Join/Renew Now

Results - USATF Region 12 Junior Olympic Cross Country Championships

11/19/05 - San Antonio State School, San Antonio, TX

3000 Meter Run Bantam Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McGill, Logan             10 Unattached,Dallas,  11:32.01    13:13.0
  2 Jacobs, Ashley             9 Lake Cities Trac,Ar 13:37.01    13:34.0
  3 Cisneros, Valeri             North Texas Chee,Ar 11:50.53    14:02.0
  4 Lee, Kaytie                8 Northwest Flyers,Co             14:21.0
  5 O Neil, Emily             10 Unattached                      14:32.0
  6 Lanford, Brenna            9 Unattached,Cameron,             14:34.0
  7 Greenwood, Corrine        10 Brenham Track,Brenh             14:36.0
  8 Martinez, Brittany         7 ST Road Runners,McA             14:56.0
  9 Wynne, Kate               10 Plano Sports XC,Dal 12:42.54    14:57.0
 10 O Niel, Rachel               Unattached                      15:19.0
 11 Manchester, Audrey           Unattached,The Wood 15:10.00    15:54.0
 12 Rosario, Jana             10 Unattached,Corrigan 14:58.00    16:58.0

3000 Meter Run Miget Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Crumbish, Chandler        11 Plano Sports XC,Ric 11:31.46    12:19.0
  2 Davila, Marina            12 Unattached,San Anto             12:52.0
  3 Dombkowski, Erin          12 Lake Cities Trac,Th 11:59.68    13:10.0
  4 Mercado, Adriana          12 Unattached,Mission,             13:17.0
  5 McIntosh, Callie          12 Unattached,San Anto             13:24.0
  6 Perez, Erica              12 Northwest Flyers,Ho             15:15.0
  7 Moore, Erin               11 Unattached,Lufkin,  16:27.00    16:05.0
  8 Ashby, Hannah             11 Unattached,Lufkin,  15:44.00    16:17.0

4000 Meter Run Youth Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Eason, Amy                13 Unattached,Dallas,              16:53.0
  2 Egge, Alexandra           14 Unattached,Corinth, 16:34.57    17:09.0
  3 Bartels, Allison          13 Unattached,Colleyvi 16:19.95    17:17.0
  4 Lee, Krea'                13 Northwest Flyers,Co             17:53.0
  5 Rozman, Megan             14 Unattached,Murphy,  19:13.52    18:46.0
  6 Rutland, Lauren           13 Unattached,Corinth, 18:44.90    19:04.0
  7 Goldner, Chandra          13 Unattached                      19:25.0
  8 Leeka, Audrey             13 Unattached,San Anto             19:31.0

5000 Meter Run Imtermediate Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shaddox, Hillary          16 Unattached,Lufkin,              22:02.0
  2 Moore, Lauren             15 Unattached,Lufkin,  21:57.00    23:44.0
  3 Musser, Ashley               Brenham Track,Brenh             27:13.0

5000 Meter Run Young Women
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cruz, Jacklyn             17 Unattached,San Anto             22:32.0
  2 Schneider, Kelsey         18 Unattached                      23:53.0

3000 Meter Run Bantam Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McRae, Andrew             10 Lake Cities Trac,Fl 11:22.63    12:07.0
  2 Fairbanks, Hayden         10 Unattached,Austin,              12:10.0
  3 Babbidge, Jacob           10 Lake Cities Trac,Fl 11:28.21    12:38.0
  4 Arnold, Jeremy            10 Brenham Track,Brenh             12:50.0
  5 Martinez, Aaron           10 ST Road Runners,McA             13:57.0
  6 Mercado, Steven           10 Unattached,Mission,             14:06.0
  7 Garcia, Hiram              9 ST Road Runners,Mis             14:08.0
  8 Weiss, Shawn               9 Brenham Track,Brenh             14:10.0
  9 Nunez, Avery                 Unattached                      14:11.0
 10 Reeves, Caleb              8 Brenham Track,Somme             14:22.0
 11 Woods, Tristen            10 Unattached,Lufkin,  14:39.00    14:28.0
 12 Badeaux, Stephen           9 Unattached,Lufkin,  16:29.00    14:31.0
 13 Shaddox, Tanner            8 Unattached,Lufkin,              14:59.0
 14 Baker, Jack                9 Brenham Track,Brenh             15:41.0
 15 Gleenword, Thatcher          Brenham Track,Brenh             17:21.0
 16 Badeaux, Alexander         8 Unattached,Lufkin,  19:55.00    17:28.0
 17 Hanks, Caleb               9 Unattached,Lufkin,              20:21.0
 18 Michael, Levi              9 Brenham Track,Brenh             20:36.0

3000 Meter Run Midget Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Miller, Grant             12 Lake Cities Trac,La 10:44.37    11:32.0
  2 Swate, Jordan             11 Unattached,San Anto             12:16.0
  3 Coggins, Mason            12 Lake Cities Trac,Le 11:21.99    12:18.0
  4 Duffy, Sean               12 Lake Cities Trac,Hi 14:17.11    12:25.0
  5 Taylor, Nathaniel         12 Brenham Track,Brenh             12:51.0
  6 Mehmen, Colby             11 Plano Sports XC,Pri 11:54.15    12:53.0
  7 Hurlbut, Michael          12 Lake Cities Trac,Hi 11:57.98    13:14.0
  8 Weiss, Kevin              11 Brenham Track,Brenh             13:26.0
  9 Green, Scott              12 Unattached,Lufkin,              13:29.0
 10 Martinez, Ryan            11 ST Road Runners,McA             13:37.0
 11 Lanford, Norman           12 Unattached,Cameron,             14:32.0
 12 Raithel, Alex             11 Plano Sports XC,Pla 12:51.74    14:57.0
 13 Rodriguez, Aston          12 Unattached,Grand Pr 13:10.37    15:37.0

4000 Meter Run Youth Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hamilton, Jason              Unattached                      14:29.0
  2 Lutz, Craig               13 Lake Cities Trac,Hi 14:10.46    14:32.0
  3 Mitchell, Karlton         14 Unattached,Pearland             15:10.0
  4 Wells, David              14 Unattached                      15:13.0
  5 Arnier JR, Jeffery        13 Lake Cities Trac,Ar 14:19.34    15:51.0
  6 Hernandez, Matthew        13 Northwest Flyers,Ho             16:23.0
  7 Ashmore, Zachary          14 Unattached,Cibolo,              16:26.0
  8 Ely, Jackson              13 Lake Cities Trac,Fl 15:15.19    16:32.0
  9 Quresh, Isaac             13 Unattached,TX, TX   16:29.59    16:33.0
 10 Spaulding, Seth           13 Northwest Flyers,Ho             16:45.0
 11 Canavin, Sean             13 Lake Cities Trac,Hi 15:11.37    16:54.0
 12 Moore, Justin             13 Unattached                      17:12.0
 13 Bessell, Colin            13 Lake Cities Trac,Fl 16:44.65    17:40.0
 14 Borst, Matt               13 Lake Cities Trac,Fl 16:31.25    18:09.0
 15 Nolen, Trent              13 Lake Cities Trac,Fl 16:43.07    18:18.0
 16 Givens, Jamil             13 Unattached,Arlingto 19:05.15    20:26.0

5000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Perri, Matthew            14 Unattached,Magnolia 17:46.00    17:52.0
  2 Mendoza, Maximo           16 Rising Stars,Pearla             18:02.0
  3 Sutherland, Samuel        15 Woodlands XC,The Wo             18:32.0
  4 Marinko, Robert           16 Unattached,Katy, TX             19:14.0
  5 Douglass, Eric            16 Unattached,Katy, TX             19:19.0
  6 Cortez, Michael           16 Unattached,San Anto             19:33.0
  7 Orta, Daniel              15 Unattached                      19:35.0
  8 Buffenbarger, Cody        16 Unattached,San Anto             19:40.0
  9 Keith, John               15 Unattached                      19:42.0
 10 McRae, David              16 Lake Cities Trac,Fl             19:43.0
 11 Gonzalez, Diego           16 Unattached                      19:51.0
 12 Marinko, Richard          16 Unattached,Katy, TX             19:54.0
 13 Thomas, Ben               15 Unattached,Houston, 19:41.00    19:55.0
 14 Diaz, Justin              16 Unattached,Katy, TX             20:17.0
 15 Grandel, John             15 Unattached,Flower M             20:26.0
 16 Miller, Matthew           15 Plano Cheetahs,Alle 19:07.88    21:02.0
 17 Johnson, James            16 Unattached,Katy, TX             21:20.0
 18 Mirch, David              16 Northwest Flyers,Ho             21:29.0
 19 Davila, Richard           15 Unattached,San Anto             23:32.0

5000 Meter Run Young Men
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Weidner, Shayn            18 Unattached,Marion,              17:57.0
  2 NC Nicoll, Blake          18 Unattached                      18:45.0
  3 Linden, Matt              18 Unattached                      18:47.0
  4 Sutton, Edward            17 Unattached,Katy, TX             21:39.0
  5 Whitley, Isaac            17 Unattached,Katy, TX             21:46.0
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx