Join/Renew Now

Results - USATF Region 8 Junior Olympic Cross Country Championships

11/19/05 - Elver Park, Madison, WI

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   137 Mikayla Burnett        20 - Unattached       12:46.46
  2   123 Rebekah Topham         29 - Unattached       12:59.75
  3   108 Sierra Hughes          40 - Unattached       13:01.98
  4    34 Alexis Todorovich      29 - Flyers           13:19.02
  5    26 Kellie Phillips        29 - Flyers           13:31.56
  6   227 Carolyn Evans          40 - Westside TC      13:44.12
  7   252 Taylor Gibson          30 - Flying Pigs      13:59.13
  8    67 Hannah Hopson          29 - Racers           14:04.68
  9    86 Delaney FitzPatric     20 - Thtf             14:10.27
 10    64 Allie Flint            29 - Racers           14:11.08
 11    36 Leah Zimmerman         29 - Flyers           14:19.66
 12    66 Mackenzy Gordman       29 - Racers           14:38.80
 13   267 Julianna Wagner        30 - Ford Evleth      14:57.55
 14   250 Margie Freed           30 - Flying Pigs      16:37.19
 15    71 Abigail Wilkins        29 - Racers           16:43.60
 16   251 Summer Freed           30 - Flying Pigs      17:11.70
 17    68 Holly Hopson           29 - Racers           17:12.08
 18   247 Maria Berg             30 - Flying Pigs      18:10.67

Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    42 Mick Prather           29 - Flyers           11:58.07
  2    40 Justin Liedke          29 - Flyers           11:58.52
  3   244 Shane Striech          30 - Flying Pigs      12:05.75
  4   174 Sam Boyle              20 - Unattached       12:07.46
  5   125 Coleman Cogswell       29 - Unattached       12:26.13
  6   225 Jonah Weisse           20 - Unattached       12:41.07
  7    88 Jack Dern              20 - Thtf             12:42.94
  8   171 Ethan Bott             20 - Unattached       12:43.34
  9   258 Luke Brown             30 - Flying Pigs      12:50.17
 10   228 Beck Goplerud          40 - Westside TC      13:00.81
 11    79 Justin Johnson         29 - Racers           13:10.01
 12   237 Kevin Hintz            20 - Rdrn             13:17.17
 13   220 Trevor Skaggs          20 - Unattached       13:24.21
 14    61 Paul Sutter            29 - Lytc             14:16.43
 15   209 Ian Reinicke           20 - Unattached       14:26.12
 16    56 Grant Haynes           40 - Knoxville        14:30.23
 17   176 James Broomfield       20 - Unattached       14:30.47
 18   259 Jake Donlin            30 - Flying Pigs      15:26.30
 19   215 Eric Schoenbach        20 - Unattached       15:26.68
 20   257 James Berg             30 - Flying Pigs      16:17.04

Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    32 Lauren Sutherland      29 - Flyers           11:35.91
  2   233 Mackenzie Vicker       20 - Wbtc             11:49.80
  3    21 Sydney Gress           29 - Flyers           11:52.36
  4   249 Grace Chandler         30 - Flying Pigs      12:04.70
  5   234 Madeline Vicker        20 - Wbtc             12:21.68
  6    23 Madison Jones          29 - Flyers           12:23.19
  7    58 Samantha Gallegos      29 - Lytc             12:28.63
  8   232 Emma-Lisa Murphy       20 - Wbtc             12:28.96
  9     2 Hiley Cammock          52 - 3-D Running      12:35.05
 10   246 Megan Bailey           30 - Flying Pigs      12:55.23
 11    33 Brooklyn Swantek       29 - Flyers           12:58.90
 12   254 Marina Maas            30 - Flying Pigs      13:04.15
 13    17 Keely Phillpotts       20 - Cong             13:04.57
 14    70 Mary Osbourne          29 - Racers           13:05.32
 15   106 Abigail Hart           40 - Unattached       13:05.76
 16   158 Sydnie Silbernagel     20 - Unattached       13:06.20
 17    63 Yoselin DeLeon         29 - Racers           13:06.41
 18   266 Elana Minsberg         30 - Icaa             13:09.96
 19   231 Madeline Crider        20 - Wbtc             13:10.63
 20   139 Christina Crossman     20 - Unattached       13:13.61
 21    16 Margaret Beal          20 - Cong             13:25.90
 22   151 Aleyna Goerlitz        20 - Unattached       13:30.97
 23    72 Olivia Wilkins         29 - Racers           13:34.92
 24   111 Kaitlyn Muhlenbruc     40 - Unattached       13:51.07
 25   131 Jasmine Al-Anzi        20 - Unattached       13:51.36
 26     5 Sara Watt              52 - 3-D Running      14:09.64
 27   156 Danica Reinicke        20 - Unattached       14:40.05
 28    57 Jadine Gallegos        29 - Lytc             15:42.93
 29   143 Jessica Dauster        20 - Unattached       15:46.24
 30   230 Tenley Brown           20 - Wbtc             15:51.38
 31   159 Madison Skalsky        20 - Unattached       15:54.91

Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    14 Ian Cooley             20 - Blst             11:18.03
  2   264 Bryant Blahnik         30 - Grizzelopes      11:23.55
  3   213 Russell Sandvold       20 - Rdrn             11:27.85
  4   201 Ethan Nault            20 - Unattached       11:39.14
  5   303 John Schmidt           30 - Unattached       11:43.19
  6    98 Riley Coates           52 - Unattached       11:44.93
  7   229 Mitch Wink             40 - Westside TC      11:45.87
  8   274 Adam Vake              30 - Ford Evleth      11:51.16
  9    43 Ben Stoltenberg        29 - Flyers           11:56.99
 10   262 Ben Saxton             30 - Flying Pigs      12:00.22
 11   128 John Topham            29 - Unattached       12:03.08
 12   217 Yannick Schwarz        20 - Unattached       12:09.50
 13   245 Kenneth Hoffman        30 - Farmngtn CC      12:14.41
 14   202 Charlie Niemann        20 - Unattached       12:17.26
 15   236 Alexander Hintz        20 - Rdrn             12:32.77
 16   194 John Jones             20 - Unattached       12:33.96
 17    37 Peter Hansen           29 - Flyers           12:38.53
 18   196 Alex Leeds             20 - Unattached       12:39.21
 19    82 Jacob Peitzmeyer       29 - Racers           12:40.23
 20   166 Henry Barbee           20 - Unattached       12:43.97
 21   117 Keegan Mente           40 - Unattached       12:44.27
 22   208 Andrew Phillips        20 - Unattached       12:54.18
 23    10 Justin Lillie          52 - 3-D Running      12:57.37
 24   198 Caden Miller           20 - Unattached       13:06.33
 25   195 Lake Larson            20 - Unattached       13:06.90
 26    81 Logan Malmberg         29 - Racers           13:25.04
 27     9 Kipp Kinsley           52 - 3-D Running      13:31.24
 28   182 Stephen Cruz           20 - Unattached       13:36.52
 29   260 Korai Kayim-Yanko      30 - Flying Pigs      13:42.00
 30    47 Whitton Valentine      29 - Flyers           13:54.17
 31    15 Drake Rooney           40 - Cntr Pnt         14:00.26
 32    75 Alex Araya             29 - Racers           14:04.34
 33   207 Nicholas Peterson      20 - Unattached       14:10.80
 34   179 Kellen Carey           20 - Unattached       14:20.87
 35   263 Ryan Welch             30 - Flying Pigs      14:58.92
 36   211 Jack Riederer          20 - Unattached       15:08.72
 37    18 Derek Fuller           20 - Cong             15:31.70

Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    31 Emily Sisson           29 - Flyers           14:40.42
  2   306 Michelle Volz          30 - Nstar Unitd      14:58.92
  3    25 Megan Oddo             29 - Flyers           15:08.59
  4    19 Kelli Budd             29 - Flyers           15:23.83
  5   147 Kiah Ehrke             20 - Unattached       15:57.83
  6    28 Chelsey Poole          29 - Flyers           16:05.20
  7    20 Monique Eberline       29 - Flyers           16:18.94
  8    24 Eliza Kolbo            29 - Flyers           16:26.98
  9    95 Arielle Schmidt        52 - Unattached       16:33.05
 10   110 Katy Moen              40 - Unattached       16:33.35
 11   287 Hannah Wurl            30 - Nstar Unitd      16:40.74
 12    87 Dana Roach             20 - Thtf             16:45.25
 13   144 Blair Doney            20 - Unattached       16:46.83
 14     1 Ethelin Cammock        52 - 3-D Running      16:48.30
 15   105 Teryn Hammes           40 - Unattached       16:48.68
 16    85 Samantha Woller        20 - Swat             16:58.17
 17   285 Carly Rasmussen        30 - Nstar Unitd      17:02.00
 18   133 Sarah Ball             20 - Unattached       17:03.71
 19   107 Hannah Hart            40 - Unattached       17:20.11
 20   162 McKenna West           20 - Unattached       17:36.26
 21   112 Stephanie Price        40 - Unattached       17:48.74
 22   109 Josee Jansen           40 - Unattached       18:12.76
 23   161 Sara Weber             20 - Unattached       18:16.81
 24   132 Nadia Al-Anzi          20 - Unattached       18:17.36
 25    84 Amber Woller           20 - Swat             19:35.33
 26   157 Nikki Rendler          20 - Unattached       19:37.50
 27   145 Tanya Dring            20 - Unattached       19:42.66

Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    38 Matthew Holcomb        29 - Flyers           13:58.21
  2    51 Spencer Houk           20 - Double O Se      14:02.64
  3     6 Travis Brenner         52 - 3-D Running      14:05.88
  4   294 Ryan Monroe            30 - Nstar Unitd      14:09.33
  5   290 MacAllister Enders     30 - Nstar Unitd      14:10.78
  6   295 Alex Nelson            30 - Nstar Unitd      14:11.32
  7    39 Max Honaker            29 - Flyers           14:13.57
  8   204 Jerron Obluck          20 - Unattached       14:14.56
  9    44 Jordan Sutherland      29 - Flyers           14:16.00
 10   297 Andrew Revak           30 - Nstar Unitd      14:27.77
 11    41 Jordan Perez           29 - Flyers           14:34.89
 12     8 Alex Hohenthaner       52 - 3-D Running      14:38.36
 13   103 Marc Whirlwind Sol     52 - Unattached       14:38.95
 14   265 Nick Ryan              30 - Grizzelopes      14:40.70
 15    12 Mark Wilcox            52 - 3-D Running      14:40.91
 16   276 Natie Wagner           30 - Ford Evleth      14:41.14
 17   186 Andrew Forti           20 - Unattached       14:43.56
 18    80 Craig Magee            29 - Racers           14:44.32
 19   114 Sam Catus              40 - Unattached       14:44.94
 20   203 Alexander Nolte        20 - Unattached       14:45.78
 21   268 Michael Aro            30 - Ford Evleth      14:46.67
 22    45 Luke Sykora            29 - Flyers           14:59.12
 23   188 Scott Goelden          20 - Unattached       14:59.80
 24    13 Mitch Yaggie           52 - 3-D Running      15:01.60
 25   192 Brian Hofman           20 - Unattached       15:11.41
 26    11 Ethan Metheny          52 - 3-D Running      15:42.16
 27   272 Matthew Simon          30 - Ford Evleth      15:45.73
 28   298 Michael Sather         30 - Nstar Unitd      15:55.25
 29   291 Connor Gallagher       30 - Nstar Unitd      16:16.32
 30   222 Jacob Spence           20 - Unattached       16:21.98
 31   210 Marcus Rickey          20 - Unattached       16:24.32
 32   190 Leo Grassman           20 - Unattached       16:27.29
 33   223 David Stilin           20 - Unattached       16:31.43
 34   221 Jordan Skates          20 - Unattached       16:55.06
 35     7 Ryan Ford              52 - 3-D Running      16:57.35
 36   270 Adam Currie            30 - Ford Evleth      17:13.33
 37   180 Jordan Carlson         20 - Unattached       17:30.93
 38    76 Braulio Araya          29 - Racers           17:33.95
 39    60 Charlie Neibel         29 - Lytc             18:52.74
 40   273 Andrew Stransky        30 - Ford Evleth      18:56.52
 41    77 Derek Comba            29 - Racers           19:04.59
 42   178 Seth Cadwell           20 - Unattached       19:40.71

Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   141 Catherine Cumming      20 - Unattached       19:23.25
  2   284 Sierra McCauley        30 - Nstar Unitd      20:08.59
  3   148 Jenna Erickson         20 - Unattached       20:40.28
  4    27 Brittany Poole         29 - Flyers           20:46.51
  5   140 Shannon Cruz           20 - Unattached       21:15.61
  6    59 Amanda Lee             29 - Lytc             21:19.07
  7    35 Jordan Williams        29 - Flyers           21:27.58
  8   138 Alida Cardos Whale     20 - Unattached       21:29.10
  9   277 Jessica Dallager       30 - Nstar Unitd      22:28.04
 10   146 Jennifer Duley         20 - Unattached       22:32.23
 11   280 Kathleen Freiheit      30 - Nstar Unitd      22:41.38
 12   149 Tanaiya Fisher         20 - Unattached       23:22.31
 13    29 Catherine Prather      29 - Flyers           23:34.85
 14    91 Julie Bernie           52 - Unattached       27:43.14

Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   193 Bill Jones             20 - Unattached       16:54.41
  2   235 Jake Burow             20 - Wtcl             17:17.22
  3   224 Joseph Stilin          20 - Unattached       17:23.33
  4   119 Chase Walter           40 - Unattached       17:26.74
  5   288 Ryan Bailey            30 - Nstar Unitd      17:27.32
  6    54 Anthony Phillips       20 - Double O Se      17:33.39
  7   289 Travis Beniak          30 - Nstar Unitd      17:44.27
  8    48 Caleb Zimmerman        29 - Flyers           17:56.20
  9    53 Tim McManus            20 - Double O Se      18:27.64
 10    46 Chris Vacanti          29 - Flyers           18:31.59
 11   191 Timothy Hoehnke        20 - Unattached       18:33.67
 12   242 Ryan Norman            30 - Crazy Buffl      18:44.33
 13   185 Jay Flores             20 - Unattached       18:44.90
 14    55 Cody Walsh             20 - Double O Se      19:04.17
 15    52 Jared Marini           20 - Double O Se      19:18.05
 16   181 Ryan Connelly          20 - Double O Se      19:31.18
 17   165 Evan Anderson          20 - Unattached       19:32.80
 18    49 Josh Buhr              20 - Double O Se      19:41.40
 19   167 Cameron Bates          20 - Unattached       19:47.86
 20   205 Dustin Parker          20 - Unattached       19:49.98
 21   115 Austan Haynes          40 - Unattached       20:12.92
 22   212 Alex Robillard         20 - Unattached       21:11.24
 23   124 Joel Beckman           29 - Unattached       21:20.26
 24   219 Matt Sherman           20 - Unattached       21:42.41
 25   100 Wayne Meek             52 - Unattached       21:57.51

Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    30 Ashley Schnell         29 - Flyers           20:29.29
  2   155 Melissa Martens        20 - Unattached       20:58.24
  3   281 Leah Korf              30 - Nstar Unitd      22:05.64
  4   164 Kayla Zander           20 - Unattached       22:08.41
  5   150 Gaelyn Gingery         20 - Unattached       24:01.99

Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   305 Ben Blankenship        30 - Unattached       16:13.66
  2   200 Tyler Morey            20 - Unattached       16:44.00
  3   243 Nick Ramberg           30 - Crazy Buffl      17:01.08
  4   189 Aaron Goodman          20 - Unattached       17:16.64
  5   173 Scott Bowman           20 - Unattached       17:34.47
  6   241 Brandon Nagle          30 - Crazy Buffl      18:08.88
  7   239 Joseph Koerber         30 - Crazy Buffl      18:33.44
  8   214 Joseph Scanlin         20 - Unattached       18:44.16
  9   177 Hal Brown              20 - Wbtc             18:45.42
 10   302 Josh Myers             30 - Unattached       19:11.30
 11   187 Scott Fransee          20 - Unattached       20:17.16
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx