Join/Renew Now

Results - USATF Missouri Valley Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/19/05 - Rim Rock Farm, Lawrence, KS

3000 Meter Run Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   821 Brandon Forth       95 Kansas City Pumas     19:07.46

3000 Meter Run Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   845 Persis Grubbs       95                       14:32.64
  2   843 Naomi Grubbs        98                       16:57.20
  3   844 Phoebe Grubbs       96                       17:22.67
  4   815 Clara Duston        96                       24:29.55

3000 Meter Run Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   836 Kamp Wiebe          94                       12:40.20
  2   896 Gabriel Schuler     94                       12:58.12
  3   830 Christian Camper    93                       13:53.16
  4   888 Gabriel Sprague     94                       14:10.03
  5   889 Bryan Miller        93                       14:29.43

3000 Meter Run Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   849 Susanna Grubbs      94                       14:49.43
  2   816 Tamra Duston        93                       18:35.02
  3   827 Gabriell Back       94                       21:41.72

4000 Meter Run Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   838 Scott Isaac         91                       14:54.43
  2   832 Andrew Stevens      92                       15:15.30
  3   918 Keaton Jones        91 Team Swanson          15:18.78
  4   876 Cody Banks          91                       15:28.64
  5   895 Clayton Schuler     92                       15:36.37
  6   803 Peter Ramundo       92 Man CC Club           15:45.47
  7   886 Reuben Powell       92                       15:47.40
  8   870 Lance Sadler        92 Emporia Track Club    16:11.49
  9   868 Jordan Umscheid     92                       16:24.53
 10   879 Jacob Ryan          92                       16:28.83
 11   866 Cory Keehn          92                       17:04.61
 12   811 Brian Savage        91                       17:28.19
 13   846 Caleb Grubbs        91                       17:32.89
 14   805 Felix Winfough      92                       18:16.60
 15   809 Ryan Blanchard      92                       22:34.24
 16   823 Brandon Otero       91 Kansas City Pumas     24:09.00

4000 Meter Run Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   919 Lisa Imgrund        91 Team Swanson          16:32.91
  2   825 Jenna Stanbrough    91 Emporia Track Club    16:33.62
  3   867 Jaime Henry-White   91                       18:29.21
  4   848 Elizabeth Grubbs    92                       18:44.88
  5   812 Alexandria Altenho  92                       19:11.04
  6   822 Alejandra Smith     92 Kansas City Pumas     21:29.32
  7   824 Kristen Brantley    92 Kansas City Pumas     22:13.64
  8   829 Jennifer Doolin     92                       24:10.37
  9   814 Miranda Duston      91                       24:53.23

5000 Meter Run Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   856 Samuel Masters      89 Banana-Rama           17:03.78
  2   860 Joshua Mantooth     89 Banana-Rama           17:22.55
  3   874 Dylan Hedges        89 Lawrence Track Club   17:25.79
  4   858 Jeremy Schneider    89 Banana-Rama           17:29.33
  5   884 Josiah Powell       89                       17:38.27
  6   920 Nick Anning         89                       17:47.88
  7   851 Joshua Lacer        89                       17:52.13
  8   904 Michael Hauber      89 Team Swanson          17:59.24
  9   909 Dylan McAfee        90 Team Swanson          18:13.25
 10   861 David Garman        90 Banana-Rama           18:15.44
 11   835 Kyle McClure        89                       18:32.27
 12   859 Christian Hulen     89 Banana-Rama           18:33.10
 13   857 Alex Edwards        89 Banana-Rama           18:34.09
 14   808 Ian Knox            90 Man CC Club           18:39.32
 15   862 Jack Taylor         90                       18:48.73
 16   900 Diego Ladron        90 Team Swanson          18:55.75
 17   855 Ethan Silovsky      90                       19:12.11
 18   907 Chris Morton        89 Team Swanson          19:31.02
 19   801 Colin Rosenow       90 Man CC Club           19:40.97
 20   892 Tyler Polshak       90                       19:41.54
 21   908 Kyle Schlicht       90 Team Swanson          19:55.29
 22   837 T.J. Riedel         89                       21:33.81
 23   828 Greg Burnett        90                       22:29.38
 24   847 LeRoy Grubbs, Jr.   89                       23:17.15
 25   922 James Moore         89 Emporia Track Club    24:08.76
 26   804 Jacob Henkel        89                       26:48.74

5000 Meter Run Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   819 Michaela Reynolds   90 Emporia Track Club    19:59.85
  2   882 Christy Cheung      89                       21:09.07
  3   923 Morgan Frehe        89                       21:10.54
  4   833 Angela Reed         89                       22:01.37
  5   890 Alisa Miller        89                       22:14.19
  6   916 Ashley Turpin       89                       25:51.84
  7   810 Stephanie Alexande  89                       27:17.93

5000 Meter Run Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   869 John McCormick      87                       16:53.26
  2   865 Mauricio Morales    88 Emporia Track Club    16:56.50
  3   852 Tim Testa           87                       17:02.87
  4   853 Ian Silovsky        88                       17:07.74
  5   887 Thad Powell         87                       17:12.84
  6   899 Peter Reisz         88                       17:26.60
  7   807 Curtiss Feltner     88 Man CC Club           17:32.67
  8   831 Kerek Mason         88                       17:36.33
  9   854 Brian Litney        87                       17:36.89
 10   881 Aaron Stauffer      87                       17:48.08
 11   903 Will O'Donnell      88 Team Swanson          17:52.73
 12   875 Korey Carter        88                       18:09.07
 13   925 Tanner McNamara     88                       18:13.60
 14   813 Ryan Parks          88                       18:30.02
 15   840 Andrew Grover       88                       18:50.96
 16   905 Kyle Kotzman        88 Team Swanson          19:27.60
 17   906 Brian Zum           88 Team Swanson          19:31.26
 18   893 Luis De La Rosa     87                       19:57.11
 19   863 Logan Jones         87                       20:20.88
 20   864 Caleb Dare          88                       20:26.10
 21   873 Andrew Yager        88                       21:36.10
 22   834 Thomas Erhart       88                       23:42.97

5000 Meter Run Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   902 Alison Knoll        87 Team Swanson          20:30.91
  2   901 Sarah Nackley       88 Team Swanson          20:31.48
  3   818 Kimberly Eversgerd  88                       23:32.14
  4   926 Theresa Kidd        88                       24:56.01
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx