Join/Renew Now

Results - USATF Arizona Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/11/06 - Tempe Kiwanis Park

Event 298  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brianna Loughran           9 10-Tcmrr              12:16.85
  2 Mateja Yazzie             10 10-Tcmrr              13:00.57
  3 Tara Chischille           10 10-Unattached Az      13:17.64
  3 Alexandra Aitchison       10 10-Unattached Az      13:17.64
  5 Kristen Quigley            8 10-Az Blaze           13:24.84
  6 Lavah Tewawina            10 10-Tcmrr              13:32.30
  7 MY West                    9 10-Az Blaze           13:33.92
  8 Cayley Hensley             7 10-Az Blaze           13:47.73
  9 Mary Strong                8 10-Az Blaze           13:50.36
 10 Lakeisha Kee              10 10-Navajo Eliite      13:54.54
 11 Hannah Dixon               8 10-Az Blaze           13:56.48
 12 Alisa Honyumptewa          7 10-Tcmrr              13:57.15
 13 Valencia Lewis            10 10-Navajo Eliite      14:00.11
 14 Bethany Waldvogel          9 10-Az Blaze           14:00.83
 15 Sydney Tsingine           10 10-Tcmrr              14:09.64
 16 Savannah Gaffney           9 10-Phx Bobcats        14:14.36
 17 Danielle Smiley           10 10-Navajo Eliite      14:48.45
 18 Kailynn Smith             10 10-Tcmrr              14:52.63
 19 Tate-Dine Todea           10 10-Navajo Eliite      15:10.73
 20 Terri Mitchell            10 10-Navajo Eliite      15:11.06
 21 Teyah Goldtooth           10 10-Unattached Az      15:41.44
 22 Hailey Larson              8 10-Az Blaze           15:54.54
 23 Kelly Tillethea           10 10-Unattached Az      16:04.12
 24 Anika Francis             10 10-Unattached Az      16:41.49
 25 Nass Go Redhorse           7 10-Navajo Eliite      16:47.12
 26 Mary Holmes                9 10-Tcmrr              16:54.37
 27 Brianna Tso               10 10-Tcmrr              17:01.69
 28 Hannah Smiley             10 10-Navajo Eliite      17:13.92
 29 Tia Polacca               10 10-Tcmrr              17:30.22
 30 Ami Begay                 10 10-Unattached Az      17:39.98
 31 Tessa Baumgarth           10 10-Phx Bobcats        17:45.70
 32 Stacey Seckletstewas      10 10-Unattached Az      17:46.50
 33 Britni Glasspool           7 10-Cold Water Ex      27:07.01
 34 Aliyya Washington          7 10-Cold Water Ex      31:09.00

Event 299  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Naataanii Todea           10 10-Navajo Eliite      11:31.40
  2 Albert Fuller              8 10-Tcmrr              11:39.20
  3 Millard Thomas            10 10-Navajo Eliite      11:43.30
  4 Mufasa Guerrero            9 10-Cold Water Ex      11:56.70
  5 Kyle Hardy                 9 10-Tcmrr              12:18.40
  6 Bryan Mugge                9 10-Navajo Eliite      12:44.00
  7 Bryan Sam                  9 10-Navajo Eliite      12:48.30
  8 Lance Fuller               9 10-Tcmrr              12:54.90
  9 Stormey Seliquini          8 10-Az Blaze           12:57.80
 10 Latrell Jean              10 10-Tcmrr              12:58.10
 11 Devon Hannah               8 10-Cold Water Ex      13:30.60
 12 Virgil Zeena              10 10-Tcmrr              14:06.60
 13 Luke Hagarty              10 10-Unattached Az      14:07.36
 14 Jesse Ochoa                8 10-Cold Water Ex      14:26.40
 15 Eddie Loughran             9 10-Tcmrr              14:42.30
 16 Trevor Honyumptewa         8 10-Tcmrr              14:42.40
 17 Damani Brown               7 10-Cold Water Ex      18:02.90
 18 Jimmizan Redhorse          6 10-Navajo Eliite      19:03.20
 19 Dontae Ochoa               6 10-Cold Water Ex      19:57.00
 20 Lawrence Steward           9 10-Cold Water Ex      20:10.20

Event 398  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mikayla Huclgths          12 10-Tcmrr              11:48.37     1
  2 Jaques Yanaban            12 10-Navajo Eliite      11:53.18     2
  3 Kairee Silas              10 10-Tcmrr              11:56.86     3
  4 Brittany Jones            11 10-Phx Bobcats        12:01.39     4
  5 Allissa Dallas            11 10-Tcmrr              12:29.15     5
  6 Emily Wilkinson           11 10-Az Blaze           12:53.13     6
  7 Cassidy Kamerman          10 10-Az Blaze           12:56.43     7
  8 Rolanda Mitchell          12 10-Navajo Eliite      13:03.93     8
  9 Tarryn Washington         11 10-Tcmrr              13:08.02     9
 10 Star Seliquini            10 10-Az Blaze           13:10.42    10
 11 Julianna Vanderhoudt      10 10-Az Blaze           13:22.46    11
 12 Rayven John               12 10-Tcmrr              13:31.85    12
 13 Sarah Strong              10 10-Az Blaze           13:35.46    13
 14 McKenna Gaffney           11 10-Phx Bobcats        13:38.95    14
 15 Kirstyn Goodman           11 10-Az Blaze           13:46.13    15
 16 Lizabeth Dyson            10 10-Phx Bobcats        13:53.66    16
 17 Jasmine Golding           12 10-Unattached Az      13:55.70
 18 Renee Dyson               10 10-Phx Bobcats        13:57.68    17
 19 Ziesha Hollins            10 10-Cold Water Ex      14:15.17
 20 Kennedy slowtalker        12 10-Unattached Az      14:26.82
 21 Audri Honanie             11 10-Tcmrr              14:32.15    18
 22 Timara Lomavita           12 10-Tcmrr              14:33.04    19
 23 Sam June                  10 10-Navajo Eliite      14:38.97    20
 24 Leandra Slim              10 10-Navajo Eliite      14:56.08    21
 25 Mary Kate Lusson          11 10-Az Puma            15:00.78
 26 Taylor Dyson              10 10-Phx Bobcats        15:47.96    22

Event 399  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan Silva                10 10-Az Blaze           10:23.94     1
  2 Monte Yazzie              11 10-Navajo Eliite      10:35.07
  3 Jordan Hellebuyck         10 10-Az Blaze           10:54.80     2
  4 Wally Hensley             10 10-Az Blaze           11:01.35     3
  5 Tracey Searle             11 10-Navajo Eliite      11:33.89
  6 Drew Garcia               11 10-Az Blaze           11:35.21     4
  7 Jorge Aragon-Sierra       11 10-Az Blaze           11:44.57     5
  8 Ted Magnuson              11 10-Az Blaze           11:44.88     6
  8 Reymond Tewawina          12 10-Tcmrr              11:44.88
 10 Corey Quigley             10 10-Unattached Az      11:58.96
 11 Ryan Sullivan             10 10-Az Blaze           12:04.41     7
 12 Patrick Schmitt           11 10-Az Blaze           12:06.00
 13 Leonard Seanez            11 10-Navajo Eliite      12:08.30
 14 Drake Ebersole            11 10-Cold Water Ex      12:14.88
 15 Andrew West               11 10-Az Blaze           12:21.01
 16 Kevin Watchman            12 10-Unattached Az      13:47.98
 17 Jamaal Jones              11 10-Phx Bobcats,Phoe   13:58.91
 18 Lukas Shirley             12 10-Navajo Eliite      14:13.22
 19 Mark Strong               10 10-Az Blaze           18:10.70

Event 498  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kristina Vanderhout       13 10-Az Blaze           15:35.16     1
  2 Jill Magnuson             12 10-Az Blaze           16:03.05     2
  3 Sarah-Beth Miville        12 10-Az Blaze           16:32.86     3
  4 Kari Sam                  12 10-Navajo Eliite      17:45.08
  5 Ontario Kabobel           12 10-Az Blaze           17:48.91     4
  6 Kelsey Pirzynksi          12 10-Az Blaze           18:02.89     5
  7 Mattea begaii             13 10-Unattached Az      19:11.18
  8 Christina Larson          12 10-Az Blaze           19:12.59     6
  9 Erin Partida              12 10-Phx Bobcats        20:07.93
 10 Amanda Sims               12 10-Az Blaze           20:17.48     7
 11 Wynonna Slim              14 10-Navajo Eliite      23:41.76

Event 499  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Andy Lacy                 14 10-Unattached Az      14:04.78
  2 Cameron Sullivan          13 10-Az Blaze           14:30.93     1
  3 Eric Bannick              13 10-Az Blaze           14:49.27     2
  4 Eric Yatko                12 10-Az Blaze           15:17.36     3
  5 Matt West                 12 10-Az Blaze           15:33.75     4
  6 Sky Seliquini             12 10-Az Blaze           16:46.66     5
  7 Austin Ebersole           13 10-Cold Water Ex      17:14.49
  8 Jackson Bain              13 10-Unattached Az      18:07.89
  9 Erwin Jones               13 10-Phx Bobcats        19:00.63
 10 Rayven Joe                12 10-Navajo Eliite      19:00.97
 11 Cris Shepard              14 10-Unattached Az      24:21.57

Event 598  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kayla Teslow              15 10-Team Canada        19:48.74
  2 Latrisha Blackstar        16 10-Az Blaze           20:29.99
  3 Nocole Powers             16 10-Unattached Az      21:40.79
  4 Aurora Bowers             15 10-Team Canada        21:48.88
  5 Andrea Hill               16 10-Unattached Az      22:34.86
  6 Marissa Rorobaugh         14 10-Team Canada        22:46.54
  7 Wendy Boger               14 10-Team Canada        23:16.00
  8 Ashley Minerva            16 10-Unattached Az      23:27.02
  9 Ceelia Abshine            16 10-Unattached Az      23:53.28
 10 Adrianne Pena             15 10-Unattached Az      27:24.73
 11 Shideen Mike              14 10-Cold Water Ex      28:23.29

Event 599  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Steve Magnuson            14 10-Az Blaze           17:33.89
  2 Glenn Shorty              16 10-Unattached Az      21:15.64

Event 698  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Samantha Davis            17 10-Team Canada        20:00.14
  2 Maggie Callahan           17 10-Team Canada        20:20.95
  3 Amber Izzo                18 10-Unattached Az      23:36.37

Event 699  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ky Mickelson              18 10-Unattached Az      18:16.76
  2 Slim William              46 10-Unattached Az      21:03.97
  3 Ramsey Belone             18 10-Unattached Az      21:38.23
  4 Ryan Sweet                34 10-Unattached Az      21:49.48
  5 Kaleb Hatch               18 10-Unattached Az      23:50.60
  6 Mathew Boness             18 10-Unattached Az      24:14.70
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec