Join/Renew Now

Results - USATF National Junior Olympic Track & Field Championships - Young Division

7/26-31/05 - Michael A. Carroll Track & Soccer Stadium (IUPUI) - Indianapolis, IN

100 Meter Dash Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ
 Nat'l Youth: & 11.10  1980        Michelle Glover
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.1
  1 Kennyanna Wilson             AZ Rising Sun            11.79Q
  2 Estella Moore                Ruff Riders              12.09
  3 Kharya Brown                 Quiet Storm El           12.14
  4 Sarah Lyons                  Bellevue Rec             12.17
  5 Kristie Mitchell             SW Mississippi           12.41
  6 Aja Evans                    Firestarters             12.48
  7 Judith Bataille              unattached-5             12.64
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 Porsche Ries                 Maximum Out Put          11.86Q
  2 Jessica Gregory              C.L. Athl Stars          11.87q
  3 Katrina Harrell              Magic City Runnr         12.14
  4 Chasmine Coleman             Mesquite Frndshp         12.21
  5 Gabrielle Dillon             SW Mississippi           12.37
  6 Erica Rhodes                 Hospitality Hse          12.44
  7 Devin Brooks                 SeaTown Express          12.52
  8 Chevis Trotter               AZ Cheetahs              12.78
Heat  3 Preliminaries   Wind: 2.0
  1 Seun Adigun                  Angelic Flye             11.80Q
  2 Kimberly Prather             Ladue Lightning          12.06q
  3 Erinne Benny                 Quiet Fire               12.29
  4 Cameo Motley                 Mission Valley           12.44
  5 Auja Pughsley                City/Lauderhill          12.66
  6 Jasmine Easley               AZ Cheetahs              12.66
  7 Kelsey Sutherland            unattached-13            12.73
  8 Veneta Smith                 unattached-16            13.21
Heat  4 Preliminaries   Wind: 1.7
  1 Breehana Jacobs              unattached-2             11.84Q
  2 Samilya Nixon                E St. L Railers          12.05q
  3 Charelise Davis              River City Elite         12.06q
  4 Victoria Howard              KC Flyers                12.19
  5 Catherine Eke                H-P Classic              12.46
  6 Rachel Edwards               Speed XL                 12.54
  7 Chanelle Harmon              Cinci Express            12.55
  8 Maria Simonelli              unattached-1             13.88

100 Meter Dash Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ
 Nat'l Youth: & 11.10  1980        Michelle Glover
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -0.2
  1 Kennyanna Wilson             AZ Rising Sun            11.63
  2 Jessica Gregory              C.L. Athl Stars          11.84
  3 Seun Adigun                  Angelic Flye             11.90
  4 Porsche Ries                 Maximum Out Put          11.97
  5 Breehana Jacobs              unattached-2             12.05
  6 Kimberly Prather             Ladue Lightning          12.13
  7 Charelise Davis              River City Elite         12.36
  8 Samilya Nixon                E St. L Railers          12.72

200 Meter Dash Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 23.32  7/27/2000   Monique Henderson, San Diego, CA
 Nat'l Youth: & 23.32  2000        Monique Henderson
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.2
  1 Azraa Rounds                 Ladue Lightning          24.87Q
  2 Landria Buckley              Michigan Accel           24.93
  3 Erica Rhodes                 Hospitality Hse          25.06
  4 Janisha Boleware             Lancaster Lghtng         25.16
  5 Nicole Noel                  SW Mississippi           25.44
  6 Lauren Ford                  Indy's Racing            26.04
  7 Catherine Eke                H-P Classic              26.27
  8 Tracy Howell                 unattached-1             26.89
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.3
  1 Porsche Ries                 Maximum Out Put          23.97Q
  2 Nene Kamate                  NY Novas                 24.42q
  3 Katrina Harrell              Magic City Runnr         24.82
  4 Kamelia Stroy                River Cities TC          25.14
  5 Valencia Wilson              Vegas Heat               25.25
  6 Chanelle Harmon              Cinci Express            25.77
  7 Devin Brooks                 SeaTown Express          26.07
  8 Hajr Hamin                   Hempstead PAL            27.82
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.9
  1 Samilya Nixon                E St. L Railers          24.24Q
  2 Kimberly Prather             Ladue Lightning          24.46q
  3 Breehana Jacobs              unattached-2             24.55
  4 Sarah Lyons                  Bellevue Rec             24.68
  5 Aja Evans                    Firestarters             25.25
  6 Courtney Ware                Indy's Racing            25.65
  7 Kristin McCoy                Ft Wayne Exp             25.70
  8 Melantha Jenkins             SeaTown Express          25.94
Heat  4 Preliminaries   Wind: 2.1
  1 Kennyanna Wilson             AZ Rising Sun            24.05Q
  2 Kharya Brown                 Quiet Storm El           24.39q
  3 Charelise Davis              River City Elite         24.53q
  4 Jernail Hayes                Wilmington TC            24.61
  5 Cameo Motley                 Mission Valley           25.11
  6 Auja Pughsley                City/Lauderhill          25.45
  7 Quin Shundalyn McPherson     Track Houston            25.77
  8 Deserea Brown                Angelic Flye             26.39

200 Meter Dash Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 23.32  7/27/2000   Monique Henderson, San Diego, CA
 Nat'l Youth: & 23.32  2000        Monique Henderson
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -0.5
  1 Kennyanna Wilson             AZ Rising Sun            23.81
  2 Porsche Ries                 Maximum Out Put          23.91
  3 Kharya Brown                 Quiet Storm El           24.11
  4 Nene Kamate                  NY Novas                 24.39
  5 Samilya Nixon                E St. L Railers          24.45
  6 Kimberly Prather             Ladue Lightning          24.53
  7 Charelise Davis              River City Elite         24.77
  8 Azraa Rounds                 Ladue Lightning          25.02

400 Meter Dash Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA
 Nat'l Youth: & 51.31  2000        Monique Henderson
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Jernail Hayes                Wilmington TC            56.04Q
  2 Cheris Fletcher              Ruff Riders              56.09
  3 Makalia Griffith             Awesome Power            57.03
  4 Elizabeth Harvin             Maximum Out Put          57.20
  5 Gloria Roberts               Vegas Stealth            57.41
  6 Kirsten Richards             Magic City Runnr         58.64
  7 Lauren Ford                  Indy's Racing            58.81
  8 Kristin McCoy                Ft Wayne Exp             59.81
Heat  2 Preliminaries
  1 Katie Baker                  Houston Heat             54.48Q
  2 Kamelia Stroy                River Cities TC          54.83q
  3 Dominique Cowling            V-Town                   56.24
  4 Tatiana Thomas               Ruff Riders              56.34
  5 Mary Pottinger               Quicksilver              56.71
  6 Erin Humphrey                Maximum Out Put          57.13
  7 Ashley Caldwell              Indy's Racing            58.10
  8 Ysatis Williams              Ladue Lightning          59.22
Heat  3 Preliminaries
  1 Myra Hassan                  Quiet Fire               54.78Q
  2 Brittany Washington          Track Houston            55.58q
  3 Sarah Lyons                  Bellevue Rec             55.60q
  4 Deserea Brown                Angelic Flye             55.74q
  5 Melantha Jenkins             SeaTown Express          57.14
  6 Suyoka Daley                 Awesome Power            57.30
  7 Kaetlyn Brown                River City Elite         57.80
  8 Brandi Robinson              Firestarters             59.54
Heat  4 Preliminaries
  1 Azraa Rounds                 Ladue Lightning          55.50Q
  2 Valencia Wilson              Vegas Heat               55.91
  3 Keshima Starks               Lancaster Lghtng         56.10
  4 Caitlin Dodge                Milwaukee Stride         57.84
  5 Joy Henry                    Awesome Power            57.86
  6 Zoria Brooks                 Colo Springs Str         59.25
  7 Shonee Muse                  Angelic Flye           1:01.09
  8 Julianna Gorder              Northstar United       1:02.61

400 Meter Dash Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA
 Nat'l Youth: & 51.31  2000        Monique Henderson
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Katie Baker                  Houston Heat             54.04
  2 Kamelia Stroy                River Cities TC          54.22
  3 Myra Hassan                  Quiet Fire               54.24
  4 Brittany Washington          Track Houston            55.15
  5 Azraa Rounds                 Ladue Lightning          55.35
  6 Sarah Lyons                  Bellevue Rec             56.19
  7 Jernail Hayes                Wilmington TC            57.80
 -- Deserea Brown                Angelic Flye                DQ   lane violation

800 Meter Run Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY
 Nat'l Youth: & 2:07.05  1994        Tamieka Grizzle
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Krishna Curry                Music City             2:15.36Q
  2 Cheris Fletcher              Ruff Riders            2:15.71Q
  3 Lyndsay Harper               Albuquerque TC         2:15.98Q
  4 Vivian McCollum              Jaguar TC              2:16.44q
  5 Carmen Mitchell              Track Houston          2:19.91
  6 Stephanie Hayden             United Stars           2:20.96
  7 Brittany Montgomery          Eastside Stepper       2:23.31
  8 Khalia Turner                Music City             2:23.62
  9 Shonda Anderson              Kansas Flyers          2:27.21
 10 Laura Coudey                 United Stars           2:27.74
 11 Melanie Gilbert              Indy's Racing          2:34.54
 12 Jeanne Sergeant              City/Lauderhill        2:41.04
Heat  2 Preliminaries
  1 Caity Lauer                  Ft Wayne Exp           2:14.98Q
  2 Ariane Sloan                 Cap City Comets        2:15.07Q
  3 Jessica Nichols              Mt Pleasant            2:15.35Q
  4 Sequoia McKinney             unattached-7           2:15.86q
  5 Jessica Jones                Track Houston          2:17.80
  6 Asia Diaz                    Speed By Choice        2:18.47
  7 Jennifer Bowles              Irvine Cougars         2:19.84
  8 Jeanette Muth                unattached-8           2:20.42
  9 Corsica Campbell             Kankakee TC            2:21.44
 10 Jenna Wood                   Kansas Flyers          2:21.77
 11 Chaquata Russell             Music City             2:24.35
 12 Daphne Owen                  Fox Athletics          2:32.67

800 Meter Run Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY
 Nat'l Youth: & 2:07.05  1994        Tamieka Grizzle
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Krishna Curry                Music City             2:11.16
  2 Ariane Sloan                 Cap City Comets        2:11.57
  3 Cheris Fletcher              Ruff Riders            2:12.63
  4 Caity Lauer                  Ft Wayne Exp           2:12.71
  5 Vivian McCollum              Jaguar TC              2:13.74
  6 Sequoia McKinney             unattached-7           2:16.04
  7 Lyndsay Harper               Albuquerque TC         2:18.02
  8 Jessica Nichols              Mt Pleasant            2:20.50

1500 Meter Run Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT
 Nat'l Youth: & 4:26.39  1981        Cecilia Hopp
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Cassi Sokol                  unattached-8           4:45.34Q
  2 Asia Diaz                    Speed By Choice        4:46.61Q
  3 Christina Mose               Texas Storm TC         4:46.77Q
  4 Kelly Sampson                Detroit Cheetah        4:47.06Q
  5 Lyndsay Harper               Albuquerque TC         4:54.54q
  6 Danni Rodriguez              Kryptonite TC          5:04.98
  7 Shannon Keels                Southern Eagles        5:14.99
  8 Rosanna Bell                 Hoover Parks           5:16.10
  9 Katy Thomson                 LV's Cheetah           5:24.88
 10 Adrienne Smith               Quicksilver            5:43.71
Heat  2 Preliminaries
  1 Ariane Sloan                 Cap City Comets        4:49.85Q
  2 Jessica Nichols              Mt Pleasant            4:50.41Q
  3 Jennifer Bowles              Irvine Cougars         4:53.09Q
  4 Sequoia McKinney             unattached-7           4:57.06Q
  5 Jenna Wood                   Kansas Flyers          4:58.13q
  6 Laura Coudey                 United Stars           5:02.93q
  7 Rebecca Huffman              Speed T&F              5:04.36q
  8 Jessica Nichols              unattached-9           5:06.16
  9 Kimberly Brown               Sterling TC            5:08.64
 10 Tiffany Townsend             Cordova                5:34.54
 11 Jessica Moran                Cont'l T-Belle         5:35.22

1500 Meter Run Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT
 Nat'l Youth: & 4:26.39  1981        Cecilia Hopp
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Cassi Sokol                  unattached-8           4:43.70
  2 Kelly Sampson                Detroit Cheetah        4:44.32
  3 Christina Mose               Texas Storm TC         4:45.96
  4 Jennifer Bowles              Irvine Cougars         4:48.01
  5 Ariane Sloan                 Cap City Comets        4:48.64
  6 Lyndsay Harper               Albuquerque TC         4:51.45
  7 Jessica Nichols              Mt Pleasant            4:56.33
  8 Asia Diaz                    Speed By Choice        4:57.73
  9 Laura Coudey                 United Stars           4:59.57
 10 Jenna Wood                   Kansas Flyers          5:00.61
 11 Sequoia McKinney             unattached-7           5:09.81
 12 Rebecca Huffman              Speed T&F              5:14.91

3000 Meter Run Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO
 Nat'l Youth: & 9:53.83  1998        Dana Boyle
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Kelly Sampson                Detroit Cheetah       10:22.97
  2 Asia Diaz                    Speed By Choice       10:42.12
  3 Kelly Weinel                 Junior Striders       11:08.85
  4 Kimberly Brown               Sterling TC           11:10.87
  5 Rebecca Huffman              Speed T&F             11:12.90
  6 Rosanna Bell                 Hoover Parks          11:18.59
  7 Ashley Porter                Central IL            11:36.77
  8 Jessica Moran                Cont'l T-Belle        11:37.66
  9 Tiffany Townsend             Cordova               11:38.99
 10 Katy Thomson                 LV's Cheetah          11:50.76
 11 Mary Tooke                   Team Bliss            12:04.48
 12 Emily Stafford               Columbus RC           12:16.09
 13 Amanda Walker                El Paso Life Sp       12:22.69

5000 Meter Race Walk Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 25:20.51  7/21/2001   Robyn Stevens, Vacaville, CA
 Nat'l Youth: & 25:20.51  2001        Robyn Stevens
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Christina Peters             Miami Valley          26:21.87
  2 Le'erin Voss                 unattached-8          26:44.65
  3 Dana Vered                   Walk USA              27:16.56
  4 Keelin Yenney                Sterling TC           28:56.81
  5 Katie Burnett                Cascade Str.          29:24.12
  6 Kelli Johnson                Kentucky Racers       29:32.50
  7 Sarah Peak                   Maine Racewalker      33:44.14
  8 Sarah Whitney                Maine Racewalker      34:06.03
  9 Miranda Georgetown           Faith TC              41:08.44

100 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 13.39  7/29/2001   Virginia Powell, Seattle, WA
 Nat'l Youth: & 13.39  2001        Virginia Ginny Powell
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.8
  1 Alexis Rogers                Houston Heat             13.88Q
  2 Nene Kamate                  NY Novas                 14.27q
  3 Vanneisha Ivy                Indy's Racing            14.41
  4 Chantee Matthews             Northwest TC             15.10
  5 Megan Parner                 Team Idaho               15.35
  6 Katie Hopper                 unattached-8             15.72
  7 Kim Markham                  Fort Collins TC          15.76
Heat  2 Preliminaries   Wind: -1.1
  1 Kristi Castlin               Straight Ahead           13.99Q
  2 Kimyon Broom                 Quiet Fire               14.11q
  3 Devin Brooks                 SeaTown Express          14.48
  4 Brittany James               Classics TC              14.64
  5 Roshawnda Brown              AZ Rising Sun            14.84
  6 Tamara Adams                 Ft Wayne Exp             14.88
  7 Yosha Haughton               Port City TC             15.21
Heat  3 Preliminaries   Wind: -1.0
  1 Shalina Clarke               Five Alive Strid         13.90Q
  2 Meia Tezeno                  V-Town                   14.73
  3 Jamie Carver                 SeaTown Express          14.93
  4 Jerae Byrd                   Northwest TC             14.93
  5 Tiara Barr                   Dixmoor Domin            15.36
  6 Lindsay Dolan                Beaver County            15.79
  7 Keva Ramsey                  NY Starz                 23.04
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.4
  1 Kishelle Paul                Quicksilver              14.22Q
  2 Landria Buckley              Michigan Accel           14.27q
  3 Falesha Ankton               V-Town                   14.29
  4 Marrissa Harris              Memphis Hurdlers         14.48
  5 Orie Ibe                     Ladue Lightning          15.04
  6 Shannon Flahive              Kryptonite TC            15.22
 -- Christina Tupper             SeaTown Express             DQ
Heat  5 Preliminaries   Wind: -0.7
  1 Seun Adigun                  Angelic Flye             14.08Q
  2 Bever-Leigh Holloway         Glenarden TC             14.58
  3 Jerika Hall                  Baton Rouge TC           14.68
  4 Rachel Edwards               Speed XL                 15.10
  5 Sharika Thompson             MLK Blasters             15.10
  6 Rosemary Forsyth             Ladue Lightning          15.86
  7 Troi White                   Team Idaho               16.47

100 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 13.39  7/29/2001   Virginia Powell, Seattle, WA
 Nat'l Youth: & 13.39  2001        Virginia Ginny Powell
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.9
  1 Shalina Clarke               Five Alive Strid         13.57
  2 Kristi Castlin               Straight Ahead           13.85
  3 Seun Adigun                  Angelic Flye             13.88
  4 Nene Kamate                  NY Novas                 13.96   13.952
  5 Alexis Rogers                Houston Heat             13.96   13.956
  6 Landria Buckley              Michigan Accel           14.12
  7 Kimyon Broom                 Quiet Fire               14.29
  8 Kishelle Paul                Quicksilver              14.30

400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 57.94  7/29/2001   Tiffany Ross, Miami, FL
 Nat'l Youth: & 57.94  2001        Tiffany Ross
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Whitney Crayton              Houston Heat           1:02.41Q
  2 Jennifer Anderson            Chaut. Striders        1:03.91
  3 Jasmine Dacus                Quicksilver            1:04.30
  4 Rebecca Gustafson            LV's Cheetah           1:07.52
  5 Evelyn Smith                 H-P Classic            1:07.80
  6 Orie Ibe                     Ladue Lightning        1:09.43
  7 Chelsea Cornelius-Brown      Light Speed            1:09.53
 -- Nene Kamate                  NY Novas                    DQ
Heat  2 Preliminaries
  1 Alexandra Coppadge           DE Diamonds            1:02.94Q
  2 Jerae Byrd                   Northwest TC           1:04.02
  3 Caroline Vaughn              Straight Ahead         1:04.48
  4 Jamie Carver                 SeaTown Express        1:05.16
  5 Kenika Weaver                Quicksilver            1:05.69
  6 Kim Perkins                  New Mexico Stars       1:05.70
  7 Katie Hopper                 unattached-8           1:09.97
Heat  3 Preliminaries
  1 Kishelle Paul                Quicksilver            1:01.40Q
  2 Marrissa Harris              Memphis Hurdlers       1:02.49q
  3 Falesha Ankton               V-Town                 1:02.76q
  4 Amber Hay                    Maximum Out Put        1:03.23
  5 Shaquanda Meylor             Willis PAL             1:03.67
  6 Nefeteri Williams            Chicagoland            1:06.00
  7 Ashley Hart                  CYO Oregon             1:07.55
  8 Brittany Chenoweth           NE Shooting Star       1:08.26
Heat  4 Preliminaries
  1 Heather Trimiew              Music City             1:01.64Q
  2 Egle Staisiunaite            CASA                   1:03.02q
  3 Jessica Jones                Wings                  1:04.71
  4 Vanneisha Ivy                Indy's Racing          1:06.16
  5 Lauren Lindaman              Westside TC            1:07.54
  6 Katie Cartwright             AZ Cheetahs            1:09.06
  7 Lauren Kisner                Team Idaho             1:10.33
  8 Jennifer Shambaugh           Hyperspeed             1:10.95
Heat  5 Preliminaries
  1 Patricia Anyanwu             Hummingbird TC         1:02.88Q
  2 Taylor Sefranka              Ft Wayne Exp           1:04.77
  3 Keva Ramsey                  NY Starz               1:05.23
  4 Sha'Ray Butler               Dallas TC              1:05.36
  5 Alexis Brown                 Detroit Cheetah        1:05.44
  6 Yosha Haughton               Port City TC           1:06.52
  7 Rosemary Forsyth             Ladue Lightning        1:08.36
  8 Destiny Coleman              E St. L Railers        1:15.53

400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 57.94  7/29/2001   Tiffany Ross, Miami, FL
 Nat'l Youth: & 57.94  2001        Tiffany Ross
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Heather Trimiew              Music City               59.97
  2 Kishelle Paul                Quicksilver            1:01.13
  3 Alexandra Coppadge           DE Diamonds            1:01.35
  4 Patricia Anyanwu             Hummingbird TC         1:01.39
  5 Falesha Ankton               V-Town                 1:01.69
  6 Whitney Crayton              Houston Heat           1:01.79
  7 Marrissa Harris              Memphis Hurdlers       1:01.86
  8 Egle Staisiunaite            CASA                   1:04.41

2000 Meter Steeplechase Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 7:15.97  7/27/2004   Erin Gray, Eugene, OR
 Nat'l Youth: & 7:15.97  2004        Erin Gray
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Nefeteri Williams            Chicagoland            7:30.48
  2 Rachel York                  Jets TC                7:43.30
  3 Hillory Davis                Landshark RC           7:52.16
  4 Jessica Nichols              unattached-9           7:52.29
  5 Leigh Fredrickson            Spokane Mercury        7:58.97
  6 Rosanna Bell                 Hoover Parks           8:00.89
  7 Liana Blue                   G'boro Pacesttr        8:02.54
  8 Sarah Look                   Ferrari Striders       8:06.50
  9 Brittany Chenoweth           NE Shooting Star       8:08.77
 10 Jennifer Haynes              Jets TC                8:16.65
 11 Fawn Dorr                    WNY Jets               8:24.31
 12 Daphne Owen                  Fox Athletics          8:25.56
 13 Rachel White                 NS Red Runners         8:41.83
 14 Lindsay Kotovsky             SW Suburban            9:08.78
 15 Claire McCullough            Wilmington Flyer       9:29.36

4x100 Meter Relay Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 45.26  1997        West Valley Eagles, Inglewood, CA
                       Regine Caruthers, Malika Edmunson, Miesha Withers
 Nat'l Youth: & 44.79  2003        New Horizon A
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 12-Houston Heat  'A'                                  45.86Q
  2 07-Five Alive Striders  'A'                           46.44Q
  3 05-Maximum Out Put  'B'                               46.80q
  4 03-Quicksilver TC  'A'                                46.99q
  5 10-Arizona Cheetahs  'A'                              47.79
  6 13-SeaTown Express  'A'                               48.32
  7 09-East St Louis Railers  'A'                         49.54
  8 10-Colorado Springs Striders  'A'                     50.04
Heat  2 Preliminaries
  1 12-C.L. Atheltic Stars  'A'                           46.38Q
  2 06-Southwest Mississippi TC  'A'                      46.91Q
  3 02-River City Elite TC  'A'                           47.57
  4 06-Mobile Parks & Recreation  'A'                     48.49
  5 14-Hampton Phillips Classic TC  'A'                   49.36
  6 07-LV's Cheetahs  'A'                                 49.62
  7 08-Milwaukee Striders  'A'                            49.84
  8 05-Westside TC  'A'                                   50.84
Heat  3 Preliminaries
  1 12-Wings  'A'                                         46.13Q
  2 09-Ladue LightningTC  'A'                             46.80Q
  3 07-Angelic Flyers TC  'A'                             47.75
  4 16-Indy's Racing Cheetahs  'A'                        47.79
  5 16-Fort Wayne Express  'A'                            48.54
  6 09-Kansas City Flyers  'A'                            48.62
  7 02-Phila. Striders TC  'A'                            48.80
 -- 14-V-Town  'A'                                           DQ

4x100 Meter Relay Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 45.26  1997        West Valley Eagles, Inglewood, CA
                       Regine Caruthers, Malika Edmunson, Miesha Withers
 Nat'l Youth: & 44.79  2003        New Horizon A
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 12-Wings  'A'                                         45.72
  2 12-Houston Heat  'A'                                  45.78
  3 12-C.L. Atheltic Stars  'A'                           46.22
  4 06-Southwest Mississippi TC  'A'                      46.24
  5 07-Five Alive Striders  'A'                           46.54
  6 03-Quicksilver TC  'A'                                46.73
  7 05-Maximum Out Put  'B'                               46.78
  8 09-Ladue LightningTC  'A'                             46.94

4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
 Nat'l Youth: & 3:35.51  2001        United Stars
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 12-Houston Heat  'A'                                3:43.00Q
  2 03-Ruff Riders  'A'                                 3:43.58Q
  3 08-Milwaukee Striders  'A'                          3:48.64
  4 03-Jaguar TC  'A'                                   3:54.67
  5 09-Kansas Flyers  'A'                               4:00.51
  6 10-Colorado Springs Striders  'A'                   4:01.86
  7 07-Chicagoland Zephyrs  'A'                         4:04.39
Heat  2 Preliminaries
  1 12-Track Houston  'A'                               3:42.69Q
  2 12-Wings  'A'                                       3:44.54Q
  3 01-Awesome Power TC  'A'                            3:45.45q
  4 09-Ladue LightningTC  'A'                           3:46.49q
  5 06-Music City TC  'B'                               3:51.53
  6 07-Chicagoland Zephyrs  'B'                         4:14.55
  7 05-Westside TC  'A'                                 4:27.32
Heat  3 Preliminaries
  1 06-Music City TC  'A'                               3:45.00Q
  2 03-Quicksilver TC  'A'                              3:47.52Q
  3 05-Maximum Out Put  'A'                             3:48.14
  4 07-Angelic Flyers TC  'A'                           3:54.11
  5 16-Indy's Racing Cheetahs  'A'                      3:55.69
  6 02-River City Elite TC  'A'                         4:05.21
  7 09-East St Louis Railers  'A'                       4:18.34

4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
 Nat'l Youth: & 3:35.51  2001        United Stars
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 12-Track Houston  'A'                               3:41.60
  2 06-Music City TC  'A'                               3:42.26
  3 12-Houston Heat  'A'                                3:43.44
  4 03-Quicksilver TC  'A'                              3:43.52
  5 12-Wings  'A'                                       3:45.85
  6 01-Awesome Power TC  'A'                            3:46.14
  7 03-Ruff Riders  'A'                                 3:47.52
  8 09-Ladue LightningTC  'A'                           3:51.11

4x800 Meter Relay Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 8:53.93  7/28/2001   United Stars, Philadelphia, PA
                         Danielle Roberts, Tiffany Abney Jessica Davis, Eve
 Nat'l Youth: & 8:53.93  2001        United Stars
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1
  1 06-Music City TC  'A'                               9:03.60
  2 12-Track Houston  'A'                               9:25.66
  3 06-Music City TC  'B'                               9:26.51
  4 09-Kansas Flyers  'A'                               9:36.48
  5 12-Wings  'A'                                       9:46.78
  6 03-Glenarden TC  'A'                                9:50.19
  7 03-DC Redwings  'A'                                 9:55.99
  8 03-Quicksilver TC  'A'                              9:57.45
  9 12-Houston Heat  'A'                               10:10.39
 10 07-LV's Cheetahs  'A'                              11:10.90
 11 07-Chicago Striders  'A'                           13:13.25

High Jump Young Women
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC
 Nat'l Youth: & 1.85m  1997        Adrianne Sims
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Desirae Gonder               Bakersfield Ghnd         1.75m    5-08.75
  2 Cassie LaMar                 Carlinville              1.70m    5-07.00
  2 Rachel Joiner                unattached               1.70m    5-07.00
  2 Sara Klein                   Barron Park              1.70m    5-07.00
  2 Kayla Tucker                 unattached-16            1.70m    5-07.00
  6 Kristen Meister              unattached-5             1.65m    5-05.00
  6 Lesly Hale                   Motor City Strid         1.65m    5-05.00
  6 Laura Morris                 Illini Heat              1.65m    5-05.00
  6 Laura Allred                 Northwest Flyers         1.65m    5-05.00
 10 Christine Kramer             unattached-16            1.60m    5-03.00
 11 Ameila Black                 Carolina Allstar         1.55m    5-01.00
 11 Hailee Drege                 Soaring Eagles           1.55m    5-01.00
 11 Breeana Chadez               Team Idaho               1.55m    5-01.00
 11 Yosha Haughton               Port City TC             1.55m    5-01.00
 11 Angela Smith                 Mobile Parks             1.55m    5-01.00
 11 Keva Ramsey                  NY Starz                 1.55m    5-01.00
 11 Natalie Devine               Northstar United         1.55m    5-01.00
 11 Sydney Wendt                 Team Idaho               1.55m    5-01.00
 11 Kristen Mathews              unattached-16            1.55m    5-01.00
 20 Britnee Watkins              Rockville Revol          1.50m    4-11.00
 20 Lindsay Dolan                Beaver County            1.50m    4-11.00
 20 Jasmine Benson               LV's Cheetah             1.50m    4-11.00
 23 Laramie Wright               Knoxville TC             1.45m    4-09.00
 23 Sofia Knight                 Houston Heat             1.45m    4-09.00

Pole Vault Young Women
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 3.84m  7/28/2001   Elizabeth Boyle, Chicago, IL
 Nat'l Youth: & 4.10m  2003        Kira Costa
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Brianna Neumann              Bruin TC                 3.85m#  12-07.50
  2 Stephanie Bagan              unattached-14            3.70m   12-01.50
  2 Dianna Noonan                SW Suburban              3.70m   12-01.50
  2 Megan Parner                 Team Idaho               3.70m   12-01.50
  5 Samantha Sonnennery          unattached-8             3.55m   11-07.75
  5 Talyor Troemel               Flying Dragon            3.55m   11-07.75
  7 Andrea Sabbatine             unattached-5             3.40m   11-01.75
  7 Erin Havener                 unattached-8             3.40m   11-01.75
  7 Ashley Early                 Vertical Vaulter         3.40m   11-01.75
  7 Michelle Ripple              Above the Bar            3.40m   11-01.75
  7 Erin Cluiss                  unattached-12            3.40m   11-01.75
 12 Audrey Harwood               unattached-7             3.25m   10-08.00
 12 Caitlin Thomley              G'boro Champs            3.25m   10-08.00
 12 Jenny Soceka                 unattached-8             3.25m   10-08.00
 15 Kelly Beamer                 unattached-5             3.10m   10-02.00
 15 Diana Price                  unattached-16            3.10m   10-02.00
 15 Jan Carlson                  Air Time Athl.           3.10m   10-02.00
 18 Caitlin Fairbairn            Vertical Asslt           2.95m    9-08.00
 18 Loretta Graney               unattached-1             2.95m    9-08.00
 20 Mallory Peck                 Sting TC                 2.80m    9-02.25
 21 Megan Long                   Kirkwood TC              2.65m    8-08.25
 -- Britany Parker               unattached-12               NH
 -- Virginia English             LA Falcon                   NH
 -- Abby Kimball                 Carroll TC                  NH
 -- Melissa Beerse               unattached-5                NH

Long Jump Young Women
===============================================================================
 JO Nat'l Ch: # 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE
 Nat'l Youth: & 6.36m  1994        Angee Henry
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Ashika Charan                SC Cheetahs              6.06m   2.6  19-10.75
  2 Hyleta Young                 Port Arthur TC           5.88m   2.5  19-03.50
  3 Christina Tupper             SeaTown Express          5.64m   0.6  18-06.00
  4 Casey Taylor                 LV's Cheetah             5.63m  +0.0  18-05.75
  5 Angela Jenkins               unattached-3             5.53m   2.1  18-01.75
  6 Ryann Hendricks              UCTC                     5.50m   0.4  18-00.50
  7 Lesly Hale                   Motor City Strid         5.49m   1.8  18-00.25
  8 Lana Mims                    M3 Elite                 5.34m   1.5  17-06.25
  9 April Anderson               E St. L Railers          5.32m   0.5  17-05.50
 10 Sydney Wendt                 Team Idaho               5.27m   2.3  17-03.50
 11 Lindsey Goodman              Team Idaho               5.22m   2.5  17-01.50
 11 Jessica Townsend             Cordova                  5.22m   2.9  17-01.50
 13 Monique Vines                Carolina Allstar         5.20m  -0.7  17-00.75
 13 Marrissa Harris              Memphis Hurdlers         5.20m   0.6  17-00.75
 15 Kirsten Richards             Magic City Runnr         5.17m  +0.0  16-11.50
 16 Natalie Devine               Northstar United         5.12m   1.0  16-09.75
 17 Tonya Giles                  Tulsa Flyers             5.11m  -0.6  16-09.25
 18 Kaile Wilson                 Colorado Flyers          5.09m   2.3  16-08.50
 19 Sara Klein                   Barron Park              4.96m  -1.0  16-03.25
 19 Natasha Wardley              unattached-15            4.96m   1.3  16-03.25
 21 Sharhonda Johnson            unattached-5             4.94m  -1.3  16-02.50
 22 Laquita Brazll               Silver Springs           4.93m  -0.5  16-02.25
 22 Keva Ramsey                  NY Starz                 4.93m  -1.6  16-02.25
 24 Seana Leary                  unattached-14            4.86m   NWI  15-11.50
 25 Tiffani Long                 unattached-3             4.85m  -1.6  15-11.00
 26 Megan Van Buskirk            Tri Cnty Expr.           4.78m   NWI  15-08.25
 27 Mara Miller                  Duquesne                 4.74m   0.4  15-06.75
 27 Aurelia Houston              unattached-15            4.74m   0.7  15-06.75
 29 Carolyn Harless              unattached-16            4.69m  -0.4  15-04.75
 30 Danay Spencer                Run for Glory            4.60m   NWI  15-01.25
 31 Khadijja Levy                Silver Springs           4.50m  -0.5  14-09.25
 32 Brittnay Brandon             Indiana Storm            4.24m   0.8  13-11.00
 33 Brittany Smith               unattached-16            4.03m  -0.7  13-02.75
 -- Quin Shundalyn McPherson     Track Houston             FOUL   NWI

Triple Jump Young Women
===============================================================================
 JO Nat'l Ch: # 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX
 Nat'l Youth: & 13.01m  1996        Alicia Broussard
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Ashika Charan                SC Cheetahs             12.45m   0.5  40-10.25
  2 Christina Tupper             SeaTown Express         12.42m   1.2  40-09.00
  3 Casey Taylor                 LV's Cheetah            12.22m   1.1  40-01.25
  4 Quin Shundalyn McPherson     Track Houston           12.01m   1.3  39-05.00
  5 Ryann Hendricks              UCTC                    11.96m   1.7  39-03.00
  6 Eunique Hamilton             unattached-12           11.85m   0.6  38-10.50
  7 Angela Jenkins               unattached-3            11.83m   0.7  38-09.75
  8 Laquita Brazll               Silver Springs          11.56m  -2.1  37-11.25
  9 Jessica Jeremiah             Milwaukee Stride        11.45m   0.8  37-06.75
 10 Tisha Uwadiale               Castro Valley TC        11.35m   0.5  37-03.00
 11 Megan Van Buskirk            Tri Cnty Expr.          11.34m   1.4  37-02.50
 12 Brittany James               Classics TC             11.32m   1.2  37-01.75
 13 Kirsten Richards             Magic City Runnr        11.29m   0.4  37-00.50
 14 Danielle Smith               Bellevue Rec            11.04m   0.6  36-02.75
 15 Kaile Wilson                 Colorado Flyers         11.00m  -0.6  36-01.25
 16 Jan Carlson                  Air Time Athl.          10.99m   1.3  36-00.75
 17 Sydney Wendt                 Team Idaho              10.85m   0.4  35-07.25
 18 Natasha Wardley              unattached-15           10.82m   1.1  35-06.00
 19 Judeka Adams                 Chicagoland             10.77m  -1.3  35-04.00
 20 Danay Spencer                Run for Glory           10.66m   1.1  34-11.75
 21 Danielle Oliver              Ladue Lightning         10.63m  -1.5  34-10.50
 22 Janelle Finley               Mobile Parks            10.62m   1.7  34-10.25
 23 Latoya Ragland               Huntsvl Metro           10.57m   1.0  34-08.25
 24 Aurelia Houston              unattached-15           10.54m   0.4  34-07.00
 25 Nkeiru Ugwoaba               SeaTown Express         10.38m  -0.7  34-00.75
 25 Elise Ruark                  H-P Classic             10.38m  +0.0  34-00.75
 27 Raegan Chambers              unattached-14           10.32m  -1.5  33-10.25
 28 Sara Klein                   Barron Park             10.06m  -0.5  33-00.25
 29 Tarayla Merriweather         Kentucky Synd           10.01m   0.7  32-10.25
 30 Ryan Sanders                 unattached-16            9.74m  -0.8  31-11.50
 31 Carolyn Harless              unattached-16            9.50m   0.4  31-02.00
 32 Megan Zirger                 SunburyTC                9.35m   1.6  30-08.25
 33 Brittany Smith               unattached-16            8.62m  -1.5  28-03.50

Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX
 Nat'l Youth: & 15.82m  2003        Michelle Carter
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Brittany Cox                 Nashvl Illusions        13.51m   44-04.00
  2 Allyn Laughlin               Beaver County           13.50m   44-03.50
  3 Jenny Svoboda                Cornhusker Flyer        13.39m   43-11.25
  4 Jere Summers                 unattached-14           13.30m   43-07.75
  5 Corissa Hutchinson           Cheney TC               13.24m   43-05.25
  6 Tierah Hall                  unattached-12           12.80m   42-00.00
  7 Frednisha Marshall           ETexas Comets           12.77m   41-10.75
  8 Rachel Talbert               unattached-9            12.59m   41-03.75
  9 Brooke Berarducci            Knoxville TC            12.31m   40-04.75
 10 Jaleesa Jeffery              3 M TC                  11.83m   38-09.75
 11 Erica Chaney                 unattached-13           11.70m   38-04.75
 12 Veronika Jerikova            unattached-8            11.51m   37-09.25
 13 Samantha Daniels             Bethany Bapt            11.47m   37-07.75
 14 Jennifer Greenspan           H-P Classic             11.46m   37-07.25
 15 Elizabeth Jackson            unattached-9            11.21m   36-09.50
 16 Kari Haines                  unattached-7            11.19m   36-08.50
 17 Jade Hambrick                unattached-2            11.18m   36-08.25
 18 Kristen Ness                 Indiana TC              11.17m   36-07.75
 19 Lena Tankeng                 Notre Dame TC           10.98m   36-00.25
 20 Aja Evans                    Firestarters            10.95m   35-11.25
 21 Kathy Onwu                   Nashvl Illusions        10.85m   35-07.25
 22 Rachel Thiel                 unattached-16           10.76m   35-03.75
 23 Mackenzie Cutter             Indiana TC              10.75m   35-03.25
 24 Cassy Osborn                 unattached-13           10.71m   35-01.75
 25 Kindall Begay                Tonto Apache            10.70m   35-01.25
 26 Jawnie Payne                 Cap City Comets         10.63m   34-10.50
 27 Brandi Cox                   Charlotte Flight        10.53m   34-06.75
 28 Stephanie Daniels            unattached-2            10.49m   34-05.00
 29 Jewel Sanders                Central IL              10.34m   33-11.25
 30 Ebony Arberry                unattached               9.39m   30-09.75
 31 Jessica Walker               Ardmore TC               8.80m   28-10.50
 32 Kristen Angelo               Austintown Comm          8.72m   28-07.50
 33 Nikki Costa                  Cap City Strider         8.68m   28-05.75
 -- Brittany Kitt                unatttached-1             FOUL

Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ
 Nat'l Youth: & 53.42m  1995        Suzy Powell
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Corissa Hutchinson           Cheney TC               45.02m     147-08
  2 Rachel Talbert               unattached-9            43.74m     143-06
  3 Katherine Tripp              unattached-13           41.07m     134-09
  4 Jewel Sanders                Central IL              40.40m     132-06
  5 Kaity Kark                   unattached-10           39.53m     129-08
  6 Andrea Martinez              unattached-10           39.37m     129-02
  7 Jessica Walker               Ardmore TC              38.92m     127-08
  8 Christine Saja               Spartanburg Str         38.46m     126-02
  9 Jacquie Holmberg             Chaut. Striders         37.13m     121-10
 10 Tara Ross                    unattached-15           37.08m     121-08
 11 Jaleesa Jeffery              3 M TC                  36.73m     120-06
 12 Jere Summers                 unattached-14           36.15m     118-07
 13 Tierah Hall                  unattached-12           35.94m     117-11
 14 Veronika Jerikova            unattached-8            35.60m     116-09
 15 Katie Jensnon                Wings                   35.11m     115-02
 16 Caitlin Harris               unattached-16           34.78m     114-01
 17 Allyn Laughlin               Beaver County           34.68m     113-09
 18 Kami Klopfenstein            Three Rivers            34.47m     113-01
 19 Stephanie Daniels            unattached-2            34.14m     112-00
 20 Kimberly Waldron             Charlotte Flight        33.98m     111-06
 21 Kelli VanVleet               unattached-9            33.85m     111-01
 22 Kindall Begay                Tonto Apache            33.75m     110-09
 23 Kristen Angelo               Austintown Comm         33.12m     108-08
 24 Laura Cis                    unattached-7            32.78m     107-06
 25 Cara Downs                   unattached-7            32.76m     107-06
 26 Sarah Bell                   Mobile Parks            32.22m     105-08
 26 Jenny Svoboda                Cornhusker Flyer        32.22m     105-08
 28 Mackenzie Cutter             Indiana TC              32.14m     105-05
 29 Bridget Angstsdt             Hoover Parks            32.03m     105-01
 30 Lena Tankeng                 Notre Dame TC           31.57m     103-07
 31 Brookelyn Dickson            Lone Star               31.34m     102-10
 32 Brandi Cox                   Charlotte Flight        30.74m     100-10
 33 Maria Debarrows              unattached-15           30.69m     100-08
 34 Cassy Osborn                 unattached-13           29.99m      98-05
 35 Kathy Onwu                   Nashvl Illusions        28.78m      94-05
 36 Morgan Brooks                unattached-5            28.54m      93-08
 37 Jawnie Payne                 Cap City Comets         28.33m      92-11
 38 Julie Griswold               Chaut. Striders         27.85m      91-04

Hammer Throw Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Emily Bernhardt              unattached-3            49.37m     162-00
  2 Brittany Cox                 Nashvl Illusions        39.12m     128-04
  3 Kristen Angelo               Austintown Comm         30.39m      99-08
  4 Rachel Bilek                 unattached-16           30.34m      99-06
  5 Emily Green                  unattached-5            28.08m      92-01
  6 Jenny Svoboda                Cornhusker Flyer        28.04m      92-00
  7 Kirstin Smith                Indiana TC              27.57m      90-05
  8 Heather Trevathan            unattached-12           23.84m      78-02
  9 Jacquie Holmberg             Chaut. Striders         23.59m      77-05
 10 Samantha Daniels             Bethany Bapt            23.24m      76-03
 11 Jere Summers                 unattached-14           22.22m      72-11
 12 Stephanie Daniels            unattached-2            21.71m      71-03
 13 Jawnie Payne                 Cap City Comets         20.51m      67-03
 14 Bridget Angstsdt             Hoover Parks            19.19m      62-11
 15 Colleen Stufflebeam          Kentucky Synd           16.59m      54-05
 -- Alicia Hoffman               unattached-2              FOUL
 -- Kathy Onwu                   Nashvl Illusions          FOUL

Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 43.94m  7/31/1994   Ann Crouse, Old Mystic, CT
 Nat'l Youth: & 48.35m  1999        Sarah Malone
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Brittani Williams            Wings                   43.83m     143-09
  2 Lauren Sexton                Oregon Throwers         43.59m     143-00
  3 Tara Ross                    unattached-15           41.80m     137-02
  4 Rachel Talbert               unattached-9            39.92m     131-00
  5 Christie Bettle              unattached-2            37.30m     122-04
  6 Jeanine Depasquale           Quicksilver TC          37.06m     121-07
  7 Kelli VanVleet               unattached-9            36.34m     119-03
  8 Jenny Svoboda                Cornhusker Flyer        35.63m     116-11
  9 Meghan Briggs                unattached-2            34.46m     113-01
 10 Katie Jensnon                Wings                   32.71m     107-04
 11 Kiana Smith                  SandhillsTC             32.39m     106-03
 12 Brookelyn Dickson            Lone Star               32.15m     105-06
 13 Elizabeth Pratt              Wilmington Flyer        31.85m     104-06
 14 Allison Jakubowski           unattached-5            31.65m     103-10
 15 Laura Woodbury               Waldo Country Y         31.26m     102-07
 16 Jill Blake                   Barron Park             30.94m     101-06
 17 Lena Tankeng                 Notre Dame TC           28.59m      93-09
 18 Carolyn Harless              unattached-16           28.25m      92-08
 19 Mackenzie Cutter             Indiana TC              28.10m      92-02
 20 Ashley Glenn                 unattached-8            28.00m      91-10
 21 Maria Debarrows              unattached-15           27.96m      91-09
 22 Lindsey Goodman              Team Idaho              27.87m      91-05
 23 Morgan Schaefer              unattached-7            27.63m      90-08
 24 Brittany Cox                 Nashvl Illusions        27.42m      89-11
 25 Kathy Onwu                   Nashvl Illusions        27.39m      89-10
 26 Kaity Kark                   unattached-10           27.04m      88-08
 27 Myra Brown                   AZ Rising Sun           26.25m      86-01
 28 Lauren Lotze                 Austintown Comm         26.16m      85-10
 29 Curshaunda Davis             Faith TC                25.80m      84-08
 30 Marianna Jahl                Sequoyah                25.38m      83-03
 31 Rossi Kinney                 unattached-1            23.60m      77-05
 32 Bailey Allen                 Illini Heat             20.71m      67-11

Heptathlon Young Women
================================================================
 JO Nat'l Ch: #  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX
 Nat'l Youth: &  5365  2001        Diana Pickler
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Brittani Williams            Wings                     4815
  2 Alexandra Coppadge           DE Diamonds               4804
  3 Jaynie Goodbody              Team Idaho                4715
  4 Shannon Flahive              Kryptonite TC             4678
  5 Marrissa Harris              Memphis Hurdlers          4517
  6 Lauren Begany                Jets TC                   4245
  7 Lauren Lindaman              Westside TC               4212
  8 Katie Nelson                 Heart of IL               4200
  9 Keva Ramsey                  NY Starz                  4149
 10 Emily Holding                Cool Running              4029
 11 Kim Markham                  Fort Collins TC           3986
 12 Lindsey Goodman              Team Idaho                3978
 13 Michelle Elliott             unattached-5              3967
 14 Casey Taylor                 LV's Cheetah              3946
 15 Jerika Hall                  Baton Rouge TC            3943
 16 Emily Reimer                 unattached-9              3647
 17 Ryan Sanders                 unattached-16             3466
 18 Karissa Sullivan             unattached-1              3453
 19 Tia Lampone                  Beaver County             3192
 20 Danielle Anton               unattached-8              3148
 21 Cameo Motley                 Mission Valley            3119
 22 Lauren Kisner                Team Idaho                2936
 23 Brianna Conde                unattached-4              2856
 24 Claire McCullough            Wilmington Flyer          2588

100 Meter Dash Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
 Nat'l Youth: & 10.30  1987        Quincy Watts
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.1
  1 Josh Harvey                  River Cities TC          10.87Q
  2 Attrail Snipes               SeaTown Express          11.00
  3 Emanuel Lewis                unattached-7             11.08
  4 David Pierce                 Northwest TC             11.19
  5 Brandon Hawthorne            City/Lauderhill          11.26
  6 Jerome Kindell               Electroforce             11.36
  7 Victor Marshall              Flying AJ's              11.36
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.1
  1 Evander Wells                New Horizon              10.59Q
  2 Jonathan Oliver              TX Heat of Dall          10.95
  3 De'Shawn Waters              V-Town                   11.02
  4 Joshua Wimbley               City/Lauderhill          11.07
  5 Michael Demko                Central Jersey           11.25
  6 Eric Robertson               Team Idaho               11.29
  7 Joshua Villoria              Renegades                11.30
Heat  3 Preliminaries   Wind: 2.1
  1 Will Glover                  Ft Wayne Exp             10.55Q
  2 Dax Danns                    MLK Blasters             10.67q
  3 Stephen Simmons              St .Louis Expres         10.72
  4 Jarrod Paschal               Montgomery YMCA          10.81
  5 Gary Jackson                 KCSE-DPA                 11.04
  6 Adam Slaughter               Team Idaho               11.04
  7 Kevin MacLeod                Grter Springfld          11.56
Heat  4 Preliminaries   Wind: 1.8
  1 Jerek Hewitt                 Track E Carolina         10.55Q
  2 James Anderson               Maximum Out Put          10.80
  3 Arthur Wims                  Ft Wayne Exp             10.81
  4 Captian Munnerlyn            Mobile Parks             10.99
  5 Kevin Dickson                In City Steppers         11.00
  6 Grant Wildman                Team Idaho               11.54
Heat  5 Preliminaries   Wind: 1.0
  1 Harry Rodgers                Track E Carolina         10.57Q
  2 Paul Chaney                  St .Louis Expres         10.68q
  3 Dorian Hayes                 Angelic Flye             10.78
  4 Dominique Stafford           Hallmark TC              10.82
  5 Christian Hiill-Smith        Ephesians TC             11.20
  6 Todd Tyler                   CNY Impalas              11.21
  7 Corey Reid                   Run for Glory            11.42
Heat  6 Preliminaries   Wind: -1.4
  1 Chris Tindle                 Track Houston            10.98Q
  2 Tyron Carrier                Tigers TC                11.00
  3 Eric Osei                    Providence Cobra         11.01
  4 Jeffrey McClary              City/Lauderhill          11.09
  5 Pearson Crichlow             Mission Valley           11.20
  6 Davion Arnold                unattached-15            11.29
  7 Sulaiman Sayyid              Colo High Altit.         11.33

100 Meter Dash Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
 Nat'l Youth: & 10.30  1987        Quincy Watts
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 0.2
  1 Jerek Hewitt                 Track E Carolina         10.43
  2 Harry Rodgers                Track E Carolina         10.66
  3 Will Glover                  Ft Wayne Exp             10.73
  4 Evander Wells                New Horizon              10.73
  5 Josh Harvey                  River Cities TC          10.83
  6 Paul Chaney                  St .Louis Expres         10.88
  7 Dax Danns                    MLK Blasters             10.94
  8 Chris Tindle                 Track Houston            10.99

200 Meter Dash Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills
 Nat'l Youth: & 20.50  1987        Quincy Watts
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.3
  1 Arthur Wims                  Ft Wayne Exp             21.52Q
  2 David Chaplin                Titans                   21.58q
  3 Tyron Carrier                Tigers TC                21.61
  4 Jeremy Washington            Track Houston            21.75
  5 Isaiah Adams                 Milwaukee Stride         22.05
  6 Dan Tyson                    SeaTown Express          22.06
  7 Shane Cronin                 Kryptonite TC            22.87
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.9
  1 Trey Harts                   River Cities TC          21.20Q
  2 Dax Danns                    MLK Blasters             21.80
  3 Joshua Wimbley               City/Lauderhill          22.08
  4 Chris Tindle                 Track Houston            22.08
  5 Pearson Crichlow             Mission Valley           22.17
  6 David Pierce                 Northwest TC             22.80
  7 Conner McCabe                H-P Classic              22.85
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.6
  1 Evander Wells                New Horizon              21.26Q
  2 Josh Harvey                  River Cities TC          21.49q
  3 Jake Hanson                  SeaTown Express          21.71
  4 Dorian Hayes                 Angelic Flye             21.88
  5 Walter Hopkins               Ft Wayne Exp             22.48
  6 Troy Brooks                  Silver Springs           22.51
  7 Emanuel Lewis                unattached-7             22.53
Heat  4 Preliminaries   Wind: 1.6
  1 Paul Chaney                  St .Louis Expres         21.42Q
  2 Will Glover                  Ft Wayne Exp             21.52q
  3 Armanti Hayes                Titans                   21.80
  4 Eric Osei                    Providence Cobra         22.10
  5 Attrail Snipes               SeaTown Express          22.24
  6 Adam Slaughter               Team Idaho               22.69
  7 Todd Tyler                   CNY Impalas              22.82
Heat  5 Preliminaries   Wind: 2.1
  1 Jacob Scheuerman             Kryptonite TC            21.20Q
  2 Jonathan Oliver              TX Heat of Dall          21.75
  3 DeAngelo Mingo               Team Hurricane           21.76
  4 Lukas Hulett                 Bellevue Rec             21.78
  5 Alie Beauvais                Awesome Power            22.23
  6 Eric Robertson               Team Idaho               22.40
 -- Gary Jackson                 KCSE-DPA                    FS

200 Meter Dash Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills
 Nat'l Youth: & 20.50  1987        Quincy Watts
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -1.2
  1 Evander Wells                New Horizon              21.30
  2 Trey Harts                   River Cities TC          21.44
  3 Paul Chaney                  St .Louis Expres         21.68
  4 Jacob Scheuerman             Kryptonite TC            21.75
  5 Arthur Wims                  Ft Wayne Exp             21.94
  6 Will Glover                  Ft Wayne Exp             21.98
  7 David Chaplin                Titans                   22.04
  8 Josh Harvey                  River Cities TC          22.07

400 Meter Dash Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT
 Nat'l Youth: & 45.58  1996        William Obea Moore
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Bryan Webb                   Knoxville TC             46.98Q
  2 James Groce                  Milwaukee Stride         47.69q
  3 Mychal Word                  River Cities TC          48.64
  4 Mikal Rasheed                E St. Louis Dash         50.06
  5 Duke Cole                    Westside TC              50.31
  6 Kenyon Stewart               Riverside Swift          50.86
  7 Shane Cronin                 Kryptonite TC            50.98
Heat  2 Preliminaries
  1 Jacob Scheuerman             Kryptonite TC            47.03Q
  2 Brandon Small                Track E Carolina         48.17
  3 Dan Tyson                    SeaTown Express          48.30
  4 Adelliar Guy                 Team Hurricane           48.40
  5 Courtney Lester              Titans                   48.98
  6 Phillip Anderson             Indiana Storm            50.10
  7 Sean Morris                  Willingboro              50.28
  8 Takias Peoples               Ohio Flyers              50.49
Heat  3 Preliminaries
  1 Brandon Washington           Track Houston            47.85Q
  2 Oladipo Adeshina             Miami Northwest          48.16q
  3 Mitchell Moore               SF Senators              48.26
  4 Brandon Spradley             Port City TC             48.62
  5 Justin McQueen               C.L. Athl Stars          48.69
  6 Lee Harris                   O.F.F.                   49.71
  7 Demetrius Booker             E St. Louis Dash         50.92
  8 Daniel Boada                 Duquesne                 51.14
Heat  4 Preliminaries
  1 Armanti Hayes                Titans                   47.46Q
  2 Lukas Hulett                 Bellevue Rec             47.76q
  3 Michael Johnson              SF Senators              48.20
  4 Patrick Grant                City/Lauderhill          49.52
  5 Brian Rabb                   Indiana Storm            49.70
  6 William Johnson              Cinci Express            49.87
  7 Brendan Gaffney              unattached-1             51.21
Heat  5 Preliminaries
  1 LaDerek Jones                Track Houston            47.78Q
  2 Tabarie Henry                Miami Northwest          48.70
  3 Khalif Featherstone          Phatback Athl            49.35
  4 Alie Beauvais                Awesome Power            49.53
  5 Eric Robertson               Team Idaho               50.09
  6 Nicholas Taylor              SF Senators              50.62
  7 Charles Smith                Evanston Eagles          50.72
  8 Yeison Berdugs               Providence Cobra         52.17

400 Meter Dash Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT
 Nat'l Youth: & 45.58  1996        William Obea Moore
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Jacob Scheuerman             Kryptonite TC            46.77
  2 Bryan Webb                   Knoxville TC             46.98
  3 Armanti Hayes                Titans                   47.46
  4 LaDerek Jones                Track Houston            47.88
  5 Brandon Washington           Track Houston            47.98
  6 Oladipo Adeshina             Miami Northwest          48.13
  7 Lukas Hulett                 Bellevue Rec             48.15
  8 James Groce                  Milwaukee Stride         48.20

800 Meter Run Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas
 Nat'l Youth: & 1:49.49  2000        Nick Davenport
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Geoffrey Lesch-Wragge        Chaut. Striders        1:54.50Q
  2 James Groce                  Milwaukee Stride       1:54.67Q
  3 Bryan Ugochukwu              Rising Stars TC        1:55.48
  4 Harold Jones                 Cinci Express          1:56.21
  5 Justin McGrath               So Central AA          1:57.63
  6 Kaiser Wade                  NE Shooting Star       1:58.70
  7 Travis White                 Ft Wayne Exp           1:58.80
  8 Kevin Ralston                S/A Hinds Feet         2:00.52
  9 Matthew Winkler              unattached-9           2:00.86
 10 Robert Mortel                -Zenith Velocity       2:01.14
 11 Stephen Williams             Marion Swamp Fox       2:01.21
Heat  2 Preliminaries
  1 Jonathan Gest                After Burner TC        1:54.30Q
  2 Darnell Moreno               Riverside Swift        1:54.32Q
  3 Mychal Word                  River Cities TC        1:54.48
  4 Aaron Wilson                 LV's Cheetah           1:54.72
  5 Matt Duncan                  After Burner TC        1:54.89
  6 Derickus Johnson             Silver Sonics          1:55.49
  7 Mikail Ebanks                Miami Northwest        1:56.57
  8 Sargbah Tarpeh               Phatback Athl          1:56.62
  9 Shannon Scott                Performnce Sport       1:56.95
 10 Thomas Crum                  Ft Wayne Exp           1:59.64
Heat  3 Preliminaries
  1 Gregory Hudgen               Personal Best          1:53.84Q
  2 William Johnson              Cinci Express          1:54.00Q
  3 Che Ballenger                Alameda C Costa        1:54.14q
  4 Sean Carey                   unattached-14          1:54.34q
  5 Zachary Malet                Phatback Athl          1:54.58
  6 Toma Walker                  Mt Pleasant            1:54.66
  7 Brandon Jones                Charlotte Flight       1:55.18
  8 Ryan Petersen                Kryptonite TC          1:57.03
  9 Phillip Stout                CASA                   1:58.74
 10 Micael Smith                 unattached-14          2:00.43
 11 Jason Johnson                Speed XL               2:01.69

800 Meter Run Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas
 Nat'l Youth: & 1:49.49  2000        Nick Davenport
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 James Groce                  Milwaukee Stride       1:53.15
  2 Jonathan Gest                After Burner TC        1:53.33
  3 Gregory Hudgen               Personal Best          1:53.71
  4 William Johnson              Cinci Express          1:54.31
  5 Che Ballenger                Alameda C Costa        1:54.44
  6 Sean Carey                   unattached-14          1:54.82
  7 Darnell Moreno               Riverside Swift        1:55.80
  8 Geoffrey Lesch-Wragge        Chaut. Striders        1:56.97

1500 Meter Run Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC
 Nat'l Youth: & 3:51.21  1985        John Quade
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Jonathan Gest                After Burner TC        4:00.68Q
  2 Travis Prejean               Chaut. Striders        4:01.29Q
  3 Trevon Rainford              Juventus TC            4:04.26Q
  4 Toma Walker                  Mt Pleasant            4:04.80Q
  5 Harold Jones                 Cinci Express          4:06.51q
  6 Jordan Snyder                Wasatch Athl           4:14.60
  7 Kyle Murray                  Fast Feat              4:14.90
  8 John Walter                  LV's Cheetah           4:19.26
  9 Thaddeus Powell              unattached-9           4:21.75
 10 William Dill                 Mobile Parks           4:21.95
 11 Jamaal Jones                 SE Mississippi         4:23.56
 12 Mason McGovern               Team Bird              4:44.99
Heat  2 Preliminaries
  1 Matt Duncan                  After Burner TC        4:05.11Q
  2 Derickus Johnson             Silver Sonics          4:05.27Q
  3 Brandon Cooper               Lake Cities            4:06.01Q
  4 Jared Swehosky               Salem TC               4:07.39Q
  5 Michael Chinchar             Federal Way            4:09.44q
  6 Zack Dawson                  G'boro Pacesttr        4:09.94q
  7 Mikail Ebanks                Miami Northwest        4:14.24q
  8 Mitchel Ownbey               unattached-9           4:18.00
  9 Matt Cobette                 Mission Valley         4:18.72
 10 Robert Mortel                -Zenith Velocity       4:19.73
 11 Matt Kurley                  Illini Heat            4:23.57
 12 Jason Crawford               Montgomery YMCA        4:41.64
 13 David Rex                    Team Bird              4:44.11

1500 Meter Run Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC
 Nat'l Youth: & 3:51.21  1985        John Quade
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Matt Duncan                  After Burner TC        3:58.28
  2 Michael Chinchar             Federal Way            3:59.05
  3 Travis Prejean               Chaut. Striders        3:59.53
  4 Jonathan Gest                After Burner TC        4:00.82
  5 Derickus Johnson             Silver Sonics          4:01.45
  6 Brandon Cooper               Lake Cities            4:01.71
  7 Toma Walker                  Mt Pleasant            4:02.76
  8 Trevon Rainford              Juventus TC            4:05.04
  9 Jared Swehosky               Salem TC               4:07.61
 10 Mikail Ebanks                Miami Northwest        4:08.74
 11 Harold Jones                 Cinci Express          4:09.52
 12 Zack Dawson                  G'boro Pacesttr        4:20.10

5000 Meter Run Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA
 Nat'l Youth: & 14:27.14  2001        Yong-Sung Leal
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Mitchel Ownbey               unattached-9          15:56.98
  2 Zack Dawson                  G'boro Pacesttr       16:06.48
  3 Samuel Borchers              Miami Valley          16:20.19
  4 Jordan Snyder                Wasatch Athl          16:22.32
  5 Kyle Louis                   Miami Valley          16:41.29
  6 Ian Silvosky                 unattached-9          16:44.74
  7 Ryan Vilas                   unattached-15         16:46.57
  8 Ryan Venderley               Team Bird             17:00.30
  9 Kelly Eurek                  After Burner TC       17:13.14
 10 Jamaal Jones                 SE Mississippi        17:39.00
 11 Matthew Lund                 Castro Valley TC      17:51.92
 12 Jacob Bowman                 Chaut. Striders       18:00.90
 13 Andy Czerpak                 Erie One              19:13.70
Section  2
  1 Danny Mercado                unattached-15         15:18.70
  2 Trevon Rainford              Juventus TC           15:27.32
  3 Ian Bracy                    G'boro Pacesttr       15:27.79
  4 Mikias Gelagle               DC Redwings           15:28.21
  5 Brandon Cooper               Lake Cities           15:37.27
  6 Michael Chinchar             Federal Way           15:43.16
  7 Aron Kehoe                   unattached-8          15:43.33
  8 Skyler Delmott               Emporia TC            15:44.69
  9 Tyler Morey                  unattached-8          16:12.78
 10 Jared Swehosky               Salem TC              16:13.98
 11 Christopher Kane             Knoxville TC          16:20.17
 12 Matt Kurley                  Illini Heat           16:46.60
 13 John Walter                  LV's Cheetah          16:53.91
 14 Lars Wyatt                   Cascade Str.          16:54.48
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
  1 Danny Mercado                unattached-15         15:18.70
  2 Trevon Rainford              02-Juventus TC        15:27.32
  3 Ian Bracy                    G'boro Pacesttr       15:27.79
  4 Mikias Gelagle               03-DC Redwings        15:28.21
  5 Brandon Cooper               12-Lake Cities        15:37.27
  6 Michael Chinchar             13-Federal Way TC     15:43.16
  7 Aron Kehoe                   unattached-Region 8   15:43.33
  8 Skyler Delmott               09-Emporia TC         15:44.69
  9 Mitchel Ownbey               unattached-Region 9   15:56.98
 10 Zack Dawson                  G'boro Pacesttr       16:06.48
 11 Tyler Morey                  unattached-Region 8   16:12.78
 12 Jared Swehosky               13-Salem TC           16:13.98
 13 Christopher Kane             06-Knoxville TC       16:20.17
 14 Samuel Borchers              05-Miami Valley TC    16:20.19
 15 Jordan Snyder                Wasatch Athl          16:22.32
 16 Kyle Louis                   05-Miami Valley TC    16:41.29
 17 Ian Silvosky                 unattached-Region 9   16:44.74
 18 Ryan Vilas                   unattached-15         16:46.57
 19 Matt Kurley                  07-Illini Heat TC     16:46.60
 20 John Walter                  07-LV's Cheetahs      16:53.91
 21 Lars Wyatt                   13-Cascade Striders   16:54.48
 22 Ryan Venderley               16-Team Bird, Inc.    17:00.30
 23 Kelly Eurek                  12-After Burner TC    17:13.14
 24 Jamaal Jones                 SE Mississippi        17:39.00
 25 Matthew Lund                 14-Castro Valley TC   17:51.92
 26 Jacob Bowman                 Chaut. Striders       18:00.90
 27 Andy Czerpak                 Erie One              19:13.70

5000 Meter Race Walk Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 21:58.42  7/26/2001   Matt Boyles, Yellow Springs, OH
 Nat'l Youth: & 21:58.42  2001        Matt Boyles
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Jared Swehosky               Salem TC              21:53.80&
  2 Paul Regul                   Elgin Sharks          25:22.35
  3 Ernesto Vergara              SoTX Walk Club        25:42.14
  4 Padric Gleason               Maine Racewalker      26:49.93
  5 Garrin Chillis               Warp Speed TC         33:42.21

110 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA
 Nat'l Youth: & 13.57  2004        Kevin Craddock
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.5
  1 David Klech                  H-P Classic              14.26Q
  2 Joey Hodges                  Indiana Storm            14.30
  3 Gary II Sumpter              Riverside Swift          14.63
  4 Chris Titsworth              AZ Rising Sun            14.64
  5 Nate Larkin                  unattached-7             14.66
  6 Steven Bacon                 SeaTown Express          15.07
  7 David Nelson                 Mesquite Frndshp         15.14
  8 Kevin MacLeod                Grter Springfld          15.18
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Carrington Queen             Phatback Athl            13.99Q
  2 Vincent Corner               Stars of Tomorro         14.32
  3 Simeon Harris                Cordova                  14.43
  4 Nkosinza Balumbu             Mission Valley           14.63
  5 Willis West                  Metro Dade               14.73
  6 Justin Ta                    H-P Classic              15.24
  7 Collin Lomagistro            unattached-4             15.86
  8 Austin Nay                   Team Idaho               17.19
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.9
  1 Gary Jackson                 KCSE-DPA                 14.38Q
  2 Antoine Fant                 Quick Striders           14.40
  3 Tracey Drew                  Aurora Flyer             14.42
  4 Chris Brautzch               Ft Wayne Exp             14.51
  5 Steven Cartwright            Dallas Mustang           14.80
  6 Ben Yeh                      Fort Collins TC          14.89
  7 Devin Belanger               unattached-1             15.09
  8 Eric Lund                    unattached-8             15.22
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.7
  1 Tavaris Washington           Quicksilver              13.91Q
  2 Bryce Brown                  Indiana Storm            14.21q
  3 William Vese                 Houston Heat             14.22q
  4 Kirt McReynolds              Charlotte Flight         14.49
  5 Kamal Marell                 Phatback Athl            14.53
  6 Adam Schleis                 unattached-8             14.90
  7 Rashad Smith                 H-P Classic              15.05
  8 Reggie Roupier               Hempstead PAL            15.91
Heat  5 Preliminaries   Wind: -0.1
  1 Charles Derrickson           SandhillsTC              14.08Q
  2 Daniel Kinney                Michigan Accel           14.19q
  3 Leander McKenzie             Mercury AL TC            14.28
  4 Jordan Paul                  Pasadena Roses           14.38
  5 Brandon Green                unattached-7             14.72
  6 Allan Dunson                 Flying Js                15.01
  7 Martin Ross                  Personal Best            15.08
  8 Donald Dyer                  unattached-13            15.69

110 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA
 Nat'l Youth: & 13.57  2004        Kevin Craddock
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 0.6
  1 Carrington Queen             Phatback Athl            13.86
  2 Tavaris Washington           Quicksilver              13.92
  3 Bryce Brown                  Indiana Storm            13.95
  4 Charles Derrickson           SandhillsTC              14.00
  5 Daniel Kinney                Michigan Accel           14.06
  6 David Klech                  H-P Classic              14.29
  7 William Vese                 Houston Heat             14.36
  8 Gary Jackson                 KCSE-DPA                 14.70

400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX
 Nat'l Youth: & 49.77  2002        Kerron Clement
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Kaiser Wade                  NE Shooting Star         53.15Q
  2 Devon Burroughs              Willingboro              54.28
  3 Nate Larkin                  unattached-7             55.70
  4 Rashad Smith                 H-P Classic              56.05
  5 Kevin MacLeod                Grter Springfld          56.33
  6 Jamison Lacy                 Indy's Racing            58.94
  7 Elbert Mock                  Miller TC              1:04.24
Heat  2 Preliminaries
  1 Travis Swaggard              Cobra TC                 53.45Q
  2 Joey Hodges                  Indiana Storm            54.08
  3 Tyler Smith                  Quicksilver              54.57
  4 Thomas Oatts                 Knoxville TC             55.38
  5 Dwayne Joseph                Willingboro              55.84
  6 Marcus Stallworth            Metro Dade               56.54
  7 Jordan Paul                  Pasadena Roses           56.95
  8 Drew Johnston                Hyperspeed               57.93
Heat  3 Preliminaries
  1 Tyrone Murphy                Quick Striders           53.96Q
  2 Nicholas Makukutu            Track Houston            54.04
  3 Kevin Pabst                  Team Idaho               54.93
  4 Martin Ross                  Personal Best            55.72
  5 Stephon Beckford             Hempstead PAL            57.11
  6 Radell Young                 Bellevue Rec           1:02.80
Heat  4 Preliminaries
  1 David Klech                  H-P Classic              51.93Q
  2 Tavaris Washington           Quicksilver              52.45q
  3 Jansen Hyde                  Mesquite Frndshp         53.85
  4 Bryce Brown                  Indiana Storm            54.17
  5 Gary II Sumpter              Riverside Swift          54.56
  6 Willis West                  Metro Dade               56.01
  7 Collin Lomagistro            unattached-4             57.74
  8 Allan Dunson                 Flying Js                58.66
Heat  5 Preliminaries
  1 Tracey Drew                  Aurora Flyer             53.07Q
  2 Chris Titsworth              AZ Rising Sun            53.87
  3 Daniel Kinney                Michigan Accel           54.46
  4 Eric Lund                    unattached-8             55.30
  5 Kamal Marell                 Phatback Athl            57.02
  6 Eric Asfeld                  unattached-8             58.62
  7 Nolan Frazier                V-Town                   59.10
Heat  6 Preliminaries
  1 Jake Hanson                  SeaTown Express          53.01Q
  2 Simeon Harris                Cordova                  53.12q
  3 Carrington Queen             Phatback Athl            54.81
  4 Allen Moore                  Northwest TC             55.53
  5 Jamar Jackson                Angelic Flye             57.42
  6 Christopher Jones            Orofino T&F              58.55
  7 Angelo Canale                Adirondak Runner         58.57

400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX
 Nat'l Youth: & 49.77  2002        Kerron Clement
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Tavaris Washington           Quicksilver              51.10
  2 David Klech                  H-P Classic              51.30
  3 Tracey Drew                  Aurora Flyer             52.47
  4 Tyrone Murphy                Quick Striders           53.14
  5 Travis Swaggard              Cobra TC                 54.03
  6 Kaiser Wade                  NE Shooting Star         54.22
  7 Jake Hanson                  SeaTown Express          54.23
  8 Simeon Harris                Cordova                  57.03

2000 Meter Steeplechase Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY
 Nat'l Youth: & 5:53.17  1983        Orla Kastberg
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Jared Swehosky               Salem TC               6:13.24
  2 Kevin Kuhn                   Miami Valley           6:27.26
  3 Josh Gerber                  Northstar United       6:30.38
  4 John Walter                  LV's Cheetah           6:33.22
  5 Matt Cobette                 Mission Valley         6:35.82
  6 Samuel Borchers              Miami Valley           6:37.13
  7 Mauricio Morales             Emporia TC             6:41.01
  8 Lars Wyatt                   Cascade Str.           6:42.81
  9 Curtiss Feltner              Manhattan XC           6:44.54
 10 Sebastien Freard             Hummingbird TC         6:58.05
 11 Thomas Semph                 unattached-13          6:58.13
 12 Caleb LaFond                 unattached-5           7:05.98
 13 Daniel Clifford              unattached-15          7:06.66
 14 Matthew Lund                 Castro Valley TC       7:06.79
 15 Cornelious Blair             WMTC Stampede          7:19.51
 16 Kelley (Kc) Ballentine       G'boro Pacesttr        7:23.48
 17 Eric Dyson                   Hummingbird TC         7:23.70
 18 Alex Pempe                   Artemius               7:33.92
 19 Timothy Moore                Memphis Hurdlers       7:36.30
 20 Brian Hendrix                unattached-7           7:39.29
 21 Jamie Despain                Hoover Parks           7:46.80
 22 Joshua Banks                 Junior Speedstr        8:01.68

4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams
 Nat'l Youth: & 39.73  1996        Track Houston
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 12-Houston Heat  'A'                                  41.00Q
  2 04-City of Lauderhill  'A'                            41.66
  3 15-Team Hurricane  'A'                                42.09
  4 10-Kryptonite TC  'A'                                 42.23
  5 05-Caribe  'A'                                        42.71
  6 08-Bellevue Recreation Youth  'A'                     43.27
  7 13-Hilltop Striders  'A'                              46.37
Heat  2 Preliminaries
  1 03-Titans  'A'                                        40.71Q
  2 03-Quicksilver TC  'A'                                41.06q
  3 06-Twin City Athletic Assn  'A'                       41.53
  4 05-Maximum Out Put  'A'                               41.99
  5 09-East St. Louis Dashers  'A'                        43.33
  6 01-S/A Hinds Feet  'A'                                44.04
 -- 07-Champaign-Urbana-Rantoul TC  'A'                     DNF
Heat  3 Preliminaries
  1 03-Track Eastern Carolina  'A'                        40.18Q
  2 08-Milwaukee Striders  'A'                            41.22q
  3 09-St. .Louis Express  'A'                            41.23
  4 16-Indiana Storm TC  'A'                              41.94
  5 14-Hampton Phillips Classic TC  'A'                   42.46
  6 05-Westside TC  'A'                                   43.70
  7 13-Flying AJ's  'A'                                   44.38
Heat  4 Preliminaries
  1 12-Track Houston  'A'                                 40.83Q
  2 16-Fort Wayne Express  'A'                            41.04q
  3 14-Ephesians TC  'A'                                  41.53
  4 07-Angelic Flyers TC  'A'                             42.32
  5 14-San Francisco Senators  'A'                        42.52
  6 07-Chicagoland Zephyrs  'A'                           42.56
Heat  5 Preliminaries
  1 06-River Cities TC  'A'                               40.81Q
  2 06-Knoxville TC  'A'                                  41.40
  3 12-Hallmark TC  'A'                                   41.81
  4 13-SeaTown Express  'A'                               42.64
  5 02-Willingboro TC  'A'                                42.72
  6 16-Fort Wayne Express  'B'                            43.10

4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams
 Nat'l Youth: & 39.73  1996        Track Houston
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 03-Track Eastern Carolina  'A'                        40.00
  2 03-Titans  'A'                                        40.41
  3 06-River Cities TC  'A'                               40.55
  4 03-Quicksilver TC  'A'                                41.10
  5 16-Fort Wayne Express  'A'                            41.14
  6 12-Track Houston  'A'                                 41.33
  7 12-Houston Heat  'A'                                  41.61
  8 08-Milwaukee Striders  'A'                            41.90

4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 3:06.55  7/26/1998   East Atlanta TC, Atlanta, GA
                         A. Partridge, D. Phillips, A. Taylor, K. Williamsq
 Nat'l Youth: & 3:06.55  1996        East Atlanta
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 14-San Francisco Senators  'A'                      3:12.73Q
  2 03-Quicksilver TC  'A'                              3:13.74q
  3 02-Phatback Athletics  'A'                          3:15.42
  4 09-East St. Louis Dashers  'A'                      3:17.91
  5 10-Kryptonite TC  'A'                               3:18.19
  6 04-City of Lauderhill  'A'                          3:19.52
  7 07-Angelic Flyers TC  'A'                           3:22.85
  8 05-Westside TC  'A'                                 3:28.19
Heat  2 Preliminaries
  1 12-Hallmark TC  'A'                                 3:13.54Q
  2 12-Track Houston  'B'                               3:14.71q
  3 02-Willingboro TC  'A'                              3:15.04
  4 04-Miami Northwest Express  'A'                     3:16.45
  5 07-Champaign-Urbana-Rantoul TC  'A'                 3:19.92
  6 14-Hampton Phillips Classic TC  'A'                 3:22.53
  7 10-Colorado High Altitude TC  'A'                   3:27.09
Heat  3 Preliminaries
  1 12-Track Houston  'A'                               3:14.03Q
  2 16-Indiana Storm TC  'A'                            3:14.86q
  3 15-Riverside Co Swift Performa  'A'                 3:18.03
  4 03-Charlotte Flight TFC  'A'                        3:19.38
  5 07-Chicagoland Zephyrs  'A'                         3:20.41
  6 05-Maximum Out Put  'A'                             3:21.28
 -- 01-S/A Hinds Feet  'A'                                   DQ
Heat  4 Preliminaries
  1 03-Titans  'A'                                      3:11.17Q
  2 06-River Cities TC  'A'                             3:11.55q
  3 06-Knoxville TC  'A'                                3:16.56
  4 15-Team Hurricane  'A'                              3:18.82
  5 06-Cordova  'A'                                     3:19.47
  6 16-Fort Wayne Express  'A'                          3:19.75
  7 02-Willingboro TC  'B'                              3:24.00

4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 3:06.55  7/26/1998   East Atlanta TC, Atlanta, GA
                         A. Partridge, D. Phillips, A. Taylor, K. Williamsq
 Nat'l Youth: & 3:06.55  1996        East Atlanta
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 03-Titans  'A'                                      3:12.24
  2 03-Quicksilver TC  'A'                              3:12.52
  3 14-San Francisco Senators  'A'                      3:13.57
  4 06-River Cities TC  'A'                             3:13.73
  5 16-Indiana Storm TC  'A'                            3:15.59
  6 12-Track Houston  'A'                               3:15.60
  7 12-Track Houston  'B'                               3:17.43
  8 12-Hallmark TC  'A'                                 3:17.92

4x800 Meter Relay Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE
 Nat'l Youth: & 7:35.27  1981        East Coast Classic
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1
  1 05-Cincinnati Express  'A'                          7:59.85
  2 10-Colorado High Altitude TC  'A'                   8:02.64
  3 07-LV's Cheetahs  'A'                               8:14.30
  4 06-Mobile Parks & Recreation  'A'                   8:25.65
  5 13-Silver Valley RC  'A'                            8:33.61
  6 07-CASA  'A'                                        8:45.55
  7 06-Road Runners TC  'A'                             8:59.10
  8 06-Peak Performance TC  'A'                         9:09.63
Section  2
  1 12-After Burner TC  'A'                             7:49.82
  2 12-Track Houston  'A'                               7:50.60
  3 12-Houston Heat  'A'                                7:51.70
  4 02-Phatback Athletics  'A'                          7:54.01
  5 05-Motor City TC  'A'                               7:57.42
  6 03-Charlotte Flight TFC  'B'                        8:03.41
  7 02-Chautauqua Striders  'A'                         8:07.06
  8 03-Glenarden TC  'A'                                8:18.63
  9 03-Hummingbird TC  'A'                              8:25.42

High Jump Young Men
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 2.23m  7/1985      Rick Noji, Seattle, WA
 Nat'l Youth: & 2.28m  1983        Dothel Edwards
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Eric Thompson                Marion Swamp Fox         2.10m    6-10.75
  2 Dante' Nall                  Quicksilver              2.05m    6-08.75
  2 Fletcher Carlyle, III        Napa TC                  2.05m    6-08.75
  2 Kevin Dickson                In City Steppers         2.05m    6-08.75
  5 Tim Lovick                   Junior Striders          2.00m    6-06.75
  5 Joe Kindred                  Carolina Allstar         2.00m    6-06.75
  5 John Tate                    Ft Wayne Exp             2.00m    6-06.75
  5 Ryan Libiran                 unattached-5             2.00m    6-06.75
  5 Jared Nuxoll                 unattached-7             2.00m    6-06.75
  5 Juan Cave Ii                 Phatback Athl            2.00m    6-06.75
  5 Paul Gill                    Arizona Puma             2.00m    6-06.75
  5 Avery Walker                 Bellevue Rec             2.00m    6-06.75
  5 John Burns                   Nitehawks Sports         2.00m    6-06.75
 14 Samuel Fox                   unattached-1             1.95m    6-04.75
 14 Brandon Sheppard             H-P Classic              1.95m    6-04.75
 14 Tyler Boswell                Hoover Parks             1.95m    6-04.75
 14 Lance Moe                    unattached-16            1.95m    6-04.75
 18 Quinn Mongoven               unattached-8             1.90m    6-02.75
 18 Sam Crosby                   Cap City Strider         1.90m    6-02.75
 18 B.J. Wolfgang                unattached-2             1.90m    6-02.75
 18 Mike Elliott                 AGAA                     1.90m    6-02.75
 18 Jimmy Huggett                Stark Cnty Stars         1.90m    6-02.75
 18 Ian Winston                  Cham-Urb-Rant            1.90m    6-02.75
 24 Pat Delise                   Team USA Colo            1.85m    6-00.75
 24 Joshua Flax                  Texas Storm TC           1.85m    6-00.75
 24 Travis Brumm                 unattached-16            1.85m    6-00.75
 24 Leboyd Clewis                Hallmark TC              1.85m    6-00.75
 24 Nicholas Wilson              Finger Lakes             1.85m    6-00.75
 24 Jonathan Clark IV            Pasadena Roses           1.85m    6-00.75
 30 Brandon Jones                Cordova                  1.75m    5-08.75
 30 Robert (Trae) Wilkins        Ardmore TC               1.75m    5-08.75
 -- Ulysses Honeycutt Jr.        SeaTown Express             NH

Pole Vault Young Men
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 5.03m  7/1986      P. Frederick, Lafayette, LA
 Nat'l Youth: & 5.21m  1992        Wayne Guidy
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Jordan Scott                 Spirit NE GA             5.22m&  17-01.50
  1 Scott Roth                   unattached-14            5.22m&  17-01.50
  3 Jonathan Hall                Bruin TC                 4.85m   15-11.00
  3 Phil Hanson                  Flying Dragon            4.85m   15-11.00
  5 Alexander Bentley            unattached-15            4.70m   15-05.00
  5 Wade Hayes                   unattached-12            4.70m   15-05.00
  7 Sean Gil                     Duquesne                 4.55m   14-11.00
  7 Brock Spandl                 unattached-8             4.55m   14-11.00
  7 Chris Spear                  Hoover Parks             4.55m   14-11.00
 10 Kirk Cooper                  unattached-10            4.40m   14-05.25
 10 Charles Key                  Cheetah Storm            4.40m   14-05.25
 10 Michael Beese                unattached-7             4.40m   14-05.25
 10 Michael Ayers                Personal Best            4.40m   14-05.25
 10 Anthony Orozco               Mission Valley           4.40m   14-05.25
 15 Aaron Wiggins                Junior Striders          4.25m   13-11.25
 15 Andy Lindberg                Green Bay RR             4.25m   13-11.25
 15 Martin Nevarez               Casa Grande Vall         4.25m   13-11.25
 15 Kevan Turner                 Eastbay F&T              4.25m   13-11.25
 15 Joseph Latz                  unattached-5             4.25m   13-11.25
 20 David Buster                 Hoover Parks             4.10m   13-05.25
 20 John Winters                 unattached-13            4.10m   13-05.25
 20 Bobby Biskupiak              Montana TC               4.10m   13-05.25
 20 Elliot Vocke                 unattached-5             4.10m   13-05.25
 20 Eric Foran                   unattached-4             4.10m   13-05.25
 25 Ian Straughter               Young Explorers          3.95m   12-11.50
 26 Shayne Bernhard              Miami Northwest          3.80m   12-05.50
 27 Clayton Hurst                unattached-9             3.65m   11-11.75
 -- William Paine                unattached-15               NH
 -- Anthony Mills                Country Mills               NH
 -- Seager Wilson                Bruin TC                    NH
 -- Brandon Self                 unattached-3                NH
 -- Michael Wilson               Asheville Ltng              NH
 -- Corey Smith                  unattached-4               DNF

Long Jump Young Men
===============================================================================
 JO Nat'l Ch: # 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX
 Nat'l Youth: & 7.87m  1977        Lamont King
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Joe Kindred                  Carolina Allstar         7.17m  +0.0  23-06.25
  2 Clyde Young                  Cahokia TC               7.13m   0.6  23-04.75
  3 Ryan Doris                   SW Suburban              7.12m  +0.0  23-04.50
  4 Keenan Hall                  Ft Wayne Exp             7.09m  +0.0  23-03.25
  5 Kevin Dickson                In City Steppers         7.08m  -1.6  23-02.75
  6 Victor Reynolds              Milwaukee Stride         7.07m  -1.7  23-02.50
  7 Brandon Hawthorne            City/Lauderhill          7.06m  +0.0  23-02.00
  8 Dareal Beal                  O.F.F.                   6.76m  -1.4  22-02.25
  9 Sam Crosby                   Cap City Strider         6.70m  -0.4  21-11.75
  9 Paul Wynn                    Magic City Runnr         6.70m  +0.0  21-11.75
 11 Vincent Scillitani           unattached-12            6.63m  +0.0  21-09.00
 12 Kevin Muhammad               DE Diamonds              6.59m  -0.6  21-07.50
 13 Eric Goldhardt               unattached-10            6.58m   0.4  21-07.25
 14 Corey Webster                Durham Strid             6.55m  +0.0  21-06.00
 15 Steven Bacon                 SeaTown Express          6.53m   0.5  21-05.25
 15 Josh Henson                  Indiana TC               6.53m  +0.0  21-05.25
 17 Anthony Strong               Silver Springs           6.51m  -0.7  21-04.25
 18 Derrick Shelton              Wings                    6.45m  -1.3  21-02.00
 19 Ulysses Honeycutt Jr.        SeaTown Express          6.39m  +0.0  20-11.75
 20 Laurence Lea                 V-Town                   6.26m   1.0  20-06.50
 21 Simeon Harris                Cordova                  6.25m  +0.0  20-06.25
 22 Jeff Clark                   Fox Athletics            6.24m   0.8  20-05.75
 23 Tyler Sisk                   unattached-5             6.21m  +0.0  20-04.50
 24 Tony Perkins                 unattached-1             6.19m  -0.7  20-03.75
 24 Carl Smith                   Willingboro              6.19m  -0.6  20-03.75
 26 Alex Brueggeman              Tucson Elite             6.11m  -0.4  20-00.50
 27 Marcus Stallworth            Metro Dade               6.07m  -0.4  19-11.00
 28 Jarell Warren                Stealth TC               6.06m  -0.5  19-10.75
 29 Kevin Ralston                S/A Hinds Feet           5.82m  -0.7  19-01.25
 30 Travis Davis                 Willingboro              5.76m  -1.5  18-10.75
 -- Anthony Price                Michigan Accel            FOUL   NWI

Triple Jump Young Men
===============================================================================
 JO Nat'l Ch: # 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA
 Nat'l Youth: & 16.72m  2004        Kenneth Hall
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Nkosinza Balumbu             Mission Valley          15.59m  +0.0  51-01.75
  2 Andre Black                  Mobile Parks            15.25m   2.1  50-00.50
  3 Anthony Strong               Silver Springs          15.20m   3.0  49-10.50
  4 Jansen Hyde                  Mesquite Frndshp        14.96m   2.1  49-01.00
  5 Victor Reynolds              Milwaukee Stride        14.84m  +0.0  48-08.25
  6 Donald Dismukes              Cahokia TC              14.71m   0.5  48-03.25
  6 Moreno Zapata                Flying AJ's             14.71m   1.9  48-03.25
  8 Ryan Doris                   SW Suburban             14.55m  -1.6  47-09.00
  9 Lance Kendricks              Milwaukee Stride        14.37m  -0.6  47-01.75
 10 Joe Kindred                  Carolina Allstar        14.32m  -0.9  46-11.75
 11 Stefen Bell                  unattached-12           14.29m  -0.6  46-10.75
 12 Jason Brenton                unattached-10           14.16m  +0.0  46-05.50
 13 Gary Jones                   Niagara Wlkr            13.95m  -1.3  45-09.25
 14 Mike Green                   Central LA              13.83m  -0.6  45-04.50
 15 Carlionte Carr               Charlotte Flight        13.56m  -0.8  44-06.00
 16 Kevin Muhammad               DE Diamonds             13.54m   0.6  44-05.25
 17 Marco Moon                   Ephesians TC            13.42m  -1.0  44-00.50
 18 Dante Anderson               Glenarden TC            13.39m  -1.2  43-11.25
 19 Steven Cartwright            Dallas Mustang          13.36m  -1.1  43-10.00
 20 Deondre Smith                Pasadena Roses          13.31m  +0.0  43-08.00
 21 Sean Jenkins                 Mission Valley          12.99m  -1.1  42-07.50
 22 Thomas Orr                   Angelic Flye            12.94m  -1.5  42-05.50
 23 Josh Henson                  Indiana TC              12.78m   0.5  41-11.25
 24 Nathaniel Duncan             Cinci All Stars         12.71m  -0.5  41-08.50
 25 Deroen Boyett                Angelic Flye            12.47m   0.4  40-11.00
 26 Dante' Nall                  Quicksilver             12.29m  +0.0  40-04.00
 27 Michael Strong               S/A Hinds Feet          12.27m  -0.7  40-03.25
 28 Steven Nicholson             Ann Arbor TC            12.10m   1.1  39-08.50
 -- John Joyner                  Flying AJ's               FOUL   NWI
 -- Josh McCune                  Flying AJ's               FOUL   NWI
 -- Javaras Thomas               Miami Northwest           FOUL   NWI

Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ
 Nat'l Youth: & 20.43m  1997        Dwight Johnson
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Nicholas Panezich            Austintown Comm         19.17m   62-10.75
  2 Eric Thomas                  Hays Striders           17.86m   58-07.25
  3 James Lavin                  Knoxville TC            17.83m   58-06.00
  4 Aaron Studt                  unattached-8            17.53m   57-06.25
  5 Andrew Oaker                 Jets TC                 17.06m   55-11.75
  6 Vincent Helmuth              unattached-5            16.60m   54-05.50
  7 Erik Howard                  H-P Classic             16.59m   54-05.25
  8 Adrian Johnson               ETexas Comets           16.49m   54-01.25
  9 Josh Brent                   Heart of IL             16.25m   53-03.75
 10 Lonnie Phifer                G'boro Champs           16.24m   53-03.50
 11 Patrick Turner               Wings                   15.99m   52-05.50
 12 Adam Lovik                   North Peninsula         15.90m   52-02.00
 13 Nick Robinson                SOC Wilcats             15.17m   49-09.25
 14 Judson Clemons               unattached-9            15.09m   49-06.25
 15 Tim Santos                   H-P Classic             15.06m   49-05.00
 16 James Eric                   unattached-5            14.96m   49-01.00
 17 Karlos Ingram                SW Suburban             14.95m   49-00.75
 18 Brandon Oliver               unattached-3            14.75m   48-04.75
 19 Michael Goodfriend           unatttached-1           14.69m   48-02.50
 20 Bryan Andurs                 Northstar United        14.65m   48-00.75
 21 Tommy Smith                  Indiana TC              14.60m   47-11.00
 22 Brian Soverns                unattached-5            14.59m   47-10.50
 23 Austin Kramer                unattached-16           14.24m   46-08.75
 24 Mark Smith                   Quicksilver TC          14.01m   45-11.75
 25 Adeqale Shekoni              Providence Cobra        14.00m   45-11.25
 26 Todd Harthan                 unattached-11           13.89m   45-07.00
 27 Ryan Bell                    Hoover Parks            13.74m   45-01.00
 28 Korion Morris                SeaTown Express         13.25m   43-05.75
 29 Matthew Smith                Sprint South            12.85m   42-02.00
 30 Matthew Edwards              Nat Training Ctr        12.32m   40-05.00

Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS
 Nat'l Youth: & 63.02m  1979        Clint Johnson
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Larry Jones                  Peak Performance        55.16m     181-00
  2 Aaron Studt                  unattached-8            54.33m     178-03
  3 Eric Thomas                  Hays Striders           54.19m     177-09
  4 Nick Robinson                SOC Wilcats             53.34m     175-00
  5 Andrew Oaker                 Jets TC                 50.96m     167-02
  6 Korion Morris                SeaTown Express         49.73m     163-02
  7 Lonnie Phifer                G'boro Champs           48.76m     160-00
  8 Christopher Warning          MAAC                    47.87m     157-01
  9 Adam Lovik                   North Peninsula         47.47m     155-09
 10 Adrian Johnson               ETexas Comets           47.33m     155-03
 11 Nicholas Panezich            Austintown Comm         47.16m     154-09
 12 James Harbodin               Stallions               46.11m     151-03
 13 Adam Hambrick                unattached-2            45.05m     147-10
 14 Patrick Turner               Wings                   44.92m     147-04
 15 Ryan Bell                    Hoover Parks            44.21m     145-00
 16 Brian Germain                unatttached-1           44.03m     144-05
 17 Joe Kohut                    Team Bird               43.71m     143-05
 18 Bobby Morris                 unattached-5            43.32m     142-01
 19 Noah Huffman                 unattached-16           43.26m     141-11
 20 Blake Gish                   Central IL              42.89m     140-08
 21 Idris Fahmi                  Start 2 Finish          41.56m     136-04
 22 Ben Bishop                   unattached-7            40.64m     133-04
 23 Jonathan Lockhart            unattached-3            40.28m     132-02
 24 Michael Goodfriend           unatttached-1           39.91m     130-11
 25 Jake Santerre                unattached-1            39.28m     128-10
 26 Seth Galloway                Indiana TC              35.54m     116-07
 27 Matthew Edwards              Nat Training Ctr        32.05m     105-02
 -- Vincent Helmuth              unattached-5                ND
 -- Adam Combs                   Palatine Comm               ND
 -- James Lavin                  Knoxville TC                ND
 -- James Eric                   unattached-5                ND

Hammer Throw Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Buck Sullivan                unattached-14           58.30m     191-03
  2 David Schiedt                unattached-3            56.51m     185-05
  3 Nicholas Panezich            Austintown Comm         52.81m     173-03
  4 Greg Burke                   unattached-13           52.67m     172-10
  5 Nick Chase                   Chacer TC               51.11m     167-08
  6 Kamalpreet Singh             Ultimate Speed          48.12m     157-10
  7 Robert Keller                unattached              46.92m     153-11
  8 Adam Nicholson               unattached-8            44.42m     145-09
  9 Patrick Turner               Wings                   43.83m     143-09
  9 Scott Penny                  Lawrence TC             43.83m     143-09
 11 Ryan Barry                   unattached-16           41.38m     135-09
 12 Kyle Muir                    Austintown Comm         41.02m     134-07
 13 Tommy Smith                  Indiana TC              36.75m     120-07
 14 Ryan Bell                    Hoover Parks            33.24m     109-01
 15 Matthew Smith                Sprint South            33.02m     108-04
 16 James Harbodin               Stallions               32.89m     107-11
 17 Ryan Petrocchi               West O Throws           32.40m     106-03
 18 Stanhope Denegre             Texas Express TC        31.39m     103-00
 19 Max Mays                     unattached-5            28.89m      94-09
 20 Daniel Slaboszewski          SW Suburban             28.67m      94-01
 21 Tom Brown                    Sprgfld Power           27.07m      88-10
 22 Matthew Edwards              Nat Training Ctr        25.66m      84-02
 23 Idris Fahmi                  Start 2 Finish          22.34m      73-03
 -- Mark Burton                  Knoxville TC              FOUL
 -- Jeremy Mitchell              New Wave TC               FOUL

Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA
 Nat'l Youth: & 70.94m  1998        Brian Kollar
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Jordan Teeter                Hays Striders           62.65m     205-06
  2 Larry Jones                  Peak Performance        61.93m     203-02
  3 David Moore                  Moses Lake TC           58.66m     192-05
  4 Colin Moleton                unattached-2            58.37m     191-06
  5 Conner VanFossen             unattached-11           58.26m     191-02
  6 Dan Haddock                  Arizona Elite           57.15m     187-06
  7 Bobby Biskupiak              Montana TC              55.93m     183-06
  8 Jon Bresnock                 unattached-2            54.43m     178-07
  9 Seth Galloway                Indiana TC              51.83m     170-00
 10 James Lavin                  Knoxville TC            51.41m     168-08
 11 David Schiedt                unattached-3            51.02m     167-05
 12 Nathan Badger                Miami Valley            49.91m     163-09
 13 Josh Posten                  Northwest Flyers        49.70m     163-01
 14 Brian Germain                unatttached-1           49.64m     162-10
 15 Nicholas Boerio              Wings of Moon           48.56m     159-04
 16 Kris Bell                    Junior Striders         48.53m     159-03
 17 Marcus Mosher                Westside TC             47.56m     156-00
 18 Tommy Smith                  Indiana TC              47.30m     155-02
 19 Wesley Bray                  Track Houston           46.99m     154-02
 20 Ryan Petrocchi               West O Throws           46.44m     152-04
 21 Jeremy Mitchell              New Wave TC             46.19m     151-06
 22 Quron Montgomery             McDowell TC             46.09m     151-02
 23 Bryan Bunnel                 unattached-5            45.89m     150-07
 24 Eric Thompson                Marion Swamp Fox        44.99m     147-07
 25 Richard Kingery              LV's Cheetah            44.72m     146-09
 26 Jonathan Jenkins             SOC Wilcats             43.81m     143-09
 27 Alex Genseal                 SW Suburban             43.50m     142-08
 28 Josh Henson                  Indiana TC              42.20m     138-05
 29 Jeremiah Sanders             unattached-9            41.61m     136-06
 30 Kirk Marciel                 Castro Valley TC        41.23m     135-03
 31 Brian Soverns                unattached-5            40.69m     133-06
 32 Matthew Edwards              Nat Training Ctr        36.56m     119-11
 33 Daniel Clifford              unattached-15           35.98m     118-00
 34 Steve McGregor               Miami Northwest         34.31m     112-07
 -- David Rangel                 Mercury AL TC             FOUL
 -- Michael Goodfriend           unatttached-1             FOUL

Decathlon Young Men
================================================================
 JO Nat'l Ch: #  7405  7/25/2001   Donovan Kilmartin, Meridian, ID
 Nat'l Youth: &  7405  2001        Donovan Martin
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Tim Wunderlich               unattached-3              6806
  2 Duane Hynes                  Ambler OC                 6722
  3 Tony Dallavalle              Central IL                6602
  4 Michael Ayers                Personal Best             6495
  5 Cory Roberts                 SE LA Roadrunner          6492
  6 Mathew Clark                 Iowa United               6471
  7 Chad Gibson                  Gold Rush                 6271
  8 Jeffrey Decator              unattached-5              6197
  9 Marcus Stallworth            Metro Dade                6129
 10 Kyle Mills-Bunje             unattached-14             6073
 11 Marshall Ackley              unattached-11             6004
 12 Brett Birkeland              Mercury TC                5968
 13 Frank Prill                  Five Alive Strid          5945
 14 Leander McKenzie             Mercury AL TC             5900
 15 Lance Gonzales               unattached-15             5891
 16 Nathaniel Duncan             Cinci All Stars           5675
 17 Mike Hagen                   unattached-8              5660
 18 Jake Webb                    Soaring Eagles            5599
 19 Joseph O'Rourke              Mt Pleasant               5274
 20 Trevagus Farris              Carrollton Parks          5225
 21 Kameron Demby                Lawrence TC               4909
 22 Bobby Biskupiak              Montana TC                4607
 23 Jesse Spencer                unattached-16             4107
 24 Travis Vanderberg            KCSE-DPA                  4009
 25 Schuyler Lambrecht           unattached-16             2935
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec