Join/Renew Now

Results

4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:35.51  2001        United Stars
     JO Meet: J 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadel
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1
  1 12 Dallas Gold Track Club  'A'                      3:44.74q
     1) Lucas, Porscha                  2) Carr, Brittany
     3) Barnes, Melissa                 4) Thomas, Tara
  2 14 Hampton Phillips Classic Tr  'A'                 3:55.30
     1) Motley, Cameo                   2) Fogarty, Kelly
     3) Youngblood, Jamesha             4) Hunte, Robyn
  3 02 River City Elite  'A'                            4:01.10
     1) Brown, Kaetlyn                  2) Davis, Charelise
     3) Doaty, Terhea                   4) Henderson, Danielle
  4 03 Quicksilver Track Club  'A'                      4:05.08
     1) Tyson, Marion                   2) Grimball, Brenay
     3) Grimball, Netice                4) Hart, Chanise
  5 05 Cincinnati Express  'A'                          4:07.48
     1) Smith, Kamia                    2) Love, Meredith
     3) Alexander, Nakeshia             4) Roberts, Mikeal
  6 07 Casa  'A'                                        4:14.61
     1) Urbanski, Jenna                 2) Waldroup, Tenika
     3) Damper, Shevonn                 4) Staisiunaite, Egle
 -- 06 Music City  'C'                                       DQ
     1) Scott, Nikolsha                 2) Sterling, Jessica
     3) Turner, Khalia                  4) Williams, Brandi
Heat  2
  1 12 Track Houston Track  'B'                         3:48.34q
     1) Floyd, Kalyn                    2) McPherson, Quin'Shundolyn
     3) Evans, Amber                    4) Jackson, Shannon
  2 01 Awesome Power  'A'                               3:50.52q
     1) Cousins, Renee                  2) McDonald, Jessona
     3) Griffith, Makalia               4) Sterrett, Adrenee
  3 06 River Ciites TC  'A'                             3:52.04q
     1) Alexis, Holt                    2) Hall, Jerika
     3) Harris, Nikki                   4) Harris, Shanae
  4 16 Firebird Athletics Club  'A'                     3:58.69
     1) Davis, Shayla                   2) Gill, Sonia
     3) Akpandak, Ini                   4) Miller, Michelle
  5 02 Mount Airy Track Club  'A'                       4:06.27
     1) Douglas, Janee                  2) Jackson, Brittany
     3) Lambert, Daniyelle              4) Wright, Kellyn
  6 14 Hampton Phillips Classic Tr  'B'                 4:11.76
     1) Adams, Bronze                   2) Anthony, Melisa
     3) Doan, Brienne                   4) Mitchell, Shana
  7 04 City of Lauderhill  'A'                          4:42.03
     1) Gumbs, Patricia                 2) Mattear, Toyria
     3) Hulse, Jeannette                4) Davis, Racine
Heat  3
  1 05 Maximum Output  'A'                              3:42.63q
     1) Harvin, Elizabeth               2) Drayton, Katrina
     3) Jones, Jessica                  4) Humphrey, Erin
  2 03 Track Eastern Carolina  'A'                      3:49.14q
     1) Cunningham, Ebony               2) Silver, Chalonda
     3) Johnson, Christy                4) Johnson, Maria
  3 03 Ruff Riders  'A'                                 3:53.54
     1) Jackson, Latricia               2) Thomas, Tatiana
     3) Wilson, Kenza                   4) Williams, Chelsea
  4 14 Cheetahs Bay Area Speed Cit  'A'                 3:57.40
     1) Padua, Irina                    2) Nguyen, Eileen
     3) Nelson, Maria                   4) Stetkevich, Anna
  5 16 Baltimore City T & F Club  'A'                   3:58.92
     1) Bradley, Monique                2) Franklin, Demia
     3) Griffin, Brittney               4) Wright, Letecia
  6 09-East St. Louis Railers  'A'                      4:01.50
     1) Anderson, April                 2) Chism, Kristin
     3) Kendrick, Tanisha               4) Nixon, Samilya
  7 09-K C Flyers Track Club  'A'                       4:16.27
     1) Scott, Monique                  2) Bruce, Katherine
     3) Gay, Michelle                   4) Gorthy, Brook
Heat  4
  1 06 Music City  'A'                                  3:41.45q
     1) Coward, Jacquelyn               2) Curry, Krishna
     3) Dance, Ashley                   4) Forbes, Kristin
  2 12 Wings  'A'                                       3:45.48q
     1) Williams, Ashley                2) Jones, Jessica
     3) Woodard, Shewaunda              4) LaCour, Karyn
  3 10 Kryptonite Speed Team - CO  'B'                  3:55.11
     1) Barnett, Brinon                 2) Eades, Nakita
     3) Rodriguez, Dani                 4) Praska, Bethany
  4 16 Hummingbird Track Club  'A'                      4:00.63
     1) McLaughlin, Mont'waynaise       2) Rhabb, Chavon
     3) Wright, Dominique               4) Otey, Cori
  5 07 Chicagoland Zephyrs TC  'A'                      4:00.64
     1) Williams, Nefeteri              2) Teague, Michelle
     3) Christopher, Sade               4) Stanton, Brenda
 -- 04 Young Achievers Sprint Club  'A'                     DNS
     1) Clark, Louella                  2) Williams, Danielle
     3) Bardge, Crystal                 4) Mobley, Kyra
===================================================================
 Nat'l Youth: N 3:35.51  2001        United Stars
     JO Meet: J 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphi
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  5 12 Track Houston Track  'B'                         3:48.34q  2
     1) Floyd, Kalyn                    2) McPherson, Quin'Shundolyn
     3) Evans, Amber                    4) Jackson, Shannon
  6 03 Track Eastern Carolina  'A'                      3:49.14q  3
     1) Cunningham, Ebony               2) Silver, Chalonda
     3) Johnson, Christy                4) Johnson, Maria
  7 01 Awesome Power  'A'                               3:50.52q  2
     1) Cousins, Renee                  2) McDonald, Jessona
     3) Griffith, Makalia               4) Sterrett, Adrenee
  8 06 River Ciites TC  'A'                             3:52.04q  2
     1) Alexis, Holt                    2) Hall, Jerika
     3) Harris, Nikki                   4) Harris, Shanae
  9 03 Ruff Riders  'A'                                 3:53.54   3
     1) Jackson, Latricia               2) Thomas, Tatiana
     3) Wilson, Kenza                   4) Williams, Chelsea
 10 10 Kryptonite Speed Team - CO  'B'                  3:55.11   4
     1) Barnett, Brinon                 2) Eades, Nakita
     3) Rodriguez, Dani                 4) Praska, Bethany
 11 14 Hampton Phillips Classic Tr  'A'                 3:55.30   1
     1) Motley, Cameo                   2) Fogarty, Kelly
     3) Youngblood, Jamesha             4) Hunte, Robyn
 12 14 Cheetahs Bay Area Speed Cit  'A'                 3:57.40   3
     1) Padua, Irina                    2) Nguyen, Eileen
     3) Nelson, Maria                   4) Stetkevich, Anna
 13 16 Firebird Athletics Club  'A'                     3:58.69   2
     1) Davis, Shayla                   2) Gill, Sonia
     3) Akpandak, Ini                   4) Miller, Michelle
 14 16 Baltimore City T & F Club  'A'                   3:58.92   3
     1) Bradley, Monique                2) Franklin, Demia
     3) Griffin, Brittney               4) Wright, Letecia
===================================================================
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 06 Music City  'A'                                  3:41.45q  4
     1) Coward, Jacquelyn               2) Curry, Krishna
     3) Dance, Ashley                   4) Forbes, Kristin
  2 05 Maximum Output  'A'                              3:42.63q  3
     1) Harvin, Elizabeth               2) Drayton, Katrina
     3) Jones, Jessica                  4) Humphrey, Erin
  3 12 Dallas Gold Track Club  'A'                      3:44.74q  1
     1) Lucas, Porscha                  2) Carr, Brittany
     3) Barnes, Melissa                 4) Thomas, Tara
  4 12 Wings  'A'                                       3:45.48q  4
     1) Williams, Ashley                2) Jones, Jessica
     3) Woodard, Shewaunda              4) LaCour, Karyn
 15 16 Hummingbird Track Club  'A'                      4:00.63   4
     1) McLaughlin, Mont'waynaise       2) Rhabb, Chavon
     3) Wright, Dominique               4) Otey, Cori
 16 07 Chicagoland Zephyrs TC  'A'                      4:00.64   4
     1) Williams, Nefeteri              2) Teague, Michelle
     3) Christopher, Sade               4) Stanton, Brenda
 17 02 River City Elite  'A'                            4:01.10   1
     1) Brown, Kaetlyn                  2) Davis, Charelise
     3) Doaty, Terhea                   4) Henderson, Danielle
 18 09-East St. Louis Railers  'A'                      4:01.50   3
     1) Anderson, April                 2) Chism, Kristin
     3) Kendrick, Tanisha               4) Nixon, Samilya
 19 03 Quicksilver Track Club  'A'                      4:05.08   1
     1) Tyson, Marion                   2) Grimball, Brenay
     3) Grimball, Netice                4) Hart, Chanise
 20 02 Mount Airy Track Club  'A'                       4:06.27   2
     1) Douglas, Janee                  2) Jackson, Brittany
     3) Lambert, Daniyelle              4) Wright, Kellyn
 21 05 Cincinnati Express  'A'                          4:07.48   1
     1) Smith, Kamia                    2) Love, Meredith
     3) Alexander, Nakeshia             4) Roberts, Mikeal
 22 14 Hampton Phillips Classic Tr  'B'                 4:11.76   2
     1) Adams, Bronze                   2) Anthony, Melisa
     3) Doan, Brienne                   4) Mitchell, Shana
 23 07 Casa  'A'                                        4:14.61   1
     1) Urbanski, Jenna                 2) Waldroup, Tenika
     3) Damper, Shevonn                 4) Staisiunaite, Egle
 24 09-K C Flyers Track Club  'A'                       4:16.27   3
     1) Scott, Monique                  2) Bruce, Katherine
     3) Gay, Michelle                   4) Gorthy, Brook
 25 04 City of Lauderhill  'A'                          4:42.03   2
     1) Gumbs, Patricia                 2) Mattear, Toyria
     3) Hulse, Jeannette                4) Davis, Racine
 -- 06 Music City  'C'                                       DQ   1 lane violation
     1) Scott, Nikolsha                 2) Sterling, Jessica
     3) Turner, Khalia                  4) Williams, Brandi
 -- 04 Young Achievers Sprint Club  'A'                     DNS   4
     1) Clark, Louella                  2) Williams, Danielle
     3) Bardge, Crystal                 4) Mobley, Kyra
Nike Toyota Hershey Garden of Life NCSA Gatorade KT Nationwide Normatec St. Vincent UCS