Join/Renew Now

Results - USATF Region 5 Junior Olympic Cross Country Championships

11/18/06 - Cass Benton Park, Northville, MI

3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Farrow, Ersula               05-Detroit Chee                13:16.10
  2 Franks, Sarah                17-Unattached OH               13:42.79
  3 Schwartz, Kelsie             19-Unattached MI               14:05.21
  4 Huttenlocker, Paige          05-Sunshine Sho                14:38.42
  5 Geider, Marina               05-Ann Arbor                   14:46.92
  6 Olsson, Mimi                 05-Ann Arbor                   14:55.72
  7 Peterson, Hanah              05-Sunshine Sho                15:29.55
  8 Iocca, Sophia                05-Sunshine Sho                15:46.84
  9 Chapman, Taryn               17-Unattached OH               15:59.84
 10 Krull, Eden                  05-Ann Arbor                   16:12.09
 11 Stovall, Francesca           41-Unattached KY               16:19.87
 12 Steers, Lauren               05-Sunshine Sho                16:45.81
 13 Krueger, Emma                05-Fleet Feet                  17:03.46
 14 Bloomfield, Daria            05-Stars Of Tom                17:34.65

3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sehy, Autumn                 05-Unattached                  12:30.63
  2 Bates, Gabrielle             05-Motor City                  13:04.48
  3 Dailey, Dani                 17-Unattached OH               13:11.49
  4 Wagner, Allison              17-Unattached OH               13:12.38
  5 Pond, Rachel                 05-Sunshine Sho                13:22.59     1
  6 Delaney, Jessica             05-Sunshine Sho                13:27.52     2
  7 Maske, Jessica               05-Sunshine Sho                13:32.12     3
  8 Barker, Hayley               19-Unattached MI               13:36.45
  9 Frey, Erin                   19-Unattached MI               13:37.56
 10 Nichols, Ashley              19-Unattached MI               13:39.97
 11 Wagh, Daya                   19-Unattached MI               13:50.92
 12 Pfister, Gaelle              05-Fleet Feet                  13:57.50
 13 Wenzell, Emmie               05-Miami Valley                14:04.94
 14 Colonna, Navica              19-Unattached MI               14:11.26
 15 Shah, Julia                  19-Unattached MI               14:17.65
 16 Zarend, Kacie                19-Unattached MI               14:22.97
 17 Koker, Allison               05-Sunshine Sho                14:26.21     4
 18 Watts, Lydia                 05-Sunshine Sho                14:38.50     5
 19 Pittman, Kathie              05-Sunshine Sho                14:45.71     6
 20 Wood, Danielle               05-Sunshine Sho                14:47.33     7
 21 Kantola, Kari                19-Unattached MI               14:49.72
 22 Ulery, Ally                  17-Unattached OH               15:15.29
 23 Bursha, Cynthia              19-Unattached MI               15:37.75
 24 Stovall, Scarlett            41-Unattached KY               15:44.11
 25 Freeland, Paige              19-Unattached MI               16:36.72

4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kroll, Sara                  05-Stickman Un                 17:01.96
  2 Aubrey, Anastasia            05-Sunshine Sho                17:31.58     1
  3 Dulworth, Catherine          05-Sunshine Sho                17:34.83     2
  4 Steiner, Heidi               17-Unattached OH               17:49.19
  5 Freeland, Mindy              05-Sunshine Sho                18:08.40     3
  6 Wrozek, Emily                05-Sunshine Sho                18:23.13     4
  7 Rapp, Megen                  05-Fleet Feet                  18:31.28
  8 Linton, Mallory              41-Unattached KY               18:33.94
  9 Tobias, Anna                 05-Sunshine Sho                18:36.85     5
 10 Linsday, Christine           19-Unattached MI               18:39.46
 11 Dade, Maggie                 17-Unattached OH               18:40.64
 12 Pasternak, Anna              19-Unattached MI               18:44.07
 13 Roeser, Elizabeht            19-Unattached MI               18:47.24
 14 Robichaud, Brittany          19-Unattached MI               18:48.26
 15 Krause, Samantha             19-Unattached MI               19:11.73
 16 Woodruff, Taylor             05-Sunshine Sho                19:17.61     6
 17 Dickinson, Markea            19-Unattached MI               19:23.56
 18 Skinner, Kelsey              19-Unattached MI               19:27.96
 19 Rowley, Taylor               05-Sunshine Sho                19:29.33     7
 20 Smock, Marycara              19-Unattached MI               19:49.48
 21 Albert, Paige                05-Sunshine Sho                19:50.51
 22 Stewart, Hanna               05-Sunshine Sho                19:54.28
 23 Geider, Alexa                05-Ann Arbor                   19:55.32
 24 Bauman, Sarah                19-Unattached MI               20:19.28
 25 Glynn, Katie                 19-Unattached MI               20:31.96
 26 Berry, Allison               05-Miami Valley                20:38.66
 27 Dugal, Kathryn               05-Unattached                  20:58.55
 28 Graham, Kaitlyn              05-Miami Valley                23:33.00

5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Freeland, Meggan             05-Sunshine Sho                20:18.79     1
  2 Snyder, Hilary               05-Sunshine Sho                20:53.41     2
  3 Mcfarlane, Rachel            05-Stickman Un                 21:06.70
  4 Waterhouse, Molly            19-Unattached MI               21:15.08
  5 Calka, Courtney              19-Unattached MI               21:19.62
  6 Hammer, Nicole               19-Unattached MI               21:42.43
  7 Bentle, Rebekah              05-Sunshine Sho                22:00.48     3
  8 Steinbrunner, Alison         05-Miami Valley                22:08.21
  9 Hagen, Lindsey               05-Detroit Chee                22:19.89
 10 Cremeans, Cara               05-Sunshine Sho                22:30.47     4
 11 Elhammer, Ylva               19-Unattached MI               22:44.12
 12 Weaver, Amanda               05-Sunshine Sho                22:56.41     5
 13 Ykomoff, Jessie              05-Sunshine Sho                23:30.06     6
 14 Hoover, Brooke               17-Unattached OH               23:37.88
 15 Bracens, Megan               05-Detroit Chee                23:46.03
 16 Turissim, Alexia             17-Unattached OH               23:56.08
 17 Mcumber, Lauren              05-Sunshine Sho                24:07.98     7
 18 Mcgowan, Kathleen            19-Unattached MI               24:13.72
 19 Tillmaand, Lydia             05-Miami Valley                24:22.95
 20 Farrow, Christina            05-Detroit Chee                24:34.07
 21 Krug, Winonah                19-Unattached MI               24:34.69
 22 Meier, Denee                 19-Unattached MI               24:55.97
 23 Saferian, Victoria           19-Unattached MI               25:15.39
 24 Cooper, Jessica              05-Miami Valley                25:23.18
 25 Peterson, Stephanie          05-Sunshine Sho                25:31.40
 26 Dilley, Brittany             19-Unattached MI               26:03.29
 27 Young, Amanda                19-Unattached MI               27:34.63
 28 Marshall, Kristal            05-Detroit Chee                27:40.97
 29 Church, Victoria             19-Unattached MI               27:49.97

5k Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Matthews, Jenna              19-Unattached MI               22:17.90
  2 Blair, Alexandria            05-Sunshine Sho                22:47.88
  3 Koker, Sierra                05-Sunshine Sho                23:17.13
  4 Saarela, Kari                19-Unattached MI               24:53.97
  5 Covender, Sarah              05-Sunshine Sho                25:56.22
  6 Walley, Devan                19-Unattached MI               28:21.00

3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schlutz, Troy                17-Unattached OH               12:30.99
  2 Autio, Eric                  05-Unattached                  12:59.05
  3 Hock, Cameron                19-Unattached MI               13:02.51
  4 Wells, Andrew                05-Fleet Feet                  13:34.22
  5 Schmitt, Andrew              41-Unattached KY               13:56.83
  6 Gavitt, Patrick              19-Unattached MI               14:02.25
  7 Macks, Daniel                19-Unattached MI               14:11.48
  8 Martin-Dukes, Regginald      05-Motor City                  14:17.85
  9 Jones, Keenan                05-Stickman Un                 14:32.82
 10 Durkin, Michael              18-Unattached                  14:57.72
 11 Sian, Jacob                  05-Fleet Feet                  15:26.52
 12 Spicer, Jake                 05-Ann Arbor TC                17:41.09
 13 Dickinson, Isaac             19-Unattached MI               18:01.99
 14 Sherline, James              05-Ann Arbor                   22:16.80

3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Parker, Jonathan             19-Unattached MI               11:37.42
  2 Shewmaker, Austin            41-Unattached KY               11:48.09
  3 Sehy, Nicholas               19-Unattached MI               11:49.67
  4 Tsivitse, Christopher        19-Unattached MI               11:55.27
  5 Wells, Zachery               05-Fleet Feet                  12:00.83
  6 Larger, Adam                 05-Miami Valley                12:38.11
  7 Beckerson, Alexander         41-Unattached KY               12:46.19
  8 Head, James Parker           41-Unattached KY               12:57.70
  9 Carson, Brandon              19-Unattached MI               13:02.05
 10 Waltz, Jared                 19-Unattached MI               13:05.27
 11 Kitto, Andrew                19-Unattached MI               13:15.57
 12 Gavitt, Brendan              19-Unattached MI               13:18.73
 13 Handler, Robert              19-Unattached MI               13:27.95
 14 Hurst, Ted                   19-Unattached MI               13:31.87
 15 Knight, Kevin                05-Ann Arbor                   13:34.92
 16 Freeland, Ryan               19-Unattached MI               13:38.60
 17 Criso, Leeland               05-Ann Arbor                   13:55.29
 18 Ising, Noah                  17-Unattached OH               13:57.83
 19 Katona, Austin               19-Unattached MI               13:58.93
 20 Barrmorris, Harry            05-Ann Arbor                   14:01.67
 21 Chapman, Logan               17-Unattached OH               14:14.21
 22 Mcdonald, Christopher        19-Unattached MI               14:32.32
 23 Wenzel, Matthew              19-Unattached MI               14:42.72
 24 Kowalchick, Anthony          19-Unattached MI               15:14.29
 25 Gardner, Logan               41-Unattached KY               15:15.13

4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hawke, Zach                  05-Stars Of Tom                15:15.79     1
  2 Downing, Quincy              05-Stars Of Tom                15:21.56     2
  3 Webb, John                   19-Unattached MI               15:26.33
  4 Turissini, Gregory           05-Stars Of Tom                15:32.41     3
  5 Griffiths, Frank             19-Unattached MI               15:35.34
  6 Blaszczyk, Michael           19-Unattached MI               15:36.58
  7 Katona, Alexander            19-Unattached MI               15:37.77
  8 Oftman, Kyle                 05-Miami Valley                15:53.58     4
  9 Autran, Alex                 17-Unattached OH               15:59.30
 10 Hickman, Luke                05-Fleet Feet                  16:00.90     5
 11 Pohlman, Luke                05-Stars Of Tom                16:07.34     6
 12 Buzzard, Warren              19-Unattached MI               16:08.33
 13 Crowell, Stuart              05-Gazelle Mic                 16:20.41     7
 14 Zawacki, Ian                 19-Unattached MI               16:21.59
 15 Heath, Taylor                19-Unattached MI               16:22.37
 16 Stanley, Kyler               05-Gazelle Mic                 16:30.57     8
 17 Henning, Jordan              05-Gazelle Mic                 16:33.43     9
 18 Minghine, Alexander          19-Unattached MI               16:36.75
 19 Bates, Jordan                05-Motor City                  16:42.08
 20 Volstromer, Eric             05-Raptor Runn                 16:43.22
 21 Kantola, Ross                19-Unattached MI               16:44.16
 22 Madill, Lucas                05-Fleet Feet                  17:02.49    10
 23 Albaugh, Scott               19-Unattached MI               17:03.11
 24 Volstromer, Alex             05-Raptor Runn                 17:17.13
 25 Henderson, Ryan              05-Gazelle Mic                 17:21.63    11
 26 Rofe, Nate                   05-Miami Valley                17:22.70    12
 27 Robinson, Josh               19-Unattached MI               17:25.20
 28 Lemanski, Preston            19-Unattached MI               17:33.67
 29 Coats, Kyle                  05-Gazelle Mic                 17:38.75    13
 30 Curd, Martin                 05-Fleet Feet                  17:42.59    14
 31 Marty, Robeh                 17-Unattached OH               17:45.87
 32 Hutchinson, Will             05-Beaumont B                  18:10.87
 33 Wright, Keegan               19-Unattached MI               18:11.50
 34 Menda, Jacob                 05-Miami Valley                18:13.42    15
 35 Thompson, Nicholas           05-Miami Valley                18:23.80    16
 36 Trombley, Zackery            05-Stars Of Tom                18:39.39    17
 37 Koelinger, Ryan              05-Fleet Feet                  18:44.50    18
 38 Stonehouse, Raleigh          05-Stars Of Tom                18:51.55    19
 39 Potvin, Max                  17-Unattached OH               18:53.14
 40 Swartz, Avery                05-Fleet Feet                  19:01.49    20
 41 Harris, Alex                 05-Miami Valley                19:16.69    21
 42 Middlestetter, Jacob         05-Miami Valley                19:51.31    22
 43 Randall, John                05-Miami Valley                20:09.73    23
 44 Vance, Dayne                 05-Miami Valley                20:48.00
 45 Reeder, Jessy                05-Stars Of Tom                22:15.00    24

5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Saleh, Saeed                 19-Unattached MI               18:19.70
  2 Howard, Ted                  19-Unattached MI               18:31.79
  3 Lumley, Joshua               19-Unattached MI               18:40.67
  4 Ubbing, Dustin               17-Unattached OH               18:47.03
  5 Lax, Derek                   05-Detroit Chee                18:49.01
  6 Harris, Tim                  19-Unattached MI               19:03.61
  7 Peters, Andrew               05-Miami Valley                19:15.28     1
  8 Knickel, Spike               17-Unattached OH               19:20.25
  9 Alkirsh, Oais                19-Unattached MI               19:21.80
 10 Long, Wesley                 19-Unattached MI               19:24.88
 11 Evans, Kyle                  05-Unattached                  19:30.73
 12 Noble, Alexancer             19-Unattached MI               19:34.23
 13 Patterson, Richard           17-Unattached OH               19:35.59
 14 Blakely, Brett               19-Unattached MI               19:38.70
 15 Ilayan, Samer                19-Unattached MI               19:39.65
 16 Carroll, Patrick             17-Unattached OH               19:43.05
 17 Beydoun, Anwar               19-Unattached MI               19:47.70
 18 Brooks, Alexander            19-Unattached MI               19:51.50
 19 Mogle, Nathaniel             17-Unattached OH               19:55.71
 20 Aljahmi, Adham               19-Unattached MI               19:58.91
 21 Leugers, Peter               17-Unattached OH               19:59.89
 22 Hills, Andrew                17-Unattached OH               20:42.90
 23 Wilcott, Christopher         17-Unattached OH               20:43.30
 24 Schofield, Jacob             19-Unattached MI               21:02.28
 25 Petry, John                  05-Miami Valley                21:12.90     2
 26 Dominico, Julian             19-Unattached MI               21:19.36
 27 Beck, Tyler                  19-Unattached MI               21:22.85
 28 Ross, Tyler                  17-Unattached OH               21:27.35
 29 Matteson, Philip             19-Unattached MI               21:28.20
 30 Jones, Jared                 05-Unattached                  21:30.55
 31 Lang, Alex                   05-Raptor Runn                 21:40.23     3
 32 Devey, Matthew               05-Raptor Runn                 21:44.99     4
 33 Precek, Nicholas             05-Miami Valley                21:55.46     5
 34 Petry, Bryan                 05-Miami Valley                22:09.33     6
 35 Smith, Jason                 05-Raptor Runn                 22:47.30     7
 36 Sigler, Matthew              05-Miami Valley                22:48.68     8
 37 Rowley, Matt                 05-Raptor Runn                 23:25.95     9
 38 Patel, Mayur                 05-Raptor Runn                 23:38.13    10

5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Saidi, Omar                  19-Unattached MI               18:14.89
  2 Wombaldt, Alec               19-Unattached MI               18:25.39
  3 Group, Maxwell               17-Unattached OH               18:33.04
  4 Wall, Kenny                  19-Unattached MI               18:38.62
  5 Chehab, Kassem               19-Unattached MI               19:35.88
  6 Harris, Kyle                 51-Unattached WV               19:45.21
  7 Spears, Nate                 17-Unattached OH               19:51.09
  8 Simons, Zachary              19-Unattached MI               20:46.08
  9 Reese, Tyler                 17-Unattached OH               21:34.06
 10 Sargent, Jarrett             19-Unattached MI               22:25.77
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec