Join/Renew Now

Results - USATF Three Rivers Association Junior Olympic Track & Field Championships

6/24-25/06 - Slippery Rock, PA

100 Meter Dash Sub Bantam Girls
========================================================================
  TRA Record: # 15.23  6/1998      Cambrya Jones, International Track Club   
    Region 2: R 14.82  7/10/2005   Maiya Dendy, Lightning Fast               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Genaya              Eastern Elite            15.63q  NWI  1
  2 Wilkes, Romani               Future Stars             16.19q  NWI  2
  3 Williams, Angelique          East Allegheny           17.23q  NWI  1
  4 Nelson, Brionna              Penn Hills               17.42q  NWI  2
  5 Briggs, Shannel              Penn Hills               17.44q  NWI  3
  6 Berry, Jayda                 Future Stars             17.96q  NWI  2
  7 Taylor, Cierston             Steel City               18.00q  NWI  3
  8 Harris, Dorai                Eastern Elite            18.01q  NWI  1
  9 Mollett, Teemara             Eastern Elite            18.09   NWI  1
 10 Watson, Micah                Bump Yes                 18.24   NWI  3
 11 Seymore, Stephanie           Mt. Top                  18.49   NWI  1
 12 Thornton, Chante             Penn Hills               18.66   NWI  2
 13 McClain, Layla               Steel City               18.99   NWI  3
 14 Eaton, Hallie                Erie X-Clusive T         19.03   NWI  3
 15 Clerici, Lena                Beaver County Y          19.65   NWI  2
 16 Arrington, Nia               Steel City               19.67   NWI  2
 17 Carter, Jalea                Bump Yes                 20.54   NWI  1
 18 Best, Jeree                  Bump Yes                 22.27   NWI  1

100 Meter Dash Sub Bantam Girls
=====================================================================
  TRA Record: # 15.23  6/1998      Cambrya Jones, International Track Club   
    Region 2: R 14.82  7/10/2005   Maiya Dendy, Lightning Fast               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Johnson, Genaya              Eastern Elite            16.33   NWI
  2 Wilkes, Romani               Future Stars             17.14   NWI
  3 Williams, Angelique          East Allegheny           17.18   NWI
  4 Briggs, Shannel              Penn Hills               17.89   NWI
  5 Harris, Dorai                Eastern Elite            18.26   NWI
  6 Nelson, Brionna              Penn Hills               18.37   NWI
  7 Taylor, Cierston             Steel City               18.94   NWI
  8 Berry, Jayda                 Future Stars             19.03   NWI

200 Meter Dash Sub Bantam Girls
========================================================================
  TRA Record: # 33.46  6/1998      Cambrya Jones, International Track Club   
    Region 2: R 30.94  7/11/2004   Tatyana Harris, Mallery  T.C.             
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Genaya              Eastern Elite          # 33.12q  NWI  2
  2 Randall, Kamryn              Penn Hills               35.06q  NWI  3
  3 Wilkes, Romani               Future Stars             35.53q  NWI  1
  4 Harris, Dorai                Eastern Elite            36.91q  NWI  2
  5 Williams, Angelique          East Allegheny           37.04q  NWI  3
  6 Mollett, Teemara             Eastern Elite            37.68q  NWI  2
  7 Briggs, Shannel              Penn Hills               38.30q  NWI  1
  8 Nelson, Brionna              Penn Hills               38.40q  NWI  3
  9 Seymore, Stephanie           Mt. Top                  38.78   NWI  1
 10 Berry, Jayda                 Future Stars             38.99   NWI  3
 11 McCormick, Eryn              South Park               39.12   NWI  1
 12 Thornton, Chante             Penn Hills               39.77   NWI  2
 13 McClain, Layla               Steel City               39.84   NWI  1
 14 Fisher, Zyaire               Stallions                39.86   NWI  1
 15 Taylor, Cierston             Steel City               39.91   NWI  3
 16 Cuneo, Gina                  Greensburg YMCA          40.61   NWI  2
 17 Eaton, Hallie                Erie X-Clusive T         41.65   NWI  3
 18 Arrington, Nia               Steel City               43.50   NWI  2
 19 Watson, Micah                Bump Yes                 43.96   NWI  3
 20 Carter, Jalea                Bump Yes                 44.83   NWI  2

200 Meter Dash Sub Bantam Girls
=====================================================================
  TRA Record: # 33.46  6/1998      Cambrya Jones, International Track Club   
    Region 2: R 30.94  7/11/2004   Tatyana Harris, Mallery  T.C.             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Johnson, Genaya              Eastern Elite            33.93   NWI
  2 Randall, Kamryn              Penn Hills               35.91   NWI
  3 Briggs, Shannel              Penn Hills               37.30   NWI
  4 Wilkes, Romani               Future Stars             37.39   NWI
  5 Mollett, Teemara             Eastern Elite            37.70   NWI
  6 Williams, Angelique          East Allegheny           37.71   NWI
  7 Harris, Dorai                Eastern Elite            38.52   NWI
  8 Nelson, Brionna              Penn Hills               41.20   NWI

400 Meter Dash Sub Bantam Girls
===================================================================
  TRA Record: # 1:16.66  6/1998      Cambrya Jones, International Track Club 
    Region 2: R 1:11.01  7/2001      Myniqua Cotton, Cotton Club             
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Randall, Kamryn              Penn Hills             1:23.49   2
  2 Briggs, Shannel              Penn Hills             1:26.26   2
  3 Mollett, Teemara             Eastern Elite          1:28.60   2
  4 Wilkes, Romani               Future Stars           1:30.24   2
  5 McCormick, Eryn              South Park             1:30.86   2
  6 Regula, Alexis               Una-Three Rivers       1:38.79   1
  7 Thornton, Chante             Penn Hills             1:39.48   2
  8 Fisher, Zyaire               Stallions              1:40.19   1
  9 Taylor, Cierston             Steel City             1:41.20   1
 10 Scanlon, Cassandra           South Park             1:41.36   1
 11 Mayo, Victoria               Greensburg YMCA        1:42.75   2
 12 Arrington, Nia               Steel City             1:44.42   1
 13 Berry, Jayda                 Future Stars           1:44.82   2
 14 Stockert, Callie             Penn Hills             1:47.11   1

800 Meter Run Sub Bantam Girls
================================================================
  TRA Record: # 3:09.08  6/26/2004   Tarah Wright, Nadia                     
    Region 2: R 2:51.36  7/11/2004   Crystal Lawrence, Transy East           
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Randall, Kamryn              Penn Hills             3:31.21
  2 Konek, Cali                  Mon Valley             3:43.77
  3 Mayo, Victoria               Greensburg YMCA        3:44.09
  4 McMiller, Ranaija            Eastern Elite          3:44.67
  5 Stockert, Callie             Penn Hills             3:51.80
  6 Scanlon, Miranda             South Park             3:53.49
  7 Firth, Darcie                PA Striders            4:00.50
  8 Best, Jeree                  Bump Yes               4:04.62
  9 Scanlon, Cassandra           South Park             4:05.26

1500 Meter Run Sub Bantam Girls
================================================================
  TRA Record: # 6:34.79  6/25/2005   Alexis Kinson, Wilkinsburg              
    Region 2: R 5:53.73  7/11/2004   Crystal Lawrence, Transy East           
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Scanlon, Miranda             South Park             7:29.40
  2 Firth, Darcie                PA Striders            7:46.91
  3 McMiller, Ranaija            Eastern Elite          7:48.24
  4 Konek, Cali                  Mon Valley             7:50.01
  5 Cuneo, Gina                  Greensburg YMCA        8:05.99

1500 Meter Race Walk Sub Bantam Girls
================================================================
  TRA Record: # 10:36.30  6/1995      Jennifer Ross, Wings of Moon           
    Region 2: R 10:40.90  7/8/2005    Julianna Yarosh, Pacer                 
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Firth, Darcie                PA Striders           13:50.42

Long Jump Sub Bantam Girls
===============================================================================
  TRA Record: # 3.36m  6/2001      Iman Wilkerson, Nadia Track Club          
    Region 2: R 3.54m  2000        Michelle White, Delaware Diamonds         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Williams, Angelique          East Allegheny           3.08m   NWI  10-01.25
  2 Johnson, Genaya              Eastern Elite            3.03m   NWI   9-11.25
  3 McCormick, Eryn              South Park               2.58m   NWI   8-05.75
  4 Nelson, Brionna              Penn Hills               2.45m   NWI   8-00.50
  5 Cuneo, Gina                  Greensburg YMCA          2.37m   NWI   7-09.50
  6 Scanlon, Cassandra           South Park               2.33m   NWI   7-07.75
  7 Seymore, Stephanie           Mt. Top                  2.26m   NWI   7-05.00
  8 Scanlon, Miranda             South Park               2.18m   NWI   7-02.00
  9 Watson, Micah                Bump Yes                 1.94m   NWI   6-04.50
 10 Carter, Jalea                Bump Yes                 1.89m   NWI   6-02.50
 11 McMiller, Ranaija            Eastern Elite            1.87m   NWI   6-01.75
 12 Konek, Cali                  Mon Valley               1.78m   NWI   5-10.25
 13 Mayo, Victoria               Greensburg YMCA          1.31m   NWI   4-03.75
 14 Good, Jessica                Pacer                    1.21m   NWI   3-11.75
 15 Harris, Dorai                Eastern Elite            1.07m   NWI   3-06.25

100 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA              
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA              
  TRA Record: # 14.10  6/1990      Morgan Daniels, Pittsburgh Sprinters      
    Region 2: R 13.10  1995        Shkeema Martin, Shore Athletic Club NJ    
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Holmberg, Madeline           Greensburg YMCA          15.14q  NWI  3
  2 Jeter, Jessica               Wings of Moon            15.50q  NWI  1
  3 Pitts, Ty'Asia               Penn Hills               16.16q  NWI  2
  4 Barney, Courtney             Erie X-Clusive T         16.21q  NWI  3
  5 Petty, TaMyah                Penn Hills               16.26q  NWI  1
  6 Shaw, Devin                  River City Elite         16.46q  NWI  2
  7 Joiner, Maia                 River City Elite         16.55q  NWI  3
  8 Melendez, Tonni              Una-Three Rivers         16.69q  NWI  2
  9 Allen, I'Dallys              Penn Hills               17.31   NWI  1
 10 Reese, Jade                  Penn Hills               17.56   NWI  3
 11 Coffman, Kelsey              Tussey Mountain          17.90   NWI  3
 12 Rumbaugh, Kacie              Beaver County Y          18.10   NWI  1
 13 Thompkins, Tiara             Bump Yes                 18.71   NWI  1
 14 Hutchinson, Alayna           Beaver County Y          18.71   NWI  3
 15 Teagardner, Chloe            South Park               18.79   NWI  2
 16 Antal, Abbie                 Stealth                  21.51   NWI  2

100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA              
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA              
  TRA Record: # 14.10  6/1990      Morgan Daniels, Pittsburgh Sprinters      
    Region 2: R 13.10  1995        Shkeema Martin, Shore Athletic Club NJ    
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Pitts, Ty'Asia               Penn Hills               15.09   NWI
  2 Holmberg, Madeline           Greensburg YMCA          15.42   NWI
  3 Jeter, Jessica               Wings of Moon            15.46   NWI
  4 Shaw, Devin                  River City Elite         15.91   NWI
  5 Petty, TaMyah                Penn Hills               16.46   NWI
  6 Joiner, Maia                 River City Elite         16.82   NWI
  7 Barney, Courtney             Erie X-Clusive T         16.98   NWI

200 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                 
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                 
  TRA Record: # 29.45  6/28/2003   Iman Wilkerson, River City Elite          
    Region 2: R 27.41  2000        Shaterri Alston, Willingboro Track Club M 
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Pitts, Ty'Asia               Penn Hills               31.51Q  NWI  1
  2 Jeter, Jessica               Wings of Moon            32.14Q  NWI  3
  3 Shaw, Devin                  River City Elite         33.12Q  NWI  2
  4 Faulkner, Taylor             PA Striders              33.17Q  NWI  1
  5 Joiner, Maia                 River City Elite         34.29Q  NWI  3
  6 Coffman, Kelsey              Tussey Mountain          38.51Q  NWI  2
  7 Turner, Michah-Shai          Future Stars             33.26q  NWI  1
  8 Petty, TaMyah                Penn Hills               34.17q  NWI  1
  9 Barney, Shala                Penn Hills               36.03   NWI  3
 10 Barney, Courtney             Erie X-Clusive T         37.62   NWI  3
 11 Reese, Jade                  Penn Hills               37.90   NWI  3
 12 Rumbaugh, Kacie              Beaver County Y          40.04   NWI  2

200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                 
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                 
  TRA Record: # 29.45  6/28/2003   Iman Wilkerson, River City Elite          
    Region 2: R 27.41  2000        Shaterri Alston, Willingboro Track Club M 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Pitts, Ty'Asia               Penn Hills               32.26   NWI
  2 Shaw, Devin                  River City Elite         33.09   NWI
  3 Jeter, Jessica               Wings of Moon            33.87   NWI
  4 Turner, Michah-Shai          Future Stars             34.37   NWI
  5 Faulkner, Taylor             PA Striders              34.68   NWI
  6 Joiner, Maia                 River City Elite         35.84   NWI
  7 Petty, TaMyah                Penn Hills               37.05   NWI
  8 Coffman, Kelsey              Tussey Mountain          39.16   NWI

400 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  8/1/1993    Monique Henderson, SanDiego, CA         
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA        
  TRA Record: # 1:06.57  6/1997      Autumn Wilds, River City Elite          
    Region 2: R 1:02.77  1997        Nicole Leach, United Stars MA           
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Anderson, Cailin             Steel City             1:12.99   2
  2 Faulkner, Taylor             PA Striders            1:14.83   2
  3 Key, Kayla                   Future Stars           1:15.10   2
  4 Shaw, Devin                  River City Elite       1:15.72   2
  5 Turner, Michah-Shai          Future Stars           1:17.12   2
  6 Joiner, Maia                 River City Elite       1:21.33   2
  7 Barney, Shala                Penn Hills             1:21.85   1
  8 Allen, I'Dallys              Penn Hills             1:22.90   1
  9 Rigby, Hanna                 South Park             1:23.39   1
 10 Yarosh, Julianna             Pacer                  1:26.52   1
 11 Reiter, Teresa               Wings of Moon          1:27.47   2
 12 Rumbaugh, Kacie              Beaver County Y        1:30.18   1
 13 Post, Carrie                 Una-Three Rivers       1:35.57   1

800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:23.98  7/6/1986    Shalynn Carr, LaVerne, CA               
     JO Meet: J 2:24.70  7/30/1994   Shannon Radarmacher, Houston, TX        
  TRA Record: # 2:42.83  6/1998      Autumn Wilds, River City Elite          
    Region 2: R 2:25.83  7/13/2003   Elyse Wilkinson, United Stars           
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Key, Kayla                   Future Stars           2:46.42
  2 Anderson, Cailin             Steel City             2:49.30
  3 Coffman, Samantha            Tussey Mountain        2:56.61
  4 Spell, Blessing              Eastern Elite          2:58.08
  5 Turner, Michah-Shai          Future Stars           2:59.23
  6 Ansell, Morgan               Greensburg YMCA        3:11.33
  7 Kinson, Alexis               Wilkinsburg            3:13.44
  8 Kochka-Puskar, Paige         Pacer                  3:20.15
  9 Swogger, Corinne             Pacer                  3:26.74
 10 Brooke, Jordan               Stallions              3:28.00
 11 Walnoha, Elaina              Pacer                  3:31.15
 12 Post, Carrie                 Una-Three Rivers       3:39.73

1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:51.28  6/18/1994   Laura Shannon, Great Barrington, MA     
     JO Meet: J 5:00.72  8/1/1993    Kristin Finch, Marietta, GA             
  TRA Record: # 5:29.63  6/1996      Susan Fletcher, Wolverines              
    Region 2: R 5:14.09  1996        Susan Fletcher, Wolverines TR           
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Ansell, Morgan               Greensburg YMCA        6:06.93
  2 Coffman, Samantha            Tussey Mountain        6:09.17
  3 Spell, Blessing              Eastern Elite          6:15.67
  4 Kinson, Alexis               Wilkinsburg            6:26.05
  5 Swogger, Corinne             Pacer                  6:42.04
  6 Brooke, Jordan               Stallions              6:54.18
  7 Walnoha, Elaina              Pacer                  7:01.98
 -- Kochka-Puskar, Paige         Pacer                      DNF

1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA           
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA           
  TRA Record: # 9:19.60  6/1986      Rachael Morris, Green County Track Club 
    Region 2: R 8:12.90  1994        Kristen Merski, Marlton NJ              
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Stanley, Sarah               South Park            10:51.40
  2 Yarosh, Julianna             Pacer                 11:27.35
  3 Kinson, Alexis               Wilkinsburg           12:46.21

4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets   
                         M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups    
     JO Meet: J   53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets   
                         M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups    
  TRA Record: # 1:00.82  6/1997      , River City Elite                      
    Region 2: R   55.74  1994        United Stars MA                         
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-Penn Hills Eagles  'A'                           1:06.10
     1) Barney, Shala                   2) Petty, TaMyah                
     3) Pitts, Ty'Asia                  4)                              
  2 11-Wings of Moon  'A'                               1:12.11

High Jump Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.42m  1997        Dorothy Holt                              
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA             
  TRA Record: # 1.20m  6/2000      Cameron Jones, County Track Club          
    Region 2: R 1.32m  7/12/2003   Emily Cable, TCX Track Club               
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Stanley, Sarah               South Park               1.06m    3-05.75
  2 Rigby, Hanna                 South Park               0.96m    3-01.75
  2 Young, Riley                 South Park               0.96m    3-01.75
  2 Melendez, Tonni              Una-Three Rivers         0.96m    3-01.75
  5 Ansell, Morgan               Greensburg YMCA          0.86m    2-09.75
  5 Teagardner, Chloe            South Park               0.86m    2-09.75

Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.78m  1972        Ramona Carryl, Infant JESUS TC            
     JO Meet: J 4.45m  7/25/1996   Gayle Hunter, San Bernadino, CA           
  TRA Record: # 4.25m  6/1991      Catherine Hunt, Swickley                  
    Region 2: R 4.33m  1994        Juliette Jones, Buffalo Belles&Braun NIA  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Holmberg, Madeline           Greensburg YMCA          3.66m   NWI  12-00.25
  2 Melendez, Tonni              Una-Three Rivers         3.38m   NWI  11-01.25
  3 Reiter, Teresa               Wings of Moon            3.33m   NWI  10-11.25
  4 Douthett, Ivory              Unattached               2.89m   NWI   9-05.75
  5 Michaels, Lauren             Wings of Moon            2.74m   NWI   9-00.00
  6 Coffman, Kelsey              Tussey Mountain          2.63m   NWI   8-07.50
  7 Kochka-Puskar, Paige         Pacer                    2.57m   NWI   8-05.25
  8 Antal, Abbie                 Stealth                  2.40m   NWI   7-10.50
  9 Reese, Jade                  Penn Hills               2.27m   NWI   7-05.50
 10 Michalenko, Elizabeth        Wings of Moon            2.22m   NWI   7-03.50
 11 Teagardner, Chloe            South Park               2.12m   NWI   6-11.50
 12 Haslett, Emily               PA Striders              2.05m   NWI   6-08.75
 13 Hutchinson, Alayna           Beaver County Y          1.76m   NWI   5-09.25

Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  2003        Amber Curtis                             
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                 
  TRA Record: #  7.15m  6/1999      Ashley Moore, South Park Track Club      
    Region 2: R  8.70m  7/9/2005    Njaire McKoy, Jettas                     
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Stevenson, Alexandra         Pacer                    5.47m   17-11.50

Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 33.16m  2003        Hannah Carson                            
     JO Meet: J 33.16m  7/31/2003   Hannah Carter, Mesa, AZ                  
  TRA Record: # 20.62m  6/28/2004   Natalia Watzlaf, Pacer                   
    Region 2: R 23.55m  7/12/2003   Jennifer Jarvis, LAKELAND TRA            
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Stanley, Sarah               South Park              19.66m      64-06
  2 Clarke, Diarra               Steel City              14.58m      47-10
  3 Young, Riley                 South Park              13.17m      43-02
  4 Stevenson, Alexandra         Pacer                   12.30m      40-04
  5 Rigby, Hanna                 South Park              11.75m      38-06
  6 Michalenko, Elizabeth        Wings of Moon           11.34m      37-02
  7 Yarosh, Julianna             Pacer                    9.93m      32-07

100 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  1992        Angela Williams                           
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca              
  TRA Record: # 13.40  6/1995      Chanel Jackson, New Image                 
    Region 2: R 12.80  2002        Audry Wilson, NJ T&F Coalition NJ         
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Dorsett, Angela              Steel City               13.78Q  NWI  3
  2 Overare, Rebecca             Erie X-Clusive T         13.78Q  NWI  1
  3 Snaman, Valerie              Wings of Moon            13.88Q  NWI  2
  4 Goodwine, Amber              Eastern Elite            14.01Q  NWI  3
  5 Rose, Kaleah                 Future Stars             14.31Q  NWI  1
  6 Harris, Shayla               Eastern Elite            14.66Q  NWI  2
  7 Edmonds, Kelcei              Future Stars             14.57q  NWI  1
  8 Dalton, Mariah               Future Stars             14.61q  NWI  3
  9 Schifino, Gloria             Penn Hills               14.63   NWI  3
 10 Berry, Sherrelle             River City Elite         14.70   NWI  2
 11 Owens, Towanda               Wilkinsburg              14.95   NWI  2
 12 Livingston, Lashaun          Penn Hills               14.96   NWI  1
 13 Berry, Shantelle             River City Elite         15.01   NWI  3
 14 McCray, Maya                 Future Stars             15.20   NWI  2
 15 James, Jamara                Eastern Elite            15.26   NWI  2
 15 Freeman, Shawntel            Penn Hills               15.26   NWI  2
 17 Harvey, Jessica              Wilkinsburg              16.19   NWI  3
 18 Evans, Sarah                 River City Elite         16.35   NWI  3
 19 Roth, Jessica                Huntingdon Track         16.93   NWI  1
 20 Smith, Ashley                Mt. Top                  17.36   NWI  1

100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  1992        Angela Williams                           
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca              
  TRA Record: # 13.40  6/1995      Chanel Jackson, New Image                 
    Region 2: R 12.80  2002        Audry Wilson, NJ T&F Coalition NJ         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Snaman, Valerie              Wings of Moon            13.88   NWI
  2 Dorsett, Angela              Steel City               14.17   NWI
  3 Rose, Kaleah                 Future Stars             14.30   NWI
  4 Overare, Rebecca             Erie X-Clusive T         14.34   NWI
  5 Goodwine, Amber              Eastern Elite            14.69   NWI
  6 Edmonds, Kelcei              Future Stars             14.75   NWI
  7 Harris, Shayla               Eastern Elite            14.93   NWI
  8 Dalton, Mariah               Future Stars             15.15   NWI

200 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  1992        Angela Williams                           
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA              
  TRA Record: # 27.49  6/30/2004   Jordan Lee, Steel City                    
    Region 2: R 25.63  1997        Kamilah Salaam, Wilmington Track Clb MA   
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Snaman, Valerie              Wings of Moon            28.04Q  NWI  2
  2 Dorsett, Angela              Steel City               28.68Q  NWI  3
  3 Rose, Kaleah                 Future Stars             28.79Q  NWI  1
  4 Goodwine, Amber              Eastern Elite            29.02Q  NWI  1
  5 Overare, Rebecca             Erie X-Clusive T         29.47Q  NWI  3
  6 Berry, Shantelle             River City Elite         30.27Q  NWI  2
  7 James, Jamara                Eastern Elite            29.79q  NWI  3
  8 Dalton, Mariah               Future Stars             29.85q  NWI  3
  9 Berry, Sherrelle             River City Elite         29.91   NWI  1
 10 Livingston, Lashaun          Penn Hills               30.43   NWI  1
 11 Latimer, Lania               Future Stars             30.56   NWI  2
 12 Woods, Chianne               Future Stars             30.59   NWI  1
 13 Harris, Shayla               Eastern Elite            30.63   NWI  2
 14 Strothers, Jewel             River City Elite         31.43   NWI  3
 15 Owens, Towanda               Wilkinsburg              31.68   NWI  1
 16 McClary, Cierra              River City Elite         31.75   NWI  2
 17 Freeman, Shawntel            Penn Hills               31.96   NWI  2
 18 Everson, Davona              Wilkinsburg              32.71   NWI  2
 19 Morrell, Maddison            Mt. Top                  32.94   NWI  1
 20 Runk, Doneishia              Tussey Mountain          36.08   NWI  1
 21 Crawford, Brianna            Penn Hills               36.64   NWI  3

200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  1992        Angela Williams                           
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA              
  TRA Record: # 27.49  6/30/2004   Jordan Lee, Steel City                    
    Region 2: R 25.63  1997        Kamilah Salaam, Wilmington Track Clb MA   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Snaman, Valerie              Wings of Moon            28.22   NWI
  2 Dorsett, Angela              Steel City               28.97   NWI
  3 Overare, Rebecca             Erie X-Clusive T         29.70   NWI
  4 Rose, Kaleah                 Future Stars             29.79   NWI
  5 Goodwine, Amber              Eastern Elite            30.30   NWI
  6 Dalton, Mariah               Future Stars             30.42   NWI
  7 James, Jamara                Eastern Elite            30.43   NWI
  8 Berry, Shantelle             River City Elite         30.73   NWI

400 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest         
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest         
  TRA Record: # 1:01.06  6/2000      Renee Johnson, Nadia Track Club         
    Region 2: R   57.73  1999        Nicole Leach, United Stars MA           
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Dorsett, Angela              Steel City             1:07.77   3
  2 Gambill, Mauryana            Erie X-Clusive T       1:10.29   3
  3 Latimer, Lania               Future Stars           1:10.86   3
  4 Freeman, Shawntel            Penn Hills             1:12.23   3
  5 Greene, Imani                Beaver County Y        1:14.16   2
  6 Key, Amber                   Future Stars           1:15.29   2
  7 Everson, Davona              Wilkinsburg            1:15.61   3
  8 Runk, Doneishia              Tussey Mountain        1:16.64   2
  9 Nevel, Imani                 Penn Hills             1:16.96   2
 10 Brooks, Naomi                Mt. Top                1:17.72   1
 11 Woods, Chianne               Future Stars           1:18.34   3
 12 Crawford, Brianna            Penn Hills             1:23.11   1
 13 Black, Ashlynn               Tussey Mountain        1:28.62   1
 14 Evans, Sarah                 River City Elite       1:28.98   2

800 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution         
     JO Meet: J 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution         
  TRA Record: # 2:30.24  6/2002      Janessa Benn, Nadia Track Club          
    Region 2: R 2:22.47  2000        Nia Ali, Mallery Track MA               
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Gambill, Alexandria          PA Striders            2:45.63
  2 McRae, Maureen               Beaver County Y        2:45.66
  2 Lastominsky, Megan           Wings of Moon          2:45.66
  4 Gambill, Mauryana            Erie X-Clusive T       2:48.09
  5 Barber, Jolesa               Bump Yes               2:53.37
  6 Key, Amber                   Future Stars           2:58.57
  7 Everson, Davona              Wilkinsburg            2:59.64
  8 Lynn, Morgan                 Tussey Mountain        3:07.85
  9 Altobelli, Adrian            Tussey Mountain        3:09.17
 10 Crawford, Brianna            Penn Hills             3:11.91
 11 Black, Ashlynn               Tussey Mountain        3:12.99

1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution         
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution         
  TRA Record: # 5:16.39  7/1/2004    Samantha Carl, Pacer                    
    Region 2: R 4:45.96  1998        Ahmirah Cottman, Mt. Airy Track MA      
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Greene, Imani                Beaver County Y        5:55.10
  2 Barber, Jolesa               Bump Yes               5:57.96
  3 Brown, Regina                Una-Three Rivers       6:02.42
  4 Lastominsky, Megan           Wings of Moon          6:12.15
  5 Ottavian, Lindsay            PA Striders            6:19.50
  6 Altobelli, Adrian            Tussey Mountain        6:23.95
  7 Zatawski, Helena             Pacer                  6:24.51
  8 Vaughn, Marla                Pacer                  6:24.55
  9 Black, Ashlynn               Tussey Mountain        6:43.00

3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 10:03.54  1988        Heather Burroughs                      
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution        
  TRA Record: # 11:25.72  6/29/2004   Samantha Carl, Pacer                   
    Region 2: R 10:31.64  2002        Brianna Jackucewkz, Blaze AC MA        
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Stepanik, Kenzie             Pacer                 13:28.12
  2 Zatawski, Helena             Pacer                 13:41.58
  3 Carmichael, Amanda           Wings of Moon         17:35.40

80 Meter Hurdles Midget Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 11.85  2002        Jasmine Isley                             
     JO Meet: J 12.27  7/31/2005   Chalese Davis, Flying Jaguars             
  TRA Record: # 13.48  6/1997      Mycah Clemons, River City Elite           
    Region 2: R 12.62  2000        Iman Johnson, NJ T&F Coalition NJ         
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Schifino, Gloria             Penn Hills               15.58Q  NWI  1
  2 Harvey, Jessica              Wilkinsburg              16.37Q  NWI  2
  3 McRae, Maureen               Beaver County Y          16.72Q  NWI  1
  4 Owens, Towanda               Wilkinsburg              17.36Q  NWI  2
  5 Strothers, Jewel             River City Elite         18.71Q  NWI  2
  6 Lynn, Morgan                 Tussey Mountain          19.35Q  NWI  1
  7 Morrell, Maddison            Mt. Top                  19.76q  NWI  2
  8 Coffman, Kenzie              Tussey Mountain          19.76q  NWI  1
  9 Evans, Sarah                 River City Elite         21.26   NWI  2

80 Meter Hurdles Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.85  2002        Jasmine Isley                             
     JO Meet: J 12.27  7/31/2005   Chalese Davis, Flying Jaguars             
  TRA Record: # 13.48  6/1997      Mycah Clemons, River City Elite           
    Region 2: R 12.62  2000        Iman Johnson, NJ T&F Coalition NJ         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Schifino, Gloria             Penn Hills               15.49   NWI
  2 McRae, Maureen               Beaver County Y          16.31   NWI
  3 Owens, Towanda               Wilkinsburg              17.08   NWI
  4 Harvey, Jessica              Wilkinsburg              17.23   NWI
  5 Lynn, Morgan                 Tussey Mountain          18.50   NWI
  6 Morrell, Maddison            Mt. Top                  18.73   NWI
  6 Coffman, Kenzie              Tussey Mountain          18.73   NWI
  8 Strothers, Jewel             River City Elite         18.92   NWI

4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  1996        Texas Heat                                
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers 
  TRA Record: # 54.69  6/2002      , Steel City Epress                       
    Region 2: R 50.91  7/10/2004   07-SUPERSONICS TRACK CLUB, SUPERSONICS    
                       B Barlow, A Goode, Q Davila, T Gillon           
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-Pa Striders  'A'                                 1:03.24
     1) Gambill, Alexandria             2)                              

4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  1996        United Stars                            
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA        
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer     
  TRA Record: # 4:36.86  6/2000      , Nadia Track Club                      
    Region 2: R 4:05.85  1997        United Stars MA                         
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-River City Elite  'A'                            4:51.96
  2 11-Future Stars Track Club  'A'                     4:53.68
  3 11-Pa Striders  'A'                                 5:29.99
     1) Gambill, Alexandria             2)                              

High Jump Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.68m  1996        Jacqueline Johnson                        
     JO Meet: J 1.68m  7/27/1996   Jacquelyn Johnson, Yuma, AZ               
  TRA Record: # 1.35m  6/2000      Rebecca Novacek, Wings of Moon            
    Region 2: R 1.42m  2001        Ashley Newby, Comets Track Club NJ        
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Harvey, Jessica              Wilkinsburg              1.06m    3-05.75

Long Jump Midget Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  1998        Gayle Hunter                              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA              
  TRA Record: # 4.61m  6/1994      Jill Hecker, Pacer Track Club             
    Region 2: R 4.95m  2000        Elana Cooper, NJ T&F Coalition NJ         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Snaman, Valerie              Wings of Moon            4.19m   NWI  13-09.00
  2 Lynn, Morgan                 Tussey Mountain          3.98m   NWI  13-00.75
  3 Schifino, Gloria             Penn Hills               3.72m   NWI  12-02.50
  4 Goodwine, Amber              Eastern Elite            3.67m   NWI  12-00.50
  5 Morrell, Maddison            Mt. Top                  3.65m   NWI  11-11.75
  6 McClary, Cierra              River City Elite         3.53m   NWI  11-07.00
  7 Haslett, Sarah               PA Striders              3.28m   NWI  10-09.25
  7 Barber, Jolesa               Bump Yes                 3.28m   NWI  10-09.25
  9 Dillion, Caroline            Mt. Top                  3.26m   NWI  10-08.50
  9 Harris, Shayla               Eastern Elite            3.26m   NWI  10-08.50
 11 James, Jamara                Eastern Elite            2.80m   NWI   9-02.25
 12 Brooks, Naomi                Mt. Top                  2.61m   NWI   8-06.75

Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.90m  1997        Johanna Gambill                          
     JO Meet: J 13.39m  7/25/1996   Achi Ukabam, Florissant, MO              
  TRA Record: #  9.96m  6/2001      Ashley Moore, South Park Track Club      
    Region 2: R 11.87m  1998        Aysha Gregory, Wilmington TC MA          
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Bonetti, Ava                 Stealth                  9.08m   29-09.50
  2 Edmonds, Kelcei              Future Stars             7.89m   25-10.75
  3 McCray, Maya                 Future Stars             7.21m   23-08.00
  4 Livingston, Lashaun          Penn Hills               7.15m   23-05.50
  5 Coffman, Kenzie              Tussey Mountain          6.61m   21-08.25
  6 Klingler, Julia              Pacer                    5.35m   17-06.75
  7 Dillion, Caroline            Mt. Top                  5.25m   17-02.75
  8 Roth, Jessica                Huntingdon Track         5.23m   17-02.00

Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  1997        Amber Curtis                             
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                 
  TRA Record: # 26.42m  6/2001      Ashley Moore, South Park Track Club      
    Region 2: R 27.84m  2002        Brieanna Kennedy, Unattached MA          
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Edmonds, Kelcei              Future Stars            19.92m      65-04
  2 Bonetti, Ava                 Stealth                 17.82m      58-05
  3 Roth, Jessica                Huntingdon Track        16.39m      53-09
  4 Coffman, Kenzie              Tussey Mountain         13.05m      42-10
  5 Barber, Jannelle             Bump Yes                10.52m      34-06

Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs               
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs               
  TRA Record: # 27.76m  6/2002      Connor Radgowski, Unattached             
    Region 2: R 28.60m  2002        Brieanna Kennedy, Unattached MA          
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Flaminio, Chloe              Pacer                   23.10m      75-09
  2 Barber, Jannelle             Bump Yes                15.69m      51-06
  3 Klingler, Julia              Pacer                   15.05m      49-04
  4 Altobelli, Adrian            Tussey Mountain         13.93m      45-08
  5 Smith, Ashley                Mt. Top                 13.06m      42-10
  6 Bonetti, Ava                 Stealth                 13.00m      42-08
  7 Runk, Doneishia              Tussey Mountain         11.21m      36-09

100 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Joyce Alexis                              
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL       
  TRA Record: # 12.39  6/2002      Charlise Davis, River City Elite          
    Region 2: R 11.80  1995        Aleah Williams, Unattached NJ             
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Sims, Monique                River City Elite         12.91q  NWI  1
  2 Doaty, Taylor                River City Elite         13.17q  NWI  3
  3 McClain, Asia                Steel City               13.18q  NWI  2
  4 Lowe, Chelsey                Bump Yes                 13.30q  NWI  3
  5 Henley, Andrea               Erie X-Clusive T         13.81q  NWI  1
  6 Schoeneweis, Lacey           Beaver County Y          13.95q  NWI  2
  7 King, Tshanna                Penn Hills               14.13q  NWI  2
  8 Triplett, Shaqualah          Wilkinsburg              14.22q  NWI  1
  9 Layne, Nakayla               Eastern Elite            14.24   NWI  3
 10 Berry, Shaquala              River City Elite         14.34   NWI  2
 11 Butler, Dyesha               Bump Yes                 14.41   NWI  2
 12 Briggs, Shannon              Penn Hills               14.47   NWI  2
 13 Ballreich, Adrienne          Huntingdon Track         14.55   NWI  1
 14 Williams, Teonia             Steel City               14.82   NWI  3
 15 Taylor, Mitchell             Tussey Mountain          14.85   NWI  1
 16 McLendon, Taylor             Steel City               14.87   NWI  1
 17 Gayle-Crawford, Alexxa       River City Elite         15.43   NWI  2
 18 Randall, Taylor              Penn Hills               15.61   NWI  3

100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Joyce Alexis                              
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL       
  TRA Record: # 12.39  6/2002      Charlise Davis, River City Elite          
    Region 2: R 11.80  1995        Aleah Williams, Unattached NJ             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 McClain, Asia                Steel City               13.18   NWI
  2 Doaty, Taylor                River City Elite         13.22   NWI
  3 Sims, Monique                River City Elite         13.27   NWI
  4 Lowe, Chelsey                Bump Yes                 13.53   NWI
  5 Henley, Andrea               Erie X-Clusive T         14.19   NWI
  6 Schoeneweis, Lacey           Beaver County Y          14.30   NWI
  7 Triplett, Shaqualah          Wilkinsburg              14.47   NWI
  8 King, Tshanna                Penn Hills               14.65   NWI

200 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 23.81  2003        Bianca Knight                             
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL       
  TRA Record: # 25.60  6/1993      Heather Hanchak, River City Elite         
    Region 2: R 24.52  1999        Alycia Williams, United Stars MA          
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Sims, Monique                River City Elite         26.46q  NWI  1
  2 Doaty, Taylor                River City Elite         26.78q  NWI  2
  3 Lee, Jordan                  Steel City               26.83q  NWI  2
  4 Wilkerson, Iman              Steel City               26.95q  NWI  3
  5 McClain, Asia                Steel City               27.03q  NWI  1
  6 Lowe, Chelsey                Bump Yes                 27.49q  NWI  3
  7 Simmons, Karla               Future Stars             27.75q  NWI  3
  8 Triplett, Shaqualah          Wilkinsburg              28.45q  NWI  2
  9 Berry, Shaquala              River City Elite         29.00   NWI  2
 10 Henley, Andrea               Erie X-Clusive T         29.00   NWI  1
 11 Morelund, Miyawna            Wings of Moon            29.04   NWI  1
 12 Layne, Nakayla               Eastern Elite            29.21   NWI  3
 13 Briggs, Shannon              Penn Hills               29.92   NWI  3
 14 Ballreich, Adrienne          Huntingdon Track         30.23   NWI  3
 15 Williams, Teonia             Steel City               30.39   NWI  2
 16 Butler, Dyesha               Bump Yes                 30.41   NWI  1
 17 Gayle-Crawford, Alexxa       River City Elite         31.06   NWI  2
 18 McLendon, Taylor             Steel City               31.20   NWI  3
 19 Taylor, Mitchell             Tussey Mountain          31.63   NWI  1
 20 Boxheimer, Hillary           Pacer                    32.41   NWI  2
 21 Randall, Taylor              Penn Hills               32.91   NWI  1

200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.81  2003        Bianca Knight                             
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL       
  TRA Record: # 25.60  6/1993      Heather Hanchak, River City Elite         
    Region 2: R 24.52  1999        Alycia Williams, United Stars MA          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Lee, Jordan                  Steel City               26.91   NWI
  2 Sims, Monique                River City Elite         27.09   NWI
  3 Wilkerson, Iman              Steel City               27.12   NWI
  4 Doaty, Taylor                River City Elite         27.47   NWI
  5 McClain, Asia                Steel City               27.52   NWI
  6 Lowe, Chelsey                Bump Yes                 27.77   NWI
  7 Simmons, Karla               Future Stars             29.18   NWI
  8 Triplett, Shaqualah          Wilkinsburg              29.92   NWI

400 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 53.40  2002        Brandi Cross                              
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                 
  TRA Record: # 59.41  6/2002      Kaetlyn Brown, River City Elite           
    Region 2: R 55.66  1998        Alycia Williams, United Stars MA          
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Lee, Jordan                  Steel City             1:01.50   3
  2 Lopresti, Erin               Una-Three Rivers       1:02.67   3
  3 Simmons, Karla               Future Stars           1:02.80   3
  4 Wilkerson, Iman              Steel City             1:03.07   3
  5 Mozley, Michaela             Wings of Moon          1:05.42   3
  6 Kochinsky, Breanna           Una-Three Rivers       1:08.43   3
  7 Briggs, Shannon              Penn Hills             1:08.88   3
  8 Schoeneweis, Lacey           Beaver County Y        1:09.63   1
  9 Williams, Teonia             Steel City             1:10.13   2
 10 Bungo, Caitlin               Wings of Moon          1:10.60   2
 11 McLendon, Taylor             Steel City             1:12.37   2
 12 Brooks, April                Mt. Top                1:13.28   1
 13 Morelund, Miyawna            Wings of Moon          1:13.35   2
 14 Darnay, Marissa              Mon Valley             1:19.55   1
 15 King, Tshanna                Penn Hills             1:24.71   2

800 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:09.00  1998        Treani Swain                            
     JO Meet: J 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA           
  TRA Record: # 2:22.71  6/30/2004   Janessa Benn, Nadia                     
    Region 2: R 2:15.90  7/11/2004   Chanelle Price, United Stars            
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Simmons, Karla               Future Stars           2:30.28
  2 Mozley, Michaela             Wings of Moon          2:31.92
  3 Bungo, Caitlin               Wings of Moon          2:34.72
  4 Brumbaugh, Maddison          Tussey Mountain        2:41.34
  5 King, Stephanie              Flyers                 2:43.81
  6 Kaminsky, Jordan             Tussey Mountain        2:44.23
  7 Hackel, Elise                South Park             3:05.24
  8 Darnay, Marissa              Mon Valley             3:14.62
  9 Haslett, Lindsay             PA Striders            3:54.64

1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  2005        Jordan Hasay                            
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance        
  TRA Record: # 4:59.62  7/1/2004    Haley Pisarcik, Pacer                   
    Region 2: R 4:42.33  2002        Jennifer Croghan, NJ Striders NJ        
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kunkel, Jolene               Flyers                 5:11.19
  2 Peck, Angelica               Beaver County Y        5:23.01
  3 Boxheimer, Hillary           Pacer                  5:27.00
  4 Wyatt, Kellie                Wings of Moon          5:27.35
  5 Ray, Kristen                 Wings of Moon          5:53.93
  6 Tagliaferre, Kaitlyn         PA Striders            6:21.45
  7 Foster, Caitlin              Tussey Mountain        6:32.11

3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce          
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce          
  TRA Record: # 11:03.10  6/1994      Marissa Boyan, Pacer                   
    Region 2: R 10:11.28  7/12/2003   Briana Jackucewicz, BLAZE TRACK        
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kunkel, Jolene               Flyers                11:23.39
  2 Spell, Sennaya               Eastern Elite         11:58.64
  3 Carl, Samantha               Pacer                 12:20.92
  4 Boxheimer, Hillary           Pacer                 12:28.44
  5 Foster, Caitlin              Tussey Mountain       13:51.79
  6 Brooks, April                Mt. Top               14:12.54
  7 Tagliaferre, Kaitlyn         PA Striders           15:13.18

3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  1992        Anya Marie Ruoss                       
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR      
  TRA Record: # 18:15.00  6/1988      Joy Ross, Keystone Walkers             
    Region 2: R 15:39.31  2000        Shannon Gillespie, Shore AC NJ         
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Gregory, Joy                 Pacer                 23:38.18
  2 Haslett, Lindsay             PA Striders           25:03.22

100 Meter Hurdles Youth Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 14.01  2001        Domenique Manning                         
     JO Meet: J 14.07  7/28/2001   Domenique Manning, Rialto, CA             
  TRA Record: # 15.40  6/1995      Brandi Hogan, River City Elite            
    Region 2: R 14.41  2001        Alyissa Hasan, Western NY Jets NIA        
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Robb, Regina                 Flyers                   16.52Q  NWI  1
  2 Epps, Ella                   Una-Three Rivers         17.80Q  NWI  2
  3 Triplett, Shaqualah          Wilkinsburg              17.20Q  NWI  1
  4 Ripple, Kaity                Wings of Moon            18.41Q  NWI  2
  5 Kochinsky, Breanna           Una-Three Rivers         17.61Q  NWI  1
  6 Monteleone, Jessie           Stealth                  18.48Q  NWI  2
  7 Schoeneweis, Lacey           Beaver County Y          17.72q  NWI  1
  8 Peck, Angelica               Beaver County Y          19.62q  NWI  2
  9 Rorabaugh, Alexandra         Beaver County Y          20.76   NWI  2
 10 Rose, Elizabeth              Future Stars             20.85   NWI  1
 11 Ballreich, Adrienne          Huntingdon Track         21.09   NWI  1
 12 Randall, Taylor              Penn Hills               23.05   NWI  2

100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 14.01  2001        Domenique Manning                         
     JO Meet: J 14.07  7/28/2001   Domenique Manning, Rialto, CA             
  TRA Record: # 15.40  6/1995      Brandi Hogan, River City Elite            
    Region 2: R 14.41  2001        Alyissa Hasan, Western NY Jets NIA        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Robb, Regina                 Flyers                   16.29   NWI
  2 Epps, Ella                   Una-Three Rivers         16.94   NWI
  3 Triplett, Shaqualah          Wilkinsburg              17.14   NWI
  4 Kochinsky, Breanna           Una-Three Rivers         17.64   NWI
  5 Schoeneweis, Lacey           Beaver County Y          17.89   NWI
  6 Monteleone, Jessie           Stealth                  18.49   NWI
  7 Ripple, Kaity                Wings of Moon            18.52   NWI
  8 Peck, Angelica               Beaver County Y          19.47   NWI

200 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  1994        Char Foster                               
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL               
  TRA Record: # 28.50  6/1995      Brandi Hogan, River City Elite            
    Region 2: R 28.29  7/11/2004   Samantha Sharper, WILLIS                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Schoeneweis, Lacey           Beaver County Y          31.53   NWI
  2 Triplett, Shaqualah          Wilkinsburg              32.43   NWI
  3 Ripple, Kaity                Wings of Moon            34.85   NWI
  4 Rose, Elizabeth              Future Stars             41.89   NWI

4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  2003        Quiet Fire, Quiet Fire TC                 
                       S. Williams, E. Collins, D. Lewis, C. Black     
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                           
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
  TRA Record: # 52.76  6/1999      , Nadia                                   
    Region 2: R 48.56  1997        Mallory Challengers MA                    
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-Steel City Express  'A'                            53.02

4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  1993        SoCal Sports Club                       
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA   
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
  TRA Record: # 4:33.90  6/1995      , River City Elite                      
    Region 2: R 3:52.99  7/13/2003   02-United Stars T.C., United Stars      
                         K Worthington, J Willis, D Williams, J McAllister
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-River City Elite  'A'                            4:40.15
  2 11-Tussey Mountain Track Club  'A'                  4:43.90
  3 11-Wings of Moon  'A'                               4:51.25

Pole Vault Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 3.20m  1999        Jenny Green                               
     JO Meet: J 3.32m  7/29/1999   Jenny Green, Grand Island, NY             
  TRA Record: # 2.13m  6/2002      Becky Novacek, Wings of Moon              
    Region 2: R 2.58m  7/10/2004   Tricia Barron, Pacer                      
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Jones, Kendra                Una-Three Rivers         2.25m#   7-04.50
  2 Weinheimer, Samantha         Una-Three Rivers         2.08m    6-09.75

Long Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  1998        Tracee Thomas                             
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint               
  TRA Record: # 5.04m  6/2001      Laura Montecalvo, Unattached              
    Region 2: R 5.42m  7/9/2005    Saudiah Lawrence, Mt. Airy                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Robb, Regina                 Flyers                   4.09m   NWI  13-05.00
  1 Rorabaugh, Alexandra         Beaver County Y          4.09m   NWI  13-05.00
  3 Heizmann, Candice            Mon Valley               4.02m   NWI  13-02.25
  4 Ripple, Kaity                Wings of Moon            3.97m   NWI  13-00.25
  5 Ballreich, Adrienne          Huntingdon Track         3.92m   NWI  12-10.50
  6 Lowe, Chelsey                Bump Yes                 3.80m   NWI  12-05.75
  6 Kaminsky, Jordan             Tussey Mountain          3.80m   NWI  12-05.75
  8 Brooks, April                Mt. Top                  3.45m   NWI  11-04.00
  9 Foster, Caitlin              Tussey Mountain          3.39m   NWI  11-01.50
 10 Morelund, Miyawna            Wings of Moon            3.37m   NWI  11-00.75
 11 Gialanella, Raeannne         Flyers                   3.31m   NWI  10-10.50
 12 Hackel, Elise                South Park               3.19m   NWI  10-05.75
 12 King, Tshanna                Penn Hills               3.19m   NWI  10-05.75
 14 Peck, Angelica               Beaver County Y          3.17m   NWI  10-05.00
 15 Layne, Nakayla               Eastern Elite            3.00m   NWI   9-10.25
 16 Darnay, Marissa              Mon Valley               2.79m   NWI   9-02.00
 17 Washington, Sarah            Beaver County Y          2.29m   NWI   7-06.25

Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.88m  1976        Susie Ray                                
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                    
  TRA Record: # 12.43m  6/28/2003   Ashley Moore, South Park                 
    Region 2: R 13.61m  2002        Iman Johnson, NJ T&F Coalition           
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Thomas, Grace                Mt. Top                  9.98m   32-09.00
  2 Layne, Nakayla               Eastern Elite            8.99m   29-06.00
  3 Spell, Sennaya               Eastern Elite            8.81m   28-11.00
  4 Boerio, Natalie              Wings of Moon            8.22m   26-11.75
  5 Hershel, Taylor              Mt. Top                  7.87m   25-10.00
  6 Darnay, Marissa              Mon Valley               7.84m   25-08.75
  7 Wiltrout, Myriah             Flyers                   7.41m   24-03.75
  8 Washington, Sarah            Beaver County Y          7.13m   23-04.75

Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.32m  1990        Suzy Powell                              
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                 
  TRA Record: # 31.36m  6/1996      Emily Lowe, NWPA Runners                 
    Region 2: R 35.58m  7/10/2004   Brieanna Kennedy, 08-Unattached          
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Thomas, Grace                Mt. Top                 26.08m      85-07
  2 Delic, Jessica               Mt. Top                 24.79m      81-04
  3 Hershel, Taylor              Mt. Top                 18.43m      60-05
  4 Brumbaugh, Maddison          Tussey Mountain         18.16m      59-07
  5 Spell, Sennaya               Eastern Elite           17.37m      57-00
  6 Boerio, Natalie              Wings of Moon           17.27m      56-08
  7 Wiltrout, Myriah             Flyers                  16.65m      54-07
  8 Washington, Sarah            Beaver County Y         14.04m      46-01

Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 40.03m  2003        Leigh Petranoff                          
     JO Meet: J 40.03m  8/1/2003    Leigh Petranoff, Cranston, RI            
  TRA Record: # 34.36m  6/2000      Kerri Melis, South Butler Flyers         
    Region 2: R 35.98m  7/9/2004    Brieanna Kennedy, 08-Unattached          
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Delic, Jessica               Mt. Top                 31.19m     102-04
  2 Heizmann, Candice            Mon Valley              29.44m      96-07
  3 Thomas, Grace                Mt. Top                 20.01m      65-08
  4 Hershel, Taylor              Mt. Top                 19.57m      64-02
  5 Wiltrout, Myriah             Flyers                  18.62m      61-01
  6 Spell, Sennaya               Eastern Elite           18.56m      60-11
  7 Boerio, Natalie              Wings of Moon           18.52m      60-09
  8 Butler, Dyesha               Bump Yes                17.08m      56-00
  9 Washington, Sarah            Beaver County Y         14.00m      45-11
 10 Mountain, Emalee             South Park               8.11m      26-07

100 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  1995        Angela Williams                           
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA             
  TRA Record: # 11.90  6/1995      Heather Hanchak, River City Elite         
    Region 2: R 11.30  1992        Jennifer Wilson, Philadelphia MA          
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jones, Cambrya               Future Stars             13.07Q  NWI  1
  2 Adanlete, Gisele             Steel City               13.17Q  NWI  2
  3 Dunchack, Janae              Mt. Top                  13.31Q  NWI  2
  4 Boea, Cinnamon               Wilkinsburg              14.21Q  NWI  1
  5 Goode, Touri                 River City Elite         13.81Q  NWI  2
  6 Nashtock, Kayleigh           Una-Three Rivers         14.23Q  NWI  1
  7 Ritchie, Shannel             Erie X-Clusive T         14.19q  NWI  2
  8 Weaver, Ashley               Una-Three Rivers         14.30q  NWI  1
  9 Miller, Debbie               Wilkinsburg              14.66   NWI  2
 10 Thomas, Tiffany              Flyers                   15.41   NWI  1

100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  1995        Angela Williams                           
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA             
  TRA Record: # 11.90  6/1995      Heather Hanchak, River City Elite         
    Region 2: R 11.30  1992        Jennifer Wilson, Philadelphia MA          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Jones, Cambrya               Future Stars             12.55   NWI
  2 Adanlete, Gisele             Steel City               13.00   NWI
  3 Dunchack, Janae              Mt. Top                  13.10   NWI
  4 Goode, Touri                 River City Elite         13.45   NWI
  5 Weaver, Ashley               Una-Three Rivers         13.82   NWI
  6 Nashtock, Kayleigh           Una-Three Rivers         14.29   NWI
  7 Ritchie, Shannel             Erie X-Clusive T         14.48   NWI
  8 Boea, Cinnamon               Wilkinsburg              14.52   NWI

200 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  2004        Bianca Knight                             
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS              
  TRA Record: # 24.45  6/30/2004   Charelise Davis, River City Elite         
    Region 2: R 23.50  1992        Jennifer Wilson, Philadelphia MA          
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jones, Cambrya               Future Stars             26.61Q  NWI  1
  2 Adanlete, Gisele             Steel City               27.43Q  NWI  2
  3 Dunchack, Janae              Mt. Top                  27.36Q  NWI  1
  4 Malecky, Amanda              Stealth                  28.69Q  NWI  2
  5 Phipps, Jamaya               Steel City               28.90Q  NWI  1
  6 Bryant, Shanel               Steel City               29.78Q  NWI  2
  7 Fisher, Dontaya              Stallions                29.37q  NWI  1
  8 Boea, Cinnamon               Wilkinsburg              29.94q  NWI  1
  9 Schawe, Kathryn              Huntingdon Track         30.81   NWI  2

200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  2004        Bianca Knight                             
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS              
  TRA Record: # 24.45  6/30/2004   Charelise Davis, River City Elite         
    Region 2: R 23.50  1992        Jennifer Wilson, Philadelphia MA          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Jones, Cambrya               Future Stars             25.76   NWI
  2 Adanlete, Gisele             Steel City               26.72   NWI
  3 Dunchack, Janae              Mt. Top                  27.72   NWI
  4 Malecky, Amanda              Stealth                  28.18   NWI
  5 Phipps, Jamaya               Steel City               28.96   NWI
  6 Bryant, Shanel               Steel City               29.03   NWI
  7 Fisher, Dontaya              Stallions                29.38   NWI
  8 Boea, Cinnamon               Wilkinsburg              29.83   NWI

400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  2004        Stephanie Smith                           
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                
  TRA Record: # 56.02  7/1/2004    Kaetlyn Brown, River City Elite           
    Region 2: R 54.47  2000        Tiffany Bradley, United Stars MA          
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Adanlete, Gisele             Steel City             1:01.72
  2 Jones, Cambrya               Future Stars           1:04.00
  3 Bryant, Shanel               Steel City             1:05.06
  4 Phipps, Jamaya               Steel City             1:05.28

800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:08.47  7/30/2005   Brittany Hall, Georgia Lightng          
     JO Meet: J 2:08.47  7/30/2005   Brittany Hall, Georgia Lightng          
  TRA Record: # 2:22.20  6/1996      Stephanie Bango, NWPA Runners           
    Region 2: R 2:10.91  7/10/2005   Chanell Price, United Stars             
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Bryant, Shanel               Steel City             2:41.86
  2 Brooks, Danielle             Mt. Top                2:44.15

1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  1984        Suzy Favor                              
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI           
  TRA Record: # 4:58.00  6/1995      Brandy Colley, NWPA Runners             
    Region 2: R 4:42.69  7/10/2005   Lavaughn Jones, Juventus T.C.           
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Brooks, Danielle             Mt. Top                5:15.92

100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.81  1984        Yolanda Johnson                           
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO               
  TRA Record: # 14.97  6/1996      Brandi Hogan, River City Elite            
    Region 2: R 14.00  1992        Joyce Bates, Philadelphia Flames MA       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Snyder, Sarah                Una-Three Rivers         16.59   NWI
  2 Shaffer, Angela              Una-Three Rivers         18.47   NWI
  3 Boea, Cinnamon               Wilkinsburg              19.12   NWI
  4 Klein, Meredith              Bever County TC          19.21   NWI
  5 Koslorek, Laura              Erie X-Clusive T         19.46   NWI

400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire               
     JO Meet: J   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire               
  TRA Record: # 1:07.00  6/1995      Jennifer Tessenc, NWPA Runners          
    Region 2: R 1:01.15  2000        Tiffany Abney, United Stars MA          
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Malecky, Amanda              Stealth                1:13.82

2000 Meter Steeplechase Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:57.46  2004        Ashley Sinclair                         
     JO Meet: J 7:29.45  7/29/2003   Meghan Hudson, Festus, MO               
  TRA Record: # 8:22.64  6/25/2005   Sarah Grossi, Pacer                     
    Region 2: R 8:09.20  7/8/2005    Sarah Grossi, Pacer                     
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Schawe, Kathryn              Huntingdon Track       9:20.44
  2 Boea, Cinnamon               Wilkinsburg            9:59.45

4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.57  1996        Visions Track                             
     JO Meet: J 45.57  7/28/1996   Visions Track & Field, Friendswood, TX    
                       Alicia Emanuel, Courtnie Ratliff, Monique Hall, La
  TRA Record: # 46.30  6/1990      , Striders International                  
    Region 2: R 46.73  2000        United Stars MA                           
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-Erie X-Clusive Track Club  'A'                     57.25

High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.81m  1996        Camee Williams                            
     JO Meet: J 1.81m  7/26/1996   Camee Williams, Dayton. OH                
  TRA Record: # 1.60m  6/1995      Megan McCarl, Mercer County TC            
    Region 2: R 1.66m  1994        Melissa Ward, Franklinville NIA           
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Dunchack, Janae              Mt. Top                  1.62m#   5-03.75
  2 Shaffer, Angela              Una-Three Rivers         1.52m    4-11.75
  3 Robb, Sarah                  Flyers                   1.37m    4-06.00
  3 Presnar, Leah                Una-Three Rivers         1.37m    4-06.00
  3 Smith, Tianna                Stallions                1.37m    4-06.00
 -- Miller, Debbie               Wilkinsburg               FAIL          

Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                     
     JO Meet: J 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                     
  TRA Record: # 3.20m  6/1999      Jocelyn Lindsay, Unattached               
    Region 2: R 3.45m  7/9/2005    Abigail Schaffer, Vertical Assault        
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Molchan, Lauren              Mt. Top                  2.70m    8-10.25
  2 Powell, Susie                Una-Three Rivers         2.40m    7-10.50
  2 Barron, Tricia               South Park               2.40m    7-10.50
  4 Sankey, Skye                 Stealth                  1.93m    6-04.00

Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  1999        Jill Bell                                 
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA            
  TRA Record: # 5.58m  6/1999      Cassandra Richards, River City Elite      
    Region 2: R 6.08m  1999        Cassandra Richards, River City Elite TR   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Presnar, Leah                Una-Three Rivers         4.72m   NWI  15-06.00
  2 Goode, Touri                 River City Elite         4.67m   NWI  15-04.00
  3 Lender, Bethany              PA Pole Vault            4.65m   NWI  15-03.25
  4 Robb, Sarah                  Flyers                   4.34m   NWI  14-03.00
  5 Hobson, Kamryn               Erie X-Clusive T         3.93m   NWI  12-10.75
  6 Bonasorte, Anastasia         Mon Valley               3.66m   NWI  12-00.25
 -- Pritchard, Victoria          Wings of Moon             FOUL   NWI         

Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.54m  1993        Deana Simmons                            
     JO Meet: J 12.53m  7/30/1983   Deanna Simmons, Decatur, IL              
  TRA Record: # 10.98m  6/1998      Shea McMillan, Pacer TC                  
    Region 2: R 11.64m  1997        Jamilah Wade, United Stars MA            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Robb, Sarah                  Flyers                   9.82m   NWI  32-02.75
  2 Goode, Touri                 River City Elite         9.66m   NWI  31-08.50

Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.20m  2001        Michelle Carter                          
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX             
  TRA Record: # 12.12m  6/1996      Erica Timmons, Beaver County TC          
    Region 2: R 12.23m  2001        Aysha Gregory, Delaware Diamonds MA      
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Patterson, Breanne           Penn Hills              10.21m   33-06.00
  2 Mayr, Nicole                 Unattached               9.52m   31-03.00
  3 Thomas, Elizabeth            Mt. Top                  9.33m   30-07.50
  4 Bradford, Gena               Penn Hills               8.84m   29-00.00
  5 Tobias, Bailey               Una-Three Rivers         8.76m   28-09.00
  6 Delic, Andrea                Mt. Top                  8.69m   28-06.25
  7 Furdak, Shannon              Beaver County Y          8.66m   28-05.00
  8 Barron, Tricia               South Park               8.54m   28-00.25
  9 Fisher, Dontaya              Stallions                8.50m   27-10.75
 10 Shope, Andrea                Huntingdon Track         8.10m   26-07.00
 11 Freeman, Jasmine             Penn Hills               7.70m   25-03.25
 12 Doby, Shannon                South Park               6.60m   21-08.00
 13 Harris, Jasmine              Penn Hills               6.41m   21-00.50
 14 Ansell, Megan                Greensburg YMCA          5.82m   19-01.25

Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  1997        Elizabeth Debartolo                      
     JO Meet: J 44.80m  7/26/1996   Chaniqua Ross, Elk Grove, CA             
  TRA Record: # 38.24m  6/1998      Emily Lowe, NWPA Runners                 
    Region 2: R 41.20m  1988        Lori Yhelka, Beaver County TR            
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Thomas, Elizabeth            Mt. Top                 29.82m      97-10
  2 Shope, Andrea                Huntingdon Track        27.80m      91-02
  3 Tobias, Bailey               Una-Three Rivers        27.57m      90-05
  4 Bradford, Gena               Penn Hills              25.74m      84-05
  5 Patterson, Breanne           Penn Hills              25.14m      82-06
  6 Furdak, Shannon              Beaver County Y         22.35m      73-04
  7 Delic, Andrea                Mt. Top                 20.30m      66-07
  8 Upton, Marie                 Una-Three Rivers        19.89m      65-03
  9 Ansell, Megan                Greensburg YMCA         18.10m      59-04
 10 Harris, Jasmine              Penn Hills              15.72m      51-07
 11 Doby, Shannon                South Park              15.03m      49-04
 12 Good, Amy                    Pacer                   15.00m      49-02

Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  2000        Rachel Walker                            
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                            
  TRA Record: # 42.26m  6/1993      Carrie Karabinos, Ashville               
    Region 2: R 42.79m  7/11/2003   Susan Yuhas, 02-Unattached               
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Barron, Tricia               South Park              28.63m      93-11
  2 Shope, Andrea                Huntingdon Track        28.47m      93-05
  3 Shealer, Hayley              Laurel Highlands        27.08m      88-10
  4 Smith, Tianna                Stallions               24.36m      79-11
  5 Thomas, Elizabeth            Mt. Top                 21.40m      70-02
  6 Good, Amy                    Pacer                   20.40m      66-11
  7 Doby, Shannon                South Park              19.60m      64-04
  8 Upton, Marie                 Una-Three Rivers        16.98m      55-08
  9 Thomas, Tiffany              Flyers                  13.41m      44-00
 10 Ansell, Megan                Greensburg YMCA         13.13m      43-01

100 Meter Dash Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.10  1980        Michelle Glover                           
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ           
  TRA Record: # 11.00  6/1996      Heather Hanchak, River City Elite         
    Region 2: R 11.79  1996        Lorraine Dunlop, Western NY Jets NIA      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Davis, Charelise             River City Elite         12.47   NWI
  2 Mills, Da'Lynn               River City Elite         12.83   NWI
  3 Collins-Wood, Mattie         River City Elite         13.54   NWI
  4 Castro, Victoria             Una-Three Rivers         14.04   NWI
  5 Hart, Brandy                 Wilkinsburg              15.13   NWI

200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.32  2000        Monique Henderson                         
     JO Meet: J 23.32  7/27/2000   Monique Henderson, San Diego, CA          
  TRA Record: # 24.38  6/25/2005   Breehana Jacobs, 11-Unattached            
    Region 2: R 23.89  2001        Juliette Poussot, United Stars MA         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Davis, Charelise             River City Elite         24.65   NWI
  2 fowler, Taelor               Steel City               26.32   NWI
  3 Berry, Janaya                Future Stars             27.66   NWI
  4 Collins-Wood, Mattie         River City Elite         27.83   NWI
  5 Labash, Chanelle             Mon Valley               27.91   NWI

400 Meter Dash Young Women
===================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  2000        Monique Henderson                         
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA              
  TRA Record: # 53.69  6/1996      Heather Hanchak, River City Elite         
    Region 2: R 54.45  2000        Natasha Staten, United Stars MA           
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Brown, Kaetlyn               River City Elite         57.85   2
  2 Langhans, Kelly              Mt. Top                  58.25   2
  3 fowler, Taelor               Steel City             1:00.71   2
  4 Labash, Chanelle             Mon Valley             1:02.87   2
  5 Berry, Janaya                Future Stars           1:04.53   2
  6 Hart, Brandy                 Wilkinsburg            1:07.48   1
  7 Henderson, Danielle          River City Elite       1:07.69   1
  8 Berger, Sara                 Beaver County Y        1:11.19   1

1500 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  1981        Cecilia Hopp                            
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT              
  TRA Record: # 4:56.00  6/1996      Christine Schneider, Nadia              
    Region 2: R 4:42.43  2002        Evelyn Dwyer, United Stars MA           
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Grossi, Sarah                Pacer                  5:38.76
  2 Cortopassi, Loren            Mon Valley             5:50.40
  3 Smith, Melany                Mon Valley             6:12.14

5000 Meter Race Walk Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 25:20.51  2001        Robyn Stevens                          
     JO Meet: J 25:20.51  7/21/2001   Robyn Stevens, Vacaville, CA           
  TRA Record: # 28:07.00  6/2002      Anne Marie Nemeth, Wings of Moon       
    Region 2: R 27:35.52  2002        Anne Marie Nemeth, Wings of Moon TR    
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Nemeth, Mary Claire          Wings of Moon         37:17.60
  2 Miller, Qualyne              Wilkinsburg           39:20.09

100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.39  2001        Virginia Ginny Powell                     
     JO Meet: J 13.39  7/29/2001   Virginia Powell, Seattle, WA              
  TRA Record: # 14.60  6/25/2005   Lindsay Dolan, Beaver County              
    Region 2: R 13.97  2000        Amber Williams, Unattached MA             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Doaty, Terhea                River City Elite         15.64   NWI
  2 Stoltzfus, Justine           Laurel Highlands         18.00   NWI
  3 Hart, Brandy                 Wilkinsburg              19.91   NWI

400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N   57.94  2001        Tiffany Ross                            
     JO Meet: J   57.94  7/29/2001   Tiffany Ross, Miami, FL                 
  TRA Record: # 1:04.74  6/2000      Talise Manuel, River City Elite         
    Region 2: R 1:00.50  1988        Camille Hendrix, Unattached MA          
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Doaty, Terhea                River City Elite       1:08.74
  2 Hart, Brandy                 Wilkinsburg            1:16.11

2000 Meter Steeplechase Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 7:15.97  2004        Erin Gray                               
     JO Meet: J 7:15.97  7/27/2004   Erin Gray, Eugene, OR                   
  TRA Record: # 9:25.60  6/26/2004   Erin Long, Unattached                   
    Region 2: R 7:26.11  7/9/2004    Jessica Ortman, WNY Jets                
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Grossi, Sarah                Pacer                  8:18.56#
  2 Cortopassi, Loren            Mon Valley             8:32.11#
  3 Crawford, Ayobami            Wilkinsburg            9:13.46#
  4 Smith, Melany                Mon Valley             9:21.33#

4x100 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 44.79  2003        New Horizon A                             
     JO Meet: J 45.26  1997        West Valley Eagles, Inglewood, CA         
                       Regine Caruthers, Malika Edmunson, Miesha Withers
  TRA Record: # 48.99  6/1991      , River City Elite                        
    Region 2: R 46.39  1997        United Stars MA                           
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-River City Elite  'A'                              50.15
     1) Henderson, Danielle             2)                              

4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:35.51  2001        United Stars                            
     JO Meet: J 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA      
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
  TRA Record: # 4:20.30  6/1988      , Valley Pacers                         
    Region 2: R 3:46.26  2001        United Stars MA                         
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-River City Elite  'A'                            4:31.33

Pole Vault Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.10m  2003        Kira Costa                                
     JO Meet: J 3.85m  7/29/2005   Brianna Neumann, Bruin TC                 
  TRA Record: # 3.66m  6/25/2005   Caitlin Hewett, 11-Unattached             
    Region 2: R 3.65m  2000        Kimberly Stuyvesant, Unattached TR        
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Zeleznik, Kristen            Una-Three Rivers         3.33m   10-11.00
  2 Samole, Anna                 Laurel Highlands         2.85m    9-04.25
  3 Gregory, Kayla               Una-Three Rivers         2.70m    8-10.25

Long Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  1994        Angee Henry                               
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                   
  TRA Record: # 6.10m  6/2001      Cassie Richardson, River City Elite       
    Region 2: R 6.14m  2000        Cassandra Richards, River City Elite TR   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Fapohunda, Wunmi             Una-Three Rivers         5.36m   NWI  17-07.00
  2 Lotz, Ashley                 Stealth                  4.90m   NWI  16-01.00
  3 Collins-Wood, Mattie         River City Elite         4.61m   NWI  15-01.50
  4 Moody, Morgan                River City Elite         4.50m   NWI  14-09.25
  5 Crawford, Ayobami            Wilkinsburg              3.85m   NWI  12-07.75

Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  2003        Michelle Carter                          
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX              
  TRA Record: # 12.45m  6/1991      Holly Emeloff, Striders International    
    Region 2: R 14.59m  1992        Nicole Sims, Plainfield NJ               
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Hambrick, Jade               Long & Strong W         11.10m   36-05.00
  2 Kanala, Kimberly             Una-Three Rivers        10.40m   34-01.50
  3 Hershel, Brandi              Mt. Top                  9.06m   29-08.75
  4 Washington, Chelsey          Penn Hills               7.34m   24-01.00
  5 Miller, Qualyne              Wilkinsburg              7.25m   23-09.50

Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  1995        Suzy Powell                              
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                  
  TRA Record: # 43.62m  6/1995      Beth Oruba, Jennette Jetts               
    Region 2: R 43.72m  1996        Liz Aldrich, Chautauqua Striders NIA     
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Kanala, Kimberly             Una-Three Rivers        35.19m     115-05
  2 Hambrick, Jade               Long & Strong W         33.95m     111-05
  3 Hershel, Brandi              Mt. Top                 23.51m      77-01
  4 Washington, Chelsey          Penn Hills              20.50m      67-03

Hammer Throw Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.37m  2005        Emily Bernhart, Unattached               
     JO Meet: J 49.37m  2005        Emily Bernhart, Unattached               
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Hambrick, Jade               Long & Strong W         30.48m     100-00

Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 48.35m  1999        Sarah Malone                             
     JO Meet: J 43.94m  7/31/1994   Ann Crouse, Old Mystic, CT               
  TRA Record: # 46.00m  6/1996      Keely Hancox, NWPA Runners               
    Region 2: R 44.38m  1996        Carrie Karabinos, Mt. Top TR             
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Schwab, Sydney               Long & Strong W         34.00m     111-06
  2 Hershel, Brandi              Mt. Top                 29.40m      96-05

100 Meter Dash Sub Bantam Boys
========================================================================
  TRA Record: # 15.00  6/1995      Trey Hampton, Wings of Moon               
    Region 2: R 14.39  2001        Vaughan Scott, Trinity TC                 
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Wallace, Vaughn              East Allegheny           15.59Q  NWI  2
  2 McArthur, Douglas            Penn Hills               15.79Q  NWI  1
  3 Muhammad, Ahmad              Steel City               16.07Q  NWI  2
  4 Swan, Braxton                PA Striders              16.53Q  NWI  1
  5 Rouse, Pearce                East Allegheny           16.12Q  NWI  2
  6 Cotton, Rasaun               East Allegheny           18.47Q  NWI  1
  7 Scarbrough, Jordan           Eastern Elite            18.11q  NWI  2
  8 McCord, Camden               Future Stars             18.48q  NWI  2
  9 Williams, Raymeir            Steel City               18.80   NWI  1
 10 Connor, DeVonne              Future Stars             19.16   NWI  2
 11 Melendez, Michael            Una-Three Rivers         20.83   NWI  1
 12 Crawford, Brennen            Penn Hills               20.85   NWI  1

100 Meter Dash Sub Bantam Boys
=====================================================================
  TRA Record: # 15.00  6/1995      Trey Hampton, Wings of Moon               
    Region 2: R 14.39  2001        Vaughan Scott, Trinity TC                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Wallace, Vaughn              East Allegheny           15.89   NWI
  2 Muhammad, Ahmad              Steel City               16.38   NWI
  3 McArthur, Douglas            Penn Hills               16.40   NWI
  4 Rouse, Pearce                East Allegheny           16.61   NWI
  5 Swan, Braxton                PA Striders              16.65   NWI
  6 Cotton, Rasaun               East Allegheny           18.18   NWI
  7 Scarbrough, Jordan           Eastern Elite            18.70   NWI

200 Meter Dash Sub Bantam Boys
========================================================================
  TRA Record: # 31.10  6/1995      Trey Hampton, Wings of Moon               
    Region 2: R 30.71  2000        Camron Paige, Willingboro MA              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Muhammad, Ahmad              Steel City               32.24Q  NWI  2
  2 Wallace, Vaughn              East Allegheny           33.35Q  NWI  1
  3 McArthur, Douglas            Penn Hills               33.09Q  NWI  2
  4 Swan, Braxton                PA Striders              34.33Q  NWI  1
  5 Rouse, Pearce                East Allegheny           34.37Q  NWI  1
  6 Provenzo, Mark               Greensburg YMCA          35.39Q  NWI  2
  7 Lewis, Montae                Bump Yes                 36.79q  NWI  2
  8 Williams, Raymeir            Steel City               39.30q  NWI  1
  9 McCord, Camden               Future Stars             40.61   NWI  1
 10 Cotton, Rasaun               East Allegheny           41.41   NWI  2
 11 Scarbrough, Jordan           Eastern Elite            42.06   NWI  1
 12 Connor, DeVonne              Future Stars             44.63   NWI  2
 13 Melendez, Michael            Una-Three Rivers         45.56   NWI  1
 14 Crawford, Brennen            Penn Hills               45.59   NWI  1

200 Meter Dash Sub Bantam Boys
=====================================================================
  TRA Record: # 31.10  6/1995      Trey Hampton, Wings of Moon               
    Region 2: R 30.71  2000        Camron Paige, Willingboro MA              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Wallace, Vaughn              East Allegheny           33.64   NWI
  2 McArthur, Douglas            Penn Hills               34.29   NWI
  3 Muhammad, Ahmad              Steel City               34.82   NWI
  4 Swan, Braxton                PA Striders              35.33   NWI
  5 Rouse, Pearce                East Allegheny           35.57   NWI
  6 Provenzo, Mark               Greensburg YMCA          37.58   NWI
  7 Lewis, Montae                Bump Yes                 38.43   NWI
  8 Williams, Raymeir            Steel City               40.54   NWI

400 Meter Dash Sub Bantam Boys
===================================================================
  TRA Record: # 1:12.00  6/1988      Matt Argiro, Unattached                 
    Region 2: R 1:10.43  7/12/2003   Jamaal James, supersonics               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 McArthur, Douglas            Penn Hills             1:16.67   2
  2 Key, Emmanuel                Future Stars           1:18.64   2
  3 Provenzo, Mark               Greensburg YMCA        1:20.26   2
  4 Muhammad, Ahmad              Steel City             1:20.32   2
  5 Fisher, Tavon                Stallions              1:28.56   2
  6 Williams, Raymeir            Steel City             1:31.04   2
  7 Connor, DeVonne              Future Stars           2:00.62   1

800 Meter Run Sub Bantam Boys
================================================================
  TRA Record: # 2:47.12  6/2000      Randall Coleman, Penn Hills Eagles      
    Region 2: R 2:45.16  2000        Randall Coleman, Penn Hills TR          
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Key, Emmanuel                Future Stars           3:03.74
  2 Lewis, Montae                Bump Yes               3:10.46
  3 Spell, Anthony               Eastern Elite          3:13.51
  4 Edwards, Marc                East Allegheny         3:34.34
  5 Rouse, Jaden                 East Allegheny         3:39.19

1500 Meter Run Sub Bantam Boys
================================================================
  TRA Record: # 5:42.27  6/2000      Randall Coleman, Penn Hills Eagles      
    Region 2: R 5:36.51  2001        Anthony Andrews, Transy East NJ         
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Spell, Anthony               Eastern Elite          6:17.94
  2 Rouse, Jaden                 East Allegheny         7:05.99
  3 Edwards, Marc                East Allegheny         7:06.43
  4 Barnes, Kevin                South Park             7:11.83

1500 Meter Race Walk Sub Bantam Boys
================================================================
  TRA Record: # 10:15.40  6/28/2003   Kyle Barron, Pacer                     
    Region 2: R 10:32.60  7/11/2003   Kyle Barron, Pacer                     
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Barnes, Kevin                South Park            12:50.72

Long Jump Sub Bantam Boys
===============================================================================
  TRA Record: # 3.88m  6/1999      Tyler Lelis, Unattached                   
    Region 2: R 4.26m  2001        Matthew Green, Mon Valley-TR              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Swan, Braxton                PA Striders              3.32m   NWI  10-10.75
  2 Wallace, Vaughn              East Allegheny           3.14m   NWI  10-03.75
  3 Fisher, Tavon                Stallions                2.89m   NWI   9-05.75
  4 Rouse, Pearce                East Allegheny           2.58m   NWI   8-05.75
  5 Provenzo, Mark               Greensburg YMCA          2.53m   NWI   8-03.75
  6 Edwards, Marc                East Allegheny           2.42m   NWI   7-11.25
  7 Scarbrough, Jordan           Eastern Elite            2.26m   NWI   7-05.00
  8 Mountain, Jacob              South Park               2.24m   NWI   7-04.25
  9 Barnes, Kevin                South Park               2.20m   NWI   7-02.75
 10 Cotton, Rasaun               East Allegheny           1.95m   NWI   6-04.75
 11 Spell, Anthony               Eastern Elite            1.91m   NWI   6-03.25
 12 Crawford, Brennen            Penn Hills               1.57m   NWI   5-02.00
 -- Lewis, Montae                Bump Yes                  FOUL   NWI         

100 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.71  2003        Rannell Hall                              
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA         
  TRA Record: # 13.43  6/1996      Andrew Johnson, Unattached                
    Region 2: R 13.30  1990        Aswad Dunn, Unattached NJ                 
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Henderson, David             River City Elite         14.31Q  NWI  2
  2 Swan, Shafer                 PA Striders              14.50Q  NWI  4
  3 Briggs, Dennis               Penn Hills               14.52Q  NWI  3
  4 Sherrill, Jamar              Wings of Moon            15.28Q  NWI  1
  5 Carter, Tyler                Bump Yes                 15.06q  NWI  3
  6 Stallworth, Nicholas         Future Stars             15.09q  NWI  3
  7 Rouse, Seth                  Penn Hills               15.19q  NWI  4
  8 Moorefield, Clay             Future Stars             15.35q  NWI  4
  9 Tindal, Brannon              Future Stars             15.42   NWI  2
 10 Swanson, Terry               Wings of Moon            15.50   NWI  3
 11 Bey, Joseph                  Penn Hills               15.60   NWI  1
 12 Greenwade, Keyshawne         East Allegheny           15.60   NWI  1
 13 Schifino, Donte              Penn Hills               15.76   NWI  4
 14 Dickerson, Demaun            Eastern Elite            15.93   NWI  3
 15 Lewis, Marcelius             Penn Hills               16.01   NWI  2
 16 Pandy, Devin                 Penn Hills               16.04   NWI  3
 17 Berry, Louis                 Future Stars             16.57   NWI  1
 18 Carpenter, Brian             Future Stars             16.72   NWI  1
 19 Scarbrough, Jaymier          Eastern Elite            17.45   NWI  4
 20 Crawford, Clifford           Penn Hills               18.02   NWI  2
 21 Phillips, Shane              Penn Hills               20.64   NWI  2

100 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.71  2003        Rannell Hall                              
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA         
  TRA Record: # 13.43  6/1996      Andrew Johnson, Unattached                
    Region 2: R 13.30  1990        Aswad Dunn, Unattached NJ                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Henderson, David             River City Elite         14.25   NWI
  2 Swan, Shafer                 PA Striders              14.74   NWI
  3 Briggs, Dennis               Penn Hills               14.76   NWI
  4 Rouse, Seth                  Penn Hills               15.26   NWI
  5 Sherrill, Jamar              Wings of Moon            15.32   NWI
  6 Carter, Tyler                Bump Yes                 15.47   NWI
  7 Stallworth, Nicholas         Future Stars             15.86   NWI
  8 Moorefield, Clay             Future Stars             15.87   NWI

200 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  2003        Rannell Hall                              
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                   
  TRA Record: # 28.53  6/28/2003   Matthew Green, Mon Valley                 
    Region 2: R 27.68  1996        Andrew Johnson, Unattached TR             
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Henderson, David             River City Elite         29.70q  NWI  1
  2 Briggs, Dennis               Penn Hills               29.85q  NWI  3
  3 Scales, Chuckie              PA Striders              30.23q  NWI  2
  4 Swan, Shafer                 PA Striders              30.29q  NWI  3
  5 Taylor, Erick                River City Elite         31.25q  NWI  3
  6 Reese, Albert                Penn Hills               31.29q  NWI  3
  7 Swanson, Terry               Wings of Moon            31.56q  NWI  2
  8 Moorefield, Clay             Future Stars             31.58q  NWI  1
  9 Sherrill, Jamar              Wings of Moon            31.62   NWI  2
 10 Greenwade, Keyshawne         East Allegheny           31.91   NWI  2
 11 Menges, Cody                 Mon Valley               32.24   NWI  1
 12 Dickerson, Demaun            Eastern Elite            32.90   NWI  1
 13 Carter, Tyler                Bump Yes                 33.00   NWI  2
 14 Schifino, Donte              Penn Hills               33.33   NWI  3
 15 Lewis, Marcelius             Penn Hills               33.47   NWI  1
 16 Bey, Joseph                  Penn Hills               33.99   NWI  1
 17 Crawford, Clifford           Penn Hills               36.53   NWI  2
 18 Boxheimer, Colin             Pacer                    39.72   NWI  3
 -- Lipke, Blake                 Stallions                   DQ   NWI  2

200 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  2003        Rannell Hall                              
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                   
  TRA Record: # 28.53  6/28/2003   Matthew Green, Mon Valley                 
    Region 2: R 27.68  1996        Andrew Johnson, Unattached TR             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Henderson, David             River City Elite         29.74   NWI
  2 Briggs, Dennis               Penn Hills               30.12   NWI
  3 Scales, Chuckie              PA Striders              30.46   NWI
  4 Swan, Shafer                 PA Striders              30.66   NWI
  5 Swanson, Terry               Wings of Moon            31.31   NWI
  6 Reese, Albert                Penn Hills               31.60   NWI
  7 Moorefield, Clay             Future Stars             32.18   NWI
  8 Taylor, Erick                River City Elite         32.56   NWI

400 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N   58.76  1989        William Obea Moore                      
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL           
  TRA Record: # 1:02.44  6/2002      Livingston Wright, Steel City Express   
    Region 2: R 1:02.12  2001        Sadiki White, Supersonics-NJ            
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Henderson, David             River City Elite       1:10.81   2
  2 Taylor, Erick                River City Elite       1:11.70   2
  3 Scales, Chuckie              PA Striders            1:12.69   2
  4 Menges, Cody                 Mon Valley             1:15.71   2
  5 Tindal, Brannon              Future Stars           1:16.21   1
  6 Lewis, Marcelius             Penn Hills             1:16.95   2
  7 Swanson, Terry               Wings of Moon          1:16.99   2
  8 Reese, Albert                Penn Hills             1:17.31   1
  9 Pandy, Devin                 Penn Hills             1:26.16   2
 10 Boxheimer, Colin             Pacer                  1:30.27   1

800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.00  1989        WillIam Obea Moore                      
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14             
  TRA Record: # 2:26.00  6/2002      Livingston Wright, Nadia Track Club     
    Region 2: R 2:24.26  2001        Sadiki White, Supersonics-NJ            
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Rouse, Seth                  Penn Hills             2:44.03
  2 Fitzgerald, Donald           Steel City             2:45.88
  3 Wentzel, Jakey               South Park             2:56.90
  4 Crawford, Clifford           Penn Hills             3:04.13
  5 Konek, Tyler                 Mon Valley             3:04.17
  6 Mollett, Jonathan            Eastern Elite          3:08.09
  7 Rouse, William               East Allegheny         3:10.64
  8 Berry, Louis                 Future Stars           3:19.05
  9 Stockert, Caleb              Penn Hills             3:26.28

1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14             
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14             
  TRA Record: # 5:17.90  6/1992      Sean McCune, Beaver County Track Club   
    Region 2: R 4:56.40  1995        Mike Dovey, Lakeland NJ                 
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Fitzgerald, Donald           Steel City             5:42.77
  2 Wentzel, Jakey               South Park             5:46.27
  3 Kochka-Puskar, Logan         Pacer                  5:56.47
  4 Love, Seamus                 Una-Three Rivers       6:00.26
  5 Konek, Tyler                 Mon Valley             6:24.65
  6 Mollett, Jonathan            Eastern Elite          6:34.81
  7 Boxheimer, Colin             Pacer                  6:46.98
  8 Stockert, Caleb              Penn Hills             6:55.55

1500 Meter Race Walk Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 7:13.01  1992        Tristan Ruoss                           
     JO Meet: J 7:13.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville,  AR        
  TRA Record: # 9:13.70  6/25/2005   Kyle Barron, 11-Unattached              
    Region 2: R 9:10.87  1996        Zachary Pollinger, NJ Striders          
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Teagardner, Cody             South Park            10:45.23
  2 Kochka-Puskar, Kyle          Pacer                 11:30.98

4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  2003        Metro Dade                                
     JO Meet: J 47.54  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL              
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
  TRA Record: # 58.62  6/28/2003   Penn Hills Eagles, Penn Hills             
                       Anderson            , Rouse               , Salter
    Region 2: R 55.33  7/10/2004   07-JETTAS TRACK CLUB, JETTAS              
                       D Dixon, C Wingate, D Fuller, B Wynn            
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-Penn Hills Eagles  'A'                             59.87
     1) Briggs, Dennis                  2) Carter, Tyler                
     3) Denson, Roman                   4) Rouse, Seth                  

4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  2000        Speed City                              
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                           
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
  TRA Record: # 5:07.26  6/2002      , Nadia Track Club                      
    Region 2: R 4:31.60  1991        Morris Estate MA                        
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-Future Stars Track Club  'A'                     5:23.88
     1) Berry, Louis                    2)                              

High Jump Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley                              
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA               
  TRA Record: # 1.30m  6/2001      Weston Henderson, Wolverines              
    Region 2: R 1.30m  2001        Michael Heiser/1992+Matthew Melton/200, Beav
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Morris, Keenan               East Allegheny           1.11m    3-07.75
  1 Tsikalas, Chad               Mt. Top                  1.11m    3-07.75
  3 Crenshaw, Tyler              Bump Yes                 1.06m    3-05.75
  4 Wentzel, Jakey               South Park               1.01m    3-03.75
  4 Rouse, William               East Allegheny           1.01m    3-03.75

Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  2004        Thomas Johnson                            
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                
  TRA Record: # 4.52m  6/2000      Leonard Kent, Nadia                       
    Region 2: R 4.58m  7/12/2003   Matthew Green, Mon Valley                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Swan, Shafer                 PA Striders              3.83m   NWI  12-06.75
  2 Menges, Cody                 Mon Valley               3.69m   NWI  12-01.25
  3 Morris, Keenan               East Allegheny           3.64m   NWI  11-11.50
  4 Carter, Tyler                Penn Hills               3.60m   NWI  11-09.75
  5 Schifino, Donte              Penn Hills               3.49m   NWI  11-05.50
  6 Carter, Tyler                Bump Yes                 3.48m   NWI  11-05.00
  7 Tsikalas, Chad               Mt. Top                  3.47m   NWI  11-04.75
  8 Taylor, Erick                River City Elite         3.31m   NWI  10-10.50
  9 Konek, Tyler                 Mon Valley               3.15m   NWI  10-04.00
 10 Greenwade, Keyshawne         East Allegheny           2.93m   NWI   9-07.50
 11 Sherrill, Jamar              Wings of Moon            2.76m   NWI   9-00.75
 12 Sankey, Lake                 Stealth                  2.74m   NWI   9-00.00
 13 Rouse, William               East Allegheny           2.48m   NWI   8-01.75
 14 Phillips, Shane              Penn Hills               2.04m   NWI   6-08.50
 15 Good, Daniel                 Pacer                    1.64m   NWI   5-04.75

Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  2003        Jon Allen                                
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                    
  TRA Record: #  8.06m  6/1996      Thomas Henderson, Wings of Moon          
    Region 2: R 10.49m  1993        Jeremy Silverman, Annville Throwers MA   
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Crenshaw, Tyler              Bump Yes                 7.59m   24-11.00
  2 Scarbrough, Jaymier          Eastern Elite            6.48m   21-03.25
  3 Henning, Noah                Pacer                    6.26m   20-06.50
  4 Rose, Isaiah                 Future Stars             5.55m   18-02.50
  5 Phillips, Shane              Penn Hills               3.42m   11-02.75

Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 39.39m  2003        Ron Baker                                
     JO Meet: J 39.39m  8/1/2003    Ron Baker, Utica, KS                     
  TRA Record: # 26.82m  6/29/2004   Logan Heacock, MAAC                      
    Region 2: R 31.23m  7/11/2004   Logan Heacock, MAAC                      
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Weigand, Brandon             Mt. Top                 29.91m#     98-01
  2 Carpenter, Brian             Future Stars            22.68m      74-05
  3 Krapp, Tom                   South Park              19.19m      62-11
  4 Crenshaw, Tyler              Bump Yes                18.52m      60-09
  5 Teagardner, Cody             South Park              18.34m      60-02
  6 Dickerson, Demaun            Eastern Elite           17.18m      56-04
  7 Henning, Noah                Pacer                   16.82m      55-02
  8 Rose, Isaiah                 Future Stars            15.38m      50-05
  9 Reese, Albert                Penn Hills              12.43m      40-09
 10 Mollett, Jonathan            Eastern Elite           11.33m      37-02
 11 Goodall, H J                 South Park              10.12m      33-02

100 Meter Dash Midget Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 11.70  1998        Michael Grant                             
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA                
  TRA Record: # 12.57  6/28/2003   Davaughn Taylor, Monroeville Area         
    Region 2: R 12.10  1992        Edward Drummond, New Image TR             
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Doaty, Torey                 River City Elite         13.35Q  NWI  2
  2 Sherrill, Denzel             Penn Hills               13.39Q  NWI  1
  3 Brown, William               Eastern Elite            13.87Q  NWI  3
  4 Randall, Harry               Penn Hills               13.49Q  NWI  1
  5 Askew, Dravon                Wings of Moon            13.85Q  NWI  2
  6 Robison, William             East Allegheny           13.92Q  NWI  3
  7 Tarrant, Charles             Eastern Elite            13.77q  NWI  1
  8 Joiner, Christian            River City Elite         13.98q  NWI  3
  9 Shivetts, Kyle               Una-Three Rivers         14.26   NWI  2
 10 Reznor, Foster               Una-Three Rivers         14.60   NWI  3
 11 Nelson, Brandon              Penn Hills               14.77   NWI  2
 12 Stallworth, David            Future Stars             14.88   NWI  1
 13 Sample, Jared                Una-Three Rivers         15.26   NWI  1
 14 Meyer, Joseph                Stealth                  15.82   NWI  2
 15 Bey, Jonathan                Penn Hills               16.22   NWI  3

100 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.70  1998        Michael Grant                             
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA                
  TRA Record: # 12.57  6/28/2003   Davaughn Taylor, Monroeville Area         
    Region 2: R 12.10  1992        Edward Drummond, New Image TR             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Sherrill, Denzel             Penn Hills               13.30   NWI
  2 Doaty, Torey                 River City Elite         13.61   NWI
  3 Tarrant, Charles             Eastern Elite            13.81   NWI
  4 Randall, Harry               Penn Hills               13.85   NWI
  5 Askew, Dravon                Wings of Moon            13.95   NWI
  6 Brown, William               Eastern Elite            14.13   NWI
  7 Joiner, Christian            River City Elite         14.14   NWI
  8 Robison, William             East Allegheny           14.21   NWI

200 Meter Dash Midget Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 23.94  1990        Jason Johnson                             
     JO Meet: J 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Shreveport, LA             
  TRA Record: # 26.46  6/28/2003   Davaughn Taylor, Monroeville Area         
    Region 2: R 24.06  2001        Patrick Blackie, Franklin Track Club NJ   
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Doaty, Torey                 River City Elite         27.43Q  NWI  1
  2 Tarrant, Charles             Eastern Elite            27.86Q  NWI  3
  3 Anderson, Chai               Penn Hills               28.54Q  NWI  2
  4 Sherrill, Denzel             Penn Hills               27.78Q  NWI  1
  5 Askew, Dravon                Wings of Moon            28.16Q  NWI  3
  6 Shivetts, Kyle               Una-Three Rivers         28.79Q  NWI  2
  7 Brown, William               Eastern Elite            28.55q  NWI  1
  8 Randall, Harry               Penn Hills               28.60q  NWI  3
  9 Joiner, Christian            River City Elite         28.82   NWI  2
 10 Davenport, Christopher       Penn Hills               30.15   NWI  3
 11 Nelson, Brandon              Penn Hills               30.32   NWI  2
 12 Reznor, Foster               Una-Three Rivers         30.33   NWI  3
 13 Shaviss, Samuel              Penn Hills               31.82   NWI  2
 14 Jackson, Denzell             Greensburg YMCA          32.42   NWI  1
 15 Bey, Jonathan                Penn Hills               32.50   NWI  1
 16 Boxheimer, Tyler             Pacer                    36.20   NWI  3

200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.94  1990        Jason Johnson                             
     JO Meet: J 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Shreveport, LA             
  TRA Record: # 26.46  6/28/2003   Davaughn Taylor, Monroeville Area         
    Region 2: R 24.06  2001        Patrick Blackie, Franklin Track Club NJ   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Doaty, Torey                 River City Elite         28.08   NWI
  2 Tarrant, Charles             Eastern Elite            28.33   NWI
  3 Sherrill, Denzel             Penn Hills               28.75   NWI
  4 Brown, William               Eastern Elite            28.81   NWI
  5 Askew, Dravon                Wings of Moon            28.87   NWI
  6 Randall, Harry               Penn Hills               28.98   NWI
  7 Anderson, Chai               Penn Hills               29.17   NWI
  8 Shivetts, Kyle               Una-Three Rivers         29.71   NWI

400 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 53.06  1991        William Obea Moore                        
     JO Meet: J 53.06  7/28/1991   W. Obea Moore, Los Angeles, CA            
  TRA Record: # 57.83  7/1/2004    Randall Coleman, Steel City               
    Region 2: R 54.36  2001        Patrick Blackie, Franklin Track NJ        
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Tarrant, Charles             Eastern Elite          1:04.12   3
  2 Norris, Nehemiah             PA Striders            1:05.24   3
  3 Doaty, Torey                 River City Elite       1:05.50   3
  4 Anderson, Chai               Penn Hills             1:05.55   3
  5 Mollett, Torron              Eastern Elite          1:10.66   2
  6 Askew, Dravon                Wings of Moon          1:11.00   3
  7 Davenport, Christopher       Penn Hills             1:11.15   3
  8 Salter, Savon                Penn Hills             1:11.21   3
  9 Robison, Darnell             East Allegheny         1:11.77   2
 10 Dowdy, Corey                 PA Striders            1:12.03   1
 11 Nelson, Brandon              Penn Hills             1:12.70   2
 12 Joiner, Christian            River City Elite       1:14.33   3
 13 Shaviss, Samuel              Penn Hills             1:14.43   2
 14 Sample, Jared                Una-Three Rivers       1:21.21   1
 15 Michalenko, Alexander        Wings of Moon          1:34.29   1

800 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Gazelles               
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                
  TRA Record: # 2:17.63  6/30/2004   Randall Coleman, Steel City             
    Region 2: R 2:15.03  2002        Christopher Lawrence, Transy East NJ    
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Davenport, Christopher       Penn Hills             2:40.25
  2 Salter, Savon                Penn Hills             2:41.47
  3 Norris, Nehemiah             PA Striders            2:41.83
  4 Rigby, Tyler                 South Park             2:42.54
  5 Mollett, Torron              Eastern Elite          2:43.05
  6 Dowdy, Corey                 PA Striders            2:45.04
  7 Labash, Christian            Mon Valley             2:52.70
  8 Clerci, Cameron              Bump Yes               2:55.06
  9 Anderson, Chai               Penn Hills             2:57.54
 10 Juliano, Marco               PA Striders            3:01.87
 11 Martin, Patrick              South Park             3:04.42
 12 O'Shea, John                 PA Striders            3:05.02
 13 Michalenko, Alexander        Wings of Moon          3:16.44
 14 Firth, Connor                PA Striders            3:51.17

1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez                              
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                
  TRA Record: # 4:59.70  6/25/2005   Michael Cain, River City Elite          
    Region 2: R 4:35.46  2001        Jason Apwah, Green Streakers NJ         
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Rigby, Tyler                 South Park             5:28.36
  2 Priola, Nicholas             Wings of Moon          5:29.38
  3 Mollett, Torron              Eastern Elite          5:38.51
  4 Labash, Christian            Mon Valley             5:46.67
  5 Spell, Johnny                Eastern Elite          5:51.97
  6 Logue, Tyler                 PA Striders            6:03.79
  7 Martin, Patrick              South Park             6:24.48
  8 O'Shea, John                 PA Striders            6:31.04
  9 Boxheimer, Tyler             Pacer                  6:40.51

3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:38.52  1998        Chris Dominic                          
     JO Meet: J  9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA         
  TRA Record: # 10:43.00  6/2002      Miles Becker, Pacer Track Club         
    Region 2: R 10:12.59  1996        Andrew Lovrich, NJ Striders NJ         
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Priola, Nicholas             Wings of Moon         11:57.43
  2 Spell, Johnny                Eastern Elite         13:05.07
  3 Boxheimer, Tyler             Pacer                 13:14.67
  4 Logue, Tyler                 PA Striders           13:21.04
  5 Fanning, Jacob               Pacer                 14:08.06

1500 Meter Race Walk Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:44.10  1994        Tristin Ruoss                           
     JO Meet: J 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR         
  TRA Record: # 7:38.20  6/26/2004   Trevor Barron, Pacer                    
    Region 2: R 7:40.16  7/9/2004    Trevor Barron, Pacer                    
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Denson, Richard              Penn Hills            10:11.51
  2 Mozley, Danny                Wings of Moon         10:32.17
  3 Firth, Connor                PA Striders           11:19.91
  4 Carter, Maliq                Bump Yes              15:47.12
 -- Gunter, Malik                Wilkinsburg                 DQ

80 Meter Hurdles Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Kenny Lambe                               
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC              
  TRA Record: # 13.03  7/1/2004    Matthew Green, Mon Valley                 
    Region 2: R 12.82  1991        Michael German, Wilmington Track MA       
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1 Salter, Savon                Penn Hills               15.29q  NWI
  2 Tackett, Ben                 Flyers                   15.86q  NWI
  3 Simpson, Malik               East Allegheny           16.34q  NWI
  4 Wentzel, Taylor              South Park               16.54q  NWI
  5 Gunter, Malik                Wilkinsburg              16.60q  NWI
  6 Jackson, Denzell             Greensburg YMCA          16.67q  NWI
  7 Spell, Johnny                Eastern Elite            17.05q  NWI
  8 Clerci, Cameron              Bump Yes                 17.90q  NWI

80 Meter Hurdles Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Kenny Lambe                               
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC              
  TRA Record: # 13.03  7/1/2004    Matthew Green, Mon Valley                 
    Region 2: R 12.82  1991        Michael German, Wilmington Track MA       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Salter, Savon                Penn Hills               14.66   NWI
  2 Simpson, Malik               East Allegheny           14.70   NWI
  3 Tackett, Ben                 Flyers                   15.78   NWI
  4 Jackson, Denzell             Greensburg YMCA          16.43   NWI
  5 Wentzel, Taylor              South Park               17.01   NWI
  6 Clerci, Cameron              Bump Yes                 17.36   NWI
  7 Gunter, Malik                Wilkinsburg              17.89   NWI

4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  1994        Glenarden TC                            
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD        
                         Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
  TRA Record: # 4:33.92  6/28/2003   Nadia Track Club, Nadia                 
                         Wright              , Wright              , Ashley
    Region 2: R 4:04.90  1995        Mallery Challengers MA                  
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-Pa Striders  'A'                                 5:20.21

High Jump Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley                              
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA               
  TRA Record: # 1.50m  6/2000      Nick Henderson, Wolverines                
    Region 2: R 1.70m  1991        Michael German, Wilmington Track MA       
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Wentzel, Taylor              South Park               1.21m    3-11.50
  2 Stanley, Billy               South Park               1.16m    3-09.50
  3 Labash, Christian            Mon Valley               1.11m    3-07.75
  4 Gunter, Malik                Wilkinsburg              1.01m    3-03.75

Long Jump Midget Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.92m  1974        Anthony Green                             
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                 
  TRA Record: # 5.39m  6/25/2005   Matthew Green, Mon Valley                 
    Region 2: R 5.58m  7/9/2005    Matthew Green, Mon Valley                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Robison, William             East Allegheny           4.38m   NWI  14-04.50
  2 Randall, Harry               Penn Hills               4.28m   NWI  14-00.50
  3 Brown, William               Eastern Elite            4.22m   NWI  13-10.25
  4 Simpson, Malik               East Allegheny           3.83m   NWI  12-06.75
  5 Reznor, Foster               Una-Three Rivers         3.77m   NWI  12-04.50
  6 Tackett, Ben                 Flyers                   3.72m   NWI  12-02.50
  7 Meyer, Joseph                Stealth                  3.55m   NWI  11-07.75
  8 Sample, Jared                Una-Three Rivers         3.22m   NWI  10-06.75
  9 Shaviss, Samuel              Penn Hills               3.15m   NWI  10-04.00
 10 Wentzel, Taylor              South Park               3.06m   NWI  10-00.50
 11 Michalenko, Alexander        Wings of Moon            2.57m   NWI   8-05.25
 12 McRae, Jonathan              Beaver County Y          1.81m   NWI   5-11.25

Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 16.15m  1980        Troy Fowler                              
     JO Meet: J 14.64m  7/30/1993   Charles Simpson, Jacksonville, FL        
  TRA Record: # 13.11m  6/1998      Thomas Henderson, Wings of Moon          
    Region 2: R 13.64m  2002        Joshua Cumberbatch, Supersonics NJ       
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Stevenson, James             Pacer                    8.41m   27-07.25
  2 Stanley, Billy               South Park               8.05m   26-05.00
  3 Nicklow, Luke                East Allegheny           7.72m   25-04.00
  4 Williams, Vincent            East Allegheny           7.49m   24-07.00
  5 McCurry, Luke                Pacer                    7.18m   23-06.75
  6 Carter, Maliq                Bump Yes                 6.53m   21-05.25
  7 Mozley, Danny                Wings of Moon            6.36m   20-10.50
  8 Rouse, Kendric               East Allegheny           6.23m   20-05.25
  9 DeNardo, Bryce               Pacer                    6.10m   20-00.25

Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 48.65m  1982        Michael Stubblefield                     
     JO Meet: J 38.62m  7/28/1994   Phillip Taylor, Ardmore, OK              
  TRA Record: # 32.00m  6/1988      Thomas Karastamatis, Steuben Striders    
    Region 2: R 33.44m  7/9/2005    Jonathan Astemborski, BurlingtonTwp      
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Stevenson, James             Pacer                   21.07m      69-01
  2 McCurry, Luke                Pacer                   17.72m      58-02
  3 Mozley, Danny                Wings of Moon           17.09m      56-01
  4 Carter, Maliq                Bump Yes                14.54m      47-08
  5 Taylor, Ryan                 Stealth                 13.19m      43-03

Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 50.58m  2003        Zachary Ochs                             
     JO Meet: J 50.58m  7/31/2003   Zachary Ochs, Mahomet, IL                
  TRA Record: # 38.21m  6/28/2003   Logan Renwick, Stealth                   
    Region 2: R 41.50m  7/10/2005   Jamere Harmon, Bethany Baptist           
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Stanley, Billy               South Park              36.48m     119-08
  2 Sherrill, Denzel             Penn Hills              30.32m      99-06
  3 Simpson, Malik               East Allegheny          29.52m      96-10
  4 Rouse, Kendric               East Allegheny          24.42m      80-01
  5 DeNardo, Bryce               Pacer                   22.75m      74-08
  6 Rigby, Tyler                 South Park              20.45m      67-01
  7 Williams, Vincent            East Allegheny          17.62m      57-10
  8 Nicklow, Luke                East Allegheny          17.61m      57-09
  9 Taylor, Ryan                 Stealth                 15.54m      51-00

100 Meter Dash Youth Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  2000        Michael Grant                             
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                         
  TRA Record: # 11.20  6/1994      Edward Drummond, New Image                
    Region 2: R 11.27  1999        Dorien Bryant, TNT Track NJ               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Green, Matthew               Mon Valley               12.41Q  NWI  1
  2 Christian, Cullen            Steel City               12.49Q  NWI  2
  3 Logan, Dennis                River City Elite         12.52Q  NWI  3
  4 Berry, Stacy                 River City Elite         12.62Q  NWI  1
  5 Bell, Tevin                  Future Stars             12.86Q  NWI  3
  6 Farmer, Arnel                River City Elite         14.14Q  NWI  2
  7 Duckett, Brendon             Future Stars             12.95q  NWI  1
  8 Williams, Eric               Future Stars             13.06q  NWI  3
  9 Henderson, Andre             River City Elite         13.71   NWI  3
 10 Florence, Deron              Wings of Moon            14.24   NWI  3
 11 Spence, Jordan               Mon Valley               14.51   NWI  1
 12 Faulkner, Daryl              PA Striders              15.04   NWI  3
 13 Antal, Joshua                Stealth                  15.19   NWI  2
 14 Carpenter, Devonte           River City Elite         15.31   NWI  2

100 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  2000        Michael Grant                             
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                         
  TRA Record: # 11.20  6/1994      Edward Drummond, New Image                
    Region 2: R 11.27  1999        Dorien Bryant, TNT Track NJ               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Christian, Cullen            Steel City               12.46   NWI
  2 Logan, Dennis                River City Elite         12.67   NWI
  3 Berry, Stacy                 River City Elite         12.70   NWI
  4 Bell, Tevin                  Future Stars             13.07   NWI
  5 Duckett, Brendon             Future Stars             13.12   NWI
  6 Williams, Eric               Future Stars             13.41   NWI
  7 Farmer, Arnel                River City Elite         14.06   NWI

200 Meter Dash Youth Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84  2000        Michael Grant                             
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                         
  TRA Record: # 23.10  6/2001      Justin King, Monroeville Area Activit     
    Region 2: R 22.77  1999        Dorien Bryant, TNT Track NJ               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Christian, Cullen            Steel City               24.83Q  NWI  2
  2 Berry, Stacy                 River City Elite         25.53Q  NWI  1
  3 Coleman, Randall             Steel City               25.81Q  NWI  3
  4 Logan, Dennis                River City Elite         25.26Q  NWI  2
  5 Latimer, Eddie               Future Stars             25.82Q  NWI  1
  6 Henderson, Andre             River City Elite         28.15Q  NWI  3
  7 Williams, Eric               Future Stars             25.91q  NWI  2
  8 Bell, Tevin                  Future Stars             26.61q  NWI  2
  9 Duckett, Brendon             Future Stars             26.68   NWI  1
 10 Washington, Joseph           Penn Hills               27.44   NWI  2
 11 Farmer, Arnel                River City Elite         28.73   NWI  2
 12 Cavalier, Matt               South Park               28.95   NWI  3
 13 Florence, Deron              Wings of Moon            29.47   NWI  1
 14 Carpenter, Devonte           River City Elite         30.86   NWI  3

200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84  2000        Michael Grant                             
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                         
  TRA Record: # 23.10  6/2001      Justin King, Monroeville Area Activit     
    Region 2: R 22.77  1999        Dorien Bryant, TNT Track NJ               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Christian, Cullen            Steel City               24.84   NWI
  2 Logan, Dennis                River City Elite         25.57   NWI
  3 Berry, Stacy                 River City Elite         25.57   NWI
  4 Coleman, Randall             Steel City               26.26   NWI
  5 Latimer, Eddie               Future Stars             26.46   NWI
  6 Williams, Eric               Future Stars             26.81   NWI
  7 Bell, Tevin                  Future Stars             26.95   NWI
  8 Henderson, Andre             River City Elite         28.72   NWI

400 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  1993        William Obea Moore                        
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA             
  TRA Record: # 53.90  6/1986      Lee Robinson, Green County Track Club     
    Region 2: R 51.27  2001        Julian Edwards, Phoenix Track Club        
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Christian, Cullen            Steel City               54.06   3
  2 Coleman, Randall             Steel City               56.51   3
  3 Latimer, Eddie               Future Stars             56.69   3
  4 Logan, Dennis                River City Elite         57.57   3
  5 Fisher, Osyrus               Stallions                58.31   3
  6 Monroe, Chris                Future Stars           1:00.69   3
  7 Berry, Stacy                 River City Elite       1:02.05   1
  8 Henderson, Andre             River City Elite       1:05.51   2
  8 Cavalier, Matt               South Park             1:05.51   2
 10 Farmer, Arnel                River City Elite       1:24.40   1
 11 Carpenter, Devonte           River City Elite       1:52.20   1

800 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  2001        Cody Harper                             
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM            
  TRA Record: # 2:08.07  6/25/2005   Brian Tackett, South Butler             
    Region 2: R 2:02.25  7/13/2003   Jason Apwah, GREENSTREAKERS             
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Coleman, Randall             Steel City             2:08.29
  2 Gomez, Evan                  Stealth                2:21.30
  3 Gruber, Nicholas             Mon Valley             2:28.98
  4 Monroe, Chris                Future Stars           2:29.05
  5 Barron, Trevor               South Park             2:29.06

1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  1983        Jason Lienau                            
     JO Meet: J 4:10.56  7/31/2005   Nathan Mathabane, Dare to Dream         
  TRA Record: # 4:31.50  6/1990      Donnie Augustine, Unattached            
    Region 2: R 4:21.65  7/13/2003   Jason Apwah, GREENSTREAKERS             
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Gil, Ryan                    Una-Three Rivers       4:47.75
  2 Gomez, Evan                  Stealth                4:51.16
  3 Cain, Michael                River City Elite       4:54.05
  4 Short, Christopher           Stealth                4:56.35
  5 Labash, Monte                Mon Valley             5:21.84
  6 Quinn, Kevin                 Mt. Top                5:44.19
  7 Turner, Jeffrey              Wings of Moon          5:52.70
  8 Tagliaferre, Eric            PA Striders            5:56.27
  9 Young, Sam                   South Park             6:34.35

3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.86  1993        Tom Caughlan                            
     JO Meet: J 9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA            
  TRA Record: # 9:43.00  6/2002      Ben Hahn, Unattached                    
    Region 2: R 9:28.36  1994        Steven Slattery, Lakeland Track NJ      
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Gil, Ryan                    Una-Three Rivers      10:17.24
  2 Labash, Monte                Mon Valley            11:31.86
  3 Tagliaferre, Eric            PA Striders           13:13.79

3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:10.18  1997        Tristan Ruoss                          
     JO Meet: J 14:10.18  7/26/1997   Tristan Ruoss, Fayetteville, AR        
  TRA Record: # 16:59.99  6/1998      Scott Jenson, Wings of Moon            
    Region 2: R 15:06.26  7/8/2005    Trevor Barron, TR Unattached           
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Barron, Trevor               South Park            15:10.10#
  2 Nemeth, Michael              Wings of Moon         19:45.53

100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  1991        Tyrone Butterfield                        
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL             
  TRA Record: # 12.60  6/1988      Ken Williams, Unattached                  
    Region 2: R 14.28  1993        Michael Roberts, Wilmington Track MA      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Taylor, Brandon              Stealth                  19.44   NWI
  2 Faulkner, Daryl              PA Striders              19.77   NWI
  3 Clauto, Benjamin             Mt. Top                  20.83   NWI
  4 Quinn, Kevin                 Mt. Top                  21.09   NWI

200 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  2003        Trey Charles                              
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                  
  TRA Record: # 27.56  7/1/2004    Brian Burka, Butler Stealth               
    Region 2: R 26.31  2001        Yeremiah Shemuale, Phoenix Track Club     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Washington, Joseph           Penn Hills               31.24   NWI

4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  1993        LA Jets                                 
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles           
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
  TRA Record: # 3:50.16  6/28/2003   Penn Hills Eagles, Penn Hills           
                         Carter              , Donaldson, Lyman          
    Region 2: R 3:39.24  1991        Morris Estate MA                        
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-River City Elite  'A'                            4:09.80
  1 11-Future Stars Track Club  'A'                     4:09.80
     1) Williams, Eric                  2) Washington, Shane            
     3) Monroe, Chris                   4) Latimer, Eddie               

Pole Vault Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.28m  1977        Bill Lange                                
     JO Meet: J 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ                
  TRA Record: # 3.20m  6/1990      Russ Counts, Unattached                   
    Region 2: R 3.35m  1997        Ryan Zupon, Unattached                    
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Gormish, Francis             PA Pole Vault            2.85m    9-04.25
  1 Rapp, Dustin                 PA Pole Vault            2.85m    9-04.25

Long Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.02m  1976        Anthony Gibson                            
     JO Meet: J 6.59m  7/25/1997   Thomas Mootry, San Diego                  
  TRA Record: # 6.08m  6/1993      Edward Drummond, New Image                
    Region 2: R 6.35m  1993        Edward Drummond, New Image TR             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Christian, Cullen            Steel City               5.45m   NWI  17-10.75
  2 Fisher, Osyrus               Stallions                4.51m   NWI  14-09.75
  3 Gruber, Nicholas             Mon Valley               4.45m   NWI  14-07.25
  4 Florence, Deron              Wings of Moon            4.05m   NWI  13-03.50
  5 Faulkner, Daryl              PA Striders              4.03m   NWI  13-02.75
  6 Spence, Jordan               Mon Valley               4.01m   NWI  13-02.00
  7 Young, Sam                   South Park               3.22m   NWI  10-06.75

Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                           
     JO Meet: J 13.17m  7/31/1993   Michael Roberts, Wilmington, DE          
  TRA Record: # 12.17m  6/25/2005   Logan Renwick, Butler Stealth            
    Region 2: R 12.51m  1993        Michael Roberts, Wilmington Track MA     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Labash, Monte                Mon Valley               8.25m   NWI  27-01.00

Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  1996        Chris Sprague                            
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA              
  TRA Record: # 14.78m  6/1997      Ian Akitoye, Greater Works TC            
    Region 2: R 15.74m  7/12/2003   Blake Eaton, Chautauqua Strid            
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Schneid, Aaron               Una-Three Rivers        11.10m   36-05.00
  2 Michaels, Bradley            Una-Three Rivers        10.20m   33-05.75
  3 Clauto, Benjamin             Mt. Top                  8.55m   28-00.75
  4 Watson, Markus               Bump Yes                 8.52m   27-11.50
  5 Anderson-Perry, Qaadir       Penn Hills               8.45m   27-08.75
  6 Curtis, Samuel               Una-Three Rivers         8.32m   27-03.75
  7 Cole, Matt                   Stealth                  7.64m   25-00.75
  8 Nemeth, Michael              Wings of Moon            7.62m   25-00.00
 -- Landry, Brett                Huntingdon Track            ND          
 -- Jackson, Quincy              Greensburg YMCA             ND          
 -- Alter, Nathaniel             Una-Three Rivers            ND          

Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  1995        Joel Armitage                            
     JO Meet: J 56.58m  7/28/1995   Joel Armitage, Omaha, NE                 
  TRA Record: # 44.04m  6/1986      Kent Probst, Mercer County TC            
    Region 2: R 52.30m  1991        Ray Wilks, Unattached                    
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Schneid, Aaron               Una-Three Rivers        39.08m     128-02
  2 Anderson-Perry, Qaadir       Penn Hills              27.26m      89-05
  3 Good, Andrew                 Pacer                   26.40m      86-07
  4 Curtis, Samuel               Una-Three Rivers        24.06m      78-11
  5 Michaels, Bradley            Una-Three Rivers        23.74m      77-11
  6 Chametzky, Nicholas          Pacer                   23.55m      77-03
  7 Watson, Markus               Bump Yes                21.24m      69-08
  8 Smith, Robert                Pacer                   19.10m      62-08
  9 Cole, Matt                   Stealth                 17.54m      57-06
 -- Landry, Brett                Huntingdon Track            ND          
 -- Alter, Nathaniel             Una-Three Rivers            ND          

Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.62m  7/29/2005   Matthew Kosecki, Track Houston           
     JO Meet: J 54.62m  7/29/2005   Matthew Kosecki, Track Houston           
  TRA Record: # 38.81m  6/2002      Jordan Molstre, Pacer Track Club         
    Region 2: R 49.38m  1992        Corey McCahe, Unattached TR              
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Barron, Trevor               South Park              38.38m     125-11
  2 Schneid, Aaron               Una-Three Rivers        38.14m     125-01
  3 Clauto, Benjamin             Mt. Top                 30.72m     100-09
  4 Cavalier, Matt               South Park              30.59m     100-04
  5 Lawniczak, Andrew            South Park              29.44m      96-07
  6 Chametzky, Nicholas          Pacer                   27.78m      91-02
  7 Anderson-Perry, Qaadir       Penn Hills              26.75m      87-09
  8 Michaels, Bradley            Una-Three Rivers        21.70m      71-02
  9 Nemeth, Michael              Wings of Moon           19.31m      63-04
 10 Rankin, Robert               Flyers                  17.52m      57-06

100 Meter Dash Intermediate Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 10.54  1987        Donald Marshall                           
     JO Meet: J 10.54  7/25/1987   Donald Marshall, Grand Prairie, TX        
  TRA Record: # 10.84  6/1996      Edward Drummond, New Image                
    Region 2: R 10.68  1997        Joshwyn Abrams, Central Delaware  MA      
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Carter, Maurice              Wings of Moon            11.92Q  NWI  1
  2 Brooks, Darrell              Erie X-Clusive T         12.19Q  NWI  2
  3 Heidelberg, Dajoun           Erie X-Clusive T         12.29Q  NWI  2
  4 Green, Eric                  Erie X-Clusive T         12.33Q  NWI  1
  5 Overare, Peter               Erie X-Clusive T         12.40Q  NWI  1
  6 Mosley, Earl                 Stallions                12.49Q  NWI  2
  7 Polzot, Devon                Stallions                12.65q  NWI  1
  8 Glenn, Matt                  Mt. Top                  13.00q  NWI  1
  9 Saldivar, Leonardo           East Allegheny           13.01   NWI  2
 10 Davis, Julian                Eastern Elite            13.16   NWI  2
 11 Ward, Chase                  Beaver County Y          13.92   NWI  2
 12 Andrasy, Richard             Flyers                   15.60   NWI  2

100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.54  1987        Donald Marshall                           
     JO Meet: J 10.54  7/25/1987   Donald Marshall, Grand Prairie, TX        
  TRA Record: # 10.84  6/1996      Edward Drummond, New Image                
    Region 2: R 10.68  1997        Joshwyn Abrams, Central Delaware  MA      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Carter, Maurice              Wings of Moon            11.63   NWI
  2 Heidelberg, Dajoun           Erie X-Clusive T         11.85   NWI
  3 Mosley, Earl                 Stallions                12.02   NWI
  4 Overare, Peter               Erie X-Clusive T         12.03   NWI
  5 Brooks, Darrell              Erie X-Clusive T         12.05   NWI
  6 Polzot, Devon                Stallions                12.18   NWI
  7 Green, Eric                  Erie X-Clusive T         12.30   NWI
  8 Glenn, Matt                  Mt. Top                  13.02   NWI

200 Meter Dash Intermediate Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  1995        William Obea Moore                        
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA            
  TRA Record: # 21.78  6/1996      Edward Drummond, New Image                
    Region 2: R 21.98  2001        Dorien Bryant, Trinity Track Club         
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Fisher, Raymond              Stallions                23.46Q  NWI  2
  2 Carter, Maurice              Wings of Moon            23.86Q  NWI  1
  3 Glenn, Bobby                 Mt. Top                  24.14Q  NWI  2
  4 Snaman, Jeffrey              Wings of Moon            24.18Q  NWI  1
  5 Brooks, Darrell              Erie X-Clusive T         24.36Q  NWI  2
  6 Overare, Peter               Erie X-Clusive T         24.87Q  NWI  1
  7 Anderson, Christopher        Penn Hills               25.05q  NWI  2
  8 McCargo, Phillip             Beaver County Y          25.33q  NWI  1
  9 Heidelberg, Dajoun           Erie X-Clusive T         25.71   NWI  2
 10 Rose, William                Future Stars             26.78   NWI  1
 11 Geer, Tyler                  Una-Three Rivers         26.88   NWI  2
 12 Davis, Julian                Eastern Elite            27.49   NWI  2
 13 Crump, James                 Steel City               28.37   NWI  1

200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  1995        William Obea Moore                        
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA            
  TRA Record: # 21.78  6/1996      Edward Drummond, New Image                
    Region 2: R 21.98  2001        Dorien Bryant, Trinity Track Club         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Fisher, Raymond              Stallions                23.18   NWI
  2 Carter, Maurice              Wings of Moon            23.23   NWI
  3 Glenn, Bobby                 Mt. Top                  23.84   NWI
  4 Snaman, Jeffrey              Wings of Moon            24.04   NWI
  5 Brooks, Darrell              Erie X-Clusive T         24.54   NWI
  6 Overare, Peter               Erie X-Clusive T         24.84   NWI
  7 Anderson, Christopher        Penn Hills               25.62   NWI
  8 McCargo, Phillip             Beaver County Y          25.83   NWI

400 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  1995        William Obea Moore                        
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA            
  TRA Record: # 51.77  6/2000      Justin Neil, Tussey Mountain              
    Region 2: R 49.22  7/9/2005    Patrick Blackie, NJ Unattached            
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Fisher, Raymond              Stallions                52.09   2
  2 Snaman, Jeffrey              Wings of Moon            53.36   2
  3 Anderson, Christopher        Penn Hills               54.79   2
  4 Pham, Hieu                   Una-Three Rivers         56.34   2
  5 Green, Eric                  Erie X-Clusive T         56.51   2
  6 McCargo, Phillip             Beaver County Y          56.65   2
  7 Glenn, Matt                  Mt. Top                1:01.02   1
  8 Crump, James                 Steel City             1:03.25   1

800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:52.84  2002        Christopher Woods                       
     JO Meet: J 1:52.78  7/27/2002   Christopher Woods, Colvington, GA       
  TRA Record: # 2:02.50  6/1988      Ebon Kennedy, New Image                 
    Region 2: R 1:56.47  1994        Trinity Gray, Philadelphia MA           
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Hunt, Sean                   Stallions              2:02.94
  2 Tackett, Brain               Flyers                 2:11.83
  3 Krystek, Daniel              Una-Three Rivers       2:16.95
  4 Jewel, Kevin                 East Allegheny         2:20.82
  5 Bernal, Victor               Wilkinsburg            2:44.96
  6 Bernal, Ricardo              Wilkinsburg            3:00.20

1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:56.84  2000        Adam Perkins                            
     JO Meet: J 3:56.88  8/1/1999    Nicvk Schneider, Victoria, MN           
  TRA Record: # 4:14.16  6/1996      Shawn Gannon, Wings of Moon             
    Region 2: R 4:05.59  7/10/2005   Jason Apwah, Green Streakers            
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mitchell, Ian                Tussey Mountain        4:29.80
  2 Morgan, Patrick              Una-Three Rivers       4:35.30
  3 Tackett, Brain               Flyers                 4:37.45
  4 Krystek, Daniel              Una-Three Rivers       4:42.94
  5 Jewel, Kevin                 East Allegheny         4:59.85
  6 Kerin, Adam                  Mon Valley             5:12.31
  7 Bernal, Victor               Wilkinsburg            5:19.14
  8 Bernal, Ricardo              Wilkinsburg            6:03.94

3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  1993        Billy Harper                            
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR             
  TRA Record: # 9:09.70  6/1988      Carlos Gibbs, Green County Track Club   
    Region 2: R 9:06.95  7/12/2003   Bryon Scotland, Spt Nwk Ben             
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mitchell, Ian                Tussey Mountain        9:56.62
  2 Krystek, Daniel              Una-Three Rivers       9:59.84
  3 Kerin, Adam                  Mon Valley            11:09.45
  4 Bernal, Victor               Wilkinsburg           11:53.75
  5 Worth, Joshua                Penn Hills            12:34.93
  6 Carmichael, Richard          Wings of Moon         12:42.01

5000 Meter Race Walk Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 23:15.46  2002        Zachary Pollinger                      
     JO Meet: J 23:30.93  7/30/2003   Jared Swehosky, Salem, OR              
    Region 2: R 23:15.46  2002        Zachary Pollinger, NJ Striders NJ      
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Bernal, Ricardo              Wilkinsburg           30:35.60

110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.92  7/31/2005   Johnny Dutch, Junior Striders             
     JO Meet: J 13.92  7/31/2005   Johnny Dutch, Junior Striders             
  TRA Record: # 14.60  6/1986      Tim Hefflin, Unattached                   
    Region 2: R 14.34  2001        Jeffery Porter, Franklin Track MA         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Oduho, Toby                  Erie X-Clusive T         18.46   NWI
  2 McRae, Eric                  Beaver County Y          19.57   NWI

400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.71  1996        Bayano Kamani                             
     JO Meet: J 51.71  7/26/1996   Bayano Kamani, Missouri City, TX          
  TRA Record: # 58.15  7/1/2004    Alexander Henson, Penn Hills              
    Region 2: R 55.40  1995        Michael Roberts, Wilmington Track MA      
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 McRae, Eric                  Beaver County Y        1:06.76
  2 Geer, Tyler                  Una-Three Rivers       1:10.06

2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:02.84  1988        Jason BRown                             
     JO Meet: J 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                  
  TRA Record: # 6:06.00  6/1996      Steve Slattery, Unattached              
    Region 2: R 6:02.92  1996        Steve Slattery, Unattached NJ           
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Morgan, Patrick              Una-Three Rivers       6:55.01
  2 Mitchell, Ian                Tussey Mountain        7:07.98
  3 Kerin, Adam                  Mon Valley             8:17.06
  4 Bernal, Ricardo              Wilkinsburg            9:11.01
  5 Bennett, Patrick             Huntingdon Track       9:42.35

4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 40.90  1996        LA Jets                                   
     JO Meet: J 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA         
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
  TRA Record: # 45.30  6/1998      , Cool Runnings                           
    Region 2: R 43.77  1991        Wilingboro Track MA                       
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-Stallions  'A'                                     45.87
  2 11-Erie X-Clusive Track Club  'A'                     46.46
     1) Brooks, Darrell                 2)                              

4x400 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:13.40  2001        New Horizon A                           
     JO Meet: J 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
  TRA Record: # 4:01.80  6/1996      , Wings of Moon                         
    Region 2: R 3:26.40  1988        Regency Track MA                        
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-Stallions  'A'                                   3:47.81#

Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  1994        Jacob Davis                               
     JO Meet: J 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX         
  TRA Record: # 4.26m  6/29/2004   Sean Gil, Duquesne                        
    Region 2: R 4.08m  7/10/2004   Sean Gil, Duquesne                        
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Horton, Derek                Una-Three Rivers         4.23mR  13-10.50
  2 Hensh, Nathanial             Una-Three Rivers         3.93m   12-10.75
  3 Marzullo, Adam               Stealth                  2.23m    7-03.75

Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley                            
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ           
  TRA Record: # 6.61m  6/2002      Eddie Coleman, Pittsburgh Sprinters       
    Region 2: R 7.16m  1991        Darius Pemberton, East Orange Striders NJ 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Glenn, Bobby                 Mt. Top                  6.10m   NWI  20-00.25
  2 Carter, Maurice              Wings of Moon            5.98m   NWI  19-07.50
  3 Polzot, Devon                Stallions                5.93m   NWI  19-05.50
  4 Burkett, Billy               Una-Three Rivers         5.48m   NWI  17-11.75
  5 McCargo, Phillip             Beaver County Y          5.45m   NWI  17-10.75
  6 Beck, Dylan                  Flyers                   5.44m   NWI  17-10.25
  7 Ward, Chase                  Beaver County Y          4.96m   NWI  16-03.25
  8 Douthett, Brett              Unattached               4.92m   NWI  16-01.75
  9 Knee, Ryan                   Mt. Top                  4.56m   NWI  14-11.50
 10 Davis, Julian                Eastern Elite            3.90m   NWI  12-09.50

Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  1995        Chris Hercules                           
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL             
  TRA Record: # 13.60m  6/1996      Gary Hill, Wings of Moon                 
    Region 2: R 14.29m  1991        Darius Pemberton, East Orange Striders NJ
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Burkett, Billy               Una-Three Rivers        12.58m   NWI  41-03.25
  2 Geer, Tyler                  Una-Three Rivers        11.53m   NWI  37-10.00
  3 Beck, Dylan                  Flyers                  11.27m   NWI  36-11.75
  4 Ward, Chase                  Beaver County Y          9.99m   NWI  32-09.50

Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.24m  1975        Larry Rosen                              
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                 
  TRA Record: # 16.03m  6/28/2003   Robert Rankin, Unattached                
    Region 2: R 17.46m  1999        Kevin Digiorgio, Unattached NJ           
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Warning, Eric                Una-Three Rivers        12.78m   41-11.25
  2 Parks, Paul                  Una-Three Rivers        11.69m   38-04.25
  3 Foster, Douglas              Penn Hills              10.42m   34-02.25
  4 Douthett, Brett              Unattached               9.89m   32-05.50
  5 Keeney, Aaron                Huntingdon Track         9.27m   30-05.00
  6 Edwards, Colt                Mt. Top                  9.11m   29-10.75
  7 Petersen, Keith              Wings of Moon            8.05m   26-05.00

Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 58.80m  1985        Kammy Keshmiri                           
     JO Meet: J 54.29m  7/28/2005   Geoffrey Tabor, Ardmore TC               
  TRA Record: # 48.16m  6/1998      Aaron Ross, NWPA Runners                 
    Region 2: R 54.35m  2000        Kevin Digiorgio, Unattached NJ           
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Bevevino, Adam               Una-Three Rivers        42.50m     139-05
  2 Parks, Paul                  Una-Three Rivers        39.79m     130-06
  3 Warning, Eric                Una-Three Rivers        34.72m     113-11
  4 Howard, Roxell               Steel City              34.05m     111-08
  5 Emrick, Jordan               Stealth                 32.70m     107-03
  6 Edwards, Colt                Mt. Top                 31.52m     103-05
  7 Keeney, Aaron                Huntingdon Track        30.30m      99-05
  8 Foster, Douglas              Penn Hills              24.95m      81-10
  9 Petersen, Keith              Wings of Moon           21.85m      71-08

Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 61.81m  2001        Dustin Johnson                           
     JO Meet: J 58.66m  7/28/2000   Brandon Racca, Iowa, LA                  
  TRA Record: # 52.30m  6/1988      Dan Weaver, Beaver County TC             
    Region 2: R 54.53m  1988        George Weitz, Beaver County Track TR     
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Parks, Paul                  Una-Three Rivers        45.77m     150-02
  2 Hunt, Sean                   Stallions               42.37m     139-00
  3 Zaliznock, Adam              Mt. Top                 42.34m     138-11
  4 Snaman, Jeffrey              Wings of Moon           40.54m     133-00
  5 Edwards, Colt                Mt. Top                 35.47m     116-04
  6 Foster, Douglas              Penn Hills              33.15m     108-09
  7 Bennett, Patrick             Huntingdon Track        28.13m      92-03
  8 Worth, Joshua                Penn Hills              19.87m      65-02

100 Meter Dash Young Men
========================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  2005        J- Mee Samuels, Carolina Mustangs         
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA          
  TRA Record: # 10.60  6/1994      Troy Davidson (94 / Rodney Brown (2001), Pit
    Region 2: R 10.40  1992        Scott Mack, Philadelphia MA               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Peppler, Christopher         Una-Three Rivers         11.59Q  NWI  1
  2 Debardelaben, Jeren          River City Elite         11.64Q  NWI  2
  3 Moye, Derek                  Beaver County Y          11.74Q  NWI  2
  4 Pinto, Frederic              Stealth                  11.89Q  NWI  1
  5 Carter, Kijafa               Beaver County Y          12.12Q  NWI  2
  6 White, Ryan                  Beaver County Y          12.19Q  NWI  1
  7 Overton, Cairon              Erie X-Clusive T         12.12q  NWI  2
  8 Lowry, Zachary               Una-Three Rivers         12.37q  NWI  2
  9 Hodge, Limiel                Una-Three Rivers         12.51   NWI  1
 10 Hudson, Dewitt               Beaver County Y          14.72   NWI  1

100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  2005        J- Mee Samuels, Carolina Mustangs         
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA          
  TRA Record: # 10.60  6/1994      Troy Davidson (94 / Rodney Brown (2001), Pit
    Region 2: R 10.40  1992        Scott Mack, Philadelphia MA               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Debardelaben, Jeren          River City Elite         11.28   NWI
  2 Peppler, Christopher         Una-Three Rivers         11.51   NWI
  3 Moye, Derek                  Beaver County Y          11.72   NWI
  4 Pinto, Frederic              Stealth                  11.75   NWI
  5 Overton, Cairon              Erie X-Clusive T         11.76   NWI
  6 Carter, Kijafa               Beaver County Y          12.01   NWI
  7 White, Ryan                  Beaver County Y          12.18   NWI
  8 Lowry, Zachary               Una-Three Rivers         12.20   NWI

200 Meter Dash Young Men
========================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  1987        Quincy Watts                              
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills              
  TRA Record: # 22.00  6/1992      Auntiko Cook, Pittsburgh                  
    Region 2: R 21.54  1993        Ty Adams, Team Excel MA                   
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Debardelaben, Jeren          River City Elite         22.20Q  NWI  2
  2 Eden, Christopher            Una-Three Rivers         22.30Q  NWI  1
  3 Carter, Kijafa               Beaver County Y          22.50Q  NWI  1
  4 Peppler, Christopher         Una-Three Rivers         22.80Q  NWI  2
  5 Hodge, Limiel                Una-Three Rivers         23.50Q  NWI  1
  6 Nguyen, Bill                 Una-Three Rivers         23.90q  NWI  1

200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  1987        Quincy Watts                              
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills              
  TRA Record: # 22.00  6/1992      Auntiko Cook, Pittsburgh                  
    Region 2: R 21.54  1993        Ty Adams, Team Excel MA                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Debardelaben, Jeren          River City Elite         22.86   NWI
  2 Peppler, Christopher         Una-Three Rivers         23.52   NWI
  3 Carter, Kijafa               Beaver County Y          23.86   NWI
  4 Eden, Christopher            Una-Three Rivers         24.02   NWI
  5 Hodge, Limiel                Una-Three Rivers         25.24   NWI

400 Meter Dash Young Men
===================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  1996        William Obea Moore                        
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                
  TRA Record: # 48.74  6/2000      Rodney Brown, River City Elite            
    Region 2: R 48.11  1993        Ty Adams, Team Excel MA                   
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Moye, Derek                  Beaver County Y          50.88   2
  2 Eaton, Alex                  Erie X-Clusive T         52.30   2
  3 Howard, Leon                 Future Stars             52.56   2
  4 Nunley, Alex                 Penn Hills               52.81   2
  5 Brown, Zachary               River City Elite         52.83   1
  6 Carter, Kijafa               Beaver County Y          53.90   2
  7 Hodge, Limiel                Una-Three Rivers         54.30   1
  8 Wolfe, Chris                 Una-Three Rivers         54.31   2
  9 Berteotti, Tim               Stealth                  54.41   1
 10 Hahn, Brandon                Una-Three Rivers         55.98   1

800 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  2000        Nick Davenport                          
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                   
  TRA Record: # 1:59.90  6/1991      Natambu Calhoun, Unattached             
    Region 2: R 1:55.80  1989        Donan Fenner, Newark PAL NJ             
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Howard, Leon                 Future Stars           2:07.70
  2 Brown, Zachary               River City Elite       2:11.66
  3 McQuillen, Zachary           Una-Three Rivers       2:16.83
  4 Nunley, Alex                 Penn Hills             2:24.25

1500 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:51.21  1985        John Quade                              
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC             
  TRA Record: # 4:04.42  6/1996      Joe Smolenski, Nadia                    
    Region 2: R 3:58.20  1990        Mark Sivieri, Unattached NJ             
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Stoltz, John-Mark            Una-Three Rivers       4:25.83
  2 Smith, Wayne                 Mon Valley             4:31.17
  3 McQuillen, Zachary           Una-Three Rivers       4:32.47
  4 Wilt, Jeremiah               Laurel Highlands       4:35.44

5000 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  2001        Yong-Sung Leal                         
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA        
  TRA Record: # 15:46.35  6/1996      Michael Sanford, River City Elite      
    Region 2: R 15:20.70  1991        Joseph Dunlop, Buffalo Belles&Braun NIA
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Stoltz, John-Mark            Una-Three Rivers      16:01.39
  2 McLaughlin, Barry            Una-Three Rivers      16:08.18
  3 Smith, Wayne                 Mon Valley            18:25.21

110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.57  2004        Kevin Craddock                            
     JO Meet: J 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA             
  TRA Record: # 14.30  6/25/2005   Alex Henson, Penn Hills                   
    Region 2: R 13.94  1994        Odom Deworski, Wynnefield Hawks MA        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Myers, Brice                 Erie X-Clusive T         15.07   NWI
  2 Dow, Zack                    Erie X-Clusive T         15.54   NWI
  3 Berteotti, Tim               Stealth                  16.14   NWI
  4 Henson, Alexander            Penn Hills               17.03   NWI

400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  2002        Kerron Clement                            
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX         
  TRA Record: # 53.80  6/1993      Tom Wise, Mercer County Track Club        
    Region 2: R 52.49  2001        Adrian Findlay, Phila.Panthers MA         
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Hagerty, Brendan             Erie X-Clusive T         59.46
  2 Hahn, Brandon                Una-Three Rivers       1:05.05

4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  1996        Track Houston                             
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams        
  TRA Record: # 43.49  6/1996      , River City Elite                        
    Region 2: R 41.48  2001        Philadelphia Panthers                     
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-Erie X-Clusive Track Club  'A'                     44.28
     1) Hagerty, Brendan                2)                              
  2 11-Beaver County YMCA  'A'                            45.38
     1) Hudson, Dewitt                  2) Moye, Derek                  
     3) Carter, Kijafa                  4)                              

4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:06.55  1996        East Atlanta                            
     JO Meet: J 3:06.55  7/26/1998   East Atlanta TC, Atlanta, GA            
                         A. Partridge, D. Phillips, A. Taylor, K. Williamsq
  TRA Record: # 3:38.70  6/1993      , Mercer County Track Club              
    Region 2: R 3:14.70  1992        Mantas Track NJ                         
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 11-Erie X-Clusive Track Club  'A'                   3:44.39

High Jump Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  1983        Dothel Edwards                            
     JO Meet: J 2.23m  7/1985      Rick Noji, Seattle, WA                    
  TRA Record: # 2.05m  6/1994      Dave Hazelton, NWPA Runners               
    Region 2: R 2.02m  1995        Robert Stevenson, Philadelphia Striders MA
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Marshall, Spencer            Beaver County Y          1.77m    5-09.75
  2 Giovannucci, Jeffrey         Mon Valley               1.71m    5-07.25
  3 Horne, Jimmie                Stallions                1.62m    5-03.75
  4 Jolly, Jermaine              Wings of Moon            1.52m    4-11.75

Pole Vault Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.22m  7/28/2005   Jordan Scott, Spirit NE                   
     JO Meet: J 5.22m  7/28/2005   Scott Roth, unattached-14                 
  TRA Record: # 4.67m  6/2002      Andrew Rademacher, Unattached             
    Region 2: R 4.99m  7/12/2003   Andrew Rademacher, 02-Unattached          
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Gil, Sean                    Una-Three Rivers         4.38m   14-04.50
  2 Meverden, Zach               Una-Three Rivers         4.23m   13-10.50
  3 Timmons, Jason               Una-Three Rivers         3.78m   12-04.75
  4 Kreckel, Philip              Una-Three Rivers         3.18m   10-05.25

Long Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.87m  1977        Lamont King                               
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX               
  TRA Record: # 6.80m  6/1994      Jason Russ, Striders International        
    Region 2: R 7.25m  2000        Chris Gillis, Willis Athletic MA          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 Nguyen, Bill                 Una-Three Rivers         6.07m   NWI  19-11.00
  2 Overare, Emmanuel            Erie X-Clusive T         5.97m   NWI  19-07.00
  3 Horne, Jimmie                Stallions                5.73m   NWI  18-09.75
  4 Kubinski, Dan                Erie X-Clusive T         5.70m   NWI  18-08.50
  5 Jolly, Jermaine              Wings of Moon            5.35m   NWI  17-06.75

Triple Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  2004        Kenneth Hall                             
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                 
  TRA Record: # 13.77m  6/2002      Dante Marshall, Unattached               
    Region 2: R 14.70m  1992        Darius Pemberton, East Orange Striders NJ
    Name                    Year Team                    Finals  Wind        
===============================================================================
  1 McCloud, Garner              Una-Three Rivers        13.55m   NWI  44-05.50
  2 Overare, Emmanuel            Erie X-Clusive T        13.17m   NWI  43-02.50
  3 Kubinski, Dan                Erie X-Clusive T        12.70m   NWI  41-08.00
  4 Jolly, Jermaine              Wings of Moon           10.69m   NWI  35-01.00

Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  1997        Dwight Johnson                           
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ              
  TRA Record: # 16.84m  6/28/2003   Auston Papay, Unattached                 
    Region 2: R 17.35m  1994        Louis Gordon, Bridgeton NJ               
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Kwaitkowski, Daniel          Una-Three Rivers        15.09m   49-06.25
  2 Miles, Tim                   Una-Three Rivers        14.73m   48-04.00
  3 Harbodin, James              Una-Three Rivers        12.27m   40-03.25

Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 63.02m  1979        Clint Johnson                            
     JO Meet: J 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS         
  TRA Record: # 51.68m  6/1991      Ty Mc Kensie, unattached                 
    Region 2: R 54.60m  1990        John Halli, Unattached TR                
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Warning, Christopher         Una-Three Rivers        51.05m     167-06
  2 Miles, Tim                   Una-Three Rivers        47.77m     156-09
  3 Yurchick, Chad               Una-Three Rivers        46.65m     153-01
  4 Harbodin, James              Una-Three Rivers        45.74m     150-01
  5 Gonzalez, Dan                Una-Three Rivers        41.23m     135-03
  6 Kwaitkowski, Daniel          Una-Three Rivers        35.10m     115-02
 -- Larkin, Garrett              Long & Strong W           FOUL          

Hammer Throw Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 58.86m  2005        Buck Sullivan, Unattached                
     JO Meet: J 58.30m  2005        Buck Sullivan                            
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Yurchick, Chad               Una-Three Rivers        44.59m     146-03
  2 Harbodin, James              Una-Three Rivers        39.79m     130-06
  3 Warning, Christopher         Una-Three Rivers        29.29m      96-01

Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 70.94m  1998        Brian Kollar                             
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA             
  TRA Record: # 62.40m  6/1992      Jason DeValance, Johnsonburg             
    Region 2: R 65.14m  7/9/2004    Chad Radgowski, Unattached               
    Name                    Year Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Harbodin, James              Una-Three Rivers        39.77m     130-06
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec