Join/Renew Now

Results - USATF Region 13 Junior Olympic Cross Country Championships

11/19/05 - Plantes Ferry, Spokane, WA

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hawkinson, Vivian         96 Ore.CC A              12:54.63    1
  2 Neale, Amy-Eloise         95 Rain City Flyers TC   12:59.67    2
  3 Rice, Eliza               95 Rain City Flyers TC   13:09.14    3
  4 Rice, Paige               96 Ore.CC A              13:34.77    4
  5 Engelbrekt, Lily          95 Rain City Flyers TC   13:42.98    5
  6 Knight, Katie             95 Ncs                   13:46.21    6
  7 Walsh, Shannon            95 EmeraldValley TC      13:47.81
  8 Sahl, Kendall Lee         95 Rain City Flyers TC   13:54.89    7
  9 Carr, Christine           96 Rain City Flyers TC   14:03.05    8
 10 Mahoney, Kelli            95 Ore.CC A              14:04.12    9
 11 Kuhl, Rachel              95 Ore.CC Una            14:07.34
 12 Scott, Shala              96 Ncs                   14:08.02   10
 13 Patton, Anna              95 Ore.CC A              14:24.84   11
 14 Nigro, Kelly              95 Flanagan Clan TC      14:37.56
 15 Ali, Sahra                95 River City TC         14:41.72
 16 Pfohman, Xiao             96 River City TC         14:43.46
 17 Johnson, Kysa             96 Cascade Striders TC   14:47.91
 18 Jackson, Anisa            95 Cascade Striders TC   14:51.01
 19 Holland, Sanne            95 Ncs                   14:51.70   12
 20 Pease, Kinsey             96 Ncs                   14:57.04   13
 21 Bare, Meaghan             97 Nitf                  14:58.08
 22 Beng, Nyaluel             96 River City TC         15:05.49
 23 Cowan, Maddison           95 Rain City Flyers TC   15:12.27   14
 24 Savage, Sierra            96 Ore.CC A              15:19.55   15
 25 Kearns, Rory              96 Ore.CC A              15:22.12   16
 26 Jacobson, McKyna          95 Ncs                   15:33.11   17
 27 Ruiz, Romelia             96 River City TC         15:39.73
 28 Kirkpatrick, Cherise      96 Zepher's Track Club   15:46.51
 29 Palmer, Emily             95 Spokane Mercury       15:54.20   18
 30 Dunagan, Caela            97 Ore.CC A              16:03.51   19
 31 Miller, Elizabeth         95 Ncs                   16:09.22   20
 32 Christianson, Claire      96 Ore.CC Una            16:14.70
 33 Larezzi, Koko             95 Cascade Striders TC   16:17.90
 34 Jensen, Jenna             98 Spokane Mercury       16:21.04   21
 35 McCluskey, Lauren         97 Comets                16:21.86
 36 Overbay, Maiah            96 Spokane Mercury       16:30.04   22
 37 Hoffman, Annie            96 Issaquah Gliders TC   16:50.74
 38 Jewett, Samantha          95 Rain City Flyers TC   16:51.92   23
 39 Edwards, Paige            96 Spokane Mercury       17:16.12   24
 40 Rice, Sydda               98 Rain City Flyers TC   17:57.75   25
 41 Sheikh, Sarah             96 Spokane Mercury       18:17.60   26
 42 Diaz, Isabella            96 EmeraldValley TC      18:22.05
 43 Case, Hannah              95 Oregon CC             18:28.21
 44 Joseph, Elena             97 Cascade Striders TC   19:02.99
 45 Oviatt, Rebekah           98 Unattached            19:36.86

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers TC          25    2    3    5    7    8   14   23   25
      Total Time:  1:07:49.73
         Average:    13:33.95
   2 Oregon Cross Country A       40    1    4    9   11   15   16   19
      Total Time:  1:10:17.91
         Average:    14:03.59
   3 Near Center Striders         58    6   10   12   13   17   20
      Total Time:  1:13:16.08
         Average:    14:39.22
   4 Spokane Mercury             111   18   21   22   24   26
      Total Time:  1:24:19.00
         Average:    16:51.80

Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Goldstone, David          95 Federal Way TC        11:44.03    1
  2 Pearce, Jack              95 Rain City Flyers TC   12:15.08
  3 Riordan, Ruben            95 Salem Track Club      12:31.30
  4 Barbe, Simon              95 Federal Way TC        12:32.54    2
  5 Sanchez, Mason            95 Nitf                  12:47.61
  6 Roberts, Nathaniel        96 Salem Track Club      13:08.30
  7 Dunagan, Mark             95 Ore.CC A              13:14.49    3
  8 Henry, Izahia             95 Ore.CC A              13:16.45    4
  9 Trepte, Alec              95 Ore.CC A              13:18.24    5
 10 Goodwin, Robert Sumner    95 Spokane Mercury       13:28.83
 11 Maffett, Jeffrey          96 Sizzlers              13:34.62
 12 Whalen, Aaron             97 Spokane Mercury       13:37.04
 13 Joseph, Gabriel           96 Federal Way TC        13:43.61    6
 14 Miranda, Matt             95 Zepher's Track Club   13:44.48
 15 Waters, Max               97 Spokane Mercury       13:45.84
 16 Devine, Harrison          96 Federal Way TC        13:46.83    7
 17 Brown, Antonio            95 Rain City Flyers TC   13:48.04
 18 Krzyzewski, Mitchell      96 Federal Way TC        13:54.73    8
 19 Goldstone, Jesse          99 Federal Way TC        14:06.72    9
 20 Ruck, Samuel              96 Salem Track Club      14:12.87
 21 Melrose, Marshall         95 Federal Way TC        14:13.50   10
 22 Lemmond, Matthew          96 Ore.CC A              14:21.69   11
 23 Siegel, Jacob             96 Spokane Mercury       14:48.12
 24 Hipshman, Daniel          95 Ore.CC A              15:28.32   12
 25 Hollins, Zephaniah        96 Ore.CC A              15:34.56   13
 26 Glackin-Coley, Shay       96 Unattached            15:50.42
 27 Steen, Daniel             95 Federal Way TC        15:53.28   14
 28 Hoffman, Charles          95 Unattached            16:19.29
 29 Symmes, Samuel            97 Issaquah Gliders TC   16:29.99
 30 Garrison, Kirk            96 Rain City Flyers TC   17:17.40

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way TC               24    1    2    6    7    8    9   10   14
      Total Time:  1:05:41.74
         Average:    13:08.35
   2 Oregon Cross Country A       35    3    4    5   11   12   13
      Total Time:  1:09:39.19
         Average:    13:55.84

Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mahoney, Shannon          93 Ore.CC A              12:23.77    1
  2 Wilson, Nora              93 EmeraldValley TC      12:36.61    2
  3 Meyers, Madeleine         94 Rain City Flyers TC   12:37.96
  4 Foley, Kellie             93 Unattached            12:41.22
  5 Wahlman, Renee            94 Cascade Striders TC   12:55.53    3
  6 Brauer, Ali               94 Ore.CC A              12:58.57    4
  7 Poplawski, Alisa          94 Issaquah Gliders TC   13:07.25
  8 Parker, Rachel            93 EmeraldValley TC      13:08.34    5
  9 Sisson, Morgan            94 Spokane Mercury       13:22.94
 10 DeWald, Devrie`           94 Unattached            13:23.21
 11 Cole, Molly               93 Spokane Mercury       13:23.54
 12 Dowdy, Calli              93 EmeraldValley TC      13:28.01    6
 13 Braniff, Aspen            93 Unattached            13:29.00
 14 McDevitt, Sami            94 Unattached            13:31.17
 15 Eddy, Becca               93 EmeraldValley TC      13:31.89    7
 16 Miranda, Maegen           94 Zepher's Track Club   13:33.66
 17 Demaree, Adrienne         93 River City TC         13:35.35
 18 Snyder, Leah              93 Ore.CC A              13:35.62    8
 19 Rene, Tausha              93 Ore.CC A              13:36.56    9
 20 Coffee, Jordan            94 Cascade Striders TC   13:38.47   10
 21 Armon, Elizabeth          94 Nitf                  13:43.27   11
 22 Walsh, Colleen            93 EmeraldValley TC      13:50.29   12
 23 Lacroix, Alia             94 Nitf                  14:09.97   13
 24 Lytle, Tianni             94 Ore.CC A              14:11.05   14
 25 Knorr, Adrian             93 EmeraldValley TC      14:12.99   15
 26 Green, Elizabeth          94 Cascade Striders TC   14:30.06   16
 27 Ferris, Lorin             94 Cascade Striders TC   14:47.00   17
 28 Ward, Rachel              94 Nitf                  14:57.16   18
 29 Spencer, Cora             94 Nitf                  15:00.77   19
 30 Ball, Brianna             94 Nitf                  15:15.65   20
 31 Diaz, Grace               94 EmeraldValley TC      15:29.60   21
 32 Carter, Jeneal            93 Cascade Striders TC   16:08.12   22
 33 Migotsky, Nicole          93 Issaquah Gliders TC   16:18.49
 34 Jones, Danielle           93 River City TC         16:55.85

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Emerald Valley Track Club    32    2    5    6    7   12   15   21
      Total Time:  1:06:35.14
         Average:    13:19.03
   2 Oregon Cross Country A       36    1    4    8    9   14
      Total Time:  1:06:45.57
         Average:    13:21.12
   3 Cascade Striders TC          68    3   10   16   17   22
      Total Time:  1:11:59.18
         Average:    14:23.84
   4 North Idaho Track & Field    81   11   13   18   19   20
      Total Time:  1:13:06.82
         Average:    14:37.37

Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Henry, Marcus             93 Ore.CC A              11:18.34    1
  2 Wordell, Andrew           93 Cheney Track Club     11:43.35    2
  3 Curtis, Cody              94 Nitf                  11:47.04
  4 O'Neal, Colin             93 Cascade Striders TC   11:58.97    3
  5 Baker, Jackson            94 Ore.CC A              12:01.73    4
  6 Drinkwater, Will          94 Rain City Flyers TC   12:06.37
  7 Servizi, Spencer          93 Rain City Flyers TC   12:19.13
  8 Swager, Gunnar            93 Cheney Track Club     12:23.47    5
  9 Bellissimo, Danny         93 EmeraldValley TC      12:25.59
 10 Stewart, Michael          93 Issaquah Gliders TC   12:26.43    6
 11 Heidenreich, Noah         94 Rain City Flyers TC   12:27.13
 12 Biddle, James             93 Spokane Mercury       12:29.94    7
 13 England, Ryan             94 Ore.CC A              12:30.85    8
 14 Valentine, Michael        94 Cascade Striders TC   12:31.54    9
 15 Overbay, Collin           94 Spokane Mercury       12:32.90   10
 16 Canaday, Tanner           94 Zepher's Track Club   12:38.42
 17 Maxwell, Turner           93 EmeraldValley TC      12:41.40
 18 Symmes, Keegan            94 Issaquah Gliders TC   12:50.57   11
 19 Matthews, Drew            94 Issaquah Gliders TC   12:51.32   12
 20 Puffinburger, Mark        94 EmeraldValley TC      12:57.38
 21 Cabe, Nathaniel           93 Issaquah Gliders TC   12:58.69   13
 22 Hoffman, Alexander        93 Barron Park Strd      12:59.09
 23 Berteau-Pavy, Hugo        93 Ore.CC A              13:01.84   14
 24 Polkinghorn, Brian        93 Cascade Striders TC   13:05.85   15
 25 Schmidt, Trevor           94 Ore.CC A              13:12.43   16
 26 Love, Taylor              94 Unattached            13:16.26
 27 Whalen, Andrew            94 Cheney Track Club     13:20.03   17
 28 Ali, Abdullahi            94 River City TC         13:20.65
 29 Bendito, Armando          93 Unattached            13:21.39
 30 Waldren, Grant            93 Issaquah Gliders TC   13:25.01   18
 31 Buckley, Collin           94 Cheney Track Club     13:26.66   19
 32 Frye, Sonny               93 Cascade Striders TC   13:30.02   20
 33 Lubash, Andrew            93 Ore.CC A              13:34.92   21
 34 Gulliver, Kirk            94 Ore.CC Una            13:38.24
 35 Settelmeyer, Teagan       94 Unattached            13:39.34
 36 Balogh, Curtis            94 Spokane Mercury       13:41.28   22
 37 Urquhart, Seth            93 Unattached            13:42.84
 38 Freda, Eitan              93 Unattached            13:45.35
 39 Krzyzewski, Kevin         94 Cascade Striders TC   13:50.33   23
 40 Cook, Evan                94 Cheney Track Club     14:02.23   24
 41 Moore, Jr., Erick         93 Ore.CC A              14:04.20   25
 42 Crandall, Adam            94 Nitf                  14:07.97
 43 Truesdell, Parker         93 Issaquah Gliders TC   14:10.33   26
 44 Reeve, Nicholas           94 Ore.CC Una            14:13.81
 45 Malone, Ryan              93 Cheney Track Club     14:23.73   27
 46 Conley, Nathan            94 Spokane Mercury       14:25.92   28
 47 Hartman, Andrew           93 Issaquah Gliders TC   14:36.43   29
 48 Riley, Collan             94 Unattached            14:39.22
 49 Miller, Levi              93 Nitf                  14:49.65
 50 Malone, Sean              94 Cheney Track Club     14:53.57   30
 51 Ingraham, Chad            94 Spokane Mercury       14:58.45   31
 52 McGann, Logan             94 EmeraldValley TC      15:01.65
 53 Riley, Connar             94 Unattached            15:02.12
 54 Lankford, Andrew          94 Cascade Striders TC   19:10.16   32

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country A       43    1    4    8   14   16   21   25
      Total Time:  1:02:05.19
         Average:    12:25.04
   2 Issaquah Gliders TC          60    6   11   12   13   18   26   29
      Total Time:  1:04:32.02
         Average:    12:54.41
   3 Cheney Track Club            67    2    5   17   19   24   27   30
      Total Time:  1:04:55.74
         Average:    12:59.15
   4 Cascade Striders TC          70    3    9   15   20   23   32
      Total Time:  1:04:56.71
         Average:    12:59.35
   5 Spokane Mercury              98    7   10   22   28   31
      Total Time:  1:08:08.49
         Average:    13:37.70

Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sincraugh, Ashlee         92 Federal Way TC        15:36.13    1
  2 Kearns, Alexa             91 Ore.CC A              15:56.05    2
  3 McMahon, Devin            91 Cascade Striders TC   16:07.00    3
  4 Steen, Katelyn            92 Issaquah Gliders TC   16:13.53
  5 Foley, Leslie             91 Unattached            16:13.99
  6 Hochstetler, Courtney     92 Ore.CC A              16:17.06    4
  7 Clark, Allison            91 Flanagan Clan TC      16:18.19
  8 Meler, Holly              91 Flanagan Clan TC      16:19.93
  9 Chinchar, Erin            92 Federal Way TC        16:22.09    5
 10 Mires, Baylee             92 Unattached            16:30.98
 11 Hollins, Keikoanne        92 Ore.CC A              16:35.52    6
 12 Jette, Kate               92 Ore.CC A              16:35.79    7
 13 Whipps, Lucy              92 River City TC         16:37.49
 14 Skorpik, Jori             91 Spokane Mercury       16:39.17
 15 Gildehaus, Stevie         91 Nitf                  16:45.72    8
 16 Brown, Kelly              91 Cascade Striders TC   16:46.13    9
 17 Schutte, Payton           92 Ore.CC A              16:48.54   10
 18 Gerboth, Rachael          92 Nitf                  16:52.50   11
 19 Schick, Kayla             91 Cascade Striders TC   16:53.06   12
 20 Nelson, Samantha          91 Riverside             17:03.43
 21 Bruce, Christina          91 Unattached            17:14.55
 22 Heffernan, Agen           91 Rain City Flyers TC   17:26.16
 23 Jordan, Sarah             91 Nitf                  17:34.32   13
 24 Baughn, Kelsey            91 Cascade Striders TC   17:44.78   14
 25 Wyatt, Emily              91 Nitf                  17:45.06   15
 26 Kimm, Alyssa              92 Nitf                  17:47.50   16
 27 Lucas, Jennifer           92 Unattached            18:00.47
 28 Lundin, Austin            92 Unattached            18:13.35
 29 Rudd, Alexandria          92 Issaquah Gliders TC   18:26.02
 30 Hart, Chrissy             92 Federal Way TC        18:34.11   17
 31 Evans, Molly              91 Federal Way TC        18:58.97   18
 32 Moore, Holly              92 Nitf                  19:08.50   19
 33 Watterson, Krista         91 Unattached            19:13.34
 34 Utgaard, Kathryn          91 Federal Way TC        20:07.45   20
 35 Laidler, Ariel            91 Cascade Striders TC   20:16.38   21
 36 Bondra, Melissa           92 Nitf                  20:28.46   22
 37 Overby, Kaile             91 Cascade Striders TC   21:19.41   23
 38 Forgrave, Becky           91 Cascade Striders TC   21:42.52   24
 39 Ewing, Sabrina            92 Nitf                  22:54.80   25
 40 Morgunenko, Natasha       91 Unattached            24:44.24

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country A       29    2    4    6    7   10
      Total Time:  1:22:12.96
         Average:    16:26.60
   2 Cascade Striders TC          59    3    9   12   14   21   23   24
      Total Time:  1:27:47.35
         Average:    17:33.47
   3 Federal Way TC               61    1    5   17   18   20
      Total Time:  1:29:38.75
         Average:    17:55.75
   4 North Idaho Track & Field    63    8   11   13   15   16   19   22   25
      Total Time:  1:26:45.10
         Average:    17:21.02

Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mathabane, Nathan         91 Ore.CC A              13:56.80    1
  2 Berhe, Abraham            91 Rain City Flyers TC   13:59.38
  3 Kerr-Daly, Eamonn         91 Ore.CC A              14:04.72    2
  4 Paden, John               92 Ore.CC A              14:07.35    3
  5 Emberlin, Alex            91 Ore.CC A              14:08.12    4
  6 Sorensen, Simon           91 Issaquah Gliders TC   14:09.32    5
  7 Kupcis, Paul              92 Issaquah Gliders TC   14:16.98    6
  8 Demaree, Benjamin         92 River City TC         14:18.46
  9 Brasino, Christopher      92 Issaquah Gliders TC   14:24.51    7
 10 Wordell, Spencer          91 Ncs                   14:29.06    8
 11 Lund, Travis              91 Issaquah Gliders TC   14:31.57    9
 12 Ruskovich, Rory           91 Nitf                  14:32.32
 13 Urquhart, Benton          91 Central OR RK         14:36.68
 14 VanAchte, Conor           91 Cascade Striders TC   14:42.57   10
 15 Tonnemaker, Ethan         92 Team Ephrata          14:43.53   11
 16 Kohler, Brandon           91 River City TC         14:44.03
 17 McConaghy, Joe            91 Rain City Flyers TC   14:44.48
 18 Walsh, Eric               91 Federal Way TC        14:44.98   12
 19 Kutsch, Steven            91 Ncs                   14:46.66   13
 20 Bennett, Parker           92 Central OR RK         14:50.91
 21 Ambo, Joel                91 Cascade Striders TC   14:53.84   14
 22 McDevitt, Max             91 Issaquah Gliders TC   14:56.18   15
 23 Settelmeyer, Sam          91 Unattached            14:56.68
 24 Hobbs, Tim                91 Cascade Striders TC   14:58.99   16
 25 Green, Crosby             92 Unattached            15:04.47
 26 Robinson, Steven          92 Rain City Flyers TC   15:04.92
 27 Colyer, Troy              92 Issaquah Gliders TC   15:09.07   17
 28 Arguello, Austin          91 Ore.CC A              15:10.99   18
 29 Frye, Sterling            92 Federal Way TC        15:14.88   19
 30 Johnson, Mats             91 Comets                15:18.90
 31 Dunagan, Daniel           92 Ore.CC A              15:19.93   20
 32 Heine, Erik               92 Federal Way TC        15:20.29   21
 33 Reid, Adam                91 Ncs                   15:20.89   22
 34 Sherwood, Josiah          92 Issaquah Gliders TC   15:22.89   23
 35 Rosell, Ryan              91 Issaquah Gliders TC   15:23.48   24
 36 Kimpel, Andrew            91 Ncs                   15:26.17   25
 37 Felton, Sam               92 Issaquah Gliders TC   15:29.46   26
 38 Lozano, Steven            92 Federal Way TC        15:32.32   27
 39 Strang, Scott             91 Team Ephrata          15:37.59   28
 40 Douglas, Eric             91 Ore.CC A              15:39.48   29
 41 Massingill, Guy           91 Federal Way TC        15:41.00   30
 42 Adams, Micah              91 Unattached            15:42.20
 43 George, Adam              91 Unattached            15:43.29
 44 Berglund, Stephen         91 Federal Way TC        15:45.19   31
 45 Carlson, Zane             91 Team Ephrata          15:45.87   32
 46 Lewis, David              92 Team Ephrata          15:47.60   33
 47 Lassiter, Kelvin          91 Unattached            15:50.02
 48 Cruscial, Cameron         92 Ore.CC B              15:50.66
 49 Magill, Robbie            91 Ore.CC B              15:52.70
 50 Fischer, Ned              91 Unattached            15:53.28
 51 Sauer, Michael            91 Team Ephrata          16:07.90   34
 52 Mellgren, John            91 Ncs                   16:08.44   35
 53 Howard, Jeff              91 Ncs                   16:26.50   36
 54 Wilson, Joel              92 Unattached            16:45.22
 55 Westrope, Ian             91 Team Ephrata          16:49.59   37
 56 Cory, Dillon              91 Nitf                  16:51.12
 57 Du, Charles               91 Ncs                   16:51.86   38
 58 Veysey, Jeffrey           91 Zepher's Track Club   16:55.58
 59 Brande, Anthony           91 River City TC         16:57.41
 60 Garrison, Ethan           92 Rain City Flyers TC   16:59.89
 61 Mayou, Cody               92 Ncs                   17:04.36   39
 62 Ferris, Robert            92 Cascade Striders TC   17:09.13   40
 63 Arnold, Derek             92 Nitf                  17:11.56
 64 Barnard, Daniel           92 Ore.CC B              17:15.18
 65 Morgunenko, Danial        92 Unattached            17:37.33
 66 Witte, Bryan              91 Team Ephrata          17:48.96   41
 67 Crandall, Cameron         91 Nitf                  17:54.79
 68 Brown, Patrick            91 Ore.CC B              18:01.61
 69 Clark, Cameron            92 Alaska               X18:11.54
 70 Johnson, Keenan           92 Cascade Striders TC   18:24.78   42
 71 Delegato, Vincent         92 EmeraldValley TC      19:16.02
 72 Fordham, Jacob            92 River City TC         19:44.18

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country A       28    1    2    3    4   18   20   29
      Total Time:  1:11:27.98
         Average:    14:17.60
   2 Issaquah Gliders TC          42    5    6    7    9   15   17   23   24   26
      Total Time:  1:12:18.56
         Average:    14:27.72
   3 Near Center Striders        103    8   13   22   25   35   36   38   39
      Total Time:  1:16:11.22
         Average:    15:14.25
   4 Federal Way TC              109   12   19   21   27   30   31
      Total Time:  1:16:33.47
         Average:    15:18.70
   5 Cascade Striders TC         122   10   14   16   40   42
      Total Time:  1:20:09.31
         Average:    16:01.87
   6 Team Ephrata                138   11   28   32   33   34   37   41
      Total Time:  1:18:02.49
         Average:    15:36.50

Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dye, Stephanie            89 Riverside             19:40.06    1
  2 Laweryson, Annie          89 Federal Way TC        19:40.72
  3 Burns, Chelsea            90 Issaquah Gliders TC   19:56.12
  4 Fridye, Rachel            89 Unattached            20:12.40
  5 Eloff, Brandi             90 Riverside             20:23.83    2
  6 Gehrts, Chelsy            89 Unattached            20:29.61
  7 Ross, Justinne            90 Federal Way TC        20:42.17
  8 Wilson, Amanda            90 Riverside             20:42.61    3
  9 Sanchez, Brittnee         89 Riverside             20:56.32    4
 10 Lundin, Jessica           89 Unattached            21:01.54
 11 Veseth, Julia             90 Unattached            21:06.98
 12 Bohan, Rache              89 Cyo                   21:17.35
 13 Maddox, Natasha           89 Unattached            21:39.21
 14 Pfohman, Murphy           90 River City TC         21:42.76
 15 Sweeney, Melissa          89 Riverside             21:48.03    5
 16 Paden, Alisha             90 Oregon CC             21:51.13
 17 Bruce, Jennifer           89 Unattached            22:11.10
 18 Krantz, Rita              90 Unattached            22:17.43
 19 Cnossen, Natalie          90 Unattached            22:22.51
 20 Foreman, Adriana          90 Unattached            22:26.66
 21 Hamdan, Janel             89 Spokane Mercury       22:35.88
 22 Klein, Leah               90 Unattached            22:44.00
 23 Nigro, Mia                90 Flanagan Clan TC      22:54.64
 24 Hansen, Taylor            89 Unattached            23:08.08
 25 Cassiday, Shannon         90 Unattached            23:11.48
 26 Axel, Amy                 90 Unattached            23:21.57
 27 Cloke, Jessica            90 Spokane Mercury       23:30.08
 28 Dodt, Rebecca             90 Issaquah Gliders TC   24:10.47
 29 Roeber, Kathryn           90 Unattached            25:07.43

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Riverside Track Club         15    1    2    3    4    5
      Total Time:  1:43:30.85
         Average:    20:42.17

Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cowan, Julian-Blake       90 Federal Way TC        16:29.30    1
  2 Englund, Justin           90 Federal Way TC        16:35.82    2
  3 Coyle, John               90 Unattached            16:40.61
  4 Peters, Colby             90 Federal Way TC        16:41.03    3
  5 Paine, Daniel             89 Unattached            16:48.47
  6 Brown, Kris               89 Rain City Flyers TC   16:54.96
  7 Rose, Justin              90 Team Ephrata          16:59.89    4
  8 Dean, Leon                90 Ncs                   17:08.93
  9 Humberston, Korey         89 Unattached            17:13.21
 10 Helm, Justin              90 Federal Way TC        17:14.39    5
 11 Weinman, Casey            89 Ore.CC A              17:16.89
 12 D'Amati, Tyler            90 Federal Way TC        17:20.59    6
 13 Wimbish, Jason            89 Rain City Flyers TC   17:29.21
 14 Throgmorton, Jesse        89 Team Ephrata          17:30.10    7
 15 Tonnemaker, Luke          89 Team Ephrata          17:36.23    8
 16 Riley, Walker             90 Unattached            17:40.60
 17 Cronrath, Matt            90 Team Ephrata          17:50.25    9
 18 Allen, Elliot             89 Rain City Flyers TC   17:53.25
 19 Byron, Mitchell           90 Issaquah Gliders TC   18:13.82   10
 20 Gavelin, Eric             90 Unattached            18:18.74
 21 Monson, Chad              89 Unattached            18:25.00
 22 Mendez, Emilio            89 Unattached            18:33.43
 23 Strom, Owen               90 Issaquah Gliders TC   18:36.99   11
 24 daPonte, Drake            90 Issaquah Gliders TC   18:43.45   12
 25 Iott, Luke                90 Nitf                  18:57.42
 26 Savage, Chris             90 Ncs                   19:03.48
 27 Flessner, Jonathan        89 Issaquah Gliders TC   19:07.66   13
 28 Wilkens, Billy            90 Rain City Flyers TC   19:10.23
 29 Anderson, Christopher     89 Unattached            19:12.32
 30 Deatherage, James         89 Unattached            19:27.06
 31 Poplawski, Alex           90 Issaquah Gliders TC   19:44.46   14
 32 Torres, Tyler             89 Issaquah Gliders TC   19:48.59   15
 33 Duchscherer, Ryan         89 Federal Way TC        19:55.54   16
 34 McIntosh, Daniel          90 Team Ephrata          19:58.34   17
 35 Rosenthal, Alec           90 Unattached            20:10.49
 36 Tylor, Kyle               90 Federal Way TC        20:12.92   18

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way TC               17    1    2    3    5    6   16   18
      Total Time:  1:24:21.13
         Average:    16:52.23
   2 Team Ephrata                 45    4    7    8    9   17
      Total Time:  1:29:54.81
         Average:    17:58.97
   3 Issaquah Gliders TC          60   10   11   12   13   14   15
      Total Time:  1:34:26.38
         Average:    18:53.28

Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Walruff, Savannah         88 Willamette Striders   22:03.16
  2 Ward, Jessie              87 Unattached            22:33.59
  3 Farnnam, Kailee           88 Unattached            23:36.95
  4 White, Melissa            88 River City TC         31:51.63

Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Berhe, Yonas              88 Rain City Flyers TC   16:24.51
  2 Burck, Eric               87 Riverside             16:28.29
  3 Meis, Chad                87 Federal Way TC        16:52.03
  4 Burke, Mark               87 Unattached            17:11.68
  5 Wilson, Jake              88 Riverside             17:25.08
  6 Jones, Jacob              88 Federal Way TC        17:26.21
  7 Nilson, Tyler             87 Unattached            17:44.72
  8 Hamdan, Justin            88 Riverside             18:00.68
  9 Osborne, Austin           88 Unattached            18:13.12
 10 Hockema, Joe              88 Timberhill Harriers   18:22.46
 11 Sullens, Talon            88 Riverside             18:38.35
 12 Wasmund, Drew             88 Unattached            18:45.76
 13 Montes, Javier            88 Unattached            18:53.11
 14 Axel, Aaron               88 Unattached            19:16.34
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx