Join/Renew Now

Results - USATF Region 12 Junior Olympic Cross Country Championships

11/20/04 - Norbuck Park, Dallas, TX

3 km Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Courtney Gray             94 25-Unattached                  13:32.30
  2 Kara Bohn                 96 26 -unattached                 13:41.80
  3 Katlyn Williams           94 Blaze                          13:53.51
  4 Kaylee Parker             96 25-Unattached                  14:53.97
  5 Jana Rosario              95 25-Unattached                  15:04.91
  6 Gabriella Rios            95 25-Unattached                  15:16.78
  7 Kaitlyn Cantrell          94 Lake Cities                    15:48.41
  8 Hannah Wilcox             95 25-Unattached                  16:17.14
  9 Erin Moore                94 25-Unattached                  16:21.41
 10 Haley Hollingsworth       96 25-Unattached                  16:37.27
 11 Brenna Lanford            96 43-Unattached                  16:55.95
 12 Brittany Amerson          94 25-Unattached                  17:57.83

3 km Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alexandra Tully           92 43-Unattached                  11:16.40
  2 Missy Hebert              92 25-Unattached                  12:25.13
  3 Chayenne Skeete           93 Northwest                      12:50.28
  4 Emily Spivey              93 25-Unattached                  13:17.84
  5 Erin Dombkomski           93 Lake Cities                    13:26.67
  6 Amber Miles               92 25-Unattached                  13:28.43
  7 Sian Harry                93 26 -unattached                 13:57.50
  8 Adrianna Mercado          93 S. Texas RR                    14:12.54
  9 Haley Brink               92 25-Unattached                  14:30.02
 10 Halee Morehead            93 25-Unattached                  14:43.52
 11 Lauren Arnold             93 43-Unattached                  15:37.43
 11 Jeannette Mireles            25-Unattached                  15:37.43
 13 Mary Claire Zandstra      92 26 -unattached                 16:25.70
 14 Melanie Rozman            93 26 -unattached                 16:44.59
 15 Faith Ellison             92 25-Unattached                  16:56.32
 16 Krystine Allen            93 25-Unattached                  17:19.02
 17 Allison Sigler            92 26 -unattached                 18:46.26
 18 Reagan Minefee            93 25-Unattached                  18:55.90
 19 Melanie Lenero            93 25-Unattached                  19:21.76

4 km Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Deatrick Stevi            90 Lake Cities                    15:14.40
  2 Melanie Wilcox            91 26 -unattached                 15:33.86
  3 Taylor Cloy               90 Northwest                      15:41.02
  4 Faith Sanders             90 25-Unattached                  15:55.43
  5 Hillary Shaddox           90 43-Unattached                  16:14.47
  6 Megan Rozman              91 26 -unattached                 16:44.64
  7 Coutrney Johnson          91 25-Unattached                  16:56.47
  8 Meghan Hughes             91 Fort Worth TC                  17:09.09
  9 Ashley Spivey             90 25-Unattached                  17:26.15
 10 Jessica Pierce            90 25-Unattached                  17:28.35
 11 Lauren Moore              90 25-Unattached                  17:32.69
 12 Sydney Brink              91 26 -unattached                 18:40.28
 13 Cheyenne Randolph         90 26 -unattached                 19:31.09
 14 Ruthie Strout             91 26 -unattached                 19:36.01

5 km Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bridget Connally          89 Lake Cities                    19:38.26
  2 Britni Ramsey             89 26 -unattached                 20:15.54
  3 Jacklyn Cruz              88 43-Unattached                  20:23.60
  4 Justine Rielly            89 43-Unattached                  20:29.70
  5 Christina Smith           88 26 -unattached                 20:54.47
  6 Katrina White             88 43-Unattached                  24:41.06

5 km Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kate Hollenhead           87 26 -unattached                 19:08.06
  2 Hannah Strout             87 26 -unattached                 23:16.73
  3 Nicole Keating            87 Lake Cities                    24:03.53

3 km Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ben Ramsey                94 25-Unattached                  11:32.02
  2 Jordan Swate              94 Runaway                        11:36.17
  3 Aaron Martinez            95 S. Texas RR                    12:23.54
  4 Aaron Akens               96 26 -unattached                 12:33.88
  5 Steven Mercado            95 S. Texas RR                    12:37.38
  6 Hiram Marinez             96 S. Texas RR                    12:59.05
  7 Ryan Martinez             94 S. Texas RR                    13:02.40
  8 Colby Mehmen              94 26 -unattached                 13:03.80
  9 Josh Quinn                95 Mesquite Flame                 13:06.28
 10 Wesley Phillips           96 Mesquite Flame                 13:11.22
 11 Hayden Fairbanks          96 43-Unattached                  13:14.05
 12 Rick Phillips             96 26 -unattached                 13:17.56
 13 Jeremy Arnold             95 43-Unattached                  13:18.50
 14 Kevin Wiess               94 25-Unattached                  13:22.73
 15 Micheal Sandlin           94 25-Unattached                  13:27.34
 16 Hawkins Hunter            96 26 -unattached                 13:28.69
 17 Avery Nunez               95 43-Unattached                  13:31.28
 18 Blake Miles               94 25-Unattached                  13:34.69
 19 Randy Johnson             94 25-Unattached                  13:40.03
 20 Shawn Weiss               96 25-Unattached                  13:56.77

3 km Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Craig Lutz                92 Lake Cities                    10:17.00
  2 Austin Kuithe             92 Lake Cities                    10:56.00
  3 Jackson Ely               92 Lake Cities                    11:34.00
  3 Ronald Vaughn             92 Mesquite Flame                 11:34.00
  5 Sean Canavin              92 Lake Cities                    11:59.00
  6 Jaylon Fagin              93 Mesquite Flame                 12:47.00
  7 Noah Cutler               92 25-Unattached                  12:48.00
  8 Sam Fowler                92 Christian Hertia               12:49.00
  9 Zachery Goldberg          93 25-Unattached                  13:00.00
 10 Nathan Allan              92 Christian Hertia               13:20.00
 11 Micheal Rouse             92 25-Unattached                  13:22.00
 12 Jesse Canal               92 Christian Hertia               13:36.00
 13 Scott Green               93 25-Unattached                  13:40.00
 14 Matthew Lenz              93 Lake Cities                    13:44.00
 15 Luke Wood                 93 25-Unattached                  13:53.00
 16 Colin Gibson              92 25-Unattached                  14:02.00
 17 Frederick III Phillips    93 26 -unattached                 14:04.00
 18 Seth Wood                 93 25-Unattached                  14:18.00
 19 Norman Lanford            93 43-Unattached                  14:46.00
 20 David Longar              92 Christian Hertia               15:03.00

4 km Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nathan Parker             91 26 -unattached                 13:50.37
  2 Richard Caudill           90 26 -unattached                 14:04.06
  3 Jason Hamilton            91 25-Unattached                  14:29.18
  4 David Wells               91 25-Unattached                  14:30.00
  5 Alen Moffitt              90 25-Unattached                  14:31.08
  6 Zack Williford            90 25-Unattached                  14:34.77
  7 Jean R. Ambler            91 Christian Hertia               14:41.52
  8 Kyle Corrales             90 Northwest                      14:46.98
  9 James Webb                91 25-Unattached                  14:56.44
 10 Karlton Mitchell          91 25-Unattached                  15:03.14
 11 David Seanz               90 Christian Hertia               15:05.44
 12 Ben Thomas                90 25-Unattached                  15:07.19
 13 Sean Witherspoon          90 26 -unattached                 15:10.42
 14 Jared Haney               91 25-Unattached                  16:13.75
 15 Terry Williams            90 26 -unattached                 16:20.98
 16 DeNorrian Dupree          90 Stallions                      16:38.42
 17 Nicholas Pannell          90 Stallions                      17:23.56
 18 Brian O'Conner            91 Christian Hertia               17:46.33
 19 Cameron Chopp             91 Lake Cities                    17:58.02
 20 Benjamin Pannell          90 Stallions                      18:40.28

5 km Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Javier Rodriguez          88 26 -unattached                 17:06.01
  2 Armando Saldivor          88 26 -unattached                 17:06.32
  3 Clay Culpepper            88 43-Unattached                  17:07.32
  4 Justin Platt              88 43-Unattached                  17:08.30
  5 Nicholas Yunkun           88 43-Unattached                  17:14.11
  6 Sean Smith                88 43-Unattached                  17:16.19
  7 Ben Clayton               89 Christian Hertia               17:20.74
  8 Rory Tunningley           89 43-Unattached                  17:25.21
  9 Eric Bautista             89 26 -unattached                 17:28.99
 10 Nathan Blim               89 25-Unattached                  17:37.99
 11 Travis Taylor             89 43-Unattached                  17:41.08
 12 Micheal Wright            88 43-Unattached                  17:50.56
 13 Martin MacKenzie          88 43-Unattached                  17:54.10
 14 Jonathan Fitzgerald       88 43-Unattached                  17:57.87
 15 Blake McNicoll            88 25-Unattached                  18:02.14
 16 John Marshall Gorham      88 25-Unattached                  18:05.41
 17 James Saldana             88 43-Unattached                  18:07.66
 18 Barak Mossbarger          88 25-Unattached                  18:13.05
 19 Samuel Hollenhead         89 26 -unattached                 18:19.16
 20 David Mirch               89 Northwest                      18:23.80

5 km Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mason Larkin              87 43-Unattached                  17:38.87
  2 Everson Marsh             87 43-Unattached                  17:53.32
  3 Brian Fernandez           87 43-Unattached                  18:29.24
  4 Francisco Rodriguez       87 43-Unattached                  18:49.45
  5 Luke Johnson              86 Christian Hertia               22:51.66
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec