Join/Renew Now

Results - USATF Indiana Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/11/06 - Shoaff Park

Event 1  1500 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  #77 Williams, Mackenzie     16-Indiana TC             7:13


Event 2  1500 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  #81 Reinhold, Grayson       16-Indiana TC             6:54
  2 #125 Banfield, Will          16-Purdue Area TC         6:58    1
  3 #139 Nycz, Charlie           16-Purdue Area TC         7:20    2
  4 #164 Ehlers, Bahiru          16-Unattached             7:30
  5 #121 Beherens, Kolin         16-Unattached             7:32
  6 #138 Midkiff, Nathan         16-Purdue Area TC         7:57    3
  7 #130 Custer, Coby            16-Purdue Area TC         9:03    4
  8 #141 Shenk, Calvin           16-Purdue Area TC         9:46    5

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 16-Purdue Area TC            15    1    2    3    4    5
      Total Time:    41:04.00
         Average:     8:12.80


Event 3  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  #38 Webb, Emily             16-Ftyr                  12:49
  2 #119 Hummels, Emily          16-Team Bird             15:19    1
  3 #144 Deardorf, Cendra        16-Team Bird             15:25    2
  4  #98 Schmitz, Anna           16-Unattached            16:18
  5  #11 Hess, Grace             16-Team Bird             16:42    3
  6 #152 Nemitz, Brigit          16-Team Bird             16:54    4
  7 #148 Fruchey, Madison        16-Team Bird             17:22    5
  8  #93 Harper, Abigail         16-Team Bird             18:26    6

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 16-Team Bird                 15    1    2    3    4    5    6
      Total Time:  1:21:42.00
         Average:    16:20.40


Event 4  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #167 Grider, Matthew         16-Unattached            12:14
  2  #83 Williams, Anthony       16-Indiana TC            12:54
  3  #43 Heinrich, Donald        16-Ftyr                  12:57
  4  #27 Whitten, Tucker         16-Fast Feat             13:01
  5 #155 Dewitt, Drake           16-Team Bird             13:13
  6 #165 Ehlers, Mesfin          16-Unattached            13:26
  7 #133 James, Costa            16-Purdue Area TC        13:28    1
  8 #137 Marley, Matthew         16-Purdue Area TC        13:30    2
  9 #115 Langeloh, Hunter        16-Team Bird             13:34
 10 #166 Gordon, William         16-Unattached            14:05
 11 #132 Hummels, Alex           16-Purdue Area TC        15:45    3
 12 #129 Cohen, Jake             16-Purdue Area TC        15:52    4
 13 #135 Krause, Tommy           16-Purdue Area TC        16:11    5
 14 #140 Nycz, Tyler             16-Purdue Area TC        16:23    6
 15 #131 Folkers, Jack           16-Purdue Area TC        16:31    7

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 16-Purdue Area TC            15    1    2    3    4    5    6    7
      Total Time:  1:14:46.00
         Average:    14:57.20


Event 5  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  #97 Roach, Madalyn          16-Ltxc                  12:30    1
  2  #12 Strack, Emily           16-Fast Feat             12:50
  3  #58 Peterson, Raven         16-Indiana AS            12:50
  4 #114 Daluga, Cailey          16-Purdue Area TC        12:51    2
  5 #112 Bittner, Katie          16-Purdue Area TC        12:53    3
  6  #52 Brown, Kathryn          16-Indiana AS            12:55
  7  #59 Schmitz, Ellen          16-Indiana AS            13:06
  8  #35 Huse, Autumn            16-Ftyr                  13:12
  9 #113 Burgess, Bobbie         16-Purdue Area TC        13:14    4
 10  #96 Roach, Macey            16-Ltxc                  13:27    5
 11  #94 Madsen, Lauren          16-Ltxc                  13:28    6
 12  #99 Wylin, Kimi             16-Ltxc                  13:58    7
 13  #88 Dunagin, Allison        16-Ltxc                  14:03    8
 14 #122 Swift, Kelly            16-Purdue Area TC        14:04    9
 15 #149 Hamilton, Lauren        16-Team Bird             14:26
 16  #32 Enos, Hailey            16-Ftyr                  14:36
 17 #118 Harriger, Amber         16-Purdue Area TC        14:36   10
 18  #31 Dick, Carlie            16-Ftyr                  14:41
 19  #90 Ellefsen, Erin          16-Ltxc                  14:43   11
 20 #126 Beck, Chauncey          16-Purdue Area TC        14:54   12
 21 #116 Fricker, Laurel         16-Purdue Area TC        15:41   13
 22 #123 Watkins, Maggie         16-Purdue Area TC        15:49
 23 #124 Wisma, Alexa            16-Purdue Area TC        16:13

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 16-Ltxc                      27    1    5    6    7    8   11
      Total Time:  1:07:26.00
         Average:    13:29.20
   2 16-Purdue Area TC            28    2    3    4    9   10   12   13
      Total Time:  1:07:38.00
         Average:    13:31.60


Event 6  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  #22 Schienbein, Tate        16-Fast Feat             10:46
  2  #48 Shaw, Matt              16-Ftyr                  11:28    1
  3  #50 Webb, Andrew            16-Ftyr                  12:02    2
  4  #16 Hess, Alex              16-Team Bird             12:15
  5 #110 Potts, Austin           16-Ltxc                  12:25
  6  #25 Whitten, Mack           16-Fast Feat             12:31
  7  #47 Reed, Ryan              16-Ftyr                  12:35    3
  8 #161 Worl, Riley             16-Unattached            12:35
  9 #134 James, Dimitri          16-Purdue Area TC        12:36
 10 #156 Harper, Jonathan        16-Team Bird             12:37
 11 #102 Donaldson, Andrew       16-Ltxc                  12:41
 12  #36 Shuck, Evan             16-Ftyr                  12:45    4
 13   #7 Martin, Graham          16-Blue Ribbon RC        13:03
 14  #63 Crawford, Sepaus        16-Indiana AS            13:10
 15  #42 Ford, Robi              16-Ftyr                  13:15    5
 16 #163 BeMent, Brandon         16-Unattached            13:36
 17 #136 Lewark, Chase           16-Purdue Area TC        13:42
 18 #104 Ellefsen, Jon           16-Ltxc                  15:07
 19 #159 Quinn, Justin           16-Unattached            15:30
 20 #128 Cassutt, Paul           16-Purdue Area TC        15:35

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 16-Franklin Township YR      15    1    2    3    4    5
      Total Time:  1:02:05.00
         Average:    12:25.00


Event 7  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #151 Neer, Waverly           16-Team Bird             16:07
  2  #71 Bierhaus, Brooke        16-Indiana TC            16:40    1
  3  #57 Nocco, Sarah            16-Indiana AS            16:43    2
  4 #143 Cotterman-Readinger     16-Unattached            16:50
  5 #117 Goodman, Kaisa          16-Purdue Area TC        16:52
  6  #60 Skwarcan, Mackenzie     16-Indiana AS            17:13    3
  7  #84 Willman, Helen          16-Indy Cheetahs         17:28
  8  #74 Lewandowski, Ashley     16-Indiana TC            17:36    4
  9  #34 Hanley, Savannah        16-Ftyr                  17:43    5
 10  #86 Carlson, Erica          16-Ltxc                  17:50
 11 #120 Paolillo, Maria         16-Purdue Area TC        18:01
 12  #39 Winton, Kathryn         16-Ftyr                  18:13    6
 13  #51 Brandenburg, Maggie     16-Indiana AS            18:22    7
 14  #73 Jacobs, Rebecca         16-Indiana TC            18:27    8
 15  #61 Hoff, Lindsay           16-Unattached            18:41
 16  #33 Evinger, Jessica        16-Ftyr                  18:47    9
 17  #76 Wheeler, Taylor         16-Indiana TC            18:50   10
 18  #37 Tollison, Victoria      16-Ftyr                  18:53   11
 19  #30 Csillag, Katie          16-Ftyr                  18:55   12
 20  #55 Jacobsen, Allison       16-Indiana AS            19:06   13
 21  #54 Crawford, Sormeh        16-Indiana AS            19:18   14
 22  #56 Lankton, Sarah          16-Indiana AS            19:32   15
 23  #72 Biggs, Holly            16-Indiana TC            19:56   16
 24  #10 Faris, Brianna          16-Fast Feat             19:59
 25  #91 Fairfax, Caroline       16-Ltxc                  20:16
 26  #75 Strobel, Caitin         16-Indiana TC            20:23   17
 27  #89 Ellefsen, Carly         16-Ltxc                  20:34
 28 #150 Lynch, Brittany         16-Team Bird             21:26
 29 #142 Stockton, Olivia        16-Unattached            21:49
 30 #145 Deardorf, Leah          16-Team Bird             26:56

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 16-Indiana All Stars RC      39    2    3    7   13   14   15
      Total Time:  1:30:42.00
         Average:    18:08.40
   2 16-Indiana Track Club        39    1    4    8   10   16   17
      Total Time:  1:31:29.00
         Average:    18:17.80
   3 16-Franklin Township YR      43    5    6    9   11   12
      Total Time:  1:32:31.00
         Average:    18:30.20


Event 8  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #158 Martin, James           16-Team Bird             14:12    1
  2   #6 Martin, Connor          16-Blue Ribbon RC        14:23    2
  3 #109 O'Herron, Hale          16-Ltxc                  14:25    3
  4  #26 Whitten, Nicholas       16-Fast Feat "a"         14:48    4
  5 #172 Casey, Kameron          16-Ftyr                  14:49    5
  6  #79 Reinhold, Cole          16-Indiana TC            14:51
  7  #68 Ohlman, Thomas          16-Indiana AS            14:53    6
  8   #3 Ginebaugh, Collin       16-Blue Ribbon RC        14:57    7
  9  #41 Crist, Jason            16-Ftyr                  14:58    8
 10  #67 Morris, Sam             16-Indiana AS            15:00    9
 11  #23 Schoettle, Alex         16-Fast Feat "a"         15:10   10
 12 #157 Long, Brandon           16-Team Bird             15:15   11
 13 #103 Doxey, Cameron          16-Ltxc                  15:24   12
 14  #13 Anderson, Alex          16-Fast Feat "a"         15:24   13
 15 #169 Masters, Rickey         16-Unattached            15:26
 16   #8 Wartenberg, William     16-Blue Ribbon RC        15:28   14
 17  #14 Doughty, Jacob          16-Fast Feat "a"         15:30   15
 18  #24 Spears, Ryan            16-Fast Feat "a"         15:30   16
 19   #5 Ling, Conrad            16-Blue Ribbon RC        15:38   17
 20 #168 Hitchcock, Sawyer       16-Unattached            15:40
 21  #49 Wall, Damon             16-Ftyr                  15:42   18
 22  #82 Wilhelm, Andrew         16-Indiana TC            15:43
 23 #106 Knuckles, Ryan          16-Ltxc                  15:44   19
 24  #69 Rutherford, Zachary     16-Indiana AS            15:45   20
 25  #70 Schrock, Nick           16-Indiana AS            15:51   21
 26  #66 Gerdom, Alex            16-Indiana AS            15:56   22
 27  #65 Crull, David            16-Indiana AS            15:59   23
 28  #64 Crull, Aaron            16-Indiana AS            16:01   24
 29  #62 Cowen, Andy             16-Indiana AS            16:06
 30   #2 Butler, Ryan            16-Blue Ribbon RC        16:09   25
 31  #85 Willman, James          16-Indy Cheetahs         16:11
 32  #92 Lothamer, Patrick       16-Team Bird             16:16   26
 33 #170 Staton, Michael         16-Unattached            16:18
 34 #105 Herhusky, Nick          16-Ltxc                  16:19   27
 35  #21 Mosier, Timothy         16-Fast Feat "a"         16:21   28
 36  #44 Mactin, Andrice         16-Ftyr                  16:24   29
 37  #46 Newcomb, Kaylan         16-Ftyr                  16:26   30
 38  #45 Nanavaty, Aaron         16-Ftyr                  16:27   31
 39  #17 Hess, Brad              16-Team Bird             16:29   32
 40 #100 Blaase, Doug            16-Ltxc                  16:32   33
 41  #19 Mangan, Patrick         16-Fast Feat "a"         16:35   34
 42  #20 Meyer, Ryan             16-Fast Feat             17:00
 43 #127 Cartwright, Andrew      16-Purdue Area TC        17:00
 44 #101 Denton, Joe             16-Ltxc                  17:22   35
 45  #40 Blattner, Tyler         16-Ftyr                  18:10   36
 46 #153 Quinn, Cameron          16-Unattached            18:30
 47  #80 Flegge, Andrew          16-Team Bird             18:34   37
 48  #29 DeVoe, Ben              16-Fw Track Club         18:44
 49 #111 Truex, Andrew           16-Ltxc                  18:55   38
 50 #107 Marshall, Carter        16-Ltxc                  18:59
 51  #78 Evans, Zach             16-Indiana TC            20:08
 52  #15 Frazier, Nicholas       16-Fast Feat             21:16

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 16-Fast Feat "a"             58    4   10   13   15   16   28   34
      Total Time:  1:16:22.00
         Average:    15:16.40
   2 16-Blue Ribbon RC            65    2    7   14   17   25
      Total Time:  1:16:35.00
         Average:    15:19.00
   3 16-Indiana All Stars RC      78    6    9   20   21   22   23   24
      Total Time:  1:17:25.00
         Average:    15:29.00
   4 16-Franklin Township YR      90    5    8   18   29   30   31   36
      Total Time:  1:18:19.00
         Average:    15:39.80
   5 16-Ltxc                      94    3   12   19   27   33   35   38
      Total Time:  1:18:24.00
         Average:    15:40.80
   6 16-Team Bird                107    1   11   26   32   37
      Total Time:  1:20:46.00
         Average:    16:09.20


Event 9  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #213 Blanchard, Chelsea      16-Unattached            19:50
  2 #212 Wilson, Tynae           16-Team Bird             20:23
  3 #210 Dean, Emily             16-Team Bird             21:08
  4  #53 Brown, Lindsey          16-Indiana AS            21:37
  5 #208 DeBoy, Katie            16-Purdue Area TC        22:00
  6 #200 Taff, Ellen             16-Indiana AS            22:39
  7 #206 Potts, Ashley           16-Ltxc                  23:58    1
  8 #215 Strautman, Felicita     16-Ltxc                  23:58    2
  9 #209 Spencer, Suzanne        16-Purdue Area TC        24:16
 10 #207 Wylin, Danica           16-Ltxc                  24:19    3
 11 #204 Ijams, Maddie           16-Ltxc                  24:42    4
 12 #203 Herhusky, Allyson       16-Ltxc                  24:54    5
 13 #202 Donaldson, Alex         16-Ltxc                  25:18    6

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 16-Ltxc                      15    1    2    3    4    5    6
      Total Time:  2:01:51.00
         Average:    24:22.20


Event 10  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #205 Marshall, Taylor        16-Ltxc                  19:41
  2 #201 Reinhold, Dustin        16-Indiana TC            20:25


Event 11  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   #1 Banfich, Alex           16-Team Bird             18:52
  2 #147 Elcock, Beverly         16-Team Bird             21:03
  3   #9 Brown, Heather          16-Fast Feat             27:13
  4 #146 Deardorf, Leticia       16-Team Bird             28:22


Event 12  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #154 Bird, Sam               16-Team Bird             17:56
  2 #160 Venderley, Ryan         16-Team Bird             18:04
  3 #108 Wyatt, Jake             16-Unattached            18:07
  4 #171 Wallace, Kyle           16-Unattached            18:13
  5  #95 Hoff, Aaron             16-Unattached            24:38
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec