Join/Renew Now

Results - USATF South Carolina Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/11/06 - Milliken Research Center

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   264 Blalock, Adele      97 55 Mt Pleasant                 13:08.10
  2   268 Fairey, Caitlyn     97 55 Mt Pleasant                 13:26.31
  3   342 Roach, Kaleigh      97 55 Spart Panther               13:31.70
  4   369 Shuler, Emily       97 55 Summerville                 13:47.85
  5   261 Adams, Amanda       96 55 Mt Pleasant                 14:03.01
  6   266 Dibona, Elizabeth   96 55 Mt Pleasant                 14:10.93
  7   252 Filby, Delaney      96 55 Florence Trac               14:36.45
  8   341 Roach, Caralise     97 55 Spart Panther               14:43.60
  9   284 Wood, Courtney      97 55 Mt Pleasant                 14:45.37
 10   274 Kimbrell, Heather   97 55 Mt Pleasant                 15:11.05
 11   337 Cash, Caroline      96 55 Spart Panther               16:03.47
 12   361 Goettee, Reeves     97 55 Summerville                 16:32.85
 13   257 Estes, Shelby       96 55 Gwd YMCA                    18:57.80

Event 2  3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   301 Kirwan, James       96 55 Mt Pleasant                 11:12.36
  2   324 Lunn, Jonathan      97 55 Palmetto Trac               11:13.25
  3   380 Hazel, Mason        96 55 Summerville                 11:25.14
  4   259 Sponenberg, Grier   96 55 Gwd YMCA                    11:54.85
  5   352 Morrow, Martin      96 55 Spart Panther               12:13.07
  6   385 Torgerson, Doug     96 55 Summerville                 12:22.30
  7   325 McFall, Adam        96 55 Palmetto Trac               12:26.79
  8   295 Hall, Trace         96 55 Mt Pleasant                 12:53.70
  9   293 Haigler, Reid       97 55 Mt Pleasant                 13:10.28
 10   292 Haigler, Matthew    97 55 Mt Pleasant                 13:20.80
 11   307 Salas, John Simon   96 55 Mt Pleasant                 13:21.52
 12   310 Spencer, Jacob      97 55 Mt Pleasant                 13:29.43
 13   381 Inabinett, Jackson  96 55 Summerville                 13:38.06
 14   311 Spencer, Logan      97 55 Mt Pleasant                 13:51.07
 15   330 Platte, John        97 55 Palmetto Trac               13:57.22
 16   294 Haigler, William    97 55 Mt Pleasant                 14:03.88
 17   322 Judd, Patrick       96 55 Palmetto Trac               14:09.52
 18   375 Birdsong, Jake      97 55 Summerville                 14:13.82
 19   321 Gass, Nathan        96 55 Palmetto Trac               14:45.47
 20   319 Blane, Ryan         98 55 Palmetto Trac               14:46.32
 21   320 Champion, Drew      97 55 Palmetto Trac               14:50.60
 22   344 Durham, Madison     97 55 Spart Panther               17:14.43
 23   382 Leap, Arthur        97 55 Summerville                 20:05.90

Event 3  3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   272 Hadtstein, Tara     95 55 Mt Pleasant                 11:49.58
  2   281 Rummler, Lucy       94 55 Mt Pleasant                 12:29.56
  3   270 Fairey, Melissa     95 55 Mt Pleasant                 12:43.16
  4   260 Fairey, Anna        94 55 Mt Pleasant                 12:52.18
  5   258 Taber, Hannah       94 55 Gwd YMCA                    12:59.35
  6   356 Bourgeois, Renae    95 55 Summerville                 13:37.43
  7   253 Hebler, Sarah-Ann   94 55 Florence Trac               14:40.63
  8   254 Surma, Julie        94 55 Florence Trac               14:41.04
  9   263 Allardice, Abby     94 55 Mt Pleasant                 15:32.18
 10   279 Liebmann, Morgan    95 55 Mt Pleasant                 16:50.01
 11   358 Fetchen, Courtney   95 55 Summerville                 17:38.05

Event 4  3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   373 Bailey, Denver      94 55 Summerville                 10:37.21
  2   290 Hadtstein, Felix    95 55 Mt Pleasant                 11:35.12
  3   383 Russell, William    95 55 Summerville                 12:11.95
  4   387 Gordon, Nate        95 55 Spart Panther               12:22.83
  5   388 Morris, Daniel      94 55 South Carolin               12:25.42
  6   313 Tyler, Andrew       94 55 Mt Pleasant                 12:40.75
  7   328 McFall, Timothy     94 55 Palmetto Trac               12:50.69
  8   285 Curewitz, Justin    95 55 Mt Pleasant                 12:56.06
  9   286 Davidson, Eric      94 55 Mt Pleasant                 12:56.54
 10   317 Wood, Brandon       94 55 Mt Pleasant                 13:43.05
 11   287 Demaraee, Drew      94 55 Mt Pleasant                 13:56.61
 12   335 Koch, Robert        95 55 South Carolin               14:07.51
 13   384 Sauppe, Jake        94 55 Summerville                 14:16.26
 14   391 Zeller, Jackson     95 55 South Carolin               14:29.42

Event 5  4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   265 Brandli, Meagan     93 55 Mt Pleasant                 16:15.91
  2   333 Davidson, Mary      92 55 South Carolin               17:22.35
  3   386 Fitts, Madeline     92 55 Mt Pleasant                 17:33.25
  4   397 Hamrick, Natalie    93 55 South Carolin               17:44.76
  5   278 Landay, Makenzy     93 55 Mt Pleasant                 18:20.15
  6   364 Inman, Desiree      92 55 Summerville                 19:04.49
  7   276 Klemecki, Ellen     93 55 Mt Pleasant                 20:24.82
  8   343 Smith, Jasmine      93 55 Spart Panther               20:30.02
  9   255 Truman, Samantha    92 55 Florence Trac               20:36.54
 10   283 Taylor, Halie       93 55 Mt Pleasant                 21:03.16
 11   267 Edwards, Grace      93 55 Mt Pleasant                 23:30.48
 12   372 Torgerson, Marissa  93 55 Summerville                 24:21.85
 13   251 Filby, Carly        93 55 Florence Trac               26:59.74

Event 6  4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   390 Bateman, Morgan     92 55 South Carolin               14:06.68
  2   314 Tyler, Timothy      92 55 Mt Pleasant                 14:18.25
  3   378 Gaines, Matthew     93 55 Summerville                 14:27.43
  4   393 Spencer, Andrew     92 55 South Carolin               14:32.78
  5   394 Valdes, Nicdolas    92 55 South Carolin               14:47.76
  6   306 Ruckel, Ethan       92 55 Mt Pleasant                 14:54.75
  7   396 Dunn, Brandon       92 55 South Carolin               14:58.32
  8   334 Holliday, Jonathan  93 55 South Carolin               15:46.91
  9   315 Waters, Alex        93 55 Mt Pleasant                 15:55.84
 10   398 Crawford, Caqmeron  92 55 South Carolin               16:02.46
 11   327 McFall, Stephen     92 55 Palmetto Trac               16:13.79
 12   291 Hadtstein, Lukas    92 55 Mt Pleasant                 16:25.06
 13   296 Henry, Sam          92 55 Mt Pleasant                 16:57.00
 14   297 Heyward, Anthony    93 55 Mt Pleasant                 17:32.52
 15   308 Schmidt, Adam       93 55 Mt Pleasant                 17:33.55
 16   374 Baird, Tyler        93 55 Summerville                 18:13.98
 17   351 Morrow, Graham      93 55 Spart Panther               25:07.71

Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   277 Klemecki, Kerry     91 55 Mt Pleasant                 24:53.80
  2   318 Nevendale, Lindsey  91 55 Palmetto Trac               33:19.03

Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   316 Wilson, Stephen     90 55 Mt Pleasant                 17:26.33
  2   326 McFall, Mark        90 55 Palmetto Trac               17:44.34
  3   392 Keene, Kyle         91 55 South Carolin               18:26.80
  4   348 High, Austin        91 55 Spart Panther               18:49.89
  5   305 Powers, Eric        90 55 Mt Pleasant                 19:14.18
  6   399 Justice, Timothy    90 55 South Carolin               19:23.24
  7   332 Rudisill, William   91 55 Palmetto Trac               19:38.85
  8   288 Driscoll, Brandon   91 55 Mt Pleasant                 19:55.68
  9   331 Reynolds, Chad      90 55 Palmetto Trac               20:46.86
 10   289 Fitts, Josh         90 55 Mt Pleasant                 21:14.26
 11   298 Kennedy, Bradley    91 55 Mt Pleasant                 21:21.66
 12   304 Murray, Ben         90 55 Mt Pleasant                 21:54.72
 13   309 Seblonka, Alec      91 55 Mt Pleasant                 22:41.98

Event 9  5k Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   280 Powers, Danielle    89 55 Mt Pleasant                 24:01.10
  2   275 Kirwan, Meghan      89 55 Mt Pleasant                 24:31.17

Event 10  5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   336 Usery, Stephen      89 55 South Carolin               17:40.61
  2   329 Pippen, Michael     89 55 Palmetto Trac               18:08.05
  3   395 Dunn, Joshua        89 55 South Carolin               19:19.23
  4   300 King, Chuck         89 55 Mt Pleasant                 20:07.96
  5   323 Lowery, Tyler       89 55 Palmetto Trac               23:40.01

Event 11  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   269 Fairey, Kristin     98 55 Mt Pleasant                  8:56.37
  2   389 Sanders, Alyssa     98 55 South Carolin                8:56.80
  3   338 Cash, Elizabeth     98 55 Spart Panther                9:05.27
  4   370 Taylor, Savannah    99 55 Summerville                  9:29.17
  5   273 Hall, Carly         00 55 Mt Pleasant                  9:34.07
  6   371 Torgerson, Katy     99 55 Summerville                  9:38.49
  7   262 Adams, Bianca       98 55 Mt Pleasant                  9:47.22
  8   359 Fetchen, Paige      98 55 Summerville                  9:47.59
  9   282 Satzger, Chloe      98 55 Mt Pleasant                  9:55.08
 10   366 Kassing, Anna       98 55 Summerville                 10:38.54
 11   339 Foley, Catrina      00 55 Spart Panther               11:05.75
 12   365 Kassing, Amelia     99 55 Summerville                 12:43.27

Event 12  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   347 Foley, Colin        98 55 Spart Panther                8:27.91
  2   302 McCall, Jack        98 55 Mt Pleasant                  8:45.93
  3   379 Hazel, Jack         98 55 Summerville                  8:58.35
  4   299 Kimbrell, Trevor    99 55 Mt Pleasant                  8:59.92
  5   346 Fish, Tyler         99 55 Spart Panther                9:02.02
  6   312 Spencer, Noah       00 55 Mt Pleasant                  9:13.52
  7   349 High, Cash          98 55 Spart Panther                9:52.79
  8   350 Luedeman, Daniel    00 55 Spart Panther               13:52.67
  9   354 Roach, Bradley      00 55 Spart Panther               15:17.76
 10   345 Ezell, Bailey       99 55 Spart Panther               17:56.46
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec