Join/Renew Now

Results - USATF Utah Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/6/04 - West Jordan Soccer Complex, West Jordan, UT

3 km Bantam Girls
 1 Jessica Weston      Mercury Track Club        13:20.7
 2 Angela Blackburn    Team Provo                13:33.3
 3 Summer Harper       Team Provo                13:39.9
 4 Michelle Isom       Team Provo                14:13.4
 5 April Blackburn     Team Provo                14:33.7
 6 India Phadnis       Mercury Track Club        14:46.7
 7 Aubrey Barton       Mercury Track Club        14:49.1
 8 Naena Bland         Mercury Track Club        14:58.0
 9 Lexi Noble          Wasatch Athletics         16:13.7
10 Brianda Garza       Mercury Track Club        16:23.1
11 Autumn Jensen       Team Provo                16:26.9
12 Alyssa Snyder       Wasatch Athletics         16:33.1
13 Melissa Samoyoa     Wasatch Athletics         16:43.5
14 Alana Zander        Wasatch Athletics         18:20.5
15 Kayla Grimm         Wasatch Athletics         22:11.4
16 Shenna Dickert      Wasatch Athletics         22:12.0
17 R. Sarah Olsen      Team Provo                24:51.1

3 km Bantam Boys
 1 Julian Jalani       Las Vegas TC              12:01.9
 2 Haven Shelton       Team Provo                12:08.4
 3 Russell Isom        Team Provo                12:30.4
 4 Joseph Blackburn    Team Provo                12:50.4
 5 Trevor Blackburn    Team Provo                12:52.8
 6 Zak Erickson        Wasatch Athletics         13:12.0
 7 Adam Zander         Wasatch Athletics         13:15.3
 8 Vance Weston        Mercury Track Club        13:17.2
 9 Cameron Durman      Mercury Track Club        13:22.0
10 Blaze Nelson        Mercury Track Club        13:26.6
11 Dakota Cobler       Wasatch Athletics         13:34.6
12 Adam Blackburn      Team Provo                13:35.3
13 Zan Ferrin          Mercury Track Club        13:38.4
14 Joshua Reid         Team Provo                14:00.4
15 Christian Burgess   Wasatch Athletics         14:26.1
16 Michael Dunkle      Team Provo                14:30.8
17 Lukas Erickson      Wasatch Athletics         14:31.7
18 Tyler Blackburn     Team Provo                14:35.5
19 Richard Bland       Mercury Track Club        14:44.9
20 Hyrum Ahlman        Mercury Track Club        15:16.5
21 Nick Wright         Wasatch Athletics         15:28.4
22 Casey Farrar Team   Provo B                   15:33.0
23 Sandro Rosborough   Team Provo B              18:20.1
24 Scott Greenhalgh    Wasatch Athletics         20:26.0

3 km Midget Girls
 1 Breanna Cobler      Wasatch Athletics         12:08.6
 2 Mckenzie Snyder     Wasatch Athletics         12:14.2
 3 Danielle Menlove    Mercury Track Club        12:23.3
 4 Kaitlin Syndergaard Mercury Track Club        12:57.4
 5 Brooke Durman       Mercury Track Club        13:12.4
 6 Andrea Chavez       Mercury Track Club        13:21.5
 7 Tana DeHaan         Mercury Track Club        13:21.9
 8 Rebecca Winterton   Mercury Track Club        13:37.6
 9 Josephine Kelemen   Team Provo                14:19.4
10 Rebeka Stevens      Wasatch Athletics         14:45.7
11 Natalie Bryson      Wasatch Athletics         14:51.1
12 Allison Adams       Wasatch Athletics         14:52.5
13 Alex Burton         Mercury Track Club        15:08.2
14 Virginia Olsen      Team Provo                18:36.2
15 Haley Sewell Team   Provo                     18:37.1
16 Rachel Windhorst    Team Provo                19:26.3
17 Bethany Pamarleau   Team Provo                21:38.1

3 km Midget Boys
 1 Shaine Kirtright    Mercury Track Club A      10:55.3
 2 Ben Jarvis          Mercury Track Club A      11:18.7
 3 Jacob Barton        Mercury Track Club A      11:48.8
 4 Jacob Zander        Wasatch Athletics         11:49.3
 5 A.Kent Shelton      Team Provo                12:10.6
 6 Dillon Davis        Mercury Track Club A      12:28.7
 7 Mathew Howard       Mercury Track Club A      12:33.4
 8 W. Samuel Blackburn Team Provo                12:36.0
 9 Dylan Coughlan      Park City TC              12:40.6
10 Russell Olsen       Mercury Track Club A      12:52.6
11 Josh Haertel        Mercury Track Club A      12:54.3
12 Conor Matthews      Park City TC              13:44.4
13 Peter Johnson       Team Provo                13:51.6
14 Kody Gaither        Wasatch Athletics         14:27.2
15 Alan Barney         Team Provo                15:34.3
16 Andrew Copling      Wasatch Athletics         15:57.0
17 Ethan Clark         Mercury Track Club A      16:03.8
18 Jordan Newren       Team Provo                17:00.2

4 km Youth Girls
 1 Rachel Webb         Sojourner Running Club A  16:03.1
 2 Krystal Harper      Sojourner Running Club B  16:04.2
 3 Joanna Blackburn    Sojourner Running Club B  16:41.7
 4 Anna Willis         Sojourner Running Club A  16:49.1
 5 Sarah Blackburn     Sojourner Running Club B  17:01.7
 6 Amy Andrus          Team Provo                17:05.1
 7 Ashley Nelsen       Wasatch Athletics         17:16.0
 8 Bartlett Sarah      Sojourner Running Club B  17:19.8
 9 Kimberly Bringhurst Sojourner Running Club B  17:22.9
10 Aimee Haertel       Sojourner Running Club A  17:33.1
11 Candice Noble       Wasatch Athletics         17:46.7
12 Sarah Callister     Sojourner Running Club A  18:10.5
13 Andrea Ferrin       Sojourner Running Club A  18:17.8
14 Alina Fong          Wasatch Athletics         18:21.2
15 Wendy Dunkle        Sojourner Running Club B  18:30.6
16 Zufeldt Kalina      Sojourner Running Club A  18:47.7
17 Kendra Christensen  Sojourner Running Club B  19:00.0
18 Leslie Macfarlane   Team Provo                19:23.7
19 Elizabeth Speckhard Team Provo                19:33.7
20 Kristine Olsen      Team Provo                19:45.6
21 Morgan Bowen        Wasatch Athletics         19:49.1
22 Ashlee Copling      Wasatch Athletics         20:00.1
23 Sophia Yamamoto     Team Provo                20:05.4
24 Corinne Zander      Wasatch Athletics         20:36.7
25 Katherine Chipman   Team Provo                21:44.2
26 Lyndsey Wygant      Team Provo                23:11.1

4 km Youth Boys
 1 Stephen Clark       Mercury Track Club A      14:32.3
 2 Neal Ferrin         Mercury Track Club A      14:55.5
 3 Eric Lunt           Team Provo                15:23.8
 4 Thatcher Olson      Mercury Track Club A      15:29.3
 5 James Glover        Mercury Track Club B      15:30.0
 6 Devin Pierson       Mercury Track Club B      15:31.0
 7 Johvan Davis        Mercury Track Club A      15:48.9
 8 Parker Syndergaard  Mercury Track Club A      15:53.5
 9 Devin Dunnell       Mercury Track Club B      16:03.8
10 Quinten Weston      Mercury Track Club A      16:05.7
11 Andy Isom           Team Provo                16:23.6
12 Josh Snyder         Wasatch Athletics         16:26.4
13 Bland Fred          Mercury Track Club B      16:58.1
14 Kyler DeHaan        Mercury Track Club B      17:05.8
15 Dennis Moxon        Team Provo                18:05.0
16 Joseph Moxon        Team Provo                18:13.7
17 Jared Cannon        Team Provo                18:45.4
18 Brent Winterton     Mercury Track Club B      21:10.9
19 AJ Snarr            Wasatch Athletics         25:07.2
20 Jonathon Greenhalgh Wasatch Athletics         25:34.1

5 km Intermediate Girls
 1 Kaylee Collins      Team Provo B              20:26.2
 2 Amelia Troutner     Team Provo                21:21.6
 3 Katie Harline       Team Provo                21:22.1
 4 Donna Manuele       Team Provo B              21:22.5
 5 Chelsea Loss        Team Provo B              21:32.7
 6 Lauren Stratton     Team Provo B              21:34.4
 7 Jennifer Blackburn  Team Provo                22:03.0
 8 Samantha Peavler    Team Provo                22:26.8
 9 Madalyn Olpin       Team Provo B              22:40.2
10 Ramona Porter       Team Provo                22:45.1

5 km Intermediate Boys
 1 Andrew Hirning      Team Provo                17:44.5
 2 Jordan Snyder       Wasatch Athletics         18:31.2
 3 Austin Olsen        Team Provo                19:26.8
 4 Trevor Tippetts     Team Provo                19:35.2
 5 Adam Smith          Team Provo                19:42.4
 6 Chris Sayre         Unattached                20:23.8
 7 CJ Glover           Team Provo                22:05.6

5 km Young Women
 1 Kim Rowberry        Team Provo                20:57.2
 2 Madison Syndergaard Wasatch Athletics         21:32.5
 3 Alyssa Andrus       Team Provo                22:31.5

5 km Young Men
 1 Brett Kotter        Unattached                16:51.0
 2 Tim Rowberry        Team Provo                17:22.4
 3 Zac Ostraff         Team Provo                18:10.2
 4 Eric Sabin          Team Provo                18:35.0
 5 Anthony Anderson    Wasatch Athletics         19:27.5
 6 Scott Henslee       Team Provo                19:50.5
 7 Spencer Olsen       Team Provo                20:00.0
 8 Tim Paulos          Team Provo                20:24.8
 9 Andy Paulos         Team Provo                21:37.2
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec