Join/Renew Now

Results - USATF Region 14 Junior Olympic Cross Country Championships

11/28/04 - Richmond, CA

Bantam Girls

1 Liset Pperezchien McFarland TC 13:01 Course Record
2 Natori Burgess AEIOU 13:03
3 Kody Atkins Silver State Striders 13:24
4 Mariah Saragoza McFarland TC 13:31
5 Nicole Torquato Pleasanton Heat 13:34
6 Stephanie Rasmussen unattached 13:41
7 Susan Frazier Buffalo Chips 13:41.5
8 Lauren Sharwood Cross Training Mustangs 13:43
9 Leah Sparks Castro Valley TC 13:44
10 Victoria Rosedahl Pleasanton Heat 14:02
11 Brigitte Hillesheim Mustangs TC 14:05
12 Morgan Darling Cross Training Mustangs 14:08
13 Angelyn Brown Pleasanton Heat 14:10
14 Samia Adam Pleasanton Heat 14:11
15 Lexi Ainsworth Buffalo Chips 14:12
16 Kira Smith unattatched 14:13
17 Lauren Gollnick Silver State Striders 14:14
18 Allison Daly Silver State Striders 14:21
19 Rita Purcell Santa Rosa Express 14:22
20 Rebecca Moll Silver State Striders 14:22.5
21 Alexandra Young Santa Cruz TC 14:36
22 Nayloni Burgess AEIOU 14:43
23 Dominique Tristant Buffalo Chips 14:47
24 Katie Mersereau Capitol Striders 14:48
25 Annette Villanueva Velocity TC 14:52
26 Amy Bergman Los Gatos TC 14:54
27 Demetria Castanon San Luis Distance Club 15:02
28 Erika Sosa Silver State State Striders 15:37
29 Femke Keukenkamp Buffalo Chips 15:42
30 Tori Williams Pleasanton Heat 15:47
31 Elle Gollnick Silver State State Striders 15:52
32 Julia Vasquez Pleasanton Heat 15:59
33 Nicolina Kristof Pleasanton Heat 16:03
34 Iridiana Ramirez unattached 16:29
35 Casey Odell Buffalo Chips 16:52
 
Team Scores:
1 Pleasanton Heat 31
2 Silver State Striders 40
3 Buffalo Chips 52

Bantam Boys

1 Parker Deuel Pleasanton Heat 12:04
2 Alex McConnell Silver State Striders 12:29
3 Zach Stoll Silver State Striders 12:30
4 Nigel Burgess AEIOU 12:33
5 Sergio Avelar McFarland 12:54
6 Isaac Sanders Cross Training Mustangs 12:54.5
7 Jim Martin Silver State Striders 12:54.8
8 Willie Levin Silver State Striders 12:55
9 Brandon Balestreri Mustangs TC 12:59
10 Peter Brinson Silver State Striders 13:03
11 Nicholas Dicianno Silver State Striders 13:08
12 Jonathan Iniquez McFarland 13:09
13 Tanner Misono Buffalo Chips 13:11
14 Roman Phillips AEIOU 13:15
15 Tommy Valles McFarland 13:16
16 Jack Reasoner Mustangs TC 13:28
17 Connor McCarthy Pleasanton Heat 13:29
18 Brandon Lawrence Mustangs TC 13:47
19 John Sommerville Diablo Valley TC 13:48
20 Billy Martin Silver State Striders 14:04
21 Daniel Keirouz unattached 14:11
22 Isaac Arana McFarland 14:31
23 James Juhrend Cross Training Mustangs 14:50
24 Justin McConnell Silver State Striders 15:06
25 Jose Perezchien McFarland 15:11
26 Jordan Adams City Track TC 15:13
27 Kevin Stine Faultline TC 15:26
28 Alex Bustamante unattached 15:44
29 Travis de Glymes Buffalo Chips 16:29
 
Team Scores:
1 Silver State Striders 18
2 McFarland TC 44

Midget Girls

1 Nicole Hood Pleasanton Heat 11:21 Course Record
2 Tiffany Hefflin Silver State Striders 11:36
3 Laken Crowder Silver State Striders 11:54
4 Chelsea Sneider Pleasanton Heat 12:18
5 Sara Howard Silver State Striders 12:21
6 Madison Knight Silver State Striders 12:26
7 Grace Neveu Silver State Striders 12:31
8 Cindy Huang Silver State Striders 12:33
9 Ashley Turner Silver State Striders 12:34
10 Laura Sosa Silver State Striders 12:43
11 Mia Vargas Cross Training Mustangs 12:48
12 Sara Marshall NCSA 12:49
13 Lindsie Etherton Cross Training Mustangs 12:53
14 Melissa Hopper Los Gatos TC 12:54
15 Alexandra Warson St. Marks TC 13:03
16 Taylor Machado Pleasanton Heat 13:09
17 Marina Rumore Pleasanton Heat 13:11
18 Michelle Hopper Los Gatos TC 13:16
19 Rachael Odell Buffalo Chips 13:21
20 Mallory Fenton Buffalo Chips 13:27
21 Francisca Bobb Palo Alto Lightning 13:29
22 Taylor Chavez Pleasanton Heat 13:30
23 Corina Garcia McFarland 13:35
24 Karrin Gorman McFarland 13:55
25 Breann Chavez Pleasanton Heat 13:57
26 Amelia King City Track TC 13:57.5
27 Tanya Naranjo Santa Cruz TC 14:04
28 Danielle Goulart Cross Training Mustangs 14:10
29 Brittney Smith Mustangs TC 14:22
30 Julie Stallings Velocity TC 14:29
31 Rory Fenton Buffalo Chips 14:31
32 Savanna Lawrence Mustangs TC 14:37
33 Jessica Mixon Buffalo Chips 14:56
34 Ember Brewer-Eriksen Buffalo Chips 15:08
35 Molly Richardson Pleasanton Heat 15:11
36 Briahnna Arrieta Buffalo Chips 15:28
37 Stephanie Munro Pleasanton Heat 15:31
 
Team Scores:
1 Silver State Striders 23
2 Pleasanton Heat 48
3 Buffalo Chips 85

Midget Boys

1 Nick Schlager Silver State Striders 10:54 Course Record
2 Jonathen Villanueva Velocity TC 11:09
3 James Langford Pleasanton Heat 11:11
4 David Beam Los Gatos TC 11:20
5 Gustavo Oceguera unattached 11:21
6 Kellen Levy unattached 11:24
7 James Dietler-Bennion Buffalo Chips 11:25
8 Marco Perez McFarland 11:29
9 Nathan Paddeck Buffalo Chips 11:32
10 Michael Young Santa Cruz TC 11:35
11 Jedd Hasay San Luis Distance Club 11:36
12 Zachary Kaylor Parsons Tigers 11:37
13 Anthony Martore Castro Valley TC 11:38
14 Garrett Long Salinas Valley TC 11:39
15 Jake Potter Pleasanton Heat 11:40
16 Demetri Jackson Mustangs TC 11:40.5
17 Jordan Yingling Godspeed TC 11:44
18 Jeroen Keukenkamp Buffalo Chips 11:45
19 Robert Smith Buffalo Chips 11:47
20 Kellen Cole Pleasanton Heat 11:48
21 Will Cooney St.Marks TC 11:56
22 Ryan Schumacher unattached 12:00
23 Nick Olsen Los Gatos 12:01
24 Carter Aldredge Velocity TC 12:04
25 Ismail Adam Pleasanton Heat 12:14
26 Wesley LaRowe Buffalo Chips 12:19
27 Kyle Borch Los Gatos 12:22
28 Graham Gage Los Gatos 12:26
29 Colton Misono Buffalo Chips 12:28
30 Connor Yingling Godspeed TC 12:35
31 Justin Dalton Godspeed TC 12:37
32 Ryan Stratman Pleasanton Heat 12:39
33 Nate Fine Buffalo Chips 12:48
34 Matt Richards Los Gatos 12:55
35 Alan Quintero unattached 13:01
36 Declan Rosdahl Pleasanton Heat 13:10
37 Andrew Sindel Silver State Striders 13:34
38 Pedro Osornio unattached 13:52
39 Roman Berenshteyn Pleasanton Heat 14:21
40 Nicholas de Glymes Buffalo Chips 14:30
 
Team Scores:
1 Buffalo Chips 31
2 Pleasanton Heat 39
3 Los Gatos TC 53

Youth Girls

1 Jordan Hasay San Luis Distance Club 13:40 Course Record
2 Hayley Pascale Los Gatos TC 14:51
3 Danzel Bradshaw Vallejo PAL 15:06
4 Maria Malone unattached 15:14
5 Jennifer Bergman Los Gatos TC 15:29
6 Jacque Taylor Santa Rosa Express 15:33
7 Katie Nast Los Gatos TC 15:40
8 Taylor Votaw Velocity TC 15:45
9 Shelby Golan Los Gatos TC 15:49
10 Nicole Lajeune Silver State Striders 15:56
11 Sue Choi Sierra Lightning TC 15:59
12 Kelsey Smith unattached 16:04
13 Erynn Rebol unattached 16:07
14 Amanda Speedy Los Gatos TC 16:11
15 Michelle Johnson unattached 16:15
16 Bethany Rasmussen Buffalo Chips 16:18
17 Ashley Joyner-LaPray unattached 16:21
18 Katie Jungwirth Silver State Striders 16:23
19 Danielle Stam Silver State Striders 16:31
20 Zoe Steedman Silver State Striders 16:33
21 Helen Seldin Buffalo Chips 16:40
22 Nicole Rumore Pleasanton Heat 16:44
23 Tatiana Delladera Pleasanton Heat 16:46
24 Alisa Stayer Los Gatos TC 16:52
25 Kelsey Smith Sierra Lightning TC 17:06
26 Andrea Johnson Silver State Striders 17:08
27 Karen Fabris Los Gatos TC 17:15
28 Gloria Sosa Silver State Striders 17:31
29 Rachel Moll Silver State Striders 17:43
30 Naomi Wentwoth Pleasanton Heat 18:00
31 Cory MacDonald Pleasanton Heat 18:34
32 Madison McCarthy Pleasanton Heat 20:46
Team Scoring:
1 Los Gatos TC 16
2 Silver State Striders 46
3 Pleasanton Heat 70

Youth Boys

1 Nate Beach Diablo Valley TC 13:39 Course Record
2 Bryan Tibaduiza Silver State Striders 14:00
3 Drew Callen Pleasanton Heat 14:05
4 Nathan Frazier Buffalo Chips 14:07
5 Kyle Lackner Buffalo Chips 14:12
6 Tariq Adam Pleasanton Heat 14:21
7 Jonathan Sanchez Sierra Lightning TC 14:26
8 Ethan Mark Diablo Valley TC 14:28
9 Ryan Troxel Diablo Valley TC 14:37
10 Wesley Sneider Pleasanton Heat 14:40
11 Adam Nacario AEIOU 14:43
12 Michael Jamieson Pleasanton Heat 14:49
13 Rory McLeod Santa Rosa Express 14:50
14 Austin Winter Velocity TC 14:52
15 Allan Menezes Los Gatos TC 14:53
16 David McDiarmid Diablo Valley TC 14:54
17 Matt Melton Sierra Lightning TC 14:56
18 Joshua Purdie unattached 14:57
19 Jason Howard Buffalo Chips 14:58
20 Carson Keller Sierra Lightning TC 14:59
21 John Hawbaker Buffalo Chips 15:02
22 Adrian Fuentes Pleasanton Heat 15:02.5
23 Daniel Singh Buffalo Chips 15:03
24 Michael Beam Los Gatos Tc 15:11
25 Juan Gallegos unattached 15:14
26 Joseph Stallings Velocity TC 15:19
27 Adin Vaewsorn Faultline TC 15:25
28 James Shipe San Luis Distance Club 15:27
29 Robert Anderson Salinas Valley TC 15:32
30 Drew Goorabian Sierra Lightning TC 15:35
31 Jesse Weiner Diablo Valley TC 15:36
32 Taylor Castanon San Luis Distance Club 15:36.5
33 Nolan Atkins Silver State Striders 15:48
34 Andrew Joy Pleasanton Heat 15:48.5
35 Jose Gomez McFarland TC 15:54
36 Nathan Jordan Silver State Striders 15:58
37 Danny Vartanian Sierra Lightning TC 16:00
38 Michael Whisenand Buffalo Chips 16:00.5
39 Wesley Cox Silver State Striders 16:07
40 Chadd Baltzley Buffalo Chips 16:12
41 Danny Suvanto Sierra Lightning TC 16:15
42 Zach McDiarmid Diablo Valley TC 16:15.5
43 Nick Tatro Silver State Striders 16:17
44 Will Juhrend Cross Training Mustangs 16:17.5
45 Jerry Villanueva Velocity TC 18:10
46 Colby Pines Diablo Valley TC 18:17
47 Justin Dickson Diablo Valley TC 20:47
Team Scores:
1 Pleasanton Heat 42
2 Diablo Valley TC 46
3 Buffalo Chips 52
4 Sierra Lightning 71

Intermediate Girls

1 Marie Lawrence Silver State Striders 18:23.5 Course Record
2 Alex Kosinski Buffalo Chips 20:31
3 Katie Fritzke Buffalo Chips 20:31.5
4 Chelsea Reilly Buffalo Chips 20:32
5 Caitlin Clark Buffalo Chips 20:36
6 Hagen Atkins Silver State Striders 20:47
7 Erin Lewis Buffalo Chips 20:54
8 Amanda Morene Buffalo Chips 20:54.5
9 Alyssa Abbott Silver State Striders 21:29
10 Karen Frazier Buffalo Chips 21:41
11 Merie Paddeck Buffalo Chips 22:12
12 Annie Prentice Silver State Striders 23:15
13 Megan Myer Silver State Striders 23:17
14 Daniel Meggerson Vallejo PAL 23:40
15 Stacey Smith Mustangs TC 29:09
16 Allison Campbell Mustangs TC 29:53
Team Scores
1 Buffalo Chips 21
2 Silver State Striders 41

Intermediate Boys

1 Darryl Fernandez Vallejo PAL 17:47 Course Record
2 Anthony Costales Vallejo PAL 17:56
3 Robbie Knorr Pleasanton Heat 18:00
4 Richard Jones Vallejo PAL 18:06
5 Jacob Matthews Buffalo Chips 18:19
6 Robert Brown Buffalo Chips 19:05
7 Steven Mahaffey Silver State Striders 19:12
8 Myko Lucas Vallejo PAL 19:24
9 Nolan Frazier Vallejo PAL 19:31
10 Bryan Chuan Silver State Striders 19:35
11 Max Nowak Silver State Striders 19:42
12 Daniel Williams Vallejo PAL 20:28
13 Erik Smith Mustangs TC 21:31
Team Scores:
1 Vallejo PAL 15

Young Women

1 Caprice Bradshaw Vallejo PAL 20:20 Course Record
2 Kim Crouch Buffalo Chips 20:30
3 Kaylin Pennington Buffalo Chips 20:42
4 Jacqueline Lee Buffalo Chips 20:56
5 Fran Stonum Buffalo Chips 21:14
6 Annie Brinson Silver State Striders 21:44
7 Erin Wachter Buffalo Chips 22:03
8 Allison Steinkamp Buffalo Chips 23:45
9 Mairin Meltvedt Buffalo Chips 23:46
Team Scores:
1 Buffalo Chips 15

Young Men

1 Joseph Parker Silver State Striders 16:57 Course Record
2 Daniel Geib Silver State Striders 16:59
3 Sam Bedell Silver State Striders 17:34
4 Raul Tibaduiza Silver State Striders 17:58
5 Leif Anderson Silver State Striders 18:23
6 Robert Elvick Silver State Striders 18:57
7 Michael Van Antwerp Silver State Striders 19:26
8 Markus Broussard unattached 21:43
9 Matthew Lund Castro Valley TC 24:08:00
Team Scores:
1 Silver State Striders 15
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec