Join/Renew Now

Results - USATF Region 8 Junior Olympic Cross Country Championships

11/20/04 - Valleywood G.C., Apple Valley, MN

3 km Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Heather Bates             94 Flyers                12:21.14
  2 Sydney Gress              94 Flyers                12:36.22
  3 Samantha Gallegos         94 Flyers                13:29.86
  4 Taylon Fries              94 Flyers                13:46.19
  5 Michaela Noble            94 Racers                13:56.48
  6 Carolyn Evans             93 Westside              14:02.42
  7 Tiffanie Vampola          94 Flyers                14:04.99
  8 Delaney Fitzpatrick       95 Thunderbird Trac      14:14.89
  9 Olivia Wilkins            94 Racers                14:40.81
 10 Aleyna Goerlitz           94 Unattached            14:44.48
 11 Bailey Fulmer             94 Flyers                14:47.83
 12 Rebekah Topham            93 Griswold              14:51.29
 13 Julianna Wagner           96 Unattached            15:06.64
 14 Allie Flint               94 Racers                15:09.12
 15 Nicole Inskeep            93 Westside              15:10.47
 16 Leah Zimmerman            96 Flyers                15:13.58
 17 Natalie McIntire          95 Sartell               16:11.33
 18 Abby Scharbarth           95 Thunderbird Trac      16:19.81
 19 Morgan Liedke             95 Flyers                16:36.05
 20 Mallory Ortmann           94 Unattached            18:32.00
 21 Molly Mestelle            95 Thunderbird Trac      22:19.00

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Cornhusker Flyers            15    1    2    3    4    5    6    7    8
      Total Time:  1:06:18.40
         Average:    13:15.68

3 km Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chelsey Poole             92 Flyers                11:42.45
  2 Lauren Sutherland         93 Flyers                11:45.82
  3 Haley Hasleiet            92 Unattached            12:03.12
  4 Mariah Hofer              92 3-D Running           13:07.59
  5 Becca Bott                92 Westside              13:12.56
  6 Allyl Lawrence            92 Waceca                13:13.63
  7 Allison Streich           92 Waceca                13:25.24
  8 Brianna Marble            93 Waceca                13:28.36
  9 Elana Minsberg            93 Icaa                  13:32.03
 10 Carol Falesch             92 Thunderbird Trac      13:39.86
 11 Mary Osbourne             93 Racers                13:43.31
 12 Kolby Giddings            93 Flyers                13:44.91
 13 Erin Osment               93 Unattached            13:50.88
 14 Keely Phillpotts          93 Unattached            13:53.61
 15 Ethelin Cammock           92 3-D Running           13:58.99
 16 Grete Wilt                92 Unattached            14:04.80
 17 Meghan Monahan            93 Waceca                14:06.09
 18 Maggie Beal               93 Unattached            14:16.44
 19 Dana Sopkowiak            92 Waceca                14:35.18
 20 Hannah Bryon              93 Waceca                14:42.64
 21 Jadine Gallegos           93 Flyers                15:01.90
 22 Samantha Winter           92 Flyers                15:20.43
 23 Anna Werve                93 Unattached            15:21.25
 24 Anna Skrivanek            92 Westside              15:30.77
 25 Casey Griebel             92 Unattached            15:50.38
 26 Arial Turnquist           92 Alta                  16:25.86

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Waseca                       27    3    4    5    7    8    9
      Total Time:  1:08:48.50
         Average:    13:45.70
   2 Cornhusker Flyers            30    1    2    6   10   11
      Total Time:  1:07:35.51
         Average:    13:31.11

4 km Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Emily Sisson              91 Flyers                15:18.00
  2 Ali Gress                 90 Flyers                15:21.00
  3 Jenna Erickson            90 Unattached            15:34.00
  4 Brittany Poole            90 Flyers                15:40.00
  4 Blaire Dinsdale           90 Cedar Valley TC       15:40.00
  6 Brooke Dinsdale           90 Cedar Valley TC       15:41.00
  7 Hannah Kellerman          91 Sartell               16:03.00
  8 Shannon McKenna           90 Cedar Valley TC       16:04.00
  9 Ashley Hamer              90 3-D Running           16:16.00
  9 Shelbie Pettie            91 Cedar Valley TC       16:16.00
 11 Susie Kuhl                90 Cedar Valley TC       16:18.00
 12 Shannon Brown             90 Unattached            16:49.00
 13 Kelsey Torcha             91 Unattached            16:50.00
 14 Desi Mantey               90 Sartell               16:57.00
 15 Jordyn Giddings           90 Flyers                16:58.00
 16 Emily Gielau              90 Cedar Valley TC       17:02.00
 17 Nicole Bentz              90 Unattached            17:03.00
 18 Molly Pleggenkuhle        91 Cedar Valley TC       17:04.00
 19 Morgan Raehsler           91 Sartell               17:05.00
 20 Becca Fagerlind           90 Cedar Valley TC       17:08.00
 21 Monet Thomas              90 Flyers                17:18.00
 22 Amanda Kneifl             91 3-D Running           17:19.00
 23 Courtney Klinkhammer      90 Sartell               17:28.00
 24 Samantha McConeghey       90 Johnston              17:46.00
 25 Allison Reynolds          91 Indianola             17:55.00
 26 Amber Kroska              91 Sartell               18:03.00
 27 Jennifer Wenzlaff         90 3-D Running           18:04.00
 28 Stacey Berkowitz          90 Unattached            18:07.00
 29 Eliza Kolbo               91 Flyers                18:14.00
 30 Rebecca Luckinbill        90 3-D Running           18:24.00
 31 Allissa Zimmerman         91 Flyers                18:41.00
 31 Kailey Lewis              91 Unattached            18:41.00
 33 Morgan Powers             91 Indianola             18:43.00
 34 Jordan Lillie             90 3-D Running           18:53.00
 35 Sara Oberle               91 Flyers                19:08.00
 36 Kelsey McIntire           91 Sartell               19:09.00
 37 Colleen Smith             91 Alta                  19:29.00
 38 Elizabeth Baldus          91 Indianola             19:37.00
 39 Danielle Prchal           91 Racers                19:52.00
 40 Brette Dowson             91 Indianola             20:05.00
 41 Sarah Scholl              90 Unattached            20:34.00
 42 Mary Oliver               90 Racers                21:04.00

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Cedar Valley TC              33    3    5    7    8   10   13   14   16
      Total Time:  1:19:59.00
         Average:    15:59.80
   2 Cornhusker Flyers            36    1    2    4   12   17   22   24   26
      Total Time:  1:20:35.00
         Average:    16:07.00
   3 Team Sartell                 71    6   11   15   19   20   27
      Total Time:  1:25:36.00
         Average:    17:07.20
   4 3-D Running                  96    9   18   21   23   25
      Total Time:  1:28:56.00
         Average:    17:47.20

5 km Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Betsy Bies                89 3-D Running           18:47.00
  2 Bria Wetsch               88 Unattached            19:23.00
  3 Asia Myrland              88 Unattached            19:45.00
  4 Jocelyn Burke             88 Unattached            19:55.00
  5 Kristin Sternhagen        89 3-D Running           20:21.00
  6 Hannah Willis             89 Unattached            20:24.00
  7 Tiffany Leader            89 3-D Running           20:26.00
  8 Ashley Schnell            88 Flyers                20:28.00
  9 Jade Steinberg            89 3-D Running           20:40.00
 10 Julie Selves              88 3-D Running           21:01.00
 11 Jordan Williams           89 Flyers                21:11.00
 12 Megan Schmitz             88 Ozaukee Track Cl      21:15.00
 13 Gera Polzin               88 Unattached            21:47.00
 14 Leah Korf                 88 Unattached            22:09.00
 15 Emily Guhl                88 Ozaukee Track Cl      22:21.00
 16 Abbie Obermiller          89 Flyers                22:41.00
 17 Emily Smith               89 3-D Running           22:56.00
 18 Jennifer Piskor           88 NorthStar             22:59.00
 19 Jenny Boeser              89 Unattached            23:29.00
 20 Sasha Bolwerk             89 Unattached            23:37.00
 21 Krista Geiken             89 Unattached            24:11.00

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 3-D Running                  15    1    2    3    4    5    6
      Total Time:  1:41:15.00
         Average:    20:15.00

5 km Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ramsey Kavan              86 3-D Running           18:11.00
  2 Melissa Manke             86 Unattached            19:09.00
  3 Claire Maduza             87 Unattached            19:43.00
  4 Amanda Kuchta             87 3-D Running           19:52.00
  5 Danielle Burke            87 Unattached            21:08.00
  6 Melissa Martens           87 Unattached            21:19.00
  7 Lauren Verzal             87 Ozaukee Track Cl      21:29.00
  8 Laura Wilcox              87 3-D Running           21:55.00
  9 Andrea Heyse              87 Ozaukee Track Cl      22:24.00
 10 Colleen Pesci             87 Ozaukee Track Cl      22:26.00
 11 Kelsey Hassin             87 Ozaukee Track Cl      23:13.00
 12 Erin Gannon               86 3-D Running           23:42.00
 13 Erin Willis               87 Ozaukee Track Cl      25:07.00

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Ozaukee Track Club           15    1    2    3    4    5
      Total Time:  1:54:39.00
         Average:    22:55.80

3 km Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mick Prather              95 Flyers                12:30.36
  2 James Perkins             94 Unattached            12:48.83
  3 Shane Streich             96 Eastview Lightin      12:53.18
  4 Ben Stoltenberg           94 Flyers                12:59.33
  5 Travis Donlin             95 Racers                13:01.60
  6 Kenneth Hoffman           94 Eastview Lightin      13:10.20
  7 Logan Andryk              94 Unattached            13:19.83
  8 Coleman Cogswell          95 Flyers                13:21.03
  9 Christopher Welch         93 Albia                 13:24.31
 10 Justin Liedke             98 Flyers                13:29.24
 11 John Topham               93 Griswold              13:34.38
 12 Brandon Frantan           94 Unattached            13:34.96
 13 Jacob Peitzmeyer          94 Racers                13:37.90
 14 Joe Schlosser             94 Eastview Lightin      13:40.42
 15 Ethan Bott                95 Unattached            13:45.59
 16 John Jones                94 Unattached            13:46.24
 17 Timmy Martens             94 Unattached            13:46.85
 18 Andrew Barry              94 Flyers                13:51.17
 19 Preston Elwell            96 Flyers                13:57.13
 20 Andrew Goff               94 Thunderbird Trac      14:11.17
 21 Jak Steinberg             94 3-D Running           14:52.99
 22 Blake Stargel             95 Flyers                15:05.21
 23 Tarek Marei               94 Unattached            15:34.55
 24 Justin Friedrich          95 Unattached            15:46.69
 25 Braden Andryk             96 Unattached            15:50.13
 26 Michael Niedert           95 Breeze                17:32.80

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Cornhusker Flyers            15    1    2    3    4    5    6    7
      Total Time:  1:06:11.13
         Average:    13:14.23

3 km Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jared Kenney              92 Flyers                10:45.65
  2 Amir Alwan                93 YMCA Roadrunners      11:13.64
  3 Scott Goelden             92 Unattached            11:14.11
  4 Mitch Wink                93 Westside              11:30.01
  5 John Menken               92 Westside              11:34.70
  6 Russell Sandvold          93 YMCA Roadrunners      11:38.70
  7 Marshall Anderson         93 Racers                11:39.17
  8 Payton Anderson           93 Racers                11:39.54
  9 Mitch Yaggie              92 3-D Running           11:58.14
 10 Ethan Nault               93 Unattached            12:07.56
 11 Cody Perkins              92 Unattached            12:07.95
 12 Adam Currie               92 Unattached            12:15.84
 13 Marcus Rickey             92 Unattached            12:17.92
 14 Josh Melcher              92 Racers                12:18.95
 15 Zachary Fiepke            93 Unattached            12:20.02
 16 Michael Bethel            92 Flyers                12:23.53
 17 Michael Wagner            93 Unattached            12:31.39
 18 Sam Catus                 92 Westside              12:36.79
 19 John Jones                93 Racers                12:39.36
 20 Nick Gilling              93 Unattached            12:40.06
 21 Chris Calhoun             92 Westside              12:40.41
 22 Dustin Donlin             93 Racers                12:50.17
 23 Terri Nielsen             93 Cedar Falls           12:56.32
 24 Cole Fleming              93 Unattached            13:07.95
 25 Kipp Kinsley              93 3-D Running           13:11.81
 26 William Bott              93 Unattached            13:14.71
 27 Andrew Phillips           92 Unattached            13:20.86
 28 Jacob Seemmann            93 Ozaukee Track Cl      13:26.20
 29 Braulio Araya             92 Racers                13:32.70
 30 Jordan Carlson            92 Unattached            13:34.10
 31 Tyler Jensen              92 Westside              13:34.42
 32 Jeffrey Brooks            93 Thunderbird Trac      13:34.80
 33 David Prchal              93 Racers                14:10.91
 34 Nicholas Ramberg          87 Ducks                 14:11.29
 35 Adam Stueckrath           92 Westside              14:19.65
 36 Justin Lillie             93 3-D Running           14:22.36
 37 Alex Araya                93 Racers                14:27.54
 38 Blake Malecha             92 Unattached            14:27.87
 39 Charles Neibel            92 Lytc                  14:58.70
 40 Lochlan Hehr              92 Racers                15:27.38

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Omaha Racers                 28    3    4    5    7    9   10   12   14
      Total Time:  1:01:07.19
         Average:    12:13.44
   2 Westside Track Club          28    1    2    6    8   11   13
      Total Time:  1:01:56.33
         Average:    12:23.27

4 km Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rob Finnerty              90 Unattached            12:59.37
  2 Wally Bradford IV         90 Ozaukee Track Cl      13:44.14
  3 Moses Heppner             90 Ducks                 13:49.18
  4 Elliot Krause             90 Unattached            13:52.56
  5 Adam Mitteis              90 Flyers                14:07.18
  6 Chase Walter              90 Anthon                14:12.71
  7 David Nielsen             90 Cedar Falls           14:19.01
  8 Denis Terzic              90 Unattached            14:19.99
  9 Caleb Zimmerman           90 Flyers                14:21.40
 10 Anthony Phillips          90 Unattached            14:33.88
 11 Jerron Obluck             91 Ozaukee Track Cl      14:42.98
 12 Jacob Sheffield           90 Unattached            14:45.52
 13 Max Honaker               91 Flyers                14:53.39
 14 Russell Klever            91 Sartell               14:57.16
 15 Logan Wilson              90 Flyers                14:58.79
 16 Gabi Bulbula              90 Iowa City             15:01.68
 17 Daniel McCoy              90 Des Moines Excal      15:05.41
 18 Caleb Sandvold            90 YMCA Roadrunners      15:09.55
 19 Adam Arveson              91 Unattached            15:10.28
 20 David Applegarth          90 Flyers                15:11.36
 21 Natie Wagner              91 Unattached            15:16.81
 22 Jeremy Sass               91 Eastview Lightin      15:20.12
 23 Mark Wilcox               91 3-D Running           15:28.99
 24 Chris Vacanti             90 Flyers                15:33.14
 25 Simon Falcon              91 Flyers                15:39.83
 26 Kyle Burns                90 Road Warriors         15:42.84
 27 Matt Scherber             90 Sartell               15:43.35
 28 Bryan Rowntree            91 Ozaukee Track Cl      15:47.20
 29 Shane Murphy              90 Ozaukee Track Cl      15:48.26
 30 Jordan Sutherland         91 Flyers                15:49.30
 31 Joshua Yapp               91 Sartell               15:51.16
 32 Dustin Parker             90 Ozaukee Track Cl      15:53.96
 33 Nicholas Ksobiech         91 Ozaukee Track Cl      15:57.63
 34 Frank Canady              91 Iowa City             16:02.65
 35 Tyler Harris              91 Unattached            16:11.37
 36 Alex Robillard            90 Unattached            16:33.15
 37 Adam Wruck                91 Sartell               16:45.58
 38 Craig Magee               91 Racers                16:47.48
 39 Corey McGlynn             91 Breeze                16:53.68
 40 Tyler Burnett             91 Sartell               16:56.28
 41 David Torbert             91 Sartell               21:40.88

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Cornhusker Flyers            25    2    3    5    7    8    9   10   14
      Total Time:  1:13:32.12
         Average:    14:42.43
   2 Ozaukee Track Club           46    1    4   12   13   16   17
      Total Time:  1:15:56.54
         Average:    15:11.31
   3 Team Sartell                 69    6   11   15   18   19   20
      Total Time:  1:20:13.53
         Average:    16:02.71

5 km Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mike Torcha               88 Unattached            16:25.32
  2 Elliot Heath              89 Flight Deck Athl      16:41.34
  3 Andrew Perkins            89 Wausau Flyers         17:17.33
  4 Anthony Oberle            88 Flyers                17:28.28
  5 Jason Garvens             88 Unattached            17:29.11
  6 Micah Heppner             88 Flight Deck Athl      17:37.17
  7 Patrick Brown             88 Ducks                 17:46.10
  8 Matthew Carney            88 Ducks                 17:49.66
  9 Jonathan Metcalf          89 Flyers                17:55.46
 10 Sean Suter                88 Unattached            17:56.94
 11 Tanner Prestegard         88 Unattached            17:57.28
 12 Greg Beesley              89 Unattached            18:01.92
 13 Brad Anderson             89 3-D Running           18:18.86
 14 Sean Harrington           89 Wausau Flyers         18:19.38
 15 Leonard Buckner           88 Unattached            18:25.15
 16 Joseph Metcalf            89 Flyers                18:30.86
 17 Josh Erwin                88 Unattached            18:38.29
 18 Tim Johnson               88 Unattached            18:39.73
 19 Andy Seifert              86 Unattached            18:43.77
 20 Mitch Weegman             88 Flight Deck Athl      18:44.14
 21 Jacob Wilson              89 Flyers                18:48.05
 22 Andrew Storsveen          89 Flight Deck Athl      18:52.39
 23 Erik Bloomsness           89 Flight Deck Athl      19:11.98
 24 Robby McGuire             89 Unattached            19:16.69
 25 Keagan Marble             89 Waceca                19:18.11
 26 Ryan Dostal               89 Flyers                19:24.12
 27 Alejandro Perales         88 Unattached            19:33.94
 28 Jake Dornfeld             89 Flight Deck Athl      19:35.59
 29 David Worley              88 Wausau Flyers         19:41.19
 30 Joe McGerr                88 Unattached            19:48.58
 31 Jeremy Berg               89 Wausau Flyers         20:14.12
 32 Nate Cousins              89 Wausau Flyers         20:37.81

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Flight Deck Athletics        34    1    4    8   10   11   13
      Total Time:  1:31:07.02
         Average:    18:13.41
   2 Cornhusker Flyers            36    3    5    7    9   12
      Total Time:  1:32:06.78
         Average:    18:25.36
   3 Wausau Flyers                53    2    6   14   15   16
      Total Time:  1:36:09.83
         Average:    19:13.97

5 km Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marshall Kambestad        87 3-D Running           16:30.40
  2 Dan Fadgen                86 Ducks                 16:44.46
  3 Kyle Rosseau              87 Unattached            17:07.43
  4 Tyler Bjorhus             86 Ducks                 17:10.32
  5 Jon Waldvogel             86 Unattached            17:10.86
  6 Daniel Huebsch            86 Ducks                 17:12.85
  7 Sam Dannenbring           87 3-D Running           17:13.73
  8 Dan Freeman               86 Ducks                 17:16.55
  9 Sean Fitzsimmons          87 3-D Running           17:21.82
 10 Mackenzie Laska           87 Unattached            17:24.55
 11 Ty Dannenbring            87 3-D Running           17:28.86
 12 Phil Richert              86 Unattached            17:32.25
 13 Aaron Steward             87 3-D Running           17:50.02
 14 Jordan Bjorhus            86 Ducks                 17:59.63
 15 Abe Heppner               87 Ducks                 18:03.29
 16 Chris Gundersen           86 Unattached            18:03.90
 17 Bryce Somer               87 3-D Running           18:16.28
 18 Rob Aderman               89 Ducks                 18:24.46
 19 Scott Goelden             92 Unattached            19:10.74

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Ducks                        25    2    3    4    6   10   11   13
      Total Time:  1:26:23.81
         Average:    17:16.77
   2 3-D Running                  30    1    5    7    8    9   12
      Total Time:  1:26:24.83
         Average:    17:16.97
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec