Join/Renew Now

Results - Day 4

200 Meter Dash Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: +0.0
  1 Reynolds, Robin              Miami Northw             27.18
  2 Tearny, Nichell              Firebirds At             28.12
  3 Gray, Crystal                Track Phi Tr             28.26
  4 Faulknor, Alexis             Southern Califor         28.75
  5 Dorisca, Natasha             Atoms Track              28.86
  6 Shell, Imani                 Mt Airy Trac             29.14
  7 Griggs, Camille              United Stars             30.15

400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Reynolds, Robin              Miami Northw           1:05.75q
  2 Hughey, Naomi                New York Nov           1:10.98
  3 Thomas, Taylor               Valley Unite           1:11.75
  4 Herrera, Desiree             Trinity Elit           1:13.67
  5 Green, Kayla                 Trinity Elit           1:14.40
  6 Johnson, Jasmin              Rising Stars           1:15.70
  7 Hall, Lindsay                Needham Trac           1:30.89
Heat  2 Preliminaries
  1 Seymour, Kiah                DC Redwings            1:07.21q
  2 Welker, Ashley               Valley Unite           1:09.34
  3 Taylor, Tori                 Track Phi Tr           1:10.09
  4 Linton, Ashley               Pikesville C           1:11.29
  5 Jenkins, Yamonie             New World Tr           1:12.86
  6 Tucker, Taylor               DC Redwings            1:14.57
  7 Burruss, Brittani            Quiet Fire             1:19.72
Heat  3 Preliminaries
  1 Gray, Crystal                Track Phi Tr           1:05.22q
  2 Griggs, Camille              United Stars           1:06.08q
  3 Francis, Tatayana            Zodaics                1:11.92
  4 Fitzpatrick, Epiphany        Track Housto           1:12.21
  5 Curseen, Reeona              DC Redwings            1:14.17
  6 Munford, Brandie             Rising Stars           1:15.11
  7 Mcferrin, Aleigha            Maximum Out            1:20.62
Heat  4 Preliminaries
  1 Williams, Olicia             Starlets Tra           1:05.36q
  2 Claudio, Dominique           Starlets Tra           1:06.89q
  3 Lee, Jillian                 Team Marylan           1:11.60
  4 Pinckney, Terri              Oak Lane You           1:13.56
  5 McClary, Cierra              River City E           1:16.63
  6 Thompson, Di'yea             Del-Five Tra           1:17.52
  7 Davis, China                 Pikesville C           1:20.07
Heat  5 Preliminaries
  1 Cutler, Nyna                 Gazelle Trac           1:03.80q
  2 Pettway, Aaliyah             Track Phi Tr           1:07.98q
  3 Philson, Lateisha            Ruff Kutz Tr           1:11.92
  4 Pray, Sarah                  Gazelle Trac           1:12.95
  5 Cummings, Breanna            unattached             1:14.55
  6 Hurd, Dayna                  Quiet Fire             1:15.98
  7 McKinney, Audrey             Track Expres           1:36.17
Heat  6 Preliminaries
  1 Cole, Briajahni              Riverside Co           1:10.08
  2 Buchanan, Kalilah            Nashville Il           1:11.34
  3 Wilson, Alexis               Cavalier-Cav           1:12.57
  4 Wheatly, Danielle            Gideonites T           1:14.75
  5 Williams, Djnab              Hummingbird            1:15.05
  6 Lineberger, Jazmin           Track Essenc           1:25.92
  7 Myers, Markeesa              Philadelphia           1:33.62
Heat  7 Preliminaries
  1 Claudio, Mariah              Starlets Tra           1:08.36
  2 Porter, Ariel                Detroit Jets           1:08.90
  3 Sears, Shevanie              Rising Stars           1:11.60
  4 Turner, Albriana             Quiet Fire             1:14.82
  5 Propeck, Kaitlin             South Orange           1:16.30
  6 Yates, Leigha                Carolina Eag           1:20.07

800 Meter Run Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Reynolds, Robin              Miami Northw           2:25.07
  2 Cutler, Nyna                 Gazelle Trac           2:25.35
  3 Williams, Olicia             Starlets Tra           2:29.16
  4 Claudio, Dominique           Starlets Tra           2:31.27
  5 McMullen, Sheniq             Jeuness T.C.           2:32.30
  6 Welker, Ashley               Valley Unite           2:33.33
  7 Brown, Andrea                unattached             2:33.35
  8 Rooks, Brittney              unattached             2:39.13

4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 DC Redwings Youth Program, Inc  'A'                   57.62q
     1) Anderson, Geneva                2) Green, Johnelle
     3) Scales, ReNia                   4) Curseen, Reeona
  2 Rising Stars Track Club of CA  'A'                    57.74q
     1) Brown, Ayanna                   2) Sears, Shevanie
     3) Palmer, Nasjua                  4) Johnson, Jasmin
  3 Mercury San Diego Track & Fiel  'A'                   59.82q
     1) Hinds, Courtney                 2) Ford, Amaya
     3) Morris, Denicia                 4) Yell, Chantel
  4 New York Novas Track Club  'A'                      1:00.75
     1) Townsend, Ayele                 2) Branch, Juhne
     3) Coston, Genesis                 4) Hughey, Naomi
  5 Team Maryland  'A'                                  1:01.32
     1) Brunson, Lauren                 2) Lee, Jillian
     3) Lee, Nydezsa                    4) Yearwood, Melonee
  6 East New York Impalas T.C.  'A'                     1:01.95
     1) Hughes, Brittany                2) Jones, Nadia
     3) Johnson, Shante'                4) Thomas, Sade
  7 Franklin Track Club  'A'                            1:04.37
     1) Smith, Chanel                   2) Schnarr, Rayanna
     3) Riddick, Sabrina                4) Voorhees, Ayana
Heat  2 Preliminaries
  1 Mt Airy Track Club  'A'                               58.54q
     1) Muhammad, Shali                 2) Smith, Stasia
     3) Weldon, Courtney                4) Shell, Imani
  2 Baltimore City T& F Club  'A'                         59.26q
     1) Carson, Shakira                 2) Brown, Summer
     3) Alaeze, Adaeze                  4)
  3 Jaguar Track Club  'A'                                59.28q
     1) Ballew, Ambur                   2) Kearney, Janee
     3) Jackson, Whitney                4) Rasool, Amira
  4 Atoms Track Club  'A'                               1:00.13q
     1) Marcus, Jalilissa               2) Dorisca, Natasha
     3) Kendall, Kali                   4) Oakley, Tysheena
  5 Rising Stars Track Club of CA  'B'                  1:00.39
     1) Goshen, Aaliyah                 2) Munford, Brandie
     3) Washinton, Alexis               4) Johnson, Jasmin
  6 Oak Lane Youth Assn.  'A'                           1:00.86
     1) Davis, Drew                     2) Pinkston, Latosha
     3) Matthews, Jordan                4) Pinckney, Terri
Heat  3 Preliminaries
  1 Valley United Striders Tc.  'A'                       58.25q
     1) Hawkins, Ahlexhys               2) Thomas, Taylor
     3) Trinidad, Jessenia              4) Valley, Raven
  2 Hummingbird T&F Club Inc.  'A'                      1:00.46
     1) Williams, Alyse                 2) Williams, Djnab
     3) Kellyman, Kwameika              4) Wright, Danielle
  3 Glenarden Track Club  'A'                           1:02.30
     1) James, Florence                 2) Wormley, Ciara
     3) Butler, Crystal                 4) Epps, Aleah
  4 Hummingbird T&F Club Inc.  'B'                      1:02.65
     1) Chapman, Simone                 2) Jenkins, Nicole
     3) Brown, Alexis                   4) Anyanwu, Christeen
  5 Mercury San Diego Track & Fiel  'B'                 1:02.85
     1) Robey, Alexis                   2) McCallie, Ashley
     3) Jones, Breahna                  4) Williams, Evelyn
  6 Philadelphia Striders T.C.  'A'                     1:03.43
     1) Myers, Markeesa                 2) Colter, Tatiyana
     3) Heath, Laurnishia               4) Lewis, Charnae
  7 Maximum Out Put T.C.  'A'                           1:05.81
     1) Hill, Ravenn                    2) Parker, Tiera
     3) Jones, Jeorgia                  4) Jones, Jennifer

200 Meter Dash Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: +0.0
  1 Gardner, English             Willingboro              25.87
  2 Pedro, Adenike               Hummingbird              26.74
  3 Goode, Asja                  Supersonics              26.75
  4 Mapson, Alexis               Barrington W             27.08
  5 Smythe, Bryanna              The Arizona              27.10
  6 Cabral, Brittany             Southern Califor         27.16
  7 Bailey, Shanae               Mt Airy Trac             27.18
  8 Florence, Rashelle           Miami Northw             27.25

400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Scott, Briana                Willingboro            1:04.04
  2 Radford, Najah               Durham Strid           1:04.98
  3 Javois, Gisele               Young Explor           1:06.34
  4 Kirkland, Kristina           Riverside Co           1:09.42
  5 Lyday, Carisma               Quiet Fire             1:09.90
  6 Littlejohn, Shantell         East New Yor           1:10.18
  7 Cable, Emily                 Tri County E           1:10.25
  8 Summerville, Regina          Baltimore City T       1:18.54
Heat  2 Preliminaries
  1 Goode, Asja                  Supersonics            1:00.24q
  2 Graham, Lorraine             Track Expres           1:04.93
  3 Whitaker, Sandra             Bronx Intern           1:04.97
  4 Hudson, Olivia               Long Beach S           1:07.11
  5 Wright, Saedra               Fast & Fit             1:10.56
  6 Price, Kylie                 Long Beach S           1:10.59
  7 Hunter, Ashlee               Riverside Co           1:12.10
  8 Francis, Chamique            Ruff Kutz Tr           1:15.05
Heat  3 Preliminaries
  1 Florence, Rashelle           Miami Northw           1:02.47q
  2 Hynds, Keyana                Bronx Intern           1:05.03
  3 Hill, Arielle                Detroit Jets           1:06.42
  4 McCurin, Kenyatti            Baltimore City T       1:07.97
  5 Randall, Khadija             Kenyan Runne           1:08.33
  6 Kelly, Vionna                Transy East            1:12.06
  7 Speight, Ronnika             unattached             1:17.16
Heat  4 Preliminaries
  1 Walker, Azia                 The Capitol            1:00.40q
  2 King, Deseree                Golden Tiger           1:02.79q
  3 Henderson, Davina            Southern Califor       1:07.51
  4 Evans, Ebone                 Durham Strid           1:08.81
  5 Parker, Dara                 Team Marylan           1:10.37
  6 Lane, Genevieve              Philadelphia           1:17.45
  7 Harris, Courtnee             Philadelphia           1:27.44
Heat  5 Preliminaries
  1 Mapson, Alexis               Barrington W           1:00.20q
  2 Mrolu, Miata                 unattached             1:04.06
  3 Francis, Phyllis             unattached             1:05.07
  4 Johson, Jade                 Comet Track            1:05.66
  5 Gathright, Sydney            United San D           1:08.34
  6 Branch, Jalisa               Richmond Strider       1:11.73
  7 Christian, Bria              White Plain Futu       1:18.24
Heat  6 Preliminaries
  1 Cormier, Ashley              The Elite Yo           1:02.13q
  2 Roller, Brie                 Starlets Tra           1:03.33
  3 Hoskins, Dominique           Columbus Jaguars       1:07.63
  4 Hickenbottom, Lashay         Oak Lane You           1:08.85
  5 Malloy, Taikima              DC Redwings            1:11.56
  6 Hammond, Zackia              Track Expres           1:12.47
  7 Battle, Jasmine              Prince Willi           1:22.81
Heat  7 Preliminaries
  1 Lee, Chinequa                The Arizona            1:03.32q
  2 Cuttino, Tiana               Willingboro            1:05.09
  3 Williams, Brittneeh          Southern Califor       1:06.90
  4 Philpot, Bria                Track Phi Tr           1:08.76
  5 Adewole, Tejumade            Hummingbird            1:11.44
  6 Estell, Gabrielle            Riverside Co           1:11.99
  7 Thomas, Taia                 New York Nov           1:18.07
Heat  8 Preliminaries
  1 Lee, Jordan                  Steel City E           1:02.34q
  2 Thomas, Dominique            Starlets Tra           1:03.89
  3 Jackson, Jessica             Transy East            1:09.26
  4 Thomas, Keyona               Quiet Fire             1:09.85
  5 Kimble, Brittney             Maximum Out            1:10.68
  6 Lebron, Sherre               Kenyan Runne           1:11.01
  7 Anderson, Mya                Gideonites T           1:22.36

800 Meter Run Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Francis, Claudia             unattached             2:16.39
  2 Holland, Malekah             Jeuness T.C.           2:21.16
  3 Wilkinson, Elyse             United Stars           2:22.55
  4 Thomas, Dominique            Starlets Tra           2:24.15
  5 Curtis, Anya                 Mt Airy Trac           2:28.71
  6 Roller, Brie                 Starlets Tra           2:29.98
  7 Iwugo, Ambrosia              Hummingbird            2:33.35
  8 Walker, Azia                 The Capitol            2:37.68

4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Hummingbird T&F Club Inc.  'A'                        50.64q
     1) Mercer, Shakea                  2) Iwugo, Ambrosia
     3) Roper, Asher                    4) Pedro, Adenike
  2 Supersonics  'A'                                      51.19q
     1) Goode, Asja                     2) Barlow, Briana
     3) Davila, Quaneeka                4) Gillon, Tylia
  3 Valley United Striders Tc.  'B'                       52.15q
     1) Johnson, Lyssandra              2) Johnson, Tayler
     3) Flores, Natalie                 4) Williams, La Toya
  4 Quiet Fire  'A'                                       52.33q
     1) Washington, Taz                 2) Lyday, Carisma
     3) Thomas, Keyona                  4) Tyler, Tierra
  5 New York Novas Track Club  'A'                        52.44q
     1) Brown, Tavia                    2) Williams, Corrine
     3) Koulesser, Raquel               4) Kamate, Aichatou
  6 Jaguar Track Club  'A'                                56.55
     1) Carter, Jasmine                 2) Phillips, Ashley
     3) Thomas, Beaira                  4) Jackson, Lyndsey
 -- White Plain Future Stars  'A'                            DQ   out of zone 3
     1) Adams, Chevelle                 2) Christian, Bria
     3) Palmer, Takia                   4) Rivers, Tyquasha
Heat  2 Preliminaries
  1 Southern California Running Co  'A'                   52.33q
     1) Cabral, Brittany                2) Turner, Simone
     3) Williams, Brittneeh             4) Henderson, Davina
  2 DC Redwings Youth Program, Inc  'A'                   52.83q
     1) Butler, Taylor                  2) Davis, Chanae
     3) Adams, Breanna                  4) Malloy, Taikima
  3 Durham Striders Track Club  'C'                       53.60
     1) Evans, Ebone                    2) Johnson, Tristine
     3) Radford, Najah                  4) Royster, Brandi
  4 Steel City Express  'A'                               54.59
     1) Fields, Paige                   2) Epps, Ella
     3) Lee, Jordan                     4) McClain, Asia
  5 Cavalier-Cavalette Track Club  'A'                    55.10
     1) Brown, Shaniece                 2) Eads, Talisha
     3) Eads, Tanisha                   4) Rogers, Sierra
  6 Mercury San Diego Track & Fiel  'A'                   55.15
     1) Anderson, Shateara              2) Neal, Yvontie
     3) Greene, Denai                   4) Hood, Ariel
  7 Franklin Track Club  'A'                              57.38
     1) Bussey, Brittany                2) Ali, Ayanna
     3) Mayfield, Naeeman               4) Ridley, Alexandra
Heat  3 Preliminaries
  1 Valley United Striders Tc.  'C'                       51.75q
     1) Watley, Briauna                 2) Haydel, Sydney
     3) Reed, Raven                     4) Gipson, Precious
  2 Track Express Track Club  'A'                         55.28
     1) Graham, Lorraine                2) Hammond, Zackia
     3) Johnson, Kierra                 4) Wood, Amber
  3 Bay Cities Carson Unicorns You  'A'                   56.56
     1) Baucham, Dawnyelle              2) Selico, Kyra
     3) Thomas, Kandace                 4) Thomas-Cole, Kayla
  4 East New York Impalas T.C.  'A'                       57.42
     1) Leftwich, Dominique             2) James, Tyquasia
     3) Littlejohn, Shantell            4) McRae, Persephanie
  5 Midwest Striders Track Club  'B'                      58.95
     1) Buford, Breanna                 2) Gamble, Destiny
     3) Buford, Iesha                   4) Archie, Taylor
  6 Maximum Out Put T.C.  'A'                             59.02
     1) Kimble, Brittney                2) Drayton, Lauren
     3) Elliott, Kourtnee               4) Johnson, Sarah
Heat  4 Preliminaries
  1 Mt Airy Track Club  'A'                               52.91
     1) Mack, Vannesa                   2) Bailey, Shanae
     3) Lawrence, Saudiah               4) Viamontie, Kristina
  2 Midwest Striders Track Club  'A'                      54.34
     1) Archie, Darion                  2) Johnson, Autumn
     3) Wright, Renith                  4) McCarty, Breunna
  3 Baltimore City T& F Club  'A'                         55.37
     1) McCurin, Kenyatti               2) Walker, Chelseea
     3) Sollers, Brianna                4) Osiomwan, Nyerre
  4 Ebenezer Ame Royal Runners Tra  'A'                   55.65
     1) Gunter, S. Danielle             2) Bryant, Tierra
     3) Biggs, Vernetta                 4) Reid, Mya
  5 Mt Airy Track Club  'B'                               55.98
     1) Bailey, Jasmine                 2) Smith, Domenique
     3) Pope, Ashulyon                  4) Hicks-West, Mia

200 Meter Dash Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: -1.1
  1 Alexander, Erica             Texas Storm              24.47
  2 Woodruff, Yasmin             Quiet Fire               24.89
  3 Hilaire, Elan                unattached               25.09
  4 Wilson, Audrey               Trinity Elit             25.17
  5 Lewis, D'Ambour              Quiet Fire               25.45
  6 Crusoe, Nzingha              unattached               25.49
  7 McCord, Brittany             Miami Northw             25.52
  8 Johnson, Assante             unattached               26.28

400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Thompson, Turquoise          Riverside Co             58.18q
  2 Smith, Khaalidah             Mt Airy Trac             59.75
  3 Webley, Crystal              Greensboro C           1:02.16
  4 Lovelace, Aliese             Virginia Jet           1:02.81
  5 Phipps, Monica               New Horizon            1:02.91
  6 Ross, Andi                   Rising Stars           1:04.13
  7 Boyd, Onya                   Wilmington T           1:04.88
Heat  2 Preliminaries
  1 Oliver, Erin                 Track Phi Tr             58.68q
  2 Frazier, Aisha               Gazelle Trac           1:00.89
  3 Phillips, Ashley             unattached             1:01.79
  4 Lott, Jaquonna               Ft. Belvoir            1:02.89
  5 Thomas, Tiarre               Decatur Domi           1:02.94
  6 Davis, Lauren                Tri-City Rel           1:05.41
  7 Porter, Latifah              Philadelphia           1:06.71
  8 Cowart, Teren                Del-Five Tra           1:07.80
Heat  3 Preliminaries
  1 McCord, Brittany             Miami Northw             58.86q
  2 Shepherd, Korin              Charlotte Fl           1:01.61
  3 Dexter, Jessica              Cornhusker F           1:02.51
  4 Smith, Kyarra                Track Essenc           1:02.95
  5 Chisolm, Sharlene            White Plain Futu       1:03.76
  6 Jones, Jasmyn                Cavalier-Cav           1:04.64
  7 Cooper-White, Ife            White Plain Futu       1:07.86
  8 Tanksley, Lauren             Philadelphia           1:10.44
Heat  4 Preliminaries
  1 Hilaire, Elan                unattached               56.88q
  2 Delphin, Kacen               Del-Five Tra           1:00.11
  3 Goulding, Shanyce            Jeuness T.C.           1:00.59
  4 Roberts, Sheina              Jeuness T.C.           1:01.52
  5 Crawford, Kristin            Transy East            1:01.85
  6 Michael, Tanesha             Charlotte Fl           1:01.95
  7 Boney, Shantae               Track Expres           1:03.00
  8 Santos, Monica               Valley Unite           1:03.05
Heat  5 Preliminaries
  1 Williams, Century            Starlets Tra             59.58q
  2 Wise, Danae                  Supersonics            1:02.34
  3 Lott, Jamie                  Ft. Belvoir            1:02.90
  4 Austin, Keona                Hummingbird            1:03.75
  5 Davidson, Chantelle          unattached             1:04.87
  6 Minor, Jasmine               Long Beach S           1:05.48
  7 Thomas, Markita              Baltimore City T       1:08.41
Heat  6 Preliminaries
  1 Mason, Monica                DC Redwings              58.65q
  2 Payne, LaTonya               Gazelle Trac           1:01.72
  3 Meacham, Whitney             Track Expres           1:02.73
  4 Crutchfield, Naadia          Greensboro P           1:04.35
  5 Clemons, Monique             Oak Lane You           1:04.40
  6 Daily, Ceritha               Quiet Fire             1:08.23
Heat  7 Preliminaries
  1 Dencer, Camilla              Valley Unite             58.44q
  2 Smith, Lakeisha              Long Beach S           1:02.56
  3 Hall, Brianna                Nashville Il           1:02.65
  4 Gonzales, Cristin            Quiet Storm            1:03.13
  5 Tucker, Naomi                Philadelphia           1:07.05
  6 Bates, Nickila               Bronk Tigers           1:09.30
Heat  8 Preliminaries
  1 McDuffie, Danielle           Miami Northw             57.98q
  2 Shepard, Stephanie           Southern Califor       1:01.72
  3 Gibson, Shaakirah            Long Beach S           1:02.02
  4 Lewis, Courtney              Quiet Fire             1:03.43
  5 Gaskins, Richana             DC Redwings            1:03.64
  6 Traylor, Casey               Wilmington T           1:05.05
  7 Perry, Alexis                Georgia Ligh           1:08.30
Heat  9 Preliminaries
  1 Joseph, Jasmine              Long Beach S           1:00.16
  2 Woods, Tianna                Long Beach S           1:02.14
  3 Wilson, Cherie               Camden Pal             1:02.30
  4 Washington, Aubree           Quiet Storm            1:02.87
  5 Foster, Sierra               Greensboro C           1:04.09
  6 Haskel, Jasmine              Cavalier-Cav           1:10.55
  7 Crofton, Janae'              Lafayette Yo           1:17.52

800 Meter Run Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Fondren, Ramzee              Detroit Cheetah        2:17.58
  2 Bumpas, Taylor               Ambler Olymp           2:18.32
  3 Salcido, Veronica            DC Redwings            2:18.66
  4 Stanley, Tasha               DC Redwings            2:18.68
  5 Ramsay, Ashley               New York Sta           2:19.60
  6 Frazier, Aisha               Gazelle Trac           2:19.94
  7 Williams, Century            Starlets Tra           2:21.28
  8 Tracy, Kevyn                 Gazelle Trac           2:27.51

3000 Meter Run Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Scott, Aurora                unattached             9:59.72
  2 Reese, Emily                 Northside Re          10:23.50
  3 Brasher, Julie               Albuquerque           10:24.77
  4 Staples, Haley               Elgin Sharks          10:32.48
  5 Cozzarelli, Andrea           Junior Strid          10:33.96
  6 Poole, Brittany              Cornhusker F          10:35.13
  7 Rigby, Julia                 Equalizers T          11:03.68
  8 Gnirke, Marlis               Needham Trac          11:10.68
  9 Pray, Melanie                Gazelle Trac          11:30.52
 10 Pinkston, Shaniece           Motor City T          11:34.80
 11 Giunta, Stephanie            Potomac Vall          11:35.99
 12 Bailey, Sherece              unattached            12:11.14
 13 Pinkston, Shariece           Motor City T          12:24.94
 14 Addison, Yaa                 Gideonites T          12:51.60
 15 Porchey, Elizabeth           Jets Track C          13:02.54

200 Meter Hurdles Youth Girls
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.6
  1 Harris, Monique              Miami Northw             28.14q
  2 Muhammad, Dalilah            New York Nov             28.62q
  3 Nobles, LaSheena             DC Redwings              28.69q
  4 Orr, Ashley                  Greater Rich             29.52q
  5 Wilkins, Brittany            Durham Strid             31.83
  6 Wise, Danae                  Supersonics              31.88
  7 Gonzales, Cristin            Quiet Storm              32.26
  8 Garland, Christina           Greater Rich             32.78
Heat  2 Preliminaries   Wind: -1.5
  1 Marshall, Dahlys             unattached               28.16q
  2 Flowers, Leah                Valley Unite             30.10
  3 Suggs, Erin                  Charlotte Fl             30.13
  4 Molock, Amber                Marlboro Boy             31.55
  5 McDonald, Jodie              unattached               31.85
  6 Bowie, Kateri                Randallstown             32.89
  7 Cameron, LaVernia            Miami Northw             33.32
  8 Cowart, Teren                Del-Five Tra             33.36
Heat  3 Preliminaries   Wind: -3.8
  1 Ramsay, Ashley               New York Sta             29.55
  2 Ceaser, Kristyn Marie        New York Nov             29.73
  3 Kirkland, Kiersten           Riverside Co             30.19
  4 Murdoch, Mallory             Kearney Trac             31.19
  5 Thomas, Chelsey              Gazelle Trac             31.92
  6 Watson, Falen                South Brunsw             32.78
  7 Beason, Quiona               Transy East              33.71
  8 Carroll, Brittany            Charlotte Fl             34.56
Heat  4 Preliminaries   Wind: -1.6
  1 Brady, Nikko                 Wilmington T             29.33q
  2 Sharper, Samantha            Camden Pal               29.41q
  3 Waller, Monae                unattached               30.50
  4 Crutchfield, Naadia          Greensboro P             30.65
  5 Reynolds, Jenna              unattached               31.18
  6 Campbell, Lakisha            DC Redwings              31.60
  7 Shamblee, Marcella           New York Nov             35.74
Heat  5 Preliminaries   Wind: -1.5
  1 Crusoe, Nzingha              unattached               28.79q
  2 Reid, Erin                   Long Beach S             29.57
  3 Guillory, Ra'Shan            unattached               29.96
  4 Sharpton, Brooke             Miami Northw             30.02
  5 Thorpe, Torey                Durham Strid             30.74
  6 Kilgore, Candis              Gideonites T             31.01
  7 Williams, Carson             unattached               31.35

4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Quiet Fire  'A'                                       47.48q
     1) Lewis, D'Ambour                 2) Finley, London
     3) Cooper, Angele                  4) Woodruff, Yasmin
  2 Baltimore City T& F Club  'A'                         51.20
     1) Brook, Erin                     2) Smith, Thea
     3) Bush, Zakiya                    4) Turner, Aayla
  3 Quiet Fire  'B'                                       51.25
     1) Lewis, Courtney                 2) Al-uqdah, Zakiyyah
     3) Curtis, Jasmine                 4) Barker, D'Auria
  4 Greater Richmond Youth Athleti  'A'                   51.54
     1) Derricott, Elaine               2) Orr, Ashley
     3) Garland, Christina              4) Stiff, Brinae
  5 Oak Lane Youth Assn.  'A'                             52.41
     1) Clemons, Monique                2) Martin, Brian
     3) Drake, Curtis                   4) King, Malcolm
  6 Philadelphia Striders T.C.  'A'                       55.68
     1) Porter, Latifah                 2) Tucker, Naomi
     3) Tanksley, Lauren                4) Malcolm, Maya
Heat  2 Preliminaries
  1 Hummingbird T&F Club Inc.  'A'                        49.09q
     1) Anyanwu, Doris                  2) Austin, Keona
     3) Decoster, Jameice               4) Robinson, Teika
  2 Mt Airy Track Club  'A'                               49.40q
     1) Bailey, Anastasia               2) Weldon, Tracy
     3) Ray, J Leah                     4) Smith, Khaalidah
  3 Bronx International Express T.  'A'                   50.18q
     1) Lawson, Latisha                 2) Vasquez, Alfagracia
     3) Mcbean, Seantae                 4) Hector, Taneal
  4 Bay Cities Carson Unicorns You  'A'                   51.13
     1) Majied, Libertie                2) Pierce, Cyntrail
     3) Hawkins, Tanisha                4) Baucham, Briorne
  5 Cambria Youth Assn.  'A'                              53.35
     1) Harris, Lia                     2) Lewis, Shatievah
     3) Jones, Miketta                  4) Witherspoon, Diandra
  6 Franklin Track Club  'A'                              53.93
     1) Johnson, Courtney               2) Mcdonald, Seina
     3) Robinson, Kinisha               4) Ukachukwu, Chiamaka
  7 Maximum Out Put T.C.  'B'                             58.59
     1) Plater, Miranda                 2) Belser, Maurnise
     3) Davis, Samantha                 4) Hamlet, Shamari
Heat  3 Preliminaries
  1 Glenarden Track Club  'A'                             48.04q
     1) Carter, Chanel                  2) Jackson, Sherreka
     3) Hayes, Dionna                   4) Lawson, Krystin
  2 DC Redwings Youth Program, Inc  'A'                   50.40q
     1) Harris, Charma                  2) Campbell, Lakisha
     3) Blake, Lindsey                  4) Nobles, LaSheena
  3 Track Express Track Club  'A'                         50.98
     1) Boney, Shantae                  2) Watts, Bayyinah
     3) Meacham, Whitney                4) Wells-Owens, Tanisha
  4 Virginia Jets  'A'                                    52.03
     1) Lovelace, Aliese                2) Lovelace, Tiara
     3) Peterson-Hassan, Jasmin         4) Wright, Melonie
 -- Long Beach Sprinters  'A'                                DQ   out of zone 3
     1) Joseph, Jasmine                 2) Smith, Lakeisha
     3) Reid, Erin                      4) Woods, Tianna
Heat  4 Preliminaries
  1 Miami Northwest Express  'A'                          48.74q
     1) Harris, Monique                 2) McCord, Brittany
     3) McDuffie, Danielle              4) Nolton, Danielle
  2 Valley United Striders Tc.  'E'                       50.36q
     1) Lloyd, Brandi                   2) Woods, Erika
     3) Wilbert, Tori                   4) Newman, Iesha
  3 Firebirds Athletic Club  'A'                          50.88
     1) Addison, Britney                2) Jewell, Alissa
     3) Harris, Page                    4) Clark, Courtney
  4 New York Novas Track Club  'A'                        51.30
     1) Ceaser, Kristyn Marie           2) Climer, Gemira
     3) Muhammad, Dalilah               4) Gould, Tennille
  5 Maximum Out Put T.C.  'A'                             52.01
     1) Johnson, Camille                2) Hill, Rickell
     3) Arirguzo, Leslie                4) Parker, Shardae
  6 DC Redwings Youth Program, Inc  'B'                   53.10
     1) Watson, Mia                     2) Harris, Chardae
     3) Herndon, Tiara                  4) Gaskins, Richana

200 Meter Dash Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: -1.0
  1 Knight, Bianca               unattached               23.73
  2 Iloka, Galyn                 unattached               24.60
  3 Davis, Charelise             River City E             24.84
  4 Friday, Toneisha             Franklin Tra             24.96
  5 Byrd, Porche                 Track Phi Tr             25.08
  6 Marks, Diamond               Track Phi Tr             25.33
  7 Williams, Shelise            Quiet Fire               25.55

400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Henry, Joy                   unattached               56.55q
  2 Brooks, Aieshia              Gazelle Trac             57.69
  3 Tartt-Minor, Chanel          Mt Airy Trac             58.95
  4 Sommerville, Shalaiiyah      Baltimore City T         59.08
  5 Drayton, Katrina             Maximum Out              59.53
  6 Pile, Nailah                 Supersonics            1:01.48
  7 Morgan, Cheria               Greensboro C           1:01.93
  8 Thornton, Brooke             Jenks Americ           1:02.75
Heat  2 Preliminaries
  1 O'Connor, Symone             Supersonics              56.32q
  2 Tillett, Charlena            Baltimore City T         59.85
  3 Johnson, Jourdan             Pasadena Run           1:01.36
  4 Roth, Lisa                   unattached             1:03.09
  5 Holden, Kenneisha            Ruff Riders            1:04.02
  6 Davidson, Tatam              Starlets Tra           1:04.99
  7 McCuin, Octavia              Baltimore City T       1:05.11
  8 Harrison, Keiristin          unattached             1:06.96
Heat  3 Preliminaries
  1 Brown, Kaetlyn               River City E             55.85q
  2 Hall, Brittany               Georgia Ligh             58.87
  3 Nobles, LaShawn              DC Redwings            1:01.59
  4 Young, Brittany              Hawaii Elite           1:01.77
  5 Haskins, Kia                 Durham Strid           1:01.84
  6 Jackson, Latricia            Ruff Riders            1:02.77
  7 Gill, Javan                  Jaguar Track           1:03.47
  8 Marks, Shaywona              Ruff Riders            1:06.93
Heat  4 Preliminaries
  1 Marks, Diamond               Track Phi Tr             57.92
  2 Hines, Yvonna                unattached               59.37
  3 Fitts, Lynette               Quicksilver              59.47
  4 Foulkes, Shawna              Jericho Jets             59.92
  5 Lyles, Nikell                The Arizona            1:03.15
  6 Ligon, Ashley                United Stars           1:04.12
  7 Wise, Ivana                  Marble Hill            1:04.21
  8 DeCruise, Ashlyn             Gideonites T           1:04.37
Heat  5 Preliminaries
  1 Hill, Tendai                 Jaguar Track             57.42q
  2 Atkins, Joanna               Georgia Elit             58.05
  3 Morris, Janean               unattached               58.69
  4 Latham, Sheree               Columbus Jaguars         59.71
  5 Hightower, Dashona           Oak Lane You           1:00.10
  6 Harvin, Elizabeth            Maximum Out            1:00.38
  7 Walters, Shaterica           Georgia Ligh           1:02.08
  8 Holden, Porsche              Ruff Riders            1:02.27
Heat  6 Preliminaries
  1 Knight, Bianca               unattached               56.69q
  2 Humphrey, Erin               Maximum Out              58.88
  3 Wooldridge, Erin             Hawaii Elite           1:00.00
  4 Brown, Jhanelle              Speedlimit             1:01.23
  5 Meylor, Shaquanda            Camden Pal             1:03.20
  6 Wood, Sossena                Track Essenc           1:04.85
  7 Akunne, Nneji                Columbus Jaguars       1:08.20
  8 White, Asha                  unattached             1:13.58
Heat  7 Preliminaries
  1 Collins, Ebony               Quiet Fire               56.39q
  2 Willis, Ciara                Gazelle Trac             56.85q
  3 Moore, Kiara                 Ann Arbor Yo             58.99
  4 Stephney, Corrine            Starlets Tra             59.03
  5 Anyanwu, Patrica             Hummingbird              59.41
  6 Miller, Tia                  Charlotte Fl           1:03.43
  7 Campmell, Glenisha           Ruff Kutz Tr           1:06.54
  8 Carias, Maria                Gideonites T           1:07.25
Heat  8 Preliminaries
  1 Barber, Anna                 Jenks Americ           1:00.57
  2 Johnson, Quawnecia           Jaguar Track           1:01.35
  3 Drucker, Joanna              White Plain Futu       1:01.93
  4 Daily, Carlisha              Quiet Fire             1:02.96
  5 Smith, Chanell               White Plain Futu       1:03.70
  6 Jacobs, Dyandra              Riverside Co           1:06.41
  7 Powell, Kia                  Prince Willi           1:08.21
Heat  9 Preliminaries
  1 Williams, Devon              unattached               56.62q
  2 Daskeviciute, Ernanda        Maximum Out              58.81
  3 Taylor, Christiana           Philadelphia             59.42
  4 Lewis, Shanise               Willingboro            1:01.31
  5 Howell, Danielle             Ambler Olymp           1:02.23
  6 Irish, Janis                 Kenyan Runne           1:02.42
  7 Ross, Caymen                 Track Phi Tr           1:08.77
  8 Allen, Mikeisha              Gideonites T           1:11.29

800 Meter Run Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Hall, Brittany               Georgia Ligh           2:16.27
  2 Sinclair, Ashlyn             Gideonites T           2:16.86
  3 Mosser, Sarah                unattached             2:17.17
  4 Marks, Diamond               Track Phi Tr           2:17.34
  5 Harper, Lyndsay              Albuquerque            2:17.70
  6 Morris, Janean               unattached             2:18.32
  7 Sinclair, Halsey             Gideonites T           2:23.64
  8 Jackson, Brittany            Mt Airy Trac           2:25.72

3000 Meter Run Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Sinclair, Halsey             Gideonites T          10:29.57
  2 Jacobs, Jaleeca              Mt Airy Trac          10:39.10
  3 Moore, Courtney              Jets Track C          10:40.06
  4 York, Rachel                 Jets Track C          10:44.48
  5 Schnell, Ashley              Cornhusker F          10:50.91
  6 Marteney, Alicia             Cornhusker F          10:58.52
  7 Moore, Leigh                 unattached            11:01.64
  8 Williams, Jordan             Cornhusker F          11:15.53
  9 Jacobs, Jasmine              Mt Airy Trac          11:23.29
 10 James, Rayna                 Mt Airy Trac          11:27.50
 11 Lukes, Anna                  Needham Trac          11:34.35

400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Collins, Ebony               Quiet Fire             1:01.99q
  2 Anderson, Jennifer           Chautauqua S           1:05.37q
  3 Byrd, Jerae                  Northwest Tr           1:05.44q
  4 Darling, Alexandra           Albuquerque            1:06.89
  5 Tallas, Christen             unattached             1:09.47
  6 Johnson, Renee               Nadia Track            1:10.17
  7 Lucas, Faith                 Detroit Jets           1:11.94
  8 Turner, Tashia               Trenton Trac           1:17.89
Heat  2 Preliminaries
  1 Broyles, Brianna             Mt Airy Trac           1:03.96q
  2 Lewis, Theresa               Baltimore City T       1:07.38
  3 Chavis, Tiffany              Gazelle Trac           1:07.75
  4 Sinclair, Ashlyn             Gideonites T           1:08.35
  5 Obidike, Jaimie              Ann Arbor Yo           1:08.92
  6 Rucker, Jacquelyn            Northwest Tr           1:11.79
  7 Kisicki, Samantha            Cornhusker F           1:14.45
Heat  3 Preliminaries
  1 Ramsay, Keva                 New York Sta           1:04.09q
  2 Cooper, Elana                Jaguar Track           1:06.26q
  3 Rasheed, Saleena             unattached             1:08.44
  4 Watkins, Kali                East End Tra           1:12.70
  5 Hendricks, Nya               White Plain Futu       1:12.80
  6 Presley, Alicia              Supersonics            1:14.60
  7 Abrams, Brittany             Jets Track C           1:16.74
Heat  4 Preliminaries
  1 Howell, Jordan               Columbus Jaguars       1:05.13q
  2 Austin, Janica               Trenton Trac           1:06.83
  3 Sharper, Janee               Camden Pal             1:07.29
  4 O'Connor, Symone             Supersonics            1:13.28
  5 Moore, Courtney              Memphis Hurd           1:16.04
  6 Campmell, Glenisha           Ruff Kutz Tr           1:18.80
  7 Anon, Andrea                 Quicksilver            1:21.53
Heat  5 Preliminaries
  1 Arrington, Antoinette        DC Redwings            1:04.94q
  2 Meylor, Shaquanda            Camden Pal             1:07.22
  3 Falk, Ahmie                  Chautauqua S           1:08.42
  4 Mathews, Krystle             Lazers Track           1:10.16
  5 Robinson, Nicole             Columbia Exp           1:10.65
  6 Moore, Ateese                Univ. Of Chi           1:11.61
  7 Wilson, Shontell             Gazelle Trac           1:16.18

4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Mt Airy Track Club  'A'                               47.96q
     1) Jackson, Brittany               2) Broyles, Brianna
     3) Dallas, Sagenda                 4) Tartt-Minor, Chanel
  2 Hummingbird T&F Club Inc.  'A'                        48.37q
     1) Anyanwu, Patrica                2) Canty, Waquesha
     3) Peaks, Crystal                  4) McLaughlin, Mon'twaynise
  3 Gazelle Track Club  'A'                               48.77q
     1) Brooks, Aieshia                 2) Jackson, Latayvia
     3) Wilson, Shontell                4) Willis, Ciara
  4 Ann Arbor Youth Club for Women  'A'                   49.53q
     1) Marable, Ra Joe                 2) Jones, Brittiney
     3) Obidike, Jaimie                 4) Moore, Kiara
  5 Maximum Out Put T.C.  'B'                             51.78
     1) Gouch, Ayanna                   2) Winans, Kacy
     3) Thomas, Cashea                  4) Hurtt, Courtney
 -- Gideonites Track & Field Club  'A'                       DQ   out of zone 3
     1) DeCruise, Ashley                2) DeCruise, Ashlyn
     3) Allen, Mikeisha                 4) Woods, Kristin
 -- Baltimore City T& F Club  'A'                            DQ   out of zone 1
     1) Johnson, Tashana                2) Sommerville, Shalaiiyah
     3) Lewis, Theresa                  4) Tillett, Charlena
 -- Quiet Fire  'A'                                          DQ   out of zone 2
     1) Broom, Kimyon                   2) Collins, Ebony
     3) Williams, Shelise               4) Taylor, Morgan
Heat  2 Preliminaries
  1 Maximum Out Put T.C.  'A'                             48.69q
     1) Garner, Paige                   2) Humphrey, Erin
     3) Busby, Danielle                 4) Harvin, Elizabeth
  2 Philadelphia Striders T.C.  'A'                       48.80q
     1) Lightfoot, Taleah               2) Russ, Jasmine
     3) Whitehead, Jakarea              4) Taylor, Christiana
  3 Ebenezer Ame Royal Runners Tra  'A'                   49.32q
     1) Booker, Alexis                  2) Allen, Nakia
     3) Pope, Ashley                    4) Quarrie, Rayisha
  4 Jaguar Track Club of GA  'A'                          49.63q
     1) Johnson, Quawnecia              2) Gill, Javan
     3) Hill, Tendai                    4) McCollum, Vivian
  5 Franklin Track Club  'A'                              49.92
     1) Friday, Toneisha                2) Cameron, Tara
     3) Cameron, Tracey                 4) Parham, Ronnah
  6 Firebirds Athletic Club  'A'                          49.96
     1) Addison, Natia                  2) Davis, Shayla
     3) Jones, Shawnta                  4) Thompson, Shauna-Kaye
  7 West Chester Track Club  'A'                          52.64
     1) Adams, Richelle                 2) Greaves, Kayla
     3) Kelly, Kerry                    4) Lambert, Rachel
 -- Ruff Riders Track Club  'A'                             DNF
     1) Holden, Kenneisha               2) Holden, Porsche
     3) Richardson, Briyanah            4) Wilson, Kenza

200 Meter Dash Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: -1.9
  1 Ries, Porsche                Motor City T             24.55
  2 Brown, Kharya                Quiet Storm              24.63
  3 Hutcherson, Fallon           Quiet Storm              24.84
  4 Robinson, Candace            Quiet Storm              25.01
  5 Jones, Jessica               Maximum Out              25.02
  6 Hill, Tenesha                Firebirds At             25.21
  7 Burns, Lauren                New Horizon              25.22
  8 Layne, Cierra                Baltimore City T         25.82

400 Meter Dash Young Women
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Phillips, Melissa            Ann Arbor Yo             57.82q
  2 Rivers, Letoshia             Quiet Storm              57.94q
  3 Jennings, Shauntell          Jaguar Track             58.72
  4 Williams, Ashley             Quiet Fire             1:01.57
  5 Clack, Ashley                Prince Willi           1:02.72
  6 Duren, Sharmane              Prince Willi           1:03.00
  7 Clark, Ann-Marie             Quiet Fire             1:10.18
  8 Dean, Ashley                 Bay Cities C           1:15.15
Heat  2 Preliminaries
  1 Cantey, Krystal              Cambria Yout             56.63q
  2 Jack, marlene                Philadelphia             56.84q
  3 Losey, Michelle              Supersonics              59.12
  4 Dixon, TeLisa                Gazelle Trac             59.19
  5 Dorr, Fawm                   Western New York         59.70
  6 Clay, Sarah                  Gideonites T             59.84
  7 Pointer-Allen, Lakesha       Hummingbird            1:01.98
  8 Holyfield, Ashley            Quicksilver            1:02.79
Heat  3 Preliminaries
  1 Austin, Lauren               Young Achiev             55.04q
  2 Keener, Kelly                Prince Willi             58.35
  3 Robinson, Lori               Quicksilver              58.47
  4 Kuti-Akoi, Phobay            Gideonites T           1:00.59
  5 Quail, Kaitlin               Starlets Tra           1:01.35
  6 Ribeiro, Coreene             Firebirds At           1:01.70
  7 Anderson, Candice            Firebirds At           1:02.59
  8 Jarvis, Danielle             Maximum Out            1:02.71
Heat  4 Preliminaries
  1 Jones, Carissa               unattached               59.26
  2 Wyse, Ayana                  unattached               59.79
  3 Ryles, London                Jaguar Track           1:00.10
  4 Hill, Cierra                 Philadelphia           1:00.61
  5 Williams, Leslie             Philadelphia           1:02.19
Heat  5 Preliminaries
  1 Meakes, Carliesa             Glenarden Tr             57.93q
  2 Harris, Marcedes             Track Phi Tr             58.11
  3 Mayfield, Mary               Durham Strid             58.70
  4 May, Delise                  Ruff Riders            1:00.54
  5 Herring, Faith               Maximum Out            1:02.27
  6 Lee-Richardson, Brittany     unattached             1:02.38
  7 Alexander, Abbie             Oak Lane You           1:04.38
Heat  6 Preliminaries
  1 Jones, Jessica               Maximum Out              55.41q
  2 DePass, Shanice              unattached               57.48q
  3 Griffiths, Dionne            Bronk Tigers             58.52
  4 Ballantyne, Efuru            Speedlimit             1:00.84
  5 Ballard, Carla               Quicksilver            1:01.97
  6 Bush-Hardy, Ashley           Georgia Ligh           1:02.42
  7 Beasley, Keierrah            New Horizon            1:04.09

800 Meter Run Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Gall, Geena                  Detroit Cheetah        2:10.26
  2 Downer, Shadae               Philadelphia           2:14.81
  3 Ortman, Jessica              Western New York       2:15.85
  4 Anyanwu, Crystal             Hummingbird            2:15.91
  5 Dix, Thea                    Jaguar Track           2:16.96
  6 Ortman, Jenna                Western New York       2:20.76
  7 Abiola, Rakibat              unattached             2:24.27
  8 Smith, Adrienne              Quicksilver            2:24.45

3000 Meter Run Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Condell, Alexandria          Running for           10:52.62
  2 Hudson, Meagan               Jets Track C          10:53.65
  3 Clarke, Jennifer             Jenks Americ          11:12.97
  4 Ovalle, Denise               Cobra Track           11:49.14
  5 Fleming, Felicia             Jenks Americ          13:29.03

400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Fogarty, Erin                Cornhusker F           1:01.70q
  2 Harris, Marrissa             Memphis Hurd           1:02.66q
  3 Hubbard, Chavanne            Supersonics            1:03.00q
  4 Smith, Marissa               Moreno Valle           1:03.05q
  5 Cotton, Shaunte              Prince Willi           1:05.91
  6 Phillips, Melissa            Ann Arbor Yo           1:06.98
  7 Ingram, Marie                Vernon Smith           1:10.54
  8 Hill, Oneka                  Maximum Out            1:10.72
Heat  2 Preliminaries
  1 Rudolff, Desiree             Western New York       1:04.11q
  2 Dacus, Jasmine               Quicksilver            1:04.54
  3 Hay, Amber                   Detroit Cheetah        1:05.24
  4 Dioz, Dominque               Ann Arbor Yo           1:05.68
  5 Downer, Shadae               Philadelphia           1:07.87
  6 Ballard, Carla               Quicksilver            1:11.09
  7 Battle, Jessica              Prince Willi           1:12.78
Heat  3 Preliminaries
  1 Paul, Kishelle               Quicksilver            1:03.73q
  2 Reed, Angelica               Barrington W           1:04.87
  3 Weaver, Kenika               Quicksilver            1:05.70
  4 Dixon, TeLisa                Gazelle Trac           1:06.09
  5 Bah, Ramatulai               Bronk Tigers           1:07.64
  6 McFadden, Chenel             Durham Strid           1:08.52
  7 Mathews, Chantee             Northwest Tr           1:10.77
Heat  4 Preliminaries
  1 Barber, Aleesha              Track Phi Tr           1:01.48q
  2 Trimble, Ashley              Columbus Jaguars       1:02.92q
  3 Harris, Marcedes             Track Phi Tr           1:05.03
  4 Johnson, Kaitie              unattached             1:09.47
  5 Burns, Ashlee                unattached             1:10.97
  6 Suter, Kaitlyn               unattached             1:14.38

4x100 Meter Relay Young Women
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Quiet Storm Elite TC  'A'                             46.53q
     1) Brown, Kharya                   2) Hutcherson, Fallon
     3) Robinson, Candace               4) Green, Chadnee
  2 Glenarden Track Club  'A'                             48.40q
     1) Alexander, Ambria               2) Meakes, Carliesa
     3) Holloway, Bever-Leigh           4) Pratt, Shanece
  3 Prince William Striders T & F  'B'                    48.55q
     1) Keener, Kelly                   2) Mitchell, Carmenta
     3) Major, Jasmine                  4) Cotton, Shaunte
  4 Jaguar Track Club of GA  'A'                          49.41
     1) Bryant, Courtney                2) Hamilton, Rhondalynn
     3) Dix, Thea                       4) Jennings, Shauntell
  5 Baltimore City T& F Club  'A'                         49.80
     1) Cooper, Shennell                2) Coleman, Martia
     3) Cary-Brown, Sierra              4) Layne, Cierra
  6 Cambria Youth Assn.  'A'                              50.11
     1) Whitfield, Lynda                2) Saulters, Latoya
     3) Rice, Jeanette                  4) Beatty, Lakeisha
  7 Univ. Of Chicago Track Club  'A'                      50.58
     1) Benton, Cierra                  2) Ashford, Ebone
     3) Drake, Alisha                   4) Hendricks, Ryann
  8 Prince William Striders T & F  'A'                    51.45
     1) Alston, Devon                   2) White, Candace
     3) Bryant, Jessieka                4) Simms, Angela
Heat  2 Preliminaries
  1 Firebirds Athletic Club  'A'                          47.18q
     1) Hill, Tenesha                   2) Marsh, Siobahan
     3) Anderson, Candice               4) Warren, Nina
  2 Quicksilver Track Club, Inc.  'A'                     47.92q
     1) Dacus, Jasmine                  2) Holyfield, Ashley
     3) Paul, Kishelle                  4) Robinson, Lori
  3 Gideonites Track & Field Club  'A'                    48.74q
     1) Peacock, Kendra                 2) Kuti-Akoi, Phobay
     3) Dixon, Narique                  4) Clay, Sarah
  4 Maximum Out Put T.C.  'A'                             48.78q
     1) Herring, Faith                  2) Jones, Jessica
     3) Smith, Marcia                   4) Heinzman, Aleese
  5 Supersonics  'A'                                      49.22q
     1) Cumberbatch, Collene            2) Hohn, Brittany
     3) Hubbard, Chavanne               4) Losey, Michelle
  6 Philadelphia Striders T.C.  'A'                       49.77
     1) Willis, Trudi-Ann               2) Williams, Leslie
     3) Thomas, Ebony                   4) Jack, marlene
  7 Quiet Fire  'A'                                       50.09
     1) Clark, Ann-Marie                2) Jones, Marche
     3) Johnson-Dawson, Samala          4) Williams, Ashley
  8 Maximum Out Put T.C.  'B'                             52.90
     1) Hill, Oneka                     2) Elliott, Ashlee

200 Meter Dash Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: -1.2
  1 Williams, Jamaal             Rising Stars             27.78
  2 Copeland, Shakeem            Lazers Track             27.79
  3 Annoor, Radir                Maximum Out              28.10
  4 Simmons, Nicholas            Greater Rich             28.16
  5 Gray, Adolphus               Track Phi Tr             28.37
  6 Wise, Deatrich               Lazers Track             28.47
  7 Harper, Jordon               Ft.  Meade H             28.66
  8 Lawrence, Aaron              New York Sta             30.05

400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Gray, Adolphus               Track Phi Tr           1:03.11q
  2 Clark, Alvin                 Los Angeles            1:04.79q
  3 Andrews, Darren              unattached             1:07.26
  4 Brown, Donovan               Los Angeles            1:09.57
  5 Hamilton, Julian             Track Expres           1:09.77
  6 Gibbs, Davon                 Greater Rich           1:10.50
  7 Mellerson, Dorian            Miami Northw           1:14.50
  8 Harrison, Marcel             River City E           1:15.61
Heat  2 Preliminaries
  1 Coleman, Joel                Lazers Track           1:03.55q
  2 Schneider, Jay               South West A           1:08.29
  3 Cepeda, Alec                 Kenyan Runne           1:08.78
  4 Gray, Blake                  Long Beach S           1:08.98
  5 Whitaker, Mark               Delco Stalli           1:14.79
  6 Grant, Ray                   Miami Northw           1:15.05
  7 Everett, Jeremiah            Marlboro Boy           1:15.08
  8 Lee, Todd                    Kenyan Runne           1:17.71
Heat  3 Preliminaries
  1 Hall, Christopher            Miami Northw           1:00.75q
  2 Luckett, Anthony             Southern Califor       1:04.23q
  3 Harris, Andre                Riverside Co           1:07.41
  4 Baxter, Reid                 Durham Strid           1:09.76
  5 Wing, Marcquez               Hummingbird            1:11.62
  6 Chapman, Joel                Hummingbird            1:12.51
  7 Callahan, Laquan             Oak Lane You           1:13.39
Heat  4 Preliminaries
  1 Hawkins, De'Marea            Titans T.C.            1:06.09
  2 Gilmore, Exter               Durham Strid           1:06.92
  3 Richardson, James            Miami Northw           1:07.01
  4 Eaddy, Marcus                Willingboro            1:08.16
  5 Collins, Kevin               New World Tr           1:09.51
  6 Lesesne, David               Jaguar Track           1:10.52
  7 Carter, Kwabena              Gideonites T           1:15.30
Heat  5 Preliminaries
  1 Grigsby, Terry               North Omaha            1:05.84q
  2 Simmons, Nicholas            Greater Rich           1:06.34
  3 Brown, John                  Durham Strid           1:06.85
  4 Crossley, Xavier             Greater Rich           1:11.35
  5 Lewis, Carnell               Carolina Eag           1:13.43
  6 Pace, Kilan                  unattached             1:14.46
  7 Thomas, Jordan               Gazelle Trac           1:14.53
Heat  6 Preliminaries
  1 Harper, Jordon               Ft.  Meade H           1:06.05q
  2 Burns, Artie                 Miami Northw           1:06.23
  3 O'Neal, Patrick              New York Sta           1:11.66
  4 Mitchell, Randall            Marlboro Boy           1:12.48
  5 Davis, Silas                 Pikesville C           1:13.07
  6 Martin, Jordan               Gideonites T           1:16.49
Heat  7 Preliminaries
  1 Robinson, Eric               Nashville Il           1:06.57
  2 Martinez, Branden            Alpha Omega            1:07.62
  3 Akinleye, Jende              New York Sta           1:08.53
  4 Wright, Kelvin               Durham Strid           1:09.14
  5 Williard, Terrell            Southern Califor       1:13.75
  6 Burton, Kashief              Pikesville C           1:14.32
  7 Cheezum, Andrew              Delco Stalli           1:21.18
Heat  8 Preliminaries
  1 King, Khayri                 Oak Lane You           1:13.64
  2 Leimkuhler, Eric             Irvine Couga           1:11.08
  3 Tindall, Aaron               Charlotte Fl           1:08.86
  3 Richardson, Kory             United San D           1:10.62
  4 Bolich, Walter               Delco Stalli           1:13.52
  5 Howe, Darius                 Pikesville C           1:31.45
  6 Johnson, Alec                Valley Unite           1:05.22q
  7 Thomas, Zion                 unattached             1:06.79

800 Meter Run Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Hall, Christopher            Miami Northw           2:21.07
  2 Smith, Nicolas               Pikesville C           2:23.18
  3 Gray, Adolphus               Track Phi Tr           2:27.41
  4 Hawkins, De'Marea            Titans T.C.            2:29.09
  5 Townsend, Todd               Delco Stalli           2:30.30
  6 Richardson, Kory             United San D           2:30.43
  7 Thomas, Zion                 unattached             2:32.00
  8 Schneider, Jay               South West A           2:49.98

4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Los Angeles Jets  'A'                                 55.01q
     1) Bateman, Anterio                2) Lawson, Lee
     3) Clark, Alvin                    4) Muhammad, Khalfani
  2 Team Maryland  'B'                                    57.24
     1) Miles, Ian                      2) Fuller, Kendall
     3) Savage, Aaron                   4) Mosby, Drexel
  3 Franklin Track Club  'A'                              57.45
     1) Nash, Carlton                   2) Caldwell, Gregory
     3) Molson, James                   4) Rutledge, Lee
  4 Maximum Out Put T.C.  'B'                             57.51
     1) Johnson, Philip                 2) Harding, Brandon
     3) Elliott, Kimani                 4) Britt, Jalen
  5 Glenarden Track Club  'B'                             57.96
     1) Ammons, Aaron                   2) Bishop, Kevin
     3) Shepherd, Chaudlier             4) Sykes, Malcolm
  6 Hummingbird T&F Club Inc.  'B'                      1:00.02
     1) Smith, Khalil                   2) Mercer, Robert
     3) Robinson, Myles                 4) Kellyman, Kwami
  7 Track Express Track Club  'B'                       1:02.01
     1) Turner, Carl                    2) Perry, Shamik
     3) Smith, Ryan                     4) Hamilton, Julian
Heat  2 Preliminaries
  1 Lazers Track Club  'A'                                54.32q
     1) Coleman, Joel                   2) Wise, Deatrich
     3) Carr, Charles                   4) Copeland, Shakeem
  2 Rising Stars Track Club of CA  'A'                    55.13q
     1) Williams, Jamaal                2) Gates, Terrell
     3) Washington, Marquette           4) Fortune, William
  3 Durham Striders Track Club  'B'                       56.35q
     1) Jones, Dyron                    2) Brown, John
     3) Krah, Aaron                     4) Whitted, Khourtne
  4 Oak Lane Youth Assn.  'A'                             57.55
     1) King, Khayri                    2) Smith, Brandon
     3) Young-Smith, Keith              4) Jackson, Ahsaiah
  5 Miami Northwest Express  'A'                          58.45
     1) Richardson, James               2) Maxwell, Sean
     3) Mellerson, Dorian               4) Grant, James
  6 Firebirds Athletic Club  'A'                          59.06
     1) Addison, Nahum                  2) Benjamin, Darien
     3) Haywood, Devin                  4) Scott, Michael
  7 Woodlawn Track Pack  'A'                              59.09
     1) Howard, Marquis                 2) McCrae, Barry
     3) Reid, Jordan                    4) Lewis, Nakeem
  8 Jaguar Track Club  'A'                              1:04.95
     1) Braswell, Asad                  2) Clark, Julian
     3) Jackson, Julian                 4) Lesesne, David
Heat  3 Preliminaries
  1 Maximum Out Put T.C.  'A'                             54.78q
     1) Arirguzo, Jeffrey               2) Edwards, Berkley
     3) Parker, Trae                    4) Annoor, Radir
  2 Valley United Striders Tc.  'A'                       55.22q
     1) Love, Jalen                     2) Jordan, Daniel
     3) Glapion, Jarrius                4) Pace, Ashton
  3 Glenarden Track Club  'A'                             55.66q
     1) Cummings, Wayne                 2) Cannon, Corey
     3) Graves, Davon                   4) Reid, Albert
  4 Jettas Track Club  'A'                                56.43q
     1) Fuller, Devin                   2) Wynn, Brion
     3) Dixon, Darryl                   4) Wingate, Charles
  5 New York Starz Track Club  'A'                        56.73
     1) Stewart, Raytomar               2) Akinleye, Jende
     3) O'Neal, Patrick                 4) Lawrence, Aaron
  6 Falcons Track and Field Club  'A'                     57.80
     1) Hayman, Joseph                  2) King, Kristopher
     3) McCoy, Jalen                    4) Taylor, Kameron
  7 Oak Lane Youth Assn.  'B'                           1:00.01
     1) Young, Eerin                    2) Callahan, Laquan
     3) Johnson, Jamal                  4) Blue, Tymere
  8 Track Express Track Club  'A'                       1:05.82
     1) Owens, Andre                    2) Perry, Shamik
     3) Kelly, Darwyn                   4) Turner, Carl

200 Meter Dash Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: -1.1
  1 Tatum, Trevor                Gazelle Trac             25.35
  2 Davis, Alphonso              Titans T.C.              25.45
  3 Crawford, Quinton            Nashville Il             25.48
  4 Marlow, Darryl               Gazelle Trac             25.88
  5 Owens, James                 Trinity Elit             25.98
  6 Edwards, Javontae            Baldwin Coun             26.02
  7 Polston, Westley             Baltimore City T         26.25
  8 Ashley, Armahn               Nadia Track              26.33

400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Caffey, Marcus               Titans T.C.              58.74q
  2 Bowles, Christopher          Titans T.C.            1:00.82
  3 Henry, William               Northwest Tr           1:01.05
  4 Pridgen, Jordan              Baltimore City T       1:03.79
  5 Gilliiam, Mychael            Swift Track            1:05.74
  6 Sanders, Shannon             Nashville Il           1:06.38
  7 Washington, Tyler            Rising Stars           1:06.78
Heat  2 Preliminaries
  1 Polston, Westley             Baltimore City T         58.07q
  2 Tatum, Trevor                Gazelle Trac             58.09q
  3 Meyer, Gaven                 Lake Area Ex           1:01.64
  4 Mitchell, Walter             unattached             1:03.74
  5 Allen, Lee                   Bay Cities C           1:04.73
  6 Andrews, Myles               Long Beach S           1:04.78
  7 Latimer, Kyrrel              Trailblazers           1:07.26
  8 Reddick, Mathis              River City E           1:09.79
Heat  3 Preliminaries
  1 Hunter, Gary                 Swift Track              59.20q
  2 Shields, Nathaniel           Hummingbird            1:02.15
  3 Mateen-Faruq, Nurideen       United San D           1:02.47
  4 Perry, Jaquan                Track Expres           1:04.37
  5 Eyeguokan, Oye               Randallstown           1:04.74
  6 Collazo, Nicolas             Alpha Omega            1:07.37
  7 Roth, Keith                  unattached             1:08.33
  8 Damon, Daniel                Trinity Elit           1:12.15
Heat  4 Preliminaries
  1 Morgan, Dale                 Los Angeles              58.11q
  2 Williams, Darius             Charlotte Fl             59.59
  3 Vincent-Taylor, James        Swift Track            1:01.89
  4 Simmons, Andre               Ft. Belvoir            1:02.12
  5 Robinson, Stacy              Hummingbird            1:04.82
  6 Gross, Justin                Woodlawn Track P       1:05.37
  7 Swindell, Anthony            Ft. Belvoir            1:05.92
  8 Moses, Terron                Rising Stars           1:11.90
Heat  5 Preliminaries
  1 Coleman, Randall             Steel City E             58.97q
  2 Parks, Nicholas              Track Phi Tr           1:02.01
  3 Krah, Myer                   Durham Strid           1:02.40
  4 Witherspoon, Curtis          Morris Estat           1:05.16
  5 Carmichael, Eric             Camden Pal             1:05.31
  6 Logan, Tyler                 Track Expres           1:09.80
  7 Jackson, Dante               Rising Stars           1:10.13
  8 Roberts, Byron               Bay Cities C           1:13.31
Heat  6 Preliminaries
  1 Owens, James                 Trinity Elit             58.57q
  2 Young, Dalonte               Falcons Trac           1:00.44
  3 Marshall, Camen              Georgia Elit           1:03.42
  4 Jamison, Douglas             Phoenix Bobc           1:05.16
  5 McCuin, Kenneth              Baltimore City T       1:06.33
  6 Medley, Dwayne               Delco Stalli           1:08.22
  7 Blount, Andre                Long Beach S           1:10.67
  8 Ballew, Camerron             Midwest Stri           1:14.67
Heat  7 Preliminaries
  1 Lillard, Bryson              Nashville Il             59.55
  2 Bennett, Darrlyn             Northwest Tr           1:00.17
  3 Gary, Shondell               Bronx Intern           1:01.39
  4 Fowler, Dexter               unattached             1:02.76
  5 Kellogg, William             Pikesville C           1:03.12
  6 Lewis, Matthew               Gazelle Trac           1:03.64
  7 Lewis, Corey                 Carolina Eag           1:05.23
  8 Thomas, Adrian               unattached             1:07.30
Heat  8 Preliminaries
  1 Hunter, Calvin               Charlotte Fl             59.43q
  2 Bosko, Amanuail              Nadia Track            1:00.54
  3 Brown, Edward                Team Marylan           1:01.45
  4 Davis, Bryant                United San D           1:01.48
  5 Lewis, Claytin               Carolina Eag           1:04.49
  6 Meriwether, Michael          Gideonites T           1:06.28
  7 Johnson, Khambrell           Miami Northw           1:07.41
  8 Tidwell, Anthony             Bay Cities C           1:14.47

800 Meter Run Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Muhudin, Roblet              Blazers Trac           2:12.02
  2 Wright, Livingston           Nadia Track            2:12.48
  3 Kenney, Jared                Cornhusker F           2:15.98
  4 Nelson, Gehrig               unattached             2:17.18
  5 Burton, Brandon              unattached             2:19.39
  6 Lewis, Matthew               Gazelle Trac           2:22.14
  7 Lillard, Bryson              Nashville Il           2:25.59
  8 Lanier, Eddie Julius         Texas Storm            2:44.89

4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 United San Diego Athletes  'A'                        51.55q
     1) Crossland, Anthony              2) Davis, Bryant
     3) Mateen-Faruq, Nurideen          4) Ridley, Rashad
  2 Mallery Challengers  'A'                              52.66q
     1) Clyburn, William                2) Lavong, Carlton
     3) Mason, Curtis                   4) Nelson, Lewis
  3 Track Express Track Club  'A'                         53.03
     1) Johnson, James                  2) Jones, Oliver (Tre)
     3) Owens, Dondre'                  4) Perry, Jaquan
  4 Camden Pal  'A'                                       53.12
     1) Black, Bradeem                  2) Carmichael, Eric
     3) Dyer, Derrick                   4) Perry, Darrell
  5 Bronx International Express T.  'A'                   54.09
     1) Mcbean, Duvone                  2) Gary, Shondell
     3) Blount, Jimmy                   4) Williams, Jaymaul
  6 Mercury San Diego Track & Fiel  'A'                   55.40
     1) Hood, Adrian                    2) Hill, Aaron
     3) Williams, Travis                4) Williams, Tevin
  7 Franklin Track Club  'B'                              56.43
     1) Gaines, Steven                  2) Gravesande, Clayton
     3) Taylor, Marcus                  4) Robinson, Darryl
 -- South Madison Panthers Track C  'A'                      DQ
     1) Brazzel, Demetrius              2) Dixon, Cutris
     3) Knox, Isadore                   4) Pearson, Mitchell
Heat  2 Preliminaries
  1 Falcons Track and Field Club  'A'                     52.92q
     1) Holloman, James                 2) Landry, Michael
     3) Young, Dalonte                  4) Landry, Mark
  2 Hummingbird T&F Club Inc.  'A'                        52.93q
     1) Pascoe, Denzel                  2) Aromire, Adeboye
     3) Robinson, Stacy                 4) Smith, Malik
  3 Swift Track Club  'A'                                 53.24
     1) Hunter, Gary                    2) Vincent-Taylor, James
     3) Gilliiam, Mychael               4) Wilcher, Kishon
  4 DC Redwings Youth Program, Inc  'A'                   53.45
     1) Carroll-Roye, Warren            2) Brown, Navarro
     3) Salcido, Roberto                4) Butler, Gregory
  5 Glenarden Track Club  'A'                             53.85
     1) Shepherd, Khalek                2) Acker, Cody
     3) Walker, Christopher             4) Newton, Michael
  6 Georgia Elite Track Club  'A'                         54.48
     1) Lewis, Robert                   2) Love, Frederic
     3) Marshall, Camen                 4) Walker, Dexter
 -- Delco Stallions  'A'                                     DQ   out of zone 2
     1) Armstrong, Wayne                2) Medley, Dwayne
     3) Stephney, Jordan                4) Spence, William
Heat  3 Preliminaries
  1 Baldwin County Jets  'A'                              50.87q
     1) Edwards, Javontae               2) Glenn, Mark
     3) Beckham, Donte                  4) Wright, Jarvis
  2 Nadia Track Club  'A'                                 51.10q
     1) Wright, Langston                2) Bush, Miles
     3) Ashley, Armahn                  4) Wright, Livingston
  3 Firebirds Athletic Club  'A'                          52.67q
     1) Addison, Brandon                2) Benjamin, Christopher
     3) Dixon, Hassan                   4) Foster, Luke
  4 Rising Stars Track Club of CA  'A'                    52.88q
     1) Moses, Terron                   2) Blackmon, Devon
     3) Johnson, Darien                 4) Johnson, Justin
  5 Team Maryland  'A'                                    53.78
     1) Fuller, Kyle                    2) Brown, Edward
     3) Barnes, Kevin                   4) Masoni, Maurice
  6 Franklin Track Club  'A'                              54.82
     1) Daniel, Jeremy                  2) Gardner, Angelo
     3) Hyman, Kevin                    4) Stephenson, Mark
  7 Jaguar Track Club  'A'                              1:01.86
     1) Jackson, Morgan                 2) Greene, Kai
     3) McDonald, Roger                 4) Roberts, Jackson

200 Meter Dash Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: -1.5
  1 Cooper, Daamon               Titans T.C.              23.01
  2 Williams, Cory               Tri-City Rel             23.22
  3 Chambers, Justin             Titans T.C.              23.35
  4 Johnson, Jamal               Central New              23.37
  5 McKay, Danielle              Charlotte Fl             23.41
  6 David, Shawn                 Mt Airy Trac             23.57
  7 Sherman, Bryce               Tri-City Rel             23.84
  8 Boateng, Kwaku               Gideonites T             24.18

400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Kelly, Edryse                Blazers Trac             53.46q
  2 Williams, Craig              Charlotte Fl             54.26
  3 Baucham, Brian               Bay Cities C             56.44
  4 Kasunich, Eric               Pacer Track              56.78
  5 Jones, Fennell               Riverside Co             57.17
  6 Ally, Kevin                  Los Angeles              58.65
  7 Conaway, Aaron               Randallstown             58.96
  8 Jackson, Jamal               Golden Tiger           1:08.14
Heat  2 Preliminaries
  1 Harris, Brandon              Miami Northw             53.34q
  2 Hill, Stephen                Titans T.C.              55.13
  3 Crump, Ivan                  DC Redwings              55.69
  4 Stewart, Rodney              The Capitol              56.09
  5 Usher, Tyrone                Los Angeles              56.54
  6 Brooks, Naphtali             Supersonics              57.81
  7 Pridgen, Lemuel              Baltimore City T       1:00.37
  8 Price, Sheldon               Long Beach S           1:02.05
Heat  3 Preliminaries
  1 Barber, Ryan                 The Capitol              53.61q
  2 Smith, Kashif                Mt Airy Trac             54.30
  3 LaCoste, Dominick            Long Beach S             54.39
  4 Flewellen, Charles           Gazelle Trac             55.68
  5 Brown, Baron                 Track Phi Tr             55.69
  6 Nisbett, Kyle                There to Car             58.88
  7 Martin, William              Willingboro            1:00.31
  8 Holland, Dante               Riverside Co           1:02.83
Heat  4 Preliminaries
  1 David, Dareem                Mt Airy Trac             53.15q
  2 Brinkley, Matthew            Ft.  Meade H             54.88
  3 Darden, Toddrick             Supersonics              55.96
  4 Boyer, Malcolm               Jaguar Track             56.07
  5 Harris, Jordan               PhatBack Athleti         56.28
  6 Wilson, Charles              Marble Hill              58.83
  7 Gathright, Jeremy            United San D           1:01.22
  8 Jones lll, Rudolph           Maximum Out            1:04.84
Heat  5 Preliminaries
  1 Calix, Marlon                Los Angeles              52.53q
  2 Lowery, Jermaine             Delco Stalli             53.05q
  3 Richburg, Aris               Warren Striders          54.95
  4 Robinson, LeVaughn           Steel City E             55.35
  5 Walker, Trevor               Trenton Trac             57.51
  6 Thomas, Shaun                Wilmington T             59.73
Heat  6 Preliminaries
  1 Wynne, William               Titans T.C.              53.87q
  2 Collins, Darryl              Track Phi Tr             55.11
  3 Irshad, Fardan               Los Angeles              56.59
  4 Taylor, Ronald               Mercury San              57.96
  5 Westling, Trent              Long Beach S             58.35
  6 Jackson, Michael             Golden Tiger             59.01
  7 Strauther, Joshua            Riverside Co             59.37
Heat  7 Preliminaries
  1 Ottinot, Miles               Gazelle Trac             52.91q
  2 Island, Mikio                Valley Unite             56.17
  3 Blackmon, John               unattached               56.35
  4 Taylor, Terrance             Bay Cities C             58.40
  5 Price, Hamadi                Green Streak             58.55
  6 Wallace, Devon               Morris Estat             59.17
  7 Waldon, Jamal                New Carrollt             59.84

800 Meter Run Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Harris, Brandon              Miami Northw           2:01.14
  2 Roller, Lance                There to Car           2:02.34
  3 Svoboda, Miles               Northside Re           2:06.98
  4 Geiger, Shane                unattached             2:07.55
  5 Beach, Curtis                Albuquerque            2:07.70
  6 Flewellen, Charles           Gazelle Trac           2:09.36
  7 Wiggan, Desmond              Charlotte Fl           2:10.34
  8 Palmer, Antonio              Firebirds At           2:11.43

3000 Meter Run Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Chubb, Timond                Gazelle Trac           9:38.70
  2 Wiggan, Desmond              Charlotte Fl           9:39.35
  3 Roller, Lance                There to Car           9:44.74
  4 Vacanti, Christopher         Cornhusker F           9:49.37
  5 Confer, Brendon              Cal Heat Tra          10:02.11
  6 Molke, Robert                Transy East           10:04.79
  7 Thompson, Matty              DC Redwings           10:07.30
  8 Mann, Weslay                 New Carrollt          10:20.17
  9 Wilson, Logan                Cornhusker F          10:22.54
 10 Hunt, Harold                 Ft.  Meade H          10:35.34
 11 Cherrie, Ryan                South Orange          10:40.35
 12 Finney, William              Randallstown          10:44.81
 13 Jenkins, Fabian              Ruff Kutz Tr          10:48.73
 14 Rooks, DelVaughn             unattached            10:49.15
 15 Rountree, Marcus             New Carrollt          11:04.36

200 Meter Hurdles Youth Boys
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -2.0
  1 Chambers, Justin             Titans T.C.              26.13q
  2 Conaway, Aaron               Randallstown             27.41q
  3 Green, Anthony               Quiet Storm              27.50
  4 Crump, Ivan                  DC Redwings              27.70
  5 Lewis, Quint                 Carolina Eag             28.36
  6 Bradley, Aaron               Long Beach S             28.88
  7 Rios, Nigel                  DC Redwings              29.77
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.3
  1 Carter, Keith                unattached               26.59q
  2 Forbes, Damar                Nadia Track              27.30q
  3 Island, Mikio                Valley Unite             27.52
  4 Harris, Jordan               PhatBack Athleti         28.76
  5 Collins, Johnathan           Marlboro Boy             29.61
  6 Beach, Curtis                Albuquerque              30.28
  7 Parks, Dontae''              Long Beach S             30.58
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.5
  1 Boateng, Kwaku               Gideonites T             25.68q
  2 Brown, Baron                 Track Phi Tr             27.40q
  3 Smith, Keare                 Junior Strid             28.37
  4 White, Lester                Riverside Co             28.75
  5 Smith, Dominic               Columbia Exp             29.20
  6 Weeks, Marcus                Marlboro Boy             30.45
Heat  4 Preliminaries   Wind: -3.6
  1 Wynne, William               Titans T.C.              26.05q
  2 Brinkley, Matthew            Ft.  Meade H             27.49q
  3 Collins, Darryl              Track Phi Tr             28.02
  4 Braxton, Ricco               Titans T.C.              28.33
  5 Wise, Neamen                 Central Flor             29.17
  6 DeRosa, Joesph               Stark County             32.20

4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Tri-City Relays  'A'                                  44.92q
     1) Williams, Cory                  2) Wilson, Lemar
     3) Sherman, Bryce                  4) Wilson, Lemar
  2 Titans T.C.  'A'                                      45.44q
     1) Cooper, Daamon                  2) Chambers, Justin
     3) Gilstrap, Kenny                 4) Hill, Stephen
  3 Riverside Co. Swift Performanc  'A'                   49.11q
     1) Smith, Andrew                   2) Jones, Fennell
     3) Cox, Marquise                   4) White, Lester
  4 Oak Lane Youth Assn.  'A'                             49.63q
     1) Stivender, Daron                2) Drake, Curtis
     3) Martin, Brian                   4) Young, Eric
  5 Midwest Striders Track Club  'A'                      49.86
     1) Ballew, Leandre                 2) Buford, Christopher
     3) Harris, Darivs                  4) Holt, Marcus
  6 Trinity Elite Track Club  'A'                         49.99
     1) Frazier, Jeff                   2) Anderson, Willie
     3) Walton, Na'eem                  4) Ruffin, Rachaunn
  7 Track Essence Rrca  'A'                               50.48
     1) Anthony, Mark                   2) Wood, Wayne
     3) Wooden, Brian                   4) McKenzie, William
Heat  2 Preliminaries
  1 Bay Cities Carson Unicorns You  'A'                   46.22q
     1) Taylor, Terrance                2) Baucham, Brian
     3) Fullove, Ronald                 4) Taylor, James
  2 The Capitol City Comets Track  'A'                    47.15q
     1) Stewart, Rodney                 2) Barber, Ryan
     3) Johnson, Dominique              4) Bonner, Tieran
  3 Franklin Track Club  'A'                              47.91q
     1) Bellamy, Barry                  2) Schnarr, Sean
     3) Taylor, Maurice                 4) Battle, Justin
  4 Trailblazers  'A'                                     48.75q
     1) Keels, Alante                   2) Knight, Corey
     3) Smith, Devon                    4) Julian, Tristen
  5 Mt Airy Track Club  'A'                               50.48
     1) Smith, Kashif                   2) David, Shawn
     3) David, Dareem                   4) Ruffin, Bruce
  6 Baltimore City T& F Club  'A'                         53.52
     1) Davis, Deandre                  2) Dowing, Shawn
     3) Davenport, John                 4) Norris, Dail
 -- Glenarden Track Club  'A'                               DNF
     1) Brown, Carlos                   2) Simmons, Kenneth
     3) Barr, Darrell                   4) Morris, Stephon

200 Meter Dash Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: -1.4
  1 Wright, Kedric               Baldwin Coun             21.91
  2 Williams, Darison            Northwest Tr             21.96
  3 Nellum, Bryshon              Southern Califor         22.29
  4 Danns, Dax                   Mlk Blasters             22.32
  5 Rankins, Jeff                Durham Strid             22.46
  6 Anderson, GwanHavis          unattached               22.51
  7 Green, Isaiah                Southern Califor         22.52
  8 Hall, Garnell                PhatBack Athleti         22.53

400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Spradley, Brandon            unattached               50.38q
  2 Graham, Nicholas             Metro Eagles             51.19
  3 Goodwyn, Bernard             Mt Airy Trac             51.28
  4 Marsh, Weslee                Willingboro              52.25
  5 Anderson-Kirkland, Dasha     Mystic Runne             52.56
  6 Dinkins, Russell             Morris Estat             53.27
  7 Nunley, Alexander            Penn Hills E             54.14
  8 Pinckney, Casey              Willingboro              54.16
Heat  2 Preliminaries
  1 Nellum, Bryshon              Southern Califor         50.78
  2 Caffey, Jarvis               Titans T.C.              51.04
  3 Moore, Kashif                Willingboro              53.16
  4 Pryor, Daryl                 Miami Northw             53.20
  5 Rochard, Darnell             Jabari Road Runn         53.89
  6 Hines, Alfred                unattached               54.36
  7 Lewis, Paul                  Greater Rich             56.04
  8 Leftridge, Brandon           Trenton Trac             57.34
Heat  3 Preliminaries
  1 Robinson, Stephen            Northwest Tr             49.86q
  2 Lipford, David               Marlboro Boy             51.81
  3 Ezell, Robert                Nashville Il             52.35
  4 Price, Gerald                unattached               53.51
  5 Beckford, Stephon            Hempstead PA             53.64
  6 Barnes, William              Gazelle Trac             54.28
  7 Lane, Warren                 East New Yor             54.74
Heat  4 Preliminaries
  1 Davis, Lamarr                unattached               49.92q
  2 Hall, Garnell                PhatBack Athleti         51.07
  3 Armstrong, Matthew           Metro Eagles             51.51
  4 McLean, Travis               Track Essenc             52.10
  5 Campbell, Reginlad           unattached               53.12
  6 McKean, Benjamin             unattached               54.08
  7 Johnson, Kendrix             Track Essenc             55.94
Heat  5 Preliminaries
  1 Foster, Tim                  Track Housto             48.71q
  2 Byers, Mazeratti             Southern Califor         52.24
  3 Green, Adrian                Track Essenc             52.35
  4 Hardy, Duriel                West Chester             53.11
  5 Rankins, Jeff                Durham Strid             54.09
  6 Taplah, Phil                 Ft. Belvoir              55.17
  7 Young, Brandon               Long Beach S             56.76
Heat  6 Preliminaries
  1 Washington, Brandon          Track Housto             49.20q
  2 Davis, Christopher           Titans T.C.              49.44q
  3 Anderson, Elllis             Southern Califor         50.05q
  4 Johnson, William             Track Essenc             50.58
  5 Moore, Allen                 Northwest Tr             51.54
  6 Bergman, Isak                unattached               52.77
  7 Thompson, D'Andre            Track Housto             54.20
Heat  7 Preliminaries
  1 Featherstone, Khaliff        PhatBack Athleti         50.29q
  2 Lemon, Michael               DC Redwings              50.90
  3 Gregory, Kendall             unattached               51.49
  4 Morris, Sean                 Willingboro              53.38
  5 Boyd, Anthony                New Carrollt             54.12
  6 Smith, Cary                  Morris Estat             56.20
  7 Harris, Anthony              Trinity Elit           1:00.22
Heat  8 Preliminaries
  1 Barner, Deon                 Miami Northw             50.66
  2 Gutteriez, Nevin             unattached               51.28
  3 Oehmke, Joshua               unattached               53.12
  4 Kennedy, John                Mallery Chal             54.83
  5 Williams, Clark              unattached               56.46
  6 Williams, Terrence           Mlk Blasters             59.21
  7 Axson, Dashan                Jabari Road Runn       1:01.66

800 Meter Run Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Davis, Lamarr                unattached             1:56.74
  2 Johnson, William             unattached             1:57.11
  3 Kunimoto, Jesse              Northside Re           1:58.78
  4 Crosswell, Julian            Metro Eagles           1:59.04
  5 Malet, Zachary               PhatBack Athleti       2:00.24
  6 Bergman, Isak                unattached             2:00.38
  7 Barnes, William              Gazelle Trac           2:00.89
  8 Talbot, Taijaun              Quicksilver            2:02.52

3000 Meter Run Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Walker, Wesley               Life Sports            9:02.11
  2 Rainford, Travon             Mt Airy Trac           9:06.92
  3 Edmonds, Joshua              unattached             9:08.08
  4 Parker, Dwight               Team Marylan           9:13.26
  5 Conahan, Matthew             Cornhusker F           9:15.12
  6 Lynch, Marcelis              Distance Hea           9:15.38
  7 Klein-Cloud, Rafael          Kenyan Runne           9:18.07
  8 Armstead, Kelsey             Distance Hea           9:21.61
  9 Stapleton, Keith             There to Car           9:24.22
 10 Kane, Chris                  unattached             9:24.30
 11 Falcon, Peter                Cornhusker F           9:30.13
 12 Burks, Phillip               Distance Hea           9:32.38
 13 Apwah, Jason                 Green Streak           9:39.82
 14 Wilson, Jacob                Cornhusker F           9:45.26
 15 Buck, Edward                 Delco Stalli           9:55.66
 16 Waldvogel, Joshua            Arizona Blaz           9:57.18
 17 Bowie, Chris                 Hummingbird           10:07.47
 18 Knorr, Robert                Pleasanton H          10:23.82
 19 Allen, Corey                 Maximum Out           10:28.84
 20 Pearl, Christopher           unattached            10:30.42
 21 Clayton, Brandon             Gideonites T          10:46.17
 22 Womack, Don                  Baltimore City T      10:52.14

400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Grier, Tim                   Gazelle Trac             56.31q
  2 Barner, Deon                 Miami Northw             56.41q
  3 Lewis, D'Mitri               unattached               57.74q
  4 Pryor, Daryl                 Miami Northw             59.06
  5 Corbin, Daniel               unattached               59.61
  6 Hines, Alfred                unattached             1:01.11
  7 Laws, Alan                   Morris Estat           1:01.74
  8 Carson, Christan             The Arizona            1:02.11
Heat  2 Preliminaries
  1 Featherstone, Khaliff        PhatBack Athleti         56.94q
  2 Henson, Alexander            Penn Hills E             57.26q
  3 Lipford, David               Marlboro Boy             59.36
  4 Pugh, Camal                  Marlboro Boy           1:02.37
  5 Maccubbin, Tyler             Jaguar Track           1:03.65
  6 Warner, David                DC Redwings            1:06.14
  7 Hewitt, Jaron                DC Redwings            1:06.32
Heat  3 Preliminaries
  1 Prentice, Terry              Southern Cal             55.07q
  2 Makukutu, Nicholas           Track Housto             55.15q
  3 Watson, Errol                Plainfield P             55.24q
  4 Moore, Allen                 Northwest Tr             58.50
  5 Hollie, Joseph               Motor City T             58.81
  6 Jackson, Darren              Motor City T           1:03.60
  7 Hoyte, Nathan                Gideonites T           1:05.77

4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Mlk Blasters  'A'                                     42.87q
     1) Danns, Dax                      2) Danns, Don
     3) Sims, Isaiah                    4) O'Neal, Quentin
  2 Track Essence Rrca  'A'                               43.00q
     1) Johnson, William                2) Lane, Jamell
     3) Green, Adrian                   4) McLean, Travis
  3 Glenarden Track Club  'A'                             43.52q
     1) Anderson, Aaron                 2) Dawkins, Derrick
     3) Parrish, Trevin                 4) Peterson, James
  4 DC Redwings Youth Program, Inc  'A'                   44.20q
     1) Williams, Adrian                2) Lemon, Michael
     3) Dunston, Charles                4) Harris, Jarel
  5 Jabari Road Runners  'A'                              47.26
     1) Brathwaite, Kylon               2) John, Brandon
     3) Smith, Kiechen                  4) Rochard, Darnell
 -- Southern California Running Co  'A'                      DQ   ex. not in zone at 3
     1) Nellum, Bryshon                 2) Green, Isaiah
     3) Wade, David                     4) Anderson, Elllis
Heat  2 Preliminaries
  1 Baldwin County Jets  'A'                              42.88q
     1) Edwards, Tommie                 2) Marshall, Darius
     3) Nolly, Brandon                  4) Wright, Kedric
  2 Mt Airy Track Club  'A'                               44.29
     1) Jones, Parrin                   2) Lloyd, Reginald
     3) Johnson, Akeem                  4) Williams, Rashad
  3 Willingboro Track Club  'A'                           44.30
     1) Duckett, Khari                  2) Morris, Sean
     3) Pinckney, Casey                 4) Moore, Kashif
  4 Greater Richmond Youth Athleti  'A'                   44.32
     1) Harper, Anthony                 2) Henley, McArthur
     3) Thomas, Jermaine                4) Thoms, Wayne
  5 Hummingbird T&F Club Inc.  'A'                        45.99
     1) Suber, Sean                     2) Talley, Arin
     3) Kennedy, William                4) Pinkney, Daniel
  6 Oak Lane Youth Assn.  'A'                             46.76
     1) Mitchell, James                 2) Jones, Jamar
     3) Hopewell, Aswad                 4) Fitzgerald, Lamont
Heat  3 Preliminaries
  1 Baltimore City T& F Club  'A'                         42.92q
     1) Ridgeway, Raymond               2) Cooper, Roosevelt
     3) Weaver, Dominick                4) Bell, Darryl
  2 Quicksilver Track Club, Inc.  'A'                     43.35q
     1) Christian, Justin               2) Davis, Shannon
     3) Lockett, Joshua                 4) Nall, Dante
  3 Motor City Track Club, Inc  'A'                       44.08q
     1) Everson, Cedric                 2) Hollie, Joseph
     3) Norfleet, Steven                4) Lewis, Keith
  4 Jaguar Track Club  'A'                                44.45
     1) Phillips, Eric                  2) Foster, Derek
     3) Cromwell, Troy                  4) Robinson, Marc
  5 Morris Estate Track Team  'A'                         47.23
     1) Nelson, Aaron                   2) Bridgers, Terrance
     3) Wallace, Oliver                 4) Dinkins, Russell
  6 Trinity Elite Track Club  'A'                         55.66
     1) Archie, Stephon                 2) Childress, Brian
     3) Reed, Reggie                    4) Harris, Anthony

200 Meter Dash Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: -0.2
  1 Steele, Edino                Zenith Velocity          21.24
  2 Harts, Trey                  Lake Area Ex             21.69
  3 Thompsin, Kevin              Metro Eagles             21.87
  4 Rashad, Ahmad                Maximum Out              21.88
  5 Richardson, Malcolm          Firebirds At             21.96
  6 Dardar, Reginald             Lafayette Yo             22.17
  7 Menafee, Marvin              Quicksilver              22.31

400 Meter Dash Young Men
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Menafee, Marvin              Quicksilver              49.15
  2 Moore, Ashard                Maximum Out              50.39
  3 Smith, Jamard                West Chester             50.66
  4 Altema, Patrick              Jaguar Track             50.74
  5 Gyad, Clement                Halls Express II         50.80
  6 Peays, Gary                  River City E             51.06
  7 Harts, Ryan                  Lake Area Ex             52.52
  8 Dash, Andrew                 Trenton Trac             56.01
Heat  2 Preliminaries
  1 Edwards, Timothy             Track Phi Tr             49.08q
  2 Bailey, Howard               Track Essenc             49.78
  3 Lovett, Todd                 Metro Eagles             49.85
  4 Hancock, James               New Horizon              49.93
  5 Kreuder, John                Western New York         52.02
  6 Parez, Dario                 unattached               53.07
  7 Doke, Ryan                   Cornhusker F             53.65
  8 Cannady, Irvin               Baltimore City T         56.37
Heat  3 Preliminaries
  1 Bowman, Travis               New Wave Tra             48.44q
  2 Parillo, Anthony             unattached               50.83
  3 Myrick, Jamar                Greater Rich             50.99
  4 Edwards, Julian              PhatBack Athleti         51.63
  5 Brown, Marcus                Greater Rich             52.81
  6 Malloy, Ryan                 Supersonics              53.16
  7 Stephenson, Andrew           Georgia Elit             56.83
Heat  4 Preliminaries
  1 Harts, Trey                  Lake Area Ex             49.15
  2 Irby, Courtney               Quicksilver              50.11
  3 Killebrew, Emanuel           Motor City T             50.86
  4 Johnson, Shaun               Track Phi Tr             51.05
  5 Henry, TaBarie               Miami Northw             51.35
  6 Jones, Rod                   Greater Rich             51.61
  7 Whitehurst, Ronald           Quicksilver              52.43
  8 Allen, Lewis                 Gideonites T             54.22
Heat  5 Preliminaries
  1 Norwood, Donnell             unattached               48.56q
  2 Whittington, Austin          Delaware Dia             48.71q
  3 Browning, Lee                Track Phi Tr             49.25
  4 Clay, Michael                Halls Express II         49.26
  5 Tate, Craig                  Baltimore City T         51.65
  6 Sims, Marcellus              Mlk Blasters             53.10
  7 Hall, Antwan                 Georgia Ligh             53.62
  8 Reeves, Brandon              Delaware Dia             54.97
Heat  6 Preliminaries
  1 Williams, Jemel              New Horizon              48.58q
  2 Evans, Kimon                 Jabari Road Runn         49.24
  3 Waddey, Cordell              Greater Rich             51.81
  4 Corprew, Jabin               Baltimore City T         52.44
  5 Portee, Rashad               Decatur Domi             54.47
  6 Smith, Terrell               Prince Willi             56.48
Heat  7 Preliminaries
  1 Simmons, Anthony             Ebenezer Ame             49.56
  2 Lowe, Desmond                Quicksilver              50.83
  3 Myers, Robert                Bronk Tigers             50.89
  4 Opoku, Kwame                 Halls Express II         50.97
  5 Holman, James                Gideonites T             52.00
  6 Wynder, Jordan               unattached               52.02
  7 DeCoster, Andrew             Cobra Track              52.23
  8 Thaler, Justin               unattached               54.20
Heat  8 Preliminaries
  1 Oliver, Justin               Track Phi Tr             48.19q
  2 Citizen, Leon                Lafayette Yo             49.64
  3 Courson, Christopher         unattached               50.59
  4 Jackson, Marquel             River City E             51.44
  5 Connelly, Thomas             PhatBack Athleti         51.87
  6 Bonner, Lloyd                Cobra Track              52.02
  7 Matheson, Donnel             unattached               54.29
  8 Moore, Qudaman               Baltimore City T       1:00.82
Heat  9 Preliminaries
  1 Dardar, Reginald             Lafayette Yo             47.60q
  2 Crooks, Dwight               New Horizon              48.91q
  3 Goins, Melvin                PhatBack Athleti         51.86
  4 Agostini, Pedro              Bronx Intern             53.19
  5 Benjamin, Kevin              Track Housto             53.45
  6 Quashie, Kendell             Gideonites T             54.56
  7 Fuller, Phillip              New Horizon              54.64

800 Meter Run Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Daniels, Nathan              Lafayette Yo           1:52.74
  2 Harper, Cody                 Albuquerque            1:53.70
  3 Craddock, Justin             Western New York       1:53.91
  4 Webley, Michael              unattached             1:54.09
  5 Gibbs, Emory                 unattached             1:54.45
  6 Figgins, Blake               Motor City T           1:57.47
  7 Fussell, Brian               Cobra Track            1:58.44

5000 Meter Run Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Travers, Jacob               Red Fox Running       16:07.75
  2 Mayes, Clay                  Jenks Americ          16:10.66
  3 McCarthy, Brandon            Jenks Americ          16:39.49
  4 Groneveldt, Tobias           New Horizon           16:42.66
  5 Gibbs, Brandon               Jenks Americ          16:48.79
  6 Olejar, Kevin                Western New York      16:53.44
  7 Reyes, Lino                  Memphis Hurd          18:26.61
  8 Zimmerman, Matthew           Haya Burners          18:32.50

400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Whittington, Austin          Delaware Dia             56.23
  2 Lynch, Dekoven               Motor City T             56.97
  3 Swaggard, Travis             Cobra Track              57.60
  4 Rock, Jousha                 Quiet Storm              58.02
  5 Queen, Carrington            PhatBack Athleti         58.96
  6 Farrar, Adam                 unattached             1:00.13
  7 Middlebrooks, Frederick      Quicksilver            1:00.19
  8 Jones, Daniel                Georgia Elit           1:03.51
Heat  2 Preliminaries
  1 Hernandez, Richard           Moreno Valle             55.69q
  2 Marell, Kamal                PhatBack Athleti         55.91q
  3 Lowe, Kevin                  Quicksilver              56.52
  4 Mitchell, Matt               unattached               57.39
  5 Boyd, Joshua                 Prince Willi             58.92
  6 Hill-Chadwick, Travon        unattached               59.36
  7 Williams, Harold             PhatBack Athleti       1:08.35
Heat  3 Preliminaries
  1 Asante, Ernest               Ft. Belvoir              53.99q
  2 Johnson, Thomas              Quicksilver              54.86q
  3 Wyatt, Jerre                 Greensboro C             55.76q
  4 Lowe, Desmond                Quicksilver              56.91
  4 Carter, John                 Delaware Dia             56.91
  6 Felton, Derrick              Durham Strid             57.20
  7 Elliot, Ross                 unattached               57.83
  8 McGhee, Jeffrey              Jaguar Track             57.86
Heat  4 Preliminaries
  1 Flintall, Lacy               Durham Strid             55.35q
  2 Daniels, Rob                 Baltimore City T         55.76q
  3 Savage, Tajudeen             Cobra Track              56.65
  4 Washington, Tavaris          Quicksilver              56.86
  5 Sams, Malik                  PhatBack Athleti       1:00.52
  6 Wright, Creighton            Baldwin Coun           1:05.65
Heat  5 Preliminaries
  1 Akins, Tyron                 Quicksilver              54.01q
  2 Sagmiller, Daniel            unattached               57.55
  3 Bonner, Ben                  Cobra Track              58.28
  4 Jones, Devin                 Quicksilver            1:00.19
  5 Heidman, Matthew             Prince Willi           1:01.10
  6 Bennett, Raynard             Baltimore City T       1:03.15
  7 Ivanov, Alex                 NiteHawks Sports       1:05.60
  8 Hovis, Reginald              Baldwin Coun           1:10.74

4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Metro Eagles  'A'                                     41.83q
     1) Henry, Clemore                  2) Garvin, Michael
     3) McKenzie, Gordon                4) Brown, Andre
  2 Firebirds Athletic Club  'A'                          41.90q
     1) Hill-Welbon, James              2) McJimpsey, Darwin
     3) Richardson, Malcolm             4) Duncan, Mark
  3 Delaware Diamonds  'A'                                42.75
     1) Baise, Canaan                   2) Muhammad, Kevin
     3) Reeves, Brandon                 4) Sugalski, Edward
  4 Greater Richmond Youth Athleti  'A'                   42.94
     1) Scarborough, Cliff              2) Brown, Reggie
     3) Jones, Gregory                  4) Jones, Rod
  5 Hummingbird T&F Club Inc.  'A'                        43.17
     1) Buchner, Dante                  2) Lavela, Joel
     3) Moore, Larrone                  4) Campbell, Edwin
  6 Baltimore City T& F Club  'A'                         43.48
     1) Bell, Darryl                    2)
  7 Jaguar Track Club  'A'                                44.23
     1) Lauredan, Bernier               2) Major, Quamir
     3) McGhee, Jeffrey                 4) Ormond, Kamar
  8 Gideonites Track & Field Club  'A'                    45.44
     1) Jones, Rafael                   2) Quashie, Kendell
     3) Glover, Timothy                 4) Holman, James
Heat  2 Preliminaries
  1 New Wave Track Club  'A'                              41.17q
     1) Bowman, Travis                  2) Fagan, Jared
     3) Knight, Courtney                4) Mcgill, Serge'
  2 New Horizon Track Club GA  'A'                        41.78q
     1) Barnes, Jamaal                  2) Butler, Cameron
     3) Fuller, Phillip                 4) Grant, Michael
  3 PhatBack Athletics  'A'                               42.76
     1) Edwards, Julian                 2) Connelly, Thomas
     3) Goins, Melvin                   4) Talley, Kenneth
  4 Hempstead Pal  'A'                                    42.90
     1) Brown, Lloyd                    2) McClenic, Daryle
     3) Morgan, Terrance                4) Pettus, Chaisen
  5 Glenarden Track Club  'A'                             42.93
     1) Powell, William                 2) Bailey, George
     3) Zellner, Cedric                 4) Watkins, Jasper
  6 Zenith Velocity  'A'                                  42.96
     1) Powell, Anthony                 2) Manigault, Dwayne
     3) Turner, Walter                  4) Steele, Edino
  7 West Chester Track Club  'A'                          43.91
     1) McCloskey, Andrew               2) McCready, Gary
     3) Smith, Jamard                   4) Whaley, Elliot
  8 Maximum Out Put T.C.  'B'                             45.07
     1) Moore, Ashard                   2) Wiley, Otis
     3) Davis, David                    4) Fagan, Stephen
Heat  3 Preliminaries
  1 Track Phi Track Elite, Inc  'A'                       41.92q
     1) Chaplin, David                  2) Edwards, Timothy
     3) Johnson, Shaun                  4) Browning, Lee
  2 Quicksilver Track Club, Inc.  'A'                     41.93q
     1) Dick, Mickhel                   2) Gay, Issiah
     3) Lowe, Kevin                     4) Menafee, Marvin
  3 Quicksilver Track Club, Inc.  'B'                     43.45
     1) Hardnett, Akeem                 2) Johnson, Thomas
     3) Akins, Tyron                    4) Sims, Jeremy
  4 Cornhusker Flyers T. C.  'A'                          43.75
     1) Doke, Ryan                      2) Milder, Max
     3) Skanes, Clinton                 4) Williams, LeRon
Heat  4 Preliminaries
  1 Maximum Out Put T.C.  'A'                             42.05q
     1) Damaska, Philip                 2) Rashad, Ahmad
     3) Carter, Demea                   4) Edwards, Shakir
  2 Travelers Track Club  'A'                             42.19q
     1) Berger, Dominic                 2) Coleman, Carlos
     3) Lavela, Joseph                  4) Sykles, Jaumale
  3 Ebenezer Ame Royal Runners Tra  'A'                   42.75
     1) Adams, Shawn                    2) Bell, Tyrell
     3) Swinson, Alex                   4) Winters, Teyon
  4 Jabari Road Runners  'A'                              43.31
     1) Whittingham, Winston            2) Morris, Clint
     3) Noel, Joshua                    4) Carter, Joshua
  5 Willingboro Track Club  'A'                           43.48
     1) Robinson, Jeremy                2) Burroughs, Devon
     3) Reid, Phillip                   4) Smith, Carl

High Jump Bantam Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1
  1 Weber, Sasha                 Barron Park              1.15m    3-09.25
  2 Gray, Cierra                 Northwest Tr             1.10m    3-07.25
  2 St. Lawrence, Natalia        New York Sta             1.10m    3-07.25
  2 Cable, Meghan                Tri County E             1.10m    3-07.25
  5 Cole, Briajahni              Riverside Co             1.05m    3-05.25
  5 Palmer, Nasjua               Rising Stars             1.05m    3-05.25
  5 Kather, Brooke               South Orange             1.05m    3-05.25
  8 Hicks, Traci                 Long Beach S             1.00m    3-03.25
  8 Casseus, Krystal             Willingboro              1.00m    3-03.25
  8 Yates, Leigha                Carolina Eag             1.00m    3-03.25
  8 Wheatly, Danielle            Gideonites T             1.00m    3-03.25
 -- Vick, Haley                  Albuquerque                 NH
 -- McKoy, Njaire                Jettas Track                NH

Javelin Throw Bantam Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Weber, Sasha                 Barron Park             21.68m      71-01
  2 Hall, Lindsay                Needham Trac            18.80m      61-08
  3 Del Piano, Cayla             unattached              17.68m      58-00
  4 Avery, Dajsh                 Northwest Tr            14.67m      48-01
  5 Shields, Christina           unattached              14.21m      46-07
  6 Wallerstedt, Michelle        unattached              13.95m      45-09
  7 Reza, Amanda                 Riverside Co            12.79m      41-11
  8 Hall, Jasmyn                 Golden Tiger            10.63m      34-10
  9 Barber, Grace                Jenks Americ             9.90m      32-06
 10 Vick, Haley                  Albuquerque              9.83m      32-03
 11 Graham, Alexis               Track Expres             9.78m      32-01
 12 Watkins, Maggie              Purdue Area              9.66m      31-08
 13 Cameron, Llodrice            Miami Northw             8.78m      28-10

High Jump Midget Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Johnson, Tayler              Valley Unite             1.55m    5-01.00
  2 Smith, Nefertiti             unattached               1.45m    4-09.00
  3 Thomas, Ashle                Rising Stars             1.40m    4-07.00
  3 Richmond, Tara               Long Beach S             1.40m    4-07.00
  3 Hudson, Briana               Greater Rich             1.40m    4-07.00
  3 Haynie, Rachel               DC Redwings              1.40m    4-07.00
  7 Yancy-Williams, Aundrea      unattached               1.35m    4-05.00
  7 Cable, Emily                 Tri County E             1.35m    4-05.00
  7 Melville, Amber              unattached               1.35m    4-05.00
  7 Hudson, Soroya               New York Sta             1.35m    4-05.00
 11 Brown, Kristen               Columbia Exp             1.30m    4-03.25
 11 Jacobs, Rebecca              Valley Unite             1.30m    4-03.25
 13 Brown, Shaniece              Cavalier-Cav             1.25m    4-01.25
 13 Clark, Olivia                Ft. Belvoir              1.25m    4-01.25
 13 Roth, Kelsey                 Lincoln Jets             1.25m    4-01.25
 13 Morris, Jasmine              The Arizona              1.25m    4-01.25
 13 Adams, Katherine             Needham Trac             1.25m    4-01.25
 18 Stewart, Shanice             Rising Stars             1.20m    3-11.25
 18 Estell, Gabrielle            Riverside Co             1.20m    3-11.25
 -- Wright, Jatavia              Miami Northw                NH
 -- McRae, Persephanie           East New Yor                NH
 -- Javois, Gisele               Young Explor                NH

Discus Throw Midget Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mitchell, Shannon            unattached              25.04m      82-02
  2 Robinson, DeeDee             Team Bionix             23.08m      75-09
  3 Johnson, LaTreace            Mercury San             21.23m      69-08
  4 Pantale, Alana               unattached              21.08m      69-02
  5 Spicer, Jade                 Jets Track C            20.98m      68-10
  6 Gress, Kaylee                Cornhusker F            16.56m      54-04
  7 Enjamio, Victoria            Alpha Omega             15.76m      51-08
  8 Brink, Haley                 South Orange            12.08m      39-07
  9 Clemons, Dambrele            Track Essenc             9.25m      30-04
 -- Bennett, Mashuana            Track Expres              FOUL

High Jump Youth Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dencer, Camilla              Valley Unite             1.65m    5-05.00
  2 Murdoch, Mallory             Kearney Trac             1.50m    4-11.00
  3 Knapp, Kim                   Indy's Racin             1.45m    4-09.00
  3 Brightful, Chowan            Mid Maryland             1.45m    4-09.00
  3 Greene, Danielle             Greater Rich             1.45m    4-09.00
  3 Smith, Kellie                Charlotte Fl             1.45m    4-09.00
  3 Collins, Samantha            Arizona Heat             1.45m    4-09.00
  3 Koons, Nikolette             unattached               1.45m    4-09.00
  9 Proietto, Samantha           Tri County E             1.40m    4-07.00
  9 Guillory, Ra'Shan            unattached               1.40m    4-07.00
  9 Thompson, Turquoise          Riverside Co             1.40m    4-07.00
  9 Selmon, Precious             Jets Track C             1.40m    4-07.00
  9 Thomas, Chelsey              Gazelle Trac             1.40m    4-07.00
 14 Kilgore, Candis              Gideonites T             1.35m    4-05.00
 14 Atkinson, Saniel             Marlboro Boy             1.35m    4-05.00
 14 Barron, Tricia               Pacer Track              1.35m    4-05.00
 -- Warner, Sidne                Cavalier-Cav                NH
 -- Wright, Chloe                Carolina Eag                NH
 -- Martin, Arynn                unattached                  NH
 -- Delphin, Kacen               Del-Five Tra                NH

Triple Jump Youth Girls
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Ramsay, Ashley               New York Sta            11.48m   0.9  37-08.00
  2 Orr, Ashley                  Greater Rich            10.65m   2.0  34-11.25
  3 Bethune, Ashley              unattached              10.53m   2.3  34-06.75
  4 Muhammad, Krystina           Delaware Dia            10.46m   1.8  34-04.00
  5 Colton, Reny                 Pasadena Run            10.29m   0.6  33-09.25
  6 Collins, Samantha            Arizona Heat            10.18m   0.7  33-04.75
  7 Crutchfield, Naadia          Greensboro P            10.16m   1.9  33-04.00
  8 Curtis, Jasmine              Quiet Fire               9.64m   1.1  31-07.50
  9 Barker, D'Auria              Quiet Fire               9.63m   1.5  31-07.25
 10 Kirkland, Kiersten           Riverside Co             9.59m   2.0  31-05.75
 11 Matthews, Larissa            The Arizona              9.56m   0.9  31-04.50
 12 Anderson, Breanna            Quiet Fire               9.29m   0.3  30-05.75
 13 David, Dominique             Mt Airy Trac             9.22m   2.7  30-03.00
 14 Dyer, Lauren                 Running for              9.22m   1.0  30-03.00
 15 Cutler, Shereese             Quiet Fire               8.97m   1.9  29-05.25
 16 Rogers, Christa              unattached               8.84m   0.9  29-00.00

Discus Throw Youth Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Baird, Natalie               Loudoun Trac            35.68m     117-01
  2 Owens, Alanna                West Chester            33.68m     110-06
  3 Kahle, Kasey                 unattached              28.81m      94-06
  4 Phipps, Celina               New Horizon             28.23m      92-07
  5 Agoris, Catherine            unattached              25.50m      83-08
  6 Mata, Bianca                 Cornhusker F            25.34m      83-02
  7 Hall, Sherrita               Golden Tiger            25.10m      82-04
  8 Hall, Rita                   Wilmington T            22.77m      74-08
  9 Tucker, Kayla                DC Redwings             22.27m      73-01
 10 Hope, Kelsey                 Jets Track C            21.97m      72-01
 11 Clark, Korina                Ft. Belvoir             21.42m      70-03
 12 Chambers, Lauren             Titans T.C.             20.94m      68-08
 13 Jackson, Dasha               Transy East             16.68m      54-09
 14 Taylor, Jasmine              DC Redwings             13.03m      42-09

Triple Jump Intermediate Girls
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Thorpe, Danielle             Durham Strid            11.47m   NWI  37-07.75
  2 Dallas, Sagenda              Mt Airy Trac            11.44m   NWI  37-06.50
  3 Hudson, Chia                 New York Sta            11.19m   NWI  36-08.50
  4 Montgomery, Jacia            Heet Academi            11.01m   NWI  36-01.50
  5 Goodman, Natalie             Winner's Track C        10.74m   NWI  35-03.00
  6 Albrecht, Amanda             Jets Track C            10.73m   NWI  35-02.50
  7 Arrington, Antoinette        DC Redwings             10.62m   NWI  34-10.25
  8 Croxton, Tashae              Marlboro Boy            10.33m   NWI  33-10.75
  9 Dopplick, Jennifer           Jets Track C            10.31m   NWI  33-10.00
 10 Collins, Nicole              Marlboro Boy            10.30m   NWI  33-09.50
 11 Alexander, Cenquisha         Quiet Fire              10.26m   NWI  33-08.00
 11 Mejstrik, Megan              Cornhusker F            10.26m   NWI  33-08.00
 13 Nobles, Kenisha              DC Redwings             10.23m   NWI  33-06.75
 14 Smith, Travia                Franklin Tra            10.21m   NWI  33-06.00
 15 Begany, Lauren               Jets Track C            10.18m   NWI  33-04.75
 16 Jenkins, Alisha              unattached              10.07m   NWI  33-00.50
 17 Holiday, Kierra              Marlboro Boy            10.06m   NWI  33-00.25
 18 Spencer, Danay               Running for              9.95m   NWI  32-07.75
 19 Johnson, Morghen             Rising Stars             9.75m   NWI  32-00.00
 20 Dozier-Lewis, Nandi          Starlets Tra             9.72m   NWI  31-10.75
 21 McColgan, Elaine             Connecticut              9.65m   NWI  31-08.00
 22 Morton, Indira               unattached               9.48m   NWI  31-01.25
 23 Abrams, Brittany             Jets Track C             8.92m   NWI  29-03.25
 -- Carson, Micsha               The Arizona               FOUL   NWI

Shot Put Intermediate Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hayes, Kamorean              unattached              14.61m   47-11.25
  2 Svoboda, Jenny               Cornhusker F            14.01m   45-11.75
  3 Cox, Brittany                Nashville Il            12.98m   42-07.00
  4 Long, Tiona                  Supersonics             11.59m   38-00.25
  5 Johnson, Iman                unattached              11.51m   37-09.25
  6 Musil, Samantha              Cornhusker F            11.44m   37-06.50
  7 Travis, Rachel               Jets Track C            11.35m   37-03.00
  8 Clickett, Natalie            unattached              11.21m   36-09.50
  9 Borman, Brittany             Jets Track C            10.30m   33-09.50
 10 Rowland, Kaili               N-Motion Tra             9.85m   32-03.75
 11 Nielsen, Hillary             unattached               9.79m   32-01.50
 12 Holmberg, Jacqueline         Chautauqua S             9.68m   31-09.25
 13 Spencer, Danay               Running for              9.14m   30-00.00
 14 Jenkins, Alisha              unattached               8.95m   29-04.50
 15 McColgan, Elaine             Connecticut              8.66m   28-05.00
 16 Lee, Jordaane                Team Marylan             8.48m   27-10.00
 17 Jackson, Latricia            Ruff Riders              8.44m   27-08.25
 18 Harrell, Alyce               unattached               8.28m   27-02.00
 19 King, Chenelle               Golden Tiger             8.20m   26-11.00
 20 Daniels, Jaz'min             The Elite Yo             7.96m   26-01.50
 21 Stanley, Breanna             South Madiso             7.85m   25-09.25
 22 Sims, DeMauri                Miami Northw             7.72m   25-04.00
 23 Timmons, Kim                 Prince Willi             7.67m   25-02.00

Pole Vault Young Women
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Early, Ashley                unattached               3.35m   10-11.75
  1 Olds, Kristen                unattached               3.35m   10-11.75
  1 Ligon, Ashley                Texas Gulf Coast         3.35m   10-11.75
  4 Langner, Karen               unattached               3.05m   10-00.00
  5 Walls, Melissa               unattached               2.90m    9-06.25
  5 Millford, Heather            unattached               2.90m    9-06.25
  7 Wonders, Elizabeth           unattached               2.75m    9-00.25
  8 Bieranowski, Jordan          Cornhusker F             2.30m    7-06.50
  9 Houston, Candace             Young Explor             1.85m    6-00.75
 -- Raudenbush, Janna            unattached                  NH

Triple Jump Young Women
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Mormen, C                    Durham Strid            12.02m   NWI  39-05.25
  2 Wyatt, Essence               Pasadena Run            11.42m   NWI  37-05.75
  3 Maul, Desma                  West Chester            11.24m   NWI  36-10.50
  4 Jenkins, Angela              unattached              11.20m   NWI  36-09.00
  5 Lundgren, Julie              Chautauqua S            11.04m   NWI  36-02.75
  6 Hendricks, Ryann             Univ. Of Chi            11.02m   NWI  36-02.00
  7 Fleddermann, Amy             Jets Track C            10.96m   NWI  35-11.50
  8 Ingram, Marie                Vernon Smith            10.60m   NWI  34-09.50
  9 Lima, Stacy                  The Lincoln             10.58m   NWI  34-08.50
 10 Major, Jasmine               Prince Willi            10.45m   NWI  34-03.50
 11 Habegger, Michelle           Cornhusker F            10.33m   NWI  33-10.75
 12 Washington, Shannon          Trailblazers            10.31m   NWI  33-10.00
 13 Pearson, Maia                South Madiso            10.11m   NWI  33-02.00
 14 Simms, Angela                Prince Willi            10.04m   NWI  32-11.25
 15 Jones, Ashton                Prince Willi             9.87m   NWI  32-04.75
 16 Whitfield, Lynda             Cambria Yout             9.83m   NWI  32-03.00
 17 Keeney, Tamra                Jets Track C             9.72m   NWI  31-10.75
 18 Lin, Cynthia                 unattached               9.38m   NWI  30-09.25
 19 Beatty, Lakeisha             Cambria Yout             9.21m   NWI  30-02.75
 20 Walker, Bilan                Prince Willi             9.17m   NWI  30-01.00
 21 Ashford, Ebone               Univ. Of Chi             8.75m   NWI  28-08.50
 22 Battle, Jessica              Prince Willi             8.60m   NWI  28-02.75
 -- Huffman, Chuquese            Long Beach S              FOUL   NWI

Shot Put Young Women
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Wallerstedt, Michaela        unattached              14.88m   48-10.00
  2 Galarza, Sylvia              unattached              12.80m   42-00.00
  3 McKell, Amara                Nashville Il            12.05m   39-06.50
  4 Onwu, Kathy                  Nashville Il            11.81m   38-09.00
  5 Howard, Ashley               unattached              11.71m   38-05.00
  6 Renshaw, Jessica             West O' Thro            10.03m   32-11.00
  7 Yonkers, Emily               Chautauqua S            10.02m   32-10.50
  8 Jones, Marche                Quiet Fire               9.72m   31-10.75
  9 Voigtlander, Clare           Cornhusker F             9.16m   30-00.75
 10 Walker, Bilan                Prince Willi             8.86m   29-01.00
 11 Pearson, Maia                South Madiso             8.59m   28-02.25
 12 Hill, Oneka                  Maximum Out              8.37m   27-05.50
 13 Addison, Khandis             Memphis Hurd             8.12m   26-07.75

Javelin Throw Young Women
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Maddox, Kelli                Lake Area Ex            39.24m     128-09
  2 DePasquale, Jeanine          Quick Silver            37.79m     124-00
  3 Mesi, Lauren                 Western New York        33.36m     109-05
  4 Kennedy, Heather             unattached              32.92m     108-00
  5 Bieranowski, Jordan          Cornhusker F            29.94m      98-03
  6 Pratt, Elizabeth             unattached              28.18m      92-05
  7 Bertman, Katy                unattached              27.22m      89-04
  8 McKell, Amara                Nashville Il            26.73m      87-08
  9 DeRouchey, Krissy            Cornhusker F            26.12m      85-08
 10 Bless, Emily                 Tri County E            25.96m      85-02
 11 Yonkers, Emily               Chautauqua S            25.02m      82-01
 12 Onwu, Kathy                  Nashville Il            24.69m      81-00
 13 Fleddermann, Amy             Jets Track C            24.30m      79-09
 14 Keeney, Tamra                Jets Track C            22.38m      73-05
 15 Walker, Bilan                Prince Willi            19.05m      62-06
 16 Houston, Candace             Young Explor            14.23m      46-08
 17 Blaylock, Vanessa            Prince Willi            13.97m      45-10

High Jump Bantam Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Thomas, Jordan               Gazelle Trac             1.22m    4-00.00
  2 Schneider, Jay               South West A             1.15m    3-09.25
  2 Pace, Kilan                  unattached               1.15m    3-09.25
  4 Fortune, William             Rising Stars             1.10m    3-07.25
  5 Martin, Jordan               Gideonites T             1.05m    3-05.25
  5 Humble, Ryan                 Titans T.C.              1.05m    3-05.25
 -- Canty, Evan                  Baltimore City T            NH

High Jump Midget Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dancy, Daevon                Gideonites T             1.50m    4-11.00
  1 FitzSimmons, Brandon         Lincoln Yout             1.50m    4-11.00
  3 Rainey-Cox, Rashad           Riverside Co             1.45m    4-09.00
  4 Jones  Jr., Erwin            Phoenix Bobc             1.35m    4-05.00
  5 Kincade, Jack                unattached               1.30m    4-03.25
  5 Smith, Jeronimo              unattached               1.30m    4-03.25
  5 Lanier, Eddie Julius         Texas Storm              1.30m    4-03.25
  5 Butler, Gregory              DC Redwings              1.30m    4-03.25
 -- Dean, Darius                 Track Essenc                NH
 -- Harris, Justin               Woodlawn Track P            NH

Discus Throw Midget Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Shafer, Benjamin             unattached              29.24m      95-11
  2 Walderzak, Cole              unattached              29.20m      95-10
  3 Neumore, Tanner              Maple Leaf T            27.77m      91-01
  4 Grantling, DeanDee           Mercury San             26.15m      85-09
  5 Coyle, Ismael                unattached              23.93m      78-06
  6 Deniton, Sean                Team Marylan            23.70m      77-09
  7 Butler, Jefferson            Golden Tiger            22.41m      73-06
  8 Williams, Jon                Cornhusker F            20.78m      68-02
  9 Stewart, Shaymar             New York Sta            19.46m      63-10
 10 Collins, Peter               unattached              18.63m      61-01
 11 Meriwether, Michael          Gideonites T            18.23m      59-10
 12 Monroe, Andre                Marlboro Boy            17.92m      58-09
 13 Logan, Tyler                 Track Expres            14.93m      49-00

Javelin Throw Midget Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jones  Jr., Erwin            Phoenix Bobc            39.53m     129-08
  2 Williams, Jon                Cornhusker F            38.94m     127-09
  3 FitzSimmons, Brandon         Lincoln Yout            34.20m     112-02
  4 Brown, Damani                Rising Stars            33.80m     110-11
  5 Stewart, Shaymar             New York Sta            33.78m     110-10
  6 Smith, Jeronimo              unattached              31.56m     103-06
  7 Butler, Jefferson            Golden Tiger            30.99m     101-08
  8 Grantling, DeanDee           Mercury San             30.28m      99-04
  9 Barron, Trevor               Pacer Track             28.68m      94-01
 10 Fuller, Chase                unattached              27.37m      89-09
 11 Hill, Aaron                  Mercury San             24.29m      79-08
 12 Lang, Michael                Long & Stron            22.87m      75-00
 13 Knox, Isadore                South Madiso            22.80m      74-10
 14 Alexander, Eric              Texas Storm             22.02m      72-03
 15 Armstrong, Wayne             Delco Stalli            20.94m      68-08
 16 Wilson, Dominic              Distance Hea            20.06m      65-10
 17 Collazo, Luis                Alpha Omega             19.90m      65-03
 18 Scheideler, Alex             Lincoln Jets            19.67m      64-06
 19 Stephney, Jordan             Delco Stalli            19.27m      63-03
 20 Reza, Luis                   Riverside Co            19.06m      62-06
 21 Collins, Peter               unattached              18.96m      62-02
 22 Dixon, Cutris                South Madiso            16.41m      53-10
 23 Logan, Tyler                 Track Expres            14.09m      46-03
 24 Harris, Kendall              Track Expres            12.59m      41-04
 25 Jones, Timon                 Track Essenc            11.88m      39-00

High Jump Youth Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Horn, Gray                   unattached               1.75m    5-08.75
  1 Brandon, Dayne               unattached               1.75m    5-08.75
  3 Godfrey, Kevin               unattached               1.70m    5-07.00
  4 Murray, Leslie               Hummingbird              1.65m    5-05.00
  5 Jackson, Cameron             Gazelle Trac             1.60m    5-03.00
  5 Beach, Curtis                Albuquerque              1.60m    5-03.00
  7 Mills, Bryan                 unattached               1.55m    5-01.00
  7 Collins, Johnathan           Marlboro Boy             1.55m    5-01.00
  9 Chavis, Kyle                 Track Essenc             1.45m    4-09.00
 -- White, Lester                Riverside Co                NH
 -- Keels, Alante                Trailblazers               DNF

Long Jump Youth Boys
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Wynne, William               Titans T.C.              6.29m   NWI  20-07.75
  2 David, Shawn                 Mt Airy Trac             6.10m   NWI  20-00.25
  3 Hill, Stephen                Titans T.C.              5.84m   NWI  19-02.00
  4 Carter, Keith                unattached               5.82m   NWI  19-01.25
  5 Furr, Jefferson Hunter       Tri-City Rel             5.67m   NWI  18-07.25
  6 Forbes, Damar                Nadia Track              5.66m   NWI  18-07.00
  7 Thomas, Shaun                Wilmington T             5.58m   NWI  18-03.75
  8 Williams, Cory               Tri-City Rel             5.55m   NWI  18-02.50
  9 Williams, Craig              Charlotte Fl             5.48m   NWI  17-11.75
 10 Smith, Andrew                Riverside Co             5.44m   NWI  17-10.25
 11 Lowery, Jermaine             Delco Stalli             5.33m   NWI  17-06.00
 12 Baucham, Brian               Bay Cities C             5.27m   NWI  17-03.50
 13 Parker, Duane                Team Marylan             5.10m   NWI  16-08.75
 14 Pugh, Makiri                 Glenarden Tr             5.04m   NWI  16-06.50
 15 Schnarr, Sean                Franklin Tra             5.02m   NWI  16-05.75
 16 Price, Markeith              Team Marylan             5.00m   NWI  16-05.00
 17 Battle, Justin               Franklin Tra             4.93m   NWI  16-02.25
 18 LaCoste, Dominick            Long Beach S             4.87m   NWI  15-11.75
 19 Westling, Trent              Long Beach S             4.85m   NWI  15-11.00
 20 Owens, Roman                 Mercury San              4.77m   NWI  15-07.75
 21 Price, Sheldon               Long Beach S             4.72m   NWI  15-06.00
 22 Pearson, Marcus              South Madiso             4.64m   NWI  15-02.75
 23 Lowery, Jerome               Delco Stalli             4.55m   NWI  14-11.25
 24 Williams, Shawn              Los Angeles              4.54m   NWI  14-10.75
 25 Rios, Nigel                  DC Redwings              4.42m   NWI  14-06.00
 25 Compton, Malik               Baltimore City T         4.42m   NWI  14-06.00
 27 Davenport, John              unattached               4.20m   NWI  13-09.50
 28 Singleton, Alonzo            Track Expres             4.14m   NWI  13-07.00
 29 Porter, Jordan               Marlboro Boy             4.06m   NWI  13-04.00
 30 Jones, Carl                  Central New              3.92m   NWI  12-10.50
 31 Williams, Bryan              Track Expres             3.75m   NWI  12-03.75
 32 Iwugo, Phillip               Hummingbird              3.40m   NWI  11-02.00

Javelin Throw Youth Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Pantale, Christopher         New Jersey S            45.70m     149-11
  2 Sejkora, Seth                Cornhusker F            42.82m     140-06
  3 Griggs, Shedrick             Quiet Fire              40.36m     132-05
  4 Riccio, Joseph               Phoenix Bobc            37.19m     122-00
  5 Scheideler, Will             Lincoln Jets            35.48m     116-05
  6 Gurley, Tom                  Lake Area Ex            34.58m     113-05
  7 Howell, John                 Ambler Olymp            30.81m     101-01
  8 DeRosa, Joesph               Stark County            28.81m      94-06
  9 Dilligard, Darreon           Gazelle Trac            13.06m      42-10

Pole Vault Intermediate Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Morrison, Michael            unattached               4.25m   13-11.25
  2 Armacost, Austin             unattached               4.10m   13-05.25
  2 Di Cesare, Casey             unattached               4.10m   13-05.25
 -- Di Cesare, Scott             unattached                  NH
 -- Clark, Devin                 Ft. Belvoir                 NH
  2 Franklin, Dawson             Texas Gulf Coast            NH
 -- Dombrowski, Dylan            unattached                  NH
 -- Del Piano, Justin            South Brunsw             3.35m   10-11.75
 -- Brown, Bryan                 Texas Gulf Coast         4.10m   13-05.25

Long Jump Intermediate Boys
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Grier, Tim                   Gazelle Trac             6.85m  -1.3  22-05.75
  2 Jones, Phelon                unattached               6.83m  -1.9  22-05.00
  3 Scillitani, Vincent          unattached               6.39m  -2.6  20-11.75
  4 Payne, Justin                Baltimore City T         6.30m  -1.1  20-08.00
  5 Lewis, Broderick             Purdue Area              6.29m  -0.5  20-07.75
  6 Prentice, Terry              Southern Cal             6.18m  -0.8  20-03.50
  7 Guitard, Tommy               Connecticut              6.15m  -1.5  20-02.25
  8 Bisera, Jason                Hawaii Elite             6.10m   0.4  20-00.25
  9 Johnson, Raheem              Gideonites T             6.07m  +0.0  19-11.00
 10 Edwards, Tommie              Baldwin Coun             6.04m  -0.7  19-09.75
 11 Gross, Jason                 Woodlawn Track P         6.02m  -1.8  19-09.00
 12 Bray, Wesley                 Track Housto             5.88m  -0.6  19-03.50
 13 Otthofer, Patrick            Cobra Track              5.75m  -1.0  18-10.50
 14 Pryor, Daryl                 Miami Northw             5.67m  -1.9  18-07.25
 15 Green, Arsenio               South Madiso             5.66m  -3.1  18-07.00
 16 Compton, Makura              Baltimore City T         5.65m  +0.0  18-06.50
 17 Cheaton, Leo                 Cambria Yout             5.57m  -0.7  18-03.25
 18 Lane, Warren                 East New Yor             5.44m  -1.0  17-10.25
 19 Kuechler, Kevin              South Orange             5.37m  -0.9  17-07.50
 20 Brathwaite, Kylon            Jabari Road Runn         5.33m  -0.5  17-06.00
 21 Davis, Austin                Durham Strid             5.32m  -1.6  17-05.50
 22 Johnson, Kendrix             Track Essenc             5.29m  +0.0  17-04.25
 23 Murphy, Brandon              DC Redwings              5.15m  -0.4  16-10.75
 24 Williams, Terrence           Mlk Blasters             5.14m  -0.8  16-10.50
 25 Hewitt, Jaron                DC Redwings              4.80m  -2.4  15-09.00
 26 Watts, Ian                   Gazelle Trac             4.69m  -2.2  15-04.75

Shot Put Intermediate Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Clayton, Zachary             unattached              16.78m   55-00.75
  2 Eaton, Blake                 Chautauqua S            16.29m   53-05.50
  3 English, Nathan              unattached              13.96m   45-09.75
  4 Deiseroth, Adam              unattached              13.95m   45-09.25
  5 Holcombe, Alexander          unattached              13.91m   45-07.75
  6 Henning, Walter              unattached              13.89m   45-07.00
  7 McShane, Max                 Cornhusker F            13.61m   44-08.00
  8 Pollard, Kerry               Hummingbird             13.51m   44-04.00
  9 Clark, Devin                 Ft. Belvoir             12.87m   42-02.75
 10 Zajac, Michael               unattached              12.77m   41-10.75
 11 Gonzalez, Raul               unattached              12.65m   41-06.00
 12 Jelks, Brandon               Decatur Domi            12.23m   40-01.50
 13 Green, Marcus                Golden Tiger            11.80m   38-08.75
 14 Kuxhausten, Brad             Cornhusker F            11.52m   37-09.50
 15 Holder, Michael              Jaguar Track            11.51m   37-09.25
 16 Schmailzl, Matt              Cornhusker F            10.85m   35-07.25
 17 Smith, Isaiah                Oak Lane You             9.76m   32-00.25
 18 Burke, Kyle                  Team Marylan             9.02m   29-07.25

Long Jump Young Men
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Oliver, Justin               Track Phi Tr             7.06m   NWI  23-02.00
  2 Williams, LeRon              Cornhusker F             7.05m   NWI  23-01.75
  3 Steele, Edino                Zenith Velocity          7.02m   NWI  23-00.50
  3 Carter, Demea                Maximum Out              7.02m   NWI  23-00.50
  5 Mitchell, Brandyn            unattached               7.00m   NWI  22-11.75
  6 Bias, Ronald                 Hummingbird              6.82m   NWI  22-04.50
  7 Brown, Andre                 Metro Eagles             6.73m   NWI  22-01.00
  8 Parillo, Anthony             unattached               6.56m   NWI  21-06.25
  9 Wade, Michael                Columbia Exp             6.47m   NWI  21-02.75
 10 Brown, Allen                 Greater Rich             6.32m   NWI  20-09.00
 10 Muhammad, Kevin              Delaware Dia             6.32m   NWI  20-09.00
 12 Eaton, Brandon               Baltimore City T         6.29m   NWI  20-07.75
 13 Pettus, Chaisen              Hempstead PA             6.28m   NWI  20-07.25
 14 Sinegal, Allen               Lafayette Yo             6.15m   NWI  20-02.25
 15 Clarke, Justin               Los Angeles              6.14m   NWI  20-01.75
 16 Miles, Brandon               Marlboro Boy             6.08m   NWI  19-11.50
 17 Jones, Rod                   Greater Rich             6.02m   NWI  19-09.00
 18 Mosby, Derek                 Greater Rich             5.96m   NWI  19-06.75
 19 Hill-Chadwick, Travon        unattached               5.87m   NWI  19-03.25
 20 Morton, Derrick              New Wave Tra             5.83m   NWI  19-01.50
 21 Washington, Michael          Philadelphia             5.82m   NWI  19-01.25
 22 Brown, Lloyd                 Hempstead PA             5.80m   NWI  19-00.50
 23 Jones, Brian                 Greater Rich             5.76m   NWI  18-10.75
 24 Kreuder, John                Western New York         5.74m   NWI  18-10.00
 25 Jean Phillips, Samuel        Miami Northw             5.72m   NWI  18-09.25
 26 Weatherbe, Kevin             Philadelphia             5.64m   NWI  18-06.00
 27 Robinson, Derrick            Greater Rich             5.59m   NWI  18-04.25
 28 Blan, Alex                   Prince Willi             5.42m   NWI  17-09.50
 29 Stark, Justin                Long Beach S             5.39m   NWI  17-08.25
 30 Johnson, Isiah               unattached               5.36m   NWI  17-07.00
 31 Hambrite, Jospeh             Quicksilver              5.26m   NWI  17-03.25
 32 Gregory, Jakeem              unattached               5.19m   NWI  17-00.50
 33 Krieger, Christopher         Georgia Elit             5.04m   NWI  16-06.50

Shot Put Young Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lloyd, Keith                 West O' Thro            18.74m   61-05.75
  2 Kahanic, Nick                Chautauqua S            16.20m   53-01.75
  3 Sempek, Kyle                 West O' Thro            15.44m   50-08.00
  4 Jones, Gerome                Baltimore City T        15.43m   50-07.50
  5 Phifer, Lonnie               unattached              15.36m   50-04.75
  6 Watkins, Billy               Purdue Area             15.20m   49-10.50
  7 Jones, Adam                  unattached              15.17m   49-09.25
  8 Fry, Garry                   Maple Leaf T            14.49m   47-06.50
  9 Rickert, Eric                West O' Thro            14.38m   47-02.25
 10 Younger, Kyle                unattached              14.31m   46-11.50
 11 Maciejewski, Steve           Western New York        14.12m   46-04.00
 12 Stansbury, Kevin             Trenton Trac            14.02m   46-00.00
 13 Kanngieser, Andrew           West O' Thro            14.01m   45-11.75
 14 Mcculley, Brian              Western Penn            13.56m   44-06.00
 15 Halleck, Justin              Western New York        12.84m   42-01.50
 16 Sullivan, Buck               unattached              12.75m   41-10.00
 17 Lester, Austin               unattached              12.06m   39-07.00
 18 Mudgett, Justin              unattached              11.70m   38-04.75
 19 Mimms, Patrick               Track Essenc            10.98m   36-00.25
 20 Cliindinin, Jason            Travelers Track         10.20m   33-05.75

Javelin Throw Young Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Scarpa, Craig                Quick Silver            54.24m     177-11
  2 Roth, Brad                   unattached              53.26m     174-09
  3 Adami, Christian             unattached              52.56m     172-05
  4 Mitchell, Jeremy             New Wave Tra            48.91m     160-05
  5 Uhrinek, Christopher         unattached              46.00m     150-11
  6 Jacques, Alex                Chautauqua S            40.97m     134-05
  7 Ivanov, Alex                 NiteHawks Sports        38.86m     127-06
  8 Nemeth, Joseph               Wings of Moo            37.40m     122-08
  9 Galarza, Nestor              Quick Silver            35.04m     114-11
 10 Jenkins, Jonathan            South Orange            30.54m     100-02
 11 Beale, Kirkland              Hummingbird             30.39m      99-08
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx