Urquhart, Benton             Unattached            17:18.49
 25 Barnes, Clayton              Unattached            17:22.51
 26 Hedges, Matthew              Oregon Cross-A        17:27.33   19
 27 Bannick, David               Issaquah Gliders      17:30.72   20
 28 Settelmeyer, Samuel          Unattached            17:31.54
 29 Boyd, Tanner                 CamasExpress          17:34.62
 30 Hobbs, Timothy               Federal Way TC        17:37.37   21
 31 McConaghy, Joseph            Rain City Flyers      17:39.97   22
 32 Massingill, Guy              Fed Way W             17:43.68
 33 McClure, Luke                Rain City Flyers      17:48.61   23
 34 McDevitt, Max                Issaquah Gliders      17:51.95   24
 35 Poplawski, Alex              Issaquah Gliders      17:57.05   25
 36 Bennett, William             Unattached            17:57.25
 37 Finger, Wesley               Pearson's Distan      18:00.77
 38 Borman, Morgan               Fed Way W             18:02.67
 39 Cyra, Keller                 Unattached            18:03.67
 40 Lance, Benjamin              Unattached            18:04.82
 41 Bernatzki, Camron            Unattached            18:06.78
 42 Schwarzer, Paul              Unattached            18:11.12
 43 Holmes, Matthew              Oregon Cross-U        18:14.55
 44 Berglund, Stephen            Federal Way TC        18:17.59   26
 45 Wiebe, Joel                  Pearson's Distan      18:20.23
 46 Sanders, Steven              Unattached            18:23.24
 47 Dunlap, Tyler                Unattached            18:24.01
 48 Strom, Owen                  Issaquah Gliders      18:26.76   27
 49 Peters, Colby                Federal Way TC        18:31.14   28
 50 Bingham, Craig               Unattached            18:31.50
 51 Shiach, Ian                  Unattached            18:33.12
 52 Montgomery, Rory             Issaquah Gliders      18:39.06   29
 53 Campbell, Conor              Oregon Cross-U        18:40.51
 54 Lassiter, Kelvin             Unattached            18:41.98
 55 Burger, Adam                 Unattached            18:48.80
 56 Ambo, Steven                 Federal Way TC        19:03.36
 57 Jones, Jared                 Unattached            19:09.75
 58 Veysey, Jeffrey              Unattached            19:11.41
 59 Desilva, Erik                Seattle Running       19:34.74
 60 Weiberg, Anders              Rain City Flyers      21:14.81   30
 61 Bauman, Timothy              Oregon Cross-U        22:26.05

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country-A       47    4    5   10   12   16   17   19
      Total Time:  1:24:17.74
         Average:    16:51.55
   2 Federal Way TC               51    2    9   11   14   15   21   26   28
      Total Time:  1:24:16.37
         Average:    16:51.28
   3 Rain City Flyers             51    1    7    8   13   22   23   30
      Total Time:  1:24:23.37
         Average:    16:52.68
   4 Issaquah Gliders             71    3    6   18   20   24   25   27   29
      Total Time:  1:25:51.46
         Average:    17:10.30


Event 9  Women 5k Run CC Young
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Porter, Sarah                Flanagan Clan TC      19:10.27
  2 Laweryson, Annie             Federal Way TC        19:37.31    1
  3 Grannemann, Tess             Federal Way TC        20:02.04    2
  4 Lundin, Jessica              Unattached            20:02.28
  5 Smith, Tameka                Warner Pacif          20:10.15
  6 Bluhm, Jennifer              Seattle Running       20:27.43
  7 Pratt, Haley                 Pearson's Distan      21:16.00
  8 Storm, Lauren                Federal Way TC        21:36.76    3
  9 Cushing, Liisa               Federal Way TC        22:00.21    4
 10 Acuna, Carmen                Federal Way TC        22:08.32    5
 11 Williams, Becky              Federal Way TC        23:04.31    6
 12 Kortlever, Sadie             Pearson's Distan      23:09.89
 13 Bruce, Jennifer              Unattached            23:11.03
 14 Heermann, Constance          Unattached            23:35.01
 15 Pearson, Paige               Pearson's Distan      23:43.30
 16 Fletcher, Kelsey             Unattached            23:50.61
 17 Cave, Cassandra              Round-Up Cit          24:17.35

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way TC               15    1    2    3    4    5    6
      Total Time:  1:45:24.64
         Average:    21:04.93


Event 10  Men 5k Run CC Young
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Berhe, Yonas                 Rain City Flyers      16:18.16    1
  2 Paine, Daniel                Federal Way TC        16:21.73    2
  3 Stearns, Matt                Rain City Flyers      16:32.65    3
  4 Mina, Adam                   Unattached            16:36.16
  5 Laney, David                 Oregon Cross-A        16:37.35    4
  6 Hakim, Brian                 Pearson's Distan      16:40.26    5
  7 bradwell, cody               Federal Way TC        16:42.42    6
  8 Manning, Michael             Unattached            16:45.21
  9 Brown, Kris                  Rain City Flyers      16:46.75    7
 10 Pavel, Tyler                 Federal Way TC        16:47.98    8
 11 Simons, Joshua               Seattle Running       16:50.30
 12 Redding, Iain                Seattle Running       16:55.57
 13 Jacobson, Kaelin             Unattached            17:04.33
 14 Langdon, Charles             Federal Way TC        17:06.07    9
 15 Martin, Alex                 Oregon Cross-A        17:07.89   10
 16 Madrigal, Nathan             CamasExpress          17:08.96
 17 Unema, Caleb                 Pearson's Distan      17:09.40   11
 18 Quimby, Jonathan             Pearson's Distan      17:09.64   12
 19 Kirkwood, Miles              Fed Way W             17:12.39
 20 Roberson, Jesse              Seattle Running       17:13.27
 21 Smith, Matthew               Federal Way TC        17:18.51   13
 22 Higgins, Brad                Oregon Cross-A        17:19.09   14
 23 Lozano, Scott                Fed Way W             17:19.53
 24 Smith, Nicholas              Federal Way TC        17:20.22   15
 25 Rose, Jake                   CamasExpress          17:22.21
 26 Brown, Matthew               Rain City Flyers      17:25.48   16
 27 Hamilton, Andrew             Rain City Flyers      17:31.61   17
 28 Chi, Timothy                 Federal Way TC        17:38.58   18
 29 Serdahl, Nathan              Federal Way TC        17:45.63   19
 30 Carlson, Kyle                Pearson's Distan      17:48.17   20
 31 Wimbush, Jason               Rain City Flyers      17:54.01   21
 32 Jones, Alex                  Eugene Runni          17:54.47
 33 Grist, Chris                 Federal Way TC        18:02.76
 34 Lance, Jordan                Unattached            18:03.38
 35 Hardin, Mark                 Pearson's Distan      18:11.11   22
 36 Devic, Robert                Pearson's Distan      18:16.80   23
 37 Santos, Matt                 Seattle Running       18:19.62
 38 Anderson, Christopher        Unattached            18:24.60
 39 Freymeyer, Matthew           Pearson's Distan      18:29.43   24
 40 Pecora, Aaron                Oregon Cross-A        18:44.16   25
 41 Deatherage, James            Unattached            19:36.42
 42 Joyce, Brian                 Fed Way W             19:43.81
 43 Grothe, Michael              Oregon Cross-A        19:45.57   26
 44 Duchscherer, Ryan            Federal Way TC        19:53.99
 45 Aamot, Kyle                  Pearson's Distan      20:22.59   27
 46 Howard, Neal                 Rain City Flyers      20:39.46   28

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way TC               38    2    6    8    9   13   15   18   19
      Total Time:  1:24:16.71
         Average:    16:51.35
   2 Rain City Flyers             44    1    3    7   16   17   21   28
      Total Time:  1:24:34.65
         Average:    16:54.93
   3 Pearson's Distance Projec    70    5   11   12   20   22   23   24   27
      Total Time:  1:26:58.58
         Average:    17:23.72
   4 Oregon Cross Country-A       79    4   10   14   25   26
      Total Time:  1:29:34.06
         Average:    17:54.82
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec