Join/Renew Now

Results

4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  1996        Track Houston
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1
  1 12 Track Houston Track  'A'                           41.00Q
     1) Barnes, Mark                    2) Woolfolk, Troy
     3) Evans, Ryne                     4) Tindle, Chris
  2 14 Alemeda Contra Costa County  'B'                   41.44q
     1) Mayo, Justin                    2) Arukew, Stanley
     3) Proctor, Carlos                 4) Goldberg, Alex
  3 01 Providence Cobras  'A'                             41.96
     1) Morgan, Kevin                   2) Viveiros, Kevin
     3) Washington, Matt                4) Logan, Chancellor
  4 03 Worldwide  'A'                                     42.23
     1) Pennie, Eric                    2) Hayes, Armanti
     3) Valentine, Montez               4) Romeo, Jamal
  5 02 Willis Camden Pal T/C  'A'                         42.44
     1) Clarke, Zachary                 2) Waugh, Charles
     3) Thomas, Ricardo                 4) Goree, Sherman
  6 07 Casa  'A'                                          42.46
     1) Morris, Steven                  2) Jones, Donaray
     3) Love, Brandon                   4) Rome, Herman
  7 02 Erie X-Clusive Track C  'A'                        42.63
     1) Hagerty, Brendan                2) Overton, Cairon
     3) Eaton, Alex                     4) McWilliams, Lamont
  8 10 Arizona Rising Sun - AZ  'A'                       43.29
     1) Gonzeles, Miguel                2) Richardson, Devin
     3) McGruder, Tyrese                4) Wheaton, Tony
Heat  2
  1 12 C.L. Atheltic Stars  'A'                           40.09Q
     1) Hall, Derrick                   2) Thomas, Morris
     3) Prevost, Whitney                4) Walker, Julius
  2 14 Alemeda Contra Costa County  'A'                   40.42q
     1) Mays, Devin                     2) Gooden, Jamar
     3) Best, Jahvid                    4) Waters, DeSean
  3 15-So Cal Running Cougars  'A'                        41.18q
     1) Jones, Ennis                    2) Nellum, Bryshon
     3) Hall, D'Andre                   4) Danns, Dax
  4 06 Memphis Elite TC  'A'                              41.57
     1) Haywood, Tarvares               2) Dickerson, Trevin
     3) Fly, Steven                     4) Steven, Kyle
  5 13 Seatown Express  'A'                               42.32
     1) Jackson, Kenjamin               2) Cole, Reggie
     3) Johnson, Nic                    4) Ramos, Kevin
  6 16 Marlboro Boys & Girls Club  'A'                    42.63
     1) Dunston, Charles                2) Harris, Earl
     3) Tinsley, Derrick                4) Farmer, Antwan
  7 10 Texas Shooting Stars - TX  'A'                     44.00
     1) Babers, Jory                    2) Benton, Jeremy
     3) Gonzalez, Pillip                4) Sinegal, Albert
 -- 07 O.F.F.  'A'                                           DQ
     1) Cosby, Marvin                   2) Prisby, Dante
     3) Kent, Thomas                    4) Jenkins, Darryl
Heat  3
  1 03 Quicksilver Track Club  'A'                        40.91Q
     1) Davis, Shannon                  2) Lockett, Joshua
     3) Williams, Jared                 4) Atkins, X-Zavius
  2 05 Maximum Output  'A'                                41.57
     1) Rucker, Christopher             2) Banks, Dmirti
     3) Bowman, Anthony                 4) Allen, Clinton
  3 04 City of Lauderhill  'A'                            41.79
     1) Wimbley, Joshua                 2) Bailey, Jacey
     3) McClary, Jeffery                4) ponder, durante'
  4 06 Road Runners TC Inc  'A'                           42.19
     1) Johnson, Keith                  2) Gibson, Scotti
     3) Stevenson, Chantz               4) Harding, Jermaine
  5 16 Rockville Striders  'A'                            42.19
     1) Pinchinat, Patrick              2) Crutchfield, Kenan
     3) Ligon, Bret                     4) Yves-Didier, N'Kodia
  6 08-Bellevue Breeze  'A'                               43.15
     1) Murray, Stephen                 2) Bryan, William
     3) Kuehl, Nathan                   4) Hulett, Lukas
  7 10 Fort Collins Track Club - C  'A'                   43.34
     1) Yeh, Ben                        2) Robbins, Matt
     3) Stewart, Jared                  4) Wittmer, Marty
 -- 03 Track Eastern Carolina  'A'                          DNF
     1) Mcneil, Antione                 2) Akinkouto, Atolonia
     3) Smalls, Brandon                 4) Hardesty, Kelvin
Heat  4
  1 07 Indiana Elite  'A'                                 40.70Q
     1) Pipkin, Devin                   2) Wims, Arthur
     3) Brown, Bryce                    4) Crawford, Shane
  2 12 Hallmark Track Club  'A'                           41.02q
     1) Betters, Lejarald               2) Boyd, Marcus
     3) Parks, John                     4) Wesley, Jeremy
  3 08-Milwaukee Mustangs TC  'A'                         41.70
     1) Lee, Robert                     2) Reynolds, Victor
     3) Collier, Benjamin               4) Lutrell, Quentin
  4 16 Freddie Hendricks Track Clu  'A'                   41.76
     1) Cooper, Roosevelt               2) Summers, Kevim
     3) Bahar, Joseph                   4) Eaton, Brandon
  5 06 Montgomery YMCA  'A'                               41.98
     1) Crawford, Jason                 2) Mooney, Derrick
     3) Jackson, Christepher            4) Martin, Nicholas
  6 08-Silver Springs Spartans  'A'                       42.29
     1) Fobbs, Jonathan                 2) Beckum, Michael
     3) Davis, Joseph                   4) Austin, Justin
  7 02 Willingboro Track Club  'A'                        42.37
     1) Morris, Sean                    2) Perry, Ian
     3) Moore, Kashif                   4) Anderson, Maurice
  8 15-Blazinz Onze  'A'                                  43.37
     1) Bolden, Robert                  2) Jackson, Deonte
     3) Robertson, Paris                4) Zurko, Sean
===================================================================
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 12 C.L. Atheltic Stars  'A'                           40.09Q  2
     1) Hall, Derrick                   2) Thomas, Morris
     3) Prevost, Whitney                4) Walker, Julius
  2 07 Indiana Elite  'A'                                 40.70Q  4
     1) Pipkin, Devin                   2) Wims, Arthur
     3) Brown, Bryce                    4) Crawford, Shane
  3 03 Quicksilver Track Club  'A'                        40.91Q  3
     1) Davis, Shannon                  2) Lockett, Joshua
     3) Williams, Jared                 4) Atkins, X-Zavius
  4 12 Track Houston Track  'A'                           41.00Q  1
     1) Barnes, Mark                    2) Woolfolk, Troy
     3) Evans, Ryne                     4) Tindle, Chris
  5 14 Alemeda Contra Costa County  'A'                   40.42q  2
     1) Mays, Devin                     2) Gooden, Jamar
     3) Best, Jahvid                    4) Waters, DeSean
  6 12 Hallmark Track Club  'A'                           41.02q  4
     1) Betters, Lejarald               2) Boyd, Marcus
     3) Parks, John                     4) Wesley, Jeremy
  7 15-So Cal Running Cougars  'A'                        41.18q  2
     1) Jones, Ennis                    2) Nellum, Bryshon
     3) Hall, D'Andre                   4) Danns, Dax
  8 14 Alemeda Contra Costa County  'B'                   41.44q  1
     1) Mayo, Justin                    2) Arukew, Stanley
     3) Proctor, Carlos                 4) Goldberg, Alex
  9 06 Memphis Elite TC  'A'                              41.57   2
     1) Haywood, Tarvares               2) Dickerson, Trevin
     3) Fly, Steven                     4) Steven, Kyle
 10 05 Maximum Output  'A'                                41.57   3
     1) Rucker, Christopher             2) Banks, Dmirti
     3) Bowman, Anthony                 4) Allen, Clinton
 11 08-Milwaukee Mustangs TC  'A'                         41.70   4
     1) Lee, Robert                     2) Reynolds, Victor
     3) Collier, Benjamin               4) Lutrell, Quentin
 12 16 Freddie Hendricks Track Clu  'A'                   41.76   4
     1) Cooper, Roosevelt               2) Summers, Kevim
     3) Bahar, Joseph                   4) Eaton, Brandon
 13 04 City of Lauderhill  'A'                            41.79   3
     1) Wimbley, Joshua                 2) Bailey, Jacey
     3) McClary, Jeffery                4) ponder, durante'
 14 01 Providence Cobras  'A'                             41.96   1
     1) Morgan, Kevin                   2) Viveiros, Kevin
     3) Washington, Matt                4) Logan, Chancellor
 15 06 Montgomery YMCA  'A'                               41.98   4
     1) Crawford, Jason                 2) Mooney, Derrick
     3) Jackson, Christepher            4) Martin, Nicholas
 16 06 Road Runners TC Inc  'A'                           42.19   3
     1) Johnson, Keith                  2) Gibson, Scotti
     3) Stevenson, Chantz               4) Harding, Jermaine
 17 16 Rockville Striders  'A'                            42.19   3
     1) Pinchinat, Patrick              2) Crutchfield, Kenan
     3) Ligon, Bret                     4) Yves-Didier, N'Kodia
 18 03 Worldwide  'A'                                     42.23   1
     1) Pennie, Eric                    2) Hayes, Armanti
     3) Valentine, Montez               4) Romeo, Jamal
 19 08-Silver Springs Spartans  'A'                       42.29   4
     1) Fobbs, Jonathan                 2) Beckum, Michael
     3) Davis, Joseph                   4) Austin, Justin
 20 13 Seatown Express  'A'                               42.32   2
     1) Jackson, Kenjamin               2) Cole, Reggie
     3) Johnson, Nic                    4) Ramos, Kevin
 21 02 Willingboro Track Club  'A'                        42.37   4
     1) Morris, Sean                    2) Perry, Ian
     3) Moore, Kashif                   4) Anderson, Maurice
 22 02 Willis Camden Pal T/C  'A'                         42.44   1
     1) Clarke, Zachary                 2) Waugh, Charles
     3) Thomas, Ricardo                 4) Goree, Sherman
 23 07 Casa  'A'                                          42.46   1
     1) Morris, Steven                  2) Jones, Donaray
     3) Love, Brandon                   4) Rome, Herman
 24 16 Marlboro Boys & Girls Club  'A'                    42.63   2
     1) Dunston, Charles                2) Harris, Earl
     3) Tinsley, Derrick                4) Farmer, Antwan
 25 02 Erie X-Clusive Track C  'A'                        42.63   1
     1) Hagerty, Brendan                2) Overton, Cairon
     3) Eaton, Alex                     4) McWilliams, Lamont
 26 08-Bellevue Breeze  'A'                               43.15   3
     1) Murray, Stephen                 2) Bryan, William
     3) Kuehl, Nathan                   4) Hulett, Lukas
 27 10 Arizona Rising Sun - AZ  'A'                       43.29   1
     1) Gonzeles, Miguel                2) Richardson, Devin
     3) McGruder, Tyrese                4) Wheaton, Tony
 28 10 Fort Collins Track Club - C  'A'                   43.34   3
     1) Yeh, Ben                        2) Robbins, Matt
     3) Stewart, Jared                  4) Wittmer, Marty
 29 15-Blazinz Onze  'A'                                  43.37   4
     1) Bolden, Robert                  2) Jackson, Deonte
     3) Robertson, Paris                4) Zurko, Sean
 30 10 Texas Shooting Stars - TX  'A'                     44.00   2
     1) Babers, Jory                    2) Benton, Jeremy
     3) Gonzalez, Pillip                4) Sinegal, Albert
 -- 03 Track Eastern Carolina  'A'                          DNF   3
     1) Mcneil, Antione                 2) Akinkouto, Atolonia
     3) Smalls, Brandon                 4) Hardesty, Kelvin
 -- 07 O.F.F.  'A'                                           DQ   2
     1) Cosby, Marvin                   2) Prisby, Dante
     3) Kent, Thomas                    4) Jenkins, Darryl
Nike Toyota Hershey Garden of Life NCSA Gatorade KT Nationwide Normatec St. Vincent UCS