Join/Renew Now

Results - USATF Colorado Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/4/06 - DeKoevend Park, Centennial, CO

Bantam Boys 3 km

Pl Bib Name Team Time Score
1. 2502 John Robb Unattached 12:28.5
2. 2586 William Mayhew Landshark Running Club 12:48.9 1
3. 2569 Connor Anderson Front Range Striders 13:22.4
4. 2590 Matthew Tubbs Landshark Running Club 13:28.4 2
5. 2543 Luke Barrick Colorado Sun Track Club 13:35.6
6. 2652 Michael Duran Soco Spartans Running Club 13:42.3
7. 2584 Alex Haberkorn Landshark Running Club 13:43.9 3
8. 2573 Andrew Stratford Front Range Striders 13:52.0
9. 2583 Adam Butterman Landshark Running Club 14:11.1 4
10. 2653 Tristan Kemm Soco Spartans Running Club 14:21.8
11. 2571 Nicholas Iwata Front Range Striders 14:29.3
12. 2544 Aaron Fuller Colorado Sun Track Club 14:35.5
13. 2585 Corey Haberkorn Landshark Running Club 14:38.2 5
14. 2588 Mitchell Shaw Landshark Running Club 14:47.7 6
15. 2572 Jacob Reed Front Range Striders 14:48.3
16. 2582 Ryan Bush Landshark Running Club 14:52.3 7
17. 2503 Scott Robb Unattached 15:49.6
18. 2589 Alex Sullivan Landshark Running Club 16:26.9 8
19. 2546 Duncan Tillman Colorado Sun Track Club 16:37.0
20. 2545 Sam Manzanares Colorado Sun Track Club 17:39.2

Team Scores

Place Team Score
1 Landshark Running Club 15

Bantam Girls 3 km

Pl Bib Name Team Time Score
1. 2626 Kyandra Chandler Loveland Road Runners 13:46.2
2. 2553 Conley Marquez Colorado Sun Track Club 13:50.3
3. 2609 Lauren Murray Landshark Running Club 14:10.8
4. 2552 Jill Gonzales Colorado Sun Track Club 14:22.8
5. 2523 Taylor Gerard Unattached 14:41.5
6. 2688 Amanda Worthy Ric Rojas Running 14:57.7
7. 2578 Carrie Zimmerman Front Range Striders 15:13.0
8. 2555 Casey Torbet Colorado Sun Track Club 15:34.1
9. 2525 Amelia Watson Unattached 15:40.3
10. 2610 Emma Porter Landshark Running Club 15:42.1
11. 2608 Hannah Ingram Landshark Running Club 16:44.0
12. 2524 Lilliana Hamilton Unattached 17:00.4
13. 2554 McKenna Sherry Colorado Sun Track Club 17:01.4
14. 2611 Sophia Reynolds Landshark Running Club 17:42.3

Team Scores

no teams

Midget Boys 3 km

Pl Bib Name Team Time Score
1. 2599 John Reynolds Landshark Running Club 11:45.6 1
2. 2577 Kyle Schaffer Front Range Striders 11:52.6
3. 2514 Taber Miyaucki Unattached 11:54.2
4. 2597 Sam Payne Landshark Running Club 12:04.0 2
5. 2575 Alec Brudzinski Front Range Striders 12:10.3
6. 2594 Tucker Hamilton Landshark Running Club 12:20.9 3
7. 2655 Zackary Blanc Soco Spartans Running Club 12:23.6
8. 2598 Kaci Rex Landshark Running Club 12:25.3 4
9. 2596 Frank Morton Landshark Running Club 12:35.2 5
10. 2639 Neal Kornreich Ric Rojas Running 12:38.9
11. 2637 Jack Preigh Ric Rojas Running 12:41.6
12. 2601 Adam Warren Landshark Running Club 12:46.5 6
13. 2689 Max Worthy Ric Rojas Running 12:47.0
14. 2595 Caleb Ingram Landshark Running Club B 12:48.5
15. 2600 Philip Stafford Landshark Running Club 13:07.5 7
16. 2566 Alexander Valeruz Crown Hill Track Club 13:12.8
17. 2515 Travis Potts Unattached 13:13.6
18. 2550 Nathan Mueller Colorado Sun Track Club 13:17.8
19. 2576 Josh Reed Front Range Striders 13:21.9
20. 2591 Tyler Burns Landshark Running Club B 13:32.2
21. 2580 Matthew Bunyard High Altitude Pirates 13:56.5
22. 2602 Cole Wermers Landshark Running Club 13:58.8 8
23. 2638 Cameron Seamans Ric Rojas Running 14:03.0
24. 2592 Collin Eaton Landshark Running Club B 14:29.6
25. 2565 Jon Sassolino Crown Hill Track Club 14:41.2
26. 2549 Jacob Manzanares Colorado Sun Track Club 17:29.7
27. 2548 Reilly Hoffman Colorado Sun Track Club 19:13.6

Team Scores

Place Team Score
1 Landshark Running Club 15

Midget Girls 3 km

Pl Bib Name Team Time Score
1. 2528 Heather Bates Unattached 11:58.2
2. 2692 Rachel Lopez Platte River TC 12:39.1
3. 2561 Kendell Marquez Colorado Sun Track Club 12:51.9 1
4. 2542 Samantha Lewis CO High Altitude TC 13:00.4
5. 2693 Alisha Scheifley Landshark Running Club 13:03.6
6. 2660 Jazmin Negrete Soco Spartans Running Club 13:05.9
7. 2614 Elena Slavoski Landshark Running Club 13:07.2
8. 2661 Aleece Vinnola Soco Spartans Running Club 13:13.5
9. 2686 Cassandra Hardy Zoom Track Club 13:19.2
10. 2567 Cabri Chamberlin Crown Hill Track Club 13:26.4
11. 2613 Taylor Fogg Landshark Running Club 13:28.7
12. 2612 Allison Cox Landshark Running Club 14:08.2
13. 2530 Abigail Salter Unattached 14:11.9
14. 2559 Danielle Forrester Colorado Sun Track Club 14:27.1 2
15. 2563 Zofia Tillman Colorado Sun Track Club 14:30.4 3
16. 2529 Cambria Magnuson Unattached 14:34.9
17. 2658 Raquel Kemm Soco Spartans Running Club 14:38.9
18. 2657 Kimberly Garcia Soco Spartans Running Club 14:39.1
19. 2556 Sami Ahrberg Colorado Sun Track Club 16:37.8 4
20. 2560 Eva Hall Colorado Sun Track Club 17:31.4 5
21. 2562 Katarina Overberg Colorado Sun Track Club 17:37.5 6
22. 2557 Megan Brue Colorado Sun Track Club 20:45.2 7
23. 2558 Melissa Brue Colorado Sun Track Club 20:59.3 8

Team Scores

Place Team Score
1 Colorado Sun Track Club 15

Youth Boys 4 km

Pl Bib Name Team Time Score
1. 2641 Alexander Paul Ric Rojas Running 14:09.4
2. 2517 Matthieu Caldwell Unattached 14:45.4
3. 2640 John McCarthy Ric Rojas Running 15:07.5
4. 2606 Michael O'Neal Landshark Running Club 15:11.6 1
5. 2629 James Sablan M/Za Greyhounds 15:21.8
6. 2521 Paul Petersen Unattached 15:22.0
7. 2605 Jordan Montera Landshark Running Club 15:42.6 2
8. 2603 Zaq Cohen Landshark Running Club 16:03.6 3
9. 2518 Kevin Greenberg Unattached 16:42.7
10. 2520 Garret Lee Unattached 16:42.9
11. 2685 Steven Hardy Zoom Track Club 18:17.3
12. 2522 Eric Van Der Heide Unattached 19:02.3
13. 2604 Matthew Frier Landshark Running Club 19:11.8 4
14. 2607 Henry Jay Trujillo Landshark Running Club 20:02.3 5

Team Scores

Place Team Score
1 Landshark Running Club 15

Youth Girls 4 km

Pl Bib Name Team Time Score
1. 2651 Kelley Robinson Ric Rojas Running 15:45.8 1
2. 2533 Eleanor Fulton Unattached 16:04.0
3. 2623 Shelby Stableford Landshark Running Club 16:05.0 2
4. 2650 Kaile Robinson Ric Rojas Running 16:27.6 3
5. 2616 Julia Bishop Landshark Running Club 17:04.6 4
6. 2535 Dominique Gerard Unattached 17:07.0
7. 2534 Anna Nicole Funkhauser Unattached 17:25.7
8. 2617 Tess Canepa Olson Landshark Running Club 17:35.2 5
9. 2620 Emily Husted Landshark Running Club 17:48.9 6
10. 2622 Molly Spalding Landshark Running Club 17:58.9 7
11. 2662 Abigail Duran Soco Spartans Running Club 18:06.9
12. 2690 Kristen Martinez Platte River TC 18:12.2
13. 2645 Dani Cifelli Ric Rojas Running 18:13.3 8
14. 2618 Sarah Guhl Landshark Running Club 18:21.6 9
15. 2532 Hannah Cranor Unattached 18:21.8
16. 2663 Becky Hankla Soco Spartans Running Club 18:32.5
17. 2648 Nicole Ginley-Hidinger Ric Rojas Running 18:59.6 10
18. 2619 Julia Hayes Landshark Running Club 19:09.0 11
19. 2691 JosLynn Lopez Platte River TC 19:11.5
20. 2643 Sarah Brenne Ric Rojas Running 19:19.5 12
21. 2531 Lindsay Barlow Unattached 19:22.2
22. 2644 Dyani Chapman Ric Rojas Running 19:29.5 13
23. 2621 Elena Roy Landshark Running Club 19:45.5 14
24. 2624 Lindsey Tubbs Landshark Running Club 19:45.9
25. 2664 Marisa Kemm Soco Spartans Running Club 19:55.2
26. 2646 Betta DeWitt Ric Rojas Running 20:02.6 15
27. 2647 Claire Donovan Ric Rojas Running 20:02.7 16
28. 2649 Emily Ringoen Ric Rojas Running 20:02.8
29. 2615 Terissa Angell Landshark Running Club B 21:52.6

Team Scores

Place Team Score
1 Landshark Running Club 24
2 Ric Rojas Running 34

Intermediate Boys 5 km

Pl Bib Name Team Time Score
1. 2581 Garrett Wilson Kryptonite Speed Team 17:36.4
2. 2574 Walter Schafer Front Range Striders 18:15.2
3. 2636 Michael Stears Jr. Ric Rojas Running 18:27.5
4. 2512 Jeff Warren Unattached 18:31.4
5. 2668 Cesar Rodriguez Team USA Colorado 18:53.4 1
6. 2666 Kody Leach Team USA Colorado 18:57.4 2
7. 2504 Eldon Hall Unattached 18:58.8
8. 2505 Trevor Holmstrom Unattached 19:01.7
9. 2670 Kyle Smith Team USA Colorado 19:06.9 3
10. 2697 Chris Ubias Team USA Colorado 19:29.3 4
11. 2513 John ONeill Unattached 19:31.2
12. 2654 Isaac Abilia Soco Spartans Running Club 19:37.1
13. 2541 Nicholos Petersohn Boulder Road Runners 19:49.4
14. 2507 Shane Inman Unattached 19:50.8
15. 2510 JR Cody Schuyler Unattached 20:01.9
16. 2696 Sam Granada Team USA Colorado 20:37.7 5
17. 2635 Michael Sparks Ric Rojas Running 20:40.7
18. 2508 Robert Kauffmann Team USA Colorado 20:45.5 6
19. 2627 Derrick Cloptin M/Za Greyhounds 21:01.7
20. 2511 Michael VanSickle Team USA Colorado 21:44.7 7
21. 2564 Brad Sassolino Crown Hill Track Club 22:43.6

Team Scores

Place Team Score
1 Team USA Colorado 15

Intermediate Girls 5 km

Pl Bib Name Team Time Score
1. 2568 Lauren Bowers Fort Collins Track Club 21:24.7
2. 2677 Ashlee Smalley Team USA Colorado 21:29.2 1
3. 2526 Anna George Unattached 21:55.5
4. 2672 Kendra Gerk Team USA Colorado 22:11.4 2
5. 2675 Adrianne Nicole Larson Team USA Colorado 22:49.4 3
6. 2674 Hilary Hurst Team USA Colorado 24:23.2 4
7. 2642 Jamie Ringoen Ric Rojas Running 25:36.8
8. 2656 Gabriella Kemm Soco Spartans Running Club 25:38.7
9. 2671 Rachel Best Team USA Colorado 26:04.9 5

Team Scores

Place Team Score
1 Team USA Colorado 15

Young Men 5 km

Pl Bib Name Team Time Score
1. 2694 Erik Ndikumana Team USA Colorado 17:19.5 1
2. 2632 Michael Williams Peak Distance 17:40.3
3. 2681 Ryan Crisp Team USA Colorado 18:02.5 2
4. 2695 Moe Martinez Team USA Colorado 18:21.4 3
5. 2537 Michael Johnson Unattached 18:23.8
6. 2630 Luke Brohmer Peak Distance 18:24.3
7. 2536 Matt Hill Team USA Colorado 18:52.0 4
8. 2680 Spencer Carter Team USA Colorado 19:14.2 5
9. 2679 Makai Agens Team USA Colorado 20:48.5 6
10. 2538 Joshua Parsons Unattached 21:26.5
11. 2682 Taylor Mark Team USA Colorado 25:02.3 7

Team Scores

Place Team Score
1 Team USA Colorado 15

Young Women 5 km

Pl Bib Name Team Time Score
1. 2633 Rebecca Huffman Peak Distance 21:06.9
2. 2634 Michelle Snow Peak Distance 24:37.3

Team Scores

no teams

Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec