Join/Renew Now

Results - USATF Long Island Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/6/05 - Sunken Meadow

                                
 
Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carryl, Raymona           95 IJ                    13:22.90  
  3 Penny, Faith              97 East Islip            13:25.00  
  4 Branch, Rose              95 Unattached            13:55.40  
  6 Miller, Audrey            97 Unattached            17:18.20  
  7 Lane, Olivia              98 IJ                    17:37.90  
  9 Robinson, Shiseido        98 Bohemia TrackClu      19:35.20  
 10 Barrentine, Elayne        95 IJ                    23:06.90  
 11 Miller, Allison           98 Unattached            23:11.10  
 -- Francis, Tatyana          95 Unattached Guest     X13:24.20  
 -- Velez, Taylor             95 Unattached Guest     X14:21.90  
 -- Nadel, Stacie             97 Unattached           X17:50.50  
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Booker, Kyle              95 Bellmore Pal          13:52.70  
  2 Patrizio, Christian       95 IJ                    15:05.90     1  
  3 Lane, Zachary             96 IJ                    15:22.60     2  
  4 Folan, Matthew            96 IJ                    16:07.00     3  
  5 Watson, Marcello          95 Bohemia TrackClu      17:19.70  
  6 Litvin, Scott             95 IJ                    17:31.00     4  
  7 Schneider, Zachary        96 IJ                    17:35.70     5  
  8 Robinson, Brandon         96 Bohemia TrackClu      21:44.10  
 -- Patino, Nicholas          95 St. Patrick's CY     X21:46.60  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Anselmini, Mary Kate      93 IJ                    12:17.40  
  2 Reilly, Sami              93 Unattached            12:31.10  
  5 Gil, Weronica             93 Port Washington       13:32.60  
  8 Wood, Julianne            94 Unattached            14:15.00  
  9 Glynn, Erin               93 Unattached            14:22.80  
 11 Litvin, Shannon           94 IJ                    15:27.00  
 12 DiCandia, Sara            93 Bohemia TrackClu      15:32.50  
 13 Vita, Molly               94 IJ                    15:48.70  
 14 Schneider, Tiffany        93 IJ                    16:11.60  
 18 Branch, Esther            93 Unattached            17:32.10  
 -- Schmidt, Amanda           93 Jericho Jets         X13:07.10  
 -- Moore, Jenay              94 Unattached Guest     X13:24.20  
 -- Walsh, Meaghan            93 St. Anne's Cyo       X13:52.00  
 -- Nadel, Samantha           94 Unattached           X14:06.60  
 -- Grant, Simone             94 Unattached Guest     X14:55.00  
 -- Bocker, Cecelia           94 Holy Spirit          X16:33.30  
 -- Kinnier, Brianna          92 Unattached Guest     X16:36.30  
 -- Woods, Bridget            94 Holy Spirit          X16:50.40  
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carryl, Rolston           93 IJ                    12:02.30  
  2 Schwartz, Ryan            94 Unattached            12:10.20  
  3 Peraza, Michael           93 Unattached            12:34.20  
  4 Burrell, Hunter           93 Jericho Jets          12:49.40  
  5 Krummenacker, Michael     93 Bohemia TrackClu      13:10.50  
  6 Duvally, Michael          93 Unattached            14:08.20  
  7 O'Connell, Brendan        93 IJ                    14:21.60  
  8 Stead, Timothy            94 IJ                    15:09.20  
 10 McDonald, John            94 IJ                    16:48.90  
 11 Henry, Shaquille          94 Bohemia TrackClu      19:29.70  
 -- Blinikoff, Eli            94 St. Patrick's CY     X15:48.10  
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Strauss, Naomi            92 Bohemia TrackClu      18:58.60  
  2 Schneider, Brittany       92 IJ                    19:08.70  
  3 Penny, Melody             92 East Islip            19:46.80  
  4 Carras, Erica             92 Port Washington       20:05.20  
  5 Basant, Melina            92 Bohemia TrackClu      20:45.30  
  6 Ressa, Elise              92 Unattached            20:49.00  
  7 Federico, Jessica         92 Unattached            21:08.80  
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  2 Hoffman, Solomon          92 Unattached            16:38.80  
  3 Gerardi, Michael          92 Unattached            16:51.00  
  5 Fletcher, Kyle            92 Unattached            18:46.20  
  7 Schmitz, Richard          89 Unattached            19:08.70  
  8 Omagari, Shun             91 Unattached            20:25.40  
  9 Von Bevern, Eddie         91 Northport Runnin      21:06.40  
 -- Lynch, Kieran             92 St. Patrick's CY     X17:00.50  
 -- Rooney, Paul              92 St. Patrick's CY     X18:54.90  
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnston, Christine       90 Unattached            20:47.50  
  2 Wojtuniak, Kristin        90 Unattached            21:45.10  
  3 Harrington, Eileen        90 Unattached            22:44.70  
 -- Burrell, Dakota           89 Jericho Jets         X32:59.70  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gargaro, Dan              89 Unattached            18:08.30  
  3 Seib, Paul                90 Unattached            20:52.70  
 -- Doxey, Brian              89 Unattached           X18:50.10  
 
Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cahill, Kelly             88 Unattached            21:29.00  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Schmitz, Richard          89 Unattached            17:44.50  
  2 Johnston, James           88 Unattached            17:48.30  
  3 Chemul, Wilmer            87 Unattached            20:22.30  

 

Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx