Join/Renew Now

Results - USATF Minnesota Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/12/05 - Valleywood G.C., Apple Valley, MN

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kristen Bourne            10 08-Flying Pigs         13:38.7    1
  2 Taylor Gibson             10 08-Flying Pigs         13:40.7    2
  3 Anna French                9 Unattached             14:48.4
  4 Kayla Waltz               10 Unattached             15:08.6
  5 Jenna Truedson             8 08-Northstar United    15:36.6
  6 Julianna Wagner            9 Ford of Eveleth        15:38.0
  7 Margie Freed               8 08-Flying Pigs         16:09.0    3
  8 Summer Freed              10 08-Flying Pigs         16:13.7    4
  9 Margret Raasch            10 08-Flying Pigs         16:55.5    5
 10 Maria Berg                 8 08-Flying Pigs         20:32.3    6
 11 Catherine Riley              Unattached             22:33.2

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 08-Flying Pigs               15    1    2    3    4    5    6
      Total Time:  1:16:37.60
         Average:    15:19.52


Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Luke Brown                10 08-Flying Pigs         12:19.2    1
  2 Joe Manders               10 E-View Lightning       12:25.3    2
  3 Shane Striech              9 E-View Lightning       12:37.3    3
  4 Matthew Brechlin          10 E-View Lightning       13:47.8    4
  5 Charlie Raasch            10 08-Flying Pigs         14:24.5    5
  6 Jake Donlin                9 08-Flying Pigs         14:56.6    6
  7 James Berg                 9 08-Flying Pigs         15:04.6    7
  8 Austin Long                9 08-Flying Pigs         15:08.6    8
  9 Erik Read                  7 E-View Lightning       15:18.0    9
 10 Mark Sheldon               9 Ford of Eveleth        15:19.9
 11 Parker Zeilon             10 E-View Lightning       16:14.0   10
 12 Brandon Sandberg          10 Unattached             17:41.2
 13 Jess McCormick             8 08-Crazy Buffalo       18:04.3

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 08-Flying Pigs               27    1    5    6    7    8
      Total Time:  1:11:53.50
         Average:    14:22.70
   2 08-Eastview Lightning        28    2    3    4    9   10
      Total Time:  1:10:22.40
         Average:    14:04.48

Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Grace Chandler            12 08-Flying Pigs         12:24.9    1
  2 Kelsey Browne             12 08-Flying Pigs         12:49.4    2
  3 Megan Bailey              12 08-Flying Pigs         12:51.1    3
  4 Emma Johnson              12 08-Flying Pigs         12:54.1    4
  5 Tori Grund                11 08-Flying Pigs         12:56.7    5
  6 Bailey Opsal              11 08-Flying Pigs         13:09.4    6
  7 Marina Maas               11 08-Flying Pigs         13:24.0    7
  8 Kim Truedson              12 08-Flying Pigs         13:24.7    8
  9 Megan Kilbride            11 08-Flying Pigs         13:25.2
 10 Elana Minsberg            12 08-Icaa                13:37.3
 11 Grace Hanson              12 08-Flying Pigs         14:16.9
 12 Katie Trone               12 08-Flying Pigs         14:56.2
 13 Ingrid Wilt               11 08-Flying Pigs         15:35.9
 14 Clara Eising              11 08-Flying Pigs         16:44.7
 15 Saragh Fraser             11 08-Flying Pigs         17:20.9
 16 Ana Neaton                11 Unattached             19:16.7

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 08-Flying Pigs               15    1    2    3    4    5    6    7    8
      Total Time:  1:03:56.20
         Average:    12:47.24

Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bryant Blahnik            12 08-Grizzelopes         11:17.0
  2 John Schmidt              12 Unattached             11:31.1
  3 Ben Saxton                12 08-Flying Pigs         11:42.9    1
  4 Marc Strom                12 08-Flying Pigs         11:50.2    2
  5 Jacob Siekmeier           11 Unattached             11:59.0
  6 Michael Wagner            12 Ford of Eveleth        12:01.0
  7 Brandon Clark             11 08-Team Minnesota      12:02.7
  8 Adam Vake                 12 Ford of Eveleth        12:08.0
  9 Ben Tittle                12 08-Grizzelopes         12:10.7
 10 Kenneth Hoffman           11 08-Farmington CC       12:18.2
 11 Joe Vokac                 11 08-Flying Pigs         12:55.9    3
 12 Justin Feiock             11 Unattached             13:07.0
 13 Brandon Franta            11 08-Crazy Buffalo       13:14.4
 14 Christopher Barnes        11 08-Flying Pigs         13:19.6    4
 15 Sid Smith                 12 08-Flying Pigs         13:24.2    5
 16 Ryan Welch                12 08-Flying Pigs         13:24.5    6
 17 Korai Kayim-Yanko         11 08-Flying Pigs         13:24.8    7
 18 Zachary Gilfix            11 08-Flying Pigs         13:41.1    8
 19 Lincoln Kirchoff          11 08-Farmington CC       13:42.0
 20 Cody Rainford             12 08-Flying Pigs         13:55.1
 21 Evan Eising               12 08-Flying Pigs         13:56.4
 22 Jake Schneeman            11 08-Flying Pigs         13:58.1
 23 Erik Provo                11 08-Flying Pigs         13:58.6
 24 Chad Gibson               12 Unattached             14:00.6
 25 Cory Beeck                11 08-Flying Pigs         14:19.9
 26 Calway McCormick          11 08-Crazy Buffalo       15:04.7
 27 Jack McCormick            11 08-Crazy Buffalo       15:46.8
 28 Chase Rocheleau           11 E-View Lightning       17:02.6
 29 Gabriel Baumgardt         11 08-Flying Pigs         17:05.0

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 08-Flying Pigs               15    1    2    3    4    5    6    7    8
      Total Time:  1:03:12.80
         Average:    12:38.56

Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michelle Volz             14 08-Northstar United    15:43.3    1
  2 Hannah Wurl               13 08-Northstar United    16:55.7    2
  3 Hannah Toedter            13 08-Northstar United    16:56.9    3
  4 Carly Rasmussen           13 08-Northstar United    17:00.2    4
  5 Paige Foster              13 Unattached             17:08.1
  6 Teshia Barrett            13 Unattached             17:13.1
  7 Rachel Bratek             14 08-Northstar United    17:24.7    5
  8 Ally Lawrence             13 08-Northstar United    18:30.2    6
  9 Tara Korf                 13 08-Northstar United    18:31.1    7

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 08-Northstar United          15    1    2    3    4    5    6    7
      Total Time:  1:24:00.80
         Average:    16:48.16

Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alex Nelson               14 08-Northstar United    14:15.1    1
  2 Jon-Michael Brandt        14 08-Winona              14:23.3
  3 MacAllister Enderson      13 08-Northstar United    14:27.0    2
  4 Michael Aro               14 Ford of Eveleth        14:46.6    3
  5 Alex Ciesielski           14 08-Northstar United    14:47.9    4
  6 Andrew Revak              14 08-Northstar United    14:49.4    5
  7 Kyle Maloney              13 08-Northstar United    14:54.5    6
  8 Ryan Monroe               14 08-Northstar United    14:58.7    7
  9 Luke Anderson             14 Unattached             15:00.2
 10 Natie Wagner              14 Ford of Eveleth        15:08.4    8
 11 Steward Ricahrdson        14 Unattached             15:10.4
 12 Erik Truedson             14 08-Northstar United    15:11.8    9
 13 Nick Ryan                 14 08-Grizzelopes         15:25.5
 14 Matthew Simon             14 Ford of Eveleth        15:32.5   10
 15 Kirby Neaton              13 Unattached             15:32.7
 16 Michael Sather            13 08-Northstar United    15:43.1   11
 17 A.J. Vanecek              13 08-Northstar United    16:01.5
 18 Charlie Hansen            14 08-Northstar United    16:31.6
 19 Turner Carson             14 08-Northstar United    17:06.0
 20 Shane Boeser              13 08-Northstar United    17:14.8
 21 Aaron Fields              14 08-Northstar United    17:21.3
 22 Nick Burgmeier            14 Ford of Eveleth        17:24.4   12
 23 Connor Gallagher          13 08-Northstar United    17:34.0
 24 Andrew Stransky           14 Ford of Eveleth        17:48.1   13
 25 Adam Currie               13 Ford of Eveleth        17:53.8   14
 26 Jim Paskett               13 Ford of Eveleth        18:02.5   15

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 08-Northstar United          18    1    2    4    5    6    7    9   11
      Total Time:  1:13:13.90
         Average:    14:38.78
   2 08-Lundgren Ford of Evele    46    3    8   10   12   13   14   15
      Total Time:  1:20:40.00
         Average:    16:08.00

Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sierra McCauley           15 08-Northstar United    20:32.4    1
  2 Jennifer Lang             16 08-Northstar United    20:35.2    2
  3 Danielle Burgmeier        16 08-Northstar United    22:16.2    3
  4 Sarah Fleming             15 08-Northstar United    22:16.4    4
  5 Leigh-Ann DesRoches       15 08-Northstar United    22:45.2    5
  6 Kathleen Freiheit         15 08-Northstar United    22:58.7    6
  7 Jessica Dallager          15 08-Northstar United    23:17.5    7
  8 Jenny Boeser              16 08-Northstar United    26:42.9    8

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 08-Northstar United          15    1    2    3    4    5    6    7    8
      Total Time:  1:48:25.40
         Average:    21:41.08

Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan Bailey               16 08-Northstar United    17:49.8    1
  2 Scott Behhling            15 08-Northstar United    17:58.3    2
  3 Travis Beniak             15 08-Northstar United    18:05.3    3
  4 Alex Zeien                16 08-Northstar United    18:19.0    4
  5 Will Nielsen                 08-Northstar United    18:35.0    5
  6 Dan McApline              16 08-Northstar United    18:45.2    6
  7 Gunner Dancer             15 08-Northstar United    18:52.1    7
  8 Ryan Evans                15 Unattached             18:56.1
  9 Jon Andersen              16 Unattached             19:10.7
 10 Spencer Vadner            15 08-Northstar United    19:12.7    8
 11 Taylor Gombos             16 Unattached             19:13.3
 12 Dan Gerber                16 08-Northstar United    19:16.5
 13 Abdurahman Hassen         15 08-Icaa                19:20.4
 14 Jordan Krosch             15 08-Northstar United    19:24.0
 15 Andy Fillmore             16 Unattached             19:24.2
 16 Denis Terzic              15 08-Northstar United    19:26.1
 17 Taylor Nordvall           16 08-Northstar United    19:26.6
 18 Don Heimer                16 08-Northstar United    19:45.0
 19 Andy Wiersum              15 08-Northstar United    20:00.5

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 08-Northstar United          15    1    2    3    4    5    6    7    8
      Total Time:  1:30:47.40
         Average:    18:09.48

Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Danielle Burke            18 08-Northstar United    20:33.1    1
  2 Jenny Hoese               17 08-Northstar United    20:45.8    2
  3 Courtney Heinz            17 08-Northstar United    21:10.5    3
  4 Caitlin Polgreen          18 08-Northstar United    21:39.2    4
  5 Leah Korf                 17 08-Northstar United    23:58.0    5

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 08-Northstar United          15    1    2    3    4    5
      Total Time:  1:48:06.60
         Average:    21:37.32

Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ben Blankeship            17 08-Northstar United    16:55.7    1
  2 Richie Mark               17 08-Grizzelopes         17:29.2
  3 Dustin Franta             17 08-Crazy Buffalo       17:29.5    2
  4 Nick Ramberg              17 08-Crazy Buffalo       17:38.4    3
  5 Dustin Gesehus            17 08-Northstar United    17:52.5    4
  6 Ben Englund               17 Unattached             18:05.7
  7 Kyle Peterson             17 08-Northstar United    18:11.6    5
  8 Nicholas Zeien            17 08-Northstar United    18:16.9    6
  9 Josh Myers                17 Unattached             18:39.2
 10 Joseph Koerber            17 08-Crazy Buffalo       18:42.8    7
 11 Brandon Nagle             17 08-Crazy Buffalo       18:52.6    8
 12 Matt Wiersum              18 08-Northstar United    18:57.4    9
 13 Brandon Wren              18 08-Northstar United    18:58.6   10
 14 Goetz John                17 08-Northstar United    19:06.0   11
 15 Jeff Sawatzky             17 08-Northstar United    19:13.0   12
 16 Ryan Norman               15 08-Crazy Buffalo       19:24.7   13
 17 Steven Mach               17 08-Grizzelopes         19:44.1
 18 Dan Campbell              17 Unattached             19:51.6
 19 Mike Bang                 17 08-Grizzelopes         20:07.6
 20 Aaron Cedergren           17 08-Crazy Buffalo       20:14.2   14
 21 Ben Meemken               17 08-Crazy Buffalo       20:17.6   15
 22 Anthony Jensen            17 08-Grizzelopes         20:30.5
 23 Mitchell Stevens          18 Unattached             20:43.9

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 08-Northstar United          25    1    4    5    6    9   10   11   12
      Total Time:  1:30:14.10
         Average:    18:02.82
   2 08-Crazy Buffalo             33    2    3    7    8   13   14   15
      Total Time:  1:32:08.00
         Average:    18:25.60
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx