Join/Renew Now

Results - USATF National Junior Olympic Track & Field Championships - Midget Division

7/26-31/05 - Michael A. Carroll Track & Soccer Stadium (IUPUI) - Indianapolis, IN

100 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca
 Nat'l Youth: & 12.10  1992        Angela Williams
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.2
  1 Diamond Robinson             Metro Dade               12.97Q
  2 Lyssandra Johnson            Valley United            13.05
  3 Joy Marbury                  Club Elite/B'ham         13.17
  4 Queen Ealy                   Rainier Beach            13.46
  5 Breana Rossum                Mesquite Frndshp         13.50
  6 Latysa Ducksworth            E St. L Railers          13.51
  7 Carlie Smith                 Decatur Staley           13.66
  8 Jessica Todd                 unattached-13            14.05
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.1
  1 Alanna Dawkins               Cap City Comets          12.59Q
  2 Whitney McDonald             Ft Wayne Exp             12.78q
  3 Jamilah Middlebrooks         Quicksilver              13.01q
  4 Breunna McCarty              Midwest Striders         13.08
  5 Kyvierra Hawkins             Peoria Trac-             13.31
  6 Wahnetah Carty               Connecticut TC           13.33
  7 Devin Taylor                 In City Steppers         13.64
Heat  3 Preliminaries   Wind: 0.8
  1 Tanisha Wilson               Light Speed              12.80Q
  2 Ashley Collins               unattached-12            13.01q
  3 Lynn Williams                unattached-14            13.07
  4 Akawkaw Ndipagbor            Cal Q'Silver             13.08
  5 Allanah Whitehall            Miller Jets              13.34
  6 Mariah Wicks                 Tulsa Flyers             13.62
  7 Akilah Sims                  Summit City              13.88
Heat  4 Preliminaries   Wind: 0.9
  1 Shannon Spence               Metro Dade               12.75Q
  2 Breeana Henderson            Mobile Parks             13.08
  3 Tiana Ross                   Tucson Elite             13.12
  4 Erica Wilson                 Deer Valley              13.15
  5 Callie Smith                 Decatur Staley           13.47
  6 Asia McClain                 Steel City               13.51
  7 Shanice Bouyer               Boston Int'l             13.70
Heat  5 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 Dominique Davis              Cinci Eagles             12.75Q
  2 Breanca Thompson             Mobile Parks             13.06
  3 Chelsey Washington           Fast and Fit             13.24
  4 Tayler Sanders               Velocity TC              13.52
  5 Artasiah Stokes              Cap City Comets          13.55
  6 Megan Kiniry                 Tri Cnty Expr.           13.77
  7 Jasmine McFadden             Indy's Racing            16.31

100 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca
 Nat'l Youth: & 12.10  1992        Angela Williams
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 0.5
  1 Alanna Dawkins               Cap City Comets          12.59
  2 Tanisha Wilson               Light Speed              12.69
  3 Dominique Davis              Cinci Eagles             12.76
  4 Whitney McDonald             Ft Wayne Exp             12.84
  5 Shannon Spence               Metro Dade               12.85
  6 Ashley Collins               unattached-12            13.02
  7 Diamond Robinson             Metro Dade               13.06
  8 Jamilah Middlebrooks         Quicksilver              13.16

200 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA
 Nat'l Youth: & 24.47  1992        Angela Williams
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.2
  1 Dominique Davis              Cinci Eagles             26.26Q
  2 Ashley Collins               unattached-12            26.26q
  3 Kenyattia Hackworth          Mobile Parks             26.94
  4 Chelsey Washington           Fast and Fit             27.19
  5 Meggie Donovan               Amherst TC               27.36
  6 Latysa Ducksworth            E St. L Railers          29.74
  7 Angel Farrell                unattached-13            33.34
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.9
  1 Robin Reynolds               Miami Northwest          25.27Q
  2 Whitney McDonald             Ft Wayne Exp             26.10q
  3 Diamond Robinson             Metro Dade               26.34
  4 Raven Sims                   Baton Rouge YMCA         26.81
  5 Allanah Whitehall            Miller Jets              27.41
  6 Joy Marbury                  Club Elite/B'ham         27.66
  7 Keiahnna Engel               unattached-13            29.40
  8 Amber Farrell                unattached-13            29.75
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.9
  1 Alanna Dawkins               Cap City Comets          25.96Q
  2 Jennifer Johnson             ETexas Comets            26.57
  3 Breunna McCarty              Midwest Striders         26.93
  4 Jamilah Middlebrooks         Quicksilver              26.98
  5 Cydnicia Wade                Fort Lewis               27.87
  6 Briana Evans                 Tulsa Flyers             28.27
  7 Akilah Sims                  Summit City              28.99
Heat  4 Preliminaries   Wind: 1.3
  1 Brittneeh Williams           SoCal Cougars            25.81Q
  2 Shannon Spence               Metro Dade               26.11q
  3 Diamond Hamilton             Blue Dragons             26.51
  4 Erica Wilson                 Deer Valley              26.93
  5 Jasmin Pratt                 AZ Rising Sun            27.55
  6 Megan Kiniry                 Tri Cnty Expr.           28.02
  7 DeLisa Cooper                Indy's Racing            30.49
Heat  5 Preliminaries   Wind: 0.8
  1 Brie Roller                  Starlets TC              26.22Q
  2 Akawkaw Ndipagbor            Cal Q'Silver             26.28
  3 Tanisha Wilson               Light Speed              26.44
  4 Gin Asia Hamilton            Joe Gentry Group         26.60
  5 Zoey Whittington             unattached-13            27.53
  6 Callie Smith                 Decatur Staley           28.34
  7 Jessica Todd                 unattached-13            28.42
  8 Carlie Smith                 Decatur Staley           28.68

200 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA
 Nat'l Youth: & 24.47  1992        Angela Williams
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -0.1
  1 Robin Reynolds               Miami Northwest          25.26
  2 Brittneeh Williams           SoCal Cougars            25.57
  3 Alanna Dawkins               Cap City Comets          25.76
  4 Shannon Spence               Metro Dade               25.95
  5 Whitney McDonald             Ft Wayne Exp             26.10
  6 Brie Roller                  Starlets TC              26.17
  7 Dominique Davis              Cinci Eagles             26.32
  8 Ashley Collins               unattached-12            26.38

400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 55.54  7/27/2001   Ebony Collins, Los Angeles, CA
 Nat'l Youth: & 55.54  2001        Ebony Collins
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Gin Asia Hamilton            Joe Gentry Group         59.79Q
  2 Tia Cooper                   Wilmington TC          1:01.44
  3 Markesha Jackson             Metro Dade             1:01.92
  4 Shanae Gee                   United Stars           1:02.72
  5 Rontavia Hayes               Cont'l T-Belle         1:03.29
  6 Louise Mulvey                Emerald Valley         1:03.49
  7 Keiahnna Engel               unattached-13          1:03.72
  8 Amber Farrell                unattached-13          1:05.30
Heat  2 Preliminaries
  1 Robin Reynolds               Miami Northwest          57.26Q
  2 Brie Roller                  Starlets TC              59.32q
  3 Sharla Butler                Dallas TC              1:00.60
  4 Diamond Hamilton             Blue Dragons           1:00.84
  5 Darian Garlic                My Stars TC            1:02.03
  6 Megan Paul                   Waukegan Invad         1:04.91
  7 Skye Kinnel                  Team Minnesota         1:09.97
Heat  3 Preliminaries
  1 Brittneeh Williams           SoCal Cougars            57.88Q
  2 Jande' Pierce                New Horizon              59.25q
  3 Tia Gamble                   NE Shooting Star       1:00.16q
  4 Artasiah Stokes              Cap City Comets        1:01.88
  5 Stephanie Blumm              Roseville Expres       1:02.54
  6 Toni Cheadle                 Eastside Stepper       1:06.42
  7 Morgan Grisby                Indiana Storm          1:08.57
Heat  4 Preliminaries
  1 Azia Walker                  Cap City Comets          57.31Q
  2 Shakea Mercer                Glenarden TC           1:00.99
  3 Shynice Poole                Metro Dade             1:03.30
  4 Maya Goudeau                 Mustangs TC            1:03.36
  5 Ebony Bamberg                Speed City             1:06.66
  6 Talisha James                Mobile Parks           1:07.13
  7 Quashanda Barlow-Perry       Ft Wayne Exp           1:13.24
Heat  5 Preliminaries
  1 Jamila Pullum                Fresh Start              59.93Q
  2 Verlencia Shaw               Lancaster Lghtng       1:01.07
  3 Zoey Whittington             unattached-13          1:01.31
  4 Brianna Blanton              Summerville Strm       1:01.58
  5 Cydnicia Wade                Fort Lewis             1:02.51
  6 Whitney McDonald             Ft Wayne Exp           1:03.57
  7 Jasmine Berry                Imani TC               1:03.61

400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 55.54  7/27/2001   Ebony Collins, Los Angeles, CA
 Nat'l Youth: & 55.54  2001        Ebony Collins
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Robin Reynolds               Miami Northwest          55.01&
  2 Brittneeh Williams           SoCal Cougars            56.19
  3 Jande' Pierce                New Horizon              58.49
  4 Gin Asia Hamilton            Joe Gentry Group         58.51
  5 Brie Roller                  Starlets TC              58.81
  6 Tia Gamble                   NE Shooting Star       1:01.97
  7 Jamila Pullum                Fresh Start            1:04.65
 -- Azia Walker                  Cap City Comets             DQ

800 Meter Run Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 2:13.65  7/29/1995   LaShinda Demus, Los Angeles, CA
 Nat'l Youth: & 2:13.65  1995        LaShinda Demus
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Tia Gamble                   NE Shooting Star       2:25.27Q
  2 Monique Curry                Track Houston          2:27.07
  3 Zoey Whittington             unattached-13          2:30.31
  4 Jmyah White                  Team Hurricane         2:33.19
  5 Heather Scholl               unattached-8           2:35.83
  6 Taylor Mckay                 Ltng Lynx              2:36.05
  7 Emily Cotterman-Readinge     T Haute Tiger          2:36.42
  8 Alexus Jacobs                Miami Northwest        2:46.41
  9 Khadijah Kirkwood            Club Elite/B'ham       2:47.29
Heat  2 Preliminaries
  1 Claudia Francis              Team Evolution         2:16.52Q
  2 Breanna Alexander            Umoja                  2:23.56q
  3 Cindy Huang                  Speed City             2:29.75
  4 Iesha Hardiman               Speed City             2:33.26
  5 Alisa Poplawski              Issaquah Gliders       2:33.70
  6 Amber Farrell                unattached-13          2:34.78
  7 Shelby Stucker               Illini Heat            2:38.83
  8 Carley Scheumann             Summit City            2:41.63
  9 D'Neesha Hamiel              E St. L Railers        2:45.26
Heat  3 Preliminaries
  1 Elise Wilkinson              United Stars           2:23.84Q
  2 Jamila Pullum                Fresh Start            2:26.84q
  3 Courtney Mose                Texas Storm TC         2:29.42
  4 Josie Clark                  Kearney                2:31.71
  5 Keiahnna Engel               unattached-13          2:32.42
  6 Cheyenne Sapp                Bancroft Sch.          2:43.61
  7 Felicia Oladukun             Cont'l T-Belle         2:46.94
  8 Natalie Cohlmeyer            Evansville S           2:46.96
  9 Alexandria Coleman           S Dayton Flyers        3:01.32
Heat  4 Preliminaries
  1 Robin Reynolds               Miami Northwest        2:23.02Q
  2 Danielle Menlove             Mercury TC             2:24.50q
  3 Brie Roller                  Starlets TC            2:25.51q
  4 Amirah Johnson               DC Redwings            2:27.05
  5 Selihah White                Los Angeles Jets       2:28.67
  6 Toni Cheadle                 Eastside Stepper       2:30.45
  7 Erin Bergman                 CYO Oregon             2:32.97
  8 Angel Farrell                unattached-13          2:43.90
  9 Kendra Pullins               A. W. Brown            2:46.14
 10 Rebekah Owens                Knoxville TC           2:59.63

800 Meter Run Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 2:13.65  7/29/1995   LaShinda Demus, Los Angeles, CA
 Nat'l Youth: & 2:13.65  1995        LaShinda Demus
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Claudia Francis              Team Evolution         2:13.56&
  2 Elise Wilkinson              United Stars           2:16.83
  3 Danielle Menlove             Mercury TC             2:18.69
  4 Breanna Alexander            Umoja                  2:20.06
  5 Brie Roller                  Starlets TC            2:20.34
  6 Tia Gamble                   NE Shooting Star       2:21.07
  7 Robin Reynolds               Miami Northwest        2:33.09
  8 Jamila Pullum                Fresh Start            2:35.23

1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 4:42.58  7/30/1988   Heather Burroughs, Kansas City, MO
 Nat'l Youth: & 4:42.58  1988        Heather Burroughs
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Olicia Williams              Starlets TC            5:02.04
  2 Sydney Gress                 Cornhusker Flyer       5:12.02
  3 Tiana Dockery                Track Houston          5:17.87
  4 Emily Cotterman-Readinge     T Haute Tiger          5:18.66
  5 Ali Brauer                   unattached-13          5:22.90
  6 Heather Scholl               unattached-8           5:23.88
  7 Shelby Stucker               Illini Heat            5:26.22
  8 Taylre Janak                 unattached-9           5:28.87
  9 Gabrielle Beal               S Dayton Flyers        5:34.90
 10 Dina Sinno                   Flying Js              5:37.97
 11 Lauren Barnes                Knoxville TC           5:39.95
 12 Ebony Jorman                 Indiana Storm          5:48.74
Section  2
  1 Claudia Francis              Team Evolution         4:41.62&
  2 Danielle Menlove             Mercury TC             4:45.19
  3 Destiny Jenkins              NS Red Runners         4:46.20
  4 Katherine Delaney            Miami Northwest        4:53.51
  5 Tiffany Heflin               Silver State Str       4:58.13
  6 Kaylor Murray                Nashvl Illusions       4:58.40
  7 Katherin Shirley             unattached-15          4:59.81
  8 Meagan Brandli               Mt Pleasant            5:01.24
  9 Ashley Welker                Valley United          5:02.19
 10 Cindy Huang                  Speed City             5:02.20
 11 Lauren Sutherland            Cornhusker Flyer       5:02.99
 12 Shelby Stableford            Landshark RC           5:03.37
 13 Courtney Mose                Texas Storm TC         5:04.78
 14 Erin Bergman                 CYO Oregon             5:10.86
 15 Chloe Schmidt                unattached-2           5:11.64
 16 Paris Harper                 Track Houston          5:49.95
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
  1 Claudia Francis              01-Team Evolution      4:41.62
  2 Danielle Menlove             10-Mercury TC          4:45.19
  3 Destiny Jenkins              NS Red Runners         4:46.20
  4 Katherine Delaney            Miami Northwest        4:53.51
  5 Tiffany Heflin               Silver State Str       4:58.13
  6 Kaylor Murray                Nashvl Illusions       4:58.40
  7 Katherin Shirley             unattached-15          4:59.81
  8 Meagan Brandli               Mt Pleasant            5:01.24
  9 Olicia Williams              01-Starlets TC         5:02.04
 10 Ashley Welker                15-Valley United TC    5:02.19
 11 Cindy Huang                  14-Speed City TC       5:02.20
 12 Lauren Sutherland            Cornhusker Flyer       5:02.99
 13 Shelby Stableford            10-Landshark RC        5:03.37
 14 Courtney Mose                12-Texas Storm TC      5:04.78
 15 Erin Bergman                 CYO Oregon             5:10.86
 16 Chloe Schmidt                unattached-Region 2    5:11.64
 17 Sydney Gress                 Cornhusker Flyer       5:12.02
 18 Tiana Dockery                12-Track Houston       5:17.87
 19 Emily Cotterman-Readinge     T Haute Tiger          5:18.66
 20 Ali Brauer                   unattached-13          5:22.90
 21 Heather Scholl               unattached-Region 8    5:23.88
 22 Shelby Stucker               07-Illini Heat TC      5:26.22
 23 Taylre Janak                 unattached-Region 9    5:28.87
 24 Gabrielle Beal               S Dayton Flyers        5:34.90
 25 Dina Sinno                   05-Flying J's TC       5:37.97
 26 Lauren Barnes                06-Knoxville TC        5:39.95
 27 Ebony Jorman                 16-Indiana Storm TC    5:48.74
 28 Paris Harper                 12-Track Houston       5:49.95

3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 10:18.00  7/28/1988   Heather Burroughs, Kansas City, MO
 Nat'l Youth: & 10:03.54  1988        Heather Burroughs
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Bria Guerin                  Track Houston         11:09.23
  2 Allison Kennedy              Ann Arbor TC          11:14.48
  3 Lauren Sutherland            Cornhusker Flyer      11:16.53
  4 Sydney Gress                 Cornhusker Flyer      11:20.33
  5 Paris Harper                 Track Houston         11:52.02
  6 Paige Almeida                Attleboro Jaguar      11:52.47
  7 Holly Bro                    Cedar Valley TC       11:53.01
  8 Kaisa Goodman                Purdue Area           11:59.41
  9 Emily Strack                 Fast Feat             12:11.35
 10 Alisa Poplawski              Issaquah Gliders      12:24.35
 11 Zhanna Trimm                 unattached-5          12:29.35
 12 Alexandra Nelson             unattached-9          12:29.79
 13 Chayenne Skeete              Northwest Flyers      12:44.56
 14 Lauren Barnes                Knoxville TC          12:46.05
 15 Sierra Horton                Kirkwood TC           12:46.68
 16 Lyndsay Hoff                 T Haute Tiger         12:47.09
Section  2
  1 Claudia Francis              Team Evolution        10:12.44#
  2 Danielle Menlove             Mercury TC            10:16.47#
  3 Destiny Jenkins              NS Red Runners        10:31.60
  4 Kaylor Murray                Nashvl Illusions      10:40.28
  5 Tiffany Heflin               Silver State Str      10:40.30
  6 Cindy Huang                  Speed City            10:48.18
  7 Olicia Williams              Starlets TC           10:48.25
  8 Katherin Shirley             unattached-15         10:52.63
  9 Mckenzie Snyder              Wasatch Athl          10:57.33
 10 Ali Brauer                   unattached-13         11:10.35
 11 Meagan Brandli               Mt Pleasant           11:10.48
 12 Shakira Worsely              Carolina Eagles       11:11.55
 13 Caylie Choate                Miami Northwest       11:14.28
 14 Amanda Reynolds              Temecula Tm Mach      11:17.94
 15 Chloe Schmidt                unattached-2          11:23.50
 16 Alyssa Mejia                 San Joaquin Vall      11:54.81
 17 Emilie Barton                Sterling TC           12:04.39
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
  1 Claudia Francis              01-Team Evolution     10:12.44
  2 Danielle Menlove             10-Mercury TC         10:16.47
  3 Destiny Jenkins              NS Red Runners        10:31.60
  4 Kaylor Murray                Nashvl Illusions      10:40.28
  5 Tiffany Heflin               Silver State Str      10:40.30
  6 Cindy Huang                  14-Speed City TC      10:48.18
  7 Olicia Williams              01-Starlets TC        10:48.25
  8 Katherin Shirley             unattached-15         10:52.63
  9 Mckenzie Snyder              Wasatch Athl          10:57.33
 10 Bria Guerin                  12-Track Houston      11:09.23
 11 Ali Brauer                   unattached-13         11:10.35
 12 Meagan Brandli               Mt Pleasant           11:10.48
 13 Shakira Worsely              03-Carolina Eagles    11:11.55
 14 Caylie Choate                Miami Northwest       11:14.28
 15 Allison Kennedy              05-Ann Arbor TC       11:14.48
 16 Lauren Sutherland            Cornhusker Flyer      11:16.53
 17 Amanda Reynolds              Temecula Tm Mach      11:17.94
 18 Sydney Gress                 Cornhusker Flyer      11:20.33
 19 Chloe Schmidt                unattached-Region 2   11:23.50
 20 Paris Harper                 12-Track Houston      11:52.02
 21 Paige Almeida                Attleboro Jaguar      11:52.47
 22 Holly Bro                    08-Cedar Valley TC    11:53.01
 23 Alyssa Mejia                 San Joaquin Vall      11:54.81
 24 Kaisa Goodman                16-Purdue Area TC     11:59.41
 25 Emilie Barton                07-Sterling TC        12:04.39
 26 Emily Strack                 Fast Feat             12:11.35
 27 Alisa Poplawski              Issaquah Gliders      12:24.35
 28 Zhanna Trimm                 unattached-Region 5   12:29.35
 29 Alexandra Nelson             unattached-Region 9   12:29.79
 30 Chayenne Skeete              12-Northwest Flyers   12:44.56
 31 Lauren Barnes                06-Knoxville TC       12:46.05
 32 Sierra Horton                09-Kirkwood TC        12:46.68
 33 Lyndsay Hoff                 T Haute Tiger         12:47.09

1500 Meter Race Walk Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY
 Nat'l Youth: & 6:53.70  1990        Danielle Safran
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 NyOaka Conley                Flo-Jo Int'l           9:19.47
  2 Jamessa Guillory             Flo-Jo Int'l           9:33.00
  3 Allison Berry                Miami Valley           9:38.26
  4 Summer McConnell             Lawton Rdrunners       9:40.03
  5 Erin Tilley                  unattached-9           9:43.39
  6 Daisy Villa                  Elgin Sharks           9:58.15
  7 Alexandria Coleman           S Dayton Flyers       10:07.36
  8 Joy Gregory                  Pacer                 10:11.70
  9 Mykera Dantzler              Spartanburg Str       10:11.84
 10 Danielle Gallion             Jets TC               10:34.22
 11 Khara Hosein                 PS Vegas Flyers       12:25.36
 -- Chantal Voss                 unattached-8                DQ
Section  2
  1 Jessica Reybal               SoTX Walk Club         8:05.45
  2 Windy Wike                   Texas Cyclones         8:27.13
  3 Nicole Woelper               EP Pacesetters         8:41.79
  4 Madeline Muraida             Albuquerque TC         8:41.88
  5 Amani Salinas                Elgin Sharks           8:43.03
  6 Taryn Wrotny                 unattached-2           8:43.26
  7 Ariana Itzel Guzman          SoTX Walk Club         8:44.04
  8 Meghan Apostoles             Team Flash             8:44.72
  9 Emily Dallager               Flying Pigs            8:47.55
 10 Samantha Dubois              NJ Striders            8:59.39
 11 Hannah Kisley                Junior Striders        9:02.99
 12 Natalia St. Lawrence         NY Starz               9:05.35
 13 Abby Magnus                  Albuquerque TC         9:10.76
 14 Courtney Lane                NY Starz               9:24.99
 15 Sarah Kenney                 S Dayton Flyers        9:36.84
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
  1 Jessica Reybal               SoTX Walk Club         8:05.45
  2 Windy Wike                   Texas Cyclones         8:27.13
  3 Nicole Woelper               EP Pacesetters         8:41.79
  4 Madeline Muraida             10-Albuquerque TC      8:41.88
  5 Amani Salinas                07-Elgin Sharks TC     8:43.03
  6 Taryn Wrotny                 unattached-Region 2    8:43.26
  7 Ariana Itzel Guzman          SoTX Walk Club         8:44.04
  8 Meghan Apostoles             03-Team Flash          8:44.72
  9 Emily Dallager               08-Flying Pigs         8:47.55
 10 Samantha Dubois              NJ Striders            8:59.39
 11 Hannah Kisley                03-Junior Striders     9:02.99
 12 Natalia St. Lawrence         01-New York Starz      9:05.35
 13 Abby Magnus                  10-Albuquerque TC      9:10.76
 14 NyOaka Conley                Flo-Jo Int'l           9:19.47
 15 Courtney Lane                01-New York Starz      9:24.99
 16 Jamessa Guillory             Flo-Jo Int'l           9:33.00
 17 Sarah Kenney                 S Dayton Flyers        9:36.84
 18 Allison Berry                05-Miami Valley TC     9:38.26
 19 Summer McConnell             Lawton Rdrunners       9:40.03
 20 Erin Tilley                  unattached-Region 9    9:43.39
 21 Daisy Villa                  07-Elgin Sharks TC     9:58.15
 22 Alexandria Coleman           S Dayton Flyers       10:07.36
 23 Joy Gregory                  02-Pacer TC           10:11.70
 24 Mykera Dantzler              Spartanburg Str       10:11.84
 25 Danielle Gallion             09-Jets TC            10:34.22
 26 Khara Hosein                 15-PS Vegas Flyers    12:25.36
 -- Chantal Voss                 unattached-Region 8         DQ

80 Meter Hurdles Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 12.33  7/28/1996   Ashlee Williams, Dallas, TX
 Nat'l Youth: & 11.85  2002        Jasmine Isley
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.0
  1 Marjorie Butler              Knoxville TC             12.53Q
  2 Cadija Caldwell              AZ Cheetahs              12.86q
  3 Alicia Perkins               Houston Heat             13.54
  4 Hilary King                  Valley United            14.05
  5 Sierra Burris                Central IL               14.61
  6 Jasmine Kearse               Metro Dade               15.68
  7 Sarah Warren                 Purdue Area              15.93
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.1
  1 Dannielle Davis              Carolina Eagles          12.91Q
  2 Lashea Shaw                  Memphis Hurdlers         13.04q
  3 Morgan Carter                Cinci All Stars          13.86
  4 Lydia Mitchell               Illini Heat              14.47
  5 Erin Enders                  unattached-4             14.70
  6 Cary Willis                  Arizona Flames           15.20
  7 Andrea Werth                 Cozad                    15.51
  8 Jasmine Butterfield          Metro Dade               15.76
Heat  3 Preliminaries   Wind: -2.0
  1 Chelsea Scott                Cap City Comets          13.11Q
  2 Kierra Roy                   Port Arthur TC           13.36
  3 Shantyra Delaney             Knoxville TC             13.98
  4 Kristin Clark                Track City TC            15.01
  5 Alison Ward                  Westside TC              15.46
  6 Eshe Austin                  Indy's Racing            17.49
  7 Trinity Wilson               3 M TC                   20.10
Heat  4 Preliminaries   Wind: -1.1
  1 Chalese Davis                Flying Jaguars           12.55Q
  2 Shanice Stewart              Cal Rising Stars         12.88q
  3 Alexandria Gochenour         Cornhusker Flyer         13.61
  4 Gina Smarrelli               Mid Maryland RC          14.03
  5 Kenya Whitney                Royal Knights            14.59
  6 Amanda Truckenbrod           Huskie TC                15.84
 -- Gloria Schifino              Penn Hills                  DQ
Heat  5 Preliminaries   Wind: -0.5
  1 Shantell Bingham             Durham Strid             12.74Q
  2 Ashley Collins               unattached-12            13.76
  3 Tia Knight                   SD Trailblazers          13.81
  4 Chika Eke                    H-P Classic              14.43
  5 Camille Dickens              Northwest TC             14.73
  6 Kianna Berry                 E St. L Railers          14.99
  7 Paige Fry                    unattached-2             15.34

80 Meter Hurdles Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 12.33  7/28/1996   Ashlee Williams, Dallas, TX
 Nat'l Youth: & 11.85  2002        Jasmine Isley
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 0.2
  1 Chalese Davis                Flying Jaguars           12.27#
  2 Shantell Bingham             Durham Strid             12.50
  3 Lashea Shaw                  Memphis Hurdlers         12.65
  4 Dannielle Davis              Carolina Eagles          12.80
  5 Marjorie Butler              Knoxville TC             12.82
  6 Cadija Caldwell              AZ Cheetahs              12.89
  7 Shanice Stewart              Cal Rising Stars         12.98
  8 Chelsea Scott                Cap City Comets          13.35

4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers
 Nat'l Youth: & 49.17  1996        Texas Heat
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 12-My Stars TC  'A'                                   51.14Q
  2 08-Midwest Striders TC  'A'                           54.17
  3 13-Rainier Beach TC  'A'                              54.37
  4 14-San Joaquin Valley TC  'A'                         55.48
  5 05-New World TC  'A'                                  55.98
 -- 01-Boston International TC  'A'                          DQ
 -- 15-Los Angeles Jets  'A'                                 DQ
Heat  2 Preliminaries
  1 03-Charlotte Flight TFC  'A'                          51.42Q
  2 12-Stealth TC  'A'                                    51.69q
  3 10-Do Right  'A'                                      52.90q
  4 05-Cincinnati Eagles  'A'                             54.82
  5 09-East St Louis Railers  'A'                         56.57
  6 14-Umoja  'A'                                         57.71
 -- 16-Indy's Racing Cheetahs  'B'                           DQ
Heat  3 Preliminaries
  1 04-Metro Dade  'A'                                    50.65Q
  2 12-Mesquite Friendship Strider  'A'                   53.33
  3 10-Arizona Rising Sun  'A'                            53.88
  4 07-Decatur Staley Striders  'A'                       54.49
  5 07-Springfield Striders  'A'                          56.16
  6 13-Miller Jets  'A'                                   56.81
 -- 15-Imani Track Club  'A'                                 DQ
Heat  4 Preliminaries
  1 15-Valley United TC  'A'                              51.48Q
  2 06-Club Elite of Birmingham  'A'                      52.75q
  3 09-Tulsa Flyers  'A'                                  54.23
  4 07-UCTC  'A'                                          56.12
  5 16-Indy's Racing Cheetahs  'A'                        56.88
 -- 05-Mansfield Urban Youth  'A'                            DQ
 -- 01-Providence Cobras  'A'                                DQ
Heat  5 Preliminaries
  1 03-Glenarden TC  'A'                                  51.31Q
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                              52.94
  3 02-United Stars TC  'A'                               54.35
  4 06-Knoxville TC  'A'                                  56.03
  5 13-Rainier Beach TC  'B'                              58.09
 -- 12-Lancaster Lightning TC  'A'                           DQ
 -- 06-Road Runners TC  'A'                                  DQ

4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers
 Nat'l Youth: & 49.17  1996        Texas Heat
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 03-Glenarden TC  'A'                                  50.43
  2 12-My Stars TC  'A'                                   50.65
  3 15-Valley United TC  'A'                              51.12
  4 03-Charlotte Flight TFC  'A'                          51.33
  5 12-Stealth TC  'A'                                    51.50
  6 10-Do Right  'A'                                      53.22
  7 06-Club Elite of Birmingham  'A'                      59.61
 -- 04-Metro Dade  'A'                                       DQ

4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer
 Nat'l Youth: & 3:57.26  1996        United Stars
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 12-Track Houston  'A'                               4:12.20Q
  2 12-A. W. Brown  'A'                                 4:14.27Q
  3 02-Wilmington TC  'A'                               4:22.46
  4 10-Do Right  'A'                                    4:26.40
  5 13-Rainier Beach TC  'A'                            4:41.26
  6 08-North Omaha Bengals  'A'                         4:46.67
Heat  2 Preliminaries
  1 15-So Cal Running Cougars  'A'                      4:09.62Q
  2 15-Team Hurricane  'A'                              4:14.25Q
  3 10-El Paso Wings  'B'                               4:26.58
  4 03-Charlotte Flight TFC  'A'                        4:27.69
  5 10-Pops TC  'A'                                     4:30.78
  6 08-Cedar Valley TC  'A'                             4:38.08
  7 05-Cincinnati Eagles  'A'                           5:02.41
Heat  3 Preliminaries
  1 03-Glenarden TC  'A'                                4:07.53Q
  2 12-My Stars TC  'A'                                 4:10.11Q
  3 14-Speed City TC  'A'                               4:18.14
  4 06-Nashville Illusions TC  'A'                      4:30.12
  5 06-Mobile Parks & Recreation  'A'                   4:40.65
  6 07-UCTC  'A'                                        4:55.29
  7 05-Capital City Striders  'A'                       5:17.17
Heat  4 Preliminaries
  1 05-Capital City Comets  'A'                         4:01.37Q
  2 02-United Stars TC  'A'                             4:06.98Q
  3 15-Los Angeles Jets  'A'                            4:15.95
  4 06-Continental T-Belle TC  'A'                      4:23.14
  5 14-3 M TC  'A'                                      4:32.30
  6 13-Wings of Eagles  'A'                             5:01.50

4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer
 Nat'l Youth: & 3:57.26  1996        United Stars
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 05-Capital City Comets  'A'                         4:02.14
  2 15-So Cal Running Cougars  'A'                      4:05.42
  3 02-United Stars TC  'A'                             4:06.88
  4 03-Glenarden TC  'A'                                4:08.10
  5 12-My Stars TC  'A'                                 4:11.91
  6 12-A. W. Brown  'A'                                 4:11.99
  7 12-Track Houston  'A'                               4:13.97
  8 15-Team Hurricane  'A'                              4:17.92

4x800 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 9:38.94  7/26/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA
                         Alish Jackson-Bowser, Tiffany Abney, Evelyn D
 Nat'l Youth: & 9:30.72  1997        LA Jets
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1
  1 08-North Omaha Bengals  'A'                        11:10.24
  2 10-Do Right  'A'                                   11:23.32
  3 14-Umoja  'A'                                      11:25.55
  4 03-Carolina Eagles  'A'                            11:28.83
  5 02-New Jersey Striders  'A'                        11:46.43
  6 16-Evansville Spirits TC  'A'                      12:08.62
  7 07-Illini Heat TC  'A'                             12:24.08
  8 02-Franklin TC  'A'                                13:43.43
Section  2
  1 02-United Stars TC  'A'                             9:51.38
  2 12-Track Houston  'A'                              10:05.93
  3 15-Valley United TC  'A'                           10:16.56
  4 10-Northeast Shooting Stars  'A'                   10:37.27
  5 15-Los Angeles Jets  'A'                           10:39.35
  6 03-Fayetteville Flyers  'A'                        10:40.16
  7 03-DC Redwings  'A'                                10:47.04
  8 06-Continental T-Belle TC  'A'                     10:53.41
  9 12-Track Houston  'B'                              11:00.34
 10 12-A. W. Brown  'A'                                11:17.27
 11 15-Blast'n Rockets YTC  'A'                        11:59.87

High Jump Midget Girls
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 1.68m  7/27/1996   Jacquelyn Johnson, Yuma, AZ
 Nat'l Youth: & 1.68m  1996        Jacqueline Johnson
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Avrie Welton                 Cornhusker Flyer         1.50m    4-11.00
  1 Shanice Stewart              Cal Rising Stars         1.50m    4-11.00
  1 Ciarra Brewer                Mission Valley           1.50m    4-11.00
  4 Alexandria Gochenour         Cornhusker Flyer         1.45m    4-09.00
  4 Aundrea Yancy-Williams       unattached-15            1.45m    4-09.00
  4 Brittany Jones               Pops TC                  1.45m    4-09.00
  7 Alexis Turner                Carrollton Parks         1.40m    4-07.00
  7 Kayla Brown                  SW Stallions             1.40m    4-07.00
  7 Kelli Cwiekowski             Arizona Puma             1.40m    4-07.00
  7 Tiana Ross                   Tucson Elite             1.40m    4-07.00
  7 Brianna Turner               Light Speed              1.40m    4-07.00
  7 Marjorie Butler              Knoxville TC             1.40m    4-07.00
 13 Lydia Mitchell               Illini Heat              1.35m    4-05.00
 13 Taylor Hewett                Lewis & Clark            1.35m    4-05.00
 13 Talonda Tate                 Flo-Jo Int'l             1.35m    4-05.00
 13 Shannon Luevano              El Paso Wings            1.35m    4-05.00
 13 Alexandria Harden            Springfield Stri         1.35m    4-05.00
 18 Hayley Stegemiller           Lebanon                  1.30m    4-03.25
 18 Basharaa Harris              Indiana TC               1.30m    4-03.25
 18 Sierra Burris                Central IL               1.30m    4-03.25
 18 Amelia King                  City Track               1.30m    4-03.25
 22 Julia Free                   unattached-5             1.25m    4-01.25
 22 Jessica Harris               Royal Knights            1.25m    4-01.25
 24 Audrey Garcia                Northwest Flyers         1.20m    3-11.25
 25 Brierra Young                unattached-16            1.15m    3-09.25
 25 Kryslyn Greenwood            Mainland Jaguars         1.15m    3-09.25
 25 Emily Pilcher                Montana TC               1.15m    3-09.25
 25 Julie Davenport              Knoxville TC             1.15m    3-09.25
 25 Jamilah Middlebrooks         Quicksilver              1.15m    3-09.25
 25 Allison Pryor                Southern Eagles          1.15m    3-09.25
 -- Alex Brown                   Pryor Creek TC              NH
 -- Natalia St. Lawrence         NY Starz                    NH

Long Jump Midget Girls
===============================================================================
 JO Nat'l Ch: # 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA
 Nat'l Youth: & 5.58m  1998        Gayle Hunter
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Raven Sims                   Baton Rouge YMCA         5.37m  +0.0  17-07.50
  2 Jennifer Johnson             ETexas Comets            5.18m   0.5  17-00.00
  3 Ciarra Brewer                Mission Valley           4.98m  +0.0  16-04.25
  4 Alexis Faulknor              SoCal Cougars            4.88m  -0.6  16-00.25
  5 Lashea Shaw                  Memphis Hurdlers         4.87m   2.8  15-11.75
  6 Dannielle Davis              Carolina Eagles          4.84m  +0.0  15-10.50
  6 Alexis Clay                  AZ Cheetahs              4.84m   1.3  15-10.50
  8 Alexandria Gochenour         Cornhusker Flyer         4.78m  +0.0  15-08.25
  9 Alexis Stroman               Glenarden TC             4.66m  +0.0  15-03.50
 10 Alexandria Harden            Springfield Stri         4.63m  +0.0  15-02.25
 11 Gin Asia Hamilton            Joe Gentry Group         4.62m   2.3  15-02.00
 12 Chalese Davis                Flying Jaguars           4.54m   0.9  14-10.75
 13 Lynn Williams                unattached-14            4.51m  +0.0  14-09.75
 14 Hilary King                  Valley United            4.48m  +0.0  14-08.50
 15 Azia Walker                  Cap City Comets          4.46m   NWI  14-07.75
 16 Alexis Hall                  G'boro Champs            4.41m   2.0  14-05.75
 17 Marsha Pendilton             unattached-9             4.38m   0.5  14-04.50
 18 Embrye Cheek                 unattached-5             4.21m  +0.0  13-09.75
 19 Cadija Caldwell              AZ Cheetahs              4.19m   1.5  13-09.00
 20 Jessica Todd                 unattached-13            4.12m  -1.6  13-06.25
 21 Whitney Thompson             Decatur Staley           4.10m   1.7  13-05.50
 22 Jessica Harris               Royal Knights            4.09m   0.9  13-05.00
 23 Diamond Hamilton             Blue Dragons             4.06m  +0.0  13-04.00
 24 Louise Mulvey                Emerald Valley           4.03m  +0.0  13-02.75
 25 Wahnetah Carty               Connecticut TC           3.99m   2.0  13-01.25
 26 Erin Enders                  unattached-4             3.96m   1.0  13-00.00
 26 Kristin Clark                Track City TC            3.96m  +0.0  13-00.00
 26 RaShida Alston               Peoria Trac-             3.96m   0.4  13-00.00
 29 Kathleen McCurdy             NJ Striders              3.94m   1.3  12-11.25
 30 Jasmine Kearse               Metro Dade               3.92m  +0.0  12-10.50
 31 Jasmine Butterfield          Metro Dade               3.83m   1.2  12-06.75
 32 Jada Billings                N Alabama Track          3.82m   1.6  12-06.50
 33 Sarah Warren                 Purdue Area              3.51m  -0.8  11-06.25
 34 Emily Pilcher                Montana TC               3.45m  -1.3  11-04.00
 -- Latangi Richard              Fresh Start               FOUL   NWI
 -- Aysha Jemison                Indy's Racing             FOUL   NWI

Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 13.39m  7/25/1996   Achi Ukabam, Florissant, MO
 Nat'l Youth: & 13.90m  1997        Johanna Gambill
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Hannah Carson                AZ Cheetahs             12.59m   41-03.75
  2 Brittany Mann                unattached-5            11.79m   38-08.25
  3 Korbin Richards              unattached-9            11.08m   36-04.25
  3 Jennifer Jarvis              Lakeland                11.08m   36-04.25
  5 Jenae Brown                  Blazin One'z            11.07m   36-04.00
  6 Avione Allgood               PS Vegas Flyers         10.77m   35-04.00
  7 Gabrielle Kennedy            unattached-2            10.51m   34-05.75
  8 Lenee Brown                  Ardmore TC              10.33m   33-10.75
  9 Jennifer DeLong              unattached-5             9.81m   32-02.25
 10 Amanda Daniels               Bethany Bapt             9.76m   32-00.25
 11 Charlsie Morris              West O Throws            9.66m   31-08.50
 12 Aliana Dinish                So Central AA            9.65m   31-08.00
 13 Kiera Washington             DeSoto RR                9.62m   31-06.75
 13 Chasity James                Webster Rockhill         9.62m   31-06.75
 15 Jordan Armstead              A. W. Brown              9.61m   31-06.50
 16 Leigh Poindexter             Cap City Strider         9.52m   31-03.00
 17 Courtney Hutchinson          Cheney TC                9.48m   31-01.25
 18 Takara Shaw                  unattached-15            9.34m   30-07.75
 19 Alana Dean                   Huskie TC                9.20m   30-02.25
 20 Urina Harrell                Mustangs TC              9.17m   30-01.00
 21 Latisha Brooks               unattached-1             9.00m   29-06.50
 22 Alicia Torres                unattached-14            8.85m   29-00.50
 23 Shaquila White               Huntsvl Metro            8.68m   28-05.75
 24 Jamaica Dean                 Warriors TC              8.56m   28-01.00
 25 Arianna Willett              Sterling TC              8.43m   27-08.00
 26 Chinwendy Amushie            C.L. Athl Stars          8.20m   26-11.00
 27 Naomi Jones                  Bellevue Rec             7.97m   26-01.75
 28 Sabrina Almager              ABQ West Side            7.82m   25-08.00
 29 Takiela Andrews              Knoxville TC             7.65m   25-01.25
 30 Christina Widner             unattached-16            7.26m   23-10.00
 31 Rachelle Fogarty             unattached-16            7.25m   23-09.50
 32 Nzengung Tankeng             Notre Dame TC            6.87m   22-06.50
 33 Brierra Young                unattached-16            6.55m   21-06.00

Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI
 Nat'l Youth: & 37.46m  1997        Amber Curtis
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Brittany Mann                unattached-5            28.70m      94-02
  2 Korbin Richards              unattached-9            27.26m      89-05
  3 Charlsie Morris              West O Throws           26.26m      86-02
  4 Amanda Daniels               Bethany Bapt            25.77m      84-06
  5 Marquitta Oliver             Ardmore TC              25.76m      84-06
  6 Avione Allgood               PS Vegas Flyers         25.51m      83-08
  7 Gabrielle Kennedy            unattached-2            22.98m      75-05
  8 Takara Shaw                  unattached-15           22.76m      74-08
  9 Cady Gambrell                Club Respect            22.39m      73-05
 10 Jenae Brown                  Blazin One'z            21.91m      71-10
 10 Jennifer Jarvis              Lakeland                21.91m      71-10
 12 Anna Adamko                  Flanagan Clan           21.38m      70-02
 13 Kayla Lapan                  Amherst TC              21.32m      69-11
 14 Lenee Brown                  Ardmore TC              21.11m      69-03
 15 Chinwendy Amushie            C.L. Athl Stars         20.57m      67-06
 16 Katherine Harvey             Mobile Parks            20.26m      66-06
 17 Jennifer DeLong              unattached-5            19.78m      64-11
 18 Kiera Washington             DeSoto RR               19.50m      64-00
 19 Destiny Fisher               Milwaukie TC            19.01m      62-04
 20 Sarah Engelhardt             unattached-7            17.79m      58-04
 21 Leigh Poindexter             Cap City Strider        17.63m      57-10
 22 Arianna Willett              Sterling TC             17.55m      57-07
 23 Robin Yawn                   Huntsvl Metro           17.32m      56-10
 24 Shaquila White               Huntsvl Metro           17.23m      56-06
 25 Rachelle Fogarty             unattached-16           16.29m      53-05
 26 Abigail Huntress             Saco Bay Str.           16.28m      53-05
 27 Sherri Owens                 Durham Strid            14.39m      47-02
 -- Christina Widner             unattached-16             FOUL

Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 35.44m              Dee Dee Robinson, Fontana, CA
 Nat'l Youth: & 38.12m  2004        DeeDee Robinson
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Hannah Carson                AZ Cheetahs             42.88m&    140-08
  2 Avione Allgood               PS Vegas Flyers         41.76m&    137-00
  3 Courtney Webb                Mission Valley          37.50m#    123-00
  4 Katherine Harvey             Mobile Parks            35.13m     115-03
  5 Takara Shaw                  unattached-15           34.51m     113-03
  6 Anna Adamko                  Flanagan Clan           33.00m     108-03
  7 Latisha Brooks               unattached-1            32.71m     107-04
  8 Sabrina Almager              ABQ West Side           30.53m     100-02
  9 Jasmine Lanier               Texas Storm TC          30.03m      98-06
 10 Heather Schmidt              unattached-14           29.38m      96-05
 10 Jennifer Jarvis              Lakeland                29.38m      96-05
 12 Andrea Keklak                Nitehawks Sports        29.18m      95-09
 13 Tia Russell                  Los Angeles Jets        28.73m      94-03
 14 Caroline Baity               unattached-3            28.48m      93-05
 15 Naomi Jones                  Bellevue Rec            27.61m      90-07
 16 Gabrielle Kennedy            unattached-2            26.92m      88-04
 17 Amber Long                   Cornhusker Flyer        26.78m      87-10
 18 Kristin Maher                unattached-2            26.58m      87-02
 19 Dajsha Avery                 Northwest TC            25.97m      85-02
 20 Michelle Wallerstedt         West O Throws           24.13m      79-02
 21 Anna Doughton                unattached-3            23.21m      76-02
 22 Shelby Wood                  Huskie TC               23.04m      75-07
 23 Erin Tilley                  unattached-9            21.96m      72-00
 24 Kryslyn Greenwood            Mainland Jaguars        21.80m      71-06
 25 Robin Yawn                   Huntsvl Metro           19.00m      62-04
 26 Akilah Sims                  Summit City             17.24m      56-07
 27 Alexis Gentry                So Swift TC             16.68m      54-09
 28 Claire Young                 Illini Heat             15.45m      50-08
 29 Rachelle Fogarty             unattached-16           15.02m      49-03
 30 Michelle McDaniel            Miami Valley            14.75m      48-05
 31 Tessa Wogen                  Huskie TC               13.03m      42-09
 32 Chelsea Nichols              unattached-9            12.74m      41-09
 33 Leigh Poindexter             Cap City Strider        10.81m      35-05
 -- Melanie Speech               City Track                FOUL

Outdoor Pentathlon Midget Girls
================================================================
 JO Nat'l Ch: #  3121  7/24/2002   Kiani Profit, Pasadena, CA
 Nat'l Youth: &  3346  2004        Gayle Hunter
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Lashea Shaw                  Memphis Hurdlers          2954
  2 Shanice Stewart              Cal Rising Stars          2801
  3 Jennifer Johnson             ETexas Comets             2623
  4 Alexandria Gochenour         Cornhusker Flyer          2518
  5 Paulette Fogle               Glenarden TC              2504
  6 Marjorie Butler              Knoxville TC              2499
  7 Amber Owens                  Glenarden TC              2479
  8 Lydia Mitchell               Illini Heat               2431
  9 Hannah Carson                AZ Cheetahs               2388
 10 Brittany Jones               Pops TC                   2211
 11 Amelia King                  City Track                2159
 12 Savannah Emmrich             Aurora Flyer              2143
 13 Antoinette Simmons           Flo-Jo Int'l              2130
 14 Taylor Hewett                Lewis & Clark             2013
 15 Andrea Keklak                Nitehawks Sports          1805
 16 Cooper Safford               Track Dallas              1723
 17 Cayla Del Piano              unattached-2              1715
 18 Chelsea Nichols              unattached-9              1670
 19 Angelica Peck                Beaver County             1622
 20 Melanie Speech               City Track                1594
 21 Julia Free                   unattached-5              1276
 22 Brierra Young                unattached-16             1195

100 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA
 Nat'l Youth: & 11.70  1998        Michael Grant
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.6
  1 Devrin Young                 Knoxville TC             12.48Q
  2 DeAndre McGill               N Omaha Bengals          12.71
  3 Bryce Cheek                  unattached-5             12.74
  4 Matthew Green                Mon Valley               12.84
  5 John Nelson                  Ft Wayne Exp             12.96
  6 DeAndre' Washington          C.L. Athl Stars          13.09
  7 Ryan DeVito                  Infant Jesus TC          13.67
  8 Darrell Britton              Providence Cobra         13.67
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.9
  1 Laijon White                 Cal Rising Stars         12.63Q
  2 Cedric Roberson III          Lancaster Lghtng         12.69
  3 Cleveland Cook               Columbia  Expres         12.78
  4 Julius Ruby                  Dayton Gems              13.00
  5 Haran Piggee                 Stockton Boy Gir         13.09
  6 Zechariah McLaurin           In City Steppers         13.14
  7 Melvin Gordon                Waukegan Invad           13.78
  8 Jesse Jenkins                unattached-13            14.23
Heat  3 Preliminaries   Wind: 0.7
  1 Carlyle Garrick, Jr.         Tony Williams TC         12.37Q
  2 Anthony Brown                Metro Dade               12.39q
  3 Cameron Vines                Cap City Comets          12.41q
  4 Jared Baker                  SoCal Cougars            12.60
  5 Jordan Washington            C.L. Athl Stars          12.77
  6 Anthony Parks                Barron Park              13.21
  7 Jared Collins                Tulsa Express            13.35
Heat  4 Preliminaries   Wind: 1.0
  1 Bart Satterfield             Knoxville TC             12.26Q
  2 Douglass Jamison             Phoenix Bobcats          12.65
  3 Cyler Miles                  Track Lightning          12.98
  4 Rueben Malone                Carolina Allstar         13.06
  5 Xzavier Baker                Dragons                  13.10
  6 Marquis Teague               Speed Unltd              13.17
  7 Thomas Cranor                Emerald Valley           13.20
Heat  5 Preliminaries   Wind: 1.0
  1 Malcolm Jackson              Young Achievers          12.49Q
  2 Rannell Hall                 Metro Dade               12.51q
  3 Jamal Jones                  unattached-9             12.56
  4 Deion Briggs                 Glenarden TC             12.69
  5 Carlos Calloway Jr.          Nashvl Illusions         13.06
  6 Trent Crabtree               Blue Ribbon              13.32
  7 Eric Miles                   Waukegan Invad           13.42

100 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA
 Nat'l Youth: & 11.70  1998        Michael Grant
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 0.6
  1 Bart Satterfield             Knoxville TC             12.23
  2 Laijon White                 Cal Rising Stars         12.28
  3 Malcolm Jackson              Young Achievers          12.37
  4 Cameron Vines                Cap City Comets          12.49
  5 Devrin Young                 Knoxville TC             12.53
  6 Carlyle Garrick, Jr.         Tony Williams TC         12.54
  7 Anthony Brown                Metro Dade               12.59
  8 Rannell Hall                 Metro Dade               12.65

200 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Shreveport, LA
 Nat'l Youth: & 23.94  1990        Jason Johnson
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.8
  1 Anthony Brown                Metro Dade               25.45Q
  2 Cedric Roberson III          Lancaster Lghtng         25.79
  3 Cleveland Cook               Columbia  Expres         26.46
  4 Haran Piggee                 Stockton Boy Gir         26.91
  5 Derrick Dyer                 Willis PAL               27.49
  6 Donavan Wilson               Waukegan Invad           28.72
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.7
  1 Donte Abron                  WC Gazelle               25.46Q
  2 Cameron Vines                Cap City Comets          25.56q
  3 Laijon White                 Cal Rising Stars         25.73
  4 Jwayne Allen                 Ardmore TC               27.06
  5 Zechariah McLaurin           In City Steppers         27.83
  6 Melvin Gordon                Waukegan Invad           28.42
  7 Lavonte Paige                Ft Wayne Exp             30.35
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.4
  1 Bart Satterfield             Knoxville TC             24.76Q
  2 Jordan Washington            C.L. Athl Stars          25.49q
  3 John Nelson                  Ft Wayne Exp             25.73
  4 Douglass Jamison             Phoenix Bobcats          25.94
  5 Carlos Calloway Jr.          Nashvl Illusions         26.40
  6 Paul Hoebelheinrich          Lincoln Youth            27.65
  7 Brendan Franz                Barron Park              27.82
Heat  4 Preliminaries   Wind: 1.9
  1 Dalonte Young                Falcons TFC              25.14Q
  2 Charles Washington           Imani TC                 26.33
  3 Cyler Miles                  Track Lightning          26.38
  4 Tyler White                  C.L. Athl Stars          26.39
  5 Michael Malloy               unattached-8             26.45
  6 Trent Crabtree               Blue Ribbon              27.04
  7 Jesse Jenkins                unattached-13            28.76
Heat  5 Preliminaries   Wind: 1.5
  1 Carlyle Garrick, Jr.         Tony Williams TC         24.95Q
  2 Bryce Cheek                  unattached-5             25.48q
  3 Shaquille Kearse             Metro Dade               25.97
  4 Julius Ruby                  Dayton Gems              26.34
  5 Aaron Lawrence               New Horizon TC           26.83
  6 Thomas Cranor                Emerald Valley           27.19

200 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Shreveport, LA
 Nat'l Youth: & 23.94  1990        Jason Johnson
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -1.6
  1 Dalonte Young                Falcons TFC              24.63
  2 Bart Satterfield             Knoxville TC             24.66
  3 Carlyle Garrick, Jr.         Tony Williams TC         25.14
  4 Cameron Vines                Cap City Comets          25.45
  5 Donte Abron                  WC Gazelle               25.48
  6 Anthony Brown                Metro Dade               25.75
  7 Bryce Cheek                  unattached-5             26.20
  8 Jordan Washington            C.L. Athl Stars          26.39

400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 53.06  7/28/1991   W. Obea Moore, Los Angeles, CA
 Nat'l Youth: & 53.06  1991        William Obea Moore
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Arnaud Kpachavi              South Kitsap             57.81Q
  2 Johnathan Morrissette        Houston Heat             57.83q
  3 Donte Abron                  WC Gazelle               59.70
  4 Mason Hutchinson             Northern KY TC         1:00.91
  5 Aaron Lawrence               New Horizon TC         1:01.66
  6 Quai Chandler                Rockford Ben New       1:03.49
Heat  2 Preliminaries
  1 Myer Krah                    Durham Strid             54.91Q
  2 Michael Jamar-Brown          New World                59.22
  3 Darnell Bembridge            Dragons                  59.35
  4 Devontay Titsworth           AZ Rising Sun          1:02.69
  5 Paul Hoebelheinrich          Lincoln Youth          1:02.72
  6 Dion Kimbrough               unattached-16          1:11.98
  7 Thomas King                  unattached-16          1:14.06
Heat  3 Preliminaries
  1 Cornelius Savage             Titans                   57.56Q
  2 Jwayne Allen                 Ardmore TC               58.56
  3 Michael Malloy               unattached-8             59.62
  4 Malcom Christopher           Elite/Mesquite         1:00.23
  5 Jarreth Rougeau              LAETC                  1:03.48
  6 Eddy Grahovec                Aurora Flyer           1:05.66
Heat  4 Preliminaries
  1 Shaquille Kearse             Metro Dade               58.41Q
  2 William Stovall              Just In Time TC          58.57
  3 Douglass Jamison             Phoenix Bobcats          58.76
  4 Julius Ruby                  Dayton Gems              59.27
  5 James Scott                  Blast'n Rockers        1:00.66
  6 Demetri Jackson              Mustangs TC            1:01.80
  7 Greg Wilson                  Springfield Stri       1:04.15
Heat  5 Preliminaries
  1 Carlyle Garrick, Jr.         Tony Williams TC         55.84Q
  2 Dalonte Young                Falcons TFC              56.08q
  3 James Douglas                Cal Rising Stars         56.08q
  4 Rocky Meszaros               Speed City               59.14
  5 Eric Robinson                Nashvl Illusions       1:04.56
  6 Trevor Meriwether            Indy's Racing          1:04.90
  7 Jesse Jenkins                unattached-13          1:05.20

400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 53.06  7/28/1991   W. Obea Moore, Los Angeles, CA
 Nat'l Youth: & 53.06  1991        William Obea Moore
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Carlyle Garrick, Jr.         Tony Williams TC         55.66
  2 Dalonte Young                Falcons TFC              55.84
  3 Cornelius Savage             Titans                   56.32
  4 James Douglas                Cal Rising Stars         56.91
  5 Shaquille Kearse             Metro Dade               57.03
  6 Johnathan Morrissette        Houston Heat             57.64
  7 Arnaud Kpachavi              South Kitsap             58.77
  8 Myer Krah                    Durham Strid           1:10.48

800 Meter Run Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 2:07.21  7/28/2001   Reginald Warren, Smyrna, GA
 Nat'l Youth: & 2:07.21  2001        Reginald Warren
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Elias Gedyon                 Quiet Fire             2:10.53Q
  2 Alexander Gilreath           After Burner TC        2:17.75Q
  3 Rocky Meszaros               Speed City             2:18.32q
  4 Cameron Williamson           Ardmore TC             2:18.39q
  5 Leonard Griffin              Juventus TC            2:19.76
  6 Ryan Buchanan                Glenwood Springr       2:27.18
  7 Axel Mueller                 AZ Cheetahs            2:29.49
  8 Cahron Cross                 IL Stealth Bmber       2:33.42
  9 Neil Butler                  Knoxville TC           2:36.11
 10 James Fisher                 Waltham TC             2:40.65
 11 Jaylen Alston                Indiana Storm          2:48.45
Heat  2 Preliminaries
  1 Marcus Henry                 PSA Youth RC           2:15.30Q
  2 Arnaud Kpachavi              South Kitsap           2:17.31Q
  3 Connor Wilkins               KC Flyers              2:20.11
  4 Charles Pool                 Aurora Flyer           2:24.79
  5 Tanner Love                  Irvine Cougars         2:24.82
  6 Mitch Wink                   Westside TC            2:27.89
  7 Colin O'Neil                 Eastside TC            2:29.11
  8 Anthony Martore              Castro Valley TC       2:29.74
  9 Bobby Luera                  Lawton Rdrunners       2:30.76
 10 Andrew Carmin                Indiana TC             2:43.17
 11 Robert Royall                Providence Cobra       2:45.19
Heat  3 Preliminaries
  1 William Stovall              Just In Time TC        2:14.99Q
  2 Stephen Burke                Kern Firefighter       2:18.67Q
  3 Ramel Miller                 Fayetteville Fly       2:20.62
  4 Eric Alexander               Texas Storm TC         2:22.57
  5 Quincy Downing               Stars of Tomorro       2:22.67
  6 Jay Schneider                SW Area TC             2:28.19
  7 Eric Robinson                Nashvl Illusions       2:28.69
  8 Elijah Turner                Vegas Heat             2:29.93
  9 Khambrell Johnson            Miami Northwest        2:35.34
 10 Jared Lake                   Ltng Lynx              2:35.42
 11 Gary Scott                   Flying Js              2:38.63

800 Meter Run Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 2:07.21  7/28/2001   Reginald Warren, Smyrna, GA
 Nat'l Youth: & 2:07.21  2001        Reginald Warren
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Elias Gedyon                 Quiet Fire             2:06.51&
  2 Marcus Henry                 PSA Youth RC           2:10.84
  3 William Stovall              Just In Time TC        2:11.80
  4 Arnaud Kpachavi              South Kitsap           2:14.23
  5 Alexander Gilreath           After Burner TC        2:14.51
  6 Rocky Meszaros               Speed City             2:16.83
  7 Cameron Williamson           Ardmore TC             2:18.63
  8 Stephen Burke                Kern Firefighter       2:18.82

1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 4:32.18  7/31/1994   Eugene Roberts, Beaverton, OR
 Nat'l Youth: & 4:22.58  1980        Tony Perez
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Connor Wilkins               KC Flyers              4:47.35
  2 Aaron Zapf                   EP Pacesetters         4:54.05
  3 Will Crocker                 Belvidere TC           4:56.77
  4 Tate Schienbein              unattached-16          4:57.71
  5 Russell Sandvold             YMCA Road Runner       5:03.29
  6 Will Hinchliffe              Peak Performance       5:03.86
  7 David Lawrence               unattached-5           5:04.30
  8 Eric Salzillo                Providence Cobra       5:05.55
  9 Walter Ford III              Flying Js              5:07.16
 10 Ian Cooley                   Badgerland Strid       5:07.32
 11 Nick Selby                   unattached-7           5:09.75
 12 Bobby Luera                  Lawton Rdrunners       5:12.14
 13 Andrew Ogle                  Knoxville TC           5:21.65
 14 Michael Valentine            Cascade Str.           5:23.39
 15 Kevin Knight                 Ann Arbor TC           5:30.01
 16 Jeffrey Perkins              Wings                  5:39.83
Section  2
  1 Elias Gedyon                 Quiet Fire             4:30.87#
  2 Joshua Jenkins               NS Red Runners         4:40.87
  3 Marcus Henry                 PSA Youth RC           4:43.99
  4 Nathaniel Jones              Track Houston          4:44.70
  5 Christian Penn               Team of Purpose        4:49.15
  6 Leonard Griffin              Juventus TC            4:50.63
  7 Stephen Burke                Kern Firefighter       4:50.73
  8 Jordan Chavez                El Paso Life Sp        4:51.04
  9 Mitch Wink                   Westside TC            4:51.57
 10 Jamison Hicks                unattached-12          4:53.46
 11 Zachary Stokes               Miami Northwest        4:53.62
 12 Matthew Rice                 Baton Rouge YMCA       4:57.60
 13 Andres Gonzalez              Titans                 5:01.58
 14 Austin Carpenter             Titans                 5:03.60
 15 Colin O'Neil                 Eastside TC            5:06.42
 16 Khambrell Johnson            Miami Northwest        5:27.99
 17 Anthony Martore              Castro Valley TC       5:33.79
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
  1 Elias Gedyon                 15-Quiet Fire          4:30.87
  2 Joshua Jenkins               NS Red Runners         4:40.87
  3 Marcus Henry                 PSA Youth RC           4:43.99
  4 Nathaniel Jones              12-Track Houston       4:44.70
  5 Connor Wilkins               KC Flyers              4:47.35
  6 Christian Penn               15-Team of Purpose     4:49.15
  7 Leonard Griffin              02-Juventus TC         4:50.63
  8 Stephen Burke                Kern Firefighter       4:50.73
  9 Jordan Chavez                El Paso Life Sp        4:51.04
 10 Mitch Wink                   08-Westside TC         4:51.57
 11 Jamison Hicks                unattached-12          4:53.46
 12 Zachary Stokes               Miami Northwest        4:53.62
 13 Aaron Zapf                   EP Pacesetters         4:54.05
 14 Will Crocker                 07-Belvidere TC        4:56.77
 15 Matthew Rice                 06-Baton Rouge YMCA    4:57.60
 16 Tate Schienbein              unattached-16          4:57.71
 17 Andres Gonzalez              03-Titans              5:01.58
 18 Russell Sandvold             YMCA Road Runner       5:03.29
 19 Austin Carpenter             03-Titans              5:03.60
 20 Will Hinchliffe              Peak Performance       5:03.86
 21 David Lawrence               unattached-Region 5    5:04.30
 22 Eric Salzillo                Providence Cobra       5:05.55
 23 Colin O'Neil                 13-Eastside TC         5:06.42
 24 Walter Ford III              05-Flying J's TC       5:07.16
 25 Ian Cooley                   Badgerland Strid       5:07.32
 26 Nick Selby                   unattached-Region 7    5:09.75
 27 Bobby Luera                  Lawton Rdrunners       5:12.14
 28 Andrew Ogle                  06-Knoxville TC        5:21.65
 29 Michael Valentine            13-Cascade Striders    5:23.39
 30 Khambrell Johnson            Miami Northwest        5:27.99
 31 Kevin Knight                 05-Ann Arbor TC        5:30.01
 32 Anthony Martore              14-Castro Valley TC    5:33.79
 33 Jeffrey Perkins              12-Wings               5:39.83

3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA
 Nat'l Youth: & 9:38.52  1998        Chris Dominic
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Tate Schienbein              unattached-16         10:18.31
  2 Zachary Stokes               Miami Northwest       10:40.42
  3 David Lawrence               unattached-5          10:43.33
  4 Matthew Rice                 Baton Rouge YMCA      10:44.99
  5 Wesley Sjoerdsma             Gold Rush             10:46.21
  6 Walter Ford III              Flying Js             10:46.96
  7 Cahron Cross                 IL Stealth Bmber      10:48.10
  8 Ian Cooley                   Badgerland Strid      10:51.88
  9 Skylar Winchester            Knoxville TC          11:05.46
 10 Nick Selby                   unattached-7          11:17.95
 11 Ryan England                 CYO Oregon            11:25.86
 12 Caleb McCullough             Wilmington Flyer      11:30.38
 13 Jack Collopy                 unattached-1          11:53.17
 14 Nicholas Melaro              Ambler OC             11:57.15
Section  2
  1 Connor Wilkins               KC Flyers             10:02.48
  2 Nathaniel Jones              Track Houston         10:06.15
  3 Amir Alwan                   Milwaukee Mustng      10:07.41
  4 Joshua Jenkins               NS Red Runners        10:09.18
  5 Nicholas Whitten             Fast Feat             10:13.01
  6 Jordan Chavez                El Paso Life Sp       10:18.85
  7 Mitch Wink                   Westside TC           10:28.87
  8 Johnny Dominquez             Royal T               10:36.44
  9 Robert Maughan               Fayetteville Fly      10:38.06
 10 Jamison Hicks                unattached-12         10:38.10
 11 Wendall Brown                Falcons TFC           10:43.62
 12 Will Hinchliffe              Peak Performance      10:48.82
 13 Bobby Luera                  Lawton Rdrunners      11:03.88
 14 Michael Cain                 River City Elite      11:04.29
 15 Austin Fitzgerald            Track Houston         11:13.96
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
  1 Connor Wilkins               KC Flyers             10:02.48
  2 Nathaniel Jones              12-Track Houston      10:06.15
  3 Amir Alwan                   Milwaukee Mustng      10:07.41
  4 Joshua Jenkins               NS Red Runners        10:09.18
  5 Nicholas Whitten             Fast Feat             10:13.01
  6 Tate Schienbein              unattached-16         10:18.31
  7 Jordan Chavez                El Paso Life Sp       10:18.85
  8 Mitch Wink                   08-Westside TC        10:28.87
  9 Johnny Dominquez             15-Royal T            10:36.44
 10 Robert Maughan               Fayetteville Fly      10:38.06
 11 Jamison Hicks                unattached-12         10:38.10
 12 Zachary Stokes               Miami Northwest       10:40.42
 13 David Lawrence               unattached-Region 5   10:43.33
 14 Wendall Brown                03-Falcons TFC        10:43.62
 15 Matthew Rice                 06-Baton Rouge YMCA   10:44.99
 16 Wesley Sjoerdsma             10-Gold Rush          10:46.21
 17 Walter Ford III              05-Flying J's TC      10:46.96
 18 Cahron Cross                 IL Stealth Bmber      10:48.10
 19 Will Hinchliffe              Peak Performance      10:48.82
 20 Ian Cooley                   Badgerland Strid      10:51.88
 21 Bobby Luera                  Lawton Rdrunners      11:03.88
 22 Michael Cain                 River City Elite      11:04.29
 23 Skylar Winchester            06-Knoxville TC       11:05.46
 24 Austin Fitzgerald            12-Track Houston      11:13.96
 25 Nick Selby                   unattached-Region 7   11:17.95
 26 Ryan England                 CYO Oregon            11:25.86
 27 Caleb McCullough             Wilmington Flyer      11:30.38
 28 Jack Collopy                 unattached-Region 1   11:53.17
 29 Nicholas Melaro              Ambler OC             11:57.15

1500 Meter Race Walk Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR
 Nat'l Youth: & 6:44.10  1994        Tristin Ruoss
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Alejandro Chavez             SoTX Walk Club         7:42.04
  2 Joshua Haertel               unattached-10          7:57.62
  3 Anthony Pryatel              PS Vegas Flyers        8:13.61
  4 Eric Alexander               Texas Storm TC         8:33.49
  5 Leonardo Salinas             Elgin Sharks           8:52.96
  6 Jonathan Hallman             unattached-3           9:03.30
  7 Michael Nemeth               Wings of Moon          9:14.67
  8 Kevin Howell                 Ithaca United          9:36.98
  9 Eric Steinbach               ABQ Athletics          9:50.53
 10 Alan Beach                   Albuquerque TC        10:07.87
 11 Eli Seitz                    Miami Valley          10:11.17
 12 Hakim Fahmi                  Start 2 Finish        10:16.74
 13 Luke Torrellas               CT Race Walkers       10:37.92
 -- Nathan Collins               Team Hurricane              DQ
 -- Reed Flood                   Cent IA Excal               DQ

80 Meter Hurdles Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC
 Nat'l Youth: & 11.74  1997        Kenny Lambe
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.9
  1 Devon Blackmon               Cal Rising Stars         12.26Q
  2 Austin Cheadle               Beaverton TC             13.46
  3 Anthony Parks                Barron Park              13.48
  4 Joshua Cormier               Port Arthur TC           13.55
  5 Emmanuel Price               Royal Knights            13.90
  6 Savon Salter                 Penn Hills               14.44
  7 Bryan Cain                   W Dayton RR              14.84
  8 Patrick Siebenaller          unattached-5             16.83
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.1
  1 Joshua Dunston               Junior Striders          12.40Q
  2 Derrick Mora                 Flying Pigs              12.91q
  3 Patrick Hardwick             Track Houston            13.14
  4 Trever Wood                  Valley United            13.64
  5 Alec Fellows                 Rain City Flyers         13.96
  6 Ricky Thompson               Do Right                 15.10
  7 Mitchell Wolff               Aurora Flyer             17.08
  8 Tyler Whitfield              Ft Wayne Exp             17.43
Heat  3 Preliminaries   Wind: -1.6
  1 Sherman Ragland III          Durham Strid             12.37Q
  2 Jamal Jones                  unattached-9             12.85q
  3 Jack Kincade                 Scioto TC                13.30
  4 Aaron Simon                  B.R. Raiders TC          13.60
  5 Caylin McBeth                Metro Dade               14.21
  6 Michael Wright               Penn Hills               17.40
  7 Dion Kimbrough               unattached-16            17.49
  8 Jizayah Moore                Montgomery YMCA          19.55
Heat  4 Preliminaries   Wind: -1.5
  1 Myer Krah                    Durham Strid             12.00Q
  2 Erek Drew                    Aurora Flyer             13.01q
  3 Wesley Williams              Southern Eagles          13.09q
  4 Devin Lucien                 Valley United            14.32
  5 Shawn Harris                 Memphis Hurdlers         14.97
  6 Matthew Schaap               Illini Heat              15.47
  7 Ben Kmetz                    Phoenix Bobcats          15.76
  8 Tyler Wagner                 Averill Park RR          16.68

80 Meter Hurdles Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC
 Nat'l Youth: & 11.74  1997        Kenny Lambe
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 0.5
  1 Devon Blackmon               Cal Rising Stars         12.13
  2 Sherman Ragland III          Durham Strid             12.23   12.227
  3 Joshua Dunston               Junior Striders          12.23   12.230
  4 Jamal Jones                  unattached-9             12.84
  5 Derrick Mora                 Flying Pigs              12.86
  6 Erek Drew                    Aurora Flyer             13.15
  7 Wesley Williams              Southern Eagles          16.54

4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                       Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
 Nat'l Youth: & 47.54  2004        Dallas Blaze
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 03-Glenarden TC  'A'                                  50.30q
  2 15-Imani Track Club  'A'                              51.80
  3 12-A. W. Brown  'A'                                   51.95
  4 10-Track Lightning  'A'                               53.80
  5 16-Fort Wayne Express  'A'                            54.57
  6 08-Congress TC  'A'                                   54.97
  7 09-Tulsa Express  'B'                                 57.27
  8 01-Country Mills Eagles  'A'                          59.71
Heat  2 Preliminaries
  1 06-Knoxville TC  'A'                                  48.81q
  2 12-C.L. Atheltic Stars  'A'                           49.28q
  3 02-Willis Camden PAL TC  'A'                          51.68q
  4 13-Rainier Beach TC  'A'                              53.84
  5 13-Wings of Eagles  'A'                               54.15
  6 01-Hempstead PAL  'A'                                 55.22
 -- 04-Metro Dade  'B'                                       DQ
 -- 07-Chicagoland Zephyrs  'A'                              DQ
Heat  3 Preliminaries
  1 04-Metro Dade  'A'                                    49.48q
  2 12-Track Houston  'A'                                 51.82
  3 15-Valley United TC  'A'                              51.97
  4 09-Tulsa Express  'A'                                 53.03
  5 02-Penn Hills Eagles  'A'                             54.43
  6 10-Northeast Shooting Stars  'A'                      54.78
  7 05-Pacesetters  'A'                                   54.86
Heat  4 Preliminaries
  1 15-So Cal Running Cougars  'A'                        49.89q
  2 03-Durham Striders  'A'                               50.83q
  3 03-Falcons TFC  'A'                                   51.15q
  4 16-Speed Unlimited  'A'                               53.07
  5 07-Waukegan Invaders  'A'                             53.23
  6 16-Indy's Racing Cheetahs  'A'                        55.46
  7 07-Heart of Illinois TC  'A'                          56.47

4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                       Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
 Nat'l Youth: & 47.54  2004        Dallas Blaze
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 06-Knoxville TC  'A'                                  48.70
  2 12-C.L. Atheltic Stars  'A'                           49.16
  3 04-Metro Dade  'A'                                    49.35
  4 15-So Cal Running Cougars  'A'                        50.04
  5 03-Glenarden TC  'A'                                  51.12
  6 03-Falcons TFC  'A'                                   51.36
  7 02-Willis Camden PAL TC  'A'                          52.16

4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                         Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
 Nat'l Youth: & 3:47.50  1994        Glenarden TC
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 03-Titans  'A'                                      3:58.75Q
  2 09-Ardmore TC  'A'                                  4:10.62q
  3 12-Track Houston  'A'                               4:16.22
  4 09-Tulsa Express  'A'                               4:27.43
  5 13-Wings of Eagles  'A'                             4:32.26
  6 05-Lightning Lynx TC  'A'                           4:38.10
  7 07-Waukegan Invaders  'A'                           5:01.79
Heat  2 Preliminaries
  1 15-California Rising Stars  'A'                     4:05.39Q
  2 03-Glenarden TC  'A'                                4:09.24q
  3 02-Willis Camden PAL TC  'A'                        4:15.71
  4 10-Albuquerque TC  'A'                              4:30.53
  5 14-Fast Forward  'A'                                4:38.14
  6 06-B.R. Raiders TC  'A'                             4:44.26
  7 07-Waukegan Invaders  'B'                           5:10.92
Heat  3 Preliminaries
  1 03-Glenarden TC  'B'                                4:09.46Q
  2 12-Elite of Mesquite TC  'A'                        4:13.48q
  3 08-North Omaha Bengals  'A'                         4:18.71
  4 15-Light Speed  'A'                                 4:19.27
  5 02-Penn Hills Eagles  'A'                           4:28.43
  6 01-Country Mills Eagles  'A'                        4:54.34
  7 09-Tulsa Express  'B'                               5:00.66
Heat  4 Preliminaries
  1 04-Metro Dade  'A'                                  4:07.66Q
  2 06-Nashville Illusions TC  'A'                      4:10.17q
  3 15-So Cal Running Cougars  'A'                      4:14.98
  4 12-Lancaster Lightning TC  'A'                      4:22.34
  5 13-Rainier Beach TC  'A'                            4:43.71
  6 14-Panther TC  'A'                                  4:52.63

4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                         Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
 Nat'l Youth: & 3:47.50  1994        Glenarden TC
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 03-Titans  'A'                                      3:57.63
  2 15-California Rising Stars  'A'                     3:59.37
  3 09-Ardmore TC  'A'                                  4:04.82
  4 06-Nashville Illusions TC  'A'                      4:09.18
  5 03-Glenarden TC  'B'                                4:12.01
  6 03-Glenarden TC  'A'                                4:13.18
  7 12-Elite of Mesquite TC  'A'                        4:19.10
 -- 04-Metro Dade  'A'                                       DQ   lane violation

4x800 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: # 9:32.28  7/26/2002   Speed City TC
                         Tariq Evnas, Tee McIntosh, Andrew Joy, Sebast Sam
 Nat'l Youth: & 9:30.49  1997        West Valley Eagles
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1
  1 04-Metro Dade  'A'                                 10:03.78
  2 08-North Omaha Bengals  'A'                        10:22.76
  3 06-Knoxville TC  'A'                               10:28.59
  4 14-Kern Firefighters Athl.  'A'                    10:35.26
  5 12-C.L. Atheltic Stars  'A'                        10:43.08
  6 07-Belvidere TC  'A'                               10:44.87
  7 09-Tulsa Express  'A'                              10:49.35
  8 14-Bear Mountain Bears Rec  'A'                    11:57.24
Section  2
  1 03-Glenarden TC  'A'                                9:41.62
  2 12-Track Houston  'A'                               9:52.96
  3 03-Titans  'A'                                      9:54.16
  4 15-So Cal Running Cougars  'A'                     10:06.70
  5 03-Fayetteville Flyers  'A'                        10:13.19
  6 15-Team of Purpose  'A'                            10:13.20
  7 15-Valley United TC  'A'                           10:14.39
  8 12-Wings  'A'                                      10:39.45

High Jump Midget Boys
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA
 Nat'l Youth: & 1.75m  1979        David Mosley
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 James Douglas                Cal Rising Stars         1.60m    5-03.00
  1 Erek Drew                    Aurora Flyer             1.60m    5-03.00
  3 Camaray Rouse                Carrollton Parks         1.55m    5-01.00
  3 Keith Davis                  Jersey Shore             1.55m    5-01.00
  3 Charles Pool                 Aurora Flyer             1.55m    5-01.00
  6 John Gibson                  Titans                   1.50m    4-11.00
  6 Jack Kincade                 Scioto TC                1.50m    4-11.00
  6 Patrick Donnelly             Salinas Valley           1.50m    4-11.00
  6 Grant Winters                Gold Rush                1.50m    4-11.00
 10 Devon Blackmon               Cal Rising Stars         1.45m    4-09.00
 10 Derek Edwards                Brenham TC               1.45m    4-09.00
 10 Daymond Gardner              Just In Time TC          1.45m    4-09.00
 10 Jared Brackens               WMTC Stampede            1.45m    4-09.00
 10 Jonathon Juilfs              Track City TC            1.45m    4-09.00
 15 Dominick Padovano            unattached-2             1.40m    4-07.00
 15 Alec Fellows                 Rain City Flyers         1.40m    4-07.00
 15 Dion Kimbrough               unattached-16            1.40m    4-07.00
 15 Dean Jordan                  Heart of IL              1.40m    4-07.00
 15 Daylon Wilkins               Ardmore TC               1.40m    4-07.00
 20 Christian Martinez           El Paso Wings            1.35m    4-05.00
 20 Justin Scott                 Castro Valley TC         1.35m    4-05.00
 20 Chandler Smith               Journey TC               1.35m    4-05.00
 23 Matthew Brandes              Omaha Racers             1.30m    4-03.25
 23 Will Johnson                 Lincoln Youth            1.30m    4-03.25
 23 Daniel Mepham                unattached-1             1.30m    4-03.25
 23 Theodore Jones               Monte Cassino St         1.30m    4-03.25
 27 Devyn Mikell                 Indy's Racing            1.25m    4-01.25
 27 Andrew Carmin                Indiana TC               1.25m    4-01.25
 27 Greg Spinks                  Hoover Parks             1.25m    4-01.25
 27 Mason Hutchinson             Northern KY TC           1.25m    4-01.25
 31 Greg Fox                     unattached-5             1.20m    3-11.25
 31 Adrian Singletary            Jersey Shore             1.20m    3-11.25
 31 Nick Fischetti               Nitehawks Sports         1.20m    3-11.25

Long Jump Midget Boys
===============================================================================
 JO Nat'l Ch: # 5.25m  7/29/1989   Keynote Gilmore, Sherman Oaks, CA
 Nat'l Youth: & 5.92m  1974        Anthony Green
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Matthew Green                Mon Valley               5.51m# -0.1  18-01.00
  2 Zechariah McLaurin           In City Steppers         5.31m# -0.9  17-05.25
  2 Rueben Malone                Carolina Allstar         5.31m# -1.0  17-05.25
  4 Michael Ross                 Quicksilver              5.20m   0.5  17-00.75
  5 Haran Piggee                 Stockton Boy Gir         5.12m  +0.0  16-09.75
  5 Marcus Henry                 PSA Youth RC             5.12m  -1.4  16-09.75
  7 Adonis Dussett               Road Runners TC          5.10m  -0.6  16-08.75
  8 Cameron Countryman           SoCal Cougars            4.81m  -1.0  15-09.50
  9 Dean Jordan                  Heart of IL              4.70m  -0.4  15-05.00
  9 Jared Brackens               WMTC Stampede            4.70m  +0.0  15-05.00
 11 Erek Drew                    Aurora Flyer             4.65m  -1.1  15-03.25
 11 Alexander Whitfield          Indy's Racing            4.65m  -0.4  15-03.25
 13 Dyron Jones                  Durham Strid             4.62m  -1.0  15-02.00
 14 James Kawagoe                San Joaquin Vall         4.61m  -1.4  15-01.50
 15 Tyris Jefferson              ETexas Comets            4.58m   0.5  15-00.50
 16 Jamal Jones                  unattached-9             4.47m  -0.6  14-08.00
 17 James Richardson             Miami Northwest          4.46m  -2.2  14-07.75
 18 John Roby                    Indy's Racing            4.45m  -3.2  14-07.25
 19 Malik Brown                  Fresh Start              4.44m  -3.0  14-07.00
 20 Troy Makous                  unattached-2             4.41m  +0.0  14-05.75
 21 Ryan DeVito                  Infant Jesus TC          4.40m  -2.5  14-05.25
 22 Philip Washington            unattached-5             4.39m  -2.4  14-05.00
 23 Trevor Perkins               Albuquerque TC           4.37m  -1.9  14-04.00
 24 Christian Martinez           El Paso Wings            4.32m  -0.9  14-02.25
 25 Micah Smith                  Indy's Racing            4.19m  -0.5  13-09.00
 26 DeAuntra Clark               Western Village          4.11m  -3.1  13-06.00
 27 James Araneo                 unattached-1             4.09m  -0.8  13-05.00
 28 Cheyne Swayzer-Ford          ABQ West Side            4.08m  -0.8  13-04.75
 29 Emmanuel Price               Royal Knights            4.05m  -2.5  13-03.50
 30 Darius Tolliver              Port Arthur TC           4.00m  +0.0  13-01.50
 31 Rudolph Graddy               Lakeland                 3.95m  -0.6  12-11.50
 -- Drake Hagood                 Team Idaho                FOUL   NWI
 -- Keenen Adams                 Mobile Parks              FOUL   NWI

Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 14.64m  7/30/1993   Charles Simpson, Jacksonville, FL
 Nat'l Youth: & 16.15m  1980        Troy Fowler
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Kennedy Estelle              C.L. Athl Stars         12.89m   42-03.50
  2 Javan Gray                   Emerald Valley          12.84m   42-01.50
  3 Keith Davis                  Jersey Shore            12.78m   41-11.25
  4 Tim McBride                  Kern Firefighter        12.34m   40-06.00
  5 Kristaan Ivory               SoCal Cougars           12.03m   39-05.75
  6 Anthony Jolly                Des Moines Youth        11.97m   39-03.25
  7 Brandon Hill                 3 M TC                  11.96m   39-03.00
  8 Ashton Henderson             Tulsa Express           11.48m   37-08.00
  9 Michael Montero              Alpha Omega             11.24m   36-10.50
 10 Alex Beideck                 Cornhusker Flyer        11.14m   36-06.75
 11 Timothy Edelen               Junior Striders         11.04m   36-02.75
 12 Barry Kimbrough              North Shore             10.82m   35-06.00
 13 Nicholas Scarvelis           S Barbara Youth         10.75m   35-03.25
 14 Jalen Peterkin               Durham Strid            10.22m   33-06.50
 14 Kelly Ray Warrior            So Swift TC             10.22m   33-06.50
 14 Jamere Harmon                Bethany Bapt            10.22m   33-06.50
 17 Scott Richardson             Country Mills           10.16m   33-04.00
 18 Xavier Crosby                Cap City Strider        10.01m   32-10.25
 19 Adrian Trujillo              unattached-10            9.92m   32-06.50
 20 Rashaad Graham               Titans                   9.89m   32-05.50
 21 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats          9.75m   32-00.00
 22 Zack Blahnik                 unattached-8             9.59m   31-05.75
 23 Charles Westbrook            New World                9.33m   30-07.50
 24 Christopher Shaw             Port City Pacers         9.27m   30-05.00
 25 Nicholas Dease               Alexanders               9.17m   30-01.00
 26 Gregory Block                unattached-7             8.95m   29-04.50
 27 James Fisher                 Waltham TC               8.73m   28-07.75
 28 Brandon McCleese             Bethany Bapt             8.42m   27-07.50
 29 Chris Kirkpatrick            Team Idaho               8.35m   27-04.75
 30 Jordan Wallace               Speed Unltd              7.64m   25-00.75
 31 John Burgoon                 Indiana TC               5.25m   17-02.75
 -- Xavier Mackey                Metro Dade                FOUL

Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 38.62m  7/28/1994   Phillip Taylor, Ardmore, OK
 Nat'l Youth: & 48.65m  1982        Michael Stubblefield
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Javan Gray                   Emerald Valley          37.93m     124-05
  2 Brandon Hill                 3 M TC                  32.37m     106-02
  3 Jonathan Astemborski         BurlingtonTwp           31.74m     104-02
  4 Dezmon Venning               Mt Pleasant             29.99m      98-05
  5 Casey Keilbarth              Tulsa Spikes            29.71m      97-06
  6 Zach Byars                   West TX Track           29.27m      96-00
  7 Xavier Mackey                Metro Dade              28.91m      94-10
  8 Dominick Padovano            unattached-2            28.83m      94-07
  9 Timothy Edelen               Junior Striders         27.12m      89-00
 10 Kennedy Estelle              C.L. Athl Stars         26.69m      87-07
 11 Chris Kirkpatrick            Team Idaho              26.43m      86-08
 12 Anthony Jolly                Des Moines Youth        26.37m      86-06
 13 Rashaad Graham               Titans                  25.97m      85-02
 14 Tim McBride                  Kern Firefighter        25.57m      83-11
 15 Xavier Crosby                Cap City Strider        24.34m      79-10
 16 Scott Richardson             Country Mills           23.64m      77-07
 17 Robert Neblett               C.L. Athl Stars         23.48m      77-00
 18 Alex Beideck                 Cornhusker Flyer        22.12m      72-07
 19 Logan Levering               Marion                  21.76m      71-05
 20 Dylan Milner                 unattached-9            21.59m      70-10
 21 Zack Blahnik                 unattached-8            21.37m      70-01
 22 Dominic Bell                 unattached-5            21.28m      69-10
 23 Jesse Holly                  Albuquerque TC          20.94m      68-08
 24 Barry Kimbrough              North Shore             19.91m      65-04
 25 Conor Kingery                LV's Cheetah            19.90m      65-03
 26 Christopher Jackson          Kankakee TC             19.65m      64-06
 27 Trent Sipes                  Ft Wayne Exp            15.93m      52-03
 -- Michael Montero              Alpha Omega                 ND
 -- Nicholas Dease               Alexanders                FOUL

Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
 JO Nat'l Ch: # 50.58m  7/31/2003   Zachary Ochs, Mahomet, IL
 Nat'l Youth: & 50.58m  2003        Zachary Ochs
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Joshua Cormier               Port Arthur TC          47.65m     156-04
  2 Jonathan Astemborski         BurlingtonTwp           43.09m     141-04
  3 Brandon Hill                 3 M TC                  42.92m     140-10
  4 Devin Bogert                 Northwest Flyers        42.87m     140-08
  5 Jamere Harmon                Bethany Bapt            42.14m     138-03
  6 Javan Gray                   Emerald Valley          41.49m     136-01
  7 Jon Williams                 Cornhusker Flyer        40.85m     134-00
  8 Oliver Emsick                Lincoln Youth           38.58m     126-07
  9 Isaiah Rogers                Big Red Express         36.18m     118-08
 10 Mong Xiong                   unattached-14           35.30m     115-10
 11 Aaron Wells                  Richmond Ltng           35.12m     115-03
 12 Ian Moore                    SOC Wilcats             35.03m     114-11
 13 Brandon McCleese             Bethany Bapt            35.00m     114-10
 14 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats         34.11m     111-11
 15 Timothy Edelen               Junior Striders         33.29m     109-03
 16 Josh Abt                     Chacer TC               33.04m     108-05
 17 Michael Montero              Alpha Omega             32.37m     106-02
 18 Alex Harrison                Albuquerque TC          32.01m     105-00
 19 Chris Kirkpatrick            Team Idaho              31.99m     104-11
 20 Taarig Elliott               Heet Academic           31.81m     104-04
 21 Xavier Mackey                Metro Dade              31.28m     102-07
 22 Eric Knepper                 Jenks America TC        30.03m      98-06
 23 Charles Westbrook            New World               29.38m      96-05
 24 Dylan Milner                 unattached-9            29.14m      95-07
 25 Drake Hagood                 Team Idaho              26.88m      88-02
 26 Taylor McMillen              Averill Park RR         26.58m      87-02
 27 Matthew Schaap               Illini Heat             26.44m      86-09
 28 Trent Sipes                  Ft Wayne Exp            25.32m      83-01
 29 Xavier Crosby                Cap City Strider        24.18m      79-04
 30 Barry Kimbrough              North Shore             22.95m      75-03
 31 Donaven Baker                unattached-13           21.23m      69-08
 32 Greg Fox                     unattached-5            21.02m      68-11
 33 John Burgoon                 Indiana TC              20.30m      66-07
 34 Brad Tippin                  KC Flyers               18.79m      61-08
 35 Christopher Shaw             Port City Pacers        17.23m      56-06
 36 Conor Kingery                LV's Cheetah            13.24m      43-05

Outdoor Pentathlon Midget Boys
================================================================
 JO Nat'l Ch: #  2707  7/29/2003   Marcus Davis, League City, TX
 Nat'l Youth: &  2707  2003        Marcus Davis
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 James Douglas                Cal Rising Stars          2730#
  2 Devon Blackmon               Cal Rising Stars          2690
  3 Charles Pool                 Aurora Flyer              2441
  4 Jack Kincade                 Scioto TC                 2407
  5 Nelson Pinkstaff             Knoxville TC              2298
  6 Keith Davis                  Jersey Shore              2287
  7 Christian Sanderfer          Lincoln Jets              2232
  8 Camaray Rouse                Carrollton Parks          2226
  9 Tyler Epperly                Knoxville TC              2201
 10 Jonathan Jones               Carrollton Parks          2114
 11 Jonathon Juilfs              Track City TC             2031
 12 Gunnar Swager                Cheney TC                 2022
 13 Derek Baca                   Albuquerque TC            1926
 14 Jay Schneider                SW Area TC                1885
 15 Tyler Parrish                unattached-5              1877
 16 Daymond Gardner              Just In Time TC           1855
 17 Caleb Neal                   Ardmore TC                1801
 18 Savon Salter                 Penn Hills                1532
 19 Matthew Schaap               Illini Heat               1505
 20 Dion Kimbrough               unattached-16             1350
 21 Nick Fischetti               Nitehawks Sports          1220
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec