Join/Renew Now

Results - USATF Kentucky Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/13/04 - Kentucky Horse Park

Event 1  3 km Run Bantam Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Orrender, Kami            10 Unattached            11:38.10
  2 Meinos, Molly             10 Derby City Athle      12:05.18
  3 Bellwood, Emily           10 Lake Cumberland       12:35.77
  4 Molyviatis-dekwiatko, An  10 Unattached            12:56.66
  5 Stratton, Helena          10 Unattached            13:21.60
  6 Roberson, Emma            10 Derby City Athle      14:43.01
  7 Augenstein, Kaitalin       9 Unattached            15:27.11
  8 Flaugher, Catherine       10 Derby City Athle      16:26.88
  9 Crowell, Allie             7 Unattached            20:13.96

Event 1  3 km Run Midget Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tripplett, Vanessa        12 Derby City Athle      12:00.33
  2 Fryman, Annie             12 Unattached            12:22.64
  3 Lintan, Mallory           12 Unattached            12:40.92
  4 Singleton, Amber          12 Unattached            12:59.03
  5 Hisel, Courtney           12 Unattached            15:02.30
  6 Flaugher, Emily           12 Derby City Athle      16:15.83

Event 1  3 km Run Bantam Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyler, Dean                9 Unattached            11:33.32
  2 Jones, Jacob               9 Lake Cumberland       11:43.60    1
  3 Crowhurst, Michael        10 Lake Cumberland       11:50.00    2
  4 Fenwick, Kyle             10 Unattached            11:53.13
  5 Barker, Brian             10 Unattached            12:05.61
  6 McMahon, Chuck            10 Derby City Athle      12:19.61
  7 Philley, Jonah            10 Unattached            12:20.89
  8 Janes, Kasey               9 Derby City Athle      13:09.18
  9 Vernon, Paden              9 Lake Cumberland       13:22.95    3
 10 Crowell, Jacob             9 Unattached            13:28.37
 11 Chevvront, Gambron         9 Lake Cumberland       13:34.43    4
 12 Thacker, Tyler             9 Lake Cumberland       13:35.02    5
 13 Whitis, Zachary            9 Lake Cumberland       15:10.65    6

Event 1  3 km Run Midget Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Parsons, Blake            12 Lake Cumberland       10:59.32
  2 Newton, Sean              11 Spencer County S      11:07.69
  3 Kleinjan, Cory            11 Spencer County S      11:16.73
  4 Kaczmarek, Kirk           11 Unattached            11:20.57
  5 Wilhite, Nathan           12 Unattached            11:59.85
  6 Lock, Brian               12 Unattached            12:00.83
  7 Hilker, Travis            12 Unattached            12:02.30
  8 Woomer, Sam               12 Unattached            12:15.53
  9 Janes, Kyle               12 Derby City Athle      12:20.48
 10 Morris, Will              11 Unattached            12:42.98
 11 Caudill, Dalton           12 Unattached            12:49.86
 12 Montgomery, Clay          11 Lake Cumberland       13:00.60
 13 O'Brien, Michael          11 Unattached            13:02.40

Event 2  4 km Run Youth Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Raidt, Hillary            14 Unattached            15:11.50
  2 Talley, Chelsey           13 Spencer County S      15:35.07
  3 Medley, Ann               14 Unattached            15:37.54
  4 Perkin, Amanda            13 Derby City Athle      16:12.07
  5 Sanders, Ellen            13 Unattached            22:27.02
  6 Dailey, Mary              14 Unattached            22:33.68

Event 2  4 km Run Youth Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 McClave, Baxter           14 Derby City Athle      14:16.51    1
  2 Flaugher, Andrew          14 Derby City Athle      14:29.39    2
  3 Burnett, Jared            13 Unattached            14:33.13
  4 Troyer, Brian             14 Unattached            14:49.18
  5 Wheeler, Carson           13 Unattached            15:03.10
  6 Rogers, Gary              13 Unattached            15:04.93
  7 Dahlen, Austin            14 Derby City Athle      15:06.57    3
  8 Shukla, Ravi              14 Unattached            15:25.37
  9 Weaver, Mark              14 Derby City Athle      15:53.61    4
 10 Dickerson, Justin         14 Unattached            15:54.58
 11 Palsha, Matthew           14 Unattached            15:55.59
 12 Cavannaugh, Benjamin      14 Derby City Athle      16:04.34    5
 13 Walker, Jeffrey           13 Unattached            16:06.47
 14 Jackson, Hagen            14 Lake Cumberland       17:09.03
 15 Mangum, Joey              13 Unattached            17:30.56
 16 Sorrell, Morgan           13 Unattached            18:49.10
 17 Hatfield, Jordan          13 Unattached            19:02.10

Event 3  5 km Run Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Horn, Josh                16 Derby City Athle      17:50.51    1
  2 Henn, Bryan               15 Derby City Athle      19:42.71    2
  3 Sturgeon, John            15 Derby City Athle      20:01.28    3
  4 Simmons, James            15 Derby City Athle      20:07.99    4
  5 Medley, Bradley           15 Unattached            21:13.27
  6 Hicks, Will               15 Derby City Athle      22:57.24    5
  7 Phelps, Matt              15 Unattached            23:23.64
  8 Fothergill, Jeremy        16 Unattached            24:26.15

Event 3  5 km Run Young Men
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vandermeer, Matthew       18 Unattached            16:34.26
  2 Griffin, Charles          18 Derby City Athle      17:19.33
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec