Join/Renew Now

Results - USATF Minnesota Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/11/06 - Valleywood G.C., Apple Valley, MN

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Anna French               10 Unattached             13:31.0
  2 Trvedson Jenna             9 Gear                   13:39.7
  3 Julianna Wagner           10 Unattached             13:46.3
  4 Margie Freed               9 Unattached             14:43.5
  5 Kaley Hedberg             10 Evaa                   14:44.4
  6 Jenna Brandel             10 Unattached             15:52.5
  7 Maria Berg                 9 Unattached             16:03.3

Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shane Streich              9 Waseca Area RC         11:36.2
  2 Austin Long               10 Unattached             14:15.8
  3 Nicholas Saxton            9 Unattached             14:26.7
  4 James Berg                10 Unattached             14:34.4
  5 Mark Sheldon              10 Unattached             15:38.9
  6 Kyle Benjamin             10 Farmington CC          15:46.7
  7 Brett Jones               10 Unattached             15:56.4
  8 Peter Spaniol             10 Unattached             16:52.0
  9 Andrew Burmeister          6 Unattached             24:40.2

Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Megan Killbride           12 Unattached             12:21.2
  2 Kaley Shagen              11 Unattached             12:36.0
  3 Kristen Bourne            11 Unattached             12:48.4
  4 Lexie Kretschmer          12 Unattached             12:52.4
  5 Sarah Zeien               12 Unattached             13:02.6
  6 Saragh Fraser             12 Unattached             13:17.3
  7 Taylor Gibson             11 Unattached             14:10.4
  8 Ingrid Wilt               12 Unattached             14:44.3
  9 Emily Fraser              11 Unattached             15:36.8
 10 Summer Freed              11 Unattached             16:33.4
 11 Margret Raasch            11 Flying Pigs            16:58.1

Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brandon Clark             12 Unattached             11:42.1
  2 Adam Peters               12 Unattached             11:49.7
  3 Corey Peterson            12 Unattached             11:49.8
  4 Ken Hoffman               12 Unattached             12:10.9
  5 Korai Kayim-Yanko         12 Unattached             12:13.3
  7 Joe Manders               11 Unattached             12:30.8
  8 Jacob Siekmeier           12 Unattached             12:35.2
  9 Charlie Raasch            11 Flying Pigs            13:12.5
 10 Zach Goldberg             12 Unattached             13:24.0
 11 Jack Parker                2 Unattached             13:35.1
 12 Cory Lienke               12 Unattached             16:43.2

Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaila Urick               14 Unattached             15:36.3
  2 Kelsey Junget             14 Unattached             15:44.2
  3 Taylor Rather             14 Unattached             15:54.6
  4 Allie Loveland            14 Unattached             15:59.5
  5 Emily Feyereisen          14 Unattached             16:36.5
  6 Grace Chandler            13 Unattached             16:41.1
  7 Kinbroe Bezdicek          13 Unattached             17:03.5
  8 Kim Trvedson              13 Flying Pigs            17:11.2
  9 Elana Minsberg            13 Icaa                   17:14.8
 10 Paige Bystrom             14 Unattached             17:33.3
 11 Hanne Guthrie             14 Unattached             17:33.6
 12 Grete Wilt                14 Unattached             18:30.4

Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bryant Blahik             13 Grizzelopes            13:59.8     1
  2 Kirby Neaton              14 Unattached             14:13.0
  3 Ben Saxton                13 Unattached             14:40.4
  4 Jeff Cottrell             14 30-0355 Ford           14:47.5
  5 Robby Hill                14 Unattached             15:10.3
  6 Jack Schmidt              13 Unattached             15:11.6
  7 Marc Strom                13 Jackson RC             15:15.5
  8 Issac Wyland              14 Grizzelopes            15:17.2     2
  9 Ben Tittle                13 Grizzelopes            15:18.2     3
 10 Christian Leitner         13 Grizzelopes            15:20.3     4
 11 Brock Eastlund            14 Unattached             15:22.7
 12 Justin Cook               14 Unattached             15:39.9
 13 Adam Currie               14 30-0355 Ford           15:40.4
 14 Michael Wagner            13 Unattached             15:43.4
 15 Sam Hendrickson           14 Unattached             15:56.0
 16 William Ewort             13 Grizzelopes            16:47.8     5
 17 Michael Sorenson          14 Jackson RC             16:56.5
 18 Alex Bilek                14 Grizzelopes            19:13.2     6

Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kathleen Freiheit         16 Unattached             21:56.3
  2 Sarah Scholl              16 Unattached             24:25.0

Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Travis Beniak             16 Unattached             17:03.2
  2 Ryan Evans                16 Unattached             17:19.1
  3 Derek Schlager            15 Unattached             17:51.1
  4 Stu Lombardo              15 Unattached             17:56.0
  5 Ryan Norman               16 Unattached             17:59.0
  6 Charlie Hansen            15 Unattached             18:12.5
  7 Erik Truedson             15 Grizzelopes            18:18.1
  8 Matthew Simon             15 Unattached             18:19.3
  9 Bobby Davis               16 Unattached             18:24.1
 10 Andy Wiersum              16 Unattached             18:27.0
 11 Alex Ciesielski           15 Unattached             18:32.3
 12 Robbie Jenson             16 Grizzelopes            18:41.1
 13 Matt Oestrich             16 Unattached             18:45.5
 14 Natie Wagner              15 Unattached             18:51.1
 15 Max Hanson                16 Unattached             19:13.2
 16 Alex Lewison              16 Unattached             19:18.1
 17 Logan Langky              15 Unattached             19:24.3
 18 Caleb Pheneger            16 Flight Deck            19:29.4
 19 Michael Aro               15 30-0355 Ford           19:38.9
 20 Nick Ryan                 15 Unattached             19:50.4
 21 Zac Oelrich               15 Grizzelopes            20:15.4
 22 Nick Burgmeier            15 30-0355 Ford           21:37.6
 23 Darius Montazemi          16 Unattached             22:26.2

Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marissa Dahlquist         18 Unattached             20:36.6
  2 Nika Evans                17 30-0355 Ford           22:51.3
  3 Danielle Burgmeier        17 30-0355 Ford           22:51.5

Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan Bailey               17 Unattached             17:03.4
  2 Dan Krower                18 Grizzelopes            17:10.6
  3 Nick Ramberg              21 Unattached             17:20.5
  4 Neil Skoog                18 30-0355 Ford           17:36.9
  5 Stan Drutowski            17 Unattached             17:41.6
  6 Chris Schmitz             17 Unattached             17:56.3
  7 Ed Whetham                30 Molar Milers           18:00.2
  8 Jared Davis               17 Grizzelopes            18:10.2
  9 John Goetz                18 Unattached             18:16.4
 10 Matthew Koppang           17 Unattached             18:20.3
 11 Nick Hudson               17 Grizzelopes            19:37.6
 12 Don Heimer                17 Unattached             20:03.3
 13 Michael Burgmeier         18 Grizzelopes            20:30.5
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec