Join/Renew Now

Results - USATF Nebraska Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/7/04 - Seymour Smith Park - Omaha, NE

3 km Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Heather Bates                Bellevue, NE          12:37.65
  2 Sydney Gress                 Bellevue, NE          12:49.96
  3 Samantha Gallegos            Lincoln, NE           13:56.61
  4 Taylon Fries                 Holland, NE           14:16.83
  5 Michaela Noble               Omaha, NE             14:25.20
  6 Tiffanie Vampola             Bellevue, NE          14:37.58
  7 Olivia Wilkins               Omaha, NE             14:57.78
  8 Bailey Fulmer                Omaha, NE             15:09.46
  9 Hannah Hopson                Omaha, NE             15:48.86
 10 Leah Zimmerman               Omaha, NE             15:58.99
 11 Allie Flint                  Omaha, NE             16:24.05
 12 Morgan Liedke                Bellevue, NE          17:30.18
 13 Gabby Roth                   Hickman, NE           18:31.66

3 km Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chelsey Poole                Omaha, NE             12:18.64
  2 Lauren Sutherland            Omaha, NE             12:31.35
  3 Mary Osbourne                Omaha, NE             14:41.17
  4 Makayla Kohler               Papillion, NE         15:02.02
  5 Samantha Winter              Omaha, NE             15:08.03
  6 Kolby Giddings               Omaha, NE             15:09.90
  7 Kelsey Roth                  Hickman, NE           15:15.09
  8 Jadine Gallegos              Lincoln, NE           16:44.11
  9 Anne Flesher                 Lincoln, NE           16:47.95

4 km Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Emily Sisson                 Omaha, NE             16:01.48
  2 Ali Gress                    Bellevue, NE          16:14.08
  3 Brittany Poole               Omaha, NE             16:51.28
  4 Sierra McCauley              Sioux City, IA        17:14.28
  5 Jordyn Giddings              Omaha, NE             17:36.48
  6 Monet Thomas                 Papillion, IA         19:25.96
  7 Eliza Kolbo                  Papillion, NE         20:18.93
  8 Allissa Zimmerman            Omaha, NE             20:22.01
  9 Danielle Prchal              Omaha, NE             20:25.48
 10 Sara Oberle                  Sioux City, IA        21:18.23
 11 Mary Oliver                  Omaha, NE             21:20.42
 12 Katie Miller                 Omaha, NE             21:20.88

5 km Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley Schnell               Lincoln, NE           20:40.05
  2 Jordan Williams              Glenwood, IA          21:15.39
  3 Abbie Obermiller             Glenwood, IA          23:21.91

3 km Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bailey Roth                  Hickman, NE           12:24.04
  2 Mick Prather                 Papillion, NE         12:32.94
  3 Travis Donlin                Gretna, NE            13:15.20
  4 Ben Stoltenberg              Omaha, NE             13:26.57
  5 Justin Liedke                Bellevue, NE          13:41.62
  6 Andrew Barry                 Lincoln, NE           14:06.99
  7 Jacob Peitzmeyer             Omaha, NE             14:11.19
  8 Coleman Cogswell             McCool Junction, NE   14:34.91
  9 Preston Elwell               Lincoln, NE           14:38.37
 10 Blake Stargel                Omaha, NE             15:02.68
 11 Keevan Statz                 Lincoln, NE           16:10.65
 12 Michael Niedert              Bellevue, NE          16:37.02
 13 Cole Burmeister              Omaha, NE             19:46.08

3 km Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jared Kenney                 Omaha, NE             11:09.83
  2 Marshall Anderson            Papillion, NE         11:59.25
  3 Payton Anderson              Papillion, NE         12:11.73
  4 Michael Bethel               Bellevue, NE          13:04.13
  5 Josh Melcher                 Lincoln, NE           13:06.54
  6 Dustin Donlin                Omaha, NE             13:16.40
  7 Alex Hajek-Jones             Plattsmouth, NE       13:28.35
  8 John Jones                   Lincoln, NE           13:43.44
  9 Andrew Nelson                Omaha, NE             13:56.45
 10 Braulio Araya                Omaha, NE             14:20.08
 11 Lochlan Hehr                 Omaha, NE             14:25.59
 12 Alex Araya                   Omaha, NE             14:46.89
 13 David Prchal                 Omaha, NE             14:48.52
 14 Charles Neibel               Lincoln, NE           16:09.80

4 km Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Adam Mitteis                 Plattsmouth, NE       15:14.07
  2 Jacob Hiatt                  Lincoln, NE           15:29.75
  3 Max Honaker                  Omaha, NE             15:43.71
  4 Jordan Sutherland            Omaha, NE             15:48.37
  5 Chris Vacanti                Omaha, NE             15:59.13
  6 Colten Venteicher            Omaha, NE             16:05.28
  7 Simon Falcon                 Bellevue, NE          16:08.65
  8 Caleb Zimmerman              Omaha, NE             16:11.35
  9 David Applegarth             Omaha, NE             16:15.97
 10 Logan Wilson                 Papillion, NE         16:17.34
 11 Dani Dapo                    Omaha, NE             16:19.20
 12 Derek Schnell                Lincoln, NE           16:58.49
 13 Craig Magee                  Omaha, NE             17:29.09
 14 Corey McGlynn                Bellevue, NE          17:41.67
 15 Jonathan Rife                Lincoln, NE           18:04.66

5 km Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Anthony Oberle               Sioux City, IA        17:21.91
  2 Jacob Wilson                 Papillion, NE         18:15.59
  3 Jonathan Metcalf             Norfolk, NE           18:20.00
  4 Joseph Metcalf               Norfolk, NE           18:41.83
  5 Ryan Dostal                  Omaha, NE             19:11.83

5 km Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Clymer                 Omaha, NE             17:10.04
  2 Eric Noel                    Lincoln, NE           17:28.43
  3 Bandak Chei                  Omaha, NE             18:12.75
  4 Philip Akur                  Omaha, NE             19:00.85
  5 Ian Plummer                  Omaha, NE             19:11.29
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec