Join/Renew Now

Results - USATF Georgia Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/11/06 - Magnolia Springs State Park, Millen, GA

Event 11  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lewis, Marielle           98 Gazelle Track Club     7:46.99
  2 Gibson, Kayla             98 Peachtree Ci           9:02.53    1
  3 Wilson, Matoaka           99 Unattached Georgia     9:05.77
  4 Brown, Jocelyn            98 Walton Youth           9:19.24
  5 Hamill, Madeline          98 Peachtree Ci           9:40.52    2
  6 Fristoe, Elizabeth        98 Northside Re           9:49.39
  7 Prince, Madison           99 Running Stars          9:56.93    3
  8 Peeples, Kaitlyn          98 Woodstock Tr          10:22.34
  9 Cullen, Gabrielle         98 Walton Youth          11:01.31
 10 Green, Margaret           00 Northside Re          11:26.80
 11 Rice, Kylan               00 Gazelle Track Club    11:28.71
 12 Redwine, Abby             98 Peachtree Ci          11:48.99    4
 13 Harris, Te'a              98 Running Stars         12:35.11    5
 14 Stanley, Kira             00 Running Stars         13:04.08    6
 15 Johnson, Simone           01 Running Stars         13:42.87    7

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3   *4   *5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Peachtree City Flash          7    1    2    4
      Total Time:    30:32.04
         Average:    10:10.68
   2 Running Stars                14    3    5    6    7
      Total Time:    35:36.12
         Average:    11:52.04


3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  3505 Dixon, Nitisha      96 Gazelle Trac          12:04.05
  2  3547 Jones, Danielle     96 Northside Re          12:10.81     1
  3  3569 Redmond, Madison    97 Peachtree Ci          12:12.50     2
  4  3503 Wimberly, Amie      96 Atomic Stars          12:14.53
  5  3692 Singer, Meredith    96 Walton Youth          12:29.40     3
  6  3613 Henry, Alyse        96 Running Star          12:54.75     4
  7  3608 Faber, Quincy       97 Running Star          12:58.48     5
  8  3680 de Bruyn, Kira      96 Walton Youth          13:18.77     6
  9  3502 Watkins, Najee      96 Atomic Stars          13:23.35
 10  3682 Falls, Shelby       96 Walton Youth          13:24.75     7
 11  3679 Cullen, Jacqueline  96 Walton Youth          13:27.06     8
 12  3689 Norman, Georgia     96 Walton Youth          13:42.20     9
 13  3693 Stafford, Madeline  96 Walton Youth          13:43.52    10
 14  3563 Gilliam, Courtney   96 Peachtree Ci          14:04.78    11
 15  3550 Walker, Anna        97 Northside Re          14:13.75    12
 16  3558 Bilsky, Alexa       97 Peachtree Ci          14:15.41    13
 17  3605 Burns, Natalie      96 Running Star          14:42.88    14
 18  3539 Brown, Robin        96 Northside Re          14:58.92    15
 19  3566 Harris, Rachel      96 Peachtree Ci          15:12.28    16
 20  3559 Brown, Michaela     96 Peachtree Ci          15:17.74    17
 21  3543 Gardner, Gina       96 Northside Re          15:21.19    18
 22  3561 Gibbs, Holley       96 Peachtree Ci          16:29.60    19
 23  3548 Luther, Cydnee      96 Northside Re          16:58.89    20
 24  3571 Smith, Madison      97 Peachtree Ci          16:59.39    21
 25  3620 Spencer, Amelia     97 Running Star          18:24.29    22
 26  3609 Facemyer, Danyal    97 Running Star          20:02.43    23

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Walton Youth Track Club      33    3    6    7    8    9   10
      Total Time:  1:06:22.18
         Average:    13:16.44
   2 Peachtree City Flash         59    2   11   13   16   17   19   21
      Total Time:  1:11:02.71
         Average:    14:12.55
   3 Northside Red Runners        66    1   12   15   18   20
      Total Time:  1:13:43.56
         Average:    14:44.72
   4 Running Stars                68    4    5   14   22   23
      Total Time:  1:19:02.83
         Average:    15:48.57


3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  3512 Rouse, Alexandra    95 Gazelle Trac          10:53.22     1
  2  3501 Watkins, Astacia    94 Atomic Stars          10:56.62
  3  3610 Fahrnbauer, Jasmin  94 Running Star          11:02.93     2
  4  3513 Willis, Monti       94 Gazelle Trac          11:03.94     3
  5  3504 Cutler, Nyna        94 Gazelle Trac          11:06.88     4
  6  3730 Schaefer, Hanna     95 Woodstock Tr          11:13.33
  7  3537 Branch, Hailey      95 Northside Re          11:28.38     5
  8  3540 Dabney, Devon       95 Northside Re          11:43.66     6
  9  3695 Womack, Alexa       95 Walton Youth          11:46.11     7
 10  3619 Riker, Jacklyn      95 Running Star          11:46.58     8
 11  3742 Smith, Hayley       94 Peachtree Ci          11:52.19     9
 12  3740 Thorne, Rachel      95 Unattached            11:54.27
 13  3519 Shanks, QuanDra     95 Georgia Star          12:02.22
 14  3538 Branch, Hunter      95 Northside Re          12:04.43    10
 15  3542 Fristoe, Sarah      95 Northside Re          12:06.54    11
 16  3616 Lord, Ashton        94 Running Star          12:10.97    12
 17  3509 Pray, Lauren        95 Gazelle Trac          12:13.58    13
 18  3615 Kimberly, Alicia    94 Running Star          12:15.61    14
 19  3691 Seiloff, Madison    94 Walton Youth          12:16.51    15
 20  3727 Manuel, Melissa     95 Woodstock Tr          12:19.51
 21  3607 Duncan, Emily       95 Running Star          12:26.33    16
 22  3568 Nail, Mackenzie     95 Peachtree Ci          12:28.49    17
 23  3565 Hamilt, Melanie     95 Peachtree Ci          12:30.70    18
 24  3567 Miller, Hannah      94 Peachtree Ci          12:34.37    19
 25  3546 Jacobson, Hilit     95 Northside Re          12:35.97    20
 26  3675 Brennan, Tali       94 Walton Youth          12:45.47    21
 27  3684 Kraeger, Monica     94 Walton Youth          12:46.37    22
 28  3506 Flock, Margaret     94 Gazelle Trac          13:00.73    23
 29  3729 Psomas, Rachel      94 Woodstock Tr          13:27.93
 30  3560 Davison, Hannah     95 Peachtree Ci          13:28.62    24
 31  3688 Miller, Riley       95 Walton Youth          13:31.54    25
 32  3611 Harris, Aria'nne    94 Running Star          13:56.74    26
 33  3572 Wilson, Alison      95 Peachtree Ci          14:15.72    27
 34  3617 Parker, Catherine   95 Running Star          14:22.34    28
 35  3604 Brown, Tayler       95 Running Star          14:23.00    29
 36  3549 McKittrick, Justin  95 Northside Re          14:24.00    30

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Gazelle Track Club           44    1    3    4   13   23
      Total Time:    58:18.35
         Average:    11:39.67
   2 Running Stars                52    2    8   12   14   16   26   28   29
      Total Time:    59:42.42
         Average:    11:56.49
   3 Northside Red Runners        52    5    6   10   11   20   30
      Total Time:    59:58.98
         Average:    11:59.80
   4 Peachtree City Flash         87    9   17   18   19   24   27
      Total Time:  1:02:54.37
         Average:    12:34.88
   5 Walton Youth Track Club      90    7   15   21   22   25
      Total Time:  1:03:06.00
         Average:    12:37.20


4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  3526 Jenkins, Destiny    93 Newroc Rocke          15:31.79
  2  3644 Wood, Caroline      92 Northside Re          16:11.17
  3  3687 Miller, Anna        93 Walton Youth          16:58.46     1
  4  3525 Williams, Sydney    93 New Birth Tr          17:11.87
  5  3606 Dargenson, Alexis   93 Running Star          17:54.89
  6  3685 Martin, Elizaveta   92 Walton Youth          18:02.05     2
  7  3528 Worthy, Simone      93 Newroc Rocke          18:05.87
  8  3690 Rapowitz, Jordan    93 Walton Youth          18:37.37     3
  9  3725 Frost, Ashley       93 Woodstock Tr          18:53.18
 10  3642 Gamboa, Shannen     92 Unattached            19:04.52
 11  3681 deBruyn, Miko       93 Walton Youth          19:05.07     4
 12  3536 Barnett, Lillie     93 Northside Re          19:20.96
 13  3622 Wakefield, Brenna   93 Running Star          19:41.58
 14  3686 McDougall, Christi  93 Walton Youth          20:22.95     5
 15  3507 Lamar, Chelsey      93 Gazelle Trac          20:54.12
 16  3587 Goins, Amylia       92 Running Cats          21:52.54
 17  3677 Bunn, Kelly         92 Walton Youth          21:58.67     6
 18  3724 Frost, Ansley       93 Woodstock Tr          23:31.68
 19  3518 Martin, Amber       93 Georgia Star          27:27.88

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Walton Youth Track Club      15    1    2    3    4    5    6
      Total Time:  1:33:05.90
         Average:    18:37.18


5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  3527 Woody, Dayannah     91 Newroc Rocke          25:15.38


2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jenkins, Joseph           98 Newroc Rockets         8:18.75
  2 Jenkins, Jonathan         00 Newroc Rockets         8:21.11
  3 Nail, Parker              98 Peachtree Ci           8:25.99    1
  4 Tanasijevich, Dylan       98 Walton Youth           8:44.38    2
  5 Magee, Jeffrey            99 Peachtree Ci           8:53.74    3
  6 Knapper, Quinn            98 Unattached Georgia     9:04.82
  7 Smith, Mark               99 Walton Youth           9:05.72    4
  8 Jacobsen, Kyle            98 Walton Youth           9:29.78    5
  9 Harris, David             99 Peachtree Ci           9:35.56    6
 10 Schertler, Aaren          98 Running Stars          9:46.02    7
 11 Clark, Boaz               98 Unattached Georgia    10:14.73
 12 Womack, Wyatt             00 Walton Youth          10:15.54    8
 13 Adams, Charles            98 Running Stars         10:21.17    9
 14 Norman, William           98 Walton Youth          10:45.20   10
 15 Cabral, Jonathan          98 Walton Youth          10:54.53   11
 16 Ryan, David               99 Running Stars         11:48.02   12
 17 Cullen, Jarod             99 Walton Youth          12:44.14

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3   *4   *5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Peachtree City Flash         10    1    3    6
      Total Time:    26:55.29
         Average:     8:58.43
   2 Walton Youth Track Club      11    2    4    5    8   10   11
      Total Time:    27:19.88
         Average:     9:06.63
   3 Running Stars                28    7    9   12
      Total Time:    31:55.21
         Average:    10:38.41


3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  3664 McGuire, Stockton   96 Unattached            10:48.78
  2  3738 Schaefer, Garrett   96 Woodstock Tr          10:53.49
  3  3705 Humble, Colin       96 Walton Youth          11:15.14     1
  4  3630 Gee, Henry          96 Running Star          11:24.29     2
  5  3704 Holder, Davis       96 Walton Youth          11:26.67     3
  6  3663 Lord, Cameron       97 Running Star          11:47.64     4
  7  3703 Eisenman, Robert    96 Walton Youth          11:48.87     5
  8  3578 Jaeger, Andrew      96 Peachtree Ci          11:57.80     6
  9  3707 Jacobsen, Cory      96 Walton Youth          11:58.19     7
 10  3638 Stanley, Matthew    97 Running Star          12:00.19     8
 11  3656 Gardner, Nicholas   96 Unattached            12:03.96
 12  3581 Magee, Justin       97 Peachtree Ci          12:17.31     9
 13  3652 Clark, Titus        97 Unattached            12:21.17
 14  3649 Camp, Chasten       96 Running Star          12:25.39    10
 15  3717 Smith, Joe          96 Walton Youth          12:49.30    11
 16  3576 Harris, Henry       97 Peachtree Ci          12:50.85    12
 17  3734 Jones, Sam          96 Woodstock Tr          12:51.74
 18  3582 Miller, Matthew     97 Peachtree Ci          13:02.90    13
 19  3633 Parker, Alexander   96 Running Star          13:08.20    14
 20  3533 Sloan, Samora       97 Newroc Rocke          13:11.40
 21  3626 Black, Matthew      96 Running Star          13:20.77    15
 22  3585 Rogers, Coury       99 Peachtree Ci          13:22.47    16
 23  3629 Faber, Jarrett      96 Running Star          13:45.34    17
 24  3529 Goodall, Dante      96 Newroc Rocke          13:48.49
 25  3524 Uzzell, Robert      96 Georgia Star          14:00.01
 26  3671 Smith, Rex          96 Peachtree Ci          15:56.90    18
 27  3733 Jackson, Dakota     97 Woodstock Tr          16:24.84

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Walton Youth Track Club      27    1    3    5    7   11
      Total Time:    59:18.17
         Average:    11:51.64
   2 Running Stars                38    2    4    8   10   14   15   17
      Total Time:  1:00:45.71
         Average:    12:09.15
   3 Peachtree City Flash         56    6    9   12   13   16   18
      Total Time:  1:03:31.33
         Average:    12:42.27


3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  3741 Jenkins, Josiah     95 Newroc Rocke           9:58.49
  2  3711 McMurray, Matthew   94 Walton Youth          10:28.86     1
  3  3637 Sorenson, Parker    94 Running Star          10:31.41
  4  3653 Cross, Jordan       94 Unattached            10:42.96
  5  3736 Pitts, Avery        94 Woodstock Tr          10:47.48
  6  3574 Hamill, Ryan        95 Peachtree Ci          10:57.46     2
  7  3639 Stevenson, Andrew   95 Running Star          11:00.32
  8  3522 Martin, Justin      95 Georgia Star          11:02.69
  9  3584 Pavel, Garrison     95 Peachtree Ci          11:03.02     3
 10  3666 Robbins, Hayden     94 Unattached            11:03.46
 11  3706 Humble, Ryan        94 Walton Youth          11:07.90     4
 12  3665 Orr, Paul           95 Unattached            11:11.11
 13  3521 Keyes, Christopher  94 Georgia Star          11:18.80
 14  3556 Svoboda, Sam        94 Northside Re          11:37.46
 15  3720 Tipton, Aaron       94 Walton Youth          11:39.25     5
 16  3716 Smith, Eric         95 Walton Youth          11:46.62     6
 17  3715 Ramesh, Anirudh     94 Walton Youth          11:47.09     7
 18  3699 Crawford, Bennett   95 Walton Youth          11:50.64     8
 19  3732 Burks, Forrest      94 Woodstock Tr          12:17.71
 20  3712 Melissas, Grant     95 Walton Youth          12:22.23     9
 21  3698 Carter, Charles     95 Walton B              12:23.52
 22  3654 Duncan, Michael     94 Unattached            12:38.25
 23  3723 Wright, Christophe  95 Walton Youth          12:43.80    10
 24  3586 Salinski, William   95 Peachtree Ci          12:53.23    11
 25  3573 Greer, Caleb        95 Peachtree Ci          12:53.79    12
 26  3731 Bell, Jake          94 Woodstock Tr          13:02.72
 27  3737 Robinson, Trevor    95 Woodstock Tr          13:15.91
 28  3640 Whitener, Joshua    95 Running Star          13:16.62
 29  3579 Lail, Luke          94 Peachtree Ci          13:19.35    13
 30  3696 Bishop, Phillip     94 Walton B              13:35.57
 31  3700 Cullen, Alexander   94 Walton B              13:45.57

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Walton Youth Track Club      23    1    4    5    6    7    8    9   10
      Total Time:    56:49.72
         Average:    11:21.95
   2 Peachtree City Flash         41    2    3   11   12   13
      Total Time:  1:01:06.85
         Average:    12:13.37


4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  3645 Baker, Luke         92 Unattached            14:22.73
  2  3646 Bulick, Jonathon    93 Unattached            14:33.45
  3  3532 Jenkins, Joshua     93 Newroc Rocke          14:48.92
  4  3670 Smallwood, Weston   92 Running Cats          14:57.14     1
  5  3534 Worthy, Aaron       92 Newroc Rocke          15:05.13
  6  3648 Caldwell, Thomas    93 Unattached            15:05.60
  7  3592 Burroughs, Sean     92 Running Cats          15:18.32     2
  8  3658 Howard, Sam         93 Unattached            15:45.11
  9  3551 Black, Brandon      92 Northside Re          15:50.45     3
 10  3552 Black, Julian       92 Northside Re          15:51.13     4
 11  3735 Machan, Anthony     93 Woodstock Tr          15:57.08
 12  3655 Flint, Nicholas     92 Unattached            15:57.61
 13  3662 Lampkin, Matthew    93 Unattached            15:58.13
 14  3557 Woodcox, Benjamin   93 Northside Re          15:59.35     5
 15  3591 Brown, Daniel       92 Running Cats          16:58.11     6
 16  3667 Sanborn, Jacob      93 Unattached            17:11.69
 17  3594 Clay, Joshua        92 Running Cats          17:19.47     7
 18  3743 Smith, Wesley       92 Unattached            17:19.91
 19  3660 Knapper, Drake      93 Unattached            17:28.62
 20  3515 Retherford, Cody    92 Gazelle Trac          17:29.67
 21  3553 Fristoe, Jamie      92 Northside Re          17:48.54     8
 22  3721 White, Alex         93 Walton Youth          17:53.20
 23  3523 Mitchell, Braxton   92 Georgia Star          18:13.80
 24  3627 Douglas, Derek      93 Running Star          18:18.93
 25  3590 Brooks-Millender,   92 Running Cats          18:42.95     9
 26  3554 McCabe, Christophe  93 Northside Re          19:11.94    10
 27  3628 Duncan, Ian         93 Running Star          19:38.76
 28  3625 Black, Christopher  93 Running Star          19:39.41
 29  3624 Bechtel, Kyle       93 Running Star          19:45.92

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Running Cats                 25    1    2    6    7    9
      Total Time:  1:23:15.99
         Average:    16:39.20
   2 Northside Red Runners        30    3    4    5    8   10
      Total Time:  1:24:41.41
         Average:    16:56.29


5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  3647 Burruss, Ryan       91 Unattached            17:36.89
  2  3601 Reid, Cameron       91 Running Cats          17:50.90     1
  3  3673 Townsend, Eric      91 Unattached            17:51.96
  4  3631 Mason, Brandon      90 Running Star          17:58.51
  5  3636 Sorenson, Alex      91 Running Star          18:20.07
  6  3596 Hart, Kevin         90 Running Cats          18:36.21     2
  7  3602 Starnes, Charles    90 Running Cats          18:39.64     3
  8  3674 Walker, Mason       91 Unattached            18:44.89
  9  3600 Pike, Chance        91 Running Cats          18:52.29     4
 10  3657 Hood, William       91 Unattached            19:22.65
 11  3739 Clyde, Chris        91 Unattached            19:30.80
 12  3668 Serrano, Kennedy    91 Unattached            19:31.25
 13  3672 Thurman, Andrew     91 Unattached            19:36.63
 14  3588 Barrett, Alex       91 Running Cats          20:57.59     5
 15  3595 Duncan, Ben         91 Running Cats          21:08.40     6
 16  3593 Carter, Clifford    91 Running Cats          22:03.13     7

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Running Cats                 15    1    2    3    4    5    6    7
      Total Time:  1:34:56.63
         Average:    18:59.33


5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  3597 Maloney, Paul       88 Running Cats          18:18.23
  2  3598 Maxwell, Eric       89 Running Cats          18:34.42
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec