Join/Renew Now

Results - USATF Maine Association Junior Olympic Track & Field Championships

6/18/05 - Scarborough, Maine

100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 LAURA PETERSON               01unatt-MAINE            13.97   NWI
  2 KAITLIN CLIFFORD             01unatt-MAINE            15.86   NWI

200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 KAITLIN CLIFFORD             01unatt-MAINE            32.82   NWI

400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 BRITTANY BELL                01POLAND PANTHER       1:03.81
  2 LINDSEY SOULE                01unatt-MAINE          1:06.33
  3 LINDSEY PLANTE               01WINDHAM RECREA       1:16.13

1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 LINDSEY PLANTE               01WINDHAM RECREA       5:56.65

100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 BETHANY DUMAS                01unatt-MAINE            17.16   NWI
  2 LINDSEY SOULE                01unatt-MAINE            17.81   NWI
  3 OLIVIA WEILL                 01unatt-MAINE            18.36   NWI
  4 BRITTANY BELL                01POLAND PANTHER         20.77   NWI

400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 LINDSEY SOULE                01unatt-MAINE          1:13.30
  2 ALEXANREA CORBRAN            01unatt-MAINE          1:20.80

High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 BRITTANY BELL                01POLAND PANTHER         1.42m    4-07.75

Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 BETHANY DUMAS                01unatt-MAINE            2.34m    7-08.00
  2 OLIVIA WEILL                 01unatt-MAINE            2.03m    6-08.00

Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 LAURA PETERSON               01unatt-MAINE            4.90m   NWI  16-01.00
  2 KAITLIN CLIFFORD             01unatt-MAINE            3.60m   NWI  11-09.75

Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 LAURA PETERSON               01unatt-MAINE            9.38m   NWI  30-09.25
  2 BRITTANY BELL                01POLAND PANTHER         8.97m   NWI  29-05.25

Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 BETHANY DUMAS                01unatt-MAINE           34.10m     111-10

Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 OLIVIA WEILL                 01unatt-MAINE             2516

100 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 DRIELLE MITCHELL             01unatt-MAINE            14.08   NWI

200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 KELLY STONE                  01unatt-MAINE            29.90   NWI

400 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 KELLY STONE                  01unatt-MAINE          1:07.66

800 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 STEPHANIE JETTE              01unatt-MAINE          2:26.92

1500 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 STEPHANIE JETTE              01unatt-MAINE          5:13.40
  2 MARY MACLEOD                 01unatt-MAINE          6:57.41

100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 DRIELLE MITCHELL             01unatt-MAINE            16.94   NWI

High Jump Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 DRIELLE MITCHELL             01unatt-MAINE            1.47m    4-09.75

Pole Vault Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 BRYNA HARRINGTON             01unatt-MAINE            2.80m    9-02.25
  2 KELSEY JACKSON               01unatt-MAINE            2.34m    7-08.00
  3 NORIKA FRANCIS-MEZGER        01unatt-MAINE            2.18m    7-01.75
  3 LAURA WILLIAMSON             01unatt-MAINE            2.18m    7-01.75

Long Jump Young Women
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 KELLY STONE                  01unatt-MAINE            4.30m   NWI  14-01.25

Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 CATHERYNE PORTER             01unatt-MAINE           10.64m   34-11.00
  2 STEPHANIE DICKEY             01unatt-MAINE           10.53m   34-06.75
  3 MARY MACLEOD                 01unatt-MAINE            5.89m   19-04.00

Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 CATHERYNE PORTER             01unatt-MAINE           35.30m     115-10
  2 STEPHANIE DICKEY             01unatt-MAINE           25.40m      83-04

Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 ROSSI KINNEY                 01unatt-MAINE           28.64m      93-11
  2 CATHERYNE PORTER             01unatt-MAINE           21.32m      69-11

Heptathlon Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 NORIKA FRANCIS-MEZGER        01unatt-MAINE             2921
  2 LAURA WILLIAMSON             01unatt-MAINE             2364
  3 ROSSI KINNEY                 01unatt-MAINE             2265

100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Matthew Mitchell             01unatt-MAINE            13.25   NWI

200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Matthew Mitchell             01unatt-MAINE            27.97   NWI

400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 MATTHEW HARDING              01unatt-MAINE          1:04.69

800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 MATTHEW HARDING              01unatt-MAINE          2:44.36

1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 DAKOTA REES                  01unatt-MAINE          4:29.46
  2 MATTHEW HARDING              01unatt-MAINE          5:11.24

110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Andrew Lambert               Saco Bay                 17.77   NWI
  2 CRAIG MILLIARD               Saco Bay                 19.40   NWI

400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Andrew Lambert               Saco Bay               1:07.75
  2 Jason Scott                  Saco Bay               1:15.94

4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 01Saco Bay Striders  'A'                              51.01

High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 CRAIG MILLIARD               Saco Bay                 5.27m   17-03.50
  2 MITCHELL MATTHEW             01unatt-MAINE            4.72m   15-05.75

Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 JAMES BERRY                  01unatt-MAINE            3.40m   11-01.75
  2 MATT BERUBE                  01unatt-MAINE            3.25m   10-08.00

Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 CRAIG MILLIARD               Saco Bay                 5.27m   NWI  17-03.50
  2 MITCHELL MATTHEW             01unatt-MAINE            4.72m   NWI  15-06.00

Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 BRIGHAM MICHAUD              01unatt-MAINE           10.80m   35-05.25

Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 BRIGHAM MICHAUD              01unatt-MAINE           25.90m      85-00

Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 SEAN ALLEN                   01unatt-MAINE           32.76m     107-06

100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 KYLE FEENEY                  01unatt-MAINE            12.29   NWI

200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 DEVIN BELANGER               01unatt-MAINE            24.09   NWI
  2 GEORGE FOSTER                01unatt-MAINE            26.85   NWI

800 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 BRIAN CHIN                   01unatt-MAINE          1:58.34
  2 GEORGE FOSTER                01unatt-MAINE          2:05.83
  3 ROBERT CARPENTER             01unatt-MAINE          2:08.42

110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 DEVIN BELANGER               01unatt-MAINE            15.48   NWI
  2 SAM BOYNTON                  01unatt-MAINE            17.97   NWI
  3 BESMELLAH KARGAR             01unatt-MAINE            18.46   NWI
  4 TRAVIS MITCHELL              01unatt-MAINE            18.59   NWI
  5 COREY MICHAUD                01unatt-MAINE            19.62   NWI

400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 SAM BOYNTON                  01unatt-MAINE          1:04.26
  2 TRAVIS MITCHELL              01unatt-MAINE          1:08.85
  3 COREY MICHAUD                01unatt-MAINE          1:12.25

High Jump Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 BESMELLAH KARGAR             01unatt-MAINE            1.64m    5-04.50
  2 DAVID ELLIOTT                01unatt-MAINE            1.49m    4-10.50

Pole Vault Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 JOE GAUDET                   01unatt-MAINE            3.65m   11-11.75
  1 MERLIN BAHR                  01unatt-MAINE            3.65m   11-11.75
  3 DAVID ELLIOTT                01unatt-MAINE            3.50m   1
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec