Join/Renew Now

Results - USATF Inland Northwest Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/11/06 - Plantes Ferry, Spokane, WA

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #2598 Chloe V Hutter      96 35-North Idaho T&F      7:02.5   13:07.50
  2 #2593 Meaghan A Bare      97 35-North Idaho T&F      7:05.3   13:12.80
  3 #2625 Cyra Carlson        97 35-Spokane Merc         7:09.1   13:19.80    1
  4 #2643 Kinsey L Pease      96 35-Spokane Merc         7:21.4   13:42.70    2
  5 #2718 Selena A Rima       96 35 UNA  INw             7:31.5   14:01.60
  6 #2635 Jenna K Jensen      98 35-Spokane Merc         7:32.1   14:02.70    3
  7 #2701 Shala R Scott       96 35-Team Ephrata         7:36.8   14:11.50
  8 #2501 Lauren McCluskey    97 35-Comets               7:38.6   14:14.90
  9 #2629 Sydney M Doneen     96 35-Spokane Merc         7:57.6   14:50.20    4
 10 #2764 Megan P Dean        97 35-Near Center S        8:10.6   15:14.50
 11 #2642 Maiah W Overbay     96 35-Spokane Merc         8:17.8   15:27.90    5
 12 #2796 Drew Morris         98 35 UNA  INw             8:46.6   16:21.60
 13 #2637 Lexis M Lyle        98 35-Spokane Merc         8:46.8   16:22.00    6
 14 #2650 Kensley A Secrest   96 35-Spokane Merc         8:53.8   16:34.90    7
 15 #2651 Sarah L Sheikh      96 35-Spokane Merc         9:11.8   17:08.60    8

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 35-Spokane Mercury AC        15    1    2    3    4    5    6    7    8
      Total Time:  1:11:23.30
         Average:    14:16.66


Event 2  3k Run CC Bantam Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #2709 Aaron M Whalen      97 35-Team Ephrata         6:39.0   12:23.70    1
  2 #2707 Max D Waters        97 35-Team Ephrata         6:46.8   12:38.30    2
  3 #2692 BrennanBuddy Slate  97 35-Spokane Merc         7:00.9   13:04.60    3
  4 #2774 Levi S Davies       97 35 UNA  INw             7:12.1   13:25.40
  5 #2693 Nick J Templeton    98 35-Spokane Merc         7:41.5   14:20.20    4
  6 #2773 Parker N Nolen      96 35 UNA  INw             7:46.8   14:30.10
  7 #2755 Corbin Shults       98 35-Team Ephrata         7:52.5   14:40.70    5
  8 #2584 Andrew C Vandine    97 35-Near Center S        7:53.9   14:43.30
  9 #2687 Andrew N O'Reilly   96 35-Spokane Merc         8:01.7   14:57.80    6
 10 #2671 Houston Eymann      96 35-Spokane Merc         8:03.6   15:01.40    7
 11 #2694 Tyler P Templeton   96 35-Spokane Merc         8:05.3   15:04.50    8
 12 #2519 Nathan Grinalds     98 35-Greater Spokane      8:10.2   15:13.80
 13 #2753 Mason L Radmaker    97 35-Team Ephrata         8:11.6   15:16.30    9
 14 #2736 Isaac M Wicks       96 35-Loose Cannons        8:29.1   15:49.00
 15 #2679 Mitchell T Kassa    97 35-Spokane Merc         8:30.8   15:52.10   10
 16 #2747 Andrew R Swoboda    96 35-Team Ephrata         8:34.5   15:59.00   11
 17 #2752 William Hope        97 35 UNA  INw             8:49.3   16:26.60
 18 #2660 Jerod Budig         96 35-Spokane Merc         8:59.7   16:46.00   12
 19 #2669 Devin Doneen        98 35-Spokane Merc         9:19.7   17:23.30   13

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 35-Spokane Mercury AC        28    3    4    6    7    8   10   12   13
      Total Time:  1:12:28.50
         Average:    14:29.70
   2 35-Team Ephrata              28    1    2    5    9   11
      Total Time:  1:10:58.00
         Average:    14:11.60


Event 3  3k Run CC Midget Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #2702 Morgan A Sisson     94 35-Greater Spokane      6:36.5   12:19.10    1
  2 #2603 Alia C Lacroix      94 35-North Idaho T&F      6:43.4   12:32.00    2
  3 #2654 Kendra E Weitz      95 Greater Spokane B       6:47.4   12:39.30    3
  4 #2562 Katie L Knight      95 35-Greater Spokane      6:52.9   12:49.70    4
  5 #2590 Elizabeth A Armon   94 35-North Idaho T&F      6:53.1   12:50.00    5
  6 #2591 Leanne V Asper      95 35-North Idaho T&F      6:55.8   12:55.00    6
  7 #2510 Darbi L Novakovich  94 Greater Spokane B       7:02.0   13:06.60    7
  8 #2756 MacKenzie C Krogh   94 35-North Idaho T&F      7:12.2   13:25.60    8
  9 #2731 Aley S Roberts      94 Greater Spokane B       7:15.0   13:30.90    9
 10 #2558 Katelyn M Avila     94 35-Greater Spokane      7:19.7   13:39.60   10
 11 #2719 Sydney M Roberts    95 Greater Spokane B       7:20.9   13:41.80   11
 12 #2633 Melissa N Inouye    94 Greater Spokane B       7:22.3   13:44.50   12
 13 #2605 Rachel A Ward       94 35-North Idaho T&F      7:25.7   13:50.70   13
 14 #2592 Brianna M Ball      94 35-North Idaho T&F      7:30.6   13:59.90   14
 15 #2600 Taryn N John        95 35-North Idaho T&F      7:47.2   14:30.80   15
 16 #2743 Lindsay M Lyle      94 Greater Spokane B       7:49.4   14:35.00   16
 17 #2810 Sally Whalen        94 35 UNA  INw             7:51.5   14:38.80
 18 #2589 Alexandra B Abate   94 35-North Idaho T&F      7:54.9   14:45.10   17
 19 #2595 Hailey C Foster     95 35-North Idaho T&F      7:59.3   14:53.40
 20 #2745 Alyssa M Maine      94 35-Greater Spokane      8:08.0   15:09.60   18
 21 #2700 McKyna N Jacobson   95 35-Greater Spokane      8:09.5   15:12.40   19
 22 #2506 Mickie L Jager      95 35-Greater Spokane      8:13.0   15:19.00   20
 23 #2640 Claire L Mitchell   95 Greater Spokane B       8:35.4   16:00.60   21
 24 #2508 Selena A Lehman     94 35-Greater Spokane      8:36.2   16:02.10   22
 25 #2559 KellyAnn S Cameron  94 Greater Spokane B       8:46.2   16:20.80   23

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 35-North Idaho T&F           34    2    5    6    8   13   14   15   17
      Total Time:  1:05:33.30
         Average:    13:06.66
   2 Greater Spokane B            42    3    7    9   11   12   16   21   23
      Total Time:  1:06:43.10
         Average:    13:20.62
   3 35-Greater Spokane           52    1    4   10   18   19   20   22
      Total Time:  1:09:10.40
         Average:    13:50.08


 Event 4  3k Run CC Midget Boys
 ==================================================================================
     Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
 ==================================================================================
   1 #2612 Cody J Curtis       94 35-North Idaho T&F      5:40.6   10:34.80    1
   2 #2688 Collin J Overbay    94 35-Spokane Merc         6:08.7   11:27.20    2
   3 #2517 Cody J Edwards      94 35-Greater Spokane      6:14.6   11:38.20    3
   4 #2620 Mason W Sanchez     95 35-North Idaho T&F      6:15.7   11:40.30    4
   5 #2710 Andrew J Whalen     94 35-North Idaho T&F      6:30.3   12:07.40    5
   6 #2552 Anthony M Modrell   94 35-Loose Cannons        6:30.9   12:08.60
   7 #2580 Marcus J Saugen     95 35-Near Center S        6:32.3   12:11.20    6
   8 #2697 Nathan C Weitz      94 35-Spokane Merc         6:33.5   12:13.40    7
   9 #2586 D.J. Wordell        95 35-Near Center S        6:35.2   12:16.60    8
  10 #2571 Isaac B Fall        95 35-Near Center S        6:35.6   12:17.40    9
  11 #2611 Adam S Crandall     94 35-North Idaho T&F      6:38.7   12:23.10   10
  12 #2777 Austin D May        94 35 UNA  INw             6:42.3   12:29.80
  13 #2547 Adam M Hoerner      94 35-Loose Cannons        6:43.5   12:32.10
  14 #2673 Robert Sumner Good  95 35-Spokane Merc         6:48.7   12:41.80   11
  15 #2703 Camden J Johnson    94 35-North Idaho T&F      6:53.7   12:51.20   12
  16 #2524 Andrew D Melvin     94 35-Greater Spokane      6:53.9   12:51.50   13
  17 #2684 Kyle L Lerch        95 35-Spokane Merc         6:54.1   12:51.80   14
  18 #2521 Samuil Kuzmenko     95 35-Greater Spokane      6:55.7   12:54.90   15
  19 #2792 Mark Beck           95 35 UNA  INw             6:56.1   12:55.50
  20 #2614 Tanner M Doerr      94 35-North Idaho T&F      6:56.5   12:56.30   16
  21 #2691 Kyle Sams           94 35-Spokane Merc         6:58.8   13:00.60   17
  22 #2554 Brandon J Robison   94 35-Loose Cannons        7:07.6   13:17.00
  23 #2529 Eric E Roe          94 35-Greater Spokane      7:12.0   13:25.30   18
  24 #2662 Nathan Conley       94 35-Spokane Merc         7:12.4   13:25.90   19
  25 #2573 Joshua P Hooper     95 35-Near Center S        7:12.5   13:26.10   20
  26 #2657 Curtis J Balogh     94 35-Spokane Merc         7:17.7   13:35.90   21
  27 #2778 Kyle W Sessions     95 35-Greater Spokane      7:20.8   13:41.70   22
  28 #2569 Cade M Bowman       95 35-Near Center S        7:22.2   13:44.20   23
  29 #2518 Landon C Edwards    95 35-Greater Spokane      7:26.6   13:52.40   24
  30 #2674 Chad Ingraham       94 35-Spokane Merc         7:28.5   13:55.90   25
  31 #2576 Isaac T Kitzan      95 35-Near Center S        7:30.4   13:59.50   26
  32 #2533 Jordan M Wing       95 35-Greater Spokane      7:41.7   14:20.60   27
  33 #2515 Brennen J Bemis     95 35-Greater Spokane      7:43.7   14:24.40   28
  34 #2514 Mason A Bell        94 35-Greater Spokane      7:53.2   14:42.00
  35 #2751 Phillip G Smith     94 35 UNA  INw             9:18.6   17:21.20

 Team Scores
 =================================================================================
 Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
 =================================================================================
    1 35-North Idaho T&F           32    1    4    5   10   12   16
       Total Time:    59:36.80
          Average:    11:55.36
    2 35-Spokane Mercury AC        51    2    7   11   14   17   19   21   25
       Total Time:  1:02:14.80
          Average:    12:26.96
    3 35-Near Center Striders      66    6    8    9   20   23   26
       Total Time:  1:03:55.50
          Average:    12:47.10
    4 35-Greater Spokane           71    3   13   15   18   22   24   27   28
       Total Time:  1:04:31.60
          Average:    12:54.32


Event 5  4k Run CC Youth Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #2639 Baylee M Mires      92 35-Spokane Merc         6:28.3   16:05.00    1
  2 #2596 Kinsey M Gomez      92 35-North Idaho T&F      6:28.7   16:06.10    2
  3 #2717 Denali M Molitor    92 35 UNA  INw             6:41.3   16:37.30
  4 #2567 Richelle J Signer   92 35-Near Center S        6:52.1   17:04.20    3
  5 #2714 Rachael M Gerboth   92 35 UNA  INw             6:53.6   17:07.90
  6 #2638 Mariah R Martin     93 35-Spokane Merc         6:54.0   17:08.90    4
  7 #2626 Molly A Cole        93 35-Spokane Merc         6:58.1   17:19.20    5
  8 #2699 Emily H Hazen       93 35-Team Ephrata         7:02.8   17:30.70
  9 #2721 Meghan A Walker     92 35 UNA  INw             7:04.9   17:36.00
 10 #2741 Josie M Warner      92 35-Spokane Merc         7:10.9   17:51.00    6
 11 #2759 Kimberly N Thatche  92 35-Greater Spokane      7:11.6   17:52.70    7
 12 #2602 Alyssa L Kimm       92 35-North Idaho T&F      7:14.9   18:00.90    8
 13 #2537 Taylor M Hewett     93 35-Lewis & Clark TC     7:16.7   18:05.30
 14 #2760 Katelyn M Ewing     93 35-North Idaho T&F      7:16.9   18:05.80    9
 15 #2599 Sadie A Iott        93 35-North Idaho T&F      7:18.7   18:10.40   10
 16 #2507 Caylee E Lamm       92 35-Greater Spokane      7:18.9   18:10.90   11
 17 #2646 Katherine M Rahn    92 35-Spokane Merc         7:24.5   18:24.80   12
 18 #2649 Amanda Sams         93 35-Spokane Merc         7:26.4   18:29.30   13
 19 #2720 Sara J Taylor       93 35 UNA  INw             7:26.7   18:30.10
 20 #2711 Courtney D Anthony  92 35 UNA  INw             7:35.0   18:50.90
 21 #2560 Abigail J Fall      93 35-Near Center S        7:39.7   19:02.50   14
 22 #2750 Acacia L Smith      92 35-Greater Spokane      7:44.6   19:14.60   15
 23 #2775 Savanna R Davies    93 35 UNA  INw             7:49.5   19:26.80
 24 #2722 Ashley N Wilhelm    92 35 UNA  INw             7:55.5   19:41.80
 25 #2566 Mckenzie C Momany   92 35-Near Center S        7:56.6   19:44.60   16
 26 #2758 Ashleigh E Seely    93 35-Greater Spokane      7:58.1   19:48.20   17
 27 #2563 Chloe M Ledwith     92 35-Near Center S        7:58.7   19:49.60   18
 28 #2504 Briana Bemis        92 35-Greater Spokane      8:02.3   19:58.70   19
 29 #2798 Sara Waszkewitz     92 35 UNA  INw             8:03.4   20:01.50
 30 #2763 Emily R Cazier      93 35-North Idaho T&F      8:05.0   20:05.40   20
 31 #2628 Shaylee R Davis     92 35-Spokane Merc         8:06.7   20:09.60   21
 32 #2712 Lyndsey C Fox       93 35 UNA  INw             8:14.0   20:27.70
 33 #2561 Hannah L Fall       93 35-Near Center S        8:15.1   20:30.40   22
 34 #2622 Rachel A Baxter     93 35-Spokane Merc         8:40.1   21:32.50   23
 35 #2505 Kimberly Gomez-Pir  93 35-Greater Spokane      9:01.3   22:25.30   24

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 35-Spokane Mercury AC        28    1    4    5    6   12   13   21   23
      Total Time:  1:26:48.90
         Average:    17:21.78
   2 35-North Idaho T&F           49    2    8    9   10   20
      Total Time:  1:30:28.60
         Average:    18:05.72
   3 35-Greater Spokane           69    7   11   15   17   19   24
      Total Time:  1:35:05.11
         Average:    19:01.02
   4 35-Near Center Striders      73    3   14   16   18   22
      Total Time:  1:36:11.30
         Average:    19:14.26


 Event 6  4k Run CC Youth Boys
 ==================================================================================
     Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
 ==================================================================================
   1 #2740 Allan J Schroeder   92 35-Spokane Merc         5:39.2   14:03.10    1
   2 #2771 Kyle A Sturdefant   92 35-High Harriers        5:53.3   14:38.10    2
   3 #2568 Alexander M Avila   95 35-Near Center S        5:57.8   14:49.30    3
   4 #2670 Jordan R Etten      92 35-Spokane Merc         6:00.4   14:55.70    4
   5 #2790 Ethan Tonnemaker    92 35 UNA  INw             6:01.6   14:58.60
   6 #2530 Travis Stark        93 35-Greater Spokane      6:05.1   15:07.30    5
   7 #2585 Andrew F Wordell    93 35-Near Center S        6:05.7   15:08.90    6
   8 #2538 Daniel Scott        92 35-Lewis & Clark TC     6:08.8   15:16.60
   9 #2666 Eli J Deitz         93 35-Spokane Merc         6:09.6   15:18.60    7
  10 #2512 Christopher B Auna  92 35-Greater Spokane      6:15.5   15:33.10    8
  11 #2578 Brandon E Ray       93 35-Near Center S        6:16.3   15:35.30    9
  12 #2588 Zack A Zywiak       92 35-Near Center S        6:16.6   15:36.00   10
  13 #2516 Christian S Bucko   93 35-Greater Spokane      6:18.7   15:41.10   11
  14 #2806 Joel Wilson         92 35 UNA  INw             6:19.3   15:42.70
  15 #2532 John C Weiser       92 35-Greater Spokane      6:19.4   15:42.90   12
  16 #2761 Anthony Armstrong   93 35-High Harriers        6:21.2   15:47.40   13
  17 #2749 Austin T Richards   93 35-High Harriers        6:21.3   15:47.60   14
  18 #2608 Joseph C Abate      92 35-North Idaho T&F      6:22.2   15:49.80   15
  19 #2800 Randall Hanvey      92 35 UNA  INw             6:23.6   15:53.30
  20 #2808 Nick O Bell         92 35-North Idaho T&F      6:24.4   15:55.30   16
  21 #2730 Joshua D Mitchell   92 35-North Idaho T&F      6:25.6   15:58.20   17
  22 #2667 Jacob D Depledge    93 35-Spokane Merc         6:30.5   16:10.60   18
  23 #2678 Connor O Jones      93 35-Spokane Merc         6:32.2   16:14.70   19
  24 #2582 Gunnar B Swager     93 35-Near Center S        6:35.3   16:22.50   20
  25 #2748 Stephen J Hafferka  93 35-Spokane Merc         6:36.7   16:25.80   21
  26 #2725 Taylor D Demars     93 35-Greater Spokane      6:36.9   16:26.40   22
  27 #2658 James H Biddle      93 35-Spokane Merc         6:38.1   16:29.40   23
  28 #2754 Jason Ayers         93 35-Loose Cannons        6:38.5   16:30.30
  29 #2682 Joe T Koeske        92 35-Spokane Merc         6:40.4   16:35.10   24
  30 #2553 Brandon M Ridenhou  93 35-Loose Cannons        6:41.8   16:38.60
  31 #2621 Peter M Siemens     92 35-North Idaho T&F      6:45.2   16:47.10   25
  32 #2528 Eric L Pedraza      92 35-Greater Spokane      6:48.2   16:54.40   26
  33 #2681 Erick S Knol        92 35-Spokane Merc         6:48.2   16:54.40
  34 #2536 Aaron O Smith       93 35-High Harriers        6:48.2   16:54.40   27
  35 #2525 Ross B Mumford      93 35-Greater Spokane      6:48.6   16:55.40   28
  36 #2535 Vadim Novoselskiy   92 35-High Harriers        6:48.6   16:55.40   29
  37 #2511 Joe W Aman          93 35-Greater Spokane      6:53.4   17:07.50   30
  38 #2788 Kyle Smith          92 35 UNA  INw             6:54.7   17:10.60
  39 #2534 Domitry Momotok     93 35-High Harriers        6:57.4   17:17.40   31
  40 #2609 Kyle D Chaffee      92 35-North Idaho T&F      6:59.5   17:22.50   32
  41 #2746 Stephen M DeGroot   92 35 UNA  INw             7:00.6   17:25.20
  42 #2523 Ben W Mega          92 35-Greater Spokane      7:07.5   17:42.40
  43 #2757 Tayler Gardner      93 35 UNA  INw             7:08.6   17:45.30
  44 #2793 Kurt Beck           93 35 UNA  INw             7:10.0   17:48.60
  45 #2526 Andrew F Owens      92 35-Greater Spokane      7:11.2   17:51.70
  46 #2531 Mathew T Summers    92 35-Greater Spokane      7:17.2   18:06.50
  47 #2619 Daniel M Lee        92 35-North Idaho T&F      7:18.2   18:09.00   33
  48 #2737 Max A Klier         93 35 UNA  INw             7:22.5   18:19.70
  49 #2550 Ryan L Knight       93 35-Loose Cannons        7:22.7   18:20.20
  50 #2546 Scott J Hatfield    92 35-Loose Cannons        7:22.8   18:20.50
  51 #2803 Padraic T McSwain   93 35 UNA  INw             7:22.9   18:20.80

 Team Scores
 =================================================================================
 Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
 =================================================================================
    1 35-Near Center Striders      48    3    6    9   10   20
       Total Time:  1:17:32.00
          Average:    15:30.40
    2 35-Spokane Mercury AC        49    1    4    7   18   19   21   23   24
       Total Time:  1:16:42.70
          Average:    15:20.54
    3 35-Greater Spokane           58    5    8   11   12   22   26   28   30
       Total Time:  1:18:30.80
          Average:    15:42.16
    4 35-Highland Harriers         85    2   13   14   27   29   31
       Total Time:  1:20:02.90
          Average:    16:00.58
    5 35-North Idaho T&F          105   15   16   17   25   32   33
       Total Time:  1:21:52.90
          Average:    16:22.58


 Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
 ==================================================================================
     Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
 ==================================================================================
   1 #2641 Andrea Nelson       91 35Spokane Mercury B     6:08.1   19:03.60    1
   2 #2653 Lisa M Vandenburg   91 35-Spokane Merc         6:18.3   19:35.20    2
   3 #2594 Megan D Bartlett    91 35-North Idaho T&F      6:20.8   19:42.90    3
   4 #2735 Eden Lake           90 35Spokane Mercury B     6:21.4   19:44.80    4
   5 #2655 Courtney K Zalud    91 35-Spokane Merc         6:33.0   20:21.00    5
   6 #2652 Sara M Stenerson    91 35-Spokane Merc         6:33.3   20:21.70    6
   7 #2744 Angie Whalen        91 35-North Idaho T&F      6:33.7   20:23.20    7
   8 #2776 Stevie M Gildehaus  91 35Spokane Mercury B     6:39.9   20:42.40    8
   9 #2623 Lauren A Bergam     91 35Spokane Mercury B     6:41.3   20:46.60    9
  10 #2636 Kayloni S Jones     90 35Spokane Mercury B     6:42.9   20:51.50   10
  11 #2811 Kathleen K Vardell  91 35-North Idaho T&F      6:44.7   20:57.30   11
  12 #2675 Megan M Inman       91 35Spokane Mercury B     6:46.6   21:03.00   12
  13 #2648 Maja A Rodell       90 35-Spokane Merc         6:48.3   21:08.40   13
  14 #2739 Brandi E Eloff      90 35 UNA  INw             6:48.5   21:09.10
  15 #2647 Kate E Reidy        91 35-Spokane Merc         6:50.9   21:16.40   14
  16 #2634 Stephanie L Inouye  90 35-Spokane Merc         6:52.1   21:20.20   15
  17 #2632 Katherine E Fontan  90 35-Spokane Merc         6:57.1   21:35.90   16
  18 #2606 Destiny L White     91 35-North Idaho T&F      7:02.4   21:52.10   17
  19 #2607 Emily R Wyatt       91 35-North Idaho T&F      7:06.8   22:05.80   18
  20 #2564 Nicole K Ledwith    90 35-Near Center S        7:07.4   22:07.80
  21 #2502 Yara A Nouisser     90 35-Comets               7:10.8   22:18.20
  22 #2624 Devon A Borja       91 35Spokane Mercury B     7:13.2   22:25.90   19
  23 #2797 Senaida Monroy      91 35 UNA  INw             7:16.8   22:36.80
  24 #2812 Victoria A Vardell  91 35-North Idaho T&F      7:17.7   22:39.80   20
  25 #2819 Adriana M Foreman   90 35 UNA  INw             7:39.2   23:46.40
  26 #2804 Julie Hagan         91 35 UNA  INw             7:42.4   23:56.50
  27 #2601 Cassie M Kazemba    91 35-North Idaho T&F      7:53.3   24:30.50   21
  28 #2779 Willow R Tomeo      91 35-Near Center S        8:12.8   25:30.90
  29 #2738 Amanda L Chambers   90 35-North Idaho T&F      8:43.5   27:06.40   22

 Team Scores
 =================================================================================
 Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
 =================================================================================
    1 35Spokane Mercury B          32    1    4    8    9   10   12   19
       Total Time:  1:41:08.90
          Average:    20:13.78
    2 35-Spokane Mercury AC        40    2    5    6   13   14   15   16
       Total Time:  1:42:42.70
          Average:    20:32.54
    3 35-North Idaho T&F           56    3    7   11   17   18   20   21   22
       Total Time:  1:45:01.30
          Average:    21:00.26


 Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
 ==================================================================================
     Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
 ==================================================================================
   1 #2664 Jordan D Curnutt    90 35-Spokane Merc         5:25.3   16:50.40    1
   2 #2575 Andrew D Kimpel     91 35-Near Center S        5:27.1   16:56.00    2
   3 #2570 Leon M Dean         90 35-Near Center S        5:27.5   16:57.30    3
   4 #2784 Andrew Gonzalez     90 35 UNA  INw             5:27.9   16:58.50
   5 #2616 Cody J Helbling     91 35-North Idaho T&F      5:30.5   17:06.80    4
   6 #2677 Kyle E Johnson      90 35Spokane Mercury B     5:32.8   17:13.80    5
   7 #2583 Adam D Tyler        90 35-Near Center S        5:35.1   17:21.10    6
   8 #2683 Steven C Kutsch     91 35-Spokane Merc         5:37.9   17:29.70    7
   9 #2742 John J Coyle        90 35-North Idaho T&F      5:39.1   17:33.40    8
  10 #2659 Anthony T Brown     91 35-Spokane Merc         5:40.6   17:38.10    9
  11 #2656 Jordan Baker        91 35-Spokane Merc         5:44.5   17:50.20   10
  12 #2543 Chris R Ennis       91 35-Loose Cannons        5:45.3   17:52.70   11
  13 #2795 Alex Hansen         90 35 UNA  INw             5:45.6   17:53.60
  14 #2769 Nick M Pierson      90 35-North Idaho T&F      5:45.8   17:54.20   12
  15 #2791 Michael White       91 35 UNA  INw             5:49.0   18:04.20
  16 #2672 Eric J Foss         90 35-Spokane Merc         5:49.7   18:06.40   13
  17 #2577 Mitchell L Maly     90 35-Near Center S        5:50.9   18:10.00   14
  18 #2544 Kaleb R Fergin      90 35-Loose Cannons        5:51.1   18:10.60   15
  19 #2786 Quinton Olivas      91 35 UNA  INw             5:51.7   18:12.70
  20 #2539 Derek W Alcorn      91 35-Loose Cannons        5:51.8   18:12.90   16
  21 #2690 Jason Sams          90 35-Spokane Merc         5:55.0   18:22.90   17
  22 #2729 Samuel K Magnuson   91 35 UNA  INw             5:55.9   18:25.60
  23 #2820 Zack Saunders       91 35 UNA  INw             5:56.7   18:28.10
  24 #2579 Adam T Reid         91 35-Near Center S        5:57.1   18:29.30   18
  25 #2527 Michael S Owens     90 35Spokane Mercury B     5:57.9   18:31.90   19
  26 #2668 Zach Depledge       90 35Spokane Mercury B     5:58.0   18:32.10   20
  27 #2728 Byron J Groh        91 35 UNA  INw             5:59.0   18:35.10
  28 #2685 Daniel J McIntosh   90 35-Spokane Merc         6:00.9   18:41.10   21
  29 #2698 Erin Wischmann      90 35Spokane Mercury B     6:01.0   18:41.60   22
  30 #2807 Ned Fischer         91 35 UNA  INw             6:01.4   18:42.70
  31 #2665 Caleb T Deitz       91 35Spokane Mercury B     6:01.9   18:44.10   23
  32 #2503 Mats S Johnson      91 35-Comets               6:02.3   18:45.50
  33 #2783 Colby Cravens       91 35 UNA  INw             6:02.9   18:47.40
  34 #2696 Michael Townshend   91 35Spokane Mercury B     6:03.8   18:50.10   24
  35 #2768 Ian M Lawlor        91 35-North Idaho T&F      6:04.0   18:50.70   25
  36 #2724 Zane R Carlson      91 35 UNA  INw             6:05.0   18:53.90
  37 #2734 Michael W Wilhelm   90 35 UNA  INw             6:05.3   18:54.90
  38 #2794 Steve Foster        90 35 UNA  INw             6:06.7   18:59.20
  39 #2574 Jeff D Howard       91 35-Near Center S        6:07.3   19:01.00   26
  40 #2581 Chris M Savage      90 35-Near Center S        6:07.8   19:02.60   27
  41 #2513 Michael J Aunan     90 35Spokane Mercury B     6:09.7   19:08.60   28
  42 #2617 Luke D Iott         90 35-North Idaho T&F      6:11.4   19:13.70   29
  43 #2556 Ryan A Utsey        90 35-Loose Cannons        6:11.4   19:13.90   30
  44 #2680 Tate M Kelly        90 35-Spokane Merc         6:11.5   19:14.10   31
  45 #2557 Bradley J Zentz     91 35-Loose Cannons        6:13.8   19:21.20   32
  46 #2522 Craig A Landes      91 35Spokane Mercury B     6:16.9   19:31.00   33
  47 #2587 Spencer D Wordell   91 35-Near Center S        6:18.9   19:37.20   34
  48 #2727 Adam C George       91 35 UNA  INw             6:21.7   19:45.80
  49 #2732 Michael C Sauer     91 35-Lewis & Clark TC     6:23.0   19:49.80
  50 #2704 Kort C Laughlin     90 35-Team Ephrata         6:24.4   19:54.10
  51 #2809 Dmitriy Kulpin      90 35 UNA  INw             6:28.9   20:08.20
  52 #2818 Andrew S Coleman    91 35 UNA  INw             6:29.7   20:10.60
  53 #2789 Wade English        90 35 UNA  INw             6:31.3   20:15.60
  54 #2572 Jordan E Ginn       91 35-Near Center S        6:31.8   20:17.10
  55 #2814 Anthony Moreland    90 35-North Idaho T&F      6:38.2   20:37.10   35
  56 #2815 Russell Sater       91 35 UNA  INw             6:44.0   20:54.90
  57 #2708 Ian P Westrope      91 35-Team Ephrata         6:49.8   21:13.10
  58 #2615 Nathan R Gencarell  91 35-North Idaho T&F      6:50.4   21:14.80   36
  59 #2705 Travis D Mather     91 35-Team Ephrata         6:56.8   21:34.80
  60 #2545 David S Gorton      91 35-Loose Cannons        7:17.0   22:37.50   37
  61 #2816 Tyler J Rawson      91 35 UNA  INw             7:39.8   23:48.50

 Team Scores
 =================================================================================
 Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
 =================================================================================
    1 35-Spokane Mercury AC        40    1    7    9   10   13   17   21   31
       Total Time:  1:27:54.80
          Average:    17:34.96
    2 35-Near Center Striders      43    2    3    6   14   18   26   27   34
       Total Time:  1:27:53.70
          Average:    17:34.74
    3 35-North Idaho T&F           78    4    8   12   25   29   35   36
       Total Time:  1:30:38.80
          Average:    18:07.76
    4 35Spokane Mercury B          89    5   19   20   22   23   24   28   33
       Total Time:  1:31:43.50
          Average:    18:20.70
    5 35-Loose Cannons            104   11   15   16   30   32   37
       Total Time:  1:32:51.30
          Average:    18:34.26


Event 9  5k Run CC Young Women
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #2604 Anna E Stone        89 35-Spokane Merc         6:08.4   19:04.40    1
  2 #2627 Andrea Collins      88 35-Spokane Merc         6:32.5   20:19.40    2
  3 #2565 Chelsea C Momany    96 35-Near Center S        6:45.2   20:58.70
  4 #2802 Karen Owens         89 35 UNA  INw             6:53.1   21:23.30
  5 #2644 Alli L Price        89 35-Spokane Merc         6:56.6   21:34.10    3
  6 #2630 Lindsay M Farnswor  89 35-Spokane Merc         6:57.6   21:37.30    4
  7 #2801 Katie Owens         89 35 UNA  INw             7:01.8   21:50.20
  8 #2597 Casey M Hampton     89 35-Spokane Merc         7:04.4   21:58.50    5
  9 #2631 Melissa Farnsworth  89 35-Spokane Merc         7:09.0   22:12.60    6
 10 #2805 Melissa Sweeney     89 35 UNA  INw             7:11.5   22:20.60
 11 #2715 Elizabeth P Mathis  89 35 UNA  INw             7:19.7   22:46.00
 12 #2713 Rachel L Fridye     89 35 UNA  INw             7:21.7   22:52.30
 13 #2762 Chelsea A Cazier    88 35-Spokane Merc         7:25.3   23:03.30    7
 14 #2645 Lexi A Price        89 35-Spokane Merc         7:35.3   23:34.30    8

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 35-Spokane Mercury AC        15    1    2    3    4    5    6    7    8
      Total Time:  1:44:33.70
         Average:    20:54.74


Event 10  5k Run CC Young Men
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #2695 Tylor S Thatcher    89 35-Spokane Merc         5:17.0   16:24.80    1
  2 #2813 Frank M Lagrimanta  89 35-North Idaho T&F      5:22.3   16:41.30    2
  3 #2686 Peter S Miller      88 35-Spokane Merc         5:30.6   17:07.10    3
  4 #2689 Max T Reeder        89 35-Spokane Merc         5:32.2   17:12.10    4
  5 #2676 Eric A Janson       89 35-Spokane Merc         5:37.7   17:29.20    5
  6 #2822 Taylor Gregory      89 35 UNA  INw             5:38.8   17:32.40
  7 #2787 John Durkee         89 35 UNA  INw             5:41.1   17:39.50
  8 #2799 Richard Keroack     89 35 UNA  INw             5:43.3   17:46.50
  9 #2733 Joey A Ward         89 35-Spokane Merc         5:46.3   17:55.70    6
 10 #2555 Darrick J Thompson  89 35-Loose Cannons        5:48.1   18:01.50    7
 11 #2785 Kyle Casey          89 35 UNA  INw             5:49.6   18:06.10
 12 #2726 Kenneth R Dragoo    89 35 UNA  INw             5:50.9   18:10.20
 13 #2549 Luke Klohe          89 35-Loose Cannons        5:53.7   18:18.90    8
 14 #2551 Graham S Miller     88 35-Loose Cannons        5:56.2   18:26.50    9
 15 #2541 Dao Z Crosby        89 35-Loose Cannons        5:56.3   18:26.80   10
 16 #2767 Alex Larmey         88 35 UNA  INw             5:56.4   18:27.10
 17 #2663 Logan Craig         89 35-Spokane Merc         5:57.7   18:31.20   11
 18 #2782 Charlie Harster     89 35-North Idaho T&F      6:10.2   19:10.00   12
 19 #2613 Christopher J Dall  89 35-North Idaho T&F      6:19.2   19:38.10   13
 20 #2817 Joseph Lawrence     88 35 UNA  INw             6:19.8   19:39.90
 21 #2610 Tyler Craig         89 35-North Idaho T&F      6:20.6   19:42.40   14
 22 #2706 Luis A Navarro      88 35-Team Ephrata         6:25.5   19:57.60
 23 #2821 Jacob E Hally       89 35-Lewis & Clark TC     6:31.1   20:15.00
 24 #2618 Nicholas L Johnson  89 35-North Idaho T&F      6:38.5   20:38.10   15
 25 #2661 Rory Cipolla        89 35-Spokane Merc         6:41.7   20:47.80   16
 26 #2542 Nakul R Dalwala     89 35-Loose Cannons        7:12.9   22:24.70   17

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 35-Spokane Mercury AC        19    1    3    4    5    6   11   16
      Total Time:  1:26:08.90
         Average:    17:13.78
   2 35-Loose Cannons             51    7    8    9   10   17
      Total Time:  1:35:38.40
         Average:    19:07.68
   3 35-North Idaho T&F           56    2   12   13   14   15
      Total Time:  1:35:49.90
         Average:    19:09.98
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec