Join/Renew Now

Results - USATF Oregon Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/13/04 - Salem, OR

Event 11  2000 Meter Run CC Pre Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alexis Frey               96 Em.Valley TC           8:57.60
  2 Xiao Pfohman              96 RiverCity TC           8:57.90
  3 Nyalual Beng              96 RiverCity TC           9:37.30
  4 Hannah Henry              97 Oregon CC              9:52.10
  5 Sierra Savage             96 Oregon CC              9:52.40
  6 Rory Kearns               96 Oregon CC             10:05.50

Event 12  2000 Meter Run CC Pre Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Maalik Green              96 RiverCity TC           9:03.20
  2 Andrew Morrissey          96 Unattached             9:35.90
  3 Clay Whipp                96 Track CityTC          11:16.90
  4 John Miller               98 Unattached            12:04.60
  5 Lincoln Ennis             97 RiverCity TC          15:00.10

Event 1  3 km Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ali Brauer                94 Oregon CC             12:10.90     1
  2 Paige Rice                96 Oregon CC             12:32.10     2
  3 Tianni Lytle              94 Oregon CC             12:39.60     3
  4 Vivian Hawkinson          96 Oregon CC             12:48.70     4
  5 Sarah Werhane             94 Oregon CC             13:15.90     5
  6 Kylie Juggert             94 Oregon CC             13:27.50     6
  7 Shannon Walsh             95 Em.Valley TC          13:38.30
  8 Taylor Rodabaugh          94 Oregon CC             13:53.30     7
  9 Maegen Miranda            94 Zepher TC             13:58.40
 10 Ashley Burger             94 Salem TC              14:01.60
 11 Abbie Lawson              94 Unattached            14:26.90
 12 Caitlyn Robison           95 Zepher TC             15:34.50
 13 Cherise Kirkpatrick       96 Zepher TC             15:45.50
 14 Romi Ruiz                 96 RiverCity TC          16:46.70
 15 Audrey Miller             94 Unattached            16:56.40
 16 Claire Christiansen       96 Oregon CC             17:16.20     8
 17 Alana Burke               95 RiverCity TC          18:16.10
 18 Kieri Smith               96 Track CityTC          18:16.90
 19 Hannah Case               95 Oregon CC             18:31.80

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country         15    1    2    3    4    5    6    7    8
      Total Time:  1:03:27.20
         Average:    12:41.44

Event 2  3 km Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jackson Baker             94 RiverCity TC          11:40.80
  2 Ciaran Smythe             94 Oregon CC             11:53.60     1
  3 Tanner Canady             94 Zepher TC             11:58.00     2
  4 Tanner Smith              95 Oregon CC             12:08.70     3
  5 Ruben Riordan             95 Salem TC              12:18.90     4
  6 Travis Neuman             94 Central Oreg.TC       12:27.50
  7 Matthew Miranda           95 Zepher TC             12:37.70     5
  8 Blaine Morgan             94 Oregon CC             12:37.90     6
  9 Cody Hames                94 Salem TC              12:38.40     7
 10 Trevor Schmidt            94 RiverCity TC          12:39.40
 11 Peter Bergmann            95 Oregon CC             12:52.80     8
 12 Teagan Settelmeyer        94 Unattached            12:52.90
 13 Bruce Service             94 Em.Valley TC          12:56.20
 14 Max Jette                 95 Oregon CC             12:59.90     9
 15 Markehl Dumas             95 Salem TC              13:00.80    10
 16 Izahia Henry              95 Oregon CC             13:19.30    11
 17 TJ Lawson                 97 Unattached            13:33.40
 18 Mark Dunagan              95 Oregon CC             13:40.10    12
 19 Ronnie Manley             95 Zepher TC             13:46.30    13
 20 Ryan Gail                 94 Salem TC              13:48.50    14
 21 Jackson Allworth          96 Oregon CC             13:52.90    15
 22 Bradley Larsen            95 Zepher TC             13:55.90    16
 23 Alec Trepte               95 Oregon CC             13:56.30
 24 Michael Fernandez         94 Salem TC              13:58.70    17
 25 Nathaniel Roberts         96 Salem TC              14:01.30    18
 26 Samuel Ruck               96 Salem TC              14:03.60    19
 27 Ian Jarvis                94 Salem TC              14:06.40    20
 28 Colin Klein               94 Track CityTC          14:10.10
 29 Jeffrey Maffett           96 Sos                   14:12.10
 30 Tyler Church              96 Track CityTC          14:32.80
 31 DeVante' Moore            94 RiverCity TC          15:23.10
 32 Charley Hoffman           95 Zepher TC             16:42.50    21
 33 Jade Master               94 Em.Valley TC          18:14.40
 34 Brian Prodzinski          98 Salem TC              19:08.20

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country         27    1    3    6    8    9   11   12   15
      Total Time:  1:02:32.90
         Average:    12:30.58
   2 Salem Track Club             52    4    7   10   14   17   18   19   20
      Total Time:  1:05:45.30
         Average:    13:09.06
   3 Zepher Track Club            57    2    5   13   16   21
      Total Time:  1:09:00.40
         Average:    13:48.08

Event 3  3 km Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Courtney Hochstetler      92 Oregon CC             11:31.50     1
  2 Shannon Mahoney           93 Oregon CC             11:40.00     2
  3 Amanda Craig              92 Oregon CC             11:46.50     3
  4 Allison Manley            92 Zepher TC             11:49.50
  5 Chelsea Spencer           93 Unattached            12:05.40
  6 Erin Bergmann             93 Oregon CC             12:07.30     4
  7 Nora Wilson               93 Em.Valley TC          12:09.00     5
  8 Kate Jette                92 Oregon CC             12:14.50     6
  9 Payton Schutte            92 Oregon CC             12:21.50     7
 10 Aspen Braniff             93 Unattached            12:24.60
 11 Rachel Parker             93 Em.Valley TC          12:27.70     8
 12 Marie Miller              92 Unattached            12:31.40
 13 Jennifer Lucas            92 Unattached            12:35.70
 14 Calli Dowdy               93 Em.Valley TC          12:52.90     9
 15 Sydney Snook              93 Unattached            12:55.60
 16 Lucy Whipps               92 RiverCity TC          12:58.70
 17 Hailie Huffman            92 Zepher TC             12:59.10
 18 Rebecca Eddy              93 Em.Valley TC          13:00.80    10
 19 Sheaalee Keller           92 Unattached            13:24.40
 20 Grace Viuhkola            93 Unattached            13:35.70
 21 Colleen Walsh             93 Em.Valley TC          13:41.90    11
 22 Emma Shotts               92 Oregon CC             13:57.90    12
 23 Elise Ochs                92 Oregon CC             14:18.40    13
 24 Ashley Warnke             93 Zepher TC             14:44.30
 25 Adrian Knorr              93 Em.Valley TC          14:51.00    14
 26 Emma Pfohman              92 RiverCity TC          15:35.20
 27 Hailey Peterson           92 Unattached            16:13.10

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country         16    1    2    3    4    6    7   12   13
      Total Time:    59:19.80
         Average:    11:51.96
   2 Emerald Valley Track Club    43    5    8    9   10   11   14
      Total Time:  1:04:12.30
         Average:    12:50.46

Event 4  3 km Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Paden                92 Oregon CC             10:35.50
  2 Marcus Henry              93 Oregon CC             10:42.70
  3 Andrew Jordan             92 Oregon CC             10:43.40
  4 Brandon Sherier           92 Oregon CC             11:25.80
  5 Daniel Dunagan            92 Oregon CC             11:31.30
  6 Parker Bennett            92 Unattached            11:36.40
  7 Cameron Cruscial          92 Oregon CC             11:56.20
  8 Danny Bellissimo          93 Em.Valley TC          12:03.40
  9 Cameron Clark             92 Central Oreg.TC       12:22.60
 10 Benjamin Iremonger        92 Unattached            12:26.30
 11 Dylan Marchek             92 Oregon CC             12:42.20
 12 Trevor Jennings           92 RiverCity TC          12:52.80
 13 Cory Morrissey            92 Unattached            12:54.30
 14 Brit Cornwell             92 RiverCity TC          13:01.70
 15 Kyle Johnson              92 Em.Valley TC          13:13.70
 16 Christopher Knowlton      93 Unattached            13:30.90
 17 David Grandquist          93 Oregon CC             13:31.90
 18 Alex Seleen               92 RiverCity TC          13:49.40
 19 Vincent Delegato          92 Em.Valley TC          13:59.70
 20 Eric Moore, Jr.           93 RiverCity TC          14:04.40
 21 Erik Olsen                93 Zepher TC             14:46.10
 22 Sean Stauffer             92 RiverCity TC          15:13.40
 23 Travis Ezell              92 Zepher TC             17:06.70
 24 Bobby Lindburg            93 Zepher TC             18:18.00

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country         15    1    2    3    4    5    6    7   10
      Total Time:    54:58.70
         Average:    10:59.74
   2 River City Track Club        53    8    9   11   12   13
      Total Time:  1:09:01.70
         Average:    13:48.34

Event 5  4 km Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hayley Ney                91 Beaverton TC          15:30.40
  2 Kelsey Klettke            90 Oregon CC             16:01.10     1
  3 Janelle Everetts          90 Salem TC              16:19.40
  4 Alexa Kearns              91 Oregon CC             16:27.80     2
  5 Kayleigh Tyerman          91 Sos                   16:31.70     3
  6 Ashley Braniff            90 Unattached            16:35.60
  7 Megan Everetts            90 Salem TC              16:43.40
  8 Laurie Stoutenburgh       90 Sos                   17:11.80     4
  9 Haley Beal                91 Unattached            17:12.00
 10 Murphy Pfohman            90 RiverCity TC          17:14.30
 11 Francesca Frasier         91 Pre TC                17:21.80
 12 Natasha Raines            90 Unattached            17:23.70
 13 Erin Fujita-Conrads       91 Unattached            17:24.40
 14 Whitney Stevens           91 Oregon CC             17:25.20     5
 15 Callie Sendek             90 Unattached            17:31.60
 16 Katelyn Price             90 Oregon CC             17:32.90     6
 17 Adrienne Baglien          90 Unattached            17:34.60
 18 McKenzie Yeoman           91 Sos                   17:48.30     7
 19 Savannah Julian           90 Sos                   17:52.50     8
 20 Isabella Smith            91 Unattached            17:56.30
 21 Alyssa O'Conner           91 Oregon CC             17:57.60     9
 22 Alisha Paden              90 Oregon CC             18:06.10    10
 23 Ashley Pace               91 RiverCity TC          18:19.30
 24 Heather Thomson           90 Em.Valley TC          18:22.70
 25 Olivia Clark              90 Sos                   18:47.90    11
 26 Andrea Dittmer            91 Oregon CC             19:24.50    12
 27 Courtney Johnson          91 Unattached            19:26.10
 28 Shelby Wanser             91 Em.Valley TC          19:42.40
 29 Micael Bishop             90 Sos                   20:00.10    13
 30 Larla Cranley             91 Unattached            20:01.20
 31 Sierra Delorefice-Chicar  91 Em.Valley TC          20:09.90
 32 Briana Laird              91 Zepher TC             20:26.90

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country         23    1    2    5    6    9   10   12
      Total Time:  1:25:24.60
         Average:    17:04.92
   2 Southern Oregon Sizzlers     33    3    4    7    8   11   13
      Total Time:  1:28:12.20
         Average:    17:38.44

Event 6  4 km Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacob Goertz              90 Oregon CC             13:36.60     1
  2 Nathan Mathabane          91 Oreg. Cc-B            13:58.30     2
  3 Adrian Unkeles            91 Oreg. Cc-B            14:00.50     3
  4 Thomas Turina             91 Oregon CC             14:13.20     4
  5 Joseph Bittner            90 Oregon CC             14:13.20     5
  6 Tim Kessler               90 Oregon CC             14:13.90     6
  7 Elijah Greer              90 Oregon CC             14:32.70     7
  8 Austin Arguello           91 Oregon CC             14:34.00     8
  9 Ray Heymann               90 Spartan TC            14:36.80
 10 Kyle Jackson              90 Spartan TC            14:38.30
 11 Eamonn Kerr-Daly          91 Oreg. Cc-B            14:38.50     9
 12 Jake Caplener             90 Oreg. Cc-B            14:43.80    10
 13 Steven Robert             90 Spartan TC            14:50.20
 14 Danny Maeda               91 Oreg. Cc-B            14:57.90    11
 15 Brandon Kohler            91 RiverCity TC          14:58.60
 16 Caleb Kruse               91 Pre TC                15:05.90
 17 Adam Burger               90 Salem TC              15:06.20    12
 18 Cody Hughes               90 Salem TC              15:06.50    13
 19 Ryan Santana              90 Sos                   15:12.40
 20 Patrick Madden            91 Unattached            15:16.80
 21 Justin Jossi              90 Oregon CC             15:17.30    14
 22 Brian Youngern            91 Salem TC              15:31.30    15
 23 Benton Urquhart           91 Unattached            15:34.10
 24 Thomas Goodwin            91 Salem TC              15:36.70    16
 25 Kurtis Semph              90 Oreg. Cc-B            15:55.30    17
 26 Sammy Kirtner             90 Em.Valley TC          16:05.40
 27 Jerrod Puckett            90 Sos                   16:09.10
 28 Samuel Settelmeyer        91 Unattached            16:16.50
 29 Kelvin Lassiter           91 Unattached            16:23.40
 30 Matthew Commeree          90 Oreg. Cc-B            16:34.40    18
 31 Mark Munro                90 Beaverton TC          16:36.80
 32 Cameron Knutson           91 Oregon CC             16:38.40    19
 33 Juan Duarte               91 Unattached            16:47.10
 34 Jeff Veysey               91 Zepher TC             16:49.50
 35 Seth Schneider            91 Unattached            17:26.40
 36 Chris LaMaita             91 Unattached            17:39.80
 37 Drew LaMaita              91 Unattached            17:41.60
 38 Nick Rhein                91 Salem TC              18:25.00    20
 39 Dylan Wilson              91 Zepher TC             18:30.10
 40 Robert Morus              91 Unattached            20:18.60
 41 Jacob Pew                 91 Em.Valley TC          22:53.60

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country         23    1    4    5    6    7    8   14   19
      Total Time:  1:10:49.60
         Average:    14:09.92
   2 Oregon Cross Country B       35    2    3    9   10   11   17   18
      Total Time:  1:12:19.00
         Average:    14:27.80
   3 Salem Track Club             76   12   13   15   16   20
      Total Time:  1:19:45.70
         Average:    15:57.14

Event 7  4 km Run CC Intermediate Girls
(Note: Error in traversing field - 4 km instead of 5 km)
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Diana Sanchez             89 Unattached            15:14.10
  2 Ilsa Paulson              88 Unattached            15:34.50
  3 Samone Brockett           88 Valley TC             15:36.90
  4 Annie Murphy-Hagan        88 Unattached            16:00.70
  5 Madeleine Gianotti        88 Cyo-A TC              16:59.20
  6 Jessica Dowdy             89 Em.Valley TC          17:33.20
  7 Sarah Stuebe              88 Valley TC             17:39.10
  8 Bree Whitlock             89 Beaverton TC          18:16.70
  9 Amber Hames               88 Salem TC              18:28.70
 10 Ashlee Commeree           88 Unattached            19:18.50
 11 Mary Ochs                 88 Unattached            19:22.60
 12 Hannah Ratner             89 Mac Forest MR         19:36.00

Event 8  5 km Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jakob Keyser              89 Sos                   16:28.40
  2 Isaac Soutenburgh         88 Sos                   16:28.60
  3 Jarrett Ziemer            88 Valley TC             16:54.70
  4 Joshua Frasier            89 Pre TC                17:06.30
  5 Sean Hagan                88 Central Oreg.TC       17:17.50
  6 David Beltrano            88 Cyo-B TC              17:34.10     1
  7 Sam Wotipka               89 Cyo-A TC              17:34.30     2
  8 Colin Tracey              89 Unattached            17:40.40
  9 Paul Fowler               89 Cyo-B TC              17:41.70     3
 10 Taylor Morgan             89 Cyo-B TC              17:44.20     4
 11 Matt Hollander            89 Spartan TC            17:46.50     5
 12 Taylor Bergmann           89 Cyo-B TC              17:51.30     6
 13 Brad Petersen             88 Unattached            17:52.10
 14 Michael Bellamy           89 Spartan TC            18:08.00     7
 15 Bryce Burgess             89 Cyo-A TC              18:21.50     8
 16 Jonathon Christian        89 Spartan TC            18:28.50     9
 17 Kevin O'Malley            88 Cyo-A TC              18:34.40    10
 18 Neal Lloyd                89 Unattached            18:35.70
 19 Michael Ferrick, Jr.      89 Valley TC             18:35.90
 20 Nick DiBos                88 Spartan TC            18:40.30    11
 21 Nathan Knutson            89 Cyo-A TC              18:41.50    12
 22 Drew Wasmund              88 Unattached            18:42.70
 23 James Ferris              89 Valley TC             18:43.00
 24 Thomas Semph              88 Cyo-B TC              18:53.40    13
 25 John Stahmer              89 Spartan TC            19:10.60    14
 26 Martin Hahn               89 Unattached            19:14.80
 27 Kyle Holmes               88 Cyo-A TC              19:15.60    15
 28 David Laney               88 Cyo-A TC              20:03.90    16
 29 Markens Ojala             89 Unattached            21:00.60
 30 Alex Van Slyke            89 Unattached            21:28.40
 31 Joseph Hafich             89 Em.Valley TC          22:05.80
 32 Matt Semperboni           88 Unattached            22:44.00
 33 Colby Morgan              88 Cyo-B TC              22:58.50    17

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Cyo-B Track Club/Oregon      27    1    3    4    6   13   17
      Total Time:  1:29:44.70
         Average:    17:56.94
   2 Spartan Track Club           46    5    7    9   11   14
      Total Time:  1:32:13.90
         Average:    18:26.78
   3 Cyo-A Track Club/Oregon      47    2    8   10   12   15   16
      Total Time:  1:32:27.30
         Average:    18:29.46

Event 9  5 km Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Erin Gray                 87 Track CityTC          19:42.00
  2 Holly Thomson             86 Em.Valley TC          20:16.40
  3 Meghan Mulligan           87 Oregon TC             20:27.30
  4 Edith Polanco             87 Unattached            20:29.20
  5 Becky Horace              87 Valley TC             20:31.60
  6 Katie Stiglbauer          87 Valley TC             22:35.50
  7 Amanda Faggard            87 Valley TC             23:03.60

Event 10  5 km Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jared Swehosky            87 Salem TC              16:06.60
  2 Geoff Donaldson           86 Sos                   16:20.50     1
  3 Spencer Sol               87 Salem TC              16:28.70
  4 Kenshin Scoggin           87 Unattached            16:42.50
  5 Ricky Chapman             87 Cyo-A TC              16:54.10
  6 Aaron Krieger             86 Unattached            17:00.80
  7 Richard ischer            87 Valley TC             17:02.70
  8 Jeff Erb                  86 Unattached            17:03.30
  9 Eric Henderson            86 Unattached            17:03.60
 10 Bryan DiBos               86 Spartan TC            17:15.30
 11 Ryan Clark                87 Unattached            17:20.90
 12 Brookman Holmes           87 Unattached            17:27.10
 13 Brett Smith               86 Valley TC             17:28.40
 14 Allan Van De Vrugt        87 Unattached            17:33.70
 15 Jake Hansen               87 Unattached            17:36.80
 16 Levi Jackson              86 Sos                   17:52.50     2
 17 Brandon Reavis            87 Sos                   17:59.20     3
 18 Ryan DeRoo                87 Sos                   18:26.20     4
 19 Ethan Boss                87 Valley TC             19:02.60
 20 Bryan Hunnicutt           86 Unattached            19:19.70
 21 Kai Ojala                 86 Unattached            19:38.20
 22 John Buel                 87 Sos                   21:00.30     5

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Southern Oregon Sizzlers     15    1    2    3    4    5
      Total Time:  1:31:38.70
         Average:    18:19.74
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec