Join/Renew Now

Results - USATF South Carolina Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/12/05 - Milliken Research Center, Spartanburg, SC

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1083 Fairey, Melissa     95 55 Mt. Pleasant                12:49.00
  2  1163 Hawley, Kristen     95 55 Summerville                 14:24.96
  3  1132 Smith, Makenzie     95 55 Sp Panthers                 14:49.81
  4  1075 Adams, Amanda       96 55 Mt. Pleasant                15:53.78
  5  1053 James, Tehya        96 55 Florence Falc               16:20.43
  6  1128 Phillips, Hannah    95 55 Sp Panthers                 16:45.03
  7  1154 Oxedine, Taylor     95 55 Striders                    17:59.35
  8  1149 Cash, Caroline      96 55 Striders                    18:02.03
  9  1126 Kerley, Alexa       95 55 Sp Panthers                 20:23.92

Event 2  3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1144 Kimbrell, Ian       95 55 Sp Panthers                 12:02.49     1
  2  1099 Hadstein, Felix     95 55 Mt. Pleasant                12:23.41
  3  1138 Gordon, Nathaniel   95 55 Sp Panthers                 12:32.89     2
  4  1175 Hazel, Mason        96 55 Summerville                 12:35.74
  5  1102 Kirwan, James       96 55 Mt. Pleasant                12:43.62
  6  1095 Curewitz, Justin    95 55 Mt. Pleasant                12:46.23
  7  1145 Morrow, Martin      96 55 Sp Panthers                 13:20.40     3
  8  1146 Prince, David       95 55 Sp Panthers                 13:33.22     4
  9  1187 Sinkele, Jeff       95 SC Unattached                  13:40.46
 10  1181 Torgerson, Douglas  96 55 Summerville                 13:51.38
 11  1116 Duggan, Patrick     96 SC Unattached                  13:54.91
 12  1179 Rutherford, Zachar  95 55 Summerville                 15:01.37
 13  1148 Wilson, Jr, Timoth  96 55 Sp Panthers                 15:44.95     5
 14  1107 Salas, John         96 55 Mt. Pleasant                15:59.62
 15  1064 Truman, Andy        96 55 Florence Falc               18:16.17

Event 3  3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1077 Brandli, Meagan     93 55 Mt. Pleasant                11:37.02     1
  2  1164 Hazel, Sydney       93 55 Summerville                 11:59.93
  3  1088 Landay, Makenzy     93 55 Mt. Pleasant                12:43.71     2
  4  1114 Strong, Kelley      93 SC Unattached                  12:58.85
  5  1080 Fairey, Anna        94 55 Mt. Pleasant                13:03.87     3
  6  1070 Sheltzline, Jordyn  93 55 Grand Strand                13:18.00
  7  1086 Klimecki, Ellen     93 55 Mt. Pleasant                13:22.65     4
  8  1085 Hayler, Hannah      93 55 Mt. Pleasant                16:24.54     5
  9  1131 Smith, Jasmine      93 55 Sp Panthers                 17:01.76
 10  1125 Kapousidis, Maria   94 55 Sp Panthers                 17:33.19
 11  1151 Connor, LaSundra    93 55 Striders                    18:21.39
 12  1124 Chalmers, Rachel    93 55 Sp Panthers                 20:29.18

Event 4  3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1158 Gibson, Tyler       93 55 Striders                    11:22.93
  2  1105 Morris, Josh        93 55 Mt. Pleasant                11:26.27
  3  1170 Anderson, Christop  93 55 Summerville                 11:35.22     1
  4  1171 Bailey, Denver      94 55 Summerville                 11:38.62     2
  5  1173 Colucci, Ryan       93 55 Summerville                 11:43.12     3
  6  1178 Rabb, William       93 55 Summerville                 11:50.78     4
  7  1174 Gaines, Matt        93 55 Summerville                 12:04.09     5
  8  1118 Hudson, Benjamin    93 SC Unattached                  12:54.27
  9  1101 Houting, Sidney     93 55 Mt. Pleasant                13:07.59
 10  1135 Egeland, TJ         93 55 Sp Panthers                 13:19.37
 11  1097 Davidson, Eric      94 55 Mt. Pleasant                13:49.09
 12  1160 Philson, Keanu      94 55 Striders                    13:50.60
 13  1109 Wood, Brandon       94 55 Mt. Pleasant                14:03.89
 14  1063 Royal, Dalton       94 55 Florence Falc               14:23.91
 15  1194 Birkner, Zachary    93 SC Unattached                  15:28.08
 16  1143 Kerley, Zachary     94 55 Sp Panthers                 16:53.60
 17  1133 Ball, Samuel        93 55 Sp Panthers                 17:02.64

Event 5  4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1112 Borowicz, Kate      91 SC Unattached                  15:43.63
  2  1057 Royal, Alisha       91 55 Florence Falc               16:28.30
  3  1111 Borowicz, Emma      91 SC Unattached                  17:25.83
  4  1113 Sinclair, Amanda    92 SC Unattached                  17:38.74
  5  1087 Klimecki, Kerry     91 55 Mt. Pleasant                18:12.15
  6  1165 Inman, Desiree'     92 55 Summerville                 18:51.90
  7  1079 Cole, Paige         91 55 Mt. Pleasant                18:53.31
  8  1186 Davidson, Mary      92 SC Unattached                  19:37.77
  9  1193 Simpkins, Lindsay   92 SC Unattached                  19:52.87
 10  1065 Abernathy, Morgan   91 55 Grand Strand                20:16.85
 11  1052 Dowden, Cora        91 55 Florence Falc               21:39.03
 12  1067 Lam, Vanessa        91 55 Grand Strand                23:02.33

Event 6  4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1192 Bateman, Morgan     92 SC Unattached                  14:06.64
  2  1196 Edwards, Parks      91 SC Unattached                  14:33.84
  3  1141 High, Austin        91 55 Sp Panthers                 14:53.63
  4  1157 Frye, Cody          92 55 Striders                    15:09.71
  5  1074 Crawford, Cameron   92 55 Greenville                  15:09.94
  6  1106 Ruckel, Ethan       92 55 Mt. Pleasant                15:27.53
  7  1156 Clark, Luke         92 55 Striders                    15:43.52
  8  1197 Marr, Matthew       91 SC Unattached                  15:52.37
  9  1117 Green, Benjamin     91 SC Unattached                  16:02.87
 10  1121 Moore, Hobie        91 SC Unattached                  16:28.96
 11  1104 McCauley, Samuel    92 55 Mt. Pleasant                16:45.08
 12  1195 Perdun, Zachary     92 SC Unattached                  16:51.56
 13  1062 Pruett, Joshua      92 55 Florence Falc               16:58.87
 14  1177 Ogden, John         92 55 Summerville                 17:00.75
 15  1184 Dunn, Brandon       92 55 Grand Strand                17:28.90
 16  1142 High, Ned           92 55 Sp Panthers                 17:38.22
 17  1120 Kitchens, Michael   92 SC Unattached                  17:51.61
 18  1059 Maynard, Blake      91 55 Florence Falc               18:27.77
 19  1100 Hadstein, Lukas     92 55 Mt. Pleasant                19:12.68
 20  1139 Gray, Jerome        91 55 Sp Panthers                 27:13.00

Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1199 Campbell, Raven     89 SC Unattached                  21:58.58
  2  1078 Campbell, Cayla     90 55 Mt. Pleasant                28:32.21

Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1123 Usery, Stephen      89 SC Unattached                  17:26.60
  2  1110 McFall, Mark        90 55 Palmetto                    18:07.81
  3  1200 Baldwin, Joey       90 SC Unattached                  18:46.87
  4  1191 Simpkins, Craig     89 SC Unattached                  18:50.85
  5  1071 Dunn, Joshua        89 55 Grand Strand                19:28.21
  6  1119 Justice, Timothy    89 SC Unattached                  20:59.06
  7  1060 Morgan, Zach        90 55 Florence Falc               21:05.87
  8  1061 Pruett, Curtis      90 55 Florence Falc               21:25.07
  9  1073 Walkup, Woodrow     89 55 Grand Strand                26:02.56
 10  1096 Daigle, Nick        89 55 Mt. Pleasant                26:37.18
 11  1098 Fitts, Josh         90 55 Mt. Pleasant                26:44.18

Event 9  5k Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1115 Thomas, Kristen     88 SC Unattached                  20:24.19
  2  1198 Coburn, Samantha    87 SC Unattached                  21:41.37
  3  1068 Lambrecht, Christi  88 55 Grand Strand                24:51.82

Event 10  5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1136 Emery, Thomas       88 55 Sp Panthers                 18:57.81
  2  1185 Eiler, Travis       88 55 Grand Strand                20:59.57

Event 11  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1130 Roach, Kaleigh      97 55 Sp Panthers                  8:58.67
  2  1081 Fairey, Caitlyn     97 55 Mt. Pleasant                 9:03.57     1
  3  1129 Roach, Caralise     97 55 Sp Panthers                  9:25.98
  4  1091 Wood, Courtney      97 55 Mt. Pleasant                 9:36.46     2
  5  1150 Cash, Lucy          98 55 Striders                     9:49.08
  6  1082 Fairey, Kristin     98 55 Mt. Pleasant                10:19.44     3
  7  1056 Morgan, Petra       97 55 Florence Falc               10:22.22
  8  1167 Kassing, Anna-Noel  98 55 Summerville                 10:26.69
  9  1153 Moss, Khalia        98 55 Striders                    10:37.11
 10  1162 Goette, Reeves      97 55 Summerville                 10:54.11
 11  1166 Kassing, Amelia     99 55 Summerville                 11:00.03
 12  1090 Satzger, Chloe      98 55 Mt. Pleasant                11:01.56     4
 13  1127 Kimbrell, Morgan    98 55 Sp Panthers                 11:08.48
 14  1076 Adams, Bianca       98 55 Mt. Pleasant                11:33.72     5
 15  1169 Wood, Bailey        98 55 Summerville                 14:24.04

Event 12  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1108 Venning, Terrell    97 55 Mt. Pleasant                 8:54.32
  2  1137 Foley, Colin        98 55 Sp Panthers                  9:20.77
  3  1159 Philson, Kane       97 55 Striders                    10:02.70
  4  1172 Birdsong, Jake      97 55 Summerville                 10:04.91
  5  1176 Inman, Tristan      97 55 Summerville                 10:21.50
  6  1103 McCall, Jack        98 55 Mt. Pleasant                10:21.75
  7  1190 High, Alex          97 55 Sp Panthers                 11:36.94
  8  1147 Wiles, Justin       00 55 Sp Panthers                 12:25.61
  9  1180 Telken, Tristen     97 55 Summerville                 15:04.46
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx