Join/Renew Now

Results - USATF Michigan Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/12/05 - Cass Benton Park

Event 1  3000 Meter Run Bantam Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  3022 Bell, Kyleya        10 Swift Track Club       13:04.1    10
  2  3020 Williamson, Shanto   9 Swift Track Club       13:10.2     8
  3  3024 Stokes, Dana        10 Swift Track Club       13:23.1     6
  4  3023 Colonna, Navica     10 Swift Track Club       14:00.0     5
  5  3021 Lottie, Precious    10 Swift Track Club       14:23.9     4
  6   899 Nichols, Ashley     10 Unattached             14:34.1     3
  7  2400 Pfister, Gaelle     10 Fleet Feet Track       15:01.2     2
  8  3046 Farrow, Ursula       8 Detroit Cheetah        15:42.7     1
  9  3009 Brines, Elizabeth    9 Fleet Feet Track       15:51.6
 10  2348 Peterson, Hannah     9 Sunshine Shocker       16:13.4
 11  2397 Heater, April       10 Fleet Feet Track       16:24.3
 12  2351 Steevs, Lauren       9 Sunshine Shocker       17:16.8
 13  3007 Krueger, Emma        9 Fleet Feet Track       17:24.0
 14  2346 Aubrey, Victoria    10 Sunshine Shocker       17:39.8
 15  3045 Franke, Jordan       9 Sunshine Shocker       17:41.3
 16  3044 Franke, Devon        9 Sunshine Shocker       17:54.0
 17  2347 Iocca, Sophia        9 Sunshine Shocker       18:28.1
 18  2345 Alexander, Samanth   9 Sunshine Shocker       18:56.0

Event 2  3000 Meter Run Bantam Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  3043 Wallington, Glacie   9 Unattached             11:44.0    10
  2  3058 Peoples, Bryan      10 Unattached             11:56.0     8
  3   888 Sehy, Nicholas      10 Unattached             12:31.0     6
  4  2394 Wells, Zachery      10 Fleet Feet Track       12:47.0     5
  5  2390 Berg, Noah           9 Fleet Feet Track       13:11.0     4
  6  3067 Dickie, Lachlan     10 Unattached             13:12.0     3
  7   898 Hurst, Ted          10 Rara                   13:26.0     2
  8  3064 Bell, Shungja        7 Swift Track Club       13:33.0     1
  9  2391 Berg, Levi           9 Fleet Feet Track       13:40.0
 10  3056 Jones, Keenan          Unattached             13:56.0
 11   909 Macks, Daniel        6 Unattached             14:01.0
 12  3042 Lehmann, Jacques     8 Ann Arbor Track        14:10.0
 13   876 Jackson, Allen      10 Blazers Track CL       14:14.0
 14  2387 Cope, Scott          9 Fleet Feet Track       14:24.0
 15  3040 Barrmorris, Harry   10 Ann Arbor Track        14:38.0
 16  2395 Wells, Andrew        8 Fleet Feet Track       16:06.0
 17   908 Macks, Michael       8 Unattached             16:17.0
 18  3041 Sherline, James      9 Ann Arbor Track        19:50.0

Event 3  3000 Meter Run Midget Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  2343 Seymour, Melissa    12 Swift Track Club       12:07.0    10
  2  3004 Rapp, Megen         12 Fleet Feet Track       12:13.0     8
  3  2352 Aubrey, Anastasia   12 Sunshine Shocker       12:26.0     6
  4   901 Handler, Brook      12 Rara                   12:34.0     5
  5  2353 Freeland, Mindy     12 Sunshine Shocker       13:02.0     4
  6   890 Spiech, Emily       12 Unattached             13:09.0     3
  7  3025 Zanders, Vorri      11 Swift Track Club       13:13.0     2
  8  3026 Trice, Shontayzia   11 Swift Track Club       13:26.0     1
  9  3070 Westgate, Allison   12 Rara                   13:27.0
  9  3071 Westgate, Caroline  12 Rara                   13:27.0
 11  2214 Krause, Samantha    12 Unattached             13:30.0
 12  3031 Szydlowski, Allein  11 Unattached             13:35.0
 13  3033 Bates, Gabrielle    11 Unattached             13:52.0
 14  2356 Rowley, Taylor      12 Sunshine Shocker       13:56.0
 14  2354 Griffith, Lanaia    11 Sunshine Shocker       13:56.0
 16  3027 Hunter, Tyisha      11 Swift Track Club       14:02.0
 17  2344 Roeser, Elizabeth   12 Rara                   14:05.0
 18  2357 Jehnzen, Kayla      11 Sunshine Shocker       14:14.0
 19  2385 Canze, Julia        12 Fleet Feet Track       14:20.0
 20  3069 Bruman, Sarah       12 Unattached             14:36.0
 21  3062 Twigg, Kelly        12 Unattached             14:50.0
 22  2355 Iocca, Sarah        11 Sunshine Shocker       15:26.0
 23   896 Zarend, Kacie       11 Unattached             15:28.0
 24  2388 Cope, Amy           11 Fleet Feet Track       15:29.0
 25  3055 Shah, Julia         11 Unattached             15:34.0

Event 4  3000 Meter Run Midget Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  3039 Pepper, David       12 Ann Arbor Track        11:49.0    10
  2  3012 Bishop, Spencer     11 Unattached             11:58.0     8
  3   904 Stanley, Kyler      12 Unattached             12:02.0     6
  4  3038 Harrison, Tyler     12 Ann Arbor Track        12:07.0     5
  5  3068 Longhi, Andrew      12 Unattached             12:12.0     4
  6  3057 Jones, Austin       12 Unattached             12:24.0     3
  7  3014 Parker, Jonathan    11 Unattached             12:41.0     2
  8  2399 Madill, Lucas       12 Fleet Feet Track       12:50.0     1
  9   877 Coats, Kyle         12 Rara                   12:58.0
 10  3059 Nicholson, Andrew   11 Unattached             13:30.0
 11  2393 Bloom, Matthew      11 Fleet Feet Track       13:32.0
 12  3063 Tsiulste, Christop  11 Rara                   13:43.0
 13   902 Handler, Robert     11 Rara                   13:46.0
 14   910 Macks, Joshua       11 Unattached             13:50.0
 15   891 Wayne, Bryan        12 Unattached             14:03.0
 16   897 Hurst, Timothy      11 Rara                   14:17.0
 17  2392 Berg, Jacob         11 Fleet Feet Track       14:20.0
 18  3002 Larson, Kenneth     11 Fleet Feet Track       14:35.0
 19  3006 Krueger, Marshall   12 Fleet Feet Track       17:32.0
 20  3118 Harvey, Brian       12 Unattached             17:56.0

Event 5  4000 Meter Run Youth Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  2359 Freeland, Meggan    14 Sunshine Shocker       16:00.0    10
  2   885 Bannister, Amelia   14 Unattached             16:38.0     8
  3  3097 Elhammer, Ylva      14 Unattached             16:44.0     6
  4   914 Steil, Rachel       14 Grand Rapids Tra       17:16.0     5
  5  2365 Weaver, Amanda      14 Sunshine Shocker       17:35.0     4
  6  3032 Washington, Tre     13 Unattached             17:49.0     3
  7  2358 Dulworth, Catherin  13 Sunshine Shocker       17:53.0     2
  8  2362 Peterson, Stephani  14 Sunshine Shocker       18:00.0     1
  9  2367 Wrozek, Emily       13 Sunshine Shocker       18:07.0
 10  2361 Mcumber, Lauren     14 Sunshine Shocker       18:14.0
 11  2368 Ykimoff, Jessie     14 Sunshine Shocker      J18:14.0
 12   892 Krug, Winonah       14 Unattached             18:15.0
 13   878 Partamian, Laura    14 Unattached             18:16.0
 14  2389 Cope, Kathleen      14 Fleet Feet Track       18:20.0
 15  3035 Knight, Laura       13 Ann Arbor Track        18:40.0
 16  2363 Stewart, Hanna      13 Sunshine Shocker       18:45.0
 17  2360 Grodi, Ashley       13 Sunshine Shocker       18:52.0
 18  2366 Woodruff, Taylor    13 Sunshine Shocker       19:04.0
 19  3008 Frank, Kathryn      13 Fleet Feet Track      J19:04.0
 20  3073 Church, Mallory     13 Unattached             19:26.0
 21  2364 Tobias, Anna        13 Sunshine Shocker       19:31.0
 22  2398 Vouaux, Alaina      14 Fleet Feet Track       19:40.0
 23  2386 Canze, Mary         14 Fleet Feet Track       19:42.0
 24  3048 Smith, Shaciara     14 Detroit Cheetah        20:03.0
 25   879 Blakely, Jaclyn     13 Rara                   20:18.0
 25  3011 Dugal, Kathryn      13 Unattached            J20:48.0
 25  3066 Niznik, Shannon     13 Unattached            J20:48.0

Event 6  4000 Meter Run Youth Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   900 Krzyske, Evan       14 Unattached             14:45.3    10
  2  3096 Harris, Tim         14 Motor City Track       15:05.9     8
  3   882 Griffith, Frank     13 Unattached             15:14.4     6
  4  2377 Katona, Alex        13 Unattached             15:26.6     5
  5  3080 Lax, Derek          14 Detroit Cheetah        15:32.7     4
  6  3101 Curtis, Robert      14 Detroit Cheetah        15:38.6     3
  7  3081 Clinton, Kyle       14 Detroit Cheetah        15:42.3     2
  8  3018 Barnes, Lukas       14 Unattached             15:50.5     1
  9  3095 Spitz, Duncan       14 Unattached             15:55.7
 10  3010 Brent II, Robert    13 Fremont Area Tra       16:02.2
 11   905 Zawacki, Ian        13 Unattached             16:13.9
 12  3087 Goode, Kelsey       14 Aquila Reds            16:25.2
 13  3060 Poque, Chonsey      14 Motor City Track       16:38.3
 14  2379 Vanoosten, Eric     13 Fremont Area Tra       16:56.5
 15  2378 Nelkie, Matin       13 Fremont Area Tra       16:57.2
 16  3017 Barden, Nicholas    14 Unattached             16:57.5
 17  3034 Bates, Jordan       13 Unattached             17:10.9
 18   880 Wright, Keegan      13 Unattached             17:13.8
 19   889 Garofalo, Tyler     14 Rara                   17:21.8
 20  2380 Padden, James       14 Fremont Area Tra       17:30.0
 21  3107 Wood, Danny         14 Unattached             17:46.4
 22  3079 Jerles, Mitchell    14 Unattached             17:54.3
 23  3076 Radltke Jr., Donal  14 Unattached             17:59.4
 24   913 Glenn, Jason        13 Unattached             18:00.9
 25   911 Lemanski, Preston   13 Unattached             18:05.2

Event 7  5000 Meter Run Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   887 Armstrong, Jessica  16 Unattached             20:09.2    10
  2  3094 Matthew, Jenna      16 Unattached             20:34.1     8
  3  3108 Braclin, Megan      15 Unattached             20:58.1     6
  4  3050 Fonderen, Ramzee    15 Detroit Cheetah        21:21.4     5
  5   886 Waterhouse, Molly   15 Unattached             21:28.8     4
  6  2369 Bentle, Rebekah     15 Sunshine Shocker       21:59.0     3
  7  2370 Cremeans, Cara      15 Sunshine Shocker       21:59.4     2
  8  2371 Crowley, Kelly      16 Sunshine Shocker       22:12.7     1
  9  2372 Koker, Sierra       16 Sunshine Shocker       22:18.6
 10  2373 Nousain, Cayla      16 Sunshine Shocker       22:20.5
 11   906 Jones, Elizabeth    16 Unattached             22:24.6
 12  2374 Snyder, Hilary      15 Sunshine Shocker       22:40.2
 13  3051 Hagan, Lindsay      15 Detroit Cheetah        23:07.7
 14  3052 Farrow, Chushna     15 Detroit Cheetah        23:42.0
 15  3053 Marshall, Kristle   15 Detroit Cheetah        24:11.4
 16  3083 Gallagher, Kelly    15 Aquila Reds            24:46.8
 17  3086 Matuz, Lanae        16 Aquila Reds            26:11.8
 18  3061 Bish, Ashley        16 Motor City Track       26:20.0
 19  3084 Jaco, Hannah        15 Aquila Reds            32:43.0

Event 8  5000 Meter Run Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  3110 Scaparo, Anthony    16 Detroit Cheetah        17:52.6    10
  2  3099 Scerbak, Matthew       Unattached             18:20.9     8
  3  3112 Darlin, Ryan        16 Motor City Track       18:51.7     6
  4  3105 Turnbull, Jasen     16 Detroit Cheetah        19:00.1     5
  5  3015 Lumley, Joshua      15 Unattached             19:07.9     4
  6  3109 Chngas, Cristan     16 Unattached             19:23.6     3
  7  3088 Gilpin, Joel        15 Unattached             19:29.7     2
  8  2384 Gaul, Andrew        15 Unattached             19:53.1     1
  9  3113 Noble, Alexander    15 Detroit Cheetah        20:03.8
 10  3106 Wood, Derek         16 Unattached             20:15.3
 11  3013 Croad, Aaron        15 Unattached             20:17.0
 12  3016 Ornes, Bryant       15 Unattached             20:26.1
 13  3098 Reed, Gregory       15 Unattached             20:52.4
 14  3090 Spicer, Wesley      16 Motor City Track       22:08.7
 15  3029 Grundy, Matthew     16 Unattached             22:13.6
 16  3089 Anderson, Steve     16 Motor City Track       24:36.0
 17  3036 Shipps, Jacove      15 Ann Arbor Track        26:18.6
 18  3103 Blackmon, Micah     15 Motor City Track       28:46.0
 19  3104 Parnell, Xavier     15 Motor City Track       29:57.0

Event 9  5000 Meter Run Young Women
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  2375 Blair, Alexandria   17 Sunshine Shocker       21:19.3    10
  2  3100 Kolin, Amy          17 Unattached             21:28.0     8
  3  2376 Kohltiz, Shannon    17 Sunshine Shocker       21:48.7     6
  4  3116 Propst, Rebecca     18 Fleet Feet Track       22:01.5     5
  5  3030 Taylor, Nikita      17 Unattached             22:51.2     4
  6  3111 Cote, Michelle      17 Unattached             23:03.0     3
  7  3085 Matuz, Kaeley       17 Aquila Reds            23:10.4     2
  8  3114 Flewelling, Megan   17 Unattached             23:34.8     1

Event 10  5000 Meter Run Young Men
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  3082 Lowry, Evan         17 Motor City Track       19:06.8    10
  2  3092 Jurasek, Chris      18 Motor City Track       19:29.7     8
  3  3093 Soltis, Michael     17 Motor City Track       19:29.9     6
  4   912 Slavens, Patrick    17 Unattached             19:53.5     5
  5  3115 Grosskopf, Patrick  17 Motor City Track       21:19.7     4
  6  3077 Mayday, Michael     17 Motor City Track       21:23.5     3
  7  3117 Peck, Kasey         18 Fleet Feet Track       22:44.2     2
  8  3091 Parson, Aaron       17 Motor City Track       23:00.0
  9  3078 Hines, Kyle         17 Motor City Track       23:01.0


Women - Bantam - Team Rankings
===============================================================================
    1) Swift Track Club            33        2) Detroit Cheetah Track Club  1

Women - Midget - Team Rankings
===============================================================================
    1) Swift Track Club            13        2) Sunshine Shockers          10
    3) RARA                        8

Women - Youth - Team Rankings
===============================================================================
    1) Sunshine Shockers           17        2) Fleet Feet                 10
    3) Grand Rapids Track Club     5

Women - Intermediate - Team Rankings
===============================================================================
    1) Sunshine Shockers            6        2) Detroit Cheetah Track Clu   5

Women - Young - Team Rankings
===============================================================================
    1) Sunshine Shockers           16        2) Aquila Reds Track Team      2

Men - Bantam - Team Rankings
===============================================================================
    1) Fleet Feet Track Club        9        2) RARA                        2
    3) Swift Track Club             1

Men - Midget - Team Rankings
===============================================================================
    1) Ann Arbor Track Club        15        2) Fleet Feet Track Club       1

Men - Youth - Team Rankings
===============================================================================
    1) Detroit Cheetah Track Club   9        2) MOTOR CITY TRACK CLUB       8

Men - Intermediate - Team Rankings
===============================================================================
    1) Detroit Cheetah Track Club  15        2) MOTOR CITY TRACK CLUB       6

Men - Young - Team Rankings
===============================================================================
    1) MOTOR CITY TRACK CLUB       31        2) Fleet Feet Track Club       2
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx