Join/Renew Now

Results - USATF Michigan Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/11/06 - Cass Benton Park, Northfield, MI

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2101 Schwartz, Kelsie       Unattached                     13:25.01
  2  2197 Farrow, Ersula         Unattached                     13:32.01
  3  2002 Geider, Marlna         Ann Arbor                      14:53.01
  4  2178 Peterson, Hanah        Sunshine Sho                   15:08.01
  5  2177 Huttenlocker, Paig     Sunshine Sho                   15:08.07
  6  2026 Gallant, Nicole        Fleet Feet T                   15:27.02
  7  2005 Olsson, Mimi           Ann Arbor                      15:28.08
  8  2004 Krull, Eden            Ann Arbor                      16:03.04
  9  2175 Iocca, Sophia          Sunshine Sho                   16:23.08
 10  2003 James, Shelbea         Ann Arbor                      16:24.03
 11  2179 Steers, Lauren         Sunshine Sho                   16:57.03
 12  2028 Krueger, Emma          Fleet Feet T                   17:09.50

Event 2  3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2130 Gavitt, Patrick        Unattached                     12:53.09
  2  2137 Hock, Cameron          Unattached                     13:37.50
  3  2181 Martin-Dukes, Regg     Motor City Track               14:06.06
  4  2145 Macks, Daniel          Unattached                     14:15.20
  5  2040 Wells, Andrew          Fleet Feet T                   14:20.00
  6  2139 Jones, Keenan          Stickman Uni                   14:25.70
  7  2038 Sian, Jacob            Fleet Feet T                   14:59.70
  8  2022 Spicer, Jake           Ann Arbor TC                   15:11.03
  9  2126 Dickinson, Isaac       Unattached                     18:52.70
 10  2187 Macks, Michael         Ann Arbor                      19:49.50
 11  2011 Sheriline, James       Ann Arbor                      21:01.01

Event 3  3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2188 Shey, Autumn           Unattached                     12:38.09
  2  2049 Delaney, Jessica       Sunshine Sho                   13:32.02     1
  3  2084 Frey, Erin             Unattached                     13:37.09
  4  2185 Nichols, Ashley        Unattached                     13:38.06
  5  2173 Bates, Gabrielle       Unattached                     13:47.09
  6  2059 Pittman, Kathie        Sunshine Sho                   13:55.02     2
  7  2060 Pond, Rachel           Sunshine Sho                   13:57.00     3
  8  2072 Barker, Hayley         Unattached                     14:03.09
  9  2184 Colonna, Navica        Unattached                     14:05.00
 10  2107 Wagh, Daya             Unattached                     14:12.06
 11  2180 Zarend, Kacie          Unattached                     14:16.07
 12  2029 Pfister, Gaelle        Fleet Feet T                   14:19.04
 13  2054 Koker, Allison         Sunshine Sho                   14:21.06     4
 14  2056 Maske, Jessica         Sunshine Sho                   14:23.21     5
 15  2183 Holtzen, Katie         Unattached                     14:31.09
 16  2102 Shah, Julia            Unattached                     14:41.08
 17  2065 Watts, Lydia           Sunshine Sho                   15:05.06     6
 18  2068 Wood, Danielle         Sunshine Sho                   15:25.06     7
 19  2088 Kantola, Kari          Unattached                     15:26.07
 20  2087 Hoyer, Kelly           Unattached                     15:35.05
 21  2083 Freeland, Paige        Unattached                     17:01.03
 22  2077 Bursha, Cynthia        Unattached                     17:07.21
 23  2066 Watts, Shannon         Sunshine Sho                   17:50.04
 24  2197 Farrow, Ersula         Unattached                     18:07.02

Rank Team       Total          1       2       3       4       5       6       7       8       9
=================================================================================================
1.  Sunshine Shockers  15      1       2       3       4       5       6       7
    Time:         1:10:08.31
    Average:     14:01.67

Event 4  3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2189 Sehy, Nicholas         Unattached                     11:53.08
  2  2159 Tsivitse, Christop     Unattached                     12:03.03
  3  2150 Parker, Jonathan       Unattached                     12:09.00
  4  2041 Wells, Zachery         Fleet Feet T                   12:32.03
  5  2009 Knight, Kevin          Ann Arbor                      13:11.04
  6  2141 Kitto, Andrew          Unattached                     13:12.01
  7  2121 Carson, Brandon        Unattached                     13:16.03
  8  2133 Handler, Robert        Unattached                     13:37.00
  9  2008 Criso, Lee             Ann Arbor                      13:42.01
 10  2129 Gavitt, Brendan        Unattached                     13:47.07
 11  2199 Hurst, Ted             Unattached                     13:53.00
 12  2128 Freeland, Ryan         Unattached                     14:08.07
 13  2200 Katona, Austin         Unattached                     14:20.01
 14  2162 Waltz, Jared           Unattached                     14:21.02
 15  2006 Barrmorris, Harry      Ann Arbor                      14:24.02
 16  2142 Kowalchick, Anthon     Unattached                     14:51.08
 17  2036 Larson, Kenneth        Fleet Feet T                   14:58.02
 18  2196 Mcdonald, Christop     Unattached                     15:00.00
 19  2164 Wenzel, Matthew        Unattached                     15:07.00

Event 5  4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2091 Kroll, Sara            Stickman Uni                   17:16.03
  2  2043 Aubrey, Anastasia      Sunshine Sho                   18:08.09     1
  3  2050 Dulworth, Catherin     Sunshine Sho                   18:09.04     2
  4  2070 Wrozek, Emily          Sunshine Sho                   18:40.08     3
  5  2097 Robichaud, Brittan     Unattached                     18:49.01
  6  2052 Freeland, Mindy        Sunshine Sho                   18:53.01     4
  7  2096 Pasternak, Anna        Unattached                     19:12.09
  8  2093 Linsday, Christine     Unattached                     19:16.04
  9  2080 Dickinson, Markea      Unattached                     19:24.02
 10  2104 Smock, Marycara        Unattached                     19:27.09
 11  2090 Krause, Samantha       Unattached                     19:29.07
 12  2064 Tobias, Anna           Sunshine Sho                   19:32.00     5
 13  2030 Rapp, Megen            Fleet Feet T                   19:45.05
 14  2098 Roeser, Elizabeht      Unattached                     19:51.01
 15  2063 Stewart, Hanna         Sunshine Sho                   19:52.01     6
 16  2069 Woodruff, Taylor       Sunshine Sho                   20:04.01     7
 17  2042 Albert, Paige          Sunshine Sho                   20:05.01
 18  2025 Frank, Kathryn         Fleet Feet T                   20:11.02
 19  2061 Rowley, Taylor         Sunshine Sho                   20:12.09
 20  2073 Bauman, Sarah          Unattached                     20:16.00
 21  2103 Skinner, Kelsey        Unattached                     20:29.03
 22  2182 Glynn, Katie           Unattached                     20:47.02
 23  2001 Geider, Alexa          Ann Arbor                      20:49.09
 24  2105 Sparks, Briana         Unattached                     20:58.02
 25  2075 Blakely, Jaclyn        Unattached                     21:02.04

Rank Team       Total          1       2       3       4       5       6       7       8       9
=================================================================================================
1.  Sunshine Shockers  15      1       2       3       4       5       6       7
    Time:      1:33:22.22
    Average:     18:40.45


Event 6  4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2132 Griffiths, Frank       Unattached                     15:27.05
  2  2163 Webb, John             Unattached                     15:29.07
  3  2117 Blaszczyk, Michael     Unattached                     15:45.03
  4  2201 Katona, Alexander      Unattached                     15:56.03
  5  2124 Crowell, Stuart        Gazelle Michigan               15:57.05     1
  6  2033 Hickman, Luke          Fleet Feet T                   16:03.03     2
  7  2168 Zawacki, Ian           Unattached                     16:08.08
  8  2134 Heath, Taylor          Unattached                     16:25.00
  9  2193 Volstromer, Eric       Raptor Running C               16:30.07
 10  2120 Buzzard, Warren        Unattached                     16:32.00
 11  2174 Bates, Jordan          Unattached                     16:37.00
 12  2192 Volstromer, Alex       Raptor Running C               16:37.09
 13  2136 Henning, Jordan        Gazelle Michigan               16:38.07     3
 14  2216 Robinson, Josh         Unattached                     16:39.08
 15  2158 Stanley, Kyler         Gazelle Michigan               16:41.01     4
 16  2167 Wright, Keegan         Unattached                     16:44.03
 17  2111 Albaugh, Scott         Unattached                     16:57.03
 18  2148 Minghine, Alexande     Unattached                     17:01.03
 19  2037 Madill, Lucas          Fleet Feet T                   17:01.05     5
 20  2123 Coats, Kyle            Gazelle Michigan               17:14.07     6
 21  2135 Henderson, Ryan        Gazelle Michigan               17:22.06     7
 22  2131 Goggin, Conor          Unattached                     17:23.06
 23  2143 Lemanski, Preston      Unattached                     17:33.09
 24  2217 Myonkey, Rob           Unattached                     17:35.04
 25  2140 Kantola, Ross          Unattached                     17:37.09

Rank Team       Total          1       2       3       4       5       6       7       8       9
=================================================================================================
1.  Gazelle Michigan   21      1       3       4       6       7
    Time:      1:23:52.26
    Average:     16:46.46
2.  Fleet Feet         34      2       5       8       9       10      11
    Time:      1:30:00.21
    Average:     18:00.05


Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2079 Calka, Courtney        Unattached                     21:14.08
  2  2085 Hammer, Nicole         Unattached                     21:15.03
  3  2094 Mcfarlane, Rachel      Stickman Uni                   21:21.05
  4  2109 Waterhouse, Molly      Unattached                     21:43.08
  5  2051 Freeland, Meggan       Sunshine Sho                   22:01.00     1
  6  2062 Snyder, Hilary         Sunshine Sho                   22:02.09     2
  7  2215 Elhammer, Ylva         Unattached                     22:58.04
  8  2211 Fondren, Ramzee        Detroit Chee                   23:00.01     3
  9  2044 Bentle, Rebekah        Sunshine Sho                   23:03.01     4
 10  2047 Cremeans, Cara         Sunshine Sho                   23:08.07     5
 11  2207 Bracens, Megan         Detroit Chee                   23:48.05     6
 12  2067 Weaver, Amanda         Sunshine Sho                   23:55.09     7
 13  2212 Farrow, Christina      Detroit Chee                   24:12.02     8
 14  2071 Ykomoff, Jessie        Sunshine Sho                   24:16.03     9
 15  2058 Peterson, Stephani     Sunshine Sho                   24:40.01    10
 16  2208 Logan, Katra           Detroit Chee                   24:51.05    11
 17  2057 Mcumber, Lauren        Sunshine Sho                   25:02.05
 18  2092 Krug, Winonah          Unattached                     25:02.08
 19  2095 Meier, Denee           Unattached                     25:10.07
 20  2100 Saferian, Victoria     Unattached                     25:24.07
 21  2206 Mcgowan, Kathleen      Unattached                     26:00.07
 22  2226 Church, Victoria       Unattached                     26:03.06
 23  2081 Dilley, Brittany       Unattached                     26:29.00
 24  2110 Young, Amanda          Unattached                     27:04.03
 25  2089 Kaplan, Kelsey         Unattached                     27:08.01

Rank Team       Total          1       2       3       4       5       6       7       8       9
=================================================================================================
1.  Sunshine Shockers  19      1       2       4       5       7       9       10
    Time:      1:23:52.26
    Average:     16:46.46
2.  Detroit Cheetah    40      3       6       8       11      12      13
    Time:      1:30:00.21
    Average:     18:00.05

Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2086 Howard, Ted            Unattached                     18:40.01
  2  2144 Lumley, Joshua         Unattached                     18:45.09
  3  2153 Saleh, Saeed           Unattached                     18:54.00
  4  2171 Harris, Tim            Unattached                     19:17.08
  5  2220 DeBica, Kevin          Raptor Running C               19:21.03     1
  6  2023 Lax, Derek             Detroit Chee                   19:23.04
  7  2214 Long, Wesley           Unattached                     19:40.06
  8  2218 Patel, Mayur           Raptor Running C               19:42.00     2
  9  2112 Aljahmi, Adham         Unattached                     19:43.03
 10  2119 Butler, Thomas         Unattached                     19:45.09
 11  2113 Alkirsh, Oais          Unattached                     19:48.01
 12  2125 Ilayan, Samer          Unattached                     19:52.05
 13  2229 Noble, Alexancer       Unattached                     20:01.05
 14  2205 Blakely, Brett         Unattached                     20:12.03
 15  2118 Boydon, Anwar          Unattached                     20:18.07
 16  2225 Brooks, Zach           Unattached                     20:39.03
 17  2223 Berns, Mike            Unattached                     20:50.07
 18  2219 Devey, Matthew         Raptor Running C               20:56.01     3
 19  2155 Schofield, Jacob       Unattached                     21:22.08
 20  2146 Matteson, Philip       Unattached                     21:24.02
 21  2127 Dominico, Julian       Unattached                     21:32.00
 22  2190 Smith, Jason           Raptor Running C               21:35.01     4
 23  2202 Lang, Alex             Unattached                     21:47.00
 24  2115 Beck, Tyler            Unattached                     21:48.04
 25  2204 Washington, Kristo     Unattached                     21:58.07

Rank Team       Total          1       2       3       4       5       6       7       8       9
=================================================================================================
1.  Raptor Running     15      1       2       3       4       5       6       7
    Time:      1:44:06.05
    Average:     20:49.21


Event 9  5k Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2213 Matthews, Jenna        Unattached                     22:21.02
  2  2099 Saarela, Kari          Unattached                     23:29.02
  3  2055 Koker, Sierra          Sunshine Sho                   24:26.03
  4  2045 Blair, Alexandria      Sunshine Sho                   24:27.02
  5  2053 Kohlitz, Shannon       Sunshine Sho                   24:28.07
  6  2046 Covender, Sarah        Sunshine Sho                   26:08.07
  7  2074 Bish, Ashley           Unattached                     26:27.07
  8  2108 Walley, Devan          Unattached                     26:57.09

Event 10  5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2165 Wombaldt, Alec         Unattached                     18:40.08
  2  2152 Saidi, Omar            Unattached                     18:45.09
  3  2160 Wall, Kenny            Unattached                     18:53.01
  4  2232 Chiha, Kassem          Unattached                     19:07.03
  5  2147 Mckeachie, Andrew      Unattached                     19:28.00
  6  2222 Kane, Justin           Raptor Running C               20:29.08
  7  2157 Simons, Zachary        Unattached                     21:04.06
  8  2230 Wood, Derek            Unattached                     21:10.02
  9  2154 Sargent, Jarrett       Unattached                     22:17.03
 10  2122 Clay, Nicholas         Unattached                     22:51.02
 11  2227 Chruch, John           Unattached                     23:29.02
 12  2231 Wilkes Jr., George     Unattached                     23:55.07
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec