Join/Renew Now

Results - USATF West Virginia Association Junior Olympic Track & Field Championships

6/18/05 - Ripley HS, Ripley, WV

100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Alexia Wade               97 Charleston, WV           17.07   NWI
  2 Jensn Leonhart            97 Huntington, WV           21.07   NWI
  3 Nyasha Claytor            98 Charleston, WV           22.27   NWI
  4 Jessica Adkins            97 Charleston, WV           34.55   NWI

200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Alexia Wade               97 Charleston, WV           38.11   NWI
  2 Nyasha Claytor            98 Charleston, WV           46.78   NWI
  3 Jessica Adkins            97 Charleston, WV         1:09.27   NWI

400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Alexia Wade               97 Charleston, WV         1:38.49
  2 Nyasha Claytor            98 Charleston, WV         2:07.20

Long Jump Sub-Bantam Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Jensn Leonhart            97 Huntington, WV           2.29m   NWI   7-06.25

100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Angelina Villanueva       96 Dunbar, WV               17.03   NWI
  2 Elizabeth Knox            96 Ripley, WV               21.63   NWI
  3 Victoria Frame            95 Ripley, WV               23.35   NWI

200 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Angelina Villanueva       96 Dunbar, WV               36.35   NWI  1
  2 Alaysia Powell            96 Dunbar, WV               37.48   NWI  1
  3 Nautika Carter            95 WV, WV                   38.41   NWI  1
  4 Talisa Armstrong          96 South Charleston, W      39.52   NWI  2
  5 JaCee Barrett             96 WV, WV                   45.02   NWI  2
  6 Elizabeth Knox            96 Ripley, WV               48.75   NWI  2
  7 Victoria Frame            95 Ripley, WV               52.06   NWI  1

400 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Alaysia Powell            96 Dunbar, WV             1:21.67   1
  2 Nautika Carter            95 WV, WV                 1:23.25   1
  3 Talisa Armstrong          96 South Charleston, W    1:27.15   2
  4 JaCee Barrett             96 WV, WV                 1:37.42   1
  5 Elizabeth Knox            96 Ripley, WV             1:40.42   2
  6 Haley Stover              95 Ripley, WV             1:43.58   2
  7 Victoria Frame            95 Ripley, WV             1:55.14   2

800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Haley Stover              95 Ripley, WV             4:08.40

4x400 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Capital City Striders  'A'                          5:36.09

100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Katelyn McGuffin          93 Huntington, WV           16.30   NWI
  2 Rachel Miller             94 Ripley, WV               16.73   NWI
  3 Sarah Frame               94 Ripley, WV               19.21   NWI

200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Janecia Harris            94 South Charleston, W      32.63   NWI
  2 Angel Hightower           93 WV, WV                   36.12   NWI
  3 Rachel Miller             94 Ripley, WV               36.87   NWI
  4 Nichole Paige             94 Charleston, WV           40.14   NWI
  5 Sarah Frame               94 Ripley, WV               43.17   NWI

400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Janecia Harris            94 South Charleston, W    1:10.55
  2 Rachel Miller             94 Ripley, WV             1:19.11
  3 Ponice Robinson           94 St. Albans, WV         1:25.85
  4 Nichole Paige             94 Charleston, WV         1:31.33
  5 Sarah Frame               94 Ripley, WV             1:40.07
  6 Angel Hightower           93 WV, WV                 1:40.44

800 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Peyton Adkins             94 Gallipolis, OH         2:51.43
  2 Rasheena Carter           93 WV, WV                 3:31.88

1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Peyton Adkins             94 Gallipolis, OH         5:38.79

3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Peyton Adkins             94 Gallipolis, OH        13:20.12

4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Capital City Striders  'A'                          6:06.05

Long Jump Midget Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Katelyn McGuffin          93 Huntington, WV           3.63m   NWI  11-11.00
  2 Rachel Miller             94 Ripley, WV               3.02m   NWI   9-11.00

Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Leigh Poindexter          93 Charleston, WV           8.53m   28-00.00
  2 Rasheena Carter           93 WV, WV                   5.98m   19-07.50
  3 Kaitlyn Lester            94 WV, WV                   4.21m   13-09.75

Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Leigh Poindexter          93 Charleston, WV          17.80m      58-05

Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Kaitlyn Lester            94 WV, WV                  10.92m      35-10
  2 Leigh Poindexter          93 Charleston, WV          10.31m      33-10

100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kelsey Paine              91 WV, WV                   14.77   NWI

200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ahjami Carter             91 WV, WV                   29.23   NWI
  2 Maria Hightower           91 WV, WV                   29.36   NWI
  3 Kelsey Paine              91 WV, WV                   30.39   NWI

400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Maria Hightower           91 WV, WV                 1:05.26
  2 Ahjami Carter             91 WV, WV                 1:06.46
  3 Kelsey Paine              91 WV, WV                 1:10.07

800 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Parker Winters            91 Ripley, WV             1:45.78
  2 Kenya Rugg                91 CCS                    2:51.43
  3 Lindsey Coyle             91 CCS                    3:16.89

1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kaitlin Ball              91 WV, WV                 6:08.84
  2 Lindsey Coyle             91 CCS                    6:17.67
  3 Kayla Ball                91 WV, WV                 7:01.46

3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Parker Winters            91 Ripley, WV            12:51.62
  2 Kaitlin Ball              91 WV, WV                13:48.77
  3 Kayla Ball                91 WV, WV                14:34.15

3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Leshea Strader            92 South Charleston, W   28:49.95

4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Capital City Striders  'A'                          4:50.09

4x800 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Capital City Striders  'A'                         13:21.11

High Jump Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Parker Winters            91 Ripley, WV               1.27m    4-02.00

Long Jump Youth Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Ahjami Carter             91 WV, WV                   3.89m   NWI  12-09.25

Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Leshea Strader            92 South Charleston, W      8.02m   26-03.75

Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Susan Godwin              92 Buckhannon, WV          24.76m      81-03
  2 Leshea Strader            92 South Charleston, W     14.85m      48-09

Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Leshea Strader            92 South Charleston, W     15.79m      51-10

100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Molly Harrington          90 Huntngton, WV            13.80   NWI
  2 Mallory Nowlin            89 Apple Grove, WV          13.81   NWI
  3 Kayla Maxwell             89 Charleston, WV           14.62   NWI
  4 Ann Johnson               90 Charleston, WV           15.49   NWI
  5 Shelby Kattner            89 Cottageville, WV         16.09   NWI

200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sarah Peters              90 Grafton, WV              27.93   NWI
  2 Christinia Saunders       89 Fayetteville, WV         27.96   NWI
  3 Mallory Nowlin            89 Apple Grove, WV          28.30   NWI
  4 Molly Harrington          90 Huntngton, WV            28.87   NWI
  5 Charity Hightower         90 CCS                      30.38   NWI
  6 Ann Johnson               90 Charleston, WV           31.95   NWI

400 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Chelsea Knotts            90 Ripley, WV             1:00.76   2
  2 Christinia Saunders       89 Fayetteville, WV       1:02.64   2
  3 Sarah Peters              90 Grafton, WV            1:03.86   1
  4 Molly Harrington          90 Huntngton, WV          1:04.41   2
  5 Mallory Nowlin            89 Apple Grove, WV        1:05.69   2
  6 Chrishlen Spence          89 CCS                    1:07.10   1
  7 Kayla Maxwell             89 Charleston, WV         1:11.13   1
  8 Charity Hightower         90 CCS                    1:15.93   2

800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Chelsea Knotts            90 Ripley, WV             2:25.55
  2 Caitlin Miller            89 WV, WV                 2:38.74
  3 Rikki Miller              90 Ripley, WV             3:47.42

1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Caitlin Miller            89 WV, WV                 5:42.98

3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Taylor Young              90 WV, WV                22:00.14
  2 Shannon Hooper            90 WV, WV                27:57.97

5000 Meter Race Walk Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Taylor Young              90 WV, WV                34:27.32
  2 Shauna Hooper             90 WV, WV                39:45.26
  3 Shannon Hooper            90 WV, WV                42:53.45

100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kayla Maxwell             89 Charleston, WV           18.25   NWI
  2 Adrienne Roark            89 Evans, WV                18.52   NWI

400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Chrishlen Spence          89 CCS                    1:13.80
  2 Kayla Maxwell             89 Charleston, WV         1:24.09

4x400 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Capital City Striders  'A'                          4:38.05

High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Kendall McCaugherty       89 Bridgeport, WV           1.67m    5-05.75
  2 Sydney Cummings           90 Charleston, WV           1.62m    5-03.75

Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Jaimie Casto              89 RIPLEY, WV               2.13m    6-11.75
  2 Jordan Casto              90 RIPLEY, WV               1.98m    6-06.00

Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Adrienne Roark            89 Evans, WV                4.83m   NWI  15-10.25
  2 Sydney Cummings           90 Charleston, WV           4.41m   NWI  14-05.75
  3 Chrishlen Spence          89 CCS                      4.31m   NWI  14-01.75

Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Shannon Hooper            90 WV, WV                   8.53m   28-00.00
  2 Elizabeth Davis           89 CCS                      8.15m   26-09.00
  3 Shauna Hooper             90 WV, WV                   6.65m   21-10.00

Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Shannon Hooper            90 WV, WV                  29.48m      96-09
  2 Elizabeth Davis           89 CCS                     24.13m      79-02
  3 Shauna Hooper             90 WV, WV                  22.80m      74-10
  4 Jaimie Casto              89 RIPLEY, WV              20.19m      66-03
  5 Taylor Young              90 WV, WV                  13.15m      43-02

Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Shannon Hooper            90 WV, WV                  18.92m      62-01
  2 Elizabeth Davis           89 CCS                     16.62m      54-06
  3 Shauna Hooper             90 WV, WV                  14.22m      46-08

100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kristen Loughery          87 Hurricane, WV            15.85   NWI

High Jump Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Nikki Costa               87 Alloy, WV                1.52m    4-11.75

Pole Vault Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Kristen Loughery          87 Hurricane, WV            3.35m   10-11.75

Long Jump Young Women
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Nikki Costa               87 Alloy, WV                4.17m   NWI  13-08.25

Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Nikki Costa               87 Alloy, WV                9.37m   30-09.00
  2 Jamie Wofter              88 WV, WV                   8.38m   27-06.00

Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Jamie Wofter              88 WV, WV                  29.00m      95-02

Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Jamie Wofter              88 WV, WV                  17.75m      58-03

100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Ryan McGuffin             97 Huntington, WV           17.78   NWI  2
  2 Jerry Ranson              98 Ripley, WV               19.48   NWI  1
  3 Ty Bryant                 00 WV, WV                   20.03   NWI  1
  4 Jayson Barrett            98 WV, WV                   20.41   NWI  2
  5 Schuyler Stover           97 Ripley, WV               20.49   NWI  2
  6 Lawrence Cunningham       99 Dunbar, WV               20.65   NWI  2
  7 Kamari Terrell            00 Institute, WV            21.57   NWI  1
  8 Jaden Barrett             00 WV, WV                   22.02   NWI  2
  9 Levi Adkins               97 Charleston, WV           22.85   NWI  1
 10 Mathew Paige              98 CCS                      23.81   NWI  1
 11 Arell Hardy               98 Institute, WV            24.11   NWI  1

200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Maleek Young              98 Charleston, WV           39.22   NWI  2
  2 Jerry Ranson              98 Ripley, WV               42.54   NWI  1
  3 Lawrence Cunningham       99 Dunbar, WV               47.90   NWI  2
  4 Mathew Paige              98 CCS                      51.08   NWI  2
  5 Arell Hardy               98 Institute, WV            53.01   NWI  2
  6 Levi Adkins               97 Charleston, WV           53.03   NWI  2
  7 Kamari Terrell            00 Institute, WV          1:00.54   NWI  1
  8 Jaden Barrett             00 WV, WV                 1:17.02   NWI  1

400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Maleek Young              98 Charleston, WV         1:23.11   2
  2 Derron Ruffin             97 St. Albans, WV         1:35.98   1
  3 Jayson Barrett            98 WV, WV                 1:37.60   2
  4 Jerry Ranson              98 Ripley, WV             1:39.44   1
  5 Lawrence Cunningham       99 Dunbar, WV             1:43.79   2
  6 Mathew Paige              98 CCS                    1:46.29   2
  7 Levi Adkins               97 Charleston, WV         1:47.82   2
  8 Arell Hardy               98 Institute, WV          1:48.66   1
  9 Kamari Terrell            00 Institute, WV          2:14.31   2
 10 Jaden Barrett             00 WV, WV                 2:15.09   1

800 Meter Run Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Derron Ruffin             97 St. Albans, WV         3:49.87
  2 Schuyler Stover           97 Ripley, WV             4:13.10

Long Jump Sub-Bantam Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Ryan McGuffin             97 Huntington, WV           3.21m   NWI  10-06.50
  2 Jerry Ranson              98 Ripley, WV               2.52m   NWI   8-03.25

100 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Fredrick Hightower        96 WV, WV                   16.75   NWI

200 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brian Powell              95 Dunbar, WV               31.96   NWI
  2 Darrell Carter            95 CCS                      32.17   NWI
  3 Fredrick Hightower        96 WV, WV                   34.45   NWI
  4 Elijah Powell             96 Dunbar, WV               34.54   NWI

400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Elijah Powell             96 Dunbar, WV             1:16.05
  2 Brian Powell              95 Dunbar, WV             1:17.65
  3 Daniel Egnatoff           95 Charleston, WV         1:22.80
  4 Fredrick Hightower        96 WV, WV                 1:24.57

800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Daniel Egnatoff           95 Charleston, WV         3:20.67
  2 Nathan Heintzman          95 CCS                    3:23.78
  3 Darrin LeMasters          95 WV, WV                 3:23.85

1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Nathan Heintzman          95 CCS                    6:20.08
  2 Darrin LeMasters          95 WV, WV                 7:24.36
  3 Bradley Knotts            96 Ripley, WV             8:51.26

1500 Meter Race Walk Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Timothy Boddy             95 CCS                   12:10.77
  2 Marc Dean                 96 Charleston, WV        12:13.87
  3 Brian Lester              95 Dunber, WV            15:23.93

4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Capital City Striders  'A'                          6:03.81
  2 Capital City Striders  'B'                          7:32.81

High Jump Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Darrell Carter            95 CCS                      1.21m    3-11.50

Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Bradley Knotts            96 Ripley, WV               1.92m   NWI   6-03.75

Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Brian Lester              95 Dunber, WV               6.01m   19-08.75
  2 Timothy Boddy             95 CCS                      5.99m   19-08.00
  3 Marc Dean                 96 Charleston, WV           4.67m   15-04.00
  4 Bradley Knotts            96 Ripley, WV               4.14m   13-07.00

Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Darrin LeMasters          95 WV, WV                  17.98m      59-00
  2 Brian Lester              95 Dunber, WV              14.86m      48-09
  3 Nathan Heintzman          95 CCS                     13.41m      44-00
  4 Timothy Boddy             95 CCS                     11.76m      38-07

100 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Anthony Michael           93 Sandyville, WV           15.58   NWI
  2 Trevond Reese             94 Institute, WV            16.20   NWI
  3 Tyler Jones               94 Leroy, WV                17.21   NWI
  4 Graham Davis              93 Charleston, WV           18.45   NWI

200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Trevond Reese             94 Institute, WV            35.42   NWI
  2 Tyler Jones               94 Leroy, WV                35.66   NWI
  3 Dominique Armstrong       93 South Charleston, W      38.24   NWI
  4 Graham Davis              93 Charleston, WV           41.24   NWI

400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Anthony Michael           93 Sandyville, WV         1:09.74
  2 Semaj Hardy               93 WV, WV                 1:16.65
  3 Dominique Armstrong       93 South Charleston, W    1:22.63
  4 Tyler Jones               94 Leroy, WV              1:24.65
  5 Trevond Reese             94 Institute, WV          1:27.59
  6 Graham Davis              93 Charleston, WV         1:29.11

800 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Semaj Hardy               93 WV, WV                 2:48.68
  2 Anthony Michael           93 Sandyville, WV         2:57.26
  3 John Wheeler              94 Charleston, WV         3:55.19

1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 John Wheeler              94 Charleston, WV         6:19.66

1500 Meter Race Walk Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Marshall Amores           93 WV, WV                12:11.87

Long Jump Midget Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Anthony Michael           93 Sandyville, WV           3.69m   NWI  12-01.25
  2 Tyler Jones               94 Leroy, WV                2.62m   NWI   8-07.25

Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Xavier Crosby             93 Charleston, WV           8.78m   28-09.75
  2 Marshall Amores           93 WV, WV                   5.66m   18-07.00

Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Xavier Crosby             93 Charleston, WV          20.19m      66-03

Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Xavier Crosby             93 Charleston, WV          25.47m      83-07

100 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Joey Taylor               91 Shady Spring, WV         12.98   NWI
  2 Xavier Waddy              92 WV, WV                   16.22   NWI

200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Joey Taylor               91 Shady Spring, WV         25.52   NWI
  2 Yaroslav Timacheu         92 WV, WV                   32.96   NWI
  3 Xavier Waddy              92 WV, WV                   35.75   NWI

400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 George Streater           92 WV, WV                 1:11.61
  2 Yaroslav Timacheu         92 WV, WV                 1:26.97

100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 George Streater           92 WV, WV                   19.54   NWI

200 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 George Streater           92 WV, WV                   32.25   NWI

Pole Vault Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Drew Goodman              92 Scott Depot, WV          2.28m    7-05.75

Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Tyanthony Briggs          91 CCS                     12.19m   40-00.00
  2 Justin Bailey             91 Bridgeport, WV          10.08m   33-01.00
  3 Andrew Scholl             92 Proctorville, WV         9.14m   30-00.00

Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Justin Bailey             91 Bridgeport, WV          38.35m     125-10
  2 Tyanthony Briggs          91 CCS                     24.89m      81-08

Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Tyanthony Briggs          91 CCS                     18.61m      61-01

400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kristopher Tolliver       90 WV, WV                   54.37

800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kristopher Tolliver       90 WV, WV                 2:14.51

3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Derek Sparks              90 unattached            11:35.27

Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Seth Beckner              89 Redhouse, WV             3.35m   10-11.75
  2 Travis Keaton             90 Charleston, WV           3.20m   10-06.00
  3 Cole Fluharty             89 Williamstown, WV         2.28m    7-05.75
  3 Jeremy White              90 WEST UNION, WV           2.28m    7-05.75

Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Thomas Motes              90 RIPLEY, WV              10.28m   33-08.75

Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Gregory Reed              89 WEST UNION, WV          32.43m     106-05
  2 Thomas Motes              90 RIPLEY, WV              31.69m     104-00

Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Gregory Reed              89 WEST UNION, WV          28.02m      91-11

200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Randall Holden            88 unattached               25.02   NWI

400 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Brandon Phillips          87 Shady Spring, WV         52.76
  2 Randall Holden            88 unattached               54.84
  3 Jason Oldaker             87 Greenwood, WV            55.47

800 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Eric Martin               87 PARKERSBURG, WV        2:10.57
  2 Jason Oldaker             87 Greenwood, WV          2:14.22
  3 Nathan Evans              87 Proctorville, OH       2:26.28

110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Randall Holden            88 unattached               16.25   NWI
  2 Donte Perry               86 CCS                      18.40   NWI

400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Donte Perry               86 CCS                    1:04.88

High Jump Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Sam Crosby                87 Malden, WV               1.95m    6-04.75
  2 Donte Perry               86 CCS                      1.72m    5-07.75
  3 Matthew McCaugherty       88 Bridgeport, WV           1.67m    5-05.75

Triple Jump Young Men
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Timmy Debarr              88 South Charleston, W     11.00m   NWI  36-01.25

Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Bobby Morris              87 PARKERSBURG, WA         14.19m   46-06.75
  2 Kyle Hawkins              88 unattached              13.81m   45-03.75
  3 Tyler Prince              86 Daniels, WV             12.54m   41-01.75
  4 Brandon Phillips          87 Shady Spring, WV        11.50m   37-08.75

Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Tyler Prince              86 Daniels, WV             44.29m     145-04
  2 Bobby Morris              87 PARKERSBURG, WA         43.78m     143-08
  3 Kyle Hawkins              88 unattached              33.27m     109-02

Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Tyler Prince              86 Daniels, WV             34.03m     111-08
  2 Bobby Morris              87 PARKERSBURG, WA         24.72m      81-01
  3 Kyle Hawkins              88 unattached              22.88m      75-01
  4 Brandon Phillips          87 Shady Spring, WV        21.71m      71-03
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec