Join/Renew Now

Results - USATF Region 11 Junior Olympic Track & Field Championships

6/21-24/06 - Bozeman, MT

Event 1  100 Meter Dash Sub Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Carly Smiedala            98 Helena Vault             17.22   NWI
  2 Zoee Boschee              98 Unattached               19.36   NWI
  3 Tallis Blossom            98 Montana Track Cl         20.76   NWI
  4 Maggie Smiedala           99 Helena Vault             20.79   NWI

Event 2  200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Haley Haines              96 Montana Track Cl         34.46   NWI
  2 Carly Smiedala            98 Helena Vault             35.96   NWI
  3 Madison McLaughlin        96 Montana Track Cl         36.67   NWI
  4 Brittnie Heffner          96 Unattached               36.85   NWI
  5 Agate Gamble              96 Wind River Storm         36.95   NWI
  6 Sydney Harris             97 TMID                     36.96   NWI
  7 Alyssa Guerrero           97 Unattached               37.06   NWI
  8 Kate Gamble               97 Wind River Storm         41.01   NWI
  9 Maggie Smiedala           99 Helena Vault             44.62   NWI

Event 3  400 Meter Dash Sub Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Carly Smiedala            98 Helena Vault             35.96 
  2 Maggie Smiedala           99 Helena Vault             44.62 

Event 21  100 Meter Dash Sub Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Connor Matthews           98 Unattached               14.84   NWI
  2 Jason Bench               98 3 Rivers Track           20.11   NWI

Event 23  400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Connor Matthews           98 Unattached             1:13.84 
  2 Daniel Van Dyke           96 Montana Track Cl       1:14.33 
  3 Bryce Schroeder           96 TMID                   1:17.07 
  4 Tyger Frye                97 Unattached             1:20.13 
  5 Paul Barmore              97 Unattached             1:31.21 
  6 Michael Wisherd           97 Unattached             1:32.74 

Event 27  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Unattached  'A'                                       54.38    

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Haley Haines              96 Montana Track Cl         15.97   NWI
  2 Kyra Fisher               97 BozemanTrack Clu         17.15   NWI
  3 Brittnie Heffner          96 Unattached               17.18   NWI
  4 Sydney Harris             97 TMID                     17.19   NWI
  5 Alyssa Guerrero           97 Unattached               17.85   NWI
  6 Kate Gamble               97 Wind River Storm         18.01   NWI
  7 Madison McLaughlin        96 Montana Track Cl         18.11   NWI

Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Haley Haines              96 Montana Track Cl         34.46   NWI
  2 Brittnie Heffner          96 Unattached               36.85   NWI
  3 Agate Gamble              96 Wind River Storm         36.95   NWI
  4 Sydney Harris             97 TMID                     36.96   NWI
  5 Alyssa Guerrero           97 Unattached               37.06   NWI
  6 Kate Gamble               97 Wind River Storm         41.01   NWI

Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Josey Smiedala            96 Helena Vault           1:23.56 
  2 Agate Gamble              96 Wind River Storm       1:25.81 

Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Josey Smiedala            96 Helena Vault           3:06.20 
  2 Brynn Schmidt             97 BozemanTrack Clu       3:43.90 

Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kyra Fisher               97 BozemanTrack Clu       7:01.09 
  2 Brynn Schmidt             97 BozemanTrack Clu       7:02.10 

Event 108  High Jump Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Madison McLaughlin        96 Montana Track Cl         0.95m    3-01.25
  1 Zoee Boschee              98 Unattached               0.95m    3-01.25
  3 Elizabeth Niegel          96 3 Rivers Track           0.80m    2-07.50

Event 109  Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Haley Haines              96 Montana Track Cl         3.14m   NWI  10-03.75
  2 Sydney Harris             97 TMID                     3.04m   NWI   9-11.75
  3 Agate Gamble              96 Wind River Storm         2.73m   NWI   8-11.50
  4 Madison McLaughlin        96 Montana Track Cl         2.72m   NWI   8-11.25
  5 Zoee Boschee              98 Unattached               2.65m   NWI   8-08.50
  6 Alyssa Guerrero           97 Unattached               2.61m   NWI   8-06.75
  7 Kyra Fisher               97 BozemanTrack Clu         2.58m   NWI   8-05.75
  8 Kate Gamble               97 Wind River Storm         2.55m   NWI   8-04.50
  9 Demi Horton               97 Unattached               2.50m   NWI   8-02.50

Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Madison McLaughlin        96 Montana Track Cl         3.48m   11-05.00
  2 Tallis Blossom            98 Montana Track Cl         2.92m    9-07.00

Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Courtney Nelson           96 3 Rivers Track          16.29m      53-05
  2 Elizabeth Niegel          96 3 Rivers Track           8.48m      27-10

Event 112  Triathlon Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Madison McLaughlin        96 Montana Track Cl           360 

Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Connor Matthews           98 Unattached               14.84   NWI
  2 Bryce Schroeder           96 TMID                     15.42   NWI
  3 Peyton Harris             96 TMID                     15.53   NWI
  4 Joshua Barrows            96 Montana Track Cl         15.84   NWI
  5 Kyle Bench                96 3 Rivers Track           16.10   NWI
  6 Liam Gildehaus            97 Beartooth Track          16.33   NWI
  7 Tyger Frye                97 Unattached               16.90   NWI
  8 Jason Bench               98 3 Rivers Track           20.11   NWI

Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bryce Schroeder           96 TMID                     32.67   NWI
  2 Daniel Van Dyke           96 Montana Track Cl         33.41   NWI
  3 Joshua Barrows            96 Montana Track Cl         35.08   NWI
  4 Liam Gildehaus            97 Beartooth Track          36.99   NWI
  5 Aaron Daley               97 Unattached               43.73   NWI

Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Daniel Van Dyke           96 Montana Track Cl       1:14.33 
  2 Bryce Schroeder           96 TMID                   1:17.07 
  3 Tyger Frye                97 Unattached             1:20.13 
  4 Paul Barmore              97 Unattached             1:31.21 
  5 Michael Wisherd           97 Unattached             1:32.74 

Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Daniel Van Dyke           96 Montana Track Cl       2:56.97 
  2 Aaron Daley               97 Unattached             3:13.59 
  3 Michael Wisherd           97 Unattached             3:16.94 

Event 158  High Jump Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Peyton Harris             96 TMID                     1.10m    3-07.25
  2 Michael Wisherd           97 Unattached               1.04m    3-05.00
  3 Kyle Bench                96 3 Rivers Track           0.94m    3-01.00
  4 Jason Bench               98 3 Rivers Track           0.84m    2-09.00

Event 159  Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Peyton Harris             96 TMID                     3.67m   NWI  12-00.50
  2 Connor Matthews           98 Unattached               3.51m   NWI  11-06.25
  3 Tyger Frye                97 Unattached               3.36m   NWI  11-00.25
  4 Bryce Schroeder           96 TMID                     3.25m   NWI  10-08.00
  5 Liam Gildehaus            97 Beartooth Track          3.17m   NWI  10-05.00
  6 Kyle Bench                96 3 Rivers Track           3.16m   NWI  10-04.50
  7 Joshua Barrows            96 Montana Track Cl         3.14m   NWI  10-03.75
  8 Aaron Daley               97 Unattached               2.53m   NWI   8-03.75

Event 160  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Brady Ostermiller         96 Unattached               7.94m   26-00.75
  2 Colton Oster              96 3 Rivers Track           7.40m   24-03.50

Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Brady Ostermiller         96 Unattached              24.59m      80-08
  2 Hunter Frost              96 Unattached              18.30m      60-00
  3 Roger Niegel              99 3 Rivers Track           9.42m      30-11

Event 162  Triathlon Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Joshua Barrows            96 Montana Track Cl           332 
  2 Aaron Daley               97 Unattached                 145 

Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 CodiJean Bryant           95 Missoula Youth T         15.04   NWI
  2 Meggan Gildehaus          94 Beartooth Track          15.34   NWI
  3 Tessa Shelton             95 3 Rivers Track           15.68   NWI
  4 Alex Van Dyke             94 Montana Track Cl         16.86   NWI
  5 Callan Blossom            95 Montana Track Cl         17.64   NWI
  6 Cessie Lynn               95 Wind River Storm         18.30   NWI

Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 CodiJean Bryant           95 Missoula Youth T         31.41   NWI
  2 Ellen Ruby                95 Missoula Youth T         31.52   NWI
  3 Samantha Mohl             95 Beartooth Track          34.32   NWI
  4 Ashton McLaughlin         95 Montana Track Cl         34.52   NWI
  5 Cessie Lynn               95 Wind River Storm         39.34   NWI

Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Ellen Ruby                95 Missoula Youth T       1:12.40 
  2 Valerie Mitchell          94 TMID                   1:15.26 
  3 Tessa Shelton             95 3 Rivers Track         1:15.69 
  4 Elizabeth Chmielewski     95 3 Rivers Track         1:18.52 
  5 Ashton McLaughlin         95 Montana Track Cl       1:18.75 
  6 Abigail Daley             94 Unattached             1:20.03 
  7 Callan Blossom            95 Montana Track Cl       1:24.37 

Event 203  800 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Halley Jacobson           95 Missoula Youth T       2:58.46 
  2 Elizabeth Chmielewski     95 3 Rivers Track         3:02.13 
  3 Rebecca Tilleman          94 Unattached             3:19.50 
  4 Kaytlin Halle             94 BozemanTrack Clu       3:29.36 

Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Valerie Mitchell          94 TMID                   5:28.06 
  2 Halley Jacobson           95 Missoula Youth T       6:04.13 
  3 Rebecca Tilleman          94 Unattached             6:19.13 

Event 205  3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Abigail Daley             94 Unattached            12:26.59 

Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Meggan Gildehaus          94 Beartooth Track          15.83   NWI
  2 Tessa Shelton             95 3 Rivers Track           16.85   NWI
  3 Elizabeth Chmielewski     95 3 Rivers Track           17.77   NWI
  4 Alex Van Dyke             94 Montana Track Cl         18.27   NWI
  5 Hailey Huffield           94 Unattached               18.27   NWI
  6 Samantha Mohl             95 Beartooth Track          18.37   NWI
  7 Ashton McLaughlin         95 Montana Track Cl         18.43   NWI

Event 211  High Jump Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Ellen Ruby                95 Missoula Youth T         1.25m    4-01.25
  2 Hailey Huffield           94 Unattached               1.20m    3-11.25
  2 Charelle Walker           94 Canyon TC                1.20m    3-11.25
  4 Samantha Mohl             95 Beartooth Track          1.10m    3-07.25
  5 Aiyana Martino            95 3 Rivers Track           1.00m    3-03.25

Event 212  Long Jump Midget Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Meggan Gildehaus          94 Beartooth Track          3.90m   NWI  12-09.50
  2 CodiJean Bryant           95 Missoula Youth T         3.84m   NWI  12-07.25
  3 Charelle Walker           94 Canyon TC                3.69m   NWI  12-01.25
  4 Kaytlin Halle             94 BozemanTrack Clu         3.30m   NWI  10-10.00
  5 Ashton McLaughlin         95 Montana Track Cl         2.99m   NWI   9-09.75
  6 Cessie Lynn               95 Wind River Storm         2.42m   NWI   7-11.25

Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Gabriella Sullivan        95 Beartooth Track          5.08m   16-08.00

Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Alex Van Dyke             94 Montana Track Cl        14.32m      47-00
  2 Gabriella Sullivan        95 Beartooth Track         10.00m      32-10

Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Charelle Walker           94 Canyon TC               28.04m      92-00
  2 Gabriella Sullivan        95 Beartooth Track         16.66m      54-08
  3 Callan Blossom            95 Montana Track Cl        15.66m      51-04
  4 Aiyana Martino            95 3 Rivers Track          14.64m      48-00

Event 216  Outdoor Pentathlon Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Meggan Gildehaus          94 Beartooth Track           1680 
  2 Abigail Daley             94 Unattached                1374 
  3 Kaytlin Halle             94 BozemanTrack Clu          1108 
  4 Ashton McLaughlin         95 Montana Track Cl          1026 
  5 Gabriella Sullivan        95 Beartooth Track            922 
  6 Samantha Mohl             95 Beartooth Track            862 

Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jacob Inman               94 TMID                     14.19   NWI
  2 Kyle Matthews             94 Unattached               14.51   NWI
  3 Brady Heffner             95 Unattached               15.48   NWI
  4 Garrett Horton            95 Unattached               15.68   NWI

Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jacob Inman               94 TMID                     29.77   NWI
  2 Brady Heffner             95 Unattached               32.74   NWI
  3 Garrett Horton            95 Unattached               33.12   NWI

Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kyle Matthews             94 Unattached             1:09.90 
  2 Dominick Huffield         95 Unattached             1:17.74 
  3 Tyler Dahl                95 Unattached             1:25.89 

Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Albert Easton             95 Unattached             2:51.32 
  2 Tyler Dahl                95 Unattached             3:02.21 

Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Albert Easton             95 Unattached             5:37.94 
  2 Russell Dutton            94 Unattached             5:40.27 

Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Tyler Harris              94 TMID                     14.97   NWI
  2 Nicholas Popkey           94 TMID                     15.17   NWI
  3 Kayl McReynolds           95 Unattached               16.61   NWI
  4 Dominick Huffield         95 Unattached               18.11   NWI

Event 261  High Jump Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Tyler Harris              94 TMID                     1.35m    4-05.00
  2 Nicholas Popkey           94 TMID                     1.25m    4-01.25
  3 Camron Janzen             95 Unattached               1.15m    3-09.25
 -- Dominick Huffield         95 Unattached                  NH           

Event 262  Long Jump Midget Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Jacob Inman               94 TMID                     4.56m   NWI  14-11.50
  2 Tyler Harris              94 TMID                     4.32m   NWI  14-02.25
  3 Russell Dutton            94 Unattached               4.10m   NWI  13-05.50
  4 Kyle Matthews             94 Unattached               4.05m   NWI  13-03.50
  5 Garrett Horton            95 Unattached               3.46m   NWI  11-04.25

Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Nicholas Jackson          94 Unattached               9.57m   31-04.75

Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Nicholas Jackson          94 Unattached              18.23m      59-10
  2 Camron Janzen             95 Unattached              18.12m      59-05

Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Camron Janzen             95 Unattached              31.27m     102-07
  2 Dylan Meyer               95 Unattached              26.30m      86-03

Event 266  Outdoor Pentathlon Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Tyler Harris              94 TMID                      1813 
  2 Nicholas Popkey           94 TMID                      1513 
  3 Camron Janzen             95 Unattached                 872 

Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dana Lapinel              92 Unattached               13.12   NWI
  2 Kelsey Hamilton           92 Unattached               13.30   NWI
  3 Karissa Frye              92 Unattached               13.93   NWI
  4 Brooke Bryant             92 Missoula Youth T         14.02   NWI
  5 Shanica Turner            92 Unattached               14.15   NWI
  6 TaraLynn Powell           92 Unattached               14.52   NWI

Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dana Lapinel              92 Unattached               26.79   NWI
  2 Kelsey Hamilton           92 Unattached               27.93   NWI
  3 Hayli Worthington         92 Unattached               28.53   NWI
  4 Ali Eisenbeiss            92 TMID                     28.99   NWI
  5 Karissa Frye              92 Unattached               29.38   NWI
  6 Brooke Bryant             92 Missoula Youth T         29.79   NWI

Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Ali Eisenbeiss            92 TMID                   1:02.88 
  2 Amy Ostermiller           92 Unattached             1:07.22 

Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mackenzie Maki            93 Unattached             2:43.09 

Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mackenzie Maki            93 Unattached             5:19.89 
  2 Alexandria Suggs          93 TMID                   5:28.09 
  3 Heidi Turner              92 BozemanTrack Clu       5:28.24 

Event 305  3000 Meter Run Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Abigail Daley             94 Unattached            12:26.69 

Event 305  3000 Meter Run Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Alexandria Suggs          93 TMID                  11:49.48 
  2 Heidi Turner              92 BozemanTrack Clu      11:52.25 

Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Challis Popkey            92 TMID                     17.31   NWI
  2 Courtney Schroeder        92 TMID                     17.99   NWI
  3 Elsa Janney               92 Unattached               18.01   NWI
  4 Amanda Heffner            92 Unattached               18.52   NWI
  5 Kristin Dahl              92 Unattached               20.30   NWI

Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Courtney Schroeder        92 TMID                     34.35   NWI
  2 Kristin Dahl              92 Unattached               35.82   NWI

Event 309  4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Unattached  'A'                                       53.32 

Event 312  High Jump Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Alexandra Boschee         93 Unattached               1.55m    5-01.00
  2 Madison Hoeninghausen     92 Unattached               1.40m    4-07.00
  3 Brooke Bryant             92 Missoula Youth T         1.35m    4-05.00
  4 Alexandria Suggs          93 TMID                     1.30m    4-03.25
  5 Ingrid Bonner             93 Unattached              J1.30m    4-03.25

Event 314  Long Jump Youth Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Alexandra Boschee         93 Unattached               4.39m   NWI  14-05.00
  2 Shanica Turner            92 Unattached               4.11m   NWI  13-06.00
  3 Amanda Heffner            92 Unattached               4.07m   NWI  13-04.25
  4 Ingrid Bonner             93 Unattached               3.83m   NWI  12-06.75

Event 315  Triple Jump Youth Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Challis Popkey            92 TMID                     9.60m   NWI  31-06.00
  2 Hayli Worthington         92 Unattached               9.57m   NWI  31-04.75
  3 Alexandra Boschee         93 Unattached               9.21m   NWI  30-02.75
  4 Shanica Turner            92 Unattached               8.81m   NWI  28-11.00

Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Amy Ostermiller           92 Unattached              10.22m   33-06.50
  2 Ingrid Bonner             93 Unattached               8.52m   27-11.50

Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Amy Ostermiller           92 Unattached              31.14m     102-02
  2 Ingrid Bonner             93 Unattached              22.84m      74-11

Event 319  Outdoor Pentathlon Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Ingrid Bonner             93 Unattached                1638 
  2 Courtney Schroeder        92 TMID                      1478 

Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Mahlone Jessop            92 Unattached               12.08   NWI
  2 Scotty Owens              92 Unattached               12.71   NWI

Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Mahlone Jessop            92 Unattached               24.82   NWI

Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mahlone Jessop            92 Unattached               55.09 
  2 Harold Daley              93 Unattached             1:15.02 

Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Drew Zeiler               92 Unattached             2:15.64 
  2 Ryan Grammens             92 Unattached             2:26.41 
  3 Michael Lehmann           92 Unattached             2:35.02 
  4 Harold Daley              93 Unattached             2:44.16 
  5 Luis Turner               93 Unattached             2:48.47 
  6 Flint Martino             93 3 Rivers Track         2:49.89 

Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Drew Zeiler               92 Unattached             4:40.49 
  2 Ryan Grammens             92 Unattached             4:51.40 
  3 Michael Lehmann           92 Unattached             5:28.69 
  4 Connor Smith              93 TMID                   5:28.76 
  5 John Gilboy               92 Unattached             5:31.87 
  6 Flint Martino             93 3 Rivers Track         5:52.11 

Event 355  3000 Meter Run Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Charlie Jones             92 Unattached            10:35.90 
  2 John Gilboy               92 Unattached            12:10.10 
  3 Connor Smith              93 TMID                  12:21.26 
  4 Luis Turner               93 Unattached            15:30.00 

Event 355  3000 Meter Run Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Dillon O'Fallon           90 Unattached            11:13.43 

Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jennings Barmore          92 Unattached               15.88   NWI
  2 Shawn Skelton             92 BozemanTrack Clu         17.47   NWI
  3 Zachary Gurley            92 TMID                     17.72   NWI
  4 Ryan Hamilton             92 Unattached               18.67   NWI

Event 358  200 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Shawn Skelton             92 BozemanTrack Clu         29.77   NWI
  2 Zachary Gurley            92 TMID                     30.08   NWI
  3 Ryan Hamilton             92 Unattached               32.49   NWI

Event 362  High Jump Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Kasen Covington           92 TMID                     1.75m    5-08.75
  2 Scotty Owens              92 Unattached               1.70m    5-07.00
  3 Jennings Barmore          92 Unattached               1.60m    5-03.00
  3 Jackson Walker            92 Unattached               1.60m    5-03.00
  5 Shawn Skelton             92 BozemanTrack Clu         1.50m    4-11.00
  6 Harold Daley              93 Unattached               1.25m    4-01.25

Event 363  Pole Vault Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Matt Sullivan             93 TMID                     2.75m    9-00.25
  2 Jason Allred              93 Montana Track Cl         1.98m    6-06.00

Event 364  Long Jump Youth Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Kasen Covington           92 TMID                     5.63m   NWI  18-05.75
  2 Scotty Owens              92 Unattached               5.32m   NWI  17-05.50
  3 Drew Zeiler               92 Unattached               4.76m   NWI  15-07.50
  4 Jackson Walker            92 Unattached               4.51m   NWI  14-09.75
  5 Harold Daley              93 Unattached               3.80m   NWI  12-05.75

Event 365  Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Kasen Covington           92 TMID                    12.91m   NWI  42-04.25
  2 Drew Zeiler               92 Unattached              10.90m   NWI  35-09.25
  3 Michael Mahoney           92 TMID                     9.39m   NWI  30-09.75
  4 Ryan Kropp                92 Unattached               9.38m   NWI  30-09.25
  5 Ryan Hamilton             92 Unattached               9.26m   NWI  30-04.75

Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Marc Evans                92 Unattached              28.59m      93-09

Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Jennings Barmore          92 Unattached              41.55m     136-04
  2 Jackson Walker            92 Unattached              27.45m      90-01
  3 Flint Martino             93 3 Rivers Track          16.57m      54-04

Event 369  Outdoor Pentathlon Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jackson Walker            92 Unattached                1966 
  2 Shawn Skelton             92 BozemanTrack Clu          1891 
  3 Harold Daley              93 Unattached                1292 

Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Misha Trotter             91 Unattached               13.04   NWI
  1 Samantha Songer           90 Montana Track Cl         14.43   NWI
  2 Erika Halle               89 BozemanTrack Clu         13.07   NWI
  3 Shelley Haug              91 Unattached               14.06   NWI

Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Demi Wignot               91 Unattached               27.47   NWI
  2 Misha Trotter             91 Unattached               27.68   NWI
  3 Shelley Haug              91 Unattached               29.58   NWI

Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Misha Trotter             91 Unattached             1:00.89 
  2 Shelley Haug              91 Unattached             1:04.65 
  3 Kayla Schallenberger      90 Unattached             1:07.94 

Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kaycee Brunel             91 TMID                     15.93   NWI
  2 Tiffani Browning          91 Unattached               18.10   NWI

Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Megan Baker               91 Unattached             1:15.57 

Event 413  High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Kaycee Brunel             91 TMID                     1.60m    5-03.00
  2 Missy DeWalt              90 Unattached               1.50m    4-11.00
  3 Kelsey Cable              90 Unattached               1.45m    4-09.00

Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Shelley Haug              91 Unattached               2.14m    7-00.25
  2 Samantha Songer           90 Montana Track Cl         1.98m    6-06.00

Event 415  Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Alyssa Covington          90 TMID                     5.21m   NWI  17-01.25
  2 Sam Nielson               91 Unattached               4.56m   NWI  14-11.50
  3 Missy DeWalt              90 Unattached               4.50m   NWI  14-09.25
  3 Kylee Dutton              90 Unattached               4.50m   NWI  14-09.25
  5 Kelsey Cable              90 Unattached               4.46m   NWI  14-07.75
  6 Averyl LaSalle            90 Unattached               4.28m   NWI  14-00.50

Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Alyssa Covington          90 TMID                    10.81m   NWI  35-05.75
  2 Sam Nielson               91 Unattached              10.73m   NWI  35-02.50
  3 Kelsey Cable              90 Unattached               9.60m   NWI  31-06.00
  4 Missy DeWalt              90 Unattached               9.50m   NWI  31-02.00
  5 Megan Baker               91 Unattached               9.37m   NWI  30-09.00
  6 Tiffani Browning          91 Unattached               9.36m   NWI  30-08.50
  7 Arielle Medina            91 TMID                     9.25m   NWI  30-04.25
  8 Averyl LaSalle            90 Unattached               8.76m   NWI  28-09.00

Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Averyl LaSalle            90 Unattached              28.50m      93-06

Event 421  Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Samantha Songer           90 Montana Track Cl          1703 

Event 451  100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Eric Inman                91 Wind River Storm         12.66   NWI

Event 452  200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Eric Inman                91 Wind River Storm         24.82   NWI
  2 Zach Bonner               90 Unattached               27.50   NWI

Event 453  400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Eric Inman                91 Wind River Storm         55.92 
  2 Zach Bonner               90 Unattached             1:01.75 

Event 454  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Aaron Morse               91 Unattached             2:18.1h 
  2 Brenn Schiess             91 Unattached             2:21.5h 
  3 Zach Bonner               90 Unattached             2:29.46 

Event 455  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Brenn Schiess             91 Unattached             4:45.70 
  2 Dillon O'Fallon           90 Unattached             5:15.86 

Event 456  3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Dillon O'Fallon           90 Unattached            11:13.43 

Event 459  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Andy Younkin              91 Montana Track Cl         18.64   NWI
  2 Alec Berglind             91 Montana Track Cl         18.87   NWI
  3 Josh Hamilton             89 Unattached               18.98   NWI
  4 Colton Johnson            91 Unattached               19.71   NWI

Event 460  400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Alec Berglind             91 Montana Track Cl       1:06.63 
  2 Andy Younkin              91 Montana Track Cl       1:06.87 

Event 464  High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Kevin Murray              90 Unattached               1.85m    6-00.75
  2 Brandon Roddewig          91 Helena Vault             1.75m    5-08.75
  3 Colton Johnson            91 Unattached               1.70m    5-07.00

Event 465  Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Jeff Mohl                 91 Beartooth Track          3.51m   11-06.25
  2 Brandon Roddewig          91 Helena Vault             2.90m    9-06.25
  3 Jason Wardell             91 Montana Track Cl         2.75m    9-00.25
  4 Kyle Boundy               91 Montana Track Cl         2.59m    8-06.00
  4 Ryan Falconer             90 Montana Track Cl         2.59m    8-06.00
  6 Zach Bonner               90 Unattached               2.44m    8-00.00
  7 Patrick Kelly             91 Montana Track Cl         2.15m    7-00.50
 -- Brock Steingruber         91 Unattached                  NH           

Event 466  Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Eric Inman                91 Wind River Storm         4.54m   NWI  14-10.75

Event 468  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Zach Balcom               90 Unattached              14.35m   47-01.00
  2 Dalton Sybrant            90 Montana Track Cl        13.14m   43-01.50
  3 Blake Anderson            91 Unattached              10.84m   35-06.75
  4 Bryce Ruffier             91 Unattached              10.72m   35-02.00
  5 Will McElroy              91 TMID                    10.67m   35-00.25

Event 469  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Brian Maus                91 Unattached              37.47m     122-11
  2 Zach Balcom               90 Unattached              36.20m     118-09
  3 Dalton Sybrant            90 Montana Track Cl        35.36m     116-00
  4 Blake Anderson            91 Unattached              31.26m     102-07
  5 Will McElroy              91 TMID                    22.36m      73-04

Event 470  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Zach Balcom               90 Unattached              42.76m     140-03
  2 Justin Meyer              91 Unattached              40.35m     132-04
  3 Kurtis Janzen             90 Unattached              27.58m      90-06

Event 471  Hammer Throw Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Kurtis Janzen             90 Unattached              22.96m      75-04
  2 Blake Anderson            91 Unattached              22.89m      75-01

Event 472  Decathlon 800g Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Zach Bonner               90 Unattached                4240 
  2 Kyle Boundy               91 Montana Track Cl          3412 
  3 Ryan Falconer             90 Montana Track Cl          2303 

Event 503  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Erika Halle               89 BozemanTrack Clu         26.78   NWI

Event 505  800 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kara DeWalt               88 Unattached             2:25.3h 

Event 510  100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Tara Ray                  88 Unattached               16.96   NWI
  2 Heather Lindgren          88 Unattached               16.97   NWI
  3 Taryn Chuter              88 Unattached               17.39   NWI

Event 511  400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Tara Ray                  88 Unattached             1:11.38 

Event 515  High Jump Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Taryn Chuter              88 Unattached               1.60m    5-03.00
  2 Brittney Kaelberer        89 BozemanTrack Clu         1.55m    5-01.00

Event 516  Pole Vault Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Annelise Bertleson        88 TMID                     3.66m   12-00.00
  1 Courtney Kosovich         88 Unattached               3.66m   12-00.00
  3 Chelsea Barr              89 TMID                     3.36m   11-00.25
  4 Alexandra May-Fraser      89 Helena Vault             3.20m   10-06.00
  4 Christina Connolly        89 TMID                     3.20m   10-06.00
  6 Kaycee Gillespie-Foster   89 Montana Track Cl         2.90m    9-06.25
  7 Kristen Oaks              89 Montana Track Cl         2.14m    7-00.25

Event 517  Long Jump Young Women
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Tara Ray                  88 Unattached               4.64m   NWI  15-02.75
  1 Heather Lindgren          88 Unattached               4.64m   NWI  15-02.75
  3 Ashley Mullholland        89 Unattached               4.55m   NWI  14-11.25

Event 518  Triple Jump Young Women
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Taryn Chuter              88 Unattached              10.01m   NWI  32-10.25
  2 Heather Lindgren          88 Unattached               9.98m   NWI  32-09.00
  3 Ashley Mullholland        89 Unattached               9.85m   NWI  32-03.75

Event 519  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Sabina Sullivan           89 Beartooth Track          8.77m   28-09.25

Event 520  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Sabina Sullivan           89 Beartooth Track         32.07m     105-02

Event 521  Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Sabina Sullivan           89 Beartooth Track         33.60m     110-03

Event 522  Hammer Throw Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Sabina Sullivan           89 Beartooth Track         28.75m      94-04

Event 523  Heptathlon Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Ashley Kropp              88 Montana Track Cl          2976 
  2 Kaycee Gillespie-Foster   89 Montana Track Cl          2816 
  3 Sabina Sullivan           89 Beartooth Track           2291 
  4 Kristen Oaks              89 Montana Track Cl          1693 

Event 553  100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jason Sternad             89 Unattached               11.76   NWI
 -- Josh Hamilton             89 Unattached                 DNF   NWI

Event 554  200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jason Sternad             89 Unattached               24.30   NWI

Event 555  400 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jason Sternad             89 Unattached               53.94 

Event 557  1500 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 -- Brent Skelton             88 BozemanTrack Clu            NT 

Event 561  110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Andrew Blaser             89 TMID                     15.56   NWI

Event 562  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Marshall Ackley           88 Unattached               57.48 

Event 566  High Jump Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Andrew Blaser             89 TMID                     1.90m    6-02.75
  2 Corbin Duer               88 TMID                     1.85m    6-00.75

Event 567  Pole Vault Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Marshall Ackley           88 Unattached               4.57m   15-00.00
  2 Tyler Brown               88 Montana Track Cl        J4.57m   15-00.00
  3 Chris Crawford            88 Montana Track Cl         4.12m   13-06.25
  4 Cody McLean               87 Havre Track Club        J4.12m   13-06.25
  5 Eric Malstrom             89 Montana Track Cl         3.97m   13-00.25
  6 Brian Schenavar           89 Unattached              J3.97m   13-00.25
  7 David Scholer             88 TMID                     3.81m   12-06.00
  8 Sean Robinson             89 Unattached              J3.81m   12-06.00
  9 Jon Orthmeyer             89 Montana Track Cl         3.51m   11-06.25
 10 Christopher Monteith      89 Montana Track Cl        J3.51m   11-06.25
 -- Kelly Wardell             89 Montana Track Cl            NH           

Event 568  Long Jump Young Men
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Andrew Blaser             89 TMID                     6.09m   NWI  19-11.75
  2 Corbin Duer               88 TMID                     5.99m   NWI  19-08.00
  3 Tyler Brown               88 Montana Track Cl         5.53m   NWI  18-01.75
  4 Josh Hamilton             89 Unattached               4.94m   NWI  16-02.50

Event 569  Triple Jump Young Men
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Andrew Blaser             89 TMID                    12.98m   NWI  42-07.00
  2 Corbin Duer               88 TMID                    12.82m   NWI  42-00.75
  3 Tyler Brown               88 Montana Track Cl        11.38m   NWI  37-04.00

Event 571  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Wade Janzen               88 Unattached              40.80m     133-10

Event 572  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Wade Boss                 88 Unattached              59.86m     196-05
  2 Wade Janzen               88 Unattached              43.85m     143-10

Event 573  Hammer Throw Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Wade Janzen               88 Unattached              40.43m     132-08

Event 574  Decathlon Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Marshall Ackley           88 Unattached                5958 
  2 Corbin Duer               88 TMID                      5663 
  3 Tyler Brown               88 Montana Track Cl          5204 
  4 Chris Crawford            88 Montana Track Cl          4205 
  5 Sean Robinson             89 Unattached                4080 
  6 Kelly Wardell             89 Montana Track Cl          3697 
  7 Jon Orthmeyer             89 Montana Track Cl          2906 

Event 575  Discus Throw Open Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Garrett Middleton         81 Unattached              43.08m     141-04
  2 Rusin Van Dyke            54 Unattached              29.75m      97-07

Event 576  Shot Put Open Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Garrett Middleton         81 Unattached              13.93m   45-08.50

Event 577  Decathlon Open Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Bob Biskupiak             86 Montana Track Cl          5689 

Event 578  Long Jump Open Men
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind         
===============================================================================
  1 Bob Biskupiak             86 Montana Track Cl         5.73m   NWI  18-09.75

Event 579  Pole Vault Open Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals          
==========================================================================
  1 Nick Morrow               87 Unattached               4.57m   15-00.00
  2 Mike Krings               87 BozemanTrack Clu        J4.57m   15-00.00
  3 Bob Biskupiak             86 Montana Track Cl         4.42m   14-06.00
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec