Join/Renew Now

Results - USATF Region 2 Junior Olympic Cross Country Championships

11/19/06 - Coopers Lake, Slippery Rock, PA

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gasser, Brittany             07-Elite Runners      13:08.70
  2 Ansell, Morgan               11 Grbg YMCA          13:14.20
  3 Lansing, Elizabeth           07-Lakeland A         13:30.60     1
  4 Barry, Mackenzie             07-Lakeland A         13:35.40     2
  5 Sanctis, Angela              11-Pacer Track        13:50.90
  6 Mullican, Erin               08-Unattached MA      13:57.70
  7 Harsch, Carole               07-Lakeland A         14:00.30     3
  8 Lansing, Marisa              07-Lakeland A         14:17.30     4
  9 Kibbe, Ellen                 11-Unattached TR      14:23.10
 10 Walnoha, Elaina              11-Pacer Track        14:26.00
 11 Shibata, Emily               07-Elite Runners      14:28.90
 12 Fullerton, Kyler             07-Unattachednj       14:44.40
 13 Swogger, Corinne             11-Pacer Track        14:52.70
 14 Pires, Nadine                07-Crim Knight        14:55.30
 15 Such, Amanda                 07-Crim Knight        15:06.50
 16 Regan, Brianna               07-Lakeland A         15:58.30     5
 17 Curtin, Megan                04-Una Niagara        16:36.70
 18 Thompson, Shawn              07-Nj Heat            16:39.90
 19 DeBolt, Faith                11-West Penn A        16:44.50
 20 Key, Kayla                   11-Future Stars       17:14.90
 21 Burgess, Kelli               11-Pacer Track        17:30.10
 22 Kelly, Dighan                11-River City El      18:50.40

Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fahnestock, John             11 Grbg YMCA          12:24.90
  2 Ehmann, Paul                 07-Lakeland A         12:48.50     1
  3 Levine, Matthew              07-Lakeland A         12:58.00     2
  4 St.Jacques, Philip           07-Lakeland A         13:03.10     3
  5 Agosto, Shawn                07-Quicksilver        13:06.70
  6 Higgins, Seamus              07-Lakeland A         13:07.30     4
  7 LaManna, Daniel              07-Lakeland A         13:19.50     5
  8 Fernandes, Christopher       07-Crim Knight        13:19.70
  9 DeShaw, Matthew              07-Unattachednj       13:23.50
 10 Puff, Colin                  07-Crim Knight        13:24.10
 11 Anderson, Mitchell           07-Lakeland A         13:26.00     6
 12 Rouse, Seth                  11-Penn Hills         13:27.00
 13 Lee, Nathan                  11-Pa Striders        13:46.60
 14 Nolan, Connor                04-Ithaca             13:58.30
 15 Goding, Noah                 07-Lakeland           14:05.30
 16 Kibbe, Ethan                 11-Unattached TR      14:06.90
 17 Julian, Daniel               07-Lakeland A         14:12.60     7
 18 Burns, Samuel                07-Lakeland           14:14.20
 19 Rich, Andrew                 07-Crim Knight        14:17.70
 20 Lundberg, Joseph             07-Unattachednj       14:19.50
 21 Wanjau, George               07-Elite Runners      14:32.50
 22 Loring, Rameek               07-Nj Heat            17:52.70

Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Traub, Kristen               07-Fast Feet          11:48.10
  2 Kerkendall, Anna             07-Unattachednj       12:43.50
  3 Brown, Regina                11-West Penn A        12:45.60     1
  4 Gambill, Alexandria          11-Pa Striders        12:50.80
  5 Spadola, Heather             07-Hornets            12:51.20
  6 Jakubek, Ann                 11 Grbg YMCA          12:59.10
  7 Nalepka, Nora                07-Fast Feet          13:04.50
  8 Webster, Caroline            Syracuse A            13:06.60
  9 Hucko, Corey                 04-Syracuse           13:10.20
 10 Adams, Nora                  08-Nittany            13:14.10
 11 McNamara, Katlyn             Syracuse A            13:17.30
 12 Zatawski, Helena             11-Pacer Track        13:26.60
 13 Torres, Connie               Syracuse A            13:31.50
 14 Turner, Marisa               Syracuse A            13:32.00
 15 Miller, Katrina              07-Quicksilver        13:32.60
 16 Biro, Colette                07-Lakeland A         13:38.80
 17 Ng, Kristine                 07-Crim Knight        13:40.70
 18 Savin, Kylee                 11-West Penn A        13:41.60     2
 19 Stokes, Arianna              07-Quicksilver        13:47.20
 20 McAlister, Natalie           07-East Orange        13:52.90
 21 Watson, Katie                11-Pacer Track        14:18.10
 22 LeGarrec, Jorlyn             11-West Penn A        14:26.90     3
 23 LaManna, Ashleigh            07-Lakeland A         14:36.10
 24 Rotz, Elizabeth              11-Pacer Track        14:51.00
 25 Regan, Allyson               07-Lakeland A         14:53.10
 26 Domico, Claire               08-Nittany            15:00.00
 27 Keim, Katie                  11-West Penn A        15:07.10     4
 28 Kibbe, Amelia                11-Unattached TR      15:16.80
 29 Cicitta, Nisa                07-Unattachednj       15:55.20
 30 Simmen, Kelsey               11-West Penn A        16:00.80     5
 31 Petzinger, Janny             11-West Penn A        16:44.70     6
 32 Reiling, Megan               07-Lakeland A         18:26.40

Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ward, John                   07-Hornets            11:30.80
  2 Ehman, Peter                 07-Lakeland A         11:36.90     1
  3 Kelly, George                11-River City El      11:45.10
  4 Barry, Christopher           07-Lakeland A         11:55.30     2
  5 Biro, Robert                 07-Lakeland A         12:03.60     3
  6 Rigby, Tyler                 110-South Park        12:19.30
  7 Wlazlowski, Brian            07-Lakeland A         12:24.30     4
  8 Whelan, Harrison             07-Unattachednj       12:25.40
  9 Priola, Nicholas             11-Wings of Moon      12:31.30
 10 Costello, Nicholas           08-South Jersey       12:32.30
 11 Mandelbaum, Andrew           07-Unattachednj       12:37.20
 12 Weinert, Jeffrey             07-Unattachednj       13:00.30
 13 Knipper, Sammy               07-Lakeland A         13:02.20     5
 14 Gaffney, Trevor              07-Quicksilver        13:04.80
 15 Logue, Tyler                 11-Pa Striders A      13:34.40     6
 16 Adams, Kyle                  08-Nittany            13:35.90
 17 Wagner, Seamus               08-Nittany            13:40.00
 18 Knipper, Jonathan            07-Lakeland A         13:56.60     7
 19 Chewning-Kulick, Travis      04-Syracuse           14:13.70
 20 Juliano, Marco               11-Pa Striders A      14:14.80     8
 21 Keefer, Matthew              11-Pa Striders A      14:22.10     9
 22 Golebie, James               11-Pacer Track        14:43.50
 23 Keefer, Hayden               11-Pa Striders A      14:59.20    10
 24 Rode, Jonathan               11-Pa Striders A      16:15.20    11

Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tarantino, Olivia            07-Unattachednj       15:46.40
  2 Boxheimer, Hillary           11-Pacer Track        16:00.10
  3 Schmidt, Chloe               08-Nittany            16:14.70
  4 Mighton, Mary                07-Lakeland A         16:23.40
  5 Kane, Monica                 07-Unattachednj       16:50.20
  6 Pyrak, Anne                  04-Checkers           16:54.90
  7 Cody, Eileen                 Syracuse A            17:03.10     1
  8 Jakubek, MaryJo              11 Grbg YMCA          17:14.80
  9 Reinhart, Morgan             07-Crim Knight        17:25.30
 10 Miller, Holly                07-Hornets A          17:32.00     2
 11 Sullivan, Chandler           07-Lakeland A         17:38.10
 12 Caraballo, Angelica          07-Quicksilver        17:46.40
 13 Kochenash, Laura             07-Hornets A          18:01.30     3
 14 Wyatt, Kellie                11-Unattached TR      18:11.90
 15 LoPresti, Anna               07-Quicksilver        18:15.80
 16 Lane, Kaylin                 07-Hornets A          18:21.30     4
 17 Perotto, Gina                07-Hornets A          18:23.00     5
 18 Whiting, Alexandra           Syracuse A            18:31.10     6
 19 Putman, Rachel               Syracuse A            18:50.20     7
 20 Madsen, Erin                 07-Hornets A          18:54.30     8
 21 Kohli, Elijah                07-Fast Feet          19:55.60
 22 Wilson, Morgan               Syracuse A            20:59.60     9
 23 Chewning-Kulick, Kasey       Syracuse A            23:13.80    10
 24 Lee, Alyssa                  11-Pa Striders        30:00.00

Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wood, Philip                 07-Jersey Shore       13:43.90
  2 Beegle, Michael              08-Gettysburg A       13:45.90     1
  3 Tasco, Dominic               07-Unattachednj       14:30.20
  4 Cowles, Brandon              04-Una Niagara        14:44.90
  5 Lewandowski, Stephen         07-Unattachednj       14:48.30
  6 Rivera, Tivosiel             07-Unattachednj       14:56.90
  7 Jones, Michael               07-Unattachednj       15:01.10
  8 Cain, Michael                11-River City El      15:07.70
  9 Klecker, Michael             08-Gettysburg A       15:10.70     2
 10 Zaman, Asim                  07-Unattachednj       15:32.20
 11 Bak, Andrew                  07-Unattachednj       15:33.10
 12 Gruschow, Tommy              08-Gettysburg A       15:33.70     3
 13 Fernandes, Michael           07-Crim Knight        15:51.50
 14 Eller, Adam                  11-Unattached TR      15:58.10
 15 Oakley, Glen                 07-Unattachednj       16:08.70
 16 Kibbe, Steve                 11-Unattached TR      16:10.80
 17 Presley, Jason               07-Crim Knight        16:18.60
 18 Caldwell, Gregory            07-Unattachednj       16:23.80
 19 Cavalier, Matthew            110-South Park        16:26.50
 20 Rohrbaugh, Andrew            08-Gettysburg A       16:28.70     4
 21 McDonough, Brian             08-Rosemont           16:32.80
 22 Diehl, Jeremy                08-Gettysburg A       16:34.00     5
 23 Labash, Monte                11-Mon Valley         16:39.20
 24 Lucarini, Adam               11-Unattached TR      16:46.50
 25 Snyder, Zack                 07-Quicksilver        16:48.20
 26 Teufer III, Ronnie           08-Gettysburg A       16:53.90     6
 27 Lopapa, Brandt               08-Unattached MA      16:58.10
 28 Rudd, Brandon                04-Syracuse           17:04.10
 29 Stevenson, Thomas            08-Gettysburg A       17:17.50     7
 30 Fedkina, Nikita              08-Nittany            17:21.80
 31 Park, Stephen                08-Nittany            18:03.00

Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gauntt, Meghan               07-Quicksilver        21:12.00
  2 Davis, Victoria              08-Unattached MA      21:58.90
  3 Boettger, Rita               04-Syracuse           23:20.90
  4 Owens, Danielle              07-Quicksilver        24:10.80
  5 Ridolfo, Gina                07-Quicksilver        26:44.00
  6 Samiyah, Salih               07-East Orange        29:57.00

Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mitchell, Michael            07-Unattachednj       17:13.60
  2 Rankin, Julian               11-Unattached TR      17:32.40
  3 Lucarini, Andrew             11-Unattached TR      17:53.70
  4 Gibson, Kyle                 11-Unattached TR      18:03.10
  5 Hedges, Thomas               07-Unattachednj       18:16.50
  6 Becker, Miles                11-Pacer Track        18:20.60
  7 Pierson, Thomas              07-Unattachednj       18:40.60
  8 Lewandowski, Brenton         07-Unattachednj       18:57.10
  9 Owens, David                 07-Quicksilver        19:04.10
 10 Foster, Jon                  08-Unattached MA      19:10.10
 11 Green, Brendan               04-Chautauqua         19:50.20
 12 Burkhart, John               07-Quicksilver        20:12.60
 13 Jewel, Kevin                 11-East Alleghen      20:24.10
 14 Carmichael, Richard          11-Wings of Moon      21:28.90
 15 Williams, Rashad             07-Quicksilver        22:19.90
 16 Logue, William               11-Pa Striders        24:24.50

Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  no competitors

Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  no competitors

Event 11  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fedkina, Natasha             08-Nittany             8:47.80
  2 Hurta, Sage                  07-Cinnaminson         8:54.40
  3 Kohli, Juliet                07-Fast Feet           9:06.50
  4 Scanlon, Miranda             110-South Park        10:52.50
  5 Chewning-Kulick, Morgan      04-Syracuse           11:10.10
  6 McCoy, Millicent             07-Elite Runners      12:47.90
  7 Athlage, Dumini              07-Elite Runners      13:14.60

Event 12  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Borden, Vincent              04-Fingerlakes         8:16.90
  2 Rivera, Jonathan             07-Quicksilver         8:29.10
  3 McKee, William               07-Fast Feet           8:46.40
  4 Provenza, Mark               11 Grbg YMCA           9:04.30
  5 St. Jacques, Bayley          07-Lakeland            9:24.60
  6 Key, Emmanuel                11-Future Stars        9:31.10
  7 Durham, William              07-Quicksilver         9:34.00
  8 McAllister, Nathan           07-East Orange         9:41.30
  9 Rush, Malik                  08-Oak Lane            9:48.90
 10 Lanahan, Christopher         07-Lakeland            9:54.50
 11 Bagley, Markus               07-Elite Runners       9:55.60
 12 Lee, Ryan                    11-Pa Striders        10:10.20
 13 Caraballo, Dominic           07-Crim Knight        10:36.20
 14 Rivera, Angel                07-Quicksilver        11:01.50
 15 Mehalic, Michael             110-South Park        12:02.30
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec